OFFICE ADFS - POŁĄCZENIE KORZYŚCI ROZWIĄZAŃ CHMUROWYCH I CENTRALNEGO ZARZĄDZANIA

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "OFFICE 365 + ADFS - POŁĄCZENIE KORZYŚCI ROZWIĄZAŃ CHMUROWYCH I CENTRALNEGO ZARZĄDZANIA"

Transkrypt

1 Marta Grum, Administrator Systemów Microsoft w Grupie Unity OFFICE ADFS - POŁĄCZENIE KORZYŚCI ROZWIĄZAŃ CHMUROWYCH I CENTRALNEGO ZARZĄDZANIA Usługa Office365 jest niezbędnym pakietem narzędzi wykorzystywanych do codziennej pracy, dostępnym w chmurze Microsoftu. W zależności od wybranego planu dostępne są usługi tj.: Exchange Online, SharePoint Online, Lync Online, CRM Online, Project Online, Pakiet biurowy Office itp. Sądząc po szybkości pojawiania się nowych funkcjonalności, w niedalekiej przyszłości Microsoft zaskoczy kolejnymi nowymi możliwościami swojej chmury. Office365 nie jest przeznaczony jedynie dla firm pozbawionych infrastruktury informatycznej. Organizacje posiadające lokalne środowisko informatyczne również mogą skorzystać z zalet usług chmurowych nie tracąc możliwości zarządzania centralnego. Połączenie dwóch niezależnych środowisk jest możliwe przy pomocy rozwiązania firmy Microsoft Active Directory Federation Services. Daje ono możliwość kontroli środowiska chmurowego poprzez wykorzystanie lokalnego Active Directory, a także posiada kilka innych istotnych zalet Czym jest ADFS? ADFS, czyli Active Directory Federation Services jest dedykowanym oprogramowaniem zapewniającym użytkownikom w organizacji logowanie się do zewnętrznej usługi Office365 przy użyciu loginu i hasła przechowywanego w wewnętrznym Active Directory. Federacja Office365 z Active Directory przeznaczona jest dla firm posiadających usługę katalogową. ADFS spełnia rolę pośrednika umożliwiającego w bezpieczny sposób przekazanie danych pomiędzy organizacją, a usługą chmurową. Oprócz możliwości związanych z uwierzytelnianiem użytkowników ADFS ułatwia w znacznym stopniu zarządzanie środowiskiem znajdującym się w chmurze. Wykorzystując ADFS i narzędzie do synchronizacji katalogów, wszelkie zmiany dotyczące użytkownika wykonywane po stronie Active Directory są uwzględniane w usłudze chmurowej. Zalety wdrożenia ADFS wspólnie z Office365 Zauważalną zaletą, która przychodzi na myśl, jako pierwsza jest ułatwienie użytkownikowi możliwości logowania poprzez wykorzystanie lokalnego AD. Przy dużej ilości systemów obsługiwanych w codziennej pracy trudne jest zapamiętanie wielu haseł. Ułatwienie dostępu jest wygodą dla użytkownika. Umożliwienie wykorzystania polityki haseł jest gwarancją bezpieczeństwa firmy i jej danych. ADFS oferuje zatem zarówno funkcjonalność jak i bezpieczeństwo.

2 Operacja uwierzytelnienia użytkownika odbywa się wewnątrz organizacji. W przypadku firm, które wykupiły licencję obejmującą np. Exchange Online i SharePoint Online użytkownicy mogą przełączać się pomiędzy usługami w interfejsie webowym wykorzystując mechanizm SSO (ang.single sign-on) - pojedyncze logowanie. Kontrolowanie usługi Office365 po stronie AD umożliwia centralne zarządzanie. Poprzez zebranie danych o użytkownikach w jednym miejscu obniżamy jednocześnie czas i koszty potrzebne na obsługę nowych systemów. Funkcjonalności godne uwagi, które zyskujemy poprzez wdrożenie ADFS to m.in., automatyczne uzupełnianie danych użytkownika (jest on importowany do Office365 z danymi uzupełnionymi po stronie AD), tworzenie grup dystrybucyjnych i grup zabezpieczeń, ustalanie adresów e- mail i aliasów po stronie Active Directory, możliwość wymuszenia polityki haseł przedsiębiorstwa i blokady kont oraz ułatwienie dostępu użytkownikom. O czym należy pamiętać decydując się na wykorzystanie lokalnego AD z usługą Office365 Decydując się na wdrożenie ADFS-a przenosimy część odpowiedzialności za dostępność usługi na firmę. Active Directory oraz wszelkie serwery pośredniczące w procesie uwierzytelniania i synchronizacji katalogów muszą mieć zapewnioną wysoką dostępność. Istotne jest także redundantne łącze, które pozwoli na zapewnienie ciągłej łączności pomiędzy usługą chmurową, a lokalnym AD.

