DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE POMOCNE NAUCZYCIELOM W REALIZACJI ZADAŃ SZKOLNYCH OPIS PROGRAMU OCENA DOWNLOAD PRZEDMIOT PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ W SZKOLE

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE POMOCNE NAUCZYCIELOM W REALIZACJI ZADAŃ SZKOLNYCH OPIS PROGRAMU OCENA DOWNLOAD PRZEDMIOT PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ W SZKOLE"

Transkrypt

1 NAZWA PROGRAMU DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE POMOCNE NAUCZYCIELOM W REALIZACJI ZADAŃ SZKOLNYCH OPIS PROGRAMU OCENA DOWNLOAD PRZEDMIOT PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ W SZKOLE PROGRAMY DO EDYCJI I OBRÓBKI ZDJĘĆ WYMOGI SYSTEMOWE Photo! Editor 1.0 Aplikacją przeznaczoną do obróbki zdjęć. Posiada wszystkie najważniejsze funkcje do pracy nad fotografią. Zawiera również narzędzie Make Up, które oferuje wiele filtrów do automatycznej obróbki fotografii portretowych. Można za jego pomocą tworzyć karykatury, dodawać efekty świetlne 1 oraz 3D 2 i dokonać liftingu twarzy. Aplikacja pozwala też zmieniać rozmiar zdjęcia bez utraty jakości obrazu. 6.5 / 10 Każdy przedmiot szkolny, w którym zajdzie potrzeba lub pojawi się pomysł użycia zdjęcia np. jako pomocy dydaktycznej. Lekcja religii połączona z historią sztuki? Dlaczego nie. Katecheta sam lub wspólnie z nauczycielem plastyki/sztuki może np. przedstawić uczniom na przerobionych na slajdy zdjęciach dzieł sztuki różne, zależne od epoki, wyobrażenia Boga. MS Windows 2000/XP/ Do efektów świetlnych zalicza się np. lustrzane odbicia, załamania światła, cienie, mgłę, efekt atmosfery, etc.) 2 Modele 3 D to obiekty umieszczone w przestrzeni trójwymiarowej; celem programu komputerowego, który tworzy takie obiekty jest przede wszystkim przedstawienie trójwymiarowego świata na dwuwymiarowym obrazie.

2 Paint.NET W tym programie dokonasz szybkiego retuszu zdjęć. Aplikacja wspiera popularne formaty, takie jak JPEG 3, PNG 4, GIF 5 czy TIFF / 10 Bezpośrednio: _23417/Paint.NET html i na stronie producenta: Nietypowa lekcja historii pod hasłem: Ocalić od zapomnienia. Uczniowie przynoszą na lekcję stare fotografie i pracują nad ich naprawą. Przy okazji opowiadają historie utrwalone na zdjęciach i przygotowują referat o czasach, o które przedstawia ich fotografia. Windows XP/Vista/2003/7 Photoscape 3.2 Prosta aplikacja do obróbki i katalogowania zdjęć. Daje możliwość tworzenia animacji GIF / 10 Bezpośrednio: pl/program,photoscape.h tml Zorganizuj konkurs fotograficzny na lekcji biologii na dowolny temat np.: Podglądamy przyrodę MS Windows 98/Me/NT/2000/ XP/Vista 3 JPEG (Joint Photographic Experts Group) - najpopularniejszy format plików graficznych z kompresją stratną; używany zarówno w Internecie (obsługiwany przez prawie wszystkie przeglądarki), jak i w aparatach cyfrowych 4 PNG (Portable Network Graphics) - format grafiki (szczególnie paint) z kompresją stratną; obsługiwany przez większość przeglądarek WWW. 5 GIF (Graphics Interchange Format) - popularny format grafiki (szczególnie internetowej) z kompresją stratną; obsługiwany przez prawie wszystkie przeglądarki WWW; może przechowywać wiele obrazków w jednym pliku tworząc z nich animację. 6 TIFF (Tagged Image File Format) - popularny format plików graficznych udostępniający wiele rodzajów kompresji (zarówno stratnej jak i bezstratnej). 7 Animacja GIF mała animacja pełniąca rolę GIFA (patrz: GIFY).

3 oraz masowej edycji fotografii bez potrzeby otwierania poszczególnych plików. Konwertuje 8 grafiki RAW 9 do formatu JPEG i przechwytuje zdjęcia z pulpitu. PicaJet rez 2.5 Program przeznaczony do obróbki i katalogowania zdjęć. PicaJet pozwala na zapis zdjęć na nośnikach DVD i CD oraz dostarcza informacji na temat wielkości fotografii, daty utworzenia itp. lub ze strony producenta: /main/download.php 5.6 / 10 Np. Ze strony: lub Ekologia w moim mieście. Zdjęcia zbieraj od uczniów w formie elektronicznej, a następnie wykorzystując Photoscape a przekonwertuj je wszystkie do jednego formatu JPEG, uporządkuj, dokonaj obróbki, jeśli uważasz, że jest potrzebna i zrób z nich prezentację, którą pokażesz na najbliższej szkolnej akademii. Do stworzenia prezentacji możesz użyć np. programu FastStone MaxView 2.1 oraz 2.2. MS Windows 98/2000/XP/2003 Picasa 3.6 Program porządkuje 4.4 / 10 Ze strony Za pomocą Picasa stwórz Windows 8 Konwersja to inaczej zmiana formatu pliku na taki, który może zostać odczytany przez program komputerowy inny niż ten, w którym został utworzony. 9 RAW (surowy) określenie zapisu formatu; w fotografii cyfrowej rejestracja zdjęć w formacie RAW pozwala na zachowanie najwyższej jakości obrazu oferowanej przez aparat dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze.

