DIAGNOSTYKA I NAPRAWA SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "DIAGNOSTYKA I NAPRAWA SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO"

Transkrypt

1 DIAGNOSTYKA I NAPRAWA SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO

2 Hardware + Firmware Software

3 Rodzaje komputerów Komputer stacjonarny desktop Komputer przenośny laptop, netbook, ultrabook Osobisty komputer przenośny PDA(palmtop) Smartfon Tablety PC Serwer Mainframe

4 Zestaw komputerowy

5 Budowa komputera

6 Chipset Intel P4S

7 Chipset Intel X58

8 Systemy operacyjne System operacyjny (ang. skrót OS Operating System) oprogramowanie zarządzające sprzętem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

9 Systemy operacyjne - warstwy logiczne UŻYTKOWNIK APLIKACJE SYSTEM OPERAC SPRZĘT

10 Oprogramowanie użytkowe Wszelkiego rodzaju aplikacje (programy komputerowe) wykonujące określone zadania na rzecz użytkownika systemu komputerowego Może istnieć wiele rodzajów oprogramowania np.: Oprogramowanie biurowe (edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne

11 Oprogramowanie użytkowe Może istnieć wiele rodzajów oprogramowania np.: Oprogramowanie biurowe (edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, programy pocztowe, programy do tworzenia prezentacji multimedialnych itp.) Oprogramowanie graficzne (edytory grafiki wektorowej i rastrowej: Corel Draw, Photoshop, Gimp, Paint itp.) Oprogramowanie specjalistyczne (programy diagnostyczne, kompilatory, obsługa sieci) Oprogramowanie antywirusowe Oprogramowanie bazodanowe( Access, Oracle, SAP itp.) Rozrywka (gry, odtwarzacze multimediów)

12 SPRZĘT KOMPUTEROWY

13 Płyta główna Płyta główna (ang. motherboard, mainboard) obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

14 Płyta główna Podstawowymi elementami płyty głównej są: chipset gniazdo procesora IDE sloty pamięci operacyjnej PCI PCI Express BIOS

15 Płyta główna Elementy płyty głównej Płyta z podzespołami

16 Chipset Jest to główny element płyty głównej odpowiadający za komunikację pomiędzy poszczególnymi elementami płyty. Jest to serce płyty głównej i decyduje czy nowe rozwiązania będą przez płytę obsługiwane, ew. czy będą działały szybko czy wolno.

17 Chipset - budowa CPU AGP/PCI E 16x MOSTEK PÓLNOCNY RAM RAM PCI E 1x PORTY USB MOSTEK POŁUDNIOWY PORTY PCI ZŁĄCZA SATA MAG. IDE

18 Procesor Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora. Procesory (zwane mikroprocesorami) wykonywane są zwykle jako układy scalone zamknięte w hermetycznej obudowie, często posiadającej złocone wyprowadzenia (stosowane ze względu na odporność na utlenianie). Ich sercem jest monokryształ krzemu, na który naniesiono techniką fotolitografii szereg warstw półprzewodnikowych, tworzących, w zależności od zastosowania, sieć od kilku tysięcy do kilkuset milionów tranzystorów. Połączenia wykonane są z metalu (aluminium, miedź). Jedną z podstawowych cech procesora jest długość (liczba bitów) słowa, na którym wykonywane są podstawowe operacje obliczeniowe. Jeśli słowo ma 64 bity, mówimy, że procesor jest 64-bitowy. Innym ważnym parametrem określającym procesor jest szybkość z jaką wykonuje on rozkazy. Przy danej architekturze procesora, szybkość ta w znacznym stopniu zależy od czasu trwania pojedynczego taktu.

19 Procesor - budowa

20 Procesor -budowa

21 Procesor -rodzaje JEDNORDZENIOWY DWURDZENIOWY RDZEŃ RDZEŃ 1 RDZEŃ 2 CACHE L2 CACHE L2 CHIPSET CHIPSET RAM RAM

22 Procesor - producenci Dwoma głównymi producentami procesorów na świecie są obecnie dwie firmy Intel i AMD. Przewaga w chwili obecnej jest jeszcze po stronie firmy Intel ale stosunek ten znacznie się zmienił na korzyść AMD niż jeszcze kilka lat temu. Każda z firm wypuściła na rynek kilka serii produktów oddających dokonujący się postęp i potrzeby rynku.

