Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION. Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION. Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION"

Transkrypt

1 1. Prelegenci Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION ITMAGINATION jest partnerem Microsoft od 6 lat, czyli od początku istnienia firmy. Główną działalnością ITMAGINATION jest budowa systemów analitycznych i raportowych dla różnych grup odbiorców i szerokiego spektrum zastosowań. Cykl webinariów Tematem trzeciego eseminarium firmy Microsoft z cyklu Chmura publiczna w scenariuszach biznesowych jest wykorzystanie chmury obliczeniowej do integracji i wizualizacji danych. Agenda spotkania Niniejszą publikację rozpoczniemy od przedstawienia aktualnych trendów w analizie danych. Opowiemy o problemach i wyzwaniach, jakie stają przed nami w zakresie integracji, przetwarzania i raportowania danych biznesowych. Na trzech wybranych scenariuszach biznesowych pokażemy, w jaki sposób usługi Microsoft udostępniane w chmurze wpisują się w te zagadnienia. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak zacząć używać technologii chmurowych, aby przyniosły one wymierne korzyści biznesowe? Wyzwania analizy danych Zanim przejdziemy do omawiania scenariuszy biznesowych, poszukajmy odpowiedzi na pytanie, jakie wyzwania w zakresie analizy danych stoją dzisiaj przed firmami różnej wielkości? Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym obecnie trendem na rynku nowych technologii jest Big Data. Hasło to nierzadko pada z ust osób związanych z branżą IT. Przedsiębiorstwa muszą zmagać się z dużą ilością danych. Bazy danych, w tym bazy operacyjne, osiągają rozmiary już nie setek gigabajtów, tylko bardziej dziesiątek terabajtów. Mamy ogromne hurtownie danych, coraz większe są również bazy analityczne. W branży mówi się o tym, że świat podąża w kierunku baz danych, który rozmiar liczy się w zetabajtach, czyli w jednostkach, którymi dzisiaj nie operujemy.

2 2. Duża ilość nieuporządkowanych danych Z drugiej strony możemy powiedzieć, że same w sobie dane nie mają większej wartości. Są po prostu brzydkie. Klienci bardzo często pytają o to, w jaki sposób mogą poradzić sobie z dużą ilością nieuporządkowanych danych, nad którymi nie panują. W wielu przypadkach są to dane pochodzące z zewnątrz, spoza organizacji. Szacuje się, ze ilość tych informacji sięga nawet 85% wszystkich danych. Z perspektywy ich analizy, jest to bardzo duża ilość. Wreszcie, ilość tych danych jest nie tylko duża, ale i rośnie w zastraszającym tempie. Mówi się o tym, że obecnie, w okresie 2-3 miesięcy, na świecie przybywa taka ilość informacji jak przez kilka wieków wstecz. Największym problemem, z którym się borykamy, jest więc coraz większa ilość danych. Chmura w analizie danych Kilka lat temu nie mówiono jeszcze, że chmura obliczeniowa może być podstawą do tworzenia rozwiązań z zakresu analizy danych. Spróbujmy odpowiedzieć, jak to jest dzisiaj? Faktem jest, że nie tak dawno, o chmurze jeszcze nikt nie wspominał lub dopiero zaczynało się o niej mówić. Rozwiązania firmy ITMAGINATION skupiały się wokół przetwarzania danych stricte poprzez systemy budowane przez działy IT. Cykl tworzenia takiego systemu był dość długi. Dzisiaj użytkownicy i firmy chcą mieć dane dostępne jak najszybciej, a przy tym samodzielnie móc je w różny sposób je modelować i pobierać z różnych źródeł. W kontekście Big data warto podkreślić, że nie tylko wolumen, ale również różnorodność źródeł, nawet jeśli mowa o prostych skoroszytach Excel, jest już na tyle duża, że potrzebujemy dodatkowych rozwiązań, które będą wspierać procesy ich przetwarzania i analizy. Narzędzia analizy Chcielibyśmy zaznaczyć, że każdy użytkownik, niezależnie czy będzie to analityk lub kierownik, w różnych sytuacjach, na spotkaniach, na prezentacjach, powinien mieć narzędzia, które pozwolą mu te informacje po pierwsze analizować, a po drugie prezentować innym, w sposób atrakcyjny wizualnie, zrozumiały i ułatwiający przekaz. Z punktu widzenia użytkownika, nieistotne jest to, w jaki sposób i gdzie te dane będą przechowywane. Platforma technologiczna powinna być w jak największym stopniu odsunięta od użytkowników. Microsoft ma bogatą ofertę rozwiązań do analizy danych dostarczanych w modelu on premise. W skład tej grupy produktów wchodzi SQL Server wraz z narzędziami analitycznymi Business Intelligence. Nowe rozwiązania chmurowe w sposób spójny integrują się z dotychczas stosowanymi systemami. To przesunięcie technologii ma niejako charakter wyniesienia tradycyjnych aplikacji i serwerów do chmury. Z drugiej strony narzędzia te udostępniane są klientom w formie usług sprzedawanych w modelu Software as a Service (SaaS).

3 3. Integracja systemów Korzystając z platformy możemy w łatwy sposób przenosić, kopiować czy replikować bazy danych Microsoft SQL Server uruchomione lokalnie (on premise) do chmury. Z perspektywy programisty i użytkownika końcowego ważne jest, że proces dostępu do tych danych jest w pełni przezroczysty. Nie ma znaczenia, czy maszyna z bazą danych działa w lokalnym centrum danych, czy też jest to zasób dzierżawiony w chmurze publicznej. Z jednej strony mamy infrastrukturę utrzymywaną w lokalnym lub wynajmowanym centrum danych, a z drugiej szeroko rozumianą chmurę, do której możemy przenosić wszystkie swoje dane, aplikacje i serwery. Oba te byty, czyli infrastruktura lokalna (on premise) i chmura, wzajemnie się przenikają. Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym firma zaczyna migrować pewne zasoby do chmury. Przykładowo, kopie danych są przesuwane do zewnętrznej lokalizacji, aby oddzielić je od systemu transakcyjnego. I odwrotnie: mając pewne rozwiązanie chmurowe, może się okazać że z jakichś powodów (np. organizacyjnych) zechcemy przenieść je do lokalnego centrum danych. Każdy z tych scenariuszy jest możliwy do wykonania. Integracja systemów działa więc w obie strony, jest bardzo prosta do przeprowadzenia i przezroczysta dla wszystkich odbiorców danych. Oprogramowanie Microsoft wspiera procesy migracji między środowiskiem lokalnym i chmurą. W jednym z przykładów integracji, który zaprezentujemy w dalszej części tekstu, zostaną pokazane dane w arkuszu Excel, które będą pochodzić z repliki danych, znajdującej się w chmurze. Wyzwania analizy Porozmawiajmy na temat wyzwań związanych z analizą dużych zbiorów danych. Dzisiaj firmy stają przed koniecznością szybkiej analizy informacji, które napływają z różnych, zmieniających się źródeł. Problemem jest więc przetwarzanie danych, które mają odmienną formę i pochodzą z nieznanych wcześniej źródeł. W każdym z tych przypadków konieczna jest zmiana samych źródeł, które co ważne odnotowania zmieniają się wraz z otoczeniem. Z tego względu coraz większą popularnością na rynku cieszą się rozwiązania samoobsługowych systemów analitycznych (self-service BI). Wskazują na to najnowsze analizy trendów prezentowane m.in. przez Gartnera. Microsoft doskonale wpisuje się w te trendy ze swoimi rozwiązaniami, dostarczając m.in. rozwiązanie Power BI, który szerzej omówimy w dalszej części tekstu.

4 4. Rola IT w biznesie O systemach self-service BI mówimy głównie w kontekście użytkowników biznesowych. Dzięki tego typu narzędziom pracownicy mogą samodzielnie analizować duże ilości danych. W tym miejscu nasuwa się pytanie o rolę działu IT w zakresie dostarczania i przetwarzania danych w przedsiębiorstwie. IT pełni rolę moderatora usługodawcy, który dostarcza ustrukturyzowane dane np. w postaci hurtowni danych. Mamy więc tutaj tradycyjne podejście do agregacji i udostępniania użytkownikom końcowym danych, które pochodzą z systemów informatycznych przedsiębiorstwa. Dział IT nadal pozostaje potrzebny, jednak wszystkie te dane, które dzisiaj są agregowane przez informatyków, np. cele sprzedażowe dostarczane w formie dokumentów Excel, będą mogły być przygotowywane przez użytkowników końcowych. Podejście to pozwala skrócić czas potrzebny na pozyskanie informacji z wielu dni do minut, właśnie dzięki temu, że to użytkownik generuje sam potrzebnemu zestawienia. Podsumowanie części I Z jednej strony rola działu IT w zasadzie pozostaje ta sama. Informatycy nadal są odpowiedzialni za dostarczanie i utrzymanie zasobów IT, niezależnie od tego, czy będzie to infrastruktura lokalna, czy w chmurze. Część zadań związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i analizą danych będzie mogła być jednak wykonywana przez użytkowników końcowych. Dzięki temu podejściu, niektóre zadania uda się wykonać szybciej. Do minimum ograniczona zostaje potrzeba komunikacji pomiędzy działem IT, a użytkownikami biznesowymi. W tym kontekście dział IT otwiera przed pracownikami przedsiębiorstwa nowe możliwości, natomiast sam proces zarządzania i utrzymania systemów informatycznych pozostaje bez zmian. Power BI Wszystkie przykłady zaprezentowane w niniejszym tekście są w mniejszym lub większym stopniu oparte o rozwiązanie Power BI. Zanim jednak przejdziemy do kwestii technicznych, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób dzisiaj przetwarzamy i analizujemy dane. Zanim zaczniemy pracować z danymi musimy je pobrać ze źródeł wewnętrznych (np. system ERP, dokumenty Excel), bądź też źródeł zewnętrznych (np. sieci społecznościowe). Problem w tym, że posiadając te dane, nie możemy zagwarantować ich wysokiej jakości. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach są one wprowadzane przez ludzi (ryzyko pomyłek) lub pochodzą z nieznanych nam systemów.

