Najlepszy pracodawca

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Najlepszy pracodawca"

Transkrypt

1 Najlepszy pracodawca d l a C i e b i e

2 R A P O R T # 1 Branże przyszłości: 1. Informatyka, programowanie 2. Wychowanie, opieka i edukacja i rozrywka 3. Nowoczesne technologie 4. Energetyka i ochrona środowiska 5. Medycyna i Biotechnologia` 6. Usługi medyczne 7. Fryzjerstwo, pielęgnacja 8. Logistyka 9. Nowoczesne operacje finansowe 10. Opieka nad chorymi

3 OBSZAR BIOTECHNOLOGII Rozwój biotechnologii należy do strategicznych celów Unii Europejskiej. Biotechnologia stanowi dziedzinę generującą nowe miejsca pracy, w niej powstaje najwięcej nowych firm. W rezultacie zakłada się, że do roku 2005 w UE wzrost produkcji w tym obszarze zwiększy się pięciokrotnie. W roku 2000 w przemyśle biotechnologii pracowało już 150 tys. osób, a obroty produktami biotechnologii wynosiły 70 mld. dolarów. Prognozy Międzyresortowego Zespołu ds. Prognozowania Popytu na Pracę działającego przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych przewidują jeszcze większą dynamikę wzrostową. Największy rozwój przewiduje się w krajach Unii Europejskiej oraz Japonii. W obu przypadkach szacuje się, że zatrudnienie w dziedzinie biotechnologii wzrośnie pięciokrotnie.

4 OBSZAR NOWOCZESNYCH OPERACJI FINANSOWYCH Głównym czynnikiem kształtującym w nadchodzących latach popyt na nowe zawody w sektorze usług finansowych (ubezpieczenia, fundusze powiernicze itp.), będzie rozwój techniki i technologii informatycznych. W ocenie specjalistów z Międzyresortowego Zespołu do Prognozowania Popytu na Pracę rozwój tego obszaru będzie miał charakter trójkierunkowy: 1. po pierwsze - w pakiecie produktów (usług) bankowych wzrastać będzie znaczenie produktów elektronicznych i pojawiać się będą nowe generacje tych usług, co będzie rodziło zapotrzebowanie na określone kwalifikacje pracowników, którzy będą je sprzedawali, 2. po drugie - tradycyjne kanały sprzedaży produktów (usług) bankowych bazujące na sieci placówek bankowych będą wypierane przez elektroniczne kanały dystrybucji (home banking, phone banking, Internet itp.), co będzie rodziło zapotrzebowanie na kwalifikacje związane z budowaniem tych kanałów, ich obsługą i konserwacją, 3. po trzecie - dotychczasowy podział rynku usług finansowych będzie ulegał zatarciu; należy np. oczekiwać integracji produktów bankowych i ubezpieczeniowych; miejsce dotychczasowej segmentacji rynku usług finansowych zajmie model usług finansowych świadczonych w jednym miejscu. Nowymi procesami i zjawiskami w tym sektorze będą m.in. operacje handlowe przy pomocy komputera oraz bankowość elektroniczna i operacje finansowe.

5 BRANŻA INFORMATYCZNA Obszary informatyki, telekomunikacji, internetu i technologii informacyjnych, to jedne z najbardziej dynamicznych gałęzi gospodarki. Zawody w tych dziedzinach, to zawody przyszłości. Ostatnie 10 lat charakteryzowało się wręcz skokową dynamiką rozwoju w przedstawionych dziedzinach. Zatrudnienie związane z obsługą działów tych obszarów już osiąga znaczne rozmiary. Na przykład w Stanach Zjednoczonych działalność związana z Internetem dała już pracę 1.2 mln ludzi. Podobna tendencja występuje także w krajach Unii Europejskiej, gdzie również techniki telekomunikacyjne i informatyczne stanowią siłę napędową wzrostu zatrudnienia. Dowodem na to, że takie tendencje wzrostowe występują na całym świecie niech będzie także przykład Japonii. Do 2010 roku zatrudnienie w tym sektorze ma wzrosnąć o 96 proc. w stosunku do roku 1998.

