ZoomText Dodatek do Podręcznika Użytkownika

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "ZoomText 10.1. Dodatek do Podręcznika Użytkownika"

Transkrypt

1 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika

2 Prawa autorskie ZoomText Magnifier Copyright 2014, Algorithmic Implementations, Inc. Wszystkie prawa zastrzeżone. ZoomText Magnifier/Reader Copyright 2014, Algorithmic Implementations, Inc. Wszystkie prawa zastrzeżone. ZoomText 10.1 User s Guide Addendum Copyright 2014, Algorithmic Implementations, Inc. Wszystkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane kopiowanie, powielanie, sprzedaż i inna dystrybucja niniejszego oprogramowania i dokumentacji jest złamaniem praw autorskich w rozumieniu Ustawy. Żadna część niniejszej publikacji nie może być reprodukowana, transmitowana, umieszczana w żadnym systemie zapewniającym dostęp do niej, ani tłumaczona na żaden język w żadnej formie i żadnymi środkami bez wyrażonej wprost pisemnej zgody firmy Algorithmic Implementations, Inc. (zwanej Ai Squared). Znaki towarowe ZoomText jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Algorithmic Implementations, Inc. ZoomText Magnifier, ZoomText Magnifier/ScreenReader oraz xfont są znakami towarowymi firmy Algorithmic Implementations, Inc. TruVoice jest znakiem towarowym firmy ScanSoft, Inc. NeoSpeech jest znakiem towarowym firmy NeoSpeech, Inc. Microsoft, Windows oraz Windows 8 jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Wydanie trzecie: sierpień 2014 Ai Squared, P.O. Box 669, Manchester Center, VT 05255

3 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika 1 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika Niniejszy Dodatek do Podręcznika Użytkownika ZoomText 10 zawiera informacje o nowych funkcjach i takich, które działają inaczej w ZoomText Podstawowy opis instalacji i używania ZoomText 10.1 znajduje się w Podręczniku Użytkownika ZoomText 10 oraz systemie pomocy ZoomText Ważne! Przed instalacją ZoomText 10.1, przejrzyj wymagania systemowe podane w niniejszym dodatku. Dla wersji ZoomText 10.1 wymagana jest szczególna konfiguracja sprzętu i oprogramowania.

4 2 Co nowego w ZoomText 10.1 ZoomText 10.1 zawiera następujące nowe funkcje i rozszerzenia, pozwalające na większą produktywność i wsparcie dla systemu Windows 8.x oraz dla najnowszych popularnych aplikacji: Wsparcie dla Windows 8.x ZoomText 10.1 daje niezrównane możliwości powiększenia i odczytu w systemie Windows 8.x. Tak w wypadku nowych aplikacji Windows 8.x w trybie Metro jak i w klasycznym trybie pulpitu ZoomText pozwala pracować najsprawniej i najszybciej. ZoomText 10.1 zawiera opatentowaną technologię powiększania xfont, która daje najostrzejszy powiększony tekst z dostępnych na rynku technologii. Wsparcie dla Microsoft Office 2013 ZoomText 10.1 wspiera podstawowe aplikacje Microsoft Office 2013 w tym Word, Excel oraz Outlook. Twórz, nawiguj i czytaj dokumenty z łatwością i wielką dokładnością. Wsparcie dla Internet Explorera 10 i 11 Doskonałe wsparcie dla Internet Explorera 10 i 11 (znanego jako IE10 / IE11), ZoomText 10.1 powoduje, że przeglądanie internetu staje się łatwe. Przeszukuj, nawiguj i czytaj ulubione strony z pomocą poszukiwacza internetu i narzędzi czytania (funkcje ZoomText). Ulepszone wsparcie filmów i gier Nowy mechanizm powiększenia ZoomTexta i pełne wsparcie DirectX pozwala na oglądanie wszystkich filmów i grę we wszystkie gry.

