Oprogramowanie Alternatywne

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Oprogramowanie Alternatywne"

Transkrypt

1 Oprogramowanie Alternatywne Linux Wojciech Sobieski Olsztyn 2005

2 Historia przed 1960: jeden komputer = jeden system 1969: UNIX pierwszy, otwarty i ogólnie dostępny system operacyjny 1975: UNIX jest rozprowadzany bezpłatnie na uczelniach początek lat 80: komercjalizacja systemu UNIX (bardzo drogi) początek lat 80: MINIX komercyjna, okrojona ale otwarta wersja UNIX-a 1983: początki projektu GNU Richarda Stallmana (stworzenie darmowego systemu operacyjnego kompatybilnego z UNIX-em) 1991: początki jądra systemu operacyjnego Linusa Torvaldsa Połączenie projektów Linusa Torvaldsa i Richarda Stallmana dało początek temu, co dziś nazywa się systemem LINUX.

3 Znaczenie systemu Linux

4 Struktura Linuxa aplikacje system konsolowy system graficzny (X serwer) sterowniki jądro

5 Konsola Linuxa

6 Konsola Linuxa

7 Dyski w Linuxie W systemie Linux nazwa dysku (oraz partycji) zależy od sposobu podłączenia do kontrolera: hda hdb - primary master - primary slave hdc hdd - secoundary master - secoundary slave W systemie Linux wszystkie urządzenia (nie tylko dyski twarde) są reprezentowane przez odpowiednie pliki znajdujące się w katalogu /dev. Partycje oznaczane są kolejnymi cyframi, np.: hda1 - pierwsza partycja na primary master hdd3 - trzecia partycja na secoundary slave

8 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /boot - katalog zawierający jądro systemu.

9 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /dev - katalog ten zawiera specjalne pliki dla każdego wykorzystywanego przez system urządzenia, katalog ten jest obowiązkowy. Jest to zwykły katalog, więc może zostać stworzony poleceniem mkdir. Jednak poszczególne pliki urządzeń muszą zostać utworzone za pomocą komendy mknod. Dobrym pomysłem jest usunięcie niepotrzebnych urządzeń z katalogu. Wiele urządzeń jest kompletnie nieprzydatnych w konkretnych systemach. Na przykład jeśli nie posiadasz żadnych dysków SCSI, możesz bez żadnych problemów usunąć wszystkie urządzenia zaczynające się na sd. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z portu szeregowego, możesz usunąć wszystkie pliki zaczynające się od cua.

10 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /etc - ten katalog zawiera większość plików konfiguracyjnych. Oprócz nich znajdują się tam pliki, które zawierają informacje, kto, gdzie i jaki ma dostęp do odpowiednich usług, katalogów i plików. Niektóre pliki znajdują się tam we wszystkich systemach Linuxowych, niektóre zaś w zależności od dystrybucji. Aby było łatwiej orientować się w katalogu tym są jeszcze podkatalogi.

11 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /bin i /usr/bin - katalog zawiera wiele programów, bardzo często używanych w czasie pracy w systemie. Programy opowiadające za kopiowanie, przenoszenie, kasowanie plików, tworzenie katalogów, modyfikowanie praw itd. Jest ich tam naprawdę dużo. Przeważnie do tych plików mają dostęp wszyscy użytkownicy systemu.

12 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /sbin i /usr/sbin - tutaj znajdują się programy pozwalające konfigurować system. Dostęp do nich może być zabroniony dla zwyczajnych użytkowników, choć nie musi, ponieważ zwykły użytkownik nie będzie specjalnie ich potrzebował. Administrator systemu zaś bardzo często ich używa.

13 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /lib - w katalogu umieszczane są potrzebne biblioteki dzielone oraz programy służące do ich ładowania. Jeśli wymagane biblioteki nie zostaną odnalezione w katalogu /lib, to system nie wystartuje. Prawie każdy program wymaga co najmniej biblioteki libc, libc.so.n, gdzie N to numer wersji.

14 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /var - w katalogu znajdują się pliki, gdzie składowane są logi systemu. Chodzi o to, aby administrator mógł zobaczyć co się działo w systemie, kiedy podczas jego nieobecności. Bardzo pomaga to w wykrywaniu czy przypadkiem coś złego nie zaczyna się dziać, czy przypadkiem ktoś nie próbował się włamać na system lub czy tego już nie zrobił. Znajdują się tez tam pliki, w których składowana jest poczta elektroniczna, na użytkowników systemu i wiele innych.

15 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /mnt - katalog przeznaczony jest do tego, aby zamontować tam inne dyski. Zamontować dodatkowy dysk możemy w każdym (pustym) katalogu. Powoduje to, że jak się wchodzi do tego katalogu to wchodzimy na dysk zamontowany. Gdy zaś nie zamontujemy tam żadnego dysku katalog będzie pusty.

16 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /proc - jeden z ciekawszych katalogów. Znajdują się w nim pliki i katalogi, które są tworzone dynamicznie przez system. Każdy aktualnie włączony w systemie program posiada podkatalog w tym katalogu. Są w nim pliki z opisem, np. kto włączył dany program, z jakiego katalogu go włączył, ile program zabiera pamięci itd. W katalogu tym znajdują się tez informacje dotyczące systemu. Jakie karty PCI są zainicjowane, jaki jest procesor w systemie, ile ma pamięci i tego typu informacje.

17 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /home - katalog ten zawiera podkatalogi użytkowników, ponieważ każdy użytkownik w systemie powinien mieć własny katalog, aby mógł zapisywać sobie tam różne swoje dane, ponieważ przeważnie nigdzie indziej nie może tego robić oprócz katalogu /tmp. Często też znajdują się tam katalogi, w których są składowane różne inne dane, np. katalog z plikami HTML dla głównej strony serwera albo katalog z plikami, które są dostępne na publicznym FTP.

18 Struktura katalogów w Linuxie /bin /dev /boot /etc /home /lib /mnt /proc /root /sbin /tmp /usr /var /tmp - w tym katalogu składowane są tymczasowe pliki w czasie pracy.

19 Powłoka systemowa Powłoka (shell - interpreter poleceń) - program, który odczytuje, interpretuje i przetwarza polecenia (odpowiednik programu COMMAND.COM ze środowiska MS-DOS). Zaraz po zarejestrowaniu się użytkownika system przygotowuje powłokę, która czeka na wydanie polecenia. Powłoka zapewnia łączność pomiędzy systemem (jądrem systemu), a użytkownikiem.

20 Powłoka BASH BASH (Bourne Again Shell) - stworzona przez Briana Foxa i Cheta Rameya i udostępniona na zasadach licencji GNU powłoka systemowa. Jest on jedną z lepszych powłok i w wielu systemach linuxowych stanowi powłokę domyślną. Zawiera 48 wbudowanych poleceń (biult-in) oraz 12 funkcji wywołania. Jest w pełni kompatybilna z powłoką sh oraz zawiera wiele ciekawych rozwiązań przejętych od powłok Korn i C (ksh i csh).

21 Powłoka BASH BASH - cechy: duża liczba skrótów klawiaturowych i klawiszy specjalnych. zapis ostatnio używanych poleceń do pliku (w ten sposób będą one dostępne podczas następnej sesji). wiersze poleceń mogą być edytowane w ten sam sposób jak w edytorze tekstowym, można wstawiać i usuwać znaki w dowolnym miejscu. możliwość tworzenia własnych skrótów klawiszowych.

22 Powłoka BASH BASH - dokańczanie poleceń: Dzięki tej opcji nie trzeba wpisywać pełnej nazwy programu (ścieżki do katalogu, pliku itp.) lub znać jego dokładnej nazwy. Wystarczy, że wpiszemy jego pierwszą literkę i wciśniemy klawisz TAB. Wtedy Linux spróbuje wyszukać wszystkie dostępne programy, katalogi, pliki, których pierwsza litera nazwy odpowiada wpisanej przez nas. Jeśli więcej programów zaczyna się na tę sam znak powłoka wylistuje nam ich nazwy i poinformuje nas za pomocą brzęczyka, że należy podać dodatkowe informacje.

23 Powłoka BASH BASH - historia poleceń: Bash zapamiętuje wydane przez użytkownika polecenia. Dzięki temu za pomocą klawiszy kursora (góra - dół), możemy szybko przywołać polecenie, które już wcześniej wydaliśmy. Parametry nazwy pliku historii oraz ilości przechowywanych w nim ostatnio wydanych poleceń ustalają zmienne HISTFILE oraz HISTSIZE. Najczęściej zmienne te zdefiniowane są następująco: HISTFILE=~/.bash_history HISTSIZE=1000

24 Powłoka BASH BASH - historia poleceń: Lista ostatnich n poleceń: history n Wywołanie n-tego polecenia z listy historii:!n Wywołanie poprzez częściowe napisanie:!tekst Wywołanie ostatniego polecenia:!!

25 Powłoka BASH BASH - aliasy: Aliasy są to skróty definiowane przez użytkownika, odnoszące się do zdefiniowanych wcześniej poleceń. Globalne definicje aliasów znajdują się w pliku /etc/bashrc i mogą być modyfikowane tylko przez administratora systemu. Użytkownicy, definicje swoich własnych aliasów mogą zapisywać do pliku konfiguracyjnego. bashrc w swoim katalogu domowym. Przykład tworzenia i kasowania aliasu: alias nazwa=polecenie unalias nazwa

26 Powłoka BASH BASH - symbole wieloznaczne: Symbole wieloznaczne służą do wykonywania tych samych operacji na większej liczbie plików. Podstawowe symbole: *? [] - zastępuje dowolny znak lub ciąg znaków. - zastępuje jeden i tylko jeden znak. - pozwala na dokładne określenie nazw plików przez podanie w nawiasie znaków alternatywnych.