4 zdjęcia na podstawie osób, które się na nich znajdują. Można za jego pomocą wykonać kolaż obrazów, przesłać je do usługi Picasa Web Albums, umieścić je w geotagach 10 albo też opisać tagami 11. my.pl/ Lub bezpośrednio: c_2324/picasa.3.6.html katalog najbardziej znanych twarzy danej epoki, prądu artystycznego, wydarzenia w dziejach etc. Skatalogowane twarze mogą posłużyć Ci jako materiał na lekcji (np. wiedzy o kulturze, historii). Możesz też przygotować z takim materiałem quiz wiedzy o epokowych postaciach dla uczniów. 2000/XP/Vista/7 10 Geotagi - funkcja umieszczania swoich zdjęć na mapie, dzięki usłudze Mapy Google. 11 Tag (znacznik) znak lub słowo kluczowe przypisane do określonego fragmentu informacji, na przykład tekstu lub pliku multimedialnego.

5 PicPerk 7.0 Przeglądarka plików graficznych zapisanych w formatach: JPEG, GIF, TIFF, BMP 12, PCX 13, WMF 14 i TGA 15. Oferuje wszystkie podstawowe narzędzia do obróbki fotografii 16 plus 33 tzw. efekty. 3.5 / 10 MS Windows 2000/XP/2003/Vi sta Splitz! 1.51 Tnie obraz na kilka małych obrazków i tworzy kod HTML 17 dla tabeli, w której małe obrazki zostaną powtórnie złożone w jeden duży. Program obsługuje my.pl/splitz.php j.w Ten program można wykorzystać do edukację poprzez zabawę np. na lekcji geografii. Pocięte w programie zdjęcie jakiegoś miejsca na świecie, odsłaniamy przed uczniami MS Windows 95/98/Me/NT/200 0/XP. 12 BMP to jeden z formatów plików z grafiką bitmapową. Zawiera w sobie prostą kompresję bezstratną RLE oraz informację o użytych kolorach. Obsługuje tylko tryb RGB. 13 PCX format przechowywania i kompresji grafik, używający kompresji bezstratnej RLE; współcześnie jest już rzadki, zastąpiony został przez formaty oferujące lepszą kompresję i dodatkowe możliwości GIF i PNG. 14 WMF (Windows Metafile Format) jeden z formatów wektorowego zapisu grafiki stosowany w systemach Windows; pliki z rozszerzeniem.wmf zajmują mniej miejsca niż zawierające te same informacje bitmapy. 15 TGA (Truevision Graphics Adapter) rastrowy format plików graficznych; pliki formatu TGA najczęściej posiadają rozszerzenie ".tga" dla systemów DOS/Windows oraz Mac OS X. 16 Narzędzia do edycji zdjęć narzędzia korekcyjne w różnego typu przeglądarkach i programach do obróbki zdjęć; do podstawowych n. d. e. z. zalicza się między innymi: n. do usuwania efektu czerwonych oczu, n. do korekcji barw, n. do skalowania i kadrowania obrazów, n. do redukcji szumów. 17 HTML (ang. HyperText Markup Language) najpopularniejszy język informatyczny wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.

6 formaty: JPEG, BMP, PNG, TIFF. powoli, fragment po fragmencie, licząc na to, że po odgadną w końcu dany punkt na mapie. Na koniec zabawy w tabeli pokazuje się cały obraz tajemniczego miejsca. StudioLine Photo Basic Rozbudowany program do obróbki i katalogowania zdjęć z przyjaznym interfejsem. Pozwala na prostą obróbkę graficzną fotografii, przesyłanie zdjęć em, tworzenie internetowych galerii a także zapisanie zdjęć na nośnikach CD i DVD. Można w nim masowo edytować fotografie, drukować je, tworzyć pokazy slajdów i dodawać specjalne efekty do fotografii. Eksportuje pliki do formatów: TIFF, GIF, JPEG i BMP. 5.6 / 10 l/plik-4242-studiolinephoto-basic.html Bespłatna rejestracja na stronie producenta store.studioline.net/ Na lekcji informatyki lub technologii informacyjnych rozpocznij z uczniami wspólne tworzenie strony internetowej waszej klasy, szkoły, klubu sportowego itp. Przydziel każdemu uczniowi materiał zdjęciowy do obrobienia podając parametry obróbki fotografii. Na etapie przygotowywania obrazów na stronę WWW, posłuż się programem StudioLine Photo Basic MS Windows 98/Me/NT/2000/ XP/Vista. Exif Reader 3.00 Program dla osób robiących zdjęcia 5.5 / 10 my.pl/exif Wiele aparatów cyfrowych zapisuje zdjęcia w formacie Windows 98/Me/NT/2000/

7 aparatami cyfrowymi, który odczytuje informacje zapisane w plikach EXIF 18. Reader,Program,Windo ws,11554.html EXIF, aby je odczytać powinieneś użyć właśnie tego programu. XP FastStone Image Viewer 2.29 Szybka przeglądarka graficzna. Posiada narzędzia do edycji zdjęć. Odczytuje informacje zapisane w plikach EXIF. Pozwala na tworzenie pokazu slajdów z efektami, m.in. z podkładem muzycznym. Wspomaga formaty: BMP, JPEG, JPEG 2000 GIF, PNG, PCX, TIFF, WMF, ICO 19, TGA, formaty RAW i inne wykorzystywane w aparatach cyfrowych: CRW, CR2, NEF, PEF, RAF, MRW, ORF, SRF, DNG. 6.4 / 10 net albo my.pl Dzięki tej aplikacji można przygotować prezentację na przykład na lekcję polskiego. Która opowiadałaby o danej epoce. Prezentacji towarzyszyłby podkład muzyczny, z muzyką charakterystyczną dla omawianego na zajęciach czasu w dziejach. Windows 98/Me/NT/ 2000/XP/Vista/7 FastStone MaxView Prosta w obsłudze, szybka 4.9 / 10 MS Windows 18 EXIF (Exchangeable Image File Format) format zapisu plików aparaty cyfrowe; format oprócz zdjęcia zapisuje w pliku również inne informacje np. nazwę oraz ustawienia aparatu, takie jak: czas naświetlenia, wartość przesłony, czułość matrycy, datę wykonania zdjęcia, rozdzielczość zdjęcia i szereg innych. Informacje w formacie EXIF można odczytać w Windows XP lub poprzez odpowiednie programy. 19 ICO format zapisu ikon w systemach Windows.

