wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach Konstrukcja PGRT

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach Konstrukcja PGRT"

Transkrypt

1 Informacje ogólne o wywrotkach Informacje ogólne o wywrotkach mają nadwozie podatne skrętnie. stosowane są głównie do transportu materiałów sypkich. Platforma ładunkowa wywrotki jest połączona z ramą, a zrzucanie realizowane jest za pomocą siłowników wywrotki. Scania może fabrycznie przygotować pojazd do zabudowy. Konstrukcja Wywrotka tylna: Wywrotka z platformą ładunkową, która może odchylać się tylko w tył. Wywrotka 3-stronna: Wywrotka z platformą ładunkową, która może przechylać się w tył i na boki. Siłownik wywrotki jest zamontowany na środku pod platformą. Rama pomocnicza wyposażona jest w przednią i tylną oś wywrotki, które pełnią funkcję przegubu wywrotki w każdym z kierunków wywrotu Przykład wywrotki Więcej informacji na temat elementów przygotowywanych fabrycznie zamieszczono wczęści pt. Montowane fabrycznie pakiety wyposażenia opcjonalnego. 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 1 (24)

2 Bezpieczeństwo Bezpieczeństwo Podczas zrzutu tylnozsypowego sworzeń obrotu wywrotki z mocowaniami, ramy i zawieszenie osi tylnej przejmują dynamicznie zmieniające się naprężenia. W szczególnych przypadkach może to spowodować przewrócenie się pojazdu. Więcej informacji na temat testów stabilności i sposobów ich przeprowadzania zamieszczono w dokumencie pt. Stateczność przechyłu w bok. Zamontuj czujnik pochylenia, aby pomóc zapobiec przewróceniu się pojazdu. W niektórych krajach wywrotki muszą być poddawane próbom stateczności. OSTRZEŻENIE! Jeżeli podczas zrzutu nastąpi osunięcie gruntu lub jeżeli jedna strona ładunku przymarznie, istnieje bardzo duże ryzyko przewrócenia się pojazdu i odniesienia obrażeń ciała. W przypadku częstego przymarzania ładunku pojazd można wyposażyć w podgrzewacz platformy lub wibrator, co pozwoli zmniejszyć ryzyko przewrócenia. 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 2 (24)

3 Bezpieczeństwo Poniższe podzespoły zwiększają bezpieczeństwo eksploatacji pojazdu w trudnych warunkach: Zawieszenie sztywne/opróżnione miechy powietrzne Drążek stabilizatora (jeśli można go zastosować w danej konfiguracji) Stabilizator wywrotu Blokada wózka napędowego Poniższe czynniki minimalizują ryzyka uszkodzenia pojazdu i obrażeń ciała: Prawidłowo zaprojektowana rama wywrotki Krótki rozstaw osi Sworzeń obrotu wywrotki jak najbliżej ostatniej osi tylnej Krótkie i skrętnie sztywne platformy Krótki i skrętnie sztywny tylny zwis ramy wykorzystujący np. belkę końcową o profilu czworokątnym. Zawsze przestrzegaj instrukcji producenta odnośnie do sposobu używania pojazdu. 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 3 (24)

4 Bezpieczeństwo Ważne informacje dotyczące zrzutu w przypadku pojazdów z zawieszeniem pneumatycznym WAŻNE! Więcej informacji dotyczących podłączenia układu automatycznego opróżniania miechów powietrznych znaleźć można w dokumencie pt. Obniżanie podwozia. Przed rozpoczęciem zrzutu należy opróżnić miechy powietrzne wózka napędowego. Aby uniknąć nadmiernego obciążenia ostatniej tylnej osi, musi być ona oparta o ogranicznik osi. Sprawdź odległość między osią a ogranicznikiem osi na wszystkich tylnych osiach. Kontrolę należy przeprowadzić na poziomym podłożu i podczas zrzutu. Upewnij się, że miechy powietrzne są całkowicie opróżnione, a następnie sprawdź, czy wszystkie ograniczniki osi stykają się z odpowiednimi osiami tylnymi. Podczas zrzutu obciążenie powinno być równomiernie rozłożone na wszystkich osiach tylnych. Jeśli obciążenie nie jest rozłożone równomiernie, należy zabezpieczyć ostatnią tylną oś przed nadmiernym obciążeniem (patrz następna strona). OSTRZEŻENIE! Jeśli podczas zrzutu całe obciążenie jest przenoszone przez tylną oś, występuje ryzyko uszkodzenia Przykład prawidłowego rozłożenia obciążenia podczas zrzutu, w sytuacji gdy wszystkie osie wykorzystują ograniczniki. 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 4 (24)

5 Bezpieczeństwo Wkładka dystansowa w przypadku nierównomiernego rozłożenia obciążenia podczas zrzutu Podczas zrzutu odległość między osią a ogranicznikiem osi może być inna dla ostatniej tylnej osi i innych osi tylnych. Jeżeli odległość jest znaczna, między każdą podłużnicą i ogranicznikiem osi należy umieścić wkładkę dystansową (patrz rysunek). Wkładki dystansowe zmniejszają obciążenie ostatniej tylnej osi w przypadku dużych ładunków. Zamocuj wkładkę dystansową do ogranicznika osi, korzystając z nakrętek i śrub z łbem wpuszczanym. Wymiary śrub muszą być takie same jak w przypadku oryginalnego mocowania. Zamocuj wkładkę dystansową do ramy w istniejących otworach mocowania tylnego żebra. OSTRZEŻENIE! Nie wolno wykonywać wpodłużnicy otworów mocowania dla wkładek dystansowych i ograniczników osi w ramie. Wkładki dystansowe :30-01 Wydanie 11 pl-pl 5 (24)

6 Bezpieczeństwo Wybierak trybu pracy w położeniu neutralnym podczas zrzutu. WAŻNE! W pojazdach z całkowicie zautomatyzowaną skrzynią biegów Opticruise można wykonać specjalne połączenie z funkcją sterowania prędkością silnika podczas zrzucania, co zapobiega zwiększeniu prędkości obrotowej silnika w przypadku, gdy wybierak trybu pracy nie znajduje się w położeniu neutralnym. Więcej informacji na temat zwiększania prędkości obrotowej silnika podczas zrzutu zamieszczono w dokumencie Sterowanie prędkością obrotową silnika podczas zrzutu. 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 6 (24)

7 Bezpieczeństwo Ogranicznik osi firmy Scania Wysokość H ogranicznika osi to odległość pomiędzy dolną krawędzią ramy podwozia a dolną krawędzią ogranicznika osi. Numer części H (mm) ,8 H Wysokość ogranicznika osi :30-01 Wydanie 11 pl-pl 7 (24)

8 Zalecenia Zalecenia Zalecenia firmy Scania stanowią najlepsze rozwiązanie całościowe, biorąc pod uwagę następujące czynniki: Wrażliwość na drgania ramy Podział obciążenia Komfort jazdy Sposób, w jaki platforma ładunkowa wywrotki opiera się oramę pomocniczą lub jest podparta w inny sposób na całej ramie podwozia. 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 8 (24)

9 Zalecenia Mocowanie ramy pomocniczej Przednią część ramy pomocniczej należy zamontować za pomocą wsporników podatnych, natomiast przy osi tylnej w tylnym zwisie należy zamontować wsporniki stałe. Liczba wsporników podatnych jest zależna od warunków eksploatacji i powinna wynosić co najmniej 3 sztuki. Wsporniki stałe muszą znajdować się nad tylną osią napędową i wózkiem napędowym. Przednia część ramy pomocniczej musi mieć możliwość ruchu wzdłużnego, gdy na ramę oddziałują ruchy skrętne. Więcej informacji na temat konstrukcji ram pomocniczych można znaleźć w dokumencie pt. Konstrukcja ramy pomocniczej. Więcej informacji dotyczących wyboru mocowań dla określonego pojazdu zamieszczono w dokumencie pt. Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania. Dodatkowe informacje dotyczące wsporników elementów nadwozia zamieszczono w dokumencie pt. Mocowanie zabudowy. WAŻNE! Rama pomocnicza powinna spoczywać na całej ramie podwozia, ponieważ tarcie pomiędzy powierzchniami tłumi efekt drgania. 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 9 (24)

