Podręcznik użytkownika

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Podręcznik użytkownika"

Transkrypt

1 Podręcznik użytkownika

2 Wszelkie prawa zastrzeżone. Komputer serii Aspire E 17 Dotyczy: E5-771 / E5-771G / E5-731 / E5-731G / E5-721 Ta zmiana: 05/2014 Zarejestruj się, aby uzyskać identyfikator Acer ID i włącz usługę Zdalne pliki Acer Otwórz Portal Acer na ekranie Start, aby zarejestrować się w celu uzyskania identyfikatora Acer ID lub zaloguj się, jeśli już posiadasz identyfikator Acer ID. Istnieją trzy ważne powody, dla których warto uzyskać identyfikator Acer ID: Uzyskiwać zdalny dostęp do komputera z innych urządzeń za pomocą aplikacji Zdalne pliki Acer Otrzymuj najnowsze oferty i informacje o produktach Zarejestruj urządzenie w celu zapewnienia obsługi serwisowej Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej AcerCloud: Oznaczenie modelu: Numer seryjny: Data zakupu: Miejsce zakupu:

3 Spis treści - 3 SPIS TREŚCI Po kolei 6 Instrukcje... 6 Podstawowe porady i wskazówki dotyczące używania komputera... 6 Wyłączanie komputera... 6 Jak dbać o komputer... 7 Jak dbać o zasilacz prądu przemiennego... 7 Czyszczenie i obsługa serwisowa... 8 Zapoznanie z notebookiem Acer 9 Widok ekranu... 9 Widok klawiatury Widok z lewej strony Informacje dotyczące interfejsu USB Widok z prawej strony Widok od strony podstawy Używanie klawiatury 15 Klawisze blokad Klawisze skrótów klawisze z logo Windows Touchpad 18 Podstawowe informacje o obsłudze touchpada Gesty touchpada Odzyskiwanie 20 Tworzenie kopii zapasowych przywracania Tworzenie kopii zapasowych sterowników i aplikacji Odzyskiwanie systemu Ponowna instalacja sterowników i aplikacji Powrót do przechwyconego poprzedniego ekranu systemu Przywracanie fabrycznych ustawień systemu Przywracanie z systemu Windows Przywracanie z kopii zapasowych przywracania Nawiązywanie połączenia z internetem 36 Nawiązywanie połączenia przewodowego Wbudowana funkcja sieciowa Nawiązywanie połączenia bezprzewodowego Nawiązywanie połączenia z bezprzewodową siecią LAN Nawiązywanie połączenia z siecią 3G Korzystanie z połączenia Bluetooth 39 Włączanie i wyłączanie funkcji Bluetooth Włącz połączenie Bluetooth i dodaj urządzenie Program narzędziowy BIOS 42 Sekwencja startowa systemu Ustawianie haseł Zabezpieczanie komputera 43 Używanie blokady zabezpieczającej komputer Używanie haseł Wprowadzanie haseł Zarządzanie energią 45 Oszczędzanie energii Pakiet akumulatora 47 Charakterystyka baterii Ładowanie akumulatora Optymalizowanie okresu trwałości baterii. 49 Kontrola poziomu naładowania akumulatora Ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania akumulatora Podróżowanie z komputerem 51 Odłączanie wyposażenia zewnętrznego W podróży Przygotowanie komputera Co zabrać ze sobą na spotkanie Zabieranie komputera do domu Przygotowanie komputera Co wziąć ze sobą Zalecenia dodatkowe Konfiguracja biura domowego Podróżowanie z komputerem Przygotowanie komputera Co wziąć ze sobą Zalecenia dodatkowe Podróże zagraniczne Przygotowanie komputera Co wziąć ze sobą Zalecenia dodatkowe Czytnik kart pamięci 58 Opcje połączeń... 58

4 4 - Spis treści Złącza wideo i audio 60 HDMI 61 Uniwersalna magistrala szeregowa (USB) 62 Często zadawane pytania 65 Zgłaszanie potrzeby obsługi serwisowej Wskazówki i porady dotyczące korzystania z systemu Windows Jak przejść do okna Start? Czym są Panele? Czy mogę uruchamiać bezpośrednio z pulpitu? Jak poruszać się pomiędzy aplikacjami?.. 70 Jak wyłączyć komputer? Jak odblokować komputer? Jak ustawić alarm? Gdzie są moje aplikacje? Czym jest identyfikator (konto) Microsoft? 75 Jak dodać ulubioną stronę do przeglądarki Internet Explorer? Jak sprawdzić dostępność aktualizacji systemu Windows? Gdzie mogę uzyskać więcej informacji? Rozwiązywanie problemów Porady dotyczące rozwiązywania problemów Komunikaty o błędach Internet i bezpieczeństwo w trybie online 79 Pierwsze kroki w sieci Ochrona komputera Wybierz operatora usług internetowych Połączenia sieciowe Surfuj po sieci! Zabezpieczenia Odtwarzanie filmów Blu-ray lub DVD 91

5 - 5 Wprowadzenie... W tej części można znaleźć: Przydatne informacje wyjaśniające, jak dbać o komputer i swoje zdrowie Gdzie znaleźć przycisk zasilania, porty i złącza Porady i wskazówki dotyczące korzystania z touchpada i klawiatury Jak tworzyć kopie zapasowe do odzyskiwania danych Zalecenia dotyczące podłączania do sieci i używania technologii Bluetooth Informacje dotyczące korzystania z oprogramowania dołączonego do oprogramowania firmy Acer

6 6 - Po kolei P O KOLEI Dziękujemy za wybranie Acer notebooka. Z pewnością spełni on wszelkie wymagania jako przenośny komputer. Instrukcje Aby pomóc w korzystaniu z Acer notebooka, opracowaliśmy zestaw instrukcji: Pierwszy to Instrukcja konfiguracji, który ułatwi użytkownikom rozpoczęcie konfiguracji komputera. Skrócony poradnik przedstawia podstawowe właściwości i funkcje nowego komputera. Aby uzyskać więcej informacji o tym, w jaki sposób nowy komputer może pomóc Ci być bardziej produktywnym, zapoznaj się z Podręcznikiem użytkownika. Podręcznik ten zawiera szczegółowe informacje dotyczące takich tematów jak narzędzia systemowe, odzyskiwanie danych, opcje rozszerzeń oraz rozwiązywanie problemów. Oprócz nich zawiera także informacje na temat ogólnych przepisów oraz informacje dotyczące bezpieczeństwa pracy na tym notebooku. Jest dostępny na pulpicie. Kliknij dwukrotnie ikonę pomocy, a następnie w otwartym menu kliknij User s Manual (Podręcznik użytkownika). Podstawowe porady i wskazówki dotyczące używania komputera Wyłączanie komputera Aby wyłączyć zasilanie, należy wykonać jedną z czynności: Polecenie zamknięcia systemu Windows: Naciśnij klawisz Windows + <C>, kliknij opcje Ustawienia > Power (Zasilanie), a następnie kliknij opcję Shut Down (Zamknij). Jeśli chcesz wyłączyć komputer na krótko, a nie chcesz wyłączać go zupełnie, możesz uruchomić tryb hibernacji, naciskając przycisk zasilania.

7 Po kolei - 7 Można wymusić przejście komputera do trybu wstrzymania, naciskając klawisz skrótu wstrzymania <Fn> + <F4>. Uwaga Jeżeli nie możesz wyłączyć zasilania komputera normalnie, wtedy w celu zakończenia pracy komputera naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania dłużej niż przez cztery sekundy. Po wyłączeniu komputera przed jego ponownym włączeniem należy odczekać co najmniej dwie sekundy. Jak dbać o komputer Komputer będzie służył dobrze, jeżeli użytkownik będzie o niego dbał. Nie wystawiaj komputera na bezpośrednie światło słoneczne. Nie umieszczaj urządzenia w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejnik. Nie należy narażać komputera na działanie temperatur niższych niż 0 C ani wyższych niż 50 C. Nie narażaj komputera na działanie pól magnetycznych. Nie wystawiaj komputera na działanie deszczu lub wilgoci. Nie dopuszczaj do wylania na komputer wody lub innych płynów. Nie dopuszczaj do poddawania komputera silnym wstrząsom ani wibracjom. Nie dopuszczaj do zakurzenia ani zabrudzenia komputera. Nigdy nie stawiaj przedmiotów na komputerze. Nigdy nie trzaskaj pokrywą wyświetlacza podczas jej zamykania. Nigdy nie umieszczaj komputera na nierównych powierzchniach. Jak dbać o zasilacz prądu przemiennego Poniżej przedstawiono sposoby dbania o zasilacz prądu zmiennego: Nie przyłączaj zasilacza do innych urządzeń. Nie stawiaj nic na przewodzie zasilającym i nie umieszczaj na nim ciężkich przedmiotów. Przewód zasilający oraz inne kable należy starannie układać z dala od miejsc przemieszczania się ludzi. Odłączając przewód zasilający, nie ciągnij za przewód, tylko za wtyczkę.

8 8 - Po kolei Gdy używasz przedłużacza, znamionowa wartość natężenia prądu przyłączonego sprzętu, nie powinna przekraczać wartości znamionowej natężenia prądu przedłużacza. Ponadto łączna wartość znamionowa natężenia prądu wszystkich urządzeń przyłączonych do pojedynczego gniazdka elektrycznego nie powinna przekraczać wartości znamionowej bezpiecznika. Czyszczenie i obsługa serwisowa Podczas czyszczenia komputera, należy wykonać następujące czynności: 1. Wyłącz komputer. 2. Odłącz zasilacz prądu przemiennego. 3. Używaj miękkiej, wilgotnej szmatki. Nie stosuj środków czyszczących w płynie i w aerozolu. Jeżeli wystąpi dowolna z poniższych sytuacji: Komputer został upuszczony lub została uszkodzona jego obudowa, Komputer nie działa normalnie. Patrz Często zadawane pytania na stronie 65.

9 Zapoznanie z notebookiem Acer - 9 Z APOZNANIE Z NOTEBOOKIEM ACER Po skonfigurowaniu komputera, jak to przedstawiono w Przewodniku instalacji, przyjrzyjmy się nowemu Acer komputerowi. Widok ekranu # Ikona Element Opis 1 Kamera internetowa 2 Ekran Kamera internetowa do komunikacji wideo. Świecenie wskaźnika obok kamery internetowej sygnalizuje, że jest ona aktywna. Wyświetla informacje wyjściowe komputera.

10 10 - Zapoznanie z notebookiem Acer # Ikona Element Opis Wskaźnik zasilania Wskazuje stan zasilania komputera. 3 Wskaźnik akumulatora 4 Czytnik karty SD Widok klawiatury Wskazuje stan naładowania akumulatora. Ładowanie: Świeci żółtym światłem, gdy akumulator jest ładowany. Pełne naładowanie: Świeci niebieskim światłem. Akceptuje jedną kartę Secure Digital (SD lub SDHC). Aby wyjąć/zainstalować kartę, wciśnij ją delikatnie # Ikona Element Opis 1 Przycisk Służy do włączania i wyłączania Zasilanie komputera. 2 Klawiatura Umożliwia wprowadzanie danych do komputera. Zobacz "Używanie klawiatury" na stronie 15.

11 Zapoznanie z notebookiem Acer - 11 # Ikona Element Opis 3 Mikrofon Wewnętrzny mikrofon stereo do rejestracji dźwięku. 4 Touchpad Dotykowe urządzenie wskazujące. Touchpad i przyciski wyboru stanowią jedną powierzchnię. Naciśnij powierzchnię touchpada, aby kliknąć lewym przyciskiem myszy. Naciśnij powierzchnię w prawym dolnym rogu, aby kliknąć prawym przyciskiem myszy.

12 12 - Zapoznanie z notebookiem Acer Widok z lewej strony # Ikona Element Opis 1 Gniazdo zasilania Gniazdo zasilacza. 2 3 Port zewnętrznego wyświetlacza (VGA) Port Ethernet (RJ-45) 4 Port HDMI 5 Porty USB 6 Gniazdo słuchawek/ głośnika Informacje dotyczące interfejsu USB 3.0 Służy do przyłączania urządzenia wyświetlającego (np. zewnętrzny monitor, projektor LCD). Służy do przyłączania do sieci komputerowej typu Ethernet 10/ 100/1000. Obsługuje połączenie cyfrowego wideo o wysokiej rozdzielczości. Służy do podłączania urządzeń USB. Służy do przyłączania urządzeń audio (np. głośniki, słuchawki) lub zestawu słuchawkowego z mikrofonem. Porty zgodne z USB 3.0 są niebieskie. Zgodność z USB 3.0 oraz wcześniejszymi urządzeniami. W celu optymalizacji działania używaj urządzeń z certyfikatem USB 3.0. Obsługuje specyfikację USB 3.0 (SuperSpeed USB).

13 Zapoznanie z notebookiem Acer - 13 Widok z prawej strony # Ikona Element Opis 1 Port USB Służy do podłączania urządzeń USB. 2 Napęd optyczny Wewnętrzny napęd optyczny; obsługuje dyski CD lub DVD Wskaźnik dostępu do dysku optycznego Przycisk wysuwania napędu optycznego Otwór wysuwania awaryjnego Gniazdo blokady Kensington Świeci, kiedy napęd optyczny jest aktywny. Wyrzuca dysk optyczny z napędu. Umożliwia wysunięcie tacy napędu optycznego, kiedy komputer jest wyłączony. Wsuń ostrożnie wyprostowany spinacz do papieru do otworu i wysuń tacę napędu optycznego. Służy do podłączania blokady zgodnej ze standardem firmy Kensington. Kabel zabezpieczenia komputera należy owinąć wokół ciężkiego nieruchomego obiektu, takiego jak stół lub uchwyt zablokowanej szuflady. Wstaw zamek blokady do gniazda i przekręć klucz w celu zamknięcia blokady. Dostępne są także modele bez kluczy.

14 14 - Zapoznanie z notebookiem Acer Widok od strony podstawy # Ikona Element Opis 1 Otwory wentylacyjne oraz wentylator Umożliwiają chłodzenie komputera. Nie wolno zakrywać ani blokować otworów. 2 3 Głośniki Otwór resetowania baterii Symuluje wyciągnięcie i ponowne włączenie baterii. Wsuń spinacz do otworu i naciśnij, przytrzymując go przez cztery sekundy. Zapewniają możliwość odtwarzania dźwięku.

15 Używanie klawiatury - 15 U ŻYWANIE KLAWIATURY Klawiatura ma pełnowymiarowe klawisze i oddzielny blok klawiszy numerycznych, oddzielne klawisze sterowania kursorem, klawisze blokad, klawisz Windows, klawisze funkcyjne oraz specjalne. Klawisze blokad Klawiatura jest wyposażona w 3 klawisze blokad, których funkcje można włączać i wyłączać. Klawisz Opis blokady Kiedy włączona jest funkcja Caps Lock, wszystkie Caps Lock znaki alfabetyczne będą pisane dużą literą. Kiedy włączona jest funkcja Num Lock, blok klawiszy działa w trybie numerycznym. Klawisze działają jak Num Lock klawisze kalkulatora (zawierają operatory arytmetyczne +, -, * oraz /). Tryb ten jest zalecany przy dużej ilości wprowadzanych danych liczbowych. Kiedy włączona jest funkcja Scroll Lock, ekran Scroll Lock przesuwa się o jedną linię w górę lub w dół, przy <Fn> + <F12> naciśnięciu odpowiednio strzałki w górę lub w dół. Scroll Lock nie działa z niektórymi aplikacjami. Klawisze skrótów Komputer umożliwia używanie klawiszy skrótów lub kombinacji klawiszy w celu uzyskania dostępu do większości kontrolowanych parametrów, takich jak jasność ekranu czy ustawienia głośności. Aby uaktywniać klawisze skrótów, naciśnij i przytrzymaj klawisz <Fn> przed naciśnięciem innego klawisza w kombinacji klawisza skrótu. Klawisz skrótu <Fn> + <F3> Ikona Funkcja Tryb Samolot Opis Włącza/wyłącza urządzenia sieciowe komputera.

16 16 - Używanie klawiatury Klawisz skrótu <Fn> + <F4> <Fn> + <F5> <Fn> + <F6> <Fn> + <F7> <Fn> + <F8> <Fn> + < > <Fn> + < > <Fn> + < > <Fn> + < > <Fn> + <Home> <Fn> + <Pg Up> Ikona Funkcja Wstrzymanie Przełączenie wyświetlania Wyłączanie ekranu Przełączenie touchpada Przełączanie głośnika Zwiększenie jasności Zmniejszenie jasności Zwiększenie głośności Zmniejszenie głośności Odtwórz/ Wstrzymaj Zatrzymaj Opis Powoduje przejście komputera do trybu Wstrzymanie. Umożliwia przełączanie sygnału wyjściowego wyświetlacza na ekran wyświetlacza lub na zewnętrzny monitor (jeśli jest przyłączony) lub na oba. Wyłącza podświetlenie ekranu wyświetlacza w celu oszczędzania energii. Naciśnij dowolny klawisz w celu przywrócenia wyświetlania. Służy do włączania i wyłączania wbudowanego touchpada. Umożliwia włączanie i wyłączanie głośników. Zwiększa jasność ekranu. Zmniejsza jasność ekranu. Zwiększa głośność dźwięku. Zmniejsza głośność dźwięku. Odtwarzanie lub wstrzymanie wybranego pliku multimedialnego. Zatrzymanie odtwarzania wybranego pliku multimedialnego.