8 2.1 oraz 2.2 przeglądarka plików graficznych, która nie zajmuje dużo miejsca na dysku. Pozwala m.in. przeglądać grafiki w trybie pełnoekranowym i tworzyć pokazy slajdów. Do tych ostatnich pozwala wykorzystać ponad 150 efektów, w tym podkład dźwiękowy (w formatach MP3/WAV/MIDI/WMA). pl/program,faststonemaxview.html Me/NT/2000/XP/ Vista JpgQ Sprawdza z jaką jakością zapisaliśmy plik JPEG na komputerze. Program wczytuje zdjęcia pojedynczo, a po naciśnięciu przycisku RUN oblicza stopień kompresji 20 danego pliku JPEG. 7.5 / 10 my.pl/jpgq-jpeg- Quality,Program,Windo ws,11553.html Aby przygotować dobrą prezentację, należy wiedzieć, w jakiej jakości zapisały się zdjęcia. Tworząc prezentację często automatycznie zmieniamy rozmiar zdjęć. Zdjęcia zapisane w formacie JPEG tracą na jakości. Może się okazać, że wstawiając do naszej pracy fotki w takim pliku, otrzymamy fatalny obraz. Aby uniknąć takiej sytuacji sprawdź parametry zapisu fotografii w programie JpgQ. Windows 98/Me/NT/2000/ XP 20 Kompresja forma zapisu tego samego zestawu informacji, za pomocą mniejszej liczby bitów; k. sprawia, ze zmniejsza się rozmiar zapisanego pliku.

9 ProPoster Tworzy plakaty ze zdjęć i umożliwia ich wydruk. 4.3/10 er / Program ProPoster może okazać się przydatny nawet nauczycielowi WF. Za pomocą stworzonych w tym programie plakatów nauczyciel WF-u może np. wypromować swoich uczniów, którzy przygotowują się do międzyszkolnych zawodów lub zachęcić innych do udziału w jakimś sportowym przedsięwzięciu. Win 2000/XP/2003 HP Photosmart ssentials 2.5 Do publikacji zdjęć w Internecie, drukowania fotografii i prostej obróbki plików graficznych. Program łatwy w obsłudze. 3.7/10 d- states/consumer/digital_ photography/free/softwa re/index_ww_plk.html W tym programie w łatwy sposób przygotujemy do druku materiały zdjęciowe na nasze zajęcia. Windows XP 32- bit. IDPhotoStudio idframer 2.0 Aplikacja do edycji, obróbki i powielania zdjęć portretowych. Dzięki tej aplikacji dodasz ramkę do fotografii cyfrowej. Darmowy jest 7-dniowy 6.1/10 et/eprogramy/program/9 840 albo t.pl/5060/idphotostudio/ dframer Windows 98/Me/2000/XP/2 003/Vista/Server 2008/7/NT Windows 98/Me/NT/ 2000/XP/Vista/7

10 trial. JPEG Recovery 4.0 Przydatne narzędzie do naprawiania uszkodzonych zdjęć JPEG.. Program sam skanuje zbiory na dysku i wykrywa pliki wymagające naprawy. Prosty w użyciu. Zapisuje wszystkie dane w formacie EXIF. Za darmo można go ściągnąć jako trial na 15 dni. 5.1/10 d.cnet.com/jp EG-Recovery- Pro/ _ htm l Kiedy nagle okaże się, że z jakiegoś powodu ważne fotografie, jakie zgromadziliśmy na dysku, nie nadają się do wyświetlania czy do druku, z powodu fatalnej jakości, wówczas nawet darmowy 15- dniowy trial tego programu może stać się bardzo przydatny. Windows Me/2000 /XP/2003/Vista Posteriza Służy do drukowania zdjęć wielkoformatowych w kilku lub kilkunastu plikach A4. Po wydrukowaniu wystarczy zdjęcie poskładać w jedną całość. 3.2/10 my.pl/posteriza.php Wydruk zdjęcia wielkości średniego banneru (np. na szkolną studniówkę lub na lekcję geografii, historii czy WOS-u) to sprawa kosztowna. Ale dzięki Posterizie da się uniknąć horrendalnych sum wydruku. Wielki obraz program wydrukuje w częściach na zwykłej, domowej drukarce i kartkach A4. Windows All SuperfotoKURIER Jeśli chcesz wysłać zdjęcie do galerii 5.7/10 Dzięki tej aplikacji można zamieszczać w galeriach Windows XP 32- bit, NT 4.0, 98,

11 internetowej albo dokonać odbitek w fotolaboratorium, to właśnie ten program pozwoli ci przygotować fotografię do tej operacji i to od A do Z. Aplikacja posiada wbudowaną pomoc. tokurier internetowych, zdjęciową relację z efektów pracy uczniów nad rozmaitymi projektami BIMP Batch Image Procesor, czyli program do wsadowego przetwarzania grafiki 21. Przyspiesza wykonanie najczęstszych przekształceń obrazów: obrót, odbicie pionowe lub poziome, przeskalowanie, zapisanie w innym formacie pliku itd. Niestety dość sporo czasu zajmuje mu generowanie podglądu dużych plików graficznych. Dostępna jest darmowa i komercyjna wersja BIMP-a. 7.1/ 10 m Windows 2000/XP 21 Tryb wsadowy - wykonywanie serii zadań (programów) przez komputer. Zazwyczaj kolejne zadania są ze sobą powiązane: dane wyjściowe jednego programu przekazywane są kolejnemu programowi, któremu służą jako dane wejściowe itd.