27 Powłoka BASH BASH - zmienna środowiskowa PATH: PATH - zmienna zawierająca listę katalogów (podobnie jak w systemie DOS). Kiedy BASH ma wykonać polecenie, przeszukuje wszystkie katalogi wymienione w PATH, aby znaleźć polecenie. Katalogi wchodzące w skład zmiennej PATH oddzielone są od siebie dwukropkami. PATH jest ustawiana w /etc/profile. Jeżeli chcemy dodać nowy katalog do zmiennej PATH, musimy go dołączyć do /etc/profile według następującego wzorca: # Addition to /etc/profile PATH=$PATH:/opt/kde/bin

28 Powłoka BASH BASH - znak zachęty: Znak zachęty to tekst, który informuje użytkownika, że system czeka na wprowadzenie przez niego danych. W powłoce BASH istnieją dwa poziomy znaku zachęty: - pierwszy (przechowywany w zmiennej PS1), który otrzymamy zaraz po zalogowaniu informuje nas, że system czeka na wprowadzenie polecenia. Standardowo zmienna PS1 ma postać: /root]# - drugi (przechowywany w zmiennej PS2) jest wyświetlany gdy interpreter potrzebuje dodatkowych danych, które musimy wprowadzić - standardowo ma postać ">".

29 Inne powłoki Inne powłoki: sh csh ksh rsh tcsh zsh - Powłoka Bourne'a - Powłoka C - Powłoka Korna - Ograniczona powłoka Bourne'a - Powłoka będąca rozszerzeniem powłoki C - powłoka Paula Falstada

30 X Windows Serwer X Window System (http://www.x.org/) - system graficzny zaprojektowany w architekturze klient-serwer: serwer zajmuje się wyświetlaniem grafiki, klawiaturą i myszą oraz klient, czyli oprogramowanie chcące zmienić zawartość okienka. Oba te elementy komunikują się za pomocą protokołu przezroczystego sieciowo, co oznacza że nie ma znaczenia czy oba elementy systemu działają na tym samym komputerze czy też na dwóch odległych maszynach. Jedna maszyna może wykonywać program, druga tylko wyświetlać wynik. Najpopularniejszą implementacją systemu jest XFree86.

31 KDE KDE PL (K Desktop Environment) (http://www.kde.org/) darmowe (GPL) środowisko graficzne dla systemów Unix i Linux. Zawiera szereg aplikacji i programów narzędziowych, m.in.: konqueror - menedżer plików kdevelop - środowisko programistyczne kde-designer - kreator GUI kmail - klient pocztowy knode - klient grup dyskusyjnych kontour - edytor grafiki wektorowej konsole - emulator terminali koffice - pakiet programów biurowych

32 KDE KDE 3.2 PL

33 GNOME GNOME PL (GNU Network Object Model Environment) (http://www.gnome.org/) - darmowe (GPL) środowisko graficzne dla systemów Unix i Linux. Główne aplikacje GNOME to: GIMP - rozbudowany edytor grafiki Nautilus - menadżer plików Anjuta - środowisko programistyczne Gnumeric - arkusz kalkulacyjny Mrproject - program do zarządzania projektem i planowania GnuCash - aplikacja finansowa Galeon - przeglądarka www oparta o silnik Gecko Mozilli Evolution - program pocztowy, podobny do MS Outlook

34 GNOME GNOME 2.6 PL \

35 xfce xfce

36 FluxBOX FluxBOX

37 WindowMaker Window Maker

38 icewm icewm

39 BlackBox Black Box

40 enlightenment enlightenment

41 Emulatory DOSEMU - emulator DOS w systemie Linux, umożliwiający uruchamianie programów DOS-owych. Emulator uruchamiany jest w konsoli poleceniem dosemu. WINE - emulator systemu Windows, umożliwiający uruchamianie programów przeznaczonych dla tego systemu. Emulator uruchamiany jest w konsoli poleceniem wine.

42 Emulatory WINE (MS Office)

43 Emulatory WINE (InteliCAD)

44 Dystrybucje Dystrybucja = jądro + zbiór aplikacji + instalator.

45 Dystrybucje Duże dystrybucje Niekomercyjne (darmowe): Aurox PLD Debian Mandrake Komercyjne (płatne): Red Hat SuSe Mandrake Partycje ex2, ex3: Red Hat Aurox Debian Mandrake Partycje FAT: Monkey Linux ZipSlack WinLinux Mandrake

46 Dystrybucje Live CD Prezentacyjne: Knoppix Aurox Slax CD Linux Do określonych zastosowań: RescueCD Linux-EDU Quantian

47 Dystrybucje Minidystrybucje Narzędziowe: Do Internetu: Linux Pigułki Kamix Pocket Linux Linux Root

48 Dystrybucje Red Hat Linux (http://www.redhat.com): - dystrybucja komercyjna - brak polskiej strony domowej - bardzo duża popularność dystrybucji - duża liczba materiałów, artykułów i książek - łatwy sposób instalacji i konfiguracji - obsługa plików RMP (zależności między pakietami)

49 Dystrybucje Debian GNU/Linux (http://www.debian.org): - dystrybucja darmowa - istnieje polska strona domowa - posiada polską wersję językową - jedna z najstarszych dystrybucji - nie tworzona w sposób centralny - największa liczba dołączanych pakietów oprogramowania - stosunkowo trudna instalacja - możliwość instalacji przez Internet lub z dyskietek - posiada własny format pakietów instalacyjnych: DEB

50 Dystrybucje Slackware Linux (http://www.slackware.com): - dystrybucja darmowa - istnieje polska strona domowa - możliwość instalacji polskiej wersji językowej - jedna z najstarszych dystrybucji - przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników - instalacja w trybie tekstowym - standardowy format pakietów: TGZ - istnieje wersja Live CD: Slax

51 Dystrybucje SuSE Linux (http://www.suse.com): - odmiana płatna i darmowa - brak polskiej strony domowej - bardzo popularna w Niemczech (wysoka lokalizacja) - posiada polską wersję językową - obsługuje pakiety instalacyjne w formacie RPM - łatwa w konfiguracji

52 Dystrybucje Mandrake Linux (http://linux-mandrake.com): - posiada kilka odmian dystrybucji (płatne i darmowe) - jedna z najobszerniejszych dystrybucji - łatwa instalacja i konfiguracja - dostępny w polskiej wersji językowej - polecany początkującym użytkownikom - posiada możliwość aktualizacji przez Internet - możliwość instalacji na partycji FAT - istnieje wersja Live CD: Mandrake Move

53 Dystrybucje Mandrake 9.1 PL

54 Dystrybucje Mandrake 9.1 PL

55 Dystrybucje Mandrake 9.1 PL

56 Dystrybucje Gentoo Linux (http://www.gentoo.pl/): - wersja darmowa - oprogramowanie jest kompilowane w trakcie instalacji systemu - maksymalna wydajność (dostosowanie do sprzętu) - mechanizm kompilacji pakietów Portage - długi czas instalacji - konieczność posiadania łącza internetowego - nie polecany początkującym użytkownikom - brak wersji Live CD

57 Dystrybucje Aurox (http://www.aurox.org/pl): - dystrybucja darmowa - dystrybucja polska - obecnie najbardziej popularna dystrybucja w Polsce - oprócz polskiej posiada kilka innych wersji językowych - zawiera sporo oprogramowania edukacyjnego i naukowego (Maxima, Octave, SciGrafica, Ghemical) - istnieje wersja Live CD: Aurox Live

58 Dystrybucje PLD - Polish Linux Distribution (http://www.pld.org.pl): - rozwijana głównie przez polskich programistów - strona domowa w języku polskim - dobrze dostosowana do obsługi Internetu - zawiera sporo alternatywnych narzędzi - nie jest dla początkujących użytkowników - obsługuje pakiety instalacyjne w formacie RPM - istnieje wersja Live CD: PLD Live

59 Dystrybucje Knoppix (http://knoppix.7thguard.net): - dystrybucja darmowa - istnieje polska strona domowa - dostępna w polskiej wersji językowej - pionierska dystrybucja Live CD - dystrybucja oparta na Debianie - posiada możliwość instalacji na dysku twardym - środowisko graficzne: KDE - istnieje wersja ze środowiskiem GNOME (język niemiecki)

60 Dystrybucje Linux-EduCD (http://www.simp-st.pl/linuxedu.html): - dystrybucja darmowa oparta na Knoppiksie - dystrybucja polska - istnieje polska strona domowa - zawiera ponad 1,8 GB oprogramowania: pakiety edukacyjne matematyka (SciLab, SciGraphica), fizyka, chemia, geografia, astronomia, programowanie; graficzne, biurowe i multimedialne - posiada możliwość instalacji na dysku twardym - na stronie domowej znajduje się polskojęzyczny minipodręcznik

61 Dystrybucje Quantian (http://dirk.eddelbuettel.com/quantian.html): - dystrybucja darmowa - odmiana Knoppixa do obliczeń matematycznych, numerycznych i statystycznych - zawiera dużą ilość specjalistycznego oprogramowania (m.in. R, Octave, Maxima, OpenDX, Mayavi)

62 Dystrybucje Inne projekty bazujące na Knoppixie: Knoppix-Med - dla lekarzy Knoppix-Lex - dla prawników Oralux Gnu Linux - dla osób niedowidzących i niewidomych (synteza mowy) Morphix-NLP - do programowania w językach naturalnych Cluster-Knoppix - do tworzenia klastrów (oparta o jądro OpenMosix) KnoppixMame - emulator maszyn do gier

