Cloud Computing. Przetwarzanie w chmurze

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Cloud Computing. Przetwarzanie w chmurze"

Transkrypt

1 Cloud Computing Przetwarzanie w chmurze

2 Chmura obliczeniowa Chmura obliczeniowa model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje. Funkcjonalność jest tu rozumiana jako usługa (dająca wartość dodaną użytkownikowi) oferowana przez dane oprogramowanie (oraz konieczną infrastrukturę). Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji oprogramowaniem. Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Nie musi dokonywać zakupu sprzętu ani oprogramowania. Termin "chmura obliczeniowa" związany jest z pojęciem wirtualizacji. Model "chmury obliczeniowej" historycznie wiąże się z przetwarzaniem w sieci grid, gdzie wiele systemów udostępnia usługi korzystając z podłączonych zasobów, z tą różnicą, że w chmurze obliczeniowej mamy do czynienia z podążaniem zasobów za potrzebami usługobiorcy.

3 Chmura obliczeniowa

4 Chmura obliczeniowa Rozróżniamy chmury: prywatne (ang. Private cloud), będące częścią organizacji, aczkolwiek jednocześnie autonomicznym dostawcą usługi, publiczne (ang. Public cloud), będące zewnętrznym, ogólnie dostępnym dostawcą (np. Amazon.com, Google, Microsoft itd.), hybrydowe (ang. hybrid), będące połączeniem filozofii chmury prywatnej i publicznej. Pewna część aplikacji i infrastruktury danego klienta pracuje w chmurze prywatnej, a część jest umiejscowiona w przestrzeni chmury publicznej. Na przykładzie arkusza kalkulacyjnego, klient płaci za możliwość tworzenia arkuszy, nie jest natomiast świadomy gdzie oprogramowanie jest fizycznie zainstalowane, na jakim sprzęcie ani gdzie zapisywane są dane oraz jakie inne usługi są wykorzystywane by dostarczyć tę, którą jest zainteresowany. Cloud oznacza wirtualną chmurę usług dostępnych dla klienta, w której ukryte są wszelkie szczegóły, których świadomość jest zbędna w korzystaniu z usługi.

5 Modele chmury obliczeniowej Współcześnie coraz więcej nowych funkcjonalności umieszczanych jest w modelu chmur obliczeniowych. Kwestią czasu jest dojście do szczytu wirtualizacji przeniesienia całego oprogramowania (wraz z systemem operacyjnym) na serwer, a u użytkownika instalacja cienkiego klienta, mającego tylko interfejsy komunikacji z obsługującą go osobą. Taki cienki klient przy szybkich łączach internetowych mógłby się łączyć z serwerem nie będącym w sieci lokalnej, ale umiejscowionym gdziekolwiek na świecie. To prowadzi do dodatkowej funkcjonalności SaaS DaaS (ang.: Desktop as a Service). W takim modelu użytkownik kupowałby od usługodawcy hostowaną przez niego maszynę wirtualną, w pełni spersonalizowaną i posiadającą dokładnie taką specyfikację, jakiej oczekuje. Kolokacja Kolokacja to najstarsza i najprostsza forma usług w chmurze. Polega na wynajęciu pomieszczenia serwerowni, dostępu do energii elektrycznej, klimatyzacji i dostępu do Internetu. Pozostałe składniki sprzęt, zabezpieczenia (zapory), zarządzanie obciążeniem, system operacyjny, oprogramowanie i aplikacje opłaca firma korzystająca. Jest to zatem opłata za użyczenie miejsca w serwerowni. IaaS Infrastructure as a Service (z ang. "infrastruktura jako usługa") model polegający na dostarczaniu klientowi infrastruktury informatycznej czyli sprzętu, oprogramowania oraz serwisowania. Klient wykupuje na przykład konkretną liczbę serwerów, przestrzeni dyskowej lub określony zasób pamięci i mocy obliczeniowej. Nie oznacza to jednak, że sprzęt fizycznie zostanie zainstalowany w siedzibie klienta. W tym modelu zdarza się, że klient dostarcza usługodawcy własne oprogramowanie do zainstalowania na wynajmowanym sprzęcie.

