Pendrive jako dyskietka startowa

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Pendrive jako dyskietka startowa"

Transkrypt

1 Pendrive jako dyskietka startowa Jak wszyscy dokładnie wiemy, nowe komputery, zarówno laptopy jak i PC-ty, nie posiadają zamontowanej stacji dyskietek 3,5. Taki jest po prostu trend na rynku, a wszelkie pamięci USB skutecznie wypierają archaiczne nośniki magnetyczne, a w niektórych przypadkach nawet napędy optyczne (CD-ROM/DVD-ROM). Niestety w dalszym ciągu używamy narzędzi, które powinny być uruchamiane w środowisku dyskietki startowej DOS/Windows (BOOT disk). Przykładem takiej aplikacji może być nowy bios do karty graficznej itp. Co zatem, gdy nie mamy możliwości wykonać takiej dyskietki, a potem umieścić ją w napędzie floppy? Najprostszym wyjściem z takiej sytuacji jest skorzystanie z współczesnego zamiennika dyskietki, a mianowicie pamięci USB, czyli popularnego pendrive. Do wykonania bootującej dyskietki startowej Windows w postaci pendrive USB będziemy potrzebować: - praktycznie dowolnej wielkości pamięć USB - zestaw plików znajdujących się na standardowej dyskietce startowej (POBIERZ) - darmowy program HP USB Disk Storage Format Tool (POBIERZ) Kroki jakie należy wykonać: 1. Wkładamy pendrive do gniazdka USB 2. Pobieramy na dysk twardy naszego komputera zestaw plików obecnych na typowej dyskietce startowej (np. Windows 98 lub innej). Archiwum ZIP rozpakowujemy do folderu. 3. Pobieramy program HP USB Disk Storage Format Tool, instalujemy go i uruchamiamy. Pamiętać należy o tym, że w systemach Windows Vista/7 uruchamiamy go jako administrator. Warto wspomnieć, iż to narzędzie to jest bardzo często ostatnią deską ratunku dla osób posiadających pamięci USB z błędami. Potrafi ono skutecznie formatować powierzchnię kart flash i robi to dokładniej niż analogiczny program wbudowany w Windows. Okno programu HP USB Disk Storage Format Tool Omówię tutaj opcje jakie powinniśmy ustawić: 1. Tutaj wybieramy pamięć USB mającą w przyszłości być dyskietką startową 2. System plików wybieramy FAT 3. Etykieta woluminu. Wpiszmy w miarę prostą nazwę np. disk-w98. Etykieta podana w przykładzie jest niewłaściwa, bo za długa. 4. Opcje formatowania: - Quick Format (szybkie formatowanie; gdy opcja nie jest zaznaczona program zrobi formatowanie pełne) - Enable Compression (Włącz kompresję; zazwyczaj to pole jest nieaktywne)

2 - Create a DOS startup disk (tworzy dyskietkę startową systemu DOS; zaznaczmy tę opcję) - using DOS system files located at: - tutaj będzie umieszczona ścieżka dostępu do folderu z plikami dyskietki startowej; 5. Lokalizację tych plików wybieramy po kliknięciu w przycisk oznaczony niebieską ramką 6. Na końcu wystarczy już tylko kliknąć w przycisk Start. Po chwili dostaniemy komunikat o tym, że wszystkie dane na pamięci USB zostaną skasowane Wciskamy Tak. Rozpocznie się formatowanie i jednocześnie tworzenie startowego pendrive. Proces formatowania może potrwać nawet 10 minut (dla mniejszych pendrive ów krócej) Na końcu otrzymamy szczegółowe podsumowanie. Wciskamy OK. Po utworzeniu bootowalnego pendrive USB ujrzymy trzy pliki o atrybucie ukryty (normalnie ich nie widać).

3 Teraz do naszego dysku startowego możemy dokładać inne aplikacje np. biosy, narzędzia dyskowe i plikowe itd. I na koniec sprawa chyba najważniejsza. Posiadana przez nas płyta główna powinna mieć możliwość uruchamiania (bootowania) systemu z pamięci USB. Wszystkie nowe płyty taką możliwość posiadają. Trzeba wejść do biosu i ustawić BOOT na naszą pamięć. Prościej można to zrobić bez wchodzenia do biosu, za pomocą menu bootującego wywołanego poprzez klawisz F8 lub F12 (odpowiednie info zobaczymy po uruchomieniu komputera) tej opcji niestety nie ma wszędzie. Win XP instalowany z pendriva Często stoję przed problemem jak zainstalować system operacyjny Windows XP z przenośnej pamięci USB (w wypadku braku w komputerze napędu CD/DVD). Nie jest to proste zadanie, ale na pewno wykonalne. Jeden opis już przedstawiłam na Vista.pl, ale jest zbyt skomplikowany i aby z niego skorzystać należy spełnić szereg różnych warunków. Czego będziemy potrzebować do utworzenia bootowalnego pendrive? - oryginalnego nośnika z systemem Windows XP - pamięci przenośnej USB (zalecam rozmiar minimum 1 GB) - paczki programów o nazwie usb_multiboot_usb - innego komputera z systemem Windows XP do wykonania bootowalnego pendrive (chętni mogą spróbować przeprowadzić poniższą operację na Viście, jednak trzeba pamiętać, aby wszystkie aplikacje uruchamiać jako administrator) - trochę cierpliwości:) 1. Do kopiowania plików instalacyjnych Windows XP i tworzenia bootowalnej pamięci przenośnej USB (np. pendrive a) będziemy potrzebowali specjalnego narzędzia. Chodzi tu oczywiście o paczkę o nazwie usb_multiboot_10 (pobierz) - rozmiar 2 MB. 2. Rozpakuj archiwum z programem w dowolne miejsce na dysku. Pamiętaj, aby ścieżka do programów była dość łatwa i nie zawierała w swojej nazwie "spacji". W ten sposób podczas dalszych czynności będziemy mieć pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Plik zip rozpakowałam na dysk E:, czyli moja ścieżka to E:\usb_multiboot_10 3. Włóż swoją pamięć USB (np. pendrive) do odpowiedniego gniazda w komputerze. 4. Wejdź do katalogu z paczką usb_multiboot_10 i uruchom plik USB_MultiBoot_10.cmd. Otworzy się wiersz polecenia:

4 Wciskamy dowolny klawisz i pojawia się menu: 5. Zabieramy się za formatowanie naszego pendrive USB. W tym celu dla pamięci większych lub równych 4 GB wybieramy system plików NTFS, a dla pozostałych (mniejszych) FAT. Polecam wariant formatowania narzędziem od firmy HP, czyli opcja (H), które jest uniwersalne i działa na praktycznie każdej pamięci. Tutaj mój pendrive 1 GB będzie formatowany systemem FAT (na nowszym FAT32 też nie powinno być problemów). Pamiętać należy, że podczas formatowania wszystkie dane na USB zostaną skasowane! Literę H wpisujemy do wiersza polecenia zaraz po Enter your choice: i wciskamy Enter. Pokaże się okienko: Po wciśnięciu Start otrzymamy zapytanie czy na pewno formatować pamięć o nazwie (tutaj nazwa Twojej pamięci) Formatowanie kończy się podsumowaniem (OK). Okienko formatowania zamykamy przyciskiem Close.

