Oprogramowanie Alternatywne

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Oprogramowanie Alternatywne"

Transkrypt

1 Oprogramowanie Alternatywne Linux Wojciech Sobieski Olsztyn 2005

2 Historia przed 1960: jeden komputer = jeden system 1969: UNIX pierwszy, otwarty i ogólnie dostępny system operacyjny 1975: UNIX jest rozprowadzany bezpłatnie na uczelniach początek lat 80: komercjalizacja systemu UNIX (bardzo drogi) początek lat 80: MINIX komercyjna, okrojona ale otwarta wersja UNIX-a 1983: początki projektu GNU Richarda Stallmana (stworzenie darmowego systemu operacyjnego kompatybilnego z UNIX-em) 1991: początki jądra systemu operacyjnego Linusa Torvaldsa Połączenie projektów Linusa Torvaldsa i Richarda Stallmana dało początek temu, co dziś nazywa się systemem LINUX.

3 Znaczenie systemu Linux

4 Struktura Linuxa aplikacje system konsolowy system graficzny (X serwer) sterowniki jądro

5 Konsola Linuxa

6 Konsola Linuxa

7 Dyski w Linuxie W systemie Linux nazwa dysku (oraz partycji) zależy od sposobu podłączenia do kontrolera: hda hdb - primary master - primary slave hdc hdd - secoundary master - secoundary slave W systemie Linux wszystkie urządzenia (nie tylko dyski twarde) są reprezentowane przez odpowiednie pliki znajdujące się w katalogu /dev. Partycje oznaczane są kolejnymi cyframi, np.: hda1 - pierwsza partycja na primary master hdd3 - trzecia partycja na secoundary slave

8 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /boot - katalog zawierający jądro systemu.

9 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /dev - katalog ten zawiera specjalne pliki dla każdego wykorzystywanego przez system urządzenia, katalog ten jest obowiązkowy. Jest to zwykły katalog, więc może zostać stworzony poleceniem mkdir. Jednak poszczególne pliki urządzeń muszą zostać utworzone za pomocą komendy mknod. Dobrym pomysłem jest usunięcie niepotrzebnych urządzeń z katalogu. Wiele urządzeń jest kompletnie nieprzydatnych w konkretnych systemach. Na przykład jeśli nie posiadasz żadnych dysków SCSI, możesz bez żadnych problemów usunąć wszystkie urządzenia zaczynające się na sd. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z portu szeregowego, możesz usunąć wszystkie pliki zaczynające się od cua.

10 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /etc - ten katalog zawiera większość plików konfiguracyjnych. Oprócz nich znajdują się tam pliki, które zawierają informacje, kto, gdzie i jaki ma dostęp do odpowiednich usług, katalogów i plików. Niektóre pliki znajdują się tam we wszystkich systemach Linuxowych, niektóre zaś w zależności od dystrybucji. Aby było łatwiej orientować się w katalogu tym są jeszcze podkatalogi.

11 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /bin i /usr/bin - katalog zawiera wiele programów, bardzo często używanych w czasie pracy w systemie. Programy opowiadające za kopiowanie, przenoszenie, kasowanie plików, tworzenie katalogów, modyfikowanie praw itd. Jest ich tam naprawdę dużo. Przeważnie do tych plików mają dostęp wszyscy użytkownicy systemu.

12 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /sbin i /usr/sbin - tutaj znajdują się programy pozwalające konfigurować system. Dostęp do nich może być zabroniony dla zwyczajnych użytkowników, choć nie musi, ponieważ zwykły użytkownik nie będzie specjalnie ich potrzebował. Administrator systemu zaś bardzo często ich używa.

13 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /lib - w katalogu umieszczane są potrzebne biblioteki dzielone oraz programy służące do ich ładowania. Jeśli wymagane biblioteki nie zostaną odnalezione w katalogu /lib, to system nie wystartuje. Prawie każdy program wymaga co najmniej biblioteki libc, libc.so.n, gdzie N to numer wersji.

14 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /var - w katalogu znajdują się pliki, gdzie składowane są logi systemu. Chodzi o to, aby administrator mógł zobaczyć co się działo w systemie, kiedy podczas jego nieobecności. Bardzo pomaga to w wykrywaniu czy przypadkiem coś złego nie zaczyna się dziać, czy przypadkiem ktoś nie próbował się włamać na system lub czy tego już nie zrobił. Znajdują się tez tam pliki, w których składowana jest poczta elektroniczna, na użytkowników systemu i wiele innych.

15 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /mnt - katalog przeznaczony jest do tego, aby zamontować tam inne dyski. Zamontować dodatkowy dysk możemy w każdym (pustym) katalogu. Powoduje to, że jak się wchodzi do tego katalogu to wchodzimy na dysk zamontowany. Gdy zaś nie zamontujemy tam żadnego dysku katalog będzie pusty.

16 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /proc - jeden z ciekawszych katalogów. Znajdują się w nim pliki i katalogi, które są tworzone dynamicznie przez system. Każdy aktualnie włączony w systemie program posiada podkatalog w tym katalogu. Są w nim pliki z opisem, np. kto włączył dany program, z jakiego katalogu go włączył, ile program zabiera pamięci itd. W katalogu tym znajdują się tez informacje dotyczące systemu. Jakie karty PCI są zainicjowane, jaki jest procesor w systemie, ile ma pamięci i tego typu informacje.

17 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /home - katalog ten zawiera podkatalogi użytkowników, ponieważ każdy użytkownik w systemie powinien mieć własny katalog, aby mógł zapisywać sobie tam różne swoje dane, ponieważ przeważnie nigdzie indziej nie może tego robić oprócz katalogu /tmp. Często też znajdują się tam katalogi, w których są składowane różne inne dane, np. katalog z plikami HTML dla głównej strony serwera albo katalog z plikami, które są dostępne na publicznym FTP.

