Sposoby promocji na arenie międzynarodowej potencjału inwestycyjnego gminy - jak się wyróżnid?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Sposoby promocji na arenie międzynarodowej potencjału inwestycyjnego gminy - jak się wyróżnid?"

Transkrypt

1 Sposoby promocji na arenie międzynarodowej potencjału inwestycyjnego gminy - jak się wyróżnid? Dr Magdalena Florek Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc Toruo,

2 WYRÓŻNIJ SIĘ ALBO ZGIŃ!

3 atrakcje zasoby oferta nabywcy USP wyróżnik/i konkurenci PROMOCJA

4 Zasada nr 1 Zasoby miejsca są atrakcyjne jeśli rynek uzna je za atrakcyjne.

5 atrakcyjnośd miejsca Atrakcyjnośd miejsca (miasta, gminy aglomeracji) jest dla inwestorów kategorią względną postrzeganą i ocenianą na tle innych miejsc.

6 * TNS Obop, Index Reputacji Miast 2010 (18 miast, 1300 wywiadów z przedsiębiorcami, maj 2010)

7

8

9

10 na atrakcyjnośd miejsca składają się czynniki: obiektywne (twarde) położenie, infrastruktura, kadry, rynek zbytu, itp. subiektywne (miękkie) atmosfera, klimat, wizerunek, reputacja, prestiż, itp.

11 proces wyboru miast docelowych inwestycji znaczenie czynników VII miasto wybrane wg kryteriów marketingowych i emocjonalnych VI V miasta odpowiadające kryteriom społecznym miasta odpowiadające kryteriom finansowoekonomicznym IV poziom wyboru III poziom wyboru II poziom wyboru I poziom wyboru miasta odpowiadające kryteriom technologiczno-środowiskowym miasta odpowiadające kryteriom infrastrukturalnym miasta odpowiadające kryteriom rynkowym (zaopatrzenie, zbyt, kadry) potencjalne pole wyboru wyselekcjonowane wstępnie miasta A. Szromnik, Marketing terytorialny. Miasto i region na rynku, Oficyna, Kraków 2007

12 atrakcyjnośd to tylko częśd sukcesu Atrakcyjnośd inwestycyjna - powinna byd rozumiana i stosowana w ujęciu wąskim, tzn. jedynie w kontekście przyciągania (ang. attract) nowych inwestorów do prowadzenia działalności w regionie. Klimat inwestycyjny - skupia się nie tylko na kwestii przyciągania inwestycji, lecz także związany jest z ich utrzymaniem oraz generalnie pozytywnymi doświadczeniami zebranymi w toku prowadzenia działalności. Źródło: J.Rymarczyk, M.Błaszczyk, B.Michalski, M.Niemiec, W.Niemiec, M.Wróblewski, KLIMAT INWESTYCYJNY DOLNEGO ŚLĄSKA W OCENIE BEZPOŚREDNICH INWESTOROW ZAGRANICZNYCH Wrocław 2008

13

14 atrakcje zasoby oferta nabywcy USP wyróżnik/i konkurenci PROMOCJA

15 Oferta to wyselekcjonowane i uporządkowane w pewną całośd atrakcje, walory oraz cechy miejsca, które mogą generowad korzyści.

16 Zasada nr 2 Nie możemy oferowad wszystkiego i to lepiej niż inni. Oferta to wybrane specyficzne walory, a nie drugorzędne cechy i produkty.

17 oferty w ramach oferty - oferta ogólna v. oferty szyte na miarę - rzeczywisty wpływ władz na kształt oferty

18 Waga dla inwestora wpływ władz samorządowych na czynniki decydujące o wyborze danej lokalizacji wysoka korzystne położenie podaż siły roboczej połączenia komunikacyjne fachowa siła robocza obiekty produkcyjne i biurowe wcześniejsza współpraca inwestora z polskimi partnerami bliskość granic duży rynek zbytu w regionie mała konkurencja ze strony firm lokalnych podaż i dostęp do surowców telekomunikacja doświadczenia innych spółek lokalne zachęty podatkowe infrastruktura techniczna jakość obsługi w urzędzie stosunek władz lokalnych do BIZ nastawienie mieszkańców do inwestycji zagranicznych Niski/a ceny surowców Wpływ władz samorządowych na dany czynnik wysoki Źródło: W. Dziemianowicz (1998), Rola władz samorządowych w przyciąganiu kapitału zagranicznego, w: Z. Olesiński (red.) Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce, PWE, Warszawa.

