AUKCJA NR 13 malarstwo, grafika

Download "AUKCJA NR 13 malarstwo, grafika"

1 Salon Antykwaryczny NAUTILUS AUKCJE AUKCJA NR 13 malarstwo, grafika Wystawa przedaukcyjna 8 II - 11 II 2006 Salon Antykwaryczny Nautilus ul. św. Tomasza 8, Kraków Aukcja Sobota, 11 II 2006, godz. 12 oo Salon Antykwaryczny Nautilus ul. św. Tomasza 8, Kraków

2 Salon Antykwaryczny Michał Maksymiuk, Maciej Żywolewski ul. św. Tomasza Kraków tel.: fax: kom.: ; nautilus@antique.com.pl BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW Nr konta: OPRACOWANIE: Michał Maksymiuk, Roman Marcinek, Maciej Żywolewski SKŁAD, ZDJĘCIA: Maciej Żywolewski DRUK: ul. J. Lea Kraków tel fax Na okładce: fragmenty pozycji 12 i 159 Copyright Salon Antykwaryczny Nautilus 2006

3 Regulamin: 1. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki, przedmioty o wartości artystycznej i historycznej, oddane w komis lub będące własnością Salonu Antykwarycznego NAUTILUS. 2. Ceny podane w katalogu są cenami wywołania. 3. Prowadzący aukcję ustala tzw. postąpienie w licytacji i ma prawo do dowolnego rozdzielania lub łączenia obiektów wystawionych do sprzedaży, zmiany kolejności licytowanych przedmiotów oraz do ich wycofania z aukcji bez podania przyczyny. 4. Aukcjoner w imieniu Salonu Antykwarycznego NAUTILUS ma prawo zaproponować do sprzedaży przedmioty, których nie ma w katalogu. 5. W przypadku uzasadnionego sprzeciwu, co do oferty kończącej licytację wyrażonego przez uczestnika licytacji bezpośrednio po jej zakończeniu, prowadzący aukcję ma prawo do ponownego przeprowadzenia licytacji lub do jej kontynuowania. 6. Do udziału w licytacji upoważnione są również osoby, które złożyły pisemne polecenie kupna najpóźniej na 24 godz. przed rozpoczęciem licytacji. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za właściwą realizację zleceń pisemnych, które napłynęły po tym terminie. 7. W zamówieniach pisemnych prosimy podać: nr pozycji w katalogu, nazwisko autora, pierwsze słowo tytułu oraz najwyższą oferowaną cenę (limit). Wysokość limitów oraz nazwiska osób lub nazwy instytucji biorących udział w licytacji drogą korespondencyjną są informacjami poufnymi. W imieniu tych osób i instytucji w licytacji będzie uczestniczył upoważniony przedstawiciel Salonu Antykwarycznego NAUTILUS. 8. W przypadku takich samych ofert pisemnych, decyduje kolejność ich doręczenia. Gdy w trakcie licytacji najwyższą zgłoszoną ofertą jest oferta pocztowa, zakup przedmiotu następuje za wylicytowaną cenę, która może być niższa od kwoty pocztowej. Jeżeli są conajmniej dwie oferty pocztowe na ten sam obiekt, aukcjoner może rozpocząć licytację od maksymalnego limitu przedostatniej oferty pocztowej powiększonego o jedno postąpienie (licytacja dla zwycięskiej oferty pocztowej). 9. Nabywcą przedmiotu staje się osoba oferująca najwyższą cenę. 10. Biblioteka Jagiellońska i Biblioteka Narodowa mają prawo pierwokupu po cenach wylicytowanych. 11. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wykluczenia z aukcji osób, które nie wywiązały się z przyjętych zobowiązań. 12. Do wylicytowanej kwoty Salon Antykwaryczny NAUTILUS dolicza 6 %. 13. Zakupione pozycje mogą zostać wysłane pocztą: * dla instytucji - kredytowo * dla osób prywatnych - za pobraniem bankowym (doliczając opłaty za wartość przesyłki wg taryfy pocztowej). 14. Osoby odbierające pozycje osobiście zobowiązane są wykupić je w ciągu 7 dni od daty aukcji. Po tym terminie naliczane będą ustawowe odsetki. 15. Płatników podatku VAT prosimy o wcześniejsze podanie numeru NIP. 16. Nabywca może w terminie 14 dni od dnia aukcji odstąpić od umowy kupna w przypadku, gdy opis katalogowy pozycji w sposób ewidentny odbiega od stanu faktycznego. W sprawach spornych roszczenia nabywcy zostaną uwzględnione po dostarczeniu przez niego wiarygodnej ekspertyzy w tym terminie. 17. Organizator, z zastrzeżeniem punktu 17, nie ponosi odpowiedzialności za kryte wady fizyczne wady prawne licytowanych pozycji, co nie wyłącza roszczeń wobec sprzedającego.

4 Spis treści: I. Malarstwo poz II. Grafika i rysunek, XVI-XIX wiek poz III. Grafika i rysunek, XX i XXI wiek poz

5 I. Malarstwo: 2. Tepa Franciszek ( ) Uczeń K. Maszkowskiego we Lwowie, F. Waldmüllera w Wiedniu, W. Kaulbacha w Monachium i Ary Scheffera w Paryżu. Był członkiem monachijskiego Kunstvereinu. Sławę przyniosły mu olejne pejzaże, sceny rodzajowe i portrety. Posługiwał się także techniką akwareli. Popularny w swoich czasach, uważany był za jednego z najlepszych lwowskich artysów-malarzy. 1. Tondos Stanisław ( ) Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (uczeń W. Łuszczkiewicza i J. Matejki) oraz w Wiedniu i Monachium. Malował głównie akwarele przedstawiające widoki i zabytki Krakowa. Reprezentował nurt w malarstwie wywodzący się od A. Gryglewskiego i Fabijańskich. Malował także widoki zabytków Wiednia, Monachium, Pragi i Wenecji. Wraz z Juliuszem Kossakiem opracował album Klejnoty miasta Krakowa. Dwadzieścia cztery widoki w chromolitografiach. Współpracował z W. Kossakiem przy stworzeniu cyklu Kościół Mariacki w Krakowie. Kierownik artystyczny czasopisma Świat. Wystawiał w TPSP w Krakowie i Salonie Krywulta w Warszawie. Tatry, połowa XIX w. olej, tektura, wym.: 27,5 x 37,5 cm, n/s. Na odwrocie napis oł.: F. Tepa i piórkiem: Kupiony od Tekli Tepowej Dawna zabudowa Kazimierza. Domostwa Oppidum Judaeorum, w tle widok na kościół Bożego Ciała, 1892 akwarela, gwasz, papier, wym.: 40 x 65,5 cm, sygn. p.d.: Tondos. Obraz wystawiany: Kraków w malarstwie Tondosa, maj-wrzesień 1971 w Muzeum Historycznym m. Krakowa. Postaci na obrazie zapewne malowane przez J. Kossaka. Artyści na przełomie lat 80. i 90. współpracowali: Tondos malował architekturę, a Kossak sylwetki ludzi Malarstwo 5

6 4. Rychter-Janowska Bronisława ( ) Malarka. Studiowała w akademii monachijskiej, w akademii florenckiej w Rzymie i u J. Stanisławskiego. Od ok prowadziła prywatną szkołę malarstwa w Starym Sączu. Należała do Związku Artystek Polskich we Lwowie. Malowała krajobrazy (Pejzaż włoski), sceny rodzajowe (Święcone na wsi we dworze), portrety (Melancholik), ale przede wszystkim zasłynęła z drobnych obrazków przedstawiających typowe polskie dwory z kolumnowymi gankami oraz intymne, stylowe wnętrza (Dwór w Prusach). Wiejska zagroda, przed 1929 olej, tektura, wym.: 23 x 32,5 cm, sygn. l.d.: B. Rychter-Janowska. Na odwrocie opis obrazu z epoki: 13) Bronisława Rychter-Janowska, Wieś w łowickiem, cena 160 złotych oraz pieczątka zgłoszeniowa TPSP Batowski-Kaczor Stanisław ( ) Studiował w krakowskiej SSP u W. Łuszczkiewicza i F. Cynka, następnie na Akademiach: wiedeńskiej i monachijskiej. W latach 90. przebywał w Paryżu, we Włoszech, podróżował do Hiszpanii, Maroka i na Krym. Był współzałożycielem lwowskiego Stowarzyszenia Artystów Młoda Sztuka. W latach prowadził we Lwowie własną szkołę artystyczną. Malował obrazy historyczne, batalistyczne, religijne, pejzaże i portrety, zajmował się ilustracją, projektował malowidła ścienne i witraże, m.in. do lwowskiej katedry łacińskiej. Ilustrował Trylogię H. Sienkiewicza, Mazepę i Jana Bieleckiego J. Słowackiego. Na Podolu, 1940 olej, sklejka, wym.: 61 x 38 cm, sygn. l.d.: S. Batowski Na odwrocie oł.: Stanisław Batowski: Na Podolu

