Automatyczni rozmówcy - boty w sieciach IM. autor: Ryszard Olechnowicz prowadzący dr inż. Marek Piasecki

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Automatyczni rozmówcy - boty w sieciach IM. autor: Ryszard Olechnowicz prowadzący dr inż. Marek Piasecki"

Transkrypt

1 Automatyczni rozmówcy - boty w sieciach IM autor: Ryszard Olechnowicz prowadzący dr inż. Marek Piasecki Politechnika Wrocławska 2007

2 1. Zakres działalności botów-rozmówców Programy konwersacyjne, zwane też chatter-botami lub lingubotami mają, w zamyśle twórców, prowadzić rozmowy w języku naturalnym. Może to być wykorzystywane do przedstawiania produktów, zachęcania do kupna czy reklamowania. Niektóre boty potrafią udzielać odpowiedzi na encyklopedyczne pytania, inne zabawiać ciekawą konwersacją lub np. użyczając swojego 'głosu' postaciom NPC w grach. Podstawowym brakiem wszystkich botów jest niezdolność do skutecznego imitowania człowieka, co jest corocznie sprawdzane w zawodach o nagrodę Loebnera. Żaden projekt nie przeszedł testu Turinga przekonując sędziów, że jest człowiekiem. 2. Istniejące boty dla komunikatorów Instant Messaging (IM) Na początku dekady firma ActiveBuddy wprowadziła swojego chatterbota SmarterChild rozszerzając funkcjonalność komunikatorów AOL, MSN Messenger, Yahoo i ICQ. Jednakowoż jest to tylko alternatywna droga do nawiązania łączności z botem, poprzez komunikator zamiast przez przeglądarkę internetową. Serwer, na którym uruchomiony jest bot, ma przydzielony numer komunikatora i odpowiada na zainicjowanie rozmowy. Z funkcjonalnego puntu widzenia jest to rozwiązanie podobne np. do dostępu do konta pocztowego poprzez komunikator Google Talk. Daje ono jedynie możliwość porozmawiania z botem, co skutkuje jedynie mniej lub bardziej sensowną rozmową jaką potrafią przeprowadzić dziesiątki podobnych programów, których obszerny spis dostępny jest na stronie [3]. Zastosowanie komunikatorów w roli osobistego asystenta i notatnika, w szczególności w urządzeniach przenośnych, otwiera pole do popisu dla doradców i wyszukiwaczy informacji. Takiemu botowi możemy polecić pamiętać o zaplanowanym spotkaniu lub urodzinach koleżanki. Zapytać można o prognozę pogody lub poprosić o wyszukanie w sieci informacji prawnych, jak w przypadku serwisu Ask Alex [4]. Jak sami twórcy jednak przyznają, jest to bot eksperymentalny, często działa w sposób nieprzewidywalny i nie należy polegać na poradach przezeń udzielanych. O ile nie jest problemem syntetyzowanie głosu bota, o tyle sterowanie nim za pomocą komend wydawanych głosem jest mało elastyczne. Gorzej, nawet tekstowa komunikacja wymaga od użytkownika poprawnej pisowni. Zdecydowana większość automatów przejawia niską tolerancję na błędy. Niepoprawnie napisany tekst powoduje u nich konfuzję i jeszcze bardziej pogarsza i tak mizerne efekty rozmowy. To z kolei u użytkownika rodzi frustrację i szybką rezygnację z takiego asystenta. Tym szybszą i ile łatwiej jest wejść na odpowiednią stronę w sieci i kliknąć interesujący nas link, niż dogadywać się z botem żeby zrobił to o co nam chodzi.

