NAWIGATOR podręcznik użytkownika

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "NAWIGATOR podręcznik użytkownika"

Transkrypt

1 NAWIGATOR podręcznik użytkownika spis treści: informacje ogólne...2 rejestracja usługi...2 logowanie...3 pierwsze uruchomienie (instalacja komponentu Java)...4 proces instalacji komponentu Java...4 użytkownicy systemu...8 zabezpieczenia systemu...9 opis systemu...10 nawigacja mapą...10 kolorystyka wyświetlanych obiektów...12 menu aplikacji...14 menu górne aplikacji...17 szczegółowy opis funkcji systemu...19 definiowanie terminali...19 grupowanie terminali - edycja grup...21 lokalizacja terminala lub grupy...23 definiowanie automatycznego śledzenia terminali...24 wyszukiwanie najbliższych...27 definiowanie czasu pracy...28 edycja stref reakcji...29 edycja widoków mapy...31 znajdowanie zadanej lokalizacji...32 definiowanie komunikatów...33 wysyłanie komunikatów...34 raport lokalizacyjny...35 raporty z historii wysyłanych komunikatów sms...37 definiowanie raportów...38 import/export ustawień...40 parametry techniczne...41 dokładności lokalizacji...41 system operacyjny...41 przeglądarka internetowa...42 komponent przeglądarki internetowej Java...42 sposób zgłaszania usterek...42 najczęściej zadawane pytania...43 najczęściej zadawane pytania w czasie instalacji i pierwszego uruchomienia serwisu Nawigator.44 OGSM/PDF47/0905, Strona 1 z 45

2 informacje ogólne Nawigator (w skrócie N) jest pomyślany jako serwis informacyjny dla klientów biznesowych pozwalający w różny sposób analizować położenia wybranych terminali (aparatów telefonicznych) na warstwie danych kartograficznych. Bazuje na technologii LBS (Location Base Service) umożliwiającej automatyczną lokalizację telefonu komórkowego oraz na technologii SMS (Short Message System), która pozwala na przesyłanie informacji do użytkownika telefonu. System dodatkowo umożliwia zarządzanie tą informacją oddając do dyspozycji mechanizmy logistyczne. Nawigator jako produkt przeznaczony jest do szerokiej rzeszy użytkowników biznesowych koordynujących pracę poszczególnych grup czy jednostek ludzi, dlatego został stworzony ze szczególnym uwzględnieniem komfortu i intuicyjności interfejsu użytkownika. Dostęp do Nawigatora odbywa się za pomocą dowolnego, dostępnego na rynku terminala WWW (np. Internet Explorer czy Netscape) obsługującego aplety JAVA oraz bezpieczny protokół transmisji. SSL 128bit. Platforma lokalizacyjna Nawigator generuje strony dynamicznie w zależności od zapytań klienta. rejestracja usługi ugi Każdy z użytkowników chcących korzystać z serwisu musi podpisać umowę na świadczenie tej usługi z PTK Centertel. W takiej sytuacji musi skontaktować się z przedstawicielem handlowym Orange. Dodatkowych informacji udziela Orange Biuro Obsługi Klienta Biznesowego pod numerem telefonu *600. Po podpisaniu umowy tylko administrator serwisu (dyrektor/właściciel/osoba korzystająca z serwisu) otrzyma hasło dostępu do systemu. Tylko on będzie miał możliwość wejścia do serwisu i korzystania z niego. Do każdego Administratora przyporządkowane są terminale, które może lokalizować. Ilość lokalizowanych terminali zależna jest od podpisanej umowy z Operatorem i nie jest ograniczona przez system. OGSM/PDF47/0905, Strona 2 z 45 Dostęp do systemu możliwy jest z dowolnego miejsca na świecie poprzez komputer podłączony do Internetu mający przeglądarkę Internetową oraz zainstalowane komponenty Java opisane poniżej.

3 logowanie Usługa Nawigator jest dostępna pod adresem: https://nawigator.orange.pl. W celu zalogowania się do systemu musimy podać numer telefonu administratora systemu (wraz z prefiksem 48) oraz hasło, które otrzymaliśmy po podpisaniu umowy. Przykładowo numer telefonu: , hasło: start. System rozróżnia małe i duże litery, dlatego prosimy o dokładne wprowadzanie hasła. Po wprowadzeniu hasła i zaakceptowaniu przyciskiem OK, otrzymamy SMS em kod dostępu wygenerowany automatycznie przez system. Kod ten jest unikatowy i za każdym razem inny. OGSM/PDF47/0905, Strona 3 z 45 Jeżeli w ciągu 10 minut od wprowadzenia hasła nie podamy kodu dostępu, system ponownie rozpocznie autoryzację od logowania. Po poprawnym wprowadzeniu kodu przechodzimy do głównego menu.

4 pierwsze uruchomienie (instalacja komponentu Java) J Usługa wymaga zainstalowania dodatkowej aplikacji dla przeglądarki internetowej - komponent Java, który jest niezbędny do działania aplikacji. Jeżeli (Java) plug-in nie jest zainstalowany, wówczas system automatycznie zaproponuje pobranie i instalację nowego komponentu. Plug-in Java można pobrać również bezpośrednio ze strony producenta: Jeżeli (Java) plug-in jest zainstalowany, ale jego wersja jest starsza niż wymaga tego aplikacja, wówczas system automatycznie zaproponuje pobranie i instalację nowego komponentu. Po zainstalowaniu komponentu, dla prawidłowego działania aplikacji zaleca się odinstalowanie starszej wersji Javy. OGSM/PDF47/0905, Strona 4 z 45 proces instalacji komponentu Java J Usługa Nawigator wymaga wersji 5.0 Java plug-in, który dostępny jest zarówno dla Internet Explorera 4.x jak i Netscape Navigator 4.x. Jeżeli w momencie pierwszego uruchomienia będzie niezbędna instalacja

5 komponentu zostanie wyświetlone okno dialogowe. Cały czas komputer musi pozostać podłączony do Internetu, a okno przeglądarki, w którym wpisany był adres Nawigatora, pozostać otwarte. Okno zawiera informacje o produkcie i dostawcy komponentu Java. Proszę kliknąć na przycisk Zainstaluj, aby rozpocząć pobieranie komponentu ze strony producenta (SUN). Aby komponent mógł zostać zainstalowany należy zaakceptować warunki korzystania z produktu przedstawione w licencji. Należy wybrać opcję I accept... i nacisnąć przycisk Next>. Korzystanie z plug-inu jest bezpłatne. OGSM/PDF47/0905, Strona 5 z 45 Okno wyboru typu instalacji. Należy wybrać Typical i nacisnąć przycisk Next>.

6 Pasek postępu informuje o czasie i szybkości, z jaką komponent jest pobierany z Internetu, w tym momencie należy cierpliwie poczekać aż do momentu załadowania wszystkich danych. Tak jak zostało to nadmienione na początku rozdziału, instalacja jest jednorazowa i kolejne wejście do systemu nie będzie wymagało instalacji plug-inu. OGSM/PDF47/0905, Strona 6 z 45 Pomyślne zakończenie ładowania komponentu automatycznie uruchomi proces jego instalacji, a prawidłowe działanie jest sygnalizowane wyświetleniem okienka. Również w tym momencie należy cierpliwie czekać aż pasek postępu dojdzie do końca.

7 Pomyślana instalacja komponentu Java 5.0 automatycznie uruchomi applet, na którym zostanie wyświetlona mapa Nawigatora. Należy nacisnąć przycisk Finish". OGSM/PDF47/0905, Strona 7 z 45 Aplet komunikuje się za pomocą bezpiecznych połączeń szyfrowanych, dlatego też wyświetlana jest informacja o certyfikacie połączenia (okno poniżej). Teraz proszę kliknąć na przycisk Grant always, co umożliwi akceptację certyfikatu, a okno nigdy więcej się nie pojawi.

8 Akceptacja rozpocznie proces ładowania danych GIS (Geographic Information System), które są niezbędne do wyrysowania i wizualizacji mapy. Proces wczytywania programu symbolizowany jest napisem Loading Java Applet..., w tym momencie należy poczekać aż załadują się wszystkie komponenty aplikacji i wyświetli się mapa. użytkowni ytkownicy systemu OGSM/PDF47/0905, Strona 8 z 45 Głównym użytkownikiem systemu jest użytkownik nazywany superadministratorem. Autoryzacja superadministratora odbywa się za pomocą podania przez niego swojego numeru telefonu oraz wprowadzenia hasła. Superadministrator odpowiada za przydzielanie terminali dla innych użytkowników (administratorów administratorów) systemu. Standardowymi ustawieniami systemu jest ustawienie wszystkim administratorom jednakowych praw do lokalizowania wszystkich terminali wchodzących w skład usługi, za wyjątkiem lokalizowania superadministratora. Superadministrator to osoba, która zarządza usługą w obrębie swojej grupy (firmy). Osoba ta przejmuje od Operatora usługę i przydziela poszczególne terminale do zwykłych administratorów. Główną funkcją superadministratora jest zadecydowanie, którzy administratorzy widzą jakie terminale - kto kogo widzi, np: Firma wykupuje usługę dla:

9 1 Superadministratora, 5 administratorów i 100 terminali. Po uruchomieniu usługi przez Operatora, Superadministrator po zalogowaniu się przydziela: 1 administratorowi - 20 numerów 2 administratorowi - 45 numerów 3 administratorowi - 10 numerów 4 administratorowi - 5 numerów 5 administratorowi - 20 numerów Superadministrator ma prawo wglądu i generowania raportów dla wszystkich numerów z Nawigatora i możliwość nadania prawa wglądu innym administratorom np. pozwala administratorowi 2 na kontrolę grupy administratora 5 (np. w sytuacji gdy administrator 2 jest na urlopie lub zwolnieniu lekarskim). Każdy administrator pełni rolę zarządzającą systemem N z wyjątkiem przydzielania terminali do lokalizowania. Administrator ma pełne prawa do modyfikowania wszystkich ustawień systemu. Jeżeli Superadministrator nie zdefiniuje ustawień dla poszczególnych administratorów, wówczas system zezwala administratorom na kontrolę całej grupy terminali należącej do firmy, które zostały włączone do usługi Nawigator. zabezpieczenia systemu Autoryzacja użytkowników systemu odbywa się dwu etapowo. W pierwszym etapie użytkownik autoryzuje się za pomocą wprowadzenia swojego identyfikatora login oraz hasła (oba parametry przydzielone przez superadministartora). Proces ten jest opisany dokładnie w punkcie Logowanie do systemu. W etapie drugim następuje wprowadzenie przez użytkownika jednorazowego kodu dostępu, który jest generowany, a następnie przesyłany wiadomością sms na numer telefonu użytkownika. Czas wprowadzenia kodu jest ograniczony do 10min. OGSM/PDF47/0905, Strona 9 z 45 Po pozytywnej, dwuetapowej weryfikacji użytkownika może on rozpocząć korzystanie z aplikacji. Logowanie do systemu jest zabezpieczone protokołem SSL (Secure Sockets Layer) w wersji 3.0, wykorzystującym klucz o długości 128 bitów (najwyższa dostępna wersja tego protokołu). SSL jest ogólnoświatowym, powszechnie stosowanym standardem transmisji danych pomiędzy komputerami w Internecie.

