Kolokacja & Internet Exchange w którą stronę zmierza świat? Sylwester Biernacki pseud. Dynamiczny CEO PLIX & PLIX DC

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kolokacja & Internet Exchange w którą stronę zmierza świat? Sylwester Biernacki pseud. Dynamiczny CEO PLIX & PLIX DC"

Transkrypt

1 Kolokacja & Internet Exchange w którą stronę zmierza świat? Sylwester Biernacki pseud. Dynamiczny CEO PLIX & PLIX DC

2 Dlaczego prezentacja o takim tytule? *) źródło: strony thinx.pl, tpix.pl i k-ix.pl

3 Dlaczego prezentacja o takim tytule? oczywiście nie możemy zapomnieć o PLIX&PLIXDC...

4 Dlaczego prezentacja o takim tytule? oraz PLIX w NDC i PLIX w CE Colo...

5 Dlaczego prezentacja o takim tytule? powinienem jeszcze wspomnieć o 3S-IX i 3ServicesFactory

6 PLIX - trendsetter? PLIX jako pierwszy: uruchomił komercyjny punkt wymiany ruchu uruchomił neutralną kolokację dla operatorów połączył kolokację oraz punkt wymiany ruchu w jeden produkt

7 ATM - kolokacja, AC-X IXP *) źródło: WayBack Machine, web.archive.org

8 TP - kolokacja, TPIX - IXP *) źródło: tp.pl, tpix.pl

9 TP - kolokacja, TPIX - IXP Kolokacja to usługa regulowana... wprowadźmy inną nazwę... i tak powstał Telehousing *) źródło: tp.pl, tpix.pl

10 KIX i DCENTER Tajemnicą poliszynela jest, że dzięki projektowi KIX to DCENTER ściągnęło do swojej kolokacji najwięcej operatorów transmisji międzymiastowej ze wszystkich członków KIKE *) źródło:

11 KIX i DCENTER DCENTER sprzedaje usługi kolokacji dla uczestników KIXa. DCENTER powstało w tym samym roku co KIX. *) źródło:

12 Co łączy te trzy IXy? Wszystkie mają sporą część swoich uczestników w budynku LIM, a nawet więcej - TPIX i KIX mają urządzenia dostępowe do swoich węzłów w kolokacji PLIXDC.

13 Co łączy te trzy IXy? Każdy z tych trzech IXów to kwiatek do kożucha: - kolokacja to generator zysków, - IX jest tylko wartością dodaną, ale taką, która przyciąga klientów do kolokacji (z ang. driver, enabler)

14 Łączenie produktów Wyraźnie widać więc trend IX + colo I nie ma w tym nic złego - skoro klient tego potrzebuje, to niech klient to dostanie i za to płaci ( nasz klient, nasz pan )

15 A jak to wygląda za granicą?

16 AMS-IX

17 AMS-IX

18 DE-CIX *) źródło:

19 DE-CIX *) źródło:

20 LINX *) źródło:

21 LINX *) źródło:

22 NIX.CZ *) źródło:

23 AMS-IX/DE-CIX/LINX/NIX.CZ na zachodzie istniejące data center zapraszają IXy do siebie, ale funkcje są wyraźnie rozdzielone: - IX zajmuje się IXem - operator data center kolokacją Wyjątkiem jest obecny na sali (mam nadzieję) Ancotel

24 ANCOTEL *) źródło:

25 ANCOTEL *) źródło:

26 Konkluzja Za granicą IXy lokują się w neutralnych kolokacjach. W Polsce właściciele kolokacji tworzą swoje IXy żeby sprzedawać powierzchnię i usługi w swojej kolokacji

27 Kolokacje rosną jak grzyby po deszczu. Czy warto inwestować w swoje data center? 1 m2 = 10,76 sq. ft. $1.200/sq.ft. = $12.912/m2 1 m2 = 10,76 sq. ft. $3.000/sq.ft. = $32.280/m2 *) źródło:

28 Czy warto inwestować w swoje data center? 1 m2 = 10,76 sq. ft. $909/sq.ft. = $9.780/m2 Ale przecież jesteśmy w Polsce. Tutaj wszystko jest tańsze :) *) źródło:

29 Sprawdźmy to w googlach Jesienna promocja w marcu, ale ceny wiosenne :) tak tak, robimy reklamę ATMowi... *) źródło: google.pl

30 Czy to co się dzieje w Polsce to dobry trend? W większości zachodnich miast w których operują duże IXy są tzw. sieciówki - firmy dla których kolokacja to podstawowy biznes.