5 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika 3 Wsparcie dla urządzeń dotykowych ZoomText 10.1 może być używany z urządzeniami dotykowymi pracującymi z systemem Windows 8.x, w tym z tabletami, laptopami i monitorami dotykowymi. ZoomText śledzi dotknięcia i przeciągnięcia ekranu dotykowego we wszystkich aplikacjach. Kluczowe funkcje ZoomTexta można wywołać poprzez dotknięcie ikony ZoomText i specjalnych gestów. Uwaga: ta funkcja wymaga ekranu dotykowego reagującego na 5 lub więcej dotknięć jednocześnie. Dodatkowe poziomy powiększenia W celu wsparcia użytkowników wymagających większych powiększeń i nowych ekranów z bardzo wysokimi rozdzielczościami poziom powiększenia ZoomTexta został rozszerzony do 42x, 48x, 54x oraz 60x. Dodaliśmy więcej ułamkowych poziomów powiększenia pomiędzy 1x a 5x. Ulepszone śledzenie i echo programu Ulepszona obsługa zdarzeń ZoomTexta umożliwia bardziej dokładne śledzenie i czytanie podczas nawigacji po menu aplikacji, dialogach i innych elementach sterujących. Gładkie wskaźniki myszy We wszystkich powiększeniach ZoomText wyświetla teraz przyjemniejsze w użyciu wskaźniki myszy z gładkimi krawędziami. Efekty przejścia rozszerzeń kolorów Nowe efekty przejścia ZoomTexta dają poczucie wygody podczas przełączania pomiędzy różnymi trybami rozszerzeń kolorów.

6 4 Czego nie ma w ZoomText 10.1 Następujące funkcje ZoomText 10 są czasowo niedostępne w ZoomText Funkcje te zostaną dodane w kolejnych darmowych aktualizacjach: Zamrażanie okna Wsparcie pracy z dwoma monitorami Poszukiwacz tekstu

7 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika 5 Wymagania systemowe Dla wersji ZoomText 10.1 wymagana jest szczególna konfiguracja sprzętu i oprogramowania: Windows 7, 8 lub 8.1 Procesor: 2 GHz single core lub 1 GHz dual core Pamięć (RAM): 2 GB o Rekomendowana: 4 GB lub więcej Karta graficzna ze wsparciem DirectX 9.1 lub wyższego o o Rekomendowana: DirectX 10 lub wyższe Rekomendowana: 256 MB dedykowanej pamięci dla karty graficznej Dostępne miejsce na dysku twardym: 350 MB 5-punktowy ekran dotykowy dla funkcji dotykowych ZoomText Karta dźwiękowa (tyko dla MagReadera) USB 2.0 (dla wsparcia Kamery ZoomText w przyszłości)

8 6 Szybki start W niniejszym rozdziale poznasz podstawowe kroki niezbędne dla instalacji, uruchamiania i odinstalowania ZoomTexta, lecz tylko te specyficzne dla Windows 8.x. Pełna informacja o tych procedurach zawarta jest w rozdziale Szybki start Podręcznika Użytkownika ZoomText 10 oraz w systemie pomocy ZoomText Instalacja ZoomTexta Instalacja ZoomTexta 1. Wyłącz oprogramowanie antywirusowe i zamknij wszystkie inne programy. 2. Umieść CD ZoomText 10.1 w napędzie CD. Program instalacyjny ZoomText zostanie uruchomiony automatycznie. Postępuj dalej zgodnie z instrukcjami. 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Jeśli program instalacyjny nie rozpocznie się automatycznie 1. Wciśnij Windows + R aby otworzyć dialog Uruchom. 2. Liknij przycisk Przeglądaj... i odnajdź napęd CD- ROM. 3. Wybierz program Setup i kliknij Otwórz. 4. Kliknij OK.

9 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika 7 Rozpoczęcie pracy z ZoomTextem 10.1 Rozpoczęcie pracy z ZoomTextem w Windows 8.x Wykonaj jedną z czynności: Na ekranie startowym kliknij kafelek ZoomText Na Pulpicie Windows kliknij ikonę ZoomText Na ekranie startowym otwórz dodatkowy pasek narzędzi ( Charm bar ) i wybierz narzędzie Wyszukiwanie, co spowoduje otwarcie panela wyszukiwania. Napisz: ZoomText. Pokaże się lista pasujących elementów. Wybierz element ZoomText Rozpoczęcie pracy z ZoomTextem w Windows 7 Wykonaj jedną z czynności: Na Pulpicie Windows kliknij ikonę ZoomText W Menu Start Windows, wybierz Programy ZoomText 10.1 ZoomText Uwaga: oomtext może być skonfigurowany tak, żeby ładował się automatycznie po starcie Windows. Tę opcję można ustawić podczas instalacji ZoomTexta, lub w dialogu Właściwości ZoomTexta.

