Ogrzewanie energią słoneczną

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Ogrzewanie energią słoneczną"

Transkrypt

1 Ogrzewanie energią słoneczną

2

3 2/ Energia słoneczna bezpłatne ciepło z dostawą do domu Ten, kto dzisiaj inwestuje w nową instalację grzewczą, powinien od razu uwzględnić w swoich planach uzupełnienie jej o instalację solarną. Dzięki temu odniosą Państwo korzyści z niższego zużycia ciepła przede wszystkim dla całorocznego podgrzewania ciepłej wody użytkowej Zainstalowanie kolektorów słonecznych będzie dowodem na to, że trwale obniżając emisję CO 2 podchodzą Państwo w odpowiedzialny sposób do zagadnień ochrony środowiska naturalnego. Viessmann gwarantuje w tym celu optymalne współdziałanie wszystkich komponentów systemu, także przyszłościową techniką. Jednym z argumentów przemawiającym za inwestowaniem w technikę solarną, którego nie można niedoceniać, jest również związany z tym wzrost wartości Państwa nieruchomości. Na kolejnych stronach przedstawimy Państwu szczegółową informację o możliwościach, jakie otwiera przed Państwem technika solarna firmy Viessmann w zakresie energooszczędnego podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu firmy Viessmann w projektowaniu i produkcji instalacji solarnych mogą Państwo zaufać nowoczesnej technice i najwyższej jakości produktów tej firmy. Niezależnie od tego, czy zainstalują Państwo u siebie nowy kondensacyjny kocioł grzewczy na olej lub gaz, kocioł do spalania drewna czy też pompę ciepła wszystkie urządzenia firmy Viessmann zaprojektowane są do współpracy z techniką solarną. Nie można tutaj nie wspomnieć o naszych modułach fotowoltaicznych*, przy pomocy których mogą Państwo dzięki bezpłatnej energii słonecznej również wytwarzać energię elektryczną dla własnych potrzeb, a także po zawarciu umowy z zakładem energetycznym do zasilania nim publicznej sieci energetycznej, za co będą Państwo otrzymywać wynagrodzenie. * dostępne na rynku niemieckim

4 Spis treści

5 4/ Ogrzewanie energią słoneczną Kolektory płaskie i rurowe firmy Viessmann odpowiadają wszystkim wymaganiom w zakresie efektywnego i oszczędzającego koszty wspomagania ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Niniejszy poradnik poinformuje Państwa o aktualnym programie solarnym a także przedstawi wiele innych przydatnych informacji o wyposażeniu dodatkowym, akcesoriach, ofercie usług serwisowych i możliwościach wsparcia finansowego inwestycji. Oszczędzać energię i chronić klimat od strony 6 Proszę przeczytać o tym, dlaczego opłaca się teraz zmodernizować Państwa system grzewczy i rozbudować go o wydajny system solarny. Dzięki temu wniosą Państwo aktywny i długotrwały wkład w ochronę klimatu i oszczędzanie energii konwencjonalnej. Technika solarna od strony 12 Kolektory płaskie i rurowe z serii Vitosol można stosować dla każdego przypadku zapotrzebowania na ciepło i dla każdych warunków zabudowy, z uwzględnieniem specyfiki budynku i oczekiwań inwestora. Komfort i opłacalność dzięki technice systemowej od strony 26 Najnowocześniejsza technika systemowa zapewnia Państwu pełną kontrolę nad instalacją grzewczą i solarną. Nasz inteligentny system zarządzania energią Vitosolic komunikuje się stalez regulatorem systemu grzewczego i tym samym znacznie obniża koszty ogrzewania. Kompleksowy serwis w zakresie techniki solarnej od strony 36 Proszę skorzystać z porad naszych wyspecjalizowanych firm partnerskich. Dowiedzą się tam Państwo wszystkiego o dostosowanej do indywidualnych potrzeb technice grzewczej i solarnej. Niewiążąco i bezpłatnie.

6 Wprowadzenie

7 6/ Oszczędzać energię i chronić klimat Viessmann jest świadomy swojej odpowiedzialności za trwałą ochronę środowiska naturalnego. Na tej zasadzie opieramy filozofię naszej firmy i nasze produkty. Nic nie jest na tyle dobre, aby nie można było tego udoskonalić. To hasło przewodnie zakorzeniło się również w zasadach naszego przedsiębiorstwa. Naszym dążeniem i celem w tej branży jako firmy wiodącej pod względem jakości i technologii jest ciągłe wyznaczanie nowych standardów. Oczywiście odnosi się to zwłaszcza do palety naszych produktów, które konsekwentnie projektowane są tak, aby wyraźnie obniżyć zużycie paliw kopalnych i stopniowo zastępować je energią odnawialną. Faktycznie rynek ciepła ma największy, bo ok. 40-procentowy udział w zużyciu krajowej energii. Transport, komunikacja i energia elektryczna dzielą pomiędzy siebie resztę po 20%. Wartości te w przybliżeniu mogą również odnosić się do innych uprzemysłowionych państw. Ze względu na ciągle rosnące koszty energii wymogiem naszych czasów jest możliwie jak najszybsze zmniejszenie zużycia energii konwencjonalnej. Technika kondensacyjna plus energia solarna optymalny rezultat Ten, kto dziś inwestuje w nowy system grzewczy, dobrze zrobi decydując się na kocioł kondensacyjny. Przy uwzględnieniu aktualnych cen paliw jest to alternatywa najbardziej ekonomiczna. Olejowe i gazowe kotły kondensacyjne firmy Viessmann przekształcają zastosowany olej lub gaz w 98 procentach w ciepło. Jeżeli kolektory słoneczne będą wykorzystywane zarówno do podgrzewania ciepłej wody użytkowej jak i do wspomagania ogrzewania pomieszczeń, wtedy dzięki połączeniu z wysokowydajnymi kolektorami słonecznymi firmy Viessmann zaoszczędzą Państwo do 35 procent kosztów ogrzewania. Tylko przy samym podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej można obniżyć zużycie niezbędnego ciepła aż o 60 procent. Viessmann oferuje Państwu energooszczędne systemy grzewcze na olej, gaz, energię słoneczną, drewno i ciepło z natury. Nasze symbole i motywy przewodnie ułatwią Państwu orientację. W firmie Viessmann konsekwentnie pracuje się nad nowymi rozwiązaniami, które mają sprostać wymaganiom ochrony środowiska naturalnego. Rezultatem tych prac są przyjazne dla środowiska, oszczędne i efektywne systemy grzewcze.

8 Wprowadzenie To powinni Państwo wiedzieć Dobre powody do uzupełnienia Państwa instalacji grzewczej o instalacje solarne firmy Viessmann Tylko w samych Niemczech eksploatuje się jeszcze około 2 milionów instalacji grzewczych, które mają więcej niż 25 lat. Ich użytkownicy często w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, ile marnotrawią energii, która jako niewykorzystane ciepło przepada, uchodząc przez komin. Ponadto te stare instalacje obciążają klimat niepotrzebną emisją CO 2 i przyczyniają się do ocieplania klimatu Ziemi. Ciepło ze Słońca Mniej więcej jedna trzecia całego zapotrzebowania na energię przypada na ogrzewanie budynków. Energooszczędne budynki i ekonomiczne systemy grzewcze jak np. technika kondensacyjna mogą to zużycie znacznie zmniejszyć i tym samym przyczynić się do zaoszczędzenia zasobów naturalnych i ochrony atmosfery ziemskiej. Poprzez jednoczesną zamianę tych instalacji na wysokowydajne kotły kondensacyjne w połączeniu z techniką solarną użytkownicy końcowi mogliby zaoszczędzić do 25 procent energii. Stanowiłoby to w przeliczeniu 10 procent ogólnego zużycia energii w Niemczech przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO 2 o 54 miliony ton rocznie. Znaczny potencjał oszczędności oferuje podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. W związku z tym kolektory słoneczne w połączeniu z pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej stanowią w naszych szerokościach geograficznych, właśnie w miesiącach letnich najbardziej interesującą alternatywę w stosunku do eksploatacji kotłów grzewczych. W okresie przejściowym, przy solarnym wspomaganiu ogrzewania pomieszczeń, kocioł grzewczy często może pozostawać wyłączony. 100 % pokrycia przez energię słoneczną Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru W przypadku jednorodzinnego budynku mieszkalnego energia słoneczna pokrywa do 60 procent ciepła potrzebnego do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

9 8/

10 Wprowadzenie Wspomaganie systemu grzewczego energią słoneczną kolektory słoneczne Vitosol 2 przełącznik prądu stałego 3 przetwornica 4 licznik zużycia i zasilania 5 główny bezpiecznik 6 publiczna sieć energetyczna 7 kondensacyjny kocioł grzewczy z biwalentnym pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej 8 zespół pompowy Solar-Divicon 9 moduły fotowoltaiczne Vitovolt (dostępne na rynku niemieckim)

11 10/11 Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej i wspomaganie ogrzewania pomieszczeń za pomocą energii słonecznej Instalacje solarne idealnie nadają się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania pomieszczeń. Dzięki dostępnej bezpłatnie energii słonecznej i zmniejszeniu zużycia tradycyjnych paliw, Państwa inwestycja zwróci się już w ciągu kilku lat. Oczywiście do perfekcyjnego zaprojektowania energooszczędnego ogrzewania najlepiej nadaje się nowe budownictwo. Viessmann oferuje w tym celu idealne połączenie nowoczesnej techniki kondensacyjnej i wydajnych kolektorów słonecznych. Zasadniczo mają Państwo możliwość wykorzystywania energii słonecznej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania pomieszczeń. Oszczędności uzyskane na oleju lub gazie są w każdym przypadku znaczne: w ciągu roku zużyją Państwo do 60 procent ciepła mniej, które w przeciwnym razie byłoby potrzebne do podgrzania ciepłej wody użytkowej do codziennego użytku. Jeżeli zaś połączy się podgrzewanie ciepłej wody użytkowej i wody grzewczej, wówczas roczne oszczędności wynieść mogą do około 35 procent potrzebnego ogółem ciepła. Instalacja solarna z biwalentnym pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody Sercem tego rozwiązania jest biwalentny pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej, współpracujący z dwoma źródłami ciepła. Przy dostatecznej ilości energii słonecznej znajdujący się w instalacji solarnej czynnik grzewczy (glikol) poprzez dolną wężownicę grzewczą podgrzewa wodę w pojemnościowym podgrzewaczu ciepłej wody użytkowej. Jeżeli temperatura spadnie w wyniku pobierania wody, np. podczas kąpieli, wtedy w razie potrzeby włącza się kocioł grzewczy w celu dodatkowego podgrzania poprzez drugą wężownicę grzewczą. Od wielkości powierzchni kolektorów i od pojemności podgrzewacza ciepłej wody użytkowej zależy ostatecznie, ile dodatkowej energii trzeba będzie doprowadzić. Instalacja solarna do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania pomieszczeń Instalacja solarna może być wykorzystana nie tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, lecz również do dodatkowego podgrzewania wody grzewczej. W tym celu optymalnym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie multiwalentnego podgrzewacza, spełniającego podwójną funkcję - podgrzewania ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne i podstawowe źródło ciepła (np. kocioł grzewczy) oraz magazynowania ciepła dla wspomagania pracy instalacji grzewczej. W firmie Viessmann kompletna technika grzewcza i solarna pochodzi z jednej ręki. Wszystkie komponenty są do siebie perfekcyjnie dopasowane.