6 OCHRONA ŚRODOWISKA Ochrona środowiska to dział o bardzo wysokim tempie wzrostu zatrudnienia we wszystkich krajach. Dotyczy on różnego rodzaju usług na rzecz środowiska (produkcja urządzeń i materiałów, edukacja, konsultacje, promocja, informacja, współpraca międzynarodowa, zarządzanie, a nawet niematerialne usługi indywidualne). Oceniono, że w roku 1990 w ochronie środowiska, łącznie z produkcją na jej potrzeby urządzeń i materiałów, w przemyśle Unii Europejskiej pracowało ponad 1mln. osób Przewiduje się również szybki wzrost zatrudnienia w przyszłości. Np. w Japonii zatrudnienie w tym dziale wzrośnie z 640 tys. osób w 1998 r. do tys. w roku Oznaczać to będzie powstanie w tej dziedzinie 760 tys. nowych miejsc pracy i odpowiedni wzrost zapotrzebowania na specjalistów z tym związany. Jak sytuacja będzie wyglądać w Polsce? Międzyresortowy Zespół ds. Prognozowania Popytu na Pracę działający przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych ocenia, że dynamika zatrudnienia w tym obszarze znacznie wzrośnie. Jeśli prognozy faktycznie się sprawdzą to może już wkrótce stare powiedzenie "na zieloną trawkę" zmieni swoje znaczenie. Będzie bowiem oznaczać propozycję pracy w obszarze ochrony środowiska, a nie jak dziś - jej utratę.

7 OCHRONA ZDROWIA I OPIEKA SPOŁECZNA W tej dziedzinie najszybszy wzrost zatrudnienia występuje w kategoriach służby zdrowia, które są związane z kształtowaniem postaw prozdrowotnych i z opieką nad ludźmi starymi, których liczebność w społeczeństwach rozwiniętych znacznie wzrasta. Dynami wzrostu dotyczy zwłaszcza tzw. domowej służby zdrowia, to jest usług lekarskich wykonywanych w mieszkaniu pacjenta. Jak szacują analitycy z Międzyresortowego Zespołu ds. Prognozowania Popytu na Pracę działającego przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych pod wpływem procesu starzenia się i nowych technologii leczenia zatrudnienie w całej służbie zdrowa będzie szybko rosnąć.

8 INFORMACJA, KULTURA POPULARNA I PRZEMYSŁ ROZRYWKOWY W dziedzinie tej najwyższym tempem wzrostu będzie charakteryzowało się zatrudnienie w działach służących zagospodarowaniu czasu wolnego od pracy, zwłaszcza w przemyśle rozrywkowym (estradowym), w parkach rozrywki (zarówno w parkach wypoczynkowych jak i disneyowskich oraz ogrodach zoologicznych), a także w środkach masowego przekazu, zwłaszcza w telewizji.

9 EDUKACJA W dziedzinie tej najwyższym tempem wzrostu będzie charakteryzował się dział różnorodnych szkoleń. Pojawiły się nowe zawody jak np. trener w szkolnictwie czy też dyrektor programów szkoleniowych. Duży wzrost następuje również w obszarze edukacji z wykorzystaniem technologii informatyczno-komunikacyjnych (e-learning) oraz Internetu (webeducation). Kształtuje to powstanie zupełnie nowego zawodu specjalisty edukacji wspomaganej komputerowo.

10 R A P O R T # 2 Zawody przyszłości w branżach Badania dowodzą, że 60 %. nowych rodzajów prac, wykonywanych w XXI wieku, będzie wymagało umiejętności, które są obecnie posiadane jedynie przez 20 % potencjalnych pracowników. Wśród zawodów przyszłości można wymienić takie zawody jak: np. researcher - manager informacji, broker, selektor informacji, specjalista od klasyfikowania i indeksowania informacji czy specjalista od zarządzania przepływem informacji. Ze względu na rosnące możliwości użytkowe internetu, z pewnością i w tym obszarze pojawią się nowe lub rozwiną już istniejące internetowe zawody: traffic manager, śledzący ruchy na witrynach internetowych, content manager - zajmujący się organizacją i sposobem prezentacji zawartości stron WWW czy channel specialist - opracowujący strategię firmy w obszarze komunikacji za pomocą poczty owej.