10 opis systemu Okno apletu z wyświetlaną mapą stanowi podstawowy ekran pracy, z którego możemy dokonywać wyboru poszczególnych opcji oraz obserwować zmiany na warstwie kartograficznej. Cyfrowa mapa systemu Nawigator zawiera aktualnie 430 cyfrowych planów miast oraz szczegółowa mapę Polski, na której naniesione jest ponad 440 tys. miejscowości. Informacje te wykorzystuje system do podawania aktualnej lokalizacji terminali w terenie poprzez podanie miejscowości lub w przypadku planów miast -kwadratu ulic. nawigacja mapą Steruje wyświetlaniem mapy, znajduje się nad ekranem samej mapy: OGSM/PDF47/0905, Strona 10 z 45 przesuwanie mapy Jeżeli wybierzemy tą ikonę, kursor myszki nad mapą przybierze kształt rączki. Dzięki tej funkcji możemy za pomocą mechanizmu drag and drop (przeciągnij i puść) zmieniać aktualny obszar wyświetlanej mapy. Wystarczy wcisnąć LPM (Lewy Przycisk Myszki) i przeciągnąć obszar wyświetlania (mapę) w kierunku, który nas interesuje, a następnie puścić LPM. Jeżeli chcemy wycentrować mapę na wybrany obiekt, wystarczy jeden raz kliknąć w mapę, w miejsce, które ma być na środku. powiększenie mapy

11 Kursor zmieni kształt na lupkę ze znakiem plus. Co oznacza, że teraz nasz wskaźnik myszy będzie działał w trybie powiększania mapy. Kliknięcie w wybrane miejsce mapy spowoduje powiększenie tego obszaru, a miejsce w które kliknięto znajdzie się na środku mapy. pomniejszenie mapy zmniejszany. Działa analogicznie jak powiększanie z tą różnicą, że wskazywany obszar jest przywrócenie skali przeskalowana do skali całej Polski. Kliknięcie na ten przycisk spowoduje, że mapa automatycznie zostanie czyszczenie mapy Powoduje usunięcie wizualnie zaznaczonego na mapie raportu. Funkcja została opisana w sekcji Raporty skala mapy Pozwala na ustawienie skali wyświetlanej mapy. Istnieje możliwość wybrania powiększenia/pomniejszenia mapy w sposób automatyczny (z pominięciem nawigacji wyżej opisanych przycisków). Poprzez wybór odpowiedniej skali z dostępnej listy wartości, mapa jest odpowiednio przerysowywana np. dla skali x4 otrzymujemy czterokrotne powiększenie mapy Polski itd. Na liście znajdują się następujące wartości skal: Najdalej, x1, x2, x4, x8, x16, x32, x64, Najbliżej. powiększ mapę OGSM/PDF47/0905, Strona 11 z 45 Powoduje wyświetlenie okienka z cyfrową mapą na całej wielkości ekranu. Mała mapa pozostaje wtedy nieaktywna, a wszelkie zmiany od tego czasu wizualizowane będą na dużej mapie. Zamknięcie okienka z dużą mapa powoduje powrót do pierwotnych ustawień wielkości mapy. drukowanie mapy Aplikacja dostarcza funkcję drukowania aktualnego widoku mapy. Żeby móc skorzystać z tej funkcji należy wcześniej zainstalować dla aplikacji opcję drukowania. Sposób instalacji opcji drukowania został opisany w sekcji Blok pomocniczy.

12 Zaznacz strefę reakcji Zaznacz strefę reakcji włącza tryb rysowania po mapie. Mamy wtedy możliwość zaznaczenia poprzez mechanizm drag and drop dowolnego obszaru, który będzie mógł automatycznie reagować np. na pojawienie się w nim wskazanego później aparatu (terminala) i powodować zdefiniowaną reakcję np. automatyczne wysłanie SMS do tego terminala. Po zaznaczeniu interesującego nas obszaru, obok pojawia się numer identyfikacyjny strefy nadany automatycznie przez system. Numer ten będziemy mogli później zmienić nadając mu bardziej przyjazną nazwę np. Rejon targowiska. Aby zapisać wprowadzoną strefę należy nacisnąć przycisk Zapisz strefę reakcji. Pokaż/Ukryj strefę reakcji lub wyłączenie wizualizacji tych obszarów na mapie. Pokaż/Ukryj strefę rekcji umożliwia włączenie wybór miasta Wybranie z listy miasta spowoduje automatyczne ustawienie skali mapy na wskazane miasto. Na liście znajdują się tylko te miejscowości, do których system posiada szczegółowy plan miasta. kolorystyka wyświetla wietlanych obiektów Śledzone terminale są wyświetlane na mapie w postaci żółtej ikony przedstawiającej aparat telefoniczny. OGSM/PDF47/0905, Strona 12 z 45

13 Jeżeli chcemy dowiedzieć się kto znajduje się pod wskazaną pozycją wystarczy PPM (prawym przyciskiem myszy) nacisnąć na wybraną ikonę i chwilę przytrzymać. Pojawi nam się na ekranie szczegółowy opis terminali znajdujących się we wskazanym obszarze. Jeżeli we wskazanym obszarze znajduje się więcej niż jeden terminal informacja taka może wyglądać następująco: Jeżeli któryś z terminali jest śledzony, a jego kolejny pomiar nie był możliwy (np. ktoś ma wyłączony telefon), informacja ta jest wizualizowana w następujący sposób: Dodatkowo kolor żółty ikony terminala oraz kolor tekstu zmieniają się na czerwony. OGSM/PDF47/0905, Strona 13 z 45 System podobnie wizualizuje innymi kolorami terminale, które zostały wyświetlone na mapie w inny sposób niż poprzez Definiowanie śledzenia terminali. Kolorem błękitnym oznaczony jest terminal, który został wyświetlony poprzez wybranie przycisku pokaż na mapie w Lokalizacja terminali.

14 Kolorem zielonym oznaczana jest grupa terminali, wybrana poprzez przycisk pokaż na mapie w "Lokalizacja terminali". Kwadraty połączone cienką czarną linią wyświetlane w kolorze czerwonym wizualizują przemieszczanie się terminala. Obraz taki uzyskujemy z Raportów poprzez pokazanie raportu na mapie. menu aplikacji terminale OGSM/PDF47/0905, Strona 14 z 45 Moduł odpowiedzialny za zarządzanie grupą terminali przydzielonych do administratora. Pośród opcji menu obsługi terminali znajdują się: Definiowanie terminali Umożliwia nadanie konkretnym numerom telefonu nazw przyjaznych dla użytkownika. Domyślną nazwą jest numer telefonu. Określa, czy dany terminal ma być uwzględniony przy lokalizacji. Domyślnie wartość parametru jest ustawiana na TAK. Określa, czy dany terminal ma być powiadamiany za pomocą komunikatu sms po ustaleniu jego lokalizacji. Domyślenie wartość parametru jest ustawiona na NIE. Na formularzu są dodatkowo umieszczone informacje, do jakich grup należy dany terminal. Grupy są oddzielane pomiędzy sobą znakiem myślnika -. Grupowanie terminali

15 Umożliwia tworzenie grupy z wybranej listy terminali i nadanie im wspólnej nazwy. Zdefiniowanie grupy ma na celu jednoczesną komunikację z całą grupą (wysyłanie komunikatu) lub jednoczesne określenie położenia wszystkich członków grupy. Lokalizacja Umożliwia wyszukanie konkretnego terminala lub grupy i sprawdzenie ich aktualnego położenia. Śledzenie terminali Umożliwia zdefiniowanie stałego śledzenia wybranego terminala lub grupy terminali przez system. Pozwala to np. na późniejszą analizę jak terminale przemieszczały się w określonym czasie. Wyszukiwanie terminali Wyszukanie terminala lub grupy terminali znajdujących się najbliżej podanego adresu. Zmiana czasu pracy Umożliwia określenie czasu pracy terminali. Czas pracy oznacza przedziały czasowe, w których terminal ma być namierzany. Edytuj strefy reakcji Umożliwia szczegółowe włączenie/wyłączenie strefy reakcji, a także określenie wszystkich parametrów strefy reakcji m.in. takich jak częstotliwość namierzania oraz to, co ma się stać, gdy zadany terminal pojawi się lub opuści strefę. Widok map Zapisz widok mapy Umożliwia zapisanie aktualnie skalibrowanego widoku mapy. Posiadanie zbioru widoków pozwala na szybkie przechodzenie pomiędzy najczęściej używanymi widokami. OGSM/PDF47/0905, Strona 15 z 45 Edycja widoków mapy Umożliwia nadanie przyjaznej dla użytkownika nazwy zapisanego widoku mapy. Znajdź lokalizację Umożliwia wyszukanie konkretnej lokalizacji według nazwy lub współrzędnych geograficznych oraz ustawienie widoku mapy na znalezioną lokalizację. komunikaty

16 Definiowanie komunikatów Umożliwia administratorowi tworzenie własnych szablonów komunikatów SMS (np.: daj znać jak dojedziesz, bo będę musiał zadzwonić do dostawcy. ) Wysyłanie komunikatów Wysłanie komunikatu SMS do terminala lub grupy. Istnieje możliwość wysłania komunikatu zdefiniowanego wcześniej jako szablon. Raporty Raport lokalizacyjny Raport zawiera informacje z historii śledzenia terminali. Raport jest przygotowany w formie tabelarycznej wg zdefiniowanych kryteriów. Raport można nagrać jako plik excel lub pdf i analizować go w innych programach. Raport SMS Raport zawiera informacje z historii wysyłania wiadomości sms do terminali. Raport jest przygotowany w formie tabelarycznej wg zdefiniowanych kryteriów. Raport można nagrać jako plik excel lub pdf i analizować go w innych programach. Definiowanie raportów Umożliwia definiowanie lub edycję dla poszczególnych terminali lub grup raportów stałych, cyklicznych, generowanych automatycznie przez aplikację w zdefiniowanym przez użytkownika czasie. OGSM/PDF47/0905, Strona 16 z 45 import/eksport ustawień Umożliwia zaimportowanie/wyeksportowanie ustawień aplikacji takich jak terminale, ich nazwy opisowe wprowadzone przez użytkownika oraz pełnych informacji na temat namierzania. Instalacja druku Umożliwia zainstalowanie opcji drukowania. Dzięki zainstalowaniu tej opcji istnieje możliwość wydrukowania mapy w takiej postaci jak na ekranie. Po naciśnięciu LPM (Lewym Przyciskiem Myszy) na napis Instalacja druku, pojawi się okno:

