Jak inwestować w metale szlachetne? Opracowanie Inwestycyjne

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jak inwestować w metale szlachetne? Opracowanie Inwestycyjne"

Transkrypt

1 Jak inwestować w metale szlachetne? Opracowanie Inwestycyjne Piotr Kowalski piotr.kowalski (malpa) goldco.pl GOLDCO Centrala - ul. Rynek 7 GOLDCO Biuro Obsługi Klienta - Galeria Handlowa Feniks, ul. Rynek Wrocław tel: Fax: VAT UE: PL

2 1. Dlaczego inwestować w złoto i srebro? Złoto i srebro od wieków wchodziło w skład najcenniejszych aktywów. Ze względu na dużą koncentracje wartości w małej objętości od ponad dwóch tysięcy lat złoto i srebro używane są przez ludzi jako pieniądz. Tak długi okres funkcjonowania złota i srebra jako środek pieniężny dowodzi, że metale szlachetne przedstawiają trwałą, wiarygodną i niezmienną wartość. Fakt używania od tysiącleci złota i srebra jako pieniądza dowodzi, że zjawisko to jest niezależne od chwilowych wycen aktywów papierowych, zmian na rynkach, spadków i wzrostów liczonych w dolarach i euro. Złoto i srebro jako pieniądz to także kula u nogi dla sfer rządowych i polityków. Gdy pieniądz oparty jest na złocie, to bardzo trudno tworzyć inflację i stwarzać pozorny krótkoterminowy dobrobyt, którego celem jest tylko i wyłącznie pozostanie przy władzy. Dlatego pieniądz oparty na złocie funkcjonował do roku 1971r. kiedy to USA zostały przyparte przez Francję do muru i w konsekwencji ogłosiły niewypłacalność maskując jednocześnie ten fakt dyplomatycznym stwierdzeniem zawieszenia wymienialności dolara na złoto i rozpoczęciem budowy systemu płynnych kursów wymiany walut. System płynnych kursów wymiany walut funkcjonuje do dzisiaj, ale wszyscy ci, którzy przez ten okres trzymali w portfelach papierową gotówkę ponieśli sromotną porażkę. W ciągu kilkudziesięciu lat dolar stracił ponad 90 procent wartości.

3 Natomiast doskonałym zabezpieczeniem przed utratą wartości nabywczej okazało się złoto, które na początku dwudziestego wieku notowane było po 20 dolarów, a dziś wyceniane na sporo ponad tysiąc dolarów za uncję. Złoto udowodniło zatem, że nawet pomimo oparcia systemu finansowego na czymś kompletnie wirtualnym percepcja ludzka zawsze będzie opierać największą wartość w złocie i srebrze, czyli na jednych z najrzadziej występujących pierwiastkach na ziemi, a zarazem na wyjątkowo pięknych i uniwersalnych metalach szlachetnych. Zwłaszcza, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w wielu cywilizowanych krajach zmieniała się waluta, a papierowe banknoty po reformie walutowej zazwyczaj służyły jako opał do pieca. Złota 20-dolarówka emitowana w USA (XIX-XX wiek), jedna z najpopularnijeszych złotych monet amerykańskich, emitowana w setkach tysięcy egzemplarzy, dlatego pomimo sporego wieku, monety te zazwyczaj wycenia się po aktualnej cenie kruszcu. Egzemplarze z roczników o mniejszym nakładzie są wyżej wyceniane. Na wartość tej monety wpływa też stan zachowania, im lepszy tym wyższa cena. Metale szlachetne sprawdziły się także, jako niezastąpione surowce przemysłowe. Zastosowanie znalazły również w stomatologii i elektronice. Zakładając, że świat i zaawansowane technologie stale pędzą do przodu, zapotrzebowanie na złoto i pozostałe metale szlachetne będzie rosło. Złoto, to również ten niezwykły i rzadki metal posiadający status najbardziej płynnego pieniądza, który będzie wszędzie akceptowany, nawet w razie kłopotów największych krajów, po jednej, jak i po drugiej stronie Atlantyku.

4 Złoto jest rozpoznawane i uznawane w transakcjach na całym świecie. W każdym zakątku świata jest zawsze jakieś miejsce gdzie można sprzedać złoto. Sprawia to, że trudno znaleźć lepszą od złota klasę aktywów, która oferowałaby jednocześnie tak dużą płynność i koncentracje wartości. Do naprawdę małej objętości możemy schować kilka złotych sztabek o wartości ponad 100 tys. PLN, z papierowymi pieniędzmi o takiej wartości nie byłoby to takie łatwe. Uniwersalność i ponadczasowość złota jako pieniądza doceniają również banki centralne, które kupują regularnie rekordowe ilości kruszcu. Czynią to między innymi dlatego, że dolar i euro, główne waluty dwóch największych ośrodków gospodarczych na świecie, stanowią sztuczne paliwo do podtrzymywania przy życiu bankrutów zarówno rządowych jak i bankowych, a złoto i inne metale szlachetne stają się bezpieczną przystanią.

5 2. Krótkoterminowo czy długoterminowo Czas trwania inwestycji w metale szlachetne uzależniony jest głównie od oferowanych cen kupna sprzedaży metali na rynku wtórnym oraz zysku jaki osiągnęliśmy na takiej inwestycji. Różnica cen kupna sprzedaży metali szlachetnych w postaci sztabek i monet nie należy do najniższych i wynosi zazwyczaj od 3 do 6 procent. Różnica ta wynika z tego, że mennica musi ponieść koszty rafinacji, formowania i bicia emitowanych produktów. Następnie ktoś ten produkt musi dystrybuować i brać na siebie koszty przechowywania oraz ryzyka kursowego. Oczywiście dystrybutor może zabezpieczać sobie ceny produktów na giełdzie, ale to też wymaga pokrycia kosztów finansowych i kosztu kapitału. Z tego powodu krótkoterminowe spekulacje fizycznym metalem są kosztowne, a żeby osiągnąć na takiej spekulacji zysk konieczny jest duży wzrost notowań kruszcu. Dlatego sztabki i monety rekomendowane są dla tych, którzy oczekują w terminie co najmniej 3 lat bezpieczeństwa, niezależności od jakiejkolwiek instytucji lub sfer rządowych, a także cenią sobie łatwą mobilność swoich aktywów, które tak jak złoto można w razie konieczności szybko spakować i udać się w rejon stabilny politycznie i ekonomicznie. Złota 20-dolarówka reemisja starej monety 20-dolarowej z roku Moneta bulionowo kolekcjonerska emitowana w ograniczonej ilości i bita głębokim stemplem typu HighRelief.