11 R A P O R T # 3 Najbardziej pożądani pracodawcy 2012 Przedsiębiorstwa zatrudniające do 500 pracowników: 1. Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. 2. Microsoft Sp. z o.o. 3. Bristol-Myers Squibb w Polsce 4. SAS Institute Sp. z o.o. 5. SC Johnson Sp. z o.o. 6. Hitachi Data Systems (Polska) 7. Hilti (Poland) Sp. z o.o. 8. LG Chem Poland Sp. z o.o. 9. SKOK Ubezpieczenia 10. Medtronic Poland 11. OCHNIK Sp. z o.o. Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 500 pracowników: 1. Sabre Polska Sp. z o.o. 2. Grupa IKEA w Polsce 3. Atos 4. Elica Group Polska Sp. z o.o. 5. DHL Express (Poland) 6. Phoenix Contact WIELKOPOLSKA Sp. z o.o.

12 R A P O R T # 4 Najbardziej pożądani pracodawcy 2011 Bankowość i finanse 1. Grupa BRE 2. ING 3. Nordea Energetyka 1. General Electric 2. Grupa Lotos 3. Orlen FMCG 1. Procter & Gamble 2. Unilever 3. Mars Media i marketing 1. Grupa ITI 2. Polsat 3. Ringier Axel Springer Polska

13 Handel detaliczny 1. Ikea 2. Jeronimo Martins Distribution 3. Kaufland IT i Telekomunikacja 1. Google 2. Microsoft 3. IBM Motoryzacja 1. Volvo 2. Wabco 3. Toyota Nieruchomości i branża budowlana 1. Skanska 2. Budimex 3. Strabag Opieka zdrowotna i farmacja 1. GlaxoSmithKline 2. Novartis 3. Roche

14 Produkcja przemysłowa 1. 3M 2. Delphi Poland 3. Whirpool Transport i Logistyka 1. Bombardier Transportation 2. LOT 3. Maersk Fiege Centra finansowo-księgowe 1. Amway 2. Coca Cola 3. Tate & Lyle Usługi 1. PricewaterhouseCoopers 2. McKinsey 3. KPMG

15 5 kroków wyboru Najlepszego pracodawcy dla Ciebie Branże rozwojowe Które branże są rozwojowe? Specjalizacja W których firmach w branżach rozwojowych moja specjalizacja stanowi główny nurt działań? Reputacja Które firmy w branżach rozwojowych, gdzie moja specjalizacja stanowi główny nurt działań cieszą się najlepszą reputacją? Reputacja Które firmy w branżach rozwojowych, gdzie moja specjalizacja stanowi główny nurt działań i cieszą się najlepszą reputacją płacą najwięcej? Najważniejszy Czynnik (Dopasowanie) Do których firm w branżach rozwojowych, gdzie moja specjalizacja stanowi główny nurt działań i które cieszą się najlepszą reputacją i płacą najwięcej jestem najbardziej dopasowany?

Najbardziej poŝądani pracodawcy 2011 w opinii specjalistów i menedŝerów

Najbardziej poŝądani pracodawcy 2011 w opinii specjalistów i menedŝerów Edycja 2. sierpień 2011 Najbardziej poŝądani pracodawcy 2011 w opinii specjalistów i menedŝerów Badanie Antal International 1 Najbardziej poŝądani pracodawcy 2011 w opinii specjalistów i menedŝerów Wstęp

Bardziej szczegółowo

RAPORT PŁACOWY 2015 TRENDY NA RYNKU PRACY

RAPORT PŁACOWY 2015 TRENDY NA RYNKU PRACY RAPORT PŁACOWY 2015 TRENDY NA RYNKU PRACY hays.pl/raporty 2 Hays Polska Raport Placowy Trendy 2015 Szanowni Państwo, mam przyjemność przedstawić najnowszy raport Hays Poland dotyczący wynagrodzeń i trendów

Bardziej szczegółowo

Analiza trendów rozwojowych w zakresie technologii i nowych myśli technicznych w Polsce, Europie i świecie dla branży informatycznej