10 Zalecenia Wymiary ramy pomocniczej W tabeli podano zalecane wymiary podłużnic ramy pomocniczej dla różnych ram podwozia. Samochody ciężarowe z ramą podwozia F950: Eksploatacja WxSzxG (mm) I x (cm 4 ) Bardzo lekkie 110x80x6 290 Lekkie 110x80x8 380 Samochody ciężarowe z ramą podwozia F957 lub F958: Eksploatacja WxSzxG (mm) I x (cm 4 ) Średnie 140x80x6 800 Duże 160x80x8 900 I x = Minimalny powierzchniowy moment bezwładności na belkę. HxWxT = wysokość, szerokość i grubość (dla ramy pomocniczej o profilu U). Wartość powierzchniowego momentu bezwładności podano przy założeniu, że rama pomocnicza jest ze stali, a minimalna granica plastyczności wynosi 310 N/mm2. Tylny zwis ramy Podczas zrzutu tylnozsypowego na tylnym zwisie występują bardzo wysokie naprężenia. Duże siły oddziałują na sztywność ramy pomocniczej i konstrukcję tej części. 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 10 (24)

11 Zalecenia Odległość między środkiem osi przedniej a przednią krawędzią ramy pomocniczej Aby wytłumić wszelkie drgania ramy, należy przesunąć do przodu ramę pomocniczą i przymocować ją do ramy podwozia jak najbliżej przedniej osi. Jest to szczególnie ważne w pojazdach z przednią osią z zawieszeniem pneumatycznym. Maksymalna dopuszczalna odległość między środkiem przedniej osi a przednią krawędzią ramy pomocniczej: Przednie osie z zawieszeniem pneumatycznym: 600 mm Przednie osie z zawieszeniem na resorach piórowych: 800 mm Odległość pomiędzy osią przednią awspornikiem przednim Oś przednia z zawieszeniem pneumatycznym: jak najdalej do przodu w zakresie mm. Oś przednia z resorem piórowym: jak najdalej do przodu w zakresie mm Przednia część pojazdu z zawieszeniem pneumatycznym lub na resorach piórowych :30-01 Wydanie 11 pl-pl 11 (24)

12 Zalecenia Przykłady zamocowań Wymiar A w przykładowych rysunkach nie może być większy niż 900 mm. Wymiary przedstawione na rysunkach służą wyłącznie jako przykład i różnią się wzależności od pojazdu. Więcej informacji na temat umiejscowienia wsporników zamieszczono w dokumentach pt. Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania oraz Mocowanie zabudowy. 875 A A A A A A A A A :30-01 Wydanie 11 pl-pl 12 (24)

13 Zalecenia Nośnik ładunku Platformy Platforma ładunkowa wywrotki musi być wystarczająco sztywna, aby nie zginała się w kierunku poprzecznym ani nie wyginała na boki w przypadku, gdy zrzucany ładunek przyklei się do jej przedniej części. tylnozsypowe Upewnij się, że platforma ładunkowa wywrotki jest oparta o ramę pomocniczą na całej jej długości. Jeśli nie jest to możliwe, zamontuj podpory. Zmniejsz obciążenie platformy w pozycji obniżonej, montując przednią i środkową podporę. Upewnij się, że elementy sterujące są dostępne, tak aby platforma obniżyła się do prawidłowej pozycji. Obciążenie musi być równomiernie rozłożone na podporach, aby uniknąć nieprzyjemnych drgań ramy. W przypadku wywrotek użytkowanych w trudnych warunkach przednią podporę należy umieścić pośrodku między poprzecznymi belkami podwozia. Takie rozwiązanie redukuje ruchy skrętne z ramy podwozia do platformy. Wywrotka trójstronna W przypadku wywrotki trójstronnej na platformie należy zawsze zamontować co najmniej jedną podporę platformy na belkę podłużną ramy oprócz punktów podparcia zapewnianych przez sworzeń obrotu wywrotki. Podporę platformy należy także usytuować między przednim a tylnym sworzniem obrotu wywrotki. Łożyska sworznia obrotu wywrotki Łożyska platformy w sworzniu obrotu wywrotki powinny mieć jak najmniejszy luz. Nadmierny luz łożysk podporowych zwiększa ryzyko przewrócenia. Przykład prowadzenia i podparcia między platformą i ramą pomocniczą :30-01 Wydanie 11 pl-pl 13 (24)

14 Zalecenia Siłownik wywrotki Usytuowanie siłownika wywrotki Siłownik wywrotki musi być umieszczony przed środkiem ciężkości platformy ładunkowej wywrotki. Umieszczenie go za środkiem spowoduje podnoszenie przez siłownik wywrotki tylnego końca platformy ładunkowej wywrotki. Usytuowanie wzdłużne siłowników wywrotki zależy od następujących czynników: długość platformy, obciążenie, rodzaj wywrotki. Zwiększanie stateczności wywrotki podczas zrzutu tylnozsypowego: Umieść mocowanie siłownika wywrotki (lub siłowników) jak najdalej z przodu ramy podwozia. Użyj przednich siłowników stabilizujących z łożyskami, które pozwalają wyłącznie na ruch w kierunku wywrotu :30-01 Wydanie 11 pl-pl 14 (24)

15 Zalecenia Mocowanie pojedynczego siłownika wywrotki Zabezpiecz siłownik wywrotki za pomocą elementów mocujących w ramie pomocniczej. Mocowanie podwójnych zewnętrznych siłowników wywrotki Przykręć wsporniki siłownika do żeber w podłużnicach ramy pomocniczej. Między obydwoma wspornikami siłownika wywrotki należy zamontować poprzeczkę z profilu U o dużej wytrzymałości. Zapobiega to ruchowi skrętnemu i występowaniu asymetrycznego obciążenia. Uwaga: Siłowników wywrotki nie wolno mocować do półek podłużnicy Mocowanie w ramie pomocniczej 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 15 (24)

16 Zalecenia Centralnie mocowany siłownik wywrotki Wzmocnienie ramy W przypadku centralnie mocowanych siłowników wywrotki (1) odpowiednie jest zewnętrzne wzmocnienie ramy (2). W niektórych przypadkach mogą być niezbędne dodatkowe belki poprzeczne na ramie, aby zapobiec odginaniu się dolnej części ramy do zewnątrz przy dużym obciążeniu siłownika wywrotki. 2 1 Przemieszczanie belek poprzecznych W przypadku zabudowy z centralnie mocowanymi siłownikami wywrotki konieczne może być przesunięcie belek poprzecznych w ramie podwozia Uwaga: Przed przemieszczeniem jakichkolwiek belek poprzecznych zawsze kontaktuj się z firmą Scania lub z warsztatem firmy Scania. Sprawdź, czy belka poprzeczna nie koliduje z wałem napędowym. Rozstaw belek poprzecznych ramy nie może być większy niż 1500 mm. Nie wolno przemieszczać belek poprzecznych zamontowanych do wsporników resoru i łożysk wału napędowego. Więcej informacji o rozmieszczeniu belek poprzecznych można znaleźć w publikacji Wymontowanie i zamontowanie belek poprzecznych. 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 16 (24)

17 Zalecenia Pozycja sworznia obrotu wywrotki B Pozycję sworznia obrotu wywrotki określa się jako odległość pierwszej tylnej osi napędowej od środka sworznia obrotu wywrotki platformy (B). Zalecane maksymalne wymiary dla pozycji sworznia obrotu wywrotki dotyczą pojazdów wyposażonych w następujące elementy: Rama pomocnicza o zalecanych wymiarach wykonana z zalecanych materiałów i wzmocniona poprzecznie przy tylnym zwisie. Rama podwozia typu F950, F957 lub F958. Patrz tabela na następnej stronie :30-01 Wydanie 11 pl-pl 17 (24)