7 5. Kamocki Stanisław ( ) Malarz i grafik; prof. ASP w Krakowie. Studiował w krakowskiej SSP (m.in. u L. Wyczółkowskiego, J. Stanisławskiego, J. Malczewskiego), potem otrzymał stypendium na wyjazd do Paryża i Włoch. Wielokrotnie wyjeżdżał na plenery, głównie w góry, gdzie z upodobaniem malował pola, łąki, wiejskie domy i kościoły. We wczesnej fazie twórczości wzbogacał swoje pejzaże o treści filozoficzne, odpowiadające młodopolskim nastrojom. Był wrażliwym obserwatorem przyrody. Malował szerokimi pociągnięciami pędzla, z wykorzystaniem bogatej gamy nasyconych kolorów. W czasie II wojny światowej wykładał w szkole sztuki ludowej w Zakopanem. Był m.in. członkiem Tow. Artystów Pol. Sztuka, wiedeńskiej Secesji ( ). Zajmował się też litografią, wykonywał dekoracje do przedstawień kabaretu Zielony Balonik. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych pejzażystów ze szkoły J. Stanisławskiego. Pejzaż wiejski, ok olej, tektura, wym.: 36 x 50 cm, n/s. Na odwrocie potwierdzenie autentyczności Stefanii i Piotra Pochwalskich Pautsch Fryderyk ( ) Studiował prawo na uniwersytecie we Lwowie, kształcił się na ASP w Krakowie u L. Wyczółkowskiego, a potem w Académie Julian w Paryżu u J.P. Laurensa. Od 1906 mieszkał we Lwowie, skąd często wyjeżdżał na Huculszcyznę; 1910 odbył podróż do Włoch. W latach był prof. w Akademie für Kunst und Gewerbe we Wrocławiu. W latach był dyr. Państwowej Szkoły Sztuki Zdobniczej i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, a później profesorem i kilkakrotnie rektorem ASP w Krakowie. We wczesnym okresie tworzył pod wpływem symbolizmu. Malował sceny rodzajowe z życia górali z Huculszczyzny i Podhala, często o podtekstach religijnych oraz portrety, martwe natury i pejzaże. Jego styl łączył elementy dekoracyjnej formy secesyjnej z silną ekspresją. Jaz na górskiej rzece, przed 1914 olej, płótno zdublowane, wym.: 46,5 x 62,5 cm, sygn. p.d.: F. Pautsch. 7 Malarstwo 7

8 7. Terlikowski Włodzimierz ( ) Malarz. Studiował w ASP w Monachium i u J. P. Laurensa w Paryżu, gdzie osiadł ok Malował pejzaże, portrety i martwe natury, charakteryzujące się nasyconymi kolorami oraz fakturą nakładaną szpachlą. Twórca tzw. Ecole de Murols. Debiutował wystawą indywidualną w paryskiej galerii Bernheim-Jeune w Wystawiał w Galerie La Boîtie, 1920; Jean Charpentier, 1927; Galerie Barreiro 1931; na Salonie Jesiennym (1912, 1913) oraz na licznych wystawach grupowych. Autor kompozycji ściennych w zamkach w Chenonceaux, La Motte i Montfort. Dzieła znajdują się m.in. w muzeach w Troyes, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Lyonie, Marsylii, zbiorach Towarzystwa Historyczno- Literackiego w Paryżu. Martwa natura z kwiatami, 1948 olej, płótno, wym.: 46 x 61 cm, sygn. Terlikowski, Jarocki Władysław ( ) Malarz. Studiował w ASP w Krakowie u J. Mehoffera i L. Wyczółkowskiego i w Académie Julian w Paryżu. Od 1904, wspólnie z F. Pautschem i K. Sichulskim często wyjeżdżał na Huculszczyznę, gdzie malował motywy folklorystyczne. Od 1911 w tym samym celu wyjeżdżał na Podhale. Malował też w Rosji, na Krymie i Kaukazie, gdzie pracował jako architekt. W okresie międzywojennym odegrał ważną rolę jako redaktor czasopisma Sztuki Piękne i organizator wystaw sztuki polskiej za granicą. Był członkiem towarzystw Sztuka oraz Sezession w Wiedniu. Malował także pejzaże i portrety. Brama Floriańska w Krakowie, ok olej na tekturze, wym.: 29,7 x 35,2 cm; sygn. p.d. Wł. Jarocki

9 10. Dunikowski Xawery ( ) Studiował rzeźbę w krakowskiej SSP u A. Dauna i K. Laszczki, uczestnicząc jednocześnie w plenerach malarskich prowadzonych przez J. Stanisławskiego. W latach mieszkał w Paryżu. W czasie pobytu w Paryżu tworzył portrety psychologiczne, postacie kobiece i rzeźby monumentalne, wykorzystując w nich zdobycze kubizmu. W portretach artysta potrafił scharakteryzować postać, dostosowując formę do stanu psychicznego (Portret pianisty Ignacego Friedmana). Piastował stanowisko prezesa Tow. Artystów Polskich Sztuka. Po wojnie uczestniczył w życiu artystycznym kraju, m.in. jako prezes Rady Artystycznej ZPAP. Tworzył głównie monumentalne, ekspresyjne rzeźby o symbolicznej wymowie, geometryzując z czasem ich formy pod wpływem kubizmu. Projektował także rozległe założenia pomnikowe. 9 Pokłon pasterzy, XVII/XVIII w. olej, blacha miedziana, walcowana, wym.: 52,5 x 38 cm. Plakieta z popiersiem Ignacego Daszyńskiego, ok brąz, wym.: 30 x 24,5 cm; sygn. l.d. Ks. Dunikowski; stan bardzo dobry. Lit. A. Kodurowa, Xawery Dunikowski, Warszawa Malarstwo 9

10 12. Ronget Elizabeth ( ) Martwa natura z rumem, 1938 olej, płótno, wym.: 50 x 41,5 cm, sygn. p.d.: E. RONGET, Ronget Elizabeth ( ) Urodzona w Chojnicach (Conitz). Studiowała w Szkole Sztuk Pięknych w Wiedniu, w Paryżu, Londynie i Berlinie. Pozostawała pod wpływem kubizmu i grupy Der Blaue Reiter. W 1926 weszła w skład awangardowej grupy berlińskiej November Gruppe. W 1931 wyjechała do Paryża. Studiowała w Académie de la Grande Chaumière, równocześnie pracując jako wzięta dekoratorka wnętrz. W 1934 zaczęła wystawiać w Salon d Automne z André Lhote. Jej prace znalazły się w wielu liczących się kolekcjach Europy Zachodniej. W 1941, po wkroczeniu Niemców, schroniła się w Prowansji. W 1946 wystawiała w Salon des Indépendants, w 1953 w Salon des Réalités Nouvelles, a w 1956 w Salon des Surindépendants. Martwa natura z journalem, ok olej, płótno, wym.: 46 x 55 cm, sygn. l.d.: RONGET

11 13. Rzepiński Czesław ( ) Malarz. Uczył się w Wolnej Szkole Malarskiej prowadzonej przez Z. Pronaszkę i J. Fedkowicza, studia kontynuował w ASP w Krakowie u W. Weissa i F.S. Kowarskiego, a następnie w filii Akademii w Paryżu pod kierunkiem J. Pankiewicza. Był członkiem grupy Zwornik. W 1946 został prof., a 1954 rektorem krak. ASP. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek, grafikę. Początkowo wierny tendencjom kolorystycznym, z czasem zwrócił się ku oszczędnym, szarym tonom i stylizacji przypominającej obrazy H. Matissa i G. Braque a, by w latach 60. powrócić do martwych natur, pejzaży budowanych kolorem, bliskich abstrakcji. Trzon jego twórczości stanowią pejzaże i martwe natury. Portret aktorki, lata 50. olej, płótno, wym.: 61 x 50 cm, sygn. p.d.: Rzepiński Malina Marian ( ) Grafik i malarz. Studiował na krakowskiej ASP u J. Fedkowicza, K. Srzednickiego, A. Jurkiewicza. Był członkiem MAGR i grupy Zagłębie. Uprawiał drzeworyt (często barwiony), monotypię i wynalezioną przez siebie cellografię polegającą na żłobieniu płyty ze sztucznego tworzywa rozgrzanym rylcem. Komponował ekspresyjne, abstrakcyjne pejzaże, interesowała go również postać ludzka, którą przedstawiał w czarno-białych kolorach w sposób synkretyczny i uproszczony na zgeometryzowanym tle. Autoportret z pędzlami, 1944 olej, sklejka, wym.: 63 x 47,5 cm, sygn. l.g.: M.Malina Malarstwo 11