Analiza trendów rozwojowych w zakresie technologii i nowych myśli technicznych w Polsce, Europie i świecie dla branży informatycznej Analiza trendów rozwojowych w zakresie technologii i nowych myśli technicznych w Polsce, Europie i świecie dla branży informatycznej Projekt Transfer wiedzy w regionie poprzez rozwój sieci współpracy,

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne usługi biznesowe oraz sektor ICT w Lublinie

Nowoczesne usługi biznesowe oraz sektor ICT w Lublinie Nowoczesne usługi biznesowe oraz sektor ICT w Lublinie Publikacja przygotowana dla Urzędu Miasta Lublin przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL) we współpracy z Jones Lang LaSalle,

Bardziej szczegółowo

sieci szkieletowe program e-pionier Internet rzeczy cyfrowego Program Operacyjny Polska Cyfrowa FUNDUSZE UNIJNE rynek ICT Big Data

sieci szkieletowe program e-pionier Internet rzeczy cyfrowego Program Operacyjny Polska Cyfrowa FUNDUSZE UNIJNE rynek ICT Big Data start-upy metadane sieci szkieletowe profil zaufany kierunki techniczne studia zamawiane usługi program e-pionier komunikacja M2M klastry technologiczne interdyscyplinarność platforma epuap Europejska

Bardziej szczegółowo

Uroczystość wręczenia nagród. Najbardziej pożądani pracodawcy 2013 w opinii specjalistów i menedżerów

Uroczystość wręczenia nagród. Najbardziej pożądani pracodawcy 2013 w opinii specjalistów i menedżerów Uroczystość wręczenia nagród Najbardziej pożądani pracodawcy 2013 HONOROWY PATRON BADANIA PARTNER UROCZYSTOŚCI 2013 - IV edycja badania Metoda - CAWI oraz CATI 3085 respondentów Termin - 1-30 września

Bardziej szczegółowo

Wpływ mobilnej technologii informacyjnej na działalność marketingową przedsiębiorstw

Wpływ mobilnej technologii informacyjnej na działalność marketingową przedsiębiorstw GOSPODARKA NARODOWA 7-8 (263-264) Rok LXXXIII/XXIV lipiec-sierpień 2013 s. 37-61 Andrzej SZNAJDER * Wpływ mobilnej technologii informacyjnej na działalność marketingową przedsiębiorstw Streszczenie: Celem

Bardziej szczegółowo

Związek Banków Polskich

Związek Banków Polskich Związek Banków Polskich GOSPODARKA ELEKTRONICZNA W BANKACH ELEKTRONICZNE USŁUGI FINANSOWE W POLSCE W PRZEDEDNIU AKCESJI DO UE STAN OBECNY WYZWAINA KONKURENCJA REKOMENDACJE Dr Remigiusz W. Kaszubski Paweł

Bardziej szczegółowo

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

Zestawienie uwag dotyczących projektu Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza 2015-2020 wraz z inteligentną specjalizacją regionu

Zestawienie uwag dotyczących projektu Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza 2015-2020 wraz z inteligentną specjalizacją regionu ZAŁĄCZNIK 1 Zestawienie uwag dotyczących projektu Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza 20152020 wraz z inteligentną specjalizacją regionu w ramach konsultacji społecznych. L.p. Przemysłowy Instytut

Bardziej szczegółowo

ANALIZA KLUCZOWYCH SEKTORÓW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

ANALIZA KLUCZOWYCH SEKTORÓW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO ANALIZA KLUCZOWYCH SEKTORÓW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO SEKTOR HANDLU - ZESPÓŁ BADAWCZY prof. nadzw. dr hab. Bogusław Plawgo dr Anna Grabska dr Magdalena Klimczuk dr Katarzyna Krot mgr Mariusz Citkowski mgr

Bardziej szczegółowo

Nowe horyzonty. Rynek transportu i logistyki w Polsce

Nowe horyzonty. Rynek transportu i logistyki w Polsce Nowe horyzonty Rynek transportu i logistyki w Polsce Maj 2007 Autor Stanisław Ślubowski Departament Marketingu Korporacyjnego Zespół ds. Analiz Gospodarczych ING Bank e-mail: stanislaw.slubowski@ingbank.pl

