Cyfrowy rejestrator mobilny 4-wejściowy MDVR1004 M Instrukcja obsługi

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Cyfrowy rejestrator mobilny 4-wejściowy MDVR1004 M85004. Instrukcja obsługi"

Transkrypt

1 Cyfrowy rejestrator mobilny 4-wejściowy MDVR004 M85004 Instrukcja obsługi Kraków 2005

2 Uwagi specjalne Rejestrator cyfrowy jest skomplikowanym urządzeniem. Przed instalacją i użytkowaniem zaleca się uważne przeczytanie instrukcji obsługi. Aby zapobiec rozlicznym awariom oraz problemom, przedstawiamy poniższe uwagi specjalne: Przed włączeniem należy przeczytać wszystkie instrukcje związane z bezpieczeństwem oraz użytkowaniem. Mająć na uwadze rozmaite, kiepskiej jakości dyski twarde, z którymi możemy spotkać się na rynku, sugerujemy używanie dysków twardych sprawdzonych marek (np. Maxtor, Samsung, Hitahi itp.). Zapewni to stabilną pracę systemu. Aby zapobiec możliwości zniszczenia urządzenia lub porażenia prądem elektrycznym nie zaleca się otwierania obudowy przez osoby niewykwalifikowane. Producent nie bierze odpowiedzialności za utratę danych spowodowaną przez niewłaściwy montarz, konfigurację rejestratora lub awarię dysku twardego. Uwaga: Proszę dobrać właściwy bezpiecznik zgodnie z doprowadzonym napięciem zasilającym: 5A przy 2V DC 3A przy 24V DC Uwagi: (bardzo uważnie przeczytaj). Przeczytaj instrukcję. Przed przystąpieniem do instalacji urządzenia bardzo uważnie przeczytaj instrukcję obsługi. 2. Zachowaj instrukcję. Instrukcja obsługi będzie w przyszłości przydatna w rozwiązywaniu problemów. 3. Ważne ostrzeżenia. Wszystkie ostrzeżenia na urządzeniu i zawarte w instrukcji muszą być bezwzględnie przestrzegane. 4. Czyszczenie. Odłącz zasilanie zanim zaczniesz czyścić urządzenie. Nie używaj płynnych środków do czyszczenia oraz nie używaj środków do czyszczenie w aerozolach. 5. Dodatki. Nie używaj dodatkowych elementów nie rekomendowanych przez producenta urządzenia ponieważ może to uszkodzić rejestrator. 6. Woda i wilgoć. Nie stawiaj rejestratora w pobliżu wody np. wanien wodnych, misek wodnych, zlewów kuchennych, pralni, mokrych i wilgotnych miejscach, blisko basenów oraz innych miejscach które można zakwalifikować do grupy miejsc wilgotnych narażonych na kontakt z wodą. 7. Postępuj zgodnie z instrukcją. Wszystkie operacje powinieneś przeprowadzić zgodnie z instrukcją. 8. Zasilanie. Do zasilania urządzenia należy stosować wyłącznie zasilacze specjalnie do tego przeznaczone (najlepiej znanych producentów), które zapewniają poprawne warunki pracy urządzenia zawarte w specyfikacji technicznej. Jeżeli nie jesteś pewien, czy zasilacz który zamierzasz użyć zapewnia takie warunki powinieneś skontaktować się producentem lub lokalnym dystrybutorem sprzętu. 9. Przeciążenie. Nie należy przeciążać zasilacza jak również styków rejestratora ponieważ grozi to porażeniem prądem lub pożarem. 0.Serwis. Nie możesz naprawiać rejestratora samodzielnie otwierać, zdejmować obudowy ponieważ jest to niebezpieczne i może spowodować uszkodzenie rejestratora. Serwis urządzenie powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowany personel..bezpieczeństwo. Montaż i ewentualne naprawy urządzenia powinien przeprowadzić jedynie wyspecjalizowany zakład. Zapewni to bezpieczeństwo obsługi, oraz prawidłową pracę urządzenia.

3 Zasady bezpieczeństwa CAUTION RISK OF ELECTRIC SHOCK DO NOT OPEN! CAUTION: TO REDUCE THE RISK OF ELECTRICAL SHOCK, DO NOT OPEN COVERS. NO USER SERVICEABLE PARTS INSIDE. REFER SERVICING TO QUALIFIED SERVICE PERSONNEL. Uwaga! Nie otwierać! Ryzyko porażenia prądem. Uwaga: w celu zminimalizowania ryzyka porażenia prądem elektrycznym- nie otwierać urządzenia. W środku nie ma części możliwych do naprawienia przez użytkownika. W razie awarii proszę wezwać wykwalifikowany personel. W zwiazku z ograniczoną liczba miejsca na obudowie, powyższe ostrzeżenie może znajdować się na spodniej stronie urządzenia. Symbol błyskawicy w trójkącie równobocznym ma na celu użytkownika przed możliwością występowania nieizolowanych przewodów wewnątrz co stwarza duże ryzyko porażenia prądem. ostrzeżenie urządzenia, Symbol wykrzyknika w trójkącie równobocznym ma na celu uświadomienie użytkownikowi istnienia ważnych informacji dotyczących konserwacji (serwisowania), zawartych w dołączonej do urządzenia dokumentacji. Uwaga! Aby zapobiec ryzyku wystąpienia pożaru lub porażenia prądem elektrycznym, nie eksponować urządzeń, które nie są zaprojektowane do urzynku zewnętrznego na działanie deszczu lub wilgoci. Z tylu urządzenia znajduje się gniazdo zasilacza (0-30V DC). Producent nie odpowiada za szkody powstałe na skutek użycia niewłaściwego zasilacza. Producent nie odpowiada za utratę danych spowodowaną awarią dysku twardego.

4

5 Spis treści: Rozdział. Uwagi ogólne:..wstępne instrukcje obsługi i konserwacji sprzętu.2.charakterystyka urządzenia.3.funkcje systemu.4.przykładowa konfiguracja systemu Rozdział 2. Instalacja systemu 2..Wykaz elementów będących w zestawie 2.2.Warunki montażu 2.3.Opis gniazd, przycisków rejestratora i układu anty wstrząsowego 2.4.Akcesoria 2.5.Instalacja HDD 2.6.Połączenia w systemie wejścia i wyjścia wideo wejścia i wyjścia audio wejścia i wyjścia alarmowe 2.7.Włącznie i wyłączanie urządzenia Rozdział 3. Konfiguracja systemu 3..Pilot zdalnego sterowania 3.2.Logowanie do systemu (hasło) 3.3.Funkcje nagrywania Podstawowe parametry systemu Parametry jakości obrazu Nagrywanie wg. Harmonogramu Ustawienia detekcji ruchu Obszar detekcji ruchu 3.4.Przeglądanie materiałów archiwalnych wg. godziny i daty wg. lokalizacji liku wg. alarmu 3.5.Operacje na dysku Formatowanie Zamykanie sesji 3.6.Ustawienia systemu Ustawienia sieciowe Ustawienie daty i czasu Dodawanie nowych użytkowników Kasowanie użytkowników Zmiana hasła Autoryzacja Lista zdarzeń alarmowych 3.7.Aktualizacja oprogramowania 3.8.Wybór wersji językowej