10 8 Odinstalowywanie ZoomTexta 10.1 Odinstalowywanie ZoomTexta w Windows 8.x Wykonaj jedną z czynności: Na ekranie startowym kliknij prawym klawiszem kafelek ZoomText W pasku aplikacji widocznym u dołu ekranu wybierz Odinstaluj. Na ekranie startowym wpisz Deinstalacja ZoomText. Na liście wyników, które pokażą się w lewym górnym rogu ekranu wybierz element Deinstalacja ZoomText Odinstalowywanie ZoomTexta w Windows 7 In the Windows Start menu, choose Programs ZoomText 10.1 Other Uninstall ZoomText 10.1.

11 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika 9 Wsparcie dla ekranu dotykowego ZoomText 10.1 może być używany z urządzeniami dotykowymi w tym z tabletami, laptopami i monitorami dotykowymi. ZoomText śledzi dotknięcia i przeciągnięcia ekranu dotykowego we wszystkich aplikacjach. ZoomText nie przeszkadza w używaniu tych gestów i będzie na nie odpowiadał w taki sam sposób, jak odpowiada na kliknięcia myszy czy przyciśnięcia klawiszy klawiatury. Dostęp do interface'u użytkownika ZoomText (paska narzędzi, menu oraz dialogów) jest możliwy z pomocą tych samych gestów, które znasz z innych aplikacji. Informacja o sposobie sterowania Window 8 za pomocą gestów na ekranie dotykowym opisane są w pomocy Windows 8.x oraz podręczniku użytkownika. Można też przejrzeć strony internetowe Microsoft Windows w poszukiwaniu artykułów o użyciu ekranu dotykowego i gestów w Windows 8.x. Uwaga: Wymagany jest ekran dotykowy wspierający przynajmniej 5 jednoczesnych dotknięć. Takie ekrany będą posiadały logo Designed for Windows 8.x.

12 10 Używanie programu powiększającego na ekranie dotykowym Istnieje kilka istotnych pojęć, zachować i technik, o których trzeba pamiętać podczas używania programu powiększającego na ekranie dotykowym w Windows 8.x: Wiele aplikacji pozwala na powiększanie i przewijanie dokumentów, które wyświetlają. Program powiększający dodaje drugi poziom powiększania i przewijania ponadto, co może powodować dezorientację jeśli tak aplikacja jak i program powiększający powiększają jednocześnie. Aby tego uniknąć radzimy używać tylko jednego z poziomów jednocześnie. Używanie samodzielnego urządzenia z ekranem dotykowym wymaga użycia klawiatury ekranowej. Podczas używania programu powiększającego klawiatura ekranowa nie będzie w pełni widoczna, więc niezbędne będzie przewijanie ekranu w celu dotarcia do wszystkich klawiszy. To opóźni pisanie i w ogóle pracę. Dlatego radzimy podłączenie fizycznej (zewnętrznej) klawiatury do pisania dłuższego tekstu.

13 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika 11 Ikona dotykowa ZoomText ZoomText 10.1 ma specjalną ikonę dotykową, która daje szybki dostęp do kluczowych funkcji ZoomTexta za pomocą gestów. Funkcje te to zmiana powiększenia, przewijanie powiększonego obrazu i używanie narzędzi AppReader oraz Wymów. Oto jak to działa... Domyślnie po zainstalowaniu ZoomText 10.1 na urządzeniu z ekranem dotykowym na krawędzi ekranu ukaże się ikona ZoomText. Ikona ta pozostaje widoczna nawet po zmianie powiększenia lub przewinięciu powiększonego ekranu. Można ją umieszczać w kilku ustalonych pozycjach na krawędzi ekranu, zgodnie z preferencjami użytkownika oraz przesunąć na inne miejsce w wypadku, gdy ikona przykrywa ważną treść. Uwaga: Użycie ikony dotykowej wymaga ekranu dotykowego reagującego na najmniej 5 jednoczesnych dotknięć.