63 Dystrybucje CD-Linux (http://www.cdlinux.pl/index.html): - dystrybucja darmowa typu LiveCD - dystrybucja polska - dystrybucja oparta na Debianie - dwie wersje systemu: duża (650 MB) i mała (200 MB)

64 Dystrybucje WinLinux (http://www.winlinux.net): - instalacja na partycji FAT spod systemu Windows (instaluje się jak każdy inny program) - od wersji 2003 dystrybucja komercyjna - dystrybucje starsze darmowe (wymagana rejestracja)

65 Dystrybucje Monkey Linux (http://ftp.man.olsztyn.pl/pub/linux/monkeylinux/ english/intro.htm): - dystrybucja darmowa - strona domowa w języku polskim - bazuje na Slackware - instalacja na partycji FAT16 lub FAT32 - łatwa instalacja (rozpakowanie pliku z dystrybucją) - łatwe uruchomienie (przy pomocy programu Loadlin) - mogą wystąpić problemy z obsługą sprzętu (sterowniki)

66 Dystrybucje ZipSlax (http://www.slackware.com.pl): - dystrybucja darmowa - strona domowa w języku polskim - instalacja na partycji FAT16 lub FAT32 - łatwa instalacja (rozpakowanie pliku z dystrybucją) - łatwe uruchomienie (przy pomocy programu Loadlin) - mogą wystąpić problemy z obsługą sprzętu (sterowniki)

67 Dystrybucje PocketLinux (http://www.pocket-lnx.org/): - minidystrybucja darmowa - dystrybucja polska (1 dyskietka) - dostosowana do warunków polskich - do łączenia przez kartę sieciową lub modem - na stronie domowej dokładny opis po polsku - zawiera podstawowe narzędzia internetowe

68 Dystrybucje Kamix (http://kamil.eu.org/kamix.php): - minidystrybucja darmowa - dystrybucja polska (1 dyskietka) - strona domowej po polsku - zawiera podstawowe narzędzia dyskowe i internetowe

69 Dystrybucje Linux w Pigułkach (http://www.liap.eu.org/): - dystrybucja darmowa - projekt polski (w rozwoju) - dystrybucja w postaci pakietu dyskietek z różnymi programami, przeznaczonymi do ściśle określonych zadań

70 Dystrybucje Cooperative Linux (http://www.colinux.org/?section=home): - dystrybucja darmowa - wersja w rozwoju (pojawiła się dopiero pod koniec stycznia 2004) - działa równolegle z innym systemem operacyjnym - umożliwia uruchomienie Linuxa z poziomu Microsoft Windows - umożliwia przełączanie systemów bez restartu komputera

71 Zalety Linuxa 1. Bezpłatny - niewątpliwą zaletą systemu jest fakt, iż jest on rozprowadzany na podstawie licencji GNU, dzięki czemu jest on systemem bezpłatnym. Można znaleźć go na wielu serwerach FTP w sieci, dzięki czemu dostęp do systemu jest bardzo łatwy. Można również za stosunkowo niewielkie pieniądze zdecydować się na którąś z komercyjnych lub niekomercyjnych dystrybucji.

72 Zalety Linuxa 2. Wsparcie wielu platform sprzętowych początkowo system Linux wspierał tylko procesory rodziny Intel x86, później pojawiły się rozwiązania na komputery klasy SPARC, Alpha, Motorola 86k i Power PC. Obecnie istnieją również rozwiązania systemu Linux dla konsol do gier, palmtopów, urządzeń RTV i telefonów komórkowych.

73 Zalety Linuxa 3. Małe wymagania sprzętowe zapotrzebowanie Linuxa na zasoby systemowe jest o wiele mniejsze niż w przypadku konkurencyjnych komercyjnych systemów. Do poprawnej pracy np. jako brama sieciowa, serwer poczty, czy prosty terminal końcowy wystarczy komputer klasy 386 i 8 MB pamięci operacyjnej.

74 Zalety Linuxa 4. System wielodostępny i wielozadaniowy jak każdy system uniksowy Linux jest systemem wielodostępnym i wielozadaniowym. Istnieją mechanizmy administrowania i zabezpieczania danych. Jako system wielozadaniowy Linux bardzo dobrze sprawuje się jako serwer sieciowy bez problemu wykonując kilka zadań jednocześnie.

75 Zalety Linuxa 5. System wieloprocesorowy - system Linux umożliwia obsługę komputerów wieloprocesorowych lub grupy komputerów połączonych w klastry.

76 Zalety Linuxa 6. Mnogość dystrybucji i wersji językowych - każdy użytkownik może dobrać dystrybucję Linuxa w zależności od wymagań czy upodobań. Domyślnym językiem większości dystrybucji jest język angielski, ale praktycznie wszystkie większe dystrybucje posiadają obsługę języka polskiego. Duża liczba dystrybucji może jednak być czasem postrzegana jako wada.

77 Zalety Linuxa 7. Zintegrowane usługi sieciowe - standardowo w systemie instalowany jest protokół TCP/IP. Do każdej dystrybucji dołączone są programy usług sieciowych - jeżeli więc posiada się niezbędną wiedzę, stworzenie prostej sieci z wszystkimi usługami nie nastręcza trudności.

78 Zalety Linuxa 8. Kompatybilność z profesjonalnymi systemami unixowymi znajomość jakiegokolwiek systemu Unixowego powoduje, że przejście do obsługi Linuxa jest bardzo łatwe.

79 Zalety Linuxa 9. Bardzo dobra praca w sieciach heterogenicznych - system pozwala na pracę w sieciach, w których zastosowane są różne komputery oraz różne systemy operacyjne. Zainstalowane oprogramowanie pozwala w prosty sposób wymieniać dane pomiędzy różnymi systemami.

80 Zalety Linuxa 10. Możliwość łączenia w klastry Klaster to grupa komputerów połączona szybka siecią, pracująca pod nadzorem specjalnego oprogramowania, które potrafi rozdzielać zadania miedzy wszystkie pracujące w klastrze maszyny.

81 Zalety Linuxa 11. Duża liczba aplikacji do typowych zadań - niestety są to głównie drobne aplikacje, trafiają się jednak bardzo profesjonalne np. GIMP. Profesjonalne firmy niestety dopiero wchodzą na ten rynek, ale wszystko wskazuje na to że odbywać będzie się to coraz szybciej.

82 Zalety Linuxa 12. Modułowa budowa - umożliwia indywidualne dopasowanie systemu do swoich potrzeb. Poszczególne elementy nie są zbyt silnie ze sobą powiązane w wyniku czego system ten można bardzo głęboko konfigurować, dopasowywać do swoich potrzeb. Doświadczeni użytkownicy mogą nawet kompilować na nowo elementy systemu optymalizując go do swoich procesorów czy wymagań.

83 Zalety Linuxa 13. Znikoma liczba wirusów komputerowych - do tej pory zagrożenia płynące ze strony wirusów komputerowych związane było z systemami Windows, zaś Linux był ich praktycznie pozbawiony. Nie wiadomo jednak, czy sytuacja ta nie zmieni się wraz z rozpowszechnianiem się systemów Linux.

84 Zalety Linuxa 14. Duża dostępność informacji - jest to niewątpliwa zaleta. Istnieje bardzo dużo miejsc w sieci gdzie można uzyskać pomoc. Generalnie rzecz biorąc prawie wszystkie problemy zostały już przez kogoś rozwiązane, jeżeli nie to na pewno w przeciągu kilku dni otrzymamy odpowiedź. Ponieważ o systemie bardzo dużo się mówi i pisze dlatego coraz więcej na temat Linuxa pojawia się opracowań papierowych, książek, czasopism.

85 Zalety Linuxa 15. Istnienie bezpłatnych narzędzi programistycznych - dzięki temu każdy, kto posiada podstawowe wiadomości z zakresu programowania, może tworzyć aplikacje dostosowane do własnych potrzeb i wymagań.

86 Zalety Linuxa 16. Duża stabilność systemu - bardzo duża liczba użytkowników (z których każdy jest testerem oprogramowania, którego używa) powoduje, że system ten jest bardzo stabilny, a wszystkie błędy w jądrze są prawie natychmiast naprawiane.

87 Zalety Linuxa 17. Walory poznawcze - w zależności od punktu widzenia podpunkt ten można uważać za wadę lub za zaletę. Na pewno system ten umożliwia a niekiedy zmusza do wgłębiania się w zasoby komputera, zmusza do poznawania zasad działania Systemu Operacyjnego i samego sprzętu. Jest to idealne rozwiązanie dla np. studentów studiów informatycznych, czy osób zajmujących się komputerami w sposób profesjonalny. Natomiast taka nauka niekoniecznie musi być wskazana dla zwykłych użytkowników systemu, którzy chcą na nim tylko pracować a nie poznawać go od środka.

88 Zalety Linuxa 18. Istnienie kilku systemów na jednym dysku - jeżeli nie używamy Linuxa jako serwera do zastosowań sieciowych najczęściej jest on instalowany jako kolejny system operacyjny na twardym dysku. Dzięki zastosowaniu menadżera startu i odpowiednich programów system w bardzo prosty sposób integruje różne typy partycji dyskowych pozwalając na łatwą wymianę danych.

89 Zalety Linuxa 19. Istnienie emulatorów systemu DOS i Windows - umożliwia to użytkownikom systemów DOS lub Windows uruchamianie swoich ulubionych i sprawdzonych aplikacji.

90 Zalety Linuxa 20. Wsparcie dużych firm rynku komputerowego dla systemu Linux - zainteresowanie (oraz inwestycje) takich firm jak IBM, HP czy Novell świadczy o dużym znaczeniu systemu Linux i jeszcze bardziej wzmacnia jego pozycję w świecie systemów operacyjnych.