6 3. Jaki instrument wybrać do inwestycji w złoto Jako instrument do inwestycji w złoto można użyć sztabek, monet, kontraktów terminowych, certyfikatów, funduszy inwestycyjnych lub papierowych lokat bazujące na notowaniach złota. Każdy z tych instrumentów ma inną płynność, czyli łatwość przy odsprzedaży. Najbardziej płynne jest tak zwane złoto papierowe, czyli kontrakty terminowe, certyfikaty lub papierowe lokaty bazujące na notowaniach złota. Przy okazji jest to najbardziej niebezpieczny sposób lokowania pieniędzy w złocie. Gdy instytucja, która emituje taki papier będzie mieć problemy z wypłacalnością, to papier wyemitowany przez tę instytucję będzie wart tyle ile przysłowiowa kartka papieru. Jednak jest to najtańszy sposób kupowania złota, bo obrót wirtualnym papierem nie generuje dużych kosztów i zawsze należał do najtańszych. Spośród złota papierowego najlepsze są kontrakty terminowe na złoto notowane na nowojorskim parkiecie COMEX, jednak jeden taki kontrakt opiewa na 100 uncji, zatem trzeba mieć gruby portfel, aby działać na tej giełdzie.

7 Najbardziej bezpiecznym sposobem inwestycji w złoto, są sztabki i złote monety bulionowe. Ale dość ważnym elementem przy wyborze dealera złota jest kompromis pomiędzy korzystną ceną, a bezpieczeństwem transakcji. Na polskim rynku było wiele firm, które sprzedawały monety po rekordowo niskich cenach względem ceny giełdowej. Obecnie większość tych firm już nie istnieje i przy okazji zostawiły po sobie wiele nieuregulowanych zobowiązań. Należy również zwrócić uwagę na terminy dostaw. Zazwyczaj dystrybutorzy oferujący niższe ceny, drobnym drukiem informują, że dostawa złotych monet lub złotych sztabek będzie realizowana za 15 dni lub więcej. Dlatego warto wybierać dystrybutorów, którzy zobowiązują się do dostawy złota w okresie kilku dni roboczych oferując przy tym konkurencyjnie niskie ceny sztabek złota i złotych monet. Zaletą oferowanego przez dystrybutorów złota jest to, że oferują oni złote sztabki wyprodukowane przez zagraniczne mennice dysponujące akredytacją LBMA (Londyńska Giełda Złota). Sztabki złota z mennic akredytowanych przez LBMA akceptowane są na całym świecie i nie ma najmniejszego problemu z ich późniejszą sprzedażą. Warto również zwrócić uwagę czy dystrybutor prowadzi jednocześnie skup złota. Kupując złoto inwestycyjne od takiego dystrybutora musimy zwracać uwagę czy złote monety są emitowane w najnowszym roczniku i są w stanie menniczym, czyli nie były używane jako zwykłe pieniądze w obiegu. Wybierając uczciwego dystrybutora mamy gwarancję posiadania autentycznego złota, które nie przechodziło dziesiątki razy z rąk do rąk. Warto również zwrócić uwagę na ubezpieczenie, koszt przesyłki i sposób jej dostawy.

8 Aktualną listę mennic akredytowanych w LBMA można sprawdzić na stronie: Większość sztabek na rynku polskim pochodzi z takich mennica jak: Argor-Heraeus (Szwajcaria) Heraeus (Niemcy) Perth Mint (Australia) PAMP (Szwajcaria) Valcambi (Szwajcaria) Umicore (Belgia) Wszystkie wymienione wyżej mennice posiadają akredytację LBMA, więc są akceptowane w handlu na całym świecie, a także spełniają najwyższe standardy jakościowe nadzorowane przez londyńską giełdę złota. W Polsce jest tylko jedna firma, która posiada akredytację LBMA. To huta należąca do KGHM, która nie prowadzi sprzedaży detalicznej złota. Pozostałe polskie mennice Nie posiadają akredytacji LBMA i poza Mennicą Polską są zwyczajnymi dystrybutorami metali szlachetnych. Lokując w złocie jednorazowo większą kwotę warto rozdrobnić wagowo nabywane złoto, czyli zamiast kupić jedną sztabkę o wadze 1 kilogram, to lepiej kupić 10 sztabek po 100 gramów. Dzięki temu przy odsprzedaży będzie łatwiej znaleźć kupca na mniejsze wagowo sztabki, które wymagają mniejszego zaangażowania kapitałowego. Umożliwi to też częściowe wyjście z inwestycji, gdyby zaszła taka potrzeba, bez konieczności sprzedawania całego zasobu złota.

9 4. Moneta bulionowa czy kolekcjonerska? Monety bulionowe to złote i srebrne monety emitowane na cele inwestycyjne. Warte są tyle ile w danym momencie kruszec z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejsze złote monety bulionowe to: 1. Krugerrand (RPA) 2. Amerykański Złoty Orzeł 3. Kanadyjski Liść Klonowy

10 4. Australijski Kangur 5. Wiedeński Filharmonik 6. Chińska Panda

11 Cena złotych monety bulionowych jest ściśle powiązana z zawartym w nich kruszcem, najczęściej jest to jedna uncja. Pełne charakterystyki tych monet (waga, wymiary, opis awersu i rewersu) umieszczone są w katalogach monet dostępnych w każdym zakątku globu. Dane te dostępne są także u każdego dealera metali szlachetnych. Sprawia to, że każdy uczestnik rynku złota dobrze je zna i może w dowolnej chwili sprawdzić ich dane oraz autentyczność. Przekłada się to na ogromną popularność monet bulionowych, ich akceptacje w handlu i zaufanie do prezentowanej przez nie wartości. Monety inwestycyjne często nie mają nominału, bo ich bieżąca wartość zależy od ceny zawartego w nich kruszcu. Te monety bulionowe, które posiadają nominał, są emitowane jako pełnoprawne pieniądze przez państwowe mennice na mocy obowiązujących w danym kraju ustaw o środkach pieniężnych. Na takich monetach nominał umieszcza się w celach orientacyjnych, a ich wartość tak jak w przypadku pozostałych monet bulionowych jest ściśle zależna od ceny zawartego w nich złota. Zatem najczęściej nominał jest dużo niższy od rzeczywistej wartości takiej monety.