18 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /tmp - w tym katalogu składowane są tymczasowe pliki w czasie pracy.

19 Powłoka systemowa Powłoka (shell - interpreter poleceń) - program, który odczytuje, interpretuje i przetwarza polecenia (odpowiednik programu COMMAND.COM ze środowiska MS-DOS). Zaraz po zarejestrowaniu się użytkownika system przygotowuje powłokę, która czeka na wydanie polecenia. Powłoka zapewnia łączność pomiędzy systemem (jądrem systemu), a użytkownikiem.

20 Powłoka BASH BASH (Bourne Again Shell) - stworzona przez Briana Foxa i Cheta Rameya i udostępniona na zasadach licencji GNU powłoka systemowa. Jest on jedną z lepszych powłok i w wielu systemach linuxowych stanowi powłokę domyślną. Zawiera 48 wbudowanych poleceń (biult-in) oraz 12 funkcji wywołania. Jest w pełni kompatybilna z powłoką sh oraz zawiera wiele ciekawych rozwiązań przejętych od powłok Korn i C (ksh i csh).

21 Powłoka BASH BASH - cechy: duża liczba skrótów klawiaturowych i klawiszy specjalnych. zapis ostatnio używanych poleceń do pliku (w ten sposób będą one dostępne podczas następnej sesji). wiersze poleceń mogą być edytowane w ten sam sposób jak w edytorze tekstowym, można wstawiać i usuwać znaki w dowolnym miejscu. możliwość tworzenia własnych skrótów klawiszowych.

22 Powłoka BASH BASH - dokańczanie poleceń: Dzięki tej opcji nie trzeba wpisywać pełnej nazwy programu (ścieżki do katalogu, pliku itp.) lub znać jego dokładnej nazwy. Wystarczy, że wpiszemy jego pierwszą literkę i wciśniemy klawisz TAB. Wtedy Linux spróbuje wyszukać wszystkie dostępne programy, katalogi, pliki, których pierwsza litera nazwy odpowiada wpisanej przez nas. Jeśli więcej programów zaczyna się na tę sam znak powłoka wylistuje nam ich nazwy i poinformuje nas za pomocą brzęczyka, że należy podać dodatkowe informacje.

23 Powłoka BASH BASH - historia poleceń: Bash zapamiętuje wydane przez użytkownika polecenia. Dzięki temu za pomocą klawiszy kursora (góra - dół), możemy szybko przywołać polecenie, które już wcześniej wydaliśmy. Parametry nazwy pliku historii oraz ilości przechowywanych w nim ostatnio wydanych poleceń ustalają zmienne HISTFILE oraz HISTSIZE. Najczęściej zmienne te zdefiniowane są następująco: HISTFILE=~/.bash_history HISTSIZE=1000

24 Powłoka BASH BASH - historia poleceń: Lista ostatnich n poleceń: history n Wywołanie n-tego polecenia z listy historii:!n Wywołanie poprzez częściowe napisanie:!tekst Wywołanie ostatniego polecenia:!!

25 Powłoka BASH BASH - aliasy: Aliasy są to skróty definiowane przez użytkownika, odnoszące się do zdefiniowanych wcześniej poleceń. Globalne definicje aliasów znajdują się w pliku /etc/bashrc i mogą być modyfikowane tylko przez administratora systemu. Użytkownicy, definicje swoich własnych aliasów mogą zapisywać do pliku konfiguracyjnego. bashrc w swoim katalogu domowym. Przykład tworzenia i kasowania aliasu: alias nazwa=polecenie unalias nazwa

26 Powłoka BASH BASH - symbole wieloznaczne: Symbole wieloznaczne służą do wykonywania tych samych operacji na większej liczbie plików. Podstawowe symbole: *? [] - zastępuje dowolny znak lub ciąg znaków. - zastępuje jeden i tylko jeden znak. - pozwala na dokładne określenie nazw plików przez podanie w nawiasie znaków alternatywnych.

27 Powłoka BASH BASH - zmienna środowiskowa PATH: PATH - zmienna zawierająca listę katalogów (podobnie jak w systemie DOS). Kiedy BASH ma wykonać polecenie, przeszukuje wszystkie katalogi wymienione w PATH, aby znaleźć polecenie. Katalogi wchodzące w skład zmiennej PATH oddzielone są od siebie dwukropkami. PATH jest ustawiana w /etc/profile. Jeżeli chcemy dodać nowy katalog do zmiennej PATH, musimy go dołączyć do /etc/profile według następującego wzorca: # Addition to /etc/profile PATH=$PATH:/opt/kde/bin

28 Powłoka BASH BASH - znak zachęty: Znak zachęty to tekst, który informuje użytkownika, że system czeka na wprowadzenie przez niego danych. W powłoce BASH istnieją dwa poziomy znaku zachęty: - pierwszy (przechowywany w zmiennej PS1), który otrzymamy zaraz po zalogowaniu informuje nas, że system czeka na wprowadzenie polecenia. Standardowo zmienna PS1 ma postać: /root]# - drugi (przechowywany w zmiennej PS2) jest wyświetlany gdy interpreter potrzebuje dodatkowych danych, które musimy wprowadzić - standardowo ma postać ">".