12

13 Technika solarna 12/13 Vitosol W ramach szerokiej oferty kolektorów płaskich i rurowych Viessmann dostarcza elastyczne i indywidualne rozwiązania dla każdego nowoczesnego systemu grzewczego. Rocznie słońce dostarcza średnio kwh energii na każdy metr kwadratowy powierzchni Polski. Odpowiada to energii zawartej w 100 l oleju opałowego lub 100 m 3 gazu ziemnego. Energię tę mogą Państwo przy pomocy firmy Viessmann wykorzystać do wytwarzania ciepła. Termiczna instalacja solarna stanowi idealne uzupełnienie każdego systemu grzewczego i trwale obniży zużycie energii. Vitosol 300-T Próżniowe kolektory rurowe w technologii Heatpipe o wysokim bezpieczeństwie eksploatacji Strona 14 Ogrzewanie, które szanuje środowisko naturalne Dzięki systemom solarnym Viessmann będą Państwo stali po stronie Słońca także w kwestii poszanowania środowiska naturalnego: w przypadku jednorodzinnego budynku mieszkalnego następuje roczne ograniczenie emisji o średnio trzy czwarte tony dwutlenku węgla (CO 2 ). Vitosol 200-T Próżniowe kolektory rurowe z przepływem bezpośrednim czynnika grzewczego Strona 18 Pod każdym względem przyszłościowe Wszystkie płaskie i rurowe kolektory firmy Viessmann odznaczają się wysoką niezawodnością i długim okresem użytkowania. Nic dziwnego: kolektory słoneczne Vitosol wykonane są z materiałów odpornych na korozję i promienie UV. Dobitnie dowodzi tego test jakości przeprowadzony wg procedur kontrolnych w oparciu o normę EN Ponadto potwierdza on równocześnie stałą wysoką wydajność cieplną kolektora w kolejnych latach jego eksploatacji. Vitosol 200-F Vitosol 100-F Wysokowydajne, trwałe i wygodne w montażu kolektory płaskie Strona 22

14 Technika solarna Kolektory rurowe Vitosol 300-T VITOSOL 300-T Wraz z Vitosol 300-T Viessmann oferuje wysokosprawny próżniowy kolektor rurowy, odpowiadający najwyższym wymogom efektywności i bezpieczeństwa. Wysokosprawny próżniowy kolektor rurowy Vitosol 300-T działa na sprawdzonej w praktyce zasadzie Heatpipe. Do preferowanych obszarów zastosowania Vitosol 300-T należą instalacje, w których przez długi okres intensywnego promieniowania słonecznego nie następuje odbiór ciepła. Należą do nich na przykład budynki szkolne, w których w okresie wakacji letnich nie ma zapotrzebowania na ciepło. Wysokie bezpieczeństwo eksploatacji zapewnia w tym przypadku suche połączenie rur Heatpipe z wymiennikiem ciepła Duotec. Zasada Heatpipe gwarantuje wysokie bezpieczeństwo eksploatacji Zasada Heatpipe oznacza, że czynnik solarny nie przepływa bezpośrednio przez rury. Zamiast tego nośnik ciepła odparowuje w rurce miedzianej pod absorberem i poprzez wymiennik ciepła oddaje ciepło czynnikowi solarnemu. Duotec podwójne działa lepiej Kondensatory są całkowicie otoczone opatentowanym dwururowym ( rura w rurze ) wymiennikiem ciepła Duotec. Wyjątkowo dobrze absorbuje on ciepło i oddaje je przepływającemu przez niego czynnikowi grzewczemu. Łatwy montaż i konserwacja Przy montażu kolektory można ze sobą szybko łączyć dzięki sprawdzonym złączom wtykowym z falistych rur ze stali szlachetnej. Poszczególne rury próżniowe można ustawiać dokładnie ku słońcu, obracając je wokół osi. Łączenie rur odbywa się na sucho, to znaczy bez bezpośredniego kontaktu pomiędzy nośnikiem ciepła a czynnikiem solarnym. Dzięki temu powstaje doskonałe połączenie rur, które np. umożliwia wymianę poszczególnych rur przy napełnionej instalacji. Wysokowartościowe materiały Niezawodność, bezpieczeństwo eksploatacji i długi okres użytkowania na wysokim poziomie zapewniają wysokowartościowe, odporne na korozję materiały. Stosuje się między innymi szkło, aluminium, miedź i stal szlachetną Vitosol 300-T izolacja cieplna o wysokiej skuteczności 2 połączenie na sucho, bez bezpośredniego kontaktu nośnika ciepła i czynnika solarnego 3 wysokowartościowe szkło o niskiej zawartości żelaza 4 Duotec dwururowy wymiennik ciepła 5 Heatpipe (rurka cieplna) 6 absorber z powłoką Sol-Titan

15 14/15 Vitosol 300-T pozwala na zastosowanie kolektorów słonecznych w obiektach o zmiennym zapotrzebowaniu na ciepło, chroniąc instalacje solarną przed przegrzaniem. Zalety kolektorów Vitosol 300-T W dwururowym wymienniku ciepła Duotec, kondensatory na dużej powierzchni oddają efektywnie ciepło z parującego nośnika ciepła do czynnika grzewczego próżniowy kolektor rurowy o wysokiej efektywności, na zasadzie Heatpipe zapewnia wysokie bezpieczeństwo eksploatacji niewrażliwe na zanieczyszczenia powierzchnie absorbera z powłoką Sol-Titan w rurze próżniowej możliwość optymalnego ustawiania ku słońcu obracalnych rur, dzięki czemu zapewnione jest maksymalne wykorzystanie energii połączenie na sucho, bez bezpośredniego kontaktu nośnika ciepła i czynnika solarnego wysokoskuteczna izolacja cieplna korpusu kolektora minimalizuje straty ciepła łatwy montaż dzięki systemom montażowym i połączeniowym firmy Viessmann Dane techniczne patrz strona 24.

16 Technika solarna Kolektory rurowe Vitosol 200-T Vitosol 300-T

17 16/17 VITOSOL 200-T VITOSOL 300-T Wysokowydajny kolektor rurowy z łatwym w montażu i niezawodnym systemem szybkozłączy Próżniowe kolektory rurowe Vitosol 200-T i Vitosol 300-T zaprojektowano dla różnych zastosowań. Podczas gdy Vitosol 200-T jako kolektor z bezpośrednim przepływem przewidziany jest do montażu w dowolnym położeniu, Vitosol 300-T zalecany jest dla instalacji, które nie są eksploatowane w sposób ciągły. Działa on według niezawodnej zasady Heatpipe, która odpowiada za szczególnie wysokie bezpieczeństwo eksploatacji i skutecznie chroni kolektor przed przegrzaniem. Efektywnie wykorzystane ciepło słoneczne Absorbery z powłoką Sol-Titan przechwytują bardzo dużo energii słonecznej i w ten sposób zapewniają wysoki współczynnik sprawności. Dzięki próżni w rurkach jest przy tym zagwarantowana bardzo skuteczna izolacja cieplna. Nie powstają więc prawie żadne straty ciepła między szklanymi rurami i absorberem kolektor może przekształcać w użyteczne ciepło nawet niewielkie promieniowanie słoneczne. Wysoki uzysk energii w długiej perspektywie Kolektory słoneczne firmy Viessmann są zaprojektowane dla ponadprzeciętnie długiego okresu użytkowania. Gwarantują to wysokowartościowe, odporne na korozję materiały, np. szkło, aluminium, miedź i stal szlachetna. Absorber umieszczony jest w rurach próżniowych, chroniących go przed wpływami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami, co gwarantuje trwale wysokie wykorzystanie energii. Szybki i pewny montaż Kolektory rurowe Vitosol dostarczane są w postaci wstępnie zmontowanych modułów. Innowacyjny system połączeń wtykowych pozwala na łatwy i szybki montaż rur kolektora Vitosol 200-T bez potrzeby użycia narzędzi i bez otwierania korpusu przyłączeniowego. Rurę kolektora wstawia się w wymiennik ciepła aż do zatrzaśnięcia. Następnie poszczególne rury można obracać, ustawiając je optymalnie ku słońcu. Kolektory są łączone ze sobą sprawdzonymi w praktyce szybkozłączami wtykowymi z rur falistych ze stali szlachetnej.

18 Technika solarna Kolektory rurowe Vitosol 200-T VITOSOL 200-T Vitosol 200-T jest wysokowydajnym kolektorem rurowym z łatwym w montażu i niezawodnym systemem szybkozłączy do montażu w dowolnym położeniu. Eleganckie wzornictwo rur Próżniowy kolektor rurowy Vitosol 200-T z bezpośrednim przepływem w każdej pozycji wygląda bardzo elegancko i może stanowić dodatkowy architektoniczny element budynku. Dyskretnie polakierowany na kolor brązowy (RAL 8019) korpus kolektora z aluminium posiada bardzo skuteczną izolację cieplną i wszystkie przyłącza do połączenia z innymi kolektorami lub instalacją grzewczą. Szybki i łatwy montaż Vitosol 200-T dzięki indywidualnemu ukierunkowaniu rur nadaje się do pionowej lub poziomej uniwersalnej zabudowy na dachu i na elewacji, a także jako element wolnostojący. Zabudowę kolektorów ułatwia jednolity materiał instalacyjny ze stali szlachetnej. W przypadku obsługi serwisowej, dzięki innowacyjnemu systemowi złącz wtykowych, rury można łatwo wymienić bez użycia narzędzi. Maksymalne wykorzystanie energii słonecznej Dla maksymalnego przekształcenia energii słonecznej w ciepło każdą rurę można ustawić optymalnie względem słońca i dzięki temu zwiększyć maksymalnie wykorzystanie energii. Bardzo skuteczna izolacja cieplna w korpusie kolektora minimalizuje straty ciepła, zwłaszcza w przejściowych porach roku oraz w miesiącach zimowych. Również koszt niezbędnego orurowania jest minimalny: przyłącza dla zasilania i powrotu są zintegrowane w korpusie kolektora, co znacznie ułatwia dalszy montaż większej ilości kolektorów dzięki złączom wtykowym z rur falistych ze stali szlachetnej Vitosol 200-T izolacja cieplna o wysokiej skuteczności 2 rura rozdzielcza współosiowa 3 przewód zbiorczy 4 absorber z powłoką Sol-Titan, z przepływem bezpośrednim 5 wysokowartościowe szkło o niskiej zawartości żelaza

19 18/19 Przykład zastosowania kolektorów rurowych Vitosol na elewacji. Zalety kolektorów Vitosol 200-T Dzięki innowacyjnemu systemowi złącz wtykowych rury można łatwo i szybko zamontować w każdym położeniu, nie używając narzędzi. Rury wsuwa się do rury rozdzielczej aż do zatrzaśnięcia i ustawia optymalnie względem słońca. uniwersalne zastosowanie dzięki możliwości montażu w dowolnym położeniu, pionowo lub poziomo, na dachach i elewacjach oraz jako urządzenie wolnostojące łatwe i niezawodne dołączanie poszczególnych rur dzięki innowacyjnemu systemowi złącz wtykowych (szybkozłączy) absorbery o powierzchniach niewrażliwych na zanieczyszczenia, zintegrowane w rurach próżniowych obracalne rury umożliwiają ich optymalne ustawienie względem słońca i zapewniają maksymalne wykorzystanie energii wysokoskuteczna izolacja cieplna korpusu kolektora minimalizuje straty ciepła łatwy montaż dzięki systemowi mocowań i złączom z rur falistych ze stali szlachetnej firmy Viessmann Dane techniczne patrz strona 24.

20 Technika solarna Kolektory płaskie Vitosol 100-F Vitosol 200-F

21 20/21 VITOSOL 200-F VITOSOL 100-F Wysokowydajne i trwałe kolektory płaskie w atrakcyjnej cenie. Vitosol 200-F uzyskał od niezależnej organizacji Stiftung Warentest ocenę bardzo dobry! Do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania pomieszczeń Vitosol 100-F to nowy kolektor słoneczny o powierzchni 2,3 m 2, przewidziany szczególnie do podgrzewania wody użytkowej. Cechą szczególną odróżniającą kolektor Vitosol 100- F od typowych konstrukcji na rynku, jest płyta absorbera z selektywnym pokryciem, wyposażona w meandrowy (wężownicowy) układ przewodów, w których płynie solarny czynnik grzewczy. Gwarantuje to wyrównanie przepływów we wszystkich kolektorach pracujących w bateriach i dzięki temu pełny i równomierny odbiór ciepła ze wszystkich kolektorów. Trwała obudowa Obudowa kolektora Vitosol 100-F to jednoczęściowa rama wykonana z giętego, sztywnego profilu aluminiowego, przykryta odpornym na gradobicie szkłem solarnym. Obudowa wykończona jest elastycznym, odpornym na wpływy atmosferyczne i promieniowanie UV materiałem uszczelniającym. Dzięki swojej kompaktowej budowie, Vitosol 100-F jest stosunkowo prosty w montażu, przy użyciu dedykowanych rozwiązań systemowych dla różnych rodzajów zabudowy. Odporny na warunki atmosferyczne Kolektor płaski Vitosol 200-F przekonuje swoją wysoką jakością, trwałym bezpieczeństwem eksploatacji i wysokim współczynnikiem sprawności. Obudowa kolektora Vitosol 200-F wykonana jest z bezstykowej ramy aluminiowej. Uszczelka szyby wykonana jest bezszwowo z elastycznego materiału uszczelniającego, odpornego na wpływy atmosferyczne i promienie UV. Atrakcyjne wzornictwo, indywidualna kolorystyka kolektorów słonecznych Kolektory Vitosol 200-F można wbudować w pokrycie dachu. Maskownice (dostarczane opcjonalnie) zapewniają harmonijne przejścia pomiędzy powierzchnią kolektora i pokryciem dachu. Na życzenie dostępne są różne kolory ram. Dostosowane do potrzeb Posiadające powierzchnię absorbera 2,30 m 2 kolektory płaskie Vitosol 200-F można optymalnie dopasować do każdego zapotrzebowania na energię łącząc je w baterie. Doskonała jakość, na której mogą Państwo polegać: niezależna organizacja Stiftung Warentest w edycji badań z marca 2008 r. przyznała kolektorowi Vitosol 200-F ocenę bardzo dobry. Więcej informacji pod adresem:

