Raport z diagnozy ryzyka uzależnienia od komputera, Internetu i innych mediów cyfrowych Zespół Szkół Publicznych w Czerniejewie

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Raport z diagnozy ryzyka uzależnienia od komputera, Internetu i innych mediów cyfrowych Zespół Szkół Publicznych w Czerniejewie"

Transkrypt

1 Załącznik nr 1 Szkolnego Programu Profilaktycznego (Rok szkolny 2013/2014) Raport z diagnozy ryzyka uzależnienia od komputera, Internetu i innych mediów cyfrowych Zespół Szkół Publicznych w Czerniejewie wrzesień 2013

2 Diagnoza ryzyka uzależnienia od komputera, Internetu i innych mediów cyfrowych została przeprowadzona wśród wszystkich uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum (obecnych w szkole) za pomocą anonimowej ankiety maju 2013 r. O wypełnienie ankiety poproszono również rodziców uczniów podczas szkolnej wywiadówki (kwiecień 2013 r.). Rzeczywista liczba osób ankietowanych wyniosła: 96 uczniów klas I-III szkoły podstawowej; 108 uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej; 105 uczniów klas I-III gimnazjum; 88 rodziców uczniów klas I-III szkoły podstawowej; 98 rodziców uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej; 86 rodziców uczniów klas I-III gimnazjum; I) Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej udzielili następujących odpowiedzi: 1. W odpowiedzi na pytanie: Jak najczęściej spędzasz swój wolny czas po szkole?, ponad 1/3 uczniów jako najczęstszą formę spędzania czasu wolnego wymieniła: gry komputerowe (34%; 25% dziewcząt i 42% chłopców) oraz Internet (34%; 30% dziewcząt i 38% chłopców). 2. Na pytanie: Czy lubisz korzystać z komputera/internetu? aż 94% dzieci odpowiedziało twierdząco (w tym 86% dziewcząt oraz 100% chłopców). 3. Kolejne pytanie pozwoliło uzyskać odpowiedź na pytanie jaki odsetek uczniów korzysta z: - domowego komputera 92% (91% dziewcząt i 92% chłopców); - komputera w szkole 72% (70% dziewcząt i 73% chłopców); - własnego telefonu komórkowego 71% (64% dziewcząt i 77% chłopców).

3 4. W odpowiedzi na pytanie: Jak często spędzasz czas wolny korzystając z Internetu/komputera?, większość uczniów wskazała odpowiedź: kilka razy w tygodniu (61%; 64% dziewcząt i 60% chłopców). Ponad 1/3 uczniów przyznała, że codziennie korzysta z Internetu lub komputera (35%; 30% dziewcząt i 40% chłopców). Tylko 3% ankietowanych zdeklarowało, że wcale nie korzysta z Internetu/komputera (3 dziewczynki). 5. Kolejne pytanie pozwoliło uzyskać odpowiedź na pytanie: Ile czasu w ciągu dnia uczniowie spędzają korzystając z komputera lub Internetu? Odpowiedzi przedstawiały się w następujący sposób: - około 1 godziny 55% uczniów (64% dziewcząt i 48% chłopców); godziny 30% uczniów (30% dziewcząt i 31% chłopców); - 4 i więcej godzin 15% uczniów (7% dziewcząt i 21% chłopców). 6. Następne pytanie pozwoliło zauważyć, iż prawie połowie uczniów zdarza się korzystać z Internetu/komputera dla własnej przyjemności w późnych godzinach wieczornych i nocnych 48% uczniów (27% dziewczynek i 65% chłopców). 7. Ponad połowa uczniów ustaliła z rodzicami ile czasu może spędzać przed komputerem 58% uczniów (w tym 61% dziewcząt i 56% chłopców). Dla większości z nich limit ten wynosi 1 godzinę (82% uczniów; 89% dziewcząt i 76% chłopców). Dla 2% uczniów (tylko dziewczęta) limit ten wynosi 30 minut, natomiast dla 16% (w tym 7% dziewcząt i 24% chłopców) 2 i więcej godzin. Ponadto 55% uczniów, którym rodzice wyznaczyli w/w limit czasu przyznaje, że zdarza im się dłużej korzystać z komputera (48% dziewcząt i 62% chłopców) % uczniów (34% dziewcząt i 35% chłopców) przyznało, że są źli i smutni gdy rodzice zabraniają im korzystać z komputera lub Internetu. 9. W odpowiedzi na pytanie: Co najczęściej robisz po szkole?, 20% uczniów (11% dziewcząt i 27% chłopców) przyznało, że bardzo często korzysta z mediów elektronicznych (komputer, Internet, telefon komórkowy). Natomiast odpowiedź czasami wskazało 28% uczniów (27% dziewcząt i 29% chłopców).

4 10. Odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób najczęściej korzystasz z komputera lub Internetu? przedstawiały się w następujący sposób: gry komputerowe: 88% badanych (w tym 77% dziewcząt i 96% chłopców). oglądanie bajek/filmów: 84% badanych (w tym 79% dziewcząt i 88% chłopców); nauka/programy edukacyjne: 68% badanych (w tym 66% dziewcząt i 69% chłopców); rozmowa/kontaktowanie się z innymi osobami: 71% badanych (w tym 64% dziewcząt i 77% chłopców). II) Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej udzielili następujących odpowiedzi: 1. W odpowiedzi na pytanie: Jak najczęściej spędzasz swój wolny czas po szkole? (z możliwością zaznaczenia kilku odpowiedzi), ponad połowa uczniów jako najczęstsze formy spędzania czasu wolnego wymieniła: spotkania z przyjaciółmi oraz sport (odpowiednio 56% i 51% uczniów). Ponad ¼ uczniów przyznała, że najczęściej swój wolny czas spędza z rodziną i korzystając z Internetu (odpowiednio 25% i 27% uczniów). Oglądanie telewizji i gry komputerowe wymieniło odpowiednio 21% i 19%. 2. Na pytanie: Czy korzystasz z komputera/internetu? aż 99% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. 3. Kolejne pytanie wymagało dokończenia zdania: Korzystam z przy pomocy jednego, dwóch, trzech bądź czterech wariantów odpowiedzi. Oto jak odpowiadali uczniowie klas IV-VI: - domowego komputera 92% uczniów; - komputera u znajomych, rodziny lub w innym miejscu 19%; - Internetu za pośrednictwem komputera 33%; - Internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego 24%.

5 4. W odpowiedzi na pytanie: Jak często spędzasz czas wolny korzystając z Internetu/komputera?, prawie połowa uczniów wskazała odpowiedź: prawie codziennie (42%). Około 1/3 uczniów przyznała, że codziennie korzysta z Internetu lub komputera (30%). 19% ankietowanych zdeklarowało, że korzysta z Internetu/komputera kilka razy w tygodniu, a 10% - kilka razy w miesiącu. Żaden uczeń nie wskazał odpowiedzi nie korzystam wcale. 5. Kolejne pytanie pozwoliło uzyskać odpowiedź na pytanie: Ile czasu w ciągu dnia uczniowie spędzają korzystając z komputera lub Internetu? Odpowiedzi przedstawiały się w następujący sposób: - około 1 godziny 43% uczniów; godziny 42% uczniów; - 4 i więcej godzin 15% uczniów. 6. Następne pytanie pozwoliło zauważyć, iż prawie połowie uczniów zdarza się czasami korzystać z Internetu/komputera dla własnej przyjemności w późnych godzinach wieczornych i nocnych (po 22:00) 44% uczniów. Odpowiedź bardzo często wskazało 16% uczniów, a nigdy 40%. 7. Nieco ponad ¼ uczniów ustaliła z rodzicami ile czasu może spędzać przed komputerem 26%. Dla 46% z nich limit ten wynosi 1 godzinę, natomiast dla 54% 2 i więcej godzin. Ponadto, 55% uczniów, którym rodzice wyznaczyli w/w limit czasu przyznaje, że zdarza im się go przekraczać ( bardzo często 7%; czasami 48%; nigdy 45%). 8. Aż 70% uczniów przyznało, że przebywanie w sieci (Internecie) wpływa na poprawę ich nastroju. 9. Zdaniem 19% uczniów od czasu uzyskania dostępu do komputera/internetu ich oceny szkolne się pogorszyły. 10. Na pytanie: Czy zdarza Ci się przebywać w sieci/internecie lub korzystać z komputera dłużej niż sobie wcześniej zaplanowałeś? Ponad połowa ankietowanych - 53% odpowiedziało twierdząco. Taki sam odsetek uczniów przyznał, iż zdarza im się stracić poczucie czasu podczas korzystania z Internetu/komputera.