5 5. Oczyszczanie danych Ważnym krokiem jest więc proces oczyszczania danych. Na tym etapie wymagane jest, aby używana przez nas platforma BI wspierała te zadania. Jak się później przekonamy, w oprogramowaniu Power BI mamy do tego odpowiednie narzędzia. Kolejny krok polega na łączeniu danych pochodzących z różnych źródeł, spinając je w przyjętym modelu analitycznym. Połączone dane warto wzbogacić o informacje referencyjne pochodzące z zewnątrz np. z chmury. Zebrane i przygotowane dane musimy lepiej zrozumieć (poczuć je), aby móc w kolejnym kroku zbudować proste, wiarygodne oraz czytelne dla użytkowników biznesowych wizualizacje. Pamiętajmy, że odbiorcą tych danych może być również osoba zarządzająca przedsiębiorstwem, która ma bardzo mało czasu. Narzędzie, które oddajemy w ręce użytkownika musi być więc intuicyjne w obsłudze. Zestawienia i wizualizacje możemy udostępnić w portalu intranetowym, aby zapewnić wygodny dostęp do nich pozostałym osobom. Elementy Power BI Zobaczmy, jak przekłada się to na komponenty Power BI. Do pobierania i oczyszczania danych możemy użyć narzędzia Power Query. Power BI stanowi element usługi Office 365. Jest to jeden z dodatków (add-ons), które można dodać do subskrypcji narzędzi i usług biurowych dostarczanych w chmurze Microsoft. Zwróćmy uwagę, że platforma analityczna firmy Microsoft pozwala wykonać te same czynności na wiele sposobów. Pokazujemy ścieżkę bazującą na oprogramowaniu Power BI, która nie wyklucza możliwości użycia klasycznych narzędzi do analizy danych np. PowerPivot obecnego na rynku już ponad 5-6 lat. Najlepszym narzędziem do eksploracji danych pozostaje bez wątpienia dobrze znany wszystkim program jakim jest Microsoft Excel. W temacie naszej publikacji cały czas poruszamy się w obrębie Excela wzbogaconego o pewne dodatki. Pół żartem można dodać, że część danych będzie pochodziła z narzędzia, które w dalszej części wykorzystamy do analizy tych danych przy użyciu rozwiązań Power BI. Wynika to z faktu, że w wielu scenariuszach chcemy podłączyć się pod istniejący proces i go ulepszyć, a niekoniecznie zamieniać. Jeśli chodzi o wizualizację danych do dyspozycji mamy stosunkowo nowe narzędzie Power View, dostępne również dla urządzeń mobilnych. Power Map umożliwia prezentację danych i wykresów na trójwymiarowej mapie Ziemi. Gwarantuje niespotykane wrażenia wizualne. Z kolei współdzielenie danych, zestawień i raportów odbywa się z wykorzystaniem platformy SharePoint w chmurze.

6 6. Scenariusz 1: Menedżer sprzedaży W trakcie omawiania pierwszego scenariusza spróbujemy pokazać kawałek Power BI w ujęciu praktycznym. Konrad wcieli się w rolę menedżera sprzedaży w firmie z branży FMCG. Przedsiębiorstwo to dostarcza klientom detalicznym szeroki asortyment wody mineralnej. Z perspektywy menedżera sprzedaży, Konrad spotyka się z kilkoma problemami, które chciałby rozwiązać za pomocą narzędzia BI. Pierwszym z nich jest brak rzetelnych informacji na temat sprzedaży. System analityczny ma zapewnić mu podstawowe dane i wskaźniki sprzedaży w różnych przekrojach z podziałem na regiony, przedstawicieli handlowych czy produkty. Konrad chciałby mieć również większą kontrolę nad sposobem prezentacji tych danych. Odpowiedzią na problemy Konrada jest program Excel, który integruje wszystkie komponenty Power BI. Zacznijmy od przedstawienia rozwiązania, czyli pokazania tego co trzeba zrobić, aby uzyskać pożądany efekt końcowy. W tym celu przygotowaliśmy zestaw interaktywnych raportów Power View, które pozwalają za pomocą kilku kliknięć zmieniać zakres i sposób prezentacji danych. Na przykład, za pomocą jednego kliknięcia wybieramy region sprzedaży, aby zawęzić (przefiltrować) zakres wyświetlanych danych do wskazanego obszaru. Tak pozyskane dane pozwoliły nam wzmocnić działania w regionie w celu zwiększenia wyników sprzedaży. Wydajność pracowników System analityczny ma pomóc w mierzeniu wydajności pracowników. Zadaniem kierownika jest śledzenie, jak wizyty przedstawicieli handlowych u klientów przekładają się na sprzedaż (efektywność). W tym celu przygotowaliśmy raport, który pokazuje liczbę wizyt w zadanym okresie (tutaj: jest to rok) oraz poziom realizacji planów sprzedaży, rozumianą tutaj przez wartość sprzedaży brutto. Na wykresie można zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku okresów, liczba wizyt u klientów była znacząca, a mimo to wartość sprzedaży pozostała na tym samym poziomie. Trend ten jest szczególnie widoczny pod koniec roku, kiedy dynamika sprzedaży nie była już tak duża, jak na początku okresu. Drugim wnioskiem, który można wyciągnąć z analizy jest to, że rynek już nasycił się po wprowadzeniu nowego produktu. Powodem mniejszej dynamiki sprzedaży może być również fakt, że sprzedaż wody mineralnej jest sezonowa, ze szczytem w okresie letnim. Aby to potwierdzić, wybierzmy jeden kluczowy produkt (Wodospad smaku), a następnie przeanalizujmy jego sprzedaż. Wyraźnie widać, że w miesiącach letnich sprzedaż jest najwyższa. Mamy więc do czynienia z klasyczną sezonowością sprzedaży dla wybranego asortymentu. Model ten warto rozszerzyć o elementy systemu Big data, dołączając do danych sprzedażowych informacje o średniej temperaturze miesięcznej lub dniowej w miejscach, gdzie woda (główny produkt firmy) jest sprzedawana. Narzędzia Microsoft umożliwiają wykorzystanie danych, które są udostępniane publicznie, tutaj: danych meteorologicznych.

7 7. Analityka w chmuzre Tworzenie raportów analitycznych jest bardzo proste, kiedy mamy zdefiniowany model danych. Kryje się za tym kompletna infrastruktura, która umożliwia funkcjonowanie całego systemu analitycznego. Nie chcemy, aby system analityczny dodatkowo obciążał system produkcyjny (on-premise). W tym celu, za pomocą wbudowanych narzędzi SQL Server, wykonaliśmy replikę maszyny wirtualnej bazy danych do chmury. W rezultacie otrzymaliśmy coś na wzór hurtowni danych, która przechowuje te same informacje, co system źródłowy (baza operacyjna), ale jest używana wyłącznie na potrzeby raportowania oraz pobierania danych (odpytywania) za pomocą programu Excel czy innych narzędzi analitycznych. Tak wydzielona hurtownia danych może posłużyć nam także do zbudowania bazy analitycznej. Zbudowanie infrastruktury, która pozwoli nam odpiąć się od systemu produkcyjnego jest niezwykle proste. Stworzenie maszyny wirtualnej lub klastra Hadoop w sprowadza się do kilku kliknięć myszą. W galerii Azure znajdziemy gotowe do użycia maszyny wirtualne Windows i SQL Server, co pozwala ograniczyć czas potrzebny na instalację tych systemów od podstaw. Licencjonowanie i koszty chmury W kwestii licencjonowania mamy do wyboru dwie opcje. Możemy samodzielnie zarządzać licencjami na oprogramowanie zainstalowane w maszynie wirtualnej lub też wynająć zasoby w chmurze z prawem do używania wskazanych aplikacji Microsoft. Drugi model oznacza nieco wyższy koszt wynajęcia maszyny wirtualnej, z drugiej - daje nam większą swobodę w zamawianiu serwerów, szczególnie jeśli potrzebujemy ich na krótki okres. W tym przypadku nie musimy zajmować się kwestią licencjonowania oprogramowania. Chmura pozwala wynajmować zasoby na tak długo, jak ich potrzebujemy. Istnieje możliwość uruchomienia dodatkowych maszyn wirtualnych np. w przypadku nagłego wzrostu zapytań do bazy czy prowadzenia projektów integracji danych, tak aby zwiększyć wydajność całego systemu i odciążyć serwery produkcyjne. Maszyna wirtualna może zostać wyłączona, kiedy nie ma dalszej potrzeby jej używania. Od tego momentu klient nie płaci za niewykorzystywane zasoby. Nie utrzymuje również niepotrzebnych licencji, które w przypadku wdrożenia on-premise, pozostały by bezużyteczne. Mamy więc raporty i system monitorujący. Ważne jest (i dotyczy to wszystkich komponentów Azure), że wszystkie czynności w chmurze możemy wykonywać z poziomu graficznego interfejsu (GUI). Do dyspozycji mamy również Windows PowerShell, jeśli chcemy te procesy automatyzować.

8 8. Power Pivot Wróćmy do narzędzia Power Pivot. Mamy wykres z danymi sprzedażowymi (ilość produktów sprzedawanych w danym dniu miesiąca), do którego chcemy dołączyć dodatkowe informacje o kategorii produktu lub jego producencie. Czynność ta jest bardzo prosta, jeśli umiemy posługiwać się tabelami przestawnymi, czyli znane nam są takie pojęcia jak wymiar, kalkulacja itd. Model danych został zaprojektowany tak, aby prezentować relacje biznesowe. Dane wyświetlane w Power Pivot wyglądają tak samo, jak w tabelach przestawnych. Praca z Power Pivot nie różni się więc znacząco od korzystania z arkusza Excel. W demonstracji chcielibyśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Power Pivot umożliwia wizualizację danych na mapach. Narzędzie to pozwala na dodawanie hierarchii, dzięki czemu dane geograficzne mogą być prezentowane w formie graficznej, w ujęciu kraju, regionu czy miasta. Informacja o lokalizacji kojarzona jest z danymi sprzedażowymi na podstawie adresu klienta lub koordynat GPS. Oprogramowanie Microsoft dostarczane jest z dokładną mapą Polski w formie komponentu Power View. Power Map Warstwa raportowa jest tym elementem modelu danych, którą można tworzyć bardzo prosto. Przykładowo, za pomocą jednego kliknięcia myszą, można dodać kolejny poziom hierarchii w analizowanych danych. Na rynku dostępny jest również produkt Project GeoFlow (Power Map), który umożliwia prezentację danych na mapach wraz z upływem czasu. Narzędzie to wykorzystamy do przygotowania interaktywnej wizualizacji pokazującej np. jak zmienia się pokrycie produktami na obszarze kraju lub regionu. Power Map pozwala przedstawić te zmiany w atrakcyjnej formie opowiadania o danych. Nowy produkt na rynek Na potrzeby tej publikacji przygotowaliśmy dwie proste demonstracje. Załóżmy, że firma produkcyjna wprowadza na rynek nowy produkt. Chcemy zobaczyć, jak rozszerzanie dystrybucji na cały kraj przekłada się na wzrost sprzedaży. Zaczynamy od Warszawy, w której przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę. Na wykresie zobaczymy jak rozkłada się ta sprzedaż na obszarze całego kraju. Nie będziemy tutaj omawiać interfejsu programu, bo jest on bardzo prosty. W tym miejscu wspomnijmy jak wygląda wiązanie danych sprzedażowych z informacjami geograficznymi. W narzędziu mamy szerokie spektrum możliwości mapowania tych danych. Odbywa się to na podstawie atrybutów takich jak adres, miejscowość, kraj, kod pocztowy, a nawet szerokość geograficzna. Wiele firm, zamiast na koordynatach GPS, opiera się po prostu na adresach.