3 Osiągnięcie przez tradycyjne boty konwersacyjne zdolności rozmowy zbliżonych do ludzkich jest odległe w czasie jeśli w ogóle okaże się możliwe. Mamy tutaj do czynienia z twardym podejściem AI mającym dawać zadowalające rezultaty w każdej sytuacji. Przy podejściu agentowym, od bota działającego w środowisku IM wymagalibyśmy, aby wykorzystywał on specyficzne cechy komunikacji IM oraz spełniał przy okazji pożyteczną funkcję. 3. Potencjalne zastosowania botów Najprostszą funkcją, nie wymagającą nawet korzystania przez bota z języka naturalnego jest generowanie automatycznych komunikatów informacyjnych w naszym imieniu przeznaczonych dla innych użytkowników. Może to być wiadomość powitalna dla nowych kontaktów lub generowanie opisu. Pewnej wąskiej znajomości języka naturalnego wymagałoby już działanie podobne do wtyczki Cenzor przeznaczonej dla gadu-gadu. Osoba wysyłająca do nas wulgarne sformułowania jest ostrzegana by tak nie czyniła, program zaś odsiewa wszelkie niecenzuralne słowa. Konieczne jest tutaj zastosowanie bota uczącego się, aby mógł on nadążyć za inwencją człowieka. Oczywiście możliwe jest też i podejście całkowicie odwrotne, dodanie do komunikatora funkcjonalności programu takiego jak Bluzgacz. Można wrzucić każdemu, w każdej sytuacji, nie tracąc przy tym dobrego wizerunku - wystarczy wygenerować inteligentne zdanie, być może i takie, którego odbiorca nie zrozumie? Można również najzwyczajniej w świecie wygenerować tekst bardzo wulgarny i wysłać go znienawidzonej osobie [2] Boty powitalne, w przypadku popularnych osób rozmawiających na publicznym czacie lub przyjmowania zgłoszeń do wejścia na żywo w telewizji, oprócz powitania przeprowadzałyby selekcję rozmówców pod kątem treści jakie mogą przekazać i jakie będą ciekawe dla innych. Rozpoznanie czy nowy rozmówca jest inteligentną, dowcipną osobą, która w ciekawy sposób wniesie swoją opinię do dyskusji wydaje się poza zasięgiem, ale przeszukanie wypowiedzi pod kątem występowania słów kluczowych jest jak najbardziej realizowane. Na podobnej zasadzie działałby agent sortujący przychodzące wiadomości na prywatne, zawodowe, nieistotne czy jakiekolwiek inne. Na niektóre udzielałby grzecznościowej odpowiedzi. Sensowność zastosowania takiego rozwiązania zależy od ilości otrzymywanych wiadomości. Poszerzenie możliwości komunikatorów o przesyłanie dźwięku i obrazu zwiększa zapotrzebowanie na szybkość łącza. Częściowo może to być wyeliminowane poprzez użycie agentów. Zamiast za każdym razem przesyłać obraz wideo, część wizualizacyjna opierałaby się na graficznym modelu twarzy raz wygenerowanym wcześniej. Rozpoznawanie emocji na podstawie głosu i budowanie mimiki dla wypowiadanych słów pozwoliłoby animować rozmówcę, którego prawdziwy obraz z jakiś względów nie jest dostępny.