22 Technika solarna Kolektory płaskie Vitosol 100-F Vitosol 200-F Vitosol 200-F: bardzo dobry Kolektor Vitosol 200-F przeszedł pomyślnie test porównawczy niezależnej organizacji Stiftung Warentest, jaki został przeprowadzony z udziałem jedenastu innych instalacji solarnych w marcu 2008 r., uzyskując na koniec ocenę bardzo dobry. Ten wysokowydajny kolektor płaski z miedzianym absorberem o selektywnej powłoce przeznaczony jest do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Rocznie można zaoszczędzić średnio do 60 procent energii potrzebnej do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Vitosol 200-F Wysokowydajna alternatywa Kolektor płaski o dużej wydajności Vitosol 200-F nadaje się idealnie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania pomieszczeń. Dzięki bezpłatnej energii słonecznej można w połączeniu z kondensacyjnym kotłem grzewczym zaoszczędzić ponad jedną trzecią ciepła potrzebnego dla obektu. Prosty w obsłudze Montaż kolektorów płaskich Vitosol jest bardzo łatwy. Nawet dziesięć kolektorów można niezawodnie połączyć równolegle przy pomocy elastycznych połączeń wtykowych wykonanych z rurek falistych ze stali szlachetnej. Wygodny w montażu system mocowań firmy Viessmann ze sprawdzonymi na wytrzymałość i odpornymi na korozję elementami konstrukcyjnymi ze stali szlachetnej i aluminium jest jednolity dla wszystkich kolektorów Viessmann. Kolektory płaskie posiadają uniwersalne zastosowanie i są przeznaczone do montażu na dachu, do wbudowania w dach, oraz do zabudowy jako urządzenia wolnostojące, np. na dachach płaskich. W przypadku instalacji pionowej lub poziomej, np. na elewacjach, dla optymalnego wykorzystania energii zaleca się przyjąć o 20 procent większą powierzchnię kolektorów niż w przypadku zwykłego montażu na dachu pochyłym. Elegancka szata wzornicza Kolektory cechują atrakcyjnym wzornictwem. Standardowo rama polakierowana jest na kolor brązowy (RAL 8019) i dostosowanym do prawie każdej powierzchni dachu. Na życzenie rama jest dostarczana we wszystkich innych odcieniach barw wg katalogu RAL. Opcjonalnie dostępne maskownice zapewniają harmonijne przejście między powierzchnią kolektora i dachem. Trwała szczelność i dobra izolacja Jednoczęściowa rama Vitosol 200-F z giętego profilu aluminiowego i bezszwowe uszczelnienie szyby, gwarantuje trwałą szczelność i wysoką stabilność kolektora. Dzięki temu w niezawodny sposób zapobiega się przemarzaniu ramy spowodowanej zwykle przez wodę zalegającą na przejściach między ramą i szkłem. Tylna ściana jest odporna na korozję i na uszkodzenia mechaniczne. Straty ciepła szczególnie w okresach przejściowych i zimą zmniejsza izolacja cieplna o wysokiej skuteczności Vitosol 200-F 1 jednoczęściowa rama gięta z profilu aluminiowego dostępna we wszystkich kolorach RAL 2 sztywne pokrycie o wysokiej przepuszczalności (przezroczyste) ze specjalnego hartowanego szkła solarnego 3 absorber miedziany w formie wężownicy (meandrowy) 4 izolacja cieplna o wysokiej skuteczności

23 22/23 Dzięki opcjonalnie dostępnym maskownicom we wszystkich kolorach RAL kolektory słoneczne Vitosol można harmonijnie zintegrować z każdym dachem. Zalety kolektorów słonecznych Vitosol 100-F Wysokie bezpieczeństwo eksploatacji i duża trwałość dzięki wysokojakościowym, odpornym na korozję materiałom, takim jak stal szlachetna, aluminium, miedź, specjalne szkło solarne odporne na gradobicie oraz rama z jednolitą taśmą uszczelniającą Wysoki współczynnik sprawności dzięki pokryciu absorbera powłoką selektywną, zintegrowanemu orurowaniu i wysoce skutecznej izolacji cieplnej Kolektor słoneczny Vitosol 200-F na dachu budynku jednorodzinnego Vitosol 200-F Wydajny kolektor płaski z absorberem miedzianym z wysokosprawnym pokryciem Sol-Titan. Absorber miedziany w wykonaniu meandrowym, ze zintegrowanym przewodem zbiorczym możliwość połączenia równoległego maks. 10 kolektorów. Dane techniczne patrz strona 24.

24 Dane techniczne Próżniowy kolektor rurowy Vitosol 300-T Zasada Heatpipe strona 18 Typ SP3A SP3A Powierzchnia brutto m 2 2,87 4,32 Powierzchnia absorbera m 2 2,00 3,02 Powierzchnia apertury m 2 2,15 3,23 Wymiary (łączne) Ciężar (z izolacją cieplną) szerokość wysokość głębokość mm mm mm kg Próżniowy kolektor rurowy Vitosol 200-T Przepływ bezpośredni strona 18 Typ SD2A SD2A Powierzchnia brutto m 2 2,88 4,32 Powierzchnia absorbera m 2 2,05 3,07 Powierzchnia apertury m 2 2,11 3,17 Wymiary (łączne) Ciężar (z izolacją cieplną) szerokość wysokość głębokość mm mm mm kg Płaski kolektor słoneczny Vitosol 200-F strona 14 Typ SV2A SH2A Powierzchnia brutto m 2 2,51 2,51 Powierzchnia absorbera m 2 2,30 2,30 Powierzchnia apertury m 2 2,32 2,32 Wymiary (łączne) Ciężar (z izolacją cieplną) szerokość wysokość głębokość mm mm mm kg Płaski kolektor słoneczny Vitosol 100-F strona 14 Typ SV1* SH1** Powierzchnia brutto m 2 2,51 2,51 Powierzchnia absorbera m 2 2,32 2,32 Wymiary (łączne) Ciężar (z izolacją cieplną) * wariant pionowy ** wariant poziomy szerokość wysokość głębokość mm mm mm kg 43 43

25 24/25

26

27 Technika systemowa 26/27 Komfort i opłacalność dzięki technice systemowej W firmie Viessmann otrzymają Państwo kompletne wyposażenie techniczne z jednej ręki od jednego producenta Do kompletnego programu techniki solarnej otrzymają Państwo od firmy Viessmann technikę systemową, która jest do niego optymalnie dostosowana i w dodatku pochodzi z jednej ręki. Wszystkie komponenty idealnie do siebie pasują. Dzięki temu zyskują Państwo gwarancję optymalnej sprawności i wysokiego bezpieczeństwa eksploatacji swoich urządzeń grzewczych i solarnych. Vitocell Biwalentne pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej i podgrzewacze multiwalentne ( kombi ) o pojemności do litrów Strona 28/29 Do kompletnego programu firmy Viessmann należą kolektory słoneczne, pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej kombi, które są zaprojektowane specjalnie do stosowania w systemach solarnych, regulatory solarne Vitosolic, zespół pompowy Solar-Divicon pewnie obsługujący układ hydrauliczny i zapewniający termiczne zabezpieczenie systemów solarnych, jak również kondensacyjne kotły olejowe i gazowe, kotły opalane drewnem i pompy ciepła. Vitosolic Inteligentne zarządzanie energią dla Państwa techniki solarnej i grzewczej Strona 30/31 Prawidłowo zaprojektowane instalacje solarne z dopasowanymi do siebie komponentami systemowymi pokrywają do 60% rocznego zapotrzebowania na energię do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w domach jedno lub dwurodzinnych lub do 35% całkowitego zapotrzebowania na ciepłą wodę i ogrzanie pomieszczeń. Vitohome i Vitocom Rozdział ciepła w budynku i zdalny nadzór pracy systemu grzewczego i solarnego Strona 32/33

28 Technika systemowa Ciepła woda Program Vitocell firmy Viessmann oferuje podgrzewacze poziome i pionowe, w wersji tradycyjnej do współpracy z jednym źródłem ciepła i w wersji biwalentnej do dodatkowej współpracy z instalacją solarną. Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej w wersji tradycyjnej i biwalentnej Biwalentne pojemnościowe podgrzewacze c.w.u. wyposażone są w odrębne wężownice grzewcze, dla współpracy z dwoma źródłami ciepła np. kotłem grzewczym i instalacją solarną.w razie potrzeby można je uzupełnić o grzałki elektryczne. Vitocell 300-B (300, 500 litrów) Vitocell 100-B (300, 400, 500 litrów) W biwalentnych podgrzewaczach ciepłej wody użytkowej Vitocell 100-B i Vitocell 300-B ciepło z kolektorów słonecznych jest przekazywane ciepłej wodzie użytkowej poprzez dolną wężownicę. Wężownica umieszczona powyżej służy w razie potrzeby do dodatkowego podgrzewu ciepłej wody użytkowej przez kocioł grzewczy. Zbiornik podgrzewacza Vitocell 100-B chroniony jest przed korozją przez pokrycie emalią Ceraprotect, zaś zbiornik podgrzewacza Vitocell 300-B wykonany jest z nierdzewnej stali szlachetnej. Vitocell 100-U (300 litrów) Biwalentny podgrzewacz Vitocell 100-U jest kompletnie wyposażony do szybkiego i łatwego przyłączenia instalacji solarnej do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Zbiornik podgrzewacza dla ochrony przed korozją pokryty jest emalią Ceraprotect i posiada dodatkową ochronę katodową dzięki anodzie magnezowej lub anodzie bezobsługowej.

29 28/29 Zasobniki buforowe wody grzewczej Zasobniki buforowe wody grzewczej zalecane są szczególnie dla większych instalacji. Dzięki przyłączom umieszczonym na różnych wysokościach możliwe jest stosowanie różnych źródeł ciepła, np. kotłów opalanych drewnem lub pomp ciepła. Vitocell 340-M i 360-M (750, 950 litrów) Vitocell 340-M/360-M są multiwalentnymi zasobnikami buforowymi, przygotowanymi do jednoczesnego przyłączenia kilku źródeł ciepła. Vitocell 360-M posiada dodatkowo system ładowania warstwowego, zapewniający warstwowy rozkład temperatur pozyskanych z energii solarnej. Dzięki temu zapewniona jest szybka dostępność podgrzanej solarnie ciepłej wody użytkowej. Vitocell 140-E i 160-E (750, 950 litrów) Do współpracy z systemami solarnymi nadają się również zasobniki buforowe wody grzewczej Vitocell 140-E i Vitocell 160-E. Zwłaszcza w większych instalacjach można dzięki nim zredukować wielkość pojemnościowego podgrzewacza wody. Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej Vitocell potrzebują niewiele miejsca pod zabudowę. Dzięki eleganckiemu wzornictwu i kształtom mogą być instalowane w pomieszczeniach użytkowych. Vitocell 160-E posiada dodatkowo system ładowania warstwowego, złożony z solarnego wymiennika ciepła w zamkniętej obudowie i rury wznośnej z otworami wylotowymi na różnych wysokościach. Vitocell 100-E (200, 400, 750, 950 litrów) Do akumulowania ciepła we współpracy z systemami solarnymi Viessmann oferuje zasobniki buforowe Vitocell 100-E. Zwłaszcza w większych instalacjach można dzięki nim zredukować wielkość pojemnościowego podgrzewacza wody. Jest to korzystne szczególnie ze względu na higienę ciepłej wody użytkowej, której zasoby są regularnie uzupełniane świeżą wodą.

30 Technika systemowa Regulator solarny Dzięki regulatorom solarnym Vitosolic 100 i 200 ciepło pozyskane przez kolektory słoneczne jest optymalnie wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wspomagania ogrzewania pomieszczeń. Inteligentne zarządzanie energią Starannie przemyślane regulatory elektroniczne Vitosolic pomagają w maksymalnym wykorzystaniu energii słonecznej, wyróżniając się przy tym prostą obsługą. Dzięki regulatorowi solarnemu Vitosolic będą Państwo mogli wykorzystywać energię słoneczną w sposób szczególnie efektywny. Ten inteligentny system zarządzania energią nadaje się do wszystkich popularnych zastosowań i może odrębnie sterować maksymalnie czterema odbiornikami ciepła. Komunikując się z regulatorem kotła grzewczego Vitotronic, regulator Vitosolic zapewnia optymalne wykorzystanie ciepła pozyskanego przez kolektory słoneczne i możliwie jak najmniejsze zużycie dodatkowej energii do podgrzewu ciepłej wody użytkowej lub ogrzania pomieszczeń. Pozwala to na odciążenie kotła grzewczego i obniżenie kosztów ogrzewania. Dzięki panelowi wyświetlacza z czytelnymi komunikatami tekstowymi i prowadzeniu przez menu, obsługa sterowania jest prosta i odpowiada wielokrotnie sprawdzonemu w praktyce panelowi obsługowemu regulatora Vitotronic. Informacje o instalacji solarnej mogą być odczytywane na regulatorze kotła Vitotronic i zdalnym sterowaniu Vitotrol 300.