31 Co odróżnia sieciówki od kolokacji tworzonych przez operatora telekomunikacyjnego? CARRIER NEUTRAL

32 Neutralność Data Center Temat chwytliwy, można rzecz trendy, ale w jakich kategoriach go rozważać? Czy potrzebuję neutralnej kolokacji? Czy może lepiej kolokować się u operatora?

33 Jak powinna wyglądać neutralność data center? 1) data center powinno być zarządzane przez niezależny podmiot, nie będący uczestnikiem rynku swoich klientów 2) każdy operator może świadczyć swoje usługi na terenie Data Center 2) nie ma opłat dodatkowych dla konkurencji 3) przejrzyste zasady on the wall 5) pewność świadczonych usług (parafrazując umowa umową, ale sprawiedliwość i tak musi być po naszej stronie ) - nikt nie wyłączy ich ot tak 6) pomocny personel sprzedażowy 7) pomocny personel techniczny Czy nie tego oczekujecie od PLIX DC?

34 I wszystko to spełnia np. THINX Poland no prawie wszystko... właścicielem THINX Poland jest ATM SA, i wygląda na to, że nie tak łatwo przekonać operatorów, że jedno z drugim jest niepowiązane

35 Zastosujmy więc wybieg TP TP jest bezpiecznym partnerem, gdyż ma taką inercję, że zanim cokolwiek się wewnątrz wydarzy, to potrwa to tak długo, że w przypadku zmiany polityki TPIXa, wszyscy zdążą się z niego wypiąć. Inercja inercją, ale dobrze wiemy, że TP to spółka prawa handlowego, więc musi maksymalizować zyski i minimalizować straty i jeśli chce to potrafi się spiąć i zrobić coś na czas. Czy z TPIXem nie było tak samo?

36 Zbudujmy więc IXa Ile może kosztować wybudowanie IXa: 1) switche EUR/jednorazowo 2) światłowody EUR/jednorazowo 3) kolokacja EUR/miesięcznie 4) route-servery EUR/jednorazowo 5) obsługa techniczna -? 6) billing -? przyjmijmy z górką EUR i załóżmy, że na pierwszy dzień mamy 10 klientów na portach 10GE, którzy płacą 1.000EUR miesięcznie. Inwestycja zwraca się po 15 miesiącach. Krótko czy długo? Jak sądzicie?

37 Zbudujmy więc IXa Dla TP czy ATM to krótko, a inwestycja takich środków to też nie problem. Problemem jest lokalizacja: dlatego jedne IXy mają uczestników a inne 40 TPIX i AC-X/THINX na początku najwięcej klientów miały podpięte w budynku LIM, czyli tam gdzie od 6 lat operuje PLIX Czemu mając tyle punktów styku z klientami THINX i TPIX nie podpinają klientów do swoich węzłów w innych miejscach?

38 Zbudujmy więc IXa A może to chodzi o uatrakcyjnienie kolokacji przez IXa? Ale przecież neutralny IX nie chce wejść do kolokacji prowadzonej przez operatora telco - zróbmy więc swojego IXa. Pytanie: Tylko po co robić kolejne IXy w tej samej lokalizacji?

39 jest jeszcze teoria spiskowa... PLIX z premedytacją wstrzymuje się od instalacji w innych kolokacjach i w ten sposób nie powoduje, że operatorzy muszą tworzyć swoje IXy. Czemu PLIX jest komercyjną firmą, a nie tak jak to jest na zachodzie? Może jakby ktoś inny zrobił podobnie jak AMS-IX, LINX czy DE-CIX, to by mógł stworzyć i lepiej zarządzać punktem wymiany ruchu?

40 jest jeszcze teoria spiskowa... Ja na to mam taką odpowiedź *) źródło: salon24.pl

41 Jak powinna wyglądać neutralność IXa? - każdy uczestnik jest traktowany na identycznych zasadach - jednolite ceny - jednolita polityka bezpieczeństwa - przejrzysta forma usług - brak haczyków Czy nie tego oczekujecie od PLIXa?