19 ofert jest wiele - znajdź swój wyróżnik USP (ang. Unique Selling Proposition) to unikalna propozycja sprzedażowa, jaką oferuje miejsce. To wyjątkowe atuty, atrakcyjne dla grup docelowych, ale też trudno osiągalne dla konkurentów.

20 Zasada nr 3 Atrakcyjnośd miejsca jest dla inwestorów kategorią WZGLĘDNĄ postrzeganą i ocenianą NA TLE innych miejsc.

21 w jakiej walczymy kategorii?

22 w jakiej walczymy kategorii?

23 z kim walczymy? Miasto rozrywki i zabawy - Nadmorskie Las Vegas, nowoczesne, tętniące życiem Władysławowo Łeba Rewal Ustronie Morskie Krynica Morska Jastarnia Ustka Kołobrzeg Sopot Oferta homogeniczna skierowana do jednego segmentu rynku Darłowo Jurata Zróżnicowana oferta kompozycja wielu walorów i atrakcji dla różnych grup klientów Świnoujście Spokojne miejsce wypoczynku, kurort zdrowotny, uzdrowisko, miasto stylizowane Źródło: PART S.A., Audyt Turystyczny Miasta Łeby wraz z kierunkami rozwoju turystyki

24 podsumowując

25 NASZA jaka oferta? JEST JEDYNĄ dla kogo? w jakiej kategorii? KTÓRA jakie korzyści - USP? dlaczego można w to uwierzyd?

26

27 tradycje przemysłowe lat p.n.e r. - obecnie W kontekście wizerunku wg Polaków do Radomia pasuje miasto przemysłowe 1950 r. - obecnie 1984 r. - obecnie 2000 r. - obecnie Piotrówka Łucznik Centrum Obliczeniowe Początek (przeszłość) Przeszłość - obecnie Przyszłość Radom to centrum techniki precyzyjnej, opartej na przedsiębiorczości (inwencji) ludzi, w którym panuje zdrowe podejście do pracy i życia.

28 rola promocji w przyciąganiu inwestorów JT Promocja ukierunkowana Wiedza ukierunkowana inwestor JT Promocja rozproszona Wiedza rozproszona inwestor J. Żurowski, Wizerunek i promocja Polski w oczach inwestorów zagranicznych, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, 2004

29 AIDA AWARNESS świadomośd JT i jego oferty INTEREST zainteresowanie JT i jego ofertą DESIRE pożądanie (chęd zakupu/skorzystania) ACTION akcja (zakup)

30 Źródła wiedzy potencjalnych inwestorów

31 materiały z jakich inwestorzy czerpią podstawowe informacje o Polsce - 75% - kontakty interpersonalne - firmy konsultingowe: 56% wskazao - prasa zagraniczna: 40% odpowiedzi (w 2000 r. 52% wskazao i pozycja nr 1), - Internet: 40 % - agencje rządowe ds. inwestycji: 31% - Wydział Ekonomiczno-Handlowy paostw inwestora: 22% - Broszury: 20% - Konferencje i seminaria: 13% - Własny zespół analityków: 11% - Targi i wystawy: 9% - Tv 4.5% J. Żurowski, Wizerunek i promocja Polski w oczach inwestorów zagranicznych, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, 2004

32 promocja gospodarcza - standardy BOI Targi Ulgi i zwolnienia Prasa branżowa Małe i duże misje gospodarcze Marketing bezpośredni Współpraca z organizacjami www -! (pierwszy kontakt)

33 Strona internetowa podstawowe pytania: Jak dobrze określad cele strony służącej promocji gospodarczej? Jak mierzyd i realizowad postawione cele? Jak poznad odbiorców i monitorowad ich aktywnośd? Jak dopasowad treści w serwisie do ich potrzeb?