6 Modele chmury obliczeniowej PaaS Platform as a Service (z ang. "platforma jako usługa") sprzedaż gotowego, często dostosowanego do potrzeb użytkownika, kompletu aplikacji. Nie wiąże się z koniecznością zakupu sprzętu ani instalacją oprogramowania. Wszystkie potrzebne programy znajdują się na serwerach dostawcy. Klient po swojej stronie ma dostęp do interfejsu (na ogół w postaci ujednoliconego środowiska pracy) poprzez program klienta, np. przeglądarkę internetową. W tym modelu usługi najczęściej dostępne są dla użytkownika z dowolnego połączonego z internetem komputera. SaaS Software as a service (z ang. "oprogramowanie jako usługa") klient otrzymuje konkretne, potrzebne mu funkcjonalności i oprogramowanie. Korzysta z takiego oprogramowania, jakiego potrzebuje. Nie interesuje go ani sprzęt, ani środowisko pracy. Ma jedynie zapewniony dostęp do konkretnych, funkcjonalnych narzędzi niekoniecznie połączonych ze sobą jednolitym interfejsem. Programy działają na serwerze dostawcy. Klient nie jest zmuszony nabywać licencji na nie. Płaci jedynie za każdorazowe ich użycie, a dostęp do nich uzyskuje na żądanie. CaaS Communications as a service (z ang. "komunikacja jako usługa") usługodawca zapewnia platformę pod telekomunikacyjne środowisko pracy.

7 Nowości Dowiedz się więcej o usługach wirtualnych stacji roboczych w chmurze oferowanych przez IBM. Utrzymywanie wielu różnych modeli komputerów i systemów operacyjnych a także różne wersje oprogramowania komplikują zarządzanie środowiskiem pracy użytkowników. Aplikacje trzeba nieustannie uaktualniać, a sprzęt cyklicznie wymieniać na nowy, tak by był w stanie obsłużyć nowe oprogramowanie. Prowadzi to do wzrostu kosztów, a planowanie wydatków w budżecie IT staje się coraz bardziej problematyczne. Zagrożone jest bezpieczeństwo dostęp do informacji bywa nieautoryzowany i niemonitorowany, a SLA i dostępności nie są dopasowane do wymagań biznesu. Aktualna infrastruktura IT powoduje niedostateczną wydajność środowiska pracy użytkowników końcowych. W dzisiejszych czasach coraz bardziej wzrasta liczba pracowników mobilnych, którzy korzystają z komputerów poza pracą. Utrudniony jest też dostęp do PC pracowników tymczasowych i zewnętrznych.

8 Nowości Smart Business Desktop Cloud: IBM Smart Business Desktop Cloud (SBDC) to usługa umożliwiająca dostęp do aplikacji, danych i innych zasobów z każdego miejsca i o dowolnej porze. Usługa bazuje na wirtualizacji stacji roboczych, sieci komunikacyjnych, serwerów oraz zasobów pamięci masowych. Głównym narzędziem pracy staje się terminal komputerowy. Użytkownicy logują się przez bezpieczne połączenie bezpośrednio do zasobów zlokalizowanych w sieci Internet lub intranet. IBM SBDC wspiera proces konsolidacji zasobów IT. Łączy użytkowników do aplikacji niezależnie od platformy i systemów operacyjnych działających na maszynach wirtualnych.