6 Rozdział 4. Obsługa rejestratora 4..Nagrywanie i odtwarzanie Ustawienia nagrywania Ustawienia odtwarzania 4.2.Pozostałe ustawienia Tryb Standby Blokada klawiszy Wersja oprogramowania Kopia zapasowa (backup) Opis OSD Sterowanie głowicami obrotowymi Rozdział 5. Zdalne sterowanie 5.Wstęp 5.2Uruchomienie systemu 5.3Parametry systemu Jakość nagrywania Tryby nagrywania Informacje o dysku Ustawienie czasu Wybór systemu wideo Jakość nagrywania Głowice obrotowe Lista zdarzeń Dodawanie/kasowanie użytkowników Wybór miejsca zapisu obrazów Ściąganie monitorów 5.4Zarządzanie nagraniami zdalne odtwarzanie Index A Specyfikacja techniczna Index B Parametry jakości obrazu Index C Monitorowanie dodatkowych funkcji w pojazdach (opcja) Podłączenie czujników w pojeździe Aktywacja parametrów rejestracji Prędkość Inne Index D Najczęściej zadawane pytania.

7 . Charakterystyka rejestratora. Ogólne informacje Gratulujemy Państwu zakupu cyfrowego rejestratora firmy Sunell. Przed podłączeniem urządzenia prosimy o dokładne przeczytanie instrukcji obsługi, co zdecydowanie ułatwi i skróci czas instalacji i uruchomienia urządzenia. Dołożyliśmy starań, aby instrukcja ta pozwoliła Państwu na szybkie opanowanie wszystkich funkcji rejestratora. (Jeżeli, jednak wykryją Państwo jakieś błędy lub nieścisłości proszę o kontakt: MDVR004 to 4 kanałowy rejestrator mobilny (przeznaczony głównie do montażu w pojazdach) jego konstrukcja została specjalnie wykonana, tak aby wykazywał podwyższoną odporność na drgania i wstrząsy. Ze względu na to, że ma pełnić rolę czarnej skrzynki całe sterowanie i obsługa rejestratora możliwa jest jedynie za pomocą pilota zdalnego sterowania. Takie zabezpieczenie rejestratora (brak przycisków na urządzeniu) umożliwia dostęp do rejestratora tylko osobie upoważnionej. Rejestrator umożliwia rejestrowanie 4 torów wideo z bardzo dużą rozdzielczością, jak i zapis 4 torów audio. Jakość materiałów rejestrowanych jest naprawdę rewelacyjna jakość obrazu DVD..2 Główne cechy urządzenia: stacjonarny rejestrator audio-wideo własny system operacyjny (RTOS) kompresja MPEG, MPEG2, wysoka rozdzielczość graficzny bardzo ładny i prosty w obsłudze interfejs użytkownika zdalny dostęp do rejestratora (pilot, sieć) specjalna konstrukcja zamocowania dysków (układ zmniejszający wibracje i wstrząsy) możliwość wykonania kopii nagrań (Backup) bezpośrednio na HDD lub CDRW wyjmowana kieszeń HDD rejestracja innych parametrów pojazdu.3 Funkcje systemu: Szybki procesor pozwalający na prace rejestratora w czasie rzeczywistym, duża stabilność systemu możliwość równoczesnej rejestracji 4 torów wideo i 4 torów audio (PAL 25 klatek/sek na kanał) synchronizacja obrazów wideo i audio kompresja MPEG, MPEG2 praca w trybie pełny duplex - odtwarzanie bez przerywania nagrywania możliwość zamontowania standardowych dysków 3,5, jak i dysków do komputerów przenośnych 2,5 złącze alarmowe (wej. i wyj.) 9 poziomów jakości obrazu (6 standardowo zapamiętanych i 3 do modyfikacji przez użytkownika). Rozdzielczość VCD, SVCD, DVD. wiele trybów nagrywania (rejestracja w trybie: ciągłym, harmonogramu, detekcji czujników zewnętrznych, detekcji obrazowej) detekcja z obrazu (6 pól detekcji, 9 poziomów czułości) szybkie wyszukiwanie materiałów archiwalnych możliwość wykonania kopii nagrań (Backup) bezpośrednio na HDD lub CDRW wbudowany moduł sieciowy 00Mb Ethernet (sterowanie, podgląd obrazów, backup) automatyczne wyłączenie rejestratora po wyłączeniu silnika pojazdu (odpowiednie połączenieopis w instrukcji) przyjazne menu graficzne (menu w języku angielskim, większa część menu zrobiona w trybie okienkowym.) zabezpieczenie rejestratora hasłem i autoryzacja większości funkcji)

8 zasilanie DC 0-30V (min. 5A) kieszeń i specjalna konstrukcja zamocowania dysków (układ zmniejszający wibracje i wstrząsy) kontrola temperatury (opcja niedostępna) czujniki innych funkcji pojazdu (opcja niedostępna) możliwość zasilania kamer bezpośrednio z rejestratora DC2V/,5A odtwarzanie bezpośrednio z HDD.4. Przykładowa konfiguracja systemu z wykorzystaniem MDVR004 Do rejestratora możemy podłączyć: 4 kamery (lub sygnał z innych źródeł wideo) kamery obrotowe (opcja w obecnej wersji oprogramowania - funkcja niedostępna) 4 moduły audio czujniki (alarmowe) monitor CCTV (CRT, LCD) wejście wideo głośniki aktywne lub wzmacniacz sygnalizatory akustyczne i optyczna (możliwość podłączenia urządzeń samochodowego systemu alarmowego radzimy wykonanie w specjalistycznym warsztacie obsługi) komputera PC (poprzez łącze LAN); dysku HDD, nagrywarki CD-RW, nagrywarki DVD poprzez złącze IDE.