34 Strona internetowa podstawowe pytania: Co to jest użytecznośd (ang. usability)? Czy Twoja strona jest użyteczna? Czy informacja jest dostępna, a treści dobrze przekazane? Co zrobid, by zwiększyd użytecznośd strony? Zgodność z zasadami użyteczności

35 Strona internetowa podstawowe pytania: Na czym polegają testy użyteczności i jak przeprowadzać je samemu? Jak badać stronę za pomocą bezpłatnych aplikacji? Jak efektywnie sprawdzić, czego odbiorcy szukają na stronie i to wykorzystać? Badania eksperckie Badania z udziałem użytkowników Badania z udziałem użytkowników przy użyciu specjalistycznego sprzętu

36 Strona internetowa podstawowe pytania: Jak promować stronę regionalną w Google? Jak optymalnie wykorzystać grafikę i wideo w promocji gospodarczej?

37 Strona internetowa podstawowe pytania: Co to jest SEO i na czym polega? Dlaczego widoczność strony regionalnej w Internecie jest tak istotna? Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z firmą pozycjonującą?

38 ale są też inne instrumenty Testimoniale, word of mouth Zaangażowanie lokalnych liderów Gospodarcza twarz miasta Tworzenie społeczności gospodarczych (kluby, itp.) Wydarzenia o charakterze gospodarczym, konferencje, seminaria, sesje naukowe CSR inicjatywa miasta Sprawozdania ekonomiczne, społeczne, socjalne Debaty Newslettery

39 Konkursy Grunt na medal (organizator: PAIiIZ) Profesjonalna gmina przyjazna inwestorom (organizator: FRDL) Gmina fair-play - certyfikowana lokalizacja inwestycji (organizator: Instytut Badao nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym)

40 Kraków - Październik 2008 Cel: pozyskanie nowych mecenasów dla prestiżowych wydarzeo kulturalnych w Krakowie oraz promowanie samych festiwali. Stąd wizualna koncentracja na ekspozycji logotypów festiwali, które składają się na 6 zmysłów. Kreacja: oparta o motyw pilota i hasło Wybierz sobie festiwal w Krakowie wskazuje prezesom największych w kraju firm, że pośród wielkich krakowskich imprez mogą znaleźd taką, która najbardziej pasuje do ich marek.

41 Nośniki: reklamy z pilotem zamieszczone zostały w Polityce oraz w pismach branżowych: Marketing Magazine, Press, Forbes i Media&Marketing. Wielkoformatowe siatki reklamowe zawisły w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu. Dodatkowo prezesi największych w kraju firm zaproszeni zostali na pokaz filmowy w ramach festiwalu Off-Camera oraz uroczystą kolację w towarzystwie gwiazd. Zaproszenie doręczał im posłaniec - mierzący 205 cm wzrostu koszykarz, aktualny Mister Politechniki Warszawskiej, z identyfikatorem Kultura wysokich lotów. Do zaproszenia dołączany był upominek komplet sześciu kul do gry w pétanque. Zarówno pilot, jak i kule miały sugerowad odbiorcom, że to do nich należy decyzja, z jakim festiwalem zwiąże się ich firma.

42

43

44 Urząd Miasta Leszna postanowił dad przedsiębiorcom niecodzienną możliwośd: wypatrzed inwestycję z lotu ptaka sierpnia odbyła się I edycja Leszczyoskiej Akademii Szybowcowej. Impreza pod hasłem Rozwio skrzydła, zainwestuj! zgromadziła kilkanaście osób z różnorodnych branż. Zaproszeni goście mieli okazję wznieśd się na wyżyny i popatrzed z góry na przedstawioną im ofertę Strefę Inwestycyjną I.D.E.A.