3 Active Directory Użytkownicy Farma ADFS Z pewnością dla wielu firm, które chcą skorzystać z wdrożenia usługi ADFS zniechęca liczba dodatkowych lokalnych serwerów, które należy przygotować. Farma ADFS do poprawnego funkcjonowanie oprócz kontrolera domeny wymaga serwera ADFS i ADFS Proxy oraz serwera z usługą synchronizacji katalogów. Dla organizacji, które nie posiadają własnej serwerowni istnieje substytut w postaci Windows Azure. Z użyciem chmury Microsoftu można utworzyć własne środowisko eliminując wszelkie potencjalne ryzyka z niedostępnością prądu, dostępu do Internetu etc. Poniżej zostały zobrazowane możliwe konfiguracje architektury ADFS i Office365: 1. Organizacja z własną infrastrukturą IT W tym rozwiązaniu serwery związane z usługa ADFS znajdują się w organizacji. Office 365 Active Directory Dir Sync ADFS ADFS Proxy Inne systemy w organizacji 2. Organizacja z podziałem zasobów na środowisko lokalne i Windows Azure Architektura przedstawia dwa serwery Active Directory z włączoną funkcją replikacji oraz serwery ADFS umiejscowione w usłudze Windows Azure. Całość komunikacja poprowdzona jest poprze tunel VPN Site-to-Site. Przy wykorzystaniu Windows Azure oprócz założenia konta dla usługi Azure jedynym wymaganiem jest utworzenie połączenia VPN (Site-to-Site) i przygotowania maszyn wirtualnych.

4 Active Directory Dir Sync ADFS ADFS Proxy Inne systemy w organizacji Active Directory Office 365 VPN 3. Organizacja z dedykowanym AD znajdującym się w Windows Azure Wszystkie serwery wykorzystywane przez organizację znajdują się w Windows Azure, jednak kontrola związana z usługami na serwerach w pełni pozostaje po stronie organizacji. Active Directory Dir Sync ADFS ADFS Proxy Office 365 Inne systemy w organizacji Internet

5 Niezależnie od wybranego rozwiązania dla zapewnienia bezpieczeństwa wymagany jest zakup kwalifikowanego certyfikatu SSL. Przykładowa konfiguracja serwera ADFS dla firmy z własną infrastrukturą IT 1. Przygotowanie serwerów: ADFS, ADFS Proxy oraz serwera synchronizacji katalogów. Rekomendowane są maszyny wirtualne, zaktualizowane i dodane do lokalnej domeny. Serwer ADFS Proxy należy umiejscowić w strefie DMZ (serwer pozostaje w grupie roboczej). Przed przystąpienie do skonfigurowaniem synchronizacji należy uporządkować Active Directory oraz pozbyć się niepotrzebnych elementów. 2. Utworzenie żądania certyfikatu. Należy pamiętać, aby wybrać we właściwościach prawidłową nazwę, która będzie użyta na serwerze ADFS, następnie zatwierdzić certyfikat i przyporządkować go do domyślnej stronie w IIS na serwerze ADFS (port 443). 3. Konfigurowanie ADFS-a: a. W Windows Server 2012 rola ADFS jest możliwa do zainstalowania bezpośrednio w rolach serwera, w Windows Server 2008 należy ściągnąć i zainstalować odpowiednie oprogramowanie dostępne na stronie firmy Microsoft. b. W narzędziach przechodzimy do AD FS Management, następnie wybieramy kreator konfiguracji AD FS. c. Tworzymy nową usługę federacji

6 d. W kolejnym kroku wybieramy opcje nowej farmy. Jest to istotne, ponieważ przy wybraniu opcji stand-alone nie będziemy mogli dodać kolejnego serwera jeśli będzie wymagana rozbudowa. e. W kolejnym punkcie wybieramy certyfikat oraz nazwę usługi federacji. Jest ona zgodna z certyfikatem, który został wygenerowany w pierwszych krokach. f. W ostatnim kroku podajemy konto domenowe, na którym będzie działała usługa ADFS (dla każdego serwera ADFS konto musi być to samo). g. W ostatnim kroku zobaczymy podsumowanie, które zweryfikuje poprawność wcześniej wykonywanych konfiguracji.