23 Procesor - gniazda Każdy procesor do zamontowania na płycie głównej potrzebuje gniazda w terminologi informatycznej nazywanego socket. Gniazdo zależy od rodzaju procesora i producenta. Nie można zamontować każdego procesora w każdym gnieździe. Biorąc po uwagę dwóch głównych producentów możemy

24 Procesor - gniazda Biorąc po uwagę dwóch głównych producentów możemy wyróżniamy następujące gniazda. Intel 865, 915, i 975X P3x, X3x, G3x AMD Socket 754 Socket 939 AM2 AM2+ i AM3

25 Procesor producenci (Intel) Pentium 4; nie produkowany już hit Intela. były taktowane częstotliwością bliską 4GHz. Jak na swoje czasy bardzo wydajny układ, jednak wydzielał znaczne ilości ciepła, co powodowało czasami kłopoty z prawidłowym chłodzeniem. Pierwsze modele były produkowane w procesie 0,13um (mikrometr) czyli 130nm (nanometr), następnie udało się pomniejszyć całość do 90nm (nanometr Układy z rodziny Pentium 4 można bardzo często spotkać w starszych komputerach, lub na aukcjach, czy giełdach komputerowych. Pentium D; za pomocą tego układu firma weszła na rynek z pierwszym procesorem dwurdzeniowym Po prostu Intel wziął dwa Pentium 4 i zamknął je w jednej obudowie.. Po pierwsze układy te niemiłosiernie się grzały, co powodowało problemy z ich prawidłowym schłodzeniem. Po drugie ich wydajność nie była tak wysoka jak by można tego oczekiwać, a wynikało to z niedoskonałości architektonicznych. Mimo wszystko przez pewien czas były dość popularne. Ciekawostka wśród procesorów przed opracowaniem w pełni dwurdzeniowych procesorów z rodziny Core.

26 Procesor producenci (Intel) Celeron D; niskobudżetowa seria Intela przeznaczona do zastosowań biurowych. Cechuje się dość słabą wydajnością, jednak rekompensuje to niską ceną. Układy z rodziny Celeron D nie są szczególnie wysilone, dlatego nie wydzielają jakiś ogromnych ilości ciepła, w związku z czym nie potrzebują rozbudowanych i głośnych układów chłodzenia. Dobry wybór do biura lub domu, gdzie nie wymaga się wysokiej wydajności. Core 2; obecnie najpopularniejsze procesory na rynku. Układy w pełni dwurdzeniowe, a także występują jako układy czterordzeniowe. W przypadku tych czterordzeniowych konstrukcji sytuacja wygląda analogicznie jak przy Pentium D, są to po prostu dwa dwurdzeniowe procesory zamknięte w jednej obudowie. Jednak dwurdzeniowe układy zaprojektowane są wyśmienicie. CPU Core zostały od razu skonstruowane jako procesory wielordzeniowe o niskim poborze energii, przez co wydzielają stosunkowo niewielkie ilości ciepła. Charakteryzują się natomiast bardzo wysoką wydajnością, dużo wyższą niż budżetowe układy Celeron. Pod nazwą Intel Core Duo znajdziemy układy dwurdzeniowe (duo oznacza dwa), natomiast jeśli jesteśmy zainteresowani procesorem z czterema rdzeniami szukajmy oznaczenia Intel Core Quad (quad oznacza cztery).

27 Procesor producenci (Intel) Intel Core procesory Intel Core i3 -Dwurdzeniowy 64-bitowy procesor taktowany zegarem 3.3 GHz montowany w płytach głównych w komputerach stacjonarnych. Wyposażony w 3 MB pamięci podręcznej L3. Wykorzystuje gniazdo Socket Procesor oferuje do dyspozycji użytkowników dwa rdzenie i cztery wątki. Prezentowany procesor został wykonany w 22nm procesie technologicznym i posiada zintegrowany chipset graficzny Intel Media Accelerator HD taktowany 650MHz. Najpopularniejsze modele procesorów Intel Core procesory Intel Core i5 zapewniają niespotykaną wydajność i oszałamiające funkcje graficzne na urządzeniu Ultrabook, komputerze All-in-One lub zwykłym komputerze laptopie lub komputerze stacjonarnym. Procesory Intel Core i5 są wyposażone w szereg technologii zapewniających bezproblemową obsługę funkcji graficznych, a także komfortowe wykonywanie ulubionych zadań, takich jak tworzenie, udostępnianie i przeglądanie materiałów oraz granie.

28 Procesor producenci (Intel) Procesory Intel Core i7 trzeciej generacji zapewniają najwyższą wydajność urządzeń Ultrabook oraz komputerów All-in-One i standardowych. Procesory Intel Core i7 zapewniają widoczną i odczuwalną różnicę w obsłudze najbardziej zaawansowanych zadań związanych z odtwarzaniem materiałów HD i 3D, wielozadaniowością i multimediami. Procesory Intel Core i7 udostępniają nowoczesne technologie gwarantujące szybsze, płynniejsze i wydajniejsze działanie komputera oraz funkcji graficznych w zakresie obsługi wszystkich ulubionych zajęć od edycji filmów po intensywne granie.