12 Jak obliczyć wartość złotych monet bulionowych? Ceny złotych monet bulionowych w polskich złotówkach obliczamy w następujący sposób: [ilość uncji złota w monecie] x [giełdowa cena uncji złota wyrażona w USD] x [wartość kursu USDPLN] Czyli: 1 [uncja] x 1400 [USD/oz] x 3.10 [USDPLN] = 4340 PLN Do obliczonej w ten sposób ceny złotej monety trzeba jeszcze dodać koszt formowania i bicia w mennicy oraz marże dealera. W efekcie otrzymujemy końcową cenę złotej monety bulionowej. Monety kolekcjonerskie Na ich wartość największy wpływ ma rok emisji, stan zachowania oraz wielkość emisji. Im moneta starsza tym lepiej. Im stan zachowania monety jest bliższy menniczemu tym wartość monety wyższa. Im monet mniej wyemitowano tym lepiej, bo wartość monet się zwiększa wraz ze spadkiem ich ilości w obiegu. Inwestując w monety kolekcjonerskie trzeba pamiętać, że różnice pomiędzy ceną kupna i sprzedaży takich monet są dużo większe niż w przypadku klasycznych monet bulionowych. Na monety kolekcjonerskie trudniej też znaleźć kupca po satysfakcjonującej nas cenie. W czasach głębokiej zapaści gospodarczej takie monety będą wyceniane bardziej po wartości kruszcu z jakiego zostały wykonane, a wartość kolekcjonerska będzie schodzić na dalszy plan.

13 Moneta bulionowa może także mieć swoją odmianę kolekcjonerską. Co roku mennice emitują niewielkie nakłady monet bitych stemplem lustrzanym, to tak zwane monety PROOF. Są one kilkadziesiąt procent droższe od swoich bulionowych odpowiedników, dlatego że mają lustrzaną powierzchnię oraz wyemitowano je w małej liczbie egzemplarzy. 5. Złote monety czy sztabki złota? Co wybrać? Złote monety są droższe średnio o 1% od sztabek złota. Jednak cena skupu złotych monet jest wyższa od ceny skupu sztabek. Nabywając złote monety należy pamiętać, że ich wykonanie jest bardziej skomplikowane, dlatego cena złotych monet zawsze jest wyższa średnio o około 1-2% od sztabek o tej samej wadze. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zachowanie odpowiednich proporcji. Kiedyś w zakupach złota inwestycyjnego preferowano proporcje 30% złotych monet i 70% sztabek złota tak, aby na 3 jedno uncjowe złote monety przypadało 7 jedno uncjowych sztabek złota. Jednak w związku z tym, że monety jest dużo trudniej podrobić w ostatnim czasie rekomenduje się, aby znaczną większość stanowiły złote monety bulionowe. Łatwiej badać ich autentyczność oraz łatwiej je później sprzedać za wyższą cenę.

14 6. Złoto bez podatku belki i wolne od VAT Od zakupionego złota NIE płacimy podatku VAT oraz 19 procentowego podatku od zysków kapitałowych, zwanego podatkiem belki. Warto również pamiętać, aby sprzedawać złoto po upływie 6 miesięcy od momentu zakupu. Wówczas żaden urząd NIE będzie mógł się do nas przyczepić o konieczność zapłaty podatku. Terminy te nie są kurczowo pilnowane przez polskie urzędy, ale jak ktoś miałby kontrolę, to gdyby termin ten nie został zachowany urzędnicy mogliby znaleźć podstawę do opodatkowania. Brak podatków to wielka zaleta złota i jego przewaga wobec innych produktów takich jak na przykład fundusze złota, których opłaty i podatki często pochłaniają 50% zysków!!!

15 7. Gdzie przechowywać złoto Możliwości mamy dużo: W domowym sejfie, w skrytce bankowej, zakopane w lesie lub domowym ogródku :) Z pewnością trzeba unikać rozwiązań firm dystrybuujących złoto, które oferują również przechowywanie kruszców. Jeżeli firma przechowująca złoto zbankrutowałaby, to przechowywane złoto wchodzi do masy upadłości przedsiębiorstwa, co dla klienta jest równoznaczne z utratą złota. Ponadto często firmy te, gwarantują sobie w umowach zapisy umożliwiające handel przechowywanym złotem. Faktem jest, że na umowach zobowiązują się, że w okresie kilku dni od momentu złożenia przez inwestora żądania poboru przechowywanego złota, wydadzą wcześniej zdeponowaną ilość złota. Negatywne jest jednak to, że zastrzegają sobie prawo do wydania innych sztabek złota i złotych monet (o innej wadze i innego producenta) niż im faktycznie powierzyliśmy. Najczęściej jest to złoto skupione z rynku wtórnego obarczone ryzykiem autentyczności. Najlepszy sposób przechowywania złota, to skarbce banków, których większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Prawdopodobieństwo, że taki bank nagle upadnie jest bardzo małe. Ponadto zawartość skrytek bankowych nie wchodzi do masy upadłości banku. Wprawdzie upadłość banku spowodowałaby na pewien czas ograniczenie w dostępie do skrytki bankowej, ale po uruchomieniu procesu upadłościowego dostęp do skrytek bankowych jest wznawiany. Roczny koszt wynajęcia skrytki bankowej to około 400 zł. Standardowa skrytka jest w stanie pomieścić złoto o wartości około 2 milionów PLN, więc przy sumach wyższych niż 10 tys. zł roczny koszt utrzymania skrytki jest marginalny, a oferuje ważną zaletę dysponowania kruszcem w każdym momencie.