45 przykłady z USA - zmiana nazwy miasta Firma Sazerac Co. producent napojów z Nowego Orleanu w 1998 roku zaoferowała nagrodę pieniężną miastu, które będzie chciało zmienid swoją nazwę na Dr. McGillicuddy (jedna z kanadyjskich marek producenta). Zwycięzcą zostało Granville czyli McGillicuddy City ( ). Miasto otrzymało $100,000 które przeznaczyło na remont miejscowego domu kultury. Granville stało się rozpoznawalne w całym świecie, w tym w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Japonii.

46 SPAM (nazwa prawdopodobnie powstała od "Spiced Ham przyprawiona szynka) jest produktem Hormel Foods Corporation.

47

48 Spam ma swój festiwal w Austin pod nazwą Spam Jam, obchodzony w święto 4 lipca. W Austin znajduje się także muzeum Spam oraz fabryka, którą można zwiedzad. Dodatkowo organizowany jest krajowy konkurs na przepis z wykorzystaniem szynki Spam.

49 Topeka, marzec 2010 Topeka, stolica amerykaoskiego stanu Kansas, do kooca marca zmienia nazwę na Google światowa stolica światłowodów. Zmiana nazwy nie jest administracyjna i będzie obowiązywad jedynie do kooca marca Jej celem jest zachęcenie Google do wyboru Topeki jako miejsca zapowiedzianego eksperymentu. W jego ramach firma obiecała dostarczyd darmowe światłowodowe łącza internetowe o teoretycznej przepustowości 1 GB/s (czyli około 100 razy szybsze niż standardowe łącza dostępne w USA) grupie od 50 do 500 tysięcy mieszkaoców wskazanego miasta. Pomysł przemianowania miasta pochodził od jego burmistrza. Został przyjęty przez radę miejską jednogłośnie.

50 Relacje inwestorów zagranicznych z miastami W trakcie realizacji inwestycji zagraniczne krajowe nie oczekiwaliśmy pomocy ze strony władz miasta 78,1 83,0 wkład władz był nieznaczny 7,1 0,0 wkład władz był znaczny 3,3 3,8 władze lokalne nie zainteresowały się naszym przedsięwzięciem 11,5 13,2 W.Dziemianowicz (2007), Konkurencyjność gmin w kontekście relacji władze lokalne inwestorzy zagraniczni

51 Na jakie instrumenty promocji inwestorzy zwracają szczególną uwagę? kontakty interpersonalne: 62,96% prasa branżowa i wizyty studyjne po 29,63% odpowiedzi, indywidualne prezentacje: 25,93% informacje ze strony internetowej: 24,07% tradycyjne instrumenty takie jak: materiały POS, prasa codzienna czy seminaria, targi nie są tak ważne dla inwestorów zagranicznych. J. Żurowski, Wizerunek i promocja Polski w oczach inwestorów zagranicznych, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, 2004

52 Jakie zdarzenia wywarły na inwestorze największy wpływ przy podjęciu decyzji inwestycyjnej (w skali 1-5)? Największy wpływ na decyzję inwestycyjną miała wizyta na terenie przyszłej lokalizacji: 4,37. Na drugim miejscu znalazła się rozmowa z władzami lokalnymi: 3,87. Na trzecim rozmowa z przedstawicielami innych firm: 3,30. J. Żurowski, Wizerunek i promocja Polski w oczach inwestorów zagranicznych, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, 2004

53 potencjalne, ale niewykorzystane możliwości promocji wg inwestorów pokazywanie atrakcji turystycznych podczas wizyt biznesowych, promocja kierunkowa określonego regionu, więcej informacji na stronie www z linkami do regionów i odwrotnie, promowanie przykładów dobrych inwestycji, więcej elastyczności w zachętach inwestycyjnych, kreowanie pozytywnego wizerunku poprzez działania w sferze politycznej, ekonomicznej, najlepsza reklama to dobra opinia innych. J. Żurowski, Wizerunek i promocja Polski w oczach inwestorów zagranicznych, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, 2004