17 Używanie klawiatury - 17 Klawisz skrótu <Fn> + <Pg Dn> <Fn> + <End> Ikona Funkcja Wstecz Dalej klawisze z logo Windows Opis Powrót do wcześniejszego pliku multimedialnego. Przeskoczenie do następnego pliku multimedialnego. Klawiatura zawiera dwa klawisze do wykonywania funkcji specyficznych dla systemu Windows. Klawisz Opis Klawisz z logo Windows Klawisz aplikacji Naciśnięcie tylko tego klawisza powoduje powrót do ekranu Start lub do ostatniej otwartej aplikacji. Użycie tego klawisza z innymi klawiszami udostępnia także różne inne funkcje. Zapoznaj się z sekcją Pomoc systemu Windows. Naciśnięcie tego klawisza przynosi taki sam efekt jak kliknięcie prawym przyciskiem myszki; otwiera menu kontekstowe aplikacji.

18 18 - Touchpad T OUCHPAD Podstawowe informacje o obsłudze touchpada Przy użyciu touchpada można sterować strzałką (lub kursorem ) na ekranie. Kursor na ekranie będzie podążał za ruchem palca przesuwanego po touchpadzie. Uwaga Touchpad reaguje na ruchy palca. Im lżejsze dotknięcie, tym lepsza jest reakcja. Dbaj, by touchpad i palce były suche i czyste. Kursor jest sterowany za pomocą kilku podstawowych gestów: Przeciągnięcie jednym palcem: Przesuń palcem wzdłuż powierzchni touchpada, aby przesunąć kursor. Naciśnięcie jednym palcem lub dotknięcie: Naciśnij lub lekko dotknij powierzchni touchpada palcem, aby kliknąć, co spowoduje wybór lub uruchomienie danego elementu. Szybko powtórz dotknięcie, aby wykonać dwukrotne dotknięcie lub dwukrotne kliknięcie. Naciśnięcie jednym palcem w prawym dolnym rogu: Naciśnij prawy dolny róg touchpada, aby wykonać kliknięcie prawym przyciskiem. Na ekranie Start spowoduje to przełączenie poleceń aplikacji. W przypadku większości aplikacji otwarte zostanie menu kontekstowe związane z wybranym elementem. Przeciągnij: Naciśnij i przytrzymaj dolny lewy róg touchpada lub stuknij dwukrotnie gdziekolwiek na powierzchni dotykowej, a następnie przeciągnij drugim palcem po touchpadzie, aby wybrać wszystkie elementy w obszarze.

19 Touchpad - 19 Gesty touchpada System operacyjny Windows 8.1 i wiele aplikacji obsługuje gesty touchpada z wykorzystaniem jednego lub więcej palców. Uwaga Obsługa gestów touchpada zależy od aktywnej aplikacji. Umożliwia to sterowanie aplikacjami za pomocą kilku prostych gestów, na przykład: Przeciągnięcie do wewnątrz od krawędzi: Przejdź do narzędzi systemu Windows przez przeciągnięcie do środka touchpada od prawej lub lewej strony. Przeciągnięcie do wewnątrz od prawej krawędzi: Przełącza panele. Przeciągnięcie do wewnątrz od lewej krawędzi: Przełącza do poprzedniej aplikacji. Przeciągnięcie dwoma palcami: Możesz szybko przewijać strony internetowe, dokumenty lub listy odtwarzania przez umieszczenie dwóch palców na touchpadzie i przeciągnięcie ich w dowolnym kierunku. Zsuwanie lub rozsuwanie dwóch palców: Umożliwia zmniejszenie lub powiększenie zdjęć, map i dokumentów przy pomocy prostego gestu z użyciem kciuka i palca.

20 20 - Odzyskiwanie O DZYSKIWANIE Jeśli podczas korzystania z komputera wystąpią problemy, a sekcja często zadawanych pytań (patrz Często zadawane pytania na stronie 65) nie pomaga, istnieje możliwość przywrócenia wcześniejszych ustawień komputera, tzn. powrotu do poprzedniego stanu. Sekcja ta opisuje narzędzia odzyskiwania dostępne na komputerze. Acer zapewnia system Acer Recovery Management, umożliwiający tworzenie kopii zapasowej systemu, kopii sterowników i aplikacji, oraz opcje uruchamiania procesu odzyskiwania, czy to przy użyciu narzędzi Windows, czy też kopii zapasowej systemu. Uwaga Aplikacja Acer Recovery Management jest dostępna tylko w przypadku fabrycznie zainstalowanych systemów Windows. Ważne Zalecamy jak najszybsze utworzenie kopii zapasowej systemu Windows oraz kopii zapasowej sterowników i aplikacji. W określonych przypadkach całkowite odzyskanie systemu będzie wymagało utworzenia kopii zapasowej przywracania USB. Tworzenie kopii zapasowych przywracania Aby dokonać ponownej instalacji przy użyciu dysku USB, trzeba najpierw utworzyć kopię zapasową. Kopia zapasowa obejmuje całą oryginalną zawartość dysku twardego komputera, w tym system Windows i całe fabrycznie zainstalowane oprogramowanie i sterowniki. Spowoduje to przywrócenie komputera do stanu fabrycznego, pozwalając zachować wszystkie ustawienia i dane osobiste. Uwaga Ponieważ tworzenie kopii zapasowej wymaga co najmniej 16 GB pamięci po sformatowaniu, zalecane jest korzystanie z nośnika USB o pojemności co najmniej 32 GB.

21 Odzyskiwanie W menu Start wpisz słowo Recovery, a następnie kliknij pozycję Acer Recovery Management na liście aplikacji. 2. Kliknij pozycję Create Factory Default Backup (Utwórz kopię zapasową ustawień fabrycznych). Zostanie otwarte okno Recovery Drive (Dysk odzyskiwania). Upewnij się, że wybrana została opcja Copy contents from the recovery partition to the recovery drive (Kopiuj zawartość z przywracanej partycji na dysk przywracania). Zapewni to najpełniejszą i najbezpieczniejszą kopię zapasową. 3. Podłącz dysk USB i kliknij Next (Dalej).

22 22 - Odzyskiwanie Ponieważ tworzenie kopii zapasowej wymaga co najmniej 16 GB pamięci po sformatowaniu, zalecane jest korzystanie z nośnika USB o pojemności co najmniej 32 GB. 4. Na ekranie będzie widoczny postęp tworzenia kopii zapasowych. 5. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby ukończyć proces. 6. Po utworzeniu kopii zapasowej możesz usunąć dane przywracania znajdujące się na komputerze. Po usunięciu tych danych poprzedni stan komputera można przywrócić wyłącznie przy użyciu kopii zapasowej USB. W przypadku utraty lub wyczyszczenia dysku USB przywrócenie poprzedniego stanu komputera będzie niemożliwe. 7. Odłącz dysk USB i oznacz go wyraźnie. Ważne Oznacz każdą z kopii unikalnym opisem, np. Kopia zapasowa systemu Windows. Pamiętaj, aby kopie zapasowe przechowywać w bezpiecznym miejscu, o którym nie zapomnisz. Tworzenie kopii zapasowych sterowników i aplikacji Aby utworzyć kopie zapasowe sterowników i aplikacji zawierające fabrycznie zainstalowane oprogramowanie i sterowniki wymagane przez komputer, można użyć dysku USB lub, jeśli w danym komputerze zainstalowana jest nagrywarka DVD, jednej lub kilka pustych płyt DVD z możliwością nagrywania.

23 Odzyskiwanie W menu Start wpisz słowo Recovery, a następnie kliknij pozycję Acer Recovery Management na liście aplikacji. 2. Kliknij opcję Create Drivers and Applications Backup (Utwórz kopię zapasową sterowników i aplikacji). Podłącz nośnik USB lub włóż pustą płytę DVD do napędu optycznego i kliknij Next (Dalej). Jeśli korzystasz z nośnika USB, upewnij się najpierw, że ma on wystarczającą pojemność. Jeśli korzystasz z płyt DVD, zostanie pokazana również informacja na temat liczby płyt potrzebnych do utworzenia kopii zapasowej. Upewnij się, że dysponujesz wymaganą liczbą identycznych, pustych płyt. 3. Kliknij pozycję Start (Uruchom), aby skopiować pliki. Na ekranie będzie widoczny postęp tworzenia kopii zapasowych. 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby ukończyć proces: W przypadku korzystania z płyt optycznych napęd będzie wysuwał każdą kolejną płytę po jej nagraniu. Wyjmij dysk z napędu i oznacz go niezmywalnym markerem.

24 24 - Odzyskiwanie Jeżeli potrzebnych jest kilka dysków, włóż kolejny dysk, gdy wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat, a następnie kliknij OK. Kontynuuj aż do zakończenia procesu. Jeśli korzystasz z nośnika USB, odłącz go i oznacz wyraźnie. Ważne Oznacz każdą z kopii unikalnym opisem, np. Kopia zapasowa aplikacji/ sterowników. Pamiętaj, aby kopie zapasowe przechowywać w bezpiecznym miejscu, o którym nie zapomnisz. Odzyskiwanie systemu Aby przywrócić system: 1. Drobne poprawki. Jeśli tylko jeden lub dwa elementy oprogramowania lub osprzętu przestały działać prawidłowo, problem można rozwiązać instalując ponownie oprogramowanie lub sterowniki urządzenia. Informacje o ponownej instalacji fabrycznego oprogramowania i sterowników patrz Ponowna instalacja sterowników i aplikacji na stronie 25. Aby uzyskać instrukcje dotyczące ponownej instalacji oprogramowania lub sterowników niezainstalowanych fabrycznie, zapoznaj się z dokumentacją produktu lub stroną obsługi. 2. Przywróć poprzednie ustawienia systemu. Jeśli ponowna instalacja oprogramowania lub sterowników nie pomoże, problem można rozwiązać przywracając poprzedni stan systemu, w którym wszystko działało prawidłowo. Instrukcje dostępne są w części patrz Powrót do przechwyconego poprzedniego ekranu systemu na stronie Zresetuj system operacyjny. Jeśli powyższe czynności nie rozwiązały problemu i chcesz zresetować system, zachowując dane patrz Przywracanie fabrycznych ustawień systemu na stronie Przywróć fabryczne ustawienia systemu. Jeśli powyższe czynności nie rozwiązały problemu i chcesz przywrócić fabryczne ustawienia systemu patrz Przywracanie fabrycznych ustawień systemu na stronie 28.

25 Odzyskiwanie - 25 Ponowna instalacja sterowników i aplikacji Rozwiązanie występującego problemu może wymagać ponownej instalacji fabrycznie zainstalowanych na komputerze aplikacji i sterowników urządzenia. Ponownej instalacji można dokonać, używając z dysku twardego lub utworzonej kopii zapasowej. Inne aplikacje: aby ponownie zainstalować oprogramowanie, które nie było fabrycznie zainstalowane na komputerze, zastosuj się do instrukcji instalacji oprogramowania. Nowe sterowniki urządzenia: aby ponownie zainstalować sterowniki urządzenia, które nie były zainstalowane fabrycznie na komputerze, postępuj zgodnie z instrukcjami dostarczonymi z urządzeniem. W przypadku ponownej instalacji za pomocą systemu Windows, gdy informacje na temat przywracania przechowywane są na komputerze: 1. W menu Start wpisz słowo Recovery, a następnie kliknij pozycję Acer Recovery Management na liście aplikacji. 2. Kliknij opcję Reinstall Drivers or Applications (Zainstaluj ponownie sterowniki lub aplikacje).

26 26 - Odzyskiwanie 3. Powinna zostać wyświetlona sekcja Content (Zawartość) aplikacji Acer Resource Center. Ilustracje są przykładowe. 4. Kliknij ikonę instalacji dla pozycji, którą chcesz zainstalować i postępuj zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć instalację. Powtórz ten krok dla każdej pozycji, którą chcesz zainstalować ponownie. Jeśli wykonujesz ponowną instalację przy użyciu kopii zapasowej sterowników i aplikacji na płycie DVD lub nośniku USB: 1. Włóż kopię zapasową sterowników i aplikacji do stacji dysków lub podłącz ją do wolnego portu USB. Po włożeniu płyty DVD odczekaj na uruchomienie aplikacji Acer Resource Center. Jeśli aplikacja Acer Centrum zasobów nie zostanie uruchomiona automatycznie, naciśnij klawisz Windows + <E>, a następnie kliknij dwukrotnie ikonę napędu optycznego. W przypadku korzystania z napędu USB naciśnij klawisz Windows + <E>, a następnie kliknij dwukrotnie napęd, na którym zapisana jest kopia zapasowa. Kliknij dwukrotnie pozycję ResourceCenter.

27 Odzyskiwanie Powinna zostać wyświetlona sekcja Content (Zawartość) aplikacji Acer Resource Center. Ilustracje są przykładowe. 3. Kliknij ikonę instalacji dla pozycji, którą chcesz zainstalować i postępuj zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć instalację. Powtórz ten krok dla każdej pozycji, którą chcesz zainstalować ponownie. Powrót do przechwyconego poprzedniego ekranu systemu Funkcja Przywracanie systemu Microsoft od czasu do czasu zapamiętuje ustawienia systemu i zapisuje je jako punkty przywracania. W przypadku większości trudnych do rozwiązania problemów z oprogramowaniem można powrócić do jednego z takich punktów przywracania i ponownie uruchomić system. System Windows automatycznie tworzy dodatkowy punkt przywracania każdego dnia i przy każdej instalacji oprogramowania lub sterowników urządzenia. Uwaga Aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania z funkcji Przywracanie systemu Microsoft, wpisz słowo Help (Pomoc) w menu Start i kliknij pozycję Help and Support (Pomoc i obsługa techniczna) na liście aplikacji. Wpisz frazę Windows system restore (Przywracanie systemu Windows) w polu wyszukiwania w Pomocy i naciśnij Enter.

28 28 - Odzyskiwanie Powrót do punktu przywracania 1. W menu Start wpisz frazę Panel sterowania, a następnie kliknij pozycję Panel sterowania na liście aplikacji. 2. Kliknij pozycje System i zabezpieczenia > Centrum akcji, a następnie kliknij opcję Odzyskiwanie w dolnej części okna. 3. Kliknij polecenie Open System Restore (Otwórz przywracanie systemu) i przycisk Next (Dalej). 4. Kliknij ostatni punkt przywracania (z czasu, w którym system działał prawidłowo), kliknij przycisk Next (Dalej), a następnie przycisk Finish (Zakończ). 5. Zostanie wyświetlone okno potwierdzenia; kliknij opcję Yes (Tak). System zostanie przywrócony przy użyciu określonego punktu przywracania. Proces ten może potrwać kilka minut, a po jego zakończeniu komputer może zostać ponownie uruchomiony. Przywracanie fabrycznych ustawień systemu W przypadku wystąpienia problemów z komputerem, których nie można rozwiązać przy użyciu innych metod, konieczne może być ponowne zainstalowanie całego systemu i przywrócenie jego ustawień fabrycznych. Ustawienia można przywrócić, używając z dysku twardego lub utworzonej kopii zapasowej. Jeśli wciąż możesz uruchomić system Windows i partycja przywracania nie została usunięta, patrz Przywracanie z systemu Windows niżej. Jeśli uruchomienie systemu Windows jest niemożliwe, oryginalny twardy dysk został całkowicie sformatowany lub zainstalowano zastępczy dysk twardy, patrz Przywracanie z kopii zapasowych przywracania na stronie 32. Przywracanie z systemu Windows Uruchom aplikację Acer Recovery Management: W menu Start wpisz słowo Recovery i kliknij pozycję Acer Recovery Management na liście aplikacji.

29 Odzyskiwanie - 29 Dostępne są dwie opcje: przywracanie ustawień fabrycznych (zresetowanie komputera) i przywracanie spersonalizowane (odświeżenie komputera). Funkcja przywracania ustawień fabrycznych usuwa wszystkie dane z dysku twardego, a następnie instaluje ponownie system Windows i wszystkie programy oraz sterowniki, które były fabrycznie zainstalowane. Jeśli masz na dysku twardym ważne pliki, utwórz teraz ich kopię zapasową. Patrz Przywróć ustawienia fabryczne przy użyciu aplikacji Acer Recovery Management na stronie 30. Funkcja przywracania spersonalizowanego podejmuje próbę zachowania plików (danych) użytkownika, ale oprogramowanie i sterowniki są instalowane od nowa. Wszelkie oprogramowanie zainstalowane po zakupie komputera zostanie usunięte (z wyjątkiem oprogramowania zainstalowanego ze Sklepu Windows). Patrz Przywracanie spersonalizowane przy użyciu aplikacji Acer Recovery Management na stronie 32.

30 30 - Odzyskiwanie Przywróć ustawienia fabryczne przy użyciu aplikacji Acer Recovery Management 1. Kliknij pozycję Restore Factory Settings (Przywróć ustawienia fabryczne). Ważne Przywrócenie ustawień fabrycznych spowoduje usunięcie wszystkich plików zapisanych na twardym dysku. 2. Zostanie otwarte okno Reset your PC (Zresetuj komputer). Ilustracje są przykładowe. 3. Kliknij Next (Dalej) i wybierz sposób usunięcia plików: a. Opcja Just remove my files (Usuń tylko pliki) spowoduje szybkie usunięcie plików przed przywróceniem stanu komputera. Proces ten trwa około 30 minut. b. Opcja Fully clean the drive (Wyczyść cały dysk) spowoduje całkowite wyczyszczenie napędu po usunięciu wszystkich plików. Po przywróceniu systemu pliki nie będą już widoczne. Czyszczenie dysku trwa znacznie dłużej, do 5 godzin, jednak jest dużo bezpieczniejsze, ponieważ stare pliki są całkowicie usuwane.