16 Instalując własny sejf w domu trzeba go kupić od producenta wyspecjalizowanego w produkcji dobrych jakościowo sejfów. Sejfy zakupione w marketach budowlanych to dla złodziej zabawki z tektury, które rozbrajają w mgnieniu oka. 8. Co kształtuje ceny złota i srebra w Polsce? Ceny złota w Polsce zależą od ceny uncji złota w danym momencie na giełdach (Comex lub LBMA), kursu walutowego USDPLN oraz kosztów bicia monety lub sztabki i marży dealera. Mamy, więc dwa stałe czynniki: cena uncji złota na giełdach i kurs USDPLN. Elementami zależnymi od mennicy i sprzedawcy są koszty bicia oraz marża dealera, dlatego tyle ile sklepów ze złotem, tyle różnych cen złota. Do nas należy wybór najlepszego sprzedawcy, który jest zaufany i sprzedaje dobry towar. W Wielkiej Brytanii marże dealerów dochodzą do kilkunastu procent, w Polsce marże są niższe i średnio wynoszą 4-6 procent. Zasadą w tej branży jest zmniejszanie się marż wraz ze wzrostem wagi złotej sztabki lub monety. Najtańsze pod względem marży są popularne złote sztabki 100 gramowe. Natomiast na złotych sztabkach mniejszych wagowo marże są większe jednak oferują one niższą barierę wejścia.

17 9. Co kształtuje ceny złota i srebra na świecie? Fundamentalnymi czynnikami kształtującymi ceny złota na świecie są podaż i popyt. Podaż to źródła napływu złota na rynek. Głównymi źródłami podaży złota są kopalnie, odzysk złomu złota, banki komercyjne i banki centralne. Rocznie w kopalniach produkuje się średnio 2,5 tys. ton złota rocznie. Za większość tego wydobycia odpowiadają Chiny, USA, Australia, RPA, Rosja i Peru. Wraz z coraz bardziej zaawansowanym urobem istniejących dużych złóż złota, producentom coraz trudniej znaleźć tereny z dużymi i łatwymi do eksploatacji złożami. Dlatego koszty wydobycia są od wielu lat w trendzie wzrostowym. Proces wydobycia staje się coraz bardziej kosztowny i coraz mniej firm jest w stanie wziąć na siebie ryzyko rozpoczęcia kosztownych inwestycji przy bardzo małej rentowności projektów i dużej zmienności kursów metali szlachetnych. Jednocześnie warto pamiętać, że działalność kopalni złota zaprognozowana jest na długie lata, dlatego czynnik ten łatwo prognozować, a więc bardzo rzadko stanowi on element zaskoczenia na rynku. Zazwyczaj inwestorzy zapoznają się z wielkością podaży złota generowanej przez kopalnie ze względów czysto informacyjnych, ponieważ dane te w momencie upublicznienia dotyczą dalekiej przeszłości, a przecież na rynkach giełdowych ważne jest to co będzie w przyszłości.

18 Dlatego bardzo duży wpływ na ceny złota ma sytuacja gospodarcza na świecie, stopy procentowe, polityka banków centralnych i idące za nią kursy wymiany walut. W ostatnich latach bardzo pożywnym dla cen złota było drukowanie przez USA pieniędzy, na co oczywiście złoto reagowało wzrostami. Aktualnie USA ograniczają drukowanie, ale tym razem gospodarka stoi na skraju przegrzania, a pozostałe kraje na czele z Japonią i Europejskim Bankiem Centralnym w dalszym ciągu robią wszystko, aby osłabiać swoją walutę. Dlatego można rzec, że mamy cały czas do czynienia z nieustającą wojną walutową. Ta gospodarka, która będzie mieć słabszą walutę wygrywa. Stąd te paniczne ruchu sfer rządowych i banków centralnych dążących do tego, aby w mało widoczny dla obywateli sposób deprecjonować wartość swej waluty. Widzimy to również w Polsce, gdzie po cichu trwają pracę nad umocowaniem polskiego banku centralnego do drukowania pieniędzy. Oczywiście polscy urzędnicy i politycy tłumaczą, że tak skonstruowano ustawę, aby nadmierne drukowanie pieniędzy nie było możliwe, ale w praktyce będzie to jak najbardziej wykonalne. Ostatnim elementem, ale równie ważnym to podaż złota z banków centralnych. Od kilkunastu lat banki centralne obowiązuje porozumienia Central Bank Gold Agreement, które zabrania im sprzedaży wciągu roku większej ilości złota jak 400 ton. Porozumienie to było istotne w pierwszych latach jego obowiązywania, kiedy banki centralne więcej złota sprzedawały niż kupowały. Było to wtedy, gdy tylko najlepsi inwestorzy dostrzegali potencjał wzrostowy w metalach szlachetnych. Jak amerykański bank centralny zaczął psuć dolara, a później dołączyły do niego pozostałe kraje, to urzędnicy banków centralnych zrozumieli, że rezerwy walutowe gromadzone przez ostatnie kilkadziesiąt lat mogą być wkrótce warte o wiele mniej. Dlatego od kilku lat banki centralne więcej kupują złota niż go sprzedają. Gdyby jednak tendencja ta się odwróciła, to ze względu na zawarte wcześniej porozumienie nie będą mogli sprzedać więcej niż 400 ton w ciągu roku.

19 10. Kto kupuje złoto? Popyt na złoto płynie z dwóch źródeł. Złoto kupują firmy przemysłowe oraz inwestorzy. Największym przemysłowym odbiorcom złota są jubilerzy. Jednak tendencja popytu zgłaszana przez jubilerów jest w trendzie spadkowym. Co roku zgłaszają oni minimalnie mniejsze zapotrzebowanie, głównie ze względu na rosnące ceny kruszcu i coraz lepsze technologie obróbki metali szlachetnych. Miejsce popytu przemysłowego systematycznie zastępuję popyt inwestycyjny. Ludzie od setek lat przechowywali oszczędności w złocie i jak dotąd okazywała się to najlepsza metoda lokowania oszczędności. W najbliższych latach nic nie powinno się zmienić w tej materii, dlatego złoto znajduje uznanie coraz większej ilości inwestorów, którzy traktują złoto jako polisę ubezpieczeniową na wypadek awarii globalnego systemu monetarnego, który funkcjonuje tylko i wyłącznie na bazie wzajemnego zaufania. Gdy tego zaufania zabraknie, zgromadzone papierowe pieniądze okażą się bezwartościowe.