54 Partnerzy, z którymi mogą współpracowad gminy to: - firmy prywatne (consultingowe, biura pośrednictwa nieruchomości, kancelarie prawne), które odpłatnie doradzają, przeważnie dużym koncernom międzynarodowym, przy wyborze miejsca lokalizacji, przedstawiają klientom oferty otrzymane od gmin; - organizacje samorządu gospodarczego (izby przemysłowe i handlowe), grupujące firmy branżowe lub przedsiębiorstwa działające na rynkach poszczególnych krajów, do nich czasami, także poprzez kontakty nieformalne, zwracają się inwestorzy zainteresowani znalezieniem dogodnego miejsca pod budowę nowych oddziałów swoich firm; - Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych to instytucja specjalizująca się w obsłudze priorytetowych inwestorów z zagranicy, w szczególności średnich i dużych, profesjonaliści z PAIiIZ doradzają inwestorom zainteresowanym rozpoczęciem działalności w Polsce, przedstawiają najbardziej atrakcyjne, ich zdaniem, oferty inwestycyjne polskich samorządów; - wydziały ekonomiczno-handlowe i radcy handlowi ambasad polskich za granicą i zagranicznych w Polsce, są to czasami pierwsze adresy, pod które kierują się inwestorzy zainteresowani lokalizacją w danym kraju;

55 Partnerzy, z którymi mogą współpracowad gminy to: agencje samorządowe różnych szczebli (regionalne centra obsługi inwestora, różnego rodzaju instytucje rozwoju lokalnego); zarządy specjalnych stref ekonomicznych, zadaniem spółek zarządzających polskimi SSE jest oferowanie inwestorom działek objętych zwolnieniami w podatkach, znają dobrze specyfikę i wymagania nowych inwestorów oraz chętnie współpracują z samorządami, na terenie których otwierane są kolejne podstrefy; działający w gminach przedsiębiorcy, szczególnie średni i duzi, przed podjęciem ostatecznej decyzji o lokalizacji firmy często spotykają się z działającymi na danym terenie przedsiębiorcami i rozmawiają o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej, działa tzw. zasada śnieżnej kuli - im lepsze doświadczenia firm już działających w gminie, tym większe szanse na następne.

56 Dziękuję za uwagę!

Katalog usług promocyjnych dla miast

Katalog usług promocyjnych dla miast REKLAMA Media INTERNET eventy strategia Katalog usług promocyjnych dla miast outdoor i regionów 2011/2012 public relations KATALOG.indd 1 11-11-16 13:20 Czy wiesz jak wyglądać będzie gmina, miasto, region,

Bardziej szczegółowo

Badania wizerunkowe Polski i polskiej gospodarki w krajach głównych partnerów gospodarczych RAPORT Z BADANIA DESK-RESEARCH

Badania wizerunkowe Polski i polskiej gospodarki w krajach głównych partnerów gospodarczych RAPORT Z BADANIA DESK-RESEARCH Badania wizerunkowe Polski i polskiej gospodarki w krajach głównych partnerów gospodarczych RAPORT Z BADANIA DESK-RESEARCH Projekt realizowany na zlecenie Ministerstwa Gospodarki Projekt jest współfinansowany

Bardziej szczegółowo

PROMOCJA TERENÓW INWESTYCYJNYCH W RYBNIKU. strategia komunikacji marketingowej

PROMOCJA TERENÓW INWESTYCYJNYCH W RYBNIKU. strategia komunikacji marketingowej PROMOCJA TERENÓW INWESTYCYJNYCH W RYBNIKU strategia komunikacji marketingowej Rybnik 2012 1 Wprowadzenie W ostatnich latach, Rybnik przystąpił aktywnie do promocji terenów inwestycyjnych. Przeprowadzone

