Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION. Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION. Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION"

Transkrypt

1 1. Prelegenci Konrad Wypchło, Program Manager, ITMAGINATION Włodzimierz Bielski, Architekt, ITMAGINATION ITMAGINATION jest partnerem Microsoft od 6 lat, czyli od początku istnienia firmy. Główną działalnością ITMAGINATION jest budowa systemów analitycznych i raportowych dla różnych grup odbiorców i szerokiego spektrum zastosowań. Cykl webinariów Tematem trzeciego eseminarium firmy Microsoft z cyklu Chmura publiczna w scenariuszach biznesowych jest wykorzystanie chmury obliczeniowej do integracji i wizualizacji danych. Agenda spotkania Niniejszą publikację rozpoczniemy od przedstawienia aktualnych trendów w analizie danych. Opowiemy o problemach i wyzwaniach, jakie stają przed nami w zakresie integracji, przetwarzania i raportowania danych biznesowych. Na trzech wybranych scenariuszach biznesowych pokażemy, w jaki sposób usługi Microsoft udostępniane w chmurze wpisują się w te zagadnienia. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak zacząć używać technologii chmurowych, aby przyniosły one wymierne korzyści biznesowe? Wyzwania analizy danych Zanim przejdziemy do omawiania scenariuszy biznesowych, poszukajmy odpowiedzi na pytanie, jakie wyzwania w zakresie analizy danych stoją dzisiaj przed firmami różnej wielkości? Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym obecnie trendem na rynku nowych technologii jest Big Data. Hasło to nierzadko pada z ust osób związanych z branżą IT. Przedsiębiorstwa muszą zmagać się z dużą ilością danych. Bazy danych, w tym bazy operacyjne, osiągają rozmiary już nie setek gigabajtów, tylko bardziej dziesiątek terabajtów. Mamy ogromne hurtownie danych, coraz większe są również bazy analityczne. W branży mówi się o tym, że świat podąża w kierunku baz danych, który rozmiar liczy się w zetabajtach, czyli w jednostkach, którymi dzisiaj nie operujemy.

2 2. Duża ilość nieuporządkowanych danych Z drugiej strony możemy powiedzieć, że same w sobie dane nie mają większej wartości. Są po prostu brzydkie. Klienci bardzo często pytają o to, w jaki sposób mogą poradzić sobie z dużą ilością nieuporządkowanych danych, nad którymi nie panują. W wielu przypadkach są to dane pochodzące z zewnątrz, spoza organizacji. Szacuje się, ze ilość tych informacji sięga nawet 85% wszystkich danych. Z perspektywy ich analizy, jest to bardzo duża ilość. Wreszcie, ilość tych danych jest nie tylko duża, ale i rośnie w zastraszającym tempie. Mówi się o tym, że obecnie, w okresie 2-3 miesięcy, na świecie przybywa taka ilość informacji jak przez kilka wieków wstecz. Największym problemem, z którym się borykamy, jest więc coraz większa ilość danych. Chmura w analizie danych Kilka lat temu nie mówiono jeszcze, że chmura obliczeniowa może być podstawą do tworzenia rozwiązań z zakresu analizy danych. Spróbujmy odpowiedzieć, jak to jest dzisiaj? Faktem jest, że nie tak dawno, o chmurze jeszcze nikt nie wspominał lub dopiero zaczynało się o niej mówić. Rozwiązania firmy ITMAGINATION skupiały się wokół przetwarzania danych stricte poprzez systemy budowane przez działy IT. Cykl tworzenia takiego systemu był dość długi. Dzisiaj użytkownicy i firmy chcą mieć dane dostępne jak najszybciej, a przy tym samodzielnie móc je w różny sposób je modelować i pobierać z różnych źródeł. W kontekście Big data warto podkreślić, że nie tylko wolumen, ale również różnorodność źródeł, nawet jeśli mowa o prostych skoroszytach Excel, jest już na tyle duża, że potrzebujemy dodatkowych rozwiązań, które będą wspierać procesy ich przetwarzania i analizy. Narzędzia analizy Chcielibyśmy zaznaczyć, że każdy użytkownik, niezależnie czy będzie to analityk lub kierownik, w różnych sytuacjach, na spotkaniach, na prezentacjach, powinien mieć narzędzia, które pozwolą mu te informacje po pierwsze analizować, a po drugie prezentować innym, w sposób atrakcyjny wizualnie, zrozumiały i ułatwiający przekaz. Z punktu widzenia użytkownika, nieistotne jest to, w jaki sposób i gdzie te dane będą przechowywane. Platforma technologiczna powinna być w jak największym stopniu odsunięta od użytkowników. Microsoft ma bogatą ofertę rozwiązań do analizy danych dostarczanych w modelu on premise. W skład tej grupy produktów wchodzi SQL Server wraz z narzędziami analitycznymi Business Intelligence. Nowe rozwiązania chmurowe w sposób spójny integrują się z dotychczas stosowanymi systemami. To przesunięcie technologii ma niejako charakter wyniesienia tradycyjnych aplikacji i serwerów do chmury. Z drugiej strony narzędzia te udostępniane są klientom w formie usług sprzedawanych w modelu Software as a Service (SaaS).

3 3. Integracja systemów Korzystając z platformy możemy w łatwy sposób przenosić, kopiować czy replikować bazy danych Microsoft SQL Server uruchomione lokalnie (on premise) do chmury. Z perspektywy programisty i użytkownika końcowego ważne jest, że proces dostępu do tych danych jest w pełni przezroczysty. Nie ma znaczenia, czy maszyna z bazą danych działa w lokalnym centrum danych, czy też jest to zasób dzierżawiony w chmurze publicznej. Z jednej strony mamy infrastrukturę utrzymywaną w lokalnym lub wynajmowanym centrum danych, a z drugiej szeroko rozumianą chmurę, do której możemy przenosić wszystkie swoje dane, aplikacje i serwery. Oba te byty, czyli infrastruktura lokalna (on premise) i chmura, wzajemnie się przenikają. Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym firma zaczyna migrować pewne zasoby do chmury. Przykładowo, kopie danych są przesuwane do zewnętrznej lokalizacji, aby oddzielić je od systemu transakcyjnego. I odwrotnie: mając pewne rozwiązanie chmurowe, może się okazać że z jakichś powodów (np. organizacyjnych) zechcemy przenieść je do lokalnego centrum danych. Każdy z tych scenariuszy jest możliwy do wykonania. Integracja systemów działa więc w obie strony, jest bardzo prosta do przeprowadzenia i przezroczysta dla wszystkich odbiorców danych. Oprogramowanie Microsoft wspiera procesy migracji między środowiskiem lokalnym i chmurą. W jednym z przykładów integracji, który zaprezentujemy w dalszej części tekstu, zostaną pokazane dane w arkuszu Excel, które będą pochodzić z repliki danych, znajdującej się w chmurze. Wyzwania analizy Porozmawiajmy na temat wyzwań związanych z analizą dużych zbiorów danych. Dzisiaj firmy stają przed koniecznością szybkiej analizy informacji, które napływają z różnych, zmieniających się źródeł. Problemem jest więc przetwarzanie danych, które mają odmienną formę i pochodzą z nieznanych wcześniej źródeł. W każdym z tych przypadków konieczna jest zmiana samych źródeł, które co ważne odnotowania zmieniają się wraz z otoczeniem. Z tego względu coraz większą popularnością na rynku cieszą się rozwiązania samoobsługowych systemów analitycznych (self-service BI). Wskazują na to najnowsze analizy trendów prezentowane m.in. przez Gartnera. Microsoft doskonale wpisuje się w te trendy ze swoimi rozwiązaniami, dostarczając m.in. rozwiązanie Power BI, który szerzej omówimy w dalszej części tekstu.