4 4. Trudności i zagrożenia Każde bardziej zaawansowane zastosowanie chatter-bota, mające choćby chwilowo przekonać rozmówcę, że ma do czynienia z człowiekiem, wymaga całej infrastruktury lingwistycznej. Bazy indeksowanych tekstów, przechowywania wyuczonej wiedzy i dodatkowych zasobów obliczeniowych, aby uruchomić bota. Rodzi to wątpliwości czy warto dla wątpliwej funkcjonalności ponosić te nakłady. Rozpowszechnienie stosowania botów w komunikatorach wymusi jednocześnie wprowadzenie metod uwierzytelniania dla ludzi. Wszelkie rozmowy przychodzące spoza listy kontaktów poddawane mogą być weryfikacji przez zastosowanie odpowiedniego plugina, który przeprowadzi prosty test na inteligencję i odseparuje wszystkie niechciane wiadomości rozsyłane jako spam. O ile problemu nie przedstawia blokowanie botów, o tyle udowodnienie że jest się człowiekiem polegać musi na przekonaniu użytkownika o niskich zdolnościach automatów. Skąd mamy brać pewność, że próbuje się z nami połączyć człowiek, a nie wyjątkowo wymyślny program? Stąd już tylko krok do popadnięcia w paranoję i przekonania o życiu w Matrixie. Obustronne zastosowanie botów do filtrowania wiadomości i wstępnego badania rozmówców może prowadzić do kuriozalnej sytuacji kiedy dwa boty zamiast nawzajem się rozpoznać i rozłączyć, zaczną konwersację. Przykład pokazuje wymianę zdań pomiędzy popularnymi programami konwersacyjnymi Alice i Elizą: ELIZA (really me) : Hello ALICE: Hi there! ALICE: Wow you are very polite. Narration continues... ELIZA : Does it please you to believe I am very polite narration continues? ALICE: Suppose it does. ALICE: Thank you for your request. Narration continues... ELIZA : Oh, i for my request narration continues. ALICE: Pardon me? Interesting gossip: ELIZA said he for his or her request narration continues. ELIZA : Can you elaborate on that? ALICE: There is no more information to clarify. ELIZA : You are being a bit negative. ALICE: Thanks and you are a delightful person too. I don't know whether or not I am negative. I am a chatterbot developed by Dr. Richard S. Wallace. ELIZA : Does it please you to believe I am a delightful person too you dont know whether or not youre negative youre a chatterbot developed by dr richard's wallace? ALICE: Suppose it does. ALICE: Thanks for asking politely. Narration continues... ALICE: Wow you are very polite. Narration continues... ELIZA : Does it please you to believe I am very polite narration continues? ALICE: Suppose it does.

5 Pewne możliwości stoją przed zastosowaniem botów lingwistycznych w oprogramowaniu typu malware. Obecnie ataki phishingowe rozsyłane są przez e lub komunikatory jako zwykły spam. W przyszłości wyspecjalizowany bot, po podsłuchaniu nieszyfrowanej komunikacji pomiędzy użytkownikami, mógłby na jej podstawie zbudować bazę stosowanych wzorców i zindeksowanych słów kluczowych. Następnie podszywając się pod prawdziwych ludzi podejmowałby rozmowę zmierzającą do wyłudzenia wrażliwych informacji, np. "Cześć Zenek! Wiesz, testowałem ostatnio nasz projekt i będę potrzebował dodatkowego numeru karty kredytowej żeby na nim posprawdzać. Możesz mi teraz swój podesłać? ;)" Innym utrudnieniem będzie konstruowanie botów dla każdego języka z osobna. Spodziewać powinniśmy się tutaj dwóch podejść. Z jednej strony rozbudowy funkcji komunikatorów narodowych takich jak gadu-gadu czy tlen, z drugiej wielojęzykowych dodatków do powszechnie stosowanych rozwiązań jak Jabber. Niewątpliwie uznanie zyskałaby darmowa usługa odpowiadająca możliwościami Language Line stosowanej w Skypie. Tyle, że zamiast żywych tłumaczy, mielibyśmy agenta-pośrednika, zajmującego się tłumaczeniem. Na dzień dzisiejszy translatory nie są na tyle niezawodne, aby poprawnie tłumaczyć wszystkie teksty z zachowaniem stylu, lecz są dostępne i na zadowalającym poziomie funkcjonują rozwiązania takie jak IM Translator 3.0 do zastosowania w ICQ, MSN Messenger i Yahoo! Messenger. Innym rodzajem tłumaczeń są te dokonywane przez program TizzleTalk [5]. Zachowują one język (angielski) ale zmieniają styl na jeden z kliku predefiniowanych (sławne osoby, postacie popkulturowe). Dla niektórych użycie takiego programu może być zabawne, dla innych będzie uciążliwe i skończy się blokadą.