Bardziej szczegółowo

RAPORT PŁACOWY 2013 TRENDY NA RYNKU PRACY

RAPORT PŁACOWY 2013 TRENDY NA RYNKU PRACY RAPORT PŁACOWY 2013 TRENDY NA RYNKU PRACY SPIS TREŚCI Wprowadzenie 03 O Hays 04 Administracja 06 Bankowość 08 Budownictwo 10 Energetyka 12 Farmacja 14 Finanse i Księgowość 16 IT i Telekomunikacja 18 Marketing

Bardziej szczegółowo

Najbardziej pożądani pracodawcy 2012 w opinii specjalistów i menedżerów

Najbardziej pożądani pracodawcy 2012 w opinii specjalistów i menedżerów Edycja 3. listopad 2012 Najbardziej pożądani pracodawcy 2012 w opinii specjalistów i menedżerów Badanie Antal International Patronat Business Centre Club Wstęp Szanowni Państwo, pracodawcy już od kilku

Bardziej szczegółowo

Kwalifikacje dla potrzeb pracodawców Raport końcowy

Kwalifikacje dla potrzeb pracodawców Raport końcowy Kwalifikacje dla potrzeb pracodawców Raport końcowy Kwalifikacje dla potrzeb pracodawców Raport końcowy Warszawa, czerwiec 2010 r. Spis treści Wstęp ll 5 1. Charakterystyka projektu ll 6 2. Rozwój branż

Bardziej szczegółowo

ANALIZA SYTUACJI RYNKOWEJ

ANALIZA SYTUACJI RYNKOWEJ ANALIZA SYTUACJI RYNKOWEJ DLA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ NA OBSZARZE WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO REALIZOWANEGO W RAMACH PROJEKTU TRANSFER WIEDZY W REGIONIE POPRZEZ ROZWÓJ SIECI WSPÓŁPRACY W RAMACH

Bardziej szczegółowo

SEKTOR ICT W PROCESIE ROZWOJU

SEKTOR ICT W PROCESIE ROZWOJU SEKTOR ICT W PROCESIE ROZWOJU REGIONALNYCH I INTELIGENTNYCH SPECJALIZACJI W WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIM Opracowanie wykonano na zlecenie Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Zachodniopomorskiego

Bardziej szczegółowo

dotyczące zagadnień transformacji wiedzy, konkurencyjności i innowacyjności gospodarki

dotyczące zagadnień transformacji wiedzy, konkurencyjności i innowacyjności gospodarki Ekspertyzy i analizy dotyczące zagadnień transformacji wiedzy, konkurencyjności i innowacyjności gospodarki UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY SERIA INNOWACJE Ekspertyzy i analizy dotyczące zagadnień

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Badanie Comarch i dotacjomat.pl: Finansowanie MSP ze środków UE

RAPORT. Badanie Comarch i dotacjomat.pl: Finansowanie MSP ze środków UE RAPORT Badanie Comarch i dotacjomat.pl: Finansowanie MSP ze środków UE SPIS TREŚCI Charakterystyka respondentów 4 Charakterystyka respondentów (firmy) 8 Korzystanie z funduszy unijnych 15 Finansowanie

Bardziej szczegółowo

E-biznes innowacje w usługach. Teoria, praktyka, przykłady

E-biznes innowacje w usługach. Teoria, praktyka, przykłady 2012 E-biznes innowacje w usługach. Teoria, praktyka, przykłady Redakcja: Mikołaj Olszański i Krzysztof Piech E-biznes innowacje w usługach. Teoria, praktyka, przykłady Redakcja Mikołaj Olszański i Krzysztof

Bardziej szczegółowo

ANALIZA AKTYWNOŚCI DOLNOŚLĄSKICH PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH

ANALIZA AKTYWNOŚCI DOLNOŚLĄSKICH PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH ANALIZA AKTYWNOŚCI DOLNOŚLĄSKICH PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH Wyznaczenie głównych trendów, impulsy patentowe Studia przypadków Zespół w składzie: Andrzej Kaleta Marek Domagała Letycja Sołoducho Grzegorz Jan