18 Zalecenia Usytuowanie sworznia obrotu wywrotki określa się jako odległość pierwszej tylnej osi napędowej od środka sworznia obrotu wywrotki platformy (B). Podwozie Zawieszenie Zalecane wymiary (B) dla pozycji sworznia obrotu wywrotki 4x2 A/B Maks mm 6x2/2 6x2/4 8x2/4 4x2 Z Maks mm (1730 mm w przypadku dobrej stateczności) 4x4 6x2 A/B Maks mm 6x2*4 6x4 8x2*6 8x2 8x4 6x2 Z Maks mm 8x2 6x4 Z Maks mm z wózkiem napędowym w odległości 1350/1355 6x6 (2350 mm w przypadku dobrej stateczności) 8x4 Maks mm z wózkiem napędowym w odległości 1445/1450 8x6 8x8 8x4*4 A/B Maks mm 10x4*6 W celu uzyskania szczegółowych informacji w zakresie innych konfiguracji należy skontaktować się z dealerem firmy Scania. 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 18 (24)

19 Poprawa stateczności Poprawa stateczności Blokada wózka napędowego z resorami piórowymi można wyposażyć w hydrauliczną blokadę wózka napędowego w celu poprawy statyczności podczas zrzutu: Zamontuj siłowniki hydrauliczne po prawej i lewej stronie, tak aby tłok blokował tylny resor jak najbliżej środka osi. Zamontuj lampkę ostrzegawczą w tablicy rozdzielczej. Lampka musi informować, kiedy blokada wózka napędowego jest włączona. Uwaga: Blokada wózka napędowego nie działa w pojazdach o konfiguracji kół 6x Położenie siłownika hydraulicznego względem resorów w wywrotkach, odpowiednio bez obciążenia (1) i przy maksymalnym ściśnięciu zawieszenia (2). 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 19 (24)

20 Poprawa stateczności Stabilizator wywrotu W celu dalszej poprawy stateczności podczas zrzutu należy zamontować stabilizator wywrotu. Stabilizator wywrotu zapobiega przed wygięciem w płaszczyźnie bocznej, przenosząc siły poprzeczne platformy w dół na ramę podwozia. Stabilizator wywrotu składa się z dwóch cięgieł połączonych ze sobą za pomocą złącza, które jest przymocowane do platformy oraz ramy pomocniczej (patrz rysunek). Stabilizator działa najskuteczniej, gdy jest zamocowany bezpośrednio nad środkiem osi tylnej lub środkiem wózka napędowego. Firma Scania zaleca stosowanie stabilizatora wywrotu w wywrotkach wykorzystywanych w kamieniołomach oraz innych wywrotkach dokonujących zrzutu na nawierzchniach o bardzo złej jakości :30-01 Wydanie 11 pl-pl 20 (24)

21 bez ramy pomocniczej bez ramy pomocniczej W sprzyjających warunkach takich jak dobry stan nawierzchni i brak przeciążeń wywrotki nie muszą mieć ramy pomocniczej. bez ramy pomocniczej muszą być wyposażone w przygotowanie wywrotki 02, ramę F957 albo F958. Przygotowanie wywrotki 02 można zamówić fabrycznie. Więcej informacji dotyczących przygotowania do wywrotki zamieszczono w części pt. Montowane fabrycznie pakiety wyposażenia opcjonalnego. Min 10 mm Klocki gumowe Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia ramy podwozia, platforma musi spoczywać na ramie podwozia na gumowych klockach. Zamontuj gumowy klocek o rozmiarach 75x45 i minimalnej długości 300 mm w sposób pokazany w przykładach. Zamocuj je do podłużnic ramy pod spodem platformy. Liczba gumowych klocków po każdej stronie powinna być następująca: 8 gumowych klocków w pojazdach o rozstawie osi > 4500 mm 6 gumowych klocków w pojazdach o rozstawie osi < 4500 mm Powierzchnia styku gumowych klocków musi się znajdować co najmniej 10 mm od wewnętrznej krawędzi kołnierza. WAŻNE! Platforma ładunkowa wywrotki musi spoczywać na całej długości gumowych klocków. Min 610 mm Min 10 mm Min 75 mm Min 610 mm Min 75 mm Min 10 mm :30-01 Wydanie 11 pl-pl 21 (24)

22 bez ramy pomocniczej Umiejscowienie gumowych klocków W obszarze mm przed i za środkiem wózka napędowego nie powinno być żadnego gumowego klocka (obszar oznaczony na rysunku przerywaną linią). Jednak gumowe klocki mogą rozciągać się nad obszar oznaczony liniami, np. zaczynać się 50 mm przed i kończyć się 50 mm za obszarem oznaczonym liniami :30-01 Wydanie 11 pl-pl 22 (24)

23 bez ramy pomocniczej W pojazdach z przygotowaniem wywrotki 02, ramą F957 lub F958 zaleca się następujące usytuowanie gumowych klocków (wszystkie wymiary w mm): AD A B C AD A B D = co najmniej 300 mm A B C A B AD JA 2210 AD JA 2160 Dx75x45 Dx75x :30-01 Wydanie 11 pl-pl 23 (24)

24 bez ramy pomocniczej Konserwacja i modyfikacja W celu ograniczenia nadmiernego zużycia kołnierza belki należy wykonywać regularne prace konserwacyjne. Konserwacja obejmuje następujące czynności: Regularne sprawdzanie gumowych klocków i ramy Wymiana zużytych gumowych klocków Smarowanie sworznia obrotu wywrotki Usuwanie nadmiernego luzu w sworzniu wywrotki WAŻNE! Jeśli zewnętrzna część kołnierza belki zacznie się zużywać, dokonaj modyfikacji położenia i typu podpory platformy zgodnie z powyższymi zaleceniami. W przypadku nadmiernego zużycia należy wzmocnić podłużnice ramy. 06:30-01 Wydanie 11 pl-pl 24 (24)

Wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach. Bezpieczeństwo. Konstrukcja

Wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach. Bezpieczeństwo. Konstrukcja Informacje ogólne o wywrotkach Informacje ogólne o wywrotkach Wywrotki stosowane są głównie do transportu materiałów sypkich. Platforma ładunkowa wywrotki jest połączona z ramą, a zrzucanie realizowane

Bardziej szczegółowo

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie.

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Informacje ogólne na temat samochodów cystern Informacje ogólne na temat samochodów cystern Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Konstrukcja Rozstaw osi powinien być możliwie jak

Bardziej szczegółowo

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja PGRT. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie.

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja PGRT. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Informacje ogólne na temat samochodów cystern Informacje ogólne na temat samochodów cystern Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Konstrukcja Rozstaw osi powinien być możliwie jak

Bardziej szczegółowo

Betonomieszarki. Konstrukcja. Zabudowa betonomieszarki jest skrętnie podatna.

Betonomieszarki. Konstrukcja. Zabudowa betonomieszarki jest skrętnie podatna. Ogólne informacje na temat betonomieszarek Ogólne informacje na temat betonomieszarek Zabudowa betonomieszarki jest skrętnie podatna. Konstrukcja Betonomieszarki nie mają funkcji wywrotki, ale ponieważ

Bardziej szczegółowo

Cysterny Informacje ogólne na temat samochodów cystern

Cysterny Informacje ogólne na temat samochodów cystern Informacje ogólne na temat samochodów cystern Cysterny służą do przewożenia cieczy takich jak produkty naftowe, chemikalia w płynie i mleko. Informacje ogólne na temat samochodów cystern Nadwozia typu

Bardziej szczegółowo

Mocowania zabudowy. Więcej informacji dotyczących wyboru mocowań znajduje się w dokumencie Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania.

Mocowania zabudowy. Więcej informacji dotyczących wyboru mocowań znajduje się w dokumencie Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania. Mocowanie w przedniej części ramy pomocniczej Mocowanie w przedniej części ramy pomocniczej Więcej informacji dotyczących wyboru mocowań znajduje się w dokumencie Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania.

Bardziej szczegółowo

Wzmocnienie. Tylny zwis ramy. Belka końcowa WAŻNE! Belki końcowe należy montować w samochodach ciężarowych bez montowanej centralnie belki do zaczepu.