31 Odzyskiwanie Kliknij opcję Reset (Zresetuj). 5. Proces przywracania rozpoczyna się od ponownego uruchomienia komputera. Następnie pliki są kopiowane na twardy dysk. 6. Po zakończeniu procesu odzyskiwania można rozpocząć korzystanie z komputera, powtarzając czynności procesu pierwszego uruchamiania. Przywracanie z dysku twardego podczas uruchamiania 1. Włącz komputer i podczas rozruchu naciśnij klawisze <Alt> + <F10>. Zostawanie wyświetlony ekran umożliwiający wybór układu klawiatury. 2. Dostępnych jest kilka opcji. Kliknij opcję Troubleshoot (Rozwiązywanie problemów). 3. Kliknij polecenie Refresh your PC (Odśwież komputer) lub Reset your PC (Resetowanie ustawień do stanu początkowego). Uwaga Polecenie Refresh your PC (Odśwież komputer) umożliwia przywrócenie komputera do fabrycznych ustawień bez zmieniania plików. Polecenie Reset your PC (Resetowanie ustawień do stanu początkowego) powoduje usunięcie wszystkich plików i zresetowanie komputera do ustawień fabrycznych. 4. Kliknij przycisk Dalej. Proces ten zajmie kilka minut.

32 32 - Odzyskiwanie Przywracanie spersonalizowane przy użyciu aplikacji Acer Recovery Management 1. Kliknij opcję Przywracanie spersonalizowane (zachowaj dane użytkownika). 2. Zostanie otwarte okno Reset your PC (Zresetuj komputer). Ilustracje są przykładowe. 3. Kliknij przycisk Next (Dalej), a następnie Refresh (Odśwież). 4. Proces przywracania rozpoczyna się od ponownego uruchomienia komputera. Następnie pliki są kopiowane na twardy dysk. Proces ten trwa około 30 minut. Przywracanie z kopii zapasowych przywracania Przywracanie z kopii zapasowych zapisanych na nośniku USB: 1. Odszukaj kopie zapasowe przywracania. 2. Jeśli komputer nie ma wbudowanej klawiatury, upewnij się, że klawiatura została podłączona do komputera. 3. Podłącz dysk USB i włącz komputer.

33 Odzyskiwanie Jeśli Menu rozruchu F12 nie jest jeszcze włączone, włącz je: a. Naciśnij <F2> podczas uruchamiania komputera. b. Naciskając strzałki w lewo lub w prawo, wybierz menu główne. c. Naciskaj klawisz, aż zostanie wybrane F12 Boot Menu, naciśnij <F5>, aby zmienić to ustawienie na Enabled. d. Naciskając klawisze strzałek w lewo lub w prawo, wybierz menu Exit (Zakończ). e. W zależności od używanego przez komputer typu systemu BIOS, wybierz opcję Save Changes and Exit (Zapisz zmiany i zamknij) lub Exit Saving Changes (Zapisz zmiany i zamknij) i naciśnij Enter. Wybierz OK lub Yes (Tak), aby potwierdzić. f. Komputer zostanie uruchomiony ponownie. 5. Podczas uruchamiania naciśnij <F12>, aby otworzyć menu rozruchu. Menu rozruchu umożliwia wybór urządzenia, od którego chcesz zacząć. Wybierz dysk USB. a. Naciskając klawisze strzałek, wybierz USB Device (Urządzenie USB) i naciśnij Enter. b. Zamiast normalnego procesu rozruchu system Windows uruchomi się z kopii zapasowej. 6. Wybierz typ klawiatury. 7. Wybierz opcję Troubleshoot (Rozwiązywanie problemów) i wybierz sposób przywracania systemu: a. Kliknij Advanced (Zaawansowane), a następnie System Restore (Przywracanie systemu), aby uruchomić funkcję Przywracanie systemu Microsoft: Funkcja przywracania systemu Microsoft od czasu do czasu zapamiętuje ustawienia systemu i zapisuje je jako punkty przywracania. W przypadku większości trudnych do rozwiązania problemów z oprogramowaniem można powrócić do jednego z takich punktów przywracania i ponownie uruchomić system.

34 34 - Odzyskiwanie b. Kliknij opcję Reset your PC (Resetuj komputer), aby uruchomić proces resetowania: Funkcja Reset your PC (Resetuj komputer) usuwa wszystkie dane z dysku twardego, a następnie instaluje ponownie system Windows i wszystkie programy oraz sterowniki, które były fabrycznie zainstalowane w systemie. Jeśli masz na dysku twardym ważne pliki, utwórz teraz ich kopię zapasową. Patrz Zresetuj komputer przy użyciu kopii zapasowej niżej. c. Kliknij opcję Refresh your PC (Odśwież komputer), aby uruchomić proces odświeżania: Funkcja Refresh your PC (Odśwież komputer) podejmuje próbę zachowania plików (danych) użytkownika, ale oprogramowanie i sterowniki są instalowane od nowa. Wszelkie oprogramowanie zainstalowane po zakupie komputera zostanie usunięte (z wyjątkiem oprogramowania zainstalowanego ze Sklepu Windows). Patrz Odśwież komputer przy użyciu kopii zapasowej przywracania na stronie 35. Zresetuj komputer przy użyciu kopii zapasowej Ważne Zresetowanie komputera spowoduje usunięcie wszystkich plików zapisanych na twardym dysku. 1. Zostanie otwarte okno Reset your PC (Zresetuj komputer). Ilustracje są przykładowe. 2. Kliknij Next (Dalej). 3. Wybierz system operacyjny, który chcesz przywrócić (zazwyczaj dostępna jest tylko jedna opcja).

35 Odzyskiwanie Wybierz opcję zachowania wszelkich zmian na twardym dysku: a. Jeśli przywracana partycja lub partycja zmieniona w inny sposób na twardym dysku została usunięta i chcesz zachować te zmiany, wybierz opcję No (Nie). b. Aby całkowicie przywrócić ustawienia fabryczne komputera, wybierz opcję Yes (Tak). 5. Wybierz, w jaki sposób chcesz usunąć pliki: a. Opcja Just remove my files (Usuń tylko pliki) spowoduje szybkie usunięcie plików przed przywróceniem stanu komputera. Proces ten trwa około 30 minut. b. Opcja Fully clean the drive (Wyczyść cały dysk) spowoduje całkowite wyczyszczenie napędu po usunięciu wszystkich plików. Po przywróceniu systemu pliki nie będą już widoczne. Czyszczenie dysku trwa znacznie dłużej, do 5 godzin, jednak jest dużo bezpieczniejsze, ponieważ stare pliki są całkowicie usuwane. 6. Kliknij opcję Reset (Zresetuj). 7. Po zakończeniu procesu odzyskiwania można rozpocząć korzystanie z komputera, powtarzając czynności procesu pierwszego uruchamiania. Odśwież komputer przy użyciu kopii zapasowej przywracania 1. Zostanie otwarte okno Reset your PC (Zresetuj komputer). 2. Kliknij Next (Dalej). 3. Wybierz system operacyjny, który chcesz przywrócić (zazwyczaj dostępna jest tylko jedna opcja). 4. Kliknij Refresh (Odśwież) 5. Proces przywracania rozpoczyna się od ponownego uruchomienia komputera. Następnie pliki są kopiowane na twardy dysk. Proces ten trwa około 30 minut.

36 36 - Nawiązywanie połączenia z internetem N AWIĄZYWANIE POŁĄCZENIA Z INTERNETEM Uwaga Informacje w tej części mogą nie dotyczyć tego komputera. W tym rozdziale znajdują się podstawowe informacje na temat rodzajów połączeń i nawiązywania połączenia z Internetem. Szczegółowe informacje można znaleźć w części Połączenia sieciowe na stronie 81. Nawiązywanie połączenia przewodowego Wbudowana funkcja sieciowa Wbudowana funkcja sieciowa ułatwia podłączanie komputera do Internetu za pomocą przewodu. Jednak wcześniej dostawca usług internetowych zazwyczaj jest to firma telekomunikacyjna lub dostarczająca telewizję kablową musi skonfigurować usługę internetową w domu lub w biurze. Dostawca usług internetowych zainstaluje niewielkie urządzenie zwane routerem, które umożliwia nawiązanie połączenia z Internetem. Po zainstalowaniu routera wystarczy podłączyć jedną końcówkę przewodu sieciowego do portu sieciowego w komputerze, a drugą do portu w routerze. (Patrz rysunek poniżej.) Po podłączeniu przewodu można nawiązać połączenie z Internetem.

37 Nawiązywanie połączenia z internetem - 37 Nawiązywanie połączenia bezprzewodowego Nawiązywanie połączenia z bezprzewodową siecią LAN Bezprzewodowa sieć LAN (WLAN) jest lokalną siecią bezprzewodową, która może łączyć dwa komputery lub więcej bez używania kabli. Po nawiązaniu połączenia z siecią WLAN można korzystać z Internetu. Pozwala ona również na udostępnianie plików, innych urządzeń, a nawet samego połączenia internetowego. Ostrzeżenie Korzystanie z urządzeń bezprzewodowych podczas lotu może być zabronione. Przed wejściem na pokład samolotu należy wyłączyć wszystkie urządzenia bezprzewodowe. Muszą one pozostać wyłączone podczas startu, ponieważ mogą utrudniać działanie urządzeń pokładowych, zakłócać komunikację, a nawet być nielegalne. Bezprzewodowe urządzenia komputera można włączyć wyłącznie po uzyskaniu od obsługi samolotu informacji, że jest to bezpieczne. Funkcja bezprzewodowego połączenia komputera jest uruchamiana domyślnie. System Windows wykrywa i wyświetla listę dostępnych sieci podczas konfiguracji. Wybierz sieć i wprowadź hasło (jeśli jest wymagane). Notebooki firmy Acer są wyposażone w klawisz trybu samolotowego umożliwiający włączenie lub wyłączenie połączenia sieciowego. Opcje zarządzania siecią umożliwiają włączanie i wyłączanie sieci bezprzewodowej, a także kontrolę nad zasobami udostępnianymi za pośrednictwem sieci. Z poziomu ekranu startowego zacznij wpisywać wireless (bezprzewodowa) i wybierz polecenie Connect to a network (Połącz z siecią) lub Change Wi-Fi settings (Zmień ustawienia sieci Wi-Fi). Możesz też otworzyć przeglądarkę Internet Explorer i postępować zgodnie z instrukcjami. Uwaga Szczegółowe informacje na temat nawiązywania połączenia z Internetem są dostępne u dostawcy usług internetowych oraz w dokumentacji routera.

38 38 - Nawiązywanie połączenia z internetem Nawiązywanie połączenia z siecią 3G Jeśli komputer jest wyposażony w gniazdo karty SIM, można nawiązać połączenie z Internetem przez sieć 3G (telefonii komórkowej). Niezbędna jest do tego zgodna karta SIM i umowa na transfer danych z operatorem telefonii komórkowej. Uwaga Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat nawiązywania połączenia z Internetem przez sieć 3G, skontaktuj się z operatorem telefonii komórkowej.

39 Korzystanie z połączenia Bluetooth - 39 K ORZYSTANIE Z POŁĄCZENIA B LUETOOTH Bluetooth to technologia umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie danych na niewielkich odległościach pomiędzy wieloma urządzeniami różnego rodzaju. Urządzenia obsługujące technologię Bluetooth to m.in.: komputery, telefony komórkowe, tablety, słuchawki bezprzewodowe oraz klawiatury. Aby korzystać z połączenia Bluetooth, należy sprawdzić, czy: 1. Funkcja Bluetooth jest włączona w obydwu urządzeniach. 2. Urządzenia są powiązane (lub podłączone). Włączanie i wyłączanie funkcji Bluetooth W obydwu urządzeniach musi być aktywna karta Bluetooth. W przypadku tego komputera może to być przełącznik zewnętrzny, ustawienie oprogramowania lub osobny modem Bluetooth podłączony do portu USB komputera (jeśli niedostępna jest żadna wewnętrzna karta Bluetooth). Uwaga Zapoznaj się z podręcznikiem użytkownika danego urządzenia, aby sprawdzić, w jaki sposób można włączyć kartę Bluetooth. Włącz połączenie Bluetooth i dodaj urządzenie Każde nowe urządzenie należy najpierw powiązać z kartą Bluetooth komputera. Oznacza to, że w celach bezpieczeństwa należy najpierw potwierdzić oryginalność urządzenia. Powiązanie należy wykonać tylko raz. Następnie wystarczy włączyć w obu urządzeniach kartę Bluetooth, a urządzenia zostaną połączone. Funkcja Bluetooth jest na komputerze wyłączona domyślnie. Aby włączyć kartę Bluetooth komputera, wykonaj następujące czynności: 1. Otwórz pasek Paneli funkcji i wybierz opcje Ustawienia > Zmień ustawienia komputera > Komputer i urządzenia > Bluetooth lub

40 40 - Korzystanie z połączenia Bluetooth naciśnij klawisze Windows + <W>, a następnie wpisz Bezprzewodowa. W wynikach kliknij Ustawienia Bluetooth. 2. Kliknij przełącznik obok etykiety Bluetooth, aby ją wyłączyć/ włączyć. 3. Komputer automatycznie rozpocznie wyszukiwanie urządzeń oraz stanie się widoczny dla innych urządzeń. 4. Stuknij urządzenie, które chcesz dodać do listy wykrytych urządzeń, i stuknij Paruj. Komputer wyświetli kod pasujący do kodu wyświetlanego na urządzeniu. Wybierz Tak. Następnie akceptuj żądanie powiązania z urządzenia. Uwaga Niektóre urządzenia korzystające ze starych wersji technologii Bluetooth wymagają od obu urządzeń wprowadzenia kodu PIN. Jeśli jedno z urządzeń nie posiada żadnych wejść (np. w przypadku słuchawek), kod zabezpieczenia jest określony w urządzeniu (zazwyczaj 0000 lub 1234 ). Więcej informacji można znaleźć w Instrukcji obsługi urządzenia.

41 - 41 Zabezpieczanie komputera i danych... W tej części można znaleźć: Jak zabezpieczać komputer Ustawianie haseł Co należy przygotować w przypadku podróży Jak najlepiej wykorzystać baterię

42 42 - Program narzędziowy BIOS P ROGRAM NARZĘDZIOWY BIOS Program narzędziowy BIOS to program konfiguracji sprzętu wbudowany w układzie BIOS (ang. Basic Input/Output System [Podstawowy system wejścia/wyjścia]). Komputer został już wcześniej prawidłowo skonfigurowany oraz zoptymalizowany i zazwyczaj nie ma potrzeby uruchamiania tego programu narzędziowego. Jednak jeśli wystąpią problemy związane z konfiguracją, będzie trzeba uruchomić ten program. Aby uaktywnić program narzędziowy BIOS, należy nacisnąć klawisz <F2> podczas trwania testu POST (Power-On Self Test [Autotest po włączeniu zasilania]) w czasie wyświetlania logo komputera. Sekwencja startowa systemu Aby ustawić sekwencję startową systemu w programie narzędziowym BIOS, uruchom program narzędziowy BIOS i wybierz Boot (Ładowanie systemu) z listy kategorii umieszczonej w górnej części ekranu. Ustawianie haseł Aby ustawić hasło podczas ładowania systemu, uruchom program narzędziowy BIOS i wybierz kategorię Security (Bezpieczeństwo) z listy kategorii umieszczonej w górnej części ekranu. Znajdź pozycję Password on boot (Hasło podczas uruchamiania): i za pomocą klawiszy <F5> i <F6> włącz tę funkcję.

43 Zabezpieczanie komputera - 43 Z ABEZPIECZANIE KOMPUTERA Komputer jest drogim urządzeniem i należy zadbać o jego bezpieczeństwo. Naucz się zasad ochrony i zabezpieczania komputera. Elementami zabezpieczenia komputera są blokady sprzętowe i programowe blokada zabezpieczająca i hasła. Używanie blokady zabezpieczającej komputer Ten komputer jest wyposażony w gniazdo zabezpieczenia zgodnego z systemem Kensington przeznaczone dla blokady komputera. Kabel zabezpieczenia komputera należy owinąć wokół ciężkiego nieruchomego obiektu, takiego jak stół lub uchwyt zablokowanej szuflady. Wstaw zamek blokady do gniazda i przekręć klucz w celu zamknięcia blokady. Dostępne są także modele bez kluczy. Używanie haseł Hasła umożliwiają ochronę komputera przed nieautoryzowanym dostępem. Ustawienie tych haseł tworzy kilka różnych poziomów zabezpieczenia komputera i znajdujących się w nim danych: Hasło administratora chroni przed nieautoryzowanym dostępem do narzędzia konfiguracji systemu BIOS. Po skonfigurowaniu hasła należy je podać, aby uzyskać dostęp do narzędzia BIOS. Patrz Ustawianie haseł na stronie 42. Hasło użytkownika chroni komputer przed nieautoryzowanym dostępem. Aby maksymalnie zwiększyć poziom zabezpieczeń, możesz użyć kombinacji tego hasła w połączeniu z ochroną hasłem podczas uruchamiania komputera oraz przywracania go ze stanu hibernacji (jeśli jest dostępny). Hasło podczas uruchamiania chroni komputer przed nieautoryzowanym dostępem. Aby maksymalnie zwiększyć poziom zabezpieczeń, możesz użyć kombinacji tego hasła w połączeniu z ochroną hasłem podczas uruchamiania komputera oraz przywracania go ze stanu hibernacji (jeśli jest dostępny).