42 pewnie jeszcze chcielibyście żeby było taniej :)

43 A jak to wszystko ma się do klientów? Czy to tylko kolejne sposoby na wyciąganie kasy z kieszeni klientów? Czy którykolwiek z tych dostawców myśli o dobrze klientów? Może źle i na niekorzyść PLIXa przytaczam te fakty, ale warto przypomnieć sobie po co IXy powstały - żeby było taniej - żeby było szybciej - żeby było dużo połączeń w jednym miejscu

44 pewnie jeszcze chcielibyście żeby było taniej :)

45 Cytując klasyka: Taniej już było przy cenie Cogenta <1EUR różnica w cenie dostępu do Internetu vs dostępu do IXa jest nieduża Szybciej? Jeśli IX ma dużo zasobów to będzie szybciej Dużo połączeń w jednym miejscu? To podstawowy punkt dla każdego IXa.

46 A czy to w ogole kogos interesuje? Na zachodzie operatorzy data center są podzieleni tak jak w Polsce: na neutralnych i telco. Telco konkurują przy dużych zapytaniach np. dla banków, dla korporacji, a neutralni obsługują rynek operatorów oraz tych firm które są świadome bycia w neutralnej kolokacji i rzeczywiście tego oczekują.

47 A czy to w ogole kogos interesuje? Czy kogoś interesuje czy to się opłaca budować? To business case danej kolokacji. My jesteśmy na konferencji operatorów sieci, więc mówmy o sieciach :) Sieci odgrywają olbrzymią rolę w data center - poza prądem i klimatyzacją najważniejszy punkt serwerowni to connectivity, a tu zaczyna się pole do nadużyc dla telco.

48 Sprowadzmy wiec to wszystko do jednego stwierdzenia: operatorom sieciowym nie powinno być na rękę wstawianie się ze sprzętem do data center zarządzanego przez operatora telekomunikacyjnego Ale się wstawiaja. Czemu?

49 POWÓD? Bo brakuje w Polsce dużej i taniej neutralnej kolokacji. Jest za to tani ATM, który szturmem zdobywa rynek. Tylko jaki rynek? PLIX DC to nie tania kolokacja, gdyż jest w świetnej, ale drogiej lokalizacji. 150PLN za switch 1U dla uczestników PLIX 4.000PLN za szafę 42U vs.

50 DYLEMAT Płacić więcej i mieć możliwość rozwoju w dowolny sposób jaki chcemy, czy mniej i być zmuszonym uwzgledniać widzimisię telco data center? Na to pytanie każdy operator powinien odpowiedzieć sobie sam. Ale jak to w życiu bywa, zapewne nie ma złotego środka.

51 Co dalej? Jak będzie wyglądać rynek za 3-5 lat?

52

53

54 m2 powierzchni kolokacji z czego ATM posiada blisko 8.500m2.

55 PLIX DC nie aspiruje do sprzedaży setek metrów kwadratowych powierzchni, lub serwerów 1/2U we współdzielonych szafach. PLIX DC = connectivity + dobry support techniczny

56 Dlatego budujemy nową, niedużą, powierzchnię w LIM :) - 300m2, 1,3MW - zasilanie 2N - klimatyzacja N+1 - gaszenie gazem - 3 agregaty prądotwórcze

57 Co zaoferują IXy w najbliższych latach?

58 - więcej CDNów - nowe porty (technologia idzie do przodu) - nowe usługi - usługi dodatkowe bezpośrednio nie związane z IXem - większe pokrycie geograficzne regionu w którym świadczą usługi - tańsze lambdy = tańszy sposób na tworzenie lokalnych IXów

59 W PLIX dostępne jest coraz więcej CDNów i operatorów streamingu - Google - Akamai - IPLA - TVN Player - HBO GO - TVP to generuje sporo ruchu... zapewne zauważyliście

60 Dodatkowe usługi?

61

62 Nowa usługa: port BACKUP - 25% ceny portu podstawowego - drugi adres IP i drugi MAC wpięty do INNEGO routera Uczestnika i innego switcha PLIX - BFD na sesjach z route-serverami