9 9. Przygotowana animacja prezentuje zmianę obszaru dystrybucji produktu na przestrzeni kolejnych miesięcy. Wraz z rozwojem sieci dystrybucji widok mapy przechodzi płynnie z obszaru Warszawy na pozostałe regiony kraju. Animacja może być w dowolnym momencie zatrzymywana, a wyświetlane mapy skalowane, obracane, przybliżane. Oprogramowanie pozwala na dodawanie adnotacji. Istnieje możliwość zapisania animacji w formie pliku wideo. Power Map dostępny jest dla komputerów biurkowych (desktop). Narzędzie to wykorzystuje moc współczesnych komputerów do renderowania trójwymiarowych map. Z kolei mapy Power View są dwuwymiarowe i można uzyskiwać do nich dostęp przez przeglądarkę internetową. W przypadku Power Map wygenerowane animacje możemy zapisać w formie nagrania wideo i odtwarzać je również na urządzeniach mobilnych. Publikowanie raportów Wspomnieliśmy wcześniej o możliwości umieszczania różnych danych, poza Power Map, na portalu internetowym. Sam portal można uruchomić mając subskrypcję na usługę Office 365 wraz z komponentem Power BI. Wystarczy wgrać pliki raportów do portalu, aby móc je w trybie interaktywnym przeglądać i analizować z poziomu przeglądarki internetowej. Q&A i zapytania w języku naturalnym Dużo się mówi o tym, że portal Power BI oferuje dużo więcej funkcji, niż tylko współdzielenie raportów i praca z danymi w oknie przeglądarki. Jedną z nich jest rozwiązanie Q&A. Funkcja ta pozwala samodzielnie zadać pytanie dotyczące danych w sposób bardzo ogólny. Innymi słowy, tylko w przybliżeniu wiemy, o co chcemy zapytać, a z drugiej strony nie mamy czasu, ani umiejętności w budowaniu i modyfikacji tabel przestawnych. Power BI umożliwia eksploracje danych w sposób dynamiczny, który będzie zrozumiały także dla osób zarządczych. W kontekście tłumaczenia języka mówionego (w tej chwili angielskiego) na rozumienie danych w systemie Power BI Q&A największe znaczenie ma sam model danych, a nie sposób w jaki zorganizujemy raporty. Wrzucając model Power Pivot na serwer do narzędzia Power BI dostaniemy pewne wyniki, natomiast mamy też dostęp do narzędzi i dokumentacji, które pozwolą usprawnić model danych w taki sposób, aby zapytania kierowane do Q&A były w większym stopniu zrozumiałe. W tym celu stosuje się synonimy. Przykładem może być tutaj wprowadzenie synonimów dla nazw, kategorii itd. w modelu danych dla polskiego producenta wody mineralnej, przygotowanego z użyciem narzędzia Power BI w języku angielskim (polska wersja pojawi się pewnie w niedługim czasie). Power BI umożliwia śledzenie zadawanych pytań. Analitycy widzą więc, o jakie informacje pytają pracownicy i jakich danych używają.

10 10. Rozwój narzędzi Power BI Zwróćmy uwagę, że narzędzia analityczne rozwijane są bardzo dynamicznie. Kolejne wersje Power Query wydawane są niemal co miesiąc. Najnowsza wersja tego narzędzia przynosi m.in. obsługę nowego źródła danych - SAP Business Objects. Cykl wydawniczy narzędzi Power BI, które w rzeczywistości są bardziej usługami niż typowymi produktami, został skrócony z 18 miesięcy do mniej niż miesiąca. Usługi te rozwijane są w trybie ciągłym. Podsumowanie scenariusza W pierwszym scenariuszu przedstawiono technologię Power Pivot służącą do wielowymiarowego modelowania danych. Analiza ta dotyczyła dużej ilości (ponad 2 miliony rekordów) danych sprzedażowych. Silnik Power Pivot działa w pamięci RAM (in memory) i umożliwia pracę z danymi pochodzącymi z różnych źródeł. Narzędzie Power View umożliwia wizualizację tych danych przez tworzenie animowanych wykresów i zestawień. Wizualizacje te tworzone są w czasie rzeczywistymi (online), tak więc zmiana układu lub zakresu danych wpływa natychmiast na to, co widzimy na ekranie. Z kolei Power Map umożliwia prezentację zebranych informacji na mapach. Scenariusz 2: Kierownik regionu Z perspektywy menedżera sprzedaży patrzyliśmy na firmę globalnie, zwracając uwagę na wyniki sprzedaży według produktu, regionu itd. W drugim scenariuszu wcielimy się w kierownika regionu, którego zadania i problemy są nieco odmienne. Kierownik danego obszaru ma pod sobą pracowników, których musi rozliczyć z pracy w terenie (salesforce). Pierwszym jego zadaniem jest zarządzanie celami sprzedaży. W wielu firmach system stawiania celów (targety) oparty jest wyłącznie o arkusze kalkulacyjne Excel. Problemem, z którym się spotykamy, jest konieczność weryfikacji danych sprzedażowych, pochodzących z systemu informatycznego przedsiębiorstwa, z celami sprzedażowymi, zapisanymi właśnie w plikach Excel. Dodatkowo, kierownik widzi cele sprzedaży przypisane dla pracownika, bez planów odnoszących się do poszczególnych produktów. Co z tym możemy zrobić?

11 11. Agregacja danych w SharePoint W publikacji tej chcemy pokazać możliwość wykorzystania usługi SharePoint Online do agregowania informacji o planach i wynikach sprzedaży. Kierownicy regionów wgrywają tutaj pliki, jeśli cel zostanie osiągnięty. W rezultacie mamy zestaw arkuszy Excel utworzonych przez poszczególnych kierowników regionu. Dane te można w prosty sposób dołożyć do przedstawionego w poprzednim scenariuszu modelu sprzedaży. Sprawdźmy, jak to zrobić. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl to zastosowanie złożonego procesu ETL. Zadanie to ma być wykonywane przez użytkowników końcowych, a nie programistów i analityków zatrudnionych w działach IT. Na ekranie widzimy wygenerowany raport, który porównuje cele sprzedażowe (targety) z wynikami sprzedaży. Dane te są wizualizowane z wykorzystaniem wskaźników KPI, semaforów, grafik i kolorów. Co ważne, cele zostały rozbite po produktach. Zwróćmy uwagę, że cała wizualizacja została przygotowana wyłącznie z programie Excel w formie tabeli przestawnej. Power Query Przypomnijmy, że raport z wykonania sprzedaży został umieszczony w portalu SharePoint przez kierowników regionu. W tym celu wykorzystywane jest oprogramowanie Power Query. Jest to narzędzie klasy ETL służące do czyszczenia i integracji danych. Zwróćmy uwagę, że Power Query jest integralną częścią Power BI, w odróżnieniu od Power Pivot, który jest dodatkiem do Excela w wersji 2010 i Obróbka danych z wykorzystaniem Power Query wykonywana jest przez użytkownika. W przeciwieństwie od innych systemów ETL, Power Query nie jest narzędziem serwerowym. Wróćmy do naszego przykładu. Za pomocą Power Query umieściliśmy w witrynie SharePoint jeden z plików z wynikami sprzedaży. Power Query ma swój język operacji, jednak jeśli jesteśmy użytkownikami biznesowymi, wszystkie operacje wykonywane w tym narzędziu możemy wykonać za pomocą myszy. Power Query pozwala obrabiać załadowane dane. Na początek z tabeli danych usuwamy zbędny nagłówek. Wprowadzone przez kierowników dane mają postać tabeli przestawnej. Przetwarzanie tych danych przez narzędzia analityczne jest niewygodne, dlatego za pomocą Power Query zamienimy je na znormalizowane dane tabelaryczne. W Power Query czynność ta wymaga jednego kliknięcia w przeciwieństwie do wielu linijek kodu SQL, które należałoby napisać korzystając z innego narzędzia. Jako ciekawostkę dodajmy, że w oknie Power Query widoczny jest skrypt, który powstaje w trakcie wykonania operacji przekształcania danych. Zapisywane są kolejne kroki związane z ich modyfikacją, tak więc sam skrypt, jeśli zachodzi taka potrzeba, można przy odrobinie umiejętności zoptymalizować i w jeszcze większym stopniu dostosować do własnych wymagań.

12 12. W celu scalenia danych pochodzących z różnych źródeł (wielu plików) wykorzystano mechanizmy automatyzacji zadań Power Query. Każdy z plików został załadowany i przetworzony w pętli. Zapytanie Power Query może zostać udostępnione innym osobom. Jest to zadaniem data stewarda, czyli osoby, która w przyszłości będzie nadzorowała zapytania użytkowników. Dane i raporty przechowywane są w chmurze Azure. Dostęp do tych obiektów możliwy jest po zalogowaniu się do usługi Office 365. Power Query umożliwia bezpośrednie logowanie do konta przedsiębiorstwa w chmurze. Alokacja sprzedaży na produkty Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jak to się dzieje, że mając z góry ustalony cel sprzedażowy (target) możemy rozbić go na produkty? W ujęciu biznesowym czynność ta wykonywana jest według kluczy podziałowych ustalonych na podstawie danych historycznych. To wszystko dzieje się w Power Pivot. Uruchamiamy edytor Power Pivot. Mamy tutaj tabele, czyli surowe dane o planowanej sprzedaży, które zostały wcześniej zaimportowane przez Power Query. Nie znajdziemy tu jednak informacji o produktach. Obok mamy proste kalkulacje w języku DAX, którego składnia została zaprojektowana tak, aby być jak najbardziej zbliżona do formuł Microsoft Excel, ale jednocześnie zaoferować funkcjonalność podobną do języka MDX. Mamy więc pojedynczy wiersz kodu (formułę), która liczy nam współczynnik udziału produktu w całości sprzedaży. Mechanizm ten można zastosować również w scenariuszu, w którym cele sprzedażowe narzucone są z góry. Wiele rzeczy, które pracownicy firmy wykonują teraz w Excelu, możemy zamodelować przy użyciu Power Query. W jednym pliku istnieje możliwość integracji danych z programu Excel, Power View oraz Power Map. Zaprezentowaliśmy wizualizację wyświetloną w oknie programu Excel. Z powodzeniem może być ona dostępna również w sieci. Niezależnie od tego, jakie technologie analizy danych zastosujemy (Excel, Power BI) dane, raporty i zestawienia przenoszone są do portalu internetowego. Za każdym razem, dzięki Excel Services, wizualizacje te wyświetlane są dokładnie w takiej samej formie w jakiej zostały przygotowane i udostępnione.

13 13. Podsumowanie scenariusza Power Query jest narzędziem, które umożliwia łatwiejsze i bardziej efektywne wykonywanie zadań, które dotychczas były realizowane wyłącznie w programie Excel. Chodzi tutaj głównie o pobieranie danych z kilku źródeł oraz ich przetwarzanie i agregowanie w formie tabel przestawnych. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z analitycznymi rozwiązaniami klasy korporacyjnej, czyli hurtownią danych z warstwą gotowych raportów i narzędzi BI, wdrożenie podobnych scenariuszy biznesowych wymagałoby interakcji między użytkownikiem biznesowym, a działem IT. W wielu przypadkach działy IT nie są w stanie odpowiednio szybko reagować na zgłoszenia napływające od użytkowników. Jeśli modyfikacja danych i raportów, np. przez dołożenie planów sprzedaży, nie mogłaby być szybko zrealizowana, wielu pracowników zdecydowałoby się na zrzut danych z systemu BI i dalszą samodzielną obróbkę tych informacji. Tak przygotowane zestawienia trudno byłoby jednak dalej dystrybuować. Dane wygenerowane przez Power Pivot można publikować na SQL Server w bardzo prosty sposób. Ponownie da się tutaj zauważyć pełną integrację między Power Pivot, w którym tworzymy modele, a SQL Server. Ma to sens w przypadku dużej ilości danych, które mogą zostać wyniesione do bazy analitycznej. Scenariusz 3: Szef marketingu W trzecim scenariuszu biznesowym spróbujemy postawić się w roli szefa marketingu, który chce dowiedzieć się, w jaki sposób zarządzana przez niego marka jest postrzegana w internecie, w sieciach społecznościowych oraz widziana w wynikach wyszukiwarek. Wszyscy doskonale wiemy, że tego typu informacje są potrzebne w prowadzeniu działań marketingowych. Chcemy wiedzieć, jak postrzegają nas klienci oraz użytkownicy teraz oraz w przeszłości (dane historyczne). Faktem jest, że tych danych nie można pobrać. Z jednej strony mamy więc problem z ich dostępnością. Po drugie danych o firmie i marce może być tak dużo oraz mogą być one w takiej formie, że ciężko będzie je przetwarzać i analizować. Problem ten jest tak trudny do rozwiązania, że de facto dział IT przy użyciu klasycznych narzędzi nie jest tego w stanie wykonać. Nie do końca bowiem wiadomo nawet, jak do prostych modeli powinniśmy włożyć te dane.