12 JansPainter25 Program do edycji zdjęć i tworzenia grafiki od podstaw my.pl/jans,painter,25.php Windows 2000/XP/2003 Photo Toolkit 1.7 Program do tworzenia śmiesznych karykatur i retuszu zdjęć. 5.0/10 Lekcja etyki. Nauczyciel przygotowuje na zajęcia zestaw śmiesznych i kontrowersyjnych karykatur sławnych osób. Najpierw wszyscy w klasie je oglądają, a następnie dyskutują o moralnych aspektach takiego przedstawiania ludzi lub szerzej o granicy pomiędzy śmiechem a ośmieszaniem. Raw therapee 2.4 Przeglądarka i edytor plików RAW. 6.0/10 my.pl/raw- Therapee,Program,Wind ows,13042.html Niezbędna aplikacja, gdy mamy do czynienia ze zdjęciami najwyższej jakości, pochodzącymi z lustrzanki cyfrowej. Windows 2000/XP/Vista VCWVicMan s Photo Editor Program przeznaczony do obróbki zdjęć. Posiada blisko 100 filtrów i efektów, obsługuje ponad trzydzieści formatów a także wtyczki 22 programu 5.3 /10 pl/vcw-vicman_s- Photo-Editor- 8.0_73958.html MS Windows 98/Me/2000/XP 22 Wtyczka (plug-in, add-on) dodatkowy moduł do programu komputerowego, który rozszerza jego możliwości wyjściowe; wtyczki wymagają obecności programu oryginalnego.

13 Adobe Photoshop. Eksportuje zdjęcia do formatów: JPEG, BMP, TIFF, PCX, TGA PROJEKTOWANIE I OBRÓBKA GRAFIKI 2D I 3D, ANIMACJA Autodesk DWF Viewer 6.0 To narzędzie pozwoli ci przejrzeć i wydrukować rysunki, mapy oraz modele 2 i 3D w formacie DWF /10 com/getfree-autodeskdwf-viewer-6/ Matematyka, fizyka, chemia, historia, informatyka, geografia i wszystkie inne przedmioty, do których chcemy użyć Aplikacja okaże się pomocna, gdy np. na lekcję chemii szykujemy zestaw zdjęć, obrazujących budowę atomów. Windows 98/NT/ 2000/XP 23 DWF (Design Web Format) format pliku stworzony na potrzeby przeglądania, drukowania bądź przesyłania plików projektowych typu CAD; pliki DWF są skompresowane, zajmują więc mniej miejsca, są też szybsze w transmisji niż standardowe pliki projektowe jak DWG czy DXF.

14 obrazów w formacie DWF. A9CAD 2.2 Służy do projektowania modeli 2D 24. W pełni wspomaga formaty: DWG 25 i DXF /10 tandard.pl/pc/5832/a9c AD html Za pomocą tego programu można pokazać zarówno budowę silnika, jak i np. poszczególnych warstw ludzkiej skóry. MS Windows 98/Me/2000/XP/ Vista. DWG TrueView 2 Do przeglądania i drukowania rysunków, map oraz modeli 2D i 3D w formacie DWG i DWF. 4.3 /10 l/pobierz,dwg_truevie w_2,673.html A za pomocą tego programu wydrukujesz to, co stworzyłeś w poprzednim. Windows XP/Vista/7 Anim8or Za pomocą tego programu z prostych, przestrzennych figur 5.4 /10 gramy.org/946/anim8or Na stronie producenta można znaleźć przykładowe MS Windows 95/98/Me/NT/200 0/XP 24 Modele 2D to wszystkie obiekty umieszczone w przestrzeni dwuwymiarowej; obiekty płaskie. 25 DWG (Drawing) - format plików tworzony przez program AutoCAD. 26 DXF (Data Exchange Format) nazwa rozszerzenia pliku służącego wymianie danych wektorowych; DXF jest jednym z bardziej popularnych formatów wektorowych, w którym można zapisywać zarówno rysunki 2D jak i te zawierające elementy 3D.

15 geometrycznych stworzysz animację 3D i zapiszesz ją w formatach: 3DS 27, LWO 28 i OBJ 29. Natomiast korzystać w nim możesz także z obiektów zapisanych w plikach z rozszerzeniem: BMP, GIF i JPEG.. Program obsługuje fonty TrueType 30. modele oraz proces ich tworzenia przedstawiony krok po kroku. Atani Szybkie i skuteczne w działaniu narzędzie do tworzenia prostych 4.3/10 et/eprogramy/program/9 627 Na lekcję fizyki przygotowujemy animację obrazującą działania MS Windows 98/2000/XP 27 3DS - format programu 3DStudio 28 LWO - format programu Lightwave 29 OBJ - format programu Wavefront 30 Fonty TrueType - format fontów wymyślony przez firmę Apple rozpowszechniony na wszystkich platformach komputerowych.

16 animacji. Potrafi skonwertować stworzone filmiki do formatu AVI 31 oraz dodać do nich dźwięk. Idealny program dla początkujących animatorów. poszczególnych sił na określone przedmioty, ruch ciała na równi czy zasady zachowania pędu. Wszystko zależy od twojej inwencji. PhotoPlus 6.0 Przydatny do obróbki grafiki rastrowej 32 i prostych animacji GIF. Daje możliwość pracy na warstwach 33, dysponuje różnorodnymi filtrami i narzędziami do retuszu zdjęć. Wspiera formaty: JPEG, PNG, TIFF, GIF, PSD / 10 my.pl/photoplus,progra m,windows,11661.html Wykorzystując pracę na warstwach możemy tworzyć obrazy ukazujące np. jakim iluzjom ulega ludzkie oko, jak załamuje się w nim światło, etc. do lekcji biologii lub fizyki. Tworzenie GIFów z kolei to świetny sposób na zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania się Windows 98/Me/NT/2000/ XP 31 AVI ( Audio Video Interleave) format zapisu danych audiowizualnych. 32 Grafika rastrowa zwana jest również g. bitmapową lub malarską, to jeden trzech rodzajów grafiki komputerowej; g. r. traktuje obraz jako zbiór punktów (pikseli), z których powstają obrazy cyfrowe; obraz taki jest budowany z prostokątnej siatki, leżących blisko siebie pikseli; głównym parametrem w przypadku grafiki rastrowej jest wielkość bitmapy, czyli liczba pikseli przypadająca na wymiary takiego prostokąta. 33 Warstwa w grafice komputerowej to struktura w rodzaju półprzezroczystej bądź przezroczystej folii; folię taką nakłada się na obraz 2 D; warstwy umożliwiają użytkownikowi pozostawianie, usuwanie niepotrzebnych lub nakładanie dodatkowych elementów na obraz, bez zmian elementów znajdujących się na innych warstwach; najprościej mówiąc warstwy umożliwiają nakładanie jednego obrazu na drugi i dają możliwość przesuwania ich względem siebie. 34 PSD format zapisu plików w programie Adobe Photoshop; zapisane w tym formacie obrazy nie podlegają kompresji.