Wzmocnienie. Tylny zwis ramy. Belka końcowa WAŻNE! Belki końcowe należy montować w samochodach ciężarowych bez montowanej centralnie belki do zaczepu. Belka końcowa WAŻNE! Belki końcowe należy montować w samochodach ciężarowych bez montowanej centralnie belki do zaczepu. Samochód ciężarowy z częściowo lub całkowicie podwieszoną belką do zaczepu lub bez

Bardziej szczegółowo

Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania. Opis. Zalecenia

Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania. Opis. Zalecenia Opis Opis Rama, rama pomocnicza i wzmocnienia współpracują z sobą, zapewniając wytrzymałość na wszelkie rodzaje naprężeń mogących powstać w czasie eksploatacji. Wymiary i konstrukcja ramy, mocowania oraz

Bardziej szczegółowo

Żurawie. Informacje ogólne dotyczące żurawi

Żurawie. Informacje ogólne dotyczące żurawi Informacje ogólne dotyczące żurawi Umiejscowienie żurawia ma istotny wpływ na konstrukcję mocowania. Poniżej zamieszczono zalecenia dla żurawi montowanych za kabiną, żurawi mocowanych w zwisie tylnym oraz

Bardziej szczegółowo

Siły i ruchy. Definicje. Nadwozie podatne skrętnie PGRT

Siły i ruchy. Definicje. Nadwozie podatne skrętnie PGRT Definicje Definicje Prawidłowe przymocowanie zabudowy jest bardzo ważne, gdyż nieprawidłowe przymocowanie może spowodować uszkodzenie zabudowy, elementów mocujących i ramy podwozia. Nadwozie podatne skrętnie

Bardziej szczegółowo

Interaktywna rama pomocnicza. Opis PGRT

Interaktywna rama pomocnicza. Opis PGRT Opis Opis to konstrukcja, której mocowanie sprawia, że dołączone do niej ramy współpracują niczym pojedyncza rama podwozia, a nie dwie osobne ramy. wykazuje znacznie większą odporność na ugięcie niż nieinteraktywna

Bardziej szczegółowo

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja Profil ramy, U 9,5 R11 R11

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja Profil ramy, U 9,5 R11 R11 Ramy podwozia firmy Scania Ramy podwozia firmy Scania Asortyment ram podwozia obejmuje następujące typy ram: Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja 770-3 770-1 770 +2 770-1 770 +1-5

Bardziej szczegółowo

Zmiana tylnego zwisu ramy. Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy. Przystosowanie fabryczne. Części zamienne

Zmiana tylnego zwisu ramy. Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy. Przystosowanie fabryczne. Części zamienne Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy Przystosowanie fabryczne Zwis ramy z tyłu można zamówić w odstępach długości co 10 mm. Części

Bardziej szczegółowo

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja (mm) ,5 R11 R11

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja (mm) ,5 R11 R11 Ramy podwozia firmy Scania Ramy podwozia firmy Scania Asortyment ram podwozia obejmuje następujące typy ram: Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja (mm) 766 +1 768 +1 771 +1 768

Bardziej szczegółowo

Montowanie osi wleczonej

Montowanie osi wleczonej Ogólne informacje o montowaniu osi wleczonej Ogólne informacje o montowaniu osi wleczonej Do zamontowania dodatkowych osi wleczonych należy użyć oryginalnych części firmy Scania. Zapewnia to następujące

Bardziej szczegółowo

Zespoły holownicze PGRT

Zespoły holownicze PGRT Ogólne informacje o jednostkach holowniczych Ogólne informacje o jednostkach holowniczych Zespół holowniczy to określenie ogólne dla jednego lub kilku podzespołów, w jakie pojazd musi być wyposażony, aby

Bardziej szczegółowo

Ciągniki siodłowe. Zalecenia. Rozstaw osi

Ciągniki siodłowe. Zalecenia. Rozstaw osi Ogólne informacje na temat ciągników siodłowych Ogólne informacje na temat ciągników siodłowych Ciągniki siodłowe są przeznaczone do ciągnięcia naczep. W związku z tym wyposażone są wsiodło, które umożliwia

Bardziej szczegółowo

Owiewka dachowa. Informacje ogólne na temat owiewek Informacje ogólne na temat owiewek. Scania Truck Bodybuilder 22: Wydanie

Owiewka dachowa. Informacje ogólne na temat owiewek Informacje ogólne na temat owiewek. Scania Truck Bodybuilder 22: Wydanie Informacje ogólne na temat owiewek Informacje ogólne na temat owiewek Kabiny firmy Scania opracowywane są z wykorzystaniem zaawansowanych metod obliczeniowych i poddaje się je testom w tunelach powietrznych.

Bardziej szczegółowo

Sterowanie prędkością obrotową silnika podczas wywrotu

Sterowanie prędkością obrotową silnika podczas wywrotu Informacje ogólne Informacje ogólne Podczas korzystania z hakowego urządzenia załadowczego lub platformy ładunkowej wywrotki zaleca się czasowe zwiększenie prędkości obrotowej silnika w celu ułatwienia

Bardziej szczegółowo

Obliczenia obciążenia osi. Informacje ogólne na temat obliczeń obciążenia osi

Obliczenia obciążenia osi. Informacje ogólne na temat obliczeń obciążenia osi Informacje ogólne na temat obliczeń obciążenia osi Każdy rodzaj transportu za pomocą samochodów ciężarowych wymaga, aby podwozie dostarczane z fabryki było wyposażone w pewną formę zabudowy. Informacje

Bardziej szczegółowo

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Specyfikacje. Narzędzia. Dotyczy skrzyń biegów GA750/751/752 i GA851/852 z wariantami

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Specyfikacje. Narzędzia. Dotyczy skrzyń biegów GA750/751/752 i GA851/852 z wariantami Ogólne Ogólne Dotyczy skrzyń biegów GA750/751/752 i GA851/852 z wariantami Specyfikacje Podana masa odnosi się do skrzyni biegów bez płynów. Środek ciężkości skrzyni biegów znajduje się mniej więcej na

Bardziej szczegółowo

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Narzędzia. Opis czynności serwisowych i naprawczych. Dotyczy skrzyń biegów GA866 i GA867/R

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Narzędzia. Opis czynności serwisowych i naprawczych. Dotyczy skrzyń biegów GA866 i GA867/R Ogólne Ogólne Dotyczy skrzyń biegów GA866 i GA867/R Narzędzia Przykłady odpowiednich narzędzi firmy Scania: Numer części Oznaczenie 82 320 Platforma do podnoszenia 98 405 Belka do mocowania i wspornik

Bardziej szczegółowo

Zmiana rozstawu osi. Metody WAŻNE!

Zmiana rozstawu osi. Metody WAŻNE! Informacje ogólne dotyczące zmiany rozstawu osi Informacje ogólne dotyczące zmiany rozstawu osi WAŻNE! Zmiana rozstawu osi ma wpływ na własności podwozia ciężarówki. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie

Bardziej szczegółowo

Ramy pojazdów samochodowych

Ramy pojazdów samochodowych Ramy pojazdów samochodowych Opracował: Robert Urtbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu Nadwozie ramowe- nieniosące Nadwozie ramowe (nieniosące) oparte jest na sztywnej ramie, która przenosi całość obciążeń

Bardziej szczegółowo

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączeń ciernych i zaciskowych.

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączeń ciernych i zaciskowych. Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Połączenia śrubowe dzielimy na cierne, zaciskowe lub stanowiące kombinację tych dwóch. Połączenie cierne wymaga zastosowania

Bardziej szczegółowo

Spawanie ramy podwozia. Obszary spawania WAŻNE! Wszelkie prace spawalnicze muszą być wykonywane profesjonalnie przez przeszkolonych

Spawanie ramy podwozia. Obszary spawania WAŻNE! Wszelkie prace spawalnicze muszą być wykonywane profesjonalnie przez przeszkolonych Informacje ogólne Informacje ogólne Wszelkie prace spawalnicze muszą być wykonywane profesjonalnie przez przeszkolonych pracowników. Należy unikać spawania na ramie podwozia, ponieważ spawanie zwiększa

Bardziej szczegółowo

Podłączanie wskaźników obciążenia w układzie zawieszenia pneumatycznego

Podłączanie wskaźników obciążenia w układzie zawieszenia pneumatycznego Informacje ogólne Informacje ogólne Często wymaga się stosowania zewnętrznego wskaźnika obciążenia, np. podczas załadunku wózka widłowego, tak aby kierowca widział ile ładunku umieszczono na platformie.

Bardziej szczegółowo

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączenia ciernego i zaciskowego

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączenia ciernego i zaciskowego Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Połączenia śrubowe dzieli się na cierne, zaciskowe lub stanowiące kombinację tych dwóch. Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Połączenie cierne wymaga ok.

