Wywiad z Łukaszem Boroniem, Członkiem Zarządu Erste Securities Polska

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wywiad z Łukaszem Boroniem, Członkiem Zarządu Erste Securities Polska"

Transkrypt

1 Wywiad z Łukaszem Boroniem, Członkiem Zarządu Erste Securities Polska Erste, PKP Cargo, od roku znów Erste. Czy biznes brokerski jest aż tak atrakcyjny, by do niego wracać? To dla mnie kolejne wyzwanie, ponieważ zarówno w przypadku działalności brokerskiej, jak i kolei towarowej, mowa jest o trudnym rynku takim, na którym panuje bardzo ostra konkurencja. Wydawało mi się początkowo, że PKP Cargo z dominującą pozycją na rynku przewozów kolejowych ma więcej atutów, aby zyskiwać udziały rynkowe, niż jeden z kilkudziesięciu brokerów działających na polskim rynku. Dzisiaj, z perspektywy czasu, kiedy patrzę na statystyki, nie wydaje mi się to już takie oczywiste. Nie napawa to wielkim optymizmem... Dużo w ostatnim czasie zmieniło się na rynku kapitałowym, kluczowe wydaje się wyschnięcie źródła ofert pierwotnych tj. prywatyzacji przez GPW oraz anty-reforma OFE. Dopóki nie weszła ona w życie, perspektywy dla naszego rynku kapitałowego w średnim terminie wyglądały naprawdę rewelacyjnie a moi koledzy z innych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej z zazdrością patrzyli na rozwój polskiego rynku kapitałowego. Teraz sytuacja jest o wiele trudniejsza. Widać to chociażby na indeksie WIG. Podczas gdy zachodnie giełdy zwyżkowały mimo gorszych fundamentów gospodarczych na zachodzie Europy, Polska giełda tkwiła w marazmie. Poza tym jeszcze do niedawna w martwym punkcie tkwił rynek IPO. Brak comiesięcznego napływu kilkuset milionów złotych do funduszy emerytalnych negatywnie przełożył się na nasz rynek, co także widać po obrotach na GPW i bardziej rygorystycznej selekcji kandydatów do portfeli OFE spośród spółek planujących IPO. Na rynku IPO się jednak trochę ruszyło. Indeksy skoczyły do góry. Może wcale nie jesteśmy skazani na flautę? Mój entuzjazm jest ograniczony, ponieważ nie spodziewam się, aby na polskiej giełdzie do końca roku pojawił się hurraoptymizm. Mamy mocne fundamenty, wzrost gospodarczy między 3,5-3,8 proc. wyróżnia nas pozytywnie na tle Europy. Pomimo wzrostów na GPW w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, polskie spółki nadal notowane są ze sporym dyskontem w stosunku do swoich zachodnioeuropejskich odpowiedników. Wciąż pojawiają się w Polsce nowi zagraniczni gracze, którzy szukają okazji. Z drugiej strony jednak można zaobserwować tendencję do wychodzenia polskich graczy instytucjonalnych poza granice naszego kraju. Dla nas jako części Grupy Erste, to jest to dobry trend, niekonieczne jednak już dla GPW.

