Pendrive jako dyskietka startowa

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Pendrive jako dyskietka startowa"

Transkrypt

1 Pendrive jako dyskietka startowa Jak wszyscy dokładnie wiemy, nowe komputery, zarówno laptopy jak i PC-ty, nie posiadają zamontowanej stacji dyskietek 3,5. Taki jest po prostu trend na rynku, a wszelkie pamięci USB skutecznie wypierają archaiczne nośniki magnetyczne, a w niektórych przypadkach nawet napędy optyczne (CD-ROM/DVD-ROM). Niestety w dalszym ciągu używamy narzędzi, które powinny być uruchamiane w środowisku dyskietki startowej DOS/Windows (BOOT disk). Przykładem takiej aplikacji może być nowy bios do karty graficznej itp. Co zatem, gdy nie mamy możliwości wykonać takiej dyskietki, a potem umieścić ją w napędzie floppy? Najprostszym wyjściem z takiej sytuacji jest skorzystanie z współczesnego zamiennika dyskietki, a mianowicie pamięci USB, czyli popularnego pendrive. Do wykonania bootującej dyskietki startowej Windows w postaci pendrive USB będziemy potrzebować: - praktycznie dowolnej wielkości pamięć USB - zestaw plików znajdujących się na standardowej dyskietce startowej (POBIERZ) - darmowy program HP USB Disk Storage Format Tool (POBIERZ) Kroki jakie należy wykonać: 1. Wkładamy pendrive do gniazdka USB 2. Pobieramy na dysk twardy naszego komputera zestaw plików obecnych na typowej dyskietce startowej (np. Windows 98 lub innej). Archiwum ZIP rozpakowujemy do folderu. 3. Pobieramy program HP USB Disk Storage Format Tool, instalujemy go i uruchamiamy. Pamiętać należy o tym, że w systemach Windows Vista/7 uruchamiamy go jako administrator. Warto wspomnieć, iż to narzędzie to jest bardzo często ostatnią deską ratunku dla osób posiadających pamięci USB z błędami. Potrafi ono skutecznie formatować powierzchnię kart flash i robi to dokładniej niż analogiczny program wbudowany w Windows. Okno programu HP USB Disk Storage Format Tool Omówię tutaj opcje jakie powinniśmy ustawić: 1. Tutaj wybieramy pamięć USB mającą w przyszłości być dyskietką startową 2. System plików wybieramy FAT 3. Etykieta woluminu. Wpiszmy w miarę prostą nazwę np. disk-w98. Etykieta podana w przykładzie jest niewłaściwa, bo za długa. 4. Opcje formatowania: - Quick Format (szybkie formatowanie; gdy opcja nie jest zaznaczona program zrobi formatowanie pełne) - Enable Compression (Włącz kompresję; zazwyczaj to pole jest nieaktywne)

2 - Create a DOS startup disk (tworzy dyskietkę startową systemu DOS; zaznaczmy tę opcję) - using DOS system files located at: - tutaj będzie umieszczona ścieżka dostępu do folderu z plikami dyskietki startowej; 5. Lokalizację tych plików wybieramy po kliknięciu w przycisk oznaczony niebieską ramką 6. Na końcu wystarczy już tylko kliknąć w przycisk Start. Po chwili dostaniemy komunikat o tym, że wszystkie dane na pamięci USB zostaną skasowane Wciskamy Tak. Rozpocznie się formatowanie i jednocześnie tworzenie startowego pendrive. Proces formatowania może potrwać nawet 10 minut (dla mniejszych pendrive ów krócej) Na końcu otrzymamy szczegółowe podsumowanie. Wciskamy OK. Po utworzeniu bootowalnego pendrive USB ujrzymy trzy pliki o atrybucie ukryty (normalnie ich nie widać).