4 4. Rola IT w biznesie O systemach self-service BI mówimy głównie w kontekście użytkowników biznesowych. Dzięki tego typu narzędziom pracownicy mogą samodzielnie analizować duże ilości danych. W tym miejscu nasuwa się pytanie o rolę działu IT w zakresie dostarczania i przetwarzania danych w przedsiębiorstwie. IT pełni rolę moderatora usługodawcy, który dostarcza ustrukturyzowane dane np. w postaci hurtowni danych. Mamy więc tutaj tradycyjne podejście do agregacji i udostępniania użytkownikom końcowym danych, które pochodzą z systemów informatycznych przedsiębiorstwa. Dział IT nadal pozostaje potrzebny, jednak wszystkie te dane, które dzisiaj są agregowane przez informatyków, np. cele sprzedażowe dostarczane w formie dokumentów Excel, będą mogły być przygotowywane przez użytkowników końcowych. Podejście to pozwala skrócić czas potrzebny na pozyskanie informacji z wielu dni do minut, właśnie dzięki temu, że to użytkownik generuje sam potrzebnemu zestawienia. Podsumowanie części I Z jednej strony rola działu IT w zasadzie pozostaje ta sama. Informatycy nadal są odpowiedzialni za dostarczanie i utrzymanie zasobów IT, niezależnie od tego, czy będzie to infrastruktura lokalna, czy w chmurze. Część zadań związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i analizą danych będzie mogła być jednak wykonywana przez użytkowników końcowych. Dzięki temu podejściu, niektóre zadania uda się wykonać szybciej. Do minimum ograniczona zostaje potrzeba komunikacji pomiędzy działem IT, a użytkownikami biznesowymi. W tym kontekście dział IT otwiera przed pracownikami przedsiębiorstwa nowe możliwości, natomiast sam proces zarządzania i utrzymania systemów informatycznych pozostaje bez zmian. Power BI Wszystkie przykłady zaprezentowane w niniejszym tekście są w mniejszym lub większym stopniu oparte o rozwiązanie Power BI. Zanim jednak przejdziemy do kwestii technicznych, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób dzisiaj przetwarzamy i analizujemy dane. Zanim zaczniemy pracować z danymi musimy je pobrać ze źródeł wewnętrznych (np. system ERP, dokumenty Excel), bądź też źródeł zewnętrznych (np. sieci społecznościowe). Problem w tym, że posiadając te dane, nie możemy zagwarantować ich wysokiej jakości. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach są one wprowadzane przez ludzi (ryzyko pomyłek) lub pochodzą z nieznanych nam systemów.

5 5. Oczyszczanie danych Ważnym krokiem jest więc proces oczyszczania danych. Na tym etapie wymagane jest, aby używana przez nas platforma BI wspierała te zadania. Jak się później przekonamy, w oprogramowaniu Power BI mamy do tego odpowiednie narzędzia. Kolejny krok polega na łączeniu danych pochodzących z różnych źródeł, spinając je w przyjętym modelu analitycznym. Połączone dane warto wzbogacić o informacje referencyjne pochodzące z zewnątrz np. z chmury. Zebrane i przygotowane dane musimy lepiej zrozumieć (poczuć je), aby móc w kolejnym kroku zbudować proste, wiarygodne oraz czytelne dla użytkowników biznesowych wizualizacje. Pamiętajmy, że odbiorcą tych danych może być również osoba zarządzająca przedsiębiorstwem, która ma bardzo mało czasu. Narzędzie, które oddajemy w ręce użytkownika musi być więc intuicyjne w obsłudze. Zestawienia i wizualizacje możemy udostępnić w portalu intranetowym, aby zapewnić wygodny dostęp do nich pozostałym osobom. Elementy Power BI Zobaczmy, jak przekłada się to na komponenty Power BI. Do pobierania i oczyszczania danych możemy użyć narzędzia Power Query. Power BI stanowi element usługi Office 365. Jest to jeden z dodatków (add-ons), które można dodać do subskrypcji narzędzi i usług biurowych dostarczanych w chmurze Microsoft. Zwróćmy uwagę, że platforma analityczna firmy Microsoft pozwala wykonać te same czynności na wiele sposobów. Pokazujemy ścieżkę bazującą na oprogramowaniu Power BI, która nie wyklucza możliwości użycia klasycznych narzędzi do analizy danych np. PowerPivot obecnego na rynku już ponad 5-6 lat. Najlepszym narzędziem do eksploracji danych pozostaje bez wątpienia dobrze znany wszystkim program jakim jest Microsoft Excel. W temacie naszej publikacji cały czas poruszamy się w obrębie Excela wzbogaconego o pewne dodatki. Pół żartem można dodać, że część danych będzie pochodziła z narzędzia, które w dalszej części wykorzystamy do analizy tych danych przy użyciu rozwiązań Power BI. Wynika to z faktu, że w wielu scenariuszach chcemy podłączyć się pod istniejący proces i go ulepszyć, a niekoniecznie zamieniać. Jeśli chodzi o wizualizację danych do dyspozycji mamy stosunkowo nowe narzędzie Power View, dostępne również dla urządzeń mobilnych. Power Map umożliwia prezentację danych i wykresów na trójwymiarowej mapie Ziemi. Gwarantuje niespotykane wrażenia wizualne. Z kolei współdzielenie danych, zestawień i raportów odbywa się z wykorzystaniem platformy SharePoint w chmurze.

6 6. Scenariusz 1: Menedżer sprzedaży W trakcie omawiania pierwszego scenariusza spróbujemy pokazać kawałek Power BI w ujęciu praktycznym. Konrad wcieli się w rolę menedżera sprzedaży w firmie z branży FMCG. Przedsiębiorstwo to dostarcza klientom detalicznym szeroki asortyment wody mineralnej. Z perspektywy menedżera sprzedaży, Konrad spotyka się z kilkoma problemami, które chciałby rozwiązać za pomocą narzędzia BI. Pierwszym z nich jest brak rzetelnych informacji na temat sprzedaży. System analityczny ma zapewnić mu podstawowe dane i wskaźniki sprzedaży w różnych przekrojach z podziałem na regiony, przedstawicieli handlowych czy produkty. Konrad chciałby mieć również większą kontrolę nad sposobem prezentacji tych danych. Odpowiedzią na problemy Konrada jest program Excel, który integruje wszystkie komponenty Power BI. Zacznijmy od przedstawienia rozwiązania, czyli pokazania tego co trzeba zrobić, aby uzyskać pożądany efekt końcowy. W tym celu przygotowaliśmy zestaw interaktywnych raportów Power View, które pozwalają za pomocą kilku kliknięć zmieniać zakres i sposób prezentacji danych. Na przykład, za pomocą jednego kliknięcia wybieramy region sprzedaży, aby zawęzić (przefiltrować) zakres wyświetlanych danych do wskazanego obszaru. Tak pozyskane dane pozwoliły nam wzmocnić działania w regionie w celu zwiększenia wyników sprzedaży. Wydajność pracowników System analityczny ma pomóc w mierzeniu wydajności pracowników. Zadaniem kierownika jest śledzenie, jak wizyty przedstawicieli handlowych u klientów przekładają się na sprzedaż (efektywność). W tym celu przygotowaliśmy raport, który pokazuje liczbę wizyt w zadanym okresie (tutaj: jest to rok) oraz poziom realizacji planów sprzedaży, rozumianą tutaj przez wartość sprzedaży brutto. Na wykresie można zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku okresów, liczba wizyt u klientów była znacząca, a mimo to wartość sprzedaży pozostała na tym samym poziomie. Trend ten jest szczególnie widoczny pod koniec roku, kiedy dynamika sprzedaży nie była już tak duża, jak na początku okresu. Drugim wnioskiem, który można wyciągnąć z analizy jest to, że rynek już nasycił się po wprowadzeniu nowego produktu. Powodem mniejszej dynamiki sprzedaży może być również fakt, że sprzedaż wody mineralnej jest sezonowa, ze szczytem w okresie letnim. Aby to potwierdzić, wybierzmy jeden kluczowy produkt (Wodospad smaku), a następnie przeanalizujmy jego sprzedaż. Wyraźnie widać, że w miesiącach letnich sprzedaż jest najwyższa. Mamy więc do czynienia z klasyczną sezonowością sprzedaży dla wybranego asortymentu. Model ten warto rozszerzyć o elementy systemu Big data, dołączając do danych sprzedażowych informacje o średniej temperaturze miesięcznej lub dniowej w miejscach, gdzie woda (główny produkt firmy) jest sprzedawana. Narzędzia Microsoft umożliwiają wykorzystanie danych, które są udostępniane publicznie, tutaj: danych meteorologicznych.