Bardziej szczegółowo

Błotniki. Informacje ogólne na temat błotników ifartuchów błotników. Mata przeciwbryzgowa

Błotniki. Informacje ogólne na temat błotników ifartuchów błotników. Mata przeciwbryzgowa Informacje ogólne na temat błotników i fartuchów błotników Informacje ogólne na temat błotników ifartuchów błotników W niektórych krajach przepisy prawa określają wymagania względem błotników i fartuchów.

Bardziej szczegółowo

Wymontowanie przekładni kierowniczej ze wspomaganiem

Wymontowanie przekładni kierowniczej ze wspomaganiem Ogólne Ogólne Niniejszy opis dotyczy jedynie pojazdów z kierownicą z lewej strony, w których szerokość przedniej części ramy wynosi 1020 mm. WAŻNE! W pojazdach z pneumatycznym przednim zawieszeniem ramę

Bardziej szczegółowo

Ogólne informacje o układzie pneumatycznym. Konstrukcja układu pneumatycznego. Definicje PGRT. Zbiornik sprężonego powietrza

Ogólne informacje o układzie pneumatycznym. Konstrukcja układu pneumatycznego. Definicje PGRT. Zbiornik sprężonego powietrza Definicje Ważne jest, aby podczas pracy z układem pneumatycznym pojazdu znać poniższe definicje i pojęcia: Zbiornik sprężonego powietrza Zbiornik będący pod ciśnieniem, zawierający sprężone powietrze.

Bardziej szczegółowo

Podłączenie do masy i zasilanie. Podłączenie do masy w ramie podwozia WAŻNE!

Podłączenie do masy i zasilanie. Podłączenie do masy w ramie podwozia WAŻNE! Wykonaj wszystkie połączenia do masy zabudowy na ramie podwozia na lewej podłużnicy ramy. Połączenie do masy na prawej podłużnicy ramy spowoduje straty napięcia, ponieważ biegun ujemny podłączany jest

Bardziej szczegółowo

Informacje o podwoziu i oznaczenia modeli

Informacje o podwoziu i oznaczenia modeli Oznaczenie modelu Oznaczenie modelu Oznaczenie modelu firmy Scania to kombinacja znaków według poniższego wzoru: Model ciężarówki Typ kabiny Kod mocy silnika Przystosowanie podwozia Konfiguracja kół Wysokość

Bardziej szczegółowo

Tylna osłona przeciwnajazdowa. Informacje ogólne

Tylna osłona przeciwnajazdowa. Informacje ogólne Informacje ogólne Informacje ogólne Aby spełnić wymagania regulaminu nr 58 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (ECE), samochody ciężarowe muszą być wyposażone w tylną osłonę przeciwnajazdową. Osłona

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie do wyposażenia montowanego z przodu

Przygotowanie do wyposażenia montowanego z przodu Ogólne informacje na temat przygotowania pojazdu do wyposażenia montowanego zprzodu Standardowa wersja pojazdu dostarczana jest z 2 sworzniami holowniczymi usytuowanymi na przedniej krawędzi ramy. Wyjątek

Bardziej szczegółowo

Wyposażenie dodatkowe montowane na zewnątrz kabiny

Wyposażenie dodatkowe montowane na zewnątrz kabiny Ogólne informacje dotyczące wyposażenia dodatkowego montowanego na zewnątrz kabiny Możliwe jest zamówienie różnego rodzaju wyposażenia montowanego na zewnątrz kabiny. Dostępne są następujące podzespoły:

Bardziej szczegółowo

Podzespoły wyposażenia hydraulicznego. Informacje ogólne. Działania przeprowadzane przed uruchomieniem nowego układu hydraulicznego

Podzespoły wyposażenia hydraulicznego. Informacje ogólne. Działania przeprowadzane przed uruchomieniem nowego układu hydraulicznego Informacje ogólne Informacje ogólne Istnieje możliwość zamówienia podzespołów wyposażenia hydraulicznego w fabryce. Dostępne są następujące podzespoły: Element sterujący Zbiornik oleju układu hydraulicznego

Bardziej szczegółowo

PL 216348 B1. KRÓLIK WIESŁAW, Warka, PL 27.02.2012 BUP 05/12. WIESŁAW KRÓLIK, Warka, PL 31.03.2014 WUP 03/14 RZECZPOSPOLITA POLSKA

PL 216348 B1. KRÓLIK WIESŁAW, Warka, PL 27.02.2012 BUP 05/12. WIESŁAW KRÓLIK, Warka, PL 31.03.2014 WUP 03/14 RZECZPOSPOLITA POLSKA PL 216348 B1 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 216348 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 392159 (51) Int.Cl. B65G 1/00 (2006.01) Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia:

Bardziej szczegółowo

Przystawka odbioru mocy ED120

Przystawka odbioru mocy ED120 Informacje ogólne Informacje ogólne Dla przystawki odbioru mocy ED120 można zamówić następujące opcje: Montowany fabrycznie zestaw narzędzi do założenia przystawki odbioru mocy ipodłączenia pompy hydraulicznej

Bardziej szczegółowo

Włączenie automatycznego biegu neutralnego. Informacje ogólne

Włączenie automatycznego biegu neutralnego. Informacje ogólne Informacje ogólne Informacje ogólne Ta funkcja jest dostępna w pojazdach z następującymi układami: Automatyczna skrzynia biegów Całkowicie zautomatyzowany układ Opticruise (pojazdy bez pedału sprzęgła)

Bardziej szczegółowo

Samochody ciężarowe z wymiennym nadwoziem

Samochody ciężarowe z wymiennym nadwoziem Informacje ogólne na temat pojazdów z wymiennym nadwoziem Informacje ogólne na temat pojazdów z wymiennym nadwoziem Pojazdy z nadwoziem wymiennym są skrętnie podatne. Pojazdy z nadwoziem wymiennym pozwalają

Bardziej szczegółowo

Informacje o podwoziach i oznaczeniach modeli. System modułowy firmy Scania

Informacje o podwoziach i oznaczeniach modeli. System modułowy firmy Scania System modułowy firmy Scania System modułowy firmy Scania Modułowy system budowy stosowany przez firmę Scania umożliwia optymalne dopasowanie podwozia do różnych zastosowań. Każde podwozie firmy Scania

Bardziej szczegółowo

Centralka elektryczna. Centralka elektryczna

Centralka elektryczna. Centralka elektryczna znajduje się po stronie pasażera, pod schowkiem w tablicy rozdzielczej. Należy ją otwierać w następujący sposób: 1. Otwórz klapę schowka w tablicy rozdzielczej. Klapa znajduje się przed fotelem pasażera.

Bardziej szczegółowo

(13) B B1. (51) Int.Cl.5: E02F 9/08 B60S 9/02

(13) B B1. (51) Int.Cl.5: E02F 9/08 B60S 9/02 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 165064 (13) B1 (2 1) Numer zgłoszenia: 291386 Urząd Patentowy (22) Data zgłoszenia: 09.08.1991 Rzeczypospolitej Polskiej (51) Int.Cl.5: E02F 9/08

Bardziej szczegółowo

Wymontowanie chłodnicy. Ogólne. Narzędzia. Dotyczy pojazdów z kabinami G i R oraz z przednią częścią ramy o szerokości 1140 mm. OSTRZEŻENIE!

Wymontowanie chłodnicy. Ogólne. Narzędzia. Dotyczy pojazdów z kabinami G i R oraz z przednią częścią ramy o szerokości 1140 mm. OSTRZEŻENIE! Ogólne Ogólne Dotyczy pojazdów z kabinami G i R oraz z przednią częścią ramy o szerokości 1140 mm. OSTRZEŻENIE! Prace przy chłodnicy EGR chłodzonej powietrzem należy wykonywać w rękawicach, okularach i

Bardziej szczegółowo

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11)

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 186040 (21) Numer zgłoszenia: 326188 (22) Data zgłoszenia: 05.05.1998 (13) B1 (5 1) IntCl7 B61F 5/52 (54)

Bardziej szczegółowo

PL B1. SOSNA EDWARD, Bielsko-Biała, PL SOSNA BARTŁOMIEJ, Bielsko-Biała, PL BUP 07/ WUP 06/16

PL B1. SOSNA EDWARD, Bielsko-Biała, PL SOSNA BARTŁOMIEJ, Bielsko-Biała, PL BUP 07/ WUP 06/16 PL 221950 B1 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 221950 (13) B1 Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (21) Numer zgłoszenia: 400725 (22) Data zgłoszenia: 10.09.2012 (51) Int.Cl.