5 6. Wracamy do naszego wiersza polecenia. Dla tworzenia bootowalnego pendrive wybieramy opcję 1, a potem 2. Opcja 0 przeznaczona jest dla dysków USB. Wybieram 1 i wciskam Enter. Pojawi się okienko, w którym szukamy naszej instalacji Windows XP. W tym celu wkładamy do napędu CD/DVD oryginalny nośnik i odszukujemy folder i386, zaznaczamy go i wciskamy OK. Moja instalacja Windows XP jest na dysku twardym i w tym przypadku musiałam zaznaczyć główny katalog instalacyjny (po zaznaczeniu i386 dostawałam błąd). Po zatwierdzeniu OK dostaniemy okienko z zapytaniem czy parametry instalacji są właściwe

6 Moje nie są dobre więc wciskam Nie (inni mogą zatwierdzić Tak - zalecane). Pojawi się szereg okienek, w których edytujemy nazwę właściciela, firmy, numer seryjny (Product Key), hasło administratora, strefa czasowa itd. Gdy zakończymy to powracamy do wiersza polecenia Wpisujemy 2, czyli wskazujemy literę naszej pamięci USB. Po znalezieniu wciskamy OK. Teraz w wierszu polecenia wpisujemy 3. Będziemy kopiować pliki instalacyjne Windows XP na pendrive.

7 zatwierdzamy wszystkie podobne komunikaty. Także ten z sukcesem, który otrzymamy na końcu ;) Po utworzeniu pendrive z instalatorem Windows XP wyjmujemy go z USB i wkładamy do komputera, gdzie ma być zainstalowany system. Pamiętajmy, że musimy w biosie ustawić bootowanie systemu (uruchamianie) na pamięć zewnętrzną USB (wszystkie nowsze biosy mają już taką opcję).

8 Po uruchomieniu komputera otrzymamy takie menu: Wybieramy opcję 1 i Enter. Gdy w trakcie instalacji komputer uruchomi się ponownie to wtedy wybieramy 2.

9 Vista Jak wiadomo system operacyjny możemy zainstalować z pamięci USB (pendrive). Ma to sens w przypadku, gdy nie posiadamy czytnika DVD bądź nie działa on poprawnie. Pamięć USB doskonale nadaje się do tego celu, ale aby urzeczywistnić nasz cel to musimy najpierw go przygotować. W systemie Windows XP oraz Windows Vista możemy skorzystać z poniższego przygotowania pamięci USB, z którego zainstalujemy Viste. Natomiast pamięć USB powinna posiadać ponad 4GB pojemności i nie może zawierać żadnych danych. Potrzebny nam również będzie zakupiony dysk z systemem Windows Vista. Jak przygotować pamięć USB w systemie Windows XP oraz Vista? Pierwszą czynnością jaką należy zrobić to podpiąć pamięć do USB. Windows Vista: Następnie z Menu Start prawym przyciskiem myszy na przycisku Komputer (1) z menu kontekstowego wybieramy Zarządzaj (2). Windows XP: należy prawym przyciskiem myszy nacisnąć na Mój komputer i wybrać polecenie Zarządzaj. W oknie Zarządzanie komputerem z menu po lewej stronie odszukujemy i zaznaczamy Zarządzanie dyskami (3).

10 Po prawej stronie okna wyszukujemy naszą pamięć podpiętą do USB i odczytujemy numer dysku (4). Te informacje będą nam potrzebne w dalszej części poradnika. Po zapamiętaniu numeru pamięci zamykamy okno Zarządzania komputerem. Windows Vista: Następnym krokiem jaki musimy zrobić jest uruchomienie Wiersza polecenia. Możemy zrobić to poprzez wpisanie polecenia cmd w Menu Start i zatwierdzeniu klawiszem Enter bądź wyszukaniu go we Wszystkie programy w folderze Akcesoria (5) klikając na Wiersz polecenia (6). Windows XP: aby uruchomić Wiersz polecenia systemu Windows Vista musimy włożyć płytkę do napędu z tym systemem i uruchomić ponownie komputer z tego krążka. [W zależności od posiadanego komputera, podczas jego startu na przykład klawiszem F10 wybierając napęd z krążkiem Visty]. Gdy Załaduje się płytka klikamy Dalej. Klikamy na Napraw komputer (12).

11 Z dostępnych opcji klikamy na Wiersz polecenia (13). Każde wpisanie polecenie w Wierszu polecenia musimy zatwierdzić klawiszem Enter. Wpisujemy polecenie diskpart (7). Do polecenia select disk dodajemy numer pamięci, którą zapamiętaliśmy z okna Zarządzanie komputerem (4)(8). Po wpisaniu polecenia detail disk (9) możemy sprawdzić czy wyświetlone informacje zgadzają się z parametrami pamięci podłączonej do USB (10). W ten sposób unikniemy pomyłki co mogłoby okazać się bardzo poważnym błędem. Teraz wpisujemy polecenie clean w skutek czego usuniemy wszystkie informacje, które mogą znajdować się na pamięci. Następnie wpisujemy polecenie create partition primary. Kolejnym poleceniem jest select partition 1. Teraz musimy uczynić naszą partycję aktywną poprzez wpisanie polecenia active. Teraz czas na sformatowanie partycji zgodnie z systemem plików FAT32 poleceniem format fs=fat32. Czekamy, aż pamięć USB zostanie

12 sformatowana w wybranym przez nas systemie plików. Następnym krokiem jest zapamiętanie nowoutworzonej litery pamięci. Wpisujemy polecenie detail disk i odszukujemy kolumnę Lit (11). Wychodzimy z programu Diskpart, wpisując polecenie exit i zatwierdzając, Enterem a następnie wpisujemy c:\windows\system32 i również potwierdzamy przyciskiem Enter, gdzie c oznacza numer dysku twardego, gdzie zainstalowany jest system Windows Teraz pozostało nam jedynie skopiować system z płytki na pamięć USB. W tym celu wkładamy krążek z systemem Windows Vista do napędu a w Wierszu polecenia wpisujemy robocopy+litera napędu do którego włożyliśmy płytkę z Vistą (sprawdzimy to w oknie Komputer)+litera pamięci z kolumny LIT (11)+/MIR+/W:O+/R:O. Na przykład: Po dokonaniu kopiowania zamykamy okno Wiersza polecenia. Aby rozpocząć instalację systemu Windows Vista: musimy podłączyć pamięć do USB i uruchomić ponownie komputer, na samym początku uruchamiania się komputera klawiszem, który wywołuje tak zwane menu startowe, na przykład F10 wywołujemy je (Boot Menu). Z listy dostępnych opcji wybieramy tą z oznaczeniem USB. Proces instalacji, który rozpocznie się od naciśnięcia klawisza Enter jest taki sam jakbyśmy instalowali system z dysku DVD. Autor niniejszego opracowania, jak zawsze nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody wynikłe z zastosowania się do tej publikacji! Edycja:Treść poniżej została dodana przez autora - 21 marca 2009 Aby skopiować pliki z płytki DVD na pendrive, możemy posłużyć się też innym poleceniem. Wychodzimy z programu Diskpart wpisując polecenie exit i zatwierdzając przyciskiem Enter. Teraz wpisujemy c:\windows\system32 gdzie c to numer dysku twardego na którym zainstalowany jest aktualny system operacyjny. Następnie wpisujemy polecenie xcopy g:*.* /s/e/f i: gdzie g to oznaczenie napędu DVD; i to oznaczenie pendrive. Oznaczenia poszczególnych napędów możemy uzyskać w oknie Komputer w systemie Windows. Czekamy, aż pliki zostaną skopiowane na pendrive.