14 14. Analiza sieci społecznościowych Analiza sieci społecznościowych (social analytics) to jeden z najgorętszych tematów w obszarze Big data. Scenariusz, który pokażemy jest bardzo prosty, ale pokazuje kierunek w jakim możemy pójść stając przed zadaniem analizy dużej ilości nieustrukturyzowanych lub słabo ustrukturyzowanych danych. Zaczniemy od pokazania wyniku, aby w kolejnej części tekstu opowiedzieć, jak do niego doszliśmy. Na slajdzie widzimy grafikę prezentującą postrzeganie marki, rozumiane jako liczbę wystąpień (faktów) na temat firmy np. wpisy w serwisie Twitter. Na początek informacja o tym, jak powstaje taki zbiór danych. Informacje pobierane są za pomocą interfejsu programistycznego (API) udostępnionego przez sieć społecznościową, choć należy jasno powiedzieć, ze nie wszystkie serwisy tego typu pozwalają na ekstrakcję dużej ilości danych. Na rynku znajdziemy również dostawców, którzy komercyjnie pomagają w pozyskiwaniu takich informacji. Wróćmy do naszego przykładu. Analiza jest dość prosta, bowiem ilość informacji zawartych w pojedynczym wpisie na Twitterze jest niewielka. W zaprezentowanym przykładzie można zauważyć, który kraj jest do naszej firmy najbardziej negatywnie nastawiony. Tutaj dochodzimy do konkluzji, iż w obszarze social analytics raczej chodzi o wyłapywanie negatywnych opinii, które mają znacznie mocniejszy przekaz, niż te pozytywne. Dane wejściowe W tym momencie spróbujmy zastanowić się, w jaki sposób doszliśmy do tych wniosków. W pierwszym kroku zebraliśmy potrzebne dane za pomocą otwartego narzędzia Flume. Za chwilę zauważymy, że Microsoft, udostępniając swoją platformę Big Data o nazwie HDInsight oparł się wyłącznie na otwartych rozwiązaniach Open Source. Dla Microsoft nie jest to nowość. W znajdziemy maszyny wirtualne z oprogramowaniem Oracle czy obrazy dystrybucji Linuksa itd. Dane wejściowe używane do analizy nie są w pełni ustrukturyzowane. Opisowo mówiąc, dane te nie są zupełnie bez struktury, natomiast tabele SQL nie do końca nadają się do przechowywania informacji pozyskiwanych z internetu i sieci społecznościowych. To co widzimy na prezentacji to wpisy Twittera składające się z dużej ilości tekstu i metadanych. Warto odnotować, że mocną stroną Hadoop HDInsight jest właśnie praca z tekstem. W tym scenariuszu interesuje nas wyłącznie tekst zawarty we wpisie Twittera. Mamy słownik kilkuset słów angielskich o wydźwięku negatywnym, neutralnym i pozytywnym, które umożliwiają skategoryzowanie treści pojawiających się na Twitterze.

15 15. HDInsight Tym co odróżnia HDInsight od konkurencyjnych rozwiązań jest szybkość i łatwość uruchamiania oraz używania systemów analitycznych w chmurze Microsoft. W tym celu kupujemy subskrypcje Windows Azure z usługą HDInsight. W HDInsight wyraźnie rozdzielono obszary związane z przechowywaniem oraz przetwarzaniem informacji. Dane przechowywane są w magazynie (storage). Kiedy załadujemy do chmury wszystkie potrzebne pliki i obiekty (mogą to być gigabajty lub nawet terabajty danych) dopiero wtedy powołujemy do życia klaster HDInsight. Klaster ten jest nam niezbędny wyłącznie do tego, aby te dane przetwarzać. Podobnie jak w przypadku maszyn wirtualnych, gdzie czas życia maszyny z perspektywy kosztowej ma znacznie, zadania w chmurze związane z przetwarzaniem danych rozliczane są wyłącznie za czas (godziny) korzystania z klastra HDInsight. Nie ukrywajmy faktu, że rozwiązania te nie są dostarczane za darmo. Hadoop składa się z wielu rozproszonych węzłów, które oferują potężną moc obliczeniową. Konkluzja nasuwa się jedna - trwałe dane przechowujemy w relatywnie tanim magazynie w chmurze, podczas gdy instancje obliczeniowe wynajmujemy wyłącznie na czas przetwarzania tych danych. Uruchamianie klastra HDInsight Jest to możliwe, bowiem postawienie klastra HDInsight trwa ok.15 minut. Cała ta operacja wymaga wskazania jedynie kilku informacji o tworzonym klastrze np. ilość potrzebnych węzłów. Dla osób znających Hadoop, Microsoft udostępnia kilka wersji HDInsight. Technologicznie HDInsight jest bardzo zbieżny produktami dostarczanymi przez firmę Hortonworks (jeden z liderów rozwiązań Hadoop), która jest partnerem Microsoftu w zakresie przetwarzania dużych ilości danych. HDInsight stanowi więc kolejne miejsce, gdzie zauważyć można przecięcie technologii Microsoft z oprogramowaniem Open Source. Microsoft udostępnia HDInsight Emulator (wcześniejsza nazwa HDInsight Server), który umożliwia wypróbowanie usługi bez generowanie kosztów w swoich subskrypcjach Azure. Oprogramowanie to można zainstalować na lokalnym serwerze, aby zasymulować działanie klastra Hadoop.

16 16. Przetwarzanie danych w Hadoop Proces nadawania struktury danym, które są przetwarzane odbywa się w klastrze Hadoop. Celem jest nałożenie struktury, której efektem niekiedy jest uzyskanie danych tabelarycznych, choć niekoniecznie dane te muszą mieć taką postać. Do dyspozycji mamy narzędzie Hive umożliwiające nałożenie na dane pewnej struktury, która pozwala na odwoływanie się do nich w języku pseudo-sql (komendy CREATE TABLE, SELECT, CREATE VIEW itd.) Wróćmy do naszego pliku Excel. W środku mamy dane Power Pivot, połączone sterownikiem ODBC z serwerem. Sterownik ten jest darmowy i może zostać pobrany ze strony Microsoft. Inne opcje podłączenia się do Hadoop/HDInsight to m.in. Power Query. Narzędzie to umożliwia pracę z danymi pochodzącymi z innych źródeł, w tym danymi przechowywanymi w magazynie. W scenariuszu biznesowym można zbudować arkusze, które korzystają bezpośrednio z danych zgromadzonych w HDInsght. Dzięki takim narzędziom jak Power Query czy Power Pivot będzie istniała możliwość odpytania o te dane w języku naturalnym (angielskim). Jako ciekawostkę dodajmy, że jednym z dostępnych w Power Query źródeł danych jest Facebook. To propozycja dla osób, które potrzebują pobrać relatywnie niewielką ilość danych, tutaj profili użytkowników w serwisie społecznościowych. HDInsight, a hurtownia danych W tym momencie nasuwa się pytanie, jak HDInsight ma się do hurtowni danych i kiedy warto wykorzystać każde z tych rozwiązań? W wielu obszarach oba te rozwiązania są do siebie podobne. I tu, i tu mamy dużą ilość danych. Z perspektywy analitycznej ważny jest jednak rodzaj tych danych. Jeśli mamy hurtownie, która przez wiele lat jest rozwijana i zarządzana oraz zasilana z wewnętrznych źródeł danych (np. ERP, CRM itd.), to zamiast zmieniać ten system (absolutnie nie o to chodzi), spróbujmy wzbogacić zgromadzone dane o informacje zewnętrzne np. wpisy z Twittera. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że warto wybrać HDInsight, jeśli chcemy analizować dane pochodzące z internetu. W przypadku przetwarzania danych wewnętrznych pierwszym wyborem prawdopodobnie będzie klasyczna hurtownia danych - data warehouse, kostki OLAP i inne tego typu rozwiązania. Dane te mogą być również integrowane z wykorzystaniem narzędzi self-service np. Power BI lub Excel. Wynika z tego, że integracja ta nie musi się odbywać na poziomie SQL Server. Można to zrobić ad-hoc wykorzystując np. Power Query, które pozwala na pobieranie danych z wielu źródeł: hurtowni danych, HDInsight, Twittera czy Facebooka, spinając całość w formie wizualizacji Power View. Q&A, czyli narzędzie do odpytywania danych w języku naturalnym, doskonale sprawdza się w przypadku informacji pochodzących z internetu (tekstowych).

17 17. Podsumowanie scenariusza HDInsight to kolejna usługa dostarczana w chmurze. Rozwiązanie to zostało zbudowane na bazie otwartych narzędzi Hadoop/Hortonworks. HDInsight jest w pełni zintegrowany z pozostałymi narzędziami w ofercie Microsoft. Do informacji zgromadzonych w chmurze możemy się dostać za pomocą aplikacji do modelowania i wizualizacji danych. I co ważne, widać tutaj wyraźny podział w obszarze przechowywania i przetwarzania danych. Raz zgromadzone dane mogą być składowane w chmurze bardzo długo (relatywnie niski koszt przechowywania), podczas gdy klastry obliczeniowe powołujemy do życia tylko w momencie przetwarzania tych danych. Koszty wdrożenia Pierwsze pytanie, jakie powstaje w głowach potencjalnych klientów brzmi ile to kosztuje? I czy jesteśmy w stanie zaprojektować scenariusz, który będzie konkurencyjny cenowo w stosunku do rozwiązań obecnie stosowanych w lokalnych centrach danych. Aby lepiej zilustrować kwestie kosztów posłużymy się przykładem jednego z klientów, który w pewnym momencie musiał podjąć decyzję związaną z budowaniem nowej hurtowni danych z silnym nastawieniem na przetwarzanie danych w pamięci (in memory). Wybór padł na technologię SQL Server, przy czym rozważano różne opcje wdrożenia takiej hurtowni w przedsiębiorstwie. Pierwszy wariant zakładał budowę lokalnej hurtowni danych (on premise), drugi - przechowywanie i przetwarzanie danych w chmurze. W przykładzie mowa o kilkudziesięciu gigabajtach danych, które należało przetwarzać. Na zrzucie zilustrowano koszty implementacji takiego systemu. Po pierwsze mamy koszty subskrypcji. Na potrzeby analizy założyliśmy, że klient prowadzi swoją działalność na terenie Polski, że maszyna wirtualna wykorzystywana do przetwarzania danych nie musi działać cały czas (1-2 godziny dziennie), a dostęp do nich jest potrzebny w godzinach pracy. Klientowi została zaproponowana maszyna wirtualna A7 (najbardziej wydajna opcja to maszyna A8) z oprogramowaniem Microsoft SQL Server Enterprise. Do kosztów wynajmu infrastruktury w chmurze należy doliczyć przestrzeń dyskową, transfer danych, zestawienie sieci, itd. Płatny jest transfer z chmury Azure do sieci lokalnej przedsiębiorstwa. Za transfer do Azure nie są naliczane opłaty. Warto o tym przypomnieć z uwagi na fakt, że z hurtowni pobieramy zagregowane dane (mała ilość). Nie płacimy więc za ładowanie danych do chmury. Koszt wynajmu infrastruktury z oprogramowaniem dla takiej hurtowni danych wynosi ok euro miesięcznie, przy założeniu 20% upustu w przypadku półrocznej subskrypcji. Dla porównania, koszty zakupu sprzętu i licencji (bez części kosztów utrzymania) wynosi ok euro. Wydatki te należy ponieść jednorazowo na początku inwestycji. Rachunek zysków wydaje się być prosty.

