PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY NA MIESIĄC LISTOPAD GRUPA PRZEDSZKOLNA MOTYLKI 4-6 LAT TYDZIEŃ I

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY NA MIESIĄC LISTOPAD GRUPA PRZEDSZKOLNA MOTYLKI 4-6 LAT TYDZIEŃ I"

Transkrypt

1 TYDZIEŃ I TEMAT TYGODNIA: JESIENNE NASTROJE. 1. Jesienne zagadki. Rozwiązywanie zagadek słownych na temat jesieni. Rozmowa na temat odgadniętych wyrazów. Zabawa relaksacyjna Krople deszczu. Zabawa dydaktyczna Który z kolei? - dzieci określają, który z kolei parasol jest zielony? Ćwiczenia w Kartach Pracy. Powtórzenie liter- praca z tablicą interaktywną. Układanie jesiennych kompozycji z klocków w kształcie figur geometrycznych- liczenie wykorzystanych figur danego kształtu. Tego dnia przedszkolaków odwiedzi pan Myśliwy. Opowie nam o swojej pracy. 2. Co można robić w czasie jesiennej szarugi? Słuchanie i analizowanie wiersza M. Majewskiego Listopadowe listy. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat aktualnej pogody. Zabawa orientacyjno-porządkowa Wiatr i deszcz. Dzielenie słowa listopad na sylaby i głoski. Ćwiczenia w Kartach Pracy. Listopadowe drzewo - malowanie jesiennej przyrody techniką mokre w mokrym. W tym dniu dzieci wykonają pracę plastyczną pt. Mój przyjaciel miś - wydzieranka z papieru.

2 TYDZIEŃ II TEMAT TYGODNIA: DBAMY O ZDROWIE. 1.Gimnastyka buzi i języka. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość wzrokową Tropiciel śladów. Ćwiczenia graficzne Ozdabiamy ślady - dzieci ozdabiają ślady według własnych pomysłów. Porównują zdobnictwo. Liczą elementy danego rodzaju. Powtórzenie wszystkich cyfr- praca z tablicą interaktywną. Rozmowa na temat: Co robimy, gdy jesteśmy przeziębieni? Słuchanie wiersza I. Wiszniewskiego Przyjaciele zajączka. Rozmowa na temat wiersza. Zabawa z wykorzystaniem rymowanki Gimnastyka. Ćwiczenia w Kartach Pracy. Zabawa muzyczno-ruchowa Nasze ulubione melodie. Tego dnia dzieci wybiorą się na spacer pt. Czyste powietrze. Przedszkolaki będą obserwować powietrze znajdujące się w okolicy przedszkola. 2. Prowadzimy zdrowy tryb życia. Naśladowanie ruchów z rymowanki Ćwiczymy razem. Słuchanie i analizowanie opowiadania Cz. Janczarskiego Bieg z przeszkodami. Zabawa bieżna Uciekasz- gonisz. Rozmowa na temat: Co trzeba jeść, aby być zdrowym? Zabawa orientacyjno-porządkowa Zdrowe czy niezdrowe?. Ćwiczenia w Kartach Pracy- określenie ostatniej głoski w nazwach przedmiotów i narysowanie obok np. rośliny, której nazwa zaczyna się na tą głoskę. Ćwiczenia oddechowe Puszczamy bańki mydlane. W tym dniu przedszkole odwiedzi pan Wojskowy. Opowie nam o swojej pracy. 3. Czystość to zdrowie. Zabawa ruchowa z elementami celowania Dziwny obiadek. Słuchanie piosenki sł. M. Terlikowska Czystość to zdrowie. Rozmowa na temat piosenkiokreślanie jej tępa, nastroju oraz treści. Oglądanie i rozmawianie o wyglądzie instrumentów perkusyjnych. Ćwiczenia słuchowe- wystukiwanie rytmów na tamburynie. Czytanie całościowe wyrazów: woda, mydło, krem. Ćwiczenia w Kartach Pracy. W tym dniu dzieci z przedszkola wybiorą na cmentarz aby zaświecić znicze na grobach. 4. Mamy zdrowe zęby. Rozmowa na temat dbania o zęby. Zabawa muzyczno-ruchowa Szczoteczka do kubeczka Ćwiczenia w Kartach Pracy. Rysowanie oraz kolorowanie produktów, które pomagają w dbaniu o zdrowe zęby- praca z tablicą interaktywną.

3 Ozdabianie kartonowej sylwety kubka do mycia zębów. Zabawa Wspólne łaskotanie. W tym dniu obchodzimy Dzień Jeża. Przedszkolaki wykonają jeża z ziemniaka i zapałek. 5. Jestem zdrowy jak ryba. Ćwiczenia słownikowe- wymyślanie wesołych nazw dla przyborów toaletowych. Zabawa dydaktyczna Co jemy rano, w południe, po południu i wieczorem?. Ćwiczenia w Karcie Pracy- oglądanie piramidy zdrowia. Zabawa z wykorzystaniem tekstu: Jedz owoce i warzywa, będziesz wtedy zdrów jak ryba - cicho, głośno. Zabawa Gimnastyka połączona z liczeniem. Wykonanie pracy plastycznej- Papierowy ręcznik za pomocą kredek świecowych i farb. W tym dniu odbędzie się kącik badawczy. Dzieci będą obserwować wypływanie wulkanu z cytryny.