2 Sytuacja na GPW, tak samo jak biznes maklerski jest jednak cykliczna. Może najgorsze mamy już za sobą? Zgadzam się, że chociażby II kwartał 2015 r. powinien być dobry na rynku IPO, o czym świadczą udane debiuty Uniwheels i Wirtualnej Polski. Pieniędzy na rynku IPO jest istotnie mniej po wyczerpaniu się źródła największych transakcji prywatyzacyjnych, zaś liczba brokerów praktycznie jest ta sama. Z tego powodu, aby przetrwać w tym biznesie trzeba mieć zaplecze lub znaleźć sobie niszę na rynku. Charakterystyczne jest zresztą też to, że brokerzy wchodzą w nowe obszary działalności jak np. forex bądź też wychodzą za granicę. My, jako że jesteśmy częścią dużej grupy finansowej, czujemy się dość komfortowo, bo mamy atuty, aby świadczyć usługi brokerskie dla polskich inwestorów instytucjonalnych nie tylko na GPW, ale także na innych rynkach, do których mamy dostęp i gdzie mamy duże kompetencje oraz działy analityczne. Czy to nie jest też jednak zagrożenie? Przypadek KBC Securities pokazuje, że właściciele dużych grup potrafią zrezygnować z działalności, która wydaje się być w pełni profesjonalna i mająca silne fundamenty. Wszystko zależy od strategii danej grupy. Dla Erste region Europy Środkowo Wschodniej jest kluczowy. Polska, będąca dużą częścią tego regionu, jest więc w naturalny sposób istotnym rynkiem. Nie spodziewałbym się więc gwałtownych ruchów ze strony Erste. Wspomniał Pan o tym, że maklerzy coraz częściej wchodzą w nowe obszary biznesowe. Czy tradycyjna brokerka już umarła? Przy spadających obrotach, dużej konkurencji, a co się z tym wiąże spadających prowizjach, podstawowa działalność brokerska jest niestety na granicy opłacalności. To co ratuje biznes to transakcje IPO, doradztwo przy transakcjach na rynku obligacji i M&A, albo po prostu handel na własnych rachunek. Moim zdaniem nie zmieni się to w najbliższym czasie. Z drugiej strony, bez silnej pozycji na rynku wtórnym trudno wiarygodnie oferować usług na rynku pierwotnym. Dlatego też w przypadku Erste Securities Polska rynek wtórny to priorytet i staramy się być jeszcze bardziej widoczni. Na rynku pierwotnym i doradztwa w przeszłości nie byliśmy zbyt aktywni, ale teraz uważamy ten rynek jako drugi z naszych priorytetów i mamy w portfelu po kilka transakcji na rynku obligacji, IPO oraz M&A. Co to dokładnie oznacza? W 2014 r. mieliśmy 2,3 proc. udziałów na rynku wtórnym. Teraz jest to okolicach 3 proc. Nie bierze się to znikąd. Podstawą jest ciężka praca organiczna. Cały czas staramy się podnosić jakość naszych usług dla inwestorów instytucjonalnych i to w nich widzimy swoją przyszłość. Chcemy klientom instytucjonalnym zapewniać rzetelną i szybką informację, nawiązujemy częściej kontakty, organizujemy liczne road-shows, w tym także zagranicznych spółek. W kontekście działalności doradczej wspomnę, że tylko w ubiegłym miesiącu zamknęliśmy projekt emisji obligacji dla Kredyt Inkaso S.A. na kwotę 69 mln PLN, który zakończył się dużym sukcesem.

3 Co dla Erste jest najważniejszą częścią biznesu? Zdecydowanie pośrednictwo na rynku wtórnym. Mamy silny zespół analiz, który pokrywa ponad 60 spółek w Polsce. Pracują dla nas doświadczeni maklerzy. Posiadamy wyrafinowane systemy IT. To jest nasza siła. Cały czas jednak dokładamy wszelkich starań, aby sukcesywnie umacniać naszą pozycję na rynku wtórnym poprzez bardziej proaktywne podejście naszych maklerów i współpracę z Działem Analiz Grupy Erste. Macie jakieś konkretne cele na ten rok? Na tym rynku ciężko jest zaplanować konkretny udział czy też pozycję. Moim celem jest, abyśmy przesunęli się bliżej pierwszej dziesiątki. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce nie mamy banku detalicznego, nie robimy transakcji na własny rachunek i nie działamy jako animator ani nie posiadamy tzw. facilitation book, to nasz potencjał jest właśnie w okolicach dziesiątego miejsca na rynku. Przebijanie się do góry na tak konkurencyjnym rynku nie jest łatwą sprawą. Owszem. Natomiast po zmianach w OFE i redukcji zespołów analitycznych wśród inwestorów instytucjonalnych widać zapotrzebowanie na dobry produkt analityczny. Inwestorzy chcą mieć kontakt z osobą, która śledzi daną spółkę i świetnie orientuje się w obecnej sytuacji rynkowej. Czy inwestorzy mają świadomość, że za dobrą usługę trzeba dobrze zapłacić czy jednak jest presja na marże? Chyba doszliśmy już do takiego poziomu prowizji, że za bardzo nie ma z czego schodzić. Tak jak już wspominałem, obecne stawki sprawiają, że podstawowa działalność maklerska jest na granicy opłacalności. Nie chcę myśleć do czego mogłaby prowadzić dalsza obniżka prowizji. Natomiast na pewno ciężko jest rywalizować z podmiotami, w szczególności zagranicznymi, które skupiają się głównie na realizacji zleceń z zagranicy nie ponosząc kosztów lokalnego zespołu analityków. Z drugiej strony inwestorzy owszem przywiązują wagę do prowizji, ale coraz częściej widać zrozumienie, że dobra kompleksowa usługa musi kosztować. Erste Securities Polska jest za to w czołówce brokerów na rynku terminowym... Zgadza się, ale faktem jest to, że w ostatnim czasie ciężko zostaliśmy doświadczeni przez zmianę mnożnika na kontraktach na WIG20. Dla takich domów inwestycyjnych jak my, decyzja ta wiązała się z obniżeniem wolumenu obsługiwanych transakcji o połowę. Pracujemy głównie z globalnymi instytucjami, które nie spekulują na tym rynku tylko zabezpieczają swoje pozycje. Realizowanie przez nich mniejszego wolumenu bardzo w nas uderza, jeśli mówimy o przychodach, zresztą tak samo jak w GPW i KDPW.