9 2. Instalacja 2. Lista akcesoriów Proszę porównać wszystkie pozycje z listy z zawartością pudeka. Lista akcesoriów: Nr Pozycje Przewód zasilający 2 Śruby mocujące 3 Klucz do dysku Ilość Podkladki antywibracyjne do mocowania rejestratora 4 Podkladki amortyzujące do HDD 4 Instrukcja obsugi Przwód do transmisji danych Listwy instalacyjne Komplet Dodatkowy czujnik 0 2 Czujnik zdalnego sterowania z przewodem (Jack) Przewód A/V Pilot zdalnego sterowania 4 Uwagi Opcja Opcja Opcja baterie zasilające Gdyby czegoś brakowało, proszę skontaktować się ze sprzedawcą. 2.2 Instalacja. Pozycje Opis Elektromagnetyzm Nie wpywa negatywnie na organizm ludzki -30 C ~ 50 C < 90% 86kPa ~ 06kPa 0V ~ 30V DC, 60/50HZ 50W Temperatura pracy Wilgotność Ciśnienie Zasilanie Pobór mocy

10 Uwagi instalacyjne: Wymaga się bezwzględnego przestrzegania poniższych wytycznych podczas instalacji i użytkowania sprzętu.. Napięcie zasilania zawarte jest w granicach 0 ~ 30 V DC. 2. Nie umieszczać sprzętu w wilgotnym otoczeniu oraz nigdy nie dotykać urządzenia oraz przewodów łączących mokrymi rękoma. Nie dopuszczać do rozlania płynów na urządzenie co spowodować mogłoby pożar lub zwarcie. 3. Należy zwrócić uwagę, by urządzenie montowane było w poziomie. Nie należy umieszczać żadnych przedmiotów na urządzeniu. 4. Unikać montażu urządzenia w miejscach pozbawionych wentylacji w celu zapewnienia jego odpowiedniego chłodzenia 5. Nie wystawiać urządzenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz mocnych źródeł światła. Chronić przed wpływem wysokich temperatur i źródeł ciepła. 6. Czyścic i konserwować sprzęt za pomocą miękkiej ściereczki. Nie stosować płynów czyszczących. Inne:. Zaleca się odpięcie urządzenia od źródła zasilania w wypadku nieużywana go przez dłuższy czas. 2. Użytkownik powinien przygotować i zainstalować dysk twardy w urządzeniu. 3. Urządzenie rozpoznaje pojemność przyłączonego dysku automatycznie oraz obsługuje wszystkie typy dysków dostępne na rynku. W przypadku pracy 2 dysków na tym samym interfejsie IDE wymagane jest zastosowanie zworek w celu wyznaczenia dysku MASTER oraz SLAVE). Dyski Maxtor oraz Samsung są sugerowane, jeśli chodzi o aspekt niezawodności i stabilności. 4. W przypadku wystąpienia błędów, poproś o pomoc wykwalifikowanego specjalistę lub zwróć się bezpośrednio do dystrybutora. Nigdy nie pozwól osobom nie posiadającym uprawnień otwierać pokrywy urządzenia. 5. DVR serii MDR są zgodne z Miedzynarodowym Standardem Promieniowania Elektromagnetycznego i gwarantuje brak negatywnego wpływu na na ludzi. 2.3 Jednostka i jej budowa. Panel przedni POWER OFF.... ON POWER RUN HDD ALARM A/ V.Zamek blokujący kieszeń dysku pełniący również funkcję głównego włącznika zasilania. 2.Wyjmowana kieszeń na dysk

11 3.Dodatkowe wyjście do transmisji danych służące do kopiowania (backup) danych na zewnętrzny napęd CD-RW, HDD (specjalny przewód znajduje się w zestawie) 4.Zestaw lampek kontrolnych informujących o stanie pracy rejestratora 5.Odbiornik zdalnego sterowania 6.Wyjście A/V (dodatkowe wyjście A/V do szybkiego podłączenia np. monitora z audio) Na poniższym rysunku pokazano przykładowe funkcje rejestratora dostępne z wykorzystaniem gniazd na panelu przednim. Panel tylny Power s wi t ch VI DEO VI DEO 2 VI DEO 3 VI DEO 4 VI DEO OUT AUDI O AUDI O 2 AUDI O 3 AUDI O 4 SENSOR 4 3 COM 2 COM ALARMIN DC I nput DC Out put AUDI O OUT R/ C GND OUT LAN Y/ C Out OUT2 Y/ C I n. dodatkowy wyłącznik zasilania 2. gniazdo bezpiecznika 3.gniazdo SENSOR - służące do podłączenia dodatkowych sygnałów z czujników samochodowych (wówczas oprócz rejestracji audio/ wideo mogą być monitorowane rejestrowane inne parametry np. Prędkość, 4. gniazdo COM - obecnie gniazdo nie wykorzystywane, w przyszłości wykorzystane będzie do rozbudowy systemu 5. listwa ALARM IN/OUT kolejno od lewej: - 4 wejścia alarmowe skojarzone z kamerą o tym samym numerze - 2 wyjścia alarmowe - RS485 wyjście do sterowania kamer szybkoobrorowych (obecnie funkcja niedostępna) 6. wyjście sygnału wideo (gniazdo typu BNC)

12 7. wyjście sygnału audio (gniazdo typu BNC) 8. wejście sygnału wideo (gniazdo typu BNC) 9. wejście sygnału audio (gniazdo typu BNC) 0. Wyjście sygnału S-Video. gniazdo RJ45 do podłączenia do sieci LAN 2. gniazdo do podłączenia dodatkowego odbiornika zdalnego sterowania 3. listwa do zasilania dodatkowych urządzeń np. kamer DC2V/,5A 4. listwa do podłączenia zasilania do rejestratora DC0-30V Na rysunku pokazano przykładowe funkcje rejestratora dostępne z wykorzystaniem gniazd na panelu tylnym. 2.4 Instalacja akcesoriów. Akcesoria pokazane poniżej: Ant i - vi br at i on cus hi on I ns t al l at i on br acket 2. Umocować podkładki antywibracyjne na szynie mocującej, jak poniżej:

13 3. Na koniec przymocować szynę mocującą z rejestratorem 2.5 Instalacja dysku Ponieważ rejestrator nie ma na stałe wbudowanego dysku, pierwszym krokiem będzie jego instalacja. Mamy możliwość zamontowania maksimum dwóch dysków(mogą to być dyski 3.5 lub 2.5 a). Dysk 3.5. Ustawiamy kluczyk w położenie off, a następnie wyjmujemy kieszeń. 2. Odkręcamy śruby zabezpieczające i otwieramy kieszeń. 3. Instalujemy dysk podłączając taśmę transmisji danych oraz zasilanie. W przypadku, kiedy instalujemy jeden dysk, ustawiamy jego status na master. Jeśli natomiast chcemy zamontować dwa dyski musimy pamiętać, aby status drugiego ustawić na slave (robimy to zgodnie z zaleceniami producenta dysku). 4. Montujemy uszczelki amortyzujące. Następnie przy pomocy śrub znajdujących się w zestawie montujemy dysk. 5. Zamykamy kieszeń, a następnie wsuwamy ją do rejestratora, ustawiając kluczyk w pozycji on.