13 Gotowe. Zamykamy edytor i wyjmujemy pendrive. Win 7 "Siódemka" została udostępniona użytkownikom do pobrania w formie obrazu płyty *ISO. Oprócz wypalenia systemu na nośniku DVD można także pokusić się o utworzenie instalatora Windows 7 na nośniku Pendrive, czyli przenośnej pamięci USB. Do realizacji tego celu niezbędny jest nam pendrive z minimalną pojemnością 4 GB (zalecane 8GB) oraz program UltraISO. Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem przygowywania instalatora wszelkie pliki, które były na nośniku należy przenieść, gdyż zostaną utracone. Kolejną sprawą jest ustawienie w konfiguracji BIOS'u opcje bootowania z USB. Jeżeli nie mamy obrazu płyty ISO z Windows 7 RC możemy pobrać go z vista.pl 1. Uruchamiamy program, i standardowo nagrywamy obraz płyty na nasz pendrive (wskazujemy miejsce pliku na naszym dysku; uważnie patrzymy jaką literką jest oznaczony nasz pendrive). 2. Z menu programu klikamy na Bootowalna >> Zapisz obraz dysku... Wyskoczy nam okienko z informacją o pojemności naszego nośnika i klikamy na Zapisz >> Tak. Po zakończeniu nagrywania program powiadomi nas o tym informacją o sukcesie wypalenia. Klikamy na Zamknij Od tej pory mamy przygotowaną wersję instalacyjną Windows 7 RC na pendrivie (po wcześniejszym sprawdzeniu ustawień BIOS'u, że jest ustawiony start z dysku USB). Ubuntu Systemu operacyjnego zwykle nie zabieramy ze sobą, jest on po prostu zainstalowany na dysku każdego komputera, czy jednak aby na pewno? Czy nie ma sposobu, aby mieć system zawsze przy sobie wraz ze wszystkimi ustawieniami i potrzebnymi dodatkowymi aplikacjami? Otóż sposób jest i to jak najbardziej legalny oraz prosty do wykonania. Jako podstawa do zbudowania naszego przenośnego środowiska posłuży mi Linux Ubuntu 8.10, a zatem zapraszam do dalszej części porady. Co będzie nam potrzebne? - Komputer z Windows na którym przeprowadzimy konwersję - Pendrive (pamięć przenośna USB) o pojemności 2 GB lub większy - Skrypt który przeprowadzi kopiowanie płyty Ubuntu na pendrive i uczyni go aktywnym, aby można było uruchomić z niego komputer - Obraz ISO z Ubuntu 8.10 (jeśli go nie posiadamy skrypt automatycznie pobierze plik obrazu z serwera

14 producenta) Pobieramy skrypt (wielkość pliku ~ 2 MB) i wypakowujemy zawartość archiwum np. na Pulpicie. Oto co w nim znajdziemy: Jeżeli mamy obraz ISO Ubuntu na dysku należy skopiować go również do tego folderu, ale aby skrypt wykorzystał nasz plik musi mieć on nazwę dokładnie taką: ubuntu-8.10-desktop-i386.iso jeżeli nasz plik obrazu nazywa się inaczej zmieniamy nazwę na podaną, w przeciwnym wypadku skrypt nie zauważy obecności obrazu i zacznie go pobierać z sieci. Podłączamy nasz Pendrive do portu USB i uruchamiamy skrypt Ubuntu810 z folderu (w Windows Vista, aby wszystko przebiegło bez problemów klikamy na skrypt prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy pozycję Uruchom jako administrator) Po uruchomieniu skryptu podajemy literę pod jaką nasz pendrive jest widoczny w systemie (dla pewności sprawdźmy w oknie Mój komputer) po czym naciskamy Enter: Program kopiuje zawartość obrazu na pendrive:

15 Czekamy aż wszystko dobiegnie końca i okienko zostanie zamknięte: Po dłuższej chwili wyświetli się kolejne: Służy ono do uczynienia naszego pendrive aktywnym lub inaczej bootowalnym abyśmy mogli uruchamiać z niego komputer i korzystać z przygotowanego Linuxa. Naciskamy dowolny klawisz, aby uczynić nasz dysk przenośny aktywnym: Jeżeli mamy taki komunikat jak na powyższym zrzucie to oznacza to, że wszystko przebiegło zgodnie z planem i nasz przenośny Linux jest gotowy. Zgodnie z zaleceniem podanym w oknie końcowym, jeżeli na Viscie w tym momencie pojawi się błąd musimy wejść do folderu ze skryptami i kliknąć prawym przyciskiem myszy na ten oznaczony jako makeboot i wybrać polecenie Uruchom jako administrator. Teraz wystarczy zmienić kolejność bootowania w BIOS-ie, aby nasz pendrive był ustawiony jako pierwszy, zapisać zmiany i czekać na uruchomienie Linuksa. Tego nie będę już opisywał bo na różnych płytach głównych jest inaczej, czasami wystarczy nacisnąć podczas uruchamiania klawisz F12 i pojawi się nam menu wyboru

16 urządzenia, z którego komputer ma startować. Natomiast po wejściu do BIOSU (klawisz Delete lub F1 podczas uruchamiania komputera) należy szukać opcji Boot Sequence lub podobnej. Oczywiście można pododawać potrzebne nam kodeki do oglądania filmów, słuchania muzyki, dodać komunikator, czy doinstalować poprawki do systemu. Domyślnie system jest w języku angielskim, ale można równie łatwo dodać polską nakładkę. Wszelkie zmiany jakich dokonamy zostaną zapisane na pamięci USB. Przetestowałem ten system na 2 komputerach i nie było żadnych problemów. Zapraszam do testów oraz komentowania. Wszelkie sugestie dotyczące zmian lub sugestii co do poprawienia porady zawarte w komentarzach zostaną dodane w późniejszym czasie :)

Bootowalny pendrive USB z Windows

Bootowalny pendrive USB z Windows Windows XP, Vista, 7 i 8 z pamięci flash Na początku warto wyjaśnić dlaczego bootowalny pendrive, czyli automatycznie uruchamiająca się przy starcie komputera pamięć flash USB, zawierająca pliki instalacyjne

Bardziej szczegółowo

Windows 10 - Jak przygotować bootowalny nośnik instalacyjny USB?

