SZKOLNIACZEK. PISEMKO ZESPOŁU SZKÓŁ W WOŁOMINE ul. Miła / 2008 NUMER 5

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SZKOLNIACZEK. PISEMKO ZESPOŁU SZKÓŁ W WOŁOMINE ul. Miła / 2008 NUMER 5"

Transkrypt

1 SZKOLNIACZEK PISEMKO ZESPOŁU SZKÓŁ W WOŁOMINE ul. Miła / 2008 NUMER 5

2 Dzień Matki 26 maja - tego dnia wszystkie dzieci - zarówno te malutkie, jak i już całkiem dorosłe składają życzenia swoim mamom, dają im kwiaty i prezenty. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki 1923 roku w Krakowie. Dzień ustalono po to aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku jak ważna jest rola mamy w ich życiu. Historia święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów, było ono obchodzone prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja). W czasach nowożytnych, mniej więcej w 1600 roku, w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli. W tym dniu (w czwartą niedzielę Wielkiego Postu) oddawano cześć swoim matkom, składano Im życzenia i przynoszono drobne upominki. Swoje powstanie Matczyna Niedziela zawdzięcza temu, że w owym czasie wielu ubogich angielskich chłopców i dziewczyn, służyło w domach bogatych Anglików. Ze względu na to, że za pracą trzeba było nieraz udać się w dalekie strony, (z reguły była to praca codzienna łącznie z sobotami i niedzielami), służba żyła w domach swoich chlebodawców i z tego powodu nie mogła sobie pozwolić na zbyt częste odwiedziny swoich rodzin. W Matczyną Niedzielę dostawali oni dzień wolnego po to aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić go z rodziną. Symbolem święta było matczyne ciasto, które na znak szacunku piekły i przywoziły do domu córki.

3 Życzenia dla Mamy Weź mnie na kolana - Ja Cię ucałuję Szczerze powinszuję Byś nam długo żyła, Zawsze zdrowa była. Mamusiu Kochana! Mamusiu daj dobre Mamusiu daj dobre Ty mi wychowanie, to będzie jak złote królewskie ubranie. Mamusiu! Mamusiu! Tak bardzo Cię Kocham I dziękuję Ci za Twój uśmiech, który ogrzewa mnie w środku, w różnych chwilach mego życia Najbardziej dziękuję ci za to że Jesteś! Aby uczcić święto Twoje Aby uczcić święto Twoje, Biegnę dziś po kwiaty moje. Chcę za wszystko podziękować i Cię, Mamo, wycałować. Ty mnie mamo wychowałaś, Nauczyłaś syna żyć. Nocami przy wózku stałaś, Abym zdrowym w życiu był. Dziś dzień Twego święta, Syn Twój też pamięta. Więc śle Ci życzenia, Zdrowia szczęścia powodzenia. Droga Mamo powiem krótko Droga Mamo powiem krótko, jak mnie babcia nauczyła. Chcę byś sto lat Mamo żyła i bym z Tobą zawsze była. Maj to miesiąc najpiękniejszy Maj to miesiąc najpiękniejszy Taki świeży i pachnący Tobie Mamo go oddaję By ten dzień był najcudniejszy. Kochana Mamo - zacznę zwyczajnie Kochana Mamo - zacznę zwyczajnie, że z Tobą w domu jest fajnie: i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości, wspierasz i uczysz życia w miłości. Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować, skromny bukiecik kwiatów darować.

4 Dzień Dziecka 1 czerwca - radosne święto wszystkich dzieci, obchodzone od ponad pół wieku, na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych. W innych krajach dziecięce święto przypada na dzień 20 listopada i obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka lub Powszechny Dzień Dziecka, a data jest upamiętnieniem uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989r. Dedykowanie dzieciom szczególnego dnia w kalendarzu początek miało jednak swój początek w 1924 roku w Genewie, gdy Liga Narodów reprezentowana przez przedstawicieli ponad pięćdziesięciu krajów na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka. Przyznanie dzieciom praw, których nie miały do początku dwudziestego stulecia stało się przełomem na drodze do uznania dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa. Dzień w kalendarzu poświęcony dzieciom miał uświadamiać i przypominać, że dziecko nie jest przedmiotem, ma prawo do życia, ochrony i pomocy gwarantowane Deklaracją Praw Dziecka. Dziś w naszej cywilizacji każdy dzień jest dniem dziecka. Dniem miłości do niego, stałej opieki, troski o jego teraźniejszość i przyszłość. Nikt nie kwestionuje jego prawa do życia, nauki, zabawy, walczy się jedynie o poprawę standardów, chcąc słonecznym dzieciństwem zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwoju. W tym dzisiejszym dniu radości, życzę 100 lat pomyślności. Niech Ci życie w szczęściu płynie, niech Cie radość nie ominie! Dziś chce złożyć Ci życzenia, Szczęścia, zdrowia, powodzenia. Niech Ci słońce jasno świeci, I w radości dzień przeleci. Niech odejdą smutki troski, By nastąpił dzień radości. Te życzenia choć z daleka, Płyną niby wielka rzeka. I choć skromnie ułożone, są dla Ciebie przeznaczone... Redakcja Szkolniaczka