44 44 - Zabezpieczanie komputera Ważne Nie zapomnij hasła administratora! Jeśli zapomnisz hasła, skontaktuj się z dystrybutorem lub autoryzowanym centrum serwisowym. Wprowadzanie haseł Po ustawieniu hasła na środku ekranu wyświetlacza pojawia się monit o podanie hasła. Po skonfigurowaniu hasła administratora, gdy przejdziesz do systemu BIOS, zostanie wyświetlony monit o podanie hasła (patrz ). Wpisz hasło administratora, a następnie naciśnij klawisz <Enter>, aby uzyskać dostęp do narzędzia konfiguracji systemu BIOS. Jeśli wprowadzisz błędne hasło, wyświetlone zostanie okno z ostrzeżeniem. Spróbuj ponownie i naciśnij klawisz <Enter>. Po skonfigurowaniu hasła użytkownika i ustawieniu parametru żądania hasła podczas uruchamiania komputera wyświetlany jest monit o podanie hasła. Wpisz hasło użytkownika, a następnie naciśnij klawisz <Enter>, aby uzyskać dostęp do komputera. Jeśli wprowadzisz błędne hasło, wyświetlone zostanie okno z ostrzeżeniem. Spróbuj ponownie i naciśnij klawisz <Enter>. Ważne Masz trzy próby wpisania hasła. Jeśli trzykrotnie wprowadzisz błędne hasło, system zostanie zablokowany. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez cztery sekundy, aby zamknąć system. Następnie włącz komputer i spróbuj ponownie.

45 Zarządzanie energią - 45 Z ARZĄDZANIE ENERGIĄ Komputer ma wbudowany moduł zarządzania energią monitorujący aktywność systemu. Aktywność systemu odnosi się do wszelkiej aktywności angażującej jedno lub więcej następujących urządzeń: klawiatura, myszka, dysk twardy, urządzenia peryferyjne podłączone do komputera, a także pamięć wideo. Jeżeli nie zostanie stwierdzona aktywność w ciągu określonego czasu, komputer zatrzyma działanie niektórych lub wszystkich wymienionych urządzeń, by oszczędzać energię. Oszczędzanie energii Wyłączanie szybkiego uruchamiania Do przyspieszania uruchamiania w komputerze używana jest funkcja szybkiego uruchamiania, która jednak zużywa niewielką ilości energii, by sprawdzać występowanie sygnału uruchamiania. Sprawdzanie powoduje powolne zużywanie energii akumulatora komputera. Aby zmniejszyć pobór energii przez komputer, a zatem jego wpływ na środowisko, wyłącz funkcję szybkiego uruchamiania: Uwaga Jeśli funkcja szybkiego uruchamiania jest wyłączona, uruchomienie komputera z trybu uśpienia potrwa dłużej. Ponadto komputer nie zostanie uruchomiony w przypadku otrzymania polecenia uruchomienia przez sieć (funkcja Wake on LAN). 1. Otwórz pulpit. 2. Kliknij polecenie Power Options (Opcje zasilania) w obszarze powiadomień. 3. Wybierz polecenie More Power Options (Więcej opcji zasilania).

46 46 - Zarządzanie energią 4. Wybierz Choose what the power buttons do (Wybierz działanie przycisków zasilania). 5. Wybierz Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne. 6. Przewiń w dół i wyłącz opcję Włącz szybkie uruchamianie. 7. Wybierz Save changes (Zapisz zmiany).

47 Pakiet akumulatora - 47 PAKIET AKUMULATORA W komputerze stosowana jest wbudowana bateria litowa, zapewniająca możliwość długiego użytkowania pomiędzy okresami ładowania. Charakterystyka baterii Akumulator jest zawsze ładowany, kiedy tylko komputer zostanie przyłączony do zasilacza. Komputer obsługuje funkcję ładowania podczas użytkowania, co pozwala doładowywać baterię podczas eksploatacji komputera. Jednakże ładowanie baterii, gdy komputer jest wyłączony, powoduje znaczne skrócenie czasu ładowania. Bateria jest przydatnym źródłem zasilania podczas podróży lub w razie awarii zasilania sieciowego. Ładowanie akumulatora Podłącz zasilacz do komputera, a następnie do gniazdka sieci elektrycznej. Podczas ładowania baterii możesz nadal używać komputera, korzystając z zasilania z sieci prądu przemiennego. Jednak ładowanie baterii, gdy komputer jest wyłączony, powoduje znaczne skrócenie czasu ładowania. Uwaga Naładuj baterię, jeśli nie planujesz korzystać z niej przez cały dzień. Ładowanie baterii przez noc przed podróżą umożliwi następnego dnia uruchomienie komputera z całkowicie naładowaną baterią. Formowanie nowego pakietu baterii Przed pierwszym użyciem akumulatora konieczne jest przeprowadzenie procesu formowania : 1. Przyłącz zasilacz prądu przemiennego i wykonaj pełne ładowanie akumulatora. 2. Włącz komputer i zakończ konfigurację systemu operacyjnego. 3. Odłącz zasilacz prądu przemiennego.

48 48 - Pakiet akumulatora 4. Korzystaj z komputera używając zasilania z akumulatora. 5. Przyłącz zasilacz prądu przemiennego i ponownie naładuj baterię do pełna. Wykonuj te czynności aż bateria przejdzie trzykrotnie cykl ładowania i rozładowania. Ten proces formowania należy przeprowadzać w przypadku wszystkich nowych baterii oraz baterii, które nie były używane przez długi czas. Ostrzeżenie Nie należy narażać pakietów baterii na działanie temperatur niższych niż 0 C ani wyższych niż 45 C. Skrajne temperatury mogą być szkodliwe dla pakietu baterii. Proces regulacji baterii powoduje, że bateria może przyjmować maksymalny możliwy ładunek energii. Zaniedbanie wykonania tej procedury uniemożliwi baterii uzyskiwanie maksymalnego ładunku energii, a także spowoduje skrócenie użytecznego okresu trwałości baterii. Na użyteczny okres trwałości baterii szkodliwy wpływ ma eksploatacja w następujących warunkach: Użytkowanie komputera przy stałym korzystaniu z zasilacza prądu przemiennego. Nie stosowanie się do przedstawionej powyżej zasady całkowitego rozładowywania i pełnego ładowania akumulatora. Częste używanie; im częściej korzystasz z baterii, tym szybciej osiągnie ona koniec użytecznego okresu trwałości. Okres przydatności do użytkowania wbudowanego akumulatora wynosi 1000 cykli ładowania/rozładowania.

49 Pakiet akumulatora - 49 Optymalizowanie okresu trwałości baterii Optymalizowanie okresu trwałości akumulatora pomaga maksymalnie wykorzystać działanie akumulatora, zapewniając wydłużenie cyklu rozładowania/ładowania i poprawiając efektywność ładowania. Zalecamy stosowanie się do przedstawionych poniżej sugestii: Kiedy tylko jest to możliwe, korzystaj z zasilacza prądu przemiennego, pozostawiając baterię w rezerwie na okres użytkowania przenośnego. Odłącz nieużywane urządzenia (np. dysk USB), ponieważ mogą one pobierać prąd. Przechowywać komputer w chłodnym, suchym miejscu. Zalecana temperatura wynosi od 10 C do 30 C. Wyższe temperatury mogą powodować szybsze samorozładowanie baterii. Nadmierne doładowywanie skraca okres trwałości baterii. Jak dbać o zasilacz prądu przemiennego oraz baterię. Kontrola poziomu naładowania akumulatora Miernik energii wskazuje bieżący poziom naładowania baterii. Umieść kursor nad ikoną baterii/zasilania na pasku zadań, aby zobaczyć bieżący poziom naładowania baterii. Ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania akumulatora Podczas korzystania z komputera na zasilaniu bateryjnym należy zwracać uwagę na miernik poziomu energii. Ważne Zasilacz prądu przemiennego należy przyłączać najszybciej jak to jest możliwe po pojawieniu się ostrzeżenia o niskim poziomie naładowania baterii. Gdy bateria rozładuje się całkowicie i komputer zamknie system, może nastąpić utrata danych.

50 50 - Pakiet akumulatora Kiedy pojawi się ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania akumulatora, zalecany tok postępowania zależy od sytuacji: Sytuacja Dostępny jest zasilacz prądu przemiennego oraz gniazdko sieci elektrycznej. Nie jest dostępny jest zasilacz prądu przemiennego lub gniazdko sieci elektrycznej. Zalecane działanie 1. Przyłącz zasilacz prądu przemiennego do komputera, a następnie do gniazdka sieci elektrycznej. 2. Zapisz wszystkie potrzebne pliki. 3. Kontynuuj pracę. Wyłącz komputer, gdy konieczne jest szybkie naładowanie baterii. 1. Zapisz wszystkie potrzebne pliki. 2. Zamknij wszystkie aplikacje. 3. Wyłącz komputer.

51 Podróżowanie z komputerem - 51 PODRÓŻOWANIE Z KOMPUTEREM W tym rozdziale zamieszczono wskazówki i porady związane z przenoszeniem komputera i podróżowaniem z komputerem. Odłączanie wyposażenia zewnętrznego W celu odłączenia komputera od akcesoriów zewnętrznych należy wykonać następujące czynności: 1. Zapisz wszystkie otwarte pliki. 2. Wyjmij dyski ze stacji dysków optycznych. 3. Zamknij system lub przełącz komputer w tryb uśpienia lub hibernacji. 4. Zamknij pokrywę wyświetlacza. 5. Odłącz przewód od zasilacza prądu przemiennego. 6. Odłącz klawiaturę, urządzenie wskazujące, drukarkę, zewnętrzny monitor i inne urządzenia zewnętrzne. 7. Odłącz blokadę Kensington, jeżeli jest używana do zabezpieczenia komputera. W podróży Przy przemieszczaniu się na niewielkie odległości, na przykład z biura do miejsca spotkania. Przygotowanie komputera Przed przenoszeniem komputera należy zamknąć i zatrzasnąć pokrywę wyświetlacza, aby wprowadzić komputer w tryb wstrzymania. Możesz teraz bezpiecznie przenieść komputer do dowolnego miejsca w budynku. Aby wyprowadzić komputer z trybu wstrzymania, otwórz pokrywę wyświetlacza, a następnie naciśnij i zwolnij przycisk zasilania. Jeśli planujesz przenieść komputer do biura klienta lub do innego budynku, możesz przed przeniesieniem zakończyć pracę komputera: Naciśnij klawisz Windows + <C>, kliknij opcje Ustawienia > Power (Zasilanie), a następnie kliknij opcję Shut Down (Zamknij)

52 52 - Podróżowanie z komputerem Lub: Można wymusić przejście komputera do trybu wstrzymania, naciskając klawisze <Fn> + <F4> lub zamykając pokrywę wyświetlacza. Kiedy będziesz znów gotowy do używania komputera, otwórz wyświetlacz i, jeśli to konieczne, naciśnij i zwolnij przycisk zasilania. Uwaga Jeśli komputer jest przez jakiś czas w trybie wstrzymania, może przejść w tryb hibernacji lub głębokiego wstrzymania. Co zabrać ze sobą na spotkanie Jeśli spotkanie jest względnie krótkie, oprócz komputera nie musisz brać ze sobą niczego więcej. Jeżeli jednak to spotkanie może być dłuższe lub bateria nie jest w pełni naładowana, weź zasilacz prądu przemiennego, aby go włączyć w miejscu spotkania. Jeżeli w miejscu spotkania nie ma gniazdka zasilania elektrycznego, zredukuj szybkość rozładowania baterii, przestawiając komputer do trybu wstrzymania. Nacisnąć klawisze <Fn> + <F4> lub zamknąć pokrywę wyświetlacza, jeżeli komputer nie jest intensywnie używany. Zabieranie komputera do domu Podczas przenoszenia komputera z biura do domu lub odwrotnie. Przygotowanie komputera W celu przygotowania do przeniesienia do domu, po odłączeniu komputera od wyposażenia zewnętrznego, należy wykonać następujące czynności: Sprawdź, czy ze stacji zostały wyjęte wszystkie nośniki i płyty. Pozostawienie nośnika w napędzie może spowodować uszkodzenie głowicy napędu. Włóż komputer do walizki ochronnej zabezpieczającej go przed uszkodzeniami w razie upadku.

53 Podróżowanie z komputerem - 53 Ostrzeżenie Unikaj umieszczania w walizce elementów obok górnej części pokrywy komputera. Naciśnięcie górnej części pokrywy mogłoby spowodować uszkodzenie ekranu. Co wziąć ze sobą Weź ze sobą niektóre rzeczy, jeżeli nie ma ich w domu: Zasilacz prądu przemiennego i przewód zasilający. Drukowana instrukcja konfiguracji. Zalecenia dodatkowe Podczas podróży do pracy i z pracy stosuj się do podanych poniżej zaleceń dotyczących zabezpieczenia komputera: Zabierając komputer ze sobą, minimalizuj wpływ zmian temperatury. Jeśli musisz się zatrzymać na dużej i nie możesz zabrać ze sobą komputera, zostaw go w bagażniku samochodu, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania. Zmiany temperatury i wilgotności mogą spowodować kondensację. Przed włączeniem komputera zaczekaj na przywrócenie temperatury pokojowej i sprawdź, czy nie doszło do kondensacji pary na ekranie. W przypadku zmiany temperatury o więcej niż 10 C (18 F), należy dłużej zaczekać na powolne przywrócenie temperatury pokojowej. O ile to możliwe, pozostaw komputer na 30 minut w otoczeniu o temperaturze pośredniej pomiędzy temperaturą zewnętrzną i temperaturą pokojową. Konfiguracja biura domowego Jeżeli często pracujesz korzystając z komputera w domu, korzystne może być zakupienie drugiego zasilacza prądu przemiennego, przeznaczonego do używania w domu. Posiadanie drugiego zasilacza prądu zmiennego pozwoli uniknąć przenoszenia dodatkowego ciężkiego przedmiotu do domu i z domu. Jeżeli dużo używasz komputera w domu, korzystne może być także dodanie zewnętrznej klawiatury, monitora lub myszki.

54 54 - Podróżowanie z komputerem Podróżowanie z komputerem Ważne Sprawdź w liniach lotniczych, czy obowiązują jakieś specjalne wymagania dotyczące baterii litowych. Podczas podróży na większe odległości, na przykład z własnego biura do biura klienta lub podczas lokalnych podróży. Przygotowanie komputera Komputer należy przygotować w taki sam sposób, jak w przypadku zabierania go do domu. Sprawdź, czy bateria komputera jest naładowana. Podczas przechodzenia przez bramkę kontroli, ochrona lotniska może wymagać włączenia komputera. Co wziąć ze sobą Weź ze sobą: Zasilacz prądu przemiennego Dodatkowe pliki ze sterownikami drukarek, jeżeli planowane jest użycie innej drukarki Zalecenia dodatkowe Stosuj się zarówno do zaleceń obowiązujących przy przenoszeniu komputera do domu, jak i do poniższych zaleceń dotyczących zabezpieczenia komputera podczas podróży: Zawsze traktuj komputer jako bagaż podręczny. O ile to możliwe, trzymaj komputer przy sobie. Urządzenia do prześwietlania bagażu na lotnisku są bezpieczne dla komputera, ale nie należy poddawać komputera działaniu wykrywacza metalu.

55 Podróżowanie z komputerem - 55 Podróże zagraniczne Ważne Sprawdź w liniach lotniczych, czy obowiązują jakieś specjalne wymagania dotyczące baterii litowych. Podczas podróży z kraju do kraju. Przygotowanie komputera Komputer należy przygotować w taki sam sposób, jak w przypadku zwykłych podróży. Co wziąć ze sobą Weź ze sobą: Zasilacz prądu przemiennego. Przewody zasilające odpowiednie dla celu podróży. Dodatkowe pliki ze sterownikami drukarek, jeżeli planowane jest użycie innej drukarki. Dowód zakupu, gdyby wystąpiła konieczność okazania takiego dokumentu służbom celnym. Dokument International Travelers Warranty (Międzynarodowa gwarancja podróżnego).

56 56 - Podróżowanie z komputerem Zalecenia dodatkowe Stosuj się do takich samych dodatkowych zaleceń, jak w przypadku zwykłych podróży z komputerem. Dodatkowo podczas podróży zagranicznych mogą okazać się użyteczne następujące wskazówki: Podczas podróży do innego kraju sprawdź, czy dane techniczne przewodu zasilacza prądu przemiennego są zgodne z parametrami napięcia prądu przemiennego w danym kraju. Jeżeli nie są zgodne, kup przewód zasilający zgodny z lokalnymi parametrami napięcia prądu przemiennego. Do zasilania komputera nie należy używać sprzedawanych konwerterów do zasilania innych urządzeń. Jeżeli używasz jest modemu, sprawdź, czy modem i złącze są zgodne z systemem telekomunikacyjnym kraju podróży.

57 - 57 Porty i złącza... W tej części można znaleźć: Informacje na temat portów i złączy zamontowanych w komputerze

58 58 - Czytnik kart pamięci Opcje połączeń CZYTNIK KART PAMIĘCI Komputer posiada czytnik kart oraz inne porty/gniazda umożliwiające podłączenie do komputera urządzeń zewnętrznych. Więcej informacji o sposobach przyłączania różnych urządzeń zewnętrznych znajduje się w poniższym rozdziale. Czytnik kart pamięci Karty pamięci są używane w wielu aparatach cyfrowych, urządzeniach PDA, odtwarzaczach MP3 i telefonach komórkowych. Wkładanie karty pamięci 1. Ułóż kartę tak, aby styki skierowane były w dół w stronę portu. 2. Ostrożnie wsuń kartę do portu. Jeśli konieczne jest użycie siły do włożenia karty, spróbuj nieznacznie zmienić jej położenie. 3. Wepchnij kartę, aż wskoczy na swoje miejsce. Kilka milimetrów karty będzie wystawać z gniazda. Jeśli karta zawiera pliki, może zostać wyświetlone okno Autoodtwarzanie systemu Windows (zależy to od zawartości karty) z pytaniem, czy chcesz użyć programu, by wyświetlić zawartość karty. Wybierz opcję, jeśli to konieczne, w przeciwnym wypadku naciśnij przycisk Cancel (Anuluj). Jeśli karta nie zawiera plików lub zawiera nieznane pliki, zostanie wyświetlone okno z zawartością karty. Karty SD, SDHC i SDXC Różne typy kart SD, mimo że wyglądają podobnie, oferują różne możliwości. Karty SD do 4 GB, karty SDHC do 32 GB, karty SDXC do 2048 GB (2 TB). Ten komputer zawiera czytnik obsługujący karty SDHC i SDXC.