Windows 10 - Jak przygotować bootowalny nośnik instalacyjny USB? 1 (Pobrane z slow7.pl) Windows 10 - Jak przygotować bootowalny nośnik instalacyjny Metoda 1 - Media Creation Tool Aby przygotować pendrive z instalatorem systemu Windows 10 należy pobrać narzędzie MediaCreationTool.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja krok po kroku instalacji Windows Vista w nowym komputerze

Instrukcja krok po kroku instalacji Windows Vista w nowym komputerze Instrukcja krok po kroku instalacji Windows Vista w nowym komputerze Dostajemy wiele sygnałów od użytkowników portalu VISTA.PL w sprawie instalacji Windows Vista krok po kroku. W tym FAQ zajmę się przypadkiem

Bardziej szczegółowo

Program nazywa się: unetbootin

Program nazywa się: unetbootin Pobieranie programu dzięki któremu stworzymy bootowalną płytę CD Program nazywa się: unetbootin Ilustracja 1 Wpisujemy w wyszukiwarkę google: unetbootin. Staramy się znaleźć pozycję wyszukiwarce linka

Bardziej szczegółowo

Czysta Instalacja systemu Windows XP

Czysta Instalacja systemu Windows XP Czysta Instalacja systemu Windows XP Polega na zainstalowaniu systemu na partycji, gdzie aktualnie nie znajduje się żadna inna wersja systemu Windows, z wyjątkiem tego, który nie działa poprawnie i chcielibyśmy

Bardziej szczegółowo

Partycje na dysku twardym w Windows Vista

Partycje na dysku twardym w Windows Vista Partycje na dysku twardym w Windows Vista Instalacja systemu operacyjnego Windows Vista jest dość prosta i intuicyjna. Nawet początkującemu użytkownikowi komputera nie powinna sprawić większych problemów

Bardziej szczegółowo

Windows 10 - Jak uruchomić system w trybie

Windows 10 - Jak uruchomić system w trybie 1 (Pobrane z slow7.pl) Windows 10 - Jak uruchomić system w trybie awaryjnym? Najprostszym ze sposobów wymuszenia na systemie przejścia do trybu awaryjnego jest wybranie Start a następnie Zasilanie i z

Bardziej szczegółowo

Nagrywamy podcasty program Audacity

Nagrywamy podcasty program Audacity Pobieranie i instalacja Program Audacity jest darmowym zaawansowanym i wielościeżkowym edytorem plików dźwiękowych rozpowszechnianym na licencji GNU GPL. Jest w wersjach dla systemów typu Unix/Linux, Microsoft

Bardziej szczegółowo

Instalacja Windows XP/Vista/7 z pendriv'a.

Instalacja Windows XP/Vista/7 z pendriv'a. 1 (Pobrane z slow7.pl) Metoda 1 - FlashBoot - Windows XP W tej wskazówce stworzymy bootowalny pendrive, z którego będziemy mogli instalować Windows XP. Wykorzystamy tutaj program - w wersji shareware FlashBoot

Bardziej szczegółowo

Kopia zapasowa i odzyskiwanie Podręcznik użytkownika

Kopia zapasowa i odzyskiwanie Podręcznik użytkownika Kopia zapasowa i odzyskiwanie Podręcznik użytkownika Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows i Windows Vista są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Microsoft

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja Programu

1. Instalacja Programu Instrukcja obsługi dla programu Raporcik 2005 1. Instalacja Programu Program dostarczony jest na płycie cd, którą otrzymali Państwo od naszej firmy. Aby zainstalować program Raporcik 2005 należy : Włożyć

Bardziej szczegółowo

Wymagania systemowe oraz sposób instalacji systemu Lokale Spis treści

Wymagania systemowe oraz sposób instalacji systemu Lokale Spis treści Wymagania systemowe oraz sposób instalacji systemu Lokale Spis treści Wymagania sprzętowe i systemowe :...2 Instalacja dla systemów Windows 32-bit...3 Instalacja dla systemów Windows 64-bit/Linux...6 1

Bardziej szczegółowo

Instalacja Windows XP z USB, pendrive-a lub karty pamięci flash

Instalacja Windows XP z USB, pendrive-a lub karty pamięci flash Instalacja Windows XP z USB, pendrive-a lub karty pamięci flash W tym artykule przedstawię jak przygotować instalacje Winodws XP uruchamianą z pamięci USB (Pendrive), zewnętrznych dysków HDD czy kart pamięci

Bardziej szczegółowo

Instalacja protokołu PPPoE

Instalacja protokołu PPPoE Instalacja protokołu PPPoE Uruchomienie PPPoE w systemie Windows XP za pomocą wbudowanego kreatora Uruchomienie PPPoE w systemach z rodziny Windows 98 Instrukcja oparta na powszechnie dostępnych w Internecie

Bardziej szczegółowo

Archiwum DG 2016 PL-SOFT

Archiwum DG 2016 PL-SOFT 2 1 to kompleksowe narzędzie ochrony Twoich danych genealogicznych utworzonych w programie Drzewo genealogiczne. Aplikacja nie wymaga instalacji na komputerze i jest uruchamiana bezpośrednio z dysku USB.

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Dotyczy programów opartych na bazie BDE: Menedżer Pojazdów PL+ Ewidencja Wyposażenia PL+ Spis treści: 1. Wstęp...

Bardziej szczegółowo

Szyfrowanie i kopie zapasowe PRZY UŻYCIU VERACRYPT I COMODO BACKUP KAMIL BREGUŁA

Szyfrowanie i kopie zapasowe PRZY UŻYCIU VERACRYPT I COMODO BACKUP KAMIL BREGUŁA 2015 Szyfrowanie i kopie zapasowe PRZY UŻYCIU VERACRYPT I COMODO BACKUP KAMIL BREGUŁA SPIS TREŚCI Szyfrowanie... 2 Tworzenie zaszyfrowanego wolumenu... 3 Tworzenie zaszyfrowanej partycji/dysku/pendrive

Bardziej szczegółowo

Dziękujemy za zakup przenośnego obrazu systemu (Recovery).

Dziękujemy za zakup przenośnego obrazu systemu (Recovery). Dziękujemy za zakup przenośnego obrazu systemu (Recovery). 1. Instalacja systemu na komputerach Dell 2. Instalacja systemu na komputerach HP 3. Instalacja systemu na komputerach Lenovo Instalacja systemu

Bardziej szczegółowo

Kalipso wywiady środowiskowe

Kalipso wywiady środowiskowe Instrukcja instalacji Kalipso wywiady środowiskowe I. Na systemie operacyjnym Ubuntu (TM) II. Na systemie operacyjnym Windows INFO-R Spółka Jawna - 2017 43-430 Pogórze, ul. Baziowa 29, tel. (33) 479 93

Bardziej szczegółowo

Laboratorium - Utwórz partycję w Windows 7

Laboratorium - Utwórz partycję w Windows 7 5.0 5.2.4.3 Laboratorium - Utwórz partycję w Windows 7 Wprowadzenie Wydrukuj i uzupełnij to laboratorium. W tym laboratorium utworzysz na dysku partycję w formacie FAT32. Przekonwertujesz tą partycję na

Bardziej szczegółowo

Drukarki termosublimacyjne

Drukarki termosublimacyjne INK JET PHOTO IMAGING PREPRESS MEDICAL IMAGING Drukarki termosublimacyjne DS40 DS80 Instrukcja instalacji i ustawienia sterownika drukarki w systemie operacyjnym Windows 2000 i XP Wersja 3.10 Spis treści

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji systemu. CardioScan 10, 11 i 12

Instrukcja instalacji systemu. CardioScan 10, 11 i 12 Instrukcja instalacji systemu CardioScan 10, 11 i 12 w wersji 76a/77a (pliki pobrane ze strony: http://www.oxford.com.pl/pobieranie/) Grudzień 2014 Strona 2 Instrukcja instalacji systemu CardioScan 10,

Bardziej szczegółowo

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. Laboratorium architektury komputerów

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. Laboratorium architektury komputerów Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. Laboratorium architektury komputerów Nr i temat ćwiczenia Nr albumu Grupa Rok S 3. Konfiguracja systemu Data wykonania ćwiczenia N Data oddania sprawozdania

Bardziej szczegółowo

Nagrywanie płyt CD i DVD

Nagrywanie płyt CD i DVD Nagrywanie płyt CD i DVD Pobieranie i instalacja programu CDBurnerXP 1. Wejdź na stronę http://cdburnerxp.se/ 2. Kliknij w zielony przycisk CDBurnerXP Free Download 3. Wybierz Zapisz plik [Mozilla Firefox]

Bardziej szczegółowo

1 / 21. Rysunek 1. Wybierz pierwszą opcję i naciśnij ENTER. Rysunek 2. Tutaj nic nie robimy aż do wyświetlenia się niebieskiego ekranu.