17 Żeby przeprowadzić proces instalacyjny należy nacisnąć START. Przycisk START oznacza wyrażenie zaufania dla oprogramowania podpisanego przez PTK Centertel. W następnej kolejności użytkownik musi wyrazić potwierdzenie chęci instalacji opcji druku, poprzez naciśnięcie przycisku Instaluj w oknie dialogowym przedstawionym poniżej: System zainstaluje wówczas opcję druku dla aplikacji. menu górne aplikacji OGSM/PDF47/0905, Strona 17 z 45 Orange dla Firm Strona operatora wraz z najnowszymi informacjami dla klientów biznesowych klasy businessowej. O produkcie Krótki opis systemu Nawigator. Pomoc Podręcznik użytkownika dostępny z poziomu przeglądarki. Zmiana hasła

18 Opcja umożliwia zmianę hasła logowania patrz rozdział Logowanie, gdzie należy podać bieżące hasło, nowe hasło, a następnie zweryfikować je wpisując po raz drugi. Zmianę hasła należy zatwierdzić klawiszem OK. Wyloguj się Przycisk ten spowoduje wyjście z systemu zakończenie pracy. Wylogowanie się z systemu nie oznacza, że system nie będzie namierzał terminali, jeżeli ich namierzanie zostało wcześniej włączone. OGSM/PDF47/0905, Strona 18 z 45

19 szczegółowy opis funkcji systemu definiowanie terminali OGSM/PDF47/0905, Strona 19 z 45 Definiowanie terminali polega na nadawaniu konkretnemu numerowi telefonu (terminalowi) pewnych właściwości. Są to: Nazwa, którą możemy nadać indywidualnie dla każdego terminala. Nadanie nazwy terminalowi oszczędzi nam pamiętania numeru aparatu. Warto zwrócić uwagę na nadawanie nazw indywidualnych dla każdego terminala, gdyż na mapie system będzie wyświetlał ją przy terminalu.

20 Namierzanie ta opcja ma zastosowanie w momencie, kiedy np. nie chcemy, aby konkretny terminal był brany pod uwagę w różnych zachowaniach systemu. Np. terminal zdefiniowany jako Maria jest wyłączony z powodu urlopu. Powiadomienie opcja ta umożliwia włączenie/wyłączenie powiadomienia komunikatem sms o namierzeniu terminala. Przy wyłączonym powiadamianiu, właściciel nie wie, kiedy został namierzony. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, gdy interwał namierzania jest ustawiony np. na 10min. Dodatkowo na formularzu są umieszczone informacje, do jakich grup należy dany terminal (kolumna grupy). Nazwy grup są rozdzielone znakiem myślnika -. Przycisk Przywróć poprzednie ustawienia powoduje cofnięcie zmian dokonanych na stronie jeszcze przed aktualizacją. UWAGA: Wprowadzone zmiany muszą zostać zaakceptowane poprzez kliknięcie na przycisk Aktualizuj. OGSM/PDF47/0905, Strona 20 z 45

21 grupowanie terminali - edycja grup OGSM/PDF47/0905, Strona 21 z 45 Ekran ten służy do określenia nowych grup, do których możemy później przyporządkowywać wybrane terminale. Jeden terminal może należeć do wielu grup. Zdefiniowanie grupy ma na celu ułatwienie wykonywania tych samych operacji na wielu terminalach np. jednoczesną komunikację z całą grupą poprzez wysłanie komunikatu SMS lub sprawdzenie położenia w danej chwili wszystkich terminali należących do grupy. W oknie tym możemy dokonać zmian dotyczących istniejącej grupy bądź stworzyć nową grupę. Ekran podzielony jest na dwie części: Istniejące grupy

22 Dodaj nową grupę Pierwsza tabela zawiera szereg informacji charakteryzujących grupę. Są to: Nazwa grupy pole, które służy do nadania nazwy, Liczba członków pole, w którym wyświetlana jest aktualna ilość członków (terminali) należących do danej grupy, Liczba aktywnych członków pole, określające ilu członków grupy ma włączone namierzanie, Komendy sekcja nawigacyjna, w której znajdujemy przyciski odpowiadające za usunięcie wybranej grupy (Usuń grupę), czy wejście do ekranu definiowania terminali (Edytuj członków grupy), w którym możemy przyporządkować konkretny terminal do wskazanej grupy. Aby Dodać nową grupę, należy w drugiej tabeli wpisać nazwę grupy i nacisnąć przycisk Dodaj grupę. Aby zmienić ustawienia dla istniejących grup lub przydzielić terminale do nowej grupy należy przy wybranej grupie nacisnąć przycisk Edytuj członków grupy. Aby usunąć grupę należy przy wybranej grupie nacisnąć przycisk Usuń Usuń. OGSM/PDF47/0905, Strona 22 z 45

23 lokalizacja terminala lub grupy OGSM/PDF47/0905, Strona 23 z 45 Ekran umożliwia skorzystanie z funkcji wyszukania konkretnego terminala lub grupy terminali w danej chwili i wyświetlenie ich na mapie lub otrzymania szczegółowych informacji o terminalu w postaci danych adresowych. W przypadku wybrania przycisku Pokaż informacje otrzymujemy listę wszystkich znalezionych terminali pogrupowanych wg następującego wzorca: W kolumnie Terminal wyświetla nam się informacja o numerze terminala. Jeżeli wcześniej zdefiniowaliśmy jego nazwę to właśnie ona będzie wyświetlana.

24 W kolumnie Adres otrzymujemy szereg informacji o lokalizacji danego terminala. Są to informacje o mieście, oraz w jakim sektorze ulic terminal się znajduje. Informacja o mieście wyświetlana jest tylko wtedy, gdy terminal znajduje się w jednym, z listy dostępnych, miast rozpoznawanych przez system. Sektor ulic podawany jest przez system na podstawie danych otrzymanych o aktualnym położeniu. Ze względu na możliwe przybliżenia (błędy) związane ze zlokalizowaniem terminala system zakłada pewną tolerancję, stąd lista ulic, a nie konkretny adres. W mieście przybliżenie to może wynieść od 50 do 500 metrów. Natomiast poza miastem (na terenie niezabudowanym) pomiar ten może sięgać kilku kilometrów. W miarę rozwoju systemu lokalizacyjnego system będzie lokalizował z większą precyzją i tym samym zawężał prawdopodobieństwo błędnego zlokalizowania terminala. Jeżeli terminal znajduje się poza strefą miejską informacja jest innej treści. W takim przypadku system wyświetla nazwę najbliższej drogi, na której terminal się znajduje oraz podaje najbliższe miasto od terminala. W przypadku, kiedy terminal jest wyłączony, system wyświetla komunikat o położeniu: nieznane W kolumnie WGS (lat,lon) znajdują się współrzędne geograficzne terminala. W kolumnie Komendy znajduje się zestaw funkcji opisanych poniżej: Wyślij SMS umożliwia edycję oraz wysłanie wiadomości sms do terminala. Pokaż na mapie umożliwia wizualizację położenia terminala na mapie. Pokaż w zbliżeniu umożliwia wizualizację położenia terminala na mapie, przy czym widok jest kadrowany dokładnie na ten terminal. Dodaj opis umożliwia zamianę opisu położenia za pomocą kwadratu ulic, opisem przyjaznym dla użytkownika. Przykładowo zamiast listy ulic możemy miejsce wskazywane przez aplikację nazwać praca. Aplikacja dla danego obszaru będzie zawsze posługiwać się przez nas zdefiniowaną nazwą. OGSM/PDF47/0905, Strona 24 z 45 definiowanie automatycznego śledzenia terminali

25 OGSM/PDF47/0905, Strona 25 z 45 Za pomocą tego formularza mamy możliwość zdefiniowanie stałego śledzenia wybranego terminala lub grupy terminali. Definiowanie śledzenia polega na wybraniu grupy lub terminala, którego chcemy śledzić oraz określeniu interwału czasu, co jaki system ma badać położenie wybranego terminala czy grupy. Należy pamiętać, że jeżeli system posiada kilku administratorów, to włączenie śledzenie będzie widziane tylko dla administratora, który tego dokonał. Wyłączenie namierzania będzie możliwe tylko przez tą samą osobę.

26 Oznacza to, że pomiary dokonywane przez system są indywidualnie widziane dla każdego z administratorów np. w raportach czy wizualizacji na mapie. W tym formularzu możemy sobie przygotować różne warianty śledzenia i później dowolnie włączać i wyłączać namierzanie. Określając śledzoną grupę/terminal musimy podać następujące parametry: Wybrać grupę lub terminal, który chcemy śledzić, W polu Częstotliwość należy określić interwał czasu, co jaki system ma pytać o lokalizację- minimalna wartość to 10min. Wybrać opcję Namierzanie, która mówi czy proces śledzenia ma się rozpocząć (TAK/NIE). Pole Status pokazuje ostatnią akcję wykonaną przez system. Aby zapisać wprowadzone zmiany w aplikacji, należy nacisnąć przycisk Aktualizuj Aktualizuj. Powrót do poprzednich ustawień jest możliwy poprzez przycisk Przywróć poprzednie ustawienia. OGSM/PDF47/0905, Strona 26 z 45

27 wyszukiwanie najbliższych OGSM/PDF47/0905, Strona 27 z 45 Formularz umożliwia znalezienie, spośród wszystkich terminali lub konkretnej grupy, informacji, kto jest najbliżej podanego adresu. Pola znajdujące się w tym module umożliwiają wybór miejscowości/miejsca, w której/którym chcemy zlokalizować terminal lub grupę terminali. W kolejnym kroku należy podać ulicę i numer domu. Jeżeli nazwa ulicy będzie niejednoznaczna np. Marsza lub nie będzie znajdowała się w bazie aplikacji, wówczas system poprosi o sprecyzowanie nazwy lub

28 zaproponuje listę ulic, których nazwy są najbliższe tej, którą wprowadził użytkownik. Aby rozpocząć poszukiwania terminala należy użyć przycisku "Szukaj Szukaj". UWAGA: Wynikiem poszukiwania terminala znajdującego się najbliżej wskazanego celu, będzie lista numerów terminali z podaną odległością od zadanego miejsca. definiowanie czasu pracy OGSM/PDF47/0905, Strona 28 z 45