5 Wołomin I mistrzem Polski!!!!!! Złote medale, puchary, koszulki oraz chwila dla reporterów taki sukces pozostanie na zawsze w pamięci. W dniach kwietnia 2008 roku w hali sportowej przy Zespole Szkół w Czechach odbył się ogólnopolski turniej coraz bardziej popularnej gry zabawy zwanej boccia. Organizatorem tej świetnej i wciągającej gry jest Polski Komitet Paraolimpijski. Turniej miał charakter integracyjny i były przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych z różnymi niepełnosprawnościami. Do sportowej zaciekłej rywalizacji w dwudniowym turnieju stanęli zawodnicy z: Piotrkowa Trybunalskiego, Kalisza, Zduńskiej Woli, Poznania oraz 9 osobowa reprezentacja uczniów z Zespołu Szkół przy ul. Miłej w Wołominie, pod opieką pani dyrektor Barbary Ciepielewskiej oraz nauczycieli wychowania fizycznego Dominiki Bogusz i Piotra Dereszewskiego. Zespół Szkół z Wołomina reprezentują w turnieju drużynowym trzy ekipy w składzie: WOŁOMIN I: Woźniak Łukasz (kapitan) Król Monika Pachulski Damian WOŁOMIN II Maciążek Anna (kapitan) Wiśniewska Monika Szczytowski Tomasz WOŁOMIN III Ludwiniak Arkadiusz (kapitan) Pakuła Aneta Salach Monika. W sumie w turnieju drużynowym startuje 48 trzyosobowych drużyn, natomiast w turnieju indywidualnym z pozycji siedzącej około 30 zawodników, a wśród nich nasza reprezentantka Monika Salach. W pierwszej rundzie rozgrywek aż dwie drużyny z Wołomina (I i III) odnoszą miażdżące zwycięstwa: Wołomin III Publiczne Gimnazjum 4-4 : 1 Wołomin I ZSS C 13 : 0. Ekipa Wołomin II na tym etapie kończy swój udział w turnieju. Z meczu na mecz naszym zawodnikom, w szczególności ekipie Wołomin I w składzie Łukasz Woźniak, Monika Król, Damian Pachulski gra się coraz lepiej - skupienie, precyzja rzutu, świadome, przemyślane zagrania decydują o zwycięstwach i zdobyciu tytułu MISTRZA POLSKI. Gratulacje dla zwycięzców i całej reprezentacji ZS Wołomin!!!

6 MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O KULTURZE FIZYCZNEJ Uprawiaj sport, nie bądź leń sportowe życie jest OK.! Wtorek - 13 maja 2008 roku nie był dla nas aż tak pechowy, jak wskazuje na to data. Ośmioosobowa reprezentacja Zespołu Szkół przy ul. Miłej w Wołominie, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego Dominiki Bogusz i Piotra Dereszewskiego wystartowała tego dnia w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE WIEDZY O KULTURZE FIZYCZNEJ pod hasłem Uprawiaj sport, nie bądź leń sportowe życie jest OK.!, zorganizowanym po raz pierwszy na terenie województwa, dla naszych szkół przez Zespół Szkół przy ul. Elektoralnej w Warszawie. Celem konkursy było propagowanie wiedzy o kulturze fizycznej, olimpizmie, idei fair play ; kształtowanie sprawności przez zabawę; kreowanie mody na aktywny, sportowy tryb życia. W konkursie wystartowało osiem reprezentacji z warszawskich i podwarszawskich szkół, m. in.: ZS Grodzisk Mazowiecki, ZS Weterynaryjna Warszawa, SOSW Bełska Warszawa, ZS Helenów, ZS Wołomin i drużyna gospodarzy. Po uroczystym otwarciu i powitaniu przystąpiliśmy do sportowej rywalizacji. Pierwszym etapem był konkurs wiedzy o kulturze fizycznej. Czteroosobowe zespoły odpowiadały na 28 pytań z zakresu olimpizmu, paraolizmpizmu, najpopularniejszych gier zespołowych, zasad zdrowego trybu życia. Co to jest dobry i zły doping? Najpopularniejsze letnie i zimowe dyscypliny olimpijskie; komu potrzebna jest gimnastyka korekcyjna? dla reprezentacji ZS Wołomin nie było trudnych pytań. W większości jako pierwsi udzielaliśmy poprawne odpowiedzi. W drugim etapie konkursu sprawdzaliśmy naszą szybkość, zwinność, skoczność ogółem naszą sprawność fizyczną. Tory przeszkód, skoki w worku, przenoszenie piłek, rzuty do kosza mimo drobnych potknięć większość konkurencji kończyliśmy na pierwszym i drugim miejscu. Nasi reprezentanci dawali z siebie wszystko. Wysiłek intelektualny i fizyczny dobiegł końca. Zbieramy się w auli, gdzie po podsumowaniu punktacji z tych dwóch części nastąpi ogłoszenie wyników. Reprezentacja ZS Wołomin w końcowej klasyfikacji zajmuje II miejsce, przegrywając trzema małymi punktami z ekipą z Grodziska Mazowieckiego, a wyprzedza drużynę gospodarzy. Uroczyste wręczenie medali, koszulek, dyplomów, pamiątkowych upominków. Otrzymujemy również pięknie wydany album o historii olimpizmu. Gratulacje!!! Do zobaczenia za rok Uwaga, relacja z FETY oraz apelu z okazji Dnia Ziemi w następnym Szkolniaczku.