Bardziej szczegółowo

Red. Jarosław Górski. e-book, tom 6 (2015)

Red. Jarosław Górski. e-book, tom 6 (2015) Red. Jarosław Górski e-book, tom 6 (2015) 1 Teraz Polska Promocja tom 6 e-book Publikacja zbiorowa pod redakcją dr. Jarosława Górskiego, zawiera artykuły opracowane na podstawie prac magisterskich nagrodzonych

Bardziej szczegółowo

Strategia Promocji Marki Zakopane na lata 2012-2020

Strategia Promocji Marki Zakopane na lata 2012-2020 Strategia Promocji Marki Zakopane na lata 2012-2020 DOKUMENT STRATEGICZNY III ETAP PROJEKTU Projekt realizowany na zlecenie Biura Promocji Zakopanego Warszawa, marzec 2012 Spis treści I. Wprowadzenie...

Bardziej szczegółowo

Warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w powiecie kościerskim

Warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w powiecie kościerskim Warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w powiecie kościerskim Badanie realizowane na zlecenie: Badanie realizowane w partnerstwie z: Ul. Arkońska 6, 80-387 Gdańsk Tel.: +48 58 32 33 100 Faks: +48 58 30

Bardziej szczegółowo

www.szklarskaporeba.pl

www.szklarskaporeba.pl STRATEGIA PROMOCJI MIASTA SZKLARSKA PORÊBA NA LATA 2010-2020 www.szklarskaporeba.pl STRATEGIA PROMOCJI MIASTA SZKLARSKA PORĘBA NA LATA 2010 2020 Dr Andrzej Raszkowski Szklarska Poręba 2010 Spis treści

Bardziej szczegółowo

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020 Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020 skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw PLAN OPERACYJNY Dokument zawiera opis metodologii, streszczenie diagnozy, analizę

Bardziej szczegółowo

Strategia marki dla sieci firm w sektorze budownictwa w południowo-zachodniej Wielkopolsce

Strategia marki dla sieci firm w sektorze budownictwa w południowo-zachodniej Wielkopolsce Strategia marki dla sieci firm w sektorze budownictwa w południowo-zachodniej Wielkopolsce Poznań, 1 czerwca 2011 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Bardziej szczegółowo

Projekt usprawnień działania spółek z udziałem Samorządu Województwa rekomendacje

Projekt usprawnień działania spółek z udziałem Samorządu Województwa rekomendacje UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KRAKOWIE MAŁOPOLSKA SZKOŁA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KRAKOWIE MAŁOPOLSKA SZKOŁA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ Projekt usprawnień działania spółek z udziałem

Bardziej szczegółowo

Marketing terytorialny

Marketing terytorialny ZAŁOŻENIA PROGRAMU STRATEGICZNEGO Marketing terytorialny Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, lipiec 2012 r. Strona 1 ZAŁOŻENIA DO PROGRAMU STRATEGICZNEGO MARKETING TERYTORIALNY KIERUNKI POLITYKI

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Dotychczasowe działania promocyjne miasta Łodzi nie były realizowane zgodnie z powyższym postulatem. Brakowało w nich

Wstęp. Dotychczasowe działania promocyjne miasta Łodzi nie były realizowane zgodnie z powyższym postulatem. Brakowało w nich Spis treści Wstęp 3 1. Analiza SWOT 7 1.1. Wprowadzenie do analizy SWOT 7 1.2. O analizie SWOT 7 1.3. Analiza SWOT (gospodarka) 10 1.4. Analiza SWOT (kultura) 12 1.5. Analiza SWOT (edukacja) 14 1.6. Analiza

Bardziej szczegółowo

Program rozwoju i promocji oferty produktowej Gdańska i regionu w perspektywie 2014-2020

Program rozwoju i promocji oferty produktowej Gdańska i regionu w perspektywie 2014-2020 Program rozwoju i promocji oferty produktowej Gdańska i regionu w perspektywie 2014-2020 Dokument przygotowany przez Fundację Best Place - Europejski Instytut Marketingu Miejsc na zlecenie Gdańskiej Organizacji