29 Formularz Zmiana czasu pracy pozwala na zdefiniowanie czasu pracy wszystkich pracowników reprezentowanych w aplikacji jako terminale. Wprowadzenie definicji czasu pracy dla terminala oznacza, że wszystkie działania z nim związane będą wykonywane jedynie w tym okresie np. namierzanie, czy wysyłanie wiadomości sms będzie odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Po prawidłowym wypełnieniu całego kalendarza, aby zachować wprowadzone zmiany, należy kliknąć przycisk Aktualizuj Aktualizuj. Aby wrócić do poprzednich ustawień należy wybrać opcję Przywróć poprzednie ustawienia. Aby wprowadzić jednakowe godziny pracy dla wszystkich terminali, należy wypełnić pola Ustaw dla wszystkich znajdujące się w prawym, dolnym rogu formularza. edycja stref reakcji Ekran ten służy do edytowania wcześniej wprowadzonych stref reakcji. Został podzielony na dwie części. Górna przedstawia listę wszystkich zdefiniowanych stref reakcji wraz z informacją na temat interwału namierzania obiektów w strefie oraz o aktywności strefy. OGSM/PDF47/0905, Strona 29 z 45

30 OGSM/PDF47/0905, Strona 30 z 45 Dolna część ekranu stanowi formularz edycji wybranej strefy. Za pomocą formularza można wprowadzać następujące informacje dotyczące strefy reakcji: Nazwa strefy, Reagowanie na terminal, bądź na całą grupę, Czas, co jaki mechanizm aplikacji ma sprawdzać obecność obiektu w strefie reakcji,

31 Rodzaj zdarzenia, po wystąpieniu którego następuje wysłanie wiadomości sms. Zdarzeniem może być wjazd terminala do strefy lub opuszczenie tej strefy. Wpisanie treści komunikatu sms oraz wybór odbiorcy wiadomości (właściciel namierzanego terminala lub administrator usługi), Aby zdefiniowane zdarzenia dotyczące strefy reakcji były wykonywane cyklicznie, strefa musi pozostać włączona ( Włącz analizę strefy ). Istnieje możliwość jednokrotnego skorzystania z ustawień strefy, w przypadku, gdy interesuje nas pojedyncze zajście zdarzenia. Wówczas należy wybrać opcję wyłącz analizę po dotarciu obiektu do strefy. Po zajściu zdefiniowanego zdarzenia strefa reakcji pozostanie w stanie wyłączonym. edycja widoków mapy OGSM/PDF47/0905, Strona 31 z 45 Formularz umożliwia wyświetlenie informacji na temat zapisanych widoków mapy oraz pozwala nadawać poszczególnym widokom nazwy przyjazne dla użytkownika i wyświetlać wybrany widok w oknie głównym aplikacji. Za pomocą tego formularza można również usunąć zapisany wcześniej widok mapy. W przypadku wybrania opcji Edycja widoków mapy uzyskujemy tabelę z następującymi informacjami/polami: Nazwa widoku pole umożliwiające wprowadzenie dowolnej nazwy zapamiętanego widoku np. Centrum, LON, LAT współrzędne widoku podawane jako długość i szerokość geograficzna w systemie łukowym WGS84,

32 Skala mapy określa skale widoku, Operacja kolumna zawiera funkcje przyporządkowane dla poszczególnych widoków, które pozwalają na pokazywanie widoku na mapie (w oknie głównym aplikacji) lub usuwanie strefy. Aby zmienić nazwę widoku należy uzupełnić pole Nazwa widoku doku. Aby wyświetlić wybrany widok w oknie głównym aplikacji należy przy właściwym widoku nacisnąć przycisk Poka Pokaż na mapie (ostatnia kolumna). Aby usunąć widok należy przy wybranym widoku nacisnąć przycisk Usuń Usuń (ostatnia kolumna). Aby powrócić do głównego okna aplikacji należy nacisnąć przycisk Zamknij Zamknij. UWAGA: Wszystkie wprowadzone zmiany na formularzu należy y zapisać za pomocą przycisku Aktualizuj. znajdowanie zadanej lokalizacji OGSM/PDF47/0905, Strona 32 z 45 Formularz umożliwia znalezienie punktu przestrzeni geograficznej za pomocą podania nazwy i ulicy miejscowości (w opisanej kolejności) lub poprzez określenie współrzędnych szukanego punktu (długość i szerokość geograficzna w systemie łukowym tzw. lon, lat). Znalezione miejsce można wyświetlić na mapie za pomocą przycisku Poka Pokaż na mapie.

33 Aby zamknąć formularz należy nacisnąć przycisk Zamknij Zamknij. definiowanie komunikatów OGSM/PDF47/0905, Strona 33 z 45 Formularz Definiowanie komunikatów pozwala na przegląd wcześniej przygotowanych szablonów komunikatów, ich modyfikację oraz tworzenie nowych. Szablony komunikatów tworzymy w celu usprawnienia wysyłania komunikatów SMS do terminala lub grupy. Okno modułu podzielone jest na dwie części. W części górnej znajduje się lista zdefiniowanych szablonów. Natomiast część dolna przeznaczona jest do dodawania nowego szablonu. Szablon komunikatu składa się z dwóch pól:

34 tematu wiadomości krótki identyfikator tekstowy szablonu, wiadomości właściwy tekst wiadomości SMS, który zostanie wysłany do terminala/grupy. Jeżeli edytujemy istniejący szablon, to zmiany należy zatwierdzić klawiszem Aktualizuj Aktualizuj, jeżeli istniejący szablon chcemy usunąć należy to zrobić wykorzystując przycisk Usuń szablon. Ta grupa przycisków znajduje się po prawej stronie treści szablonu. Nowo stworzony przez administratora systemu szablon wiadomości musi zostać zapamiętany. W tym celu należy użyć przycisku Dodaj szablon. Wyjście z modułu jest możliwe po kliknięciu na przycisk Zamknij Zamknij znajdujący się na samym dole okna. wysyłanie komunikatów OGSM/PDF47/0905, Strona 34 z 45 Formularz umożliwia wysłanie przez administratora systemu wiadomości SMS do terminala/grupy. Okno modułu podzielone jest na dwie części. W części górnej możemy wysłać komunikat SMS o dowolnej treści (nie korzystając z żadnego z wcześniej zdefiniowanych szablonów wiadomości).

35 Część dolna pozwala na wykorzystanie szablonu wiadomości SMS, który poprzednio został zdefiniowany. W obu przypadkach istnieje możliwość wysłania komunikatu SMS do grupy użytkowników lub pojedynczego terminala. Jeżeli zostaną zaznaczone obie opcje (grupa i terminal) wówczas wiadomość zostanie dostarczona do grupy. Z poziomu tego modułu można przejść bezpośrednio do edycji szablonów komunikatów SMS. W tym celu należy kliknąć na odnośnik Definiowanie komunikatów, znajdujący się w dolnej części ekranu. Wysłanie komunikatu nastąpi po kliknięciu na przycisk Wyślij komunikat. Wyjście z modułu jest możliwe po kliknięciu na przycisk Zamknij Zamknij znajdujący się na samym dole okna. raport lokalizacyjny Wynikiem raportu jest tabela zawierająca informacje o śledzonym terminalu lub grupie. W module tym należy określić czas, w jakim raport nt. terminala będzie wygenerowany. Po wyborze grupy lub terminala i określeniu czasu raportowania należy posłużyć się przyciskiem Poka Pokaż informacje, aby wygenerować raport. OGSM/PDF47/0905, Strona 35 z 45

36 Wygenerowany raport zawiera takie informacje jak nazwa terminala, obszar lokalizacji (miasto) i kwadrat ulic, w jakim lokalizacja została zapisana, a także czas tejże lokalizacji. Po wyświetleniu raportu można skorzystać z funkcji Poka Pokaż na mapie, która umożliwi reprezentację graficzną trasy przejazdu wybranego terminala w określonym przedziale czasu. Po wybraniu tej opcji zostaje wyświetlony komunikat: Włączono wyświetlanie raportu na mapie, po czym należy przełączyć się na ekran główny aplikacji, gdzie można przeanalizować wykres. OGSM/PDF47/0905, Strona 36 z 45 Aby usunąć wyrysowany raport na mapie, należy posłużyć się przyciskiem Wyczyść Wyczyść znajdującym się nad widokiem mapy.

37 raporty z historii wysyłanych komunikatów sms Wynikiem raportu jest tabela zawierająca szczegółowe informacje takie jak data, treść oraz nazwa terminala, do którego zostały wysłane komunikaty SMS. OGSM/PDF47/0905, Strona 37 z 45

38 definiowanie raportów Formularz Definiowanie raportów umożliwia zdefiniowanie cyklicznego generowania raportów lokalizacyjnych lub sms owych dla dowolnego terminala lub grupy terminali oraz edycję tych raportów. Raport jest tworzony automatycznie przez system w określonym przez użytkownika dniu, w cyklu jedno lub kilku dniowym, w formacie pdf i przesyłany jest automatycznie na adres mailowy użytkownika. OGSM/PDF47/0905, Strona 38 z 45 Każdy cykliczny raport zawiera takie informacje jak: Typ podmiotu określający czy raport jest generowany dla pojedynczego terminala, czy dla zdefiniowanej grupy terminali, Podmiot określający terminal (numer msisdn oraz nazwę nadaną przez użytkownika) lub nazwę grupy, Rozmiar raportu określający z ilu dni tworzony jest raport, Częstotliwość generowania określający, co ile dni generowany jest raport, Data generowania określa punkt w czasie, od którego system rozpoczął generować raport cykliczny, Dodatkowo godzina jest zawsze godziną powstawania kolejnych raportów,

39 Status pole określające status raportu cyklicznego. Może ono przyjmować wartości włączony/wyłączony, Definicja raportu anulowana oraz Generowany. Status włączony/wyłączony jest określany przez użytkownika, pozostałe wartości są przypisywane przez system. W przypadku, gdy raport był zdefiniowany dla terminala, który został usunięty z konta Administratora status w raporcie jest ustawiany na Definicja raportu anulowana, co dodatkowo jest sygnalizowane kolorem czerwonym. Możliwość edycji takiego raportu jest wyłączona. Aby móc ponownie generować raport, należy zwrócić się do Superadministratora o ponowne przydzielenie danego terminala lub usunąć raport, jeżeli terminal został na stałe usunięty z grupy Administratora. W przypadku, gdy system rozpocznie generowanie raportu, status zostanie zmieniony na wartość Generowany, co dodatkowo jest sygnalizowane kolorem niebieskim. Status Generowany może utrzymywać się przez kilka godzin, jeżeli grupa terminali jest duża lub podano szeroki zakres czasowy. Po wygenerowaniu raportu, system automatycznie ustawi status raportu na włączony. Raport dla określający adres , na który ma być wysyłany raport. W przypadku, gdy w podanym adresie wystąpił błąd (np. literówka) lub podany adres nie istnieje, raporty nie zostaną doręczone, Nazwa raportu parametr określający nazwę, po której użytkownik chce rozpoznawać zdefiniowany raport, Typ raportu określający czy raport będzie tworzony z położenia terminali (lokalizacyjny), czy z wysyłanych wiadomości sms do terminali (wiadomości sms), Operacje określa operacje możliwe do wykonania na zdefiniowanym raporcie. Aby zdefiniować nowy raport, należy nacisnąć przycisk Dodaj Dodaj i wypełnić formularz wpisując w pola edycyjne dane wg listy przedstawionej powyżej. Po wypełnieniu formularza należy zapisać definicję raportu naciskając przycisk Aktualizuj Aktualizuj. Aby zmienić ustawienia istniejącego raportu, należy przy wybranym raporcie nacisnąć przycisk Edytuj Edytuj. Aby usunąć istniejący raport, należy przy wybranym raporcie nacisnąć przycisk Usuń Usuń. OGSM/PDF47/0905, Strona 39 z 45 Aby ponownie odczytać listę zdefiniowanych raportów należy nacisnąć przycisk Odświe Odśwież. Aby powrócić do okna głównego aplikacji należy nacisnąć przycisk Zamk Zamknij nij.

