DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE POMOCNE NAUCZYCIELOM W REALIZACJI ZADAŃ SZKOLNYCH OPIS PROGRAMU OCENA DOWNLOAD PRZEDMIOT PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ W SZKOLE

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE POMOCNE NAUCZYCIELOM W REALIZACJI ZADAŃ SZKOLNYCH OPIS PROGRAMU OCENA DOWNLOAD PRZEDMIOT PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ W SZKOLE"

Transkrypt

1 NAZWA PROGRAMU DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE POMOCNE NAUCZYCIELOM W REALIZACJI ZADAŃ SZKOLNYCH OPIS PROGRAMU OCENA DOWNLOAD PRZEDMIOT PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ W SZKOLE PROGRAMY DO EDYCJI I OBRÓBKI ZDJĘĆ WYMOGI SYSTEMOWE Photo! Editor 1.0 Aplikacją przeznaczoną do obróbki zdjęć. Posiada wszystkie najważniejsze funkcje do pracy nad fotografią. Zawiera również narzędzie Make Up, które oferuje wiele filtrów do automatycznej obróbki fotografii portretowych. Można za jego pomocą tworzyć karykatury, dodawać efekty świetlne 1 oraz 3D 2 i dokonać liftingu twarzy. Aplikacja pozwala też zmieniać rozmiar zdjęcia bez utraty jakości obrazu. 6.5 / 10 Każdy przedmiot szkolny, w którym zajdzie potrzeba lub pojawi się pomysł użycia zdjęcia np. jako pomocy dydaktycznej. Lekcja religii połączona z historią sztuki? Dlaczego nie. Katecheta sam lub wspólnie z nauczycielem plastyki/sztuki może np. przedstawić uczniom na przerobionych na slajdy zdjęciach dzieł sztuki różne, zależne od epoki, wyobrażenia Boga. MS Windows 2000/XP/ Do efektów świetlnych zalicza się np. lustrzane odbicia, załamania światła, cienie, mgłę, efekt atmosfery, etc.) 2 Modele 3 D to obiekty umieszczone w przestrzeni trójwymiarowej; celem programu komputerowego, który tworzy takie obiekty jest przede wszystkim przedstawienie trójwymiarowego świata na dwuwymiarowym obrazie.

2 Paint.NET W tym programie dokonasz szybkiego retuszu zdjęć. Aplikacja wspiera popularne formaty, takie jak JPEG 3, PNG 4, GIF 5 czy TIFF / 10 Bezpośrednio: _23417/Paint.NET html i na stronie producenta: Nietypowa lekcja historii pod hasłem: Ocalić od zapomnienia. Uczniowie przynoszą na lekcję stare fotografie i pracują nad ich naprawą. Przy okazji opowiadają historie utrwalone na zdjęciach i przygotowują referat o czasach, o które przedstawia ich fotografia. Windows XP/Vista/2003/7 Photoscape 3.2 Prosta aplikacja do obróbki i katalogowania zdjęć. Daje możliwość tworzenia animacji GIF / 10 Bezpośrednio: pl/program,photoscape.h tml Zorganizuj konkurs fotograficzny na lekcji biologii na dowolny temat np.: Podglądamy przyrodę MS Windows 98/Me/NT/2000/ XP/Vista 3 JPEG (Joint Photographic Experts Group) - najpopularniejszy format plików graficznych z kompresją stratną; używany zarówno w Internecie (obsługiwany przez prawie wszystkie przeglądarki), jak i w aparatach cyfrowych 4 PNG (Portable Network Graphics) - format grafiki (szczególnie paint) z kompresją stratną; obsługiwany przez większość przeglądarek WWW. 5 GIF (Graphics Interchange Format) - popularny format grafiki (szczególnie internetowej) z kompresją stratną; obsługiwany przez prawie wszystkie przeglądarki WWW; może przechowywać wiele obrazków w jednym pliku tworząc z nich animację. 6 TIFF (Tagged Image File Format) - popularny format plików graficznych udostępniający wiele rodzajów kompresji (zarówno stratnej jak i bezstratnej). 7 Animacja GIF mała animacja pełniąca rolę GIFA (patrz: GIFY).

3 oraz masowej edycji fotografii bez potrzeby otwierania poszczególnych plików. Konwertuje 8 grafiki RAW 9 do formatu JPEG i przechwytuje zdjęcia z pulpitu. PicaJet rez 2.5 Program przeznaczony do obróbki i katalogowania zdjęć. PicaJet pozwala na zapis zdjęć na nośnikach DVD i CD oraz dostarcza informacji na temat wielkości fotografii, daty utworzenia itp. lub ze strony producenta: /main/download.php 5.6 / 10 Np. Ze strony: lub Ekologia w moim mieście. Zdjęcia zbieraj od uczniów w formie elektronicznej, a następnie wykorzystując Photoscape a przekonwertuj je wszystkie do jednego formatu JPEG, uporządkuj, dokonaj obróbki, jeśli uważasz, że jest potrzebna i zrób z nich prezentację, którą pokażesz na najbliższej szkolnej akademii. Do stworzenia prezentacji możesz użyć np. programu FastStone MaxView 2.1 oraz 2.2. MS Windows 98/2000/XP/2003 Picasa 3.6 Program porządkuje 4.4 / 10 Ze strony Za pomocą Picasa stwórz Windows 8 Konwersja to inaczej zmiana formatu pliku na taki, który może zostać odczytany przez program komputerowy inny niż ten, w którym został utworzony. 9 RAW (surowy) określenie zapisu formatu; w fotografii cyfrowej rejestracja zdjęć w formacie RAW pozwala na zachowanie najwyższej jakości obrazu oferowanej przez aparat dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze.

4 zdjęcia na podstawie osób, które się na nich znajdują. Można za jego pomocą wykonać kolaż obrazów, przesłać je do usługi Picasa Web Albums, umieścić je w geotagach 10 albo też opisać tagami 11. my.pl/ Lub bezpośrednio: c_2324/picasa.3.6.html katalog najbardziej znanych twarzy danej epoki, prądu artystycznego, wydarzenia w dziejach etc. Skatalogowane twarze mogą posłużyć Ci jako materiał na lekcji (np. wiedzy o kulturze, historii). Możesz też przygotować z takim materiałem quiz wiedzy o epokowych postaciach dla uczniów. 2000/XP/Vista/7 10 Geotagi - funkcja umieszczania swoich zdjęć na mapie, dzięki usłudze Mapy Google. 11 Tag (znacznik) znak lub słowo kluczowe przypisane do określonego fragmentu informacji, na przykład tekstu lub pliku multimedialnego.

5 PicPerk 7.0 Przeglądarka plików graficznych zapisanych w formatach: JPEG, GIF, TIFF, BMP 12, PCX 13, WMF 14 i TGA 15. Oferuje wszystkie podstawowe narzędzia do obróbki fotografii 16 plus 33 tzw. efekty. 3.5 / 10 MS Windows 2000/XP/2003/Vi sta Splitz! 1.51 Tnie obraz na kilka małych obrazków i tworzy kod HTML 17 dla tabeli, w której małe obrazki zostaną powtórnie złożone w jeden duży. Program obsługuje my.pl/splitz.php j.w Ten program można wykorzystać do edukację poprzez zabawę np. na lekcji geografii. Pocięte w programie zdjęcie jakiegoś miejsca na świecie, odsłaniamy przed uczniami MS Windows 95/98/Me/NT/200 0/XP. 12 BMP to jeden z formatów plików z grafiką bitmapową. Zawiera w sobie prostą kompresję bezstratną RLE oraz informację o użytych kolorach. Obsługuje tylko tryb RGB. 13 PCX format przechowywania i kompresji grafik, używający kompresji bezstratnej RLE; współcześnie jest już rzadki, zastąpiony został przez formaty oferujące lepszą kompresję i dodatkowe możliwości GIF i PNG. 14 WMF (Windows Metafile Format) jeden z formatów wektorowego zapisu grafiki stosowany w systemach Windows; pliki z rozszerzeniem.wmf zajmują mniej miejsca niż zawierające te same informacje bitmapy. 15 TGA (Truevision Graphics Adapter) rastrowy format plików graficznych; pliki formatu TGA najczęściej posiadają rozszerzenie ".tga" dla systemów DOS/Windows oraz Mac OS X. 16 Narzędzia do edycji zdjęć narzędzia korekcyjne w różnego typu przeglądarkach i programach do obróbki zdjęć; do podstawowych n. d. e. z. zalicza się między innymi: n. do usuwania efektu czerwonych oczu, n. do korekcji barw, n. do skalowania i kadrowania obrazów, n. do redukcji szumów. 17 HTML (ang. HyperText Markup Language) najpopularniejszy język informatyczny wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.