14 b). Dysk 2.5. Ustawiamy kluczyk w pozycji off. 2. Odkręcamy śruby zabezpieczające i otwieramy kieszeń. 3. Aby zamontować dysk wykorzystujemy dołączony do zestawu adapter. 4. Całość instalujemy w kieszeni na uszczelkach amortyzujących. 5. Zamykamy kieszeń wkręcając śruby zabezpieczające, a następnie wkadamy ją do rejestratora. Należy pamiętać, aby kluczyk ustawić w pozycji on. Rejestrator należy zamontować zgodnie z instrukcją. W miejscu w którym będzie mógł pracować w warunkach zalecanych przez producenta. Zalecane są dyski posiadające 8Mb Cache najlepiej firmy Maxtor o pojemności do 30 GB. Nie oznacza to, że z innymi dyskami rejestrator nie pracuje. Jednak ze względu na stabilność pracy urządzenia proponowane są właśnie te dyski tej firmy. 2.6 Montaż rejestratora POWER OFF ON A/ V out put POW ER RUN HDD ALARM A/ V LCD moni t or Vi deo i nput Vi deo out put * 4 VI DEO VI DEO 2 VI DEO 3 VI DEO 4 VI DEO OUT Power swi t ch AUDI O AUDI O 2 AUDI O 3 AUDI O 4 AUDI O OUT R/ C COM SENSOR Audi o I n Vi deo I n COM ALARMIN LCD moni t or DC I nput DC Out put R/ C GND OUT LAN Y/ C Out OUT2 Y/ C I n

15 Instalację proponujemy powierzyć firmie lub zakładowi zajmującemu się montażem samochodowych radioodtwarzaczy lub warsztatom elektryki samochodowej. Przed wykonaniem pierwszej instalacji proponujemy podłączenie urządzenia w tzw. warunkach domowych, a następnie w samochodzie. Taki montaż pozwoli na zapoznanie się ze sprzętem i skróci czas instalacji.. Odłączyć akumulator w samochodzie.. Zamontować rejestrator w pojeździe, tak, aby zachowane były warunki pracy zalecane przez producenta. 2. Podłączyć kamery i moduły fonii 3 Podłączyć dodatkowy odbiornik pilota (w przypadku, gdy rejestrator nie będzie widział pilota zdalnego sterowania 4. Podłączyć monitor do gniazda w tylnej lub przedniej części rejestratora. 5. Podłączyć czujniki alarmowe i urządzenia wyjściowe do złącza alarmowego. 5. Podłączyć zasilanie DC 0-30V. Oznaczenia przewodów są następujące: - i 4 (czerwony) przewód zasilania () - 3,5, i 6 (czarny) przewód masy (-) - 2 (żółty) przewód zapłonu 6. Sprawdzić poprawność połączeń. 7. Podłączyć akumulator 8. Uruchomić pojazd 9.Uruchomić rejestrator (przełącznik w tylnej części obudowy i przełącznik (kluczyk w przedniej części obudowy) 0. Przeprowadzić konfigurację i ustawić indywidualnie parametry pracy rejestratora. 2.7 Włączenie i wyłączenie urządzenia. Włączenie sprawdź wszystkie połączenia przed podłączeniem zasilania upewnij się, ze system jest prawidłowo zmontowana, wejściowe audio/wideo są odpowiednio podłączone. Upewnij się, czy dysk został odpowiednio zamontowany i podłączony Upewnij się, czy standard urządzeń wideo jest poprawny podłącz przewód zasilania, włącz DVR. Zostanie zapalona dioda i logo rejestratora pojawi się na monitorze. Jeżeli DVR zostanie niewłaściwie wyłączony (zanik napięcia zasilania) podczas gdy jest w trybie nagrywania wróci on do nastaw z przed zaniku napięcia. Nagrywanie będzie kontynuowane. Jeżeli wyłączysz rejestrator który był w trybie nagrywania, przy ponownym włączeniu zacznie on automatycznie nagrywać. 2. Wyłączenie Należy wyłączyć nagrywanie i odtwarzanie (rejestrator powinie być w trybie podglądu on-line). Nie wyłączać rejestratora podczas odtwarzania materiałów, ani podczas rejestracji, jak również gdy wykonujemy operacje w menu rejestratora. Naciśnij przycisk STOP aby wyłączyć nagrywanie lub odtwarzanie, zanim wyłączysz rejestrator Wyłącz również dodatkowe urządzenia podłączone do rejestratora po wyłączeniu rejestratora Odłącz wtyczkę zasilania jeżeli operacja zajmie dużo czasu. Ostrzeżenia: Nie wyłączaj urządzenia kiedy robisz backup, ponieważ nagrania mogą być niepoprawne. Nie wyłączaj urządzenia uaktualniasz oprogramowanie, ponieważ może się to skończyć tym, że rejestrator nie wystartuje. Jeżeli pojawią się problemy proszę skontaktować się z odpowiednim

16 serwisem. 3. Ustawienia systemowe Przed włączeniem rejestratora użytkownik powinien ustawić parametry systemu zgodnie ze swoimi wymaganiami. W przeciwnym razie rejestrator będzie pracował z ustawieniami domyślnymi. Seria rejestratorów mobilnych może być sterowana przez pilota zdalnego sterowania na podczerwień. Pilot może sterować jednym lub kilkoma urządzeniami jednocześnie. Poniżej rysunek pilota SN-RC200: POWER SELECT OSD 0 AU DIO REC ESC EN TE R MENU SN-RC200

17 Główne funkcje klawiszy: Nr Klawisz Opis Sterowanie MENU ESC Wejście do menu urządzenia. Powrót do menu głównego z podmenu 2. Powrót do obrazu podglądu monitoringu z każdego trybu AUDIO Wybór kanału audio lub trybu podglądu/nagrywania/odtwarzania ENTER. OK w menu lub oknie 2. Ustawianie i usuwanie obszaru detekcji ruchu 3. Skrót klawiszowy do sterowania obrotnicami PTZ w trybie monitoringu. Przełącznik formatów wyświetlania obrazu 2. Start/stop automatycznego przemiatania w menu sterowania obrotnicami PTZ. Klawisz kierunkowy góra 2. Sterowanie obrotnicą w górę. Klawisz kierunkowy dół 2. Sterowanie obrotnicą w dół 2. Klawisz kierunkowy lewo 2. Sterowanie obrotnicą w lewo 3. Klawisz funkcyjny kasowania delete. Klawisz kierunkowy prawo 2. Sterowanie obrotnicą w prawo Sterowanie obrazem / Klawisze numeryczne