12 15. Taranczewski Wacław ( ) Malarz. Studiował w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych, krakowskiej ASP (u F. Pautscha i F. S. Kowarskiego) oraz warszawskiej SSP. Był prof. krakowskiej ASP. Należał do Grupy Pryzmat. Na jego twórczość wywarli wpływ G. Braque, H. Matisse i P. Cézanne. Początkowo malował martwe natury, akty i portrety, charakteryzujące się pewną geometryzacją oraz bogatą kolorystyką. Tworzył obrazy układające się w cykle, przetwarzając w nich wybrany motyw. W latach 50. był bliski malarstwu abstrakcyjnemu. Jego osiągnięcia w malarstwie monumentalnym, w którym podobnie jak w sztalugowym stosował uproszczenie formy, nasycone kolory, kontur, zapewniają mu miejsce wśród najwybitniejszych artystów polskich XX w. Uta V, 1948 gwasz, papier, wym.: 64 x 49 cm, sygn. na odwrocie: Wacław Taranczewski, Uta V. Lit. Wystawa prac Wacława Taranczewskiego. Katalog, Sopot 1957, s. 47, poz Taranczewski Wacław ( ) Kobieta w fotelu, lata 40. pastel, papier, wym.: 100 x 70 cm, n/s. Pochodzenie: zbiory rodziny artysty

13 17. Malina Marian ( ) Pejzaż II (Bronowice Małe), ok olej, płótno, wym.: 70 x 85 cm, sygn. na odwrocie. Lit. Marian Malina. Grafika, malarstwo, Będzin 2005, il. s. 11, kat Świderski Jan ( ) Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, a następnie w krakowskiej ASP (u W. Jarockiego, Fr. Pautscha i St. Kamockiego). Po wojnie organizował i działał w ZPAP. Prorektor krakowskiej ASP, twórca katowickiej ASP. Dominującą dziedzinę jego twórczości stanowi malarstwo pejzażowe, w którym wrażliwość kolorystyczna i dbałość o materię obrazu łączy się ze skłonnością do uogólniania form natury. Uczestniczył w ponad 170 wystawach i 35 plenerach krajowych i międzynarodowych. Jego prace prezentowane były na 24 wystawach indywidualnych. Cerkiew w Wielkim Tyrnowie, 1986 olej, płótno, wym.: 60 x 50 cm, sygn. l.d.: Jan Świderski. Na odwrocie opis autorski Malarstwo 13

14 19. Jarema Maria ( ) Malarka, rzeźbiarka i scenografka. Współzałożycielka I i II Grupy Krakowskiej; przedstawicielka polskiej Awangardy. Studiowała w krakowskiej ASP u X. Dunikowskiego. Jej dzieła konstruowane naprzemiennie z form wklęsłych i wypukłych zaskakiwały rytmem i zmiennością powierzchni (Tancerka, ; Akt, 1936). Na ewolucję artystki wpłynęła współpraca z teatrem Cricot i teatrem T. Kantora Cricot 2. Centrum jej zainteresowań stanowiła problematyka ruchu, rytmu i przestrzeni, znajdując najdoskonalszy wyraz w tworzonych pod koniec życia monotypiach. Mimo lewicowych poglądów, konsekwentnie krytykowała socrealizm, broniąc prawa do niezależności twórczej. W kawiarni U Plastyków, lata 40. akwarela, papier, wym.: 19,5 x 15,5 cm (w świetle p.p.), n/s. Poniżej, na p.p., w l.d. r. napis: Od męża Marysi Kornela Filipowicza, dn. 21. IV. 74 r Fleck Wojciech Otton ( ) Studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem K. Tichego, W. Skoczylasa i W. Jastrzębowskiego. Dyplom uzyskał w W latach 30. wystawiał w Wiedniu i Berlinie, a po wojnie m.in. w krakowskim ZZPAP. Pejzaż z postaciami, olej, płótno, wym.: 35,5 x 61 cm, sygn. p.d.: Woj. Fleck. Na odwrocie obrazu Martwa natura z kwiatami

15 21. Tukan-Wolski Eugeniusz (ur. 1928) Studiował w krakowskiej ASP. Uprawia malarstwo figuratywne o abstrakcyjnej stylizacji - pejzaże i martwe natury. Studnia, lata 70./80. olej, tektura, wym. 51 x 56 cm, sygn. p.d.: Tukan Cebula Zbigniew (ur. 1961) Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie (w pracowni prof. J. Szancenbacha). Pracownik macierzystej uczelni. Obrazy buduje z plastrów i pęknięć farby, wprowadza w ich obszar obce faktury m.in. worków i strzępów tkanin. Pomimo niezwykle gęstej faktury nie widać tu śladów pędzla, ale ciężką strukturę o delikatnych barwach. Ważną częścią jego twórczości są wątki biblijne. Nierozstrzygnięte gry II, 2005 olej, płótno, wym.: 70 x 70 cm, sygn. l.d.: Z. Cebula. Na odwrocie autorski opis obrazu Malarstwo 15

16 24. Świecimski Jerzy (ur. 1927) W l studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie (u W. Chomicza); w l studiował filozofię Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1964 napisał rozprawę doktorską u R. Ingardena. Uprawia malarstwo pejzażowe, skłaniające się ku syntetycznej abstrakcji na motywach pejzażu miejskiego. Mrok w błocie, lata 60. olej na płótnie, wym.: 92 x 73 cm, sygn. p.d.: J. Świecimski. 23. Taranczewski Wacław ( ) Malarz. Studiował w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych, krakowskiej ASP (u F. Pautscha i F. S. Kowarskiego) oraz warszawskiej SSP. Był prof. krakowskiej ASP. Należał do Grupy Pryzmat. Na jego twórczość wywarli wpływ G. Braque, H. Matisse i P. Cézanne. Początkowo malował martwe natury, akty i portrety, charakteryzujące się pewną geometryzacją oraz bogatą kolorystyką. Tworzył obrazy układające się w cykle, przetwarzając w nich wybrany motyw. W latach 50. był bliski malarstwu abstrakcyjnemu. Jego osiągnięcia w malarstwie monumentalnym, w którym podobnie jak w sztalugowym stosował uproszczenie formy, nasycone kolory, kontur, zapewniają mu miejsce wśród najwybitniejszych artystów polskich XX w Martwa natura, lata 60. gwasz, tempera, papier, wym.: 96,5 x 125 cm, sygn. p.d.: T. 0 16

17 25. Stanek Zdzisław ( ) Studiował w krakowskiej ASP. Od 1953 był członkiem katowickiej Grupy ST-53, z którą związany pozostał do końca swej aktywności twórczej. Początkowo malował kubistyczne martwe natury, postacie i pejzaże, nie przekraczając jednak granic abstrakcji. Później z cyklach takich jak Światła w międzyprzestrzeni, Światłodrzewa i Światłokwiaty, zbliżył się do informelu, abstrakcji i surrealizmu. Struktura i światło II, 1960 olej na płótnie, wym.: 82 x 40 cm, sygn. p.d.: Z. Stanek Stanek Zdzisław ( ) Światłodrzewia VI, 1964 olej, sklejka, wym.: 54 x 77 cm. Na odwrocie dedykacja artysty, datowana: Katowice 30 XI Malarstwo 17