59 Czytnik kart pamięci - 59 Uwaga Karty pamięci SDXC można stosować tylko w przypadku czytników obsługujących karty SDXC; natomiast karty SD i SDHC mogą być używane w czytnikach obsługującym karty dowolnego typu. Wyjmowanie karty z czytnika kart pamięci 1. Kliknij strzałkę Show hidden icons (Wyświetl ukryte ikony) w obszarze powiadomień (obok zegara). 2. Kliknij ikonę Safely Remove Hardware (Bezpieczne usuwanie sprzętu). 3. Kliknij Eject SD Card (Wysuń kartę SD) lub nazwę urządzenia. 4. Poczekaj na wyświetlenie komunikatu Safe to Remove Hardware (Sprzęt może być bezpiecznie usunięty). 5. Wyjmij kartę

60 60 - Złącza wideo i audio ZŁĄCZA WIDEO I AUDIO Podłącz do monitora z portem VGA lub DVI (typ obsługiwanego połączenia zależy od konfiguracji danego komputera). Do monitora zazwyczaj dołączony jest odpowiedni kabel. Aby podłączyć monitor do komputera, wykonaj poniższe czynności: 1. Sprawdź, czy komputer i monitor są wyłączone. 2. Podłącz kabel wideo do portu monitora w komputerze. Zabezpiecz połączenie kablowe załączonymi śrubami. 3. Podłącz kabel zasilania monitora do odpowiednio uziemionego gniazda ściennego. 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami konfiguracji w podręczniku użytkownika monitora. 5. Włącz zasilanie monitora, a następnie komputera. 6. Upewnij się, że bieżąca rozdzielczość i częstotliwość odświeżania nie przekraczają wartości podanych w danych technicznych monitora. W razie potrzeby zmień ustawienia wyświetlacza używane przez komputer. Uwaga Aby wyświetlić elementy sterujące ekranu, naciśnij klawisz Windows ( ) + W, wpisz Ekran i Ekran. Słuchawki i mikrofon Te porty umożliwiają podłączenie urządzeń audio. Podłącz słuchawki stereo lub aktywne głośniki do portu słuchawkowego. Podłączanie urządzenia audio do portu słuchawkowego powoduje włączenie wbudowanych głośników. Podłącz zewnętrzny mikrofon do portu mikrofonu, by nagrywać dźwięk monofoniczny; podłączenie zewnętrznego mikrofonu powoduje wyłączenie wbudowanego mikrofonu. Uwaga Niektóre komputery mają pojedynczy port kombi pozwalający na użycie zestawu słuchawkowego z jednym stykiem z wbudowanym mikrofonem. Takie zestawy słuchawkowe są najczęściej używane do smartfonów.

61 HDMI - 61 HDMI HDMI (High-Definition Multimedia Interface) jest wysokiej jakości interfejsem do cyfrowych sygnałów audio/wideo. HDMI przy użyciu jednego kabla umożliwia podłączenie dowolnego zgodnego źródła cyfrowego sygnału audio lub wideo, np. komputera, urządzenia abonenckiego telewizji cyfrowej (set-top box), odtwarzacza DVD i odbiornika audio lub wideo do dowolnego zgodnego cyfrowego monitora audio i/lub wideo, takiego jak telewizor cyfrowy (DTV). Dzięki temu, że kabel jest jeden, łatwiej utrzymać porządek. Pozwala to też na łatwe podłączenie i uzyskanie możliwie najlepszej jakości dźwięku i obrazu.

62 62 - Uniwersalna magistrala szeregowa (USB) U NIWERSALNA MAGISTRALA SZEREGOWA (USB) Port USB to port umożliwiający bardzo szybką transmisję danych pozwalający na podłączenie urządzeń zewnętrznych z gniazdem USB, takich jak mysz, zewnętrzna klawiatura, dodatkowa pamięć (zewnętrzne dyski twarde) lub dowolne zgodne urządzenie. Uwaga W komputerach Acer są obecnie dostępne dwa standardy USB: USB 2.0 (Szybki dysk USB) i USB 3.0 (SuperSpeed USB). Porty USB 2.0 w komputerach Acer mają czarny język, a porty USB 3.0 niebieski. Aby zapewnić jak najlepszą wydajność, urządzenia z gniazdem USB 3.0 powinny być zawsze podłączane do portów USB 3.0. Sprawdź w dokumentacji urządzenia, który standard jest obsługiwany.

63 Uniwersalna magistrala szeregowa (USB) - 63 Za pomocą portu USB można też ładować urządzenia takie jak tablety, smartfony lub inne. Niektóre porty USB 3.0 obsługują urządzenia ładujące, gdy komputer jest w trybie hibernacji lub jest wyłączony. Poza tym można użyć koncentratora USB do podłączenia wielu urządzeń do jednego portu USB. Ważne W przypadku wyjmowania urządzenia pamięci masowej USB kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę USB na pasku zadań systemu Windows i wybierz polecenie Wysuń <urządzenie>, aby poinformować system operacyjny, że musi przestać korzystać z urządzenia, zanim zostanie ono wyjęte. Jeżeli się tego nie zrobi, może nastąpić utrata danych lub uszkodzenie urządzenia zewnętrznego.

64 64 - Masz pytania? W tej części można znaleźć: Często zadawane pytania Wskazówki dotyczące korzystania z systemu Windows 8.1 Informacje dotyczące rozwiązywania problemów Jak chronić się, będąc w trybie online Gdzie znaleźć informacje kontaktowe do centrum serwisowego firmy Acer

65 Często zadawane pytania - 65 C ZĘSTO ZADAWANE PYTANIA Poniżej zamieszczona jest lista możliwych sytuacji, które mogą wystąpić podczas użytkowania komputera. Do każdej z tych sytuacji dołączone są łatwe sposoby rozwiązania problemu. Zasilanie jest włączone, ale komputer nie startuje ani nie uruchamia się. Sprawdź wskaźnik zasilania: Jeżeli nie świeci, komputer nie jest zasilany. Sprawdź: Jeżeli pracujesz na zasilaniu bateryjnym, bateria może być rozładowana w stopniu uniemożliwiającym zasilanie komputera. Podłącz zasilacz prądu przemiennego, by doładować pakiet baterii. Upewnij się, że zasilacz prądu przemiennego jest prawidłowo przyłączony do komputera i gniazdka elektrycznego. Jeżeli wskaźnik świeci, sprawdź: Czy w stacji dysków optycznych znajduje się dysk? Wyciągnij ją i naciśnij klawisze <Ctrl> + <Alt> + <Del>, aby ponownie uruchomić system. Czy do komputera jest podłączone urządzenie pamięci masowej USB (dysk USB lub smartfon)? Odłącz je i naciśnij klawisze <Ctrl> + <Alt> + <Del>, aby ponownie uruchomić system. Na ekranie nic się nie wyświetla. System zarządzania energią automatycznie wyłącza wyświetlanie obrazu w celu oszczędzania energii. Naciśnij dowolny przycisk, aby przywrócić wyświetlanie. Jeżeli po naciśnięciu klawisza obraz nadal nie wyświetla się, mogą być trzy przyczyny takiego stanu: Poziom jasności jest zbyt niski. Naciśnij <Fn> + < >, aby wyregulować (zwiększyć) poziom jasności. Urządzenie wyświetlania może być przełączone na zewnętrzny monitor. Naciśnij klawisz skrótu przełączania wyświetlania <Fn> + <F5>, aby przełączyć wyświetlanie z powrotem na komputer.

66 66 - Często zadawane pytania Jeśli dioda zasilająca LED miga, może to oznaczać, że komputer jest w trybie uśpienia lub hibernacji. Naciśnij i zwolnij przycisk zasilania, aby przywrócić normalny tryb pracy. Brak dźwięku z komputera. Sprawdź: Możliwe, że głośność została wyciszona. Sprawdź ikonę sterowania głośnością (głośnik) znajdującą się na pasku zadań. Jeżeli opcja jest przekreślona, kliknij ikonę i usuń zaznaczenie opcji Mute all (Wycisz wszystkie). Możliwe, że poziom głośności jest za niski. Sprawdź głośność na ikonie sterowania głośnością (głośnik) znajdującej się na pasku zadań. Do ustawienia głośności możesz również użyć klawiszy regulacji głośności. Jeżeli słuchawki na głowę, słuchawki na uszy lub zewnętrzne głośniki są podłączone do gniazda słuchawek komputera, automatycznie wyłączane są głośniki wewnętrzne. Chcę wysunąć tacę napędu optycznego bez włączania zasilania. Napęd optyczny posiada otwór wysuwu mechanicznego. Po prostu włóż końcówkę długopisu lub rozprostowany spinacz do papieru do otworu wysuwania i naciśnij, aby wysunąć tacę. Klawiatura nie reaguje. Spróbuj przyłączyć zewnętrzną klawiaturę do portu USB komputera. Jeżeli zewnętrzna klawiatura działa, skontaktuj się z dostawcą lub autoryzowanym centrum serwisowym, ponieważ możliwe jest obluzowanie kabli klawiatury wewnętrznej. Drukarka nie działa. Sprawdź: Upewnij się, że drukarka jest podłączona do gniazda zasilania i jest włączona. Kabel sygnałowy drukarki powinien być pewnie przyłączony do portu USB komputera oraz do odpowiedniego portu drukarki.

67 Często zadawane pytania - 67 Chcę przywrócić pierwotne ustawienia mojego komputera. Uwaga Jeżeli używany system jest wersją wielojęzyczną, system operacyjny i język wybrane przy pierwszym włączeniu systemu będą jedynymi opcjami dostępnymi w przyszłych operacjach odzyskiwania. Proces przywracania pomaga przywrócić na dysku C oryginalne oprogramowanie dysk z oryginalnym oprogramowaniem zainstalowanym przy zakupie komputera. Ostrzeżenie Twój dysk C: zostanie sformatowany i zostaną usunięte wszystkie dane. Ważne jest wykonanie kopii zapasowej wszystkich danych przed użyciem tej opcji. Przed wykonaniem operacji przywracania, sprawdź ustawienia BIOS. 1. Sprawdź, czy jest włączona funkcja Acer disk-to-disk recovery (odzyskiwanie systemu z dysku). 2. Ustawienie D2D Recovery (odzyskiwanie systemu z dysku) w opcji Main (Główna) powinno wskazywać Enabled (Włączone). 3. Zapisz zmiany i zamknij program narzędziowy BIOS. System zostanie ponownie uruchomiony. Uwaga Aby aktywować program narzędziowy BIOS, naciśnij klawisz <F2>, kiedy zobaczysz logo Acer podczas rozruchu. Aby uzyskać więcej informacji, patrz Odzyskiwanie systemu na stronie 24.

68 68 - Często zadawane pytania Zgłaszanie potrzeby obsługi serwisowej Międzynarodowa gwarancja podróżnego (International Travelers Warranty; ITW) Komputer jest zabezpieczony Międzynarodową gwarancją podróżnego (International Travelers Warranty; ITW) dającą zabezpieczenie komputera podczas podróży. Wraz z komputerem jest dostarczany paszport ITW. Zawiera on wszystkie niezbędne informacje na temat programu ITW. Lista dostępnych, autoryzowanych centrów serwisowych znajduje się w podręcznym informatorze. Uważnie przeczytaj dokument. Aby móc korzystać z usług naszych centrów serwisowych, zawsze miej przy sobie dokument ITW, szczególnie podczas podróży. Do dokumentu ITW dołącz dowód zakupu. Jeżeli w kraju podróży nie ma centrum serwisowego ITW autoryzowanego przez firmę Acer, pomoc można uzyskać, kontaktując się z naszymi biurami na całym świecie. Odwiedź stronę Zanim zatelefonujesz Zanim zadzwonisz do internetowego serwisu Acer, przygotuj następujące informacje, a podczas rozmowy bądź przy komputerze. Twoja pomoc pozwoli skrócić czas rozmowy i udzielić bardziej skutecznej pomocy w rozwiązaniu problemu. Jeżeli komputer generuje komunikaty o błędach lub dźwięki, zapisz je, tak jak są wyświetlane na ekranie (lub zanotuj ilość i kolejność dźwięków). Wymagane jest podanie następujących informacji: Imię i nazwisko: Adres: Numer telefonu: Typ i model komputera: Numer seryjny: Data zakupu:

69 Często zadaw Często zadawane pytania - 69 Wskazówki i porady dotyczące korzystania z systemu Windows 8.1 Wiemy, że jest to nowy system operacyjny, do którego trzeba się przyzwyczaić. Dlatego przygotowaliśmy wskazówki, które mogą okazać się pomocne. Jak przejść do okna Start? Naciśnij klawisz Windows lub dotknij przycisk Start na pasku zadań na pulpicie lub przeciągnij kursor do górnego prawego narożnika ekranu i kliknij panel Start. Gdzie znajduje się przycisk Start? Przycisk Start pojawi się na pasku zadań pulpitu. Kliknięcie go spowoduje otwarcie panelu Start, z którego można uruchamiać aplikacje. Jak można wyświetlić wszystkie aplikacje? Kliknij ikonę strzałki, wyświetlaną u dołu ekranu Start, podczas przesuwania kursora. Czy mogę ustawić widok Wszystkie aplikacje jako domyślny dla ekranu Start? Tak, możesz, po prostu wykonaj następujące czynności: 1. Przejdź do pulpitu. 2. Kliknij prawym klawiszem myszy pasek zadań i wybierz polecenie Właściwości w wyświetlonym menu. 3. Na karcie Nawigacja zaznacz polecenie Pokazuj automatycznie widok aplikacji, gdy przechodzę do ekranu Start. Czym są Panele? Panele umożliwiają wykonywanie przydatnych funkcji, takich jak udostępnianie zawartości, wyłączanie komputera lub zmienianie ustawień.

70 70 - Często zadawane pytania Jak otworzyć panele? Przesuń kursor do w prawego górnego rogu ekranu. Czy mogę uruchamiać bezpośrednio z pulpitu? Tak, możesz, po prostu wykonaj następujące czynności: 1. Przejdź do pulpitu. 2. Kliknij prawym klawiszem myszy pasek zadań i wybierz polecenie Właściwości w wyświetlonym menu. 3. Na karcie Nawigacja zaznacz polecenie Po zalogowaniu przejdź do pulpitu zamiast do ekranu Start. Jak poruszać się pomiędzy aplikacjami? Przesuń kursor do lewego górnego rogu ekranu i kliknij miniaturę aplikacji, do której chcesz przejść. Jak wyłączyć komputer? Przesuń kursor do prawego górnego rogu ekranu, kliknij Ustawienia > Zasilanie i wybierz żądaną czynność. Czy mogę po prostu wyłączyć powiadomienia? Możesz wyłączyć powiadomienia w określonych godzinach tak, aby komputer mógł być uruchomiony, ale powiadomienia nie przeszkadzały. 1. Przesuń kursor do prawego górnego rogu ekranu, a następnie kliknij Ustawienia > Zmień ustawienia komputera > Wyszukiwanie i aplikacje > Powiadomienia. 2. Ustaw suwak Godziny ciszy w pozycji Wł. i wybierz godziny rozpoczęcia i zakończenia okresu wyłączenia powiadomień. Jak odblokować komputer? Aby odblokować komputer, naciśnij klawisz spacji i wybierz ikonę konta użytkownika. Jeśli dane konto jest zabezpieczone hasłem, trzeba je wprowadzić, aby kontynuować.

71 Często zadawane pytania - 71 Kliknij ikonę podglądu, aby zobaczyć wprowadzone znaki i upewnić się, że hasło jest prawidłowe. Jak spersonalizować ekran trybu blokady? Ekran trybu blokady można spersonalizować poprzez użycie innego obrazu, uruchomienie pokazu slajdów obrazów lub wybranie wyświetlania szybkich informacji o stanie i innych powiadomień, w zależności od preferencji. Aby zmienić tło, przesuń kursor do prawego górnego rogu ekranu i kliknij polecenia Ustawienia > Zmień ustawienia komputera > Komputer i urządzenia > Ekran blokowania. Tutaj możesz: Wybrać obraz tła dla ekranu trybu blokady Włączać i wyłączać Pokaz slajdów Wybierać aplikacje ekranu trybu blokady. Jak skonfigurować pokaz slajdów ekranu trybu blokady? 1. Przesuń kursor do prawego górnego rogu ekranu i kliknij polecenia Ustawienia > Zmień ustawienia komputera > Komputer i urządzenia > Ekran blokowania. 2. Ustaw suwak w pozycji Wł. i zaznacz, czy pokaz slajdów powinien być odtwarzany, gdy komputer jest zasilany z baterii. 3. Kliknij polecenie Dodaj folder i otwórz folder, który chcesz użyć (folder Obrazy zostanie otwarty domyślnie). Kliknij polecenia Użyj tego folderu > OK. 4. Lista folderów jest widoczna w obszarze Dodaj folder. Wybierz nazwę folderu i kliknij polecenie Usuń, aby usunąć folder z pokazu slajdów ekranu trybu blokady. 5. Zmień inne ustawienia w zależności od swoich potrzeb. Jak przesuwać kafelki? Kliknij prawym klawiszem myszy kafelek, aby go wybrać, a następnie przeciągnij go w żądane miejsce na ekranie Start. Pozostałe kafelki przemieszczą się tak, aby przesuwany kafelek zmieścił się w żądanym miejscu.