29 Procesor producenci (AMD) Athlon 64; nie najnowszy już produkt AMD, za pomocą którego Intel miał spore kłopoty z obronieniem pozycji rynkowego lidera. Jak na swoje czasy bardzo dobry i wydajny układ. Wśród urządzeń używanych godny polecenia. Pochodzi jeszcze z ery procesorów jednordzeniowych. Sempron; budżetowy produkt AMD przeznaczony do biura, nie sprawdzi się zbytni w wymagających dużej mocy obliczeniowej grach komputerowych. Jego zaletą jest niewysoka cena. Produkt godny polecenia do miejsca gdzie olbrzymia moc obliczeniowa nie jest potrzebna i byłaby niewykorzystana

30 Procesor producenci (AMD) Athlon 64 X2; obecnie produkowany, bardzo wydajny CPU. Posiada w swojej obudowie oczywiście dwa rdzenie, które pozwalają mu konkurować z podobnymi układami Intela. Bardzo dobry produkt, sprawdzi się na przykład w komputerze do zastosowań uniwersalnych. Spokojnie możemy na tym procesorze uruchomić wszelkie multimedia, czy zagrać w nowe gry komputerowe. Pamiętajmy że do wyboru mamy bardzo wiele wariacji tego modelu, różniących się na przykład częstotliwością pracy, a więc i wydajnością. Im wyższe oznaczenie liczbowe danego modelu, tym wyższej wydajności należy się spodziewać Phenom; najnowszy, czterordzeniowy produkt AMD, bardzo wydajny, doskonale nada się do zbudowania bardzo szybkiej platformy dla graczy. Niestety cena tego urządzenia jest na razie dość wysoka. W niedalekiej przyszłości jednak, będzie na pewno rozwijany, tak więc ceny poszczególnych modeli powinny spadać.

31 Pamięć Do właściwej pracy podzespołów komputera i ich współpracy z procesorem potrzebna jest pamięć. Możemy dokonać podziału pamięci pod kątem różnych kryteriów: ulotność: możliwości zapisu i odczytu:. nośnik: łatwość (możliwość) przeniesienia wraz z zapisem do innego urządzenia, miejsce w konstrukcji komputera: sposób dostępu do informacji:

32 Pamięć - rodzaje ulotność: statyczna ROM dynamiczna RAM możliwości zapisu i odczytu: tylko do odczytu jednokrotnego zapisu, wielokrotnego zapisu

33 Pamięć - rodzaje nośnik: półprzewodnikowy (układ scalony), optyczny, magnetyczny (w tym pamięć ferrytowa), magnetooptyczny, polimerowy (np. Millipede), papierowy (np. karta dziurkowana), linia opóźniająca (np. pamięć rtęciowa). miejsce w konstrukcji komputera: rejestry procesora, pamięć operacyjna, czyli RAM, pamięć podręczna, czyli cache, pamięć zewnętrzna, czyli masowa (stacje dysków, taśm itp.), pamięć robocza podzespołów (np. rejestry stanu urządzenia, bufory w kartach sieciowych, bufor wysyłanego lub odebranego znaku w łączu szeregowym, pamięć obrazu w kartach grafiki),

34 Pamięć ROM Pamięć ROM to pamięć statyczna, używana najczęściej w komputerach osobistych. Pamięć ta zawiera jedynie niezbędne programy systemu operacyjnego, potrzebne do odczytywania danych. ROM nie może być modyfikowana. Jest to pamięć stała, w momencie odcięcia zasilania nie traci danych. Na dysku stałym zapisany jest program pozwalający na wykonanie podstawowych funkcji oraz program inicjujący. Pamięć ROM działa wolniej od RAM. Pamięć ROM jednak posiada około KB i mogą zawierać nawet cały system operacyjny. Pamięć ROM nie są ulotne, możliwe jest, więc w nich przechowywanie kluczowe informacji jak na przykład BIOS-u (programu uruchamianego automatycznie przy włączaniu komputera.