17 informatyką. K-3D Zaawansowany program do tworzenia grafiki trójwymiarowej i animacji. 5.6/10 l/pobierz,k- 3D_ ,1179.html Program w prosty sposób można wykorzystać np. do objaśnienia uczniom zasad perspektywy. MS Windows 98/2000/XP Blender 2.49a Narzędzie do modelowania i renderowania 35 grafiki oraz animacji 3D. Pozwala również na tworzenie gier. Dzięki niemu stworzysz i 5.0 /10 pl/program,blender.html Plik instalacyjny zawiera program Python 2.6. Blender działa w systemie MS Windows 2000/XP/Vista 35 Renderowanie - Rendering przetwarzanie obrazu dwuwymiarowego na obraz trójwymiarowy (3D).

18 wyedytujesz dowolne kształty obiektów, siatek, krzywych Béziera 36, powierzchni NURBS 37 Blender pozwala zastosować efekty takie jak: wygładzanie, rozmycie ruchu, efekt mgły i efekt halo 38. DrawPlus 4.0 Tworzenie i obróbka grafiki wektorowej 39. Umożliwia pracę na warstwach, grupowanie obiektów, tworzenie animacji. 5.6 /10 wnload/grafika,grafika- wektorowa,drawplus- 40.html Inspiracją dla użytkowników mogą być przykładowe prace zawarte w programie. MS Windows 98/Me/NT/2000/ XP. 36 Krzywe Béziera krzywa powszechnie stosowana w programach do projektowania inżynierskiego (CAD), projektowania grafiki komputerowej (Corel Draw, Adobe Illustrator), do reprezentowania kształtów znaków w czcionkach komputerowych (TrueType) i systemach przetwarzania grafiki (PostScript) oraz w grafice wektorowej (np. format SVG). 37 NURBS (ang. Non-Uniform Rational B-Spline) - popularna nazwa dla dwóch rodzajów obiektów: krzywych i powierzchni; kształt tych krzywych określany jest za pomocą punktów kontrolnych; krzywe znakomicie nadają się zatem do modelowania kształtów organicznych w programach do tworzenia obiektów 3D; z kolei powierzchnia NURBS to matematycznie najbardziej elastyczną metodą przedstawienia powierzchni w modelu. 38 Efekt Halo - (od greckiego hálos tarcza słoneczna) zjawisko optyczne powstające na chmurach cirrostratus (ch. warstwowo-pierzasta); świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca; część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz. 39 Grafika wektorowa zwana również obiektową, to jeden z trzech rodzajów grafiki komputerowej; w g.w. obraz tworzy się za pomocą odcinków (wektorów) czyli linii krzywych (kresek lub łuków), ale także figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej); istotną zaletą tego rodzaju grafiki jest możliwość dowolnego powiększania stworzonych w niej obrazów, bez utraty ich jakości.

19 Posiada kreator gradientów 40 i potrafi przekonwertować tekst do krzywych. GIMP 2.6 Darmowa alternatywa dla drogiego programu Adobe Photoshop. Dzięki GIMP owi można dokonywać obróbki grafiki rastrowej i pracować na warstwach. Wspiera formaty: JPEG, PNG, TIFF, GIF i PSD. 6.3 /10 program,248,gimp.html jw. W tym programie można zrobić z obrazem właściwie prawie to samo, co w popularnym Photoshopie czyli np. z brzydkiego kaczątka wyczarować łabędzia. Takie zabiegi powszechnie stosuje prasa kolorowa. Zdjęć przed i po obróbce w GIMP e można użyć na lekcji, w której mowa będzie np. o byciu sobą, o manipulacji faktami czy też znaczeniu piękna. Windows 2000/XP/Vista Greenfish Painter 1.0 Program umożliwia malowanie obrazów za pomocą komputera na wirtualnym płótnie. Zawiera: paletę pędzli, i innych przyborów do malowania takich jak węgiel i kreda. Gotowe obrazy można zapisać w 3.3 /10 my.pl/greenfish,painter.p hp Praca w tym programie, może być alternatywą dla pracy zwykłymi, nie zaś wirtualnymi pędzlami, ołówkami czy kredą. Gdy więc np. na lekcji plastyki oddacie się wirtualnemu malarstwu, później koniecznie omówcie Windows 95/98/NT/2000/X P/Vista 40 Gradient - wypełnienie określonego obszaru obrazu płynnym przejściem tonalnym pomiędzy co najmniej dwoma kolorami.