91 Wady Linuxa 1. Trudna konfiguracja - do tej pory konfiguracja Linuxa dobywała się zazwyczaj w trybie tekstowym i wymagała bardzo dobrej znajomości sprzętu i jego ustawień. Nowoczesne dystrybucja Linuxa oferują jednak coraz wygodniejsze, graficzne systemu konfiguracji sprzętu - należy sądzić, że w niedługim czasie wada ta zostanie całkowicie usunięta.

92 Wady Linuxa 2. Brak profesjonalnej opieki nad systemem - jest to szczególnie ważne w zastosowaniach komercyjnych czy biznesowych. Użytkownicy systemu, szefowie firm podejmujących odpowiednie decyzje muszą mieć zapewnione wsparcie techniczne na odpowiednim poziomie. Nie każda firma, która używa systemu np. do prac biurowych może sobie pozwolić na zatrudnienie odpowiednio wykształconego informatyka znającego system Linux.

93 Wady Linuxa 3. Kody źródłowe ułatwiają włamania do systemu - powszechnie dostępne kody źródłowe sprzyjają nie tylko rozwojowi aplikacji ale ułatwiają zadania hakerom. Serwer internetowy oparty na Linuxie, pozostawiony sam sobie, bez należytej opieki bardzo szybko może paść ofiarą włamania. Nie każdy twórca oprogramowania po znalezieniu błędu w kodzie źródłowym musi o tym wszystkim mówić, informację tę może wykorzystać tylko dla swoich potrzeb i w prosty sposób zaatakować serwer.

94 Wady Linuxa 4. Problemy ze sterownikami - pomimo, że coraz większa liczba producentów wraz ze sterownikami do innych systemów wypuszcza sterowniki do Linuxa oraz udostępnia specyfikacje swoich urządzeń, w dalszym ciągu pojawiają się problemy ze sterownikami zarówno do nowych jak i starszych urządzeń.

95 Wady Linuxa 5. Problemy ze skalowalnością - twórcy jądra skupili się na osiągnięciu dużej wydajności na słabszych maszynach. Miało to na celu kompatybilność wsteczną oprogramowania i systemu. Okazało się to problemem, szczególnie w przypadku nowych procesorów, w których niestety jeszcze nie można wykorzystać wszystkich ich możliwości oraz pełni mocy obliczeniowej, którą one dysponują. Szczególnie objawia się to podczas pracy wieloprocesorowej. Taką sytuację bezlitośnie wykorzystali przeciwnicy systemu. Problemy te mają zostać rozwiązane w nowych wersjach jądra.

96 Wady Linuxa 6. Ciągły rozwój jądra - może to być zarówno zaleta jak i wada. Użytkowników końcowych systemów nie powinno interesować jakie jądro mają zainstalowane, czy ta wersja akurat obsługuje wszystkie rozwiązania. W przypadku profesjonalnych zastosowań kompilacja oznacza przecież konieczność wyłączenia komputera z bieżącej pracy.

97 Wady Linuxa 7. Nie ma jednego standardu interfejsu graficznego - skończyły się czasy kiedy systemy Unix komunikowały się z użytkownikiem przy pomocy linii komend. Obecnie standardem stały się systemy graficzne. Obecnie najpopularniejsze są GMOME oraz KDE (istnieje jeszcze wiele innych), w wyniku czego różne dystrybucje i wersje Linuxa są mało do siebie podobne.

98 Wady Linuxa 8. Różne wersje paczek instalacyjnych w dystrybucjach - różne dystrybucje mają swoje własne formaty pakietów instalacyjnych. Stanowi to poważny problem dla niedoświadczonego użytkownika, którzy chciałby zainstalować program nie pochodzący z jego własnej dystrybucji. Przewagę na rynku zdobył format RPM ale nie jest to standard, tylko wynik działalności kilku firm, które narzuciły innym akurat ten format.

99 Wady Linuxa 9. Mała liczba profesjonalnych aplikacji - aby system został zaakceptowany przez użytkowników, dla których ma być on narzędziem pracy, musi istnieć więcej programów w pełni profesjonalnych. Nie da się ukryć, że standardy wyznacza obecnie system Windows i pisane dla niego oprogramowanie. Firmy deklarują obecnie przenoszenie oprogramowania na Linuxa, lecz używają one czasu przyszłego mówiąc: zamierzamy przenieść nie zaś przenosimy.

100 Wady Linuxa 10. Brak pełnej realizacji standardu Linux Standard Base - Linux Standard Base dotyczy kwestii dokumentacji i zaufania. Większość sprzedawców twórców aplikacji, oraz użytkowników chce mieć pewność, że dane funkcje nie znikną z systemu. Sprzedawcy systemu chcą mieć pewność, że Linux, którego oferują klientom, niezależnie od wersji, ma wszystkie elementy, jakich się oczekiwało.

101 Wady Linuxa 11. Problem przenoszenia oprogramowania - szczególnie w przypadku aplikacji multimedialnych, czy gier pojawia się problem braku, czy nieodpowiedniej wersji bibliotek. Nie ma jeszcze określonego standardu co do tego jakie biblioteki, o jakich wersjach powinny się znaleźć w systemie.

102 Jak nauczyć się Linuxa? 1. Dystrybucja na CD-Romie - bardzo dobra metoda dla początkujących użytkowników - nie trzeba nic instalować na dysku twardym. O skuteczności (i zapotrzebowaniu) tej metody może świadczyć ogromny sukces dystrybucji Knoppix - za jej śladem idą obecnie wszystkie większe dystrybucje Linuxa (Aurox Live, Mandrake Move, PLD Live, Slax). Tego typu dystrybucje zawierają sporą liczbę programów i mogą w dobry sposób zademonstrować możliwości Linuxa. Wadą jest ograniczona możliwość modyfikacji systemu oraz dostępnych w nim aplikacji. Ze względu na to, że wszystko uruchamiane jest z CD-Romu, dystrybucje te działają także stosunkowo wolno.

Oprogramowanie Alternatywne

Oprogramowanie Alternatywne Wojciech Sobieski Oprogramowanie Alternatywne Linux - wprowadzenie Olsztyn 2008-2010 Linux Linux nowoczesny system operacyjny. System operacyjny (operating system) - jest to zbiór programów pośredniczących

Bardziej szczegółowo

Cechy systemu X Window: otwartość niezależność od producentów i od sprzętu, dostępny kod źródłowy; architektura klient-serwer;

Cechy systemu X Window: otwartość niezależność od producentów i od sprzętu, dostępny kod źródłowy; architektura klient-serwer; 14.3. Podstawy obsługi X Window 14.3. Podstawy obsługi X Window W przeciwieństwie do systemów Windows system Linux nie jest systemem graficznym. W systemach Windows z rodziny NT powłokę systemową stanowi

Bardziej szczegółowo

Historia systemów operacyjnych - Unix

Historia systemów operacyjnych - Unix Historia systemów operacyjnych - Unix Lata 60-te prace na systemem Multisc poprzednikiem Unixa 1969 powstanie systemu Unix 1975 UNIX edition 5 1975 1 BSD 1977 UNIX edition 6 1978 3 BSD 1979 UNIX edition

Bardziej szczegółowo

System operacyjny Linux

System operacyjny Linux Paweł Rajba pawel.rajba@continet.pl http://kursy24.eu/ Zawartość modułu 1 Wprowadzenie Dlaczego Linux? Porównanie z systemem Windows Przegląd dystrybucji Środowisko graficzne GNOME, Program YaST, Konsola

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne. Informatyka Stosowana, I rok. Krzysztof Wilk. Katedra Informatyki Stosowanej i Modelowania

Systemy operacyjne. Informatyka Stosowana, I rok. Krzysztof Wilk. Katedra Informatyki Stosowanej i Modelowania Systemy operacyjne Informatyka Stosowana, I rok Krzysztof Wilk Katedra Informatyki Stosowanej i Modelowania wilk@metal.agh.edu.pl Konsultacje: poniedziałek, 11.30-13; B-4, pok. 207 Systemy operacyjne Wykłady:

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics dla systemu Linux Instrukcje instalacji (licencja sieciowa)

IBM SPSS Statistics dla systemu Linux Instrukcje instalacji (licencja sieciowa) IBM SPSS Statistics dla systemu Linux Instrukcje instalacji (licencja sieciowa) Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania IBM SPSS Statistics wersji 20 przy użyciu licencja sieciowa. Ten dokument

Bardziej szczegółowo

Pracownia komputerowa. Dariusz wardecki, wyk II

Pracownia komputerowa. Dariusz wardecki, wyk II Pracownia komputerowa Dariusz wardecki, wyk II Systemy operacyjne Desktopowe Mobilne Systemy operacyjne Systemy Unixowe Windows! Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP... Linux Mac OS X Mountain

Bardziej szczegółowo

Warstwy systemu Windows 2000

Warstwy systemu Windows 2000 Warstwy systemu Windows 2000 Tryb użytkownika (User Mode) Tryb jądra (Kernel Mode) Tryb użytkownika (User Mode) Zarządzanie pamięcią wirtualną Cechy charakterystyczne systemu Windows XP: system bardzo

Bardziej szczegółowo

S YSTEM O PERACYJNY L INUX W PARCOWNI

S YSTEM O PERACYJNY L INUX W PARCOWNI S YSTEM O PERACYJNY L INUX W PARCOWNI SZKOLNEJ Technologia informatyczna w obecnym czasie zmienia się bardzo szybko i trudno jest za nią nadążyć. Zmieniają się również narzędzia dzięki, którym mamy do

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Rozdział 3. Podstawowe operacje na plikach...49 System plików... 49 Konsola... 49 Zapisanie rezultatu do pliku... 50

Spis treści. Rozdział 3. Podstawowe operacje na plikach...49 System plików... 49 Konsola... 49 Zapisanie rezultatu do pliku... 50 Spis treści Rozdział 1. Instalacja systemu Aurox...5 Wymagania sprzętowe... 5 Rozpoczynamy instalację... 6 Wykrywanie i instalacja urządzeń... 7 Zarządzanie partycjami... 10 Konfiguracja sieci i boot loadera...