14 12 Ikona dotykowa ZoomText ma dwa tryby działania: tryb dotykowy Windows oraz tryb dotykowy ZoomText. Tryb dotykowy Windows przepuszcza wszystkie gesty do systemu Windows i do aplikacji, które reagują tak, jakby ZoomText nie był uruchomiony. Ten tryb należy włączyć kiedy się chce pracować z aplikacjami lub na pulpicie (również z paskiem narzędzi ZoomText). W trybie dotykowym Windows ikona wygląda jak grupa kafelków Windows 8.x z palcem wskazującym u dołu: Tryb dotykowy ZoomText przekazuje gesty do ZoomTexta. W tym trybie można uzywać gestów do wywołania funkcji ZoomTexta (np. dokładna regulacja powiększenia czy przewijanie powiększonego obrazu). W trybie dotykowym ZoomText ikona wygląda jak logo ZoomTexta z palcem wskazującym u dołu: Ikona ta będzie pulsować (znikać i pojawiać się), kiedy aktywny jest tryb dotykowy ZoomText.

15 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika 13 Ekran startowy Windows 8.x z ikoną dotykową ZoomText

16 14 Włączanie i praca z ikoną dotykową ZoomText W tym rozdziale dowiesz się jak włączać i operować ikoną dotykową ZoomText. Włączanie i wyłączanie ikony dotykowej W menu Ustawienia wybierz Wsparcie ekranu dotykowego Włącz ikonę dotykową. Po włączeniu ikona dotykowa pojawi się na krawędzi ekranu. Po wyłączeniu zostanie schowana. Uwaga: Ikona dotykowa jest schowana również wtedy, kiedy ZoomText jest wyłączony. Zmiana wielkości ikony dotykowej W menu Ustawienia wybierz Wsparcie ekranu dotykowego Wielkość ikony dotykowej {wielkość}. Ikona dotykowa zmienia wielkość stosownie do dokonanego wyboru. Wybór schematu kolorów ikony dotykowej W menu Ustawienia wybierz Wsparcie ekranu dotykowego Kolor ikony dotykowej {kolor}. Ikona dotykowa zmienia kolor na wybrany.

17 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika 15 Przesuwanie ikony dotykowej po ekranie Dotknij i przytrzymaj ikonę dotykową, po czym przesuń ją do wybranego miejsca na krawędzi ekranu. Po puszczeniu ikony zostanie ona przemieszczona do najbliższego z punktów docelowych. Przełączanie pomiędzy trybem dotykowym Windows a trybem dotykowym ZoomText Dotknij krótko dwa razy ikonę dotykową palcem. W trybie dotykowym Windows ikona ma kształt grupy kafelków Windows 8.x. W trybie dotykowym ZoomText ikona wygląda jak logo ZoomTexta. Porada! Można chwilowo zmienić tryb dotykowy przytrzymując ikonę. Kiedy zdejmiesz palec z ikony dotykowej poprzedni tryb zostanie przywrócony. Oznacza to, że w trybie dotykowym Windows można błyskawicznie przejść do trybu ZoomText, aby wywołać funkcję ZoomText z pomocą gestu, a potem automatycznie powrócić do trybu dotykowego Windows. Również odwrotnie, w trybie dotykowym ZoomText można przejść szybko do trybu Windows, aby przesłać gest do systemu Windows lub aplikacji i powrócić automatycznie do trybu ZoomText.

18 16 Wywoływanie funkcji ZoomTexta z pomocą gestów W tym rozdziale dowiesz się jak użyć ikony dotykowej ZoomText i gestów, aby sterować funkcjami ZoomTexta. Pamiętaj, że w tym celu ikona musi być w trybie ZoomText. Informacje o funkcjach ZoomTexta znajdują się w Podręczniku Użytkownika ZoomText 10 oraz w systemi pomocy ZoomText Wyświetlanie interface'u użytkownika ZoomText Dotknij krótko dwa razy ekranu czterema palcami. Zmiana powiększenia Dotknij krótko dwa razy i przytrzymaj trzy palce, po czym przesuń je w górę (powiększanie) lub w dół (zmniejszanie). Przewijanie powiększonego obrazu Przesuwaj trzema palcami po ekranie.

