Download "Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 18. grafika, rysunek, malarstwo, rzeźba, wydawnictwa"

1 Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 18 grafika, rysunek, malarstwo, rzeźba, wydawnictwa WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA 24 IV 26 IV 2008 Salon Antykwaryczny Nautilus, ul. Pijarska 5/2a, Kraków AUKCJA Sobota, 26 IV 2008, godzina Restauracja Miód i Wino, ul. Sławkowska 32, Kraków

2 Salon Antykwaryczny Michał Maksymiuk, Maciej Żywolewski ul. Pijarska 5/2a Kraków tel.: fax: kom.: nautilus@antique.com.pl BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW Nr konta: OPRACOWANIE: Michał Maksymiuk, Roman Marcinek, Maciej Żywolewski SKŁAD, ZDJĘCIA: Maciej Żywolewski Na okładce: Stefan Żechowski, Portret dziewczynki, 1934 poz. 220 Reprodukcje wszystkich prac można zobaczyć na stronie internetowej: COPYRIGHT: Nautilus Salon Antykwaryczny 2008

3 poz. 46 Spis treści: I. II. III. IV. V. VI. Grafika dawna poz. 1 63, s. 5 Grafika XX wieku poz , s. 18 Rysunek poz , s. 43 Wydawnictwa artystyczne poz , s. 47 Malarstwo, rzeźba poz , s. 50 Regulamin s. 69

4 poz. 6 poz. 3 poz.62 poz.63

5 Grafika Grafikadawna Aa van der Pierre ( ) 1. Widok Krakowa, ok miedzioryt kolorowany; wym.: 220 x 275 mm; w kartuszu napis: Cracovie / Ville de la Petite Pologne. Grafika wydana w Lejdzie Affaita Isidoro (? po 1693) 2. Plan fortyfikacji Krakowa, 1657 miedzioryt; wym.: 305 x 380 mm; grafika sporządzona według rysunku I. Affeitoi. Stan zachowania: ślady złożenia; w p.g. nieznaczne naddarcie marginesu Bella Stefano della ( ) 3. Podróż Jakuba do Egiptu, lata 30. XVII wieku akwaforta; wym.: 183 x 270 mm; sygn. l.d.: Stef. Della Bella In. et sc., p.d.: cum privil. Regis; poniżej kompozycji opis tytułowy. Wczesna praca artysty. Lit.: De Vesme-Massar, 1971, poz Benner Henri ( ) 4. Portret księcia Józefa Poniatowskiego, po 1815 miedzioryt punktowany, papier; wym.: 350 x 255 mm; sygn. l.d.: Benner p: Varsoviae, p.d.: F: John sc: Vienne; poniżej kompozycji napis: Xiąże Józef Poniatowski/ Wódz Naczelny Woyska Polskiego/Marszałek Państwa Francuskiego. Rycina wykonana wg rys. Henri Bennera ( ), płytę rytował Friedrich Theodor John ( ) w Wiedniu. Pierwowzorem portretu był obraz Marcello Bacciarellego. Lit.: Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających, Warszawa 1994, t. 4, poz Bosio G[iovanni] B [attista] 5. Stanisław Leszczyński, król Polski, przełom XVIII i XIX wieku miedzioryt, częściowo punktowany; wym.: 200 x 145 mm; sygn. pł.: G[iovanni] B[attista] Bosio dis; G[iovanni] A[ntonio] Sasso; edycja włoska. 400 Cellarius Andreas (ok ) 6. Widok Krakowa, ok miedzioryt; wym.: 110 x 260 mm; nie sygn. Grafika z A. Cellarius, Regni Poloniae, Magnique Ducatus Lituanie Novissima Descriptio, Amsterdam Stan zachowania: bardzo dobry, zgięcie charakterystyczne dla wydawnictw książkowych; 2-centymetrowe marginesy Châtelain Henri Abraham ( ) 7. Widok Krakowa, Warszawy i Wilna, 1735 miedzioryt; wym.: 360 x 480 mm. Rycina pochodzi z atlasu: Atlas Historiae..., Amsterdam