Bardziej szczegółowo

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół. Ogólne informacje na temat lakierowania. Informacje specjalne dotyczące pojazdów zasilanych WAŻNE!

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół. Ogólne informacje na temat lakierowania. Informacje specjalne dotyczące pojazdów zasilanych WAŻNE! Ogólne informacje na temat lakierowania Ogólne informacje na temat lakierowania WAŻNE! Scania zaleca, aby nie lakierować części wykonanych z miękkich i elastycznych materiałów. Są to na przykład gumowe

Bardziej szczegółowo

Włączanie przystawki odbioru mocy EK. Działanie

Włączanie przystawki odbioru mocy EK. Działanie Funkcja służy do włączania przystawki odbioru mocy z miejsca kierowcy i spoza kabiny. Przystawką odbioru mocy steruje jednostka sterująca BCI. Przystawkę odbioru mocy napędzaną kołem zamachowym można odpowiednio

Bardziej szczegółowo

RZECZPOSPOLITA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11)

RZECZPOSPOLITA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) RZECZPOSPOLITA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 184161 POLSKA (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 322435 (5 1) IntCl7 B60N 2/12 Urząd Patentowy (22) Data zgłoszenia: 03.10.1997 B60N 2/24 Rzeczypospolitej Polskiej

Bardziej szczegółowo

Wysoko mocowane reflektory. Ogólne informacje na temat wysoko mocowanych. Opcje połączeń

Wysoko mocowane reflektory. Ogólne informacje na temat wysoko mocowanych. Opcje połączeń Ogólne informacje na temat wysoko mocowanych reflektorów Ogólne informacje na temat wysoko mocowanych reflektorów Funkcja wysoko mocowanych reflektorów zastępuje zazwyczaj wykorzystywane reflektory i lampy

Bardziej szczegółowo

Przeniesienie czujnika zawartości tlenków azotu w spalinach. Informacje ogólne. Umiejscowienie czujnika NOx

Przeniesienie czujnika zawartości tlenków azotu w spalinach. Informacje ogólne. Umiejscowienie czujnika NOx 2 1 Niniejszy dokument opisuje warunki, zalecenia i procedury przenoszenia czujnika zawartości tlenków azotu w spalinach. Czujnik zawartości tlenków azotu w spalinach wykrywa ilość tlenków azotu w spalinach.

Bardziej szczegółowo

PL B1. WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA, Warszawa, PL BUP 24/11

PL B1. WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA, Warszawa, PL BUP 24/11 PL 216416 B1 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 216416 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 391269 (51) Int.Cl. B61D 3/18 (2006.01) B61B 1/02 (2006.01) Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej

Bardziej szczegółowo

PL B1. POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA, Białystok, PL BUP 10/10

PL B1. POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA, Białystok, PL BUP 10/10 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 211609 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 386356 (51) Int.Cl. B65G 7/00 (2006.01) B65G 7/08 (2006.01) Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data

Bardziej szczegółowo

Podłączanie dodatkowych bocznych świateł obrysowych

Podłączanie dodatkowych bocznych świateł obrysowych Opis Opis Boczne światła obrysowe można podłączyć na różne sposoby w zależności od tego, czy pojazd został do tego przystosowany fabrycznie: Wszystkie pojazdy można wyposażyć w boczne światła obrysowe,

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie do zamontowania windy załadunkowej

Przygotowanie do zamontowania windy załadunkowej Informacje ogólne na temat przygotowania Informacje ogólne na temat przygotowania W celu ułatwienia podłączenia windy załadunkowej do instalacji elektrycznej można zamówić w fabryce pakiet przygotowania

Bardziej szczegółowo

Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami

Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami Nadarzyn, 30 kwietnia 2009 r. Nowe pojazdy w ofercie Scania: P 360 i P 400 Euro 5 Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami Dzięki dostępności rozwijających duży moment obrotowy,

Bardziej szczegółowo

PL 214072 B1. Przystawne urządzenie samopoziomujące dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych

PL 214072 B1. Przystawne urządzenie samopoziomujące dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych PL 214072 B1 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 214072 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 387381 (51) Int.Cl. A61G 5/06 (2006.01) Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia:

Bardziej szczegółowo

Uciążliwości jazdy spowodowane drganiami. Podstawowe zasady. Częstotliwość. Drgania i amplituda. Częstotliwość rezonansowa

Uciążliwości jazdy spowodowane drganiami. Podstawowe zasady. Częstotliwość. Drgania i amplituda. Częstotliwość rezonansowa Podstawowe zasady Podstawowe zasady Uciążliwości jazdy są kwestią subiektywną i niewymierną. Pomimo że pojawiają się bardzo często, nie ma uniwersalnych sposobów ich usuwania. Aby prawidłowo rozpoznać

Bardziej szczegółowo

Wybór przystawki odbioru mocy

Wybór przystawki odbioru mocy Ogólne informacje o zamówieniach Ogólne informacje o zamówieniach Uwaga: Przystawki odbioru mocy i zestawy elektryczne potrzebne do ich zamontowania należy zamawiać bezpośrednio w fabryce. Późniejszy montaż

Bardziej szczegółowo

Parametry podwozie. Wprowadzenie

Parametry podwozie. Wprowadzenie Wprowadzenie W celu ograniczenia listy parametrów w niniejszym dokumencie opisane zostały tylko parametry, które mogą być wykorzystywane przez producentów nadwozi. Pełne informacje na temat aktualnych

Bardziej szczegółowo

Oznaczenia wymiarów. Informacje ogólne. Kody BEP

Oznaczenia wymiarów. Informacje ogólne. Kody BEP Skrót BEP (ang. Bodywork Exchange Parameter) oznacza kod służący do identyfikacji unikalnych wskazań, które ułatwiają przesyłanie informacji między producentem pojazdu a producentem nadwozia. Kody BEP

Bardziej szczegółowo

Automatyczne włączenie przystawki odbioru mocy napędzanej od skrzyni biegów

Automatyczne włączenie przystawki odbioru mocy napędzanej od skrzyni biegów Działanie Działanie Funkcja służy do włączania przystawki odbioru mocy z miejsca kierowcy i spoza kabiny. Za sterowanie przystawką odbioru mocy odpowiada jednostka sterująca BCI (interfejs komunikacyjny

Bardziej szczegółowo

Modyfikacja podzespołów objętych homologacją firmy Scania

Modyfikacja podzespołów objętych homologacją firmy Scania Informacje ogólne Informacje ogólne Homologacja nadawana jest w celu spełnienia wymogów prawnych związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, wpływem na środowisko naturalne itd. W przypadku modyfikacji

Bardziej szczegółowo

Maksymalne obciążenie w zakresie momentu obrotowego (Nm) mocy: Niezależne od sprzęgła Samochód strażacki, pompa X X

Maksymalne obciążenie w zakresie momentu obrotowego (Nm) mocy: Niezależne od sprzęgła Samochód strażacki, pompa X X Ogólne informacje o zamówieniach Ogólne informacje o zamówieniach Przystawki odbioru mocy i zestawy elektryczne potrzebne do ich zamontowania należy zamawiać bezpośrednio w fabryce. Późniejszy montaż w

Bardziej szczegółowo

Elementy sprężyste zawieszeń

Elementy sprężyste zawieszeń Elementy sprężyste zawieszeń W pojazdach samochodowych stosuje się następujące elementy sprężyste: 1. metalowe elementy sprężyste a. resory piórowe b. sprężyny śrubowe c. drążki skrętne 2. gumowe (zazwyczaj

Bardziej szczegółowo

00: Oznaczenie typu R144 K DSC12 01 L01. P124 LA4x2. Wydanie 3. Scania CV AB 1999, Sweden

00: Oznaczenie typu R144 K DSC12 01 L01. P124 LA4x2. Wydanie 3. Scania CV AB 1999, Sweden 00:02-01 Wydanie 3 pl Oznaczenie typu R144 K432 15 DSC12 01 L01 P124 LA4x2 1 710 352 Scania CV AB 1999, Sweden Spis treści Spis treści Podwozia ciężarówek...3 Silniki...7 Sprzęgła...9 Skrzynie biegów...10