1 / 21. Rysunek 1. Wybierz pierwszą opcję i naciśnij ENTER. Rysunek 2. Tutaj nic nie robimy aż do wyświetlenia się niebieskiego ekranu. W zależności od komputera, spotkamy się z różnymi sposobami uruchamiania maszyny z płyty bootowalnej. Należy dokonać zmian w ustawieniach BIOSu lub wybrać opcję bootowania. Rysunek 1. Wybierz pierwszą

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze ABC komputera dla nauczyciela Materiały pomocnicze 1. Czego się nauczysz? Uruchamianie i zamykanie systemu: jak zalogować się do systemu po uruchomieniu komputera, jak tymczasowo zablokować komputer w

Bardziej szczegółowo

Laboratorium: Instalacja, konfiguracja oraz podział na partycje drugiego dysku twardego

Laboratorium: Instalacja, konfiguracja oraz podział na partycje drugiego dysku twardego 11.4.5 Laboratorium: Instalacja, konfiguracja oraz podział na partycje drugiego dysku twardego Wprowadzenie Wydrukuj i wykonaj to laboratorium. W tym laboratorium, zmienisz kolejność rozruchu systemu,

Bardziej szczegółowo

Windows XP - lekcja 3 Praca z plikami i folderami Ćwiczenia zawarte w tym rozdziale pozwolą na tworzenie, usuwanie i zarządzanie plikami oraz folderami znajdującymi się na dysku twardym. Jedną z nowości

Bardziej szczegółowo

Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja

Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja SZARP http://www.szarp.org Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja Wersja pliku: $Id: ssc.sgml 4420 2007-09-18 11:19:02Z schylek$ > 1. Witamy w programie SSC Synchronizator plików (SZARP Sync Client,

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI I URUCHOMIENIA PROGRAMÓW FINKA DOS W SYSTEMACH 64 bit

INSTRUKCJA INSTALACJI I URUCHOMIENIA PROGRAMÓW FINKA DOS W SYSTEMACH 64 bit INSTRUKCJA INSTALACJI I URUCHOMIENIA PROGRAMÓW FINKA DOS W SYSTEMACH 64 bit W celu uruchomienia programów DOS na Windows 7 Home Premium 64 bit lub Windows 8/8.1 można wykorzystać programy DoxBox oraz D-Fend

Bardziej szczegółowo

SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-510L

SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-510L SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-510L Przed rozpoczęciem instalacji przygotuj wszystkie niezbędne elementy wymagane do poprawnej

Bardziej szczegółowo

Aby uruchomić Multibooka, należy podłączyć nośnik USB do gniazda USB w komputerze, na którym program ma być używany.

Aby uruchomić Multibooka, należy podłączyć nośnik USB do gniazda USB w komputerze, na którym program ma być używany. Uruchamianie Multibooka. Aby uruchomić Multibooka, należy podłączyć nośnik USB do gniazda USB w komputerze, na którym program ma być używany. 1. Uruchomienie Multibooka Po podłączeniu nośnika i wykryciu

Bardziej szczegółowo

Włączanie/wyłączanie paska menu

Włączanie/wyłączanie paska menu Włączanie/wyłączanie paska menu Po zainstalowaniu przeglądarki Internet Eksplorer oraz Firefox domyślnie górny pasek menu jest wyłączony. Czasem warto go włączyć aby mieć szybszy dostęp do narzędzi. Po

Bardziej szczegółowo

Instalacja Ubuntu 12.12

Instalacja Ubuntu 12.12 Instalacja Ubuntu 12.12 Instalację systemu operacyjnego zaczynamy jak zawsze od stworzenia (jeśli nie posiadamy oryginalnego) odpowiedniego nośnika. Można użyć płyty lub innego odpowiednio przygotowanego

Bardziej szczegółowo

Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie

Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie Strona 1 z 6 Połączenia Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie Uwaga: Przy instalowaniu drukarki podłączonej lokalnie, jeśli dysk CD-ROM Oprogramowanie i dokumentacja

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu Warsztat 3 w sieci

Instalacja programu Warsztat 3 w sieci Instalacja programu Warsztat 3 w sieci (proszę uważnie przeczytać do końca) Spis treści 1 Przed instalacją...2 2 Przeprowadzanie po raz pierwszy instalacji sieciowej...3 2.1 Dane umieszczone na jednej

Bardziej szczegółowo

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl Do połączenia z serwerem A&B w celu załadowania lub pobrania materiałów można wykorzystać dowolny program typu "klient FTP". Jeżeli nie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji aplikacji Comarch Smart Card ToolBox

Instrukcja instalacji aplikacji Comarch Smart Card ToolBox Instrukcja instalacji aplikacji Comarch Smart Card ToolBox dla urządzeń kryptograficznych Bankowość Internetowa R-Online Biznes Spis treści: 1. Wstęp...2 2. Instalacja Comarch Smart Card ToolBox w systemie

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie Wstęp FTP - (ang. File Transfer Protocol - protokół transmisji danych) jest to protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików na serwer, oraz z serwera poprzez program klienta FTP. Dzięki

Bardziej szczegółowo

AKTYWNY SAMORZĄD. Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji. www.as.tylda.pl

AKTYWNY SAMORZĄD. Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji. www.as.tylda.pl AKTYWNY SAMORZĄD Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji TYLDA Sp. z o.o. 65-001 Zielona Góra ul. Wazów 6a tel. 68 324-24-72 68 325-75-10 www.tylda.pl tylda@tylda.pl wersja 1.0 2013.04.12 2

Bardziej szczegółowo

SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-520L

SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-520L SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-520L Przed rozpoczęciem instalacji przygotuj wszystkie niezbędne elementy wymagane do poprawnej

Bardziej szczegółowo

Tomasz Greszata - Koszalin

Tomasz Greszata - Koszalin T: Wirtualizacja systemu Linux Ubuntu w maszynie wirtualnej VirtualBox. Zadanie1. Odszukaj w serwisie internetowym dobreprogramy.pl informacje na temat programu Oracle VM VirtualBox. VirtualBox to oprogramowanie

Bardziej szczegółowo

Laboratorium : Tworzenie partycji w Windows XP Pro

Laboratorium : Tworzenie partycji w Windows XP Pro Laboratorium 12.2.3: Tworzenie partycji w Windows XP Pro Wprowadzenie Wydrukuj i uzupełnij to laboratorium. W tym laboratorium utworzysz na dysku partycję w formacie FAT32. Przekonwertujesz tą partycję

Bardziej szczegółowo

Program RMUA. Instrukcja konfiguracji i pracy w programie. (Wersja 2)

Program RMUA. Instrukcja konfiguracji i pracy w programie. (Wersja 2) Program RMUA Instrukcja konfiguracji i pracy w programie (Wersja 2) 1 Wstęp Program RMUA powstał w związku z obowiązkiem przekazywania ubezpieczonym informacji rocznej zwanej wcześniej RMUA. Aplikacja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji oprogramowania pixel-fox