9 Korzyści z Cloud Computingu Cloud Computing odpowiada na potrzeby nowej epoki rozwiązań IT, w której priorytetem jest szybkość reakcji, efektywność i wydajność. Jak? W nowej epoce rozwiązań IT, w której priorytetem jest szybkość reakcji, efektywność i wydajność, Cloud Computing: Zmniejsza koszta użytkowania. Serwery i systemy chłodzenia zużywają coraz więcej prądu. Dotyczy to również kosztów utrzymania specjalistów IT, a nawet opłat za miejsce w którym znajdują się serwery. Rozwiązania IBM pozwalają nie tylko zmniejszyć te koszty, ale również zmniejszyć koszty samego Cloud Computing. Jak? Wprowadzając możliwość płacenia za wykorzystaną moc obliczeniową w ściśle określonym czasie korzystania z danej usługi Zwiększa bezpieczeństwo danych. Ze względu na organizację serwerów w Cloud Computing, zabezpieczenia stają się zintegrowane. Odpowiada na potrzeby wynikające z coraz większej liczby połączonych urządzeń, ciągłych strumieni informacji i aplikacji WEB 2.0, takich jak otwarta współpraca, sieci społecznościowe i rozwiązania mobilne. Mądrze rozkłada zasoby obliczeniowe. W tradycyjnym modelu każdy komputer miał ograniczoną moc obliczeniową ponad którą nie mógł wykroczyć, a która często była niewykorzystywana. Teraz, gdy komputery służą tylko jako interfejs do serwera, każdy z nich ma dostęp do ogromnej mocy obliczeniowej a jednocześnie jest w stanie efektywnie ją wykorzystać. Co więcej, rozwiązanie Cloud Computing umożliwia przesyłanie zapytań do innych serwerów, w zależności od zapotrzebowania.

10 Idea chmury Idea działania chmury jest prosta. Aplikacje uruchomione są w rozproszonym środowisku, a programista nie musi wnikać w to na jakim dokładnie sprzęcie działa jest on przydzielany przez dostawcę infrastruktury w zależności od potrzeb. Pozwala to na olbrzymią skalowalność i opłatę tylko za faktyczny czas pracy wykorzystywanych maszyn. Dzięki temu możemy np. dokupywać kolejne wirtualne serwery wraz z rozwojem start-upu lub wyłączać część z nich w godzinach, w których z usługi korzysta mało osób. O zainteresowaniu takimi usługami świadczy to, że fraza cloud computing znalazła się na szóstym miejscu w rankingu najczęściej używanych zwrotów w mediach i Internecie w roku Dla twórców stron większe znaczenie ma fakt, że w USA już ponad połowa startupów wykorzystuje chmury obliczeniowe do hostowania nowych projektów.

11 Usługi w chmurze Usługi takie jak Google App Engine czy Amazon EC2 (Elastic Computer Cloud) pozwalają na wykorzystanie olbrzymiej infrastruktury tych firm. Google udostępnia interpreter Pythona i własną (chociaż nie relacyjną) bazę danych oraz język GQL do jej obsługi. W Amazonie otrzymujemy pełen wybór od systemu operacyjnego, przez bazę danych (m.in. Oracle i DB2) aż po serwer multimediów, niestety w tym przypadku od początku trzeba płacić. Godzina pracy jednej maszyny kosztuje kilka lub kilkanaście centów w zależności od wybranego oprogramowania i lokalizacji. Dodatkową zaletą obydwu usług jest bowiem możliwość wyboru miejsca, w którym fizycznie znajdują się serwery przyśpiesza to działanie naszych stron i aplikacji. W przypadku tradycyjnych firm hostingowych wybór jest mocno ograniczony.

12 Usługi w chmurze Często zadawanym pytaniem jest to, co się stanie, jeśli akurat nie będziemy mogli skorzystać z Interntu? Często oznacza to, że komputer będzie całkowicie nieprzydatny, więc uzależniamy się od dostawcy sieci. Część aplikacji może jednak działać offline, np. poprzez wykorzystanie technologii Gears.

13 Ciekawostka Specjalista od zabezpieczeń z Niemiec przedstawił wyniki swojego eksperymentu. Chciał on sprawdzić, czy uda mu się znacznie zmniejszyć czas potrzebny na ujawnienie haseł przekształconych funkcją haszującą SHA-1. Thomas Roth zastosował w tym celu wynajętą moc obliczeniową. Za złamanie kilkunastu haseł o o długości od 1 do 6 znaków, z użyciem grupy procesorów graficznych zapłacił raptem 2 dolary. Konsultant bezpieczeństwa w Lanworks AG wykorzystał następnie narzędzie Cuda-Multiforcer, zdolne do szybkiego przetwarzania danych. Ujawnienie jednego hasła za jego pomocą trwało około 49 minut. Jego praca dowiodła, że właściwie każda osoba, wyposażona w odpowiednie oprogramowaniemoże za pomocą chmur obliczeniowych odkodowywać tak zabezpieczone hasła. SHA-1 przestaje być bezpieczne. Chociaż ta funkcja skrótu jest już wycofywana, nadal korzystają z niej Secure Sockets Layer, Transport Layer Security i protokół S/MIME.