18 18. Początki nie muszą być trudne Na koniec spróbujmy powiedzieć kilka słów o tym, jak zacząć z Power BI oraz. Swoją przygodę z narzędziami analitycznymi warto rozpocząć zapoznania się z zawartością strony Power BI.com, prześledzeniem blogów branżowych poświęconych rozwiązaniom Business Intelligence (np. blog Chrisa Webb a === oraz innych stron, wokół których skupia się społeczność SQL Server i Power BI. Microsoft udostępnia wersje próbne rozwiązań zaprezentowanych w niniejszym tekście. Do pobrania są m.in. narzędzia Power BI, możemy również zarejestrować próbną subskrypcję usług Office 365 i. Podsumowanie eseminarium Azure Pisaliśmy o, w szczególności o maszynach wirtualnych dostarczanych w modelu Infrastructure as a Service (IaaS), które zastępują lub uzupełniają zasoby infrastruktury lokalnej przedsiębiorstwa. W omówionych scenariuszach biznesowych nie wspominaliśmy o usłudze SQL Database. Jest to baza danych, na której można budować federacje złożone z kilku serwerów. Usługę tę warto wykorzystać, jeśli na poziomie aplikacji jesteśmy w stanie zaimplementować mechanizmy partycjonowania danych (dzielenia na kawałki) między serwery. W ostatnim scenariuszu opowiedzieliśmy o rozwiązaniu HDInsight, czyli usłudze Hadoop w chmurze. Wiele miejsca poświęciliśmy narzędziom Power BI, które umożliwia modelowanie, prezentację i wizualizację danych, Power Query jako aplikacji ETL dla użytkownika końcowego i portalu Q&A, który odpowiada na zapytania kierowane w języku naturalnym.

Analityka danych w środowisku Hadoop. Piotr Czarnas, 5 czerwca 2017

Analityka danych w środowisku Hadoop. Piotr Czarnas, 5 czerwca 2017 Analityka danych w środowisku Hadoop Piotr Czarnas, 5 czerwca 2017 Pytania stawiane przez biznes 1 Jaka jest aktualnie sytuacja w firmie? 2 Na czym jeszcze możemy zarobić? Które procesy możemy usprawnić?

Bardziej szczegółowo

TOPWEB Microsoft Excel 2013 i PowerBI Przygotowanie danych, analiza i efektowna prezentacja wyników raportów

TOPWEB Microsoft Excel 2013 i PowerBI Przygotowanie danych, analiza i efektowna prezentacja wyników raportów TOPWEB Microsoft Excel 2013 i PowerBI Przygotowanie danych, analiza i efektowna prezentacja wyników raportów Przeznaczenie szkolenia Szkolenie dla osób chcących: Profesjonalnie przygotowywać dane do dalszej

Bardziej szczegółowo

Instalacja SQL Server Express. Logowanie na stronie Microsoftu

Instalacja SQL Server Express. Logowanie na stronie Microsoftu Instalacja SQL Server Express Logowanie na stronie Microsoftu Wybór wersji do pobrania Pobieranie startuje, przechodzimy do strony z poradami. Wypakowujemy pobrany plik. Otwiera się okno instalacji. Wybieramy

Bardziej szczegółowo

Usługi analityczne budowa kostki analitycznej Część pierwsza.

Usługi analityczne budowa kostki analitycznej Część pierwsza. Usługi analityczne budowa kostki analitycznej Część pierwsza. Wprowadzenie W wielu dziedzinach działalności człowieka analiza zebranych danych jest jednym z najważniejszych mechanizmów podejmowania decyzji.

Bardziej szczegółowo

Rola analityki danych w transformacji cyfrowej firmy

Rola analityki danych w transformacji cyfrowej firmy Rola analityki danych w transformacji cyfrowej firmy Piotr Czarnas Querona CEO Analityka biznesowa (ang. Business Intelligence) Proces przekształcania danych w informacje, a informacji w wiedzę, która

Bardziej szczegółowo

DOKUMENT INFORMACYJNY COMARCH BUSINESS INTELLIGENCE:

DOKUMENT INFORMACYJNY COMARCH BUSINESS INTELLIGENCE: DOKUMENT INFORMACYJNY COMARCH BUSINESS INTELLIGENCE: JAKIE PROBLEMY ROZWIĄZUJE BI 1 S t r o n a WSTĘP Niniejszy dokument to zbiór podstawowych problemów, z jakimi musi zmagać się przedsiębiorca, analityk,

Bardziej szczegółowo

temat prelekcji.. Power w analizie danych prowadzący Dr inż. Jacek Markus

temat prelekcji.. Power w analizie danych prowadzący Dr inż. Jacek Markus temat prelekcji.. Power w analizie danych prowadzący Dr inż. Jacek Markus Power w analizie danych Ograniczenia wykorzystania kostki OLAP Dodatki Power w Microsoft Excel Power na platformie SharePoint Power

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie Dwie wersje: do domu i dla firmy. Do kogo adresowany? Komponenty

Wprowadzenie Dwie wersje: do domu i dla firmy. Do kogo adresowany? Komponenty Office 365 dla firm Wprowadzenie Jednym z głównych produktów działających w chmurze oferowanych przez firmę Microsoft to Office 365. Czym jest to rozwiązanie, jakie ma sposoby wykorzystania, do kogo jest

Bardziej szczegółowo

Portale raportowe, a narzędzia raportowe typu self- service

Portale raportowe, a narzędzia raportowe typu self- service Portale raportowe, a narzędzia raportowe typu self- service Bartłomiej Graczyk Kierownik Projektów / Architekt rozwiązań Business Intelligence E mail: bartek@graczyk.info.pl Site: www.graczyk.info.pl Agenda

Bardziej szczegółowo

AUREA BPM Oracle. TECNA Sp. z o.o. Strona 1 z 7

AUREA BPM Oracle. TECNA Sp. z o.o. Strona 1 z 7 AUREA BPM Oracle TECNA Sp. z o.o. Strona 1 z 7 ORACLE DATABASE System zarządzania bazą danych firmy Oracle jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych rozwiązań tego typu na rynku. Oracle Database

Bardziej szczegółowo

trendów, które zmieniają IT (technologię informatyczną)

trendów, które zmieniają IT (technologię informatyczną) trendów, które zmieniają IT (technologię informatyczną) Powszechnie wiadomo, że technologia informatyczna ewoluuje. Ludzie wykorzystują technologię w większym stopniu niż dotychczas. A ponieważ nasi użytkownicy

Bardziej szczegółowo

Oferta szkoleniowa Yosi.pl 2012/2013

Oferta szkoleniowa Yosi.pl 2012/2013 Oferta szkoleniowa Yosi.pl 2012/2013 "Podróżnik nie posiadający wiedzy, jest jak ptak bez skrzydeł" Sa'Di, Gulistan (1258 rok) Szanowni Państwo, Yosi.pl to dynamicznie rozwijająca się firma z Krakowa.

Bardziej szczegółowo

1 Wprowadzenie do koncepcji Microsoft Office BI 1 Zakres ksiąŝki 2 Cel ksiąŝki 3 Wprowadzenie do tematu 3 Zawartość rozdziałów 4

1 Wprowadzenie do koncepcji Microsoft Office BI 1 Zakres ksiąŝki 2 Cel ksiąŝki 3 Wprowadzenie do tematu 3 Zawartość rozdziałów 4 1 Wprowadzenie do koncepcji Microsoft Office BI 1 Zakres ksiąŝki 2 Cel ksiąŝki 3 Wprowadzenie do tematu 3 Zawartość rozdziałów 4 2 Tabele przestawne, wykresy przestawne i formatowanie warunkowe 11 Co to

Bardziej szczegółowo

PREZENTACJA FUNKCJONALNA SYSTEMU PROPHIX

PREZENTACJA FUNKCJONALNA SYSTEMU PROPHIX PREZENTACJA FUNKCJONALNA SYSTEMU PROPHIX Architektura i struktura funkcjonalna systemu PROPHIX PROPHIX Corporate Performance Management (Zarządzanie Wydajnością Firmy) System do samodzielnego planowania,

Bardziej szczegółowo

produkować, promować i sprzedawać produkty, zarządzać i rozliczać przedsięwzięcia, oraz komunikować się wewnątrz organizacji.

produkować, promować i sprzedawać produkty, zarządzać i rozliczać przedsięwzięcia, oraz komunikować się wewnątrz organizacji. Wspieramy w doborze, wdrażaniu oraz utrzymaniu systemów informatycznych. Od wielu lat dostarczamy technologie Microsoft wspierające funkcjonowanie działów IT, jak i całych przedsiębiorstw. Nasze oprogramowanie

Bardziej szczegółowo

Co to jest Business Intelligence?

Co to jest Business Intelligence? Cykl: Cykl: Czwartki z Business Intelligence Sesja: Co Co to jest Business Intelligence? Bartłomiej Graczyk 2010-05-06 1 Prelegenci cyklu... mariusz@ssas.pl lukasz@ssas.pl grzegorz@ssas.pl bartek@ssas.pl

Bardziej szczegółowo

Piotr Dynia. PowerPivot. narzędzie do wielowymiarowej analizy danych

Piotr Dynia. PowerPivot. narzędzie do wielowymiarowej analizy danych Piotr Dynia PowerPivot narzędzie do wielowymiarowej analizy danych Od autora Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji pakietu Office: Microsoft Office 2010 udostępniono darmowy dodatek dla Excela o nazwie

Bardziej szczegółowo

Możliwość dodawania modułów pozwala na dopasowanie oprogramowania do procesów biznesowych w firmie.

Możliwość dodawania modułów pozwala na dopasowanie oprogramowania do procesów biznesowych w firmie. zajmuje się wdrażaniem koncepcji CRM Eroica CRM bazującej na najczęściej używanym rozwiązaniu Open Source vtiger. Eroica CRM posiada wiele funkcji ułatwiających zarządzanie relacjami z klientem w kancelarii.