7 4. Konfigurowanie ADFS z Office365: a. Uruchamiamy powłokę PowerShell Windows Azure Active Directory Module na serwerze ADFS. b. Łączymy się z usługą Office365 za pomocą konsoli Powershell (Moduł Windows Azure Active Directory dla Windows PowerShell) wykorzystując konto globalnego administratora w usłudze Office365. c. Wykonujemy komendy mające na celu federację lokalnej domeny według artykułu: 5. Konfigurowanie serwera synchronizacji katalogów. Konfiguracja polega na zainstalowaniu narzędzia do synchronizacji na osobnym serwerze przeznaczonym do tego celu. Podczas instalacji niezbędne jest konto administratora domeny oraz konto administratora globalnego w Office365. Szczegółowy opis instalacji serwera Dir Sync znajduje się na stronie: a. Po zalogowaniu na panel administratora w Office365 aktywujemy link Active Directory Synchronization. b. W czwartym kroku procesu synchronizacji z Active Directory znajduje się pakiet instalacyjny narzędzia do synchronizacji katalogów. Narzędzie instalujemy na dedykowanym serwerze Dir Sync. c. Postępujemy zgodnie z dalszymi instrukcjami instalatora, aż do ukończenia instalacji, następnie uruchamiamy serwer ponownie.

8 d. Po ponownym uruchomieniu logujemy się na konto administratora, następnie otwieramy konfigurator synchronizacji katalogów (Directory Sync Configuration). e. Przechodzimy przez kroki instalacji postępując zgodnie ze wskazówkami instalatora.

9 f. W ostatnim kroku zaznaczamy natychmiastową synchronizację katalogów.

Poradnik administratora Windows Server 2008

Poradnik administratora Windows Server 2008 Poradnik administratora Windows Server 2008 Poradnik administratora Windows Server 2008 Materiał powstał przy współudziale wykładowców autoryzowanych ośrodków szkoleniowych Microsoft: ABC Data Altkom Akademia

Bardziej szczegółowo

ESET REMOTE ADMINISTRATOR6

ESET REMOTE ADMINISTRATOR6 ESET REMOTE ADMINISTRATOR6 Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika Kliknij tutaj, aby przejść do najnowszej wersji tego dokumentu ESET REMOTE ADMINISTRATOR 6 Copyright 2015 by ESET, spol. s r.o.

Bardziej szczegółowo

Microsoft Public Cloud

Microsoft Public Cloud 1. Prelegenci Dominik Wojciechowski, eopen; Adrian Przygoda, eopen. Waldemar Skrzypiec, w firmie Microsoft jest odpowiedzialny za wsparcie techniczne. Dominik Wojciechowski oraz Adrian Przygoda z firmy

Bardziej szczegółowo

Ustawienia bezpieczeństwa w Exchange Server, SharePoint i Lync

Ustawienia bezpieczeństwa w Exchange Server, SharePoint i Lync Ustawienia bezpieczeństwa w Exchange Server, SharePoint i Lync Dokument powstał w ramach współpracy w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego w postaci programu SCP (Security Cooperation Program) Spis

Bardziej szczegółowo

Bazy danych. Dr inż. Michał Kruk

Bazy danych. Dr inż. Michał Kruk Bazy danych Dr inż. Michał Kruk Informacje o wykładzie Opis wykładu W tym module znajdziesz informację o podstawowych zadaniach administratora systemu bazodanowego. Do zadań tych należy instalacja serwera

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia 1. Część 1 CPV: 48000000-8 - Pakiety oprogramowania i systemy informatyczne 48620000-0 - Systemy operacyjne 48214000-1 - Pakiety oprogramowania do sieciowego systemu operacyjnego 48710000-8 - Pakiety oprogramowania

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft

Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Rok 2014. okazał się być przełomowym na rynku rozwiązań sieci bezprzewodowych.