72 72 - Często zadawane pytania Czy mogę poukładać kafelki w grupy? Tak, możesz. Kliknij prawym klawiszem myszy kafelek, aby go wybrać, i otwórz menu Dostosuj. Nad grupami bez nazwy pojawi się pozycja Nazwij grupę. Możesz nadać grupom nazwy i poukładać kafelki w obrębie grup w zależności od potrzeb. Czy mogę zwiększać lub zmniejszać kafelki? Kliknij prawym klawiszem myszy, przycisk Start, aby otworzyć menu Dostosuj, kliknij kafelki, których rozmiar chcesz zmienić, i kliknij przycisk Zmień rozmiar. Wybierz rozmiar z menu, które się pojawi. Jak zamknąć aplikację? Przesuń kursor do góry ekranu. Po wyświetleniu ikony ręki, kliknij i przeciągnij ikonę ręki w dół poniżej połowy wysokości ekranu. Czy mogę zmienić rozdzielczość ekranu? Przesuń kursor do prawego górnego rogu ekranu i kliknij Wyszukaj, kliknij pole tekstowe, aby wyświetlić klawiaturę ekranową i rozpocznij wypisywanie Panel sterowania, aby wyświetlić wyniki, a następnie kliknij Panel sterowania > Dopasuj rozdzielczość ekranu. Jak ustawić alarm? Komputer może służyć jako budzik. Zacznij wpisywać Alarmy w celu wyszukania aplikacji Alarmy. 1. Ustaw godzinę przy użyciu suwaków znajdujących się po lewej stronie ekranu. 2. Wybierz AM lub PM. 3. Wybierz, w jakie dni alarm powinien się włączać. 4. Wybierz powiadomienie.

73 Często zadawane pytania Zapisz zmiany, klikając ikonę Zapisz w prawym górnym rogu. Usuń Zapisz Godzina Minuty Uwaga Budzik zadzwoni tylko, jeśli komputer jest o określonej godzinie w stanie aktywności. Gdzie są moje aplikacje? Przesuń kursor do prawego górnego rogu ekranu i kliknij Wyszukaj, a następnie zacznij wpisywać nazwę aplikacji, którą chcesz otworzyć. Wyniki zostaną wyświetlone w prawej części ekranu. Jak sprawić, aby aplikacja była wyświetlana na ekranie Start? Jeśli znajdujesz się w widoku Wszystkie aplikacje i chcesz, aby aplikacja była widoczna na ekranie Start, kliknij prawym klawiszem myszy kafelek, aby go wybrać i otwórz menu Dostosuj. Kliknij polecenie Pin to Start (Przypnij do ekranu Start) z menu wyświetlonego u dołu ekranu. Jak usunąć kafelek z ekranu Start? Kliknij prawym klawiszem myszy kafelek, aby go wybrać, i otwórz menu Dostosuj. Dotknij kafelki, który chcesz usunąć, i kliknij polecenie Unpin from Start (Odepnij od ekranu Start) w menu, które pojawi się na dole ekranu.

74 74 - Często zadawane pytania Jak sprawić, aby aplikacja była wyświetlana na pasku zadań? Jeśli znajdujesz się w widoku Wszystkie aplikacje i chcesz, aby aplikacja była widoczna na pasku zadań, kliknij prawym klawiszem myszy kafelek, aby go wybrać, i otwórz menu Dostosuj. Wybierz opcję Pin to taskbar (Przypnij do paska zadań). Jak instaluje się aplikacje? Aplikacje Windows Store można pobierać ze Sklepu. Do kupowania i pobierania aplikacji ze Sklepu wymagany jest identyfikator Microsoft. Nie mogę znaleźć niektórych aplikacji, takich jak Notatnik czy Paint! Gdzie one są? Przesuń kursor do prawego górnego rogu ekranu i kliknij Wyszukaj, a następnie wpisz nazwę aplikacji, którą chcesz otworzyć za pomocą klawiatury podręcznej. Możesz też otworzyć menu All apps (Wszystkie aplikacje) i przewinąć do pozycji Windows Accessories Akcesoria Windows), aby wyświetlić listę programów znanych z wcześniejszych systemów. Czy mogę używać więcej niż jednej aplikacji w tym samym czasie? 1. Kliknij kafelek, aby otworzyć aplikację z ekranu Start. 2. Wróć do ekranu Start i powtórz czynność. 3. Przeciągnij w prawo z lewej krawędzi ekranu, aby wyświetlić ostatnią otwartą aplikację. 4. Przeciągnij w prawo z lewej krawędzi ekranu, aż zobaczysz linię podziału kolumny, pozwalającą na równoczesne wyświetlenie obu aplikacji. W tym samym czasie można wyświetlać maksymalnie trzy aplikacje w trzech kolumnach. Czy mogę najpierw wyświetlić moje aplikacje komputerowe? Tak, możesz, po prostu wykonaj następujące czynności: 1. Przejdź do pulpitu. 2. Kliknij prawym klawiszem myszy pasek zadań i wybierz polecenie Właściwości w wyświetlonym menu. 3. Na karcie Nawigacja zaznacz polecenie Jeśli widok Aplikacje jest posortowany według kategorii, pokazuj najpierw listę aplikacji komputerowych.

75 Często zadawane pytania - 75 Czym jest identyfikator (konto) Microsoft? Konto Microsoft to adres i hasło używane do logowania się w systemie Windows. Możesz użyć dowolnego adresu , ale najlepiej wybrać taki, z którego korzystasz przy komunikacji ze znajomymi i logowaniu się na ulubionych stronach internetowych. Po zalogowaniu się do komputera przy użyciu konta Microsoft uzyskasz łączność z ważnymi dla Ciebie osobami, plikami i urządzeniami. Czy jest mi potrzebny? Identyfikator Microsoft nie jest potrzebny do korzystania z systemu Windows 8.1, ale ułatwia życie, ponieważ umożliwia synchronizowanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami, na których logujesz się przy użyciu identyfikatora Microsoft. Jak mogę go uzyskać? Jeśli masz już zainstalowany system Windows 8.1 i nie zalogowałeś się przy użyciu konta Microsoft lub nie posiadasz konta Microsoft, a chcesz je utworzyć, przesuń kursor do prawego górnego rogu ekranu i kliknij polecenie Ustawienia > Zmień ustawienia komputera > Konta > Podłącz do konta Microsoft, a następnie postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Jak dodać ulubioną stronę do przeglądarki Internet Explorer? Przeglądarka Internet Explorer 10 nie obejmuje tradycyjnych ulubionych zamiast tego można dodawać skróty do ekranu Start. Po otwarciu żądanej strony przeciągnij w górę od dolnej krawędzi ekranu, aby otworzyć menu u dołu ekranu. Kliknij opcję Pin to Start (Przypnij do ekranu Start). Jak sprawdzić dostępność aktualizacji systemu Windows? Przesuń kursor do prawego górnego rogu ekranu i kliknij polecenia Ustawienia > Zmień ustawienia komputera > Aktualizacja i odzyskiwanie > Windows Update. Kliknij polecenie Check Now (Sprawdź teraz).

76 76 - Często zadawane pytania Gdzie mogę uzyskać więcej informacji? Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź następujące strony: Samouczki Windows 8 i 8.1: Wsparcie często zadawane pytania: support.acer.com

77 Rozwiązywanie problemów Często zadawane pytania - 77 W rozdziale tym znajdują się porady dotyczące postępowania w przypadku typowych problemów z systemem. Przeczytaj przed zwróceniem się o pomoc do pracownika pomocy technicznej. Rozwiązania bardziej poważnych problemów wymagają otwarcia obudowy komputera. Nie należy otwierać obudowy komputera samodzielnie. W celu uzyskania pomocy należy kontaktować się z dostawcą lub autoryzowanym centrum serwisowym. Porady dotyczące rozwiązywania problemów Ten komputer zawiera zaawansowane rozwiązania umożliwiające wyświetlanie na ekranie raportów o błędach, aby zapewnić pomoc w rozwiązaniu problemów. Jeżeli system zgłosi komunikat o błędzie lub pojawiają się objawy wystąpienia błędu, zobacz "Komunikaty o błędach" poniżej. Jeżeli nie można rozwiązać problemu, skontaktuj się z dostawcą. Komunikaty o błędach Jeżeli pojawił się komunikat o błędzie, należy zanotować jego treść i podjąć próbę usunięcia błędu. W poniższej tabeli zostały wymienione w kolejności alfabetycznej komunikaty o błędach oraz zalecany przebieg postępowania. Komunikaty o błędach CMOS battery bad (Słaba bateria CMOS) CMOS checksum error (Nieprawidłowa suma kontrolna CMOS) Disk boot failure (Nie można uruchomić dysku) Czynności naprawcze CZĘSTO ZADAWANE Skontaktuj się z dostawcą lub autoryzowanym centrum serwisowym. Skontaktuj się z dostawcą lub autoryzowanym centrum serwisowym. Włóż płytę systemową (startową), a następnie naciśnij <Enter> w celu ponownego uruchomienia komputera.

78 78 - Często zadawane pytania Komunikaty o błędach Equipment configuration error (Sprzętowy błąd konfiguracji) Hard disk 0 error (Błąd dysku twardego 0) Hard disk 0 extended error (Błąd rozszerzony dysku twardego 0) I/O parity error (Błąd parzystości We/Wy) Keyboard error or no keyboard connected (Błąd klawiatury lub brak podłączonej klawiatury) Keyboard interface error (Błąd interfejsu klawiatury) Memory size mismatch (Niezgodność rozmiaru pamięci) Czynności naprawcze Naciśnij <F2> (podczas testu POST), aby uruchomić program narzędziowy BIOS; następnie naciśnij Exit, aby ponownie uruchomić komputer. Skontaktuj się z dostawcą lub autoryzowanym centrum serwisowym. Skontaktuj się z dostawcą lub autoryzowanym centrum serwisowym. Skontaktuj się z dostawcą lub autoryzowanym centrum serwisowym. Skontaktuj się z dostawcą lub autoryzowanym centrum serwisowym. Skontaktuj się z dostawcą lub autoryzowanym centrum serwisowym. Naciśnij <F2> (podczas testu POST), aby uruchomić program narzędziowy BIOS; następnie naciśnij Exit, aby ponownie uruchomić komputer. Jeżeli problem utrzymuje się mimo przeprowadzenia działań naprawczych, skontaktuj się z dostawcą lub autoryzowanym centrum serwisowym, by uzyskać pomoc.

79 Internet i bezpieczeństwo w trybie online - 79 I NTERNET I BEZPIECZEŃSTWO W TRYBIE ONLINE Pierwsze kroki w sieci Ochrona komputera Istotne jest chronienie komputera przed wirusami i atakami z Internetu (patrz Zabezpieczenia na stronie 83). Po pierwszym uruchomieniu komputera oferowany jest kompleksowy program zapewnianiający bezpieczeństwo przy korzystaniu z Internetu. Należy go uaktywnić jak najszybciej, przed podłączeniem do Internetu. Wybierz operatora usług internetowych Używanie Internetu to naturalny element codziennego korzystania z komputera. Za pomocą zaledwie kilku kroków możesz uzyskać dostęp do ogromnego zbioru wiedzy i narzędzi komunikacji. Aby wykonać połączenie, musisz najpierw wybrać usługodawcę internetowego, który zapewnia połączenie między Twoim komputerem a Internetem. Przed dokonaniem wyboru zorientuj się w ofercie dostępnej w Twoim regionie, zasięgnij opinii znajomych i rodziny lub poczytaj recenzje klientów. Operator usług internetowych, którego wybierzesz, przekaże Ci instrukcje dotyczące połączenia z Internetem (może to wymagać dodatkowego oprogramowania lub specjalnego urządzenia, które łączy się z Twoją linią telefoniczną). Typy połączeń W zależności od modelu komputera, lokalizacji i wymagań komunikacyjnych istnieje kilka sposobów łączenia się z Internetem. Telefoniczne Niektóre komputery zawierają złącze do połączenia telefonicznego ( modemu ). Umożliwia to połączenie z Internetem za pomocą linii telefonicznej. W połączeniu telefonicznym nie można używać modemu ani telefonu jednocześnie na tej samej linii telefonicznej.

80 80 - Internet i bezpieczeństwo w trybie online Ten typ połączenia zalecany jest tylko wtedy, gdy mamy ograniczony dostęp do Internetu, ponieważ prędkość połączenia jest zbyt mała, a czas połączenia jest zazwyczaj liczony za godzinę. DSL (np. ADSL) DSL (cyfrowa linia abonencka) to połączenie stałe, które uruchamiane jest przez linię telefoniczną. Ponieważ DSL i telefon nie działają na tych samych częstotliwościach, można używać telefonu w tym samym czasie, kiedy podłączony jest Internet. Aby połączyć się przez DSL, musisz być blisko głównego biura operatora telefonii (usługa jest czasem niedostępna na obszarach poza miastem). Prędkość połączenia różni się w zależności od lokalizacji użytkownika, ale łącze DSL zwykle zapewnia bardzo szybką i niezawodną łączność z Internetem. Ponieważ jest to łącze stałe, opłaty są zazwyczaj naliczane miesięcznie. Uwaga Łącze DSL wymaga odpowiedniego modemu. Modem zazwyczaj dostarcza operator po wykupieniu jego usług. Wiele z tych modemów ma wbudowany router zapewniający dostęp do sieci i łączność Wi-Fi. Kablowe Połączenie kablowe zapewnia szybkie i stałe usługi internetowe poprzez linię telewizji kablowej. Usługa ta dostępna jest zazwyczaj w dużych miastach. Można jednocześnie korzystać z Internetu, używać telefonu i oglądać telewizję kablową. 3G (WWAN lub Wireless Wide-Area Network ) Połączenie 3G umożliwia korzystanie z sieci telefonii komórkowej (używanej przez telefony komórkowe) do łączenia się z Internetem podczas pracy poza domem. W komputerze może występować gniazdo karty SIM lub komputer może wymagać urządzenia zewnętrznego np. modemu USB lub odpowiednio wyposażonego telefonu komórkowego. Uwaga Jeśli komputer ma gniazdo karty SIM, potrzebna jest zgodna karta SIM i umowa z dostawcą usług telefonii komórkowej. Przed rozpoczęciem korzystania z funkcji 3G sprawdź u dostawcy usług, czy pobierane są dodatkowe opłaty, szczególnie za roaming.

81 Internet i bezpieczeństwo w trybie online - 81 Połączenia sieciowe LAN (Local Area Network) to grupa komputerów (na przykład w budynku biurowym lub w domu), które mają wspólną linię komunikacyjną i zasoby. Gdy sieć zostanie ustawiona, można wówczas wspólnie korzystać z plików, urządzeń peryferyjnych (takich jak drukarka) i połączenia z Internetem. Można ustawić LAN, używając technologii przewodowych (jak Ethernet) lub bezprzewodowych (jak Wi-Fi czy Bluetooth). Sieci bezprzewodowe Lokalna sieć bezprzewodowa (lub w skrócie WLAN) to połączenie między dwoma lub większą liczbą komputerów bez użycia przewodów. Sieć WiFi jest prosta w instalacji i umożliwia udostępnianie plików, urządzeń zewnętrznych i łącz internetowych. Jakie korzyści daje sieć bezprzewodowa? Mobilność Sieci WLAN pozwalają użytkownikom wspólnie korzystać z plików i urządzeń będących elementami sieci, np. drukarek i skanerów. Z połączenia internetowego można korzystać na kilku komputerach. Szybkość i łatwość instalacji Sieć WLAN instaluje się szybko i łatwo, bez konieczności ciągnięcia kabli przez ściany i sufity. Komponenty sieci WLAN Do utworzenia bezprzewodowej sieci w domu są potrzebne następujące elementy: Punkt dostępowy (router) Punkty dostępowe (routery) są stacjami nadawczo-odbiorczymi emitującymi dane w otaczającą je przestrzeń. Działają one na zasadzie pośredników między siecią przewodową a bezprzewodową. Większość routerów ma wbudowany modem DSL, który umożliwia dostęp do szybkiego łącza internetowego DSL. Zwykle to operator usług internetowych (ISP) dostarcza modem lub router po wykupieniu abonamentu. Szczegółowe informacje na temat konfiguracji punktu dostępowego/routera znajdują się w dołączonej do niego dokumentacji.

82 82 - Internet i bezpieczeństwo w trybie online Sieć kablowa (RJ45) Sieć kablowa (zwana także RJ45) służy do łączenia komputerów z punktem dostępowym (patrz: ilustracja poniżej); za pomocą takich samych kabli do punktów dostępowych są podłączane urządzenia peryferyjne. Karta sieci bezprzewodowej Komputer jest zazwyczaj wyposażony w wewnętrzną kartę sieci bezprzewodowej. Przycisk lub elementy sterujące w systemie Windows umożliwiają włączanie lub wyłączanie karty. Schemat działającej sieci 1. Punkt dostępu/router 2. Komputer stacjonarny 3. Modem 4. Drukarka 5. Komputer przenośny 6. PDA/Smartphone 7. Sieć kablowa (RJ45) Włączanie/wyłączanie połączenia WiFi Większość komputerów jest wyposażona w przycisk Wi-Fi, który włącza i wyłącza obsługę sieci bezprzewodowej. Jeśli dany komputer posiada dostęp do Wi-Fi, ale nie posiada przycisku Komunikacja, można włączyć lub wyłączyć sieć bezprzewodową, lub kontrolować współdzielone przez sieć treści przy użyciu opcji zarządzania siecią. Naciśnij klawisze Windows ( ) + W, wpisz HomeGroup ( Grupa domowa ) i kliknij HomeGroup (Grupa domowa). Ostrzeżenie Używanie urządzeń bezprzewodowych podczas lotu samolotem jest niedozwolone. Wyłącz wszystkie urządzenia przed wejściem na pokład samolotu. Urządzenia te mogą stanowić zagrożenie dla funkcjonowania samolotu, przerywać komunikację, a nawet być prawnie zakazane.