Bardziej szczegółowo

BEZPOŚREDNIE INWESTYCJE ZAGRANICZNE W POLSCE WEDŁUG STANU NA KONIEC 2004 ROKU

BEZPOŚREDNIE INWESTYCJE ZAGRANICZNE W POLSCE WEDŁUG STANU NA KONIEC 2004 ROKU MINISTERSTWO GOSPODARKI i PRACY BEZPOŚREDNIE INWESTYCJE ZAGRANICZNE W POLSCE WEDŁUG STANU NA KONIEC 2004 ROKU DEPARTAMENT ANALIZ I PROGNOZ EKONOMICZNYCH Warszawa, czerwiec 2005 r. 1 SPIS TREŚCI SYNTEZA...

Bardziej szczegółowo

Perspektywy rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw wysokich technologii w Polsce do 2020 roku

Perspektywy rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw wysokich technologii w Polsce do 2020 roku Perspektywy rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw wysokich technologii w Polsce do 2020 roku Warszawa, 2006 Pod redakcją: dr Elżbieta Wojnicka Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Piotr

Bardziej szczegółowo

Badanie zapotrzebowania na działania wspierające rozwój usług świadczonych elektronicznie (e-usług) przez przedsiębiorstwa mikro i małe

Badanie zapotrzebowania na działania wspierające rozwój usług świadczonych elektronicznie (e-usług) przez przedsiębiorstwa mikro i małe Badanie zapotrzebowania na działania wspierające rozwój usług świadczonych elektronicznie (e-usług) przez przedsiębiorstwa mikro i małe Realizowane dla: Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w

Bardziej szczegółowo

cash MAnAGeMenT SpoSóB na optymalizację kosztów

cash MAnAGeMenT SpoSóB na optymalizację kosztów NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ Finansowanie Potrzeby, możliwości, instrumenty Kontrola należności Ochrona przepływów gotówkowych Analiza płynności Zbadaj kondycję Twojej

Bardziej szczegółowo

ZNACZENIE HANDLU W GOSPODARCE NARODOWEJ. WYBRANE ASPEKTY.

ZNACZENIE HANDLU W GOSPODARCE NARODOWEJ. WYBRANE ASPEKTY. ZNACZENIE HANDLU W GOSPODARCE NARODOWEJ. WYBRANE ASPEKTY. Szanowni Państwo Kanwą dla przygotowania niniejszej publikacji jest debata, jaka od lat toczy się na temat handlu i jego relacji z innymi gałęziami

Bardziej szczegółowo

PROGRAM AKADEMICKI SAS

PROGRAM AKADEMICKI SAS Dla przyszłych liderów analityki i big data PROGRAM AKADEMICKI SAS THE POWER TO KNOW INFORMACJE O SAS SAS na świecie SAS Institute jest liderem rynku analityki biznesowej oraz największym niezależnym dostawcą

Bardziej szczegółowo

Analiza porównawcza podmiotów gospodarczych województwa małopolskiego

Analiza porównawcza podmiotów gospodarczych województwa małopolskiego Analiza porównawcza podmiotów gospodarczych województwa małopolskiego Dr Mariusz Łapczyński Kraków, marzec 2009 Publikacja powstała na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w ramach projektu Małopolskie

Bardziej szczegółowo

Działania w dziedzinie Zarządzanie Technologią

Działania w dziedzinie Zarządzanie Technologią Działania w dziedzinie Zarządzania Technologią Zarządzanie Technologią Międzynarodowe Centrum Nauki i Zaawansowanej Technologii ICS we współpracy z Organizacją ds. Rozwoju Przemysłowego Narodów Zjednoczonych

Bardziej szczegółowo

20 lat amerykańskich inwestycji w Polsce. Raport Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i KPMG

20 lat amerykańskich inwestycji w Polsce. Raport Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i KPMG 20 lat amerykańskich inwestycji w Polsce Raport Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i KPMG Amerykańska Izba Handlowa w Polsce ul. E. Plater 53 00-113 Warszawa Tel. +48 (22) 520 59 99 Faks +48 (22) 520

Bardziej szczegółowo