31 30/31 Zalety Vitosolic 100 Vitosolic 100 jest atrakcyjnym cenowo elektronicznym regulatorem różnicowo-temperaturowym, który został zaprojektowany głównie dla instalacji solarnych do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Dwuwierszowy wyświetlacz podaje informacje o aktualnych temperaturach i stanach roboczych pomp. Solar-Divicon Kompaktowy, kompletny, niezawodny: zespół pompowy Solar Divicon dla wszystkich funkcji hydraulicznych i zabezpieczeń termicznych. Zawiera wszystkie potrzebne elementy funkcjonalne i zabezpieczenia. atrakcyjny cenowo elektroniczny regulator różnicowo-temperaturowy dla instalacji solarnych do podgrzewu ciepłej wody użytkowej prosta obsługa jak w panelu obsługowym regulatora Vitotronic dwuwierszowy wyświetlacz podaje informacje o aktualnych temperaturach i stanach roboczych pomp małe wymiary obudowy Zalety Vitosolic 200 Vitosolic 200 reguluje pracą maksymalnie czterech odbiorników, z których każdy posiada własny panel obsługowy. To urządzenie sterownicze zaprojektowano przede wszystkim do współpracy z wieloma podgrzewaczami, do podgrzewania wody w basenie i wspomagania ogrzewania pomieszczeń. Wysoki komfort obsługi zapewnia czterowierszowy wyświetlacz tekstowy i prowadzenie przez menu. Solar-Divicon kompaktowy zespół pompowy dla wszystkich funkcji hydraulicznych instalacji solarnej elektroniczny regulator różnicowo-temperaturowy dla maksymalnie czterech odbiorników ciepła, każdy z własnym panelem obsługowym prosta obsługa jak w panelu obsługowym regulatora Vitotronic wysoki komfort obsługi - czterowierszowy wyświetlacz tekstowy i prowadzenie przez menu zaprojektowany do współpracy z wieloma podgrzewaczami, do podgrzewania wody w basenie i wspomagania ogrzewania pomieszczeń wygodna w montażu obszerna przestrzeń przyłączy elektrycznych

32 Technika systemowa Technika komunikacji Na wyświetlaczu urządzenia Vitohome 300 znajdują Państwo wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu również aktualną instalacji solarnej Komfortowa technika komunikacji Pozwala również na zdalny nadzór i sterowanie Państwa system grzewczym. Innowacyjna technika przetwarzania danych pozwala na rozbudowę o dodatkowe funkcje, np. sterowanie światłem i żaluzjami w Państwa domu. Vitocom 100 sterowanie za pomocą telefonu komórkowego Vitocom 100 jest atrakcyjnym cenowo i prostym w obsłudze urządzeniem do zdalnego monitorowania, które zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o domkach letniskowych oraz budynkach jedno- lub dwurodzinnych. Możliwość nadzorowania i obsługi systemu grzewczego przez telefon komórkowy z każdego miejsca i o każdej porze to bezcenna zaleta. Wystarczy jeden telefon i w chwili przybycia na miejsce mają Państwo zapewnione komfortowe ciepło w pomieszczeniach. Obsługa odbywa się poprzez komunikaty SMS. Również ewentualne nieprawidłowości w pracy systemu grzewczego sygnalizowane są przesyłanymi na komórkę wiadomościami tekstowymi SMS.

33 32/33 Vitohome 300 pełne zarządzanie ciepłem w pomieszczeniach Państwa domu Cieszyć się większym komfortem mieszkania i jednocześnie oszczędzać koszty Vitohome 300 firmy Viessmann to idealne rozwiązania dla urzeczywistnienia tego życzenia. Za pomocą systemu centralnego sterowania automatyką domową mogą Państwo nastawiać temperaturę dla każdego pomieszczenia indywidualnie, która będzie zgodna z Państwa osobistym rytmem życia. Oferuje to większy komfort i obniża zużycie energii, ponieważ teraz ogrzewa się już tylko tam, gdzie to jest konieczne i pożądane. Podobnie jak różni są ludzie w jednej rodzinie, tak samo różne jest ich zapotrzebowanie na ciepło. System Vitohome 300 uwzględnia potrzeby wszystkich domowników. Raz nastawiona zaprogramowana automatyka domowa zapewnia pożądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu i o każdej porze dnia i nocy. Za pomocą Vitohome 300 nastawia się nie tylko temperaturę ogrzewania, lecz również temperaturę ciepłej wody. Vitohome 300 oszczędność energii i komfort w jednym miejscu Vitohome 300 jest prosty w obsłudze od samego początku. Komunikacja pomiędzy komponentami systemu odbywa się drogą radiową. Jest to idealne w przypadku istniejących domów, ponieważ nie trzeba prowadzić przewodów. Również w przypadku ogrzewania nie są Państwo zmuszeni do kosztownej wymiany sprzętu. Wszędzie tam, gdzie do urządzenia grzewczego można przyłączyć regulator Vitotrol 300, istnieje możliwość podłączenia systemu Vitohome 300. Vitohome 300 bazuje na europejskim standardzie komunikacji KNX. Umożliwia to jego bezproblemową rozbudowę o kolejne funkcje również w przyszłości. W specjalistycznym sklepie ze sprzętem elektrycznym znajdą Państwo do tego celu takie komponenty jak czujniki zamknięcia okna, czujniki dymu, systemy sterowania światłem i żaluzjami. Pozwala to na symulację obecności mieszkańców domu i włączanie/wyłączanie alarmu. Daje to nie tylko większy komfort, ale również zwiększa bezpieczeństwo domowników. Vitocom 100 umożliwia nadzór i sterowanie pracą instalacji grzewczej poprzez komunikaty SMS

34 Technika systemowa Możliwości zastosowania kolektorów słonecznych Dobór instalacji solarnej Dobór instalacji solarnej polega na prawidłowym określeniu wymaganej powierzchni kolektorów słonecznych, tak aby zapewnić jak najwyższe oszczędności dzięki ich pracy, ale zarazem nie dopuszczając do powstawania nadwyżek ciepła. Podstawowy układ dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej z zastosowaniem kotła wiszącego lub stojącego, podgrzewającego ciepłą wodę użytkową przez górną wężownicę w tzw. podgrzewaczu biwalentnym. Instalacja solarna podgrzewa ciepłą wodę użytkową przez dolną wężownicę. System umożliwia płynną współpracę kotła grzewczego oraz instalacji solarnej dla zapewnienia najwyższej efektywności i komfortu ciepłej wody użytkowej. Układ dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej z zastosowaniem kompaktowego urządzenia grzewczego Compact Energy Tower pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego z wbudowanym integralnie zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Zastosowanie urządzenia grzewczego tego typu pozwala uniknąć montażu podgrzewacza biwalentnego oszczędzając miejsce zabudowy i koszty inwestycji. Niemal wszystkie komponenty instalacji solarnej są zabudowane w urządzeniu grzewczym.

35 VITOLIG /35 Układ dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej w przypadku modernizacji budynku, gdzie znajduje się istniejący podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. Możliwe jest zastosowanie dodatkowego solarnego podgrzewacza spiętego szeregowo z podgrzewaczem istniejącym kotłowym. Ciepła woda użytkowa podgrzewana jest kolejno przez obydwa współpracujące ze sobą podgrzewacze. Układ dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania ogrzewania budynku w okresach przejściowych. Specjalnej konstrukcji podgrzewacz uniwersalny pozwala podgrzewać ciepłą wodę użytkową w wężownicy ze stali nierdzewnej i wspomagać ogrzewanie budynku dzięki ciepłu gromadzonemu w wodzie grzewczej (w całej objętości podgrzewacza). Możliwe jest dodatkowe wpięcie kotła na drewno lub kominka z płaszczem wodnym dla wspomagania pracy całego systemu grzewczego.

36 Serwis techniczny Nasi specjaliści

37 36/37 U naszych wyspecjalizowanych partnerów są Państwo w najlepszych rękach Znajdujący się w pobliżu wyspecjalizowany partner to dla firmy Viessmann podstawa sukcesu. Z jego wiedzy skorzystają również Państwo, jeżeli zdecydują się na nową pompę ciepła Viessmann. Konsultacje, sprzedaż, montaż i serwis możliwe są wyłącznie poprzez wyspecjalizowane w zakresie instalacji grzewczych firmy serwisowe Viessmann, które są regularnie przez nas szkolone i najlepiej znają nasze produkty. Proszę korzystać z kompleksowej obsługi, jakiej mogą Państwo oczekiwać od swoich instalacyjnych firm serwisowych. Specjaliści współpracujący z firmą Viessmann lub też pracownicy firmy Viessmann udzielą Państwu dokładnych informacji związanych z doborem instalacji solarnej dla Państwa potrzeb. Kalkulator on-line jest narzędziem specjalnie udostępnionym naszym Klientom dla samodzielnego doboru instalacji solarnej i oszacowania efektu ekonomicznego i ekologicznego, jakie przynieść powinno jej użytkowanie w Państwa domu. W prosty i przejrzysty sposób, kalkulator on-line prowadzi dobór instalacji, pomagając w wyborze właściwego dla Państwa potrzeb rozwiązania. Kalkulator on-line jest dostępny na stronach: Kilka przykładów obsługi serwisowej: (strona główna firmy Viessmann, w dziale Produkty -Kolektory słoneczne Platforma Komunikacji z Klientem Indywidualnym, na stronach sklepów on-line Partnerów Handlowych firmy Viessmann bezpłatne, niewiążące i indywidualne konsultacje - również bezpośrednio na miejscu poglądowe wyliczenie oszczędności kosztów ogrzewania w wyniku zabudowania pompy ciepła; również w połączeniu z kolektorami słonecznymi wyliczenie okresu amortyzacji, po upływie którego zwrócą się koszty nowej pompy ciepła w wyniku oszczędności energii określenie faktycznego zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę dla Państwa gospodarstwa domowego lub nieruchomości kompletne rozwiązanie: wszystko z jednej ręki włącznie z wierceniami pod sondę gruntową

38 Kompletny program firmy Viessmann Olejowy kocioł grzewczy 13 do kw Gazowy kocioł grzewczy 4 do kw Kompletny program firmy Viessmann Kompletny program firmy Viessmann oferuje przyszłościowe systemy grzewcze na olej, gaz, energię słoneczną, drewno i ciepło z natury. W przeciwieństwie do wielu wyspecjalizowanych oferentów Państwa firma serwisowa Viessmann może udzielać porad w kwestii wszystkich generatorów ciepła, niezależnie od nośnika energii, i przekazywać klarowne rekomendacje i zalecenia. Dzięki temu znajdą Państwo w firmie Viessmann najlepsze dla siebie rozwiązanie, jak można zaoszczędzić energię i podjąć bezpieczną decyzję na przyszłość. Nasz kompletny program wyznacza standardy Kompletny program firmy Viessmann obejmuje wyznaczające przyszłościowe trendy systemy grzewcze dla wszystkich nośników energii i wszystkich zakresów mocy od 1,5 do kw. W naszym trójstopniowym programie (100, 200 i 300) posiadamy odpowiednio dostosowane rozwiązania na każdą potrzebę technicznie przejrzyste i zróżnicowane cenowo. I to z jednej ręki. Z perfekcyjnie dopasowanymi do siebie komponentami systemowymi.

39 38/39 Instalacje solarne i systemy fotowoltaiczne Kotły opalane drewnem 4 do kw Pompy ciepła 1,5 do kw Klimatyzacja Komponenty systemowe Olejowe kotły grzewcze Do opalania olejem opałowym Viessmann oferuje Państwu kompletny trójstopniowy program wysokosprawnych, niskotemperaturowych i kondensacyjnych kotłów o mocy od 13 do kw, z żeliwa i stali, stojących i wiszących. Trójstopniowy kompletny program firmy Viessmann: odpowiednie rozwiązanie na każde wymaganie i każdy budżet Gazowe kotły grzewcze Trójstopniowy program kotłów gazowych firmy Viessmann obejmuje stojące i wiszące kotły niskotemperaturowe i kondensacyjne o mocy od 4 do kw (kaskady kotłów wiszących do 420 kw). Instalacje solarne Viessmann jest jednym z wiodących europejskich producentów instalacji wykorzystujących energię słoneczną. Mogą Państwo u nas nabyć zarówno innowacyjne kolektory płaskie i rurkowe do wspomagania ogrzewania jak i moduły fotowoltaiczne o wysokiej mocy do wytwarzania prądu. Kotły opalane drewnem / energia uzyskiwana ze spalania drewna Viessmann posiada kompletne rozwiązania dla opalania drewnem od kotłów na pelety do ogrzewania domów aż po budowę kompleksowych instalacji do wytwarzania prądu i ciepła z biomasy, np. na potrzeby osiedli mieszkaniowych, przedsiębiorstw przemysłowych i przedsiębiorstw zaopatrzenia publicznego (zakres mocy: 4 do kw) Pompy ciepła Wykorzystać ciepło z natury: bogaty program pomp ciepła firmy Viessmann od pomp ciepła do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej aż po indywidualne rozwiązania instalacji o mocy wielu tysięcy kw. Źródłem ciepła są tu: grunt, woda lub powietrze.