7 7. Analityka w chmuzre Tworzenie raportów analitycznych jest bardzo proste, kiedy mamy zdefiniowany model danych. Kryje się za tym kompletna infrastruktura, która umożliwia funkcjonowanie całego systemu analitycznego. Nie chcemy, aby system analityczny dodatkowo obciążał system produkcyjny (on-premise). W tym celu, za pomocą wbudowanych narzędzi SQL Server, wykonaliśmy replikę maszyny wirtualnej bazy danych do chmury. W rezultacie otrzymaliśmy coś na wzór hurtowni danych, która przechowuje te same informacje, co system źródłowy (baza operacyjna), ale jest używana wyłącznie na potrzeby raportowania oraz pobierania danych (odpytywania) za pomocą programu Excel czy innych narzędzi analitycznych. Tak wydzielona hurtownia danych może posłużyć nam także do zbudowania bazy analitycznej. Zbudowanie infrastruktury, która pozwoli nam odpiąć się od systemu produkcyjnego jest niezwykle proste. Stworzenie maszyny wirtualnej lub klastra Hadoop w sprowadza się do kilku kliknięć myszą. W galerii Azure znajdziemy gotowe do użycia maszyny wirtualne Windows i SQL Server, co pozwala ograniczyć czas potrzebny na instalację tych systemów od podstaw. Licencjonowanie i koszty chmury W kwestii licencjonowania mamy do wyboru dwie opcje. Możemy samodzielnie zarządzać licencjami na oprogramowanie zainstalowane w maszynie wirtualnej lub też wynająć zasoby w chmurze z prawem do używania wskazanych aplikacji Microsoft. Drugi model oznacza nieco wyższy koszt wynajęcia maszyny wirtualnej, z drugiej - daje nam większą swobodę w zamawianiu serwerów, szczególnie jeśli potrzebujemy ich na krótki okres. W tym przypadku nie musimy zajmować się kwestią licencjonowania oprogramowania. Chmura pozwala wynajmować zasoby na tak długo, jak ich potrzebujemy. Istnieje możliwość uruchomienia dodatkowych maszyn wirtualnych np. w przypadku nagłego wzrostu zapytań do bazy czy prowadzenia projektów integracji danych, tak aby zwiększyć wydajność całego systemu i odciążyć serwery produkcyjne. Maszyna wirtualna może zostać wyłączona, kiedy nie ma dalszej potrzeby jej używania. Od tego momentu klient nie płaci za niewykorzystywane zasoby. Nie utrzymuje również niepotrzebnych licencji, które w przypadku wdrożenia on-premise, pozostały by bezużyteczne. Mamy więc raporty i system monitorujący. Ważne jest (i dotyczy to wszystkich komponentów Azure), że wszystkie czynności w chmurze możemy wykonywać z poziomu graficznego interfejsu (GUI). Do dyspozycji mamy również Windows PowerShell, jeśli chcemy te procesy automatyzować.

8 8. Power Pivot Wróćmy do narzędzia Power Pivot. Mamy wykres z danymi sprzedażowymi (ilość produktów sprzedawanych w danym dniu miesiąca), do którego chcemy dołączyć dodatkowe informacje o kategorii produktu lub jego producencie. Czynność ta jest bardzo prosta, jeśli umiemy posługiwać się tabelami przestawnymi, czyli znane nam są takie pojęcia jak wymiar, kalkulacja itd. Model danych został zaprojektowany tak, aby prezentować relacje biznesowe. Dane wyświetlane w Power Pivot wyglądają tak samo, jak w tabelach przestawnych. Praca z Power Pivot nie różni się więc znacząco od korzystania z arkusza Excel. W demonstracji chcielibyśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Power Pivot umożliwia wizualizację danych na mapach. Narzędzie to pozwala na dodawanie hierarchii, dzięki czemu dane geograficzne mogą być prezentowane w formie graficznej, w ujęciu kraju, regionu czy miasta. Informacja o lokalizacji kojarzona jest z danymi sprzedażowymi na podstawie adresu klienta lub koordynat GPS. Oprogramowanie Microsoft dostarczane jest z dokładną mapą Polski w formie komponentu Power View. Power Map Warstwa raportowa jest tym elementem modelu danych, którą można tworzyć bardzo prosto. Przykładowo, za pomocą jednego kliknięcia myszą, można dodać kolejny poziom hierarchii w analizowanych danych. Na rynku dostępny jest również produkt Project GeoFlow (Power Map), który umożliwia prezentację danych na mapach wraz z upływem czasu. Narzędzie to wykorzystamy do przygotowania interaktywnej wizualizacji pokazującej np. jak zmienia się pokrycie produktami na obszarze kraju lub regionu. Power Map pozwala przedstawić te zmiany w atrakcyjnej formie opowiadania o danych. Nowy produkt na rynek Na potrzeby tej publikacji przygotowaliśmy dwie proste demonstracje. Załóżmy, że firma produkcyjna wprowadza na rynek nowy produkt. Chcemy zobaczyć, jak rozszerzanie dystrybucji na cały kraj przekłada się na wzrost sprzedaży. Zaczynamy od Warszawy, w której przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę. Na wykresie zobaczymy jak rozkłada się ta sprzedaż na obszarze całego kraju. Nie będziemy tutaj omawiać interfejsu programu, bo jest on bardzo prosty. W tym miejscu wspomnijmy jak wygląda wiązanie danych sprzedażowych z informacjami geograficznymi. W narzędziu mamy szerokie spektrum możliwości mapowania tych danych. Odbywa się to na podstawie atrybutów takich jak adres, miejscowość, kraj, kod pocztowy, a nawet szerokość geograficzna. Wiele firm, zamiast na koordynatach GPS, opiera się po prostu na adresach.