Bardziej szczegółowo

Opis urządzeń. Siłownik membranowy Siłownik membranowy. Zastosowanie

Opis urządzeń. Siłownik membranowy Siłownik membranowy. Zastosowanie Siłownik membranowy 423... Siłownik membranowy do hamulców krzywkowych do hamulców tarczowych Zastosowanie Cel Konserwacja Zalecenie montażowe Przyczepy z dyszlem i naczepy siodłowe z więcej niż jedną

Bardziej szczegółowo

Środki ostrożności. Zagrożenia. Środki ostrożności podczas pracy przy wszystkich pojazdach. Szczególne środki ostrożności dla pojazdów z zawieszeniem

Środki ostrożności. Zagrożenia. Środki ostrożności podczas pracy przy wszystkich pojazdach. Szczególne środki ostrożności dla pojazdów z zawieszeniem Praca przy podniesionych pojazdach i nadwoziach Praca przy podniesionych pojazdach i nadwoziach Mechaniczne i hydrauliczne urządzenia do podnoszenia mogą niespodziewanie przewrócić się lub obniżyć w wyniku

Bardziej szczegółowo

NLR85 - L 35 Série Bleu. Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy

NLR85 - L 35 Série Bleu. Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy L 35 Série Bleu - 3,5 t NLR85 - L 35 Série Bleu Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy L 35 F L 35 H Wymiary (mm) Rozstaw osi X 2750 3350 D min. 650 Długość całkowita K 5295 6015 Zwis przedni A

Bardziej szczegółowo

30A. WIADOMOŚCI OGÓLNE Wysokość punktów pomiarowych 30A-14 PUNKTY POMIAROWE. Wymiar (R2) jest mierzony między podłożem a osią. koła przedniego.

30A. WIADOMOŚCI OGÓLNE Wysokość punktów pomiarowych 30A-14 PUNKTY POMIAROWE. Wymiar (R2) jest mierzony między podłożem a osią. koła przedniego. Wysokość punktów pomiarowych PUNKTY POMIAROWE W2 R1 R2 109317 Wymiar (R1) jest mierzony między podłożem a osią koła przedniego. Wymiar (R2) jest mierzony między podłożem a osią koła tylnego. 108937 Wymiar

Bardziej szczegółowo

(12) TŁUMACZENIE PATENTU EUROPEJSKIEGO (19) PL (11) (13) T3 (96) Data i numer zgłoszenia patentu europejskiego:

(12) TŁUMACZENIE PATENTU EUROPEJSKIEGO (19) PL (11) (13) T3 (96) Data i numer zgłoszenia patentu europejskiego: RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) TŁUMACZENIE PATENTU EUROPEJSKIEGO (19) PL (11) PL/EP 1837003 (13) T3 (96) Data i numer zgłoszenia patentu europejskiego: 14.03.2007 07005252.7 (51) Int. Cl. A61G5/10 (2006.01)

Bardziej szczegółowo

WZORU UŻYTKOWEGO. d2)opis OCHRONNY. d9) PL (11)63056 EGZEMPLARZ ARCHIWALNY. Królik Wiesław, Warka, PL. Wiesław Królik, Warka, PL

WZORU UŻYTKOWEGO. d2)opis OCHRONNY. d9) PL (11)63056 EGZEMPLARZ ARCHIWALNY. Królik Wiesław, Warka, PL. Wiesław Królik, Warka, PL RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej d2)opis OCHRONNY WZORU UŻYTKOWEGO (21) Numer zgłoszenia: 114996 (22) Data zgłoszenia: 11.08.2004 EGZEMPLARZ ARCHIWALNY d9) PL (11)63056 (13)

Bardziej szczegółowo

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół Ogólne informacje na temat lakierowania Ogólne informacje na temat lakierowania WAŻNE! Firma Scania zaleca, aby nie lakierować podzespołów z miękkich i giętkich materiałów, ponieważ lakier może wpłynąć

Bardziej szczegółowo

STIGA PARK 107 M HD

STIGA PARK 107 M HD STIGA PARK 107 M HD 8211-3042-02 S SVENSKA 1 2 3 4 5 7 A B 6 SVENSKA 8 9 X Z S Y W V 10 POLSKI PL SYMBOLE Na maszynie znajdują się następujące symbole. Ich zadaniem jest przypominanie o zachowaniu ostrożności

Bardziej szczegółowo

Podłączanie chłodnicy paliwa i udoskonalenie wlotu powietrza chłodzącego

Podłączanie chłodnicy paliwa i udoskonalenie wlotu powietrza chłodzącego Ogólne informacje na temat potrzeby zamontowania chłodnicy paliwa Ogólne informacje na temat potrzeby zamontowania chłodnicy paliwa Gdy pojazdy z układami HPI i PDE są używane, ale nie są w ruchu, a jednocześnie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu i konserwacji

Instrukcja montażu i konserwacji SPORT GRUPA Sp. z o.o. ul. Dźwigowa 05-300 Mińsk Mazowiecki www.sportgrupa.pl info@sportgrupa.pl tel.+8 5 758 66 00 I / LiteShot - model 795 Instrukcja montażu i konserwacji UWAGA! - Sprzęt należy stosować

Bardziej szczegółowo

fmemplwwmiłm OPIS OCHRONNY PL WZORU Data zgłoszenia: Intel7: Twórcywzoru użytkowego: (21) Numer zgłoszenia:

fmemplwwmiłm OPIS OCHRONNY PL WZORU  Data zgłoszenia: Intel7: Twórcywzoru użytkowego: (21) Numer zgłoszenia: fmemplwwmiłm RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej OPIS OCHRONNY PL 61125 WZORU UŻYTKOWEGO (21) Numer zgłoszenia: 110776 @ Data zgłoszenia:21.03.2000 @ Yl Intel7: B60G 17/027

Bardziej szczegółowo

Włączenie ograniczenia stałej prędkości obrotowej silnika

Włączenie ograniczenia stałej prędkości obrotowej silnika Ogólne informacje na temat ograniczenia prędkości obrotowej silnika Ogólne informacje na temat ograniczenia prędkości obrotowej silnika Ograniczenie prędkości obrotowej silnika zapobiega przekroczeniu

Bardziej szczegółowo

Układ kierowniczy. Potrzebę stosowania układu kierowniczego ze zwrotnicami przedstawia poniższy rysunek:

Układ kierowniczy. Potrzebę stosowania układu kierowniczego ze zwrotnicami przedstawia poniższy rysunek: 1 Układ kierowniczy Potrzebę stosowania układu kierowniczego ze zwrotnicami przedstawia poniższy rysunek: Definicja: Układ kierowniczy to zbiór mechanizmów umożliwiających kierowanie pojazdem, a więc utrzymanie

Bardziej szczegółowo

Wylot płynu chłodzącego do ogrzewania zewnętrznych elementów

Wylot płynu chłodzącego do ogrzewania zewnętrznych elementów Informacje ogólne Informacje ogólne Płynu chłodzącego można używać do ogrzewania zewnętrznych elementów. Przykładowo skrzyni ładunkowej, kabiny dźwigu czy schowków na narzędzia. Ciepło jest pobierane z

Bardziej szczegółowo

Zestaw montażowy 1:10EP Monstertruck Nr produktu

Zestaw montażowy 1:10EP Monstertruck Nr produktu INSTRUKCJA OBSŁUGI Zestaw montażowy 1:10EP Monstertruck Nr produktu 236728 Strona 1 z 21 7.Montaż a) Przekładnia przednia Przekładnia przednia i tylna są identycznie oprócz osi napędowej silnika (w przekładni

Bardziej szczegółowo

NLR85A - Ls 35. długość podana z uwzględnieniem pojazdu równomiernie załadowanego oraz obciążonego zgodnie z dopuszczalnym naciskiem na oś (2)

NLR85A - Ls 35. długość podana z uwzględnieniem pojazdu równomiernie załadowanego oraz obciążonego zgodnie z dopuszczalnym naciskiem na oś (2) LS 35 3,5 t NLR85A - Ls 35 Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy Ls 35 E Wymiary (mm) Rozstaw osi X 2490 D min. 650 Długość całkowita K 4735 Zwis przedni A 1100 Długość zabudowy (min/max) (1)