18 27. Skarżyński Jerzy ( ) Malarz, ilustrator, scenograf. Był członkiem Grupy Młodych Plastyków i współzałożycielem II Grupy Krakowskiej. Malował surrealistyczne abstrakcje o tajemniczych tytułach (Portret inkwizytora 1947, Miejsce opuszczone przez dzięcioły 1948). W latach 60. eksperymentował z fakturą, od lat 80. maluje tuszem na światłoczułym płótnie biologiczne abstrakcje o zimnych, fosforyzujących barwach. Uznanie zdobył także jako scenograf. W latach 50. razem z żoną L. Minticz-Skarżyńską i K. Mikulskim stworzył styl Teatru Groteska. Malarska i efektowna scenografia Skarżyńskiego najpełniejszy wyraz znalazła w filmach W. Hasa (Rękopis znaleziony w Saragossie 1964, Sanatorium pod klepsydrą 1973). Północne koty, 1987 technika własna, wym.: 60 x 96 cm, sygn. p.d.: Skarżyński 87. Na odwrocie autorski opis obrazu. Stan zachowania: w lewej górnej części pionowe i poziome (3 x 2 cm) łączące się rozcięcie zdublowane Rudowicz Teresa ( ) Malarka. Studiowała w PWSSP w Sopocie i w ASP w Krakowie u H. Rudzkiej-Cybisowej. Była jednym z założycieli Grupy Krakowskiej w Wzięła udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Mexico, Helsinkach, Kopenhadze, Paryżu, Rzymie. We wczesnych pracach o formach dynamicznych i zgeometryzowanych oraz w późniejszych, bliższych malarstwu informel, dużą rolę odgrywała materia malarska. W latach 60. na szerszą skalę wprowadziła w swoje malarstwo techniki kolażu i asamblażu, zestrajając w harmonijne całości fotografie, druki, tkaniny, blachę i drewno. Kompozycja, 1978 olej, płótno, collage, wym.: 35,5 x 24,5 cm; sygn. na odwrocie Teresa Rudowicz 78/

19 29. Cebula Zbigniew (ur. 1961) Jabłka, 2002 olej, płótno, wym.: 80 x 100 cm, sygn. p.d.: Z. Cebula. Na odwrocie opis autorski Tukan-Wolski Eugeniusz (ur. 1928) Dom z czerwonym dachem, lata 70./80. olej, tektura, wym.: 51 x 59 cm, sygn. l.d.: Tukan Malarstwo 19

20 31. Kapusta-Kozera Elżbieta (ur. 1976) Malarka. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w katowickim wydziale ASP w Krakowie w III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na Obraz dla Młodych Malarzy w Częstochowie, 2001, w finałach konkursów: Bielska Jesień, 2003, Obraz Roku Art & Business, 2002, Wystawy indywidualne m.in.: Galeria Czas, Będzin, 2003, BWA, Częstochowa, Zagórze-Wrony, 2005 tempera, płótno, wym.: 50 x 60 cm, sygn. na blejtramie Tukan-Wolski Eugeniusz (ur. 1928) Statek, lata 80. technika mieszana, papier, wym. 35,5 x 28 cm, sygn. l.d.: Tukan. Na odwrocie nalepka wystawy w Lippert Gallery (Nowy Jork) 1987, poz. nr

21 34. Menkes Zygmunt (2 projekty) Bierer Zygmunt Luchowiec J. Berezowski Kazimierz Wzory na szablony w stylu ludowym, Lwów 1914 tempera, gwasz, papier, wym.: 91,5 x 78,5 cm, 86 x 99 cm, 92 x 101 cm, 65 x 137 cm, 64,5 x 196 cm. Wszystkie projekty opisane. Powstały w C.K. Państwowej Szkole Przemysłu Ludowego we Lwowie, w klasie Malarstwa Dekoracyjnego (III i IV rok). Stan zachowania: zakwaszenie papieru, plansze łamane, niekiedy rozklejone, naddarcie marginesów z naruszeniem kompozycji (Z. Bierer). Ogólny stan dobry Orbitowski Janusz (ur. 1940) Studiował na ASP w Krakowie (u A. Marczyńskiego), gdzie od 1993 jest profesorem. Uprawia sztukę geometryczną, będąc jednym z najbardziej konsekwentnych jej przedstawicieli. Tworzy monochromatyczne kompozycje reliefowe oraz ich odpowiedniki w technikach rysunkowych. Operuje modularnymi formami kwadratów, rombów lub prostokątów, wzbogacanych rytmami cienkich listewek czy prętów. Wielokrotnie wystawiał w kraju i za granicą. Był uczestnikiem jej plenerów w Okunince w latach Kompozycja 6/02, 2002 relief, wym.: 100 x 100 cm, sygn. na odwrocie: Janusz Orbitowski 2002, 6/02. Obraz prezentowano na wystawie Białe refiefy w muzeum w Chełmie Lubelskim (2002). Lit. Katalog ww. wystawy; okładka Malarstwo 21

22 II. Grafika i rysunek, XVI XIX wiek Poz

23 35. Kraków. Oblężenie miasta przez wojska szwedzkie pod wodzą Karola Gustawa w 1655 roku miedzioryt, wym.: 300 x 563 mm, sygn.: E.I. Dahlberg ad viv.; delin: W. Swidde sculp. Grafika z: S. Pufendorf, De rebus Carolo Gustavo, Norymbergae Lit. B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław 1971, poz Arcis primaterialis, Catholicae, Naturalis..., 1602 akwaforta, miedzioryt, wym.: 290 x 332 mm. Stan zachowania: ślady złożenia zdublowanej grafiki. Rycina (jedna z 12) z pracy Heinricha Khunratha Amphitheatrum sapientiae aeternae [pierwsze wydanie Hamburg 1595]. Autor, profesor uniwersytetów niemieckich i paryskiej Sorbony, uważany za duchowego przewodnika różokrzyżowców (zwany Suwerennym Księciem Rosae-Croix ), w swoich czasach był jednym z najbardziej poważanych okultystów Europy. W dziele wydanym pod protekcją cesarza Rudolfa, wyłożył tezy tzw. alchemii duchowej. 37. Wrocław (Wratislavia). Plan widokowy w orientacji pn.-zach., 1587 miedzioryt kolorowany, wym.: 360 x 480 mm; na odwrocie tekst francuski Wratislavia i pagina 42. Grafika z: G. Braun i F. Hogenberg Civitates orbis terrarium, t. 4, Coloniae Lit. H. Okólska, K. Szykuła Wrocław na planach XVI-XX w., Wrocław Kraków. Widok od północnego-zachodu, 1638 miedzioryt z dwóch płyt; wym.: 105 x 145 i 105 x 147; sygn. pł. (1, 2): [ Johann] E.[ckhard] L[öffler]. Grafika z: D. Meissner, Sciographia Cosmica. Das ist Newes Emblematisches Büchlein, Norymbergae 1637/ Mapa Polski. A New e Mape of Poland. Done into English by I. Speede, 1626 miedzioryt kolorowany, wym.: 404 x 514 mm, sygn. pł. p.d.: Dirck Grijp sculp. Pierwsze wydanie mapy Polski angielskiego kartografa i wydawcy Johna Speeda, opracowane na podstawie map G. Mercatora. Pochodzi z atlasu: A Prospect of the Most Famous Parts of the World, London Jedna z najbardziej dekoracyjnych map Polski, zachowana w bardzo dobrym stanie Mapa Polski Novissima Poloniae Regni descriptio, ok miedzioryt kolorowany, wym.: 430 x 544 mm, sygn.: Joannes Janssonius; p.d. kartusz z dedykacją dla burmistrza Gdańska M. Pahla; mapa z Atlas Novus. Na odwrocie tekst francuski. Mapa oprawiona, po konserwacji. Lit. Imago Poloniae, poz. 481/ Krosno. Widok miasta, ok miedzioryt, wym. 95 x 145 mm. Grafika z D. Meissner, Thesaurus philopoliticus oder politisches Schatzkästlein, Frankfurt a. M Frontispis Mundus Symbolicus. In Emblematum Universitate Formatus, Explicatus, et Tam Sacris. Cum Quadruplici copiofissimo Indice, Lemmatum, Applicationum, Rerum notablium & Locorum Sacrae Scripturae Philipo Picinello, Coloniae Agrippinae 1729 miedzioryt, wym.: 193 x 319 mm, papier czerpany z filigranem. 800 Poz. 36 Poz. 37 Poz. 42 Poz. 38a Poz. 38b Grafika 23