9 9. Przygotowana animacja prezentuje zmianę obszaru dystrybucji produktu na przestrzeni kolejnych miesięcy. Wraz z rozwojem sieci dystrybucji widok mapy przechodzi płynnie z obszaru Warszawy na pozostałe regiony kraju. Animacja może być w dowolnym momencie zatrzymywana, a wyświetlane mapy skalowane, obracane, przybliżane. Oprogramowanie pozwala na dodawanie adnotacji. Istnieje możliwość zapisania animacji w formie pliku wideo. Power Map dostępny jest dla komputerów biurkowych (desktop). Narzędzie to wykorzystuje moc współczesnych komputerów do renderowania trójwymiarowych map. Z kolei mapy Power View są dwuwymiarowe i można uzyskiwać do nich dostęp przez przeglądarkę internetową. W przypadku Power Map wygenerowane animacje możemy zapisać w formie nagrania wideo i odtwarzać je również na urządzeniach mobilnych. Publikowanie raportów Wspomnieliśmy wcześniej o możliwości umieszczania różnych danych, poza Power Map, na portalu internetowym. Sam portal można uruchomić mając subskrypcję na usługę Office 365 wraz z komponentem Power BI. Wystarczy wgrać pliki raportów do portalu, aby móc je w trybie interaktywnym przeglądać i analizować z poziomu przeglądarki internetowej. Q&A i zapytania w języku naturalnym Dużo się mówi o tym, że portal Power BI oferuje dużo więcej funkcji, niż tylko współdzielenie raportów i praca z danymi w oknie przeglądarki. Jedną z nich jest rozwiązanie Q&A. Funkcja ta pozwala samodzielnie zadać pytanie dotyczące danych w sposób bardzo ogólny. Innymi słowy, tylko w przybliżeniu wiemy, o co chcemy zapytać, a z drugiej strony nie mamy czasu, ani umiejętności w budowaniu i modyfikacji tabel przestawnych. Power BI umożliwia eksploracje danych w sposób dynamiczny, który będzie zrozumiały także dla osób zarządczych. W kontekście tłumaczenia języka mówionego (w tej chwili angielskiego) na rozumienie danych w systemie Power BI Q&A największe znaczenie ma sam model danych, a nie sposób w jaki zorganizujemy raporty. Wrzucając model Power Pivot na serwer do narzędzia Power BI dostaniemy pewne wyniki, natomiast mamy też dostęp do narzędzi i dokumentacji, które pozwolą usprawnić model danych w taki sposób, aby zapytania kierowane do Q&A były w większym stopniu zrozumiałe. W tym celu stosuje się synonimy. Przykładem może być tutaj wprowadzenie synonimów dla nazw, kategorii itd. w modelu danych dla polskiego producenta wody mineralnej, przygotowanego z użyciem narzędzia Power BI w języku angielskim (polska wersja pojawi się pewnie w niedługim czasie). Power BI umożliwia śledzenie zadawanych pytań. Analitycy widzą więc, o jakie informacje pytają pracownicy i jakich danych używają.

10 10. Rozwój narzędzi Power BI Zwróćmy uwagę, że narzędzia analityczne rozwijane są bardzo dynamicznie. Kolejne wersje Power Query wydawane są niemal co miesiąc. Najnowsza wersja tego narzędzia przynosi m.in. obsługę nowego źródła danych - SAP Business Objects. Cykl wydawniczy narzędzi Power BI, które w rzeczywistości są bardziej usługami niż typowymi produktami, został skrócony z 18 miesięcy do mniej niż miesiąca. Usługi te rozwijane są w trybie ciągłym. Podsumowanie scenariusza W pierwszym scenariuszu przedstawiono technologię Power Pivot służącą do wielowymiarowego modelowania danych. Analiza ta dotyczyła dużej ilości (ponad 2 miliony rekordów) danych sprzedażowych. Silnik Power Pivot działa w pamięci RAM (in memory) i umożliwia pracę z danymi pochodzącymi z różnych źródeł. Narzędzie Power View umożliwia wizualizację tych danych przez tworzenie animowanych wykresów i zestawień. Wizualizacje te tworzone są w czasie rzeczywistymi (online), tak więc zmiana układu lub zakresu danych wpływa natychmiast na to, co widzimy na ekranie. Z kolei Power Map umożliwia prezentację zebranych informacji na mapach. Scenariusz 2: Kierownik regionu Z perspektywy menedżera sprzedaży patrzyliśmy na firmę globalnie, zwracając uwagę na wyniki sprzedaży według produktu, regionu itd. W drugim scenariuszu wcielimy się w kierownika regionu, którego zadania i problemy są nieco odmienne. Kierownik danego obszaru ma pod sobą pracowników, których musi rozliczyć z pracy w terenie (salesforce). Pierwszym jego zadaniem jest zarządzanie celami sprzedaży. W wielu firmach system stawiania celów (targety) oparty jest wyłącznie o arkusze kalkulacyjne Excel. Problemem, z którym się spotykamy, jest konieczność weryfikacji danych sprzedażowych, pochodzących z systemu informatycznego przedsiębiorstwa, z celami sprzedażowymi, zapisanymi właśnie w plikach Excel. Dodatkowo, kierownik widzi cele sprzedaży przypisane dla pracownika, bez planów odnoszących się do poszczególnych produktów. Co z tym możemy zrobić?

11 11. Agregacja danych w SharePoint W publikacji tej chcemy pokazać możliwość wykorzystania usługi SharePoint Online do agregowania informacji o planach i wynikach sprzedaży. Kierownicy regionów wgrywają tutaj pliki, jeśli cel zostanie osiągnięty. W rezultacie mamy zestaw arkuszy Excel utworzonych przez poszczególnych kierowników regionu. Dane te można w prosty sposób dołożyć do przedstawionego w poprzednim scenariuszu modelu sprzedaży. Sprawdźmy, jak to zrobić. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl to zastosowanie złożonego procesu ETL. Zadanie to ma być wykonywane przez użytkowników końcowych, a nie programistów i analityków zatrudnionych w działach IT. Na ekranie widzimy wygenerowany raport, który porównuje cele sprzedażowe (targety) z wynikami sprzedaży. Dane te są wizualizowane z wykorzystaniem wskaźników KPI, semaforów, grafik i kolorów. Co ważne, cele zostały rozbite po produktach. Zwróćmy uwagę, że cała wizualizacja została przygotowana wyłącznie z programie Excel w formie tabeli przestawnej. Power Query Przypomnijmy, że raport z wykonania sprzedaży został umieszczony w portalu SharePoint przez kierowników regionu. W tym celu wykorzystywane jest oprogramowanie Power Query. Jest to narzędzie klasy ETL służące do czyszczenia i integracji danych. Zwróćmy uwagę, że Power Query jest integralną częścią Power BI, w odróżnieniu od Power Pivot, który jest dodatkiem do Excela w wersji 2010 i Obróbka danych z wykorzystaniem Power Query wykonywana jest przez użytkownika. W przeciwieństwie od innych systemów ETL, Power Query nie jest narzędziem serwerowym. Wróćmy do naszego przykładu. Za pomocą Power Query umieściliśmy w witrynie SharePoint jeden z plików z wynikami sprzedaży. Power Query ma swój język operacji, jednak jeśli jesteśmy użytkownikami biznesowymi, wszystkie operacje wykonywane w tym narzędziu możemy wykonać za pomocą myszy. Power Query pozwala obrabiać załadowane dane. Na początek z tabeli danych usuwamy zbędny nagłówek. Wprowadzone przez kierowników dane mają postać tabeli przestawnej. Przetwarzanie tych danych przez narzędzia analityczne jest niewygodne, dlatego za pomocą Power Query zamienimy je na znormalizowane dane tabelaryczne. W Power Query czynność ta wymaga jednego kliknięcia w przeciwieństwie do wielu linijek kodu SQL, które należałoby napisać korzystając z innego narzędzia. Jako ciekawostkę dodajmy, że w oknie Power Query widoczny jest skrypt, który powstaje w trakcie wykonania operacji przekształcania danych. Zapisywane są kolejne kroki związane z ich modyfikacją, tak więc sam skrypt, jeśli zachodzi taka potrzeba, można przy odrobinie umiejętności zoptymalizować i w jeszcze większym stopniu dostosować do własnych wymagań.