6 formaty: JPEG, BMP, PNG, TIFF. powoli, fragment po fragmencie, licząc na to, że po odgadną w końcu dany punkt na mapie. Na koniec zabawy w tabeli pokazuje się cały obraz tajemniczego miejsca. StudioLine Photo Basic Rozbudowany program do obróbki i katalogowania zdjęć z przyjaznym interfejsem. Pozwala na prostą obróbkę graficzną fotografii, przesyłanie zdjęć em, tworzenie internetowych galerii a także zapisanie zdjęć na nośnikach CD i DVD. Można w nim masowo edytować fotografie, drukować je, tworzyć pokazy slajdów i dodawać specjalne efekty do fotografii. Eksportuje pliki do formatów: TIFF, GIF, JPEG i BMP. 5.6 / 10 l/plik-4242-studiolinephoto-basic.html Bespłatna rejestracja na stronie producenta store.studioline.net/ Na lekcji informatyki lub technologii informacyjnych rozpocznij z uczniami wspólne tworzenie strony internetowej waszej klasy, szkoły, klubu sportowego itp. Przydziel każdemu uczniowi materiał zdjęciowy do obrobienia podając parametry obróbki fotografii. Na etapie przygotowywania obrazów na stronę WWW, posłuż się programem StudioLine Photo Basic MS Windows 98/Me/NT/2000/ XP/Vista. Exif Reader 3.00 Program dla osób robiących zdjęcia 5.5 / 10 my.pl/exif Wiele aparatów cyfrowych zapisuje zdjęcia w formacie Windows 98/Me/NT/2000/

7 aparatami cyfrowymi, który odczytuje informacje zapisane w plikach EXIF 18. Reader,Program,Windo ws,11554.html EXIF, aby je odczytać powinieneś użyć właśnie tego programu. XP FastStone Image Viewer 2.29 Szybka przeglądarka graficzna. Posiada narzędzia do edycji zdjęć. Odczytuje informacje zapisane w plikach EXIF. Pozwala na tworzenie pokazu slajdów z efektami, m.in. z podkładem muzycznym. Wspomaga formaty: BMP, JPEG, JPEG 2000 GIF, PNG, PCX, TIFF, WMF, ICO 19, TGA, formaty RAW i inne wykorzystywane w aparatach cyfrowych: CRW, CR2, NEF, PEF, RAF, MRW, ORF, SRF, DNG. 6.4 / 10 net albo my.pl Dzięki tej aplikacji można przygotować prezentację na przykład na lekcję polskiego. Która opowiadałaby o danej epoce. Prezentacji towarzyszyłby podkład muzyczny, z muzyką charakterystyczną dla omawianego na zajęciach czasu w dziejach. Windows 98/Me/NT/ 2000/XP/Vista/7 FastStone MaxView Prosta w obsłudze, szybka 4.9 / 10 MS Windows 18 EXIF (Exchangeable Image File Format) format zapisu plików aparaty cyfrowe; format oprócz zdjęcia zapisuje w pliku również inne informacje np. nazwę oraz ustawienia aparatu, takie jak: czas naświetlenia, wartość przesłony, czułość matrycy, datę wykonania zdjęcia, rozdzielczość zdjęcia i szereg innych. Informacje w formacie EXIF można odczytać w Windows XP lub poprzez odpowiednie programy. 19 ICO format zapisu ikon w systemach Windows.

8 2.1 oraz 2.2 przeglądarka plików graficznych, która nie zajmuje dużo miejsca na dysku. Pozwala m.in. przeglądać grafiki w trybie pełnoekranowym i tworzyć pokazy slajdów. Do tych ostatnich pozwala wykorzystać ponad 150 efektów, w tym podkład dźwiękowy (w formatach MP3/WAV/MIDI/WMA). pl/program,faststonemaxview.html Me/NT/2000/XP/ Vista JpgQ Sprawdza z jaką jakością zapisaliśmy plik JPEG na komputerze. Program wczytuje zdjęcia pojedynczo, a po naciśnięciu przycisku RUN oblicza stopień kompresji 20 danego pliku JPEG. 7.5 / 10 my.pl/jpgq-jpeg- Quality,Program,Windo ws,11553.html Aby przygotować dobrą prezentację, należy wiedzieć, w jakiej jakości zapisały się zdjęcia. Tworząc prezentację często automatycznie zmieniamy rozmiar zdjęć. Zdjęcia zapisane w formacie JPEG tracą na jakości. Może się okazać, że wstawiając do naszej pracy fotki w takim pliku, otrzymamy fatalny obraz. Aby uniknąć takiej sytuacji sprawdź parametry zapisu fotografii w programie JpgQ. Windows 98/Me/NT/2000/ XP 20 Kompresja forma zapisu tego samego zestawu informacji, za pomocą mniejszej liczby bitów; k. sprawia, ze zmniejsza się rozmiar zapisanego pliku.

9 ProPoster Tworzy plakaty ze zdjęć i umożliwia ich wydruk. 4.3/10 er / Program ProPoster może okazać się przydatny nawet nauczycielowi WF. Za pomocą stworzonych w tym programie plakatów nauczyciel WF-u może np. wypromować swoich uczniów, którzy przygotowują się do międzyszkolnych zawodów lub zachęcić innych do udziału w jakimś sportowym przedsięwzięciu. Win 2000/XP/2003 HP Photosmart ssentials 2.5 Do publikacji zdjęć w Internecie, drukowania fotografii i prostej obróbki plików graficznych. Program łatwy w obsłudze. 3.7/10 d- states/consumer/digital_ photography/free/softwa re/index_ww_plk.html W tym programie w łatwy sposób przygotujemy do druku materiały zdjęciowe na nasze zajęcia. Windows XP 32- bit. IDPhotoStudio idframer 2.0 Aplikacja do edycji, obróbki i powielania zdjęć portretowych. Dzięki tej aplikacji dodasz ramkę do fotografii cyfrowej. Darmowy jest 7-dniowy 6.1/10 et/eprogramy/program/9 840 albo t.pl/5060/idphotostudio/ dframer Windows 98/Me/2000/XP/2 003/Vista/Server 2008/7/NT Windows 98/Me/NT/ 2000/XP/Vista/7

10 trial. JPEG Recovery 4.0 Przydatne narzędzie do naprawiania uszkodzonych zdjęć JPEG.. Program sam skanuje zbiory na dysku i wykrywa pliki wymagające naprawy. Prosty w użyciu. Zapisuje wszystkie dane w formacie EXIF. Za darmo można go ściągnąć jako trial na 15 dni. 5.1/10 d.cnet.com/jp EG-Recovery- Pro/ _ htm l Kiedy nagle okaże się, że z jakiegoś powodu ważne fotografie, jakie zgromadziliśmy na dysku, nie nadają się do wyświetlania czy do druku, z powodu fatalnej jakości, wówczas nawet darmowy 15- dniowy trial tego programu może stać się bardzo przydatny. Windows Me/2000 /XP/2003/Vista Posteriza Służy do drukowania zdjęć wielkoformatowych w kilku lub kilkunastu plikach A4. Po wydrukowaniu wystarczy zdjęcie poskładać w jedną całość. 3.2/10 my.pl/posteriza.php Wydruk zdjęcia wielkości średniego banneru (np. na szkolną studniówkę lub na lekcję geografii, historii czy WOS-u) to sprawa kosztowna. Ale dzięki Posterizie da się uniknąć horrendalnych sum wydruku. Wielki obraz program wydrukuje w częściach na zwykłej, domowej drukarce i kartkach A4. Windows All SuperfotoKURIER Jeśli chcesz wysłać zdjęcie do galerii 5.7/10 Dzięki tej aplikacji można zamieszczać w galeriach Windows XP 32- bit, NT 4.0, 98,

11 internetowej albo dokonać odbitek w fotolaboratorium, to właśnie ten program pozwoli ci przygotować fotografię do tej operacji i to od A do Z. Aplikacja posiada wbudowaną pomoc. tokurier internetowych, zdjęciową relację z efektów pracy uczniów nad rozmaitymi projektami BIMP Batch Image Procesor, czyli program do wsadowego przetwarzania grafiki 21. Przyspiesza wykonanie najczęstszych przekształceń obrazów: obrót, odbicie pionowe lub poziome, przeskalowanie, zapisanie w innym formacie pliku itd. Niestety dość sporo czasu zajmuje mu generowanie podglądu dużych plików graficznych. Dostępna jest darmowa i komercyjna wersja BIMP-a. 7.1/ 10 m Windows 2000/XP 21 Tryb wsadowy - wykonywanie serii zadań (programów) przez komputer. Zazwyczaj kolejne zadania są ze sobą powiązane: dane wyjściowe jednego programu przekazywane są kolejnemu programowi, któremu służą jako dane wejściowe itd.

12 JansPainter25 Program do edycji zdjęć i tworzenia grafiki od podstaw my.pl/jans,painter,25.php Windows 2000/XP/2003 Photo Toolkit 1.7 Program do tworzenia śmiesznych karykatur i retuszu zdjęć. 5.0/10 Lekcja etyki. Nauczyciel przygotowuje na zajęcia zestaw śmiesznych i kontrowersyjnych karykatur sławnych osób. Najpierw wszyscy w klasie je oglądają, a następnie dyskutują o moralnych aspektach takiego przedstawiania ludzi lub szerzej o granicy pomiędzy śmiechem a ośmieszaniem. Raw therapee 2.4 Przeglądarka i edytor plików RAW. 6.0/10 my.pl/raw- Therapee,Program,Wind ows,13042.html Niezbędna aplikacja, gdy mamy do czynienia ze zdjęciami najwyższej jakości, pochodzącymi z lustrzanki cyfrowej. Windows 2000/XP/Vista VCWVicMan s Photo Editor Program przeznaczony do obróbki zdjęć. Posiada blisko 100 filtrów i efektów, obsługuje ponad trzydzieści formatów a także wtyczki 22 programu 5.3 /10 pl/vcw-vicman_s- Photo-Editor- 8.0_73958.html MS Windows 98/Me/2000/XP 22 Wtyczka (plug-in, add-on) dodatkowy moduł do programu komputerowego, który rozszerza jego możliwości wyjściowe; wtyczki wymagają obecności programu oryginalnego.