29 Inne powłoki Inne powłoki: sh csh ksh rsh tcsh zsh - Powłoka Bourne'a - Powłoka C - Powłoka Korna - Ograniczona powłoka Bourne'a - Powłoka będąca rozszerzeniem powłoki C - powłoka Paula Falstada

30 X Windows Serwer X Window System (http://www.x.org/) - system graficzny zaprojektowany w architekturze klient-serwer: serwer zajmuje się wyświetlaniem grafiki, klawiaturą i myszą oraz klient, czyli oprogramowanie chcące zmienić zawartość okienka. Oba te elementy komunikują się za pomocą protokołu przezroczystego sieciowo, co oznacza że nie ma znaczenia czy oba elementy systemu działają na tym samym komputerze czy też na dwóch odległych maszynach. Jedna maszyna może wykonywać program, druga tylko wyświetlać wynik. Najpopularniejszą implementacją systemu jest XFree86.

31 KDE KDE PL (K Desktop Environment) (http://www.kde.org/) darmowe (GPL) środowisko graficzne dla systemów Unix i Linux. Zawiera szereg aplikacji i programów narzędziowych, m.in.: konqueror - menedżer plików kdevelop - środowisko programistyczne kde-designer - kreator GUI kmail - klient pocztowy knode - klient grup dyskusyjnych kontour - edytor grafiki wektorowej konsole - emulator terminali koffice - pakiet programów biurowych

32 KDE KDE 3.2 PL

33 GNOME GNOME PL (GNU Network Object Model Environment) (http://www.gnome.org/) - darmowe (GPL) środowisko graficzne dla systemów Unix i Linux. Główne aplikacje GNOME to: GIMP - rozbudowany edytor grafiki Nautilus - menadżer plików Anjuta - środowisko programistyczne Gnumeric - arkusz kalkulacyjny Mrproject - program do zarządzania projektem i planowania GnuCash - aplikacja finansowa Galeon - przeglądarka www oparta o silnik Gecko Mozilli Evolution - program pocztowy, podobny do MS Outlook

34 GNOME GNOME 2.6 PL \

35 xfce xfce

36 FluxBOX FluxBOX

37 WindowMaker Window Maker

38 icewm icewm

39 BlackBox Black Box

40 enlightenment enlightenment

41 Emulatory DOSEMU - emulator DOS w systemie Linux, umożliwiający uruchamianie programów DOS-owych. Emulator uruchamiany jest w konsoli poleceniem dosemu. WINE - emulator systemu Windows, umożliwiający uruchamianie programów przeznaczonych dla tego systemu. Emulator uruchamiany jest w konsoli poleceniem wine.

42 Emulatory WINE (MS Office)

43 Emulatory WINE (InteliCAD)

44 Dystrybucje Dystrybucja = jądro + zbiór aplikacji + instalator.

45 Dystrybucje Duże dystrybucje Niekomercyjne (darmowe): Aurox PLD Debian Mandrake Komercyjne (płatne): Red Hat SuSe Mandrake Partycje ex2, ex3: Red Hat Aurox Debian Mandrake Partycje FAT: Monkey Linux ZipSlack WinLinux Mandrake

46 Dystrybucje Live CD Prezentacyjne: Knoppix Aurox Slax CD Linux Do określonych zastosowań: RescueCD Linux-EDU Quantian

47 Dystrybucje Minidystrybucje Narzędziowe: Do Internetu: Linux Pigułki Kamix Pocket Linux Linux Root

48 Dystrybucje Red Hat Linux (http://www.redhat.com): - dystrybucja komercyjna - brak polskiej strony domowej - bardzo duża popularność dystrybucji - duża liczba materiałów, artykułów i książek - łatwy sposób instalacji i konfiguracji - obsługa plików RMP (zależności między pakietami)

49 Dystrybucje Debian GNU/Linux (http://www.debian.org): - dystrybucja darmowa - istnieje polska strona domowa - posiada polską wersję językową - jedna z najstarszych dystrybucji - nie tworzona w sposób centralny - największa liczba dołączanych pakietów oprogramowania - stosunkowo trudna instalacja - możliwość instalacji przez Internet lub z dyskietek - posiada własny format pakietów instalacyjnych: DEB

50 Dystrybucje Slackware Linux (http://www.slackware.com): - dystrybucja darmowa - istnieje polska strona domowa - możliwość instalacji polskiej wersji językowej - jedna z najstarszych dystrybucji - przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników - instalacja w trybie tekstowym - standardowy format pakietów: TGZ - istnieje wersja Live CD: Slax

51 Dystrybucje SuSE Linux (http://www.suse.com): - odmiana płatna i darmowa - brak polskiej strony domowej - bardzo popularna w Niemczech (wysoka lokalizacja) - posiada polską wersję językową - obsługuje pakiety instalacyjne w formacie RPM - łatwa w konfiguracji

52 Dystrybucje Mandrake Linux (http://linux-mandrake.com): - posiada kilka odmian dystrybucji (płatne i darmowe) - jedna z najobszerniejszych dystrybucji - łatwa instalacja i konfiguracja - dostępny w polskiej wersji językowej - polecany początkującym użytkownikom - posiada możliwość aktualizacji przez Internet - możliwość instalacji na partycji FAT - istnieje wersja Live CD: Mandrake Move

53 Dystrybucje Mandrake 9.1 PL

54 Dystrybucje Mandrake 9.1 PL

55 Dystrybucje Mandrake 9.1 PL

56 Dystrybucje Gentoo Linux (http://www.gentoo.pl/): - wersja darmowa - oprogramowanie jest kompilowane w trakcie instalacji systemu - maksymalna wydajność (dostosowanie do sprzętu) - mechanizm kompilacji pakietów Portage - długi czas instalacji - konieczność posiadania łącza internetowego - nie polecany początkującym użytkownikom - brak wersji Live CD