40 import/export ustawień Formularz umożliwia import/eksport ustawień namierzania terminali dla danego administratora. Aby wyeksportować dane odnośnie ustawień aplikacji należy nacisnąć przycisk Export ustawień. W efekcie otrzymamy plik w formacie Excela, który możemy zapisać w dowolnym miejscu na dysku. Aby zaimportować ustawienia należy wpisać w pole edycyjne nazwę pliku wraz z pełną ścieżką dostępu lub nacisnąć przycisk Przeglądaj Przeglądaj i wybrać plik z listy. Importowany plik musi być plikiem w formacie Excel wcześniej wyeksportowanym z aplikacji i prawidłowo wyedytowanym zgodnie z poniższym opisem. Po wpisaniu/wybraniu pliku należy nacisnąć przycisk Import ustawień. OGSM/PDF47/0905, Strona 40 z 45 Numery terminali -edytując plik ustawień należy bezwzględnie pamiętać, że nie należy zmieniać numerów telefonu (terminali lub administratora). Jeżeli te pola zostaną zmienione, import ustawień nie powiedzie się.

Instrukcja instalacji nośników USB w systemie internetowym Alior Banku

Instrukcja instalacji nośników USB w systemie internetowym Alior Banku Instrukcja instalacji nośników USB w systemie internetowym Alior Banku Nośnik USB służy do przechowywania klucza elektronicznego, używanego do logowania i autoryzacji transakcji. Opcja dostępna jest wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Minimalna wspierana wersja systemu Android to 2.3.3 zalecana 4.0. Ta dokumentacja została wykonana na telefonie HUAWEI ASCEND P7 z Android 4.

Minimalna wspierana wersja systemu Android to 2.3.3 zalecana 4.0. Ta dokumentacja została wykonana na telefonie HUAWEI ASCEND P7 z Android 4. Dokumentacja dla Scandroid. Minimalna wspierana wersja systemu Android to 2.3.3 zalecana 4.0. Ta dokumentacja została wykonana na telefonie HUAWEI ASCEND P7 z Android 4. Scandroid to aplikacja przeznaczona

Bardziej szczegółowo

WASTE MANAGEMENT SYSTEM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SERWISU WWW

WASTE MANAGEMENT SYSTEM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SERWISU WWW WASTE MANAGEMENT SYSTEM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SERWISU WWW grudzień 2009 Waste Management System Podręcznik użytkownika Serwisu WWW SPIS TREŚCI 1. URUCHOMIENIE SERWISU WWW WASTE MANAGEMENT SYSTEM... 4

Bardziej szczegółowo

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED Podręcznik użytkownika Katowice 2010 Producent programu: KAMSOFT S.A. ul. 1 Maja 133 40-235 Katowice Telefon: (0-32) 209-07-05 Fax:

Bardziej szczegółowo

Instrukcja logowania do systemu e-bank EBS

Instrukcja logowania do systemu e-bank EBS Instrukcja logowania do systemu e-bank EBS 1. Instalacja programu JAVA Przed pierwszą rejestracją do systemu e-bank EBS na komputerze należy zainstalować program JAVA w wersji 6u7 lub nowszej. Można go

Bardziej szczegółowo

FAQ Systemu EKOS. 1. Jakie są wymagania techniczne dla stanowiska wprowadzania ocen?

FAQ Systemu EKOS. 1. Jakie są wymagania techniczne dla stanowiska wprowadzania ocen? 27.06.11 FAQ Systemu EKOS 1. Jakie są wymagania techniczne dla stanowiska wprowadzania ocen? Procedura rejestracji ocen wymaga podpisywania protokołów (w postaci wypełnionych formularzy InfoPath Forms

Bardziej szczegółowo

Instrukcja procesu aktywacji oraz obsługi systemu Banku Internetowego dla BS Mikołajki

Instrukcja procesu aktywacji oraz obsługi systemu Banku Internetowego dla BS Mikołajki Instrukcja procesu aktywacji oraz obsługi systemu Banku Internetowego dla BS Mikołajki w oparciu o przeglądarkę Microsoft Internet Explorer System stworzony został w oparciu o aktualne narzędzia i programy

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA PORTALU SIDGG

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA PORTALU SIDGG INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA PORTALU SIDGG dla Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy 1. Uruchomienie aplikacji. a. Wprowadź nazwę użytkownika w miejsce Nazwa użytkownika b. Wprowadź hasło

Bardziej szczegółowo

Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja

Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja SZARP http://www.szarp.org Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja Wersja pliku: $Id: ssc.sgml 4420 2007-09-18 11:19:02Z schylek$ > 1. Witamy w programie SSC Synchronizator plików (SZARP Sync Client,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji nos niko w USB w bankowos ci Alior Banku

Instrukcja instalacji nos niko w USB w bankowos ci Alior Banku Instrukcja instalacji nos niko w USB w bankowos ci Alior Banku Nośnik USB służy do przechowywania klucza elektronicznego, używanego do logowania i autoryzacji transakcji. Opcja dostępna jest wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Serwis jest dostępny w internecie pod adresem www.solidnyserwis.pl. Rysunek 1: Strona startowa solidnego serwisu

Serwis jest dostępny w internecie pod adresem www.solidnyserwis.pl. Rysunek 1: Strona startowa solidnego serwisu Spis treści 1. Zgłoszenia serwisowe wstęp... 2 2. Obsługa konta w solidnym serwisie... 2 Rejestracja w serwisie...3 Logowanie się do serwisu...4 Zmiana danych...5 3. Zakładanie i podgląd zgłoszenia...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja generowania certyfikatu PFRON i podpisywania dokumentów aplikacji SODiR w technologii JS/PKCS 12

Instrukcja generowania certyfikatu PFRON i podpisywania dokumentów aplikacji SODiR w technologii JS/PKCS 12 Instrukcja generowania certyfikatu PFRON i podpisywania dokumentów aplikacji SODiR w technologii JS/PKCS 12 Wersja 3.0 02-03-2017 Spis treści Instrukcja generowania certyfikatu PFRON i podpisywania dokumentów

Bardziej szczegółowo

Nabór Bursy/CKU. Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych:

Nabór Bursy/CKU. Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych: Nabór Bursy/CKU Przeglądanie oferty i rejestracja kandydata Informacje ogólne Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych: Internet Explorer

Bardziej szczegółowo

Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych:

Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych: Rejestracja- MDK Przeglądanie oferty i rejestracja kandydata Informacje ogólne Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych: Internet Explorer

Bardziej szczegółowo

ELEKTRONICZNA KSIĄŻKA ZDARZEŃ

ELEKTRONICZNA KSIĄŻKA ZDARZEŃ ELEKTRONICZNA KSIĄŻKA ZDARZEŃ Instrukcja obsługi 1. WSTĘP... 2 2. LOGOWANIE DO SYSTEMU... 2 3. STRONA GŁÓWNA... 3 4. EWIDENCJA RUCHU... 4 4.1. Dodanie osoby wchodzącej na teren obiektu... 4 4.2. Dodanie

Bardziej szczegółowo

Platforma szkoleniowa krok po kroku

Platforma szkoleniowa krok po kroku Platforma szkoleniowa krok po kroku Jeśli masz problemy z uruchomieniem Platformy szkoleniowej warto sprawdzić poprawność poniższych konfiguracji: Minimalne wymagania sprzętowe SPRZĘT Procesor min. 233

Bardziej szczegółowo

Poradnik zetula.pl. Jak założyć konto na zetula.pl. i zabezpieczyć dane na swoim komputerze?

Poradnik zetula.pl. Jak założyć konto na zetula.pl. i zabezpieczyć dane na swoim komputerze? Poradnik zetula.pl Jak założyć konto na zetula.pl i zabezpieczyć dane na swoim komputerze? 1.Wejdź na stronę www.zetula.pl 2.Kliknij na odnośniku Utwórz nowe konto 3.Wypełnij formularz rejestracyjny. Pola

Bardziej szczegółowo

Miejski System Zarządzania - Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej

Miejski System Zarządzania - Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej Miejski System Zarządzania - Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej Geoportal Usługa portalu edukacyjnego Instrukcja użytkownika Historia zmian Wersja Data Kto Opis zmian 1.0 2014-05-27 Sygnity

Bardziej szczegółowo

Platforma szkoleniowa krok po kroku. Poradnik Kursanta

Platforma szkoleniowa krok po kroku. Poradnik Kursanta - 1 - Platforma szkoleniowa krok po kroku Poradnik Kursanta PORA - 2 - Jeśli masz problemy z uruchomieniem Platformy szkoleniowej warto sprawdzić poprawność poniższych konfiguracji: - 3 - SPRZĘT Procesor

Bardziej szczegółowo

Elektroniczny Urząd Podawczy

Elektroniczny Urząd Podawczy Elektroniczny Urząd Podawczy Dzięki Elektronicznemu Urzędowi Podawczemu Beneficjent może wypełnić i wysłać formularz wniosku o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa

Bardziej szczegółowo

UNIFON podręcznik użytkownika

UNIFON podręcznik użytkownika UNIFON podręcznik użytkownika Spis treści: Instrukcja obsługi programu Unifon...2 Instalacja aplikacji Unifon...3 Korzystanie z aplikacji Unifon...6 Test zakończony sukcesem...9 Test zakończony niepowodzeniem...14

Bardziej szczegółowo

E e-member - Elektroniczny System Obsługi Klientów

E e-member - Elektroniczny System Obsługi Klientów E e-member - Elektroniczny System Obsługi Klientów Korporacyjnych Szybko Pole Wygodnie do Online edycji Podręcznik Pomoc użytkownika techniczna Przeglądarka internetowa Sprawdź czy korzystasz z jednej

Bardziej szczegółowo

E-geoportal Podręcznik użytkownika.