14 Darmowe chmury na Twoje dane tym razem 5 GB lub 25 GB;) Z roku na rok przybywa nam w domach i firmach urządzeń, które chcielibyśmy połączyć w jedną całość, ze względu na tworzone pliki. Zwykle wysyłamy je mailem, zgrywamy na pendrive itd. Ale można przecież skorzystać z zalet chmury ;) Tym bardziej, że usługi tego typu są pojemne i co ciekawe w wersjach podstawowych darmowe. Oto przykład SugarSync (5GB) i SkyDrive (25GB).

15 Darmowe chmury SugarSync w wersji podstawowej oferuje nam 5 GB na własne pliki. Aby skorzystać z zalet tej chmury, wystarczy: 1. utworzyć swoje konto na 2. pobrać i zainstalować aplikację SugarSync na komputerze i telefonie 3. można jeszcze zmienić kilka ustawień i gotowe ;)

16 Darmowe chmury Z programu korzysta się w taki sposób, że dowolny plik wrzucony do specjalnego katalogu na naszym dysku, automatycznie zostanie wgrany do tzw. chmury. Dzięki temu po powrocie do domu, automatycznie chmura synchronizuje się z naszym drugim komputerem i plik w ostatniej wersji mamy na domowym PC ;) Również dostęp do plików mamy z poziomu komórki lub dowolnej przeglądarki WWW. Proste! Chmura synchronizuje pliki pomiędzy dowolnymi platformami i urządzeniami tj. PC, Mac, iphone, ipad, Android, BlackBerry.Wszystkie nasze zasoby są też szyfrowane algorytmem 128-bit AES. SugarSync oferuje też płatne pakiety za rok używania powierzchni 60 GB na nasze pliki, zapłacimy około 280 zł.

17 Darmowe chmury Podobną usługą jest chmura dostarczana przez firmę Microsoft nazywa się SkyDrive i pozwala przechowywać i synchronizować pliki pomiędzy komputerami i komórkami w całkowicie automatyczny sposób.

18 Darmowe chmury Aby skorzystać z chmury SkyDrive wystarczy: 1. posiadać adres w domenie hotmail.com lub tzw. identyfikatora Windows Live 2. po zalogowaniu na można zacząć pracę z webowym dostępem do chmury 3. aby pliki synchronizowały się automatycznie wprost ze wskazanego katalogu na naszym komputerze, należy zainstalować dodatkowo program Windows Live Mesh 2011 Warto dodać, że każda z opisanych tu chmur, pozwala również wybierać pliki, które w łatwy sposób udostępnimy znajomym do pobrania ;P Usługi generują po prostu gotowe linki. Inną popularną chmurą, oferującą 2 GB bezpłatnej powierzchni jest DropBox, o którym pisałem w artykule:apple ma chmurę icloud, a Ty możesz mieć DropBox a

19 Programy w chmurze Phoenix to darmowy edytor graficzny online od Aviary

20 Programy w chmurze Meebo to internetowy minikomunikator obsługujący sieci AIM, Yahoo!, MSN, Google Talk, MySpace, Facebook, ICQ, Jabber

21 Programy w chmurze Quake Live

22 Programy w chmurze Zoho to popularny pakiet biurowy oferujący ponad 30 darmowych aplikacji w chmurze

23 Programy w chmurze Sumo Paint edytor zdjęć i grafiki online

24 Ciekawostki Do 2015 roku przetwarzanie w chmurze (w internecie) może wygenerować dla pięciu największych gospodarek Europy dodatkowo 177,3 mld Euro rocznie. Dane te pojawiły się w raporcie autorstwa Centrum Badań Gospodarczych i Biznesowych (Centre for Economics and Business Research CEBR) "Cloud Dividend" (Korzyści z chmury) za 2011 r. CEBR stwierdził, że przetwarzanie w chmurze w kolejnych latach do 2015 r. przyniesie poszczególnym krajom następujące korzyści gospodarcze: Francja, 37,4 mld Euro, Niemcy, 49,6 mld Euro, Włochy, 35,1 mld Euro, Hiszpania, 25,2 mld Euro, Wielka Brytania, 30,0 mld Euro.