Bardziej szczegółowo

Prezentacja programu. Parentis Sp. z o.o. Dział Informatyki. Kartoszyno, ul. Przemysłowa 5, 84-110 Krokowa

Prezentacja programu. Parentis Sp. z o.o. Dział Informatyki. Kartoszyno, ul. Przemysłowa 5, 84-110 Krokowa Prezentacja programu Parentis Sp. z o.o. Dział Informatyki Kartoszyno, ul. Przemysłowa 5, 84-110 Krokowa OPIS PROGRAMU I ZASADY UŻYTKOWANIA System CRM współpracuje z programami do obsługi magazynowej,

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Access 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Zmienianie rozmiaru ekranu lub

Bardziej szczegółowo

Business Intelligence

Business Intelligence Business Intelligence Paweł Mielczarek Microsoft Certified Trainer (MCT) MCP,MCSA, MCTS, MCTS SQL 2005, MCTS SQL 2008, MCTS DYNAMICS, MBSS, MBSP, MCITP DYNAMICS. Geneza Prowadzenie firmy wymaga podejmowania

Bardziej szczegółowo

TOPWEB SPSall Budowanie portalu intranetowego

TOPWEB SPSall Budowanie portalu intranetowego TOPWEB SPSall Budowanie portalu intranetowego Przeznaczenie szkolenia Szkolenie dla osób chcących: Profesjonalnie budować intranetowy portal w oparciu o aplikację Microsoft SharePoint 2013. Sprawnie posługiwać

Bardziej szczegółowo

Paweł Gołębiewski. Softmaks.pl Sp. z o.o. ul. Kraszewskiego 1 85-240 Bydgoszcz www.softmaks.pl kontakt@softmaks.pl

Paweł Gołębiewski. Softmaks.pl Sp. z o.o. ul. Kraszewskiego 1 85-240 Bydgoszcz www.softmaks.pl kontakt@softmaks.pl Paweł Gołębiewski Softmaks.pl Sp. z o.o. ul. Kraszewskiego 1 85-240 Bydgoszcz www.softmaks.pl kontakt@softmaks.pl Droga na szczyt Narzędzie Business Intelligence. Czyli kiedy podjąć decyzję o wdrożeniu?

Bardziej szczegółowo

W książce omówiono: SAP zostań ekspertem w 24 godziny!

W książce omówiono: SAP zostań ekspertem w 24 godziny! System SAP jest uznanym zintegrowanym systemem informatycznym do zarządzania firmą. Charakteryzuje się ogromnym bogactwem funkcjonalności i elastycznością, ułatwiającą zmianę skali lub profilu działalności

Bardziej szczegółowo

Praktyczne wykorzystanie elementów raportowania Microsoft Project 2010 /Project Server 2010 Sesja 5 PowerPivot & PowerView Bartłomiej Graczyk

Praktyczne wykorzystanie elementów raportowania Microsoft Project 2010 /Project Server 2010 Sesja 5 PowerPivot & PowerView Bartłomiej Graczyk Praktyczne wykorzystanie elementów raportowania Microsoft Project 2010 /Project Server 2010 Sesja 5 PowerPivot & PowerView Bartłomiej Graczyk 2012-11-05 Bartłomiej Graczyk MCT,MCITP,MCTS Architekt rozwiązań

Bardziej szczegółowo

Case Study: Migracja 100 serwerów Warsaw Data Center z platformy wirtualizacji OpenSource na platformę Microsoft Hyper-V

Case Study: Migracja 100 serwerów Warsaw Data Center z platformy wirtualizacji OpenSource na platformę Microsoft Hyper-V Case Study: Migracja 100 serwerów Warsaw Data Center z platformy wirtualizacji OpenSource na platformę Microsoft Hyper-V Warszawa, 6 lutego 2014 www.hypermixer.pl 01 1 2 3 4 Rynkowe wyzwania Poszukiwania

Bardziej szczegółowo

Leonard G. Lobel Eric D. Boyd. Azure SQL Database Krok po kroku. Microsoft. Przekład: Marek Włodarz. APN Promise, Warszawa 2014

Leonard G. Lobel Eric D. Boyd. Azure SQL Database Krok po kroku. Microsoft. Przekład: Marek Włodarz. APN Promise, Warszawa 2014 Leonard G. Lobel Eric D. Boyd Microsoft TM Azure SQL Database Krok po kroku Przekład: Marek Włodarz APN Promise, Warszawa 2014 Spis treści Wprowadzenie........................................................

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne zarządzanie pracą serwisu w terenie

Nowoczesne zarządzanie pracą serwisu w terenie Nowoczesne zarządzanie pracą serwisu w terenie Film promocyjny Kliknij w zdjęcie Kliknij w TECHNOLOGIĘ PRZYSZŁOŚCI TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI WYRÓŻNIENIE Międzynarodowych Targów ENEX 2014 Zarządzanie pracą

Bardziej szczegółowo

Hurtownie danych i business intelligence - wykład II. Zagadnienia do omówienia. Miejsce i rola HD w firmie

Hurtownie danych i business intelligence - wykład II. Zagadnienia do omówienia. Miejsce i rola HD w firmie Hurtownie danych i business intelligence - wykład II Paweł Skrobanek, C-3 pok. 321 pawel.skrobanek@pwr.wroc.pl oprac. Wrocław 2005-2008 Zagadnienia do omówienia 1. 2. Przegląd architektury HD 3. Warsztaty

Bardziej szczegółowo

Część I Istota analizy biznesowej a Analysis Services

Część I Istota analizy biznesowej a Analysis Services Spis treści Część I Istota analizy biznesowej a Analysis Services 1 Analiza biznesowa: podstawy analizy danych... 3 Wprowadzenie do analizy biznesowej... 3 Wielowymiarowa analiza danych... 5 Atrybuty w

Bardziej szczegółowo

Opracowywanie map w ArcGIS Online i MS Office. Urszula Kwiecień Esri Polska

Opracowywanie map w ArcGIS Online i MS Office. Urszula Kwiecień Esri Polska Opracowywanie map w ArcGIS Online i MS Office Urszula Kwiecień Esri Polska Agenda ArcGIS Online - filozofia tworzenia map w chmurze Wizualizacja danych tabelarycznych w MS Excel Opracowanie mapy w MS Excel

Bardziej szczegółowo

DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja

DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja Opis: Niniejszy dokument opisuje wymagania niezbędne do instalacji bazy danych DHL CAS ORACLE. Przedstawia również sam proces instalacji. Przeznaczony jest dla

Bardziej szczegółowo

Hurtownie danych i business intelligence - wykład II. Zagadnienia do omówienia. Miejsce i rola HD w firmie

Hurtownie danych i business intelligence - wykład II. Zagadnienia do omówienia. Miejsce i rola HD w firmie Hurtownie danych i business intelligence - wykład II Paweł Skrobanek, C-3 pok. 321 pawel.skrobanek@pwr.wroc.pl oprac. Wrocław 2005-2012 Zagadnienia do omówienia 1. Miejsce i rola w firmie 2. Przegląd architektury

Bardziej szczegółowo

Sposób tworzenia tabeli przestawnej pokażę na przykładzie listy krajów z podstawowymi informacjami o nich.

Sposób tworzenia tabeli przestawnej pokażę na przykładzie listy krajów z podstawowymi informacjami o nich. Tabele przestawne Tabela przestawna to narzędzie służące do tworzenia dynamicznych podsumowań list utworzonych w Excelu lub pobranych z zewnętrznych baz danych. Raporty tabeli przestawnej pozwalają na

Bardziej szczegółowo

Budowa systemu wspomagającego podejmowanie decyzji. Metodyka projektowo wdrożeniowa

Budowa systemu wspomagającego podejmowanie decyzji. Metodyka projektowo wdrożeniowa Budowa systemu wspomagającego podejmowanie decyzji Metodyka projektowo wdrożeniowa Agenda Systemy wspomagające decyzje Business Intelligence (BI) Rodzaje systemów BI Korzyści z wdrożeń BI Zagrożenia dla

Bardziej szczegółowo

Prezentacja firmy WYDAJNOŚĆ EFEKTYWNOŚĆ SKUTECZNOŚĆ. http://www.qbico.pl

Prezentacja firmy WYDAJNOŚĆ EFEKTYWNOŚĆ SKUTECZNOŚĆ. http://www.qbico.pl Prezentacja firmy { WYDAJNOŚĆ EFEKTYWNOŚĆ SKUTECZNOŚĆ http://www.qbico.pl Firma ekspercka z dziedziny Business Intelligence Srebrny Partner Microsoft w obszarach Business Intelligence i Data Platform Tworzymy

Bardziej szczegółowo

Przetwarzanie w chmurze

Przetwarzanie w chmurze Przetwarzanie w chmurze Opracował: Zb. Rudnicki 1 Chmura w Internecie 2 1 picasaweb.google.com - Fotografie w chmurze 3 Octave - podobny do Matlaba - także w chmurze (uproszczony) i dostępny w iphone 4

Bardziej szczegółowo

FUNKCJONALNOŚ C PORTAL B2B KAMELEON.ŚQL 7.5.60

FUNKCJONALNOŚ C PORTAL B2B KAMELEON.ŚQL 7.5.60 FUNKCJONALNOŚ C PORTAL B2B KAMELEON.ŚQL 7.5.60 W KAMELEON.SQL 7.5.60 została dodana funkcjonalność klasy B2B (na tą funkcjonalność wymagana jest dodatkowa licencja, którą można wykupić w naszej firmie)

Bardziej szczegółowo

Migracja Business Intelligence do wersji 11.0

Migracja Business Intelligence do wersji 11.0 Migracja Business Intelligence do wersji 11.0 Copyright 2012 COMARCH Wszelkie prawa zastrzeżone Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest

Bardziej szczegółowo

Migracja Business Intelligence do wersji 2013.3

Migracja Business Intelligence do wersji 2013.3 Migracja Business Intelligence do wersji 2013.3 Copyright 2013 COMARCH Wszelkie prawa zastrzeżone Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest

Bardziej szczegółowo

REFERAT PRACY DYPLOMOWEJ Temat pracy: Projekt i realizacja serwisu ogłoszeń z inteligentną wyszukiwarką

REFERAT PRACY DYPLOMOWEJ Temat pracy: Projekt i realizacja serwisu ogłoszeń z inteligentną wyszukiwarką REFERAT PRACY DYPLOMOWEJ Temat pracy: Projekt i realizacja serwisu ogłoszeń z inteligentną wyszukiwarką Autor: Paweł Konieczny Promotor: dr Jadwigi Bakonyi Kategorie: aplikacja www Słowa kluczowe: Serwis

Bardziej szczegółowo

VI Kongres BOUG Praktyczne aspekty wykorzystania Business Intelligence w przemyśle wydobywczym węgla kamiennego

VI Kongres BOUG Praktyczne aspekty wykorzystania Business Intelligence w przemyśle wydobywczym węgla kamiennego VI Kongres BOUG Praktyczne aspekty wykorzystania Business Intelligence w przemyśle wydobywczym węgla kamiennego mgr Artur Wroński mgr inż. Przemysław Kapica 25.04.2012 Agenda: Środowisko platformy BI Użytkownicy

Bardziej szczegółowo

Migracja Business Intelligence do wersji

Migracja Business Intelligence do wersji Migracja Business Intelligence do wersji 2015.1 Copyright 2014 COMARCH Wszelkie prawa zastrzeżone Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest

Bardziej szczegółowo

Hurtownie danych w praktyce

Hurtownie danych w praktyce Hurtownie danych w praktyce Fakty i mity Dr inż. Maciej Kiewra Parę słów o mnie... 8 lat pracy zawodowej z hurtowniami danych Projekty realizowane w kraju i zagranicą Certyfikaty Microsoft z Business Intelligence

Bardziej szczegółowo

Platforma Cognos. Agata Tyma CMMS Department Marketing & Sales Specialist atyma@aiut.com.pl. 2011 AIUT Sp. z o. o.