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Wydanie 1.0 Podręcznik opracowany przez VIX Automation sp. z o.o. Autoryzowanego Dystrybutora GE Intelligent

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika. Comarch ERP WAMC wersja 2.2

Instrukcja użytkownika. Comarch ERP WAMC wersja 2.2 Instrukcja użytkownika Comarch ERP WAMC wersja 2.2 Spis treści 1 WSTĘP... 3 1.1 CZYM JEST COMARCH ERP WAMC?... 3 1.2 KOMPONENTY EKRANU GŁÓWNEGO... 3 1.3 KOMPONENTY EKRANU USTAWIEŃ... 4 2 INSTALACJA COMARCH

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 9 do swiz

Załącznik nr 9 do swiz Załącznik nr 9 do swiz 1. Opis przedmiotu zamówienia Struktura organizacyjna zamawiającego. Państwową Inspekcję Pracy (PIP) tworzy Główny Inspektorat Pracy (GIP), 16 okręgowych inspektoratów pracy (OIP)

Bardziej szczegółowo

Opis przedmiotu zamówienia

Opis przedmiotu zamówienia Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Załącznik nr 2 do ogłoszenia Opis przedmiotu zamówienia Przedmiot zamówienia Dostawa licencji oprogramowania antywirusowego ESET ENDPOINT ANTIVIRUS

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika G DATA Business 13.2 Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

Przewodnik administratora

Przewodnik administratora Przewodnik administratora BitDefender Management Server 3.5 Przewodnik administratora Publication date 2011.09.01 Copyright 2011 BitDefender Uwagi Prawne Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej książki

Bardziej szczegółowo

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@ System powstał w ramach projektu Transition Facility 2006/018-180.01.04 System zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego sprawozdawczość jednostek organizacyjnych Strona 2 z SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA DLA OFERTY RÓWNOWAŻNEJ FUNKCJE, JAKIE POWINIEN POSIADAĆ OFEROWANY PROGRAM

WYMAGANIA DLA OFERTY RÓWNOWAŻNEJ FUNKCJE, JAKIE POWINIEN POSIADAĆ OFEROWANY PROGRAM Załącznik nr 7 do siwz WYMAGANIA DLA OFERTY RÓWNOWAŻNEJ FUNKCJE, JAKIE POWINIEN POSIADAĆ OFEROWANY PROGRAM 1. Pełne wsparcie dla systemu Windows 2000/XP/Vista/Windows 7. 2. Wsparcie dla Windows Security

Bardziej szczegółowo

BITDEFENDER GRAVITYZONE

BITDEFENDER GRAVITYZONE BITDEFENDER GRAVITYZONE Przewodnik administratora Bitdefender GravityZone Przewodnik administratora Data publikacji 2014.11.18 Copyright 2014 Bitdefender Uwagi prawne Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Menadżer Kluczy Wersja 2015.1.1 Spis treści 1 WPROWADZENIE... 3 1.1 ZMIANY W WERSJI 2015.1.1... 3 2 WSPÓŁPRACA Z APLIKACJAMI... 3 3 INSTALACJA... 3 4 MONITOR MENADŻERA KLUCZY...

Bardziej szczegółowo

Microsoft Windows SharePoint 3.0 od środka

Microsoft Windows SharePoint 3.0 od środka Microsoft Windows SharePoint 3.0 od środka Ted Pattison Daniel Larson Microsoft Windows SharePoint 3.0 od środka Edycja polska Microsoft Press Original English language edition 2007 by Daniel Larson and

Bardziej szczegółowo

Microsoft Windows Small Business Server 2003. Przegląd funkcjonalności

Microsoft Windows Small Business Server 2003. Przegląd funkcjonalności Microsoft Windows Small Business Server 2003 Przegląd funkcjonalności Informacje zawarte w niniejszym dokumencie stanowią odzwierciedlenie poglądu firmy Microsoft Corporation na omawiane zagadnienia z

Bardziej szczegółowo

Firma Trend Micro Incorporated zastrzega sobie prawo do wprowadzania bez wcześniejszej zapowiedzi zmian w tym dokumencie oraz w opisanych w nim

Firma Trend Micro Incorporated zastrzega sobie prawo do wprowadzania bez wcześniejszej zapowiedzi zmian w tym dokumencie oraz w opisanych w nim TM TREND MICRO OfficeScan Client/Server Edition 8 dla korporacji i średnich firm TM Podręcznik instalacji i wdrożenia Podręcznik instalacji i wdrożenia www.trendmicro-europe.com Kod produktu: OSPM83306/70727

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK ZABEZPIECZEO WINDOWS 8.1 WRAZ Z SYSTEMU WINDOWS 8 ORAZ ZAŁĄCZNIKIEM SCM WERSJA 1.0

PRZEWODNIK ZABEZPIECZEO WINDOWS 8.1 WRAZ Z SYSTEMU WINDOWS 8 ORAZ ZAŁĄCZNIKIEM SCM WERSJA 1.0 PRZEWODNIK ZABEZPIECZEO SYSTEMU WINDOWS 8 ORAZ WINDOWS 8.1 WRAZ Z ZAŁĄCZNIKIEM SCM WERSJA 1.0 Opracowanie powstało w ramach programu współpracy w obszarze bezpieczeostwa Security Cooperation Program (SCP)