19 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika 17 Dopasowywanie wielkości i położenia okna powiększenia 1. Na pasku narzędzi Magnifier wybierz Tryb Dopasuj. Uaktywni się narzędzie dopasowywania z uchwytami widocznymi na krawędziach okna powiększania. 2. Zmianę wielkości okna wykonuj poprzez wskazanie palcem uchwytu i przesuwanie go do uzyskania pożądanego rozmiaru. 3. Przesuwanie okna wykonuj poprzez wskazanie palcem wewnątrz okna i przesuwanie. 4. Wyjście z trybu dopasowywania krótkie, dwukrotne dotknięcie trzema palcami. Tryby przeglądu 1. Krótko dotnij ekran dwa razy trzema palcami. Powiększenie zostanie czasowo wyłączone i pojawi się poszukiwacz widoku. 2. Przesuwanie okna powiększenia przytrzymaj jednym palcem wewnątrz poszukiwacza widoku i przeciągaj. 3. Wyjście z trybu przeglądu i powiększenie okna ustawionego w poprzednim kroku podwójne krótkie dotknięcie jednym palcem. 4. Wyjście z trybu przeglądu i powrót do poprzednio ustawionego okna podwójne krótkie dotknięcie trzema palcami.

20 18 Używanie narzędzia Wymów 1. W pasku narzędzi Mowa wybierz Wymów. Uaktywni się narzędzie Wymów. 2. Aby usłyszeć pojedyncze słowo, dotknij je. 3. Aby usłyszeć blok tekstu, zakreśl po przekątnej jednym palcem prostokąt, co spowoduje jego podświetlenie. Po zakończeniu przeciągania cały podświetlony tekst zostanie wymówiony. 4. Wyjście z narzędzia Wymów - podwójne krótkie dotknięcie trzema palcami.

21 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika 19 Używanie AppReadera 1. Otwórz dokument, stronę internetową lub wiadomość pocztową, które chcesz odczytać. 2. Uruhom AppReader za pomocą jednej z następujących metod: o o Rozpoczęcie czytania od dowolnego wyrazu: podwójne krótkie dotknięcie jednym palcem na wyrazie, od którego chcesz rozpocząć czytanie. Rozpoczęcie czytania od kursora (o ile jest aktywny): podwójne krótkie dotknięcie dwoma palcami. AppReader rozpoczyna czytanie. 3. Zatrzymanie i ponowne rozpoczęcie czytania oraz nawigacja i czytanie po wyrazie, wierszu, zdaniu lub akapicie można wykonać jednym z gestów wymienionych w tabeli poniżej. 4. Zakończenie AppReadera: podwójne krótkie dotknięcie trzema palcami. Po zakończeniu działania AppReadera kursor jest automatycznie umieszczany na ostatnim wyrazie podświetlonym w AppReaderze (o ile kursor istnieje w aplikacji).

22 20 Gesty AppReadera Komendy Włącz/wyłącz czytanie (Start/Pauza) Czytaj od nowego miejsca Mów kolejny wyraz Mów poprzedni wyraz Mów bieżący wyraz Mów wyraz poniżej Mów wyraz powyżej Mów następne zdanie Mów poprzednie zdanie Mów następny akapit Mów poprzedni akapit Koniec Dokumentu Początek Dokumentu Gesty Podwójne krótkie dotknięcie 2 palcami Dotknięcie 1 palcem Muśnij 1 palcem w prawo Muśnij 1 palcem w lewo Podwójne krótkie dotknięcie 1 palcem wypowiada wyraz. Powtarzanie tego gestu na tym samym wyrazie (w ciągu dwóch sekund) wykona kolejno akcje: mów/literuj/literuj imionami. Po upływanie dwóch sekund cykl wraca do mów. Muśnięcie 1 palcem w dół Muśnięcie 1 palcem w górę Muśnięcie 2 palcami w prawo Muśnięcie 2 palcami w lewo Muśnięcie 2 palcami w dół Muśnięcie 2 palcami w górę Muśnięcie 4 palcami w dół Muśnięcie 4 palcami w górę

23 ZoomText 10.1 Dodatek do Podręcznika Użytkownika 21 Efekty przejścia Efekty przejścia zostały zaprojektowane w celu uzyskania płynnych przejść pomiędzy poszczególnymi schematami rozszerzeń ZoomTexta. ZoomText 10.1 wykonuje płynne przejścia przy zmianach rozszerzeń kolorów. Włączanie i wyłączanie efektów przejścia 1. W menu Ustawienia wybierz Interface Użytkownika... Ukaże się dialog Właściwości z otwartą zakładką Interface Użytkownika. 2. Upewnij się, że włączony lub wyłączony (w zależności od potrzeby) jest włącznik Włącz efekty przejścia dla rozszerzeń ekranu. 3. Kliknij przycisk OK.