6 11. 31% ankietowanych przyznało, że czują się smutni lub zdenerwowani, gdy nie mają możliwości skorzystania z Internetu/komputera (z powodu np. braku prądu, braku telefonu komórkowego, zakazu rodziców). 12. Ponad 1/3 uczniów (36%) uważa, że życie bez Internetu/komputera byłoby nudne, puste i pozbawione radości, a prawie połowa ankietowanych (48%) nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu/komputera. 13. Kolejny zestaw pytań pozwolił uzyskać informacje dotyczące częstotliwości okoliczności towarzyszących korzystaniu uczniów z Internetu/ komputera. Poniższa tabela ukazuje odsetek uczniów, którzy spośród pięciu wariantów odpowiedzi wybrali częstotliwość: bardzo często, często lub czasami (pozostałe dwa warianty to: rzadko i nigdy): Pytanie a) Jak często wybierasz kontakt Internetowy z przyjaciółmi zamiast osobistego? b) Jak często z powodu czasu spędzanego w Internecie/przed komputerem zdarza Ci się zaniedbywać obowiązki szkolne lub domowe? c) Jak często uciekasz do Internetu/ komputera, by poprawić sobie nastrój, zapomnieć o codziennych problemach? d) Jak często się nie wysypiasz z powodu korzystania z Internetu do późna w nocy? e) Jak często złościsz się, jeśli ktoś ci przeszkadza, gdy korzystasz z Internetu/komputera? f) Jak często zdarza Ci się mówić jeszcze tylko chwilę, kiedy korzystasz z Internetu/komputera? g) Jak często wolisz przeznaczyć czas na Internet/ komputer niż na inne rozrywki np. jazdę na rowerze? h) Jak często najpierw logujesz się w Internecie, a dopiero później zajmujesz się swoimi obowiązkami? i) Jak często inni narzekają, że spędzasz za dużo czasu w Internecie/przed komputerem? % uczniów (bardzo często, często, czasami) 58% 18% 53% 19% 44% 61% 43% 33% 26% 14. Ostatnie pytanie pozwoliło określić częstotliwość z jaką uczniowie wykonują poszczególne czynności korzystając z komputera/internetu. Poniżej odsetek uczniów, którzy spośród pięciu wariantów odpowiedzi wybrali częstotliwość: bardzo często, często lub czasami (pozostałe dwa warianty to: rzadko i nigdy):

7 Czynność % uczniów (bardzo często, często, czasami) a) Odwiedzanie stron Internetowych. 83% b) Prowadzenie rozmów (chat, GaduGadu, Skype, itp.) 62% c) Granie w dostępne w Internecie gry on-line. 62% d) Granie w gry dostępne na płytach CD/DVD. 55% e) Odwiedzanie portali społecznościowych (Facebook, Nasza 77% Klasa, Twitter, MySpace, itp.) f) Pisanie komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych (np. Facebook). 56% g) Dokonywanie zakupów przez Internet. 31% h) Słuchanie muzyki, oglądanie filmów (np. YouTube). 84% i) Korzystanie z poczty elektronicznej ( ). 42% j) Korzystanie z Internetu przy pomocy telefonu komórkowego. 53% k) Korzystanie z programów edukacyjnych (słowniki, encyklopedie, atlasy multimedialne). l) Tworzenie własnych kont na różnych portalach (zamieszczanie zdjęć, pisanie komentarzy lub bloga, itp.) 44% 66% III) Uczniowie klas I-III gimnazjum udzielili następujących odpowiedzi: 1. W odpowiedzi na pytanie: Jak najczęściej spędzasz swój wolny czas po szkole? (z możliwością zaznaczenia kilku odpowiedzi), ponad połowa uczniów jako najczęstsze formy spędzania czasu wolnego wymieniła: spotkania z przyjaciółmi oraz Internet (odpowiednio 68% i 51% uczniów). Około ¼ uczniów przyznała, że najczęściej swój wolny czas spędza z rodziną i na sportowo (odpowiednio 24% i 32% uczniów). Oglądanie telewizji i gry komputerowe wymieniło odpowiednio 13% i 15%. 2. Na pytanie: Czy korzystasz z komputera/internetu? - 97% ankietowanych odpowiedziało twierdząco.

8 3. Kolejne pytanie wymagało dokończenia zdania: Korzystam z przy pomocy jednego, dwóch, trzech bądź czterech wariantów odpowiedzi. Oto jak odpowiadali uczniowie gimnazjum: - domowego komputera 81% uczniów; - komputera u znajomych, rodziny lub w innym miejscu 7%; - Internetu za pośrednictwem komputera 58%; - Internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego 38%. 4. W odpowiedzi na pytanie: Jak często spędzasz czas wolny korzystając z Internetu/komputera?, ponad połowa uczniów wskazała odpowiedź: codziennie (56%). Ponad 1/4 uczniów przyznała, że prawie codziennie korzysta z Internetu lub komputera (29%). 10% ankietowanych zdeklarowało, że korzysta z Internetu/komputera kilka razy w tygodniu, 3% - kilka razy w miesiącu, a 2% wskazało odpowiedź - nie korzystam wcale. 5. Kolejne pytanie pozwoliło uzyskać odpowiedź na pytanie: Ile czasu w ciągu dnia uczniowie spędzają korzystając z komputera lub Internetu? Odpowiedzi przedstawiały się w następujący sposób: - około 1 godziny 20% uczniów; godziny 55% uczniów; - 4 i więcej godzin 25% uczniów. 6. Następne pytanie pozwoliło zauważyć, iż większości uczniów zdarza się korzystać z Internetu/komputera dla własnej przyjemności w późnych godzinach wieczornych i nocnych (po 22:00). Odpowiedź bardzo często wskazało 40% uczniów, czasami 45%, natomiast nigdy 15%. 7. Tylko 14% gimnazjalistów ustaliło z rodzicami ile czasu może spędzać przed komputerem.. Dla 13% z nich limit ten wynosi 1 godzinę, natomiast dla 87% 2 i więcej godzin. Ponadto, 87% uczniów, którym rodzice wyznaczyli w/w limit czasu przyznaje, że zdarza im się go przekraczać ( bardzo często 27%; czasami 60%; nigdy 13%). 8. Aż 72% uczniów przyznało, że przebywanie w sieci (Internecie) wpływa na poprawę ich nastroju.

9 9. Zdaniem 15% uczniów od czasu uzyskania dostępu do komputera/internetu ich oceny szkolne się pogorszyły. 10. Na pytanie: Czy zdarza Ci się przebywać w sieci/internecie lub korzystać z komputera dłużej niż sobie wcześniej zaplanowałeś? ponad 3/4 ankietowanych - 76% odpowiedziało twierdząco, natomiast 62% uczniów przyznało, że zdarza im się stracić poczucie czasu podczas korzystania z Internetu/komputera % ankietowanych przyznało, że czują się smutni lub zdenerwowani, gdy nie mają możliwości skorzystania z Internetu/komputera (z powodu np. braku prądu, braku telefonu komórkowego, zakazu rodziców). 12. Prawie połowa uczniów (44%) uważa, że życie bez Internetu/komputera byłoby nudne, puste i pozbawione radości, a ponad połowa ankietowanych (52%) nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu/komputera. 13. Kolejny zestaw pytań pozwolił uzyskać informacje dotyczące częstotliwości okoliczności towarzyszących korzystaniu uczniów z Internetu/ komputera. Poniższa tabela ukazuje odsetek uczniów, którzy spośród pięciu wariantów odpowiedzi wybrali częstotliwość: bardzo często, często lub czasami (pozostałe dwa warianty to: rzadko i nigdy): Pytanie a) Jak często wybierasz kontakt Internetowy z przyjaciółmi zamiast osobistego? b) Jak często z powodu czasu spędzanego w Internecie/przed komputerem zdarza Ci się zaniedbywać obowiązki szkolne lub domowe? % uczniów (bardzo często, często, czasami) 70% 36%