3 Teraz do naszego dysku startowego możemy dokładać inne aplikacje np. biosy, narzędzia dyskowe i plikowe itd. I na koniec sprawa chyba najważniejsza. Posiadana przez nas płyta główna powinna mieć możliwość uruchamiania (bootowania) systemu z pamięci USB. Wszystkie nowe płyty taką możliwość posiadają. Trzeba wejść do biosu i ustawić BOOT na naszą pamięć. Prościej można to zrobić bez wchodzenia do biosu, za pomocą menu bootującego wywołanego poprzez klawisz F8 lub F12 (odpowiednie info zobaczymy po uruchomieniu komputera) tej opcji niestety nie ma wszędzie. Win XP instalowany z pendriva Często stoję przed problemem jak zainstalować system operacyjny Windows XP z przenośnej pamięci USB (w wypadku braku w komputerze napędu CD/DVD). Nie jest to proste zadanie, ale na pewno wykonalne. Jeden opis już przedstawiłam na Vista.pl, ale jest zbyt skomplikowany i aby z niego skorzystać należy spełnić szereg różnych warunków. Czego będziemy potrzebować do utworzenia bootowalnego pendrive? - oryginalnego nośnika z systemem Windows XP - pamięci przenośnej USB (zalecam rozmiar minimum 1 GB) - paczki programów o nazwie usb_multiboot_usb - innego komputera z systemem Windows XP do wykonania bootowalnego pendrive (chętni mogą spróbować przeprowadzić poniższą operację na Viście, jednak trzeba pamiętać, aby wszystkie aplikacje uruchamiać jako administrator) - trochę cierpliwości:) 1. Do kopiowania plików instalacyjnych Windows XP i tworzenia bootowalnej pamięci przenośnej USB (np. pendrive a) będziemy potrzebowali specjalnego narzędzia. Chodzi tu oczywiście o paczkę o nazwie usb_multiboot_10 (pobierz) - rozmiar 2 MB. 2. Rozpakuj archiwum z programem w dowolne miejsce na dysku. Pamiętaj, aby ścieżka do programów była dość łatwa i nie zawierała w swojej nazwie "spacji". W ten sposób podczas dalszych czynności będziemy mieć pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Plik zip rozpakowałam na dysk E:, czyli moja ścieżka to E:\usb_multiboot_10 3. Włóż swoją pamięć USB (np. pendrive) do odpowiedniego gniazda w komputerze. 4. Wejdź do katalogu z paczką usb_multiboot_10 i uruchom plik USB_MultiBoot_10.cmd. Otworzy się wiersz polecenia:

4 Wciskamy dowolny klawisz i pojawia się menu: 5. Zabieramy się za formatowanie naszego pendrive USB. W tym celu dla pamięci większych lub równych 4 GB wybieramy system plików NTFS, a dla pozostałych (mniejszych) FAT. Polecam wariant formatowania narzędziem od firmy HP, czyli opcja (H), które jest uniwersalne i działa na praktycznie każdej pamięci. Tutaj mój pendrive 1 GB będzie formatowany systemem FAT (na nowszym FAT32 też nie powinno być problemów). Pamiętać należy, że podczas formatowania wszystkie dane na USB zostaną skasowane! Literę H wpisujemy do wiersza polecenia zaraz po Enter your choice: i wciskamy Enter. Pokaże się okienko: Po wciśnięciu Start otrzymamy zapytanie czy na pewno formatować pamięć o nazwie (tutaj nazwa Twojej pamięci) Formatowanie kończy się podsumowaniem (OK). Okienko formatowania zamykamy przyciskiem Close.

5 6. Wracamy do naszego wiersza polecenia. Dla tworzenia bootowalnego pendrive wybieramy opcję 1, a potem 2. Opcja 0 przeznaczona jest dla dysków USB. Wybieram 1 i wciskam Enter. Pojawi się okienko, w którym szukamy naszej instalacji Windows XP. W tym celu wkładamy do napędu CD/DVD oryginalny nośnik i odszukujemy folder i386, zaznaczamy go i wciskamy OK. Moja instalacja Windows XP jest na dysku twardym i w tym przypadku musiałam zaznaczyć główny katalog instalacyjny (po zaznaczeniu i386 dostawałam błąd). Po zatwierdzeniu OK dostaniemy okienko z zapytaniem czy parametry instalacji są właściwe

6 Moje nie są dobre więc wciskam Nie (inni mogą zatwierdzić Tak - zalecane). Pojawi się szereg okienek, w których edytujemy nazwę właściciela, firmy, numer seryjny (Product Key), hasło administratora, strefa czasowa itd. Gdy zakończymy to powracamy do wiersza polecenia Wpisujemy 2, czyli wskazujemy literę naszej pamięci USB. Po znalezieniu wciskamy OK. Teraz w wierszu polecenia wpisujemy 3. Będziemy kopiować pliki instalacyjne Windows XP na pendrive.