35 Pamięć ROM - rodzaje ROM EPROM EEPROM

36 Pamięć RAM Pamięć RAM jest pamięcią operacyjną o dostępie bezpośrednim. W pamięci RAM można zapisywać i odczytywać dane. Jest to jednak pamięć ulotna, gdyż w momencie odcięcia zasilania wszelkie informacje zostają utracone. Pamięć ta musi być odświeżana by mogła przechowywać dane. RAM jest stosowana w komputerach osobistych, gdyż umożliwia szybką wymianę danych, a jej czas dostępu jest krótki. Cechy pamięci RAM: pojemność, która decyduje o ilości możliwych do jednoczesnego uruchomienia programów i ich podstawowych danych możliwość otwierania wielu programów na raz, czas dostępu, który ma duże znaczenie, ponieważ im szybciej procesor może komunikować się z układami pamięci, tym większa jest wydajność komputera, i praca uruchamianych na nim programów. duża stabilność i szybkość działania komputera, gdyż dodatkowa pamięć powoduje, że system Windows rzadziej lub wcale nie korzysta z pamięci Wirtualnej.

37 Pamięć RAM - rodzaje RAM SRAM DRAM SDRAM VDRAM

38 Przykładowy wygląd kości pamięci

39 Pamięć CACHE Cache to dodatkowa pamięć, w którą wyposażone są komputery. Jest to pamięć podręczna, która znacznie przyśpiesza wykonywanie programów. Instaluje się ją, dlatego, że pamięć RAM jest zbyt powolna dla dzisiejszych procesorów. Casch odczytuje dane z wyprzedzeniem, co znacznie zwiększa wydajność komputerów. Jest to często zwykła pamięć RAM, ale znacznie szybsza niż pamięć dyskowa. Pamięć podręczna procesora pośredniczy w wymianie danych pomiędzy rejestrami procesora, a pamięcią operacyjną komputera (zarówno RAM jak i ROM). Dostęp do pamięci cache jest dla procesora przezroczysty, gdyż procesor adresuje pamięć bez zmian. Dane w pamięci cache są umieszczane przez dodatkowe układy (umieszczone na płycie głównej lub procesorze) śledzące pracę procesora i umieszczające potrzebne dane w pamięci podręcznej.

40 Pamięć CACHE Są trzy typy (poziomy) pamięci podręcznej procesora: L1 - pamięć pierwszego poziomu umieszczana na procesorze. Pamięć ta z uwagi na ograniczenia rozmiarów i mocy procesora zawsze jest najmniejsza z opisanych powodów (rozmiar i pobór mocy). Pamięć ta umieszczona jest najbliżej głównego jądra procesora. L2 - pamięć drugiego poziomu umieszczona na procesorze. Większego rozmiaru niż pamięć L1, umieszczona też na procesorze, ale o trochę wolniejszym czasie dostępu. L3 - pamięć trzeciego poziomu może być umieszczona na płycie głównej komputera.

41 Pamięć masowa Pamięć masowa służy do wprowadzania danych, programów oraz doprzenoszenia informacji i plików, jak również programów, grafik itp. Do tego typu należą: dyskietki dyski optyczne CD-ROM i CD-WROM płyty CD-R i CD-RW płyty DVD płyty DVD Blue Ray dyski twarde

42 Dysk twardy Wewnątrz dysku znajdują się tzw. talerze, będące wirującymi krążkami pokrytymi warstwą materiału magnetycznego. Na nich właśnie zapisywane są wszelkie dane. Odczytem i zapisem danych zajmują się głowice umieszczone na ruchomym ramieniu ustawiającym je nad powierzchnią talerzy. Proces odczytu odbywa się przez indukcję sygnału elektrycznego, spowodowaną ruchem nośnika magnetycznego w pobliżu głowicy. Powstająca w wyniku szybkich obrotów talerzy poduszka powietrzna utrzymuje głowice nad powierzchnią nośnika magnetycznego. Ramię głowicy musi być ustawione tak, by znalazło się nad odczytywanym cylindrem (cylinder to grupa ścieżek jednakowo odległych od środka dysku - czyli o tym samym numerze - na wszystkich talerzach dysku). Aby sprosta wymaganiom szybkościowym w celu umieszczenia głowicy nad właściwym cylindrem dysku, wykorzystuje się układ magnetodynamiczny (voice coil, wzorowany na stosowanym m.in. w głośnikach). Polega to na tym, że umieszczona w polu silnego magnesu stałego cewka porusza się zgodnie z przepływającym przez nią prądem, ustawiając powiązane nią mechanicznie ramię głowic. Dzięki tej technice pozycjonowanie głowic nad właściwą ścieżką to kwestia kilku milisekund. Oprócz mikroskopijnych części mechanicznych najnowsze dyski twarde wyposażane są w specjalizowane układy elektroniczne o mocach przetwarzania zbliżonych do procesorów. Wszystko po to, żeby zapewnić jak najwyższą jakość i bezbłędność zapisu.