40 Kontakt i dalsze informacje Wygodna informacja prosto z firmy: Viessmann online oferuje szczegółowe informacje o produktach, możliwościach pomocy i usługach Jesteśmy dla Państwa Viessmann jest przedsiębiorstwem rodzinnym, które prowadzi działalność na całym świecie. W stałym dialogu z naszymi partnerami opracowujemy nowatorskie rozwiązania zawsze mając na względzie Państwa życzenia i wymagania. Wyspecjalizowani partnerzy firmy Viessmann są Państwa kompetentnymi i zaangażowanymi partnerami do rozmów na miejscu i chętnie pomogą Państwu we wszystkich kwestiach związanych z tematem ogrzewania i modernizacji. Najlepiej proszę się z nimi umówić na osobistą rozmowę. Państwa partner techniczny z firmy Viessmann chętnie udzieli dalszej pomocy! Viessmann online Dalsze informacje o produktach i usługach firmy Viessmann znajdą Państwo również na naszej stronie internetowej pod adresem Znajdują się tam obszerne informacje o wszystkich produktach i usługach firmy Viessmann a także na temat ogrzewania.

41 40/41 Szybka pomoc przez Internet Mają Państwo pytania dotyczące produktów firmy Viessmann lub związane z tematem ogrzewania? Pod adresem znajdą Państwo bogatą ilość informacji, poradników, a także kalkulatory on-line dla samodzielnego doboru instalacji solarnej i innych systemów. prezentacja produktów baza Partnerów Handlowych dane kontaktowe serwis techniczny Konsultant on-line Bezpłatne porady udzielane są przez Konsultanta on-line poprzez Platformę Internetową Komunikacji z Klientem Indywidualnym firmy Viessmann Państwa lokalny partner Szukają Państwo naszego autoryzowanego Partnera Handlowego w pobliżu swojego miejsca zamieszkania? Proszę skorzystać z funkcji szybkiego wyszukiwania pod adresem W tym celu należy odwiedzić na naszej stronie internetowej bazę autoryzowanych partnerów firmy Viessmann Najbliższy Partner Dofinansowanie inwestycji Na rynku polskim są agencje zajmujące się pozyskiwaniem dotacji dla swoich klientów z następujących źródeł: dotacje z funduszy unijnych, dotacje dla małych i średnich (MŚP) przedsiębiorstw, fundusze proinnowacyjne i ekologiczne. Aktualne informacje o środkach pomocowych, jakie mogą Państwo uzyskać w przypadku wyboru przyjaznego dla środowiska naturalnego systemu grzewczego firmy Viessmann znajdują się na stronach internetowych agencji promujących programy niskiej emisji zanieczyszczeń środowiska. Agencje kompleksowo obsługują przedsiębiorstwa i instytucje publiczne oraz klientów indywidualnych w zakresie procesu pozyskania środków, począwszy od przeprowadzenia analizy możliwości dofinansowania, poprzez przygotowanie kompletnego projektu i wniosku, aż do rozliczenia otrzymanego dofinansowania.

42 Świat firmy Viessmann

43 42/43 Zakłady firmy Viessmann Wytwarzać ciepło w sposób komfortowy, ekonomiczny, chroniący środowisko naturalne i dostarczać je zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorstwo rodzinne Viessmann już od trzech pokoleń czuje się zobowiązane do wypełniania tego zadania. Opracowując cały szereg znakomitych produktów i rozwiązań firma Viessman stale stawia kamienie milowe, które uczyniły z niej pioniera w zakresie technologii i inicjatora wielu działań całej branży. Posiadając 16 zakładów w Niemczech, Austrii, Francji, Kanadzie, Polsce, na Węgrzech i w Chinach, sieć dystrybucyjną w Niemczech i 35 innych krajach, oraz 120 oddziałów handlowych na całym świecie, firma Viessmann ma wybitnie międzynarodowy charakter. Kompetencje Wykształcenie i dokształcanie coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Już na początku lat 60-tych postawiliśmy sobie za zadanie zaoferowanie naszym kompetentnym partnerom technicznym odpowiednio dostosowanego programu dokształcania. Dziś Viessmann dysponuje nowoczesnym, nie mającym równego sobie centrum informacji w siedzibie przedsiębiorstwa w Allendorf (Eder): w Akademii Viessmann szkoli się co roku ponad partnerów technicznych aktualizując w ten sposób stan swojej wiedzy. Centrala energetyczna przyszłości W ramach całościowego projektu ochrony klimatu firma Viessmann zbudowała centralę energetyczną, która w całości została oparta na technologiach chroniących klimat. Obejmują one wytwarzanie energii, jej wykorzystanie i chroniącą klimat produkcję w zakładach Allendorf (Eder). W rezultacie zaoszczędzono 40 % zużywanej dotąd w zakładach energii pochodzącej ze źródeł kopalnych, a emisja CO 2 zmniejszyła się o jedną trzecią. Odpowiedzialność Viessmann poczuwa się do swojej odpowiedzialności społecznej i socjalnej. Pracownicy w firmie Viessmann tworzą działający na skalę globalną zespół, którego charakter określa lojalność, niezawodność i odpowiedzialne postępowanie każdego z osobna. Zwracamy uwagę na to, aby wszystkie procesy były nieszkodliwe dla środowiska naturalnego i promujemy stosowanie energii odnawialnych. Ponadto angażujemy się w działania związane z nauką, sztuką i kulturą, oraz od wielu lat zajmujemy się z powodzeniem na skalę międzynarodową sponsoringiem sportowym. Viessmann Group

Nie czekaj korzystaj z bezpłatnej energii

Nie czekaj korzystaj z bezpłatnej energii Nie czekaj korzystaj z bezpłatnej energii VITOSOL technika solarna Viessmann wnosi słońce do Twojego domu! 2 Czy nie jest wspaniale, wygrzewać się latem na słońcu? I czy nie było by dobrze wykorzystać

Bardziej szczegółowo

Ogrzewanie energią słoneczną

Ogrzewanie energią słoneczną Ogrzewanie energią słoneczną 2/ Energia słoneczna bezpłatne ciepło z dostawą do domu Ten, kto dzisiaj inwestuje w nową instalację grzewczą, powinien od razu uwzględnić w swoich planach uzupełnienie jej

Bardziej szczegółowo

VITOCELL Pojemnościowe podgrzewacze c.w.u. z pokryciem ochronnym emalią Ceraprotect lub z nierdzewnej stali szlachetnej Pojemność: 80 do 1000 litrów

VITOCELL Pojemnościowe podgrzewacze c.w.u. z pokryciem ochronnym emalią Ceraprotect lub z nierdzewnej stali szlachetnej Pojemność: 80 do 1000 litrów VITOCELL Pojemnościowe podgrzewacze c.w.u. z pokryciem ochronnym emalią Ceraprotect lub z nierdzewnej stali szlachetnej Pojemność: 80 do 1000 litrów 2 Vitocell: Odpowiedni podgrzewacz dla wszystkich potrzeb

Bardziej szczegółowo

VITOSOL 100-F Kolektory płaskie do wykorzystania energii słonecznej Moduły o powierzchni absorbera 2,3 m 2. Vitosol 100-F

VITOSOL 100-F Kolektory płaskie do wykorzystania energii słonecznej Moduły o powierzchni absorbera 2,3 m 2. Vitosol 100-F Kolektory płaskie do wykorzystania energii słonecznej Moduły o powierzchni absorbera 2,3 m 2 Vitosol 100-F typ SV1 Vitosol 100-F Kolektor płaski Typ SV1 i SH1 do pionowego lub poziomego montażu, na płaskich

Bardziej szczegółowo

VITOSOL. Systemy solarne Kolektory płaskie i rurowe

VITOSOL. Systemy solarne Kolektory płaskie i rurowe VITOSOL Systemy solarne Kolektory płaskie i rurowe Ciepło ze Słońca: energia z dostawą do domu To jest pewne: Słońce nie przyśle żadnego rachunku. Energia słoneczna jest więc bezpłatna. I do tego efektywna

Bardziej szczegółowo

VITOSOL. Systemy solarne Kolektory płaskie i rurowe

VITOSOL. Systemy solarne Kolektory płaskie i rurowe VITOSOL Systemy solarne Kolektory płaskie i rurowe Kolektory słoneczne Vitosol Ciepło ze Słońca: energia z dostawą do domu To jest pewne: Słońce nie przyśle żadnego rachunku. Energia słoneczna jest więc

Bardziej szczegółowo

Hoval Cosmo Ekonomiczny kocioł grzewczy o mocach 100 do 1450 kw

Hoval Cosmo Ekonomiczny kocioł grzewczy o mocach 100 do 1450 kw Hoval Cosmo Ekonomiczny kocioł grzewczy o mocach 100 do 1450 kw Czujesz się dobrze, gdy zimową mroźną porą wchodzisz do ciepłych, dobrze nagrzanych pomieszczeń: hal, basenów, szpitali, biur czy centrów

Bardziej szczegółowo

Tower Multi. Wymiennik c.w.u. z trzema wężownicami spiralnymi - SGW(S)M

Tower Multi. Wymiennik c.w.u. z trzema wężownicami spiralnymi - SGW(S)M Tower Multi Wymiennik c.w.u. z trzema wężownicami spiralnymi - Tower Multi, to pionowy wymiennik c.w.u. z trzema wężownicami spiralnymi zasilany, w głównej mierze, czystą energią słoneczną. Możliwość zasilania

Bardziej szczegółowo

Systemy solarne Wolf. Oszczędzanie energii - kolektory słoneczne dla Ciebie i Twojej rodziny

Systemy solarne Wolf. Oszczędzanie energii - kolektory słoneczne dla Ciebie i Twojej rodziny Systemy solarne Wolf Oszczędzanie energii - kolektory słoneczne dla Ciebie i Twojej rodziny 02 03 Spis treści Ciepła woda użytkowa i wspomaganie ogrzewania w Twoim domu Systemy solarne Wolf 04 Wysokowydajne

Bardziej szczegółowo

Solary Termiczne Präsentationstitel in der Fußzeile Viessmann Group

Solary Termiczne Präsentationstitel in der Fußzeile Viessmann Group Solary Termiczne Präsentationstitel in der Fußzeile Viessmann Group 30.06.2017 1 Kolektory słoneczne Dla instalacji solarnej decydujący jest długi okres jej użytkowania. Dlatego musi ona być wykonana z

Bardziej szczegółowo

TopTechnika. Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

TopTechnika. Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi TopTechnika Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi Skorzystaj z 45% dotacji z NFOŚiGW na kolektory słoneczne Instalacje kolektorów słonecznych idealnie nadają się do podgrzewu ciepłej wody użytkowej

Bardziej szczegółowo

RUUKKI RUUKKI SYSTEMY SOLARNE

RUUKKI RUUKKI SYSTEMY SOLARNE RUUKKI SYSTEMY SOLARNE RUUKKI SYSTEMY SOLARNE 2 Ruukki systemy solarne Skorzystaj z darmowego źródła energii Energia słoneczna Rosnące ceny energii, świadomość ekologiczna i coraz surowsze przepisy to

Bardziej szczegółowo

Ogrzewanie nowoczesnych domów jednorodzinnych

Ogrzewanie nowoczesnych domów jednorodzinnych Ogrzewanie nowoczesnych domów jednorodzinnych Często w nowych domach i przy modernizacji ogrzewania, trudno jest znaleźć miejsce na kocioł. Dotyczy to w szczególności domów bliźniaczych i szeregowych,

Bardziej szczegółowo

Solar. Rurowe kolektory próżniowe ENERGIA SŁONECZNA DLA KOMFORTU CIEPŁA. Ciepło, które polubisz

Solar. Rurowe kolektory próżniowe ENERGIA SŁONECZNA DLA KOMFORTU CIEPŁA. Ciepło, które polubisz Rurowe kolektory próżniowe ENERGIA SŁONECZNA DLA KOMFORTU CIEPŁA Ciepło, które polubisz Solar Rurowe kolektory próżniowe: wysoka jakość, trwałość, estetyka Nowy lśniący element na Twoim dachu: rurowe kolektory

Bardziej szczegółowo

Kolektory słoneczne. Viessmann Sp. Z o.o

Kolektory słoneczne. Viessmann Sp. Z o.o PROMIENIOWANIE BEZPOŚREDNIE PROMIENIOWANIE ROZPROSZONE NapromieniowanieNPR, Wh/(m 2 x d) Program produkcji Kolektory słoneczne płaskie ( 2013 ) Vitosol 200-F SVK ( pakiet 2 szt. ) 2,01 m 2 / 1 szt. Vitosol

Bardziej szczegółowo

Systemy solarne Sunroof technika solarna

Systemy solarne Sunroof technika solarna Systemy solarne Sunroof technika solarna Energia z dachu Dynamiczny wzrost kosztów energii to efekt wyczerpujących się światowych zasobów gazu i ropy naftowej. Energia słoneczna jest bezpłatna, przyjazna

Bardziej szczegółowo

Ciepło z natury. VITOCAL pompy ciepła

Ciepło z natury. VITOCAL pompy ciepła Ciepło z natury VITOCAL pompy ciepła Ciepło z natury ogrzewanie firmy Viessmann 2 Na pewno myślałeś już o alternatywach wobec ogrzewania konwencjonalnego. Jeśli weźmiesz pod uwagę oszczędność na kosztach

Bardziej szczegółowo

Kolektory słoneczne z 45% dotacją

Kolektory słoneczne z 45% dotacją Kolektory słoneczne z 45% dotacją Co to jest kolektor słoneczny? Kolektor słoneczny urządzenie, które wykorzystuje energię promieniowania słonecznego, które w postaci fal elektromagnetycznych dociera do

Bardziej szczegółowo

Nowa oferta Nowy regulator Vitotronic wyróżniony nagrodą wzorniczą Design Plus. Oferta ważna od r.