18 0 Klawisz numeryczny 0. Klawisz numeryczny 2. Symbol,.? itp. 3. Skrót do nagranej sekcji nr.. Klawisz numeryczny Klawisz liter ABC 3. Skrót do nagranej sekcji nr. 2. Klawisz numeryczny Klawisz liter DEF 3. Skrót do nagranej sekcji nr. 3. Klawisz numeryczny Klawisz liter GHI 3. Skrót do nagranej sekcji nr. 4. Klawisz numeryczny Klawisz liter JKL 3. Skrót do nagranej sekcji nr. 5. Klawisz numeryczny Klawisz liter MNO 3. Skrót do nagranej sekcji nr. 6. Klawisz numeryczny Klawisz liter PQRS 3. Skrót do nagranej sekcji nr. 7. Klawisz numeryczny Klawisz liter TUV 3. Skrót do nagranej sekcji nr. 8. Klawisz numeryczny Klawisz liter WXYZ 3. Skrót do nagranej sekcji nr. 9 * Klawisz funkcyjny, współpracuje z klawiszem # # Klawisz funkcyjny, współpracuje z klawiszem * OSD Wyświetlenie okna informacyjnego na ekranie Sterowanie nagrywaniem. Odtwarzanie nagrań z bieżącego kanału 2. Powrót do normalnego odtwarzania z przyśpieszonego FF i spowolnionego RW 3. Odtwarzanie klatka po klatce w trybie PAUSE 4. Ustawianie ostrości focus - dla obiektywu sterowanego

19 . Odtwarzanie przyśpieszone FF x, 2x, 4x, 8x 2. Ustawianie ostrości focus dla obiektywu sterowanego. Odtwarzanie spowolnione RW x, 2x, 4x, 8x 2. Ustawianie zbliżenia zoom dla obiektywu sterowanego. Przejście do następnej nagranej sekcji 2. Ustawianie przesłony iris dla obiektywu sterowanego. Przejście do poprzedniej nagranej sekcji 2. Odwołanie punktu ustawienia obrotnicy preset. Zatrzymanie nagrywania bieżącego kanału 2. Zatrzymanie odtwarzania 3. Zerowanie wyjść alarmowych 4. Ustawianie oddalenia zoom - dla obiektywu sterowanego. Pauza zatrzymuje bieżące odtwarzanie 2. Ustawianie przesłony iris - dla obiektywu sterowanego REC. Ręczne uruchomienie rejestarcji bieżącej 2. Zachowanie punktu ustawienia obrotnicy preset dla bieżącego kanału 3. Pilot zdalnego sterowania. Każda operacje wykonana pilotem zostanie odczytana przez obsługiwany aktualnie rejestrator. Każde naciśnięcie klawiszów pilota powoduje, że dioda RUN znajdująca się na przednim panelu urządzenia, zaczyna szybko mrugać a rejestrator wykonuje określone czynności jak odtwarzanie, nagrywanie itp. 2. Kluczowe zagadnienia obsługi wielorejestratorowej Każde urządzenie musi mieć przyporządkowany adres, którym pilot będzie je rozróżniał. Adres ten należy zdefiniować w następujący sposób: Metoda zdefiniowania adresu (inne rejestratory powinny być w tym czasie wyłączone) Krok. Wcisnąć SELECT Krok 2. Wcisnąć * Krok 3. Wcisnąć dwa klawisze numeryczne jeden za drugim (od 0 do 99) Krok 4. Wcisnąć SELECT Po poprawnym zakończeniu powyższej operacji dioda POWER na panelu przednim będzie migać przez chwilę informując, że definiowanie adresu przebiegło pomyślnie. 3. Adres każdego urządzenia musi być inny. Należy zauważyć, że każde urządzenie, które jest włączone pierwszy raz odpowie na instrukcje pilota, tak więc instrukcja wysłana z pilota zadziała na wszystkich tych urządzeniach jednocześnie. Jeżeli ma zadziałać tylko jedno urządzenie spośród kilku działających, należy wykorzystać wybieranie adresu poszczególnych rejestratorów. Dla każdego urządzenia, które posiada zdefiniowany własny adres, użytkownik może wybrać

20 określony adres i sterować tylko tym rejestratorem. Należy wówczas wykonać określone czynności: Krok. Wcisnąć SELECT Krok 2. Wcisnąć dwa klawisze numeryczne jeden za drugim (od 0 do 99) Krok 3. Wcisnąć SELECT Po poprawnym zakończeniu powyższej operacji dioda POWER na panelu przednim będzie migać przez chwilę informując, że wybranie adresu przebiegło pomyślnie. Kolejne naciśnięcia klawiszy pilota powodują, że tylko rejestrator, którego adres został wybrany, reaguje na wydawane polecenia. Miganie diody RUN oznacza odebranie polecenia przez urządzenie. 4. W przypadku, gdy chcemy, aby wszystkie urządzenia obsługiwane przez pilota reagowały na wydawane polecenia należy procedurę rozpocząć od wyłączenia i włączenia urządzeń z pilota, a następnie: Krok. Wcisnąć SELECT Krok 2. Wcisnąć dwa razy klawisz 0 (adres 00) Krok 3. Wcisnąć SELECT Po poprawnym zakończeniu powyższej operacji dioda POWER na panelu przednim będzie migać przez chwilę informując, że wybranie adresu przebiegło pomyślnie. Następnie wszystkie rejestratory będą odpowiadały równocześnie na wydawane polecenia. Powrót do sterowania jednym, konkretnym urządzeniem następuje po wykonaniu procedury wybrania adresu tego rejestratora. 5. Tryb czuwania Aby wprowadzić rejestrator w tryb czuwania należy nacisnąć klawisz POWER, urządzenie przestanie pracować, a dioda POWER na przednim panelu będzie mrugać. Ponowne wciśnięcie klawisza POWER wznawia działanie rejestratora. 3.2 Logowanie Logowanie Aby móc korzystać z urządzenia użytkownik musi zalogować się, podając nazwę użytkownika i hasło. Występują dwa typu użytkowników: supervisor i operator. Wyższy priorytet ma supervisor, który może modyfikować hasło operatora jak i dodawać lub usuwać zwykłego użytkownika z uprawnieniami operatora. I nput Pas s wor d Us er Name: Super vi sor Pas s wor d: **** OK Cancel Początkowe hasło dla użytkownika supervisor to 234. Wskazana jest zmiana tego hasła na inne po uruchomieniu systemu. Jeżeli złe hasło zostanie podane trzykrotnie, rejestrator uruchomi alarm i klawiatura zostanie zablokowana do czasu wprowadzenia poprawnego hasła.