10 c) Jak często uciekasz do Internetu/ komputera, by poprawić sobie nastrój, zapomnieć o codziennych problemach? d) Jak często się nie wysypiasz z powodu korzystania z Internetu do późna w nocy? e) Jak często złościsz się, jeśli ktoś ci przeszkadza, gdy korzystasz z Internetu/komputera? f) Jak często zdarza Ci się mówić jeszcze tylko chwilę, kiedy korzystasz z Internetu/komputera? g) Jak często wolisz przeznaczyć czas na Internet/ komputer niż na inne rozrywki np. jazdę na rowerze? h) Jak często najpierw logujesz się w Internecie, a dopiero później zajmujesz się swoimi obowiązkami? i) Jak często inni narzekają, że spędzasz za dużo czasu w Internecie/przed komputerem? 56% 29% 42% 72% 39% 63% 50% 14. Ostatnie pytanie pozwoliło określić częstotliwość z jaką uczniowie wykonują poszczególne czynności korzystając z komputera/internetu. Poniżej odsetek uczniów, którzy spośród pięciu wariantów odpowiedzi wybrali częstotliwość: bardzo często, często lub czasami (pozostałe dwa warianty to: rzadko i nigdy): Czynność % uczniów (bardzo często, często, czasami) a) Odwiedzanie stron Internetowych. 97% b) Prowadzenie rozmów (chat, GaduGadu, Skype, itp.) 83% c) Granie w dostępne w Internecie gry on-line. 43% d) Granie w gry dostępne na płytach CD/DVD. 48% e) Odwiedzanie portali społecznościowych (Facebook, Nasza 89% Klasa, Twitter, MySpace, itp.) f) Pisanie komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych (np. Facebook). 80% g) Dokonywanie zakupów przez Internet. 44% h) Słuchanie muzyki, oglądanie filmów (np. YouTube). 89% i) Korzystanie z poczty elektronicznej ( ). 62% j) Korzystanie z Internetu przy pomocy telefonu komórkowego. 72% k) Korzystanie z programów edukacyjnych (słowniki, encyklopedie, atlasy multimedialne). l) Tworzenie własnych kont na różnych portalach (zamieszczanie zdjęć, pisanie komentarzy lub bloga, itp.) 46% 69%

11 IV) Odpowiedzi rodziców prezentują się w następujący sposób: Pytanie/obszar diagnostyczny Odpowiedzi rodziców I-III SP IV-VI SP I-III G. Moje dziecko spędza przed komputerem/w 15% 26% 50% Internecie zbyt dużo czasu. Od czasu uzyskania dostępu do komputera/ 5% 13% 20% Internetu oceny mojego dziecka pogorszyły się. Moje dziecko na zakaz korzystania z komputera/internetu reaguje w następujący sposób: a) jest rozdrażnione; 11% 14% 23% b) odczuwa silny niepokój; 2% 3% 2% c) jest przygnębione i smutne; 17% 16% 16% d) próby ograniczenia czasu spędzanego przed 6% 3% 13% komputerem napotykają na jego silny opór; e) próby ograniczenia czasu spędzanego przed 0% 2% 2% komputerem wywołują nawet agresję; f) nie zauważyłam/em żadnego z powyższych 59% 60% 49% zachowań. Mojemu dziecku zdarza się rezygnować dla 44% 47% 56% komputera z innych form spędzania czasu wolnego. Odkąd moje dziecko ma dostęp do komputera/internetu zauważyłam/em, że: a) ma problemy z koncentracja uwagi; 13% 5% 5% b) śpi nerwowo, często budzi się w nocy; 1% 1% 2% c) spędza coraz więcej czasu przed komputerem; 5% 5% 9% d) trudno mu opuścić sieć; często mówi zaraz nie przerywając połączenia; e) przestaje utrzymywać kontakty z rówieśnikami, bo w Internecie ma innych przyjaciół; f) zaprzestanie korzystania z Internetu powoduje u dziecka złe samopoczucie, rozdrażnienie, a nawet wybuch niekontrolowanej agresji; g) nie zwraca uwagi na szkody jakie przynosi spędzanie czasu w Internecie: problemy z nauką, zaniedbywanie obowiązków, osłabienie więzi z rodziną. 18% 23% 36% 0% 2% 5% 1% 1% 6% 9% 5% 14%

12 Podsumowanie diagnozy ryzyka uzależnienia od komputera, Internetu i innych mediów cyfrowych Celem diagnozy było określenie ryzyka wystąpienia uzależnienia od komputera, Internetu i innych mediów cyfrowych wśród uczniów ZSP w Czerniejewie. Badanie za pomocą ankiety przeprowadzono we wszystkich klasach I, II i III etapu edukacyjnego oraz wśród rodziców uczniów klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Analiza ankiet pozwoliła wyodrębnić odsetek uczniów zagrożonych uzależnieniem od komputera/internetu. Zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego takie ryzyko pojawia się wówczas, gdy spełnione są cztery warunki: codzienne lub prawie codzienne korzystanie z Internetu dla własnej przyjemności ; przebywanie w sieci - dla własnej przyjemności - 4 lub więcej godzin dziennie; korzystanie z Internetu w godzinach nocnych (po 22.00); odczuwanie przymusu bycia w sieci dla poprawy własnego nastroju. Dokładna analiza ankiet przeprowadzonych wśród uczniów naszej szkoły pozwoliła stwierdzić, iż w/w warunki spełnia: 10% uczniów klas I-III szkoły podstawowej, 17% uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz aż 24% uczniów klas I-III gimnazjum. Można zauważyć, iż odsetek uczniów zagrożonych uzależnieniem od komputera/internetu wzrasta wraz z wiekiem uczniów problem ten w największym stopniu dotyczy gimnazjalistów. Tę tendencję można zauważyć też analizując odpowiedzi udzielone przez uczniów na poszczególne pytania: Pytanie/obszar diagnostyczny Odpowiedzi uczniów I-III SP IV-VI SP I-III G. Codzienne/prawie codzienne korzystanie z 35% 72% 85% komputera/internetu. 2-3 godz. dziennie przed komputerem. 30% 42% 55% 4 godz. i więcej dziennie przed komputerem. 15% 15% 25% Korzystanie z komputera/internetu po 22:00. 48% 60% 85% Życie bez Internetu byłoby nudne, puste i pozbawione radości. Nie wyobrażam sobie życia bez dostępu do Internetu/komputera. brak danych 36% 44% brak danych 48% 52%

13 Przebywanie w sieci/korzystanie z komputera brak danych 53% 76% dłużej niż zaplanowano. Utrata poczucia czasu podczas korzystania z brak danych 53% 62% Internetu/komputera. Problem braku snu. brak danych 19% 29% Najpierw Internet, potem obowiązki. brak danych 33% 63% Odwiedzanie stron Internetowych. brak danych 83% 97% Prowadzenie rozmów przez Internet. brak danych 62% 83% Korzystanie z Internetu przy pomocy telefonu komórkowego. brak danych 53% 72% Powyższa tabela prezentuje tylko wybrane obszary spośród wszystkich przebadanych; jednakże zauważalne jest zwiększanie się prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka uzależnienia od mediów cyfrowych wraz z wiekiem uczniów. Być może wpływ na to ma zmniejszenie się kontroli ze strony rodzica; jak bowiem pokazała analiza ankiet: im starsze dziecko, tym większa swoboda korzystania przez nie z komputera/internetu. Tylko 14% gimnazjalistom rodzice określili limit czasu jaki mogą spędzać korzystając z komputera/internetu. Dla porównania odsetek ten wyniósł w przypadku klas IV-VI SP 26%, natomiast I-III SP 58%. Analiza ankiet przeprowadzonych wśród rodziców również potwierdza fakt, iż najbardziej narażoną na uzależnienie od komputera/internetu grupą jest młodzież gimnazjalna. Połowa rodziców uczniów klas gimnazjalnych jest zdania, że ich dziecko zbyt dużo czasu spędza przed komputerem. Odsetek ten w przypadku rodziców uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej wyniósł 26%, a klas I-III szkoły podstawowej 15%. Ponadto, według rodziców, aż 36% gimnazjalistów trudno jest opuścić sieć (często mówią zaraz nie przerywając połączenia). Dla porównania w przypadku uczniów klas I-III szkoły podstawowej odsetek ten jest dwukrotnie niższy. opracowała Edyta Łachowska

KONKURS LITERACKI I PLASTYCZNY - Nie bądź niewolnikiem swojego komputera! Rok szkolny 2013/2014

KONKURS LITERACKI I PLASTYCZNY - Nie bądź niewolnikiem swojego komputera! Rok szkolny 2013/2014 KONKURS LITERACKI I PLASTYCZNY - Nie bądź niewolnikiem swojego komputera! Rok szkolny 2013/2014 Program profilaktyki Program profilaktyki uzależnień od komputera, Internetu i innych mediów cyfrowych (autor:

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z ANALIZY ANKIET SKIEROWANYCH DO UCZNIÓW ORAZ RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ: WYKORZYSTANIE NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII"