24 Phone: (802) Fax: (802) Mail: P.O. Box 669 Manchester Center, VT USA

Indeks. Spis treści. Instrukcja obsługi

Indeks. Spis treści. Instrukcja obsługi 1 Instrukcja obsługi Bamboo (CTH-470, CTH-670) Bamboo Pen (CTL-470) Przygotowanie Nawigacja z funkcją dotyku Ustawienia własne funkcji dotyku Sposób korzystania z przycisków ExpressKeys Korzystanie z pióra

Bardziej szczegółowo

Lunar Program powiększający Wersja 7.0

Lunar Program powiększający Wersja 7.0 Lunar Program powiększający Wersja 7.0 dla Systemów Operacyjnych Microsoft Windows Copyright 1998-2006 Dolphin Oceanic Ltd. Technology House Blackpole Estate, West Worcester WR3 8TJ Wielka Brytania Tel:

Bardziej szczegółowo

U Instrukcja obsługi

U Instrukcja obsługi U Instrukcja obsługi Spis treści Ważne informacje...7 Android co i dlaczego?...8 Aplikacje...8 Czynności przygotowawcze...9 Przygotowanie telefonu do pracy...9 Włączanie i wyłączanie telefonu...11 Kreator

Bardziej szczegółowo

Lenovo IdeaPad Flex 14/Flex 14D Flex 15/Flex 15D

Lenovo IdeaPad Flex 14/Flex 14D Flex 15/Flex 15D Lenovo IdeaPad Flex 14/Flex 14D Flex 15/Flex 15D Podręcznik użytkownika Przed rozpoczęciem korzystania z komputera zapoznaj się z informacjami na temat bezpieczeństwa i ważnymi wskazówkami w dołączonych

Bardziej szczegółowo

ipad Podręcznik użytkownika Dotyczy oprogramowania ios 5.1

ipad Podręcznik użytkownika Dotyczy oprogramowania ios 5.1 ipad Podręcznik użytkownika Dotyczy oprogramowania ios 5.1 Spis treści 9 Rozdział 1: Przegląd 9 Omówienie 10 Przyciski 12 Tacka karty Micro SIM 12 Ekran początkowy 16 Korzystanie z ekranu wielodotykowego

Bardziej szczegółowo

Focus 14 Blue Monitor brajlowski Podręcznik użytkownika

Focus 14 Blue Monitor brajlowski Podręcznik użytkownika Focus 14 Blue Monitor brajlowski Podręcznik użytkownika Freedom Scientific Inc. Opublikowany przez: Freedom Scientific Inc 11800 31st Court North St. Petersburg, Florida 337161805 USA http://www.freedomscientific.com

Bardziej szczegółowo

WERSJA POLSKA. Instrukcja obsługi User Guide LG-V490. www.lg.com MFL68624816 (1.0)

WERSJA POLSKA. Instrukcja obsługi User Guide LG-V490. www.lg.com MFL68624816 (1.0) WERSJA POLSKA E N G L I S H Instrukcja obsługi User Guide LG-V490 MFL68624816 (1.0) www.lg.com UWAGA! Pamiętaj, że tablet LG-V490 często wykorzystuje połączenia danych. Wykup u swojego Operatora stosowny

Bardziej szczegółowo

Sieci społecznościowe Przeglądanie Zdjęcia i filmy. Lokalizacja i nawigacja. Bezpieczeństwo

Sieci społecznościowe Przeglądanie Zdjęcia i filmy. Lokalizacja i nawigacja. Bezpieczeństwo Moto G zdjęcie Rzut oka Start t Ekran główny i aplikacje Sterowanie iwłasn własne ustawienia Rozmowy telefoniczne Kontakty Wiadomości Poczta e-mail Pisanie Sieci społecznościowe Przeglądanie Zdjęcia i