25 Ciekawostki Agencja ENISA przygotowała raport dotyczący zagrożeń wynikających z cloud computingu, czyli przetwarzania (i składowania) danych w chmurze. Główne zarzuty Utrata kontroli nad danymi Ograniczone możliwości migracji (utrudniony eksport, różne formaty) Brak izolacji od danych innych klientów Publicznie dostępny interfejs zarządzający (poprzez internet) Niepewność dot. usunięcia danych (brak kontroli nad nośnikiem) Raport wspomina również o zagrożeniach związanych z atakami typu Denial of Service, trudami ochrony danych oraz licencjonowaniem. W końcowej części raportu analitycy starają się podpowiedzieć na co warto zwrócić uwagę przy wyborze usług świadczonych w modelu Software as a Service.

26 Anty wirusy w chmurze

27 Anty wirusy w chmurze Moda na przenoszenie danych do sieci poszerza swoje kręgi. Są już takie serwisy jak Dropbox,Grooveshark czy Google Docs. Powstał nawet Chromebook - laptop działający w technologii Cloud Computing. Potentaci internetowi inwestują miliardy dolarów w rozwój usług w chmurze. Interesującym zastosowaniem chmury obliczeniowej jest antywirus, którego baza danych jest umieszczona w Internecie. Funkcjonowanie opiera się zatem w większym stopniu na pracy innych komputerów. Proces instalacji i obsługi jest, w zasadzie, taki sam jak w "tradycyjnych" antywirusach. Z tą różnicą, że po połączeniu z Internetem program wykorzysta podczas pracy moc obliczeniową zewnętrznych serwerów. Wiedza o zagrożeniach pochodzi zatem z wielu źródeł, co daje przewagę w stosunku do preinstalowanych wersji.

28 Anty wirusy w chmurze Na rynku można znaleźć kilku producentów takich skanerów m.in.: Panda Cloud Antivirus -pierwszy antywirus i firewall w chmurze oraz innowacyjny Immunet Protect. Drugi umożliwia dołączenie do społeczności zjednoczonej w walce ze złośliwym oprogramowaniem.

29 Anty wirusy w chmurze

30 Anty wirusy w chmurze Obie aplikacje mogą działać w trybie offline, ale ich działanie jest wówczas ograniczone. Priorytetem jest stałe połączenie do Internetu. Co daje przewagę takiemu rozwiązaniu? Twórcy wskazują na szybszą wymianę informacji i ewentualną reakcję w razie groźnych infekcji oraz odciążenie komputera klienckiego. Sprawdzą się zatem na starszych i słabszych komputerach. Immunet chwali się oszczędnością procesora i niskim zużyciem pamięci RAM. Ponadto, oba antywirusy są dostępne w wersji darmowej i płatnej. Aplikacje dostarczające usługi online są czubkiem piramidy Cloud. Potrzebna jest wydajna infrastruktura i zaplecze techniczne zewnętrznych dostawców. Co ciekawe skanery antywirusowe w chmurze wypadają całkiem nieźle w testach i są chwalone przez użytkowników za prostotę i lekkość. Przeciwnicy twierdzą jednak, że chmura nie jest bezpieczna, sprzyja inwigilacji i uzależnia od Internetu. Nie łatwo jest oceniać nowe technologie. Cloud Computing sprawdził się jeżeli chodzi o przechowywanie zdjęć, muzyki i innych danych. Wachlarz usług stale się powiększa i jest to normalne zjawisko. Jedno jest pewne, o modelu Software as a service (ang. oprogramowanie jako usługa) będzie jeszcze głośno.

31 G data wątpi w antywirusa w "chmurze" Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy hakerzy wykorzystując sieć botnet, zaczynają rozsyłać całkiem bezpieczne pliki np. systemowe. Czy w takiej sytuacji mechanizmy rozpoznawania Cloud Security pominą fakt coraz to większej skali "rzekomej" infekcji czy może mylnie rozpoznają systemowe pliki i zaczną je usuwać/blokować" - pyta Ł. Nowatkowski. Przedstawiciel firmy G Data sugeruje, że rozpowszechnianie plików systemowych poza kontrolą specjalistów może w teorii doprowadzić do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa systemu.