4 Czy to oznacza, że z waszej perspektywy najlepszym rozwiązaniem byłby powrót do mnożnika 10 x? Tak, byłoby to najlepsze rozwiązanie. Zdaję sobie jednak sprawę że dla GPW może to być kwestia reputacyjna. Dlatego właśnie nadal tkwimy w pułapce mnożnika 20x. Ewidentnie widać, że przy obecnych wolumenach, rynek kontraktów na WIG20 jest zbyt mały, aby przyciągnąć dużych nowych inwestorów - zmiana mnożnika na 20x nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, a zwiększyła ryzyko dla inwestorów indywidualnych. Odradzałbym jednak dokonywanie innych zmian dotyczących kontraktów na WIG20, bo może to tym bardziej podważyć wiarygodność naszego rynku.

5 Interview with Łukasz Boroń, Board Member of Erste Securities Polska Erste, PKP Cargo, and Erste again since a year ago. Is the brokerage business so attractive that you simply want to come back? I see this as another challenge as both in the brokerage and freight industries the market is difficult we see a lot of competition. It initially seemed that PKP Cargo with its leading position in the railway transport market is better positioned to increase market share than one of the several tens of brokers on the Polish market. Today, in retrospect, when I look at the statistical data, it doesn t seem so obvious any more. This is not very optimistic... A lot has recently changed on the capital market. Drying out of the IPO stream seems the key factor, including privatisation through the WSE and the anti-reform of the Open-Ended Pension Funds (OFE). Until it became effective, the mid-term forecasts for our capital market were really excellent and my colleagues from other CEE markets were jealous of how rapidly the capital market was growing. Today, the situation is much different. You can clearly see that on the WIG chart. While trends on the stock exchanges in the West were bullish despite worse economic fundamentals in that part of Europe, the Polish stock exchange was stagnant. Apart from that, the IPO market was at a standstill until recently. The absence of a few hundred million PLN flowing in every month into the pension funds had a negative effect on our market, which is visible in the volumes on the WSE and the stricter selection of candidates for OFE portfolios among companies planning their IPOs. We see a slight increase in activity on the IPO market. The indices went up. Perhaps we are not at all doomed to stagnation. My enthusiasm is limited as I don t expect any euphoria on the Polish stock exchange until the end of the year. Our fundamentals are strong with economic growth at between 3.5 and 3.8%, which makes us stand out positively compared to the rest of Europe. Despite the increases on the WSE over the last two months, Polish companies are still traded with a considerable discount as compared to their peers from Western Europe. New foreign players looking for bargains keep showing up in Poland. On the other hand, we see a trend for Polish institutional investors to reach across the border. For us as a part of Erste Group this is a good trend, but not necessarily so for the WSE. The situation on the WSE, just as in the brokerage business, is subject to cycles. Perhaps the worst is already behind us?

PHOTON ENERGY N.V. CHAT WITH INVESTORS CZAT INWESTORSKI

PHOTON ENERGY N.V. CHAT WITH INVESTORS CZAT INWESTORSKI PHOTON ENERGY N.V. CHAT WITH INVESTORS CZAT INWESTORSKI Transcript of the chat with the Polish retail investors association SII On 18 February 2015 1/10 Why have you decided to be listed on the Polish

Bardziej szczegółowo

LIST PRZEWODNICZĄCEGO RADY NADZORCZEJ GETIN HOLDING I RADY NADZORCZEJ GETIN NOBLE BANKU

LIST PRZEWODNICZĄCEGO RADY NADZORCZEJ GETIN HOLDING I RADY NADZORCZEJ GETIN NOBLE BANKU LIST PRZEWODNICZĄCEGO RADY NADZORCZEJ GETIN HOLDING I RADY NADZORCZEJ GETIN NOBLE BANKU NOBLE FUDS DOBRZE ZARZĄDZANY FUNDUSZ 4 26 NOBLE FUNDS WELL-MANAGED FUND LETTER FROM THE CHAIRMAN OF GETIN HOLDING