12 12. W celu scalenia danych pochodzących z różnych źródeł (wielu plików) wykorzystano mechanizmy automatyzacji zadań Power Query. Każdy z plików został załadowany i przetworzony w pętli. Zapytanie Power Query może zostać udostępnione innym osobom. Jest to zadaniem data stewarda, czyli osoby, która w przyszłości będzie nadzorowała zapytania użytkowników. Dane i raporty przechowywane są w chmurze Azure. Dostęp do tych obiektów możliwy jest po zalogowaniu się do usługi Office 365. Power Query umożliwia bezpośrednie logowanie do konta przedsiębiorstwa w chmurze. Alokacja sprzedaży na produkty Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jak to się dzieje, że mając z góry ustalony cel sprzedażowy (target) możemy rozbić go na produkty? W ujęciu biznesowym czynność ta wykonywana jest według kluczy podziałowych ustalonych na podstawie danych historycznych. To wszystko dzieje się w Power Pivot. Uruchamiamy edytor Power Pivot. Mamy tutaj tabele, czyli surowe dane o planowanej sprzedaży, które zostały wcześniej zaimportowane przez Power Query. Nie znajdziemy tu jednak informacji o produktach. Obok mamy proste kalkulacje w języku DAX, którego składnia została zaprojektowana tak, aby być jak najbardziej zbliżona do formuł Microsoft Excel, ale jednocześnie zaoferować funkcjonalność podobną do języka MDX. Mamy więc pojedynczy wiersz kodu (formułę), która liczy nam współczynnik udziału produktu w całości sprzedaży. Mechanizm ten można zastosować również w scenariuszu, w którym cele sprzedażowe narzucone są z góry. Wiele rzeczy, które pracownicy firmy wykonują teraz w Excelu, możemy zamodelować przy użyciu Power Query. W jednym pliku istnieje możliwość integracji danych z programu Excel, Power View oraz Power Map. Zaprezentowaliśmy wizualizację wyświetloną w oknie programu Excel. Z powodzeniem może być ona dostępna również w sieci. Niezależnie od tego, jakie technologie analizy danych zastosujemy (Excel, Power BI) dane, raporty i zestawienia przenoszone są do portalu internetowego. Za każdym razem, dzięki Excel Services, wizualizacje te wyświetlane są dokładnie w takiej samej formie w jakiej zostały przygotowane i udostępnione.

13 13. Podsumowanie scenariusza Power Query jest narzędziem, które umożliwia łatwiejsze i bardziej efektywne wykonywanie zadań, które dotychczas były realizowane wyłącznie w programie Excel. Chodzi tutaj głównie o pobieranie danych z kilku źródeł oraz ich przetwarzanie i agregowanie w formie tabel przestawnych. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z analitycznymi rozwiązaniami klasy korporacyjnej, czyli hurtownią danych z warstwą gotowych raportów i narzędzi BI, wdrożenie podobnych scenariuszy biznesowych wymagałoby interakcji między użytkownikiem biznesowym, a działem IT. W wielu przypadkach działy IT nie są w stanie odpowiednio szybko reagować na zgłoszenia napływające od użytkowników. Jeśli modyfikacja danych i raportów, np. przez dołożenie planów sprzedaży, nie mogłaby być szybko zrealizowana, wielu pracowników zdecydowałoby się na zrzut danych z systemu BI i dalszą samodzielną obróbkę tych informacji. Tak przygotowane zestawienia trudno byłoby jednak dalej dystrybuować. Dane wygenerowane przez Power Pivot można publikować na SQL Server w bardzo prosty sposób. Ponownie da się tutaj zauważyć pełną integrację między Power Pivot, w którym tworzymy modele, a SQL Server. Ma to sens w przypadku dużej ilości danych, które mogą zostać wyniesione do bazy analitycznej. Scenariusz 3: Szef marketingu W trzecim scenariuszu biznesowym spróbujemy postawić się w roli szefa marketingu, który chce dowiedzieć się, w jaki sposób zarządzana przez niego marka jest postrzegana w internecie, w sieciach społecznościowych oraz widziana w wynikach wyszukiwarek. Wszyscy doskonale wiemy, że tego typu informacje są potrzebne w prowadzeniu działań marketingowych. Chcemy wiedzieć, jak postrzegają nas klienci oraz użytkownicy teraz oraz w przeszłości (dane historyczne). Faktem jest, że tych danych nie można pobrać. Z jednej strony mamy więc problem z ich dostępnością. Po drugie danych o firmie i marce może być tak dużo oraz mogą być one w takiej formie, że ciężko będzie je przetwarzać i analizować. Problem ten jest tak trudny do rozwiązania, że de facto dział IT przy użyciu klasycznych narzędzi nie jest tego w stanie wykonać. Nie do końca bowiem wiadomo nawet, jak do prostych modeli powinniśmy włożyć te dane.

14 14. Analiza sieci społecznościowych Analiza sieci społecznościowych (social analytics) to jeden z najgorętszych tematów w obszarze Big data. Scenariusz, który pokażemy jest bardzo prosty, ale pokazuje kierunek w jakim możemy pójść stając przed zadaniem analizy dużej ilości nieustrukturyzowanych lub słabo ustrukturyzowanych danych. Zaczniemy od pokazania wyniku, aby w kolejnej części tekstu opowiedzieć, jak do niego doszliśmy. Na slajdzie widzimy grafikę prezentującą postrzeganie marki, rozumiane jako liczbę wystąpień (faktów) na temat firmy np. wpisy w serwisie Twitter. Na początek informacja o tym, jak powstaje taki zbiór danych. Informacje pobierane są za pomocą interfejsu programistycznego (API) udostępnionego przez sieć społecznościową, choć należy jasno powiedzieć, ze nie wszystkie serwisy tego typu pozwalają na ekstrakcję dużej ilości danych. Na rynku znajdziemy również dostawców, którzy komercyjnie pomagają w pozyskiwaniu takich informacji. Wróćmy do naszego przykładu. Analiza jest dość prosta, bowiem ilość informacji zawartych w pojedynczym wpisie na Twitterze jest niewielka. W zaprezentowanym przykładzie można zauważyć, który kraj jest do naszej firmy najbardziej negatywnie nastawiony. Tutaj dochodzimy do konkluzji, iż w obszarze social analytics raczej chodzi o wyłapywanie negatywnych opinii, które mają znacznie mocniejszy przekaz, niż te pozytywne. Dane wejściowe W tym momencie spróbujmy zastanowić się, w jaki sposób doszliśmy do tych wniosków. W pierwszym kroku zebraliśmy potrzebne dane za pomocą otwartego narzędzia Flume. Za chwilę zauważymy, że Microsoft, udostępniając swoją platformę Big Data o nazwie HDInsight oparł się wyłącznie na otwartych rozwiązaniach Open Source. Dla Microsoft nie jest to nowość. W znajdziemy maszyny wirtualne z oprogramowaniem Oracle czy obrazy dystrybucji Linuksa itd. Dane wejściowe używane do analizy nie są w pełni ustrukturyzowane. Opisowo mówiąc, dane te nie są zupełnie bez struktury, natomiast tabele SQL nie do końca nadają się do przechowywania informacji pozyskiwanych z internetu i sieci społecznościowych. To co widzimy na prezentacji to wpisy Twittera składające się z dużej ilości tekstu i metadanych. Warto odnotować, że mocną stroną Hadoop HDInsight jest właśnie praca z tekstem. W tym scenariuszu interesuje nas wyłącznie tekst zawarty we wpisie Twittera. Mamy słownik kilkuset słów angielskich o wydźwięku negatywnym, neutralnym i pozytywnym, które umożliwiają skategoryzowanie treści pojawiających się na Twitterze.