32 G data wątpi w antywirusa w "chmurze" W testach przeprowadzonych przez redakcję PC World Panda Cloud Antivirus dowiódł swojej przydatności. Opinie na ten temat są jednak podzielone. Arkadiusz Zakrzewski, reprezentujący firmę AVG, w komentarzu dorecenzji programu wyraził się o nim bardzo krytycznie, a oferowaną przezeń wykrywalność nazwał "tragiczną". Uzasadnione wątpliwości co do samej metody działania aplikacji zgłaszali też sami użytkownicy. InternautaTheWanderer pisał: "Załóżmy, że użytkownik pobierze i uruchomi wirusa, który "odetnie" go od Internetu. Albo jeszcze lepiej, podmieni wpisy do pliku hosts, lub zainfekuje systemową bibliotekę DNS. Program nie posiada mechanizmów lokalnej ochrony (jedynie heurystyka), więc w czym nam może w takiej sytuacji pomóc? Oprócz skanera działającego "w chmurze", niezbędny jest program antywirusowy umożliwiający skanowanie komputera w trybie offline - czyli bez uruchomionego zainfekowanego systemu operacyjnego".

33 Nadal nic?

34 Dziękuję za uwagę

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy Cloud computing historia, technologia, perspektywy Koncepcja Publikacji: Paweł Skowera PARP, web.gov.pl Autor: Przemysław Szmit Ideacto.pl Skład i korekta: Izabela Strońska Ideacto.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

BIZNES. w chmurze. Zarządzanie. Biuro w chmurze. Cloud printing. benchmark magazyn #3 / 10 / 2013 Oprogramowanie antywirusowe w chmurze s.

BIZNES. w chmurze. Zarządzanie. Biuro w chmurze. Cloud printing. benchmark magazyn #3 / 10 / 2013 Oprogramowanie antywirusowe w chmurze s. BIZNES benchmark magazyn #3 / 10 / 2013 Oprogramowanie antywirusowe w chmurze s. 54 Zarządzanie zespołem ludzkim i zasobami z chmury s. 6 Biuro w chmurze Google Apps dla fi rm s. 24 Cloud printing drukowanie

Bardziej szczegółowo

ZESZYTY NAUKOWE POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ ZARZĄDZANIE

ZESZYTY NAUKOWE POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ ZARZĄDZANIE ZESZYTY NAUKOWE POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ ZARZĄDZANIE Nr 10 redakcja Marek Szajt Częstochowa 2013 1 Redaktor naukowy Zeszytu dr hab. Marek Szajt prof. PCz Komitetu naukowy Prof. zw. n.techn. i n.ekonom.

Bardziej szczegółowo

Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania

Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania Katedra inżynierii oprogramowania Inżynieria Oprogramowania i Baz Danych Andrzej Pajdziński Nr albumu 4008 Krzysztof Paprota Nr albumu 4091 Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania Praca magisterska

Bardziej szczegółowo

Włodzimierz Gogołek Aktualizacja: jesień 2014

Włodzimierz Gogołek Aktualizacja: jesień 2014 Włodzimierz Gogołek Aktualizacja: jesień 2014 Serwer to komputer lub zestaw sprzężonych ze sobą bezpośrednio komputerów (np. w klastry), z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem umożliwiającym współdzielenie

Bardziej szczegółowo

Polacy lubią nowości i chcą z nich korzystać

Polacy lubią nowości i chcą z nich korzystać 30 OPROGRAMOWANIE DLA MSP Polacy lubią nowości i chcą z nich korzystać Oferta rynkowa systemów dostępnych w modelu SaaS jest w Polsce coraz bogatsza, porównywalna do innych krajów Europy Zachodniej, choć