Bardziej szczegółowo

Polska prezydencja: najważniejsze zadania

Polska prezydencja: najważniejsze zadania www.mistia.pl 3(32)2011 czerwiec ISSN 1731-5204 w numerze: Forum Debaty Publicznej 5 konferencja w Pałacu Prezydenckim Aktywność obywatelska szanse i bariery Projekty międzynarodowe 8-9 w ramach programu

Bardziej szczegółowo

PRZEMYSŁ ZBROJENIOWY str. 80

PRZEMYSŁ ZBROJENIOWY str. 80 PRZEMYSŁ ZBROJENIOWY str. 80 NR INDEKSU 344583 Cena 4.20 zł (w tym 8% VAT) Nr 4 (58) Lipiec/Sierpień 2012 20 LAT PROMOCJI POLSKIEJ MARKI str. 70 ANKOL ROZWÓJ Z ROZMACHEM I SUKCESAMI str. 94 SUKCES ZINTEGROWANYCH

Bardziej szczegółowo

Raport na temat wielkich miast Polski. Kraków

Raport na temat wielkich miast Polski. Kraków Raport na temat wielkich miast Polski Kraków Spis treści 3 Wstęp 5 4 Metodologia 7 Najważniejsze rekomendacje 5 10 Ludzie 14 Jakość życia 5 18 Wizerunek 22 Instytucje 5 26 Infrastruktura 30 Finanse 5 34

Bardziej szczegółowo

Kraków, 04.12.2009 r. Strategia Marki Radom. wersja skrócona

Kraków, 04.12.2009 r. Strategia Marki Radom. wersja skrócona Kraków, 04.12.2009 r. Strategia Marki Radom wersja skrócona Spis treści Diagnoza 5 Analiza: kluczowe dane 11 Analiza SWOT/TOWS 13 Kluczowe problemy 21 Cele strategiczne i szczegółowe 23 Grupy docelowe

Bardziej szczegółowo

Strategia Rozwoju Gminy Andrychów na lata 2014-2020

Strategia Rozwoju Gminy Andrychów na lata 2014-2020 Załącznik do uchwały nr XLVII-443-14 Rady Miejskiej z dnia 29.05.2014 Strategia Rozwoju Gminy Andrychów na lata 2014-2020 Andrychów, maj 2014 1 Podręczny słowniczek trudniejszych terminów wybranych z tekstu

Bardziej szczegółowo

Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości zamiast Zarząd PAIP

Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości zamiast Zarząd PAIP Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości zamiast Zarząd PAIP Badanie potencjału organizacji studenckich w ramach projektu Spinnet. Stworzenie sieci organizacji studenckich działających na rzecz

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Informacje o autorach... 6. Wykaz waŝniejszych skrótów... 7. Od redaktora serii wydawniczej... 8. Wstęp... 10

SPIS TREŚCI. Informacje o autorach... 6. Wykaz waŝniejszych skrótów... 7. Od redaktora serii wydawniczej... 8. Wstęp... 10 SPIS TREŚCI Informacje o autorach... 6 Wykaz waŝniejszych skrótów... 7 Od redaktora serii wydawniczej... 8 Wstęp... 10 Rozdział 1. Marketing jako narzędzie realizacji przez gminę funkcji informacyjno-promocyjnej...