Bardziej szczegółowo

Dystrybucje Linuksa c.d.

Dystrybucje Linuksa c.d. Dystrybucje Linuksa c.d. Gentoo dla fachowców Gentoo Gentoo dla fachowców brak skompilowanych paczek; system zarządzania Portage Gentoo dla fachowców brak skompilowanych paczek; system zarządzania Portage

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne. System operacyjny Linux - wstęp. Anna Wojak

Systemy operacyjne. System operacyjny Linux - wstęp. Anna Wojak Systemy operacyjne System operacyjny Linux - wstęp Anna Wojak 1 1 Wstęp Linux jest systemem z rodziny Unix. Pierwsza wersja systemu została opracowana w 1969 roku przez K.Thompsona i D.Ritchie Jest to

Bardziej szczegółowo

IdyllaOS. Prosty, alternatywny system operacyjny. www.idyllaos.org. Autor: Grzegorz Gliński. Kontakt: milyges@gmail.com

IdyllaOS. Prosty, alternatywny system operacyjny. www.idyllaos.org. Autor: Grzegorz Gliński. Kontakt: milyges@gmail.com IdyllaOS www.idyllaos.org Prosty, alternatywny system operacyjny Autor: Grzegorz Gliński Kontakt: milyges@gmail.com Co to jest IdyllaOS? IdyllaOS jest to mały, prosty, uniksopodobny, wielozadaniowy oraz

Bardziej szczegółowo

Architektura systemów informatycznych WPROWADZENIE DO SYSTEMU LINUX

Architektura systemów informatycznych WPROWADZENIE DO SYSTEMU LINUX Architektura systemów informatycznych WPROWADZENIE DO SYSTEMU LINUX Materiały: www.staff.amu.edu.pl/~evert/asi.php W razie nieobecności proszę o zapoznanie się z materiałem z ćwiczeń w domu Zaliczenie

Bardziej szczegółowo

Poziomy wymagań Konieczny K Podstawowy- P Rozszerzający- R Dopełniający- D Uczeń: z zakresu systemów

Poziomy wymagań Konieczny K Podstawowy- P Rozszerzający- R Dopełniający- D Uczeń: z zakresu systemów WYMAGANIA EDUKACYJNE PRZEDMIOT: Systemy operacyjne NUMER PROGRAMU NAUCZANIA (ZAKRES): 351203 1. 2. Lp Dział programu Funkcje systemu operacyjnego Przygotowanie komputera osobistego do zainstalowania systemu

Bardziej szczegółowo

www.gim4.slupsk.pl/przedmioty

www.gim4.slupsk.pl/przedmioty Lekcja 4. Program komputerowy - instalacja i uruchomienie 1. Rodzaje programów komputerowych 2. Systemy operacyjne 3. Instalowanie programu 4. Uruchamianie programu 5. Kilka zasad pracy z programem komputerowym

Bardziej szczegółowo

PAMIĘĆ OPERACYJNA...107

PAMIĘĆ OPERACYJNA...107 SPIS TREŚCI: Od Autora...9 PODSTAWY...11 Charakterystyka systemu...13 Standardy...15 PIERWSZE KROKI...31 Uruchomienie...33 Instalacja na twardym dysku...34 Czynności poinstalacyjne...49 Program instalacyjny...49

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics Wersja 22. Linux - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna)

IBM SPSS Statistics Wersja 22. Linux - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna) IBM SPSS Statistics Wersja 22 Linux - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna) Spis treści Instrukcja instalacji.......... 1 Wymagania systemowe........... 1 Instalowanie produktu............ 1 Praca

Bardziej szczegółowo

Produkty. MKS Produkty

Produkty. MKS Produkty Produkty MKS Produkty czerwiec 2006 COPYRIGHT ArkaNET KATOWICE CZERWIEC 2006 KOPIOWANIE I ROZPOWSZECHNIANIE ZABRONIONE MKS Produkty czerwiec 2006 Wersja dokumentu W dokumencie użyto obrazków zaczerpniętych

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie Nr 7 Instalacja oraz konfiguracja wskazanego systemu operacyjnego

Ćwiczenie Nr 7 Instalacja oraz konfiguracja wskazanego systemu operacyjnego Ćwiczenie Nr 7 Instalacja oraz konfiguracja wskazanego systemu operacyjnego Cel ćwiczenia: Celem zajęć jest zdobycie doświadczenia i umiejętności instalacji systemu operacyjnego z rodziny Unix bez wykorzystania

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie partycjami

Zarządzanie partycjami Zarządzanie partycjami Do tworzenie i usuwania partycji, formatowania dysków i zmiany liter dysków w systemie Windows NT, służy narzędzie graficzne Zarządzanie dyskami lub program diskpart dostępny w konsoli

Bardziej szczegółowo

Dział Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry Celujący

Dział Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry Celujący Przedmiotowy system oceniania Zawód: Technik Informatyk Nr programu: 312[ 01] /T,SP/MENiS/ 2004.06.14 Przedmiot: Systemy Operacyjne i Sieci Komputerowe Klasa: pierwsza Dział Dopuszczający Dostateczny Dobry

Bardziej szczegółowo

Poziomy wymagań Konieczny K Podstawowy- P Rozszerzający- R Dopełniający- D Uczeń: - zna rodzaje sieci - zna topologie sieciowe sieci

Poziomy wymagań Konieczny K Podstawowy- P Rozszerzający- R Dopełniający- D Uczeń: - zna rodzaje sieci - zna topologie sieciowe sieci WYMAGANIA EDUKACYJNE PRZEDMIOT: Administracja sieciowymi systemami operacyjnymi NUMER PROGRAMU NAUCZANIA (ZAKRES): 351203 1. Lp Dział programu Sieci komputerowe Poziomy wymagań Konieczny K Podstawowy-

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie Nr 6 Przegląd pozostałych najważniejszych mechanizmów systemu operacyjnego Windows

Ćwiczenie Nr 6 Przegląd pozostałych najważniejszych mechanizmów systemu operacyjnego Windows Ćwiczenie Nr 6 Przegląd pozostałych najważniejszych mechanizmów systemu operacyjnego Windows Cel ćwiczenia: Zapoznanie się z: zarządzaniem systemami plików, zarządzaniem atrybutami plików, prawami do plików

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne - rozkład godzin dla technikum informatycznego

Systemy operacyjne - rozkład godzin dla technikum informatycznego Systemy operacyjne - rozkład godzin dla technikum informatycznego w oparciu o Program nauczania dla zawodu technik informatyk 351203 o strukturze przedmiotowej, Warszawa 2012. Minimalna ilość godzin: 120.

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie 6. Wiadomości ogólne.

Ćwiczenie 6. Wiadomości ogólne. Ćwiczenie 6. Cel ćwiczenia: zapoznanie się z obsługą i konfiguracją X Windows. W systemie Linux można korzystać także z interfejsu graficznego do obsługi komputera X Windows. Wiadomości ogólne. KDE czyli

Bardziej szczegółowo

KN FEST 2010. GNU/Linux. Mateusz Probachta (aka Robal): Linux Łagodne wprowadzenie

KN FEST 2010. GNU/Linux. Mateusz Probachta (aka Robal): Linux Łagodne wprowadzenie GNU/ Mateusz Probachta (aka Robal): Łagodne wprowadzenie jest wolnym, otwartym i całkowicie darmowym systemem operacyjnym. Kiedy słyszysz, wyobrażasz sobie nawiedzonych informatyków wpisujących niezrozumiałe

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne. Instrukcja laboratoryjna. Ćwiczenie 1: Polecenia systemu UNIX/LINUX. Opracował: dr inż. Piotr Szpryngier

Systemy operacyjne. Instrukcja laboratoryjna. Ćwiczenie 1: Polecenia systemu UNIX/LINUX. Opracował: dr inż. Piotr Szpryngier Systemy operacyjne Instrukcja laboratoryjna Ćwiczenie 1: Polecenia systemu UNIX/LINUX Opracował: dr inż. Piotr Szpryngier Olsztyn 2009 1 Wprowadzenie. Cel zajęć praktycznych. Wymagania stawiane studentom

Bardziej szczegółowo

Proces instalacji systemu operacyjnego Linux Red Hat 7.3 (1)

Proces instalacji systemu operacyjnego Linux Red Hat 7.3 (1) Proces instalacji systemu operacyjnego Linux Red Hat 7.3 (1) 1. Ustawiamy w biosie bootowanie systemu z CD-ROMu bądź z dyskietki (tworzymy wówczas dyskietki startowe). 2. Aby rozpocząć proces instalacji

Bardziej szczegółowo

Wstęp do Informatyki. Klasyfikacja oprogramowania

Wstęp do Informatyki. Klasyfikacja oprogramowania Wstęp do Informatyki Klasyfikacja oprogramowania Oprogramowanie komputerowe Funkcjonalność komputera jest wynikiem zarówno jego budowy, jak i zainstalowanego oprogramowania Komputer danej klasy znajduje

Bardziej szczegółowo

Tworzenie i obsługa wirtualnego laboratorium komputerowego

Tworzenie i obsługa wirtualnego laboratorium komputerowego Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Michał Ochociński nr albumu: 236401 Praca magisterska na kierunku informatyka stosowana Tworzenie i obsługa wirtualnego

Bardziej szczegółowo

Instalacja Linux Open SUSE.