13 Adobe Photoshop. Eksportuje zdjęcia do formatów: JPEG, BMP, TIFF, PCX, TGA PROJEKTOWANIE I OBRÓBKA GRAFIKI 2D I 3D, ANIMACJA Autodesk DWF Viewer 6.0 To narzędzie pozwoli ci przejrzeć i wydrukować rysunki, mapy oraz modele 2 i 3D w formacie DWF /10 com/getfree-autodeskdwf-viewer-6/ Matematyka, fizyka, chemia, historia, informatyka, geografia i wszystkie inne przedmioty, do których chcemy użyć Aplikacja okaże się pomocna, gdy np. na lekcję chemii szykujemy zestaw zdjęć, obrazujących budowę atomów. Windows 98/NT/ 2000/XP 23 DWF (Design Web Format) format pliku stworzony na potrzeby przeglądania, drukowania bądź przesyłania plików projektowych typu CAD; pliki DWF są skompresowane, zajmują więc mniej miejsca, są też szybsze w transmisji niż standardowe pliki projektowe jak DWG czy DXF.

14 obrazów w formacie DWF. A9CAD 2.2 Służy do projektowania modeli 2D 24. W pełni wspomaga formaty: DWG 25 i DXF /10 tandard.pl/pc/5832/a9c AD html Za pomocą tego programu można pokazać zarówno budowę silnika, jak i np. poszczególnych warstw ludzkiej skóry. MS Windows 98/Me/2000/XP/ Vista. DWG TrueView 2 Do przeglądania i drukowania rysunków, map oraz modeli 2D i 3D w formacie DWG i DWF. 4.3 /10 l/pobierz,dwg_truevie w_2,673.html A za pomocą tego programu wydrukujesz to, co stworzyłeś w poprzednim. Windows XP/Vista/7 Anim8or Za pomocą tego programu z prostych, przestrzennych figur 5.4 /10 gramy.org/946/anim8or Na stronie producenta można znaleźć przykładowe MS Windows 95/98/Me/NT/200 0/XP 24 Modele 2D to wszystkie obiekty umieszczone w przestrzeni dwuwymiarowej; obiekty płaskie. 25 DWG (Drawing) - format plików tworzony przez program AutoCAD. 26 DXF (Data Exchange Format) nazwa rozszerzenia pliku służącego wymianie danych wektorowych; DXF jest jednym z bardziej popularnych formatów wektorowych, w którym można zapisywać zarówno rysunki 2D jak i te zawierające elementy 3D.

15 geometrycznych stworzysz animację 3D i zapiszesz ją w formatach: 3DS 27, LWO 28 i OBJ 29. Natomiast korzystać w nim możesz także z obiektów zapisanych w plikach z rozszerzeniem: BMP, GIF i JPEG.. Program obsługuje fonty TrueType 30. modele oraz proces ich tworzenia przedstawiony krok po kroku. Atani Szybkie i skuteczne w działaniu narzędzie do tworzenia prostych 4.3/10 et/eprogramy/program/9 627 Na lekcję fizyki przygotowujemy animację obrazującą działania MS Windows 98/2000/XP 27 3DS - format programu 3DStudio 28 LWO - format programu Lightwave 29 OBJ - format programu Wavefront 30 Fonty TrueType - format fontów wymyślony przez firmę Apple rozpowszechniony na wszystkich platformach komputerowych.

16 animacji. Potrafi skonwertować stworzone filmiki do formatu AVI 31 oraz dodać do nich dźwięk. Idealny program dla początkujących animatorów. poszczególnych sił na określone przedmioty, ruch ciała na równi czy zasady zachowania pędu. Wszystko zależy od twojej inwencji. PhotoPlus 6.0 Przydatny do obróbki grafiki rastrowej 32 i prostych animacji GIF. Daje możliwość pracy na warstwach 33, dysponuje różnorodnymi filtrami i narzędziami do retuszu zdjęć. Wspiera formaty: JPEG, PNG, TIFF, GIF, PSD / 10 my.pl/photoplus,progra m,windows,11661.html Wykorzystując pracę na warstwach możemy tworzyć obrazy ukazujące np. jakim iluzjom ulega ludzkie oko, jak załamuje się w nim światło, etc. do lekcji biologii lub fizyki. Tworzenie GIFów z kolei to świetny sposób na zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania się Windows 98/Me/NT/2000/ XP 31 AVI ( Audio Video Interleave) format zapisu danych audiowizualnych. 32 Grafika rastrowa zwana jest również g. bitmapową lub malarską, to jeden trzech rodzajów grafiki komputerowej; g. r. traktuje obraz jako zbiór punktów (pikseli), z których powstają obrazy cyfrowe; obraz taki jest budowany z prostokątnej siatki, leżących blisko siebie pikseli; głównym parametrem w przypadku grafiki rastrowej jest wielkość bitmapy, czyli liczba pikseli przypadająca na wymiary takiego prostokąta. 33 Warstwa w grafice komputerowej to struktura w rodzaju półprzezroczystej bądź przezroczystej folii; folię taką nakłada się na obraz 2 D; warstwy umożliwiają użytkownikowi pozostawianie, usuwanie niepotrzebnych lub nakładanie dodatkowych elementów na obraz, bez zmian elementów znajdujących się na innych warstwach; najprościej mówiąc warstwy umożliwiają nakładanie jednego obrazu na drugi i dają możliwość przesuwania ich względem siebie. 34 PSD format zapisu plików w programie Adobe Photoshop; zapisane w tym formacie obrazy nie podlegają kompresji.

17 informatyką. K-3D Zaawansowany program do tworzenia grafiki trójwymiarowej i animacji. 5.6/10 l/pobierz,k- 3D_ ,1179.html Program w prosty sposób można wykorzystać np. do objaśnienia uczniom zasad perspektywy. MS Windows 98/2000/XP Blender 2.49a Narzędzie do modelowania i renderowania 35 grafiki oraz animacji 3D. Pozwala również na tworzenie gier. Dzięki niemu stworzysz i 5.0 /10 pl/program,blender.html Plik instalacyjny zawiera program Python 2.6. Blender działa w systemie MS Windows 2000/XP/Vista 35 Renderowanie - Rendering przetwarzanie obrazu dwuwymiarowego na obraz trójwymiarowy (3D).

18 wyedytujesz dowolne kształty obiektów, siatek, krzywych Béziera 36, powierzchni NURBS 37 Blender pozwala zastosować efekty takie jak: wygładzanie, rozmycie ruchu, efekt mgły i efekt halo 38. DrawPlus 4.0 Tworzenie i obróbka grafiki wektorowej 39. Umożliwia pracę na warstwach, grupowanie obiektów, tworzenie animacji. 5.6 /10 wnload/grafika,grafika- wektorowa,drawplus- 40.html Inspiracją dla użytkowników mogą być przykładowe prace zawarte w programie. MS Windows 98/Me/NT/2000/ XP. 36 Krzywe Béziera krzywa powszechnie stosowana w programach do projektowania inżynierskiego (CAD), projektowania grafiki komputerowej (Corel Draw, Adobe Illustrator), do reprezentowania kształtów znaków w czcionkach komputerowych (TrueType) i systemach przetwarzania grafiki (PostScript) oraz w grafice wektorowej (np. format SVG). 37 NURBS (ang. Non-Uniform Rational B-Spline) - popularna nazwa dla dwóch rodzajów obiektów: krzywych i powierzchni; kształt tych krzywych określany jest za pomocą punktów kontrolnych; krzywe znakomicie nadają się zatem do modelowania kształtów organicznych w programach do tworzenia obiektów 3D; z kolei powierzchnia NURBS to matematycznie najbardziej elastyczną metodą przedstawienia powierzchni w modelu. 38 Efekt Halo - (od greckiego hálos tarcza słoneczna) zjawisko optyczne powstające na chmurach cirrostratus (ch. warstwowo-pierzasta); świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca; część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz. 39 Grafika wektorowa zwana również obiektową, to jeden z trzech rodzajów grafiki komputerowej; w g.w. obraz tworzy się za pomocą odcinków (wektorów) czyli linii krzywych (kresek lub łuków), ale także figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej); istotną zaletą tego rodzaju grafiki jest możliwość dowolnego powiększania stworzonych w niej obrazów, bez utraty ich jakości.

19 Posiada kreator gradientów 40 i potrafi przekonwertować tekst do krzywych. GIMP 2.6 Darmowa alternatywa dla drogiego programu Adobe Photoshop. Dzięki GIMP owi można dokonywać obróbki grafiki rastrowej i pracować na warstwach. Wspiera formaty: JPEG, PNG, TIFF, GIF i PSD. 6.3 /10 program,248,gimp.html jw. W tym programie można zrobić z obrazem właściwie prawie to samo, co w popularnym Photoshopie czyli np. z brzydkiego kaczątka wyczarować łabędzia. Takie zabiegi powszechnie stosuje prasa kolorowa. Zdjęć przed i po obróbce w GIMP e można użyć na lekcji, w której mowa będzie np. o byciu sobą, o manipulacji faktami czy też znaczeniu piękna. Windows 2000/XP/Vista Greenfish Painter 1.0 Program umożliwia malowanie obrazów za pomocą komputera na wirtualnym płótnie. Zawiera: paletę pędzli, i innych przyborów do malowania takich jak węgiel i kreda. Gotowe obrazy można zapisać w 3.3 /10 my.pl/greenfish,painter.p hp Praca w tym programie, może być alternatywą dla pracy zwykłymi, nie zaś wirtualnymi pędzlami, ołówkami czy kredą. Gdy więc np. na lekcji plastyki oddacie się wirtualnemu malarstwu, później koniecznie omówcie Windows 95/98/NT/2000/X P/Vista 40 Gradient - wypełnienie określonego obszaru obrazu płynnym przejściem tonalnym pomiędzy co najmniej dwoma kolorami.