43 Budowa dysku twardego

44 Przykładowy dysk twardy

45 Wielkość pamięci - jednostki Nazwa Rozmiar Symbol 1 bit 1 bit 1 bit 1 Bajt 8 bitów 1 B 1 Kilobajt 1024 B 1 kb 1 Megabajt 1024 kb 1 MB 1 Gigabajt 1024 MB 1 GB 1 Terabajt 1024 GB 1 TB 1 Petabajt 1024 TB 1 PB

46 Budowa karty graficznej

47 OPROGRAMOWANIE

48 BIOS BIOS (akronim ang. Basic Input/Output System podstawowy system wejściawyjścia) zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Jest to program zapisany w pamięci ROM płyty głównej oraz innych urządzeń takich jak karta graficzna. Obecnie większość- BIOS-ów zapisywana jest w pamięciach typu EEPROM, co umożliwia ich późniejszą modyfikację.

49 Systemy operacyjne - DOS MS-DOS (ang. Microsoft Disk Operating System) to system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft na podstawie nabytego przez nią kodu źródłowego systemu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System - napisany szybko i na brudno system operacyjny) stworzonego przez Seattle Computers. Jest to wersja systemu operacyjnego DOS przeznaczona dla komputerów IBM-PC. Choć MS-DOS sam w sobie jest środowiskiem tekstowym, rolę graficznej nakładki działającej na nim spełniać miał DOS Shell oraz wczesne wersje systemu Microsoft Windows. Od rozwiązań Microsoftu bardziej popularny okazał się jednak Norton Commander napisany poza firmą Microsoft dosowy menedżer plików, korzystający z tzw. semigrafiki środowiska tekstowego DOS. Istniały także inne programy, np. 1dir, XTree. Późniejsze wersje Windows (od 3.0 wzwyż w linii systemów 9x, kończącej się systemem Millennium Edition) stawały się coraz bardziej samodzielnymi systemami operacyjnymi, tworząc odrębną własną platformę programistyczną. Jednak wszystkie systemy tej linii startowały z poziomu DOS i były z nim zgodne w dół.

50 Systemy operacyjne - Windows Microsoft Windows (ang. okna,) rodzina kilku systemów operacyjnych wyprodukowanych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Prezentację pierwszego graficznego środowiska pracy z rodziny Windows firmy Microsoft przeprowadzono w listopadzie Wówczas była to graficzna nakładka na system operacyjny MS- DOS[1], powstała w odpowiedzi na rosnącą popularność graficznych interfejsów użytkownika, takich jakie prezentowały na przykład komputery Macintosh. Nakładka, a później system operacyjny Windows po pewnym czasie zdominowała światowy rynek komputerów osobistych. W styczniu 2010 systemy z rodziny Microsoft Windows były zainstalowane na 92,02% komputerów na świecie. Natomiast dane dla Polski wskazują poziom 98,99% na okres stycznia 2010.

51 Historia systemu Windows

52 OCHRONA ZDROWIA I ŚRODOWISKA NATURALNEGO

53 Środowisko pracy - wstęp W dzisiejszych czasach wraz z rozwojem technologii zmienił się znacznie rodzaj wykonywanej pracy. Ocenia się że ok. 60% pracowników biurowych, administracji, marketingu, biur projektowych spełnia większość czasu w pozycji siedzącej nie naturalnej dla człowieka i dostosowanej w dobie ewolucji. Dlatego tak ważna jest właściwa organizacja środowiska pracy.

54 Środowisko pracy - elementy W ramach pracy przy komputerze istotne jest kilka czynników: Mikroklimat i temperatura Zima stopni, Lato stopni Wietrzenie co 3-4 h lub klimatyzcja Wilgotność powietrza ok. 50% Okna pomieszczenia powinny wychodzić na północ Oświetlenie - średnia wartość to 500lx

55 Środowisko pracy ergonomia stanowiska pracy

56 Środowisko pracy higiena pracy W celu zachowania właściwego komfortu pracy i uniknięcia różnego rodzaju schorzeń związanych z pracą przy komputerze należy: Często wstawać od komputera Wykonywać proste ćwiczenia rozciągające Wykonywać ćwiczenia relaksacyjne oczu

57 Ochrona środowiska naturalnego Zgodnie z ustawą z 29 lipca 2005 roku Polska jak i inne kraje UE zobligowana jest do stworzenia sieci zbiórki i odzysku zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, m.in. komputerów, telefonów, sprzętu audio-wideo, AGD oraz wielu innych. Jest to ustawa zgodna z dyrektywą unijną. W praktyce ciężar spełnienia postanowień dyrektywy spoczął na przedsiębiorcach.