63

64 CERTPLIX Security Services Ochrona danych osobowych - audyty bezpieczeństwa informacji - rejestracja i zabezpieczenie zbiorów - outsourcing ABI i kontaktów z GIODO - audyty last-minute na wypadek kontroli Audyty bezpieczeństwa - testy penetracyjne - audyty kodu źródłowego - testy infrastruktury - audyty bezpieczeństwa fizycznego - testy czynnika ludzkiego

65 CERTPLIX Security Services Retencja danych - projektowanie i wdrażanie systemów retencji - aktualizacja zasad retencji w związku ze zmianami w prawie - outsourcing retencji - zbiór danych off-site w PLIX DC - szkolenia z zakresu kontaktów z wymiarem sprawiedliwości - pomoc w przypadku konieczności udostępnienia danych

66 CERTPLIX Security Services Monitoring i obsługa incydentów - monitoring security sieci dowolnego rozmiaru - wdrażanie systemów ochrony przed DDoS - analiza ruchu - obsługa incydentów naruszenia bezpieczeństwa - ochrona przed wyciekiem danych

67 chciałem pokazać aktualny wykres, ale najpierw... pamiętacie ten slajd z poprzedniego PLNOGa?

68 Ruch w PLIX PLNOG3 wrzesień Gbit/s PLNOG4 marzec Gbit/s PLNOG5 wrzesień Gbit/s PLNOG6 marzec Gbit/s PLNOG7 wrzesień Gbit/s

69 to się trochę zmieniło...

70 urośliśmy do 235Gbps - to tak na 6-cio lecie PLIXa :)

71 Ruch w PLIX (aktualizacja ) PLNOG3 wrzesień Gbit/s PLNOG4 marzec Gbit/s PLNOG5 wrzesień Gbit/s PLNOG6 marzec Gbit/s PLNOG7 wrzesień Gbit/s PLNOG8 marzec Gbit/s 100% wzrostu ruchu w 12m-cy 300% wzrostu ruchu w 24m-ce

72 Co się dzieje w PLIXie (poza nową kolokacją) aktualnie mamy 380Gbps uplinków miedzy switchami pracujemy nad tym, żeby mieć 2x więcej uplinków niż ruchu I ciągle używamy przełaczników Extreme Networks

73

74 PLIX Foosball Cup PLNOG8

75 PLIX Foosball Cup PLNOG8 Zapisy do 13:30 - kto się jeszcze nie zapisał? Nie czujesz się na siłach? Zapraszamy na mecz towarzyski z drużyną PLIXa :) Godzina: do ustalenia

76 w moich prezentacjach zawsze jest gdzieś wplecione szybkie auto...

77 ale ostatnio po głowie chodzi mi jeszcze bardziej zwariowany sport motorowy

78 taka łódeczka

79 motorówka z silnikiem V8 i dwiema turbosprężarkami wyposażona w klatkę bezpieczeństwa i kubełkowe fotele a oto jak to jeździ: v=tachlvtv8bm&feature=related

80 Kolejny projekt PLIX?

81 I na koniec moje ulubione porównanie Kto czytał Małego Księcia Antoine'a de Saint-Exupéry'ego?

82

83 Mój rysunek nie przedstawiał kapelusza. To był wąż boa, który trawił słonia.

84 Dziękuję za uwagę. Pytania?

bo same finanse już nie wystarczają

bo same finanse już nie wystarczają 1/2014 bo same finanse już nie wystarczają Magazyn klientów i partnerów Archman 04 07 Doświadczenie ludzi kluczem do rozwoju Business Intelligence Trzy stopnie wtajemniczenia Business Intelligence 10 Business

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE 2012 - Krzysztof Morawski 1 Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania! Zezwala się na: łączenie tej publikacji z innymi

Bardziej szczegółowo

e-profit Starter prezentuje: 100palcow.com Czy na inwestycji w mobile można zarobić?

e-profit Starter prezentuje: 100palcow.com Czy na inwestycji w mobile można zarobić? Paweł Zaremba scenarzysta Counter Strike, opowiada o swej najnowszej misji Strona 27 wszystko o e-biznesie 5 sekund czyli jak zrobić dobre, pierwsze wrażenie Niewerbalna mowa ciała nad tym warto popracować!