Platforma Cognos. Agata Tyma CMMS Department Marketing & Sales Specialist atyma@aiut.com.pl. 2011 AIUT Sp. z o. o. Platforma Cognos Agata Tyma CMMS Department Marketing & Sales Specialist atyma@aiut.com.pl Business Intelligence - Fakty Kierownicy tracą około 2 godzin dziennie na szukanie istotnych informacji. Prawie

Bardziej szczegółowo

BCC ECM Autorskie rozwiązanie BCC wspomagające zarządzanie dokumentami oraz procesami biznesowymi

BCC ECM Autorskie rozwiązanie BCC wspomagające zarządzanie dokumentami oraz procesami biznesowymi BCC ECM Autorskie rozwiązanie BCC wspomagające zarządzanie dokumentami oraz procesami biznesowymi Prezentacja rozwiązania Co to jest ECM? ECM (enterprise content management) to strategia świadomego zarządzania

Bardziej szczegółowo

CLOUD COMPUTING CHMURA OBLICZENIOWA I PLATFORMA WINDOWS AZURE

CLOUD COMPUTING CHMURA OBLICZENIOWA I PLATFORMA WINDOWS AZURE CLOUD COMPUTING CHMURA OBLICZENIOWA I PLATFORMA WINDOWS AZURE Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) Termin chmura obliczeniowa powstał na początku XXI w., ale sam pomysł pojawił się już w XX w. Nazwa

Bardziej szczegółowo

Cechy systemu X Window: otwartość niezależność od producentów i od sprzętu, dostępny kod źródłowy; architektura klient-serwer;

Cechy systemu X Window: otwartość niezależność od producentów i od sprzętu, dostępny kod źródłowy; architektura klient-serwer; 14.3. Podstawy obsługi X Window 14.3. Podstawy obsługi X Window W przeciwieństwie do systemów Windows system Linux nie jest systemem graficznym. W systemach Windows z rodziny NT powłokę systemową stanowi

Bardziej szczegółowo

Bartłomiej Graczyk MCT,MCITP,MCTS

Bartłomiej Graczyk MCT,MCITP,MCTS Praktyczne wykorzystanie elementów raportowania (SSRS, Performance Point Service, Excel Services, Visio Services) w Microsoft Project 2010 Bartłomiej Graczyk 2012-11-05 Bartłomiej Graczyk MCT,MCITP,MCTS

Bardziej szczegółowo

Kasy Fiskalne Lublin Analityk

Kasy Fiskalne Lublin Analityk Kasy Fiskalne Lublin Analityk http://sklep.soft-tec.lublin.pl/produkt/analityk Producent Cena Cena netto Insert 984.00 PLN 800.00 PLN Analityk to system wspomagania decyzji, który opiera się na najnowszych

Bardziej szczegółowo

Usługa archiwizacji danych w systemie Eureca. Marek Jelenik CONTROLLING SYSTEMS sp. z o.o.

Usługa archiwizacji danych w systemie Eureca. Marek Jelenik CONTROLLING SYSTEMS sp. z o.o. Usługa archiwizacji danych w systemie Eureca Marek Jelenik CONTROLLING SYSTEMS sp. z o.o. Na czym polega usługa archiwizacji danych w systemie Eureca? 2012 2013 2014 2015 Przed archiwizacją SQL OLAP BAZA

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do technologii Business Intelligence i hurtowni danych

Wprowadzenie do technologii Business Intelligence i hurtowni danych Wprowadzenie do technologii Business Intelligence i hurtowni danych 1 Plan rozdziału 2 Wprowadzenie do Business Intelligence Hurtownie danych Produkty Oracle dla Business Intelligence Business Intelligence

Bardziej szczegółowo

Deduplikacja danych. Zarządzanie jakością danych podstawowych

Deduplikacja danych. Zarządzanie jakością danych podstawowych Deduplikacja danych Zarządzanie jakością danych podstawowych normalizacja i standaryzacja adresów standaryzacja i walidacja identyfikatorów podstawowa standaryzacja nazw firm deduplikacja danych Deduplication

Bardziej szczegółowo

Odkryj w danych to, co najważniejsze

Odkryj w danych to, co najważniejsze Odkryj w danych to, co najważniejsze W erze data lake ów posiadanie bazy danych jest absolutnym minimum dla efektywnego prowadzenia biznesu, szczególnie w Sieci. Każda dobrze zarządzana, nowo utworzona

Bardziej szczegółowo

Licencjonowanie SQL Server. Licencje SAL

Licencjonowanie SQL Server. Licencje SAL Licencjonowanie SQL Server Licencje SAL Pytanie: Klient ma zainstalowane oprogramowanie SQL Server w środowisku z wieloma dzierżawcami i ma dwóch (2) użytkowników, którzy potrzebują dostępu do niego. Czy

Bardziej szczegółowo

Sposoby analizy i interpretacji statystyk strony WWW.

Sposoby analizy i interpretacji statystyk strony WWW. Sposoby analizy i interpretacji statystyk strony WWW. Jak oceniać sprzedaŝ przez WWW? Grzegorz Skiera, Łukasz PraŜmowski grzegorz.skiera@cyberstudio.pl lukasz.prazmowski@cyberstudio.pl O czym powiemy?

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do Hurtowni Danych. Mariusz Rafało

Wprowadzenie do Hurtowni Danych. Mariusz Rafało Wprowadzenie do Hurtowni Danych Mariusz Rafało mariusz.rafalo@hotmail.com WPROWADZENIE DO HURTOWNI DANYCH Co to jest hurtownia danych? Hurtownia danych jest zbiorem danych zorientowanych tematycznie, zintegrowanych,

Bardziej szczegółowo

SYSTEM VILM ZARZĄDZANIE CYKLEM ŻYCIA ŚRODOWISK WIRTUALNYCH. info@prointegra.com.pl tel: +48 (032) 730 00 42

SYSTEM VILM ZARZĄDZANIE CYKLEM ŻYCIA ŚRODOWISK WIRTUALNYCH. info@prointegra.com.pl tel: +48 (032) 730 00 42 SYSTEM VILM ZARZĄDZANIE CYKLEM ŻYCIA ŚRODOWISK WIRTUALNYCH info@prointegra.com.pl tel: +48 (032) 730 00 42 1. WPROWADZENIE... 3 2. KORZYŚCI BIZNESOWE... 4 3. OPIS FUNKCJONALNY VILM... 4 KLUCZOWE FUNKCJE

Bardziej szczegółowo

Część I Rozpoczęcie pracy z usługami Reporting Services

Część I Rozpoczęcie pracy z usługami Reporting Services Spis treści Podziękowania... xi Wprowadzenie... xiii Część I Rozpoczęcie pracy z usługami Reporting Services 1 Wprowadzenie do usług Reporting Services... 3 Platforma raportowania... 3 Cykl życia raportu...

Bardziej szczegółowo

Twoje Business Intelligence.

Twoje Business Intelligence. Twoje Business Intelligence. Zamówienia Stany Magazynowe Klienci Rankingi Raporty Kokpit Menedżerski Moduły predefiniowane: Zestaw praktycznych analiz dla firm handlowych. Analizy generyczne: Narzędzie

Bardziej szczegółowo

http://www.microsoft.com/poland/technet/article/art0058_01.mspx

http://www.microsoft.com/poland/technet/article/art0058_01.mspx Strona 1 z 6 Kliknij tutaj, aby zainstalować program Silverlight Polska Zmień Wszystkie witryny firmy Microsoft Szukaj w witrynach Microsoft.com Prześlij zapytanie Strona główna TechNet Produkty i technologie

Bardziej szczegółowo

Piotr Dynia. PowerPivot. narzędzie do wielowymiarowej analizy danych

Piotr Dynia. PowerPivot. narzędzie do wielowymiarowej analizy danych Piotr Dynia PowerPivot narzędzie do wielowymiarowej analizy danych Od autora Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji pakietu Office: Microsoft Office 2010 udostępniono darmowy dodatek dla Excela o nazwie

Bardziej szczegółowo

TABELE PRZESTAWNE W CONTROLLINGU I ANALIZIE SPRZEDAŻY SZKOLENIE OTWARTE KRAKÓW 8 GODZIN DYDAKTYCZNYCH. Controlling Node Próchnicki Wojciech

TABELE PRZESTAWNE W CONTROLLINGU I ANALIZIE SPRZEDAŻY SZKOLENIE OTWARTE KRAKÓW 8 GODZIN DYDAKTYCZNYCH. Controlling Node Próchnicki Wojciech TABELE PRZESTAWNE W CONTROLLINGU I ANALIZIE SPRZEDAŻY SZKOLENIE OTWARTE KRAKÓW 8 GODZIN DYDAKTYCZNYCH Controlling Node Próchnicki Wojciech TABELE PRZESTAWNE W CONTROLLINGU I ANALIZIE SPRZEDAŻY CZAS TRWANIA:

Bardziej szczegółowo

System Kancelaris. Zdalny dostęp do danych

System Kancelaris. Zdalny dostęp do danych Kancelaris krok po kroku System Kancelaris Zdalny dostęp do danych Data modyfikacji: 2008-07-10 Z czego składaj adają się systemy informatyczne? System Kancelaris składa się z dwóch części: danych oprogramowania,

Bardziej szczegółowo

System automatycznego rozsyłania wiadomości

System automatycznego rozsyłania wiadomości System automatycznego rozsyłania wiadomości Verlogic Systemy Komputerowe 2013 Wstęp Informacja to proces, bez którego trudno sobie wyobrazić istnienie we współczesnym życiu gospodarczym. Uzyskanie bądź

Bardziej szczegółowo

Chmura obliczeniowa. Sieci komputerowe laboratorium A1 (praca grupowa w chmurze)

Chmura obliczeniowa. Sieci komputerowe laboratorium A1 (praca grupowa w chmurze) Chmura obliczeniowa Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę (wewnętrzny dział lub zewnętrzna organizacja). Funkcjonalność

Bardziej szczegółowo

Office, który znasz. Możliwości, których potrzebujesz.