58 Odpady elektroniczne Odpady elektroniczne należą do odpadów niebezpiecznych. Zawierają one: Metale ciężkie( np. kadm, rtęć, beryl) Związki chloru i bromu Toksyczne gazy

59 Odpady elektroniczne Z drugiej strony złom komputerowy może być źródłem cennych surowców. Można odzyskać: 20% plastiku 5% ołowiu 80%-90% żelaza, aluminium, miedzi 100% złota, srebra, platyny Surowce te odzyskuje się w procesie termicznym w tem ok. 190 stopni.

60 Recycling sprzętu komputerowego Wyróżniamy 3 rodzaje tego recyclingu 1. Naprawa, odnawianie i modernizacja sprzętu 2. Demontaż w celu ponownego wykorzystania w procesie produkcji 3. Sortowanie i rozdrabnianie w celu odzyskania surowców

61

62 Recycling wkładów do drukarek Polacy rocznie zużywają ok. 9 mln wkładów i tylko 10% trafia do powtórnego przetworzenia. Zaś argumenty za są bardzo przekonujące chociażby takie że mogłoby to zredukować koszty produkcji o nawet 50%. Dzisiejsze technologie pozwalają na to że wkład po recyclingu daje taką samą jakość jak nowo wyprodukowany a zużycie energii i surowców jest dużo mniejsze.

Dyski twarde od A do Z Z muzeum Budowa

Dyski twarde od A do Z Z muzeum Budowa Dyski twarde od A do Z Z muzeum Historia pamięci masowych sięga połowy dziewiętnastego wieku już wtedy używano kart perforowanych do wprowadzania danych do mechanicznych maszyn liczących. Pierwsze elektroniczne

Bardziej szczegółowo

KURS OBSŁUGI KOMPUTERA Podstawy. Patrycjusz Różański

KURS OBSŁUGI KOMPUTERA Podstawy. Patrycjusz Różański KURS OBSŁUGI KOMPUTERA Podstawy Patrycjusz Różański AGENDA Elementy budowy komputera Podstawowe pojęcia Zasady pracy w systemie Praca na plikach, folderach Co to są skróty i jakie mają zastosowanie Programy

Bardziej szczegółowo

3. 1024 bitów 4. 10 bajtów Którego urządzenia mógłbyś użyć do odtworzenia pliku muzycznego? 1. Mikrofon 2. Głośnik 3. Skaner 4.

3. 1024 bitów 4. 10 bajtów Którego urządzenia mógłbyś użyć do odtworzenia pliku muzycznego? 1. Mikrofon 2. Głośnik 3. Skaner 4. Które z poniższych zdań opisuje różnicę pomiędzy pojęciami hardware i software? 1. Hardware odnosi się do fizycznych elementów komputera. Software natomiast do programów, które wykonują pracę komputerową.

Bardziej szczegółowo

Reprezentacja informacji w komputerze

Reprezentacja informacji w komputerze REPREZENTACJA INFORMACJI W KOMPUTERZE... 1 ARCHITEKTURA SYSTEMU KOMPUTEROWEGO... 2 SYSTEMY OPERACYJNE... 4 SIECI KOMPUTEROWE... 7 ARKUSZE KALKULACYJNE... 9 WPROWADZENIE DO BAZY DANYCH... 11 SYSTEMY WSPOMAGAJĄCE

Bardziej szczegółowo

URZĄDZENIA TECHNIKI KOMPUTEROWEJ CZĘŚĆ 1 JAK DZIAŁA KOMPUTER?

URZĄDZENIA TECHNIKI KOMPUTEROWEJ CZĘŚĆ 1 JAK DZIAŁA KOMPUTER? KRZYSZTOF WOJTUSZKIEWICZ URZĄDZENIA TECHNIKI KOMPUTEROWEJ CZĘŚĆ 1 JAK DZIAŁA KOMPUTER? Projekt okładki: Michał Rosiński Redakcja: Matylda Pawłowska Skład komputerowy: Krzysztof Świstak Książka przeznaczona

Bardziej szczegółowo

Porównanie wydajności popularnych skryptów forów internetowych

Porównanie wydajności popularnych skryptów forów internetowych Uniwersytet Śląski Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Szymon Bluma Praca licencjacka Porównanie wydajności popularnych skryptów forów internetowych Promotor: dr Tomasz Powierża Katowice, 2008 Zabrania

Bardziej szczegółowo

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów SPIS TREŚ CI Ważne informacje 3 Informacje podstawowe 5 Bezpieczeństwo i wygoda... 5 Środki ostrożności... 5 Zalecenia zdrowotne... 5 Poznawanie komputera...