7 zatwierdzamy wszystkie podobne komunikaty. Także ten z sukcesem, który otrzymamy na końcu ;) Po utworzeniu pendrive z instalatorem Windows XP wyjmujemy go z USB i wkładamy do komputera, gdzie ma być zainstalowany system. Pamiętajmy, że musimy w biosie ustawić bootowanie systemu (uruchamianie) na pamięć zewnętrzną USB (wszystkie nowsze biosy mają już taką opcję).

8 Po uruchomieniu komputera otrzymamy takie menu: Wybieramy opcję 1 i Enter. Gdy w trakcie instalacji komputer uruchomi się ponownie to wtedy wybieramy 2.

9 Vista Jak wiadomo system operacyjny możemy zainstalować z pamięci USB (pendrive). Ma to sens w przypadku, gdy nie posiadamy czytnika DVD bądź nie działa on poprawnie. Pamięć USB doskonale nadaje się do tego celu, ale aby urzeczywistnić nasz cel to musimy najpierw go przygotować. W systemie Windows XP oraz Windows Vista możemy skorzystać z poniższego przygotowania pamięci USB, z którego zainstalujemy Viste. Natomiast pamięć USB powinna posiadać ponad 4GB pojemności i nie może zawierać żadnych danych. Potrzebny nam również będzie zakupiony dysk z systemem Windows Vista. Jak przygotować pamięć USB w systemie Windows XP oraz Vista? Pierwszą czynnością jaką należy zrobić to podpiąć pamięć do USB. Windows Vista: Następnie z Menu Start prawym przyciskiem myszy na przycisku Komputer (1) z menu kontekstowego wybieramy Zarządzaj (2). Windows XP: należy prawym przyciskiem myszy nacisnąć na Mój komputer i wybrać polecenie Zarządzaj. W oknie Zarządzanie komputerem z menu po lewej stronie odszukujemy i zaznaczamy Zarządzanie dyskami (3).

10 Po prawej stronie okna wyszukujemy naszą pamięć podpiętą do USB i odczytujemy numer dysku (4). Te informacje będą nam potrzebne w dalszej części poradnika. Po zapamiętaniu numeru pamięci zamykamy okno Zarządzania komputerem. Windows Vista: Następnym krokiem jaki musimy zrobić jest uruchomienie Wiersza polecenia. Możemy zrobić to poprzez wpisanie polecenia cmd w Menu Start i zatwierdzeniu klawiszem Enter bądź wyszukaniu go we Wszystkie programy w folderze Akcesoria (5) klikając na Wiersz polecenia (6). Windows XP: aby uruchomić Wiersz polecenia systemu Windows Vista musimy włożyć płytkę do napędu z tym systemem i uruchomić ponownie komputer z tego krążka. [W zależności od posiadanego komputera, podczas jego startu na przykład klawiszem F10 wybierając napęd z krążkiem Visty]. Gdy Załaduje się płytka klikamy Dalej. Klikamy na Napraw komputer (12).

11 Z dostępnych opcji klikamy na Wiersz polecenia (13). Każde wpisanie polecenie w Wierszu polecenia musimy zatwierdzić klawiszem Enter. Wpisujemy polecenie diskpart (7). Do polecenia select disk dodajemy numer pamięci, którą zapamiętaliśmy z okna Zarządzanie komputerem (4)(8). Po wpisaniu polecenia detail disk (9) możemy sprawdzić czy wyświetlone informacje zgadzają się z parametrami pamięci podłączonej do USB (10). W ten sposób unikniemy pomyłki co mogłoby okazać się bardzo poważnym błędem. Teraz wpisujemy polecenie clean w skutek czego usuniemy wszystkie informacje, które mogą znajdować się na pamięci. Następnie wpisujemy polecenie create partition primary. Kolejnym poleceniem jest select partition 1. Teraz musimy uczynić naszą partycję aktywną poprzez wpisanie polecenia active. Teraz czas na sformatowanie partycji zgodnie z systemem plików FAT32 poleceniem format fs=fat32. Czekamy, aż pamięć USB zostanie