20 kilku formatach, m. in. JPEG i BMP. wrażenia. Spróbujcie odpowiedzieć sobie na pytania: które malarstwo daje więcej satysfakcji? albo jakie są zalety i wady jednego oraz drugiego?. Wnioski mogą być bardzo ciekawe. Inkscape 0.46 Program do tworzenia grafiki wektorowej. Bazuje na formacie SVG /10 Jeśli tworzysz obraz, grafikę, którą przypuszczalnie chcesz w przyszłości skalować, działaj w tym właśnie programie. MS Windows Me/NT/2000/XP/ Vista. Kolorgenerator 1.1 Prosty w obsłudze, ale bogaty w możliwościach program do pracy z kolorami. Dzięki niemu możesz np. pobrać kolor z dowolnego punktu pulpitu albo stworzyć swój własny. 7.0 /10 ogram/kolorgenerator/ Lekcja słowotwórstwa i pisowni wyrazów złożonych. Na lekcję polskiego przygotuj paletę nietypowych barw i gradientów. Na zajęciach zaprezentuj ją uczniom i poproś, aby wymyślili do nich nazwy. MS Windows 2000, 98, Me, 2003, XP 41 SVG (Scalable Vector Graphics) uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej (statycznej i animowanej), nieobwarowany licencjami i patentami.

21 Przygotowaną przez siebie paletę kolorystyczną zapiszesz w popularnych formatach: ACT 42, PAL 43, ACO 44, GPL 45. Program przy pierwszym uruchomieniu ma dostępne 16 buforów kolorów 46, istnieje możliwość zwiększenia ich liczby do 256. freecad 9 Prosty program do projektowania CAD 47, który posiada funkcję symulacji ruchu. 5.1 /10 my.pl/freecad,program,windows,12163.html W programu możesz użyć np. na lekcji fizyki. Przygotować w nim możesz chociażby pokaz sił, które działają na osobę w aucie, gdy pojazd ulega wypadkowi, zderzeniu. Windows 98/Me/NT/2000/ XP 42 ACT (Adobe Color Table) tablica kolorów programu Adobe Photoshop; pliki mają tu rozszerzenie w formacie.act 43 PAL - paleta kolorów Microsoft i format ich zapisu 44 ACO (Photoshop swatches) próbki kolorów programu Adobe Photoshop i format ich zapisu 45 GPL - paleta kolorów dla GIMP'a i format ich zapisu 46 Bufor kolorów - jest częścią pamięci RAM karty graficznej przeznaczoną do przechowywania informacji o pojedynczym kolorze obrazu; w buforze przechowywane są informacje o kolorze każdego piksela składającego się na obraz. 47 CAD - (ang. Computer Aided Design) projektowanie wspomagane komputerowo; zastosowanie sprzętu i oprogramowania komputerowego w projektowaniu technicznym.

22 Dzięki takiej prezentacji nie tylko omówisz zasady obowiązujące w fizyce, ale również dasz lekcję przestrogi przyszłym kierowcom. Wings 3D Dzięki temu programowi można modelować 48 i edytować obiekty 3D. Wings 3D bazuje na prostych bryłach, w których niejako rzeźbi się, by otrzymać pożądany efekt końcowy. 4.2/10 m/get/multimedia/graph ic/graphic- Editors/Wings-3D.shtml Matematyka nie musi być nudna. Pokaż, że jest wszędzie. Wykorzystaj do tego bryły. Stwórz z nich dowolne obiekty rzeczywistości i omów zasady geometrii. Spróbuj w ten sposób pokazać uczniom, że m. to nie tylko teoria. Windows All Sodipodi 0.34 Program do tworzenia i obróbki grafiki wektorowej. Można w nim edytować krzywe Beziera, rysować figury geometryczne, wycinać, łączyć, wyodrębniać części wspólne obiektów. Obsługuje także bardzo duże pliki graficzne. Bazowy format programu to SVG, ale można w nim 4.2/10 gramy.org/1031/sodipod i MS Windows 2000/XP. Do poprawnego działania programu niezbędne są biblioteki GTK+. 48 Modelowanie - w proces tworzenia i modyfikacji obiektów trójwymiarowych za pomocą specjalizowanego programu komputerowego, który dostarcza zestawu niezbędnych narzędzi, a często również zbioru podstawowych figur, które można wykorzystać przy budowaniu obiektów.

23 także eksportować grafikę do formatu PNG.. Terragen 0.9 Aplikacja przeznaczona do tworzenia trójwymiarowych, wirtualnych scenerii. Można w niej wybrać ustawienia kamer i zapisać gotowy projekt w postaci pliku graficznego: BMP, TIFF, OpenEXR 49 lub SGI RGB /10 wnload/grafika,grafika- 3d,terragen html Uczysz sztuki antycznej? Użyj programu do przedstawienia uczniom procesu budowy piramid. MS Windows 95/98/ME/NT/20 00/XP 3D Canvas 8.2 Build 150 Do tworzenia wysokiej klasy animacji oraz modeli trójwymiarowych. Animacje przygotowane w tym programie mają efekt płynnego ruchu. Program zapisuje projekty w formacie AVI. 4.2/10 MS Windows Vista/XP 3D Object Converter 3.8 Pozwala zaimportować różne dane modeli 3D z zewnętrznych źródeł, a 3.7/10 m/3d-object-converter-3-80/ MS Windows 95/98/ME/NT/20 00/XP 49 OpenEXR otwarty format zapisu obrazów HDR. 50 SGI RGB format zapisu plików graficznych

24 następnie zapisać je w różnych standardowych formatach plików 3D ze świetną precyzją i jakością. 3DBOB 1.5 Edytor grafiki 3D. Pozwala na tworzenie ciekawych efektów trójwymiarowych. albo mes.com/ 5.1/10 tandard.pl/pc/10575/3d BOB.1.5.pl.html Windows 95/98/ME/NT/20 00/XP Desene Animate1 Program pozwala na tworzenie animacji, rysunków i kolorowanek dla dzieci. 2.0/10 m/desene- Animate/ _ html Windows 95/98/XP/Vista Emote Maker7 Program do tworzenia emotikonów 51. Choć z anglojęzycznym menu, jest prosty w obsłudze i zaopatrzony w kreator emotikonów. 3.7/10 t.pl/3215/emote-maker/ Tworzenie emotikonów wcale nie jest czystą zabawą. Spróbuj poświęcić jedną z lekcji plastyki na taką właśnie twórczość. Wbrew pozorom emotikony są świetnym sposobem na przyjrzenie się ludzkiej mimice i pobudzeniem kreatywnego myślenia. Jak bowiem w kilku znaczkach wyrazić: zażenowanie, dumę, MS Windows Vista 32-bit, NT 4.0, 98, 7 32-bit, 2000, XP 32-bit. 51 Emoticon (Emotion Icon) - obrazek emocji, zwany jest również smiley (ang. uśmieszek); ma formę graficzną, bądź tekstową; używany w komunikacji w sieci: e-amilach, na forach internetowych, stronach WWW.

dr hab. inż. Lidia Jackowska-Strumiłło, prof. PŁ Instytut Informatyki Stosowanej, PŁ

dr hab. inż. Lidia Jackowska-Strumiłło, prof. PŁ Instytut Informatyki Stosowanej, PŁ Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechnika Łódzka Środowisko pracy grafików dr hab. inż. Lidia Jackowska-Strumiłło, prof. PŁ Instytut Informatyki Stosowanej, PŁ Formaty

Bardziej szczegółowo

GRAFIKA. Rodzaje grafiki i odpowiadające im edytory

GRAFIKA. Rodzaje grafiki i odpowiadające im edytory GRAFIKA Rodzaje grafiki i odpowiadające im edytory Obraz graficzny w komputerze Może być: utworzony automatycznie przez wybrany program (np. jako wykres w arkuszu kalkulacyjnym) lub urządzenie (np. zdjęcie

Bardziej szczegółowo

Formaty plików graficznych

Formaty plików graficznych Formaty plików graficznych grafika rastowa grafika wektorowa Grafika rastrowa Grafika rastrowa służy do zapisywania zdjęć i realistycznych obrazów Jakość obrazka rastrowego jest określana przez całkowitą

Bardziej szczegółowo

1 LEKCJA. Definicja grafiki. Główne działy grafiki komputerowej. Programy graficzne: Grafika rastrowa. Grafika wektorowa. Grafika trójwymiarowa

1 LEKCJA. Definicja grafiki. Główne działy grafiki komputerowej. Programy graficzne: Grafika rastrowa. Grafika wektorowa. Grafika trójwymiarowa 1 LEKCJA Definicja grafiki Dział informatyki zajmujący się wykorzystaniem komputerów do generowania i przetwarzania obrazów (statycznych i dynamicznych) oraz wizualizacją danych. Główne działy grafiki

Bardziej szczegółowo

FORMATY PLIKÓW GRAFICZNYCH

FORMATY PLIKÓW GRAFICZNYCH FORMATY PLIKÓW GRAFICZNYCH Różnice między nimi. Ich wady i zalety. Marta Łukasik Plan prezentacji Formaty plików graficznych Grafika wektorowa Grafika rastrowa GIF PNG JPG SAV FORMATY PLIKÓW GRAFICZNYCH

Bardziej szczegółowo

Grafika rastrowa i wektorowa

Grafika rastrowa i wektorowa Grafika rastrowa i wektorowa Jakie są różnice między grafiką rastrową a wektorową? Podaj przykłady programów do pracy z grafiką rastrową/wektorową? Czym są RGB, CMYK? Gdzie używamy modelu barw RGB/CMYK?