6 5. Przydatność botów-rozmówców Zdecydowana większość obecnych i przyszłych rozwiązań się nie przyjmie. Brak jest przełomowych osiągnięć, a te dostępne albo sprowadzają komunikator do roli tekstowej konsoli do wprowadzania tekstu, albo są gadżetami, którymi chce się pobawić przez chwilę, ale nie używać na codzień. Będziemy mieć do czynienia z drobnymi usprawnieniami, których na dobrą sprawę nie zauważymy. 6. Źródła [1] wikipedia.org [2] merlin.risp.pl/bluzgacz/ [3] dmoz.org/computers/artificial_intelligence/natural_language/chatterbots/ [4] jurist.law.pitt.edu/alex.htm [5] [6] www-306.ibm.com/software/pervasive/embedded_viavoice/

Extra! Chatterboty. Analiza języka. Spis treści. Opis CD 4. Tworzymy własnego bota 10. Czy chatterboty nas rozumieją? 16. Wystaw bota na zawody 22

Extra! Chatterboty. Analiza języka. Spis treści. Opis CD 4. Tworzymy własnego bota 10. Czy chatterboty nas rozumieją? 16. Wystaw bota na zawody 22 Spis treści Extra! Sztuczna inteligencja trafiła pod strzechy. No może nie do końca pod strzechy, ale na pewno do domowych komputerów. Na przykład wyszukiwarka internetowa Google korzysta przy sortowaniu

Bardziej szczegółowo

Robert Kołodziejczyk, Integrity Solutions, szef zespołu wdrożeniowego technologii Microsoft

Robert Kołodziejczyk, Integrity Solutions, szef zespołu wdrożeniowego technologii Microsoft 1. Prelegenci Robert Kołodziejczyk, Integrity Solutions, szef zespołu wdrożeniowego technologii Microsoft Paweł Kowalski, Integrity Solutions, główny inżynier ds. chmury, serwerów Exchange i zarządzania

Bardziej szczegółowo

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę WWW - v2.0

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę WWW - v2.0 1 Spis treści Wstęp... 3 Dla kogo jest ten e- book?... 4 Komu polecam tego e- booka?... 4 Czego dowiesz się, czytając tego e- booka?... 4 Rozdział 1 - Co zyskujesz dzięki posiadaniu własnej strony WWW?...

Bardziej szczegółowo

tom2 Multimedia, technologie internetowe, bazy danych i sieci komputerowe

tom2 Multimedia, technologie internetowe, bazy danych i sieci komputerowe ISBN 978-83-921270-5-5 z b i ó r w y k ł a d ó w w s z e c h n i c y p o p o ł u d n i o w e j Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki ul. Lewartowskiego 17 00-169 Warszawa www.wwsi.edu.pl tom2 Multimedia,

Bardziej szczegółowo

BROWSING WIRTUALNE ZAGROŻENIA

BROWSING WIRTUALNE ZAGROŻENIA BROWSING WIRTUALNE ZAGROŻENIA GrzegorzPrujszczyk KamilŚliwowski Październik2010,wersja1.0.Treśćpodręcznikadostępnajestnalicencji: CreativeCommons UznanieAutorstwa NaTychSamychWarunkach3.0PL Ilustracjanaokładceaut.Richozdostępnanalicencji:

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE 2012 - Krzysztof Morawski 1 Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania! Zezwala się na: łączenie tej publikacji z innymi

Bardziej szczegółowo

Jak skutecznie prowadzić zajęcia na platformie edukacyjnej?

Jak skutecznie prowadzić zajęcia na platformie edukacyjnej? Jak skutecznie prowadzić zajęcia na platformie edukacyjnej? Poradnik Agnieszka Wedeł-Domaradzka Anita Raczyńska Krajowy Ośrodek Wpierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Warszawa 2013 Szanowni Państwo,

Bardziej szczegółowo

Jak działa Internet i co z tego wynika dla prób jego regulacji?

Jak działa Internet i co z tego wynika dla prób jego regulacji? Michał Małyszko Jak działa Internet i co z tego wynika dla prób jego regulacji? 1. Wstęp Celem niniejszego dokumentu jest opisanie w przystępny i zrozumiały sposób zasad działania sieci Internet oraz proponowanych

Bardziej szczegółowo

Rozmowy z komputerami Test Turinga

Rozmowy z komputerami Test Turinga Temat 20 Rozmowy z komputerami Test Turinga Streszczenie Celem tych zajęć jest sprowokowanie dyskusji z uczniami na temat inteligencji komputerów, tych istniejących obecnie i tych, które mogą pojawić się

Bardziej szczegółowo

Co to jest mobile learning?