E-geoportal Podręcznik użytkownika. PROCAD SA E-geoportal Podręcznik użytkownika. gis@procad.pl 2 Spis treści 1. Wstęp.... 3 2. Ikony narzędziowe.... 4 2.1. Ikony narzędziowe przesuwanie obszaru mapy.... 5 2.2. Ikony narzędziowe informacja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika NAUCZYCIELA AKADEMICKIEGO SYSTEMU ARCHIWIZACJI PRAC

Instrukcja użytkownika NAUCZYCIELA AKADEMICKIEGO SYSTEMU ARCHIWIZACJI PRAC Instrukcja użytkownika NAUCZYCIELA AKADEMICKIEGO SYSTEMU ARCHIWIZACJI PRAC 1. Logowanie do systemu ASAP Logowanie do systemu ASAP odbywa się na stronie www. asap.pwsz-ns.edu.pl W pola login i hasło znajdujące

Bardziej szczegółowo

Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. w Grudziądzu. ibok. Internetowe Biuro Obsługi Klienta. Instrukcja obsługi

Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. w Grudziądzu. ibok. Internetowe Biuro Obsługi Klienta. Instrukcja obsługi Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. w Grudziądzu ibok Internetowe Biuro Obsługi Klienta Instrukcja obsługi SPIS TREŚCI 1. AUTORYZACJA UŻYTKOWNIKA W SYSTEMIE IBOK... 3 1.1 Logowanie... 3 1.2 Przywracanie

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK OBSŁUGI BUSINESSNET

PODRĘCZNIK OBSŁUGI BUSINESSNET PODRĘCZNIK OBSŁUGI BUSINESSNET. LOGOWANIE. AUTORYZACJA ZLECENIA. NOWY KLUCZ. PRZELEWY 5. ZLECENIA STAŁE 6. MODUŁ PRAWNY 7. DOSTĘP DO DEALINGNET 8. CERTYFIKAT KWALIFIKOWANY JAK ZALOGOWAĆ SIĘ DO BUSINESSNET

Bardziej szczegółowo

Najważniejsze informacje dla klienta na temat Portalu Serwisowego D-Link Spis treści

Najważniejsze informacje dla klienta na temat Portalu Serwisowego D-Link Spis treści Najważniejsze informacje dla klienta na temat Portalu Serwisowego D-Link Spis treści Rozdział 1: Rejestracja i logowanie do Portalu Serwisowego... 2 Rozdział 2: Informacje ogólne... 4 Rozdział 3: Rejestracja

Bardziej szczegółowo

Jak się zalogować do Pocztowy24 Biznes

Jak się zalogować do Pocztowy24 Biznes Jak się zalogować do Pocztowy24 Biznes Wejdź na stronę Banku Pocztowego www.pocztowy.pl. W prawym górnym rogu, na czerwonej belce znajdziesz przycisk Zaloguj się, wybierz go, a następnie wybierz przycisk

Bardziej szczegółowo

1. Wprowadzenie...2. 1.1. Do czego służy system NepriX...2. 2. Program krok po kroku...2. 2.1. Logowanie do systemu...2

1. Wprowadzenie...2. 1.1. Do czego służy system NepriX...2. 2. Program krok po kroku...2. 2.1. Logowanie do systemu...2 Spis treści 1. Wprowadzenie...2 1.1. Do czego służy system NepriX...2 2. Program krok po kroku...2 2.1. Logowanie do systemu...2 2.2. Ważne ikony w systemie...3 2.3. Dodawanie kontraktu...4 2.4. Wystawianie

Bardziej szczegółowo

Oficyna Wydawnicza UNIMEX ebook z zabezpieczeniami DRM

Oficyna Wydawnicza UNIMEX ebook z zabezpieczeniami DRM Oficyna Wydawnicza UNIMEX ebook z zabezpieczeniami DRM Opis użytkowy aplikacji ebookreader Przegląd interfejsu użytkownika a. Okno książki. Wyświetla treść książki podzieloną na strony. Po prawej stronie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA GENERATORA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE DLA WNIOSKODAWCÓW

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA GENERATORA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE DLA WNIOSKODAWCÓW INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA GENERATORA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE DLA WNIOSKODAWCÓW Historia zmian dokumentu Nr wersji Data wersji Komentarz/Uwagi/Zakres zmian 1.0 2015-11-19 Utworzenie dokumentu 1 Spis treści

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Użytkownika (Nauczyciel Akademicki) Akademickiego Systemu Archiwizacji Prac

Instrukcja Użytkownika (Nauczyciel Akademicki) Akademickiego Systemu Archiwizacji Prac Instrukcja Użytkownika (Nauczyciel Akademicki) Akademickiego Systemu Archiwizacji Prac Akademicki System Archiwizacji Prac (ASAP) to nowoczesne, elektroniczne archiwum prac dyplomowych zintegrowane z systemem

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi aplikacji

Instrukcja obsługi aplikacji Formularz koniunktury w gospodarstwie rolnym AK-R Instrukcja obsługi aplikacji Spis Treści 1. Zakres i wymagania systemowe aplikacji... 2 2. Instalacja i uruchomienie aplikacji... 2 3. Zasady pracy z aplikacją...

Bardziej szczegółowo

FedEx efaktura Instrukcja Użytkownika

FedEx efaktura Instrukcja Użytkownika FedEx efaktura Instrukcja Użytkownika O FedEx efaktura Zyskaj kontrolę, bezpieczeństwo i dostęp do swoich faktur o każdej porze, gdziekolwiek jesteś. Z systemem FedEx efaktura oszczędzisz nie tylko czas,

Bardziej szczegółowo

BGK@24Biznes Pierwsze kroki w systemie 2014-11-27 2011-11-21

BGK@24Biznes Pierwsze kroki w systemie 2014-11-27 2011-11-21 BGK@24Biznes Pierwsze kroki w systemie 2014-11-27 2011-11-21 BGK@24Biznes Dziękujemy Państwu za wybranie usługi bankowości elektronicznej Banku Gospodarstwa Krajowego BGK@24Biznes. Nasz system bankowości

Bardziej szczegółowo

Poradnik użytkownika pomoc techniczna

Poradnik użytkownika pomoc techniczna Poradnik użytkownika pomoc techniczna Poradnik dotyczy komputerów z zainstalowanym systemem Windows 1 Spis treści I. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PROBLEMÓW Z URUCHOMIENIEM APLIKACJI SUPERMAKLER... 3 1. JAVA

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika WYKŁADOWCY AKADEMICKIEGO SYSTEMU ARCHIWIZACJI PRAC

Instrukcja użytkownika WYKŁADOWCY AKADEMICKIEGO SYSTEMU ARCHIWIZACJI PRAC Instrukcja użytkownika WYKŁADOWCY AKADEMICKIEGO SYSTEMU ARCHIWIZACJI PRAC 1. Logowanie do systemu ASAP Logowanie do systemu ASAP odbywa się poprzez zalogowanie się do systemu dziekanatowego (ehms). Po

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja do systemu Windows 8.1 przewodnik krok po kroku

Aktualizacja do systemu Windows 8.1 przewodnik krok po kroku Aktualizacja do systemu Windows 8.1 przewodnik krok po kroku Windows 8.1 instalacja i aktualizacja Zaktualizuj BIOS, aplikacje, sterowniki i uruchom usługę Windows Update Wybierz typ instalacji Zainstaluj

Bardziej szczegółowo

ERGODESIGN - Podręcznik użytkownika. Wersja 1.0 Warszawa 2010

ERGODESIGN - Podręcznik użytkownika. Wersja 1.0 Warszawa 2010 ERGODESIGN - Podręcznik użytkownika Wersja 1.0 Warszawa 2010 Spis treści Wstęp...3 Organizacja menu nawigacja...3 Górne menu nawigacyjne...3 Lewe menu robocze...4 Przestrzeń robocza...5 Stopka...5 Obsługa

Bardziej szczegółowo

Materiał szkoleniowy:

Materiał szkoleniowy: UNIWERSYTET MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ W LUBLINIE Projekt Nowoczesny model zarządzania w UMCS umowa nr UDA-POKL.04.01.01-00-036/11-00 Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, 20-031 Lublin, www.nowoczesny.umcs.lublin.pl

Bardziej szczegółowo

Wysyłka dokumentacji serwisowej z Sekafi3 SQL do producentów.

Wysyłka dokumentacji serwisowej z Sekafi3 SQL do producentów. Wysyłka dokumentacji serwisowej z Sekafi3 SQL do producentów. Możliwość wysyłki dokumentacji serwisowej do producentów poprzez API możliwa jest od wersji 3.0.48.6 (Aby sprawdzić wersję swojego oprogramowania

Bardziej szczegółowo

Viatoll Calc v1.3. Viatoll Calc. Instrukcja użytkownika. Strona 1

Viatoll Calc v1.3. Viatoll Calc. Instrukcja użytkownika. Strona 1 Viatoll Calc Instrukcja użytkownika Strona 1 Spis treści 1 Wstęp...3 2 Opis panelu głównego...3 2.1 Menu aplikacji...4 2.2 Tabela z trasami...5 2.3 Strona kalkulatora viatoll...6 2.4 Pasek statusu...7

Bardziej szczegółowo

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web (www.login.eramail.pl) INSTRUKCJA OBSŁUGI Spis treści Internetowy serwis Era mail dostępny przez komputer z podłączeniem do Internetu (aplikacja sieci Web)

Bardziej szczegółowo

PekaoBIZNES 24 Szybki START. Przewodnik dla Użytkowników z dostępem podstawowym

PekaoBIZNES 24 Szybki START. Przewodnik dla Użytkowników z dostępem podstawowym PekaoBIZNES 24 Szybki START Przewodnik dla Użytkowników z dostępem podstawowym Podręcznik przygotowany na potrzeby wdrożenia systemu w zborach i obwodach Świadków Jehowy ZAWARTOŚĆ PRZEWODNIKA Niniejszy

Bardziej szczegółowo

Certyfikat niekwalifikowany zaufany Certum Silver. Instalacja i użytkowanie pod Windows Vista. wersja 1.0 UNIZETO TECHNOLOGIES SA

Certyfikat niekwalifikowany zaufany Certum Silver. Instalacja i użytkowanie pod Windows Vista. wersja 1.0 UNIZETO TECHNOLOGIES SA Certyfikat niekwalifikowany zaufany Certum Silver Instalacja i użytkowanie pod Windows Vista wersja 1.0 Spis treści 1. POBRANIE CERTYFIKATU SILVER... 3 2. IMPORT CERTYFIKATU DO PROGRAMU POCZTA SYSTEMU

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji oraz obsługi czytników i kart procesorowych dla Klientów SBI Banku BPH S.A.