20 11. Jak i gdzie sprzedać złoto? Kiedyś złoto skupował NBP. Było to wygodne, bo w jednej transakcji mogli oni kupić dużo złota. Jednak mieli mało konkurencyjne ceny. Wraz z rozwojem polskiego rynku złota powstawało coraz więcej firm skupujących złoto i oferujących lepsze ceny od Narodowego Banku Polski. Dlatego NBP zaprzestał skupu złota. Mimo to rynek skupu złota w Polsce tak się rozwinął, że obecnie można sprzedać sztabki złota i złote monety po aktualnej cenie giełdowej. Kiedyś standardem na polskim rynku skupu złota była cena 5 procent poniżej ceny giełdowej. Naturalnie najlepiej sprzedawać złoto temu kto oferuje uczciwe warunki, czyli daje atrakcyjną cenę skupu względem aktualnej giełdowej ceny złota oraz płaci prawdziwymi pieniędzmi (trzeba uważać, aby nie przyjąć fałszywych złotówek). Najpierw należy sprawdzić na ile aktualnie wyceniana jest jedna uncja złota na giełdzie. Możemy to sprawdzić np.: na polskim serwisie Stooq wpisując symbol XAUPLN w niewielkie okienko formularza po lewej górnej stronie (XAU, czyli złoto, a PLN, czyli polski złoto). Otrzymamy w ten sposób aktualną cenę jednej uncji złota próby 999,9 denominowanej w polskich złotych. Gdy już poznamy rynkową cenę jednej uncji złota, to możemy szukać najlepszej oferty na rynku. Ta firma skupująca złoto, która zaoferuje cenę skupu najbliższą aktualnej giełdowej cenie złota będzie miała najlepszą ofertę skupu złota.

21 Obliczenie aktualnej rynkowej ceny złota jest sprawą prostą jeżeli dysponujemy sztabką lub monetą o masie równej 1oz. A jak policzyć aktualną cenę skupu na przykład sztabki 50 gramowej? Cenę jednej uncji złota wyceniaonej w PLN, czyli 31,1035 gramów złota próby 999,9 bierzemy ze strony s=xaupln&c=3d&t=c&a=lg&b=0 Aktualną cenę jednej uncji złota pobranej ze strony Stooq dzielimy przez 31,1035 i w ten sposób otrzymujemy aktualną giełdową cenę 1-grama złota próby 999,9 Jeżeli dysponujemy Sztabką złota o masie 50 gramów, to wystarczy pomnożyć uzyskaną wcześniej cenę jednego grama złota próby 999,9 przez 50 i w ten sposób otrzymujemy giełdową wartość sztabki złota o wadze 50 gram próby 999. Im cena skupu sztabki złota jest bardziej zbliżona do jej giełdowej równowartości, tym mamy pewność, że oferowana nam cena skupu sztabki złota jest korzystniejsza. 12. Jak stworzyć złote ubezpieczenie. Złoto od wieków było traktowane jako pieniądz w najwyższej formie i tak będzie przez kolejne wieki. Dlatego możemy mieć pewność, że gdy awarii ulegnie globalny system monetarny bazujący tylko i wyłącznie na zaufaniu, to cena złota wzrośnie kilkukrotnie.

22 Zdając sobie sprawę z istnienia tego faktu wystarczy przyjąć, że gdy 10 procent naszych oszczędności ulokujemy w złocie, to w razie takiej awarii systemu monetarnego gwałtowny wzrost ceny złota z nawiązką zrekompensuje spadek wartości naszych papierowych oszczędności, co w konsekwencji pozwoli zachować siłę nabywczą zgromadzonych oszczędności. Podejście do złota, jako ubezpieczenia finansowego naszych oszczędności ma także tę zaletę, że zmiany ceny złota nie są dla nas aż tak istotne. Możemy złoto kupować systematycznie i przy okazji uśredniać cenę nabycia kruszcu. Bezwartościowe marki niemieckie na ulicy po reformie walutowej Republiki Weimaru. Złoto jako ubezpieczenie w obecnych czasach ekscesów większości sfer rządowych ma duży sens. Jak dotąd politycy widzą tylko jedną możliwość rozwiązania obecnych problemów. Nieustannie i coraz bardziej zwiększają dług publiczny oraz ilość pieniędzy w obiegu. Tak jak gdyby wydrukowanie pieniędzy było lekarstwem na wszystkie bolączki. Jednak gdyby w rzeczywistości tak było, to większość socjalistycznych republik wyprzedziłaby kraje rozwinięte i przez ostatnie lata święciłaby gospodarcze triumfy na arenie międzynarodowej. Rzeczywistość jednak dowiodła czego innego. Ten rząd, który pozwala na pusty druk pieniądza zmierza do upadku swego kraju. Jeżeli się nic nie zmieni w zakresie polityki monetarnej największych gospodarek, to gdzieś w przyszłości wystąpi punkt przełamania, po którym globalny system finansowy ulegnie implozji. Pieniądze papierowe stracą na wartości, a najwyżej wyceniane będą wartości materialne i namacalne, do których należą przede wszystkim metale szlachetne. Ich przewaga nad pozostałymi surowcami to koncentracja w małej objętości maksimum wartości.

23 Inwestuj w złoto z GOLDCO > Bezpieczna inwestycja Duży wybór sztabek i monet Profesjonalne doradztwo GOLDCO bierze udział w programie Słucham Swoich Klientów organizowanym przez niezależny serwis Opineo.pl. Dzięki niezależnym opiniom możemy szybko dostrzec co robimy dobrze, a co musimy poprawić. Realizujemy dostawy metali szlachetnych w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy je otrzymywać będąc po stronie Zamawiającego. Dzięki temu zostaliśmy docenieni przez inwestorów zamawiających metale szlachetne i jako jedyny dystrybutor złota w Polsce zostaliśmy wyróżnieni znakiem najwyższej jakości Q. Uczestniczymy w Programie Firma Wiarygodna Finansowo organizowanym przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor), która zgodnie z Ustawą o Informacji Gospodarczej przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