Bardziej szczegółowo

Katalog produktów 2012/13

Katalog produktów 2012/13 Katalog produktów 2012/13 P U R E I P - C O M M U N I C A T I O N S Wersja polska Communicate & Collaborate. Boost Your Efficiency. ESTOS Software for Unified Communications The ESTOS Unified Communications

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po systemie Windows 7

Przewodnik po systemie Windows 7 Przewodnik po systemie Windows 7 System Windows 7 powstał w odpowiedzi na oczekiwania użytkowników. Niniejszy Przewodnik po systemie Windows 7 stanowi opis najważniejszych funkcji zarówno nowych, jak i

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft

Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Zarządzanie ciągłością biznesową w rozwiązaniach firmy Microsoft Rok 2014. okazał się być przełomowym na rynku rozwiązań sieci bezprzewodowych.

Bardziej szczegółowo

danych! Acronis Backup & Recovery 11 Rzetelne dane podstawa funkcjonowania firmy

danych! Acronis Backup & Recovery 11 Rzetelne dane podstawa funkcjonowania firmy Nieprze Nieprzerwana Nieprzerwana Nieprzerwana ochrona wszystkich danych! Acronis Backup & Recovery 11 Rzetelne dane podstawa funkcjonowania firmy Firmowe dane to coś więcej niż zbiór zer i jedynek. Bez

Bardziej szczegółowo

ESET REMOTE ADMINISTRATOR6

ESET REMOTE ADMINISTRATOR6 ESET REMOTE ADMINISTRATOR6 Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika Kliknij tutaj, aby przejść do najnowszej wersji tego dokumentu ESET REMOTE ADMINISTRATOR 6 Copyright 2015 by ESET, spol. s r.o.

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia 1. Część 1 CPV: 48000000-8 - Pakiety oprogramowania i systemy informatyczne 48620000-0 - Systemy operacyjne 48214000-1 - Pakiety oprogramowania do sieciowego systemu operacyjnego 48710000-8 - Pakiety oprogramowania

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY BUSINESS INTELLIGENCE W MODELU SAAS W DZIAŁALNOŚCI MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW

SYSTEMY BUSINESS INTELLIGENCE W MODELU SAAS W DZIAŁALNOŚCI MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW SYSTEMY BUSINESS INTELLIGENCE W MODELU SAAS W DZIAŁALNOŚCI MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW Damian DZIEMBEK Streszczenie: Obecnie ważną rolę odgrywa użytkowanie systemów informatycznych klasy BI w modelu

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT SECURITY

ESET ENDPOINT SECURITY ESET ENDPOINT SECURITY Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / Home Server / 2003 / 2008 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT SECURITY Copyright

Bardziej szczegółowo

Jeden system - wiele korzyści!

Jeden system - wiele korzyści! Jeden system - wiele korzyści! Zapraszam do uporządkowanego świata PROGMATE DOCs. Pytany przy różnych okazjach o to, czym tak naprawdę jest PROGMATE DOCs, odpowiadam: To solidny fundament, na którym można

Bardziej szczegółowo

Narzędzia umożliwiające tworzenie scentralizowanej polityki prowadzenia backupów Prowadzący: prof. dr hab. inż. Mikołaj Karpiński Opracowanie: Bogumił Gargula Bezpieczeństwo danych - Backup W dzisiejszych

Bardziej szczegółowo

Microsoft. Dynamics. NAV365 System ERP z pakietem korzyści Dostępny w abonamencie. NAV.express. Microsoft. Microsoft Dynamics NAV

Microsoft. Dynamics. NAV365 System ERP z pakietem korzyści Dostępny w abonamencie. NAV.express. Microsoft. Microsoft Dynamics NAV Microsoft Dynamics NAV365 NAV365 System ERP z pakietem korzyści Dostępny w abonamencie Microsoft Dynamics NAV Microsoft NAV.express Spis treści Czym jest NAV365?...4 Dla kogo jest NAV365?... 6 Korzyści

Bardziej szczegółowo

Tytuł oryginału: Lifehacker: The Guide to Working Smarter, Faster, and Better, Third Edition

Tytuł oryginału: Lifehacker: The Guide to Working Smarter, Faster, and Better, Third Edition Tytuł oryginału: Lifehacker: The Guide to Working Smarter, Faster, and Better, Third Edition Tłumaczenie: Piotr Cieślak Projekt okładki: ULABUKA ISBN: 978-83-246-6519-8 Copyright 2011 by Gawker Media.