4 TYDZIEŃ III TEMAT TYGODNIA: MOJE DOMOWE ZWIERZĄTKO. 1.Pies- przyjaciel człowieka. Zabawa słowna Dokończ zdanie np. Pies jest Rozmowa na temat zwierząt hodowanych przez nich w domu np. nazywanie zwierząt, określanie warunków, w jakich żyją. Słuchanie i analizowanie opowiadania A. Onichimowskiej Łatka. Dzieci odszyfrowują imię psa, o którym będzie opowiadanie. Na tablicy są obrazki: łopata, arbuz, telewizor, kapusta, aparat fotograficzny. Dzieci określają pierwsze głoski nazw obrazków i łączą w jeden wyraz. Czytanie wyrazu łopatka. Powtórzenie liter- praca z tablicą interaktywną. Ćwiczenia w Kartach Pracy. Zabawa Tańczące dłonie. Tego dnia przedszkolaki wybiorą się na spacer pt. Zwierzęta w naszej okolicy. Dzieci będą obserwować czy w okolicy przedszkola znajdują się jakieś zwierzęta. 2.Czworonożni i skrzydlaci przyjaciele. Zabawa Skojarzenia. Zabawa rozwijająca koordynację wzrokowo-ruchową- dzieci kreślą w powietrzu dwiema rękami: dwa koła, dwa okna. Rozwiązywanie zagadek. Czytanie całościowe wyrazów: ryby, ssaki, ptaki, pies, kot. Wspólne wyjaśnianie, co oznaczają te nazwy. Naśladowanie ruchem zwierząt. Ćwiczenia w Kartach Pracy. Zabawa Tańczy całe ciało. Wykonanie pracy plastycznej Akwarium techniką kolaż. Tego dnia przedszkolaków odwiedzi pani Weterynarz, która opowie nam o swojej pracy. 3. Koty i kotki. Słuchanie i analizowanie wiersza K. Nowickiej Niesforny kotek. Oglądanie na tablicy demonstracyjnej kotów występujących w wierszu i innych też. Czytanie całościowe napisu koty. Ćwiczenia gimnastyczne- zestaw VI. Zabawa Skradający się kot. Ćwiczenia w Kartach Pracy. Zabawa Pieski Aportują. Naśladowanie ruchów kota np. pijącego mleczko. Papierowy kotek - technika origami. W tym dniu obchodzimy dzień naszych ulubieńców. Przedszkolaki przyprowadzą swoje domowe zwierzątka do przedszkola. 4. Nie tylko o królikach. Ćwiczenia rozwijające percepcję wzrokową- składanie w całość pociętych obrazków zwierząt. Oglądanie obrazka przedstawiającego królika- nazywanie zwierzęcia, opisywanie go. Ćwiczenia poranne- zestaw XI. Słuchanie piosenki Popatrzcie na jamniczka. Rozmowa na temat piosenki. Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu.

5 Prawda czy fałsz? - czytanie całościowe wyrazu tak i nie.. Zabawa Skaczące króliki. Pisanie wyrazu tak i nie- praca z tablicą interaktywną. Ćwiczenia w Kartach Pracy. Tego dnia przedszkolaków odwiedzi zwierzątko piesek. 5. Szczeniątek bez liku. Układanie rymów do nazw zwierząt. Utrwalanie przeliczania w zakresie siedmiu na podstawie wiersza E. Szelburg-Zarembiny Szczeniątka. Przeliczanie szczeniątek, opisywanie wyglądu np. pierwszego, drugiego, siódmego szczeniątka z tablicy demonstracyjnej. Zabawa Zrób tyle razy. Zabawa Liczba siedem - dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna, gdy dźwięk ucichnie dzieci tworzą siedmioosobowe koła. Oglądanie różnych magnesów, dotykanie ich, przykładanie ich oraz obserwowanie co się z nimi dzieje po przyłożeniu. Siedem miseczek dla szczeniąt - rysowanie z zachowaniem podobieństw. Zabawa ruchowa Co przyciąga magnes? Zabawa Koło masażu. W tym dniu odbędzie się koło sportowe- tor przeszkód.