12 sformatowana w wybranym przez nas systemie plików. Następnym krokiem jest zapamiętanie nowoutworzonej litery pamięci. Wpisujemy polecenie detail disk i odszukujemy kolumnę Lit (11). Wychodzimy z programu Diskpart, wpisując polecenie exit i zatwierdzając, Enterem a następnie wpisujemy c:\windows\system32 i również potwierdzamy przyciskiem Enter, gdzie c oznacza numer dysku twardego, gdzie zainstalowany jest system Windows Teraz pozostało nam jedynie skopiować system z płytki na pamięć USB. W tym celu wkładamy krążek z systemem Windows Vista do napędu a w Wierszu polecenia wpisujemy robocopy+litera napędu do którego włożyliśmy płytkę z Vistą (sprawdzimy to w oknie Komputer)+litera pamięci z kolumny LIT (11)+/MIR+/W:O+/R:O. Na przykład: Po dokonaniu kopiowania zamykamy okno Wiersza polecenia. Aby rozpocząć instalację systemu Windows Vista: musimy podłączyć pamięć do USB i uruchomić ponownie komputer, na samym początku uruchamiania się komputera klawiszem, który wywołuje tak zwane menu startowe, na przykład F10 wywołujemy je (Boot Menu). Z listy dostępnych opcji wybieramy tą z oznaczeniem USB. Proces instalacji, który rozpocznie się od naciśnięcia klawisza Enter jest taki sam jakbyśmy instalowali system z dysku DVD. Autor niniejszego opracowania, jak zawsze nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody wynikłe z zastosowania się do tej publikacji! Edycja:Treść poniżej została dodana przez autora - 21 marca 2009 Aby skopiować pliki z płytki DVD na pendrive, możemy posłużyć się też innym poleceniem. Wychodzimy z programu Diskpart wpisując polecenie exit i zatwierdzając przyciskiem Enter. Teraz wpisujemy c:\windows\system32 gdzie c to numer dysku twardego na którym zainstalowany jest aktualny system operacyjny. Następnie wpisujemy polecenie xcopy g:*.* /s/e/f i: gdzie g to oznaczenie napędu DVD; i to oznaczenie pendrive. Oznaczenia poszczególnych napędów możemy uzyskać w oknie Komputer w systemie Windows. Czekamy, aż pliki zostaną skopiowane na pendrive.

13 Gotowe. Zamykamy edytor i wyjmujemy pendrive. Win 7 "Siódemka" została udostępniona użytkownikom do pobrania w formie obrazu płyty *ISO. Oprócz wypalenia systemu na nośniku DVD można także pokusić się o utworzenie instalatora Windows 7 na nośniku Pendrive, czyli przenośnej pamięci USB. Do realizacji tego celu niezbędny jest nam pendrive z minimalną pojemnością 4 GB (zalecane 8GB) oraz program UltraISO. Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem przygowywania instalatora wszelkie pliki, które były na nośniku należy przenieść, gdyż zostaną utracone. Kolejną sprawą jest ustawienie w konfiguracji BIOS'u opcje bootowania z USB. Jeżeli nie mamy obrazu płyty ISO z Windows 7 RC możemy pobrać go z vista.pl 1. Uruchamiamy program, i standardowo nagrywamy obraz płyty na nasz pendrive (wskazujemy miejsce pliku na naszym dysku; uważnie patrzymy jaką literką jest oznaczony nasz pendrive). 2. Z menu programu klikamy na Bootowalna >> Zapisz obraz dysku... Wyskoczy nam okienko z informacją o pojemności naszego nośnika i klikamy na Zapisz >> Tak. Po zakończeniu nagrywania program powiadomi nas o tym informacją o sukcesie wypalenia. Klikamy na Zamknij Od tej pory mamy przygotowaną wersję instalacyjną Windows 7 RC na pendrivie (po wcześniejszym sprawdzeniu ustawień BIOS'u, że jest ustawiony start z dysku USB). Ubuntu Systemu operacyjnego zwykle nie zabieramy ze sobą, jest on po prostu zainstalowany na dysku każdego komputera, czy jednak aby na pewno? Czy nie ma sposobu, aby mieć system zawsze przy sobie wraz ze wszystkimi ustawieniami i potrzebnymi dodatkowymi aplikacjami? Otóż sposób jest i to jak najbardziej legalny oraz prosty do wykonania. Jako podstawa do zbudowania naszego przenośnego środowiska posłuży mi Linux Ubuntu 8.10, a zatem zapraszam do dalszej części porady. Co będzie nam potrzebne? - Komputer z Windows na którym przeprowadzimy konwersję - Pendrive (pamięć przenośna USB) o pojemności 2 GB lub większy - Skrypt który przeprowadzi kopiowanie płyty Ubuntu na pendrive i uczyni go aktywnym, aby można było uruchomić z niego komputer - Obraz ISO z Ubuntu 8.10 (jeśli go nie posiadamy skrypt automatycznie pobierze plik obrazu z serwera