7 JAROSŁAWIEC 2008 W relacji Pani Mai Nowakowskiej W dniach 26. IV 09. V roku grupa 76 uczniów, rodziców i nauczycieli wraz z panią dyrektor Zespołu Szkół przy ul. Miłej w Wołominie przebywała na turnusie rehabilitacyjnym w Sanatorium Panorama Morska w Jarosławcu. Wyjazd miał miejsce 25 kwietnia około godz. 23. Jechaliśmy całą noc, aby w sobotni poranek być już na miejscu. Oficjalne powitanie nastąpiło w niedzielę. Od wtorku 29 kwietnia zaplanowane zostały zabiegi rehabilitacyjne, jakim poddani zostali wszyscy uczestnicy turnusu. Głównie były to: hydromasaż, gimnastyka korekcyjna, zajęcia na siłowni i inhalacje. Poszczególne osoby korzystały również z masażu, naświetlania lampami sollux, terapii laserem. Uczestniczyliśmy w licznych imprezach organizowanych na terenie ośrodka. Były to pikniki, ogniska, dyskoteki, wesele, Bal Śpiocha, Konkurs Fryzur, Wybory Miss i Mistera Panoramy, Bal Sportowca, Randka w Ciemno, konkurs na najlepsze przebranie, przejażdżki bryczką. Od drugiego tygodnia pobytu mogliśmy także skorzystać z basenu w nowo otwieranym Aqua Parku na terenie ośrodka. Codziennie spacerowaliśmy nad morzem korzystając ze słońca, które towarzyszyło nam w ciągu prawie całego pobytu. Podziwialiśmy również zachody słońca nad morzem. Wróciliśmy do Wołomina późnym wieczorem 9 maja. Wszyscy byli z turnusu bardzo zadowoleni i od razu zgłosili chęć wyjazdu w przyszłym roku. Niestety nie każdy pojedzie za rok niektórzy kończą już naszą szkołę.

8 Nauczyciel pyta Jasia: -Jasiu dlaczego codziennie spóźniasz się do szkoły? -Bo przed budynkiem jest znak: Uwaga zwolnić prędkość szkoła! Idzie myśliwy przez las i śpiewa: -Na polowanko! -Na polowanko! Nagle zza krzaków wychodzi niedźwiedź : -co? Na polowanko? -Nie!Słowo honoru na ryby!!! Pani pyta Jasia: -Dlaczego nie uczysz się polskiego? - Uczę się, proszę pani. -To dlaczego robisz tyle błędów? -Bo ja się uczę na błędach. Lew, król zwierząt,rozkazał mądrym zwierzętom przejść na lewą stronę, a pięknym na prawą. Po chwili na środku została tylko żaba. Popatrzyła na lwa i rzekła z wyrzutem: - No przecież się nie rozdwoję! -Tato obiecałeś mi 50 złotych, jak zdam do następnej klasy, prawda? -Tak, zgadza się. -No widzisz, jaki jestem fajny : dzięki mnie zaoszczędzisz 50 złotych. -Zosiu, co tak długo robisz w kuchni? - Mamo, kostka lodu wpadła mi do wrzątku i nie mogę jej znaleźć!

9 Rozwiązanie1: Rozwiązanie2: Rozwiązanie3: Imię i nazwisko:

10

11