Bardziej szczegółowo

Nr 2(12) / 2015 SSN: 2084 5960 JOURNAL. kwartalnik finansowy

Nr 2(12) / 2015 SSN: 2084 5960 JOURNAL. kwartalnik finansowy Nr 2(12) / 2015 SSN: 2084 5960 JOURNAL kwartalnik finansowy DZIAŁ 2 DZIAŁ SPISTREŚCI 3 4 5 8 10 12 14 15 19 22 24 26 28 30 32 33 36 Spis treści Od redakcji Wydarzenia EEMEA in Focus Poland s Golden Age.

Bardziej szczegółowo

WEALTH MANAGEMENT JAK SKUTECZNIE POMNAŻAĆ SWÓJ MAJĄTEK

WEALTH MANAGEMENT JAK SKUTECZNIE POMNAŻAĆ SWÓJ MAJĄTEK 8 MAJA 2008 WEALTH MANAGEMENT JAK SKUTECZNIE POMNAŻAĆ SWÓJ MAJĄTEK JESTEŚMY KONSERWATYWNYM BANKIEM ROZMOWA Z JACKIEM TARAŚKIEWICZEM, ING BANK ŚLĄSKI str. 7 RYNEK WALUTOWY FOREX str. 10 DORADZTWO DLA NAJBOGATSZYCH

Bardziej szczegółowo

KAPITAŁ DLA FIRM 2010

KAPITAŁ DLA FIRM 2010 Autor Raportu RAPORT KAPITAŁ Rozwój na pełnych żaglach PARTNER GŁÓWNY PATRONI HONOROWI PATRONI MEDIALNI Nasze usługi pasują idealnie Krawczyk i Wspólnicy Spółka Komandytowa Biurowiec Focus al. Armii Ludowej

Bardziej szczegółowo

RENTOWNOŚĆ PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI MAKLERSKIEJ W POLSCE

RENTOWNOŚĆ PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI MAKLERSKIEJ W POLSCE RUCH PRAWNICZY, EKONOMICZNY I SOCJOLOGICZNY Rok LXIII zeszyt 1-2 2001 ARTUR DEMBNY RENTOWNOŚĆ PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI MAKLERSKIEJ W POLSCE 1. WSTĘP W obiegowej opinii prowadzenie przedsiębiorstwa maklerskiego

Bardziej szczegółowo

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa WSZYSTKO O e-biznesie SIERPIEŃ 2012 Foto: Materiały prasowe / holek.pl infoshare od kuchni Dzielić się wiedzą NICK SOHNEMANN życie w wymiarze MATRIX Krzysztof Hołowczyc Sztuka polegania na innych Michał

Bardziej szczegółowo

Dział. Grow Further.

Dział. Grow Further. Dział Nr1 (5) / 2013 ISSN: 2084 5960 INFO GRAFIKA FINANSOWA 1 Dział Grow Further. 2 Spis treści SPISTREŚCI Spis treści Od redakcji WYDARZENIA Bretton Woods III ZARZĄDZANIE Doktryna jakości KOMENTARZ EKSPERTÓW

Bardziej szczegółowo

CENTRÓW HANDLOWYCH W POLSCE

CENTRÓW HANDLOWYCH W POLSCE ALMANAC OF SHOPPING CENTRES CENTRÓW HANDLOWYCH W POLSCE VAT)Almanach ISSN 2081-1683 Cena 98 (w tym 8% 2013/2014 WYDANIE 4 Almanach Centrów Handlowych w Polsce 2013/2014 Partner strategiczny / Strategic

Bardziej szczegółowo

I Ty możesz zostać inwestorem

I Ty możesz zostać inwestorem I Ty możesz zostać inwestorem WSTĘP Coraz częściej w życiu codziennym spotykamy się z pojęciami, które do niedawna dla większości z nas nie miały większego znaczenia. Duża część tych terminów ma związek

Bardziej szczegółowo

s.1 s.2 s.3 s.4 s.6 s.8 s.10 s.12 s.14 s.17 s.20 s.22 s.25 s.29

s.1 s.2 s.3 s.4 s.6 s.8 s.10 s.12 s.14 s.17 s.20 s.22 s.25 s.29 1 2 SPISTREŚCI Spis treści Od redakcji AKTUALNOŚCI Central Banks on the Offensive? Monetary mistification ZARZĄDZANIE Czy zysk musi być celem firmy? POLITYKA Słonie i osły czyli o różnicach i podobieństwach