14 producenta) Pobieramy skrypt (wielkość pliku ~ 2 MB) i wypakowujemy zawartość archiwum np. na Pulpicie. Oto co w nim znajdziemy: Jeżeli mamy obraz ISO Ubuntu na dysku należy skopiować go również do tego folderu, ale aby skrypt wykorzystał nasz plik musi mieć on nazwę dokładnie taką: ubuntu-8.10-desktop-i386.iso jeżeli nasz plik obrazu nazywa się inaczej zmieniamy nazwę na podaną, w przeciwnym wypadku skrypt nie zauważy obecności obrazu i zacznie go pobierać z sieci. Podłączamy nasz Pendrive do portu USB i uruchamiamy skrypt Ubuntu810 z folderu (w Windows Vista, aby wszystko przebiegło bez problemów klikamy na skrypt prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy pozycję Uruchom jako administrator) Po uruchomieniu skryptu podajemy literę pod jaką nasz pendrive jest widoczny w systemie (dla pewności sprawdźmy w oknie Mój komputer) po czym naciskamy Enter: Program kopiuje zawartość obrazu na pendrive:

15 Czekamy aż wszystko dobiegnie końca i okienko zostanie zamknięte: Po dłuższej chwili wyświetli się kolejne: Służy ono do uczynienia naszego pendrive aktywnym lub inaczej bootowalnym abyśmy mogli uruchamiać z niego komputer i korzystać z przygotowanego Linuxa. Naciskamy dowolny klawisz, aby uczynić nasz dysk przenośny aktywnym: Jeżeli mamy taki komunikat jak na powyższym zrzucie to oznacza to, że wszystko przebiegło zgodnie z planem i nasz przenośny Linux jest gotowy. Zgodnie z zaleceniem podanym w oknie końcowym, jeżeli na Viscie w tym momencie pojawi się błąd musimy wejść do folderu ze skryptami i kliknąć prawym przyciskiem myszy na ten oznaczony jako makeboot i wybrać polecenie Uruchom jako administrator. Teraz wystarczy zmienić kolejność bootowania w BIOS-ie, aby nasz pendrive był ustawiony jako pierwszy, zapisać zmiany i czekać na uruchomienie Linuksa. Tego nie będę już opisywał bo na różnych płytach głównych jest inaczej, czasami wystarczy nacisnąć podczas uruchamiania klawisz F12 i pojawi się nam menu wyboru

16 urządzenia, z którego komputer ma startować. Natomiast po wejściu do BIOSU (klawisz Delete lub F1 podczas uruchamiania komputera) należy szukać opcji Boot Sequence lub podobnej. Oczywiście można pododawać potrzebne nam kodeki do oglądania filmów, słuchania muzyki, dodać komunikator, czy doinstalować poprawki do systemu. Domyślnie system jest w języku angielskim, ale można równie łatwo dodać polską nakładkę. Wszelkie zmiany jakich dokonamy zostaną zapisane na pamięci USB. Przetestowałem ten system na 2 komputerach i nie było żadnych problemów. Zapraszam do testów oraz komentowania. Wszelkie sugestie dotyczące zmian lub sugestii co do poprawienia porady zawarte w komentarzach zostaną dodane w późniejszym czasie :)

Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19

Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19 Spis treści Podziękowania...9 O autorach... 11 Wstęp... 13 Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19 Rozdział 1. O systemie Damn Small Linux... 21 Miara sukcesu Damn Small Linux... 22 Co Damn

Bardziej szczegółowo

Asmax GIGA NAS Print Serwer

Asmax GIGA NAS Print Serwer Asmax GIGA NAS Print Serwer Instrukcja obsługi Nowości, dane techniczne http://www.asmax.pl Sterowniki, firmware ftp://ftp.asmax.pl/pub/sterowniki Instrukcje, konfiguracje ftp://ftp.asmax.pl/pub/instrukcje