20 kilku formatach, m. in. JPEG i BMP. wrażenia. Spróbujcie odpowiedzieć sobie na pytania: które malarstwo daje więcej satysfakcji? albo jakie są zalety i wady jednego oraz drugiego?. Wnioski mogą być bardzo ciekawe. Inkscape 0.46 Program do tworzenia grafiki wektorowej. Bazuje na formacie SVG /10 Jeśli tworzysz obraz, grafikę, którą przypuszczalnie chcesz w przyszłości skalować, działaj w tym właśnie programie. MS Windows Me/NT/2000/XP/ Vista. Kolorgenerator 1.1 Prosty w obsłudze, ale bogaty w możliwościach program do pracy z kolorami. Dzięki niemu możesz np. pobrać kolor z dowolnego punktu pulpitu albo stworzyć swój własny. 7.0 /10 ogram/kolorgenerator/ Lekcja słowotwórstwa i pisowni wyrazów złożonych. Na lekcję polskiego przygotuj paletę nietypowych barw i gradientów. Na zajęciach zaprezentuj ją uczniom i poproś, aby wymyślili do nich nazwy. MS Windows 2000, 98, Me, 2003, XP 41 SVG (Scalable Vector Graphics) uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej (statycznej i animowanej), nieobwarowany licencjami i patentami.

21 Przygotowaną przez siebie paletę kolorystyczną zapiszesz w popularnych formatach: ACT 42, PAL 43, ACO 44, GPL 45. Program przy pierwszym uruchomieniu ma dostępne 16 buforów kolorów 46, istnieje możliwość zwiększenia ich liczby do 256. freecad 9 Prosty program do projektowania CAD 47, który posiada funkcję symulacji ruchu. 5.1 /10 my.pl/freecad,program,windows,12163.html W programu możesz użyć np. na lekcji fizyki. Przygotować w nim możesz chociażby pokaz sił, które działają na osobę w aucie, gdy pojazd ulega wypadkowi, zderzeniu. Windows 98/Me/NT/2000/ XP 42 ACT (Adobe Color Table) tablica kolorów programu Adobe Photoshop; pliki mają tu rozszerzenie w formacie.act 43 PAL - paleta kolorów Microsoft i format ich zapisu 44 ACO (Photoshop swatches) próbki kolorów programu Adobe Photoshop i format ich zapisu 45 GPL - paleta kolorów dla GIMP'a i format ich zapisu 46 Bufor kolorów - jest częścią pamięci RAM karty graficznej przeznaczoną do przechowywania informacji o pojedynczym kolorze obrazu; w buforze przechowywane są informacje o kolorze każdego piksela składającego się na obraz. 47 CAD - (ang. Computer Aided Design) projektowanie wspomagane komputerowo; zastosowanie sprzętu i oprogramowania komputerowego w projektowaniu technicznym.

22 Dzięki takiej prezentacji nie tylko omówisz zasady obowiązujące w fizyce, ale również dasz lekcję przestrogi przyszłym kierowcom. Wings 3D Dzięki temu programowi można modelować 48 i edytować obiekty 3D. Wings 3D bazuje na prostych bryłach, w których niejako rzeźbi się, by otrzymać pożądany efekt końcowy. 4.2/10 m/get/multimedia/graph ic/graphic- Editors/Wings-3D.shtml Matematyka nie musi być nudna. Pokaż, że jest wszędzie. Wykorzystaj do tego bryły. Stwórz z nich dowolne obiekty rzeczywistości i omów zasady geometrii. Spróbuj w ten sposób pokazać uczniom, że m. to nie tylko teoria. Windows All Sodipodi 0.34 Program do tworzenia i obróbki grafiki wektorowej. Można w nim edytować krzywe Beziera, rysować figury geometryczne, wycinać, łączyć, wyodrębniać części wspólne obiektów. Obsługuje także bardzo duże pliki graficzne. Bazowy format programu to SVG, ale można w nim 4.2/10 gramy.org/1031/sodipod i MS Windows 2000/XP. Do poprawnego działania programu niezbędne są biblioteki GTK+. 48 Modelowanie - w proces tworzenia i modyfikacji obiektów trójwymiarowych za pomocą specjalizowanego programu komputerowego, który dostarcza zestawu niezbędnych narzędzi, a często również zbioru podstawowych figur, które można wykorzystać przy budowaniu obiektów.

23 także eksportować grafikę do formatu PNG.. Terragen 0.9 Aplikacja przeznaczona do tworzenia trójwymiarowych, wirtualnych scenerii. Można w niej wybrać ustawienia kamer i zapisać gotowy projekt w postaci pliku graficznego: BMP, TIFF, OpenEXR 49 lub SGI RGB /10 wnload/grafika,grafika- 3d,terragen html Uczysz sztuki antycznej? Użyj programu do przedstawienia uczniom procesu budowy piramid. MS Windows 95/98/ME/NT/20 00/XP 3D Canvas 8.2 Build 150 Do tworzenia wysokiej klasy animacji oraz modeli trójwymiarowych. Animacje przygotowane w tym programie mają efekt płynnego ruchu. Program zapisuje projekty w formacie AVI. 4.2/10 MS Windows Vista/XP 3D Object Converter 3.8 Pozwala zaimportować różne dane modeli 3D z zewnętrznych źródeł, a 3.7/10 m/3d-object-converter-3-80/ MS Windows 95/98/ME/NT/20 00/XP 49 OpenEXR otwarty format zapisu obrazów HDR. 50 SGI RGB format zapisu plików graficznych

24 następnie zapisać je w różnych standardowych formatach plików 3D ze świetną precyzją i jakością. 3DBOB 1.5 Edytor grafiki 3D. Pozwala na tworzenie ciekawych efektów trójwymiarowych. albo mes.com/ 5.1/10 tandard.pl/pc/10575/3d BOB.1.5.pl.html Windows 95/98/ME/NT/20 00/XP Desene Animate1 Program pozwala na tworzenie animacji, rysunków i kolorowanek dla dzieci. 2.0/10 m/desene- Animate/ _ html Windows 95/98/XP/Vista Emote Maker7 Program do tworzenia emotikonów 51. Choć z anglojęzycznym menu, jest prosty w obsłudze i zaopatrzony w kreator emotikonów. 3.7/10 t.pl/3215/emote-maker/ Tworzenie emotikonów wcale nie jest czystą zabawą. Spróbuj poświęcić jedną z lekcji plastyki na taką właśnie twórczość. Wbrew pozorom emotikony są świetnym sposobem na przyjrzenie się ludzkiej mimice i pobudzeniem kreatywnego myślenia. Jak bowiem w kilku znaczkach wyrazić: zażenowanie, dumę, MS Windows Vista 32-bit, NT 4.0, 98, 7 32-bit, 2000, XP 32-bit. 51 Emoticon (Emotion Icon) - obrazek emocji, zwany jest również smiley (ang. uśmieszek); ma formę graficzną, bądź tekstową; używany w komunikacji w sieci: e-amilach, na forach internetowych, stronach WWW.