6 poz. 8 poz. 10 Chereau François ( ) 8. Widok Krakowa, 2. połowa XVIII wieku miedzioryt; wym.: 190 x 270 mm; sygn. pł.: a Paris chez Chereau, rue St. Jacques an Grand St. Remy Cherubini Alberti zw. Borgheggiano ( ) 9. Święta Rodzina, koniec XVI wieku miedzioryt, wym.: 280 x 210 mm; sygn. l.d. w obrębie kompozycji: CA. Stan zachowania: grafika po konserwacji, uzupełnione marginesy. Dobra odbitka. Lit.: Bartsch. 33; L. Servolini, Cherubino Alberti, Italian Engraver of the Sixteenth Century, Kansas City, Cochin Charles-Nicolas st. ( ) 10. Machina Artificiale, 1725 akwaforta; wym. 260 x 175 mm; sygn. pł.: Cav Ghezzi inv, C.N. Cochin f.; opis: Machina artificiale rappresentante il Monte Olimpo, con le Nozze di Cupido e Psiche, allusiva a quelledelle Maestai Cristianissime di Luigi XV e di Maria Principessa di Pologna [Leszczyńska]. 1725; włoska rycina okolicznościowa wydana z okazji zaślubin Ludwika XV i Marii Leszczyńskiej; przedstawia skomplikowany fajerwerk z portretami małżonków jaki nakazał urządzić z tej okazji (22 IX 1725) francuski ambasador kard. Polignac na rzymskim Piazza Navona; autorem kompozycji rzeźbiarskiej był Pierre de L Estache; konstrukcję zaprojektowali Pier Leone Ghezzi i Filippo Creuli. Lit.: Benezit, t. 3 s ; Fagiolo, 1997, p Codonie J. 11. Bitwa pod Warszawą, 21 lutego 1831, lata 30. XIX wieku akwaforta ręcznie kolorowana akwarelą; wym. planszy: 300 x 370 mm, sygn. pł. l.d.: a Paris chez Codonie J. et C. rue des Gravilliers n 23; poniżej kompozycji tytuł i opis w języku francuskim (scena szarży jazdy polskiej pod dowództwem gen. Morawskiego). Cykl: wojna polsko-rosyjska Stan zachowania: zażółcenie papieru, na odwrocie podklejenia krawędzi paskami papieru

7 Aukcja 18 poz Zwycięska bitwa wojsk polskich, 30 czerwca 1831, lata 30. XIX wieku akwaforta ręcznie kolorowana akwarelą; wym. planszy: 300 x 370 mm, sygn. płyta l.d. a Paris chez Codonie J. et C. rue des Gravilliers n 23; poniżej kompozycji tytuł i opis w języku francuskim (oddział Emilii Plater). Cykl: wojna polsko-rosyjska Stan zachowania: zażółcenie papieru, na odwrocie podklejenia krawędzi paskami papieru François Charles Jean ( ) 13. Portret Johna Locke a, 1760 sposób kredkowy, wym.: 215 x 287 mm. Portret angielskiego filozofa ( ), według obrazu Gottfrieda Knillera ( ). Lit.: Hogarth i jego wiek. Arcydzieła grafiki XVII w., Kraków 2001, il. s Goltzius Hendrick ( ) 14. Upadek pod krzyżem (Die Kreuztrangung), miedzioryt, wym. 203 x 137 mm (odcisk płyty), 197 x 130 mm (kompozycja); sygn. pł. p.d.: HG / 9. Plansza 9 z cyklu Pasja (12 miedziorytów dedykowanych arcybiskupowi Mediolanu, kardynałowi Federigo Borromeo), wykonanego w latach ; grafika po konserwacji, stan dobry Lit.: Bartsch t. III 35; Hollstein t. VIII 29; Hirschmann 29; M. Pohorska-Primus, Katalog gabinetu rycin PAU, cz. VI, Hendrick Goltzius i jego pracownia, Kraków 2004, kat Goltzius Hendrick ( ) - pracownia 15. Popiersie starego mężczyzny w berecie miedzioryt; wym.: 197 x 161 mm; sygn.: HG A 97. Dobrze zachowana grafika na XVII- -wiecznym papierze żeberkowym (z fragmentarycznie zachowanym filigranem) wydana przez Claesa Jensz. Visschera. Lit.: M. Pohorska-Primus, Katalog gabinetu rycin PAU, cz. VI, Hendrick Goltzius i jego pracownia, Kraków 2004, kat poz. 9

8 Grasset de Saint-Sauveur Jacques ( ) 16. Typy polskie chłopi, przełom XVIII/XIX w. akwaforta kolorowana; wym. 195 x 135 mm; sygn. p.d.: Labrousse del.; S. Sauveur diret. Grafika z dzieła: Costumes des representants du peuple..., Strasbourg Typy polskie szlachcic z czekanem, przełom XVIII/XIX w. akwaforta kolorowana; wym. 205 x 150 mm. Grafika z dzieła Costumes des representants du peuple..., Strasbourg Typy polskie kobieta z koszykiem, przełom XVIII/XIX w. akwaforta kolorowana; wym. 210 x 150 mm. Grafika z dzieła Costumes des representants du peuple..., Strasbourg Herisset Antoine ( ) 19. Fontanna w ogrodzie w Wersalu, 1714 miedzioryt, akwaforta; wym. płyty: 495 x 635 mm; sygn. pł.: Dessiné sur les Lieux par Girard fontainier du Roy en 1714, A Paris chez Demortain pont N.D. avec privil. du Roy. Grafika z albumu Plans, Profils et Elévations du Château de Versailles... (1714). Lit.: Bénézit, t. 5, s Jode Gerard de ( ) 20. Pyramus i Thisbe, 1560 miedzioryt, akwaforta, wym. 207 x 287 mm; Grafika z cyklu: Mythological and historical scenes in landscapes, Antwerpen 1560, wyd. Gerardus Judens excudebat; cykl liczył 28 plansz. Lit.: F. W. H. Hollstein, Dutch and Flemish etchings, engravings and woodcuts, Amsterdam, vol. IX., poz Kaufmann Angelika ( ) 21. Portret kobiety, 1780 akwaforta; wym.: 209 x 164 mm; poniżej kompozycji napis: M. Ange.ca Kauffman dipinto, e inc... Published Oct. 1 St 1780; dookoła kompozycji niewielkie, białe marginesy 600 Lauveragne Barthélemy ( ) 22. Kraków. Plac Wszystkich Świętych, 1840 litografia z tintą; wym.: 247 x 365 mm (widok), 268 x 420 mm (arkusz); napisy nad widokiem po l.: VOYAGES EN SCANDINAVIAE, EN LAPONIE etc., po p.: ATLAS PITTORESQUE; napisy pod widokiem, po l.: [Barthélemy]: Lauveragne del[inavit], po p.: Figures par [Adolph Jean Baptiste] Bayot, śr.: Imp[rimerie] Lemercier à Paris. Plac Wszystkich Świętych widok ku wschodowi. Dolny brzeg arkusza obcięty: brak tytułu i danych wydawniczych. Stan dobry. Lit.: Katalog Widoków Krakowa, t. IV Łopieński Ignacy ( ) 23. Cesarz Wilhelm II na polowaniu, 1893 akwaforta (według Juliana Fałata); wym.: 175 x 340 mm (plansza 360 x 480 mm); sygn. pł. p.d.: Ign. Łopieński sct, l.d.: Julian Fałat pxt

9 Aukcja 18 poz. 23 poz Samotnik, 1893 akwaforta (według Alfreda Wierusza-Kowalskiego); wym.: 205 x 310 mm (plansza 360 x 475 mm); sygn. pł. p.d.: Ign. Łopieński sct, l.d.: A. Wierusz-Kowalski pxt Wyjście żaków z Krakowa w roku 1549, 1898 akwaforta; wym.: 405 x 685 mm; sygn. płyta: J. Matejko pinx., I. Łopieński aqv. Odbitka według obrazu Jana Matejki, bez napisów tytułowych. Grafika była premią TZSP w Warszawie na rok Stan zachowania: po lewej ślady złożenia arkusza, niewielkie brązowe plamki na marginesach, z lewej pęknięcie planszy dochodzące do odbicia płyty. Lit.: Krystyna Sroczyńska, Matejko. Obrazy olejne, Warszawa 1993, s Mallet Alain Manesson ( ) 26. Typy polskie para szlachecka, 1683 miedzioryt kolorowany; wym. 150 x 100 mm. Grafika z dzieła Description de l Univers, Paris Mann C.A. 27. Warszawa. Widok od strony Pragi, 1855 litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 190 mm (wym. planszy: 165 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z F. Brändstater, Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von, Marienwerder (Kwidzyn), Oferowane grafiki to komplet widoków Warszawy zamieszczonych w wydawnictwie. Rzadkie (il. s. 11) Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978, s poz. 24

10 Mann C.A. c.d. 28. Warszawa. Kościół św. Krzyża, 1855 litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 190 mm (wym. planszy: 165 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, Die Weichsel... Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978, s Warszawa. Katedra Trójcy Świętej, 1855 litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 190 mm (wym. planszy: 165 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, Die Weichsel... Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978, s Warszawa. Kościół XX. Karmelitów, 1855 litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 190 mm (wym. planszy: 165 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, Die Weichsel... Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978, s Warszawa. Pałac w Królikarni, 1855 litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 190 mm (wym. planszy: 165 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, Die Weichsel... Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978, s Warszawa. Pałac w Wilanowie, 1855 litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 190 mm (wym. planszy: 165 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, Die Weichsel... Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978, s Warszawa. Łazienki, 1855 litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 190 mm (wym. planszy: 165 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, Die Weichsel... Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978, s Warszawa. Widok Zamku Królewskiego, 1855 litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 190 mm (wym. planszy: 165 x 255 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Grafika z F. Brändstater, Die Weichsel... Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978, s Martin Johan Frederik ( ) 35. Tadeusz Kościuszko, 1797 miedzioryt punktowy; wym.: 202 x 245 mm; sygn. pł. p.d.: J.F. Martin del. et sc. 1797; poniżej kompozycji napis: Thaddeus Kosciusko / Polsk Faltherre / Libertas Animae Deo Corporis Paulo Petri Filio / Fileguas Herr Hof-Intendenten Pehr Tham / of / Joh. Fred. 10