Bardziej szczegółowo

Partition Manager 12 Home

Partition Manager 12 Home Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Partition Manager 12 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Backup & Recovery 11 Home

Backup & Recovery 11 Home Paragon-Software Poland Sp. z o.o. ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Backup & Recovery 11 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

2005 porad dla peceta

2005 porad dla peceta 2005 porad dla peceta Spis porad PC FORMAT 1 2005 porad dla peceta Windows XP Service Pack 2 1. Blokowanie wyskakujących okienek Po zainstalowaniu dodatku SP2 w programie Internet Explorer zostanie włączona

Bardziej szczegółowo

Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc.

Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc. Copyright Acronis, Inc., 2000 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc. Acronis Compute with Confidence, Acronis Startup Recovery

Bardziej szczegółowo

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Drodzy Studenci! W niniejszej publikacji zaprezentowany jest materiał do ćwiczeń z technologii informacyjnej

Bardziej szczegółowo

Hard Disk Manager 12 Professional

Hard Disk Manager 12 Professional Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Hard Disk Manager 12 Professional

Bardziej szczegółowo

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Str. 1 Ćwiczenie 1 Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Cel ćwiczenia: Zapoznanie się z planowaniem instalacji, instalacją i podstawową konfiguracją systemu Windows 2000 Professional

Bardziej szczegółowo

Virtualization Manager 12 Professional

Virtualization Manager 12 Professional PARAGON Software GmbH ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Virtualization Manager 12 Professional Podręcznik

Bardziej szczegółowo

ISBN 978-83-61125-58-7

ISBN 978-83-61125-58-7 Instytut Pracy i Spraw Socjalnych Publikacja jest rezultatem realizacji Projektu: Wykluczenie cyfrowe na Mazowszu PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI PRIORYTET VII. Promocja integracji społecznej DZIAŁANIE

Bardziej szczegółowo

System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych FB-2.5.1 + java-jdk-7u15) Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych FB-2.5.

System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych FB-2.5.1 + java-jdk-7u15) Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych FB-2.5. Oprogramowanie firmy Sygnity System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych FB-2.5.1 + java-jdk-7u15) oraz Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych FB-2.5.1) Instalacja na dystrybucji Linux

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

Podstawy obsługi komputera

Podstawy obsługi komputera Stowarzyszenie Rudzkie Konto Pomocy 41-709 Ruda Śląska, ul. Markowej 22 Rudzkie Konto Pomocy w Rudzie Śląskiej Podstawy obsługi komputera Materiały pomocnicze do kursu komputerowego Piotr Krawczyk, Tomasz

Bardziej szczegółowo

PodrÊcznik U ytkownika

PodrÊcznik U ytkownika Wies³aw M. Tr mpczy¼ski PodrÊcznik U ytkownika 2009 W.T. 1 Spis treści Projekt EOS założenia ogólne...3 Bardzo ogólnie...3 Bardziej szczegółowo...3 Zalety i Wady...4 Dodatkowe informacje...4 Instalacja

Bardziej szczegółowo

NAS Hard Drive. Podręcznik użytkownika

NAS Hard Drive. Podręcznik użytkownika NAS Hard Drive Podręcznik użytkownika Wersja Polska Spis treści WPROWADZENIE 3 ELEMENTY STERUJĄCE, ZŁĄCZA I WSKAŹNIKI 3 Panel przedni 3 Panel tylny 4 INFORMACJE O DYSKU TWARDYM 5 USTAWIENIE NAPĘDU NAS

Bardziej szczegółowo

avast! antivirus Professional Edition wersji 4.8 Instrukcja obsługi Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4.

avast! antivirus Professional Edition wersji 4.8 Instrukcja obsługi Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4. Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4.8 1 SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 4 O firmie ALWIL Software a.s.... 4 Dalsza pomoc... 4 Zagrożenia dla komputera... 5 Czym

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja ustawień BIOS-u

Konfiguracja ustawień BIOS-u Konfiguracja ustawień BIOS-u BIOS Basic Input/Output System. (podstawowy system wejścia/wyjścia).program o wielkości 256 lub 512 kb zapisany w pamięci na płycie głównej. Zbiór procedur które wykrywają

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA 1 2 1.Wstęp...4 2.Instalacja...5 2.1 Instalacja z CD (wersja płatna)...5 2.1 Instalacja z pliku pobranego z internetu...5 2.3 Instalacja wersji jednostanowiskowej...5 2.4 Uaktualnienie...5

Bardziej szczegółowo

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika Wersja polska: www.sirtom.pl 2013 Spis treści Witamy w programie Activity Monitor... 3 Szybki start... 4 Dodatkowe uwagi odnośnie instalacji:...