Informatyka Europejczyka. Podrêcznik dla gimnazjum. Edycja: Windows Vista, Linux Ubuntu, MS Office 2007, OpenOffice.org.

Informatyka Europejczyka. Podrêcznik dla gimnazjum. Edycja: Windows Vista, Linux Ubuntu, MS Office 2007, OpenOffice.org. Informatyka Europejczyka. Podrêcznik dla gimnazjum. Edycja: Windows Vista, Linux Ubuntu, MS Office 2007, OpenOffice.org. Wydanie II Autor: Jolanta Pañczyk ISBN: 978-83-246-2383-9 Format: 195x260, stron:

Bardziej szczegółowo

Robert Orziński, Marek Świątkiewicz. Techniki multimedialne w dydaktyce przedmiotów zawodowych

Robert Orziński, Marek Świątkiewicz. Techniki multimedialne w dydaktyce przedmiotów zawodowych Robert Orziński, Marek Świątkiewicz Techniki multimedialne w dydaktyce przedmiotów zawodowych Warszawa 2012 Politechnika Warszawska Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Kierunek studiów "Edukacja techniczno

Bardziej szczegółowo

ALMAMER Wyższa Szkoła Ekonomiczna

ALMAMER Wyższa Szkoła Ekonomiczna ALMAMER Wyższa Szkoła Ekonomiczna Wydział Ekonomiczny Piotr Maziarz Nr albumu 22925 Projektowanie witryny internetowej firmy Capital-Advisers Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa

Bardziej szczegółowo

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Drodzy Studenci! W niniejszej publikacji zaprezentowany jest materiał do ćwiczeń z technologii informacyjnej

Bardziej szczegółowo

ISBN 978-83-61125-58-7

ISBN 978-83-61125-58-7 Instytut Pracy i Spraw Socjalnych Publikacja jest rezultatem realizacji Projektu: Wykluczenie cyfrowe na Mazowszu PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI PRIORYTET VII. Promocja integracji społecznej DZIAŁANIE

Bardziej szczegółowo

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela Informatyka i technologia informacyjna Podyplomowe studia kwalifikacyjne Weronika Ewertowska Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela PRACA DYPLOMOWA PROMOTOR mgr Tomasz Piłka POZNAŃ 2010/2011

Bardziej szczegółowo

tom2 Multimedia, technologie internetowe, bazy danych i sieci komputerowe

tom2 Multimedia, technologie internetowe, bazy danych i sieci komputerowe ISBN 978-83-921270-5-5 z b i ó r w y k ł a d ó w w s z e c h n i c y p o p o ł u d n i o w e j Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki ul. Lewartowskiego 17 00-169 Warszawa www.wwsi.edu.pl tom2 Multimedia,

Bardziej szczegółowo

1 Komputer z zewnątrz: klawiatury, monitory i grafika.

1 Komputer z zewnątrz: klawiatury, monitory i grafika. 1 Komputer z zewnątrz: klawiatury, monitory i grafika. Dla przeciętnego użytkownika komputer to przede wszystkim te elementy całego systemu, z którymi styka się na codzień. Myśląc o komputerach zwracamy

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18 Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Spis treści Przed rozpoczęciem............................... 1 Skróty i konwencje...................................

Bardziej szczegółowo

Prezentacje multimedialne

Prezentacje multimedialne SZKOŁA POLICJI w PILE Wydział Metodyki i Organizacji Szkolenia Artur Godlewski Prezentacje multimedialne grudzień 2008 1 Redakcja językowa i korekta Waldemar Hałuja Skład komputerowy Artur Godlewski Redakcja

Bardziej szczegółowo

Moduł Raporty i Formularze

Moduł Raporty i Formularze Moduł Raporty i Formularze Wersja 3.56.303 Spis treści Słowo wstępne 3 Charakterystyka modułu Raporty i Formularze 5 1. Przeznaczenie modułu 5 2. Budowa modułu 6 3. Ikony i skróty klawiszowe 7 Instalacja

Bardziej szczegółowo

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blogi w edukacji

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blogi w edukacji O X @ X (Nie) * Bój się bloga! * Jak wykorzystywać blogi w edukacji ` redakcja merytoryczna: grzegorz d. stunża, piotr peszko autorzy: radosław bomba, monika górska, katarzyna fornalska, agnieszka jarmuł,

Bardziej szczegółowo

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA!

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! POLITECHNIKA KRAKOWSKA im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! Praca magisterska studia dzienne kierunek studiów: specjalność: promotor:!"#$%&%'

Bardziej szczegółowo

PAWEŁ MANSFELD SKALOWALNE UKŁADY STRON INTERNETOWYCH. Praca dyplomowo-inżynierska.

PAWEŁ MANSFELD SKALOWALNE UKŁADY STRON INTERNETOWYCH. Praca dyplomowo-inżynierska. PAWEŁ MANSFELD SKALOWALNE UKŁADY STRON INTERNETOWYCH Praca dyplomowo-inżynierska. SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ I WSTĘP... 1 1.1 Cel i zakres pracy... 1 1.2 Część teoretyczna... 2 1.3 Projekt... 2 1.4 Notacja...