21 Menu Podczas używania menu wciśnięcie klawiszy strzałek przesuwa wskaźnik po kolejnych pozycjach menu. Wciśnięcie ENTER lub č powoduje wejście do podmenu. Klawisz ESC lub ç powraca do menu głównego. W oknach dialogowych wciśnięcie klawiszy strzałek é i ę przesuwa wskaźnik po kolejnych pozycjach okna, natomiast klawisze strzałek ç i č pozwalają na wybór różnych opcji z danego pola. Klawisz ENTER potwierdza wybór, ESC anuluje wprowadzone modyfikacje. Format menu głównego, dostępnego po wciśnięciu klawisza MENU: Set up Recor der Recor d Sear ch Di s k Oper at i on Sys t em Set up Updat e Language 3.3 Ustawienia nagrywania Po wybraniu w menu opcji Recorder otrzymujemy następujące menu nagrywania: Set up Common Vi deo Qual i t y Recor d Schedul e Mot i on Det ect i on Set up Set up Ar ea Al ar m Set up Ustawienie parametrów głównych Po wybraniu opcji Commom otrzymujemy następujące okno dialogowe: Set up Common Par amet er Over wr i t e Of f Vi deo Sys t em PAL Di s pl ay Ti me On Di s pl ay Ti t l e Of f Si ngl e- ch Recor d On Beeper Of f OK Cancel Overwrite: włączenie/wyłączenie opcji automatycznego nadpisywania dysku po zapełnieniu. Video system: PAL lub NTSC. Domyślnie ustawiony jest system PAL. Single chanel record: Włączenie/wyłączenie trybu nagrywania jednego kanału wideo. Display time: Włączenie/wyłączenie wyświetlania aktualnego czasu na ekranie. Jeżeli czas jest

22 włączony, zostanie on również zapisany na rejestrowanym obrazie. Buzzer: włączenie/wyłączenie brzęczka systemowego Ustawianie parametrów jakości obrazu wideo Po wybraniu opcji Video Quality otrzymujemy następujące okno dialogowe: Set up Recor der Vi deo Qual i t y Def aul t Compr es s Audi o 224K Vi deo Audi o CHs 0CHs Res ol ut i on Qual i t y Di s k Us age 605 MPEG 52K VCD M/ hour OK Cancel Parametry jakości obrazu video: Dostępnych jest 6 domyślnych ustawień jakości wideo oraz 3 ustawienia do zdefiniowania przez użytkownika. Audio Video Rozdziel czość MPEG 2K 52K VCD MPEG2 2K 2000K SVCD MPEG2 2K 2500K DVD MPEG2 2K 3000K DVD MPEG2 2K 3500K DVD MPEG2 2K 4000K DVD Kompresja Default Default 2 Default 3 Default 4 Default 5 Default 6 Liczba rejestro Miejsce wanych zajmowane kanałów na dysku Audio MB/godz 555 MB/godz 604 MB/godz 878 MB/godz 928 MB/godz 977 MB/godz 098 MB/godz 47 MB/godz 97 MB/godz 38 MB/godz 367MB/godz 46 MB/godz 538 MB/godz 587 MB/godz 636 MB/godz 757 MB/godz 807MB/godz 856 MB/godz Kodowanie: spośród norm kodowania video użytkownik wybrać może CIF lub D. Przy wyborze CIF prędkość bodowa powinna być ustawiona między 500K a 500K, a rozdzielczość ustawiona na VCD. Przy wyborze D prędkość bodowa ustawiona powinna być między 000K a 6000K. Rozdzielczość natomiast powinna być ustawiona na DVD. Audio: Użytkownik może wybierać stopień kompresji spośród: 96K, 2K, 28K, 60K, 92K, 224K, 256K, 320 oraz 384K.

23 Video: Szerokość strumienia video zależy od jakości. Im szerszy trumien video, tym obraz lepszej jakości oraz większa ilość miejsca na HDD potrzebnego do jego zapisu. Kanały Audio: Użytkownik może wybierać między nagrywaniem bez dźwięku oraz dźwiękiem 2 lub 4 kanałowym. UWAGA: W przypadku nagrywania 2 kanałowego urządzenie rejestruje dźwięk z kanału i 2. Rozdzielczość: Użytkownik może wybierać między CIF, 2/3D oraz D, których parametry pokazuje poniższa tabela: parametry CIF 2/3D D PAL 352x x x576 NTSC 352x x x480 system rozdzielczość Jakość obrazu (od do 6) jest domyślnie ustawiana przez producenta. Użytkownik ma możliwość zmiany jedynie dźwięku. Urządzenie daje możliwość zdefiniowania 3 ustawień dźwięku, obrazu, kanałów audio, rozdzielczości oraz zajętości dysku. Szybkość kodowania rejestrowana jest jako AudioVideo, np. strumień nagrywania dla ustawienia fabrycznego wynosi 224K dla Audio oraz 52K dla Video. Im szerszy jest strumień nagrywania, tym więcej przestrzeni wymagane jest do jego zapisu, co przekłada się na mniejszy czas zapisu na dysku. Użytkownik powinien sam, wedle swoich potrzeb dokonać wyboru jakości rejestrowanego obrazu i dźwięku. Nagrywanie programowane Funkcja programowalnego nagrywania włącza i wyłącza nagrywanie o czasie określonym przez użytkownika. Wybierz schedule z menu - na ekranie pojawi się następujące okienko: Tabl e Type St ar t Ti me Daily St op Ti me Qual i t ytype Default Every Monday Default 2 Monthly Default 3 Only Once Default 4 Add Del et e OK Liczba zdefiniowanych record'ów jest nieograniczona. Strzałki w lewo i w prawo służą przeglądaniu zaprogramowanych wpisów, natomiast strzałka w dół służy dodawaniu, kasowaniu oraz potwierdzaniu ( OK ).

CYFROWY REJESTRATOR WIDEO 4-/8-/16-/KANAŁOWY

CYFROWY REJESTRATOR WIDEO 4-/8-/16-/KANAŁOWY CYFROWY REJESTRATOR WIDEO 4-/8-/16-/KANAŁOWY DR4H-DVD / DR8H-DVD / DR16H-DVD UWAGA! Przy doborze dysków twardych należy stosować się do listy dysków kompatybilnych, zawartej w niniejszej instrukcji obsługi.