83 Internet i bezpieczeństwo w trybie online - 83 Surfuj po sieci! Do surfowania po Internecie potrzebny jest program zwany przeglądarką internetową. Przeglądarka Internet Explorer umożliwia łatwe i bezpieczne przeglądanie Internetu. Po podłączeniu komputera do Internetu kliknij kafelek Internet Explorer w menu Start lub ikonę na pulpicie i na nowo rozpocznij swoją przygodę z siecią! Witryna internetowa Acer Na dobry początek warto odwiedzić naszą stronę internetową, Acer ma zapewnić stałe indywidualne wsparcie. W sekcji Support (Pomoc) dostępne są pomocne informacje odpowiednio dopasowane do Twoich potrzeb. Strona internetowa to Twoja przepustka do świata operacji i usług online: Odwiedzaj nas regularnie, aby uzyskać najnowsze informacje i pobrać najnowsze materiały! Zabezpieczenia Zapewne chcesz rzucić się w wir Internetu i czerpać z niego pełnymi garściami. Aby zapewnić bezpieczeństwo w trybie online, Acer ma preinstalowany pakiet McAfee Internet Security Suitena komputerze. Pakiet McAfee Internet Security Suite działa niezauważalnie w tle, przeciwdziałając spotykanym obecnie złożonym zagrożeniom i chroniąc Twoją tożsamość podczas robienia zakupów, dokonywania transakcji w banku czy przeglądania stron WWW. McAfee Internet Security Suite blokuje próby kradzieży tożsamości w sieci, wykrywa i unieszkodliwia oprogramowanie szpiegujące, usuwa wirusy i robaki internetowe, chroni przed hakerami. Definicje Czym jest wirus? Wirus to złośliwe oprogramowanie, którego celem jest infekowanie i niszczenie komputerów. Większość wirusów jest przesyłana przez Internet, lub złośliwe strony internetowe. Typowy wirus tworzy własną replikę i rozsyła się niezauważony do wielu komputerów.

Aspire One. Skrócony poradnik

Aspire One. Skrócony poradnik Aspire One Skrócony poradnik Rejestracja produktu Przed pierwszym użyciem urządzenia zalecane jest niezwłoczne zarejestrowanie go. Zapewni to dostęp do następujących korzyści: Szybsza obsługa ze strony

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika 2-2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Komputer serii Aspire V13 Dotyczy: V3-331, V3-371 Ta zmiana: 05/2014 Zarejestruj się, aby uzyskać identyfikator Acer ID i włącz usługę Zdalne

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika 2-2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Aspire V 17 Nitro Dotyczy: Aspire VN7-791 Ta zmiana: 07/2014 Zarejestruj się w celu uzyskania identyfikatora Acer ID i ciesz się z korzyści Otwórz

Bardziej szczegółowo

Komputer serii Aspire E 15 Podręcznik użytkownika

Komputer serii Aspire E 15 Podręcznik użytkownika Komputer serii Aspire E 15 Podręcznik użytkownika 2-2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Komputer serii Aspire E 15 Dotyczy: Aspire E5-574G / E5-574 / E5-573G / E5-573 / E5-552G / E5-552 / E5-532G / E5-532

Bardziej szczegółowo

Komputer serii Aspire E 15 Podręcznik użytkownika

Komputer serii Aspire E 15 Podręcznik użytkownika Komputer serii Aspire E 15 Podręcznik użytkownika 2-2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Komputer serii Aspire E 15 Dotyczy: E5-571 / E5-531 / E5-551 / E5-521 / E5-511 Ta zmiana: 04/2014 Zarejestruj się,

Bardziej szczegółowo

Komputer serii Aspire E1 (15") Podręcznik użytkownika - 1

Komputer serii Aspire E1 (15) Podręcznik użytkownika - 1 Komputer serii Aspire E1 (15") Podręcznik użytkownika - 1 2-2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. Komputer serii Aspire E1 (15") Dotyczy: Aspire E1-572G / E1-572 / E1-570G / E1-570 / E1-532G / E1-532 / E1-530G

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika 2-2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Aspire Switch 11 Dotyczy: SW5-171P / SW5-171 / SW5-111P / SW5-111 Ta zmiana: 07/2014 Numer regulacyjny modelu: SW5-171P / SW5-171: P1HBC SW5-111P

Bardziej szczegółowo

Drogi Kliencie! Przed odzyskaniem/wycofaniem. Możliwość I:

Drogi Kliencie! Przed odzyskaniem/wycofaniem. Możliwość I: Drogi Kliencie! W mało prawdopodobnym przypadku, że po uaktualnieniu do systemu Windows 10 zechcesz wrócić do starszej wersji systemu Windows, masz do wyboru dwie niżej opisane możliwości działania. Możliwość

Bardziej szczegółowo

WAŻNE! PRZECZYTAJ KONIECZNIE!

WAŻNE! PRZECZYTAJ KONIECZNIE! Pl_Omicron Addendum.fm Page 68 Wednesday, September 17, 2003 12:23 PM WAŻNE! PRZECZYTAJ KONIECZNIE! W przypadku każdego urządzenia magazynującego, które wykorzystuje nośniki cyfrowe, należy regularnie

Bardziej szczegółowo

Seria wielofunkcyjnych serwerów sieciowych USB

Seria wielofunkcyjnych serwerów sieciowych USB Seria wielofunkcyjnych serwerów sieciowych USB Przewodnik szybkiej instalacji Wstęp Niniejszy dokument opisuje kroki instalacji i konfiguracji wielofunkcyjnego serwera sieciowego jako serwera urządzenia

Bardziej szczegółowo

Seria P-661HW-Dx Bezprzewodowy modem ADSL2+ z routerem

Seria P-661HW-Dx Bezprzewodowy modem ADSL2+ z routerem Seria P-661HW-Dx Bezprzewodowy modem ADSL2+ z routerem Skrócona instrukcja obsługi Wersja 3.40 Edycja 1 3/2006-1 - Informacje ogólne Posługując się dołączoną płytą CD lub postępując zgodnie ze wskazówkami

Bardziej szczegółowo

Uwagi dotyczące produktu

Uwagi dotyczące produktu Początek Copyright 2013 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zarejestrowanym w Stanach Zjednoczonych znakiem towarowym Microsoft Corporation. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie

Bardziej szczegółowo

MultiBoot Instrukcja obsługi

MultiBoot Instrukcja obsługi MultiBoot Instrukcja obsługi Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Jedyne warunki gwarancji na produkty

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja do systemu Windows 8.1 przewodnik krok po kroku

Aktualizacja do systemu Windows 8.1 przewodnik krok po kroku Aktualizacja do systemu Windows 8.1 przewodnik krok po kroku Windows 8.1 instalacja i aktualizacja Zaktualizuj BIOS, aplikacje, sterowniki i uruchom usługę Windows Update Wybierz typ instalacji Zainstaluj

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika 2-2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Aspire R 13 Dotyczy: Aspire R7-371T Ta zmiana: 09/2014 Zarejestruj się w celu uzyskania identyfikatora Acer ID i ciesz się z korzyści Otwórz Portal

Bardziej szczegółowo

Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi

Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Jedyne

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Google Cloud Print

Przewodnik Google Cloud Print Przewodnik Google Cloud Print Wersja 0 POL Definicje oznaczeń W niniejszym podręczniku użytkownika zastosowano następującą konwencję oznaczeń: Informacje mówią o tym, jak należy reagować w danej sytuacji,

Bardziej szczegółowo

Aktualizacje oprogramowania Instrukcja obsługi

Aktualizacje oprogramowania Instrukcja obsługi Aktualizacje oprogramowania Instrukcja obsługi Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w USA. Uwagi

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego przekaźnika bezprzewodowego WT 7

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego przekaźnika bezprzewodowego WT 7 Aktualizacja oprogramowania sprzętowego przekaźnika bezprzewodowego WT 7 Dziękujemy za wybór produktu Nikon. W tej instrukcji opisano sposób aktualizacji oprogramowania sprzętowego przekaźnika bezprzewodowego

Bardziej szczegółowo

FAQ dla Eee Pad TF201

FAQ dla Eee Pad TF201 FAQ dla Eee Pad TF201 PL6915 Zarządzanie plikami... 2 Jak uzyskać dostęp do danych zapisanych na karcie pamięci microsd, SD i w urządzeniu USB?... 2 Jak przenieść wybrany plik do innego foldera?... 2 Jak

Bardziej szczegółowo

Komputer all-in-one Aspire Podręcznik użytkownika - 1

Komputer all-in-one Aspire Podręcznik użytkownika - 1 Komputer all-in-one Aspire Podręcznik użytkownika - 1 2-2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. Komputer all-in-one Aspire Dotyczy: Modele all-in-one (niedotykowe) Ta zmiana: October 2013 Zarejestruj się, aby

Bardziej szczegółowo

Płytka dotykowa TouchPad i klawiatura

Płytka dotykowa TouchPad i klawiatura Płytka dotykowa TouchPad i klawiatura Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym

Bardziej szczegółowo

Eura-Tech. Instrukcja Obsługi Aplikacji Mobilnej

Eura-Tech. Instrukcja Obsługi Aplikacji Mobilnej Eura-Tech Instrukcja Obsługi Aplikacji Mobilnej Pobieranie aplikacji Przed rozpoczęciem ustawiania kamery IP, pobierz i zainstaluj aplikację Eura Cam. W sklepie Google Play wyszukaj aplikację EuraCam Funkcjonalność

Bardziej szczegółowo

N150 Router WiFi (N150R)

N150 Router WiFi (N150R) Easy, Reliable & Secure Podręcznik instalacji N150 Router WiFi (N150R) Znaki towarowe Nazwy marek i produktów są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi należącymi do ich prawnych właścicieli.

Bardziej szczegółowo

Wzmacniacz sygnału, repeater Wi-Fi Conrad N300, do gniazdka, 1xRJ45

Wzmacniacz sygnału, repeater Wi-Fi Conrad N300, do gniazdka, 1xRJ45 INSTRUKCJA OBSŁUGI Wzmacniacz sygnału, repeater Wi-Fi Conrad N300, do gniazdka, 1xRJ45 Produkt nr: 986922 Strona 1 z 17 Wzmacniacz sygnału, repeater Wi-Fi Conrad N300 To urządzenie WI-Fi jest zaprojekowane

Bardziej szczegółowo

Wykonywanie kopii zapasowych i odtwarzanie danych Instrukcja obsługi

Wykonywanie kopii zapasowych i odtwarzanie danych Instrukcja obsługi Wykonywanie kopii zapasowych i odtwarzanie danych Instrukcja obsługi Copyright 2007-2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation,

Bardziej szczegółowo

Narzędzie Setup Instrukcja obsługi

Narzędzie Setup Instrukcja obsługi Narzędzie Setup Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w USA. Informacje zawarte

Bardziej szczegółowo

MultiBoot Instrukcja obsługi

MultiBoot Instrukcja obsługi MultiBoot Instrukcja obsługi Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Jedyne warunki gwarancji na produkty

Bardziej szczegółowo

Urządzenia zewnętrzne

Urządzenia zewnętrzne Urządzenia zewnętrzne Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w USA. Informacje

Bardziej szczegółowo

Computer Setup Instrukcja obsługi

Computer Setup Instrukcja obsługi Computer Setup Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w USA. Informacje zawarte

Bardziej szczegółowo

Narzędzie Setup. Instrukcja obsługi

Narzędzie Setup. Instrukcja obsługi Narzędzie Setup Instrukcja obsługi Copyright 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bluetooth jest znakiem towarowym należącym do właściciela i używanym przez firmę Hewlett-Packard Company w ramach

Bardziej szczegółowo

FAQ dla Transformer TF201

FAQ dla Transformer TF201 FAQ dla Transformer TF201 Zarządzanie plikami... 2 Jak uzyskać dostęp do danych zapisanych na karcie pamięci microsd, SD i w urządzeniu USB?... 2 Jak przenieść wybrany plik do innego foldera?... 2 Jak

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego bezprzewodowych pilotów zdalnego sterowania WR-1/WR-R10

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego bezprzewodowych pilotów zdalnego sterowania WR-1/WR-R10 Aktualizacja oprogramowania sprzętowego bezprzewodowych pilotów zdalnego sterowania WR-1/WR-R10 Dziękujemy za wybór produktu Nikon. W tej instrukcji opisano sposób aktualizacji oprogramowania sprzętowego

Bardziej szczegółowo

Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi

Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Google Cloud Print

Przewodnik Google Cloud Print Przewodnik Google Cloud Print Wersja A POL Definicje oznaczeń W tym podręczniku użytkownika zastosowano następujący styl uwag: Uwagi informują o tym, jak należy reagować w danej sytuacji, lub zawierają

Bardziej szczegółowo

SMARTWATCH ZGPAX S8. Instrukcja obsługi. Online World tel: BEZPIECZEŃSTWO:

SMARTWATCH ZGPAX S8. Instrukcja obsługi. Online World tel: BEZPIECZEŃSTWO: Instrukcja obsługi SMARTWATCH ZGPAX S8 BEZPIECZEŃSTWO: Przed rozpoczęciem użytkowania przeczytaj uważnie całą instrukcję obsługi. Rysunki i zrzuty ekranu mogą się różnic w zależności od aktualnego oprogramowania.

Bardziej szczegółowo

Rozpoczęcie pracy. Kalibracja nabojów drukujących bez użycia komputera

Rozpoczęcie pracy. Kalibracja nabojów drukujących bez użycia komputera Rozpoczęcie pracy Kalibracja nabojów drukujących bez użycia komputera Należy najpierw wykonać czynności opisane na arkuszu Instalacja, aby zakończyć instalację sprzętu. Następnie należy wykonać czynności

Bardziej szczegółowo

Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki

Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki Skrócona instrukcja obsługi rejestratorów marki v 1.0, 22-05-2014 1 Spis treści 1. Wprowadzenie do technologii HD-CVI...3 2. Pierwsze uruchomienie...3 3. Logowanie i przegląd menu rejestratora...4 4. Ustawienia

Bardziej szczegółowo

Kopia zapasowa i odzyskiwanie

Kopia zapasowa i odzyskiwanie Kopia zapasowa i odzyskiwanie Podręcznik użytkownika Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w

Bardziej szczegółowo

Elementy komputera przenośnego

Elementy komputera przenośnego Elementy komputera przenośnego Instrukcja obsługi Copyright 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Microsoft i Windows są zastrzeżonymi w Stanach Zjednoczonych znakami towarowymi firmy Microsoft

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego cyfrowego aparatu fotograficznego SLR

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego cyfrowego aparatu fotograficznego SLR Aktualizacja oprogramowania sprzętowego cyfrowego aparatu fotograficznego SLR Dziękujemy za wybór produktu Nikon. W niniejszej instrukcji opisano sposób aktualizacji oprogramowania sprzętowego. Jeśli użytkownik

Bardziej szczegółowo

Komputer all-in-one Veriton Podręcznik użytkownika - 1

Komputer all-in-one Veriton Podręcznik użytkownika - 1 Komputer all-in-one Veriton Podręcznik użytkownika - 1 2-2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. Komputer all-in-one Veriton Dotyczy: Modele all-in-one (niedotykowe) Ta zmiana: October 2013 Zarejestruj się,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja QuickStart

Instrukcja QuickStart Instrukcja QuickStart Przyciski i łączność 1. Włącznik urządzenia: Przytrzymaj przycisk, aby włączyć urządzenie. Krótkie naciśnięcie włącza urządzenie, gdy znajduje się trybie gotowości. 2. Przyciski głośności:

Bardziej szczegółowo

NSA GB HDD. Skrócona instrukcja obsługi. 1-wnękowy serwer mediów. Domyślne dane logowania. Adres WWW: nsa310 Hasło: 1234

NSA GB HDD. Skrócona instrukcja obsługi. 1-wnękowy serwer mediów. Domyślne dane logowania. Adres WWW: nsa310 Hasło: 1234 NSA310 + 500 GB HDD 1-wnękowy serwer mediów Domyślne dane logowania Adres WWW: nsa310 Hasło: 1234 Skrócona instrukcja obsługi Wersja oprogramowania 4.22 Wydanie 2, 1/2012 Gdzie znaleźć certyfikaty zgodności:

Bardziej szczegółowo

BIOS, tryb awaryjny, uśpienie, hibernacja

BIOS, tryb awaryjny, uśpienie, hibernacja BIOS, tryb awaryjny, uśpienie, hibernacja Wykład: BIOS, POST, bootstrap loader, logowanie, uwierzytelnianie, autoryzacja, domena, tryb awaryjny, stan uśpienia, hibernacja, wylogowanie, przełączanie użytkownika,

Bardziej szczegółowo

Kopia zapasowa i odzyskiwanie Podręcznik użytkownika

Kopia zapasowa i odzyskiwanie Podręcznik użytkownika Kopia zapasowa i odzyskiwanie Podręcznik użytkownika Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows i Windows Vista są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Microsoft

Bardziej szczegółowo

Wykonywanie kopii zapasowych i odtwarzanie danych Instrukcja obsługi

Wykonywanie kopii zapasowych i odtwarzanie danych Instrukcja obsługi Wykonywanie kopii zapasowych i odtwarzanie danych Instrukcja obsługi Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkowania. Ładowanie urządzenia

Instrukcja użytkowania. Ładowanie urządzenia GOCLEVER PlayTAB 01 Instrukcja użytkowania Szanowni Państwo, Dziękujemy za zakup naszego urządzenia. Mamy nadzieję, że nasz produkt multimedialny spełni Państwa oczekiwania i zapewni satysfakcję z jego

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego bezprzewodowych pilotów zdalnego sterowania WR-R10