Instrukcja instalacji oprogramowania pixel-fox Instrukcja instalacji oprogramowania pixel-fox Aktualizacja 08/2015 V7 (PL) - Subject to change without notice! Wymagania systemu: Aktualne minimalne wymagania systemowe dla program pixel-fox na PC: -

Bardziej szczegółowo

Po wybraniu formatu wskazujemy ścieżkę, gdzie archiwum ma zostać zapisane. Ścieżka wraz z nazwą pliku zostanie wyświetlona

Po wybraniu formatu wskazujemy ścieżkę, gdzie archiwum ma zostać zapisane. Ścieżka wraz z nazwą pliku zostanie wyświetlona Dodawanie plików do archiwum Najczęściej spotykanymi formatami stosowanymi do kompresowania plików lub folderów są:.zip,.7z i.rar Popularnym darmowym programem do archiwizowania i rozpakowywania archiwum

Bardziej szczegółowo

z 9 2007-06-30 18:14

z 9 2007-06-30 18:14 http://www.playstationworld.pl :: Tworzenie kopii zapasowych gier na CD/DVD oraz nagrywanie ich Artykuł dodany przez: KoDa (2006-06-18 18:50:44) Na początku pobieramy z naszego działu Download program

Bardziej szczegółowo

Formatowanie. Formatowanie to proces tworzący na dysku struktury niezbędne do zapisu i odczytu danych.

Formatowanie. Formatowanie to proces tworzący na dysku struktury niezbędne do zapisu i odczytu danych. Formatowanie dysku Formatowanie Formatowanie to proces tworzący na dysku struktury niezbędne do zapisu i odczytu danych. Formatowanie niskiego poziomu Operacja nanoszenia na powierzchnię dysku ścieżek,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu serwisowego NTSN krok po kroku

Instrukcja instalacji programu serwisowego NTSN krok po kroku Instrukcja instalacji programu serwisowego NTSN krok po kroku 1. Pobieramy program serwisowy ze strony http://serwis.monument9.pl/program_serwisowy/ - bezpośredni link znajduje się w polu POBIERZ PROGRAM.

Bardziej szczegółowo

POP 3.1. Czyli krótka historyjka w obrazkach jak poprawnie zainstalować i korzystać z programu POP

POP 3.1. Czyli krótka historyjka w obrazkach jak poprawnie zainstalować i korzystać z programu POP POP 3.1 Czyli krótka historyjka w obrazkach jak poprawnie zainstalować i korzystać z programu POP Spis treści: 1. Jak poprawnie zainstalować program POP? 2 2. Pierwsze uruchomienie i konfiguracja. 8 3.

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja jesień 2005)

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja jesień 2005) Instrukcja numer SPD1/04_03/Z2 Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja jesień 2005) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 (PD1) Przygotowanie własnego obrazu systemu operacyjnego dla stacji roboczych

Bardziej szczegółowo

MultiBoot Instrukcja obsługi

MultiBoot Instrukcja obsługi MultiBoot Instrukcja obsługi Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Jedyne warunki gwarancji na produkty

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁY - udostępnianie materiałów dydaktycznych w sieci SGH

MATERIAŁY - udostępnianie materiałów dydaktycznych w sieci SGH MATERIAŁY - udostępnianie materiałów dydaktycznych w sieci SGH SPIS TREŚCI i EKRANÓW WSTĘP Ekran1: Wstęp. Logowanie Ekran2: Strona początkowa UDOSTEPNIONE MATERIAŁY Ekran3: Dostępne materiały Ekran4: Zawartość

Bardziej szczegółowo

Instalacja aplikacji

Instalacja aplikacji 1 Instalacja aplikacji SERTUM... 2 1.1 Pobranie programu z Internetu... 2 1.2 Instalacja programu... 2 1.3 Logowanie... 3 2 Instalacja aplikacji RaportNet... 4 2.1 Pobranie programu z Internetu... 4 2.2

Bardziej szczegółowo

Instalacja aplikacji iplus Manager na komputerach z systemem operacyjnym Microsoft Windows Vista

Instalacja aplikacji iplus Manager na komputerach z systemem operacyjnym Microsoft Windows Vista Instalacja aplikacji iplus Manager na komputerach z systemem operacyjnym Microsoft Windows Vista Aplikacja iplus Manager (wersja 1.91), współpracująca z systemem operacyjnym Microsoft Windows Vista, została

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Instrukcja numer D1/04_01/Z Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 (D1) Tworzenie kopii zapasowej ustawień systemowych serwera - Zadania do wykonania

Bardziej szczegółowo

Ustalanie dostępu do plików - Windows XP Home/Professional

Ustalanie dostępu do plików - Windows XP Home/Professional Ustalanie dostępu do plików - Windows XP Home/Professional Aby edytować atrybuty dostępu do plikow/ katalogow w systemie plików NTFS wpierw sprawdź czy jest Wyłączone proste udostępnianie czyli przejdź

Bardziej szczegółowo

Ewidencja Wyposażenia PL+

Ewidencja Wyposażenia PL+ Ewidencja Wyposażenia PL+ Jak poprawnie skonfigurować uprawnienia systemowe Spis treści: 1. Wstęp 2. Systemy: Windows Vista,, 8, 8.1, 10... 2.1. Folder z bazą danych... 2.2. Folder z konfiguracją programu...

Bardziej szczegółowo

Przywracanie systemu

Przywracanie systemu Przywracanie systemu Przywracanie systemu Windows XP za pomocą narzędzia Przywracanie systemu Przywracanie systemu (ang. System restore) - komponent systemów operacyjnych Windows ME, Windows XP i Windows

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji oraz konfiguracji sterowników. MaxiEcu 2.0

Instrukcja instalacji oraz konfiguracji sterowników. MaxiEcu 2.0 Instrukcja instalacji oraz konfiguracji sterowników. MaxiEcu 2.0 Wersja instrukcji 1.0.1 1 SPIS TREŚCI 1. Sprawdzenie wersji systemu Windows... 3 2. Instalacja sterowników interfejsu diagnostycznego...

Bardziej szczegółowo

Platforma szkoleniowa krok po kroku. Poradnik Kursanta

Platforma szkoleniowa krok po kroku. Poradnik Kursanta - 1 - Platforma szkoleniowa krok po kroku Poradnik Kursanta PORA - 2 - Jeśli masz problemy z uruchomieniem Platformy szkoleniowej warto sprawdzić poprawność poniższych konfiguracji: - 3 - SPRZĘT Procesor

Bardziej szczegółowo

w o l f e n s t e i n ENEMY TERRITORY P O R A D N I K INSTALACJA GRY W SYSTEMIE WINDOWS et.wrocek.com:27960

w o l f e n s t e i n ENEMY TERRITORY P O R A D N I K INSTALACJA GRY W SYSTEMIE WINDOWS et.wrocek.com:27960 w o l f e n s t e i n ENEMY TERRITORY P O R A D N I K INSTALACJA GRY W SYSTEMIE WINDOWS design by focus Wstęp: Proces instalacji trwa około 5 minut. Gra znajduje się w jednym pliku instalacyjnym, lecz