15 15. HDInsight Tym co odróżnia HDInsight od konkurencyjnych rozwiązań jest szybkość i łatwość uruchamiania oraz używania systemów analitycznych w chmurze Microsoft. W tym celu kupujemy subskrypcje Windows Azure z usługą HDInsight. W HDInsight wyraźnie rozdzielono obszary związane z przechowywaniem oraz przetwarzaniem informacji. Dane przechowywane są w magazynie (storage). Kiedy załadujemy do chmury wszystkie potrzebne pliki i obiekty (mogą to być gigabajty lub nawet terabajty danych) dopiero wtedy powołujemy do życia klaster HDInsight. Klaster ten jest nam niezbędny wyłącznie do tego, aby te dane przetwarzać. Podobnie jak w przypadku maszyn wirtualnych, gdzie czas życia maszyny z perspektywy kosztowej ma znacznie, zadania w chmurze związane z przetwarzaniem danych rozliczane są wyłącznie za czas (godziny) korzystania z klastra HDInsight. Nie ukrywajmy faktu, że rozwiązania te nie są dostarczane za darmo. Hadoop składa się z wielu rozproszonych węzłów, które oferują potężną moc obliczeniową. Konkluzja nasuwa się jedna - trwałe dane przechowujemy w relatywnie tanim magazynie w chmurze, podczas gdy instancje obliczeniowe wynajmujemy wyłącznie na czas przetwarzania tych danych. Uruchamianie klastra HDInsight Jest to możliwe, bowiem postawienie klastra HDInsight trwa ok.15 minut. Cała ta operacja wymaga wskazania jedynie kilku informacji o tworzonym klastrze np. ilość potrzebnych węzłów. Dla osób znających Hadoop, Microsoft udostępnia kilka wersji HDInsight. Technologicznie HDInsight jest bardzo zbieżny produktami dostarczanymi przez firmę Hortonworks (jeden z liderów rozwiązań Hadoop), która jest partnerem Microsoftu w zakresie przetwarzania dużych ilości danych. HDInsight stanowi więc kolejne miejsce, gdzie zauważyć można przecięcie technologii Microsoft z oprogramowaniem Open Source. Microsoft udostępnia HDInsight Emulator (wcześniejsza nazwa HDInsight Server), który umożliwia wypróbowanie usługi bez generowanie kosztów w swoich subskrypcjach Azure. Oprogramowanie to można zainstalować na lokalnym serwerze, aby zasymulować działanie klastra Hadoop.

16 16. Przetwarzanie danych w Hadoop Proces nadawania struktury danym, które są przetwarzane odbywa się w klastrze Hadoop. Celem jest nałożenie struktury, której efektem niekiedy jest uzyskanie danych tabelarycznych, choć niekoniecznie dane te muszą mieć taką postać. Do dyspozycji mamy narzędzie Hive umożliwiające nałożenie na dane pewnej struktury, która pozwala na odwoływanie się do nich w języku pseudo-sql (komendy CREATE TABLE, SELECT, CREATE VIEW itd.) Wróćmy do naszego pliku Excel. W środku mamy dane Power Pivot, połączone sterownikiem ODBC z serwerem. Sterownik ten jest darmowy i może zostać pobrany ze strony Microsoft. Inne opcje podłączenia się do Hadoop/HDInsight to m.in. Power Query. Narzędzie to umożliwia pracę z danymi pochodzącymi z innych źródeł, w tym danymi przechowywanymi w magazynie. W scenariuszu biznesowym można zbudować arkusze, które korzystają bezpośrednio z danych zgromadzonych w HDInsght. Dzięki takim narzędziom jak Power Query czy Power Pivot będzie istniała możliwość odpytania o te dane w języku naturalnym (angielskim). Jako ciekawostkę dodajmy, że jednym z dostępnych w Power Query źródeł danych jest Facebook. To propozycja dla osób, które potrzebują pobrać relatywnie niewielką ilość danych, tutaj profili użytkowników w serwisie społecznościowych. HDInsight, a hurtownia danych W tym momencie nasuwa się pytanie, jak HDInsight ma się do hurtowni danych i kiedy warto wykorzystać każde z tych rozwiązań? W wielu obszarach oba te rozwiązania są do siebie podobne. I tu, i tu mamy dużą ilość danych. Z perspektywy analitycznej ważny jest jednak rodzaj tych danych. Jeśli mamy hurtownie, która przez wiele lat jest rozwijana i zarządzana oraz zasilana z wewnętrznych źródeł danych (np. ERP, CRM itd.), to zamiast zmieniać ten system (absolutnie nie o to chodzi), spróbujmy wzbogacić zgromadzone dane o informacje zewnętrzne np. wpisy z Twittera. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że warto wybrać HDInsight, jeśli chcemy analizować dane pochodzące z internetu. W przypadku przetwarzania danych wewnętrznych pierwszym wyborem prawdopodobnie będzie klasyczna hurtownia danych - data warehouse, kostki OLAP i inne tego typu rozwiązania. Dane te mogą być również integrowane z wykorzystaniem narzędzi self-service np. Power BI lub Excel. Wynika z tego, że integracja ta nie musi się odbywać na poziomie SQL Server. Można to zrobić ad-hoc wykorzystując np. Power Query, które pozwala na pobieranie danych z wielu źródeł: hurtowni danych, HDInsight, Twittera czy Facebooka, spinając całość w formie wizualizacji Power View. Q&A, czyli narzędzie do odpytywania danych w języku naturalnym, doskonale sprawdza się w przypadku informacji pochodzących z internetu (tekstowych).

17 17. Podsumowanie scenariusza HDInsight to kolejna usługa dostarczana w chmurze. Rozwiązanie to zostało zbudowane na bazie otwartych narzędzi Hadoop/Hortonworks. HDInsight jest w pełni zintegrowany z pozostałymi narzędziami w ofercie Microsoft. Do informacji zgromadzonych w chmurze możemy się dostać za pomocą aplikacji do modelowania i wizualizacji danych. I co ważne, widać tutaj wyraźny podział w obszarze przechowywania i przetwarzania danych. Raz zgromadzone dane mogą być składowane w chmurze bardzo długo (relatywnie niski koszt przechowywania), podczas gdy klastry obliczeniowe powołujemy do życia tylko w momencie przetwarzania tych danych. Koszty wdrożenia Pierwsze pytanie, jakie powstaje w głowach potencjalnych klientów brzmi ile to kosztuje? I czy jesteśmy w stanie zaprojektować scenariusz, który będzie konkurencyjny cenowo w stosunku do rozwiązań obecnie stosowanych w lokalnych centrach danych. Aby lepiej zilustrować kwestie kosztów posłużymy się przykładem jednego z klientów, który w pewnym momencie musiał podjąć decyzję związaną z budowaniem nowej hurtowni danych z silnym nastawieniem na przetwarzanie danych w pamięci (in memory). Wybór padł na technologię SQL Server, przy czym rozważano różne opcje wdrożenia takiej hurtowni w przedsiębiorstwie. Pierwszy wariant zakładał budowę lokalnej hurtowni danych (on premise), drugi - przechowywanie i przetwarzanie danych w chmurze. W przykładzie mowa o kilkudziesięciu gigabajtach danych, które należało przetwarzać. Na zrzucie zilustrowano koszty implementacji takiego systemu. Po pierwsze mamy koszty subskrypcji. Na potrzeby analizy założyliśmy, że klient prowadzi swoją działalność na terenie Polski, że maszyna wirtualna wykorzystywana do przetwarzania danych nie musi działać cały czas (1-2 godziny dziennie), a dostęp do nich jest potrzebny w godzinach pracy. Klientowi została zaproponowana maszyna wirtualna A7 (najbardziej wydajna opcja to maszyna A8) z oprogramowaniem Microsoft SQL Server Enterprise. Do kosztów wynajmu infrastruktury w chmurze należy doliczyć przestrzeń dyskową, transfer danych, zestawienie sieci, itd. Płatny jest transfer z chmury Azure do sieci lokalnej przedsiębiorstwa. Za transfer do Azure nie są naliczane opłaty. Warto o tym przypomnieć z uwagi na fakt, że z hurtowni pobieramy zagregowane dane (mała ilość). Nie płacimy więc za ładowanie danych do chmury. Koszt wynajmu infrastruktury z oprogramowaniem dla takiej hurtowni danych wynosi ok euro miesięcznie, przy założeniu 20% upustu w przypadku półrocznej subskrypcji. Dla porównania, koszty zakupu sprzętu i licencji (bez części kosztów utrzymania) wynosi ok euro. Wydatki te należy ponieść jednorazowo na początku inwestycji. Rachunek zysków wydaje się być prosty.