Bardziej szczegółowo

Pozyskiwanie kapitału Doradztwo biznesowe Inwestycje kapitałowe

Pozyskiwanie kapitału Doradztwo biznesowe Inwestycje kapitałowe 1 Pozyskiwanie kapitału Doradztwo biznesowe Inwestycje kapitałowe 2 Spis treści Wstęp 4 Pozyskanie kapitału w drodze emisji akcji. Czy to takie proste? 7 Co kryje SPO? 11 Emisja obligacji korporacyjnych

Bardziej szczegółowo

Dział. 4 lutego 2013r.

Dział. 4 lutego 2013r. Dział 1 Dział 4 lutego 2013r. 2 SPIS TREŚCI Spis treści Od redakcji WYDARZENIA China's Dream Team The False Promise of a EurozoneBudget ZARZĄDZANIE Zarządzanie bez kija i marchewki BIZNES Fundusz w spółce,

Bardziej szczegółowo

Warszawa 2011. Wydawca: Pracodawcy RP ul. Brukselska 7 03-973 Warszawa. Publikacja przygotowana przez. Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawa 2011. Wydawca: Pracodawcy RP ul. Brukselska 7 03-973 Warszawa. Publikacja przygotowana przez. Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej 1 2 Warszawa 2011 Wydawca: Pracodawcy RP ul. Brukselska 7 03-973 Warszawa Publikacja przygotowana przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej na zlecenie Ministerstwa Gospodarki Recenzja naukowa: dr Magdalena

Bardziej szczegółowo

Kondycja finansowa Polaków

Kondycja finansowa Polaków 31 Kondycja finansowa Polaków Temat zadłużenia Polaków co jakiś czas powraca na tapetę. Jak wynika z badań BIG InfoMonitor, w pierwszym kwartale tego roku pobiliśmy niechlubny rekord zadłużenia. Kwota

Bardziej szczegółowo

E K S P E R C I T R E N D Y A K T U A L N O Ś C I I N W E S T Y C J E E M E R Y T U R A

E K S P E R C I T R E N D Y A K T U A L N O Ś C I I N W E S T Y C J E E M E R Y T U R A Biuletyn Inwestycyjny Xelion NR 12(46) 17 grudnia 2014 r. E K S P E R C I T R E N D Y A K T U A L N O Ś C I I N W E S T Y C J E E M E R Y T U R A Szanowni Czytelnicy, Na łamach bieżącego, jakby nie patrzeć,

Bardziej szczegółowo

WYSOKIE STANDARDY W CENIE Czynniki brane pod uwagę przez analityków przy tworzeniu rekomendacji

WYSOKIE STANDARDY W CENIE Czynniki brane pod uwagę przez analityków przy tworzeniu rekomendacji WYSOKIE STANDARDY W CENIE Czynniki brane pod uwagę przez analityków przy tworzeniu rekomendacji 2 3 WYSOKIE STANDARDY W CENIE 36 analityków z 13 domów maklerskich odpowiadając na 35 pytań opisało najważniejsze

Bardziej szczegółowo

I would like to wish all the clients, partners and friends of Siemens in Poland a Merry Christmas and great success in the New Year.

I would like to wish all the clients, partners and friends of Siemens in Poland a Merry Christmas and great success in the New Year. Nr 14 grudzień 2004 Wszystkim Klientom, Partnerom i Przyjaciołom Siemensa w Polsce życzę wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym w Nowym Roku. I would

Bardziej szczegółowo

Grecja kupuje czas. Barometr Inwestycyjny. 16 marca 2015 r.

Grecja kupuje czas. Barometr Inwestycyjny. 16 marca 2015 r. Grecja kupuje czas Barometr Inwestycyjny 16 marca 2015 r. 1 Luty na światowych rynkach finansowych przyniósł silne wzrosty większości indeksów akcyjnych, przy jednoczesnej korekcie większości indeksów

Bardziej szczegółowo

Raport Roczny 2011 Annual Report

Raport Roczny 2011 Annual Report Raport Roczny 2011 Annual Report 2 Raport Roczny 2011 Annual Report Spis treści Content Zarząd oraz Rada Nadzorcza Management Board and Supervisory Board List Prezesa Zarządu Letter of the President of