RAPORT Z ANALIZY ANKIET SKIEROWANYCH DO UCZNIÓW ORAZ RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ: WYKORZYSTANIE NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII RAPORT Z ANALIZY ANKIET SKIEROWANYCH DO UCZNIÓW ORAZ RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ: WYKORZYSTANIE NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII" W miesiącach KWIECIEŃ MAJ 2016 roku zostały przeprowadzone ankiety skierowane do

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z BADAŃ NA TEMAT ZACHOWAŃ DZIECI W INTERNECIE

RAPORT Z BADAŃ NA TEMAT ZACHOWAŃ DZIECI W INTERNECIE RAPORT Z BADAŃ NA TEMAT ZACHOWAŃ DZIECI W INTERNECIE W celu zdiagnozowania zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z komputera i Internetu, w drugim semestrze roku szkolnego 2011/2012 przeprowadzono

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ DOTYCZĄCEJ ZJAWISKA CYBERPRZEMOCY I KORZYSTANIA PRZEZ UCZNIÓW Z ZASOBÓW INTERNETU

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ DOTYCZĄCEJ ZJAWISKA CYBERPRZEMOCY I KORZYSTANIA PRZEZ UCZNIÓW Z ZASOBÓW INTERNETU ZESPÓŁ SZKÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.BOLESŁAWA CHROBREGO I GIMNAZJUM W ZAWIDOWIE RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ DOTYCZĄCEJ ZJAWISKA CYBERPRZEMOCY I KORZYSTANIA PRZEZ UCZNIÓW Z ZASOBÓW INTERNETU Zespół ds.

Bardziej szczegółowo

Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków,

Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków, Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków, smartfonów, tabletów, telefonów komórkowych bez dostępu

Bardziej szczegółowo

COMENIUS REGIO BIBLIOPREVENTION

COMENIUS REGIO BIBLIOPREVENTION ANALIZA ANKIETY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH (12 20 LAT) W roku szkolnym 2009/2010 badaniom ankietowym zostało poddanych 22 uczniów klasy VII B w wieku 12 lat (13

Bardziej szczegółowo

Ankietowani: Klasy uczniów. Klasy uczniów

Ankietowani: Klasy uczniów. Klasy uczniów Ankietowani: Klasy 2 101 uczniów Klasy 3 133 uczniów 1. W jaki sposób spędzasz czas wolny? klasa II 2931 21 21 DZIEWCZYNKI 32 31 24 15 CHŁOPCY 19 13 25 36 10 3 10 25 klasa III 40 37 30 7 DZIEWCZYNKI 35

Bardziej szczegółowo

EWALUACJA WEWNĘTRZNA W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dźwirzynie w klasie IV i V

EWALUACJA WEWNĘTRZNA W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dźwirzynie w klasie IV i V EWALUACJA WEWNĘTRZNA W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dźwirzynie w klasie IV i V Problem badawczy: Czy uczniowie są uzależnieni od Internetu i telefonów komórkowych. Opracowali:

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Aktywność młodych w sieci Katarzyna Pietraszek Na podstawie badania dojrzałości technologicznej uczniów Doroty Kwiatkowskiej i Marcina Dąbrowskiego Uniwersytet w Białymstoku

Bardziej szczegółowo

Perception of the data protection and privacy issues by children and youth

Perception of the data protection and privacy issues by children and youth Projekt Postrzeganie zagadnień związanych z ochroną danych i prywatnością przez dzieci i młodzież Perception of the data protection and privacy issues by children and youth Prezentacja wybranych wyników

Bardziej szczegółowo

ankieta o internecie

ankieta o internecie Zebrane ziarna wiedzy powoli kiełkują Uczniowie klasy 6c pod opieką p. Beaty Krzywickiej oprócz opanowania wymaganych od nich umiejętności, czytania danych z wykresów kołowych i słupkowych (j.polski),

Bardziej szczegółowo

Uzyskanie tych informacji potrzebne jest do wdrożenia i modyfikowania programu profilaktycznego Szkoła Bezpiecznego Internetu.

Uzyskanie tych informacji potrzebne jest do wdrożenia i modyfikowania programu profilaktycznego Szkoła Bezpiecznego Internetu. Bezpieczeństwo mojego dziecka w Internecie Opis i analiza wyników ankiety skierowanej do rodziców uczniów Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Płocku w ramach programu Szkoła Bezpiecznego Internetu. Przeprowadzona

Bardziej szczegółowo

Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Gdańsku. Raport z badania zjawiska Cyberprzemocy i uzależnienia od mediów.

Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Gdańsku. Raport z badania zjawiska Cyberprzemocy i uzależnienia od mediów. Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Gdańsku Raport z badania zjawiska Cyberprzemocy i uzależnienia od mediów. Łącznie w badaniu brało udział 218 osób, w tym 142 dziewczęta i 76 chłopców. Poniżej przedstawiamy

Bardziej szczegółowo

Jak dzieci spędzają swój wolny czas? Dzieci po szkole wolne czy zajęte

Jak dzieci spędzają swój wolny czas? Dzieci po szkole wolne czy zajęte Dzieci po szkole wolne czy zajęte Raport badawczy Wrzesień 2016 r. SPIS TREŚCI Metodologia badania Podsumowanie badania Szczegółowe wyniki badania Wyniki dla wszystkich rodziców dzieci w wieku przedszkolnym

Bardziej szczegółowo

ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W GIMNAZJUM NR 24

ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W GIMNAZJUM NR 24 ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W GIMNAZJUM NR 24 IM. HENRYKA JORDANA W ZABRZU W KLASACH I-III Zabrze, marzec 2015r. WYNIKI BADAŃ PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 24 W ZABRZU ANKIETY

Bardziej szczegółowo

Raport z badania ewaluacyjnego w r. szkol. 2015/2016 Bezpieczny Internet zależy od Ciebie

Raport z badania ewaluacyjnego w r. szkol. 2015/2016 Bezpieczny Internet zależy od Ciebie Raport z badania ewaluacyjnego w r. szkol. 2015/2016 Bezpieczny Internet zależy od Ciebie Badanie dotyczące bezpiecznego Internetu przeprowadzone zostało w styczniu 2016r. wśród 78 uczniów klas pierwszych

Bardziej szczegółowo

7 8 lat. 92,4% telefonów. 10 lat 86,6% 56% 70% 25,6% 10,3% 29,1% #1 WZORY KORZYSTANIA ZE SMARTFONA*

7 8 lat. 92,4% telefonów. 10 lat 86,6% 56% 70% 25,6% 10,3% 29,1% #1 WZORY KORZYSTANIA ZE SMARTFONA* #1 WZORY KORZYSTANIA ZE SMARTFONA* przeciętny wiek rozpoczęcia regularnego korzystania z własnego telefonu komórkowego to 10 lat a w dużych aglomeracjach miejskich 7 8 lat 92,4% telefonów użytkowanych

Bardziej szczegółowo

Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków,

Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków, Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków, smartfonów, tabletów, telefonów komórkowych bez dostępu

Bardziej szczegółowo

FONOHOLIZM WŚRÓD MŁODZIEŻY PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO

FONOHOLIZM WŚRÓD MŁODZIEŻY PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO FONOHOLIZM WŚRÓD MŁODZIEŻY PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO CZAS REALIZACJI PROJEKTU: Szkolny projekt edukacyjno wychowawczy Fonoholizm wśród młodzieży był realizowany na terenie naszej szkoły w miesiącach

Bardziej szczegółowo

Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy

Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy INSTYTUT PSYCHOLOGII ZDROWIA Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną w Warszawie w ocenie uczniów Najważniejsze wyniki badań Instytutu Psychologii Zdrowia

Bardziej szczegółowo

Analiza wyników ankiety

Analiza wyników ankiety Analiza wyników ankiety przeprowadzonej wśród uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Baniosze W pierwszej połowie listopada 2015 roku wśród uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Baniosze została przeprowadzona

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół w Bukówcu Górnym 2015/2016. Raport z ewaluacji wewnętrznej. W jaki sposób jest wykorzystywany komputer?

Zespół Szkół w Bukówcu Górnym 2015/2016. Raport z ewaluacji wewnętrznej. W jaki sposób jest wykorzystywany komputer? Zespół Szkół w Bukówcu Górnym 215/216 Raport z ewaluacji wewnętrznej W jaki sposób jest wykorzystywany komputer? Opracowali: Łukasz Konieczny przewodniczący Magdalena Drobnik Łukasz Stachowiak I WPROWADZENIE

Bardziej szczegółowo

JUŻ ROK W PROJEKCIE!