57 Dystrybucje Aurox (http://www.aurox.org/pl): - dystrybucja darmowa - dystrybucja polska - obecnie najbardziej popularna dystrybucja w Polsce - oprócz polskiej posiada kilka innych wersji językowych - zawiera sporo oprogramowania edukacyjnego i naukowego (Maxima, Octave, SciGrafica, Ghemical) - istnieje wersja Live CD: Aurox Live

58 Dystrybucje PLD - Polish Linux Distribution (http://www.pld.org.pl): - rozwijana głównie przez polskich programistów - strona domowa w języku polskim - dobrze dostosowana do obsługi Internetu - zawiera sporo alternatywnych narzędzi - nie jest dla początkujących użytkowników - obsługuje pakiety instalacyjne w formacie RPM - istnieje wersja Live CD: PLD Live

59 Dystrybucje Knoppix (http://knoppix.7thguard.net): - dystrybucja darmowa - istnieje polska strona domowa - dostępna w polskiej wersji językowej - pionierska dystrybucja Live CD - dystrybucja oparta na Debianie - posiada możliwość instalacji na dysku twardym - środowisko graficzne: KDE - istnieje wersja ze środowiskiem GNOME (język niemiecki)

60 Dystrybucje Linux-EduCD (http://www.simp-st.pl/linuxedu.html): - dystrybucja darmowa oparta na Knoppiksie - dystrybucja polska - istnieje polska strona domowa - zawiera ponad 1,8 GB oprogramowania: pakiety edukacyjne matematyka (SciLab, SciGraphica), fizyka, chemia, geografia, astronomia, programowanie; graficzne, biurowe i multimedialne - posiada możliwość instalacji na dysku twardym - na stronie domowej znajduje się polskojęzyczny minipodręcznik

61 Dystrybucje Quantian (http://dirk.eddelbuettel.com/quantian.html): - dystrybucja darmowa - odmiana Knoppixa do obliczeń matematycznych, numerycznych i statystycznych - zawiera dużą ilość specjalistycznego oprogramowania (m.in. R, Octave, Maxima, OpenDX, Mayavi)

62 Dystrybucje Inne projekty bazujące na Knoppixie: Knoppix-Med - dla lekarzy Knoppix-Lex - dla prawników Oralux Gnu Linux - dla osób niedowidzących i niewidomych (synteza mowy) Morphix-NLP - do programowania w językach naturalnych Cluster-Knoppix - do tworzenia klastrów (oparta o jądro OpenMosix) KnoppixMame - emulator maszyn do gier

63 Dystrybucje CD-Linux (http://www.cdlinux.pl/index.html): - dystrybucja darmowa typu LiveCD - dystrybucja polska - dystrybucja oparta na Debianie - dwie wersje systemu: duża (650 MB) i mała (200 MB)

64 Dystrybucje WinLinux (http://www.winlinux.net): - instalacja na partycji FAT spod systemu Windows (instaluje się jak każdy inny program) - od wersji 2003 dystrybucja komercyjna - dystrybucje starsze darmowe (wymagana rejestracja)

65 Dystrybucje Monkey Linux (http://ftp.man.olsztyn.pl/pub/linux/monkeylinux/ english/intro.htm): - dystrybucja darmowa - strona domowa w języku polskim - bazuje na Slackware - instalacja na partycji FAT16 lub FAT32 - łatwa instalacja (rozpakowanie pliku z dystrybucją) - łatwe uruchomienie (przy pomocy programu Loadlin) - mogą wystąpić problemy z obsługą sprzętu (sterowniki)

66 Dystrybucje ZipSlax (http://www.slackware.com.pl): - dystrybucja darmowa - strona domowa w języku polskim - instalacja na partycji FAT16 lub FAT32 - łatwa instalacja (rozpakowanie pliku z dystrybucją) - łatwe uruchomienie (przy pomocy programu Loadlin) - mogą wystąpić problemy z obsługą sprzętu (sterowniki)

67 Dystrybucje PocketLinux (http://www.pocket-lnx.org/): - minidystrybucja darmowa - dystrybucja polska (1 dyskietka) - dostosowana do warunków polskich - do łączenia przez kartę sieciową lub modem - na stronie domowej dokładny opis po polsku - zawiera podstawowe narzędzia internetowe

68 Dystrybucje Kamix (http://kamil.eu.org/kamix.php): - minidystrybucja darmowa - dystrybucja polska (1 dyskietka) - strona domowej po polsku - zawiera podstawowe narzędzia dyskowe i internetowe

69 Dystrybucje Linux w Pigułkach (http://www.liap.eu.org/): - dystrybucja darmowa - projekt polski (w rozwoju) - dystrybucja w postaci pakietu dyskietek z różnymi programami, przeznaczonymi do ściśle określonych zadań

70 Dystrybucje Cooperative Linux (http://www.colinux.org/?section=home): - dystrybucja darmowa - wersja w rozwoju (pojawiła się dopiero pod koniec stycznia 2004) - działa równolegle z innym systemem operacyjnym - umożliwia uruchomienie Linuxa z poziomu Microsoft Windows - umożliwia przełączanie systemów bez restartu komputera

71 Zalety Linuxa 1. Bezpłatny - niewątpliwą zaletą systemu jest fakt, iż jest on rozprowadzany na podstawie licencji GNU, dzięki czemu jest on systemem bezpłatnym. Można znaleźć go na wielu serwerach FTP w sieci, dzięki czemu dostęp do systemu jest bardzo łatwy. Można również za stosunkowo niewielkie pieniądze zdecydować się na którąś z komercyjnych lub niekomercyjnych dystrybucji.

72 Zalety Linuxa 2. Wsparcie wielu platform sprzętowych początkowo system Linux wspierał tylko procesory rodziny Intel x86, później pojawiły się rozwiązania na komputery klasy SPARC, Alpha, Motorola 86k i Power PC. Obecnie istnieją również rozwiązania systemu Linux dla konsol do gier, palmtopów, urządzeń RTV i telefonów komórkowych.

73 Zalety Linuxa 3. Małe wymagania sprzętowe zapotrzebowanie Linuxa na zasoby systemowe jest o wiele mniejsze niż w przypadku konkurencyjnych komercyjnych systemów. Do poprawnej pracy np. jako brama sieciowa, serwer poczty, czy prosty terminal końcowy wystarczy komputer klasy 386 i 8 MB pamięci operacyjnej.

74 Zalety Linuxa 4. System wielodostępny i wielozadaniowy jak każdy system uniksowy Linux jest systemem wielodostępnym i wielozadaniowym. Istnieją mechanizmy administrowania i zabezpieczania danych. Jako system wielozadaniowy Linux bardzo dobrze sprawuje się jako serwer sieciowy bez problemu wykonując kilka zadań jednocześnie.

75 Zalety Linuxa 5. System wieloprocesorowy - system Linux umożliwia obsługę komputerów wieloprocesorowych lub grupy komputerów połączonych w klastry.

76 Zalety Linuxa 6. Mnogość dystrybucji i wersji językowych - każdy użytkownik może dobrać dystrybucję Linuxa w zależności od wymagań czy upodobań. Domyślnym językiem większości dystrybucji jest język angielski, ale praktycznie wszystkie większe dystrybucje posiadają obsługę języka polskiego. Duża liczba dystrybucji może jednak być czasem postrzegana jako wada.

77 Zalety Linuxa 7. Zintegrowane usługi sieciowe - standardowo w systemie instalowany jest protokół TCP/IP. Do każdej dystrybucji dołączone są programy usług sieciowych - jeżeli więc posiada się niezbędną wiedzę, stworzenie prostej sieci z wszystkimi usługami nie nastręcza trudności.

78 Zalety Linuxa 8. Kompatybilność z profesjonalnymi systemami unixowymi znajomość jakiegokolwiek systemu Unixowego powoduje, że przejście do obsługi Linuxa jest bardzo łatwe.

79 Zalety Linuxa 9. Bardzo dobra praca w sieciach heterogenicznych - system pozwala na pracę w sieciach, w których zastosowane są różne komputery oraz różne systemy operacyjne. Zainstalowane oprogramowanie pozwala w prosty sposób wymieniać dane pomiędzy różnymi systemami.

80 Zalety Linuxa 10. Możliwość łączenia w klastry Klaster to grupa komputerów połączona szybka siecią, pracująca pod nadzorem specjalnego oprogramowania, które potrafi rozdzielać zadania miedzy wszystkie pracujące w klastrze maszyny.

81 Zalety Linuxa 11. Duża liczba aplikacji do typowych zadań - niestety są to głównie drobne aplikacje, trafiają się jednak bardzo profesjonalne np. GIMP. Profesjonalne firmy niestety dopiero wchodzą na ten rynek, ale wszystko wskazuje na to że odbywać będzie się to coraz szybciej.

82 Zalety Linuxa 12. Modułowa budowa - umożliwia indywidualne dopasowanie systemu do swoich potrzeb. Poszczególne elementy nie są zbyt silnie ze sobą powiązane w wyniku czego system ten można bardzo głęboko konfigurować, dopasowywać do swoich potrzeb. Doświadczeni użytkownicy mogą nawet kompilować na nowo elementy systemu optymalizując go do swoich procesorów czy wymagań.

83 Zalety Linuxa 13. Znikoma liczba wirusów komputerowych - do tej pory zagrożenia płynące ze strony wirusów komputerowych związane było z systemami Windows, zaś Linux był ich praktycznie pozbawiony. Nie wiadomo jednak, czy sytuacja ta nie zmieni się wraz z rozpowszechnianiem się systemów Linux.

84 Zalety Linuxa 14. Duża dostępność informacji - jest to niewątpliwa zaleta. Istnieje bardzo dużo miejsc w sieci gdzie można uzyskać pomoc. Generalnie rzecz biorąc prawie wszystkie problemy zostały już przez kogoś rozwiązane, jeżeli nie to na pewno w przeciągu kilku dni otrzymamy odpowiedź. Ponieważ o systemie bardzo dużo się mówi i pisze dlatego coraz więcej na temat Linuxa pojawia się opracowań papierowych, książek, czasopism.

85 Zalety Linuxa 15. Istnienie bezpłatnych narzędzi programistycznych - dzięki temu każdy, kto posiada podstawowe wiadomości z zakresu programowania, może tworzyć aplikacje dostosowane do własnych potrzeb i wymagań.

86 Zalety Linuxa 16. Duża stabilność systemu - bardzo duża liczba użytkowników (z których każdy jest testerem oprogramowania, którego używa) powoduje, że system ten jest bardzo stabilny, a wszystkie błędy w jądrze są prawie natychmiast naprawiane.

87 Zalety Linuxa 17. Walory poznawcze - w zależności od punktu widzenia podpunkt ten można uważać za wadę lub za zaletę. Na pewno system ten umożliwia a niekiedy zmusza do wgłębiania się w zasoby komputera, zmusza do poznawania zasad działania Systemu Operacyjnego i samego sprzętu. Jest to idealne rozwiązanie dla np. studentów studiów informatycznych, czy osób zajmujących się komputerami w sposób profesjonalny. Natomiast taka nauka niekoniecznie musi być wskazana dla zwykłych użytkowników systemu, którzy chcą na nim tylko pracować a nie poznawać go od środka.

88 Zalety Linuxa 18. Istnienie kilku systemów na jednym dysku - jeżeli nie używamy Linuxa jako serwera do zastosowań sieciowych najczęściej jest on instalowany jako kolejny system operacyjny na twardym dysku. Dzięki zastosowaniu menadżera startu i odpowiednich programów system w bardzo prosty sposób integruje różne typy partycji dyskowych pozwalając na łatwą wymianę danych.

89 Zalety Linuxa 19. Istnienie emulatorów systemu DOS i Windows - umożliwia to użytkownikom systemów DOS lub Windows uruchamianie swoich ulubionych i sprawdzonych aplikacji.

90 Zalety Linuxa 20. Wsparcie dużych firm rynku komputerowego dla systemu Linux - zainteresowanie (oraz inwestycje) takich firm jak IBM, HP czy Novell świadczy o dużym znaczeniu systemu Linux i jeszcze bardziej wzmacnia jego pozycję w świecie systemów operacyjnych.

91 Wady Linuxa 1. Trudna konfiguracja - do tej pory konfiguracja Linuxa dobywała się zazwyczaj w trybie tekstowym i wymagała bardzo dobrej znajomości sprzętu i jego ustawień. Nowoczesne dystrybucja Linuxa oferują jednak coraz wygodniejsze, graficzne systemu konfiguracji sprzętu - należy sądzić, że w niedługim czasie wada ta zostanie całkowicie usunięta.

92 Wady Linuxa 2. Brak profesjonalnej opieki nad systemem - jest to szczególnie ważne w zastosowaniach komercyjnych czy biznesowych. Użytkownicy systemu, szefowie firm podejmujących odpowiednie decyzje muszą mieć zapewnione wsparcie techniczne na odpowiednim poziomie. Nie każda firma, która używa systemu np. do prac biurowych może sobie pozwolić na zatrudnienie odpowiednio wykształconego informatyka znającego system Linux.

93 Wady Linuxa 3. Kody źródłowe ułatwiają włamania do systemu - powszechnie dostępne kody źródłowe sprzyjają nie tylko rozwojowi aplikacji ale ułatwiają zadania hakerom. Serwer internetowy oparty na Linuxie, pozostawiony sam sobie, bez należytej opieki bardzo szybko może paść ofiarą włamania. Nie każdy twórca oprogramowania po znalezieniu błędu w kodzie źródłowym musi o tym wszystkim mówić, informację tę może wykorzystać tylko dla swoich potrzeb i w prosty sposób zaatakować serwer.

94 Wady Linuxa 4. Problemy ze sterownikami - pomimo, że coraz większa liczba producentów wraz ze sterownikami do innych systemów wypuszcza sterowniki do Linuxa oraz udostępnia specyfikacje swoich urządzeń, w dalszym ciągu pojawiają się problemy ze sterownikami zarówno do nowych jak i starszych urządzeń.

95 Wady Linuxa 5. Problemy ze skalowalnością - twórcy jądra skupili się na osiągnięciu dużej wydajności na słabszych maszynach. Miało to na celu kompatybilność wsteczną oprogramowania i systemu. Okazało się to problemem, szczególnie w przypadku nowych procesorów, w których niestety jeszcze nie można wykorzystać wszystkich ich możliwości oraz pełni mocy obliczeniowej, którą one dysponują. Szczególnie objawia się to podczas pracy wieloprocesorowej. Taką sytuację bezlitośnie wykorzystali przeciwnicy systemu. Problemy te mają zostać rozwiązane w nowych wersjach jądra.

96 Wady Linuxa 6. Ciągły rozwój jądra - może to być zarówno zaleta jak i wada. Użytkowników końcowych systemów nie powinno interesować jakie jądro mają zainstalowane, czy ta wersja akurat obsługuje wszystkie rozwiązania. W przypadku profesjonalnych zastosowań kompilacja oznacza przecież konieczność wyłączenia komputera z bieżącej pracy.

97 Wady Linuxa 7. Nie ma jednego standardu interfejsu graficznego - skończyły się czasy kiedy systemy Unix komunikowały się z użytkownikiem przy pomocy linii komend. Obecnie standardem stały się systemy graficzne. Obecnie najpopularniejsze są GMOME oraz KDE (istnieje jeszcze wiele innych), w wyniku czego różne dystrybucje i wersje Linuxa są mało do siebie podobne.

98 Wady Linuxa 8. Różne wersje paczek instalacyjnych w dystrybucjach - różne dystrybucje mają swoje własne formaty pakietów instalacyjnych. Stanowi to poważny problem dla niedoświadczonego użytkownika, którzy chciałby zainstalować program nie pochodzący z jego własnej dystrybucji. Przewagę na rynku zdobył format RPM ale nie jest to standard, tylko wynik działalności kilku firm, które narzuciły innym akurat ten format.

99 Wady Linuxa 9. Mała liczba profesjonalnych aplikacji - aby system został zaakceptowany przez użytkowników, dla których ma być on narzędziem pracy, musi istnieć więcej programów w pełni profesjonalnych. Nie da się ukryć, że standardy wyznacza obecnie system Windows i pisane dla niego oprogramowanie. Firmy deklarują obecnie przenoszenie oprogramowania na Linuxa, lecz używają one czasu przyszłego mówiąc: zamierzamy przenieść nie zaś przenosimy.

100 Wady Linuxa 10. Brak pełnej realizacji standardu Linux Standard Base - Linux Standard Base dotyczy kwestii dokumentacji i zaufania. Większość sprzedawców twórców aplikacji, oraz użytkowników chce mieć pewność, że dane funkcje nie znikną z systemu. Sprzedawcy systemu chcą mieć pewność, że Linux, którego oferują klientom, niezależnie od wersji, ma wszystkie elementy, jakich się oczekiwało.

101 Wady Linuxa 11. Problem przenoszenia oprogramowania - szczególnie w przypadku aplikacji multimedialnych, czy gier pojawia się problem braku, czy nieodpowiedniej wersji bibliotek. Nie ma jeszcze określonego standardu co do tego jakie biblioteki, o jakich wersjach powinny się znaleźć w systemie.

102 Jak nauczyć się Linuxa? 1. Dystrybucja na CD-Romie - bardzo dobra metoda dla początkujących użytkowników - nie trzeba nic instalować na dysku twardym. O skuteczności (i zapotrzebowaniu) tej metody może świadczyć ogromny sukces dystrybucji Knoppix - za jej śladem idą obecnie wszystkie większe dystrybucje Linuxa (Aurox Live, Mandrake Move, PLD Live, Slax). Tego typu dystrybucje zawierają sporą liczbę programów i mogą w dobry sposób zademonstrować możliwości Linuxa. Wadą jest ograniczona możliwość modyfikacji systemu oraz dostępnych w nim aplikacji. Ze względu na to, że wszystko uruchamiane jest z CD-Romu, dystrybucje te działają także stosunkowo wolno.

Praca zdalna. Wirtualny komputer TYFLO{WIAT. Serwisy strumieniowania obrazu i dźwięku. rzecz o popularnym YouTube i nie tylko

Praca zdalna. Wirtualny komputer TYFLO{WIAT. Serwisy strumieniowania obrazu i dźwięku. rzecz o popularnym YouTube i nie tylko www.tyfloswiat.pl Kwartalnik, nr 3 (20) 2013, bezpłatny, ISSN: 1689-8362 TYFLO{WIAT Serwisy strumieniowania obrazu i dźwięku rzecz o popularnym YouTube i nie tylko Wirtualny komputer Praca zdalna www.tyfloswiat.pl

Bardziej szczegółowo

MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW I USŁUG

MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW I USŁUG WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI STOSOWANEJ I ZARZĄDZANIA pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk WYDZIAŁ INFORMATYKI STUDIA I STOPNIA (INŻYNIERSKIE) PRACA DYPLOMOWA Maciej Korzeń MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW

Bardziej szczegółowo

WF Mag dla Windows. Zaczynamy!

WF Mag dla Windows. Zaczynamy! WF Mag dla Windows Zaczynamy! WF Mag dla Windows Spis treści O CZYM JEST TA KSIĄŻKA... 5 I STALACJA PROGRAMU... 7 ODROBINA TEORII... 7 Organizacja danych w WF Magu dla Windows... 9 Dlaczego instalacja

Bardziej szczegółowo

42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym.

42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym. 42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym. Proces - to jedno z najbardziej podstawowych pojęć w informatyce. Z definicji jest to po prostu egzemplarz wykonywanego

Bardziej szczegółowo

Szkolenie techniczne. Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu. Go safe. Go Safer. G Data.

Szkolenie techniczne. Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu. Go safe. Go Safer. G Data. Szkolenie techniczne Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu Go safe. Go Safer. G Data. -2- Spis treści 1. G Data ClientSecurity Enterprise... 4 1.1. G Data ClientSecurity Business...4

Bardziej szczegółowo

Apache serwer www. oraz programy związne. Maciej Mazur Oleksak Sławomir

Apache serwer www. oraz programy związne. Maciej Mazur Oleksak Sławomir Apache serwer www oraz programy związne Maciej Mazur Oleksak Sławomir WSTĘP... 3 PORÓWNANIE SERWERÓW... 4 SERWER APACHE... 6 KOMPILACJA APACHE... 6 INSTALACJA... 7 URUCHAMIANIE... 8 MODUŁY... 11 CGI...

Bardziej szczegółowo

Sage Symfonia Handel (Sprzedaż)

Sage Symfonia Handel (Sprzedaż) Sage Symfonia Handel (Sprzedaż) Podręcznik użytkownika Wersja 2015.b Producent: Sage sp. z o.o. tel. 22 455 56 00 www.sage.com.pl Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Microsoft SQL

Bardziej szczegółowo

Program do optycznego rozpoznawania znaków. ABBYY FineReader. Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika. 2003 ABBYY Software Ltd

Program do optycznego rozpoznawania znaków. ABBYY FineReader. Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika. 2003 ABBYY Software Ltd Program do optycznego rozpoznawania znaków ABBYY FineReader Wersja 7.0 Podręcznik użytkownika 2003 ABBYY Software Ltd Informacje w tym dokumencie mogą się zmienić bez uprzedzenia i nie niosą żadnych zobowiązań

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 8.0 lub nowszej) Microsoft Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Home Server 2003 / Home Server 2011 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

Symfonia Handel. Podręcznik użytkownika. Wersja 2011.a

Symfonia Handel. Podręcznik użytkownika. Wersja 2011.a Symfonia Handel Podręcznik użytkownika Wersja 2011.a Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Adobe, Acrobat, Acrobat Reader, Acrobat Distiller są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy

Bardziej szczegółowo

Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania

Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania Katedra inżynierii oprogramowania Inżynieria Oprogramowania i Baz Danych Andrzej Pajdziński Nr albumu 4008 Krzysztof Paprota Nr albumu 4091 Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania Praca magisterska

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Sage Symfonia Start Handel

Sage Symfonia Start Handel Sage Symfonia Start Handel Podręcznik użytkownika Wersja 2015.c Producent: Sage sp. z o.o. tel. 22 455 56 00 www.sage.com.pl Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Microsoft SQL Server

Bardziej szczegółowo

Porównanie wydajności popularnych skryptów forów internetowych

Porównanie wydajności popularnych skryptów forów internetowych Uniwersytet Śląski Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Szymon Bluma Praca licencjacka Porównanie wydajności popularnych skryptów forów internetowych Promotor: dr Tomasz Powierża Katowice, 2008 Zabrania

Bardziej szczegółowo

Uwagi do wydania, do dystrybucji Debian 7.0 (wheezy), IA-64. Projekt Dokumentacji Debiana (http://www.debian.org/doc/)

Uwagi do wydania, do dystrybucji Debian 7.0 (wheezy), IA-64. Projekt Dokumentacji Debiana (http://www.debian.org/doc/) Uwagi do wydania, do dystrybucji Debian 7.0 (wheezy), IA-64 Projekt Dokumentacji Debiana (http://www.debian.org/doc/) 9 listopada 2014 Uwagi do wydania, do dystrybucji Debian 7.0 (wheezy), IA-64 Niniejszy

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA 1 2 1.Wstęp...4 2.Instalacja...5 2.1 Instalacja z CD (wersja płatna)...5 2.1 Instalacja z pliku pobranego z internetu...5 2.3 Instalacja wersji jednostanowiskowej...5 2.4 Uaktualnienie...5

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Wydanie 1.0 Podręcznik opracowany przez VIX Automation sp. z o.o. Autoryzowanego Dystrybutora GE Intelligent

Bardziej szczegółowo

Włodzimierz Gogołek Aktualizacja: jesień 2014

Włodzimierz Gogołek Aktualizacja: jesień 2014 Włodzimierz Gogołek Aktualizacja: jesień 2014 Serwer to komputer lub zestaw sprzężonych ze sobą bezpośrednio komputerów (np. w klastry), z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem umożliwiającym współdzielenie

Bardziej szczegółowo

5. Podstawy obsługi programu Microsoft Business Solutions Navision

5. Podstawy obsługi programu Microsoft Business Solutions Navision 5. Podstawy obsługi programu Microsoft Business Solutions Navision Program Microsoft Business Solutions Navision definiuje jednolity sposób obsługi wszystkich swoich modułów. Jest to niewątpliwie zaleta

Bardziej szczegółowo

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU Podręcznik z ćwiczeniami dla ucznia FUNDACJA WSPOMAGANIA WSI Warszawa 2009 Wydawca: Fundacja Wspomagania Wsi Opracowanie: Dorota Pronobis Koncepcja

Bardziej szczegółowo

System plików działający poza jądrem systemu operacyjnego Linux

System plików działający poza jądrem systemu operacyjnego Linux Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica wkrakowie Praca magisterska System plików działający poza jądrem systemu operacyjnego Linux Jan Wróbel Kierunek: Informatyka Specjalność: Systemy rozproszone

Bardziej szczegółowo

System Symfonia e-dokumenty

System Symfonia e-dokumenty System Symfonia e-dokumenty Podręcznik użytkownika Wersja 2012 Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Adobe, Acrobat, Acrobat Reader, Acrobat Distiller są zastrzeżonymi znakami towarowymi

Bardziej szczegółowo

PAWEŁ MANSFELD SKALOWALNE UKŁADY STRON INTERNETOWYCH. Praca dyplomowo-inżynierska.

PAWEŁ MANSFELD SKALOWALNE UKŁADY STRON INTERNETOWYCH. Praca dyplomowo-inżynierska. PAWEŁ MANSFELD SKALOWALNE UKŁADY STRON INTERNETOWYCH Praca dyplomowo-inżynierska. SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ I WSTĘP... 1 1.1 Cel i zakres pracy... 1 1.2 Część teoretyczna... 2 1.3 Projekt... 2 1.4 Notacja...

Bardziej szczegółowo

G Data Security 2015. Podręcznik użytkownika

G Data Security 2015. Podręcznik użytkownika G Data Security 2015 Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Drodzy Studenci! W niniejszej publikacji zaprezentowany jest materiał do ćwiczeń z technologii informacyjnej

Bardziej szczegółowo

Acronis Backup & Recovery 11

Acronis Backup & Recovery 11 Acronis Backup & Recovery 11 Update 0 Podręcznik użytkownika Dotyczy następujących wersji: Advanced Server Virtual Edition Advanced Server SBS Edition Advanced Workstation Server for Linux Server for Windows

Bardziej szczegółowo

NOD32 Antivirus 3.0. Podręcznik użytkownika. Zintegrowane komponenty: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware. We protect your digital worlds

NOD32 Antivirus 3.0. Podręcznik użytkownika. Zintegrowane komponenty: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware. We protect your digital worlds NOD32 Antivirus 3.0 Zintegrowane komponenty: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware Podręcznik użytkownika We protect your digital worlds spis treści 1. ESET NOD32 Antivirus 3.0...4 1.1 Nowości...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu

Instrukcja obsługi programu Instrukcja obsługi programu ArcaVir 2010 Copyright 2004-2010 by ArcaBit Sp. z o.o. Zarówno program, jak i instrukcja korzystają z pełnej ochrony określonej przepisami prawa autorskiego. Wszystkie aktualne

Bardziej szczegółowo

PROJEKTOWANIE I REALIZACJA STRON WWW. Wykład 2 system CMS na przykładzie Joomla. Informatyka i Technologia Informacyjna Suwałki - 2013

PROJEKTOWANIE I REALIZACJA STRON WWW. Wykład 2 system CMS na przykładzie Joomla. Informatyka i Technologia Informacyjna Suwałki - 2013 PROJEKTOWANIE I REALIZACJA STRON WWW Wykład 2 system CMS na przykładzie Joomla Informatyka i Technologia Informacyjna Suwałki - 2013 Kontakt Telefon: 504 495 217 E-mail: gabriel.rogowski@gmail.com Internet:

Bardziej szczegółowo