Bardziej szczegółowo

Grafika na stronie www

Grafika na stronie www Grafika na stronie www Grafika wektorowa (obiektowa) To grafika której obraz jest tworzony z obiektów podstawowych najczęściej lini, figur geomtrycznych obrazy są całkowicie skalowalne Popularne programy

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie grafiki wektorowej do tworzenia elementów graficznych stron i prezentacji

Wykorzystanie grafiki wektorowej do tworzenia elementów graficznych stron i prezentacji Wykorzystanie grafiki wektorowej do tworzenia elementów graficznych stron i prezentacji grafika rastrowa a grafika wektorowa -13- P SiO 2 Grafika rastrowa - obraz zapisany w tej postaci stanowi układ barwnych

Bardziej szczegółowo

Rozszerzenia plików graficznych do publkacji internetowych- Kasia Ząbek kl. 2dT

Rozszerzenia plików graficznych do publkacji internetowych- Kasia Ząbek kl. 2dT Rozszerzenia plików graficznych do publkacji internetowych- Kasia Ząbek kl. 2dT Plik graficzny o formacie ".tiff" TIFF (ang. Tagged Image File Format)- komputerowy format plików graficznych służy on do

Bardziej szczegółowo

Profesjonalny efekt szybko i łatwo z darmowym oprogramowaniem Avery Design & Print

Profesjonalny efekt szybko i łatwo z darmowym oprogramowaniem Avery Design & Print Profesjonalny efekt szybko i łatwo z darmowym oprogramowaniem Avery Design & Print Drukuj na etykietach Avery Zweckform szybko i łatwo przy użyciu darmowych szablonów i oprogramowania. Niezależnie od tego,

Bardziej szczegółowo

Grafika komputerowa dziedzina informatyki zajmująca się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej oraz wizualizacji i

Grafika komputerowa dziedzina informatyki zajmująca się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej oraz wizualizacji i Grafika komputerowa dziedzina informatyki zajmująca się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej oraz wizualizacji i rzeczywistości. Grafika komputerowa jest obecnie narzędziem

Bardziej szczegółowo

Pokażę w jaki sposób można zrobić prostą grafikę programem GIMP. 1. Uruchom aplikację GIMP klikając w ikonę na pulpicie.

Pokażę w jaki sposób można zrobić prostą grafikę programem GIMP. 1. Uruchom aplikację GIMP klikając w ikonę na pulpicie. Tworzenie grafiki Jest wiele oprogramowania służącego tworzeniu grafiki. Wiele z nich daje tylko podstawowe możliwości (np. Paint). Są też programy o rozbudowanych możliwościach przeznaczone do robienia

Bardziej szczegółowo

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność Spis treści Rozdział 1. Zastosowanie komputera w życiu codziennym... 5 Rozdział 2. Elementy zestawu komputerowego...13

Bardziej szczegółowo

GRAFIKA RASTROWA. WYKŁAD 2 Oprogramowanie i formaty plików. Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej

GRAFIKA RASTROWA. WYKŁAD 2 Oprogramowanie i formaty plików. Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej GRAFIKA RASTROWA WYKŁAD 2 Oprogramowanie i formaty plików Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej Oprogramowanie Na rynku istnieje wiele programów do tworzenia i przetwarzania grafiki rastrowej.

Bardziej szczegółowo

Formaty plików. graficznych, dźwiękowych, wideo

Formaty plików. graficznych, dźwiękowych, wideo Formaty plików graficznych, dźwiękowych, wideo Spis treści: Wstęp: Co to jest format? Rodzaje formatów graficznych Właściwości formatów graficznych Porównanie formatów między sobą Formaty plików dźwiękowych

Bardziej szczegółowo

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI. ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI. Rozkład materiału w klasach IV z przedmiotu "Elementy informatyki" w wymiarze a tygodniowo. Semestr I Lp. Jednostka tematyczna Osiągnięcia

Bardziej szczegółowo

Inkscape. Menu. 1 SVG (ang. Scalable Vector Graphics) uniwersalny format dwuwymiarowej, statycznej i

Inkscape. Menu. 1 SVG (ang. Scalable Vector Graphics) uniwersalny format dwuwymiarowej, statycznej i Inkscape Inkscape jest opesourceowym programem do tworzenia grafiki wektorowej. Autorzy Inkscape a twierdzą, że jego możliwości porównywalne są z możliwościami oferowanymi przez programy takie, jak Illustrator,

Bardziej szczegółowo

1. Przypisy, indeks i spisy.

1. Przypisy, indeks i spisy. 1. Przypisy, indeks i spisy. (Wstaw Odwołanie Przypis dolny - ) (Wstaw Odwołanie Indeks i spisy - ) Przypisy dolne i końcowe w drukowanych dokumentach umożliwiają umieszczanie w dokumencie objaśnień, komentarzy

Bardziej szczegółowo

APARAT FOTOGRAFICZNY Aparat fotograficzny aparat -

APARAT FOTOGRAFICZNY Aparat fotograficzny aparat - APARATY CYFROWE APARAT FOTOGRAFICZNY Aparat fotograficzny, potocznie aparat - urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera

Bardziej szczegółowo

SYLABUS ECCC MOD U Ł : C S M2 GR A F I K A KO M P U T E R O W A PO Z I O M: PO D S T A W O W Y (A)

SYLABUS ECCC MOD U Ł : C S M2 GR A F I K A KO M P U T E R O W A PO Z I O M: PO D S T A W O W Y (A) SYLABUS ECCC MOD U Ł : C S M2 GR A F I K A KO M P U T E R O W A PO Z I O M: PO D S T A W O W Y (A) GRUPA KOMPETENCJI KOMPETENCJE OBJĘTE STANDARDEM ECCC 1. Teoria grafiki komputerowej 1.1. Podstawowe pojęcia

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM SZKOLENIA ECDL moduł S4 - edycja obrazów

HARMONOGRAM SZKOLENIA ECDL moduł S4 - edycja obrazów HARMONOGRAM SZKOLENIA ECDL moduł S4 - edycja obrazów Nazwa szkolenia Miejsce organizacji szkolenia ECDL moduł S4 - edycja obrazów BROst Centrum Edukacji i Technologii Komputerowej ul. Kutnowska 11 93-485

Bardziej szczegółowo

OLIMPIADA INFORMATYCZNA 2010 ROK ETAP SZKOLNY

OLIMPIADA INFORMATYCZNA 2010 ROK ETAP SZKOLNY KOD UCZNIA OLIMPIADA INFORMATYCZNA 2010 ROK ETAP SZKOLNY * Postaw znak x w okienku obok właściwej odpowiedzi. 1. Przybornik w programie Paint to element programu, w którym znajdują się: kolory przyciski

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM SZKOLENIA ECDL moduł S4 - edycja obrazów

HARMONOGRAM SZKOLENIA ECDL moduł S4 - edycja obrazów HARMONOGRAM SZKOLENIA ECDL moduł S4 - edycja obrazów Nazwa szkolenia Miejsce organizacji szkolenia ECDL moduł S4 - edycja obrazów BROst Centrum Edukacji i Technologii Komputerowej ul. Kutnowska 93-485

Bardziej szczegółowo

Cała prawda o plikach grafiki rastrowej

Cała prawda o plikach grafiki rastrowej ~ 1 ~ Cała prawda o plikach grafiki rastrowej Grafika rastrowa to rodzaj grafiki zapisywanej na dysku w postaci bitmapy, czyli zbioru pikseli. W edytorach grafiki rastrowej możliwa jest edycja na poziomie

Bardziej szczegółowo

Elementy grafiki komputerowej

Elementy grafiki komputerowej Formaty plików w grafice komputerowej Formaty plików w grafice komputerowej formaty dla grafiki rastrowej zapis bez kompresji: BMP, RAW zapis z kompresją bezstratną: PCX, GIF, PNG, TIFF zapis z kompresją

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie programu Notebook do przygotowania i przeprowadzenia lekcji

Wykorzystanie programu Notebook do przygotowania i przeprowadzenia lekcji Wykorzystanie programu Notebook do przygotowania i przeprowadzenia lekcji Zanim rozpoczniesz Przed rozpoczęciem lekcji, upewnij się, że komputer został włączony a interaktywna tablica SMART Board jest

Bardziej szczegółowo

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Program PowerPoint dostarczany jest w pakiecie Office i daje nam możliwość stworzenia prezentacji oraz uatrakcyjnienia materiału, który chcemy przedstawić. Prezentacje

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki klasa 3

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki klasa 3 Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki klasa 3 0. Logo [6 godz.] PODSTAWA PROGRAMOWA: Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera, stosowanie podejścia algorytmicznego.

Bardziej szczegółowo

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2 Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2 1 Program nauczania. Przedmiotowy system oceniania. Regulamin pracowni komputerowej. - 7 punktów regulaminu potrafi powiedzieć, czego się będzie

Bardziej szczegółowo

Rodzaje plików. Podstawowe definicje.