Bardziej szczegółowo

Nowa twarz. Business Intelligence

Nowa twarz. Business Intelligence Nowa twarz Business Intelligence 1 Spis treści Liczba na torturach Robert Jesionek 3 Excel Rulez! Luiza Warno, Orange, Paryż 4 Od BI do Big Data Tomasz Słoniewski, IDC CEMA 8 Subiektywny przegląd rynku

Bardziej szczegółowo

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu ABC Biznesu Jak założyć sklep internetowy Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. W jakiej branży założyć sklep internetowy / 4 1.1. Kim są klienci sklepu internetowego? / 4 2. Cele i zasoby osobiste / 4

Bardziej szczegółowo

Pomysł na biznes Kreatywny

Pomysł na biznes Kreatywny Pomysł na biznes Kreatywny przedsiębiorca Pomysł na biznes redakcja naukowa recenzenci dr Sławomir Jarka dr Andrzej Filipowicz dr Anna Marianowska prof. dr hab. Janina Sawicka Kreatywny przedsiębiorca

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKU ISP W POLSCE. OUTSOURCING USŁUG INTERNETOWYCH

ANALIZA RYNKU ISP W POLSCE. OUTSOURCING USŁUG INTERNETOWYCH ANALIZA RYNKU ISP W POLSCE. OUTSOURCING USŁUG INTERNETOWYCH Przygotowane dla CRN Polska www.crn.pl Autorzy : Sylwester Kołodyński, Przemysław Strzelecki www.eisp.pl Wrocław 2001 Polska do Internetu podłączyła

Bardziej szczegółowo

Ümobilny bank dla firm

Ümobilny bank dla firm raport Ümobilny bank dla firm 1. Mobilność: dostęp do banku przez smartfon, netbook, laptop, wszędzie, gdzie chcesz. raport Ümobilny bank dla firm mobilny Michał opala Menadżment odpowiedzialny za finanse

Bardziej szczegółowo

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga 1 e-book stanowi przedmiot praw autorskich icomarch24 S.A. z siedzibą w Krakowie zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000328672. e-book podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie

Bardziej szczegółowo

MARKETING W WYSZUKIWARKACH

MARKETING W WYSZUKIWARKACH Grudzień 2011 RAPORT MARKETING W WYSZUKIWARKACH Sponsor Partnerzy Wydawca Nie nachalnie, lecz skutecznie Klikamy w nie czasem nawet nie zdając sobie sprawy, że to linki sponsorowane. Nie ma to jednak dla

Bardziej szczegółowo

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 2 styczeń 2011 ISSN 2082-3894 SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH PATRONAT WYDAWCA Duarte Leszek Wolany ul. Studzienna

Bardziej szczegółowo

INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE

INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE INWESTYCJE GIEŁDOWE RYNEK AKCJI W POLSCE Napisał Marcin Otorowski Mierzyn 2003 2 SPIS TREŚCI I. Wstęp 5 II. Informacje wstępne 9 2.1. Odczytywanie informacji z tradycyjnego wykresu giełdowego 10 2.2 Odczytywanie

Bardziej szczegółowo

Wojciech Usarzewicz 1

Wojciech Usarzewicz 1 Wojciech Usarzewicz 1 2 Sieć Pełna Kasy Wojciech Usarzewicz 3 Wojciech Usarzewicz Sieć Pełna Kasy Tworzenie internetowych mikrobiznesów 4 Sieć Pełna Kasy Korekta: Aneta Hajłasz Copyright 2011, 2013 Wojciech

Bardziej szczegółowo

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie?

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? www.100eurodziennie.pl Jest to robocza wersja poradnika na temat zarabiania w Internecie. H. Bernaciak J. Gortatowska Sz. Miałkas M. Rogoziński P. Wójcik 1

Bardziej szczegółowo

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski 1 Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014 Menedżer projektu: Radosław Karbowski Redakcja i korekta: Partnerzy: Vestigio Sp. z o.o. ul. Domaniewska 17/19 lok. 133 02-663 Warszawa http://vestigio.pl

Bardziej szczegółowo

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy Cloud computing historia, technologia, perspektywy Koncepcja Publikacji: Paweł Skowera PARP, web.gov.pl Autor: Przemysław Szmit Ideacto.pl Skład i korekta: Izabela Strońska Ideacto.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży 1 2 Autor raportu Grzegorz Skiera (Silence!) Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

BIZNES ERP, CRM, BI. Podatek VAT 2014. Systemy CRM. Dokumenty EDI. benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 BIZNES. Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s.