Co to jest mobile learning? A więc myślisz o mobile learning v.2 Co to jest mobile learning? Mobile learning ma miejsce wtedy, gdy ludzie korzystają ze swoich urządzeń przenośnych w celu uczenia się, a zatem nie ogranicza ich dana

Bardziej szczegółowo

Podręcznik działań w Internecie dla NGO

Podręcznik działań w Internecie dla NGO Podręcznik działań w Internecie dla NGO 1 Opracowanie merytoryczne: Socjomania Redakcja: Marzena Żeber Autorki tekstów: Marzena Żeber, Justyna Kwiecień Opracowanie graficzne i skład: Małgorzata Spasiewicz

Bardziej szczegółowo

Spis treści 4/2008 (160) Aktualności 6. Opis CD 12. Prenumerata PRO 61. Księgozbiór 71

Spis treści 4/2008 (160) Aktualności 6. Opis CD 12. Prenumerata PRO 61. Księgozbiór 71 Spis treści 4/2008 (160) Aktualności 6 Opis CD 12 Prenumerata PRO 61 Zespół Software Developer`s Journal po raz kolejny włożył wiele pracy w przygotowanie czytelnikom ciekawego i interesującego wydania,

Bardziej szczegółowo

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska Poradnik e-commerce Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska IAB Grupy robocze Poradnik e-commerce Spis treści 03 Wstęp. Michał Kraus 04 Obowiązki internetowego

Bardziej szczegółowo

Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania

Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania Katedra inżynierii oprogramowania Inżynieria Oprogramowania i Baz Danych Andrzej Pajdziński Nr albumu 4008 Krzysztof Paprota Nr albumu 4091 Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania Praca magisterska

Bardziej szczegółowo

Paulina Chocholska, Małgorzata Osipczuk E-pomoc Psychologiczna pomoc w Internecie teoria i praktyka

Paulina Chocholska, Małgorzata Osipczuk E-pomoc Psychologiczna pomoc w Internecie teoria i praktyka Paulina Chocholska, Małgorzata Osipczuk E-pomoc Psychologiczna pomoc w Internecie teoria i praktyka 1 Paulina Chocholska Małgorzata Osipczuk E-pomoc Psychologiczna pomoc w Internecie - teoria i praktyka

Bardziej szczegółowo

ZE Stronami internetowymi JESt PodobniE Jak Z książkami tam: okładka, SPiS treści,

ZE Stronami internetowymi JESt PodobniE Jak Z książkami tam: okładka, SPiS treści, 54 dodatek biura reklamy Media & Marketing Polska Użyteczna strona czerwiec 2011 najlepsze Praktyki na rynku ZE Stronami internetowymi JESt PodobniE Jak Z książkami tam: okładka, SPiS treści, ilustracje

Bardziej szczegółowo

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski 1 Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014 Menedżer projektu: Radosław Karbowski Redakcja i korekta: Partnerzy: Vestigio Sp. z o.o. ul. Domaniewska 17/19 lok. 133 02-663 Warszawa http://vestigio.pl

Bardziej szczegółowo

Opis Aplikacji. NaviFund Analytics. Wprowadzenie. Nie planuj porażki inwestując bez planu! v. 0.112 z 6.09.2011. Spis treści:

Opis Aplikacji. NaviFund Analytics. Wprowadzenie. Nie planuj porażki inwestując bez planu! v. 0.112 z 6.09.2011. Spis treści: NaviFund Analytics Opis Aplikacji Nie planuj porażki inwestując bez planu! v. 0.112 z 6.09.2011 Wprowadzenie Spis treści: 1 Wprowadzenie 2 Funkcjonalność aplikacji 3 Krok pierwszy 3 Krok drugi 4 Ścieżka

Bardziej szczegółowo

Bazy danych jak je ugryźć

Bazy danych jak je ugryźć Bazy danych jak je ugryźć Rodzaj zajęć: Wszechnica Poranna Tytuł: Bazy danych jak je ugryźć Autor: mgr inż. Andrzej Ptasznik, dr hab. inż. Zenon Gniazdowski Redaktor merytoryczny: prof. dr hab. Maciej