JUŻ ROK W PROJEKCIE! JUŻ ROK W PROJEKCIE! Realizowany w naszej Gminie Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pn.: Przeciwdziałanie

Bardziej szczegółowo

Uczniowie a Internet -profilaktyka bezpiecznego korzystania z sieci. dr Ewa Krzyżak-Szymańska, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach

Uczniowie a Internet -profilaktyka bezpiecznego korzystania z sieci. dr Ewa Krzyżak-Szymańska, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach Uczniowie a Internet -profilaktyka bezpiecznego korzystania z sieci dr Ewa Krzyżak-Szymańska, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach 1 Próba badawcza przebadano 1580 uczniów w analizie jakościowej

Bardziej szczegółowo

Uzależnienie behawioralne. Co to takiego?

Uzależnienie behawioralne. Co to takiego? Uzależnienie behawioralne. Co to takiego? Uzależnienie behawioralne? Nałogowe zachowanie? Czy to jest zaraźliwe?! Na pewno słyszałe(a)ś o uzależnieniu od alkoholu, papierosów i narkotyków. Mówią o tym

Bardziej szczegółowo

Wychowanie fizyczne w opinii uczniów i ich rodziców

Wychowanie fizyczne w opinii uczniów i ich rodziców Wychowanie fizyczne w opinii uczniów i ich rodziców Raport z badania przygotowanego przez pracowników Warmińsko Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filia w Olecku przeprowadzonego

Bardziej szczegółowo

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Dr. Józefa Rostka 16 41-902 Bytom tel; 032 2819405, 032 2819406

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Dr. Józefa Rostka 16 41-902 Bytom tel; 032 2819405, 032 2819406 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Dr. Józefa Rostka 16 41-902 Bytom tel; 032 2819405, 032 2819406 mgr Zuzanna Krząkała- psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu Uzależnienie od gier

Bardziej szczegółowo

Rola Internetu w życiu młodzieży

Rola Internetu w życiu młodzieży mgr Marzena Jermak Rola Internetu w życiu młodzieży W celu zdiagnozowania, jak ważny jest Internet w życiu uczniów oraz w jaki sposób wpływa on na ich codzienną egzystencję, w Zespole Szkół Plastycznych

Bardziej szczegółowo

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A.

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. MĄDRY INTERNET BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. Przygotował: Marcin Kołakowski Koordynacja: Grzegorz Kowalczyk Warszawa, czerwiec 2009 METODOLOGIA:

Bardziej szczegółowo

ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU

ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU ANALIZA BADAŃ ANKIETOWYCH PRZEPROWADZONYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU W KLASACH IV, V, VI Zabrze, marzec 2015r. WYNIKI BADAŃ PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 30 W ZABRZU ANKIETY

Bardziej szczegółowo

Wyniki ankiety Ja w Sieci

Wyniki ankiety Ja w Sieci Wyniki ankiety Ja w Sieci Ankieta Ja w Sieci została przeprowadzona w ramach projektu edukacyjnego Czy jestem bezpieczny w Sieci?. W ankiecie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie Gimnazjum im. W. S. Reymonta

Bardziej szczegółowo

M ł o d y c z ł o w i e k n o w e t e c h n o l o g i e A N K I E T A W Y N I K I

M ł o d y c z ł o w i e k n o w e t e c h n o l o g i e A N K I E T A W Y N I K I M ł o d y c z ł o w i e k n o w e t e c h n o l o g i e A N K I E T A W Y N I K I Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, w przepychu informacji. Co sekundę powstaje kilkaset publikacji, co sekundę wgrywanych

Bardziej szczegółowo

Rodzice, dzieci i zagrożenia internetowe

Rodzice, dzieci i zagrożenia internetowe Rodzice, dzieci i zagrożenia internetowe Szymon Wójcik Hubert Tuszyński Informacje o badaniu Badani: rodzice dzieci korzystających z internetu oraz dzieci korzystające z internetu w wieku 10-15 lat. Data

Bardziej szczegółowo

OPRACOWANIE ANKIETY DLA UCZNIÓW 2012/2013. Czas wolny a zagrożenie uzależnieniem od komputera

OPRACOWANIE ANKIETY DLA UCZNIÓW 2012/2013. Czas wolny a zagrożenie uzależnieniem od komputera OPRACOWANIE ANKIETY DLA UCZNIÓW 2012/2013 Czas wolny a zagrożenie uzależnieniem od komputera Pytania ankiety IVA 15 1. W jaki sposób lubisz najbardziej spędzać czas wolny: uczniów IVB 16 uczniów VA 17

Bardziej szczegółowo

Agnieszka Kowalska Katarzyna Bayer Filip Szwejkowski kl.2cl. 30.09.2013 r.

Agnieszka Kowalska Katarzyna Bayer Filip Szwejkowski kl.2cl. 30.09.2013 r. Opracowanie wyników ankiety przeprowadzonej w czerwcu 213 przez klasę 1cL na temat korzystania z usług telekomunikacyjnych: telefonii komórkowej, stacjonarnej oraz Internetu przez uczniów i Liceum Akademickiego

Bardziej szczegółowo

NASZE DZIECI BEZPIECZNE W SIECI

NASZE DZIECI BEZPIECZNE W SIECI NASZE DZIECI BEZPIECZNE W SIECI Prezentacja wyników ankiet. Podsumowanie działań szkoły w związku z projektem Bezpieczny Internet Od początku roku szkolnego został wdrożony w naszej szkole program mający

Bardziej szczegółowo

Szkoła Promująca Zdrowie Diagnoza wstępna. Analiza ankiet dla uczniów

Szkoła Promująca Zdrowie Diagnoza wstępna. Analiza ankiet dla uczniów Szkoła Promująca Zdrowie Diagnoza wstępna Analiza ankiet dla uczniów Zdrowy styl życia- zachowania prozdrowotne Śpię co najmniej 8-9 godzin każdej nocy 4 3 2 1 1 Łatwo zasypiam i dobrze śpię w nocy 6 4

Bardziej szczegółowo

Debata. Od samokontroli do uzależnienia

Debata. Od samokontroli do uzależnienia Debata Od samokontroli do uzależnienia Kontrola swojego zachowania Zachowania ryzykowne Szkodliwe używanie Uzależnienie Samokontrola Standardy zachowania Monitorowanie własnego zachowania Umiejętność

Bardziej szczegółowo

Zachowania młodzieży w Sieci i ich wpływ na społeczne funkcjonowanie w klasie

Zachowania młodzieży w Sieci i ich wpływ na społeczne funkcjonowanie w klasie Zachowania młodzieży w Sieci i ich wpływ na społeczne funkcjonowanie w klasie dr Ewa Krzyżak-Szymańska Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach Pytania postawione w badaniach: Jakie zachowania dzieci

Bardziej szczegółowo

Ewaluacja wewnętrzna. Szkole Podstawowej. Gimnazjum

Ewaluacja wewnętrzna. Szkole Podstawowej. Gimnazjum 1 Ewaluacja wewnętrzna w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w roku szk. 2013/2014 2 Nauczyciele prowadzący badania: Maria Kapłanek i Piotr Filec. Narzędzia badawcze: ankiety dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA ZADANIA NR 10. Cyberprzemoc

SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA ZADANIA NR 10. Cyberprzemoc SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA ZADANIA NR 10 Cyberprzemoc W ramach realizacji zadania 10 wybraliśmy temat Cyberprzemoc. Podczas wielu zajęć komputerowych, lekcji wychowawczych i spotkań z przedstawicielami Policji

Bardziej szczegółowo

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A.