Bardziej szczegółowo

Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin

Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin Uczenie się jest procesem, z którym stykamy się całe życie, nie ogranicza się wyłącznie do dzieciństwa i młodości. Człowiek przez

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA PROMOCJI POWIATU NOWODWORSKIEGO NA LATA 2012-2014

STRATEGIA PROMOCJI POWIATU NOWODWORSKIEGO NA LATA 2012-2014 Załącznik 'I.'" "~o' do Uchwały Nr~'~f:':.( 1..-...,-: ; '"),A..., > ( / c. Li! I Rady Powiatu Nowodworskiego z dni nla,29.12.2011r'. ;. STRATEGIA PROMOCJI POWIATU NOWODWORSKIEGO NA LATA 2012-2014 Opracowanie:

Bardziej szczegółowo

Międzynarodowe. Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego

Międzynarodowe. Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego BIZNES EXPO - szansa na zysk Wydawnictwo bezpłatne. ISSN: 1424-610X Wrzesień 2011 Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Konferencja

Bardziej szczegółowo

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie. Analiza branży gier. w Polsce i w Berlinie

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie. Analiza branży gier. w Polsce i w Berlinie Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie Analiza branży gier w Polsce i w Berlinie Berlin, styczeń 2014 1 Wydawca wersji polskiej: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA MARKETINGOWA KLASTRA SPAWALNICZEGO KLASTAL

STRATEGIA MARKETINGOWA KLASTRA SPAWALNICZEGO KLASTAL STRATEGIA MARKETINGOWA KLASTRA SPAWALNICZEGO KLASTAL Zespół opracowujący: Monika Kępka Bogdan Kępka Magdalena Kępka Warszawa 2012 Strona2 2 Spis treści 1. Wprowadzenie... 3 2. Podstawowe pojęcia i zagadnienia

Bardziej szczegółowo

wrzesień 2012 Kapitał Województwa Śląskiego małe i średnie przedsiębiorstwa 1 Kapitał Województwa Śląskiego

wrzesień 2012 Kapitał Województwa Śląskiego małe i średnie przedsiębiorstwa 1 Kapitał Województwa Śląskiego wrzesień 2012 Kapitał Województwa Śląskiego małe i średnie przedsiębiorstwa 1 Kapitał Województwa Śląskiego 2 Kapitał Województwa Śląskiego małe i średnie przedsiębiorstwa wrzesień 2012 Bank Spółdzielczy

Bardziej szczegółowo

NOWOCZESNE POSTRZEGANIE PROMOCJI KULTUROWYCH PRODUKTÓW TURYSTYCZNYCH

NOWOCZESNE POSTRZEGANIE PROMOCJI KULTUROWYCH PRODUKTÓW TURYSTYCZNYCH Artykuł zamieszczony w publikacji: KULTURA I TURYSTYKA WSPÓLNIE ZYSKAĆ. Praca zbiorowa pod red. Andrzeja Stasiaka. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa, Łódź 2009. Str. 335-360 dr Zygmunt

Bardziej szczegółowo

Wstęp... 4. 1. Konteksty planowania strategii promocji miasta Kielce... 6

Wstęp... 4. 1. Konteksty planowania strategii promocji miasta Kielce... 6 Strategia promocji miasta KIELCE na lata 2006 2010 przygotowana n a zlecenie Urzędu M i asta Kielce Poznań 2005 SPIS TREŚCI: Wstęp... 4 1. Konteksty planowania strategii promocji miasta Kielce... 6 1.1.

Bardziej szczegółowo

Sektor kreatywny w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim

Sektor kreatywny w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim Sektor kreatywny w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim Raport z badań Sektor kreatywny w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim Raport z badań www.kreatywni.arp.gda.pl Opracowanie przygotowane

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Kalendarium 2012. List Przewodniczącego Rady Nadzorczej. List Prezesa Zarządu. Rozdział 1 Profil firmy. Rozdział 2 Nasze otoczenie

Spis treści. Kalendarium 2012. List Przewodniczącego Rady Nadzorczej. List Prezesa Zarządu. Rozdział 1 Profil firmy. Rozdział 2 Nasze otoczenie Spis treści Wykaz skrótów BEMIP BNetzA CEE EBI EBOiR EEPR ENTSOG ERGEG GC GIPL GIE GRI GRIP IRiESP LNG NC CAM OSD OSM OSP OTC PCI POIG POIiŚ SGT SWI TEN-E TGE TPA UE URE Baltic Energy Market Interconnection

Bardziej szczegółowo