Instalacja Linux Open SUSE. Instalacja Linux Open SUSE. Jedną z najpopularniejszych dystrybucji Linux-a wykorzystywaną w wielu instytucjach ( firmach) jest SUSE Linux. Dystrybucja ta jest wspierana przez firmę NOVELL. Wersja serwerowa

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics dla systemu Windows Instrukcje instalacji (licencja sieciowa)

IBM SPSS Statistics dla systemu Windows Instrukcje instalacji (licencja sieciowa) IBM SPSS Statistics dla systemu Windows Instrukcje instalacji (licencja sieciowa) Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania IBM SPSS Statistics wersji 21 przy użyciu licencja sieciowa. Ten

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics Version 22. Windows - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna)

IBM SPSS Statistics Version 22. Windows - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna) IBM SPSS Statistics Version 22 Windows - Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna) Spis treści Instrukcja instalacji.......... 1 Wymagania systemowe........... 1 Instalowanie produktu............ 1

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji oprogramowania pixel-fox

Instrukcja instalacji oprogramowania pixel-fox Instrukcja instalacji oprogramowania pixel-fox Aktualizacja 08/2015 V7 (PL) - Subject to change without notice! Wymagania systemu: Aktualne minimalne wymagania systemowe dla program pixel-fox na PC: -

Bardziej szczegółowo

Materiały pomocnicze do laboratorium z Architektury Komputerów II.

Materiały pomocnicze do laboratorium z Architektury Komputerów II. Materiały pomocnicze do laboratorium z Architektury Komputerów II. Konfiguracja wirtualnej maszyny PC 1. Krótka charakterystyka programu Microsoft Virtual PC. Microsoft Virtual PC jest emulatorem komputera

Bardziej szczegółowo

Q E M U. http://www.qemu.com/

Q E M U. http://www.qemu.com/ http://www.qemu.com/ Emulator procesora Autor: Fabrice Bellard Obsługiwane platformy: Windows, Solaris, Linux, FreeBSD, Mac OS X Aktualna wersja: 0.9.0 Większość programu oparta na licencji LGPL, a sama

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE

SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE WINDOWS 1 SO i SK/WIN 007 Tryb rzeczywisty i chroniony procesora 2 SO i SK/WIN Wszystkie 32-bitowe procesory (386 i nowsze) mogą pracować w kilku trybach. Tryby pracy

Bardziej szczegółowo

Połączenia. Instalowanie drukarki lokalnie (Windows) Co to jest drukowanie lokalne?

Połączenia. Instalowanie drukarki lokalnie (Windows) Co to jest drukowanie lokalne? Strona 1 z 6 Połączenia Instalowanie drukarki lokalnie (Windows) Uwaga: Jeśli dysk CD Oprogramowanie i dokumentacja nie obejmuje obsługi danego systemu operacyjnego, należy skorzystać z Kreatora dodawania

Bardziej szczegółowo

Pracownia Komputerowa wykład III

Pracownia Komputerowa wykład III Pracownia Komputerowa wykład III dr Magdalena Posiadała-Zezula dr Jan Suffczyński 1 Powłoki - rodzaje! W Linux ie mamy kilka powłok do wyboru:! sh : Bourne Shell, oryginalna powłoka systemu unix! csh :

Bardziej szczegółowo

Program szkolenia KURS SPD i PD Administrator szkolnej pracowni internetowej Kurs MD1 Kurs MD2 Kurs MD3 (dla szkół ponadgimnazjalnych)

Program szkolenia KURS SPD i PD Administrator szkolnej pracowni internetowej Kurs MD1 Kurs MD2 Kurs MD3 (dla szkół ponadgimnazjalnych) Miejsce prowadzenia szkolenia Program szkolenia KURS SPD i PD Administrator pracowni internetowej Kurs MD1 Kurs MD2 Kurs MD3 (dla szkół ponadgimnazjalnych) Pracownie komputerowe znajdujące się w wyznaczonych

Bardziej szczegółowo

Aplikacje biurowe pakiet Microsoft Office kurs podstawowy

Aplikacje biurowe pakiet Microsoft Office kurs podstawowy Aplikacje biurowe pakiet Microsoft Office kurs podstawowy Liczba godzin : 40 Szkolenie skierowane jest dla osób, które chciałyby nabyd podstawowe umiejętności w zakresie wykorzystania programów biurowych.

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY OPERACYJNE: STRUKTURY I FUNKCJE (opracowano na podstawie skryptu PP: Królikowski Z., Sajkowski M. 1992: Użytkowanie systemu operacyjnego UNIX)

SYSTEMY OPERACYJNE: STRUKTURY I FUNKCJE (opracowano na podstawie skryptu PP: Królikowski Z., Sajkowski M. 1992: Użytkowanie systemu operacyjnego UNIX) (opracowano na podstawie skryptu PP: Królikowski Z., Sajkowski M. 1992: Użytkowanie systemu operacyjnego UNIX) W informatyce występują ściśle obok siebie dwa pojęcia: sprzęt (ang. hardware) i oprogramowanie

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie rolami jakie może pełnić serwer System prosi o wybór roli jaklą ma spełniać serwer.

Zarządzanie rolami jakie może pełnić serwer System prosi o wybór roli jaklą ma spełniać serwer. Zarządzanie rolami jakie może pełnić serwer System prosi o wybór roli jaklą ma spełniać serwer. Możemy dodawać lub usuwać poszczególne role. Można to zrobić później uruchamiając START Zarządzanie tym serwerem

Bardziej szczegółowo

Sieciowe dyski wirtualne oraz VM platforma jako usługa. Bogusław Kaczałek Kon-dor GIS Konsulting

Sieciowe dyski wirtualne oraz VM platforma jako usługa. Bogusław Kaczałek Kon-dor GIS Konsulting Sieciowe dyski wirtualne oraz VM platforma jako usługa Bogusław Kaczałek Kon-dor GIS Konsulting Rola służby GiK w tworzeniu polskiej IIP Wisła 8-10 września 2010 Wirtualne dyski sieciowe co to jest? Pod

Bardziej szczegółowo

Spis treści WPROWADZENIE... 11 FUNKCJE, CECHY ORAZ STRUKTURA SYSTEMÓW OPERACYJNYCH... 13

Spis treści WPROWADZENIE... 11 FUNKCJE, CECHY ORAZ STRUKTURA SYSTEMÓW OPERACYJNYCH... 13 Spis treści WPROWADZENIE.............................................................. 11 FUNKCJE, CECHY ORAZ STRUKTURA SYSTEMÓW OPERACYJNYCH.................... 13 CZĘŚĆ I system operacyjny UNIX opis

Bardziej szczegółowo

System kontroli dostępu ACCO NET Instrukcja instalacji

System kontroli dostępu ACCO NET Instrukcja instalacji System kontroli dostępu ACCO NET Instrukcja instalacji acco_net_i_pl 12/14 SATEL sp. z o.o. ul. Budowlanych 66 80-298 Gdańsk POLSKA tel. 58 320 94 00 serwis 58 320 94 30 dz. techn. 58 320 94 20; 604 166

Bardziej szczegółowo

System komputerowy. System komputerowy

System komputerowy. System komputerowy System komputerowy System komputerowy System komputerowy układ współdziałających ze sobą (według pewnych zasad) dwóch składowych: sprzętu komputerowego (hardware) oraz oprogramowania (software) po to,

Bardziej szczegółowo

Windows XP Wiersz polecenia

Windows XP Wiersz polecenia Windows XP Wiersz polecenia, opracował Jan Biernat 1 z 7 Windows XP Wiersz polecenia DOS (ang. Disk Operating System) pierwszy przenośny (dyskowy) system operacyjny komputerów PC i mikrokomputerów lat

Bardziej szczegółowo

Hot Potatoes. Zdania z lukami Przyporządkowanie. Tworzy spis wszystkich zadań. Krzyżówki

Hot Potatoes. Zdania z lukami Przyporządkowanie. Tworzy spis wszystkich zadań. Krzyżówki Hot Potatoes Zdania z lukami Przyporządkowanie Tworzy spis wszystkich zadań Quizy Krzyżówki Rozsypanki Pakiet Hot Potatoes jest zestawem sześciu narzędzi, kreatorów testów, stworzonym przez Zespół Badawczo-

Bardziej szczegółowo

Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Desktop 11

Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Desktop 11 Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Desktop 11 SKRÓCONA INSTRUKCJA OBSŁUGI NOVELL Aby zainstalować nową wersję SUSE Linux Enterprise Desktop 11, trzeba użyć następującej procedury. Ten dokument

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics dla systemu Windows Instrukcje dotyczące instalacji (licencja sieciowa)

IBM SPSS Statistics dla systemu Windows Instrukcje dotyczące instalacji (licencja sieciowa) IBM SPSS Statistics dla systemu Windows Instrukcje dotyczące instalacji (licencja sieciowa) Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania IBM SPSS Statistics wersji 19 przy użyciu licencja sieciowa.