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. MĄDRY INTERNET BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. Przygotował: Marcin Kołakowski Koordynacja: Grzegorz Kowalczyk Warszawa, czerwiec 2009 METODOLOGIA:

Bardziej szczegółowo

Wyniki badań na temat wykorzystania przez rodziców elektronicznej komunikacji w szkołach, które wprowadziły internetowe dzienniki lekcyjne

Wyniki badań na temat wykorzystania przez rodziców elektronicznej komunikacji w szkołach, które wprowadziły internetowe dzienniki lekcyjne Wyniki badań na temat wykorzystania przez rodziców elektronicznej komunikacji w szkołach, które wprowadziły internetowe dzienniki lekcyjne Ankieta badająca korzystanie z elektronicznej komunikacji między

Bardziej szczegółowo

Analiza wyników ankiety p.t. KOMPUTERY I ICH ZAGROŻENIA przeprowadzonej wśród uczniów klas młodszych (I III)

Analiza wyników ankiety p.t. KOMPUTERY I ICH ZAGROŻENIA przeprowadzonej wśród uczniów klas młodszych (I III) Analiza wyników ankiety p.t. KOMPUTERY I ICH ZAGROŻENIA przeprowadzonej wśród uczniów klas młodszych (I III) opracowały: mgr Agnieszka Kicman mgr Danuta Wiatr 2 Spis treści : 1.Wstęp... 3 2.Charakterystyka

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa w Górkach Szczukowskich Rok szkolny 2016/2017 Ankieta dla uczniów kl. IV- VI Bezpieczny Internet w szkole i w domu

Szkoła Podstawowa w Górkach Szczukowskich Rok szkolny 2016/2017 Ankieta dla uczniów kl. IV- VI Bezpieczny Internet w szkole i w domu Szkoła Podstawowa w Górkach Szczukowskich Rok szkolny 216/217 Ankieta dla uczniów kl. IV- VI Bezpieczny Internet w szkole i w domu Chcielibyśmy poznać Twoją opinię dotyczącą korzyści i zagrożeń, jakie

Bardziej szczegółowo

2A. Który z tych wzorów jest dla P. najważniejszy? [ANKIETER : zapytać tylko o te kategorie, na które

2A. Który z tych wzorów jest dla P. najważniejszy? [ANKIETER : zapytać tylko o te kategorie, na które 1. Gdyby miał P. urządzać mieszkanie, to czy byłoby dla P. wzorem [ANKIETER odczytuje wszystkie opcje, respondent przy każdej z nich odpowiada tak/nie, rotacja] 1.1 To, jak wyglądają mieszkania w serialach,

Bardziej szczegółowo

Wyniki ankiety na temat korzystania dzieci klas 4-6 z Internetu. Wyniki badań

Wyniki ankiety na temat korzystania dzieci klas 4-6 z Internetu. Wyniki badań Wyniki ankiety na temat korzystania dzieci klas 4-6 z Internetu Przeprowadzenie ankiety miało na celu pogłębienie wiedzy nauczycielom, rodzicom oraz uczniom na temat ryzykownych zachowań dzieci korzystających

Bardziej szczegółowo

Komputer i my Nie można cofnąć czasu i poprawić naszych błędów! Nauczmy się im zapobiegać!!! Bartosz Dulski

Komputer i my Nie można cofnąć czasu i poprawić naszych błędów! Nauczmy się im zapobiegać!!! Bartosz Dulski Komputer sam w sobie nie jest zły. To ludzie czynią go niebezpiecznym! Komputer i my Nie można cofnąć czasu i poprawić naszych błędów! Nauczmy się im zapobiegać!!! Bartosz Dulski Nie wysyłaj swoich zdjęć

Bardziej szczegółowo

Wyniki badania na temat czytania dzieciom

Wyniki badania na temat czytania dzieciom Wyniki badania na temat czytania dzieciom Maj 2007 O badaniu Badanie przeprowadzone zostało w drugiej połowie marca 2007 roku metodą ankiety internetowej Ankieta podzielona była na kilka części pytania

Bardziej szczegółowo

Autor: Adam Tarajkowicz. Wyższa Szkoła Zawodowa "Kadry dla Europy" ul. Mansfelda 4 60-855 Poznań. Poznań, 21 września 2009 r.

Autor: Adam Tarajkowicz. Wyższa Szkoła Zawodowa Kadry dla Europy ul. Mansfelda 4 60-855 Poznań. Poznań, 21 września 2009 r. WYNIKI BADANIA ANKIETOWEGO PRZEPROWADZONEGO WŚRÓD WIELKOPOLSKIEJ MŁODZIEŻY W RAMACH PROGRAMU POLSKIEJ AGENCJI ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI BON NA INNOWACJE 2009 Autor: Adam Tarajkowicz Wyższa Szkoła Zawodowa

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ BEZPIECZEŃSTWO W CYBERPRZESTRZENI

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ BEZPIECZEŃSTWO W CYBERPRZESTRZENI RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ BEZPIECZEŃSTWO W CYBERPRZESTRZENI I. PROJEKT EWALUACJI Obszar ewaluacji Korelacja problematyki z zewnętrznym wymaganiem ewaluacyjnym Cele prowadzonej ewaluacji wewnętrznej

Bardziej szczegółowo

Agnieszka Kowalska Katarzyna Bayer Filip Szwejkowski kl.2cl. 30.09.2013 r.

Agnieszka Kowalska Katarzyna Bayer Filip Szwejkowski kl.2cl. 30.09.2013 r. Opracowanie wyników ankiety przeprowadzonej w czerwcu 213 przez klasę 1cL na temat korzystania z usług telekomunikacyjnych: telefonii komórkowej, stacjonarnej oraz Internetu przez uczniów Gimnazjum i Akademickiego

Bardziej szczegółowo

Ewaluacja wewnętrzna szkoły Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych nr 4 im. ks. J.Popiełuszki w Piotrkowie Trybunalskim

Ewaluacja wewnętrzna szkoły Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych nr 4 im. ks. J.Popiełuszki w Piotrkowie Trybunalskim Ewaluacja wewnętrzna szkoły Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych nr 4 im. ks. J.Popiełuszki w Piotrkowie Trybunalskim Zespół ewaluacyjny Przewodnicząca: Monika Furmaniuk Danuta Najmrocka Katarzyna Michalak.

Bardziej szczegółowo

Wykluczeni cyfrowo. Wykluczeni cyfrowo

Wykluczeni cyfrowo. Wykluczeni cyfrowo Informacja o badaniu Internet jest obecny w niemal każdym aspekcie życia współczesnego człowieka. Zawiera nie tylko bezmiar przydatnych informacji, ale również umożliwia łatwiejszą komunikację. Jednakże

Bardziej szczegółowo

ANALIZA ANKIETY BADAJĄCEJ JAKOŚĆ PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

ANALIZA ANKIETY BADAJĄCEJ JAKOŚĆ PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ ANALIZA ANKIETY BADAJĄCEJ JAKOŚĆ PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD UCZNIÓW Ankietę przeprowadzono we wrześniu 2011 roku wśród uczniów Nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach. W ankiecie wzięło

Bardziej szczegółowo

Społeczne uwarunkowania uczestnictwa w kulturze Raport z badania przy pomocy ankiety internetowej

Społeczne uwarunkowania uczestnictwa w kulturze Raport z badania przy pomocy ankiety internetowej Społeczne uwarunkowania uczestnictwa w kulturze Raport z badania przy pomocy ankiety internetowej Kongres Marketing i Promocja Placówki Kulturalnej Katowice 2012 O badaniu Cele badania Celem badania był

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem.

Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 4 im. Wł. Broniewskiego w Jarocinie w roku szkolnym 2014/ 2015 Wstęp

Bardziej szczegółowo

RAPORT BADANIA ANKIETOWE CIEMNA STRONA INTERNETU SZKOŁA PODSTAWOWA W ZEPOLE SZKÓŁ W BOGDAŃCU

RAPORT BADANIA ANKIETOWE CIEMNA STRONA INTERNETU SZKOŁA PODSTAWOWA W ZEPOLE SZKÓŁ W BOGDAŃCU RAPORT BADANIA ANKIETOWE CIEMNA STRONA INTERNETU SZKOŁA PODSTAWOWA W ZEPOLE SZKÓŁ W BOGDAŃCU Bogdaniec, 8 Badaniami objęto 8 uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej. Ankieta zawierała 5 pytań, które miały

Bardziej szczegółowo

Na podstawie: Lori M. Takeuchi. Families matter: designing media for a digital age. New York: The Joan Ganz Cooney Center at Sesame Workshop 2011.

Na podstawie: Lori M. Takeuchi. Families matter: designing media for a digital age. New York: The Joan Ganz Cooney Center at Sesame Workshop 2011. Na podstawie: Lori M. Takeuchi. Families matter: designing media for a digital age. New York: The Joan Ganz Cooney Center at Sesame Workshop 2011. Sara Grimes, Deborah Fields. Kids online: A new research

Bardziej szczegółowo

BInAR Radio internetowe w Polsce. Badanie Internetowego Audytorium Radia. Czerwiec 2011

BInAR Radio internetowe w Polsce. Badanie Internetowego Audytorium Radia. Czerwiec 2011 BInAR 2011 Radio internetowe w Polsce Badanie Internetowego Audytorium Radia Czerwiec 2011 BADANIE BInAR 2011 Badanie postaw i zwyczajów słuchania radia w Internecie Termin realizacji badania: maj 2011

Bardziej szczegółowo

Analiza ankiety dla uczniów zagrożenia i poczucie bezpieczeństwa.

Analiza ankiety dla uczniów zagrożenia i poczucie bezpieczeństwa. Analiza ankiety dla uczniów zagrożenia i poczucie bezpieczeństwa. W I semestrze 2016/17r. przeprowadziłam wśród uczniów SOSW w Grębowie badania ankietowe dotyczące poczucia bezpieczeństwa uczniów w placówce.