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Wydanie 1.0 Podręcznik opracowany przez VIX Automation sp. z o.o. Autoryzowanego Dystrybutora GE Intelligent

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika BlackBerry Classic Smartphone Wersja: 10.3.1 Podręcznik użytkownika Opublikowano: 2015-03-02 SWD-20150302144616871 Spis treści Konfiguracja i podstawowe funkcje...6 Nowości w tym wydaniu... 6 Smartfon

Bardziej szczegółowo

GEN 5 INSTRUKCJA OBSŁUGI,

GEN 5 INSTRUKCJA OBSŁUGI, POLSKI 405 605 WIFI 705 WIFI GEN 5 INSTRUKCJA OBSŁUGI, JĘZYK POLSKI Wersja 3.0 Najnowszą wersję niniejszej instrukcji obsługi można pobrać ze strony www.archos.com/manuals. Szanowny Kliencie, Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Nokia Lumia 800

Instrukcja obsługi Nokia Lumia 800 Instrukcja obsługi Nokia Lumia 800 Wydanie 2.0 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 4 Pierwsze kroki 6 Klawisze i części 6 Klawisze Wstecz, Start i Szukaj 7 Wkładanie karty SIM 8 Ładowanie telefonu

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika Nokia Lumia 625

Podręcznik użytkownika Nokia Lumia 625 Podręcznik użytkownika Nokia Lumia 625 Wydanie 1.0 PL Psst... Ten przewodnik to nie wszystko... W telefonie znajduje się podręcznik użytkownika masz go zawsze pod ręką. Na ekranie startowym przesuń palcem

Bardziej szczegółowo

AR-NB2 AR-NB2 N MODUŁ ROZSZERZENIA SIECIOWEGO. PODRĘCZNIK OBSŁUGI (skaner sieciowy)

AR-NB2 AR-NB2 N MODUŁ ROZSZERZENIA SIECIOWEGO. PODRĘCZNIK OBSŁUGI (skaner sieciowy) MODEL AR-NB AR-NB N MODUŁ ROZSZERZENIA SIECIOWEGO PODRĘCZNIK OBSŁUGI (skaner sieciowy) Strona WPROWADZENIE... KORZYSTANIE Z FUNKCJI SKANERA SIECIOWEGO - INFORMACJE PODSTAWOWE... KORZYSTANIE Z FUNKCJI SKANERA

Bardziej szczegółowo

Program do optycznego rozpoznawania znaków. ABBYY FineReader. Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika. 2003 ABBYY Software Ltd

Program do optycznego rozpoznawania znaków. ABBYY FineReader. Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika. 2003 ABBYY Software Ltd Program do optycznego rozpoznawania znaków ABBYY FineReader Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika 2003 ABBYY Software Ltd Informacje w tym dokumencie mogą się zmienić bez uprzedzenia i nie niosą żadnych zobowiązań

Bardziej szczegółowo

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU Podręcznik z ćwiczeniami dla ucznia FUNDACJA WSPOMAGANIA WSI Warszawa 2009 Wydawca: Fundacja Wspomagania Wsi Opracowanie: Dorota Pronobis Koncepcja

Bardziej szczegółowo

Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc.

Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc. Copyright Acronis, Inc., 2000 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc. Acronis Compute with Confidence, Acronis Startup Recovery

Bardziej szczegółowo

KDL-55W829B/50W829B KDL-55W828B/50W828B

KDL-55W829B/50W829B KDL-55W828B/50W828B Strona górna KDL-55W829B/50W829B KDL-55W828B/50W828B ze Korzystanie z 1 Strona górna > Czynności podstawowe ze Używanie pilota Odkryj Discover Ekran Menu głównego Regulacja obrazu Używanie i-manual Obserwacja

Bardziej szczegółowo

Polski. All-in-One PC. Podręcznik użytkownika. Seria P1801

Polski. All-in-One PC. Podręcznik użytkownika. Seria P1801 All-in-One PC Podręcznik użytkownika Seria P1801 PL7705 Styczeń 2013 Z tabletem firmy Asus P1801 musi być używana stacja PC P1801 Informacje o prawach autorskich Żadnej z części tego podręcznika, włącznie

Bardziej szczegółowo

WF Mag dla Windows. Zaczynamy!