Bardziej szczegółowo

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Str. 1 Ćwiczenie 1 Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Cel ćwiczenia: Zapoznanie się z planowaniem instalacji, instalacją i podstawową konfiguracją systemu Windows 2000 Professional

Bardziej szczegółowo

Katedra Inżynierii Oprogramowania

Katedra Inżynierii Oprogramowania Politechnika Gdańska WYDZIAŁ ELEKTRONIKI TELEKOMUNIKACJI I INFORMATYKI Katedra Inżynierii Oprogramowania Imię i nazwisko dyplomanta: Nr albumu: Rodzaj studiów: Kierunek studiów: Wojciech Basałaj 78421/ETI

Bardziej szczegółowo

UNIWERSYTET OPOLSKI. WYDZIAŁ MATEMATYKI, FIZYKI I INFORMATYKI Instytut Matematyki i Informatyki. mgr. Artur Buła

UNIWERSYTET OPOLSKI. WYDZIAŁ MATEMATYKI, FIZYKI I INFORMATYKI Instytut Matematyki i Informatyki. mgr. Artur Buła Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WO 2007-2013 Utworzenie w Uniwersytecie Opolskim laboratorium nowoczesnych technologii IT Umowa o dofinansowanie

Bardziej szczegółowo

42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym.

42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym. 42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym. Proces - to jedno z najbardziej podstawowych pojęć w informatyce. Z definicji jest to po prostu egzemplarz wykonywanego

Bardziej szczegółowo

Backup & Recovery 11 Home

Backup & Recovery 11 Home Paragon-Software Poland Sp. z o.o. ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Backup & Recovery 11 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Wydanie 1.0 Podręcznik opracowany przez VIX Automation sp. z o.o. Autoryzowanego Dystrybutora GE Intelligent

Bardziej szczegółowo

Microsoft Public Cloud

Microsoft Public Cloud 1. Prelegenci Dominik Wojciechowski, eopen; Adrian Przygoda, eopen. Waldemar Skrzypiec, w firmie Microsoft jest odpowiedzialny za wsparcie techniczne. Dominik Wojciechowski oraz Adrian Przygoda z firmy

Bardziej szczegółowo

Systemy dla przedsiębiorstw

Systemy dla przedsiębiorstw Systemy dla przedsiębiorstw Oferta Alstor 2014 konsultacje sprzedaż wdrożenia serwis Zaufanie Partnerów Alstor działa na polskim rynku od ponad 26 lat. Swoje wieloletnie sukcesy na rynku teleinformatycznym

Bardziej szczegółowo

Nr 84 2/2015. Poradnik Automatyka cz. 4 Jak dobrać komputer przemysłowy? (s.14) Polska jakość i myśl techniczna oraz japońska precyzja (s.

Nr 84 2/2015. Poradnik Automatyka cz. 4 Jak dobrać komputer przemysłowy? (s.14) Polska jakość i myśl techniczna oraz japońska precyzja (s. Nr 84 2/2015 ISSN: 1507 3890 Jak realnie oszczędzać dzięki monitoringowi mediów produkcyjnych? temat numeru: strony 32-41 Poradnik Automatyka cz. 4 Jak dobrać komputer przemysłowy? (s.14) Polska jakość

Bardziej szczegółowo

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Drodzy Studenci! W niniejszej publikacji zaprezentowany jest materiał do ćwiczeń z technologii informacyjnej

Bardziej szczegółowo

Funkcja Live Migration systemu Windows Server 2008 R2 Hyper-V

Funkcja Live Migration systemu Windows Server 2008 R2 Hyper-V Funkcja Live Migration systemu Windows Server 2008 R2 Hyper-V Dokument oficjalny Opublikowano: 9 sierpnia Niniejszy dokument jest dokumentem wstępnym, który przed ostatecznym, komercyjnym udostępnieniem

Bardziej szczegółowo

Hard Disk Manager 12 Professional

Hard Disk Manager 12 Professional Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Hard Disk Manager 12 Professional

Bardziej szczegółowo

Paweł Kowalski, Dane i Bezpieczeństwo, Wydawnictwo Escape Magazine, http://www.escapemag.pl. Paweł Kowalski DANE I BEZPIECZEŃSTWO