Instrukcja instalacji oraz obsługi czytników i kart procesorowych dla Klientów SBI Banku BPH S.A. Instrukcja instalacji oraz obsługi czytników i kart procesorowych dla Klientów SBI Sez@m Banku BPH S.A. Warszawa 2006 Pakiet instalacyjny 1. Elementy niezbędne do obsługi kluczy zapisanych na kartach procesorowych

Bardziej szczegółowo

Centrum Informatyki "ZETO" S.A. w Białymstoku. Wysyłanie danych o licencjach i zezwoleniach do CEIDG w systemie ProcEnt Licencje

Centrum Informatyki ZETO S.A. w Białymstoku. Wysyłanie danych o licencjach i zezwoleniach do CEIDG w systemie ProcEnt Licencje Centrum Informatyki "ZETO" S.A. w Białymstoku Wysyłanie danych o licencjach i zezwoleniach do CEIDG w systemie Białystok, 29 czerwca 2012 Tytuł dokumentu: Wysyłanie danych o licencjach i zezwoleniach do

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi aplikacji MobileRaks 1.0

Instrukcja obsługi aplikacji MobileRaks 1.0 Instrukcja obsługi aplikacji MobileRaks 1.0 str. 1 Pierwsze uruchomienie aplikacji. Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji należy skonfigurować połączenie z serwerem synchronizacji. Należy podać numer

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja Programu

1. Instalacja Programu Instrukcja obsługi dla programu Raporcik 2005 1. Instalacja Programu Program dostarczony jest na płycie cd, którą otrzymali Państwo od naszej firmy. Aby zainstalować program Raporcik 2005 należy : Włożyć

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Systemu MEWA 2.0 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 dla wnioskodawców/beneficjentów 1. Wstęp System MEWA 2.0 jest narzędziem przeznaczonym

Bardziej szczegółowo

System epon Dokumentacja użytkownika

System epon Dokumentacja użytkownika System epon Dokumentacja użytkownika Prawa autorskie tego opracowania należą do MakoLab S.A. Dokument ten, jako całość, ani żadna jego część, nie może być reprodukowana lub rozpowszechniana w jakiejkolwiek

Bardziej szczegółowo

Obsługa Panelu Menadżera

Obsługa Panelu Menadżera Obsługa Panelu Menadżera Wersja 3.59.305 4.04.2013 r. Panel Menadżera pozwala na dostęp do wybranych informacji systemu Streamsoft Prestiż, poprzez przeglądarkę internetową. Ponadto panel ten można obsługiwać

Bardziej szczegółowo

Instalacja Czytnika Kart GemPc Twin 1.4 dla przeglądarek 32 bitowych dla systemów Windows XP/Vista/2000/7/8 32 bity i 64 bity Wersja 1.

Instalacja Czytnika Kart GemPc Twin 1.4 dla przeglądarek 32 bitowych dla systemów Windows XP/Vista/2000/7/8 32 bity i 64 bity Wersja 1. Instalacja Czytnika Kart GemPc Twin 1.4 dla przeglądarek 32 bitowych dla systemów Windows XP/Vista/2000/7/8 32 bity i 64 bity Wersja 1.4 Spis treści: 1. Wymagania sprzętowe...2 2. Sprawdzenie oraz instalacja

Bardziej szczegółowo

w w w. m o f e m a. c o m

w w w. m o f e m a. c o m v.23/08/2016 INSTRUKCJA OPROGRAMOWANIA ZuzaGraph, rejestruje skurcze mięśnia macicy wersja - (KTG) Przenośne bezinwazyjne urządzenie do monitorowania parametrów przebiegu ciąży w w w. m o f e m a. c o

Bardziej szczegółowo

Aplikacja formularza internetowego R-ZW-S

Aplikacja formularza internetowego R-ZW-S Aplikacja formularza internetowego R-ZW-S Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego Instrukcja obsługi aplikacji Spis Treści 1. Zakres i wymagania systemowe aplikacji... 2 2. Instalacja i

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu ODGiK-NET 1.5

Instrukcja obsługi programu ODGiK-NET 1.5 ODGiK Warszawa Instrukcja obsługi programu ODGiK-NET 1.5 Instrukcja przeznaczona do rozpowszechniania tylko przez ODGiK w Warszawie (c) Jacek Derwisz 2002 INFORMACJA Zwracamy uwagę na dokładne wypełnienie

Bardziej szczegółowo

9.1.2. Ustawienia personalne

9.1.2. Ustawienia personalne 9.1.2. Ustawienia personalne 9.1. Konfigurowanie systemu Windows Systemy z rodziny Windows umożliwiają tzw. personalizację ustawień interfejsu graficznego poprzez dostosowanie wyglądu pulpitu, menu Start

Bardziej szczegółowo

Przewodnik instalacji i rejestracji ASN RadioOS

Przewodnik instalacji i rejestracji ASN RadioOS Przewodnik instalacji i rejestracji ASN RadioOS Niniejszy dokument przeprowadzi krok po kroku użytkowników oprogramowania RadioOS przez proces instalacji i rejestracji systemu. Kolejne kroki do wykonania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika ul. Zawalna 1/5 51-118 Wrocław e-mail: biuro@innotechtion.pl www.innotechtion.pl Spis treści 1 Instalacja oprogramowania SMS Studio...2 2 Pierwsze uruchomienie... 4 2.1 Rejestracja...

Bardziej szczegółowo

Użytkownik zewnętrzny (UZ) może wykonywać następujące czynności:

Użytkownik zewnętrzny (UZ) może wykonywać następujące czynności: Instrukcja obsługi Aplikacji Zarządzania Uprawnieniami (AZU) dla użytkowników zewnętrznych (UZ) w Zintegrowanym Systemie Zarządzania Tożsamością (ZSZT) Użytkownik zewnętrzny (UZ) może wykonywać następujące

Bardziej szczegółowo

IIIIIIIIIIIIIIIMMIMMIII

IIIIIIIIIIIIIIIMMIMMIII IIIIIIIIIIIIIIIMMIMMIII O programie Program Itelix itender Manager przeznaczony jest do zarządzania zapytaniami ofertowymi przesyłanymi za pomocą poczty elektronicznej przez firmy korzystające z systemu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja logowania i realizacji podstawowych transakcji w systemie bankowości internetowej dla klientów biznesowych BusinessPro.

Instrukcja logowania i realizacji podstawowych transakcji w systemie bankowości internetowej dla klientów biznesowych BusinessPro. Instrukcja logowania i realizacji podstawowych transakcji w systemie bankowości internetowej dla klientów biznesowych BusinessPro aktualizacja: 12 czerwca 2017 r. Spis treści: 1. Pierwsze logowanie do

Bardziej szczegółowo

Wymagania techniczne systemu AudaNet/BRE

Wymagania techniczne systemu AudaNet/BRE Wymagania techniczne systemu AudaNet/BRE listopad 19 2015 Tu znajdziesz informacje nt wymagań systemu AudaNet\BRE dotyczące technicznej strony ustawienia przeglądarek, zabezpieczeń produktów Audatex. Wymagania

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA ZMIANY METODY AUTORYZACJI W SERWISIE KB24

INSTRUKCJA ZMIANY METODY AUTORYZACJI W SERWISIE KB24 INSTRUKCJA ZMIANY METODY AUTORYZACJI W SERWISIE KB24 Co to jest KB token i token wielofunkcyjny? KB token (inaczej token mobilny) jest aplikacją instalowaną w telefonie komórkowym, umożliwiającą generowanie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU

INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU Zarządzanie Procesami Informatycznymi Sp. z o.o. 54-204 Wrocław, ul. Legnicka 62 Tel. : ( 071 ) 354 88 88 Fax : ( 071 ) 354 88 99 E-mail : biuro@vilico.pl INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU Wersja 1.4-1 - Spis

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Konfigurator MLAN-1000

Instrukcja obsługi Konfigurator MLAN-1000 Instrukcja obsługi Konfigurator MLAN-1000 Strona 2 z 8 SPIS TREŚCI 1. Logowanie... 3 2. Diagnostyka... 4 3. Konfiguracja sterownika... 5 3.1 Konfiguracja sterownika aktualizacja oprogramowania... 5 4.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja dla użytkowników serwisu internetowego

Instrukcja dla użytkowników serwisu internetowego Instrukcja dla użytkowników serwisu internetowego 1 2 Spis treści SPIS TREŚCI... 2 I WSTĘP... 3 II OPIS FUNKCJONALNOŚCI... 3 1. LOGOWANIE DO SERWISU INTERNETOWEGO... 3 1.1 Reguły bezpieczeństwa... 3 2.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Routera WiFi opracowana przez EVE tech Sp. z o. o. Sp. k.

Instrukcja obsługi Routera WiFi opracowana przez EVE tech Sp. z o. o. Sp. k. Bezprzewodowy Router WiFi zainstalowany w samochodzie umożliwia podłączenie do sieci WiFi do 10 urządzeń (np. laptop, tablet, smartfon) i korzystanie z dostępu do internetu. Aby korzytać z internetu nie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu GfK e-trendy dla przeglądarki Mozilla Firefox

Instrukcja instalacji programu GfK e-trendy dla przeglądarki Mozilla Firefox Instrukcja instalacji programu GfK e-trendy dla przeglądarki Mozilla Firefox Niniejsza instrukcja podpowie Państwu jak zainstalować oraz aktywować program GfK e-trendy poprzez przeglądarkę Mozilla Firefox.

Bardziej szczegółowo

Diagnoza Szkolna Pearsona. Instrukcja obsługi

Diagnoza Szkolna Pearsona. Instrukcja obsługi Diagnoza Szkolna Pearsona Instrukcja obsługi 1. Logowanie Aby skorzystać z systemu Diagnoza Szkolna Pearsona należy najpierw wejść na stronę diagnoza.pearson.pl i wybrać przycisk Logowanie. Następnie należy

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU

INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU 1 / 10 Co jest potrzebne do instalacji aplikacji wraz z bazą danych: serwer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows, posiadający min. 4 GB

Bardziej szczegółowo

Namierz Dziecko. Instrukcja do Strony. Wersja 1.6. Cyliński Piotr 2012-04-18

Namierz Dziecko. Instrukcja do Strony. Wersja 1.6. Cyliński Piotr 2012-04-18 Namierz Dziecko Instrukcja do Strony Wersja.6 Cyliński Piotr 202-04-8 Spis treści. Logowanie... 2 2. Rejestracja... 4 3. Strona... 5 3.. Pobranie Aplikacji... 5 3.2. Pola wyboru... 7 3.3. Ostatnia pozycja...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja logowania się i wprowadzania ocen do systemu USOSweb

Instrukcja logowania się i wprowadzania ocen do systemu USOSweb Instrukcja logowania się i wprowadzania ocen do systemu USOSweb Uwaga! Niniejsza instrukcja nie stanowi pełnego opisu wszystkich funkcji systemu USOSweb. Zawiera ona jedynie informacje niezbędne do pomyślnego

Bardziej szczegółowo

SecureFile. Podręcznik użytkownika

SecureFile. Podręcznik użytkownika SecureFile Podręcznik użytkownika Program SecureFile został opracowany przez firmę Engine ON sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej dokumentacji nie może być powielana, przechowywana