Bardziej szczegółowo

Typologia użytkowników smartfonów

Typologia użytkowników smartfonów Zmotywowani przedsiębiorcy Charakterystyka grupy Demografia Technologia Internet Głównie kobiety W wieku około 30 lat Samozatrudnieni głównym obszarem aktywności Wysoki poziom satysfakcji z pracy Brak

Bardziej szczegółowo

Kwestionariusz dla osób w wieku lat

Kwestionariusz dla osób w wieku lat Kwestionariusz dla osób w wieku 11-12 lat P1. Z których urządzeń elektronicznych korzystasz na co dzień? (Zaznacz wszystkie właściwe odpowiedzi) a. Komputer stacjonarny b. Laptop c. Telefon komórkowy d.

Bardziej szczegółowo

Ankieta dla ucznia. Badanie Szkolnych Uwarunkowań Efektywności Kształcenia Etap VII, 2014. Miejsce na kod ucznia

Ankieta dla ucznia. Badanie Szkolnych Uwarunkowań Efektywności Kształcenia Etap VII, 2014. Miejsce na kod ucznia UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY Ankieta dla ucznia Badanie Szkolnych Uwarunkowań Efektywności Kształcenia Etap VII, 2014 Miejsce na kod ucznia Ankieta, o której wypełnienie Cię prosimy, zawiera

Bardziej szczegółowo

Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie

Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie Styl życia, używanie substancji psychoaktywnych oraz postawy wobec substancji psychoaktywnych w grupie uczniów krakowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych

Bardziej szczegółowo

Czas wolny młodzieży gimnazjalnej

Czas wolny młodzieży gimnazjalnej Nr ankiety Czas wolny młodzieży gimnazjalnej Droga Koleżanko, Drogi Kolego, Chciałybyśmy się dowiedzieć, jak gimnazjaliści z naszego województwa spędzają swój czas wolny. Prosimy, abyś odpowiedział/a szczerze

Bardziej szczegółowo

Jaki jest odbiór raportu z ewaluacji zewnętrznej prowadzonej w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych?

Jaki jest odbiór raportu z ewaluacji zewnętrznej prowadzonej w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych? Jaki jest odbiór raportu z ewaluacji zewnętrznej prowadzonej w przedszkolach, ch i placówkach oświatowych? W dniach 9-14 października 2011 roku przeprowadzono badanie dotyczące odbioru badań ewaluacyjnych

Bardziej szczegółowo

Wyniki ankiety Jak korzystam z Internetu

Wyniki ankiety Jak korzystam z Internetu Wyniki ankiety Jak korzystam z Internetu Informacje ogólne W związku z Dniem Bezpiecznego Internetu, który obchodzono 9 lutego 2010 roku przeprowadzono wśród uczniów Gimnazjum nr 1 im. Karola Wierzgonia

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z urządzeń elektronicznych oraz z Internetu przez dzieci i młodzież

Korzystanie z urządzeń elektronicznych oraz z Internetu przez dzieci i młodzież 2017 Korzystanie z urządzeń elektronicznych oraz z Internetu przez dzieci i młodzież RAPORT Z BADAŃ ILOŚCIOWYCH WŚRÓD UCZNIÓW I NAUCZYCIELI Z KRAKOWA INSTYTUT BADAWCZY IPC SP. Z O.O. Spis treści 1. Wstęp...

Bardziej szczegółowo

mobilnych pracowni komputerowych w szkołach w gminie Jarocin

mobilnych pracowni komputerowych w szkołach w gminie Jarocin Wykorzystanie mobilnych pracowni komputerowych w szkołach w gminie Jarocin Realizacja projektu Jarocin KREATYWNA SZKOŁ@ rozpoczęła się 1 września 2010 roku. Celem projektu jest podniesienie jakości pracy

Bardziej szczegółowo

+ Fundacja DLA SENIORÓW. Grupy docelowe. Preferencje i upodobania

+ Fundacja DLA SENIORÓW. Grupy docelowe. Preferencje i upodobania Grupy docelowe Preferencje i upodobania Grupy docelowe informacje ogólne Na potrzeby Fundacji DLA SENIORÓW została przeprowadzona analiza prefrencji i upodobań dla: Osób 50+ Dzieci osób 50+ Wnucząt osób

Bardziej szczegółowo

Wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie i kondycję dziecka. Monika Kowalska- Wojtysiak 20.11.2014

Wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie i kondycję dziecka. Monika Kowalska- Wojtysiak 20.11.2014 Wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie i kondycję dziecka Monika Kowalska- Wojtysiak 20.11.2014 Internet Nie jest dobry ani zły Jest za to: sposobem komunikowania się źródłem wiedzy miejscem do zabawy

Bardziej szczegółowo

Inspiracje mądrego korzystania z Internetu na rzecz dzieci i młodzieży. Copyright Fundacja Odkrywców Innowacji

Inspiracje mądrego korzystania z Internetu na rzecz dzieci i młodzieży. Copyright Fundacja Odkrywców Innowacji Inspiracje mądrego korzystania z Internetu na rzecz dzieci i młodzieży Copyright Fundacja Odkrywców Innowacji My tu gadu, gadu a w internecie W ciągu 1 minuty w Internecie 4,1 miliona pytań zadaje się

Bardziej szczegółowo

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A.

MĄDRY INTERNET. BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. MĄDRY INTERNET BADANIE ZACHOWAŃ POLSKICH INTERNAUTÓW Prezentacja wyników z badania CAWI dla NETIA S.A. Przygotował: Marcin Kołakowski Koordynacja: Grzegorz Kowalczyk Warszawa, czerwiec 2009 METODOLOGIA:

Bardziej szczegółowo

ROLA INTERNETU W ŻYCIU MŁODZIEŻY SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ ANALIZA WYNIKÓW BADAŃ WŁASNYCH

ROLA INTERNETU W ŻYCIU MŁODZIEŻY SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ ANALIZA WYNIKÓW BADAŃ WŁASNYCH ROLA INTERNETU W ŻYCIU MŁODZIEŻY SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ ANALIZA WYNIKÓW BADAŃ WŁASNYCH W badaniach zamierzałam uzyskać odpowiedzi na następujące pytania: Czy młodzież korzysta z internetu? (gdzie i w

Bardziej szczegółowo

ANKIETA DLA UCZNIÓW KLAS I - III GIMNAZJUM

ANKIETA DLA UCZNIÓW KLAS I - III GIMNAZJUM ANKIETA DLA UCZNIÓW KLAS I - III GIMNAZJUM Warunki życia i nauki uczniów. Badanie obciążenia uczniów pracami domowymi. Instrukcja dla nauczycieli Poniższą ankietę przygotowałem w ramach programu Szkoła

Bardziej szczegółowo

Ankietowani: Klasy uczniów. Klasy uczniów

Ankietowani: Klasy uczniów. Klasy uczniów Ankietowani: Klasy 4-113 uczniów Klasy 5-92 uczniów Klasy 6-138 uczniów 1. Jak często korzystasz z zasobów Internetu? 45 40 35 30 25 20 15 10 5 0 44 42 23 21 60 50 40 30 20 10 0 57 24 6 3 120 100 80 60

Bardziej szczegółowo

Czy nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w kształceniu? Raport z badań.

Czy nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w kształceniu? Raport z badań. Czy nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w kształceniu? Raport z badań. dr Katarzyna Mikołajczyk mgr Katarzyna Pietraszek Centrum Rozwoju Edukacji Niestacjonarnej

Bardziej szczegółowo

NAJMŁODSI W SIECI. Konsumpcja treści i usług dostępnych w Internecie przez najmłodszych użytkowników

NAJMŁODSI W SIECI. Konsumpcja treści i usług dostępnych w Internecie przez najmłodszych użytkowników NAJMŁODSI W SIECI Konsumpcja treści i usług dostępnych w Internecie przez najmłodszych użytkowników Raport z badania ilościowego 28 lipca 2014 2 Najmłodsi w sieci. Raport z badania ilościowego. O AUTORACH

Bardziej szczegółowo

mgr Marzanna Mróz Zadania dla rodziców. Rola wychowania do świadomego korzystania z Internetu.

mgr Marzanna Mróz Zadania dla rodziców. Rola wychowania do świadomego korzystania z Internetu. mgr Marzanna Mróz Zadania dla rodziców. Rola wychowania do świadomego korzystania z Internetu. 1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Siecią. Spróbujcie

Bardziej szczegółowo

Prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień. Small and Big Digital Native

Prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień. Small and Big Digital Native Prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień MCPU Small and Big Digital Native Program badawczy Small Digital Native 70 60 50 40 30

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z bankowości mobilnej a bezpieczeństwo w sieci raport z badania

Korzystanie z bankowości mobilnej a bezpieczeństwo w sieci raport z badania Korzystanie z bankowości mobilnej a bezpieczeństwo w sieci raport z badania Przygotowano dla: Warszawa, styczeń 2016 O badaniu Metodologia i próba 01 METODOLOGIA 02 PRÓBA Badanie online RTS Realizacja:

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne media. Jak przeciwdziałać elektronicznej agresji wśród dzieci i młodzieży?