Nowa oferta Nowy regulator Vitotronic wyróżniony nagrodą wzorniczą Design Plus. Oferta ważna od r. Nowa oferta 2010 Kompletny program produktów firmy Viessmann oraz przedstawione pakiety ułatwią Państwu wybór urządzeń i realizację planowanych inwestycji. Opierając się o nowoczesne technologie, w szczególności

Bardziej szczegółowo

Ogrzewanie energią słoneczną

Ogrzewanie energią słoneczną Ogrzewanie energią słoneczną 2/3 Energia słoneczna bezpłatne ciepło z dostawą do domu Ten, kto dzisiaj inwestuje w nową instalację grzewczą, powinien od razu uwzględnić w swoich planach uzupełnienie jej

Bardziej szczegółowo

Mała instalacja słoneczna w domu 1-rodzinnym

Mała instalacja słoneczna w domu 1-rodzinnym Mała instalacja słoneczna w domu 1-rodzinnym Jak funkcjonuje typowa instalacja słoneczna w domu 1-rodzinnym? Dla jakich potrzeb może pracować mała instalacja słoneczna? Czy możliwe jest dodatkowe wspomaganie

Bardziej szczegółowo

Dlaczego podgrzewacze wody geostor?

Dlaczego podgrzewacze wody geostor? Dlaczego podgrzewacze wody? Aby efektywnie wykorzystać energię natury. Ponieważ wybiega w przyszłość. VIH RW 300 Podgrzewacz pojemnościowy, wyposażony w wężownicę o dużej powierzchni, do współpracy z pompą

Bardziej szczegółowo

Przy montażu należy uwzględnić wszystkie elementy krajobrazu które mogą powodować zacienienie instalacji

Przy montażu należy uwzględnić wszystkie elementy krajobrazu które mogą powodować zacienienie instalacji Czy kolektorami słonecznymi można ogrzewać dom? Sama instalacja solarna nie jest w stanie samodzielnie zapewnić ogrzewania budynku. Kolektory słoneczne, w naszej szerokości geograficznej, głównie wykorzystywane

Bardziej szczegółowo

Dlaczego sterowniki pogodowe calormatic?

Dlaczego sterowniki pogodowe calormatic? Sterowniki pogodowe Dlaczego sterowniki pogodowe? Bo łączą komfort i ekonomię użytkowania. Ponieważ wybiega w przyszłość. 450 Sterownik pogodowy do współpracy z kotłami wyposażonymi w złącze komunikacyjne

Bardziej szczegółowo

Zestaw Solarny SFCY-01-300-40

Zestaw Solarny SFCY-01-300-40 Zestaw Solarny SFCY-01-300-40 Zestaw solarny do ogrzewania wody c.w.u SFCY-01-300-40, przeznaczony jest do użytkowania w domach jednorodzinnych i pozwala na całoroczne podgrzewanie wody użytkowej dla rodziny

Bardziej szczegółowo

Skojarzone układy Hewalex do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku

Skojarzone układy Hewalex do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku Skojarzone układy Hewalex do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku Układy grzewcze, gdzie konwencjonalne źródło ciepła jest wspomagane przez urządzenia korzystające z energii odnawialnej

Bardziej szczegółowo

Komfortowa Centrala Solarna CSZ-11/300 CSZ-20/300 CSZ-24/300

Komfortowa Centrala Solarna CSZ-11/300 CSZ-20/300 CSZ-24/300 Informacja na temat... Komfortowa Centrala Solarna CSZ-11/300 CSZ-20/300 CSZ-24/300 1 Podstawy Według EEciepłoG (Odnawialna - Energia Ustawa o cieple) od roku 2009 w nowych budynkach min. 15% zapotrzebowania

Bardziej szczegółowo

Pompa ciepła do c.w.u. Supraeco W. Nowa pompa ciepła Supraeco W do ciepłej wody użytkowej HP 270. Junkers

Pompa ciepła do c.w.u. Supraeco W. Nowa pompa ciepła Supraeco W do ciepłej wody użytkowej HP 270. Junkers Nowa pompa ciepła Supraeco W do ciepłej wody użytkowej HP 270 1 Junkers Informacje ogólne: podgrzewacz pojemnościowy 270 litrów temperatury pracy: +5 C/+35 C COP = 3,5* maksymalna moc grzewcza PC: 2 kw

Bardziej szczegółowo

Dlaczego unistor, actostor?

Dlaczego unistor, actostor? kompaktowych rozmiarów Dlaczego? Bo to wysoka wydajność w kompaktowej obudowie. Ponieważ wybiega w przyszłość. unistor VIH Q 75 B Wiszący podgrzewacz pojemnościowy, wyposażony w wężownicę do współpracy

Bardziej szczegółowo

Cerapur Comfort. Kod: ZWBR 35-3E. Producent:

Cerapur Comfort. Kod: ZWBR 35-3E. Producent: Cerapur Comfort Kod: ZWBR 35-3E Producent: Cerapur Comfort Wiszący kocioł kondensacyjny Cerapur Comfort to połączenie najnowocześniejszej technologii i atrakcyjnego wzornictwa. To najwyższy komfort ciepła,

Bardziej szczegółowo

Elektryczne kotły c.o.

Elektryczne kotły c.o. Elektryczne kotły c.o. Kotły elektryczne doskonale nadają się do ogrzewania budynków oddalonych od sieci gazowej oraz takich, w których nie ma możliwości podłączenia gazu. Ich instalacja wiąże się z niewielkimi

Bardziej szczegółowo

Odnawialne Źródła Energii (OZE) PREZENTACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ZIELONKI

Odnawialne Źródła Energii (OZE) PREZENTACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ZIELONKI Odnawialne Źródła Energii () PREZENTACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ZIELONKI CO TO JEST? Energia odnawialna to taka, której źródła są niewyczerpalne i których eksploatacja powoduje możliwie najmniej szkód w

Bardziej szczegółowo

c kocioł sklep rado KOTŁY GAZOWE O MOCY KW > NOWOŚĆ!! Vaillant VUW 240/5-3+montaż gratis

c kocioł sklep rado KOTŁY GAZOWE O MOCY KW > NOWOŚĆ!! Vaillant VUW 240/5-3+montaż gratis KOTŁY GAZOWE O MOCY 20-40 KW > Model : 0010016513 Producent : Vaillant Opis pełny Producent: Vaillant Gwarancja: 2 LATA Pakowanie: oryginalne opakowanie producenta ( karton + styropiany zabezpieczające)

Bardziej szczegółowo

Systemy solarne Stiebel Eltron. Korzystaj z energii każdego dnia!

Systemy solarne Stiebel Eltron. Korzystaj z energii każdego dnia! KOLEKTORY SŁONECZNE Systemy solarne Stiebel Eltron. Korzystaj z energii każdego dnia! SOL 27 premium SOL 27 basic SOL 23 premium Najwyższa jakość Wysoka sprawność Więcej możliwości montażu 07 2012 Systemy

Bardziej szczegółowo

kolektory słoneczne w zestawach oferta Lajt

kolektory słoneczne w zestawach oferta Lajt kolektory słoneczne w ach oferta Lajt print: LA/2012/01 Nowa jakość. Nowa cena. Nowe rozwiązania Lajt. Zgodnie z własną wizją rozwoju, firma Watt dąży do doskonalenia swoich produktów, dostosowanych do

Bardziej szczegółowo

>> Wyjątkowo tanie wytwarzanie c.w.u. >> Pokrycie zapotrzebowania rodziny >> Wszędzie znajdzie swoje miejsce

>> Wyjątkowo tanie wytwarzanie c.w.u. >> Pokrycie zapotrzebowania rodziny >> Wszędzie znajdzie swoje miejsce KOTŁY KONDENSACYJNE POMPY CIEPŁA INSTALACJE SOLARNE Kaliko TERMODYNAMICZNY PODGRZEWACZ WODY STANDARD Powietrze źródłem ciepła >> Wyjątkowo tanie wytwarzanie c.w.u. >> Pokrycie zapotrzebowania rodziny >>

Bardziej szczegółowo

Inwestycja instalacji kolektorów słonecznych i pomp ciepła w Mieście Nowy Targ

Inwestycja instalacji kolektorów słonecznych i pomp ciepła w Mieście Nowy Targ Inwestycja instalacji kolektorów słonecznych i pomp ciepła w Mieście Nowy Targ dr Edyta Bieniek Białas Dyrektor IDE Innowacja s.c mgr Wacław Klepacki Z-ca Dyrektora IDE-Innowacja s.c. 1 Projekt Instalacji

Bardziej szczegółowo

Wienkra: Hydro Kit - Moduł centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla systemów MULTI V

Wienkra: Hydro Kit - Moduł centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla systemów MULTI V Wienkra: Hydro Kit - Moduł centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla systemów MULTI V Hydro Kit LG jest elementem kompleksowych rozwiązań w zakresie klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania, który

Bardziej szczegółowo

Pompy ciepła. Gruntowe pompy ciepła. Niezawodne ogrzewanie, duże oszczędności. Ciepło, które polubisz

Pompy ciepła. Gruntowe pompy ciepła. Niezawodne ogrzewanie, duże oszczędności. Ciepło, które polubisz Gruntowe pompy ciepła Pompy ciepła Niezawodne ogrzewanie, duże oszczędności Ciepło, które polubisz Supraeco STE-: pompa ciepła solanka/woda spełniająca wysokie wymagania Pompy geotermiczne serii STE- w

Bardziej szczegółowo

Plan prezentacji. Rodzaje urządzeń do pozyskiwania energii słonecznej. Korzyści płynące z zastosowania technologii solarnych

Plan prezentacji. Rodzaje urządzeń do pozyskiwania energii słonecznej. Korzyści płynące z zastosowania technologii solarnych Plan prezentacji Rodzaje urządzeń do pozyskiwania energii słonecznej Korzyści płynące z zastosowania technologii solarnych Formy wsparcia w inwestycje solarne Opłacalność inwestycji w energie słoneczną

Bardziej szczegółowo

Kolektory słoneczne dla każdego

Kolektory słoneczne dla każdego Kolektory słoneczne dla każdego Kolektory słoneczne podlegają szczególnym wymaganiom, głównie co do efektywności, niezawodności i długiej bezawaryjnej eksploatacji. Są również ważnym elementem kształtowania

Bardziej szczegółowo

Nowoczesna fotowoltaika Immergas - efektywne wytwarzanie prądu i ciepła

Nowoczesna fotowoltaika Immergas - efektywne wytwarzanie prądu i ciepła Nowoczesna fotowoltaika Immergas - efektywne wytwarzanie prądu i ciepła Fotowoltaika, technologia umożliwiająca przemianę światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną, jest jednym z najszybciej

Bardziej szczegółowo

SKYTEH. Elektrodowe systemy grzewcze wykorzystywane są na całym świecie.

SKYTEH. Elektrodowe systemy grzewcze wykorzystywane są na całym świecie. PL SKYTEH. Firma SKYTEH powstała w 2009 r., wprowadzając na rynek polski technologię elektrodową, umożliwiającą ogrzewanie mieszkań i domów za pomocą energii elektrycznej. Na skutek rosnących w bardzo

Bardziej szczegółowo

Kumulo z dwiema wężownicami spiralnymi. Zbiornik kombinowany do akumulacji ciepła - SG(K)

Kumulo z dwiema wężownicami spiralnymi. Zbiornik kombinowany do akumulacji ciepła - SG(K) Kumulo z dwiema wężownicami spiralnymi Zbiornik kombinowany do akumulacji ciepła - Zbiornik kombinowany Kumulo z dwiema wężownicami spiralnymi, to najwydajniejszy sposób na szybkie ogrzewanie wody użytkowej,

Bardziej szczegółowo

DOKUMENTACJA TECHNICZNA INSTALACJI SOLARNEJ*

DOKUMENTACJA TECHNICZNA INSTALACJI SOLARNEJ* DOKUMENTACJA TECHNICZNA INSTALACJI SOLARNEJ* Zawartość projektu: Schemat instalacji solarnej Certyfikat SolarKeymark Dane techniczne kolektora słonecznego Kosztorys Dane inwestora:............ Producent/Dystrybutor:

Bardziej szczegółowo

POMPA CIEPŁA DO CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ Z 200 l ZASOBNIKIEM C.W.U. I JEDNĄ WĘŻOWNICĄ

POMPA CIEPŁA DO CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ Z 200 l ZASOBNIKIEM C.W.U. I JEDNĄ WĘŻOWNICĄ Pompy ciepła do przygotowania c.w.u. POMPA CIEPŁA DO CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ Z 200 l ZASOBNIKIEM C.W.U. I JEDNĄ WĘŻOWNICĄ Nowoczesna automatyka z intuicyjnym dotykowym panelem sterowania Zasobnik c.w.u.