Office, który znasz. Możliwości, których potrzebujesz. Office, który znasz. Możliwości, których potrzebujesz. W sercu Office 365 znajdują się dobrze znane aplikacje Office, używane każdego dnia przez miliony firm na całym świecie. Teraz są one dostępne jako

Bardziej szczegółowo

[1/15] Chmury w Internecie. Wady i zalety przechowywania plików w chmurze

[1/15] Chmury w Internecie. Wady i zalety przechowywania plików w chmurze Chmury w Internecie Nota Materiał powstał w ramach realizacji projektu e-kompetencje bez barier dofinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju

Bardziej szczegółowo

Strona wizytówka od 400 zł

Strona wizytówka od 400 zł Strona wizytówka od 400 zł Oferta z dnia 21.01.2010 Prosta strona zawierająca podstawowe informacje o firmie oraz jej ofercie. Pozwala ona klientom na odnalezienie firmy w sieci, zapoznanie się z jej ofertą,

Bardziej szczegółowo

Narzędzia controllingowe dla małych firm

Narzędzia controllingowe dla małych firm Narzędzia controllingowe dla małych firm HURTOWNIA DANYCH BUDŻETOWANIE WYMIANA INFORMACJI 1. Small Business Navigator dla małych firm Business Navigator jest platformą informatyczną wspomagającą wdrożenie

Bardziej szczegółowo

TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT

TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT Wstęp TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT Czasami zdarza się, że zostajemy poproszeni o poprowadzenia spotkania czy szkolenia w firmie, w której pracujemy lub po prostu

Bardziej szczegółowo

produkować, promować i sprzedawać produkty, zarządzać i rozliczać przedsięwzięcia, oraz komunikować się wewnątrz organizacji.

produkować, promować i sprzedawać produkty, zarządzać i rozliczać przedsięwzięcia, oraz komunikować się wewnątrz organizacji. Wspieramy w doborze, wdrażaniu oraz utrzymaniu systemów informatycznych. Od wielu lat dostarczamy technologie Microsoft wspierające funkcjonowanie działów IT, jak i całych przedsiębiorstw. Nasze oprogramowanie

Bardziej szczegółowo

Mateusz Kurleto NEOTERIC. Analiza projektu B2B Kielce, 18 października 2012

Mateusz Kurleto NEOTERIC. Analiza projektu B2B Kielce, 18 października 2012 2012 Pierwsze przymiarki do zakresu informatyzacji (rodzaj oprogramowania: pudełkowe, SaaS, Iaas, CC, PaaS. Zalety i wady: dostępność, koszty, narzędzia, ludzie, utrzymanie, bezpieczeństwo, aspekty prawne)

Bardziej szczegółowo

Narzędzia Informatyki w biznesie

Narzędzia Informatyki w biznesie Narzędzia Informatyki w biznesie Przedstawiony program specjalności obejmuje obszary wiedzy informatycznej (wraz z stosowanymi w nich technikami i narzędziami), które wydają się być najistotniejsze w kontekście

Bardziej szczegółowo

Microsoft Excel 2013: Budowanie modeli danych przy użyciu PowerPivot

Microsoft Excel 2013: Budowanie modeli danych przy użyciu PowerPivot Microsoft Excel 2013: Budowanie modeli danych przy użyciu PowerPivot Alberto Ferrari i Marco Russo Przekład: Marek Włodarz APN Promise Warszawa 2014 Spis treści Wprowadzenie............................................................

Bardziej szczegółowo

Wymagania dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym. Gimnazjum nr 1 w Miechowie

Wymagania dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym. Gimnazjum nr 1 w Miechowie Wymagania dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym Gimnazjum nr 1 w Miechowie Informatyka Lp. Uczeń: 1. Zna regulamin i przepisy BHP w pracowni komputerowej 2. Wie, na czym polega bezpieczna praca

Bardziej szczegółowo

Serwer druku w Windows Server

Serwer druku w Windows Server Serwer druku w Windows Server Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się drukarki sieciowe. Często w domach użytkownicy posiadają więcej niż jedno urządzenie podłączone do sieci, z którego

Bardziej szczegółowo

Klient poczty elektronicznej

Klient poczty elektronicznej Klient poczty elektronicznej Microsoft Outlook 2010 wysyłaj i odbieraj pocztę elektroniczną, zarządzaj kalendarzem, kontaktami oraz zadaniami. Aplikacja Outlook 2010 to narzędzie spełniające wszystkie

Bardziej szczegółowo

REFERAT O PRACY DYPLOMOWEJ

REFERAT O PRACY DYPLOMOWEJ REFERAT O PRACY DYPLOMOWEJ Temat pracy: Projekt i realizacja elektronicznego dziennika ocen ucznia Autor: Grzegorz Dudek wykonanego w technologii ASP.NET We współczesnym modelu edukacji, coraz powszechniejsze

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Visio 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Zaktualizowane szablony Szablony

Bardziej szczegółowo

Aplikacje Dynamics 365.

Aplikacje Dynamics 365. Microsoft Dynamics 365 to usługa dająca możliwość wyboru. Połączenie aplikacji biznesowych w tym CRM i ERP na jednej platformie pozwala rozwijać firmę na własnych warunkach. Możesz dodawać aplikacje wraz

Bardziej szczegółowo

3.1. Na dobry początek

3.1. Na dobry początek Klasa I 3.1. Na dobry początek Regulamin pracowni i przepisy BHP podczas pracy przy komputerze Wykorzystanie komputera we współczesnym świecie Zna regulamin pracowni i przestrzega go. Potrafi poprawnie

Bardziej szczegółowo

JMP Gospodarstwo Ogrodnicze: optymalizacja polityki cenowej klucz do sukcesu rynkowego

JMP Gospodarstwo Ogrodnicze: optymalizacja polityki cenowej klucz do sukcesu rynkowego JMP Gospodarstwo Ogrodnicze: optymalizacja polityki cenowej klucz do sukcesu rynkowego Partner wdrożeniowy Nazwa firmy JMP Gospodarstwo Ogrodnicze Branża Handel Produkty i usługi Hodowla i obrót roślinami

Bardziej szczegółowo

MOS System wsparcia pracowników mobilnych

MOS System wsparcia pracowników mobilnych MOS System wsparcia pracowników mobilnych Koordynacja mobilnego zespołu pracowników, przedstawicieli handlowych, serwisantów czy ankieterów jest zadaniem bardzo trudnym. A ich szybka i wydajna praca oraz

Bardziej szczegółowo

Laboratorium Technologii Informacyjnych. Projektowanie Baz Danych

Laboratorium Technologii Informacyjnych. Projektowanie Baz Danych Laboratorium Technologii Informacyjnych Projektowanie Baz Danych Komputerowe bazy danych są obecne podstawowym narzędziem służącym przechowywaniu, przetwarzaniu i analizie danych. Gromadzone są dane w

Bardziej szczegółowo

DESIGNER APPLICATION. powered by

DESIGNER APPLICATION. powered by DESIGNER APPLICATION powered by O FIRMIE HiddenData specjalizuje się w technologii dystrybucji treści video w Internecie oraz w budowie złożonych, funkcjonalnych aplikacji internetowych i mobilnych. Budujemy

Bardziej szczegółowo

Obsługa Panelu Menadżera

Obsługa Panelu Menadżera Obsługa Panelu Menadżera Wersja 3.59.305 4.04.2013 r. Panel Menadżera pozwala na dostęp do wybranych informacji systemu Streamsoft Prestiż, poprzez przeglądarkę internetową. Ponadto panel ten można obsługiwać

Bardziej szczegółowo

TABLET - UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTÓW

TABLET - UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTÓW TABLET - UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTÓW Sposobów przygotowania materiałów i możliwości ich udostępniania jest całe mnóstwo. Nawet nie można podać jednej (najłatwiejszej) metody. Wszystko zależy od: wiedzy i

Bardziej szczegółowo

bo od menedżera wymaga się perfekcji ANKIETY ONLINE W SYSTEMIE BUSINESS NAVIGATOR

bo od menedżera wymaga się perfekcji ANKIETY ONLINE W SYSTEMIE BUSINESS NAVIGATOR bo od menedżera wymaga się perfekcji ANKIETY ONLINE W SYSTEMIE BUSINESS NAVIGATOR SPIS TREŚCI 1. INFORMACJE O FIRMIE... 3 2. CHARAKTERYSTYKA PLATFORMY BUSINESS NAVIGATOR... 4 3. WYKORZYSTANIE USŁUGI ANKIETY

Bardziej szczegółowo

Propozycje wymagań dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym

Propozycje wymagań dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym Propozycje wymagań dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym Klasa III Informatyka Nauczyciel prowadzący: Tokar Jan Lp. Uczeń: K (2) P (3) R (4) D (5) N Uwagi 1. Zna regulamin i przepisy BHP w pracowni

Bardziej szczegółowo

Praktyczne aspekty pozyskiwania wiedzy z danych z perspektywy matematyka w bankowości. 2014-01-23 (VI zajęcia) Jakub Jurdziak

Praktyczne aspekty pozyskiwania wiedzy z danych z perspektywy matematyka w bankowości. 2014-01-23 (VI zajęcia) Jakub Jurdziak Praktyczne aspekty pozyskiwania wiedzy z danych z perspektywy matematyka w bankowości 2014-01-23 (VI zajęcia) Jakub Jurdziak CEL ZAJĘĆ: Prezentacja nowoczesnego banku uniwersalnego jako organizacji opartej

Bardziej szczegółowo

HP Service Anywhere Uproszczenie zarządzania usługami IT

HP Service Anywhere Uproszczenie zarządzania usługami IT HP Service Anywhere Uproszczenie zarządzania usługami IT Robert Nowak Architekt rozwiązań HP Software Dlaczego Software as a Service? Najważniejsze powody za SaaS UZUPEŁNIENIE IT 2 Brak zasobów IT Ograniczone

Bardziej szczegółowo

Stawiamy na specjalizację. by CSB-System AG, Geilenkirchen Version 1.1

Stawiamy na specjalizację. by CSB-System AG, Geilenkirchen Version 1.1 1 Business Intelligence Jak najlepiej wykorzystać dostępne źródła informacji, czyli Business Intelligence w zarządzaniu III Konferencja i warsztaty dla branży mięsnej Potencjał rynku potencjał firmy 2

Bardziej szczegółowo

Sage - BI Warszawa, 18.V.2016

Sage - BI Warszawa, 18.V.2016 Sage - BI Warszawa, 18.V.2016 Jak wykorzystać dostęp do informacji w podejmowaniu dobrych decyzji biznesowych? Aneta Jarczyńska 18.05.2016 5/23/2016 3 BIBIBI 5/23/2016 4 Czy moja firma jest gotowa na wykorzystanie

Bardziej szczegółowo

Cechy e-usługi i e-firmy. Elastyczność i niezawodność. Jak się przygotować na zmiany?

Cechy e-usługi i e-firmy. Elastyczność i niezawodność. Jak się przygotować na zmiany? 2012 Cechy e-usługi i e-firmy. Elastyczność i niezawodność. Jak się przygotować na zmiany? Borys Glass-Brudziński Marek Kosno Wizja rozwoju e-usługi Gdańsk, 07 listopada 2012 E-usługa i E-firma E-usługi

Bardziej szczegółowo

Komputer w pracy rolnika - efektywne zarządzanie gospodarstwem rolnym

Komputer w pracy rolnika - efektywne zarządzanie gospodarstwem rolnym Komputer w pracy rolnika - efektywne zarządzanie gospodarstwem rolnym Autor: Karol Bogacz Data: 22 czerwca 2017 Nowoczesne rolnictwo to nie tylko ciągniki czy wydajne maszyny, to także zarządzanie gospodarstwem

Bardziej szczegółowo

Dwie szkoły oceny 360 stopni. Sprawdź różnicę pomiędzy klasycznym a nowoczesnym podejściem

Dwie szkoły oceny 360 stopni. Sprawdź różnicę pomiędzy klasycznym a nowoczesnym podejściem Sprawdź różnicę pomiędzy klasycznym a nowoczesnym podejściem Czy stosowanie tradycyjnego podejścia do metody 360 stopni jest jedynym rozwiązaniem? Poznaj dwa podejścia do przeprowadzania procesu oceny

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie Wstęp FTP - (ang. File Transfer Protocol - protokół transmisji danych) jest to protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików na serwer, oraz z serwera poprzez program klienta FTP. Dzięki

Bardziej szczegółowo

Monitoring procesów z wykorzystaniem systemu ADONIS

Monitoring procesów z wykorzystaniem systemu ADONIS Monitoring procesów z wykorzystaniem systemu ADONIS BOC Information Technologies Consulting Sp. z o.o. e-mail: boc@boc-pl.com Tel.: (+48 22) 628 00 15, 696 69 26 Fax: (+48 22) 621 66 88 BOC Management

Bardziej szczegółowo