24 Poz. 47 Poz. 44 Poz. 44 Poz Bond William (ok ) Powrót żołnierza wg I. Ecksteina, 1798 miedzioryt punktowy, 560 x 410 mm, sygn. pł. p.d.: Engraved by W. Bond; grafika po konserwacji. Lit. Benezit, t. 2 (1976). 400 Callot Jacques ( ) 44. Balli di Sfessaria, akwafort o wym. śr.: 72 x 93 mm, sygn. frontispis: Balli di Sfessania; di Jacomo Callot; Jac. Callot In. fe; Israel Silvestre ex.; cum privil. Regis. Odbitki późniejsze, po 1750, naklejone na karton. Załączona ekspertyza dr Jolanty Talbierskiej. Lit. J. Lieure, Jacques Callot. Catalog de l`oeuvre grave, t.1-3, Paris 1924, poz, 379, 392, 393, 395, 396, 397, 398, 399, Bitwa na lance, ok akwaforta, wym.: 47 x 94 mm, sygn. Callot fecit; Israel excudit. Odbitka późniejsza, po Załączona ekspertyza dr Jolanty Talbierskiej. Lit. J. Lieure, Jacques Callot. Catalog de l`oeuvre grave, t.1-3, Paris 1924, poz, Dürer Albrecht ( ) Melancholia (XVI w.), kopia z epoki (XVI w.) miedzioryt, wym.: 234 x 184 mm (odb. obcięta), sygn. pł. p.d.: AD Lit. Bartsch 74B. Znakomita kopia z epoki Emminger Eberhard ( ) Widok Rzymu, ok litografia, wym. komp. 680 x 1040 (wym. pl. 795 x 1130 mm), sygn. pł. Nach d. Nat. gez. u. lith. v E. Emminger ; gedr. von G. Kuster in Stuttgart. Grafika po konserwacji, w lewej części słabe, pionowe zbrązowienie Jasiński Feliks ( ) Wnętrze flamandzkie według G. Coqvesa, 1885 akwaforta, wym.: 213 x 275 mm, sygn. pł. p.d.: Felix Jasiński sc. Lit. L. Wellisz. Wspomnienia i refleksje o moich zbiorach grafiki polskiej, Warszawa 1970, s. 26, poz Kilian Philip Andreas ( ) Polonus. Alegoria króla Augusta II Wettyna, 1737 miedzioryt, wym.: 360 x 415 mm (górna i dolna część odbitki płyty przycięta), sygn. pł. Cum Priv. Sac. Coes. Maj. Paul Decker inv. et delin, Philip Andreas Kilian sculpsit; Martin Eglebentexcudit Ang. Vind Lange Antoni ( ) Widok miasta Lwowa, 1823 litografia, wym. pl. 390 x 500 mm, sygn. pł.: rys. A. Lange z litog. P. Pillera we Lwowie. Grafika z Zbiór najpiękniejszych okolic w Galicyi, Lwów Lit. M. Opałek, Litografia lwowska, Wrocław Lauvergne Barthelemy ( ) Brama Floriańska, 1840 litografia tonowana, wym. pl.: 360 x 540 mm. Grafika z: Voyages en Scandinavie en Laponie, Paris 1840, ed. A. Bertrand. Lit. Polska cała. Katalog starych książek, map i rycin XV-XIX w. Polski dotyczących, Warszawa 1991, s. 186, poz

25 52. Plac Dominikański w Krakowie, 1840 litografia tonowana, wym. pl.: 360 x 530 mm. Grafika z: Voyages en Scandinavie en Laponie, Paris 1840, ed. A. Bertrand. Lit. Polska cała. Katalog starych książek, map i rycin XV-XIX w. Polski dotyczących, Warszawa 1991, s. 186, poz Mair von Landshut (ok ok. 1520) Dom publiczny (Brothel, The Open House The Presentation of a Banderole), 1499 heliograwiura Amand Duranda ( ) z II połowy XIX w., z egz. S. Dutuit z Paryża, wym.: 280 x 380 mm, sygn. śr. d.: MAIR, podwójna data Na odwrocie stempel Amand Duranda. Papier z filigranem Fortuna na kuli. Heliograwiura niezwykle rzadkiego miedziorytu, znanego w kilku zaledwie egzemplarzach. Lit. Lehrs Max, Geschichte und kritischer Katalog des deutschen, niederlandsichen und franzosischen Kupfersticks im XV Jahrhundert, t. 8, Wien 1932, s ; The Illustrated Bartsch, t. 9 (Commentary), cz. 2, s. 290, poz Orda Napoleon ( )v 54. Kraków. Zamek Wawel nad Wisłą litografia tonowana, wym. planszy: 295 x 420 mm. Grafika z: Napoleon Orda, Album widoków Polski, , seria VI, pl Kamieniec Podolski. Ogród gen. Jana de Witte litografia tonowana, wym. planszy: 295 x 420 mm. Grafika z: Napoleon Orda, Album widoków Polski, , seria II, poz. 53. Grafika po konserwacji Żwaniec litografia tonowana, wym. planszy: 295 x 420 mm. Grafika z: Napoleon Orda, Album widoków Polski, , seria II, poz. 59. Grafika po konserwacji. 300 Poz. 51 Poz. 52 Poz. 50 Poz. 53 Poz. 46 Poz. 43 Grafika 25

26 Poz. 66 Poz. 67 Poz. 63 Poz. 62 Poz. 64 Poz Zasław litografia tonowana, wym. planszy: 295 x 420 mm. Grafika z: Napoleon Orda, Album widoków Polski, , seria I, poz. 13. Grafika po konserwacji Ostróg. Zamek litografia tonowana, wym. planszy: 295 x 420 mm. Grafika z: Napoleon Orda, Album widoków Polski, , seria I, poz. 14. Grafika po konserwacji Ołyka litografia tonowana, wym. planszy: 295 x 420 mm. Grafika z: Napoleon Orda, Album widoków Polski, , seria IV, poz Grafika po konserwacji Równe litografia tonowana, wym. planszy: 295 x 420 mm. Grafika z: Napoleon Orda, Album widoków Polski, , seria I, poz. 21. Grafika po konserwacji Antoniny litografia tonowana, wym. planszy: 295 x 420 mm. Grafika z: Napoleon Orda, Album widoków Polski, , seria I, poz. 24. Grafika po konserwacji Pichler Peter Johann ( ) Stanisław August Poniatowski (Portret króla z dokumentem, być może tekstem Ustawy Konstytucyjnej 3 maja), po 1791 mezzotinta, wym.: 395 x 282 mm, stan: przed napisami. Lit.: H. Widacka, Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających, t. 4, Warszawa 1994, poz Piranesi Giovanni Battista ( ) Veduta della Basilica di S. Maria Maggiore akwaforta, wym.: 375 x 535 mm, sygn. pł. p.d.: Piranesi del scul. Grafika z Vedute di Roma, Roma Lit. J. Wilton-Ely, G. B. Piranesi. The Complete Etchings, San Francisco 1994, poz Płoński Michał ( ) 64. Głowa starca z brodą I, 1802 akwaforta, wym.: 120 x 95 mm. Rycina (nr 9) z Recueil de 19 planches etudes de fugures, dessinees d apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril uellement a l eau fore par M. Płoński, po Lit. E. Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań Głowa starca z brodą II, 1802 akwaforta, wym.: 120 x 95 mm. Rycina (nr 10) z Recueil de 19 planches etudes de fugures, dessinees d apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril uellement a l eau fore par M. Płoński, po Lit. E. Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań Rycerz w zbroi, 1802 akwaforta, wym.: 160 x 125 mm. Rycina (nr 18) z Recueil de 19 planches etudes de fugures, dessinees d apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril uellement a l eau fore par M. Płoński, po Lit. E. Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań

27 Poz. 69 Poz. 35 Poz. 55 Poz. 59 Poz. 40 Poz. 58 Grafika 27

28 Poz. 68a Poz. 68b Poz Żebraczka, 1802 akwaforta, wym.: 105 x 70 mm. Rycina (nr 7) z Recueil de 19 planches etudes de fugures, dessinees d apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril uellement a l eau fore par M. Płoński, po Lit. E. Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań Saenredam Jan ( ) Historia Eliasza i Achiasza, 1604 dwie ryciny z czteroczęściowego cyklu; miedzioryt, akwaforta; wym. I: 205 x 195 mm, wym. II: 268 x 194 (odbitka obcięta); sygn. I: Abraham Bloemaert inven.; Joan Saenredam sculp.; sygn. II: A. Bloemaert inven.; Joan Saenredam sculp. Piękne odbitki z epoki. Lit. Bartsch, Stary Sącz, 1842 chromolitografia, wym. planszy: 210 x 250 mm, sygn. pł.: R. Alt del, J. Lang lith. Grafika z: J.E. von Mehoffer, Der Sandecer Kreis in Koenigreich Galizien (z albumu Das pittoresche Öestereich, Wien 1842). Grafika oprawiona. 800 Walter Henryk (zm. 1860) 70. Rotunda Bramy Floriańskiej, ok litografia, wym. pl.: 235 x 305 mm, Grafika z tzw. Albumu Walterowskiego, wyd. 5. Grafika po konserwacji. Lit. J. Banach, Kraków malowniczy, Kraków, Wyd. Literackie Kościół św. Piotra w Krakowie, ok litografia, wym. pl.: 235 x 295 mm, Grafika z tzw. Albumu Walterowskiego, wyd. 5. Grafika po konserwacji. Lit. J. Banach, Kraków malowniczy, Kraków, Wyd. Literackie Sukiennice i Wieża Ratuszowa w Krakowie, ok litografia, wym. pl.: 235 x 295 mm, Grafika z tzw. Albumu Walterowskiego, wyd. 5. Grafika po konserwacji. Lit. J. Banach, Kraków malowniczy, Kraków, Wyd. Literackie Zamek na Wawelu, ok litografia, wym. pl.: 238 x 305 mm, Grafika z tzw. Albumu Walterowskiego, wyd. 5. Grafika po konserwacji. Lit. J. Banach, Kraków malowniczy, Kraków, Wyd. Literackie. 400 Poz. 72 Poz