18 18. Początki nie muszą być trudne Na koniec spróbujmy powiedzieć kilka słów o tym, jak zacząć z Power BI oraz. Swoją przygodę z narzędziami analitycznymi warto rozpocząć zapoznania się z zawartością strony Power BI.com, prześledzeniem blogów branżowych poświęconych rozwiązaniom Business Intelligence (np. blog Chrisa Webb a === oraz innych stron, wokół których skupia się społeczność SQL Server i Power BI. Microsoft udostępnia wersje próbne rozwiązań zaprezentowanych w niniejszym tekście. Do pobrania są m.in. narzędzia Power BI, możemy również zarejestrować próbną subskrypcję usług Office 365 i. Podsumowanie eseminarium Azure Pisaliśmy o, w szczególności o maszynach wirtualnych dostarczanych w modelu Infrastructure as a Service (IaaS), które zastępują lub uzupełniają zasoby infrastruktury lokalnej przedsiębiorstwa. W omówionych scenariuszach biznesowych nie wspominaliśmy o usłudze SQL Database. Jest to baza danych, na której można budować federacje złożone z kilku serwerów. Usługę tę warto wykorzystać, jeśli na poziomie aplikacji jesteśmy w stanie zaimplementować mechanizmy partycjonowania danych (dzielenia na kawałki) między serwery. W ostatnim scenariuszu opowiedzieliśmy o rozwiązaniu HDInsight, czyli usłudze Hadoop w chmurze. Wiele miejsca poświęciliśmy narzędziom Power BI, które umożliwia modelowanie, prezentację i wizualizację danych, Power Query jako aplikacji ETL dla użytkownika końcowego i portalu Q&A, który odpowiada na zapytania kierowane w języku naturalnym.

Microsoft Public Cloud

Microsoft Public Cloud 1. Prelegenci Dominik Wojciechowski, eopen; Adrian Przygoda, eopen. Waldemar Skrzypiec, w firmie Microsoft jest odpowiedzialny za wsparcie techniczne. Dominik Wojciechowski oraz Adrian Przygoda z firmy

Bardziej szczegółowo

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010 aktualne trendy Praktyczne narzędzia studia przypadków Wyzwania firm WWW.wyzwaniafirm.pl listopad 2010 nowe spojrzenie na it Nowe wyzwania biznesowe wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych

Bardziej szczegółowo

bo same finanse już nie wystarczają

bo same finanse już nie wystarczają 1/2014 bo same finanse już nie wystarczają Magazyn klientów i partnerów Archman 04 07 Doświadczenie ludzi kluczem do rozwoju Business Intelligence Trzy stopnie wtajemniczenia Business Intelligence 10 Business

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft

Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Rok 2014. okazał się być przełomowym na rynku rozwiązań sieci bezprzewodowych.

Bardziej szczegółowo

BIZNES ERP, CRM, BI. Podatek VAT 2014. Systemy CRM. Dokumenty EDI. benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 BIZNES. Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s.

BIZNES ERP, CRM, BI. Podatek VAT 2014. Systemy CRM. Dokumenty EDI. benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 BIZNES. Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s. BIZNES benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s. 20 Podatek VAT 2014 zmiany dla użytkowników systemów ERP s. 44 Systemy CRM dla sektora MŚP s. 28 Dokumenty EDI czyli jak

Bardziej szczegółowo

BIZNES. w chmurze. Zarządzanie. Biuro w chmurze. Cloud printing. benchmark magazyn #3 / 10 / 2013 Oprogramowanie antywirusowe w chmurze s.

BIZNES. w chmurze. Zarządzanie. Biuro w chmurze. Cloud printing. benchmark magazyn #3 / 10 / 2013 Oprogramowanie antywirusowe w chmurze s. BIZNES benchmark magazyn #3 / 10 / 2013 Oprogramowanie antywirusowe w chmurze s. 54 Zarządzanie zespołem ludzkim i zasobami z chmury s. 6 Biuro w chmurze Google Apps dla fi rm s. 24 Cloud printing drukowanie

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Cloud 2013 weryfikacja. Chmura po latach. Integracja w chmurach wg Gartnera

Spis treści. Cloud 2013 weryfikacja. Chmura po latach. Integracja w chmurach wg Gartnera Cloud 2013 1 Spis treści Cloud 2013 weryfikacja Robert Jesionek Chmura po latach Ewa Zborowska, IDC Poland Integracja w chmurach wg Gartnera Barbara Mejssner, it-manager.pl Przejrzysta wspo łpraca i bezpieczne

Bardziej szczegółowo

Systemy BI rewolucja w głowie menedżera Ryszard Sadowski, prezes Solemis Group SA.

Systemy BI rewolucja w głowie menedżera Ryszard Sadowski, prezes Solemis Group SA. Systemy BI rewolucja w głowie menedżera Ryszard Sadowski, prezes Solemis Group SA. 2010 Systemy BI rewolucja w głowie menedżera Ryszard Sadowski, prezes Solemis Group SA. Kluczem do sukcesu każdej firmy

Bardziej szczegółowo

Nowa twarz. Business Intelligence

Nowa twarz. Business Intelligence Nowa twarz Business Intelligence 1 Spis treści Liczba na torturach Robert Jesionek 3 Excel Rulez! Luiza Warno, Orange, Paryż 4 Od BI do Big Data Tomasz Słoniewski, IDC CEMA 8 Subiektywny przegląd rynku

Bardziej szczegółowo

IT Magazine, luty 2013 / marzec 2013 2

IT Magazine, luty 2013 / marzec 2013 2 IT Magazine, luty 2013 / marzec 2013 IT Magazine, luty 2013 / marzec 2013 2 W SKRÓCIE IT MAGAZINE SPIS TREŚCI Redakcja Fundacja IT Leader Club Polska ul. Zawiszy 14 lok. 72 01-167 Warszawa Redaktor Naczelna

Bardziej szczegółowo

BIG BYOD NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE BITCOIN DATA ERP 2.0 DRUK 3D OD BIŻUTERII PO DOM PRACUJ ZDALNIE. WEARABLE TECHNOLOGY Odzież nie tylko dla geeków

BIG BYOD NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE BITCOIN DATA ERP 2.0 DRUK 3D OD BIŻUTERII PO DOM PRACUJ ZDALNIE. WEARABLE TECHNOLOGY Odzież nie tylko dla geeków NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE MAGAZYN COMARCH ERP NR 1/2014 (21) ISSN 2082-1581 www.nz.comarch.pl BYOD PRACUJ ZDALNIE ERP 2.0 Ewolucja, która uwolni możliwości Twojej firmy BITCOIN GLOBALNA REWOLUCJA FINANSOWA

Bardziej szczegółowo

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy Cloud computing historia, technologia, perspektywy Koncepcja Publikacji: Paweł Skowera PARP, web.gov.pl Autor: Przemysław Szmit Ideacto.pl Skład i korekta: Izabela Strońska Ideacto.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

Exact Globe Wzrost produktywności w całym przedsiębiorstwie

Exact Globe Wzrost produktywności w całym przedsiębiorstwie Exact Globe Wzrost produktywności w całym przedsiębiorstwie Spis treści 2 Stworzone z myślą o wyzwaniach Twojej firmy 4 Exact Globe 6 Księgowość finansowa i administracja 10 Zakupy i magazynowanie 14 Planowanie

Bardziej szczegółowo

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie?