Bardziej szczegółowo

Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Server 11

Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Server 11 Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Server 11 SKRÓCONA INSTRUKCJA OBSŁUGI NOVELL Aby zainstalować nową wersję SUSE Linux Enterprise 11, trzeba użyć następującej procedury. Ten dokument zawiera

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Wydział Matematyki i Informatyki Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Wydział Matematyki i Informatyki Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Matematyki i Informatyki Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Marcin HENRYKOWSKI Nr albumu: 158069 Praca magisterska na kierunku Informatyka Archiwizacja

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics Wersja 22. Linux - Instrukcja instalacji (licencja autoryzowanego użytkownika)

IBM SPSS Statistics Wersja 22. Linux - Instrukcja instalacji (licencja autoryzowanego użytkownika) IBM SPSS Statistics Wersja 22 Linux - Instrukcja instalacji (licencja autoryzowanego użytkownika) Spis treści Instrukcja instalacji.......... 1 Wymagania systemowe........... 1 Kod autoryzacji.............

Bardziej szczegółowo

Program Płatnik 10.01.001. Instrukcja instalacji

Program Płatnik 10.01.001. Instrukcja instalacji Program Płatnik 10.01.001 Instrukcja instalacji S P I S T R E Ś C I 1. Wymagania sprzętowe programu Płatnik... 3 2. Wymagania systemowe programu... 3 3. Instalacja programu - bez serwera SQL... 4 4. Instalacja

Bardziej szczegółowo

Dodatki. Dodatek A Octave. Język maszyn

Dodatki. Dodatek A Octave. Język maszyn Dodatki Dodatek A Octave Przykłady programów zostały opracowane w środowisku programistycznym Octave 3.6.2 z interfejsem graficznym GNU Octave 1.5.4. Octave jest darmowym środowiskiem programistycznym

Bardziej szczegółowo

Wstęp 5 Rozdział 1. SUSE od ręki 13

Wstęp 5 Rozdział 1. SUSE od ręki 13 Wstęp 5 Rozdział 1. SUSE od ręki 13 KDE czy GNOME? 13 Jak uruchomić SUSE Live-CD z interfejsem GNOME? 14 Jak uruchomić SUSE Live-CD z interfejsem KDE? 15 Jak zmienić rozdzielczość ekranu? 16 Jak wyświetlić

Bardziej szczegółowo

Usługi sieciowe systemu Linux

Usługi sieciowe systemu Linux Usługi sieciowe systemu Linux 1. Serwer WWW Najpopularniejszym serwerem WWW jest Apache, dostępny dla wielu platform i rozprowadzany w pakietach httpd. Serwer Apache bardzo często jest wykorzystywany do

Bardziej szczegółowo

System komputerowy. Sprzęt. System komputerowy. Oprogramowanie

System komputerowy. Sprzęt. System komputerowy. Oprogramowanie System komputerowy System komputerowy (ang. computer system) to układ współdziałaniadwóch składowych: sprzętu komputerowegooraz oprogramowania, działających coraz częściej również w ramach sieci komputerowej.

Bardziej szczegółowo

Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi

Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi REFORMA 2012 Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi Krzysztof Pytel, Sylwia Osetek Kwalifikacja E.13.3 Podręcznik do nauki zawodu TECHNIK INFORMATYK Administrowanie.indd 1 2012-12-27 16:44:39

Bardziej szczegółowo

Połączenia. Obsługiwane systemy operacyjne. Instalowanie drukarki przy użyciu dysku CD Oprogramowanie i dokumentacja

Połączenia. Obsługiwane systemy operacyjne. Instalowanie drukarki przy użyciu dysku CD Oprogramowanie i dokumentacja Strona 1 z 6 Połączenia Obsługiwane systemy operacyjne Korzystając z dysku CD z oprogramowaniem, można zainstalować oprogramowanie drukarki w następujących systemach operacyjnych: Windows 8.1 Windows Server

Bardziej szczegółowo

Spis treści. O autorze 9. O recenzentach 10. Przedmowa 13. Rozdział 1. Oto Linux Mint 17_

Spis treści. O autorze 9. O recenzentach 10. Przedmowa 13. Rozdział 1. Oto Linux Mint 17_ O autorze 9 O recenzentach 10 Przedmowa 13 Rozdział 1. Oto Linux Mint 17_ Dlaczego Linux? 18 Czym jest dystrybucja? 19 Czy Linux jest trudny do opanowania? 21 Cechy wyróżniające dystrybucję Mint 22 Wersje

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne i sieci komputerowe. 1 SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE. Etapy uruchamiania systemu

Systemy operacyjne i sieci komputerowe. 1 SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE. Etapy uruchamiania systemu Systemy operacyjne i sieci komputerowe. 1 SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE Etapy uruchamiania systemu 010 2 Systemy operacyjne i sieci komputerowe. Część 010. I. Etapy uruchamiania systemu Windows

Bardziej szczegółowo

1. Co to jest system operacyjny

1. Co to jest system operacyjny II Systemy operacyjne Dariusz Skibicki Wydział Inżynierii Mechanicznej Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy dariusz.skibicki(at)utp.edu.pl 1. Co to jest

Bardziej szczegółowo

Wykonać Ćwiczenie: Active Directory, konfiguracja Podstawowa

Wykonać Ćwiczenie: Active Directory, konfiguracja Podstawowa Wykonać Ćwiczenie: Active Directory, konfiguracja Podstawowa Instalacja roli kontrolera domeny, Aby zainstalować rolę kontrolera domeny, należy uruchomić Zarządzenie tym serwerem, po czym wybrać przycisk

Bardziej szczegółowo

Przykładowe zagadnienia na sprawdzian z wiedzy ogólnej. Linux to nazwa: A. Programu biurowego. B. Systemu operacyjnego. C. Przeglądarki internetowej.

Przykładowe zagadnienia na sprawdzian z wiedzy ogólnej. Linux to nazwa: A. Programu biurowego. B. Systemu operacyjnego. C. Przeglądarki internetowej. Przykładowe zagadnienia na sprawdzian z wiedzy ogólnej Linux to nazwa: A. Programu biurowego. B. Systemu operacyjnego. C. Przeglądarki internetowej. Przycisk RESET znajdujący się na obudowie komputera,

Bardziej szczegółowo

SYSTEM OPERACYJNY. Monika Słomian

SYSTEM OPERACYJNY. Monika Słomian SYSTEM OPERACYJNY Monika Słomian CEL znam podstawowe zadania systemu operacyjnego porządkuję pliki i foldery KRYTERIA rozumiem zadania systemu operacyjnego potrafię wymienić przykładowe systemy operacyjne

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics Wersja 24. Windows Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna) IBM

IBM SPSS Statistics Wersja 24. Windows Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna) IBM IBM SPSS Statistics Wersja 24 Windows Instrukcja instalacji (licencja wielokrotna) IBM Spis treści Instrukcja instalacji.......... 1 Wymagania systemowe........... 1 Instalowanie produktu............

Bardziej szczegółowo

Wstęp do Informatyki dla bioinformatyków

Wstęp do Informatyki dla bioinformatyków Wstęp do Informatyki dla bioinformatyków Wykład 1. Wstęp do Wstępu Bartek Wilczyński bartek@mimuw.edu.pl Po pierwsze - Formalności 2 kolokwia (po 15 pkt) początek XI i koniec XII Dwa programy zaliczeniowe:

Bardziej szczegółowo

Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie

Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie Strona 1 z 6 Połączenia Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie Uwaga: Przy instalowaniu drukarki podłączonej lokalnie, jeśli dysk CD-ROM Oprogramowanie i dokumentacja

Bardziej szczegółowo

Temat: Windows 7 Centrum akcji program antywirusowy

Temat: Windows 7 Centrum akcji program antywirusowy Instrukcja krok po kroku Centrum akcji program antywirusowy. Strona 1 z 9 Temat: Windows 7 Centrum akcji program antywirusowy Logowanie do konta lokalnego Administrator Start Panel sterowania Widok według:

Bardziej szczegółowo

Budowa i oprogramowanie komputerowych systemów sterowania. Laboratorium 4. Metody wymiany danych w systemach automatyki DDE

Budowa i oprogramowanie komputerowych systemów sterowania. Laboratorium 4. Metody wymiany danych w systemach automatyki DDE Budowa i oprogramowanie komputerowych systemów sterowania Laboratorium 4 Metody wymiany danych w systemach automatyki DDE 1 Wprowadzenie do DDE DDE (ang. Dynamic Data Exchange) - protokół wprowadzony w

Bardziej szczegółowo

Podstawy Techniki Komputerowej. Temat: System operacyjny komputera - charakterystyka

Podstawy Techniki Komputerowej. Temat: System operacyjny komputera - charakterystyka Podstawy Techniki Komputerowej Temat: System operacyjny komputera - charakterystyka System operacyjny (Operating System, skrót OS) oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko

Bardziej szczegółowo

Biuletyn techniczny. CDN OPT!MA 12.0 Drukarki fiskalne w usługach terminalowych. Copyright 2007 COMARCH SA

Biuletyn techniczny. CDN OPT!MA 12.0 Drukarki fiskalne w usługach terminalowych. Copyright 2007 COMARCH SA Biuletyn techniczny CDN OPT!MA 12.0 Drukarki fiskalne w usługach terminalowych Copyright 2007 COMARCH SA 1 Spis treści 1 SPIS TREŚCI... 2 2 DRUKARKI FISKALNE W USŁUGACH TERMINALOWYCH... 3 2.1 2.2 INSTALACJA

Bardziej szczegółowo

Charakterystyka sieci klient-serwer i sieci równorzędnej

Charakterystyka sieci klient-serwer i sieci równorzędnej Charakterystyka sieci klient-serwer i sieci równorzędnej Sieć klient-serwer Zadaniem serwera w sieci klient-serwer jest: przechowywanie plików i programów systemu operacyjnego; przechowywanie programów

Bardziej szczegółowo

Automatyczna instalacja oprogramowania.