24 BIG InfoMonitor prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Jako jedyny z BIG-ów działających w Polsce umożliwia także dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich (6,1 mln informacji o zaległym zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów). W ten sposób gwarantujemy, że: Przestrzegamy prawa i zasad odpowiedzialnego biznesu Płacimy w terminie Nie mamy zaległości płatniczych figurujących w rejestrach dłużników Uważnie zarządzamy swoją płynnością finansową Dbamy o pozytywną historię kredytową GOLDCO Nie zadłużamy się ponad miarę Staramy się wypracować zyski z moich działań Zapewniamy pracownikom odpowiednie warunki pracy i płacy Dbamy o reputację i markę GOLDCO Dążymy do współpracy tylko z firmami wiarygodnymi finansowo Uczestnicząc w programie Firma Wiarygodna Finansowo potwierdzamy również spełnianie następujących kryteriów stabilności finansowej: Kryterium historii działalności działamy na rynku dłużej niż 6 miesięcy Kryterium bieżącej wiarygodności płatniczej firmy nie posiadamy odnotowanych zaległości płatniczych w Rejestrze Dłużników BIG oraz w bazie BIK i Systemie BANKOWY REJESTR ZBP Kryterium bieżącej wiarygodności płatniczej właściciela nie posiadamy odnotowanych zaległości konsumenckich w Rejestrze Dłużników BIG oraz bazie BIK i Systemie BANKOWY REJESTR ZBP Kryterium nie zalegania z podatkami nie posiadamy zaległości płatniczych wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Urzędu Skarbowego (US)

25 Nie posiadamy również zaległości płatniczych wobec innych firm i nie figurujemy w Krajowym Rejestrze Długów, co potwierdza Certyfikat Rzetelności przyznawany w ramach programu Rzetelna Firma, który stanowi jedną z najbardziej aktualnych informacji o solidności i wypłacalności firmy. Certyfikat jest dostępny w formie online (24 h/7 dni w tygodniu) oraz offline, dzięki temu zawsze możesz sprawdzić naszą rzetelność i odpowiedzialność handlową. Masz pytania w zakresie inwestycji w metale szlachetne? - Napisz do mnie maila, a odpiszę w ciągu kilku godzin piotr.kowalski (malpa) goldco.pl Piotr Kowalski piotr.kowalski (malpa) goldco.pl GOLDCO Centrala - ul. Rynek 7 GOLDCO Biuro Obsługi Klienta - Galeria Handlowa Feniks, ul. Rynek Wrocław tel: Fax: VAT UE: PL

26 Powyższe opracowanie zostało przygotowane w celach informacyjnych i nie powinno być wykorzystywane w charakterze lub traktowane jako oferta lub nakłanianie do oferty sprzedaży, kupna lub subskrypcji papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Powielanie bądź publikowanie powyższego opracowania lub jego części bez zgody Piotra Kowalskiego jest zabronione, w szczególności ani powyższe opracowanie, ani jego kopia nie mogą zostać bezpośrednio lub pośrednio przekazane lub wydane w USA, Australii, Kanadzie, Japonii. Rozpowszechnianie bezpośrednio lub pośrednio w tych państwach lub wśród obywateli tych państw lub osób w nich przebywających może stanowić naruszenie prawa dotyczącego instrumentów finansowych obowiązującego w tych krajach. Rozpowszechnianie lub udostępnianie tego dokumentu na terytorium innych państw może być ograniczone przez odpowiednie przepisy prawa. Osoby udostępniające lub rozpowszechniające ten dokument są zobowiązane znać te ograniczenia i ich przestrzegać. Niniejszy raport został sporządzony przez Piotr Kowalskiego. Autor niniejszego raportu użył swojej najlepszej wiedzy i dołożył wszelkich starań aby była ona sporządzona rzetelnie i obiektywnie. Niniejszy raport podlega ochronie wynikającej z Ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 oku, Nr 90, poz. 631). W szczególności nie jest dozwolone powielanie i rozpowszechnianie powyższego bez zgody Piotra Kowalskiego. Powyższe opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia opracowania. Powyższe opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad metodologicznej poprawności i obiektywizmu. Wszelkie informacje i opinie zawarte w powyższym opracowaniu zostały przygotowane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Korzystając z tego opracowania, nie należy go traktować jako substytutu do przeprowadzenia własnej niezależnej oceny. Ani to opracowanie, ani żaden jego fragment nie jest poradą inwestycyjną, prawną, księgową, podatkową czy jakąkolwiek inną. Piotr Kowalski nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość i kompletność zawartych w raporcie informacji oraz nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie powyższego opracowania i zawartych w nim opinii inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższego opracowania i ewentualne szkody poniesione w ich wyniku ponoszą wyłącznie podejmujący takie decyzje. Metody wyceny zastosowane w prezentowanym dokumencie opierają się na metodach i modelach opisanych i powszechnie wykorzystywanych w literaturze fachowej. Używanie ich wymaga szacowania dużej liczby parametrów, m.in. takich jak: stopy procentowe, kursy walut, przyszłe zyski, przepływy pieniężne i wiele innych. Parametry te są zmienne w czasie, subiektywne i w rzeczywistości mogą różnić się od tych przyjętych do wyceny. Każda wycena zależy od wartości wprowadzonych parametrów i jest wrażliwa na ich zmianę. Powyższy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców.

Ra 20 rad, jak inwesto

Ra 20 rad, jak inwesto Ra 20 rad, jak inwesto Spis treści Dlaczego warto inwestować w kruszce?... 3 Zdecyduj, czy chcesz inwestować, czy spekulować... 4 Zdefiniuj swój horyzont inwestycyjny... 5 Dopasuj płynność instrumentu

Bardziej szczegółowo

Ra 20 rad, jak inwesto

Ra 20 rad, jak inwesto Ra 20 rad, jak inwesto Spis treści Dlaczego warto inwestować w kruszce?... 3 Zdecyduj, czy chcesz inwestować, czy spekulować... 4 Zdefiniuj swój horyzont inwestycyjny... 5 Dopasuj płynność instrumentu

Bardziej szczegółowo

Trening. Teoretyczny inwestor forex cz. I SPIS TREŚCI

Trening. Teoretyczny inwestor forex cz. I SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI 1. Wstęp... 3 2. Rynek finansowy, regulowany i pozagiełdowy... 5 3. Rynek walutowy... 7 3.1. Historia międzynarodowego rynku walutowego... 7 3.2. Uczestnicy i struktura światowego rynku walutowego...

Bardziej szczegółowo

cash MAnAGeMenT SpoSóB na optymalizację kosztów

cash MAnAGeMenT SpoSóB na optymalizację kosztów NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ Finansowanie Potrzeby, możliwości, instrumenty Kontrola należności Ochrona przepływów gotówkowych Analiza płynności Zbadaj kondycję Twojej

Bardziej szczegółowo

Prognozy na 2014 i kolejne lata.