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? www.100eurodziennie.pl Jest to robocza wersja poradnika na temat zarabiania w Internecie. H. Bernaciak J. Gortatowska Sz. Miałkas M. Rogoziński P. Wójcik 1

Bardziej szczegółowo

WYKORZYSTANIE SYSTEMÓW BI

WYKORZYSTANIE SYSTEMÓW BI WYKORZYSTANIE SYSTEMÓW BI W PRZEDSIĘBIORSTWACH I INSTYTUCJACH PUBLICZNYCH SZANSE, ZAGROŻENIA, TRENDY WWW.COMPUTERWORLD.PL PARTNER WYDANIA REDAKCJA 02 092 Warszawa, Żwirki i Wigury 18a, tel. 22 3217800,

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie finansami

Zarządzanie finansami Microsoft Dynamics NAV 2009 Zarządzanie finansami Dokument oficjalny Wykorzystywanie informacji związanych z zarządzaniem finansami w celu poprawy wyników firmy www.microsoft.com/poland/dynamics/nav Spis

Bardziej szczegółowo

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski 1 Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014 Menedżer projektu: Radosław Karbowski Redakcja i korekta: Partnerzy: Vestigio Sp. z o.o. ul. Domaniewska 17/19 lok. 133 02-663 Warszawa http://vestigio.pl

Bardziej szczegółowo

Microsoft Dynamics NAV 2009. Analiza biznesowa. Wiedza gwarancją sukcesu. Dokument oficjalny. www.microsoft.com/poland/dynamics/nav

Microsoft Dynamics NAV 2009. Analiza biznesowa. Wiedza gwarancją sukcesu. Dokument oficjalny. www.microsoft.com/poland/dynamics/nav Microsoft Dynamics NAV 2009 Analiza biznesowa Wiedza gwarancją sukcesu Dokument oficjalny www.microsoft.com/poland/dynamics/nav Spis treści Zarys... 3 Na czym polega analiza biznesowa?... 3 Wiedza...3

Bardziej szczegółowo

Znak sprawy: ZP-4/DTP/2013. Załącznik Nr 5.1 do SIWZ

Znak sprawy: ZP-4/DTP/2013. Załącznik Nr 5.1 do SIWZ Znak sprawy: ZP-4/DTP/2013 Załącznik Nr 5.1 do SIWZ Dostawa infrastruktury informatycznej i oprogramowania na potrzeby tworzenia i rozwoju nowoczesnych e-usług i aplikacji on-line oraz ich s wiadczenia

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY BUSINESS INTELLIGENCE W MODELU SAAS W DZIAŁALNOŚCI MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW

SYSTEMY BUSINESS INTELLIGENCE W MODELU SAAS W DZIAŁALNOŚCI MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW SYSTEMY BUSINESS INTELLIGENCE W MODELU SAAS W DZIAŁALNOŚCI MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW Damian DZIEMBEK Streszczenie: Obecnie ważną rolę odgrywa użytkowanie systemów informatycznych klasy BI w modelu

Bardziej szczegółowo

Whitepaper. Nowa generacja rozwiązań ERP. Jak nowe technologie pomagają redukować koszty i tworzyć. nowe możliwości dla firmy PAC 2009

Whitepaper. Nowa generacja rozwiązań ERP. Jak nowe technologie pomagają redukować koszty i tworzyć. nowe możliwości dla firmy PAC 2009 Whitepaper Nowa generacja rozwiązań ERP Jak nowe technologie pomagają redukować koszty i tworzyć nowe możliwości dla firmy PAC 2009 Whitepaper nowa generacja rozwiązań ERP Styczeń 2010 Wstęp Rozwój rozwiązań

Bardziej szczegółowo

USOS: System raportowania i analiz statystycznych

USOS: System raportowania i analiz statystycznych Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Filip Grotkowski Nr albumu: 235984 USOS: System raportowania i analiz statystycznych Praca magisterska na kierunku INFORMATYKA Praca wykonana

Bardziej szczegółowo

Polacy lubią nowości i chcą z nich korzystać

Polacy lubią nowości i chcą z nich korzystać 30 OPROGRAMOWANIE DLA MSP Polacy lubią nowości i chcą z nich korzystać Oferta rynkowa systemów dostępnych w modelu SaaS jest w Polsce coraz bogatsza, porównywalna do innych krajów Europy Zachodniej, choć

Bardziej szczegółowo

Wszystkie produkty projektu dostępne są na stronie: http://www.opengovernment.pl/ Autorzy: Dr hab. Andrzej Sobczak, profesor SGH Tomasz Kulisiewicz

Wszystkie produkty projektu dostępne są na stronie: http://www.opengovernment.pl/ Autorzy: Dr hab. Andrzej Sobczak, profesor SGH Tomasz Kulisiewicz Opracowanie Jak zacząć? Analiza rozwiązań technologicznych pomocnych przy budowie Otwartego Rządu i ponownym wykorzystaniu informacji publicznej powstało w ramach projektu Praktyczne aspekty realizacji

Bardziej szczegółowo

Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania. Thomas H. Davenport

Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania. Thomas H. Davenport Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania Thomas H. Davenport Profesor wizytujący w Harvard Business School Amadeus IT Group kładzie duży nacisk na minimalizację

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania wspomagające zarządzanie w małych i średnich przedsiębiorstwach Przegląd rozwiązań

Rozwiązania wspomagające zarządzanie w małych i średnich przedsiębiorstwach Przegląd rozwiązań Rozwiązania wspomagające zarządzanie w małych i średnich przedsiębiorstwach Przegląd rozwiązań Spis treści Wstęp 3 SAP Business One: kluczowe cechy 4 Korzyści biznesowe 5 Przegląd funkcjonalności 6 Finanse

Bardziej szczegółowo

Jak zacząć? Analiza rozwiązań technologicznych pomocnych przy budowie Otwartego Rządu i ponownym wykorzystaniu informacji publicznej

Jak zacząć? Analiza rozwiązań technologicznych pomocnych przy budowie Otwartego Rządu i ponownym wykorzystaniu informacji publicznej Opracowanie Jak zacząć? Analiza rozwiązań technologicznych pomocnych przy budowie Otwartego Rządu i ponownym wykorzystaniu informacji publicznej jest częścią projektu Praktyczne aspekty realizacji koncepcji

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE 2012 - Krzysztof Morawski 1 Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania! Zezwala się na: łączenie tej publikacji z innymi

Bardziej szczegółowo

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga 1 e-book stanowi przedmiot praw autorskich icomarch24 S.A. z siedzibą w Krakowie zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000328672. e-book podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie

Bardziej szczegółowo

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży 1 2 Autor raportu Grzegorz Skiera (Silence!) Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo