INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA"

Transkrypt

1 PL INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA

2 GRATULUJEMY... zakupu nowego kasku. Jego design, ergonomia, ciężar, aerodynamika, proste i funkcjonalne użytkowanie, wszystko to zostało zaprojektowane tak, by otrzymać wysokiej jakości produkt, z najlepszym wyposażeniem, który pozwoli sprostać największym wymaganiom dotyczącym bezpieczeństwa i komfortu jazdy. BEZPIECZEŃSTWO I INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA Cod.: ISTR /2013 PLL WAŻNE! - Przed użyciem kasku zapoznaj się z podręcznikiem i innymi załączonymi dokumentami, ponieważ zawierają one ważne informacje, które pozwolą na jak najlepsze, najprostsze i najbezpieczniejsze użytkowanie. - Dokładnie stosuj się do zawartych tam instrukcji, ponieważ w przeciwnym razie możesz stracić nie tylko gwarancję, ale także zmniejszyć swoje bezpieczeństwo. UŻYTKOWANIE KASKU - Kask stworzony został do użytkowania podczas jazdy motocyklem lub motorowerem. Używanie kasku do jakichkolwiek innych celów nie gwarantuje odpowiedniego bezpieczeństwa. - W razie wypadku kask jest elementem ochronnym, ograniczającym skaleczenia i urazy głowy. Jednak mimo wszystko nie jest w stanie wyeliminować ryzyka poważnych uszkodzeń lub nawet śmiertelnych wypadków, które uzależnione są od rodzaju i siły uderzenia. - Przed jazdą motocyklem pamiętaj, by zawsze sprawdzić czy kask jest odpowiednio zapięty. - Nigdy nie zakładaj szalika pod zapięcie kasku ani jakiegokolwiek nakrycia głowy pod kask. - Kask może wyciszyć odgłosy ruchu ulicznego, jednak należy pamiętać, że możesz usłyszeć istotne dźwięki takie jak klakson czy syrena alarmowa. - Kask trzymaj z dala od źródeł ciepła, takich jak tłumik, obudowa kufra, czy wnętrze pojazdu. - Nie wolno modyfikować kasku, nawet częściowo! Do wymiany używaj oryginalnych części dla danego modelu. - Uszkodzenia kasku spowodowane przypadkowymi upadkami nie zawsze są dobrze widoczne, jeśli kask ulegnie poważnemu uszkodzeniu, musi zostać wymieniony.

3 - W razie wątpliwości, co do kompletności i bezpieczeństwa kasku, należy unikać używania go I udać się do autoryzowanego sprzedawcy w celu jego sprawdzenia. WYBÓR KASKU Rozmiar: - Aby dobrać odpowiedni rozmiar dla siebie, należy zawsze przymierzyć kilka różnych kasków i wybrać ten, który jest najbardziej dopasowany do kształtu głowy. Aby zapewnić optymalny komfort kask w momencie założenia powinien być idealnie stabilny i odpowiednio ułożony. - Zbyt duży rozmiar kasku może powodować jego opadanie na oczy lub przekręcanie w czasie jazdy. - Przy założeniu kasku na głowę, należy również sprawdzić czy nie ma żadnej uciskającej strefy, która w przyszłości mogłaby powodować dyskomfort lub bole głowy. Zdejmowanie kasku - Sprawdź zapięcie kasku: gdy kask znajduje się na głowie i pasek podbródkowy jest zamknięty, spróbuj go ściągnąć tak, jak pokazuje (Fig.A.). W razie wypadku, wstrząsy pochodzące z różnych źródeł mogą powodować przekręcanie lub przypadkowe ściągnięcie kasku, jeśli ten nie został dobrze zapięty. - Kask powinien być stabilny, nie może swobodnie się obracać, ruszać lub samoistnie odpinać na głowie. W przeciwnym razie ureguluj długość zapięcia paska lub wymień rozmiar kasku. System zapięcia: - System zapięcia (pasek) fabrycznie ustawiany jest na standardową długość. Przed użyciem należy sprawdzić czy ustawienie początkowe jest poprawne i w razie potrzeby dostosować optymalną długość. - Należy upewnić się, że pasek jest dobrze zapięty tak, by kask pozostawał nieruchomo na głowie. Za każdym razem przed jazdą upewnij się, że zapięcie jest dostatecznie zapięte pod brodą, jak najbliżej gardła, lecz bez uczucia dyskomfortu. - Optymalne zapięcie musi pozwalać na swobodne oddychanie i normalne odkrztuszanie tak, by między gardłem, a zapięciem nie mieścił się palec. - Uwaga: przycisk na zapięciu służy wyłącznie po to, aby uniknąć trzepotania końcówki paska zapinającego. SZYBKA: - Jeśli szybka jest uszkodzona lub posiada znaczne zarysowania, które mogą utrudniać widoczność należy ją wymienić.

4 - Nie należy malować szybki, ani naklejać na nią żadnych naklejek. - Szyba nadaje się do użytku tylko i wyłącznie w modelu, do którego została przeznaczona. KONSERWACJA I CZYSZCZENIE - Uszkodzenia kasku spowodowane przypadkowymi upadkami nie zawsze są dobrze widoczne, jeśli jednak kask ulegnie poważnemu wypadkowi, koniecznie musi zostać wymieniony. - Uwaga: Kask i szybka mogą zostać poważnie uszkodzone w kontakcie z niektórymi substancjami, a ich uszkodzenie może pozostać niewidoczne. Do czyszczenia stosuj wyłącznie ciepłą wodę i szare mydło, susz w temperaturze pokojowej, z dala od słońca i/lub źródeł ciepła. - Uwaga: Nigdy nie używaj benzyny, rozcieńczalnika, benzenu, rozpuszczalników lub innych substancji chemicznych, ponieważ mogą: nieodwracalnie uszkodzić kask zmienić właściwości optyczne, mechaniczne I tym samym zmniejszyć bezpieczeństwo. FIG. A

5 INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA Kask N104 może być używany w dwóch konfiguracjach (szczęka zamknięta - P / szczęka otwarta - J). Używanie kasku w konfiguracji P (z zamkniętą szczęką i szybką) oczywiście zapewnia o wiele wyższy stopień bezpieczeństwa niż konfiguracja J (z otwartą szczęką i szybką). SYSTEM OTWIERANIA SZCZĘKI Kask N104 jest wyposażony w unikalny system otwierania szczęki "Dual Action". Umieszczony na środku ochrony szczęki pozwala na łatwą obsługę, przy użyciu jednej ręki, a także zapobiega przed przypadkowym otwarciem. System składa się z podwójnej dźwigni. N.B. Do lepszego dopasowania kasku sugerujemy mierzyć kask z podniesioną ochroną szczęki oraz podniesioną szybką VPS. 1 OTWIERANIE 1.1 Naciśnij czerwoną dźwignię do zewnątrz, wciskając ją kciukiem (Fig. 1). 1.2 Umieść palec wskazujący na górze dźwigni I przesuń w dół, tak aby odblokować szczękę (Fig. 2). 1.3 Pociągnij szczękę w przód i w górę, by ją unieść (Fig. 3). UWAGA! Przy tej konfiguracji ( J ) szczęka nie może być ponownie zamknięta. Nie zamykaj szczęki na siłę, ponieważ może to spowodować uszkodzenie mechanizmu zamykania kasku. Żeby móc ponownie zamknąć szczękę kasku, należy przesunąć dźwignie blokującą do pozycji P ( Fig. B, dźwignia w dół). 2 ZAMYKANIE UWAGA: W calu zamknięcia kasku ustaw dźwignię blokującą w pozycji P, tak jak pokazuje Fig. B (dźwignia w dół). 2.1 Pociągnij szczękę w dół, aż do momentu, kiedy usłyszysz charakterystyczne kliknięcie mechanizmu zamykającego. 2.2 Upewnij się, że szczęka jest prawidłowo zamknięta.

6 BLOKADA P/J Fig. A (dźwignia w górę) Kiedy dźwignia ustawiona jest w pozycji J (Fig. A, dźwignia w górę), szczęka może być otwarta i w tej pozycji zostanie ona zablokowana. UWAGA! Przy tej konfiguracji ( J ) szczęka nie może być ponownie zamknięta. Nie zamykaj szczęki na siłę, ponieważ może to spowodować uszkodzenie mechanizmu zamykania kasku. Żeby móc ponownie zamknąć szczękę kasku, należy przesunąć dźwignie blokującą do pozycji P ( Fig. B, dźwignia w dół). Fig. B (dźwignia w dół) Kiedy dźwignia ustawiona jest w pozycji P (Fig. B, dźwignia w dół), szczęka może być otwarta lub zamknięta. UWAGA!!! - Poziom ochrony w kasku zależy od wybranej konfiguracji przez użytkownika: całkowitą ochronę daje zamknięta szczęka i zamknięta szybka, częściową ochronę daje otwarta szczęka i szybka. - Nigdy nie używaj kasku ze zdemontowaną szczęką. - Nie używaj kasku w przypadku gdy szczęka nie działa poprawnie. W takim przypadku skontaktuj się z autoryzowanym dealerem. - Nie wykręcaj ani nie zamieniaj śrubek mocujących szczękę ze skorupą kasku. MECHANIZM SZYBY 1 DEMONTAŻ 1.1 Otwórz całkowicie szybkę. 1.2 Naciśnij przycisk zdejmowania szybki (A), przesuwaj szybkę do przodu aż do momentu kiedy usłyszysz charakterystyczne kliknięcie (Fig. 4). 1.3 Odczep zaczepy szybki (B1 a B2) z ich miejsca (Fig. 5). 1.4 Powtórz te same kroki z drugiej strony kasku WAżNE!: Nie usuwaj mechanizmów otwierania i zamykania szybki ze szczęki.

7 2 MONTAŻ 2.1 Umieść szybkę w pozycji otwartej, tak by zaczepy (B1 i B2) umiejscowić w odpowiednich miejscach (Fig. 5). 2.2 Zaczep B1 wsuń w odpowiednie miejsce mechanizmu i delikatnie naciśnij szybkę tak, by zaczep B2 wskoczył na swoje miejsce. 2.3 Przesuń kilka razy szybkę do tyłu, tak by wskoczyła w odpowiednie miejsce 2.4 Powtórz te same czynności po drugiej stronie kasku. UWAGA!!! - Upewnij się, że mechanizm działa poprawnie. Otwórz szybkę. Poprzez podnoszenie szczęki szybka zamyka się automatycznie. - Nie należy używać kasku jeżeli szybka nie została zamontowana poprawnie. - Jeżeli mechanizm otwierania/zamykania szybki nie działa poprawnie lub ulegnie uszkodzeniu należy skontaktować się z autoryzowanym dealerem. (Dostępne jako opcjonalne wyposażenie) 1 MONTAŻ WEWNĘTRZNEJ SZYBKI (PINLOCK ) 1.1 Zdemontuj szybkę kasku. 1.2 Upewnij się, że powierzchnia wewnętrzna szybki jest czysta i czy wewnętrzne zaczepy pinlock a skierowane są do wewnątrz. 1.3 Umieść Pinlock na szybie kasku. UWAGA: strona z silikonową uszczelką powinna przylegać do szyby kasku. 1.4 Włóż jedną stronę wewnętrznej szybki pod zaczep pinlock a i przytrzymaj w pozycji (zobacz Fig. 5). 1.5 Zamocuj drugą część wewnętrznej szybki pod zaczepem z drugiej strony (Fig. 6). 1.6 Opuść szybkę. 1.7 Zdejmij drugą folię ochronną z pinlock a i upewnij się, że przylega on w całości do szybki 1.8 Zamontuj szybkę do kasku. SPRAWDZANIE I REGULACJA NACIĄGU WEWNĘTRZNEJ SZYBKI (PINLOCK a)

8 Sprawdź odpowiednie zamocowanie pinlock a poprzez otwarcie i zamknięcie szybki kasku, jednocześnie należy też sprawdzić czy poprawnie zamontowana została szybka kasku. Jeżeli pin lock nie przylega ściśle do szybki kasku, należy jego zaczepy (oba jednocześnie) lekko podkręcić zwiększając naciąg (Fig. 7). Czynność ta musi być wykonywana delikatnie i stopniowo. Maksymalny naciąg osiąga się wtedy, gdy zaczepy skierowane są do zewnątrz. UWAGA!!! Obecność kurzu bądź innych zanieczyszczeń między pinlock iem, a szybką kasku, może doprowadzić do zarysowania na obu powierzchniach. Zarysowania szybki jak i pinlock a mogą powodować zmniejszenie widoczności, dlatego w takim wypadku należy te części wymienić. Należy również regularnie sprawdzać odpowiedni naciąg pilocka, by zapobiec jego ocieraniu się o szybkę kasku, a tym samym uniknąć zarysowań. Jeżeli szybka kasku paruje lub przybiera formę kondensacji należy sprawdzić czy pinlock został poprawnie zamontowany oraz czy jego naciąg jest odpowiedni. Zarówno nadmierny jak i zbyt słaby naciąg może spowodować deformację wewnętrznej szybki w skutek, czego późniejsza korekta może być niemożliwa. Zbyt intensywne stosowanie w szczególnych warunkach pogodowych (niskie temperatury i/lub wysoka wilgotność powietrza i/lub nagłe zmiany temperatury i/lub opady deszczu) może zmniejszyć wydajność systemu i tym samym powodować częściowe zamglenia i problemu z kondensacją. W takim wypadku należy wyjąć wewnętrzną szybkę i wysuszyć ciepłym i suchym powietrzem. Te same czynności powinny być zastosowane w kasku, w celu wysuszenia wilgoci, w przypadku gdy taka powstała w wyżej opisanych warunkach 2 DEMONTAŻ WEWNĘTRZNEJ SZYBY PINLOCK 2.1 Zdejmij szybkę kasku, do której przymocowany jest pinlock. 2.2 Zmniejsz naciąg i odczep pinlock a z zaczepu (Fig. 6). 2.3 Uwolnij szybkę. KONSERWACJA I CZYSZCZENIE Odczep pinlock a od szybki kasku. Korzystając z wilgotnej i miękkiej ściereczki oraz naturalnego mydła w płynie, delikatnie wyczyść. Następnie zmyj pod bieżącą wodą. Wysuszyć ciepłym i suchym powietrzem, bez wycierania. Aby zachować funkcje wewnętrznej szybki w dobrej kondycji, po użyciu kasku należy go pozostawić do wyschnięcia w przewiewnym i suchym miejscu, z otwartą szybką. Przechowywać go w suchym pomieszczeniu, z dala od źródeł ciepła. Nie należy używać rozpuszczalników ani innych substancji chemicznych. VISION PROTECTION SYSTEM (VPS)

9 Nowym i innowacyjnym systemem Vision Protection (VPS) jest wewnętrzna, odporna na zarysowania szybka przeciwsłoneczna. System ten jest bardzo łatwy w użyciu: Wystarczy przesunąć dźwignię w górę lub w dół, aby odpowiednio, w zależności od pogody opuścić lub podnieść szybkę przeciwsłoneczną. Przydatny w każdej sytuacji, zarówno na długich trasach poza miastem, jak i krótkich wycieczek po mieście. Ponadto taki system mocowania pozwala na szybki montaż/demontaż szybki przeciwsłonecznej w celu konserwacji, bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi UŻYCIE VPS Mechanizm VPS umożliwia aktywację szybki przeciwsłonecznej po przez obniżenie go na taką długość, by zakrywał mniej więcej nasze pole widzenia. Tym sposobem zmniejszamy przepuszczalność światła słonecznego. W każdej chwili, niezależnie od szybki kasku, VPS może po prostu zostać łatwo uniesiony w górę, przywracając normalne warunki widoczności. Aby schować VPS, przesuń dźwignię/suwak do przodu (Fig. 9A) aż do usłyszenia kliknięcia, oznaczającego, że zarówno suwak jak i VPS są we właściwym miejscu.. Aby wysunąć VPS, przesuń dźwignię/suwak do tyłu (Fig. 9B) aż do usłyszenia kliknięcia, które oznacza, że zarówno suwak jak i VPS są we właściwym miejscu. VPS został zaprojektowany tak, by mógł być łatwo i szybko zdemontowany bez użycia narzędzi. UWAGI DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA Aktualne standardy homologacji (EEC 22-05) przewidują, że minimalna przepuszczalność światła szybek musi być większa niż 80% podczas jazdy nocą oraz nie mniejsza niż 50% podczas jazdy w ciągu dnia. Z tego powodu, podczas, w szczególnie jasnych warunkach pogodowych np. przy bardzo silnym natężeniu światła słonecznego jest wskazane, żeby używać okularów przeciwsłonecznych, które mają znacznie mniejszą przepuszczalność światła niż 50% w celu zmniejszenia zmęczenia oczu podczas długich wypraw lub zmniejszenia ryzyka oślepienia w stosunku do tego, kiedy używa się wyłącznie szybki kasku. Jednak mimo wszystko okulary przeciwsłoneczne utrudniają ewentualne, szybkie manewry, które wynikają z potrzeby maksymalnej widoczności, jaką daje szybka kasku w przypadku nagłych zmian oświetlenia (jak np. wjazd do tunelu). Dlatego dzięki mechanizmowi VPS manewry te są o wiele prostsze. UWAGA - VPS może być używany wyłącznie w ciągu dnia, w warunkach opisanych powyżej. - W nocy lub w warunkach niedostatecznej widoczności VPS musi zostać wyłączony. - Zawsze należy sprawdzić czy VPS jest odpowiednio dostosowany do zmiennych warunków pogodowych lub do zmiennych warunków pogodowych opisanych powyżej.

10 - Zaleca się używanie VPS wraz z szybką posiadającą standardy homologacji o przepuszczalności światła większej niż 80%. - VPS nie zastępuje ochrony gwarantowanej przez szybkę kasku.. - Zawsze należy upewnić się, że VPS jest czysty i odpowiednio działa, żeby uniknąć zarysowań. - W sprawie konserwacji i czyszczenia VPS oraz szybki, odwołaj się do specjalnego rozdziału podręcznika użytkowania kasku - Specjalna powłoka VPS odporna na zamglenia/zarysowania znacznie zmniejsza zamglenia. Jednak przedłużające okresy niekorzystnych warunków pogodowych i/lub środowiskowych mogą spowodować zamglenia lub kondensację na VPS, które powodują zmniejszenie widoczności. W tym wypadku należy wyłączyć VPS. - W przypadku deszczu i bezpośredniego kontaktu VPS z kroplami deszczu, powłoka przeciwmgielna może spowodować zmniejszenie widoczności lub ostrości. W tym wypadku należy wyłączyć VPS. - Specjalna powłoka antymgłowa jest wrażliwa na wysokie temperatury lub inne źródła ciepła. W takim wypadku, w kontakcie z innymi materiałami, może dojść do negatywnego działania pomiędzy nimi, co może spowodować pojawienie się plam. W takich przypadkach (np. gdy kask jest przechowywany w miejscach narażonych na bardzo wysoką temperaturę w upalne dni), zalecane jest, aby upewnić się, że VPS nie dotyka innych materiałów. INSTRUKCJA DEMONTAŻU VPS Aby zdemontować system VPS najpierw otwórz lub zdemontuj szybkę kasku, a dźwignię/suwak przesuń w stronę tyłu kasku (Fig. 8B).Chwyć prawą stronę VPS I delikatnie pociągnij na zewnątrz kasku (Fig. 9A).Powtórz te same czynności po drugiej stronie kasku (Fig. 9B) INSTRUKCJA MONTAŻU VPS Aby zamontować VPS do kasku, otwórz szczękę i sprawdź czy dźwignia/suwak jest przesunięty do tylniej strony kasku (Fig. 8B). Włóż VPS do lewej strony skorupy kasku aż do momentu jego zaczepienia (Fig. 9B). Powtórz te same czynności po drugiej stronie (Fig.9B). Upewnij się, że VPS działa poprawnie przesuwając dźwignię/suwak do przodu - Jeżeli mechanizm zamykania/otwierania szybki lub VPS jest uszkodzony lub działa nieprawidłowo, należy skontaktować się z autoryzowanym dealerem. PODBRÓDEK Część ta pozwala zwiększyć komfortu użytkowania. Podbródek zapobiega powstawaniu nieprzyjemnej cyrkulacji powietrza tuż pod brodą

11 W przypadku montażu/demontażu patrz Fig. 10. UWAGA!!! Podbródek można bardzo łatwo zdemontować. Możesz sprawdzić poprawność montażu tej części, wyciągając ją delikatnie kciukiem i palcem wskazującym w kierunku wewnętrznej części kasku. Jeżeli podbródek się porusza, powtórz czynności montażu. WYJMOWALNE WEWNĘTRZNE POLICZKI Aby zamontować/zdemontować wewnętrzne policzki, otwórz szczękę kasku i podnieś VPS. DEMONTAŻ 1.1 Otwórz pasek podbródka (zobacz specjalną instrukcję), a następnie odczep zaczepy ochrony karku. Następnie pociągnij wyściółkę policzka do wewnątrz kasku aż do odpięcia się zaczepów (Fig. 11B). 1.2 Wyciągnij wyściółkę policzka przekładając pasek podbródka przez otwór w wyściółce. 1.3 Powtórz te same czynności po drugiej stronie kasku. UWAGA: Nie usuwaj polistyrenowej (EPS) wyściółki policzków z kasku. DEMONTAŻ OCHRONY KARKU 1.1 Wymontuj ochronę karku poprzez odczepiając zaczepy znajdujące się w listwie wykończeniowej kasku. Tak jak pokazano na Fig Sprawdź, czy przednie rzepy wyściółki ochrony karku są odpięte. Tak jak na zdjęciu Fig. 11A. 1.3 Usuń ochronę karku DEMONTAŻ WYŚCIÓŁKI Przed usunięciem wyściółki należy usunąć ochronę karku. 1.4 Wymontuj tylne zaczepy wyściółki z miejsc znajdujących się w listwie wykończeniowej Fig Pociągnij lewą część wyściółki do góry do momentu odpięcia od wewnętrznej polistyrenowej wyściółki (Fig. 14). Powtórz tą samą czynność dla środkowej i prawej części wyściółki. 1.6 Całkowicie usuń wyściółkę z kasku. UWAGA: Nie usuwaj systemu AIR BOOSTER (patrz dział Wentylacja) i żadnej innej części z kasku. MONTAŻ WYŚCIÓŁKI 2.1 Włóż wyściółkę do kasku i poprawnie ją ułóż.

12 2.2 Złap lewą część wyściółki i zamontuj jej zaczep w wewnętrznej części skorupy tak, aby usłyszeć charakterystyczne kliknięcie (Fig. 14). Powtórz te same czynności ze środkowym i prawym zaczepem Wsuń zaczepy wyściółki w odpowiednie miejsca znajdujące się w listwie wykończeniowej kasku, tak jak pokazano na zdjęciu Fig Ostrożnie dopasuj wyściółkę aż będzie dobrze przylegała do skorupy. UWAGA: Sprawdź czy wyściółka została poprawnie zamontowana poprzez opuszczenie i podniesienie szyby VPS. Ruchy te powinny być płynne. Jeżeli tak nie jest, powtórz kroki 3.2 i 4.2 MONTAŻ OCHRONY KARKU 1.4 Umieść zaczepy ochrony karku w odpowiednich miejscach znajdujących się w listwie wykończeniowej. Fig Przypnij 2 lewe i 2 prawe zaczepy do listwy wykończeniowej tak jak pokazano na rysunku Przed zamontowaniem policzków umieść zaczepy ochrony karku (oczka) na specjalnych zaczepach. Zdjęcie 11B. 1.7 Do zamontowanych wcześniej policzków przypnij wyściółkę ochrony karku za pomocą specjalnych rzepów (Fig. 11A). MONTAŻ POLICZKÓW 2.5 Przełóż lewy pasek podbródka przez otwór w wyściółce policzku. 2.6 Umieść lewy policzek na polistyrenowej wyściółce wewnątrz kasku. 2.7 Dociśnij wyściółkę policzków do kasku aż usłyszysz kliknięcie zaczepów (Fig. 11B). 2.8 Powtórz te same czynności po drugiej stronie kasku. 2.9 Przymocuj ochronę karku do policzków za pomocą specjalnych zaczepów, tak jak pokazano na zdjęciu (Fig. 11A). UWAGA!!! - Wyściółkę wyjmuj tylko wtedy, gdy czyszczenie bądź pranie jest potrzebne. - Nigdy nie używaj kasku, jeżeli wewnętrzna wyściółka i policzki nie są poprawnie założone - Prać delikatnie, ręcznie w letniej wodzie (max 30 C) i tylko szarym mydłem. - Płukać w zimnej wodzie I suszyć w temperaturze pokojowej, z dala od światła słonecznego. - Nigdy nie pierz wewnętrznej wyściółki w pralce. - Wewnętrzny polistyren jest łatwo odkształcalnym materiałem, ma tendencję do zmieniania

13 - Do czyszczenia używaj mokrej szmatki I pozwól wysychać w temperaturze pokojowej z dala od światła słonecznego - W żaden sposób nie modyfikuj wewnętrznych części polistyrenowych. - Nigdy nie używaj jakichkolwiek narzędzi, by zastosować się do kroków opisanych powyżej SYSTEM WENTYLACJI System wentylacji kasku N104 EVO składa się z: - Dolnej wentylacji: zapewnia wentylację w okolicy ust oraz szyby kasku. Aby otworzyć ten wlot należy przesunąć suwak jak pokazano na zdjęciu 16. W celu zamknięcia systemu wentylacji skieruj suwak w przeciwnym kierunku. - Górnej wentylacji: zapewnia wentylację w górnej części kasku dzięki innowacyjnemu systemowi AIRBOOSTER, który dzięki specjalnym kanalikom rozprowadza powietrze do najbardziej krytycznych części bez efektu rozproszenia. Aby otworzyć ten wlot przesuń suwak w pierwszej pozycji (Fig. 18). Aby zamknąć górny wlot powietrza przesuń suwak w przeciwnym kierunku. - Przedniej wentylacji: zapewnia wentylację z przodu głowy. Aby otworzyć przednią wentylację należy przesunąć suwak górnej wentylacji maksymalnie do końca. (Fig.17). Aby zamknąć ten wlot należy ustawić suwak w poprzedniej pozycji. - Tylnych wylotów powietrza: wyprowadza gorące powietrze z kasku zapewniając optymalny komfort podczas jazdy. UWAGA: Przedni wlot powietrza może być otwarty tylko jeśli górny wlot powietrza jest otwarty.

14 FIG. 1 FIG. 2

15 A C B FIG. B FIG. 4

16 MIN MAX FIG. 7 FIG. 8A

17 FIG. 8B FIG. 9A FIG. 9B FIG. 10

18 FIG. 12 FIG. 13

19 FIG. 16 FIG. 17

20

21 FIG. 19

22 Numer homologacji i sygnatura modelu kasku Nazwa i pieczątka autoryzowanego dealera Data sprzedaży kasku Nazwa i adres nabywcy

23 EUROPEJSKA GWARANCJA Drodzy Klienci, Dziękujemy za dokonanie wyboru kasku marki X-Lite -Nolan -Grex jako ochrony podczas korzystania z motocykla. Jeżeli używałeś już wcześniej kasków X-Lite -Nolan -Grex, Twój nowy zakup jest potwierdzeniem zadowolenia i lojalności wobec marki. Jeżeli jednak jesteś nowym użytkownikiem kasków marki X-Lite -Nolan -Grex, mamy nadzieję, że szybko zaczniesz doceniać jego wyjątkowe funkcje i korzyści. JEDNAK NALEŻY ZAWSZE PAMIĘTAĆ, ŻE TYLKO DZIĘKI ZACHOWANIU NAJWIĘKSZEJ OSTROŻNOŚCI I UWAGI, MOŻLIWA JEST BEZPIECZNA JAZDA MOTOCYKLEM! PRZECZYTAJ UWAŻNIE WSZYSTKIE WARUNKI, POSTANOWIENIA I OGRANICZENIA TEJ GWARANCJI Ten CERTYFIKAT GWARANCJI X-Lite -Nolan -Grex, gwarantuje nabywcy kasku, że towar jest wolny od wszelkich wad materiałowych i produkcyjnych w momencie zakupu. ZAPEWNIENIE GWARANCJI W przypadku jakiejkolwiek wady wymienionej w tej karcie gwarancyjnej, która ujawni się w ciągu 5 lat od daty zakupu podanej na powyższym formularzu. Marka X-Lite -Nolan -Grex zobowiązuje się do dokonania naprawy bądź wymiany na nowy kask, po sprawdzeniu wady, za pośrednictwem swojej sieci dystrybutorskiej. X-Lite - Nolan -Grex gwarantuje dostarczenie wszystkich części i napraw, jeżeli wada jest uzasadniona, z wyłączeniem przypadków, kiedy szkoda wynika z któregokolwiek powodu wymienionego w punkcie poniżej Wady niepodlegające gwarancji. WADY NIEPODLEGAJĄCE GWARANCJI Niniejsza gwarancja obejmuje tylko wady materiałowe i produkcyjne. Marka X-Lite - Nolan -Grex nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za wady produktu, które wynikają częściowo lub w całości z przyczyn, które są zawarte poniżej: a) szkody powstałe w wyniku niewłaściwego użytkowania, braku konserwacji oraz normalnego zużycia i uszkodzenia elementów wewnętrznych i zewnętrznych; b) zadrapania, otarcia, uszkodzenia lakieru lub innych szkód na zewnętrznej powłoce kasku przy przypadkowych uderzeniach; c) zadrapania, otarcia lub uszkodzenia szybki spowodowane nieodpowiednim sposobem jej czyszczenia; d) szkody powstałe na skutek używania naklejek i/lub klejów; e) wszelkie szkody spowodowane wypadkiem lub uderzeniem; f) wszelkie modyfikacje lub zmiany wprowadzone przez użytkownika lub osoby trzecie; g) odbarwienia lub uszkodzenia lakieru spowodowane użyciem środków chemicznych; h) odbarwienia lub inne szkody powstałe w wyniku działania promieniowania słonecznego lub innych źródeł ciepła; i) jakiekolwiek zmiany barw w malowaniach w wyniku długotrwałego i bezpośredniego nasłonecznienia; l) wykorzystanie nie rekomendowanych akcesoriów, które nie są sprzedawane przez markę X-Lite -Nolan -Grex. Oprócz niniejszych usterek, gwarancja również nie obejmuje szczególnych I subiektywnych sytuacji, które mogą powstać w czasie dynamicznego wykorzystywania kasku jak np.. problem z komfortem w czasie jazdy, gwizdy, szmery lub inne niepożądane dźwięki. X-Lite -Nolan -Grex w żadnym wypadku nie ponosi odpowiedzialności za przypadkowe szkody (dotyczy to również urazów osoby lub osób) lub szkód wynikających z niezastosowania się do zobowiązań wynikających z gwarancji produktów X-Lite -Nolan -Grex. CZAS OBOWIĄZYWANIA GWARANCJI Niniejsza gwarancja obowiązuje tylko wtedy, gdy wszystkie formularze są kompletnie wypełnione w momencie zakupu i spisaniu:

24 1) numer homologacji (wydrukowany na etykiecie naszytej na zapięciu paska w kasku) i sygnatura modelu kasku; 2) nazwa i pieczątka autoryzowanego dealera; 3) data sprzedaży kasku; 4) nazwa i adres sprzedawcy. PROCEDURA DOKONYWANIA REKLAMACJI Aby przystąpić do jakichkolwiek roszczeń objętych niniejszą gwarancją, kupujący musi bezpośrednio powiadomić o domniemanej wadzie sprzedawcę, od którego został zakupiony kask i w tym samym czasie dostarczyć produkt, którego dotyczy roszczenie oraz załączoną kartę gwarancyjną wraz z wypełnionymi wszystkimi polami, w sposób podany powyżej. PRZED SKIEROWANIEM SPRAWY DO DEALERA, ZALECAMY UWAŻNE PRZEDCZYTANIE INSTRUCKJI UŻYTKOWANIA KASKU WRAZ Z ZAWARTYMI TAM SKAZÓWKAMI, KTÓRE MUSZĄ BYĆ SKRUPULATNIE PRZESTRZEGANE DLA BEZPIECZEŃSTWA TWOJEGO I INNYCH! PO 5 LATACH, LICZĄC OD DATY ZAKUPU, GWARANCJA WYGASA CAŁKOWICIE. PO TYM OKRESIE, DLA WŁASNEGO BEZPIECZEŃSTWA, ZDECYDOWANIE ZALECAMY ZASTANOWIĆ SIĘ NAD ZAKUPEM NOWEGO KASKU. NIEKTÓRE CZYNNIKI ŚRODOWISKOWE, NIEPRAWIDŁOWE UŻYWANIE KASKU, NORMALNE ZUŻYCIE WEWNĘ LUB ZEWNĘTRZNYCH CZĘŚCI LUB WYPADEK MOGĄ POWAŻNIE WPŁYNĄĆ NA WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE PRODUKTU I TYM SAMYM SPODOWAĆ UTRATE JEGO WŁAŚCIWOŚCI. Niniejsza gwarancja jest ważna na terytorium całej Europy I jest jedyną prawdziwą gwarancją nadaną przez markę X-Lite -Nolan -Grex, w odniesieniu do sprzedaży tych kasków. Nie narusza ona praw posiadanych przez nabywcę, ani wyraźnie określonej dyrektywy Unii Europejskiej /44/EC. Wszelkie usługi świadczone w ramach gwarancji nie mają wpływu na przedłużenie okresu gwarancji. Jeżeli kask lub którakolwiek z jego części została zastąpiona, nowy okres gwarancyjny się nie rozpoczyna ani na cały produkt, ani na żadną z jego części. Decydującym czynnikiem zostaje data zakupu oryginalnego kasku. Cod.: ISTR /2013 EN

WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA

WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA BEZPIECZEŃSTWO ORAZ BEZPIECZEŃSTWO OSÓB TRZECICH JEST BARDZO WAŻNE Niniejsza instrukcja zawiera ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, z którymi należy się zapoznać

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika ML-375x Series Podręcznik użytkownika Podstawowy imagine the possibilities Niniejszy podręcznik zawiera informacje dotyczące instalacji, podstawowej obsługi oraz rozwiązywania problemów w systemie Windows.

Bardziej szczegółowo

WERSJA POLSKA. Instrukcja obsługi User Guide LG-V490. www.lg.com MFL68624816 (1.0)

WERSJA POLSKA. Instrukcja obsługi User Guide LG-V490. www.lg.com MFL68624816 (1.0) WERSJA POLSKA E N G L I S H Instrukcja obsługi User Guide LG-V490 MFL68624816 (1.0) www.lg.com UWAGA! Pamiętaj, że tablet LG-V490 często wykorzystuje połączenia danych. Wykup u swojego Operatora stosowny

Bardziej szczegółowo

X-E1. Podręcznik użytkownika DIGITAL CAMERA. Przed rozpoczęciem. Pierwsze kroki. Podstawy fotografowania i odtwarzania

X-E1. Podręcznik użytkownika DIGITAL CAMERA. Przed rozpoczęciem. Pierwsze kroki. Podstawy fotografowania i odtwarzania BL01756-E00 PL DIGITAL CAMERA X-E1 Podręcznik użytkownika Dziękujemy za zakup tego produktu. W niniejszym podręczniku opisano, jak używać aparatu cyfrowego FUJIFILM X-E1 i instalować dołączone do niego

Bardziej szczegółowo

Aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne używanie tego urządzenia, przed użyciem należy przeczytać Informacje o bezpieczeństwie w tym podręczniku.

Aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne używanie tego urządzenia, przed użyciem należy przeczytać Informacje o bezpieczeństwie w tym podręczniku. Aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne używanie tego urządzenia, przed użyciem należy przeczytać Informacje o bezpieczeństwie w tym podręczniku. Informacje o Instrukcji obsługi Urządzenie zostało dostarczone

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika BL0293-0 PL DIGITAL CAMERA FINEPIX Seria SL000 Podręcznik użytkownika Dziękujemy za zakup tego produktu. W niniejszym podręczniku opisano, jak używać aparatu cyfrowego FUJIFILM i dołączonego do niego oprogramowania.

Bardziej szczegółowo

Roteo 20HV/25H/35/35G User Manual. Version 1.2

Roteo 20HV/25H/35/35G User Manual. Version 1.2 Roteo 20V/25/35/35G User Manual Version 1.2 A B C D E F 1 4 2 3 6 5 11 10 7 8 9 2 4 6 5 3 7 8 9 1 8 7 6 2 3 9 1 4 5 1 6 3 4 5 2 RRC350 RRC350 1 2 3 4 5 6 7 12 11 5 7 9 3 1 10 4 6 8 13 2 Roteo 35/35G: 12

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika Przed rozpoczęciem pracy ze skanerem należy przeczytać niniejszy podręcznik. Po przeczytaniu podręcznika należy go przechowywać w bezpiecznym miejscu do użycia w przyszłości. Spis

Bardziej szczegółowo

Komputer firmy Acer serii Aspire S3. Podręcznik użytkownika

Komputer firmy Acer serii Aspire S3. Podręcznik użytkownika Komputer firmy Acer serii Aspire S3 Podręcznik użytkownika 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. Podręcznik użytkownika Komputer firmy Acer serii Aspire S3 Wydanie oryginalne: 02/2012 Oznaczenie modelu: Numer

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Nokia C2-00

Instrukcja obsługi Nokia C2-00 Instrukcja obsługi Nokia C2-00 Wydanie 1.1 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 4 Dwa słowa o telefonie 5 Telefon z dwiema kartami SIM 5 Klawisze i części 5 Pierwsze kroki 6 Wkładanie karty SIM i baterii

Bardziej szczegółowo

Na zewnątrz. Wyposażenie profesjonalne - Akcesoria. Legenda. : numer rozdziału. : numer strony

Na zewnątrz. Wyposażenie profesjonalne - Akcesoria. Legenda. : numer rozdziału. : numer strony 1WPROWADZENIE 5 Na zewnątrz 6 Klucze - Pilot zdalnego sterowania Odryglowanie selektywne kabiny i przestrzeni ładunkowej. Zaryglowanie wyłącznie przestrzeni ładunkowej. Zaryglowanie całego samochodu. a

Bardziej szczegółowo

montowany tyłem i przodem do kierunku jazdy Produkt zgodny z normą europejską Grupa Waga Wiek 0+/1 0-18 kg 6m-4y

montowany tyłem i przodem do kierunku jazdy Produkt zgodny z normą europejską Grupa Waga Wiek 0+/1 0-18 kg 6m-4y montowany tyłem i przodem do kierunku jazdy Instrukcja obsługi Produkt zgodny z normą europejską ECE R44 04 Grupa Waga Wiek 0+/1 0-18 kg 6m-4y 1 Dziękujemy za wybranie fotelika BeSafe izi Combi. Firma

Bardziej szczegółowo

Przewodnik użytkownika

Przewodnik użytkownika NPD5194-02 PL Prawa autorskie Prawa autorskie Żadna część niniejszej publikacji nie może być powielana, przechowywana w jakimkolwiek systemie wyszukiwania informacji ani przesyłana w żadnej formie za pomocą

Bardziej szczegółowo

Ogólne Warunki Sprzedaży Saint-Gobain Polska Sp. z o.o. Oddział GLASSOLUTIONS w Jaroszowcu. z dnia 05.01.2012 r.

Ogólne Warunki Sprzedaży Saint-Gobain Polska Sp. z o.o. Oddział GLASSOLUTIONS w Jaroszowcu. z dnia 05.01.2012 r. Ogólne Warunki Sprzedaży Saint-Gobain Polska Sp. z o.o. Oddział GLASSOLUTIONS w Jaroszowcu z dnia 05.01.2012 r. Spis Treści: OGÓLNE WARUNKI SPRZEDAŻY Saint-Gobain Polska Sp. z o.o. Oddział GLASSOLUTIONS

Bardziej szczegółowo

Ogólne warunki sprzedaży MIREX Sp. z o.o. z dnia 01.10.2009r.

Ogólne warunki sprzedaży MIREX Sp. z o.o. z dnia 01.10.2009r. Ogólne warunki sprzedaży MIREX Sp. z o.o. z dnia 01.10.2009r. Spis treści Strona Ogólne warunki sprzedaży...2 Zawarcie umowy sprzedaży...2 Cena...2 Gwarancja jakości...2 Warunki dostawy...3 Termin płatności

Bardziej szczegółowo

ECONCEPT 15-25 A Kocioł kondensacyjny wiszący jednofunkcyjny

ECONCEPT 15-25 A Kocioł kondensacyjny wiszący jednofunkcyjny Kocioł kondensacyjny wiszący jednofunkcyjny INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA, INSTALOWANIA I KONSERWACJI 2 ! Uważnie przeczytać ostrzeżenia znajdujące się w niniejszej instrukcji, ponieważ dostarczają one ważnych

Bardziej szczegółowo

1B 20 1B 27 1B 30 1B 40 1B 50. 43381807-POL-12.05-0.03 Printed in Germany

1B 20 1B 27 1B 30 1B 40 1B 50. 43381807-POL-12.05-0.03 Printed in Germany INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA 1B 20 1B 27 1B 30 1B 40 1B 50 43381807-POL-12.05-0.03 Printed in Germany 33 Nowy silnik wysokoprężny firmy HATZ Silnik jest przeznaczony tylko i wyłącznie do celu określonego i sprawdzonego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi CAESAR 14 3 E *1.032004PL*

Instrukcja obsługi CAESAR 14 3 E *1.032004PL* Instrukcja obsługi PL CAESAR 14 3 E *1.032004PL* Immergas Polska Sp. z o.o. uchyla się od odpowiedzialności spowodowanej błędami w druku. Immergas Polska Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. Przygotowania do użycia projektora. Rzutowanie obrazu. Wyświetlanie obrazów z urządzenia pamięci USB lub aparatu cyfrowego

Instrukcja obsługi. Przygotowania do użycia projektora. Rzutowanie obrazu. Wyświetlanie obrazów z urządzenia pamięci USB lub aparatu cyfrowego Instrukcja obsługi Przygotowania do użycia projektora Rzutowanie obrazu Wyświetlanie obrazów z urządzenia pamięci USB lub aparatu cyfrowego Korzystanie z projektora przy użyciu sieci Zmiana ustawień projektora

Bardziej szczegółowo

LS-14/LS-12 SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA OBSŁUGI REJESTRATOR DŹWIĘKU PCM

LS-14/LS-12 SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA OBSŁUGI REJESTRATOR DŹWIĘKU PCM REJESTRATOR DŹWIĘKU PCM LS-4/LS- Rejestrator dźwięku PCM Rejestrator dźwięku PCM SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA OBSŁUGI Zahvaljujemo na kupnji Olympus digitalnog diktafona. Prosimy o przeczytanie niniejszej instrukcji

Bardziej szczegółowo

Dla instalatora / dla użytkownika. Instrukcja obsługi i instalacji atmomag. Podgrzewacze gazowe. atmomag mini 11-0/0 GX atmomag mini 11-0/0 XI

Dla instalatora / dla użytkownika. Instrukcja obsługi i instalacji atmomag. Podgrzewacze gazowe. atmomag mini 11-0/0 GX atmomag mini 11-0/0 XI Dla instalatora / dla użytkownika Instrukcja obsługi i instalacji atmomag Podgrzewacze gazowe atmomag mini 11-0/0 GX atmomag mini 11-0/0 XI PL Dla użytkownika Instrukcja obsługi atmomag Spis tre ci Informacje

Bardziej szczegółowo

Laserowe urządzenie wielofunkcyjne

Laserowe urządzenie wielofunkcyjne Laserowe urządzenie wielofunkcyjne Podręcznik użytkownika Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia należy przeczytać dokładnie ten podręcznik i zachować go w łatwo dostępnym miejscu na wypadek, gdyby

Bardziej szczegółowo

Solo System dźwiękowy TV

Solo System dźwiękowy TV Solo System dźwiękowy TV Podręcznik użytkownika Spis treści Informacje dotyczące bezpieczeństwa Wprowadzenie Dziękujemy... 6 Rozpakowywanie... 6 Instalacja systemu Krok 1: Ustaw system... 7 Krok 2: Podłącz

Bardziej szczegółowo

Uwaga! W cenie urządzenia zawarte jest bezpłatne uruchomienie przez autoryzowaną firmę serwisową. Uruchomienie nie zawiera kosztów dojazdu serwisanta

Uwaga! W cenie urządzenia zawarte jest bezpłatne uruchomienie przez autoryzowaną firmę serwisową. Uruchomienie nie zawiera kosztów dojazdu serwisanta 2 Uwaga! W cenie urządzenia zawarte jest bezpłatne uruchomienie przez autoryzowaną firmę serwisową. Uruchomienie nie zawiera kosztów dojazdu serwisanta do klienta. Spis treści Dane podstawowe 4 Rozdział

Bardziej szczegółowo

Radiotelefon przenośny TC-320 Instrukcja obsługi

Radiotelefon przenośny TC-320 Instrukcja obsługi Radiotelefon przenośny TC-320 Instrukcja obsługi jest zastrzeżonym znakiem towarowym Hytera Communications Corp. SPIS TREŚCI INFORMACJE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA... 1 KONTROLA PRODUKTU PO DOSTAWIE... 2

Bardziej szczegółowo

Kamera wideo wysokiej rozdzielczości (HD)

Kamera wideo wysokiej rozdzielczości (HD) Instrukcja obsługi Kamera wideo wysokiej rozdzielczości (HD) Nr modelu HC-V270 HC-V260 Przed przystąpieniem do eksploatacji opisywanego produktu należy dokładnie przeczytać niniejsze zalecenia i zachować

Bardziej szczegółowo

ELE ac 16/18/20. Instrukcji obsługi 08.02- 50249850 04.03. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Set

ELE ac 16/18/20. Instrukcji obsługi 08.02- 50249850 04.03. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Set 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Set 0 ELE ac 16/18/20 08.02- Instrukcji obsługi p 50249850 04.03 Wstęp Bezpieczna eksploatacja wózka wymaga dokładnego zapoznania się z informacjami podanymi w niniejszej ORYGINLNEJ INSTRUKCJI

Bardziej szczegółowo

Podręcznik instalacji i wymiany części ThinkCentre

Podręcznik instalacji i wymiany części ThinkCentre Podręcznik instalacji i wymiany części ThinkCentre Uwaga Przed korzystaniem z niniejszych informacji oraz opisywanego produktu należy zapoznać się z Podręcznikiem na temat bezpieczeństwa i gwarancji dla

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu i obsługi zmiękczaczy jonowymiennych AQUAHOME 20 AQUAHOME 30

Instrukcja montażu i obsługi zmiękczaczy jonowymiennych AQUAHOME 20 AQUAHOME 30 Instrukcja montażu i obsługi zmiękczaczy jonowymiennych AQUAHOME 20 AQUAHOME 30 W CENIE URZĄDZENIA ZAWARTE JEST BEZPŁATNE URUCHOMIENIE PRZEZ AUTORYZOWANĄ FIRMĘ SERWISOWĄ. URUCHOMIENIE NIE ZAWIERA KOSZTÓW

Bardziej szczegółowo

Odtwarzacz płyt Blu-ray Disc /DVD

Odtwarzacz płyt Blu-ray Disc /DVD 4-418-507-11(2) (PL) Odtwarzacz płyt Blu-ray Disc /DVD Instrukcje obsługi Podłączanie i ustawienia Odtwarzanie Internet Nastawienia i regulacje Informacje dodatkowe BDP-S790 OSTRZEŻENIE Aby zmniejszyć

Bardziej szczegółowo