Bardziej szczegółowo

OPIS TECHNICZNY. Volvo Trucks. Driving Progress. Siodło wraz z mocowaniem

OPIS TECHNICZNY. Volvo Trucks. Driving Progress. Siodło wraz z mocowaniem Volvo Trucks. Driving Progress OPIS TECHNICZNY Siodło stanowi łącznik między naczepą a ciągnikiem siodłowym. Na ogół siodło jest zamocowane do ramy ciągnika za pośrednictwem płyty podsiodłowej. W celu

Bardziej szczegółowo

Informacje ogólne o konsoli zabudowy i złączach. Konsola nadwozia i złącza. Lokalizacja wspornika

Informacje ogólne o konsoli zabudowy i złączach. Konsola nadwozia i złącza. Lokalizacja wspornika Konsola nadwozia i złącza Konsola nadwozia i złącza Konsola nadwozia jest panelem pełniącym rolę wspornika złączy przeznaczonych dla funkcji nadwozia. Złącza łączą dwie wiązki przewodów. Szczegółowe informacje

Bardziej szczegółowo

Sterowanie przystawkami odbioru mocy. Informacje ogólne

Sterowanie przystawkami odbioru mocy. Informacje ogólne Informacje ogólne Informacje ogólne Sterowanie przystawkami odbioru mocy odbywa się za pośrednictwem jednostki sterującej BCI pojazdu (interfejs komunikacyjny zabudowy). Funkcja jest dostępna, jeżeli pojazd

Bardziej szczegółowo

STANOWISKO DO ĆWICZEŃ

STANOWISKO DO ĆWICZEŃ STANOWISKO DO ĆWICZEŃ CC500 INSTRUKCJE MONTAŻU WIDOK W STANIE ROZŁOŻONYM LISTA CZĘŚCI NUMER OPIS ILOŚĆ 1 LEWA PODSTAWA 1 2 PRAWA PODSTAWA 1 3 LEWA PIONOWA PODSTAWA 1 4 PRAWA PIONOWA PODSTAWA 1 5 TYLNY

Bardziej szczegółowo

Informacje ogólne dotyczące konsoli zabudowy i złączy

Informacje ogólne dotyczące konsoli zabudowy i złączy Konsola zabudowy i złącza Konsola zabudowy i złącza Konsola nadwozia jest panelem pełniącym rolę wspornika złączy przeznaczonych dla funkcji nadwozia. Szczegółowe informacje na temat złączy w konsoli zabudowy

Bardziej szczegółowo

WZORU UŻYTKOWEGO. di,opis OCHRONNY EGZEMPLARZ ARCHIWALNY. Przemysłowy Instytut Telekomunikacji, Warszawa, PL

WZORU UŻYTKOWEGO. di,opis OCHRONNY EGZEMPLARZ ARCHIWALNY. Przemysłowy Instytut Telekomunikacji, Warszawa, PL EGZEMPLARZ ARCHIWALNY RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej di,opis OCHRONNY WZORU UŻYTKOWEGO (21) Numer zgłoszenia: 113568 (22) Data zgłoszenia: 04.10.2002 (19) PL di)62265 (13)

Bardziej szczegółowo

PL 210006 B1. POLITECHNIKA WARSZAWSKA, Warszawa, PL

PL 210006 B1. POLITECHNIKA WARSZAWSKA, Warszawa, PL RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 210006 (21) Numer zgłoszenia: 380722 (22) Data zgłoszenia: 01.10.2006 (13) B1 (51) Int.Cl. A61G 5/02 (2006.01)

Bardziej szczegółowo

PIŁA ELEKTRYCZNA DO METALU

PIŁA ELEKTRYCZNA DO METALU PIŁA ELEKTRYCZNA DO METALU INSTRUKCJA OBSŁUGI 2 SPIS TREŚCI I. ZASTOSOWANIE... 2 II. WYMIARY I PARAMETRY TECHNICZNE... 2 III. KONSTRUKCJA PIŁY... 3 IV. SMAROWANIE... 4 V. PRZEGLĄD I KONSERWACJA... 4 VI.

Bardziej szczegółowo

Zawieszenia samochodów.

Zawieszenia samochodów. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu Wydział Mechaniczny Instytut Eksploatacji Pojazdów i Maszyn Budowa samochodów i teoria ruchu INSTRUKCJA DO ĆWICZENIA Zawieszenia

Bardziej szczegółowo

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11)

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) RZECZPO SPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 178922 (13) B1 Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (21) Numer zgłoszenia: 314655 (22) Data zgłoszenia: 05.06.1996 (51) IntCl7: A01B 51/04 A01B

Bardziej szczegółowo

Model samolotu napędzany cięciwą Nr produktu

Model samolotu napędzany cięciwą Nr produktu INSTRUKCJA OBSŁUGI Model samolotu napędzany cięciwą Nr produktu 231109 Strona 1 z 5 Zakres dostawy Zawartość zestawu: 1 Skrzydło 2 Statecznik poziomy 3 Statecznik pionowy 4 Kadłub 5 Wciągarka gumowa 6

Bardziej szczegółowo

(13) B1 (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) PL B1 B23K 7/10 RZECZPOSPOLITA POLSKA. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej

(13) B1 (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) PL B1 B23K 7/10 RZECZPOSPOLITA POLSKA. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 175070 (13) B1 Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (21) Numer zgłoszenia: 306629 Data zgłoszenia: 29.12.1994 (51) IntCl6: B23K 7/10 (54) Przecinarka

Bardziej szczegółowo

SmartPuller ZESTAW DO NAPRAWY PANELI ZEWNĘTRZNYCH KAROSERII

SmartPuller ZESTAW DO NAPRAWY PANELI ZEWNĘTRZNYCH KAROSERII SmartPuller ZESTAW DO NAPRAWY PANELI ZEWNĘTRZNYCH KAROSERII WYCIĄGANIE WGNIECEŃ PRZODU POJAZDU Regulowane gumowe wsporniki (C), osadzone na belce (B) zestawu SmartPuller, umożliwiają pewne podparcie w

Bardziej szczegółowo

Siłowniki wrzecionowe GEZE E 350 N, E 250, E 250-VdS Instrukcja montażu

Siłowniki wrzecionowe GEZE E 350 N, E 250, E 250-VdS Instrukcja montażu Siłowniki wrzecionowe GEZE E 350 N, E 250, E 250-VdS Instrukcja montażu Uwaga: Siłowniki powinny być montowane przez pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje Instalację elektryczną powinien podłączać

Bardziej szczegółowo

Przystawki odbioru mocy, zestawienie. Spis treści. Objaśnienie podstawowych terminów

Przystawki odbioru mocy, zestawienie. Spis treści. Objaśnienie podstawowych terminów Spis treści Spis treści Ten dokument zawiera podsumowanie gamy przystawek odbioru mocy firmy Scania oraz najważniejsze szczegóły techniczne. Objaśnienie podstawowych terminów Oznaczenie zakończone literą

Bardziej szczegółowo

Łożyska wieńcowe PSL Montaż i konserwacja

Łożyska wieńcowe PSL Montaż i konserwacja Łożyska wieńcowe PSL Montaż i konserwacja ZABEZPIECZENIE, PAKOWANIE, TRANSPORT I SKŁADOWANIE Przed pakowaniem łożyska wieńcowe są zabezpieczane płynnym środkiem konserwującym zapewniającym ochronę przed

Bardziej szczegółowo

00: Informacje o produkcie dla służb ratowniczych. pl-pl. Samochód ciężarowy Serie P, G, R i S. Wydanie 1. Scania CV AB 2016, Sweden

00: Informacje o produkcie dla służb ratowniczych. pl-pl. Samochód ciężarowy Serie P, G, R i S. Wydanie 1. Scania CV AB 2016, Sweden 00:01-08 Wydanie 1 pl-pl Informacje o produkcie dla służb ratowniczych Samochód ciężarowy Serie P, G, R i S Scania CV AB 2016, Sweden Zanim przeczytasz... 3 Płyny w pojeździe... 4 Układ elektryczny...

Bardziej szczegółowo