Prognozy na 2014 i kolejne lata. Wydanie 1 / 2014 Prognozy na 2014 i kolejne lata. Całe najbliższe wydanie poświęcam prognozom na najbliższe lata. Rok 2013 jak i dwa poprzednie lata dowiodły, że politycy i bankierzy centralni są niezwykle

Bardziej szczegółowo

RynekAlternatywny.pl KOMPENDIUM INWESTORA CZĘŚĆ II: SREBRO. materiał opracowany przez Inwestycje Alternatywne PRofit S.A.

RynekAlternatywny.pl KOMPENDIUM INWESTORA CZĘŚĆ II: SREBRO. materiał opracowany przez Inwestycje Alternatywne PRofit S.A. RynekAlternatywny.pl KOMPENDIUM INWESTORA CZĘŚĆ II: SREBRO materiał opracowany przez Inwestycje Alternatywne PRofit S.A. 1 Spis Treści Wyjątkowość srebra 3 Historia srebra 3 Podaż srebra 4 1. Zapasy 5

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do inwestycji w akcje

Wprowadzenie do inwestycji w akcje Polskie-Akcje.pl Serwis o inwestowaniu na giełdzie Wprowadzenie do inwestycji w akcje Darmowa publikacja dostarczona przez serwis www.polskie-akcje.pl Copyright by Polskie-Akcje.pl 2011 Niniejsza publikacja

Bardziej szczegółowo

W dzisiejszym wydaniu:

W dzisiejszym wydaniu: def Wydanie 4/2015 W dzisiejszym wydaniu: 1. Jak inwestują wielcy tego świata? Str. 2-7 Ulokowanie nadwyżek finansowych w określone aktywo nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Warto rzucić okiem na strategie

Bardziej szczegółowo

W dzisiejszym wydaniu:

W dzisiejszym wydaniu: Wydanie 13/2014 W dzisiejszym wydaniu: 1. Super oferta gwarantowany 8% zwrot z najmu. Str. 2-5 W internecie można natknąć się na reklamy, w których firma zarządzająca nieruchomościami na wynajem oferuje

Bardziej szczegółowo

ZŁOTO NIE TRACI BLASKU. Wojciech Szymon Kowalski str. 8 JAK ZARABIAĆ NA ZMIANACH CEN INDEKSÓW. Tomasz Marek str. 28. Magazyn aktywnych inwestorów

ZŁOTO NIE TRACI BLASKU. Wojciech Szymon Kowalski str. 8 JAK ZARABIAĆ NA ZMIANACH CEN INDEKSÓW. Tomasz Marek str. 28. Magazyn aktywnych inwestorów ŚWIAT JEDZIE NA ROPIE Wojciech Szymon Kowalski str. 4 ZŁOTO NIE TRACI BLASKU Wojciech Szymon Kowalski str. 8 JAK ZARABIAĆ NA ZMIANACH CEN INDEKSÓW Tomasz Marek str. 28 CZY INWESTOWANIA MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ?

Bardziej szczegółowo

OGÓLNY OPIS ISTOTY INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH ORAZ RYZYKA ZWIĄZANEGO Z INWESTOWANIEM W INSTRUMENTY FINANSOWE:

OGÓLNY OPIS ISTOTY INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH ORAZ RYZYKA ZWIĄZANEGO Z INWESTOWANIEM W INSTRUMENTY FINANSOWE: OGÓLNY OPIS ISTOTY INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH ORAZ RYZYKA ZWIĄZANEGO Z INWESTOWANIEM W INSTRUMENTY FINANSOWE: I. INFORMACJE OGÓLNE Noble Securities S.A. informuje, że inwestowanie środków w instrumenty finansowe

Bardziej szczegółowo

Kondycja finansowa Polaków

Kondycja finansowa Polaków 31 Kondycja finansowa Polaków Temat zadłużenia Polaków co jakiś czas powraca na tapetę. Jak wynika z badań BIG InfoMonitor, w pierwszym kwartale tego roku pobiliśmy niechlubny rekord zadłużenia. Kwota

Bardziej szczegółowo

Adam Łaganowski. Instrumenty pochodne. Przewodnik dla inwestorów

Adam Łaganowski. Instrumenty pochodne. Przewodnik dla inwestorów Adam Łaganowski Instrumenty pochodne Przewodnik dla inwestorów Wydawca: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa www.gpw.pl tel. (22) 628 32 32 fax. (22) 537 77 90 Autor

Bardziej szczegółowo

1.Rynek walutowy. 1.1 Historia międzynarodowego rynku walutowego

1.Rynek walutowy. 1.1 Historia międzynarodowego rynku walutowego 1.Rynek walutowy 1.1 Historia międzynarodowego rynku walutowego Pierwszą formę płatności w wymianie handlowej stanowił barter. Wartość dobra była wyrażana w określonej ilości innych dóbr, podlegających

Bardziej szczegółowo

Tomasz Gessner. Podatność rynków walutowych na informacje

Tomasz Gessner. Podatność rynków walutowych na informacje Tomasz Gessner Podatność rynków walutowych na informacje 2 SPIS TREŚCI Wstęp.... str. 2 Rozdział I. Zagadnienia wprowadzające.... str. 6 1.1. Idea rynku Forex.. str. 6 1.2. Narzędzia. str. 7 1.3. Transakcje....

Bardziej szczegółowo

CO WPŁYWA NA KURSY WALUT? Zobacz raport. Raport poleca

CO WPŁYWA NA KURSY WALUT? Zobacz raport. Raport poleca CO WPŁYWA NA KURSY WALUT? Zobacz raport CO WPŁYWA NA KURSY WALUT? Gdy wzrasta cena franka lub euro, kredytobiorcy muszą płacić wyższe raty w przeliczeniu na złotego. Wiedza na temat zagadnień makroekonomicznych

Bardziej szczegółowo

Analiza sytuacji finansowej, gospodarczej i perspektyw dalszego prowadzenia działalności

Analiza sytuacji finansowej, gospodarczej i perspektyw dalszego prowadzenia działalności Analiza sytuacji finansowej, gospodarczej i perspektyw dalszego prowadzenia SPÓŁKA AKCYJNA Gliwice, 9 czerwca 2014 r. 1. Wstęp Przedmiotowe opracowanie prezentuje wyniki analizy sytuacji finansowej, gospodarczej,

Bardziej szczegółowo

PRICE ACTION OUTLOOK 2015 FOREX TRADERA HISTORIA FED MISSISSIPPI. INWESTYCJE alternatywne. Bańka finansowa CARRY TRADE STYLE LIFE.