Bardziej szczegółowo

Boot Camp Podręcznik instalowania oraz konfigurowania

Boot Camp Podręcznik instalowania oraz konfigurowania Boot Camp Podręcznik instalowania oraz konfigurowania Spis treści 3 Wstęp 3 Co jest potrzebne? 4 Omówienie instalacji 4 Krok 1: Sprawdź dostępność uaktualnień 4 Krok 2: Przygotuj Maca do zainstalowania

Bardziej szczegółowo

5.4.2 Laboratorium: Instalacja systemu Windows XP

5.4.2 Laboratorium: Instalacja systemu Windows XP 5.4.2 Laboratorium: Instalacja systemu Windows XP Wydrukuj i uzupełnij to laboratorium. W tym ćwiczeniu zainstalujesz system Windows XP Professional. Zalecany sprzęt Do tego ćwiczenia wymagany jest następujący

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Rozdział 4. Aktywacja i aktualizacja systemu...71 Aktywacja systemu Aktualizacja systemu... 75

Spis treści. Rozdział 4. Aktywacja i aktualizacja systemu...71 Aktywacja systemu Aktualizacja systemu... 75 Spis treści Wstęp...5 Rozdział 1. Przygotowanie komputera do instalacji systemu...7 Zmiana ustawień BIOS-u... 7 Uruchamianie komputera z płyty CD... 9 Sterownik kontrolera dyskowego... 10 Rozdział 2. Rozpoczynamy

Bardziej szczegółowo

Temat: Kopiowanie katalogów (folderów) i plików pomiędzy oknami

Temat: Kopiowanie katalogów (folderów) i plików pomiędzy oknami Temat: Kopiowanie katalogów (folderów) i plików pomiędzy oknami Jeśli chcemy skopiować dany plik lub katalog należy kliknąć na ikonę Mój komputer (2 razy), a następnie zaznaczony obiekt np. z dysku C:\

Bardziej szczegółowo

MultiBoot Instrukcja obsługi

MultiBoot Instrukcja obsługi MultiBoot Instrukcja obsługi Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Jedyne warunki gwarancji na produkty

Bardziej szczegółowo

Boot Camp Podręcznik instalowania i konfigurowania

Boot Camp Podręcznik instalowania i konfigurowania Boot Camp Podręcznik instalowania i konfigurowania Spis treści 3 Wstęp 4 Omówienie procesu instalowania 4 Krok 1: Sprawdź dostępność uaktualnień 4 Krok 2: Przygotuj Maca do zainstalowania systemu Windows

Bardziej szczegółowo

Narzędzie konfiguracji rozruchu

Narzędzie konfiguracji rozruchu Narzędzie konfiguracji rozruchu 1. By skorzystać z narzędzia konfiguracji rozruchu na początek konieczne jest utworzenie płyty ratunkowej bądź wykorzystanie narzędzia IT Edition i uruchomienie maszyny

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu ARPunktor wraz z serwerem SQL 2005 Express

Instrukcja instalacji programu ARPunktor wraz z serwerem SQL 2005 Express Instrukcja instalacji programu ARPunktor wraz z serwerem SQL 2005 Express 1. Przygotowanie do instalacji W celu zainstalowania aplikacji należy ze strony internetowej pobrać następujący plik: http://in.take.pl/arpunktor/instalacja.zip.

Bardziej szczegółowo

Aktualizacje oprogramowania Instrukcja obsługi

Aktualizacje oprogramowania Instrukcja obsługi Aktualizacje oprogramowania Instrukcja obsługi Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w USA. Uwagi

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Dotyczy programów opartych na bazie Firebird: System Obsługi Zleceń PL+ Grafik Urlopowy PL+ Zarządzanie Szkoleniami

Bardziej szczegółowo

Instrukcjaaktualizacji

Instrukcjaaktualizacji Instrukcja Instrukcjaaktualizacji aktualizacji oprogramowania oprogramowaniainpro InProBMS BMS SPIS TREŚCI 1. AKTUALIZACJA 3 1.1. ARCHIWIZACJA BAZY DANYCH...3 1.1.1. AUTOMATYCZNA...3 1.1.2. RĘCZNA...4

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji Zespołu Diagnostycznego Delphi w systemie Vista.

Instrukcja instalacji Zespołu Diagnostycznego Delphi w systemie Vista. Instrukcja instalacji Zespołu Diagnostycznego Delphi w systemie Vista. Przed przejściem do dalszej części niniejszej instrukcji upewnij się, czy modułbluetooth, który jest zamontowany w Twoim urządzeniu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja wymiany certyfikatów przeznaczonych do komunikacji aplikacji Komornik SQL z systemem ZUS

Instrukcja wymiany certyfikatów przeznaczonych do komunikacji aplikacji Komornik SQL z systemem ZUS Instrukcja wymiany certyfikatów przeznaczonych do komunikacji aplikacji Komornik SQL z systemem ZUS Spis treści Wstęp... 2 Usunięcie nieaktualnego certyfikatu PROD-NPI z systemu operacyjnego komputera...

Bardziej szczegółowo

Boot Camp Podręcznik instalowania oraz konfigurowania

Boot Camp Podręcznik instalowania oraz konfigurowania Boot Camp Podręcznik instalowania oraz konfigurowania Spis treści 3 Wstęp 3 Co jest potrzebne? 4 Omówienie instalacji 4 Krok 1: Sprawdź dostępność uaktualnień 4 Krok 2: Przygotuj Maca do zainstalowania

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI DRUKARKI. (Dla Windows CP-D70DW/D707DW)

INSTRUKCJA INSTALACJI DRUKARKI. (Dla Windows CP-D70DW/D707DW) INSTRUKCJA INSTALACJI DRUKARKI (Dla Windows CP-D70DW/D707DW) Microsoft, Windows, Windows XP, Windows Vista i Windows 7 są zastrzeżonymi znakami towarowymi Microsoft Corporation w Stanach Zjednoczonych

Bardziej szczegółowo

Instrukcja dla programu Ocena.XP

Instrukcja dla programu Ocena.XP Instrukcja dla programu Ocena.XP Należy zalogować się do Serwisu WSJO lub bezpośrednio do Wirtualnej Uczelni (www.wu.wsjo.pl). Po wybraniu zakładki: Uczelnia w menu po lewej stronie widoczny będzie przycisk:

Bardziej szczegółowo

HELIOS pomoc społeczna

HELIOS pomoc społeczna Instrukcja przygotowania pliku wsadowego do zasilenia SEPI przy pomocy dodatkowej aplikacji HELSepi 1. Instalacja aplikacji Pobieramy plik instalacyjny HelSEPIsetup.exe ze strony internetowej www.ops.strefa.pl

Bardziej szczegółowo

Procedura wygenerowania paczki instalacyjnej oprogramowania F-Secure

Procedura wygenerowania paczki instalacyjnej oprogramowania F-Secure 1 Procedura wygenerowania paczki instalacyjnej oprogramowania F-Secure Niestety firma F-Secure nie udostępnia paczki instalacyjnej EXE lub MSI do instalacji oprogramowania F-Secure Client Security. Paczkę

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA

Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA NR ART/SBS/07/01 Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA Artykuły - serwery SBS i ich wykorzystanie Instalacja i Konfiguracja oprogramowania MOL Optiva na szkolnym serwerze (SBS2000) Artykuł opisuje

Bardziej szczegółowo

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO 1 WINDOWS XP PRO PLIK jest to ciąg informacji (bajtów) zapisany na nośniku zewnętrznym (dysku) pod określoną nazwą. Nazwa pliku może składać się z maksymalnie 256 znaków. W Windows XP plik