Bardziej szczegółowo

WEBCON Business Process Suite 8.2

WEBCON Business Process Suite 8.2 WEBCON Business Process Suite 8.2 Podsumowanie zmian i nowych funkcjonalności Data publikacji: 18.06.2015. Wraz z wydaniem wersji 8.2 systemu WEBCON BPS wprowadzamy szereg nowych funkcjonalności i usprawnień

Bardziej szczegółowo

NETASQ UTM wersja 9 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA. NETASQ wersja 9 ostatnia aktualizacja: 2013-03-14 00:27 opracowanie: DAGMA sp. z o.o.

NETASQ UTM wersja 9 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA. NETASQ wersja 9 ostatnia aktualizacja: 2013-03-14 00:27 opracowanie: DAGMA sp. z o.o. PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA NETASQ wersja 9 ostatnia aktualizacja: 2013-03-14 00:27 opracowanie: DAGMA sp. z o.o. 1 SPIS TREŚCI 1. Informacje wstępne 3 2. Instalacja urządzenia NETASQ UTM 7 3. Pierwsze podłączenie

Bardziej szczegółowo

Tworzenie aplikacji na Platformie Microsoft Azure

Tworzenie aplikacji na Platformie Microsoft Azure Tworzenie aplikacji na Platformie Microsoft Azure Technologiami jakie można wykorzystywać do budowy aplikacji dla Platformy Microsoft Azure są wszystkie technologie dające się uruchomić na platformie Windows.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Menadżer Kluczy Wersja 2015.3.1 Spis treści 1 WPROWADZENIE... 3 1.1 ZMIANY W WERSJI 2015.3.1... 3 1.1.1 POPRAWIONO... 3 1.1.2 NOWE FUNKCJONALNOŚCI... 3 2 WSPÓŁPRACA Z APLIKACJAMI...

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja do zaawansowanych wersji programu Acronis Backup & Recovery 10

Aktualizacja do zaawansowanych wersji programu Acronis Backup & Recovery 10 Aktualizacja do zaawansowanych wersji programu Acronis Backup & Recovery 10 Opracowanie techniczne 1. Wprowadzenie Acronis Backup & Recovery 10 zastępuje program Acronis True Image Echo jako rozwiązanie

Bardziej szczegółowo

Asseco WAPRO OPROGRAMOWANIE DLA FIRM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

Asseco WAPRO OPROGRAMOWANIE DLA FIRM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA ASSECO BUSINESS SOLUTIONS SA Asseco WAPRO OPROGRAMOWANIE DLA FIRM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA WF-Mag dla Windows WF-FaKir dla Windows WF-KaPeR dla Windows WF-GANG dla Windows WF-bEST dla Windows WF-Analizy

Bardziej szczegółowo

Program epodatnik. Elektroniczne deklaracje w Twojej firmie to nowoczesność bez wysiłku na codzień.

Program epodatnik. Elektroniczne deklaracje w Twojej firmie to nowoczesność bez wysiłku na codzień. Program epodatnik Elektroniczne deklaracje w Twojej firmie to nowoczesność bez wysiłku na codzień. tel/fax +77 454-24-65,66 e-mail:info@euslugi.eu www.euslugi.eu Spis treści Część I. Instrukcja użytkownika

Bardziej szczegółowo

Program Płatnik A1 10.01.001. Dokumentacja administratora

Program Płatnik A1 10.01.001. Dokumentacja administratora Program Płatnik A1 10.01.001 Dokumentacja administratora Tytuł dokumentu: Program Płatnik Dokumentacja administratora Wersja: 5.0 Data wydania: 2015-02-06 Dotyczy aplikacji: Płatnik A1 10.01.001 Spis treści

Bardziej szczegółowo

ZARZĄD POWIATU TATRZAŃSKIEGO

ZARZĄD POWIATU TATRZAŃSKIEGO POWIAT TATRZAŃSKI ZARZĄD POWIATU TATRZAŃSKIEGO 34-500 Zakopane, ul. Chramcówki 15, tel. (0-18) 20-17-100, fax (0-18) 20-17-104 e-mail: zp@powiat.tatry.pl http://www.powiat.tatry.pl ZP.272.1.2015 pyt. i

Bardziej szczegółowo