PRICE ACTION OUTLOOK 2015 FOREX TRADERA HISTORIA FED MISSISSIPPI. INWESTYCJE alternatywne. Bańka finansowa CARRY TRADE STYLE LIFE. MAGAZYN FINANSOWO-INWESTYCYJNY DLA POCZATKUJĄCYCH I ZAAWANSOWANYCH INWESTORÓW NUMER 1 (2) 2015 PRICE ACTION TRADERA HISTORIA FED INWESTYCJE alternatywne OUTLOOK 2015 FOREX MISSISSIPPI Bańka finansowa CARRY

Bardziej szczegółowo

GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ

GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ - strategie inwestycyjne - analiza fundamentalna - analiza techniczna INSTRUMENTY RYNKU KAPITAŁOWEGO Kraków, 2009 r. www.bdm.pl 1 GIEŁDA

Bardziej szczegółowo

WEALTH MANAGEMENT JAK SKUTECZNIE POMNAŻAĆ SWÓJ MAJĄTEK

WEALTH MANAGEMENT JAK SKUTECZNIE POMNAŻAĆ SWÓJ MAJĄTEK 8 MAJA 2008 WEALTH MANAGEMENT JAK SKUTECZNIE POMNAŻAĆ SWÓJ MAJĄTEK JESTEŚMY KONSERWATYWNYM BANKIEM ROZMOWA Z JACKIEM TARAŚKIEWICZEM, ING BANK ŚLĄSKI str. 7 RYNEK WALUTOWY FOREX str. 10 DORADZTWO DLA NAJBOGATSZYCH

Bardziej szczegółowo

W dzisiejszym wydaniu:

W dzisiejszym wydaniu: Wydanie 19/2014 W dzisiejszym wydaniu: 1. Frank po 3 czy po 5 zł? Str. 2-6 Ostatnimi czasy narodziło się wiele spekulacji na temat podrożenia franka do 4 czy 5 zł po ewentualnym sukcesie referendum w Szwajcarii.

Bardziej szczegółowo

Ryzyko walutowe w działalności małych i średnich polskich przedsiębiorstw eksportowych

Ryzyko walutowe w działalności małych i średnich polskich przedsiębiorstw eksportowych 2012 Ryzyko walutowe w działalności małych i średnich polskich przedsiębiorstw eksportowych Ryzyko walutowe w działalności małych i średnich polskich przedsiębiorstw eksportowych WARSZAWA 2012 Ryzyko walutowe

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do funkcjonowania rynków finansowych. Marek Łukaszewski & Jan Sładkowski

Wprowadzenie do funkcjonowania rynków finansowych. Marek Łukaszewski & Jan Sładkowski Rynki Finansowe Z Skrypty dla studentów Ekonofizyki UPGOW Wprowadzenie do funkcjonowania rynków finansowych Skrypt dla studentów ekonofizyki sfinansowany w ramach projektu Uniwersytet Partnerem Gospodarki

Bardziej szczegółowo

INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE

INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE Napisał Marcin Otorowski Mierzyn 2003 2 SPIS TREŚCI I. Wstęp 5 II. Informacje wstępne 9 2.1. Odczytywanie informacji z tradycyjnego wykresu giełdowego 10 2.2 Odczytywanie

Bardziej szczegółowo

Teoretycznie sprawa jest DUKATOR EKONOMICZNY ADAM GRZESZAK

Teoretycznie sprawa jest DUKATOR EKONOMICZNY ADAM GRZESZAK DUKATOR EKONOMICZNY Gospodarka głupcze! ten slogan prezydenta Clintona zrobił zawrotną karierę. Kryzys gospodarczy ujawnił, że głupcami bywali nawet wybitni eksperci. Tym większe kłopoty możemy mieć my,

Bardziej szczegółowo

Platforma czy kantor czyli gdzie wymieniać pieniądze

Platforma czy kantor czyli gdzie wymieniać pieniądze 22 RYNEK OBROTU WALUTAMI W INTERNECIE Platforma czy kantor czyli gdzie wymieniać pieniądze Obecnie pieniądze możemy wymienić na kilka sposobów: w banku, w kantorze stacjonarnym i kantorze lub platformie

Bardziej szczegółowo

OD INWESTORA DO AKCJONARIUSZA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ

OD INWESTORA DO AKCJONARIUSZA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ PORADNIK KLIENTA USŁUG FINANSOWYCH Mariusz Poślad Stanisław Thiel OD INWESTORA DO AKCJONARIUSZA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ Warszawa 2015 Publikacja została wydana nakładem Komisji Nadzoru Finansowego Komisja Nadzoru

Bardziej szczegółowo

MOŻLIWOŚĆ WYKORZYSTANIA INSTRUMENTÓW RYNKU METALI SZLACHETNYCH DO DYWERSYFIKACJI RÓWNOLEGŁEJ

MOŻLIWOŚĆ WYKORZYSTANIA INSTRUMENTÓW RYNKU METALI SZLACHETNYCH DO DYWERSYFIKACJI RÓWNOLEGŁEJ STUDIA I PRACE WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I ZARZĄDZANIA NR 26 Urszula Gierałtowska Uniwersytet Szczeciński MOŻLIWOŚĆ WYKORZYSTANIA INSTRUMENTÓW RYNKU METALI SZLACHETNYCH DO DYWERSYFIKACJI RÓWNOLEGŁEJ

Bardziej szczegółowo

Oficjalne wydawnictwo Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ISBN 978-83-60510-95-4

Oficjalne wydawnictwo Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ISBN 978-83-60510-95-4 Wydawca: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa tel. 22 628 32 32 fax 22 537 77 90 www.gpw.pl Opracowanie graficzne, skład i druk: Wydawnictwo ART art@artdruk.pl Autor:

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.com

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.com Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "GPW I - Giełda Papierów Wartościowych w praktyce" Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.com Copyright by Złote Myśli & Marcin Krzywda, rok

Bardziej szczegółowo