Bardziej szczegółowo

Kumulo z wężownicą spiralną w zbiorniku zewnętrznym Zbiornik kombinowany do akumulacji ciepła - SG(K)

Kumulo z wężownicą spiralną w zbiorniku zewnętrznym Zbiornik kombinowany do akumulacji ciepła - SG(K) Kumulo z wężownicą spiralną w zbiorniku zewnętrznym Zbiornik kombinowany do akumulacji ciepła - Zbiornik Kumulo z wężownicą w zbiorniku zewnętrznym, stanowi podstawę kompletnego systemu ogrzewania c.w.u.

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA TECHNICZNA

KONCEPCJA TECHNICZNA KONCEPCJA TECHNICZNA ZASTOSOWANIE KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH DO WSPOMAGANIA OGRZEWANIA WODY UŻYTKOWEJ W BUDYNKACH PRYWATNYCH I UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ W GMINIE NOWY DWÓR MAZOWIECKI Wstęp: Planowana modernizacja

Bardziej szczegółowo

Kolektory słoneczne. Spis treści

Kolektory słoneczne. Spis treści Kolektory słoneczne Spis treści 1. Informacje podstawowe 1.1. Energia użyteczna 1.2. Wpływ orientacji i nachylenia na uzysk energii 1.3. Optymalizacja całości systemu 2. Tabele obrazujące uzyski z montażu

Bardziej szczegółowo

Pompa ciepła mądre podejście do energii

Pompa ciepła mądre podejście do energii Pompa ciepła mądre podejście do energii Korzyści finansowe 2/3 energii pochodzi ze Słońca i zmagazynowana jest w gruncie, wodzie i powietrzu. Pompa ciepła umożliwia ponad 50% zmniejszenie zużycie nośników

Bardziej szczegółowo

kolektory słoneczne w zestawach oferta Lajt

kolektory słoneczne w zestawach oferta Lajt kolektory słoneczne w ach oferta Lajt print: LA/2012/02 Nowa jakość. Nowa cena. Nowe rozwiązania Lajt. Zgodnie z własną wizją rozwoju, firma Watt dąży do doskonalenia swoich produktów, dostosowanych do

Bardziej szczegółowo

COMO (PLUS)/COMO ARIA

COMO (PLUS)/COMO ARIA COMO (PLUS)/COMO ARIA POMPY CIEPŁA DO CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ Na ilustracji: COMO PLUS (po lewej), COMO ARIA (po prawej) NISKIE KOSZTY INWESTYCYJNE OSZCZĘDNY SPOSÓB PRZYGOTOWANIA C.W.U. DOSKONAŁA ALTERNATYWA

Bardziej szczegółowo

Solarne wspomaganie ogrzewania domu

Solarne wspomaganie ogrzewania domu Solarne wspomaganie ogrzewania domu Koszty ogrzewania domu stanowią największe obciążenie budżetu domowego. W zależności od standardu energetycznego budynku mogą one stanowić przeciętnie od 60 do 80% całkowitych

Bardziej szczegółowo

Więcej niż kondensacja

Więcej niż kondensacja Więcej niż kondensacja Kotły kondensacyjne kojarzą się z oszczędnym ogrzewaniem. Ale, sama kondensacja nie gwarantuje jeszcze najniższych kosztów ogrzewania gazem. Porównując sprawność kotłów różnych producentów

Bardziej szczegółowo

Systemy grzewcze oparte na OZE

Systemy grzewcze oparte na OZE Systemy grzewcze oparte na OZE Schematy instalacji przy wykorzystaniu OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) Dzięki systemom grzewczym Buderus, które wykorzystują darmową energią drzemiącą w naturze: w słońcu,

Bardziej szczegółowo

KS-HEW-KSR0-000100 152100 4380,00 HW KSR10 KS-HEW-KSR0-000200 151100 2190,00 HW

KS-HEW-KSR0-000100 152100 4380,00 HW KSR10 KS-HEW-KSR0-000200 151100 2190,00 HW Systemy solarne - HEWALEX KOLEKTORY SŁONECZNE PŁASKIE Płaskie kolektory słoneczne serii KS2000 przeznaczone są do podgrzewania wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania oraz podgrzewania wody

Bardziej szczegółowo

Kolektory słoneczne. Katalog

Kolektory słoneczne. Katalog Kolektory słoneczne Katalog KOLEKTORY SŁONECZNE PŁASKIE Kolektory płaskie to prosta i atrakcyjna pod względem finansowym metoda pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Kolektory On posiadają unikalny sposób

Bardziej szczegółowo

Powierzchnia grzewcza Inox-Radial ze stali nierdzewnej zapewnia

Powierzchnia grzewcza Inox-Radial ze stali nierdzewnej zapewnia Powierzchnie grzewcze Inox-Radial ze stali nierdzewnej zapewniające wysokie bezpieczeństwo eksploatacji przy dużej trwałości. Duża moc cieplna na małej powierzchni Modulowany palnik cylindryczny MatriX

Bardziej szczegółowo

Więcej niż ogrzewanie

Więcej niż ogrzewanie Więcej niż ogrzewanie Nawet najprostsze urządzenia i instalacje ogrzeją każdy budynek. Dla tych którzy oczekują czegoś więcej, firma Viessmann proponuje rozwiązania, które sprawią że ogrzewanie będzie

Bardziej szczegółowo

ATLAS D / ATLAS D CONDENS

ATLAS D / ATLAS D CONDENS ATLAS D / ATLAS D CONDENS KONWENCJONALNE / KONDENSACYJNE ŻELIWNE KOTŁY OLEJOWE ŻELIWNE KOTŁY OLEJOWE BEZ / LUB Z WBUDOWANYM PALNIKIEM MODELE BEZ / LUB ZE ZINTEGROWANYM ZASOBNIKIEM C.W.U. WYMIENNIK Z WYSOKIEJ

Bardziej szczegółowo

EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna

EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna BRÖTJE Pewność jest naszą mocną stroną 02 Dlaczego? Ponieważ stawiamy na rozwój i indywidualne podejście do klienta. Do każdego rodzaju energii

Bardziej szczegółowo

EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna

EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna EcoCondens Kompakt BBK Gazowa, kondensacyjna centrala cieplna BRÖTJE Pewność jest naszą mocną stroną 02 Dlaczego? Ponieważ stawiamy na rozwój i indywidualne podejście do klienta. Do każdego rodzaju energii

Bardziej szczegółowo

KaMo-System Decentralne moduły mieszkaniowe dla domów wielorodzinnych

KaMo-System Decentralne moduły mieszkaniowe dla domów wielorodzinnych KaMo-System Decentralne moduły mieszkaniowe dla domów wielorodzinnych Decentralne przygotowywanie świeżej, ciepłej wody użytkowej efektywne i energooszczędne ogrzewanie Niskie koszty ogrzewania dzięki

Bardziej szczegółowo

DOKUMENTACJA TECHNICZNA INSTALACJI SOLARNEJ *

DOKUMENTACJA TECHNICZNA INSTALACJI SOLARNEJ * DOKUMENTACJA TECHNICZNA INSTALACJI SOLARNEJ * Zawartość projektu: Schemat instalacji solarnej Certyfikat SolarKeymark Dane techniczne kolektora słonecznego Kosztorys Dane inwestora:............ Producent/Dystrybutor:

Bardziej szczegółowo

EcoCondens Kompakt BBK

EcoCondens Kompakt BBK Prosp_EcoConBBK_E_pl.qxp:Prospekt_BBK_210x297 19-04-11 10:45 Page 1 EcoCondens Kompakt BBK Dobre połączenie: ochrona środowiska plus technika 03 Czysto, sprawnie, ekologicznie. Oszczędne wykorzystanie

Bardziej szczegółowo

[opis:] NOWOŚĆ! Kolektory słoneczne Logasol SKN 4.0. Płaskie kolektory płytowe do montażu pionowego/poziomego Logasol SKN 4.0

[opis:] NOWOŚĆ! Kolektory słoneczne Logasol SKN 4.0. Płaskie kolektory płytowe do montażu pionowego/poziomego Logasol SKN 4.0 Kolektory słoneczne Logasol SKN 4.0 Płaskie kolektory płytowe do montażu pionowego/poziomego Logasol SKN 4.0 blisko 30 lat doświadczenia w instalacjach słonecznych NOWOŚĆ! [opis:] Logasol SKN 4.0 s / Logasol

Bardziej szczegółowo

Supraeco A SAO-2 ACM-solar

Supraeco A SAO-2 ACM-solar Supraeco SO2 CMsolar powietrzewoda Supraeco SO2 jest dostępna od 6 do kw mocy grzewczej. Wyróżnia się wysokim COP sięgającym nawet 5,1. Dzięki technologii inwerterowej automatycznie dostosowuje się do

Bardziej szczegółowo

Kolektory słoneczne płaskie - montaż na połaci dachu SOL 27 premium S/W

Kolektory słoneczne płaskie - montaż na połaci dachu SOL 27 premium S/W Najnowszy kolektor płaski SOL 27 premium jest urządzeniem o najwyższej sprawności dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii wykonania. Dostępny jest w wersji do montażu pionowego (S) lub poziomego (W).

Bardziej szczegółowo

Program do symulacji pracy instalacji kolektorów słonecznych ESOP

Program do symulacji pracy instalacji kolektorów słonecznych ESOP Program do symulacji pracy instalacji kolektorów słonecznych ESOP Symulacja instalacji Program ESOP Symulacja pracy instalacji z wykorzytaniem programu ESOP Symulacja to obliczenie wykonane za pomocą modelu

Bardziej szczegółowo

Instalacje z kolektorami pozyskującymi energię promieniowania słonecznego (instalacje słoneczne)

Instalacje z kolektorami pozyskującymi energię promieniowania słonecznego (instalacje słoneczne) Czyste powietrze - odnawialne źródła energii (OZE) w Wyszkowie 80% dofinansowania na kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej dla istniejących budynków jednorodzinnych Instalacje z kolektorami

Bardziej szczegółowo

NOWOŚĆ. EcoTherm Kompakt WBS/WBK/WBC Gazowy wiszący kocioł kondensacyjny. ... lepiej z Brötje LEPIEJ JUŻ NIE MOŻNA OSZCZĘDZAĆ

NOWOŚĆ. EcoTherm Kompakt WBS/WBK/WBC Gazowy wiszący kocioł kondensacyjny. ... lepiej z Brötje LEPIEJ JUŻ NIE MOŻNA OSZCZĘDZAĆ EcoTherm Kompakt WBS/WBK/WBC Gazowy wiszący kocioł kondensacyjny Przedsię biorstwo grupy BAXI LEPIEJ JUŻ NIE MOŻNA OSZCZĘDZAĆ Gazowy wiszący kocioł kondensacyjny na potrzeby modernizacji i budowy nowych

Bardziej szczegółowo

Powietrzna pompa ciepła ekologia i nowoczesne ogrzewanie domu

Powietrzna pompa ciepła ekologia i nowoczesne ogrzewanie domu Powietrzna pompa ciepła ekologia i nowoczesne ogrzewanie domu Coraz częściej decydujemy się na budowę domu w standardzie energooszczędnym wyróżniający się odpowiednią izolacją ścian, przegród zewnętrznych,

Bardziej szczegółowo

Rozwiązanie na każdą potrzebę. Ciepło jest naszym żywiołem. Kompaktowa, kondensacyjna centrala grzewcza o mocy 16-24kW. Logamax plus GB152 T

Rozwiązanie na każdą potrzebę. Ciepło jest naszym żywiołem. Kompaktowa, kondensacyjna centrala grzewcza o mocy 16-24kW. Logamax plus GB152 T [ Powietrze ] [ Woda ] [ Ziemia ] Kompaktowa, kondensacyjna centrala grzewcza o mocy 16-24kW [ Buderus ] Rozwiązanie na każdą potrzebę Logamax plus GB152 T Ciepło jest naszym żywiołem Komfortowe ogrzewanie

Bardziej szczegółowo

Gruntowe pompy ciepła. alterra SERIA. Lepszy sposób na wykorzystanie energii z ziemi! alpha innotec 1