Rodzaje plików. Podstawowe definicje. Rodzaje plików. Podstawowe definicje. Mariusz Tokarski Zagadnienia Zarządzanie plikami w systemie Windows Definicja pliku Opcje folderów Programy domyślne Współdzielenie plików przez programy Podstawowe

Bardziej szczegółowo

Komputerowa obróbka zdjęć. Komputerowa obróbka zdjęć

Komputerowa obróbka zdjęć. Komputerowa obróbka zdjęć Komputerowa obróbka zdjęć. Komputerowa obróbka zdjęć. Nawet najlepsi fotograficy czasami korzystają z komputera, aby poprawić drobne niedociągnięcia na swoich zdjęciach. Obecnie retusz fotografii to czynność

Bardziej szczegółowo

Obróbka grafiki cyfrowej

Obróbka grafiki cyfrowej Obróbka grafiki cyfrowej 1 ROZDZIELCZOŚĆ (ang. resolution) - oznacza ilość malutkich punktów, które tworzą widzialny znak w druku bądź na ekranie monitora Typowe rozdzielczości monitorów komputerowych

Bardziej szczegółowo

Poziomy wymagań Konieczny K Podstawowy- P Rozszerzający- R Dopełniający- D Uczeń:

Poziomy wymagań Konieczny K Podstawowy- P Rozszerzający- R Dopełniający- D Uczeń: WYMAGANIA EDUKACYJNE PRZEDMIOT: Witryny i aplikacje internetowe NUMER PROGRAMU NAUCZANIA (ZAKRES): 351203 Lp 1. Dział programu Podstawy HTML Poziomy wymagań Konieczny K Podstawowy- P Rozszerzający- R Dopełniający-

Bardziej szczegółowo

Plan wykładu. Wprowadzenie Program graficzny GIMP Edycja i retusz zdjęć Podsumowanie. informatyka +

Plan wykładu. Wprowadzenie Program graficzny GIMP Edycja i retusz zdjęć Podsumowanie. informatyka + Plan wykładu Wprowadzenie Program graficzny GIMP Edycja i retusz zdjęć Podsumowanie 2 Po co obrabiamy zdjęcia Poprawa jasności, kontrastu, kolorów itp. Zdjęcie wykonano w niesprzyjających warunkach (złe

Bardziej szczegółowo

ECDL/ICDL Edycja obrazów Moduł S4 Sylabus - wersja 2.0

ECDL/ICDL Edycja obrazów Moduł S4 Sylabus - wersja 2.0 ECDL/ICDL Edycja obrazów Moduł S4 Sylabus - wersja 2.0 Przeznaczenie Sylabusa Dokument ten zawiera szczegółowy Sylabus dla modułu ECDL/ICDL Edycja obrazów. Sylabus opisuje zakres wiedzy i umiejętności,

Bardziej szczegółowo

Grafika Komputerowa - wprowadzenie. Grafika Komputerowa

Grafika Komputerowa - wprowadzenie. Grafika Komputerowa Grafika Komputerowa - wprowadzenie Marek Pudełko Grafika Grafika jeden z podstawowych działów sztuk plastycznych (obok malarstwa i rzeźby). Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze

Bardziej szczegółowo

Podstawy użytkowania systemu Linux

Podstawy użytkowania systemu Linux Podstawy użytkowania systemu Linux Grafika Instytut Fizyki Teoretycznej UWr 2 września 2005 Plan kursu 1 Pierwsze kroki 2 Graficzne środowiska pracy 3 Wyjście na świat 4 Linux w biurze 5 Grafika 6 Multimedia/Rozrywka

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Od autorów / 9

Spis treści. Od autorów / 9 Od autorów / 9 Rozdział 1. Bezpieczny i legalny komputer / 11 1.1. Komputer we współczesnym świecie / 12 Typowe zastosowania komputera / 12 1.2. Bezpieczna i higieniczna praca z komputerem / 13 Wpływ komputera

Bardziej szczegółowo

Podstawy grafiki komputerowej. Teoria obrazu.

Podstawy grafiki komputerowej. Teoria obrazu. WAŻNE POJĘCIA GRAFIKA KOMPUTEROWA - to dział informatyki zajmujący się wykorzystaniem oprogramowania komputerowego do tworzenia, przekształcania i prezentowania obrazów rzeczywistych i wyimaginowanych.

Bardziej szczegółowo

INFORMATYKA WSTĘP DO GRAFIKI RASTROWEJ

INFORMATYKA WSTĘP DO GRAFIKI RASTROWEJ INFORMATYKA WSTĘP DO GRAFIKI RASTROWEJ Przygotowała mgr Joanna Guździoł e-mail: jguzdziol@wszop.edu.pl WYŻSZA SZKOŁA ZARZĄDZANIA OCHRONĄ PRACY W KATOWICACH 1. Pojęcie grafiki komputerowej Grafika komputerowa

Bardziej szczegółowo

W odniesieniu do wszystkich zajęć: Ocena dopuszczająca: Uczeń:

W odniesieniu do wszystkich zajęć: Ocena dopuszczająca: Uczeń: WYMAGANIA EDUKACYJNE niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych grafika komputerowa. W odniesieniu do wszystkich zajęć: Ocena dopuszczająca: 1. Z

Bardziej szczegółowo

Obsługa programu Paint. mgr Katarzyna Paliwoda

Obsługa programu Paint. mgr Katarzyna Paliwoda Obsługa programu Paint. mgr Katarzyna Paliwoda Podstawowo program mieści się w Systemie a dojście do niego odbywa się przez polecenia: Start- Wszystkie programy - Akcesoria - Paint. Program otwiera się

Bardziej szczegółowo

Przedmiot: Grafika komputerowa i projektowanie stron WWW

Przedmiot: Grafika komputerowa i projektowanie stron WWW KARKONOSKA PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA Kierunek: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Przedmiot: Grafika komputerowa i projektowanie stron WWW opracował: dr inż. Jerzy Januszewicz 1 Grafika komputerowa dział

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH - Grafika komputerowa dla klas II-III rok szkolny 2017/2018

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH - Grafika komputerowa dla klas II-III rok szkolny 2017/2018 WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH - Grafika komputerowa dla klas II-III rok szkolny 2017/2018 Nauczyciel: Marek Kozak Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10

Bardziej szczegółowo

Opis funkcji modułu Konwerter 3D

Opis funkcji modułu Konwerter 3D Opis funkcji modułu Konwerter 3D www.cadprojekt.com.pl Kliknij na tytuł rozdziału, aby przejść do wybranego zagadnienia MODUŁ KONWERTER 3D...3 Wygląd i funkcje okna modułu Konwerter 3D...3 Konwertowanie

Bardziej szczegółowo

Plan wykładu. Wprowadzenie Program graficzny GIMP Edycja i retusz zdjęć Podsumowanie. informatyka +

Plan wykładu. Wprowadzenie Program graficzny GIMP Edycja i retusz zdjęć Podsumowanie. informatyka + Plan wykładu Wprowadzenie Program graficzny GIMP Edycja i retusz zdjęć Podsumowanie 2 Wprowadzenie Po co obrabiamy zdjęcia Obrazy wektorowe i rastrowe Wielkość i rozdzielczość obrazu Formaty graficzne

Bardziej szczegółowo

1.3. Tworzenie obiektów 3D. Rysunek 1.2. Dostępne opcje podręcznego menu dla zaznaczonego obiektu

1.3. Tworzenie obiektów 3D. Rysunek 1.2. Dostępne opcje podręcznego menu dla zaznaczonego obiektu 1. Edytor grafiki Draw 1.1. Okno programu Draw W bezpłatnym pakiecie OpenOffice zawarty jest program graficzny Draw (rysunek 1.1), wyposażony w liczne narzędzia do obróbki obiektów. Program możesz uruchomić,

Bardziej szczegółowo

GIMP. Ćwiczenie nr 6 efekty i filtry. Instrukcja. dla Gimnazjum 36 - Ryszard Rogacz Strona 18

GIMP. Ćwiczenie nr 6 efekty i filtry. Instrukcja. dla Gimnazjum 36 - Ryszard Rogacz Strona 18 Ćwiczenie nr 6 efekty i filtry Tak, jak każdy program graficzny GIMP posiada wbudowane narzędzia umożliwiające osiągnięcie różnego rodzaju efektów. Dostępne są one w menu edytowanego rysunku [filtry].

Bardziej szczegółowo

GRAFIKA RASTROWA. WYKŁAD 1 Wprowadzenie do grafiki rastrowej. Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej

GRAFIKA RASTROWA. WYKŁAD 1 Wprowadzenie do grafiki rastrowej. Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej GRAFIKA RASTROWA WYKŁAD 1 Wprowadzenie do grafiki rastrowej Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej Grafika rastrowa i wektorowa W grafice dwuwymiarowej wyróżnia się dwa rodzaje obrazów: rastrowe,

Bardziej szczegółowo

Grafika komputerowa. Dla DSI II

Grafika komputerowa. Dla DSI II Grafika komputerowa Dla DSI II Rodzaje grafiki Tradycyjny podział grafiki oznacza wyróżnienie jej dwóch rodzajów: grafiki rastrowej oraz wektorowej. Różnica pomiędzy nimi polega na innej interpretacji

Bardziej szczegółowo

TWORZENIE DANYCH DO DRUKU W PROGRAMIE MICROSOFT POWERPOINT 2013

TWORZENIE DANYCH DO DRUKU W PROGRAMIE MICROSOFT POWERPOINT 2013 TWORZENIE DANYCH DO DRUKU W PROGRAMIE MICROSOFT POWERPOINT 2013 Niniejsza instrukcja nie daje gwarancji utworzenia prawidłowych danych do druku. Jest to raczej wskazówka pomocnicza. Jeśli nie masz doświadczenia

Bardziej szczegółowo

Pokaz slajdów na stronie internetowej

Pokaz slajdów na stronie internetowej Pokaz slajdów na stronie internetowej... 1 Podpisy pod zdjęciami... 3 Publikacja pokazu slajdów w Internecie... 4 Generator strony Uczelni... 4 Funkcje dla zaawansowanych użytkowników... 5 Zmiana kolorów

Bardziej szczegółowo

1. Pobierz i zainstaluj program w 3 krokach : 2. Wybierz produkt -> FotoAlbum (Photo Books)

1. Pobierz i zainstaluj program w 3 krokach : 2. Wybierz produkt -> FotoAlbum (Photo Books) 1. Pobierz i zainstaluj program w 3 krokach : 2. Wybierz produkt -> FotoAlbum (Photo Books) 3. Wybór produktu w zależności od formatu, ceny : 4. Po wyborze formatu przechodzimy do okna z wyborem szablonu.