Bardziej szczegółowo

Odtwarzacz Multimedialny. Mede8er MED800x3D. Instrukcja użytkownika

Odtwarzacz Multimedialny. Mede8er MED800x3D. Instrukcja użytkownika Odtwarzacz Multimedialny Mede8er MED800x3D Spis treści 1. Wprowadzenie... 5 1.1. Modele... 5 1.2. Warunki bezpiecznego użytkowania... 5 1.3. Gwarancja rozszerzona i ograniczenia gwarancji... 6 1.4. Zastrzeżone

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Thecus N2200 Combo NAS FW v3.00.05 Instrukcja użytkownika Znaki firmowe oraz prawa autorskie. Thecus oraz wszystkie nazwy produktów producenta, są zarejestrowanymi i zastrzeżonymi znakami firmy Thecus

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi rejestratora TruVision TVN 20

Instrukcja obsługi rejestratora TruVision TVN 20 Instrukcja obsługi rejestratora TruVision TVN 20 P/N 1070712B-PL REV 1.00 ISS 18SEP12 Copyright Znaki towarowe i patenty Producent Certyfikat Zgodność z przepisami FCC Zgodność ACMA Dyrektywy Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi rejestratora TruVision DVR 11

Instrukcja obsługi rejestratora TruVision DVR 11 Instrukcja obsługi rejestratora TruVision DVR 11 P/N 1072595C-PL REV 1.0 ISS 07MAY13 Copyright Znaki towarowe i patenty Producent Certyfikaty Zgodność z przepisami FCC Dyrektywy Unii Europejskiej 2013

Bardziej szczegółowo

OSTRZEŻENIE!!! PAMIĘTAJ, ŻE: UWAGA

OSTRZEŻENIE!!! PAMIĘTAJ, ŻE: UWAGA OSTRZEŻENIE!!! Odbiorniki kablowe Ferguson umożliwiają nagrywanie na zewnętrznych dyskach twardych HDD oraz pamięciach flash (pendrive). Jakkolwiek prawidłowe działanie nagrywania uzależnione jest od rodzaju

Bardziej szczegółowo

OLE40350TI-B PL IT PT MANUAL DE INSTRUÇÕES TELEWIZOR 40 DVB-T/-C-S2 // 40 TELEVISIONE DVB-T/-C-S2 // 40 TELEVISÃO DVB-T/-C-S2 INSTRUKCJA UZYTKOWNIKA

OLE40350TI-B PL IT PT MANUAL DE INSTRUÇÕES TELEWIZOR 40 DVB-T/-C-S2 // 40 TELEVISIONE DVB-T/-C-S2 // 40 TELEVISÃO DVB-T/-C-S2 INSTRUKCJA UZYTKOWNIKA OLE40350TI-B TELEWIZOR 40 DVB-T/-C-S2 // 40 TELEVISIONE DVB-T/-C-S2 // 40 TELEVISÃO DVB-T/-C-S2 PL IT INSTRUKCJA UZYTKOWNIKA ISTRUZIONI PER L USO PT MANUAL DE INSTRUÇÕES Zawartość Informacje dotyczące

Bardziej szczegółowo

Rejestrator cyfrowy Seria QDVH (QDVH08 / QDVH16) Instrukcja instalacji i obsługi. ul. Jutrzenki 94, 02-230 Warszawa, www.volta.com.

Rejestrator cyfrowy Seria QDVH (QDVH08 / QDVH16) Instrukcja instalacji i obsługi. ul. Jutrzenki 94, 02-230 Warszawa, www.volta.com. (QDVH08 / QDVH16) ul. Jutrzenki 94, 02-230 Warszawa, www.volta.com.pl 1 QDVH 08 / QDVH 16 Sygnał wideo Wejścia 8 BNC 75 Ohm / 16 BNC 75 Ohm Wyjścia 8 BNC 75 Ohm (przelotowe) / BRAK Tor audio Wejścia/wyjścia

Bardziej szczegółowo

Sieciowy odtwarzacz płyt Blu-Ray 3D / płyt DVD

Sieciowy odtwarzacz płyt Blu-Ray 3D / płyt DVD INSTRUKCJA OBSŁUGI Sieciowy odtwarzacz płyt Blu-Ray 3D / płyt DVD Proszę dokładnie przeczytać ten podręcznik przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia i zachować go na przyszłość. BP430/BP430N P/NO : MFL67475831_1.0

Bardziej szczegółowo

FUNAI BRAND NEW PRODUCT LOGO (revised edition 1,APR.,2010 40FDI7555 POLSKI

FUNAI BRAND NEW PRODUCT LOGO (revised edition 1,APR.,2010 40FDI7555 POLSKI FUNAI BRANDNEW PRDUCT LG (revised edition 1,APR.,2010 40FDI7555 PLSKI Spis treści Informacje o bezpieczeństwie... 2 Pierwsze użycie... 3 Komunikaty, funkcje i akcesoria... 3 Podłączanie zasilania... 4

Bardziej szczegółowo

Odtwarzacz lampowy NW T. (Music Network Transport z przetwornikiem A/D) Instrukcja Obsługi

Odtwarzacz lampowy NW T. (Music Network Transport z przetwornikiem A/D) Instrukcja Obsługi Odtwarzacz lampowy NW T (Music Network Transport z przetwornikiem A/D) Instrukcja Obsługi WSTĘP Gratulujemy zakupu odtwarzacza NW-T firmy Ayon Audio. Zapoznanie się z instrukcją obsługi pozwala Państwu

Bardziej szczegółowo

Sieciowy odbiornik stereo DTM-40.4. Instrukcja obsługi. Integra

Sieciowy odbiornik stereo DTM-40.4. Instrukcja obsługi. Integra Sieciowy odbiornik stereo DTM-40.4 Instrukcja obsługi Integra Dziękujemy za zakup odbiornika Integra. Proszę dobrze zapoznać się z nieniejszą instrukcją zanim dokonacie Państwo podłączeń i włączenia jednostki.postępowanie

Bardziej szczegółowo

xxhfl3xx9 xxhfl5xx9 xxhfl7xx9

xxhfl3xx9 xxhfl5xx9 xxhfl7xx9 xxhfl3xx9 xxhfl5xx9 xxhfl7xx9 Spis treści 10.1 Lista źródeł 46 10.2 Z trybu gotowości 46 10.3 EasyLink 46 1 Instalacja 4 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 Przeczytaj wskazówki dotyczące bezpieczeństwa 4 Podstawa telewizora

Bardziej szczegółowo

LS-14/LS-12 SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA OBSŁUGI REJESTRATOR DŹWIĘKU PCM

LS-14/LS-12 SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA OBSŁUGI REJESTRATOR DŹWIĘKU PCM REJESTRATOR DŹWIĘKU PCM LS-4/LS- Rejestrator dźwięku PCM Rejestrator dźwięku PCM SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA OBSŁUGI Zahvaljujemo na kupnji Olympus digitalnog diktafona. Prosimy o przeczytanie niniejszej instrukcji

Bardziej szczegółowo

Asmax GIGA NAS Print Serwer

Asmax GIGA NAS Print Serwer Asmax GIGA NAS Print Serwer Instrukcja obsługi Nowości, dane techniczne http://www.asmax.pl Sterowniki, firmware ftp://ftp.asmax.pl/pub/sterowniki Instrukcje, konfiguracje ftp://ftp.asmax.pl/pub/instrukcje

Bardziej szczegółowo

POLSKI. W skład zestawu XL-HF401PH wchodzi XL-HF401PH (urządzenie główne) i CP-HF401H (system kolumn).