WF Mag dla Windows. Zaczynamy! WF Mag dla Windows Zaczynamy! WF Mag dla Windows Spis treści O CZYM JEST TA KSIĄŻKA... 5 I STALACJA PROGRAMU... 7 ODROBINA TEORII... 7 Organizacja danych w WF Magu dla Windows... 9 Dlaczego instalacja

Bardziej szczegółowo

Zewnętrzny dysk twardy Podręcznik. użytkownika

Zewnętrzny dysk twardy Podręcznik. użytkownika Zewnętrzny dysk twardy Podręcznik użytkownika Działanie przycisku wielofunkcyjnego: Przytrzymanie, dopóki nie zaświeci się dioda LED: Włączenie zasilania. Wciśnięcie przy włączonym zasilaniu: Rozpoczęcie

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika Nokia 700

Podręcznik użytkownika Nokia 700 Podręcznik użytkownika Nokia 700 Wydanie 3.1 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 5 Szybki start 7 Klawisze i części 7 Wkładanie karty SIM 7 Wkładanie karty pamięci 9 Ładowanie baterii 11 Ładowanie

Bardziej szczegółowo

Dawid CEKUS Ludwik KANIA. Modelowanie bryłowe zespołów i elementów maszyn w programach grafiki inżynierskiej

Dawid CEKUS Ludwik KANIA. Modelowanie bryłowe zespołów i elementów maszyn w programach grafiki inżynierskiej Publikacja współfinansowana ze środków UNII EUROPEJSKIEJ w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt Plan Rozwoju Politechniki Częstochowskiej Dawid CEKUS Ludwik KANIA Modelowanie bryłowe zespołów

Bardziej szczegółowo

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika Wersja polska: www.sirtom.pl 2013 Spis treści Witamy w programie Activity Monitor... 3 Szybki start... 4 Dodatkowe uwagi odnośnie instalacji:...

Bardziej szczegółowo

Komputer TravelMate Serii 2410. Instrukcja Obsługi

Komputer TravelMate Serii 2410. Instrukcja Obsługi Komputer TravelMate Serii 2410 Instrukcja Obsługi Copyright 2005. Acer Incorporated. Wszelkie prawa zastrzeżone. Instrukcja obsługi komputera serii TravelMate 2410 Wydanie oryginalne: Lipiec 2005 Publikacja

Bardziej szczegółowo

Komputer TravelMate Serii 4010. Instrukcja Obsługi

Komputer TravelMate Serii 4010. Instrukcja Obsługi Komputer TravelMate Serii 4010 Instrukcja Obsługi Copyright 2005. Acer Incorporated. Wszelkie prawa zastrzeżone. Instrukcja obsługi komputera serii TravelMate 4010 Wydanie oryginalne: Czerwiec 2005 Publikacja

Bardziej szczegółowo

ipad Podręcznik użytkownika System ios 8.1 (luty 2015)

ipad Podręcznik użytkownika System ios 8.1 (luty 2015) ipad Podręcznik użytkownika System ios 8.1 (luty 2015) Spis treści 8 Rozdział 1: ipad przegląd 8 ipad przegląd 9 Akcesoria 10 Ekran Multi-Touch 10 Przycisk Uśpij/Obudź 11 Przycisk Początek 12 Przyciski

Bardziej szczegółowo

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Podręcznik użytkownika. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Podręcznik użytkownika. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Version 1.1 Readiris 14 Windows Podręcznik użytkownika 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Readiris TM 14 - Podręcznik użytkownika Spis treści Podstawowe informacje o Readiris... 1 Co nowego

Bardziej szczegółowo

Lenovo S20-30 / S20-30 Touch

Lenovo S20-30 / S20-30 Touch Lenovo S20-30 / S20-30 Touch Podręcznik użytkownika Przed rozpoczęciem korzystania z komputera zapoznaj się z informacjami na temat bezpieczeństwa i ważnymi wskazówkami w dołączonych instrukcjach. Uwagi

Bardziej szczegółowo

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów SPIS TREŚ CI Ważne informacje 3 Informacje podstawowe 5 Bezpieczeństwo i wygoda... 5 Środki ostrożności... 5 Zalecenia zdrowotne... 5 Poznawanie komputera...

Bardziej szczegółowo