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego bezprzewodowych pilotów zdalnego sterowania WR-R10 Aktualizacja oprogramowania sprzętowego bezprzewodowych pilotów zdalnego sterowania WR-R10 Dziękujemy za wybór produktu Nikon. W niniejszej instrukcji opisano sposób aktualizacji oprogramowania sprzętowego

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Google Cloud Print

Przewodnik Google Cloud Print Przewodnik Google Cloud Print Wersja B POL Definicje oznaczeń W tym podręczniku użytkownika zastosowano następujący styl uwag: Uwagi informują o tym, jak należy reagować w danej sytuacji, lub zawierają

Bardziej szczegółowo

Przełącznik KVM USB. Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 2 portami. Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 4 portami

Przełącznik KVM USB. Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 2 portami. Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 4 portami Przełącznik KVM USB Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 2 portami Przełącznik KVM USB z obsługą sygnału audio i 4 portami Instrukcja obsługi DS-11403 (2 porty) DS-12402 (4 porty) 1 UWAGA Urządzenie

Bardziej szczegółowo

Narzędzie Setup. Instrukcja obsługi

Narzędzie Setup. Instrukcja obsługi Narzędzie Setup Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w USA. Informacje zawarte

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego cyfrowego aparatu fotograficznego SLR

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego cyfrowego aparatu fotograficznego SLR Aktualizacja oprogramowania sprzętowego cyfrowego aparatu fotograficznego SLR Dziękujemy za wybór produktu Nikon. W niniejszej instrukcji opisano sposób aktualizacji oprogramowania sprzętowego. Jeśli użytkownik

Bardziej szczegółowo

Płytka dotykowa TouchPad i klawiatura

Płytka dotykowa TouchPad i klawiatura Płytka dotykowa TouchPad i klawiatura Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym

Bardziej szczegółowo

Kopia zapasowa i odzyskiwanie

Kopia zapasowa i odzyskiwanie Kopia zapasowa i odzyskiwanie Podręcznik użytkownika Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w

Bardziej szczegółowo

Jak uaktualnić komputer firmy TOSHIBA z systemem Windows do systemu Windows 10

Jak uaktualnić komputer firmy TOSHIBA z systemem Windows do systemu Windows 10 Jak uaktualnić komputer firmy TOSHIBA z systemem Windows do systemu Windows 10 Drogi Kliencie! Niniejszy dokument zawiera informacje o tym, jak uaktualnić niektóre komputery lub tablety TOSHIBA z preinstalowanym

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika 2-2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. Aspire E 13 Dotyczy: Aspire ES1-311 Ta zmiana: 07/2014 Zarejestruj się w celu uzyskania identyfikatora Acer ID i ciesz się z korzyści Otwórz Portal

Bardziej szczegółowo

ZyXEL NBG-415N. Bezprzewodowy router szerokopasmowy 802.11n. Skrócona instrukcja obsługi. Wersja 1.00 10/2006 Edycja 1

ZyXEL NBG-415N. Bezprzewodowy router szerokopasmowy 802.11n. Skrócona instrukcja obsługi. Wersja 1.00 10/2006 Edycja 1 ZyXEL NBG-415N Bezprzewodowy router szerokopasmowy 802.11n Skrócona instrukcja obsługi Wersja 1.00 10/2006 Edycja 1 Copyright 2006 ZyXEL Communications Corporation. Wszystkie prawa zastrzeżone Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Konftel 55Wx Skrócona instrukcja obsługi

Konftel 55Wx Skrócona instrukcja obsługi POLSKI Konftel 55Wx Skrócona instrukcja obsługi Konftel 55Wx to urządzenie konferencyjne, które można połączyć z telefonem stacjonarnym, komórkowym oraz z komputerem. Wykorzystując jedyną w swoim rodzaju

Bardziej szczegółowo

Podłączenie urządzenia. W trakcie konfiguracji routera należy korzystać wyłącznie z przewodowego połączenia sieciowego.

Podłączenie urządzenia. W trakcie konfiguracji routera należy korzystać wyłącznie z przewodowego połączenia sieciowego. Instalacja Podłączenie urządzenia W trakcie konfiguracji routera należy korzystać wyłącznie z przewodowego połączenia sieciowego. Należy dopilnować by nie podłączać urządzeń mokrymi rękami. Jeżeli aktualnie

Bardziej szczegółowo

Telefon głośnomówiący HP UC Speaker Phone. Instrukcja obsługi

Telefon głośnomówiący HP UC Speaker Phone. Instrukcja obsługi Telefon głośnomówiący HP UC Speaker Phone Instrukcja obsługi Copyright 2014, 2015 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Bluetooth jest znakiem towarowym należącym do właściciela i używanym przez firmę

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z akumulatora

Korzystanie z akumulatora Korzystanie z akumulatora Wydajność akumulatora UWAGA: Informacje na temat gwarancji firmy Dell dla komputera znajdują się w Przewodniku z informacjami o produkcie lub w oddzielnym drukowanym dokumencie

Bardziej szczegółowo

Skrócona instrukcja obsługi

Skrócona instrukcja obsługi Skrócona instrukcja obsługi 1. Przyciski i funkcje 1. Przedni aparat 2. Przycisk zwiększania głośności (+) 3. Przycisk zmniejszania głośności ( ) 4. Tylny aparat 5. Gniazdo słuchawek 6. Gniazdo karty SIM

Bardziej szczegółowo

Instalacja. Produkt pokazany na ilustracjach w tej instrukcji to model TD-VG3631. Podłączanie urządzenia

Instalacja. Produkt pokazany na ilustracjach w tej instrukcji to model TD-VG3631. Podłączanie urządzenia Instalacja Najpierw uruchom płytę CD, program instalacyjny przeprowadzi cię krok po kroku przez proces konfiguracji urządzenia. W wypadku problemów z uruchomieniem płyty postępuj według poniższej instrukcji.

Bardziej szczegółowo

MultiBoot. Instrukcja obsługi

MultiBoot. Instrukcja obsługi MultiBoot Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Jedyne warunki gwarancji na produkty

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi www.facebook.com/denverelectronics

Instrukcja obsługi www.facebook.com/denverelectronics Instrukcja obsługi www.facebook.com/denverelectronics Wygląd i opis funkcji 1. 6. 11. 16. Klawisz menu Wyjściowe złącze sygnału TV Soczewki Głośnik 2. 7. 12. 17. Klawisz w górę. 3 Klawisz w dół 4. Klawisz

Bardziej szczegółowo

Instalacja. Bezprzewodowy punkt dostępowy NETGEAR 802.11ac Model WAC120. Zawartość opakowania

Instalacja. Bezprzewodowy punkt dostępowy NETGEAR 802.11ac Model WAC120. Zawartość opakowania Znaki towarowe NETGEAR, logo NETGEAR oraz Connect with Innovation są znakami towarowymi oraz/lub zastrzeżonymi znakami towarowymi należącymi do firmy NETGEAR Inc. oraz/lub jej spółek zależnych w USA oraz/lub

Bardziej szczegółowo

Komputer emachines Serii E725/E525. Skrócony poradnik

Komputer emachines Serii E725/E525. Skrócony poradnik Komputer emachines Serii E725/E525 Skrócony poradnik Copyright 2009. Acer Incorporated. Wszelkie prawa zastrzeżone. Skrócony poradnik komputera serii emachines E725/E525 Wydanie oryginalne: 02/2009 Firma

Bardziej szczegółowo

Aktualizacje oprogramowania Podręcznik użytkownika

Aktualizacje oprogramowania Podręcznik użytkownika Aktualizacje oprogramowania Podręcznik użytkownika Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w USA.

Bardziej szczegółowo

Uwagi dotyczące produktu

Uwagi dotyczące produktu Początek Copyright 2015 HP Development Company, L.P. Windows jest znakiem towarowym firm grupy Microsoft. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Jedyne warunki

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI www.goclever.com

INSTRUKCJA OBSŁUGI www.goclever.com GOCLEVER TAB A73 INSTRUKCJA OBSŁUGI www.goclever.com Spis treści 1. Ekran główny... 3 1.1 Uruchomienie... 3 1.2 Okno główne... 3 1.3 Przedstawienie podstawowych przycisków oraz ikon... 3 1.4 Powiadomienia

Bardziej szczegółowo

PRESTIGIO GEOVISION 150/450

PRESTIGIO GEOVISION 150/450 WERSJA POLSKA PRESTIGIO GEOVISION 150/450 INSTRUKCJA OBSŁUGI Prestigio GeoVision 150 Umiejscowienie klawiszy sterujących 1. Przycisk Zasilania 2. Gniazdo Kart SD 3. Panel Dotykowy 4. Przycisk Menu 5. Dioda

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego aparatu fotograficznego

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego aparatu fotograficznego Aktualizacja oprogramowania sprzętowego aparatu fotograficznego Dziękujemy za wybór produktu Nikon. W niniejszej instrukcji opisano sposób aktualizacji oprogramowania sprzętowego. Jeśli użytkownik nie

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Google Cloud Print

Przewodnik Google Cloud Print Przewodnik Google Cloud Print Wersja 0 POL Definicje oznaczeń W tym podręczniku użytkownika zastosowano następującą ikonę: Informacje dotyczą tego, jak należy reagować w danej sytuacji, lub zawierają wskazówki

Bardziej szczegółowo

Dysk CD (z Oprogramowaniem i Podręcznikiem użytkownika)

Dysk CD (z Oprogramowaniem i Podręcznikiem użytkownika) Do skonfigurowania urządzenia może posłużyć każda nowoczesna przeglądarka, np. Internet Explorer 6 lub Netscape Navigator 7.0. DP-G310 Bezprzewodowy serwer wydruków AirPlus G 2,4GHz Przed rozpoczęciem

Bardziej szczegółowo

EM4590R1 Uniwersalny repeater Wi-Fi z funkcją WPS

EM4590R1 Uniwersalny repeater Wi-Fi z funkcją WPS EM4590R1 Uniwersalny repeater Wi-Fi z funkcją WPS 2 POLSKI EM4590R1 - Uniwersalny repeater Wi-Fi z funkcją WPS Spis treści 1.0 Wprowadzenie... 2 1.1 Zawartość opakowania... 2 2.0 Gdzie można umieścić repeater

Bardziej szczegółowo

Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi

Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika - 1

Podręcznik użytkownika - 1 Podręcznik użytkownika - 1 2-2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Seria Aspire F 15 Dotyczy: F5-573 / F5-573G / F5-552 / F5-552G Ta zmiana: 03/2016 Zarejestruj się w celu uzyskania identyfikatora Acer ID

Bardziej szczegółowo

MultiBoot Instrukcja obsługi

MultiBoot Instrukcja obsługi MultiBoot Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Jedyne warunki gwarancji na produkty

Bardziej szczegółowo

1) Naciśnij i przytrzymaj przez 2 sekundy ikonę z menu głównego, następnie naciśnij Potwierdź.

1) Naciśnij i przytrzymaj przez 2 sekundy ikonę z menu głównego, następnie naciśnij Potwierdź. Instrukcja obsługi aplikacji do projekcji I. Uruchom/zatrzymaj projekcję Są trzy sposoby uruchamiania/zatrzymywania projekcji: 1) Naciśnij i przytrzymaj przez 2 sekundy ikonę z menu głównego, następnie

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika AE6000 Bezprzewodowa karta sieciowa USB Mini AC580 z obsługą dwóch pasm a Zawartość Opis produktu Funkcje 1 Instalacja Instalacja 2 Konfiguracja sieci bezprzewodowej Wi-Fi Protected

Bardziej szczegółowo

MultiBoot Instrukcja obsługi

MultiBoot Instrukcja obsługi MultiBoot Instrukcja obsługi Copyright 2006, 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Jedyne warunki gwarancji

Bardziej szczegółowo

Urządzenia zewnętrzne Instrukcja obsługi

Urządzenia zewnętrzne Instrukcja obsługi Urządzenia zewnętrzne Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w USA. Informacje

Bardziej szczegółowo

NWD-210N Bezprzewodowy adapter USB 802.11n

NWD-210N Bezprzewodowy adapter USB 802.11n NWD-210N Bezprzewodowy adapter USB 802.11n Skrócona instrukcja obsługi Wersja 1.00 11/2007 Edycja 1 Copyright 2006. Wszelkie prawa zastrzeżone. Przegląd NWD210N to adapter sieciowy USB do komputerów osobistych.

Bardziej szczegółowo

Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi

Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi Urządzenia wskazujące i klawiatura Instrukcja obsługi Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego przekaźnika bezprzewodowego WT 7

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego przekaźnika bezprzewodowego WT 7 Aktualizacja oprogramowania sprzętowego przekaźnika bezprzewodowego WT 7 Dziękujemy za wybór produktu Nikon. W tej instrukcji opisano sposób aktualizacji oprogramowania sprzętowego przekaźnika bezprzewodowego

Bardziej szczegółowo

Wzmacniacz sygnału, repeater Wi-Fi Conrad, N300, 2 anteny, 1 x RJ45 (LAN)

Wzmacniacz sygnału, repeater Wi-Fi Conrad, N300, 2 anteny, 1 x RJ45 (LAN) INSTRUKCJA OBSŁUGI Wzmacniacz sygnału, repeater Wi-Fi Conrad, N300, 2 anteny, 1 x RJ45 (LAN) Nr produktu 975601 Strona 1 z 5 Strona 2 z 5 Użytkować zgodnie z zaleceniami producenta Przeznaczeniem produktu

Bardziej szczegółowo

TWIN PHONE MT843. Instrukcja obsługi

TWIN PHONE MT843. Instrukcja obsługi TWIN PHONE MT843 Instrukcja obsługi PL Widok ogólny Przycisk OK. Latarka wł/wył (3 sek.) Głośnik słuchawki Przyciski nawigacyjne: lewo/prawo/ góra/dół Głośnik zewnętrzny Obiektyw aparatu cyfrowego Dioda

Bardziej szczegółowo

Instrukcja szybkiego uruchomienia

Instrukcja szybkiego uruchomienia Instrukcja szybkiego uruchomienia Rejestrator IP NVR-009 Przed włączeniem zapoznaj się z treścią niniejszej instrukcji. Zaleca się zachować instrukcję na przyszłość. Spis treści 1. Złącza i przyciski urządzeń...3

Bardziej szczegółowo

Płytka dotykowa TouchPad i klawiatura

Płytka dotykowa TouchPad i klawiatura Płytka dotykowa TouchPad i klawiatura Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym

Bardziej szczegółowo

Długopis z ukrytą kamerą cyfrową HD

Długopis z ukrytą kamerą cyfrową HD Długopis z ukrytą kamerą cyfrową HD Instrukcja obsługi Nr produktu: 956256 Strona 1 z 5 1. Szczegóły produktu Nr Nazwa Opis 1 Przycisk obsługi Jest to wielofunkcyjny przycisk, którego funkcje zależą od

Bardziej szczegółowo

Zawartość opakowania. Inteligentny router Wifi R6250 Podręcznik instalacji

Zawartość opakowania. Inteligentny router Wifi R6250 Podręcznik instalacji Znaki towarowe NETGEAR, logo NETGEAR oraz Connect with Innovation są znakami towarowymi oraz/lub zastrzeżonymi znakami towarowymi należącymi do firmy NETGEAR Inc. oraz/lub jej spółek zależnych w USA oraz/lub

Bardziej szczegółowo

Urządzenia zewnętrzne Instrukcja obsługi

Urządzenia zewnętrzne Instrukcja obsługi Urządzenia zewnętrzne Instrukcja obsługi Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Jedyne warunki gwarancji

Bardziej szczegółowo

Ładowanie akumulatora. Wymiana akumulatora

Ładowanie akumulatora. Wymiana akumulatora Ładowanie akumulatora UWAGA: Gdy używa się zasilacza prądu przemiennego, wszystkie akumulatory korzystają z Dell ExpressCharge. Gdy system jest wyłączony, akumulator naładuje się do 80% pojemności w ciągu

Bardziej szczegółowo

Okulary sportowe z wbudowaną kamerą HD, Hyundai X4s Sunnyboy, 1280 x 720 px, czarne

Okulary sportowe z wbudowaną kamerą HD, Hyundai X4s Sunnyboy, 1280 x 720 px, czarne INSTRUKCJA OBSŁUGI Okulary sportowe z wbudowaną kamerą HD, Hyundai X4s Sunnyboy, 1280 x 720 px, czarne Nr produktu 956428 Strona 1 z 5 1. Przegląd 1: Kamera 2: Przycisk operacyjny ON/OFF 3: Przycisk trybu

Bardziej szczegółowo

Computer Setup Instrukcja obsługi

Computer Setup Instrukcja obsługi Computer Setup Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation, zarejestrowanym w USA. Informacje zawarte

Bardziej szczegółowo

DOUBLEPHONE. Instrukcja obsługi. Dwie komórki w jednej MT847

DOUBLEPHONE. Instrukcja obsługi. Dwie komórki w jednej MT847 DOUBLEPHONE Dwie komórki w jednej MT847 Instrukcja obsługi Widok ogólny Widok z dołu Mikrofon Głośnik słuchawki Przycisk OK. Latarka wł/wył (3 sek.) Menu/lewy przycisk funkcyjny Przyciski nawigacyjne:

Bardziej szczegółowo

Polski. Informacje dotyczące bezpieczeństwa. Polski

Polski. Informacje dotyczące bezpieczeństwa. Polski Niniejszy podręcznik zawiera następujące sekcje: Informacje dotyczące bezpieczeństwa na str. 35. Rozwiązywanie problemów z instalacją na str. 36. Znajdowanie dalszych informacji na str. 40. Informacje

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego aparatu fotograficznego

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego aparatu fotograficznego Aktualizacja oprogramowania sprzętowego aparatu fotograficznego Dziękujemy za wybór produktu Nikon. W niniejszej instrukcji opisano sposób aktualizacji oprogramowania sprzętowego. Jeśli użytkownik nie

Bardziej szczegółowo