Bardziej szczegółowo

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników Agata Dragan Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników WSTĘP Kapitał ludzki jest zasobem każdego przedsiębiorstwa, który w znacznym stopniu wpływa na jego konkurencyjność, ale jednocześnie wymaga szczególnych

Bardziej szczegółowo

Grafowa baza danych. Joanna Kącka, Paweł Barszcz, Marcin Lewandowski Krystian Lieber, Jakub Pawłot Michał Staroń, Maciej Szawłowski

Grafowa baza danych. Joanna Kącka, Paweł Barszcz, Marcin Lewandowski Krystian Lieber, Jakub Pawłot Michał Staroń, Maciej Szawłowski Grafowa baza danych Joanna Kącka, Paweł Barszcz, Marcin Lewandowski Krystian Lieber, Jakub Pawłot Michał Staroń, Maciej Szawłowski 27 marca 2012 ii Spis treści Wstęp 1 1 Grafowe bazy danych 3 1.1 Dlaczego

Bardziej szczegółowo

POZYCJONOWANIE HOTELU, MOTELU, PENSJONATU W WYSZUKIWARCE

POZYCJONOWANIE HOTELU, MOTELU, PENSJONATU W WYSZUKIWARCE POZYCJONOWANIE HOTELU, MOTELU, PENSJONATU W WYSZUKIWARCE krok po kroku dr Rafał Marek wiedza doświadczenie praktyka Tytuł Pozycjonowanie hotelu, motelu, pensjonatu w wyszukiwarce krok po kroku Autor dr

Bardziej szczegółowo

Wydawca: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Al. Jana Pawła II nr 13, 00-828 Warszawa Warszawa, 2011. Publikacja jest bezpłatna.

Wydawca: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Al. Jana Pawła II nr 13, 00-828 Warszawa Warszawa, 2011. Publikacja jest bezpłatna. Opracowanie: Dominik Paszkiewicz Konsultacje: Piotr Woźniak, Adam Pietrasiewicz, Mateusz Ciborowski Redakcja i korekta: Czesław Mirosław Szczepanik Opracowanie graficzne: Bartosz Bart Logo na okładce:

Bardziej szczegółowo

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Katedra Ekonomii Kamil Sobolewski nr albumu: 207757 Praca magisterska na kierunku zarządzanie Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Bardziej szczegółowo

MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW I USŁUG

MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW I USŁUG WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI STOSOWANEJ I ZARZĄDZANIA pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk WYDZIAŁ INFORMATYKI STUDIA I STOPNIA (INŻYNIERSKIE) PRACA DYPLOMOWA Maciej Korzeń MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW

Bardziej szczegółowo

EFEKTYWNEGO PUBLIKOWANIA

EFEKTYWNEGO PUBLIKOWANIA a naukowca różni się od innych zawodów pod jednym zasadniczym wzglę cz wykonywania pracy musimy także o niej pisać. Aptekarz nie pisze o lek owca o przebytych trasach. W przypadku badacza żaden eksperyment

Bardziej szczegółowo

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa WSZYSTKO O e-biznesie SIERPIEŃ 2012 Foto: Materiały prasowe / holek.pl infoshare od kuchni Dzielić się wiedzą NICK SOHNEMANN życie w wymiarze MATRIX Krzysztof Hołowczyc Sztuka polegania na innych Michał

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI Załącznik nr 1 PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI INNOWACYJNA METODA I NARZĘDZIA PRACY WYCHOWAWCZEJ PROWADZENIE ROZMÓW Spis treści WPROWADZENIE DO COACHINGU... 3 Geneza powstania metody... 3 Cele coachingu...

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii. Dominik Mirosław Piotrowski

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii. Dominik Mirosław Piotrowski Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Dominik Mirosław Piotrowski 199145 Praca magisterska Wdrażanie Open Source owych Systemów

Bardziej szczegółowo