Bardziej szczegółowo

raport roczny annual report

raport roczny annual report raport roczny 2013 annual report Zdjęcie na okładce: Nowa siedziba Banku BPH w Gdańsku przy ul. płk. Jana Pałubickiego Cover photo: The new headquarters of Bank BPH in Gdansk at płk. Jana Pałubickiego

Bardziej szczegółowo

www.kingsturge.com 1 PRZEGLĄD EKONOMICZNY ECONOMIC OUTLOOK

www.kingsturge.com 1 PRZEGLĄD EKONOMICZNY ECONOMIC OUTLOOK ECONOMIC OUTLOOK The Polish economy is in a position of relative strength compared to other economies in the EU. While negative growth is expected in 2009, the Polish economy will be less badly affected

Bardziej szczegółowo

To nie jest zabawa. Globalna harmonia: Standaryzacja procesów w skali światowej. Focus Trade : wyśmienite rozwiązanie

To nie jest zabawa. Globalna harmonia: Standaryzacja procesów w skali światowej. Focus Trade : wyśmienite rozwiązanie Międzynarodowy magazyn klientów Grupy S&T Numer 02/2009 Globalna harmonia: Standaryzacja procesów w skali światowej Focus Trade : wyśmienite rozwiązanie Wirtualne centra danych? Gorący temat To nie jest

Bardziej szczegółowo

Strategie inwestycyjne na rynku forex zasady konstruowania

Strategie inwestycyjne na rynku forex zasady konstruowania Strategie inwestycyjne na rynku forex zasady konstruowania Mateusz Korsak Politechnika Białostocka, Wydział Zarządzania e-mail: mateusz.korsa13@gmail.com Iwona Piekunko-Mantiuk Politechnika Białostocka,

Bardziej szczegółowo

RYNEK USŁUG MAKLERSKICH

RYNEK USŁUG MAKLERSKICH 20 Przewodnik dla początkującego inwestora Inwestowanie jest rodzajem biznesu jak każdy inny, gdzie pilnujemy kosztów, dbamy o zyski, interesujemy się nowinkami, ale jednocześnie nie psujemy tego, co działa

Bardziej szczegółowo

Jak biurowiec, to najlepiej w Warszawie. Best place for an office building? Warsaw

Jak biurowiec, to najlepiej w Warszawie. Best place for an office building? Warsaw 28 DTZ a UGL company opracowanie raportu report development Jak biurowiec, to najlepiej w Warszawie Best place for an office building? Warsaw Biorąc pod uwagę Warszawę i osiem najbardziej rozwiniętych

Bardziej szczegółowo

The exclusive interview with Mr Rafał Działowski, CEO of Tarnów Industrial Cluster S.A. page 4

The exclusive interview with Mr Rafał Działowski, CEO of Tarnów Industrial Cluster S.A. page 4 3 2014 price 14,85 PLN (including 8% VAT) The exclusive interview with Mr Rafał Działowski, CEO of Tarnów Industrial Cluster S.A. page 4 Ekskluzywny wywiad z Prezesem Tarnowskiego Klastera Przemysłowego

Bardziej szczegółowo

ROZWÓJ POLSKIEGO RYNKU GIEŁDOWEGO NA TLE SYTUACJI GIEŁD EUROPEJSKICH W XXI WIEKU

ROZWÓJ POLSKIEGO RYNKU GIEŁDOWEGO NA TLE SYTUACJI GIEŁD EUROPEJSKICH W XXI WIEKU WIESŁAWA PRZYBYLSKA KAPUŚCIŃSKA ROZWÓJ POLSKIEGO RYNKU GIEŁDOWEGO NA TLE SYTUACJI GIEŁD EUROPEJSKICH W XXI WIEKU Streszczenie: Opracowanie podejmuje tematykę rozwoju polskiego rynku giełdowego na tle sytuacji

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do inwestycji w akcje

Wprowadzenie do inwestycji w akcje Polskie-Akcje.pl Serwis o inwestowaniu na giełdzie Wprowadzenie do inwestycji w akcje Darmowa publikacja dostarczona przez serwis www.polskie-akcje.pl Copyright by Polskie-Akcje.pl 2011 Niniejsza publikacja

Bardziej szczegółowo

cash MAnAGeMenT SpoSóB na optymalizację kosztów

cash MAnAGeMenT SpoSóB na optymalizację kosztów NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ Finansowanie Potrzeby, możliwości, instrumenty Kontrola należności Ochrona przepływów gotówkowych Analiza płynności Zbadaj kondycję Twojej

Bardziej szczegółowo