BIZNES ERP, CRM, BI. Podatek VAT 2014. Systemy CRM. Dokumenty EDI. benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 BIZNES. Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s. BIZNES benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s. 20 Podatek VAT 2014 zmiany dla użytkowników systemów ERP s. 44 Systemy CRM dla sektora MŚP s. 28 Dokumenty EDI czyli jak

Bardziej szczegółowo

Outsourcing rachunkowości 03/2015 PLUS

Outsourcing rachunkowości 03/2015 PLUS Outsourcing rachunkowości 03/2015 PLUS Spis treści 04 Ocena zasadności outsourcingu 10 Workflow. Elektroniczny obieg dokumentów narzędzie wspierające pracę 14 Żeby napić się mleka, nie trzeba hodować krowy

Bardziej szczegółowo

Marketing i reklama w Internecie

Marketing i reklama w Internecie Marketing i reklama w Internecie Bartosz Małecki UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Bartosz Małecki UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

E-MARKETING PRAWNICZY

E-MARKETING PRAWNICZY E-MARKETING PRAWNICZY Promocja kancelarii prawnej drugiej dekadzie XXI wieku Niewątpliwie żyjemy w świecie gigantycznych i bezprecedensowych zmian. Nie dotyczą one jedynie technologii, ale w ogóle globalnego

Bardziej szczegółowo

ISSN 1509-3603 NR 1/2006. Odpowiedzialność w sieci Inny wymiar eksperymentu Docierać dalej

ISSN 1509-3603 NR 1/2006. Odpowiedzialność w sieci Inny wymiar eksperymentu Docierać dalej ISSN 1509-3603 NR 1/2006 Odpowiedzialność w sieci Inny wymiar eksperymentu Docierać dalej O D R E D A K T O R A NASK wkracza dynamicznie w 2006 rok, obejmując zasięgiem sieci radiowej aglomeracje Katowic,

Bardziej szczegółowo

Wynik Jakości od A do Z

Wynik Jakości od A do Z Wynik Jakości od A do Z Krótki przewodnik dla reklamodawców Google AdWords By Przemysław Modrzewski AdWords Certified Trainer www.marketinglab.pl Drogi czytelniku, Ciszę się, że skorzystałeś z możliwości

Bardziej szczegółowo

Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie

Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie 2012 Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie SPIS TREŚCI 1. Założenie e-sklepu... 3 1.1. Co jest potrzebne do rozpoczęcia e-działalności gospodarczej w Internecie?... 3 1.2. Rejestracja działalności gospodarczej...

Bardziej szczegółowo

Modele biznesowe e-usług

Modele biznesowe e-usług Michał Śliwiński UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Michał Śliwiński UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)

Bardziej szczegółowo

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych biznes 2.0 contium divante imas international wrzesień 2009 Dodaj form p atnoêci dla Twoich Klientów LUKAS Raty dla Twojego Sklepu

Bardziej szczegółowo

Jak zarabiać w domu. e-poradnik

Jak zarabiać w domu. e-poradnik e-poradnik Praca i Ubezpieczenia Praca i Ubezpieczenia Jak zarabiać w domu 25 pomysłów na zarabianie w domu Firma, praca na zlecenie czy chałupnictwo Jak płacić niższe podatki Jakie są zasady zwolnienia

Bardziej szczegółowo

Dlaczego niektórzy przedsiębiorcy nie muszą martwić się o swój biznes i spokojnie jeżdżą na wakacje?

Dlaczego niektórzy przedsiębiorcy nie muszą martwić się o swój biznes i spokojnie jeżdżą na wakacje? Dlaczego niektórzy przedsiębiorcy nie muszą martwić się o swój biznes i spokojnie jeżdżą na wakacje? Twój biznes to ciągła walka? Bywają takie dni, kiedy czujesz się potwornie zmęczony, przygaszony, bezradny?

Bardziej szczegółowo

Warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w powiecie kościerskim

Warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w powiecie kościerskim Warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w powiecie kościerskim Badanie realizowane na zlecenie: Badanie realizowane w partnerstwie z: Ul. Arkońska 6, 80-387 Gdańsk Tel.: +48 58 32 33 100 Faks: +48 58 30

Bardziej szczegółowo