6 TYDZIEŃ IV TEMAT TYGODNIA: URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE. 1.Co to za urządzenia? Zagadki słuchowe Co to za dźwięk? - dzieci rozpoznają dźwięki wydawane przez różne urządzenia elektryczne używane w gospodarstwie domowym. Dzieci dzielą nazwy urządzeń na sylaby. Zabawa Wspólnie dzielimy na głoski. Układanie zdań składających się z określonej liczby słów. Zabawa ruchowa Koktajl owocowy. Oglądanie obrazków z różnymi aparatami. Zabawa orientacyjno-porządkowa Przewód telefoniczny. Ćwiczenia w Kartach Pracy. W tym dniu przedszkolaki wybiorą się na spacer pt. Jaka jest pogoda jesienią?. Dzieci będą obserwować jaka pogoda jest jesienną. 2. Dawniej i obecnie. Układanie zagadek o urządzeniach elektrycznych. Zabawa Figury - każde dziecko ma klocek w kształcie figury geometrycznej i biega po sali. Na sygnał tamburyna zatrzymują się, patrzą, jaką figurę pokazuje nauczyciel i wykonują polecenie. Tworzenie zbioru figur na podstawie jednej cechy- koloru i porównywanie liczebności zbiorów. Słuchanie i analizowanie wiersza W. Scisłowskiego Żarówka - zwrócenie uwagi na nazwiska osób, które przyczyniły się do wynalezienia nowych źródeł świateł. Ćwiczenia w Kartach Pracy. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Dzieci wykonają ordery życzliwości. 3. Do czego jest potrzebny prąd? Historyjka obrazkowa na podstawie wiersza M. Terlikowskiej Kino w domu - układanie obrazków z jednoczesnym recytowaniem wiersza. Rozmowa na temat wiersza. Dzieci wypowiadają się w kilku zdaniach na temat: Nasze ulubione programy telewizyjne. Rozwiązywanie zagadek. Dzieci określają, do których urządzeń potrzebny jest prąd, używanie przeczenia nie tworzenie zbiorów. Ćwiczenia w Kartach Pracy. Zabawa Urządzenia elektryczne. W tym dniu obchodzimy Dzień Kredki. Dzieci wykonają pracę plastyczną Moja ulubiona kredka techniką wydzierania. 4. Źródła energii. Zabawa Gadające urządzenia - improwizacja dialogu urządzeń elektrycznych. Słuchanie piosenki sł. A. Galica Polka komputerowa. Rozmowa na temat piosenki. Ćwiczenia gimnastyczne- zestaw VII. Słuchanie ciekawostek na temat energii, elektryczności. Co robi wiatr?- podawanie czasowników określających zachowanie wiatru.

7 Ćwiczenia Naśladujemy odgłosy wiatru. Ćwiczenia w Kartach Pracy. Rysowanie urządzeń elektrycznych- praca z tablicą interaktywną. Tego dnia dzieci wybiorą się na spacer pt. Liczymy samochody. Dzieci będą liczyć napotkane samochody. 5. Kolorowe lampy. Zabawa rozwijająca pamięć wzrokową Doręcz przedmiot właścicielowi. Doświadczenia i obserwacja: Co dzieje się z przedmiotami drewnianymi, metalowymi, szklanymi i z tworzywa sztucznego zanurzonymi w ciepłej i zimnej wodzie? Opowiadanie wniosków. Całościowe czytanie wyrazu lampa. Omówienie budowy lampy. Ozdabianie lampy nocnej za pomocą papieru, bibuły i kredek. W tym dniu odbędzie się kółko kuchcikowo. Dzieci zrobią gofry.

8 TYDZIEŃ V TEMAT TYGODNIA: KIEDY JEST MI NUDNO. 1.Co robić gdy się nudzę. Zabawa orientacyjno-porządkowa Usiądź-wstań. Zabawa z wykorzystaniem rymowanki Kiedy jest mi nudno - dzieci ilustrują rymowankę ruchem. Słuchanie wiersza E. Czapary Nuda. Rozmowa na temat wiersza. Praca plastyczna Korale Zabawa twórcza Skakanie i malowanie. Wspólne zabawy pod hasłem w co się bawić. Tego dnia obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci wykonają prace plastyczną kredkami Pluszowy Miś. 2. Budujemy domy. Zabawa twórcza Wędrujący klocek - naśladowanie podawania sobie klocka. Słuchanie wiersza W. Scisłowskiego Klocki. Rozmowa na temat wiersza. Ćwiczenia graficzne Budujemy domy - dzieci budują takie same domy wzorując się na jednej budowli. Zabawa orientacyjno-porządkowa Mówiące klocki. Zabawa Budujemy węża. W tym dniu dzieci obchodzą Dzień Pocałunku. Dzieci wspólnie wykonają usta (pocałunek)- techniką wydzieranki z papieru. 3. Lubimy liczyć. Nauka wyliczanki Czary Mary. Zabawa z wykorzystaniem Wyliczanki Czary Mary. Zabawa dydaktyczna W takim samym kolorze. Zabawa Piłka w parze - dzieci w parach próbują utrzymać piłkę między sobą bez użycia rąk, np. czołami, ramionami, plecami. Tego dnia dzieci wybiorą się na spacer pt. Szukamy figur geometrycznych. Dzieci podczas spaceru będą szukały figur geometrycznych. 4. Co do siebie pasuje? Słuchanie piosenki J. Hilchen Skacze piłka. Zabawa z wykorzystaniem piłki przy piosence Skacze piłka. Zabawa Dogoń piłkę. Ćwiczenia koncentracji uwagi- przed dzieci leżą różne przedmioty nauczyciel opisuje je, a zadaniem przedszkolaków jest odgadnięcie który to przedmiot. Dzieci w tym dniu obchodzą Andrzejki. Przedszkolaki będą uczestniczyć w różnych wróżbach.