Gruntowe pompy ciepła. alterra SERIA. Lepszy sposób na wykorzystanie energii z ziemi!  alpha innotec 1 Gruntowe pompy ciepła SERIA alterra www.alpha-innotec.pl Lepszy sposób na wykorzystanie energii z ziemi! alpha innotec 1 SERIA alterra Naprawdę najpiękniejszy sposób ogrzewania Dlaczego warto wybrać gruntową

Bardziej szczegółowo

Die Kompetenzmarke für Energiesparsysteme. Technika Solarna TopSon F3/F3-Q

Die Kompetenzmarke für Energiesparsysteme. Technika Solarna TopSon F3/F3-Q Technika Solarna TopSon F3/F3-Q 1 ILOŚĆ ENERGII DOSTARCZANEJ PRZEZ SŁOŃCE CZYSTE NIEBO LEKKIE ZACHMURZENIE SŁOŃCE ZA BIAŁĄ WARSTWĄ CHMUR ZIMA 1000 W/m² 600 W/m² 300 W/m² 100 W/m² KOLEKTORY SŁONECZNE MOGĄ

Bardziej szczegółowo

podgrzewacze i zasobniki c.w.u. solter

podgrzewacze i zasobniki c.w.u. solter podgrzewacze i zasobniki c.w.u. solter innowacyjna konstrukcja dodatkowe króćce przyłączeniowe duża powierzchnia wężownicy większa wydajność c.w.u. większa sprawność kotła kondensacyjnego ceramiczna emalia

Bardziej szczegółowo

Najnowsze technologie eksploatacji urządzeń grzewczych

Najnowsze technologie eksploatacji urządzeń grzewczych Najnowsze technologie eksploatacji urządzeń grzewczych FIRMA FUNKCJONUJE NA RYNKU OD 25 LAT POD OBECNĄ NAZWĄ OD 2012 ROKU. ŚWIADCZY USŁUGI W ZAKRESIE MONTAŻU NOWOCZESNYCH INSTALACJI C.O. ORAZ KOTŁOWNI,

Bardziej szczegółowo

Nowa. , obniżenie zużycia energii oraz chroniące ich budżet.

Nowa. , obniżenie zużycia energii oraz chroniące ich budżet. SYSTEMY ŹRÓDŁO CIEPŁA - WODA Nowa możliwość w Wzrasta zapotrzebowanie właścicieli domów na wymianę układów grzewczych na bardziej efektywne, bardziej oszczędne pod względem kosztów i bardziej przyjazne

Bardziej szczegółowo

Energia słoneczna Kolektory

Energia słoneczna Kolektory Energia słoneczna Kolektory Uwarunkowania, zalety i wady Wybór i opracowanie : Dr inż. Grzegorz Misztal Zasoby energii słonecznej Energia użyteczna W przekroju rocznym napromieniowanie w Polsce odpowiada

Bardziej szczegółowo

Spotkanie informacyjne Instalacje solarne Pompy ciepła Fotowoltaika

Spotkanie informacyjne Instalacje solarne Pompy ciepła Fotowoltaika Spotkanie informacyjne Instalacje solarne Pompy ciepła Fotowoltaika Instalacje solarne Kolektory słoneczne są przeznaczone do wytwarzania ciepła dla potrzeb podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU). Zapotrzebowanie

Bardziej szczegółowo

Klimakonwektory. 2 lata. wodne Nr art.: , , KARTA PRODUKTU. gwarancji. Ekonomiczne produkty zapewniające maksymalną oszczędność!

Klimakonwektory. 2 lata. wodne Nr art.: , , KARTA PRODUKTU. gwarancji. Ekonomiczne produkty zapewniające maksymalną oszczędność! KARTA PRODUKTU Klimakonwektory wodne Nr art.: 416-087, 416-111, 416-112 Ekonomiczne produkty zapewniające maksymalną oszczędność! 2 lata gwarancji Jula Poland Sp. z o.o. Biuro obsługi klienta: 801 600

Bardziej szczegółowo

Ogrzewanie domu pompą ciepła Hewalex

Ogrzewanie domu pompą ciepła Hewalex Artykuł z portalu instalacjebudowlane.pl Ogrzewanie domu pompą ciepła Hewalex Koszty ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej stanowią podstawową część bieżących wydatków związanych z utrzymaniem

Bardziej szczegółowo

Z najlepszej firmy. S3 Turbo: Wysokiej jakości technologia w cenie klasy średniej

Z najlepszej firmy. S3 Turbo: Wysokiej jakości technologia w cenie klasy średniej www.froeling.com Z najlepszej firmy Firma Fröling od niemal pięciu dziesięcioleci zajmuje się wydajnym wykorzystaniem drewna jako nośnika energii. Dziś nazwa Fröling kojarzy się z nowoczesną techniką opalania

Bardziej szczegółowo

POMPA CIEPŁA W DOMU JEDNORODZINNYM I BUDYNKU KOMERCYJNYM

POMPA CIEPŁA W DOMU JEDNORODZINNYM I BUDYNKU KOMERCYJNYM EFEKTYWNE OGRZEWANIE POMPAMI CIEPŁA POMPA CIEPŁA W DOMU JEDNORODZINNYM I BUDYNKU KOMERCYJNYM Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych systemów ogrzewania budynków przy jednoczesnym ogrzewaniu wody

Bardziej szczegółowo

Zainwestuj w odnawialne źródła energii!

Zainwestuj w odnawialne źródła energii! Zainwestuj w odnawialne źródła energii! Kolektory słoneczne Kolektory słoneczne to urządzenia, które przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię cieplną i służą do podgrzewania wody użytkowej czy wspomagania

Bardziej szczegółowo

ZALETY TECHNIKI KONDENSACYJNEJ W KOTLE OLEJOWYM

ZALETY TECHNIKI KONDENSACYJNEJ W KOTLE OLEJOWYM O L E J O W Y K O C I O Ł K O N D E N S A C Y J N Y OSZCZĘDNOŚĆ DZIĘKI EFEKTYWNEMU WYKORZYSTANIU ENERGII INNOWACJE DLA WIĘKSZEGO KOMFORTU I OCHRONY ŚRODOWISKA IDEALNE ROZWIĄZANIE DLA INSTALACJI MODERNIZOWANYCH

Bardziej szczegółowo

KOLEKTORY SŁONECZNE DO PODGRZEWANIA WODY UŻYTKOWEJ - EFEKTYWNOŚĆ I OPŁACALNOŚĆ INSTALACJI

KOLEKTORY SŁONECZNE DO PODGRZEWANIA WODY UŻYTKOWEJ - EFEKTYWNOŚĆ I OPŁACALNOŚĆ INSTALACJI KOLEKTORY SŁONECZNE DO PODGRZEWANIA WODY UŻYTKOWEJ - EFEKTYWNOŚĆ I OPŁACALNOŚĆ INSTALACJI Streszczenie W pracy podjęto problematykę wykorzystywania instalacji słonecznej w jednym z typowych wiejskich domów

Bardziej szczegółowo

PODGRZEWACZE WODY ZE STALI NIERDZEWNEJ

PODGRZEWACZE WODY ZE STALI NIERDZEWNEJ podgrzewacze wody zbiorniki ze stali nierdzewnej PODGRZEWACZE WODY ZE STALI NIERDZEWNEJ KATALOG PRODUKTÓW JESTEŚMY DUMNI ZE SWOICH PRODUKTÓW podgrzewacze wody zbiorniki ze stali nierdzewnej OD195 TERMICA

Bardziej szczegółowo

Kolektor próżniowy Solartime P 10 DE. www.solartime.pl

Kolektor próżniowy Solartime P 10 DE. www.solartime.pl www.solartime.pl Solartime jest producentem kolektorów słonecznych płaskich i próżniowych. Oferuje całe zestawy solarne oraz ogniwa fotowoltaiczne wytwarzające prąd elektryczny. Firma wyspecjalizowała

Bardziej szczegółowo

Zestaw kolektorów słonecznych

Zestaw kolektorów słonecznych Zestaw kolektorów słonecznych Nr art.: 417-031 W zestawie pakiet akcesoriów 417-032 i 417-033 KARTA PRODUKTU Produkty, dzięki którym obniżysz koszty energii! Możliwość dofinansowania z NFOŚiGW do 45% wartości

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE podstawowe z zakresu słonecznych systemów grzewczych

SZKOLENIE podstawowe z zakresu słonecznych systemów grzewczych SZKOLENIE podstawowe z zakresu słonecznych systemów grzewczych Program autorski obejmujący 16 godzin dydaktycznych (2 dni- 1 dzień teoria, 1 dzień praktyka) Grupy tematyczne Zagadnienia Liczba godzin Zagadnienia

Bardziej szczegółowo

Odnawialne źródła energii- kolektory słoneczne we współpracy z pompami ciepła

Odnawialne źródła energii- kolektory słoneczne we współpracy z pompami ciepła Odnawialne źródła energii- kolektory słoneczne we współpracy z pompami ciepła Tomasz Sumera (+48) 722 835 531 tomasz.sumera@op.pl www.eco-doradztwo.eu Kolektory słoneczne Niewyczerpalnym i czystym ekologicznie

Bardziej szczegółowo

Nowa generacja regulatorów Vitotronic

Nowa generacja regulatorów Vitotronic Nowa generacja regulatorów Vitotronic Nowy start Viessmann rewolucjonizuje technikę regulacji, wprowadzając nową generację regulatorów Vitotronic. Obsługiwane intuicyjnie w technice menu, komfortowe regulatory

Bardziej szczegółowo

POMPA CIEPŁA DO CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ Z 250 l ZASOBNIKIEM C.W.U. I DWIEMA WĘŻOWNICAMI

POMPA CIEPŁA DO CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ Z 250 l ZASOBNIKIEM C.W.U. I DWIEMA WĘŻOWNICAMI Pompy ciepła do przygotowania c.w.u. POMPA CIEPŁA DO CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ Z 250 l ZASOBNIKIEM C.W.U. I DWIEMA WĘŻOWNICAMI Nowoczesna automatyka z intuicyjnym dotykowym panelem sterowania Zasobnik c.w.u.

Bardziej szczegółowo

Dietrisol NEO. >> Darmowa energia >> Aktywna ochrona środowiska >> Komfort w kompletnym zestawie. << www.dedietrich.pl >> << www.dietrisol.

Dietrisol NEO. >> Darmowa energia >> Aktywna ochrona środowiska >> Komfort w kompletnym zestawie. << www.dedietrich.pl >> << www.dietrisol. System solarny w pakiecie Dietrisol NEO KOMFORT Komfort, który się opłaca, Solar dla komfortu z przyszłością >> Darmowa energia >> Aktywna ochrona środowiska >> Komfort w kompletnym zestawie Skorzystaj

Bardziej szczegółowo

SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII W GMINIE BLACHOWNIA

SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII W GMINIE BLACHOWNIA SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII W GMINIE BLACHOWNIA O DOFINANSOWANIU: - do 85% dofinansowania dla instalacji OZE, - brak opodatkowania mieszkańców, - możliwość wyboru

Bardziej szczegółowo

c kocioł sklep rado Saunier Duval Isotwin Condens F 30-B/1 Kocioł kondensacyjny z montażem gratis

c kocioł sklep rado Saunier Duval Isotwin Condens F 30-B/1 Kocioł kondensacyjny z montażem gratis Model : S00017340 Producent : Saunier Duval Kod u producenta: S00017340 Producent: Saunier Duval Gwarancja: 2 lata Pakowanie: oryginalne opakowanie producenta ( karton + styropiany zabezpieczające) Opis

Bardziej szczegółowo

Jaką moc cieplną uzyskuje kolektor słoneczny?

Jaką moc cieplną uzyskuje kolektor słoneczny? Jaką moc cieplną uzyskuje kolektor słoneczny? Jaka może być największa moc cieplna kolektora słonecznego Jaka jest różnica pomiędzy mocą kolektora płaskiego, a próżniowego? Jakie czynniki zwiększają moc

Bardziej szczegółowo

Źródła energii nieodnawialne, czyli surowce energetyczne, tj. węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, torf, łupki i piaski

Źródła energii nieodnawialne, czyli surowce energetyczne, tj. węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, torf, łupki i piaski Źródła Źródła energii energii nieodnawialne, czyli surowce energetyczne, tj. węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, torf, łupki i piaski bitumiczne, pierwiastki promieniotwórcze (uran,

Bardziej szczegółowo

ROTEX: Czy solarne wspomaganie ogrzewania musi być kosztowne i musi być rozbudowane?

ROTEX: Czy solarne wspomaganie ogrzewania musi być kosztowne i musi być rozbudowane? ROTEX: Czy solarne wspomaganie ogrzewania musi być kosztowne i musi być rozbudowane? Wybór solarnego wspomagania ogrzewania do tej pory miał kilka problemów: duże koszta duże wymagania powierzchni niezbędnej

Bardziej szczegółowo