29 II. Grafika i rysunek, XX i XXI wiek 74. Narciarze, ok litografia barwna, wym.: 940 x 685 mm, n/s. Litografia wykorzystana do plakatu wydanego przez Polski Związek Narciarski z okazji IV Międzynarodowych Zawodów Narciarskich w Zakopanem w Stan zach.: zgięcie w połowie planszy, w narożnikach ślady po mocowaniu, niewielkie naddarcie w lewej, dolnej części. Lit. Plakat do roku 1939 ze zbiorów Biblioteki Głównej ASP w Krakowie, Kraków 1972, poz. 163 (ilustr.) Axer Otto ( ) Zuzanna i starcy, 1929 akwaforta, wym.: 195 x 145 mm, sygn. oł. p.d.: O. Axer Beksiński Zdzisław ( ) Ryby litografia barwna, wym.: 415 x 295 mm, n/s Błocki Włodzimierz ( ) Pocałunek śmierci, 1908 akwaforta, sucha igła, wym.: 116 x 116 mm (odbitka obcięta). Stan zachowania: grafika naklejona w narożach na zielona planszę. Lit. I. Kossowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il Borysowski Stanisław ( ) Kompozycja czerwona, 1975 linoryt, sygn., tyt. i dat. oł., od. nr 2/15. Grafika po konserwacji; brak górnego marginesu. 500 Bożek Kacper (ur. 1974) 79. Portret trumienny, 1998 litografia, wym.: 565 x 340 mm, sygn. oł. p.d.: Kasper Bożek; odb. autorska. Kamienie zniszczone, nakład wyczerpany Gabinet osobliwości, 1998 litografia, wym.: 485 x 575 mm, sygn. oł. p.d.: Kasper Bożek; odb. autorska. Kamienie zniszczone, nakład wyczerpany Jeździec, 1998 litografia, wym.: 325 x 480 mm, sygn. oł. p.d.: Kacper Bożek. Kamienie zniszczone, nakład wyczerpany. 400 Brandel Konstanty ( ) 82. Dziecko w jaskini, ok akwaforta, sucha igła, wym. 180 x 227 mm; sygn. p.d.: KB (czerwona, owalna pieczątka). Lit. Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz Poz. 77 Poz. 74 Poz. 75 Poz. 85 Poz. 86 Grafika 29

30 Poz. 82 Poz. 92 Poz. 87 Poz. 89 Poz. 83 Poz Katedra I. Klasyczna, 1922 akwaforta, sucha igła, rylec wym. 305 x 229 mm; sygn. oł. p.d.: Brandel. Stan II/III. Lit. Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz Twardowski na Rynku w Krakowie, 1928 akwaforta, sucha igła, ruleta, rylec wym. 285 x 205 mm; sygn. l.d.: KB (pieczątka). Stan II. Lit. Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz Rozkład, 1919 akwaforta, sucha igła, akwatinta, wym. 302 x 228 mm; sygn. oł. p.d.: Brandel. Lit. Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz Kwadryga duża, 1928 akwaforta, sucha igła, ruleta, rylec, wym. 324 x 247 mm; sygn. l.d.: KB (pieczątka). Stan II. Lit. Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz Narodziny perły, sucha igła, ruleta, wym. 240 x 298 mm; sygn. l.d.: KB (pieczątka). Stan II. Lit. Katalog grafiki Konstantego Brandla, Toruń 2005, poz Brzeski Janusz Maria ( ) 88. La bourdele, 1929 drzeworyt, wym.: 122 x 122 mm, sygn. p.d.: Janusz Marja Brzeski, Paris 1929, l.d.: No 15 (1-100) Mężczyzna w cylindrze, 1927 sucha igła, wym.: 100 x 77 mm, sygn. oł. p.d.: J.M. Brzeski 1927, l.d.: N Bunsch Adam ( ) Cerkiew, 1926 drzeworyt barwny, wym.: 225 x 160 mm, sygn. oł. l.d.: Adam Bunsch 1926, p.d.: Drzeworyt. Lit. Katalog wystawy. Adam Bunsch, Bielsko-Biała 1992, poz. 4, s Grafika oprawiona Chrostowski Stanisław Ostoja ( ) Zraniony jeleń, 1930 drzeworyt, wym.: 100 x 120 mm, sygn. oł. l.d.: St. O. Chrostowski. Lit. Stanisław Ostoja-Chrostowski. Katalog, Warszawa 1948, poz. i il Chwistek Leon ( ) Kompozycja z postaciami, ok tusz, papier, 21 x 17 cm; sygn. oł. l.d.: L. Chwistek; na odwrocie dedykacja Aliny Chwistek-Dawidowicz dla Stanisława Wójtowicza z 12 maja 1974, tym samym potwierdzająca autentyczność pracy. Stan zachowania: zakwaszenie papieru Czaplicki Roman ( ) Pieta, 1916 autolitografia, wym. komp.: 310 x 490 mm, sygn. pł. p.d.: Roman Czaplicki Kraków 7 II 916, oraz piórkiem: Pieta (autolitografia) Roman Czaplicki. Stan zachowania: pionowe ślady złożenia. 30

31 Poz. 79 Poz. 88 Poz. 101 Poz. 100 Poz. 91 Poz. 93 Grafika 31

32 Poz. 103 Poz. 102 Poz. 114 Poz. 96/2 Poz. 96/1 Dawski-Kopciuch Stanisław ( ) 94. Akt monotypia; wym.: 430 x 310 mm; sygn. kredką p.d.: Dawski. Stan zach.: b.dobry Rybak sucha igła; wym.: 195 x 165 mm; sygn. oł. p.d.: Dawski; odbitka autorska. Stan zach.: b.dobry Dobrowolski Odo ( ) Teka Lwów Autolitografie, 1915 Teka zwiera plansze: 1. Widok ogólny, 2. Cerkiew Wołoska, 3. Widok na Ratusz, 4. Plac Mariacki, 5. Uniwersytet, 6. Kościół OO. Bernardynów, 7. Sejm, 8. Namiestnictwo, 9. Cerkiew św. Jura, 10. Kościół OO. Karmelitów. Zachowana oryginalna okładka z widokiem klasztoru Bernardynów. Lit. M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz Dretler-Flin Stefania ( ) Mojry, 1964 linoryt, wym.: 300 x 310 mm, sygn. p.d.: St. Dretler-Flin, l.d.: Mojry. Lit. Katalog wystawy Grafika w Krakowie , Kraków 1974, opis i ilust Dyboska Stefania (1890 przed 1966) Cerkiewka w Tatarowie, lata 20. akwaforta, akwatinta, wym.: 100 x 75 mm, sygn. oł. p.d.: S. Dyboska, l.d.: tytuł Frycz Karol ( ) Mrozowska, Olchowska, Sobiesław, Przybyłowicz, Leszczyński i Bończa w sztuce Jerzego Żuławskiego Eros i Psyche, 1904 litografia barwna, wym.: 475 x 590 mm. Grafika z Teki Melpomeny, Kraków Grafika oprawiona. Lit. Grafika polska ok roku, Kraków 1968, p. 368; p Gaj Jacek (ur. 1938) Odyseusz dla B., 1969 miedzioryt, wym.: 130 x145 mm, sygn. oł. p.d.: Jacek Gaj 1969, l.d.: Odyseusz dla B. odb. nr 6/40. Lit. Jacek Gaj, grafiki i rysunki, MNK, Kraków 2000, s Gielniak Józef ( ) Kowary I, 1957 linoryt na bibule, wym.: 178 x 237, sygn. oł. p.d.: J. Gielniak, l.d.: Kowary I; śr.d.: Linoryt 57 r. Lit. St. Pasternak, Józef Gielniak, grafika, Wrocław 1968, poz Grott Teodor ( ) Wnętrze Kościoła Mariackiego, 1911 litografia barwna, wym.: 415 x 295 mm, sygn. pł.: Teod. Grott 911. Grafika z teki XI Zjazd Lekarzy i Przyrodników Polskich w Krakowie 1911, Lit. M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz Gumowski Jan Kanty ( ) Motywy architektury polskiej. Zeszyt 2. Kapliczki, Krzyże, Kościoły drewniane, litografii, wym. pl.: x 435 mm. Do kompletu brak 2 litografii: 1) Krzyż 32