Bardziej szczegółowo

Archiwizacja baz MSSQL /BKP_SQL/ opis oprogramowania

Archiwizacja baz MSSQL /BKP_SQL/ opis oprogramowania Archiwizacja baz MSSQL /BKP_SQL/ opis oprogramowania Kraków 2010 Przeznaczenie programu. Program BKP_SQL powstał z myślą ułatwienia procesy archiwizacji baz danych MSSQL. Program umożliwia seryjne wykonanie

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie partycjami

Zarządzanie partycjami Zarządzanie partycjami Do tworzenie i usuwania partycji, formatowania dysków i zmiany liter dysków w systemie Windows NT, służy narzędzie graficzne Zarządzanie dyskami lub program diskpart dostępny w konsoli

Bardziej szczegółowo

Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie

Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie Strona 1 z 5 Połączenia Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie Przed instalacją oprogramowania drukarki do systemu Windows Drukarka podłączona lokalnie to drukarka

Bardziej szczegółowo

Kancelaria instalacja programu

Kancelaria instalacja programu Kancelaria instalacja programu Program Kancelaria można zainstalować w wersji przeznaczonej na pojedynczy komputer (dane zgromadzone przez użytkownika nie będą udostępniane innym pracownikom firmy) lub

Bardziej szczegółowo

Połączenia. Instalowanie drukarki lokalnie (Windows) Co to jest drukowanie lokalne?

Połączenia. Instalowanie drukarki lokalnie (Windows) Co to jest drukowanie lokalne? Strona 1 z 6 Połączenia Instalowanie drukarki lokalnie (Windows) Uwaga: Jeśli dysk CD Oprogramowanie i dokumentacja nie obejmuje obsługi danego systemu operacyjnego, należy skorzystać z Kreatora dodawania

Bardziej szczegółowo

Platforma szkoleniowa krok po kroku

Platforma szkoleniowa krok po kroku Platforma szkoleniowa krok po kroku Jeśli masz problemy z uruchomieniem Platformy szkoleniowej warto sprawdzić poprawność poniższych konfiguracji: Minimalne wymagania sprzętowe SPRZĘT Procesor min. 233

Bardziej szczegółowo

Instrukcja wgrania oprogramowania B&R na kartę pamięci

Instrukcja wgrania oprogramowania B&R na kartę pamięci Instrukcja wgrania oprogramowania B&R na kartę pamięci BKF Myjnie Bezdotykowe Sp. z o.o. Skarbimierzyce 22 72 002 Dołuje (k. Szczecina) Kierownik projektu: Sprawdził: Zatwierdził: Michał Łukasik Skarbimierzyce,

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu:

Instalacja programu: Instrukcja programu Konwerter Lido Aktualizacja instrukcji : 2012/03/25 INSTALACJA PROGRAMU:... 1 OKNO PROGRAMU OPIS... 3 DODANIE MODUŁÓW KONWERSJI... 3 DODANIE LICENCJI... 5 DODANIE FIRMY... 7 DODAWANIE

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji oprogramowania. CardioScan 10, 11 i 12. w wersji 54a i 76a

Instrukcja instalacji oprogramowania. CardioScan 10, 11 i 12. w wersji 54a i 76a Instrukcja instalacji oprogramowania CardioScan 10, 11 i 12 w wersji 54a i 76a Sierpień 2012 Strona 2 Instrukcja Instalacji oprogramowania CardioScan 10, 11, 12 Instrukcja Instalacji oprogramowania CardioScan

Bardziej szczegółowo

Instalacja i użytkowanie programu Fotolabo 3.0

Instalacja i użytkowanie programu Fotolabo 3.0 Instalacja i użytkowanie programu Fotolabo 3.0 Pobieranie i instalacja Pobierz program klikając w ikonę z menu po lewej na http://www.fotolabo.pl. Rozpocznie się pobieranie pliku fotolabo.zip [1,8 MB],

Bardziej szczegółowo

Integracja MS Windows Service Pack 4 z płytą instalacyjną MS Windows 2000

Integracja MS Windows Service Pack 4 z płytą instalacyjną MS Windows 2000 mgr Marek W. Krasowski Liceum Ogólnokształcące im. J.I. Kraszewskiego w Drohiczynie Integracja MS Windows Service Pack 4 z płytą instalacyjną MS Windows 2000 W oprogramowaniu systemowym stacji roboczych

Bardziej szczegółowo

Zasoby dyskowe: Eksplorator Windows Z zasobami dyskowymi związane są nierozłącznie prawa dostępu gwarantujące możliwość odczytu, kasowania,

Zasoby dyskowe: Eksplorator Windows Z zasobami dyskowymi związane są nierozłącznie prawa dostępu gwarantujące możliwość odczytu, kasowania, Zasoby dyskowe: Eksplorator Windows Z zasobami dyskowymi związane są nierozłącznie prawa dostępu gwarantujące możliwość odczytu, kasowania, kopiowania bądź też zapisu plików. Poznawanie zasobów dyskowych

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Instrukcja numer D1/03_01/Z Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 Instalacja serwera MS SBS 2003 R2 Premium w wersji dla polskich szkół (D1) Zadanie

Bardziej szczegółowo

Boot Camp Podręcznik instalowania oraz konfigurowania

Boot Camp Podręcznik instalowania oraz konfigurowania Boot Camp Podręcznik instalowania oraz konfigurowania Spis treści 3 Wstęp 4 Co jest potrzebne? 5 Omówienie instalacji 5 Krok 1: Sprawdź dostępność uaktualnień 5 Krok 2: Przygotuj Maca do zainstalowania

Bardziej szczegółowo

Rozdział II. Praca z systemem operacyjnym

Rozdział II. Praca z systemem operacyjnym Rozdział II Praca z systemem operacyjnym 55 Rozdział III - System operacyjny i jego hierarchia 2.2. System operacyjny i jego życie Jak już wiesz, wyróżniamy wiele odmian systemów operacyjnych, które różnią

Bardziej szczegółowo

Krótka instrukcja instalacji Adobe Acrobat Reader

Krótka instrukcja instalacji Adobe Acrobat Reader Krótka instrukcja instalacji Adobe Acrobat Reader Program Adobe Acrobat Reader jest niezbędny do otwarcia dokumentu e-faktury tp. Jeżeli nie posiadają go Państwo w swoim komputerze, należy go zainstalować.

Bardziej szczegółowo

Instalacja PPPoE w systemie Windows XP za pomocą kreatora nowego połączenia sieciowego

Instalacja PPPoE w systemie Windows XP za pomocą kreatora nowego połączenia sieciowego Instalacja PPPoE w systemie Windows XP za pomocą kreatora nowego połączenia sieciowego System Windows XP posiada wbudowaną obsługę połączenia PPPoE, nazywa się to połączenie szerokopasmowe, wymagające

Bardziej szczegółowo

Szybka instrukcja tworzenia testów dla E-SPRAWDZIAN-2 programem e_kreator_2

Szybka instrukcja tworzenia testów dla E-SPRAWDZIAN-2 programem e_kreator_2 Szybka instrukcja tworzenia testów dla E-SPRAWDZIAN-2 programem e_kreator_2 Spis treści: 1. Tworzenie nowego testu. str 2...5 2. Odczyt raportów z wynikami. str 6...7 3. Edycja i modyfikacja testów zapisanych

Bardziej szczegółowo