Bardziej szczegółowo

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU Podręcznik z ćwiczeniami dla ucznia FUNDACJA WSPOMAGANIA WSI Warszawa 2009 Wydawca: Fundacja Wspomagania Wsi Opracowanie: Dorota Pronobis Koncepcja

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start"

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start" CorelDRAW Graphics Suite X7 Pakiet CorelDRAW Graphics Suite X7 zawiera w pełni zintegrowane aplikacje i uzupełniające je moduły dodatkowe do obsługi wszystkich zadań graficznych:

Bardziej szczegółowo

Program do optycznego rozpoznawania znaków. ABBYY FineReader. Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika. 2003 ABBYY Software Ltd

Program do optycznego rozpoznawania znaków. ABBYY FineReader. Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika. 2003 ABBYY Software Ltd Program do optycznego rozpoznawania znaków ABBYY FineReader Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika 2003 ABBYY Software Ltd Informacje w tym dokumencie mogą się zmienić bez uprzedzenia i nie niosą żadnych zobowiązań

Bardziej szczegółowo

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna Warszawa 2004

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna Warszawa 2004 Koncepcja cyklu wydawniczego zarządzanie informacją: Izabela Handel Projekt okładki i strony tytułowej: Agata Jaworska Zdjęcie na okładce: Jan Morek Projekt makiety: Ewa Marszał-Demianiuk Redaktor inicjujący:

Bardziej szczegółowo

PROGRAMOWANIE. Programowanie w xul

PROGRAMOWANIE. Programowanie w xul PROGRAMOWANIE Programowanie w xul I: POJĘCIA PODSTAWOWE 1.1 Znaczenie nazw produktów Mozilli Słowo Mozilla było pierwotnie nazwą projektu. Zaproponowaną przez Jamie Zawinskiego, pracownika Netscape Communication,

Bardziej szczegółowo

Tworzenie i publikowanie. strony internetowej. w programie Microsoft FrontPage

Tworzenie i publikowanie. strony internetowej. w programie Microsoft FrontPage Uniwersytet Zielonogórski Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Katedra Mediów i Technologii Informacyjnych KP Nr albumu: 007 Tworzenie i publikowanie strony internetowej w programie Microsoft

Bardziej szczegółowo

Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne

Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne Wstęp... 2 1. Typy komputerów... 4 1.1. Komputery stacjonarne... 4 1.1.1. Desktop... 4 1.1.2. Serwer... 4 1.1.3. Mainframe... 5 1.2. Komputery przenośne...

Bardziej szczegółowo

Podstawy obsługi komputera

Podstawy obsługi komputera Stowarzyszenie Rudzkie Konto Pomocy 41-709 Ruda Śląska, ul. Markowej 22 Rudzkie Konto Pomocy w Rudzie Śląskiej Podstawy obsługi komputera Materiały pomocnicze do kursu komputerowego Piotr Krawczyk, Tomasz

Bardziej szczegółowo

3. Podstawa programowa nauczania informatyki na drugim etapie edukacyjnym (klasy 4 6) 7. 4. Cele edukacji w szkole podstawowej 9

3. Podstawa programowa nauczania informatyki na drugim etapie edukacyjnym (klasy 4 6) 7. 4. Cele edukacji w szkole podstawowej 9 1. Wprowadzenie 5 2. Założenia programu 6 3. Podstawa programowa nauczania informatyki na drugim etapie edukacyjnym (klasy 4 6) 7 4. Cele edukacji w szkole podstawowej 9 5. Zadania ogólne szkoły 10 6.

Bardziej szczegółowo

Problem funkcjonalności prezentacji kartograficznych w internetowych serwisach informacyjnych. Paweł J. Kowalski

Problem funkcjonalności prezentacji kartograficznych w internetowych serwisach informacyjnych. Paweł J. Kowalski Problem funkcjonalności prezentacji kartograficznych w internetowych serwisach informacyjnych 1. WPROWADZENIE Paweł J. Kowalski Kiedy w pracy zawodowej lub życiu codziennym zasiadam przed komputerem podłączonym

Bardziej szczegółowo

Materiały do zajęć Projektowanie systemów informacyjnych

Materiały do zajęć Projektowanie systemów informacyjnych Projektowanie architektury informacji stron WWW Materiały do zajęć Projektowanie systemów informacyjnych Spis treści I. Wstęp... 6 II. Warsztat webmastera... 6 III. Szablon strony WWW... 7 IV. Wybrane

Bardziej szczegółowo

"Promocja multimedialna strony web". autor: Piotr Ciechomski

Promocja multimedialna strony web. autor: Piotr Ciechomski "Promocja multimedialna strony web". autor: Piotr Ciechomski Konspekt zajęć "Promocja multimedialna strony web". 1. Wprowadzenie do zajęć, przedstawienie warunków zaliczenia. Zajęcia organizacyjne. 2.

Bardziej szczegółowo

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu Piotr Kopciał Praktyka Internetu Rodzaj zajęć: Wszechnica Informatyczna Tytuł: Praktyka Internetu Autor: mgr inż.

Bardziej szczegółowo

OFERTA SZKOLENIOWA CENTRUM SZKOLEŃ INFORMATYCZNYCH VEDIUS

OFERTA SZKOLENIOWA CENTRUM SZKOLEŃ INFORMATYCZNYCH VEDIUS Oferta edukacyjna OFERTA SZKOLENIOWA CENTRUM SZKOLEŃ INFORMATYCZNYCH VEDIUS 1 Nazwa szkolenia: Edytory tekstu MS Word Ilość godzin 20 godzin dydaktycznych Wymagania wstępne Podstawowa umiejętność obsługi

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii. Dominik Mirosław Piotrowski

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii. Dominik Mirosław Piotrowski Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Dominik Mirosław Piotrowski 199145 Praca magisterska Wdrażanie Open Source owych Systemów

Bardziej szczegółowo

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność Tytuł oryginału: Learning Web Design: A Beginner s Guide to HTML, CSS, JavaScript, and Web Graphics Tłumaczenie: Aleksander Lamża (wstęp, rozdz. 1 11), Wojciech Moch (rozdz. 12 22, dodatki), z wykorzystaniem

Bardziej szczegółowo