POLSKI. W skład zestawu XL-HF401PH wchodzi XL-HF401PH (urządzenie główne) i CP-HF401H (system kolumn). CD/USB NETWORK W skład zestawu XL-HF401PH wchodzi XL-HF401PH (urządzenie główne) i CP-HF401H (system kolumn). Wprowadzenie Dziękujemy za zakup wieży firmy SHARP. Żeby zapewnić prawidłową pracę opisywanego

Bardziej szczegółowo

WERSJA POLSKA. Instrukcja obsługi User Guide LG-V490. www.lg.com MFL68624816 (1.0)

WERSJA POLSKA. Instrukcja obsługi User Guide LG-V490. www.lg.com MFL68624816 (1.0) WERSJA POLSKA E N G L I S H Instrukcja obsługi User Guide LG-V490 MFL68624816 (1.0) www.lg.com UWAGA! Pamiętaj, że tablet LG-V490 często wykorzystuje połączenia danych. Wykup u swojego Operatora stosowny

Bardziej szczegółowo

Kamera wideo wysokiej rozdzielczości (HD)

Kamera wideo wysokiej rozdzielczości (HD) Instrukcja obsługi Kamera wideo wysokiej rozdzielczości (HD) Nr modelu HC-V270 HC-V260 Przed przystąpieniem do eksploatacji opisywanego produktu należy dokładnie przeczytać niniejsze zalecenia i zachować

Bardziej szczegółowo

Komputer firmy Acer serii Aspire S3. Podręcznik użytkownika

Komputer firmy Acer serii Aspire S3. Podręcznik użytkownika Komputer firmy Acer serii Aspire S3 Podręcznik użytkownika 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. Podręcznik użytkownika Komputer firmy Acer serii Aspire S3 Wydanie oryginalne: 02/2012 Oznaczenie modelu: Numer

Bardziej szczegółowo

Rejestrator dźwięku Tascam DR-40

Rejestrator dźwięku Tascam DR-40 Rejestrator dźwięku Tascam DR-40 Instrukcja obsługi Urządzenie posiada numer seryjny zlokalizowany na dolnym panelu. Zapisz go i zachowaj. Nr seryjny: Strona 1 z 124 WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA 1.

Bardziej szczegółowo

LC-40LE540E / LC-46LE540E LC-40LE541E / LC-46LE541E LC-40LE542E / LC-46LE542E

LC-40LE540E / LC-46LE540E LC-40LE541E / LC-46LE541E LC-40LE542E / LC-46LE542E PIN TINS-F509WJZZ 12P04-PL-NG HRVATSKI SRPSKI SLOVENŠČINA POLSKI MAGYAR ČESKY SLOVENSKY УКРАЇНСЬКА EESTI LATVISKI LIETUVIŠKAI ΕΛΛΗΝΙΚΑ Tiskano u Poljskoj Štampano u Poljskoj Tiskano v Poljska Wydrukowano

Bardziej szczegółowo

F@ST 3764. Instrukcja obsługi

F@ST 3764. Instrukcja obsługi F@ST 3764 Instrukcja obsługi Sagemcom nieustannie śledzi rozwój technologiczny i wciąż stara się ulepszać swoje produkty, aby umożliwić klientom korzystanie w pełni z ich możliwości. W związku z tym firma

Bardziej szczegółowo

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów SPIS TREŚ CI Ważne informacje 3 Informacje podstawowe 5 Bezpieczeństwo i wygoda... 5 Środki ostrożności... 5 Zalecenia zdrowotne... 5 Poznawanie komputera...

Bardziej szczegółowo

Odtwarzacz płyt Blu-ray Disc /DVD

Odtwarzacz płyt Blu-ray Disc /DVD 4-418-507-11(2) (PL) Odtwarzacz płyt Blu-ray Disc /DVD Instrukcje obsługi Podłączanie i ustawienia Odtwarzanie Internet Nastawienia i regulacje Informacje dodatkowe BDP-S790 OSTRZEŻENIE Aby zmniejszyć

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Nokia C3 00

Instrukcja obsługi Nokia C3 00 Instrukcja obsługi Nokia C3 00 Wydanie 4.0 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 4 Pomoc techniczna 5 Krótko o urządzeniu Nokia C3 5 Główne cechy i funkcje 5 Klawisze i części 5 Wprowadzenie 7 Wkładanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. Przygotowania do użycia projektora. Rzutowanie obrazu. Wyświetlanie obrazów z urządzenia pamięci USB lub aparatu cyfrowego

Instrukcja obsługi. Przygotowania do użycia projektora. Rzutowanie obrazu. Wyświetlanie obrazów z urządzenia pamięci USB lub aparatu cyfrowego Instrukcja obsługi Przygotowania do użycia projektora Rzutowanie obrazu Wyświetlanie obrazów z urządzenia pamięci USB lub aparatu cyfrowego Korzystanie z projektora przy użyciu sieci Zmiana ustawień projektora

Bardziej szczegółowo

Aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne używanie tego urządzenia, przed użyciem należy przeczytać Informacje o bezpieczeństwie w tym podręczniku.

Aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne używanie tego urządzenia, przed użyciem należy przeczytać Informacje o bezpieczeństwie w tym podręczniku. Aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne używanie tego urządzenia, przed użyciem należy przeczytać Informacje o bezpieczeństwie w tym podręczniku. Informacje o Instrukcji obsługi Urządzenie zostało dostarczone

Bardziej szczegółowo

My Book. World Edition Instrukcja Obsługi. Jedno- i dwudyskowe sieciowe systemy pamięci masowej

My Book. World Edition Instrukcja Obsługi. Jedno- i dwudyskowe sieciowe systemy pamięci masowej My Book World Edition Instrukcja Obsługi Jedno- i dwudyskowe sieciowe systemy pamięci masowej Ważne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa 1. Należy stosować się do wszystkich ostrzeżeń i instrukcji umieszczanych

Bardziej szczegółowo

Network Speaker. Instrukcja obsługi. Informacje i czynności wstępne Połączenia sieciowe

Network Speaker. Instrukcja obsługi. Informacje i czynności wstępne Połączenia sieciowe Network Speaker Instrukcja obsługi Informacje i czynności wstępne Połączenia sieciowe Słuchanie muzyki przez sieć domową Korzystanie z produktów multiple-room firmy Sony Pozostałe informacje Rozwiązywanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi urządzenia Nokia X2 00

Instrukcja obsługi urządzenia Nokia X2 00 Instrukcja obsługi urządzenia Nokia X2 00 Wydanie 1.1 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 4 Informacje ogólne 5 Kilka słów o urządzeniu 5 Usługi sieciowe 5 Pamięć współdzielona 6 Kody dostępu 6 Aktualizacje

Bardziej szczegółowo