Paweł Kowalski, Dane i Bezpieczeństwo, Wydawnictwo Escape Magazine, http://www.escapemag.pl. Paweł Kowalski DANE I BEZPIECZEŃSTWO Paweł Kowalski DANE I BEZPIECZEŃSTWO http://www.escapemag.pl 2 DANE I BEZPIECZEŃSTWO Paweł Kowalski Skład i łamanie: Kamil "Cebula" Cebulski Projekt i wykonanie okładki: Maciej "Gilek" Kłak Wydanie pierwsze

Bardziej szczegółowo

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy Cloud computing historia, technologia, perspektywy Koncepcja Publikacji: Paweł Skowera PARP, web.gov.pl Autor: Przemysław Szmit Ideacto.pl Skład i korekta: Izabela Strońska Ideacto.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

ELEMENTY I SYSTEMY UMOŻLIWIAJĄCE POZYSKIWANIE, ANALIZĘ I PREZENTACJĘ DANYCH PRODUKCYJNYCH

ELEMENTY I SYSTEMY UMOŻLIWIAJĄCE POZYSKIWANIE, ANALIZĘ I PREZENTACJĘ DANYCH PRODUKCYJNYCH ELEMENTY I SYSTEMY UMOŻLIWIAJĄCE POZYSKIWANIE, ANALIZĘ I PREZENTACJĘ DANYCH PRODUKCYJNYCH Grzegorz ĆWIKŁA Streszczenie: Artykuł przedstawia zagadnienia związane z integracją systemu produkcyjnego przedsiębiorstwa

Bardziej szczegółowo

Metody i narzędzia ewaluacji

Metody i narzędzia ewaluacji Metody i narzędzia ewaluacji wyników zdalnego testowania wiedzy (platforma informatyczna e-matura) Książka przygotowana w ramach projektu E-matura, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Bardziej szczegółowo

BAZY DANYCH. Informatyka i Technologia Informacyjna Suwałki - 2013

BAZY DANYCH. Informatyka i Technologia Informacyjna Suwałki - 2013 BAZY DANYCH Informatyka i Technologia Informacyjna Suwałki - 2013 Przedmiot: Bazy danych Ćwiczenia: 16 godzin 25 maja 2013 r. sala 300 10:30-17:25 (8 godzin), 8 czerwca 2013 r. sala 300 10:30-17:25 (8

Bardziej szczegółowo

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu Metodyka prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem urządzeń mobilnych dla e-biznesu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie Publikacja

Bardziej szczegółowo

PAWEŁ MANSFELD SKALOWALNE UKŁADY STRON INTERNETOWYCH. Praca dyplomowo-inżynierska.

PAWEŁ MANSFELD SKALOWALNE UKŁADY STRON INTERNETOWYCH. Praca dyplomowo-inżynierska. PAWEŁ MANSFELD SKALOWALNE UKŁADY STRON INTERNETOWYCH Praca dyplomowo-inżynierska. SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ I WSTĘP... 1 1.1 Cel i zakres pracy... 1 1.2 Część teoretyczna... 2 1.3 Projekt... 2 1.4 Notacja...

Bardziej szczegółowo

Włodzimierz Gogołek Aktualizacja: jesień 2014

Włodzimierz Gogołek Aktualizacja: jesień 2014 Włodzimierz Gogołek Aktualizacja: jesień 2014 Serwer to komputer lub zestaw sprzężonych ze sobą bezpośrednio komputerów (np. w klastry), z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem umożliwiającym współdzielenie

Bardziej szczegółowo

KLASTRY KOMPUTERÓW JAKO PLATFORMA DLA OBLICZEŃ WYSOKIEJ WYDAJNOŚCI. Zdzisław Szczerbiński

KLASTRY KOMPUTERÓW JAKO PLATFORMA DLA OBLICZEŃ WYSOKIEJ WYDAJNOŚCI. Zdzisław Szczerbiński KLASTRY KOMPUTERÓW JAKO PLATFORMA DLA OBLICZEŃ WYSOKIEJ WYDAJNOŚCI Zdzisław Szczerbiński Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN Gliwice oraz Instytut Informatyki Stosowanej Państwowa Wyższa

Bardziej szczegółowo

Partition Manager 12 Home

Partition Manager 12 Home Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Partition Manager 12 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Program do optycznego rozpoznawania znaków. ABBYY FineReader. Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika. 2003 ABBYY Software Ltd

Program do optycznego rozpoznawania znaków. ABBYY FineReader. Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika. 2003 ABBYY Software Ltd Program do optycznego rozpoznawania znaków ABBYY FineReader Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika 2003 ABBYY Software Ltd Informacje w tym dokumencie mogą się zmienić bez uprzedzenia i nie niosą żadnych zobowiązań

Bardziej szczegółowo