Nowoczesne media. Jak przeciwdziałać elektronicznej agresji wśród dzieci i młodzieży? Nowoczesne media. Jak przeciwdziałać elektronicznej agresji wśród dzieci i młodzieży? Cyfrowi tubylcy (Marc Prensky) Z Internetu korzysta 97% polskich nastolatków (11 19 lat) Komunikacja zapośredniczona

Bardziej szczegółowo

obchodzony jest w pierwszej połowie lutego w całej Europie. W 2014 roku obchodzony jest 11 lutego. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię

obchodzony jest w pierwszej połowie lutego w całej Europie. W 2014 roku obchodzony jest 11 lutego. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię obchodzony jest w pierwszej połowie lutego w całej Europie. W 2014 roku obchodzony jest 11 lutego. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. w roku szkolnym 2016/2017. Gimnazjum w Zespole Szkół w Zagórzanach

SPRAWOZDANIE Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. w roku szkolnym 2016/2017. Gimnazjum w Zespole Szkół w Zagórzanach SPRAWOZDANIE Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ w roku szkolnym 2016/2017 Gimnazjum w Zespole Szkół w Zagórzanach 1. WPROWADZENIE W skład zespołu do spraw ewaluacji wewnętrznej wchodzą: p. Karina Szura, p. Małgorzata

Bardziej szczegółowo

Klient banku w gąszczu informacji

Klient banku w gąszczu informacji Klient banku w gąszczu informacji 1 Zanim kupię % wśród internautów nie szukałe(a)m informacji przed zakupem Ubrania: 19% Żywność: 33% Alkohol: 33% Sprzęt komputerowy: 3% Zanim zrobisz popytaj, zanim popytasz

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z usług i zasobów Sieci oraz technologii mobilnych przez studentów UE i UAM (pedagogika) (raport z badań)

Korzystanie z usług i zasobów Sieci oraz technologii mobilnych przez studentów UE i UAM (pedagogika) (raport z badań) Korzystanie z usług i zasobów Sieci oraz technologii mobilnych przez studentów i UAM (pedagogika) (raport z badań) dr inż. Mariusz Kąkolewicz ZTK WSE UAM /mariuszk@amu.edu.pl/ Metodologia badań Celami

Bardziej szczegółowo

Zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w Internecie:

Zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w Internecie: DZIECI W SIECI Zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w Internecie: kontakt z materiałami zawierającymi nieodpowiednie treści niebezpieczne kontakty cyberprzemoc nieświadome uczestnictwo w działaniach

Bardziej szczegółowo

Diagnoza lokalnych zagrożeń społecznych w grupie dzieci i młodzieży Dzielnica Bielany Miasta St. Warszawy

Diagnoza lokalnych zagrożeń społecznych w grupie dzieci i młodzieży Dzielnica Bielany Miasta St. Warszawy Diagnoza lokalnych zagrożeń społecznych w grupie dzieci i młodzieży Dzielnica Bielany Miasta St. Warszawy Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa 4 OBSZARY BADANIA STRES UŻYWKI PRZEMOC W SZKOLE

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KOŁACZKOWIE. prowadzonej w roku szkolnym 2014/2015

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KOŁACZKOWIE. prowadzonej w roku szkolnym 2014/2015 RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KOŁACZKOWIE prowadzonej w roku szkolnym 2014/2015 Raport sporządził zespół ds. ewaluacji w składzie: Wioletta Szwonder Irena Ulińska Wanda Włodarczyk

Bardziej szczegółowo

KWESTIONARIUSZ DZIĘKUJĘ ZA POŚWIĘCONY CZAS!

KWESTIONARIUSZ DZIĘKUJĘ ZA POŚWIĘCONY CZAS! KWESTIONARIUSZ Poniżej umieszczono kwestionariusz dotyczący Twoich kontaktów społecznych utrzymywanych za pośrednictwem portalu społecznościowego. Bardzo proszę o uważne czytanie i udzielenie odpowiedzi

Bardziej szczegółowo

INTERNET TO CYFROWE PODWÓRKO MŁODYCH?

INTERNET TO CYFROWE PODWÓRKO MŁODYCH? INTERNET TO CYFROWE PODWÓRKO MŁODYCH? Dziecko autorem poczytnego bloga? Rodzic jako ambasador internetu? Młodzież = cyfrowi tubylcy? Czy młodzi ludzie tworzą wartościowe treści przy wykorzystaniu nowych

Bardziej szczegółowo

Jak dzieci korzystają z serwisów społecznościowych (SNS)? Wyniki badań EU Kids Online II

Jak dzieci korzystają z serwisów społecznościowych (SNS)? Wyniki badań EU Kids Online II Jak dzieci korzystają z serwisów społecznościowych (SNS)? Wyniki badań EU Kids Online II Lucyna Kirwil Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Warszawa lucyna.kirwil@swps.edu.pl V Międzynarodowa Konferencja

Bardziej szczegółowo

Nawyki komunikacyjne w przekroju pokoleniowym

Nawyki komunikacyjne w przekroju pokoleniowym Nawyki komunikacyjne w przekroju pokoleniowym Raport z ilościowego projektu badawczego Warszawa, październik 2011 Cele badania Celem badania była diagnoza różnych form kontaktu oraz różnic w nawykach komunikacyjnych

Bardziej szczegółowo

DIAGNOZA PROBLEMU UZALEŻNIENIA UCZNIÓW KLAS VI Z TERENU POWIATU ŁĘCZYŃSKIEGO W ZAKRESIE KORZYSTANIA Z INTERNETU I URZĄDZEŃ MOBLINYCH

DIAGNOZA PROBLEMU UZALEŻNIENIA UCZNIÓW KLAS VI Z TERENU POWIATU ŁĘCZYŃSKIEGO W ZAKRESIE KORZYSTANIA Z INTERNETU I URZĄDZEŃ MOBLINYCH DIAGNOZA PROBLEMU UZALEŻNIENIA UCZNIÓW KLAS VI Z TERENU POWIATU ŁĘCZYŃSKIEGO W ZAKRESIE KORZYSTANIA Z INTERNETU I URZĄDZEŃ MOBLINYCH Maj 2017r. 1 DIAGNOZA WPROWADZENIE Nie ulega żadnej wątpliwości, że

Bardziej szczegółowo

1. Czy uważasz się za osobę tolerancyjną?

1. Czy uważasz się za osobę tolerancyjną? Czy z tolerancją nam po drodze? Ankietę przeprowadzono w związku z Tygodniem Tolerancji obchodzonym 13-17 listopada 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie. W badaniu

Bardziej szczegółowo

Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej. Młodzież Prezentacja wybranych wyników badania

Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej. Młodzież Prezentacja wybranych wyników badania Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej Młodzież 16 Prezentacja wybranych wyników badania Informacje o badaniu Badanie: Konsumpcja substancji psychoaktywnych

Bardziej szczegółowo

KLASA IA GIMNAZJUM. 3. Korzystamy z tekstów zawartych w internecie, staramy się ich nie kopiować, jeśli cytujemy dodajemy źródło informacji.

KLASA IA GIMNAZJUM. 3. Korzystamy z tekstów zawartych w internecie, staramy się ich nie kopiować, jeśli cytujemy dodajemy źródło informacji. KLASA IA GIMNAZJUM 1. Korzystamy z telefonów komórkowych na lekcjach w celach edukacyjnych. 2. Każdy nauczyciel 3 razy w semestrze zabiera nas do sali multimedialnej lub informatycznej. 3. Korzystamy z

Bardziej szczegółowo

Polskiego konsumenta telefonicznego portret współczesny. Consumer Lab Polska 2006

Polskiego konsumenta telefonicznego portret współczesny. Consumer Lab Polska 2006 Polskiego konsumenta telefonicznego portret współczesny Consumer Lab Polska 2006 Badania konsumenckie w Polsce Ericsson Consumer Lab Grupa reprezentatywna Kryteria przykładowe: płeć, wiek, region Grupy

Bardziej szczegółowo