33 z figurą Chrystusa w Goźnie 2) Krzyż rzeźbiony z figurą Chrystusa w Krzemionkach. Lit. M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, s Gutkowska-Rychlewska Maria ( ) 104. Rouen. Rue Damiette, 1927 akwaforta, wym.: 360 x 230 mm, sygn. i dat. oł. p.d., tyt. l.d. Lit. Nowoczesna grafika polska, Kraków (brw), s. 53, p Wnętrze Bazyliki Św. Marka w Wenecji, 1927 mezzotinta, wym.: 330 x 250 mm, sygn. i dat. oł. p.d., tyt. l.d. Lit. Nowoczesna grafika polska, Kraków (brw), s. 53, p. 3. Hrynkowski Jan ( ) 106. Dziewczynka I, 1923 litografia barwna, wym.: 420 x 285 mm, sygn. oł. p.d.: J. Hrynkowski. Grafika z teki Autolitografie, Kraków Lit. M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, s Dziewczynka II, 1923 litografia barwna, wym.: 370 x 280 mm, sygn. oł. p.d.: J. Hrynkowski. Grafika z teki Autolitografie, Kraków Lit. M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, s Jabłczyński Feliks ( ) Kościół św. Barbary, 1922 tektografia kolorowana, kreda, tempera, wym.: 435 x 325 mm, sygn. oł. l.d.: Feliks Jabłczyński 922, p.d.: Kościół św. Katarzyny (błędny opis artysty) Jakubowski Stanisław ( ) 109. Stary dworek, lata 20. miedzioryt kolorowany, wym.: 235 x 205 mm, sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski Mężczyzna w kapeluszu, lata 20. drzeworyt, wym.: 180 x 175 mm, sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski, l.d.: Drzeworyt Król Krak, lata 20. kwasoryt kolorowany, wym.: 295 x 240 mm, sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; po lewej stronie dedykacja artysty oraz tytuł Jarema Józef ( ) Kompozycja, 1955 linoryt barwny, wym.: 315 x 245 mm; sygn. l.d.: Jarema 1955 (słabo czytelne), na odwrocie: a mon ami J. Jarema, Nice Grafika po konserwacji Jarocki Władysław ( ) 113. Willa włoska 1912 litografia, wym. pl.: 490 x 640 mm, nie sygn. Grafika z teki Lamus, Lwów 1912, nakład 150 egz. Lit. M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław Jordan I ( Święto Jordanu ), 1912 litografia barwna, w. pl.: 480 x 640 mm. Grafika z teki Lamus, Lwów 1912, nakład 150 egz. Lit. M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław Poz. 105 Poz. 104 Poz. 111 Poz. 109 Poz. 112 Poz. 108 Grafika 33

34 Poz. 116 Poz. 122 Poz. 119 Poz. 118 Poz Hucuł, 1912 litografia barwna, w. pl.: 480 x 640 mm. Grafika z teki Lamus, Lwów 1912, nakład 150 egz. Lit M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław Góral tatrzański, 1911 autolitografia, wym.: 324 x 242 mm, n/s. Grafika z: Sztuka, Lwów Kacprowski Stefan ( ) 117. Samotny świerk, 1936 akwatinta, akwaforta barwna, wym.: 245 x 120 mm, sygn. oł. p.d. S. Kacprowski 1936, l.d.: tytuł i technika. Grafika oprawiona Lwów. Kościół OO. Dominikanów, lata 20. mezzotinta, wym.: 190 x 120 mm, sygn. oł. p.d.: S. Kacprowski, l.d.: Lwów, mezzotinta. 400 Kamocki Stanisław ( ) 119. Kościół św. Barbary, 1911 litografia barwna, wym.: 410 x 290 mm. Grafika z teki XI Zjazd Lekarzy i Przyrodników Polskich w Krakowie 1911, Lit. M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 13. Karpiński Alfons ( ) 120. Akty, przed 1914 zespół sześciu rysunków ołówkiem na pięciu planszach o wym. 300 x 200 mm, n/s Myjąca nogi, 1909 akwaforta, akwatinta, wym.: 172 x 130 mm; sygn. oł. p.d.: A. Karpiński Paryż Lit. M. Bartoszek, Alfons Karpiński, s. 105, il Kasimir-Hoernes Tanna ( ) Barbakan i Brama Floriańska, ok akwaforta barwna, wym.: 400 x 315 mm, sygn. oł. p.d.: TK Hoernes; poniżej kompozycji tekst w języku niemieckim. Lit. Th.-B. 19 (1926); Vollmer, t Kisling Moise ( ) Wawel, ok litografia, wym. 120 x 90 mm, n/s. Grafika z A. Therive, Blason de la Pologne, Paris Kuczborski Stanisław ( ) Taniec Chochoła ze sztuki Stanisława Wyspiańskiego Wesele, 1904 litografia barwna, wym.: 284 x 394 mm, sygn. pł. l.d.: St. Kuczborski. Grafika z Teka Melpomeny, Grafika oprawiona. Lit. Sztuka Młodej Polski, Kraków 1965, p. 386; Grafika polska ok.1900 roku, Kraków 1968, p Kulisiewicz Tadeusz ( ) Varia, lata 50. zespół 10 rysunków (ołówek, długopis na papierze), na 8 planszach o śr. wymiarach 15 x 20 cm; trzy prace sygnowane TK. 1 34

35 126. Lebenstein Jan ( ) Ballon-Baba, 1966 litografia, komp.: 360 x 240 mm, sygn. pł. l.d.: JL. Grafika z teki: Carnet Incomplet, Lit. Sztuka Polska XX wieku. Katalog zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Wrocław 2000, s Legrand Louis Auguste Mathieu ( ) La Fille a la tante, przed 1902 akwatinta, sucha igła, papier pergaminowy; wym.: 365 x 220 mm, sygn. pł. l.g.: Louis Legrand; p.d.: w obrębie odbitki pł. piórkiem: Legrand, oraz tytuł. Poniżej odb. pł. dedykacja Feliksa Manggha-Jasieńskiego ( Japończyk) dla Konstantego Laszczki z 1902 roku. W p.d. części marginesu czerwona pieczątka z monogramem wydawcy Gustave`a Pellet: G.P. Stan zachowania: marginesy ze śladami załamań. Legrand wykonał liczne grafiki przedstawiające scenki z kawiarni, tancerki z Opery i Moulin Rouge. Lit. Benezit, t. 6 (1976), s. 544; W. M. Rudzińska, Katalog kolekcji Henryka Grohmana w Gabinecie Rycin BUW, Warszawa 1988, s. 68. Piękna grafika znanego artysty doby impresjonizmu, a przy tym rzadki polonik (ze względu na dedykację) Lengren Zbigniew ( ) 128. Profesor Filutek tusz, papier, wym.: 31 x 10 cm (3 rysunki), sygn. p.d.: LENGREN; na odwrocie pieczątka Archiwum Redakcji Przekrój nr Kawiarnia, 1955 tusz, akwarela na papierze, wym.: 20 x 24 cm, sygn. l.d. LENGREN, Lewicki Leopold ( ) 130. Kompozycja, 1933 sucha igła, wym.: 151 x 77 mm, sygn. oł. p.d.: L. Lewicki. Na odwrocie dawne zapiski proweniencyjne. Lit. Katalog wystawy Leopold Lewicki, Kraków 2001, poz Twarz, 1932/1933 sucha igła, wym.: 100 x 100 mm, sygn. oł. p.d.: L. Lewicki. Na odwrocie dawne zapiski proweniencyjne. Lit. Katalog wystawy Leopold Lewicki, Kraków 2001, poz Budują pański dom, 1931/1932 akwaforta, wym.: 172 x 122 mm, sygn. oł. p.d.: L. Lewicki, l.d. tytuł. Na odwrocie dawne zapiski proweniencyjne. Lit. Katalog wystawy Leopold Lewicki, Kraków 2001, poz Drezyna, 1932 akwaforta, wym.: 191 x 122 mm, sygn. oł. p.d.: L. Lewicki. Na odwrocie dawne zapiski proweniencyjne. Lit. Katalog wystawy Leopold Lewicki, Kraków 2001, poz Zapracowani ( W malarskiej pracowni ), 1932 akwaforta, wym.: 124 x 124 mm, sygn. oł. p.d.: L. Lewicki; l.d. tytuł Zapracowani. Na odwrocie dawne zapiski proweniencyjne. Lit. Katalog wystawy Leopold Lewicki, Kraków 2001, poz Przedmieście, 1932 akwaforta, sucha igła, wym.: 147 x 91 mm, sygn. oł. p.d.: L. Lewicki, l.d. tytuł W więzieniu. Na odwrocie dawne zapiski proweniencyjne. Lit. Katalog wystawy Leopold Lewicki, Kraków 2001, poz Poz. 129 Poz. 127 Poz. 125 Poz. 132 Poz. 133 Poz. 136 Poz. 135 Poz. 131 Grafika 35