Bardziej szczegółowo

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon. Konspekt lekcji informatyki Rok szk. 2003/2004 Temat: Tworzenie ikon z wykorzystaniem Edytora obrazów Hasło programowe: Czas: Klasa: Nauczyciel: Rysowanie w Edytorze grafiki 45 min I Gimnazjum mgr inż.

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika programu. Ceremonia 3.1

Podręcznik użytkownika programu. Ceremonia 3.1 Podręcznik użytkownika programu Ceremonia 3.1 1 Spis treści O programie...3 Główne okno programu...4 Edytor pieśni...7 Okno ustawień programu...8 Edycja kategorii pieśni...9 Edytor schematów slajdów...10

Bardziej szczegółowo

Opis Edytora postaci Logomocji

Opis Edytora postaci Logomocji Opis Edytora postaci Logomocji Przyciski na pasku narzędzi Przyciski Wygląd Opis W Edytorze postaci można otwierać pliki o rozszerzeniach: Otwórz plik postaci lgf (plik Edytora postaci), imp (plik projektu

Bardziej szczegółowo

Tabela porównawcza. Porównanie programów CorelCAD 2015 dla systemów Windows i Mac OS oraz półprofesjonalnych aplikacji typu CAD

Tabela porównawcza. Porównanie programów CorelCAD 2015 dla systemów Windows i Mac OS oraz półprofesjonalnych aplikacji typu CAD Porównanie programów CorelCAD dla systemów Windows i Mac OS oraz półprofesjonalnych aplikacji Poniższa tabela zawiera zestawienie różnorodnych standardowych funkcji zawartych w programie CorelCAD z podstawowymi

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Zastosowanie komputera w życiu codziennym... 5. Rozdział 2. Elementy zestawu komputerowego...11

Rozdział 1. Zastosowanie komputera w życiu codziennym... 5. Rozdział 2. Elementy zestawu komputerowego...11 Spis treści Rozdział 1. Zastosowanie komputera w życiu codziennym... 5 Rozdział 2. Elementy zestawu komputerowego...11 Rozdział 3. System operacyny, oprogramowanie...15 Rozdział 4. Podstawy edycji grafiki...23

Bardziej szczegółowo

KARTA INFORMACYJNA Z INFORMATYKI DO KLASY 4. Imię i nazwisko ucznia:

KARTA INFORMACYJNA Z INFORMATYKI DO KLASY 4. Imię i nazwisko ucznia: Bezpieczne posługiwanie się komputerem, historia i budowa komputera 1. znam regulamin pracowni komputerowej 2. znam zasady BHP w pracy na komputerze w szkole i w domu 3. potrafię wymienić zasady bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania uczniów z informatyki w klasie II gimnazjum

Kryteria oceniania uczniów z informatyki w klasie II gimnazjum Kryteria oceniania uczniów z informatyki w klasie II gimnazjum 1) Obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym - wprowadza dane do arkusza i z pomocą wpisuje formuły, - z pomocą rozwiązuje proste zadania w arkuszu,

Bardziej szczegółowo

Stawiamy pierwsze kroki

Stawiamy pierwsze kroki Stawiamy pierwsze kroki 3.1. Stawiamy pierwsze kroki Edytory tekstu to najbardziej popularna odmiana programów służących do wprowadzania i zmieniania (czyli edytowania) tekstów. Zalicza się je do programów

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE 4 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE 4 SZKOŁY PODSTAWOWEJ WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE 4 SZKOŁY PODSTAWOWEJ 1. W ZAKRESIE BEZPIECZNEGO POSŁUGIWANIA SIĘ KOMPUTEREM I OPROGRAMOWANIEM UCZEŃ: przestrzega podstawowych zasad bezpiecznej i higienicznej

Bardziej szczegółowo

PORADNIK SKALOWANIA MODELI KARTONOWYCH

PORADNIK SKALOWANIA MODELI KARTONOWYCH PORADNIK SKALOWANIA MODELI KARTONOWYCH Często zdarza się, że trafia w nasze ręce model w innej skali nie pasującej do naszej kolekcji. Przyjęte są pewne umowne skale, dla poszczególnych rodzajów modeli

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie plików do druku

Przygotowanie plików do druku Przygotowanie plików do druku Rekomendowanym formatem plików jest PDF oraz CDR. PDF - PrePress - zgodność: Acrobat 4 (PDF 1.3) 1. wszystkie fonty zamienione na krzywe, 2. jeśli w pracy znajdują się mapy

Bardziej szczegółowo

GRAFIKA WEKTOROWA. WYKŁAD 1 Wprowadzenie do grafiki wektorowej. Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej

GRAFIKA WEKTOROWA. WYKŁAD 1 Wprowadzenie do grafiki wektorowej. Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej GRAFIKA WEKTOROWA WYKŁAD 1 Wprowadzenie do grafiki wektorowej Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej Grafika rastrowa i wektorowa W grafice dwuwymiarowej wyróżnia się dwa rodzaje obrazów: rastrowe,

Bardziej szczegółowo

Kraków, ver

Kraków, ver Kraków, ver. 2016.001 Spis treści I. Tworzenie nowego slajdu... 3 1. Dodanie Widgetu... 5 2. Dodanie daty i godziny... 5 3. Dodanie mediów... 5 4. Dodawania pola tekstowego... 5 5. Układy graficzne...

Bardziej szczegółowo

Corel Draw, Adobe Illustrator grafika wektorowa

Corel Draw, Adobe Illustrator grafika wektorowa Corel Draw, Adobe Illustrator grafika wektorowa Informacje o usłudze Numer usługi 2015/12/17/6237/357 Cena netto 1 550,00 zł Cena brutto 1 550,00 zł Cena netto za godzinę 48,44 zł Cena brutto za godzinę

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA V. Wymagania podstawowe (dostateczna) Uczeń:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA V. Wymagania podstawowe (dostateczna) Uczeń: WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA V Lp. 1. Temat Korzystamy z narzędzi Wielokąt i Krzywa 2. Odbicia lustrzane i obroty obrazu 3. 4. 5. 6. Zmieniamy rozmiar obrazu i pochylamy

Bardziej szczegółowo

Adobe Illustrator - projektowanie grafiki wektorowej

Adobe Illustrator - projektowanie grafiki wektorowej Adobe Illustrator - projektowanie grafiki wektorowej PRZEZNACZENIE SZKOLENIA Szkolenie przeznaczone jest dla osób chcących poznać możliwości obróbki grafiki wektorowej w programie Adobe Illustrator. W

Bardziej szczegółowo

Wirtualne drukarki konwertujące pliki aplikacji do formatu *.pdf i formatów graficznych

Wirtualne drukarki konwertujące pliki aplikacji do formatu *.pdf i formatów graficznych Wirtualne drukarki konwertujące pliki aplikacji do formatu *.pdf i formatów graficznych Wirtualna drukarka to program komputerowy, który jest w istocie sterownikiem urządzenia kierującego efekt drukowania

Bardziej szczegółowo

Photoshop. Podstawy budowy obrazu komputerowego

Photoshop. Podstawy budowy obrazu komputerowego Photoshop Podstawy budowy obrazu komputerowego Wykład 1 Autor: Elżbieta Fedko O czym dzisiaj będziemy mówić? Co to jest grafika komputerowa? Budowa obrazu w grafice wektorowej i rastrowej. Zastosowanie

Bardziej szczegółowo

ECDL/ICDL CAD 2D Moduł S8 Sylabus - wersja 1.5

ECDL/ICDL CAD 2D Moduł S8 Sylabus - wersja 1.5 ECDL/ICDL CAD 2D Moduł S8 Sylabus - wersja 1.5 Przeznaczenie Sylabusa Dokument ten zawiera szczegółowy Sylabus dla modułu ECDL/ICDL CAD 2D. Sylabus opisuje zakres wiedzy i umiejętności, jakie musi opanować

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie 23 Praca z plikiem.psd

Ćwiczenie 23 Praca z plikiem.psd Praca z plikiem.psd To ćwiczenie wymagać będzie dużego nakładu samodzielnej pracy z zaimportowanym plikiem.psd, w którym zawarty jest layout strony internetowej. Faza importowania pliku będzie pokazana

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Dział Zagadnienia Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe Arkusz kalkulacyjny (Microsoft Excel i OpenOffice) Uruchomienie

Bardziej szczegółowo

4.6 OpenOffice Draw tworzenie ilustracji

4.6 OpenOffice Draw tworzenie ilustracji 4-82 4.6 OpenOffice Draw tworzenie ilustracji 4.6.1 Podstawowe informacje o grafice komputerowej Istnieją dwa rodzaje grafiki komputerowej: mapy bitowe (grafika rastrowa), grafiki wektorowe. Mapy bitowe

Bardziej szczegółowo

Temat: Podział grafiki komputerowej

Temat: Podział grafiki komputerowej Temat: Podział grafiki komputerowej 1. Grafika komputerowa - wywodzi się z informatyki, ma na celu wizualizację obiektów przy pomocy komputera. Polega to m.in. na tym, aby przedstawić martwą materię w

Bardziej szczegółowo

Etap I V Gminnego Konkursu Informatycznego.