Bardziej szczegółowo

Drive Backup. Podręcznik użytkownika

Drive Backup. Podręcznik użytkownika Drive Backup Podręcznik użytkownika Drive Backup 2 / 36 Quick User's Manual Spis treści Drive Backup... 1 1 O programie Drive Backup... 4 1.1 WERSJE OPROGRAMOWANIA DRIVE BACKUP...6 1.1.1 WERSJA PERSONAL...6

Bardziej szczegółowo

OBRONA. Odzyskiwanie danych

OBRONA. Odzyskiwanie danych OBRONA BARTŁOMIEJ CYRNY Odzyskiwanie danych Stopień trudności Utrata danych wiąże się często z dużymi stratami, nierzadko także finansowymi. Nie ma tu większego znaczenia, czy będzie to przemyślany atak

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube 1 Spis treści 1. Wstęp... 4 2. Instalacja systemu (administrator)... 7 3. Pierwsze uruchomienie (administrator)...10 3.1. Połączenie z innego komputera...12

Bardziej szczegółowo

DRIVE BACKUP 9.0 FREE EDITION PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

DRIVE BACKUP 9.0 FREE EDITION PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA DRIVE BACKUP 9.0 FREE EDITION PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SPIS TREŚCI Wstęp...4 Komponenty produktu...5 Przegląd funkcji...6 Główne funkcje... 6 Prosty w użyciu interfejs... 6 Tworzenie kopii zapasowych...

Bardziej szczegółowo

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU Podręcznik z ćwiczeniami dla ucznia FUNDACJA WSPOMAGANIA WSI Warszawa 2009 Wydawca: Fundacja Wspomagania Wsi Opracowanie: Dorota Pronobis Koncepcja

Bardziej szczegółowo

2. Archiwizowanie wszystkich danych...39

2. Archiwizowanie wszystkich danych...39 Spis treści Przedmowa...11 I Wprowadzenie... 25 1. Filozofia archiwizacji... 27 Rozbudowana archiwizacja przy niskim budżecie 27 Dlaczego powinno się przeczytać tę książkę? 28 Dlaczego należy archiwizować

Bardziej szczegółowo

DMDE. Instrukcja obsługi. DM Disk Editor and Data Recovery Software. Wersja 2.10. Wersja instrukcji od 03.07.2014. 2005-2014 Dmitrij Sidorov

DMDE. Instrukcja obsługi. DM Disk Editor and Data Recovery Software. Wersja 2.10. Wersja instrukcji od 03.07.2014. 2005-2014 Dmitrij Sidorov DMDE DM Disk Editor and Data Recovery Software Instrukcja obsługi Wersja 2.10 Wersja instrukcji od 03.07.2014 2005-2014 Dmitrij Sidorov Spis treści Pomoc DMDE... 3 Pomoc kontekstowa... 3 O DMDE... 4 O

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe. Kurs D2. wersja 2.00

Materiały szkoleniowe. Kurs D2. wersja 2.00 Materiały szkoleniowe Kurs D2 wersja 2.00 Podstawy administracji szkolną pracownią informatyczną Windows NT 4.0 + SBS 4.0 PL (pakiet MEN) edycja 2001 Opracował: mgr inż. Tomasz Chudzikiewicz Centrum Kształcenia

Bardziej szczegółowo

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@ System powstał w ramach projektu Transition Facility 2006/018-180.01.04 System zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego sprawozdawczość jednostek organizacyjnych Strona 2 z SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

Acronis True Image 10.0 Home

Acronis True Image 10.0 Home Acronis True Image 10.0 Home Podręcznik UŜytkownika www.itxon.pl Zastrzega się prawo wprowadzania zmian technicznych. Treść niniejszego podręcznika nie stanowi podstawy do jakichkolwiek roszczeń wobec

Bardziej szczegółowo