Bardziej szczegółowo

Systemy dla przedsiębiorstw

Systemy dla przedsiębiorstw Systemy dla przedsiębiorstw Oferta Alstor 2014 konsultacje sprzedaż wdrożenia serwis Zaufanie Partnerów Alstor działa na polskim rynku od ponad 26 lat. Swoje wieloletnie sukcesy na rynku teleinformatycznym

Bardziej szczegółowo

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu Metodyka prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem urządzeń mobilnych dla e-biznesu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie Publikacja

Bardziej szczegółowo

BROWSING WIRTUALNE ZAGROŻENIA

BROWSING WIRTUALNE ZAGROŻENIA BROWSING WIRTUALNE ZAGROŻENIA GrzegorzPrujszczyk KamilŚliwowski Październik2010,wersja1.0.Treśćpodręcznikadostępnajestnalicencji: CreativeCommons UznanieAutorstwa NaTychSamychWarunkach3.0PL Ilustracjanaokładceaut.Richozdostępnanalicencji:

Bardziej szczegółowo

G Data Security 2015. Podręcznik użytkownika

G Data Security 2015. Podręcznik użytkownika G Data Security 2015 Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży 1 2 Autor raportu Grzegorz Skiera (Silence!) Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA DLA OFERTY RÓWNOWAŻNEJ FUNKCJE, JAKIE POWINIEN POSIADAĆ OFEROWANY PROGRAM

WYMAGANIA DLA OFERTY RÓWNOWAŻNEJ FUNKCJE, JAKIE POWINIEN POSIADAĆ OFEROWANY PROGRAM Załącznik nr 7 do siwz WYMAGANIA DLA OFERTY RÓWNOWAŻNEJ FUNKCJE, JAKIE POWINIEN POSIADAĆ OFEROWANY PROGRAM 1. Pełne wsparcie dla systemu Windows 2000/XP/Vista/Windows 7. 2. Wsparcie dla Windows Security

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 8.0 lub nowszej) Microsoft Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Home Server 2003 / Home Server 2011 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

Funkcja Live Migration systemu Windows Server 2008 R2 Hyper-V

Funkcja Live Migration systemu Windows Server 2008 R2 Hyper-V Funkcja Live Migration systemu Windows Server 2008 R2 Hyper-V Dokument oficjalny Opublikowano: 9 sierpnia Niniejszy dokument jest dokumentem wstępnym, który przed ostatecznym, komercyjnym udostępnieniem

Bardziej szczegółowo

Wytwarzanie kompleksowego zintegrowanego oprogramowania wspomagającego nauczanie na odległość

Wytwarzanie kompleksowego zintegrowanego oprogramowania wspomagającego nauczanie na odległość Praca powinna byc cytowana jako: Lenkiewicz, P., 2011. Wytwarzanie kompleksowego zintegrowanego oprogramowania wspomagającego nauczanie na odległość. Rozprawa doktorska. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo przeglądarek internetowych

Bezpieczeństwo przeglądarek internetowych Bezpieczeństwo przeglądarek internetowych Ochrona użytkownika przed atakami na SSL/TLS Zespół Bezpieczeństwa PCSS security@man.poznan.pl Wachlarz serwisów internetowych dostępnych dla użytkownika masowego

Bardziej szczegółowo

Kompleksowy system archiwizacji, synchronizacji i udostępniania danych w firmie

Kompleksowy system archiwizacji, synchronizacji i udostępniania danych w firmie W Y Ł Ą C Z N Y D Y S T R Y B U T O R Kompleksowy system archiwizacji, synchronizacji i udostępniania danych w firmie CTERA Networks specjalizuje się w systemach do magazynowania i ochrony danych, realizo

Bardziej szczegółowo

Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania. Thomas H. Davenport

Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania. Thomas H. Davenport Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania Thomas H. Davenport Profesor wizytujący w Harvard Business School Amadeus IT Group kładzie duży nacisk na minimalizację

Bardziej szczegółowo