Etap I V Gminnego Konkursu Informatycznego. Informacje wstępne. Etap I V Gminnego Konkursu Informatycznego. 1. Do każdego pytania w teście podane są 3 odpowiedzi, z których tylko jedna jest odpowiedzią prawidłową. 2. Na starcie każdy uczestnik otrzymuje

Bardziej szczegółowo

Liczba godzin. Poziom wymagań ponadpodstawowy

Liczba godzin. Poziom wymagań ponadpodstawowy 1 Plan wynikowy Treści nauczania Bezpiecznie w pracowni i w sieci omówienie regulaminu pracowni Temat lekcji Liczba godzin Poziom wymagań podstawowy Poziom wymagań ponadpodstawowy Prawa i obowiązki użytkownika

Bardziej szczegółowo

E.14.1 Tworzenie stron internetowych / Krzysztof T. Czarkowski, Ilona Nowosad. Warszawa, Spis treści

E.14.1 Tworzenie stron internetowych / Krzysztof T. Czarkowski, Ilona Nowosad. Warszawa, Spis treści E.14.1 Tworzenie stron internetowych / Krzysztof T. Czarkowski, Ilona Nowosad. Warszawa, 2014 Spis treści Przewodnik po podręczniku 8 Wstęp 10 1. Hipertekstowe języki znaczników 1.1. Elementy i znaczniki

Bardziej szczegółowo

Porównanie rastrowego i wektorowego formatu zapisu obrazu cyfrowego

Porównanie rastrowego i wektorowego formatu zapisu obrazu cyfrowego Porównanie rastrowego i wektorowego formatu zapisu obrazu cyfrowego Grafika wektorowa W grafice wektorowej zapis obrazu oparty jest na formułach matematycznych - jest to obraz, którego poszczególne elementy

Bardziej szczegółowo

Grafika komputerowa. mgr inż. Remigiusz Pokrzywiński

Grafika komputerowa. mgr inż. Remigiusz Pokrzywiński Grafika komputerowa mgr inż. Remigiusz Pokrzywiński Spis treści Grafika komputerowa Grafika wektorowa Grafika rastrowa Format graficzny, piksel, raster Rozdzielczość, głębia koloru Barwa Modele barw Kompresja

Bardziej szczegółowo

SIECI KOMPUTEROWE I TECHNOLOGIE INTERNETOWE

SIECI KOMPUTEROWE I TECHNOLOGIE INTERNETOWE Politechnika Gdańska Wydział Elektrotechniki i Automatyki Katedra Inżynierii Systemów Sterowania SIECI KOMPUTEROWE I TECHNOLOGIE INTERNETOWE Temat: Prosty serwis internetowy oparty o zestaw powiązanych

Bardziej szczegółowo

Informatyka dla szkoły podstawowej Klasy IV-VI Grażyna Koba

Informatyka dla szkoły podstawowej Klasy IV-VI Grażyna Koba 1 Spis treści Informatyka dla szkoły podstawowej Klasy IV-VI Grażyna Koba I. Komputery i programy Temat 1. Zastosowania komputerów 1. Bez komputera coraz trudniej 2. Komputer pomaga w pracy i nauce 3.

Bardziej szczegółowo

Corel Draw, Adobe Illustrator grafika wektorowa

Corel Draw, Adobe Illustrator grafika wektorowa Corel Draw, Adobe Illustrator grafika wektorowa Informacje o usłudze Numer usługi 2016/07/18/6237/13243 Cena netto 1 600,00 zł Cena brutto 1 600,00 zł Cena netto za godzinę 40,00 zł Cena brutto za godzinę

Bardziej szczegółowo

Grafika rastrowa (bitmapa)-

Grafika rastrowa (bitmapa)- Grafika komputerowa Grafika rastrowa Grafika rastrowa (bitmapa)- sposób zapisu obrazów w postaci prostokątnej tablicy wartości, opisujących kolory poszczególnych punktów obrazu (prostokątów składowych).

Bardziej szczegółowo

Dodawanie grafiki i obiektów

Dodawanie grafiki i obiektów Dodawanie grafiki i obiektów Word nie jest edytorem obiektów graficznych, ale oferuje kilka opcji, dzięki którym można dokonywać niewielkich zmian w rysunku. W Wordzie możesz zmieniać rozmiar obiektu graficznego,

Bardziej szczegółowo

Pomaluj realny świat

Pomaluj realny świat - 1 - REALWORD PAINT Wersja 2013.1 Portable Freeware http://www.rw-designer.com/image-editor Pomaluj realny świat Przekład Robert Wiśniewski http://chomikuj.pl/bobwis RealWord Paint jest zabawną i świetną

Bardziej szczegółowo

TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT

TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT Wstęp TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT Czasami zdarza się, że zostajemy poproszeni o poprowadzenia spotkania czy szkolenia w firmie, w której pracujemy lub po prostu

Bardziej szczegółowo

Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum

Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum Znaczenie komputera we współczesnym świecie Przypomnienie wiadomości na temat języka HTML Wstawianie tabeli na stronę WWW Wstawianie listy punktowanej

Bardziej szczegółowo

S YSTEM O PERACYJNY L INUX W PARCOWNI

S YSTEM O PERACYJNY L INUX W PARCOWNI S YSTEM O PERACYJNY L INUX W PARCOWNI SZKOLNEJ Technologia informatyczna w obecnym czasie zmienia się bardzo szybko i trudno jest za nią nadążyć. Zmieniają się również narzędzia dzięki, którym mamy do

Bardziej szczegółowo

Narzędzia SMART Board Ćwiczenia praktyczne

Narzędzia SMART Board Ćwiczenia praktyczne Narzędzia SMART Board Ćwiczenia praktyczne Pasek narzędziowe programu w wersji 10 Pasek narzędziowy programu Pasek narzędziowy programu umożliwia dostęp do wielu narzędzi pomocnych w pracy z plikami. Standardowo

Bardziej szczegółowo

Z życia grafika-webmastera

Z życia grafika-webmastera Z życia grafika-webmastera Czasy, kiedy jedynym wymaganiem co do pracy grafika, była wyłącznie jego bujna inwencja twórcza, już dawno minęły. Grafik-webmaster, pracujący czy to jako freelancer, czy jako

Bardziej szczegółowo

Porównanie rastrowego i wektorowego formatu zapisu obrazu cyfrowego. Barbara Ptaszek Krzysztof Krupiński V WT z inf.

Porównanie rastrowego i wektorowego formatu zapisu obrazu cyfrowego. Barbara Ptaszek Krzysztof Krupiński V WT z inf. Porównanie rastrowego i wektorowego formatu zapisu obrazu cyfrowego Barbara Ptaszek Krzysztof Krupiński V WT z inf. Grafika wektorowa W grafice wektorowej zapis obrazu oparty jest na formułach matematycznych

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Visio 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Zaktualizowane szablony Szablony

Bardziej szczegółowo

Wykorzystano fragmenty wykładu Krystyny Dziubich GRAFIKA WEKTOROWA. Aplikacje i Usługi Internetowe KASK ETI Politechnika Gdańska.

Wykorzystano fragmenty wykładu Krystyny Dziubich GRAFIKA WEKTOROWA. Aplikacje i Usługi Internetowe KASK ETI Politechnika Gdańska. Wykorzystano fragmenty wykładu Krystyny Dziubich GRAFIKA WEKTOROWA Waldemar Korłub Aplikacje i Usługi Internetowe KASK ETI Politechnika Gdańska Grafika rastrowa 2 Plik graficzny jako siatka pixeli (bitmapa)

Bardziej szczegółowo

4. Oprogramowanie OCR do rozpoznawania znaków 39

4. Oprogramowanie OCR do rozpoznawania znaków 39 Spis treêci Wstęp 9 1. Podstawowe pojęcia dotyczące tekstu 13 1.1. Wprowadzenie 13 1.2. Pismo 14 1.2.1. Podstawowe pojęcia 14 1.2.2. Grupy krojów pisma 14 1.2.3. Krój pisma 15 1.2.4. Rodzina kroju pisma

Bardziej szczegółowo

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami. Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami. Zagadnienie tematyczne (blok tematyczny): Internet i sieci (Podr.cz. II, str.37-69) Podstawa programowa: Podstawowe zasady

Bardziej szczegółowo

AutoCAD LT praca na obiektach rastrowych i nakładanie barw z palety RGB na rysunki.

AutoCAD LT praca na obiektach rastrowych i nakładanie barw z palety RGB na rysunki. AutoCAD LT praca na obiektach rastrowych i nakładanie barw z palety RGB na rysunki. Niniejsza instrukcja jest przewodnikiem po narzędziach służących do wstawiania i edycji obiektów rastrowych dostępnych

Bardziej szczegółowo

Jak tworzyć pliki *.pdf z dowolnego programu (np. Word, Exel, PowerPoint itp.).

Jak tworzyć pliki *.pdf z dowolnego programu (np. Word, Exel, PowerPoint itp.). Jak tworzyć pliki *.pdf z dowolnego programu (np. Word, Exel, PowerPoint itp.). 1. Ściągnij program PDFCreator 0.8.0 oraz plik ze spolszczeniem(jeśli potrzebujesz) programu ze strony www.multikop.pl >>

Bardziej szczegółowo

Wstęp do poradnika metodycznego 5. 2. Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Wstęp do poradnika metodycznego 5. 2. Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:... Spis treści Wstęp do poradnika metodycznego 5. Oprogramowanie wykorzystywane w podręczniku 7 Środowisko... 7 Narzędzia... 8. Przykładowy rozkład materiału 3 I rok nauczania...3 II rok nauczania...3 Rozkład

Bardziej szczegółowo