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika Publikujący aplikacji Wykaz2

Podręcznik użytkownika Publikujący aplikacji Wykaz2 Podręcznik użytkownika Publikujący aplikacji Wykaz2 TiMSI Sp z o o ul Czapli 63, 02-781 Warszawa tel : +48 22 644 86 76, fax: +48 22 644 78 52 NIP: 951-19-39-800 Sąd Rejonowy dla mst Warszawy w Warszawie,

Bardziej szczegółowo

Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta wersja 2.2. Instrukcja dla Interesanta

Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta wersja 2.2. Instrukcja dla Interesanta Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta wersja 2.2 Instrukcja dla Interesanta Poznań 2011 1 Spis treści 1.Dostęp do EBOI... str.3 1.1.Zakładanie konta EBOI 1.2.Logowanie do systemu EBOI 1.3. Logowanie

Bardziej szczegółowo

Expo Composer. www.doittechnology.pl 1. Garncarska 5 70-377 Szczecin tel.: +48 91 404 09 24 e-mail: info@doittechnology.pl. Dokumentacja użytkownika

Expo Composer. www.doittechnology.pl 1. Garncarska 5 70-377 Szczecin tel.: +48 91 404 09 24 e-mail: info@doittechnology.pl. Dokumentacja użytkownika Expo Composer Dokumentacja użytkownika Wersja 1.0 www.doittechnology.pl 1 SPIS TREŚCI 1. O PROGRAMIE... 3 Wstęp... 3 Wymagania systemowe... 3 Licencjonowanie... 3 2. PIERWSZE KROKI Z Expo Composer... 4

Bardziej szczegółowo

Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager CDMA

Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager CDMA Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager CDMA iplus CDMA wita w świecie internetu! iplus CDMA to nowy wymiar internetu w Plusie. Połączenie zalet internetu mobilnego i stacjonarnego. Łącz się z siecią

Bardziej szczegółowo

System Wsparcia Organizacji Zakupów w GRUPIE TAURON - Podręcznik Oferenta

System Wsparcia Organizacji Zakupów w GRUPIE TAURON - Podręcznik Oferenta System Wsparcia Organizacji Zakupów w GRUPIE TAURON - Podręcznik Oferenta (c) 2012 Otwarty Rynek Elektroniczny S.A. 1 TAURON Polska Energia SA Marketplanet 1. Spis treści 1. SPIS TREŚCI... 2 2. WSTĘP...

Bardziej szczegółowo

,Aplikacja Okazje SMS

,Aplikacja Okazje SMS , jest rozwiązaniem, które umożliwia bez umiejętności programistycznych uruchomić własną aplikację na fanpage-u firmy lub marki. Pozwala ona na dodanie numeru telefonu do swojej bazy w SerwerSMS.pl, umożliwiając

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi aplikacji Karty Pojazdów dla Dealerów Samochodowych

Instrukcja obsługi aplikacji Karty Pojazdów dla Dealerów Samochodowych Instrukcja obsługi aplikacji Karty Pojazdów dla Dealerów Samochodowych ver. 0.6 1 Instalacja 1. Proces instalacji należy rozpocząć od sprawdzenia, czy w systemie MS Windows jest zainstalowana aplikacja

Bardziej szczegółowo

Zgrywus dla Windows v 1.12

Zgrywus dla Windows v 1.12 Zgrywus dla Windows v 1.12 Spis treści. 1. Instalacja programu. 2 2. Pierwsze uruchomienie programu.. 3 2.1. Opcje programu 5 2.2. Historia zdarzeń 7 2.3. Opisy nadajników. 8 2.4. Ustawienia zaawansowane...

Bardziej szczegółowo

Jak zamówić zdjęcia przez FotoSender?

Jak zamówić zdjęcia przez FotoSender? Laboratorium Fotograficzne Kodak Express FOTOS ul. Hoża 9, 16-300 Augustów tel. 087 643 24 66 www.fotos.augustow.pl fotos@fotos.augustow.pl Godz. otwarcia pn-pt 9.00 17.00 sob 9.00 13.00 Jak zamówić zdjęcia

Bardziej szczegółowo

Instrukcja korzystania z platformy B2B Black Point S.A.

Instrukcja korzystania z platformy B2B Black Point S.A. Instrukcja korzystania z platformy B2B Black Point S.A. 1. Rejestracja Po wejściu na stronę partner.blackpoint.pl należy nacisnąć przycisk Zarejestruj się Pojawi się okno do wypełnienia danych: Po wprowadzeniu

Bardziej szczegółowo

1. Pobieranie i instalacja FotoSendera

1. Pobieranie i instalacja FotoSendera Jak zamówić zdjęcia przez FotoSender? Spis treści: 1. Pobieranie i instalacja FotoSendera 2. Logowanie 3. Opis okna programu 4. Tworzenie i wysyłanie zlecenia Krok 1: Wybór zdjęć Krok 2: Podsumowanie zlecenia

Bardziej szczegółowo

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O.

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O. Instrukcja Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl 1Strona 1 z 12 Spis treści Wstęp... 3 Rejestracja... 3 Aktywacja konta... 5 Rozpoczęcie pracy z systemem... 7 Pierwsze logowanie do systemu...

Bardziej szczegółowo

Na dobry początek. PekaoBiznes24

Na dobry początek. PekaoBiznes24 Na dobry początek PekaoBiznes24 Zarządzanie firmowymi finansami może być naprawdę wygodne. Zobacz, jak szybko i prosto można rozpocząć pracę z PekaoBiznes24. Cztery wstępne kroki i gotowe! Możesz już wykonać

Bardziej szczegółowo

STATISTICA 8 WERSJA JEDNOSTANOWISKOWA INSTRUKCJA INSTALACJI

STATISTICA 8 WERSJA JEDNOSTANOWISKOWA INSTRUKCJA INSTALACJI STATISTICA 8 WERSJA JEDNOSTANOWISKOWA INSTRUKCJA INSTALACJI Uwagi: 1. Użytkownicy korzystający z systemów operacyjnych Windows 2000, XP lub Vista na swoich komputerach muszą zalogować się z uprawnieniami

Bardziej szczegółowo

2014 Electronics For Imaging. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym tego

2014 Electronics For Imaging. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym tego 2014 Electronics For Imaging. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym tego produktu. 23 czerwca 2014 Spis treści 3 Spis treści...5

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Zaplecza epk w zakresie zarządzania tłumaczeniami opisów procedur, publikacji oraz poradników przedsiębiorcy

Instrukcja obsługi Zaplecza epk w zakresie zarządzania tłumaczeniami opisów procedur, publikacji oraz poradników przedsiębiorcy Instrukcja obsługi Zaplecza epk w zakresie zarządzania tłumaczeniami opisów procedur, publikacji oraz poradników przedsiębiorcy Spis treści: 1 WSTĘP... 3 2 DOSTĘP DO SYSTEMU... 3 3 OPIS OGÓLNY SEKCJI TŁUMACZENIA...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja dostępu do usługi Google Scholar

Instrukcja dostępu do usługi Google Scholar Instrukcja dostępu do usługi Google Scholar UWAGA dostęp do Google Scholar wymaga posiadania konta Google. Utworzenie jednego konta Google pozwala na dostęp do wszystkich usług Google. Oznacza to, że jeśli

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja eksploatacyjna systemu SOVAT dla użytkownika zewnętrznego (pracownik jednostki)

Dokumentacja eksploatacyjna systemu SOVAT dla użytkownika zewnętrznego (pracownik jednostki) Projekt: Wykonanie, dostawa i wdrożenie systemu informatycznego obsługującego konsolidację rozliczeń podatku VAT w Gminie Miejskiej Kraków (SOVAT) Dokumentacja eksploatacyjna systemu SOVAT dla użytkownika

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PRACOWNIK SPZOZ

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PRACOWNIK SPZOZ PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PRACOWNIK SPZOZ -1- SPIS TREŚCI: 1. Logowanie...3 1.1 Logowanie do programu... 3 1.2 Wylogowanie z programu... 3 2. Sprawozdanie...3 2.1. Sprawozdania... 3 2.2 Sprawozdanie wyszukiwanie...

Bardziej szczegółowo

*Wersja dla przeglądarki Internet Explorer. Instrukcja instalacji czytnika kart chipowych* (Konto korporacyjne) SGBe-kdbs

*Wersja dla przeglądarki Internet Explorer. Instrukcja instalacji czytnika kart chipowych* (Konto korporacyjne) SGBe-kdbs *Wersja dla przeglądarki Internet Explorer Instrukcja instalacji czytnika kart chipowych* (Konto korporacyjne) Spis treści 1. Instalacja oprogramowania Java Sun Microsystems oraz czytnika GemPC Twin...

Bardziej szczegółowo

Kurier DPD dla Subiekt GT

Kurier DPD dla Subiekt GT Dane aktualne na dzień: 20-01-2018 12:11 Link do produktu: http://www.strefalicencji.pl/kurier-dpd-dla-subiekt-gt-p-123.html Kurier DPD dla Subiekt GT Cena Dostępność 199,00 zł Dostępny Numer katalogowy

Bardziej szczegółowo

Biblioteki publiczne

Biblioteki publiczne Instrukcja pracy w programie do gromadzenia danych statystycznych w ramach projektu Analiza Funkcjonowania Bibliotek Biblioteki publiczne Spis treści 1. Użytkownicy i uprawnienia 1 2. Logowanie/rejestracja

Bardziej szczegółowo

4. Podstawowa konfiguracja

4. Podstawowa konfiguracja 4. Podstawowa konfiguracja Po pierwszym zalogowaniu się do urządzenia należy zweryfikować poprawność licencji. Można to zrobić na jednym z widżetów panelu kontrolnego. Wstępną konfigurację można podzielić

Bardziej szczegółowo

Instrukcja dotycząca generowania klucza dostępowego do Sidoma v8

Instrukcja dotycząca generowania klucza dostępowego do Sidoma v8 Szanowni Państwo! Instrukcja dotycząca generowania klucza dostępowego do Sidoma v8 Przekazujemy nową wersję systemu SidomaOnLine v8. W celu zalogowania się do systemu niezbędny jest nowy klucz dostępu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji oraz konfiguracji sterowników. MaxiEcu 2.0

Instrukcja instalacji oraz konfiguracji sterowników. MaxiEcu 2.0 Instrukcja instalacji oraz konfiguracji sterowników. MaxiEcu 2.0 Wersja instrukcji 1.0.1 1 SPIS TREŚCI 1. Sprawdzenie wersji systemu Windows... 3 2. Instalacja sterowników interfejsu diagnostycznego...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Systemu MEWA 2.0 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 dla wnioskodawców/beneficjentów 1. Wstęp System MEWA 2.0 jest narzędziem przeznaczonym

Bardziej szczegółowo