36 Poz. 130 Poz. 134 Poz. 141 Poz. 144 Poz. 128 Poz. 138 Poz

37 136. W więzieniu ( Za kratami ), 1933 sucha igła, wym.: 139 x 136 mm, sygn. oł. p.d.: L. Lewicki. Na odwrocie dawne zapiski proweniencyjne. Lit. Katalog wystawy Leopold Lewicki, Kraków 2001, poz Łopieński Ignacy ( ) Zagajnik, przełom XIX i XX w. akwaforta, wym.: 185 x 270 mm, sygn. oł. p.d.: Ignacy Łopieński Makowski Tadeusz ( ) Pastorałki (tekst T. Czyżewski), Paryż 1925 ed. Polskie Towarzystwo Przyjaciół Książki, s. 34, 6 całostronnicowych drzeworytów i 6 finalików w drzeworycie; wym.: 260 x 210 mm, odbito w nakładzie 520 egz. Egzemplarz nie numerowany. Jeden z najpiękniejszy polskich druków XX w. Lit. M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz Malczewski Jacek ( ) Mecenas [ Jacek Malczewski i Karol Lanckoroński] ; przełom XIX i XX w. rysunek piórkiem na papierze firmowym TPSP w Krakowie, wym.: 22 x 28 cm, sygn. p.g.: J.Malczewski. Rysunek po konserwacji Malina Marian ( ) 140. Przeobrażenia, lata 60. cellografia odbita na gazecie, wym.: 620 x 460 mm, sygn. oł. na podkł.: M. Malina Album, 1966 cellografia, wym.: 472 x 592 mm, sygn. oł. p.d.: M. Malina 1966 R, l.d.: Album. Lit. Marian Malina. Grafika, malarstwo, Będzin 2005, poz Grupa, 1961 cellografia, wym.: 461 x 551 mm, n/s. Lit. Marian Malina. Grafika, malarstwo, Będzin 2005, poz Tors, 1958 cellografia, akwarela, kredka, wym.: 430 x 300 mm, sygn. oł. p.d.: M. Malina 58, l.d.: cellografia, Tors. W grafikę wkomponowany i naklejony portret Autoportret. Profil z papierosem, 1979 cellografia, wym.: 465 x 620 mm, sygn. oł. p.d.: M. Malina 1979 R, l.d.: 3/XXV Profil z papierosem, autoportret Postać siedząca I, 1961 cellografia, wym.: 535 x 310 mm, sygn. oł. p.d.: M. Malina 1961 R, l.d.: cellografia. Postać siedząca, poniżej: odbitka no 4. Lit. Marian Malina. Grafika, malarstwo, Będzin 2005, poz Postać siedząca II, 1962 cellografia, wym.: 508 x 370 mm, sygn. oł. p.d.: M. Malina 1962 R, l.d.: 6/XX Postać siedząca II. Lit. Marian Malina. Grafika, malarstwo, Będzin 2005, poz. 65. Grafika Poz. 145 Poz. 146 Poz. 148 Poz. 140 Poz. 151 Poz

Umiejętności na ocenę dopuszczającą. Umiejętności na. ocenę dostateczną

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI KL.IV-V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI KL.IV-V PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI KL.IV-V KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW Niedostateczny - otrzymuje uczeń, który: - nie opanował wiadomości określonych programem nauczania, - nie potrafi rozwiązać

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH DLA KLAS III DO PROGRAMU SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA. BARDZO DOBRY WYRAZ MALARSTWA Uczeń:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH DLA KLAS III DO PROGRAMU SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA. BARDZO DOBRY WYRAZ MALARSTWA Uczeń: WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH DLA KLAS III DO PROGRAMU SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA. Tematyka zajęć Numer z podstawy programowej 1. Przegląd rodzajów i technik malarstwa. 2. Różne tematy,

Warsztaty plastyczne dla szkół

Warsztaty plastyczne dla szkół Rok szkolny 2018/2019 Warsztaty plastyczne dla szkół Dom Kultury Miś Ośrodka Kultury Arsus w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy ul. Traktorzystów 20 02-495 Warszawa e-mail: domkulturymis@op.pl www. mis.arsus.pl

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM

PLASTYKA KRYTERIA OCEN DLA KLAS IV

Sztukmistrzowie z Krakowa. scenariusz lekcji podsumowującej grę. Moduł 1 (jedna godzina lekcyjna)

Sztukmistrzowie z Krakowa. scenariusz lekcji podsumowującej grę. Moduł 1 (jedna godzina lekcyjna) Sztukmistrzowie z Krakowa scenariusz lekcji podsumowującej grę Moduł 1 (jedna godzina lekcyjna) Cel zajęć: Lekcja jest podsumowaniem i uporządkowaniem informacji zdobytych podczas udziału w grze. Ma również

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 47 oraz Gimnazjum nr 26 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Lublinie

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 47 oraz Gimnazjum nr 26 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Lublinie Społeczność Szkoły Podstawowej nr 47 oraz Gimnazjum nr 26 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Lublinie Cele konkursu zaprasza uczniów do udziału w międzyszkolnym konkursie Józef Ignacy Kraszewski wzorem

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI - KLASA IV SP

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI ELIMINACJE SZKOLNE DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM w roku szkolnym 2013/2014

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI ELIMINACJE SZKOLNE DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM w roku szkolnym 2013/2014 WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI ELIMINACJE SZKOLNE DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM w roku szkolnym 2013/2014 KOD UCZNIA Liczba uzyskanych punktów (wypełnia komisja): Witamy Cię w eliminacjach szkolnych. 1. Na rozwiązanie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI Kryteria oceny semestralnej i oceny rocznej podsumowującej pracę ucznia na lekcjach plastyki w kl.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI Kryteria oceny semestralnej i oceny rocznej podsumowującej pracę ucznia na lekcjach plastyki w kl. WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI Kryteria oceny semestralnej i oceny rocznej podsumowującej pracę ucznia na lekcjach plastyki w kl.5 1)Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który: nie opanował zakresu wiadomości

PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASY I GIMNAZJUM SEMESTR I

PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASY I GIMNAZJUM SEMESTR I PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASY I GIMNAZJUM SEMESTR I Ocena dopuszczająca Uczeo: rozróżnia poszczególne dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźbę, architekturę, grafikę, rzemiosło artystyczne,

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE PLASTYKA KLASA IV

Wymagania Podstawowe na oceną dopuszczającą, dostateczną, dobrą, uwzględniające możliwości i zaangażowanie ucznia

Wymagania Podstawowe na oceną dopuszczającą, dostateczną, dobrą, uwzględniające możliwości i zaangażowanie ucznia Wymagania edukacyjne z przedmiotu plastyka klasa V do programu Ciekawi Świata Numer Temat Wymagania Podstawowe na oceną dopuszczającą, dostateczną, dobrą, uwzględniające możliwości i zaangażowanie ucznia

AUKCJA NR 14 grafika, rysunek, akwarela, fotografia

Przepisy ogólne. Termin sprawdzianu kwalifikacyjnego ustala JM Rektor UAP.

Karol Estreicher twórca Bibliografii polskiej

Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI

Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI 1. Test konkursowy zawiera 10 zadań + opis dzieła, max. liczba

Jolanta Rudzka Habisiak Ab Ovo Permutacje - wystawa w Galerii Re:Medium (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi)

Jolanta Rudzka Habisiak Ab Ovo Permutacje - wystawa w Galerii Re:Medium (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi) 26-04-19 1/13 Permutacje - wystawa w Galerii Re:Medium (Miejska Galeria Sztuki kategoria: Lato w mieście Dla dzieci Dla seniorów autor: informacja prasowa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi Miejska Galeria