Automatyczna instalacja oprogramowania. 1 (Pobrane z slow7.pl) Samo zainstalowanie systemu nie nastręcza wielu problemów i z reguły cały proces przebiega szybko i sprawnie. Dłużej czasu zajmuje Nam odszukanie aktualnych sterowników do posiadanych

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Modeler Social Network Analysis 16 podręcznik instalowania i konfigurowania

IBM SPSS Modeler Social Network Analysis 16 podręcznik instalowania i konfigurowania IBM SPSS Modeler Social Network Analysis 16 podręcznik instalowania i konfigurowania Spis treści Rozdział 1. Wprowadzenie do programu IBM SPSS Modeler Social Network Analysis.............. 1 IBM SPSS

Bardziej szczegółowo

LINUX. Instalacja oprogramowania

LINUX. Instalacja oprogramowania LINUX Instalacja oprogramowania Ubuntu to jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa charakteryzująca się dużą stabilnością i prostotą konfiguracji. Z tego względu instalacje aplikacji na Linuksie

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach. Pracownia Systemów Komputerowych. Ćwiczenie Nr 25 ARCHITEKTURA SYSTEMU LINUX. Opracował Sławomir Zieliński

Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach. Pracownia Systemów Komputerowych. Ćwiczenie Nr 25 ARCHITEKTURA SYSTEMU LINUX. Opracował Sławomir Zieliński Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach Pracownia Systemów Komputerowych Ćwiczenie Nr 25 ARCHITEKTURA SYSTEMU LINUX Opracował Sławomir Zieliński Suwałki 2012 Cel ćwiczenia Zapoznanie z budową i funkcjonowaniem

Bardziej szczegółowo

Client Management Solutions i Mobile Printing Solutions

Client Management Solutions i Mobile Printing Solutions Client Management Solutions i Mobile Printing Solutions Instrukcja obsługi Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation,

Bardziej szczegółowo

Client Management Solutions i Mobile Printing Solutions

Client Management Solutions i Mobile Printing Solutions Client Management Solutions i Mobile Printing Solutions Instrukcja obsługi Copyright 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Microsoft i Windows są zastrzeżonymi w Stanach Zjednoczonych znakami

Bardziej szczegółowo

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną, INFORMATYKA KLASA 1 1. Wymagania na poszczególne oceny: 1) ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: samodzielnie wykonuje na komputerze wszystkie zadania z lekcji, wykazuje inicjatywę rozwiązywania konkretnych

Bardziej szczegółowo

ActiveXperts SMS Messaging Server

ActiveXperts SMS Messaging Server ActiveXperts SMS Messaging Server ActiveXperts SMS Messaging Server to oprogramowanie typu framework dedykowane wysyłaniu, odbieraniu oraz przetwarzaniu wiadomości SMS i e-mail, a także tworzeniu własnych

Bardziej szczegółowo

<Nazwa firmy> <Nazwa projektu> Specyfikacja dodatkowa. Wersja <1.0>

<Nazwa firmy> <Nazwa projektu> Specyfikacja dodatkowa. Wersja <1.0> Wersja [Uwaga: Niniejszy wzór dostarczony jest w celu użytkowania z Unified Process for EDUcation. Tekst zawarty w nawiasach kwadratowych i napisany błękitną kursywą

Bardziej szczegółowo

Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Server 11 SP1

Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Server 11 SP1 Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Server 11 SP1 Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Server 11 SP1 SKRÓCONA INSTRUKCJA OBSŁUGI NOVELL Aby zainstalować nową wersję produktu SUSE Linux

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne i sieci komputerowe Szymon Wilk System operacyjny 1

Systemy operacyjne i sieci komputerowe Szymon Wilk System operacyjny 1 i sieci komputerowe Szymon Wilk System operacyjny 1 1. System operacyjny (ang. OS Operating System) to oprogramowanie nadzorujące pracę komputera. Programy, które uruchamia użytkownik na komputerze z systemem

Bardziej szczegółowo

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED Podręcznik użytkownika Katowice 2012 Producent programu: KAMSOFT S.A. ul. 1 Maja 133 40-235 Katowice Telefon: (0-32) 209-07-05 Fax:

Bardziej szczegółowo

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY NR ZADANIA. 2.1.2. Podstawowe informacje i czynności

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY NR ZADANIA. 2.1.2. Podstawowe informacje i czynności Moduł 2 - Użytkowanie komputerów - od kandydata wymaga się zaprezentowania wiedzy i umiejętności w zakresie wykorzystania podstawowych funkcji komputera klasy PC i jego systemu operacyjnego. Kandydat powinien

Bardziej szczegółowo

IBM SPSS Statistics - Essentials for R: Instrukcje instalacji dla Linux

IBM SPSS Statistics - Essentials for R: Instrukcje instalacji dla Linux IBM SPSS Statistics - ssentials for R: Instrukcje instalacji dla Linux Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania IBM SPSS Statistics - ssentials for R w systemach operacyjnych Linux. Przegląd

Bardziej szczegółowo

Działanie komputera i sieci komputerowej.

Działanie komputera i sieci komputerowej. Działanie komputera i sieci komputerowej. Gdy włączymy komputer wykonuje on kilka czynności, niezbędnych do rozpoczęcia właściwej pracy. Gdy włączamy komputer 1. Włączenie zasilania 2. Uruchamia

Bardziej szczegółowo

Zadanie1: Odszukaj w serwisie internetowym Wikipedii informacje na temat protokołu http.

Zadanie1: Odszukaj w serwisie internetowym Wikipedii informacje na temat protokołu http. T: Konfiguracja usługi HTTP w systemie Windows. Zadanie1: Odszukaj w serwisie internetowym Wikipedii informacje na temat protokołu http. HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) protokół transferu plików

Bardziej szczegółowo

Motorola Phone Tools. Krótkie wprowadzenie

Motorola Phone Tools. Krótkie wprowadzenie Motorola Phone Tools Krótkie wprowadzenie Spis treści Minimalne wymagania... 2 Przed instalacją Motorola Phone Tools... 3 Instalowanie Motorola Phone Tools... 4 Instalacja i konfiguracja urządzenia przenośnego...

Bardziej szczegółowo

I. Informacje ogólne. Jednym z takich systemów jest Mambo.

I. Informacje ogólne. Jednym z takich systemów jest Mambo. MAMBO (CMS) I. Informacje ogólne CMS, Content Management System ("system zarządzania treścią") jest to jedna lub zestaw aplikacji internetowych pozwalających na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację

Bardziej szczegółowo

Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 17 im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego Al. Politechniki 37 Windows Serwer 2003 Instalacja

Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 17 im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego Al. Politechniki 37 Windows Serwer 2003 Instalacja 7 Windows Serwer 2003 Instalacja Łódź, styczeń 2012r. SPIS TREŚCI Strona Wstęp... 3 INSTALOWANIE SYSTEMU WINDOWS SERWER 2003 Przygotowanie instalacji serwera..4 1.1. Minimalne wymagania sprzętowe......4

Bardziej szczegółowo

Język JAVA podstawy. wykład 1, część 2. Jacek Rumiński. Politechnika Gdańska, Inżynieria Biomedyczna

Język JAVA podstawy. wykład 1, część 2. Jacek Rumiński. Politechnika Gdańska, Inżynieria Biomedyczna Język JAVA podstawy wykład 1, część 2 1 Język JAVA podstawy Plan wykładu: 1. Krótka historia Javy 2. Jak przygotować sobie środowisko programistyczne 3. Opis środowiska JDK 4. Tworzenie programu krok po

Bardziej szczegółowo

Temat 8 Systemy operacyjne rodziny UNIX. powłoki graficzny interfejs użytkownika (GUI) 8.1. Cechy systemu UNIX

Temat 8 Systemy operacyjne rodziny UNIX. powłoki graficzny interfejs użytkownika (GUI) 8.1. Cechy systemu UNIX Temat 8 Systemy operacyjne rodziny UNIX Historia Budowa warstwy systemu procesy systemy plików Interfejs użytkownika powłoki graficzny interfejs użytkownika (GUI) Aplikacje 8.1 Cechy systemu UNIX wielodostęp

Bardziej szczegółowo

ABA-X3 PXES v. 1.5.0 Podręczna instrukcja administratora. FUNKCJE SIECIOWE Licencja FDL (bez prawa wprowadzania zmian)

ABA-X3 PXES v. 1.5.0 Podręczna instrukcja administratora. FUNKCJE SIECIOWE Licencja FDL (bez prawa wprowadzania zmian) Grupa Ustawienia Sieciowe umożliwia skonfigurowanie podstawowych parametrów terminala: Interfejs ETH0 Umożliwia wybór ustawień podstawowego interfejsu sieciowego. W przypadku wyboru DHCP adres oraz inne

Bardziej szczegółowo

Statistics dla systemu Mac OS. Instrukcje dotyczące instalacji (licencja sieciowa)

Statistics dla systemu Mac OS. Instrukcje dotyczące instalacji (licencja sieciowa) PASW Statistics dla systemu Mac OS Instrukcje dotyczące instalacji (licencja sieciowa) Przedstawione poniżej instrukcje dotyczą instalowania PASW Statistics 18 przy użyciu licencja sieciowa. Ten dokument

Bardziej szczegółowo

Niektóre katalogi są standardowymi katalogami zarezerwowanymi do użytku przez system. Znaczenie wybranych katalogów systemowych jest następujące:

Niektóre katalogi są standardowymi katalogami zarezerwowanymi do użytku przez system. Znaczenie wybranych katalogów systemowych jest następujące: Podstawy systemu Linux Linux jest systemem operacyjnym dla komputerów PC, opracowany na początku lat dziewięćdziesiątych przez Linusa Torvaldsa. Podobnie jak Unix jest on systemem wielozadaniowym - umożliwia

Bardziej szczegółowo