11 Aukcja 18 poz. 32 poz. 35 poz. 38 Martin. Stan zachowania: zabrudzenia marginesów, lekkie załamanie w lewej części, bez szkody dla kompozycji. Lit.: E. Hutten-Czapski, Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie osobistości polskich [ ], Warszawa 2001, s Meissner Daniel (1585? 1625) 36. Krosno. Widok miasta, ok miedzioryt; wym. 95 x 145 mm. Grafika z D. Meissner, [Eberhard Kieser] Thesaurus philopoliticus oder politisches Schatzkästlein, Frankfurt a. M Lit.: Thesaurus Philopoliticus oder Politisches Schatzkästlein. Faksimile-Neudruck der Ausgaben Frankfurt A.M und , Hagen-Berchum Norblin Jan Piotr ( ) 37. Chłopska zagroda, 1777 akwaforta; wym.: 48 x 86 mm; sygn. na płycie l.g.: Norblin fecit 1777 (il. s. 13) Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 38; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, poz Ecce Homo akwaforta; wym.: 372 x 406 mm; nie sygn. Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 9; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, poz. 71; Miłośnicy grafiki i ich kolekcje w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 2006, il. s poz. 27

12 poz. 39 poz. 43 poz. 42 Norblin Jan Piotr ( ) c.d. 39. Łan zboża akwaforta; wym.: 22 x 88 mm; nie sygn. Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 40; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, poz. 66; I. Jakimowicz, Pięć wieków grafiki polskiej, Warszawa 1997, il. 61, s Mały filozof akwaforta; wym.: 77 x 88 mm; nie sygn. Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 18; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, poz Pierwszy Piast, 1776 akwaforta; wym.: 89 x 70 mm; sygn. na płycie: N Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 13; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, poz Pożegnanie akwaforta; wym.: 120 x 95 mm; nie sygn. Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 16; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, poz

13 Aukcja 18 poz. 37 poz. 41 poz. 44 poz. 40 poz Święta Rodzina akwaforta; wym.: 123 x 97 mm; nie sygn. Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 6; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, poz Wieś, 1778 akwaforta; wym.: 65 x 114 mm; sygn. na płycie l.g.: Norblin fecit Xbris Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 37; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, poz Wskrzeszenie Łazarza (mniejsze), 1789 akwaforta; wym.: 169 x 123 mm; sygn. na płycie l.d.: Norblin fecit Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 7; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, poz

14 poz. 47 Norblin Jan Piotr ( ) c.d. 46. Zuzanna i dwóch starców, 1776 akwaforta; wym.: 170 x 226 mm; sygn. na płycie: Norblin fecit Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 3; P. Smolik, Jan Piotr Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, poz Orłowski Aleksander ( ) 47. Bitwa Kirgizów z Kozakami, 1826 litografia; wym. 500 x 745 mm (plansza: 560 x 770 mm); sygn. pł. p.d.: A.Orłowski. St.Petersbourg Stan zachowania: grafika po konserwacji; poprawiona sygnatura; lekkie pęknięcie po lewej. Lit.: Katalog wystawy: Aleksander Orłowski, Warszawa 1958, poz Picart Bernard ( ) 48. Pan ściga Syrinx, która przemienia się w trzcinę, 1731 miedzioryt z akwafortą, odbity z dwóch płyt; wym.: 355 x 252 mm; sygn. l.d.: B. Picart del Piranesi Giovanni Battista ( ) 49. Veduta Della Basilica di S. Paolo fuor delle Mura, 2. połowa XVIII wieku akwaforta; wym.: 415 x 615 mm; sygn. p.d.: Piranesi F.; poniżej kompozycji opis tytułowy. Lit.: Luigi Ficacci, Piranesi. The complete Etchings, 2000, poz Płoński Michał ( ) 50. Portret Rembrandta, 1802 akwaforta; wym.: 130 x 110 mm; nie sygn. Stan zachowania: odbitka obcięta bez szkody dla kompozycji, wokół portretu zachowane 1-centymetrowe marginesy. Lit.: Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1886, poz. 1, s

15 Aukcja Rycerz w zbroi, 1802 akwaforta; wym.: 165 x 130 mm; nie sygn. Stan zachowania: dobra odbitka na grubym papierze; w rogach podklejona do starego papieru. Lit.: Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1886, poz. 18, s Redlich Henryk ( ) 52. Kazanie Skargi, 1876 miedzioryt (według obrazu J. Matejki); wym. kompozycji: 390 x 710 mm; sygn. na pł.: Malował Jan Matejko w Krakowie, p.d.: Rytował Henr. Redlich w Warszawie; opis ukryty pod starym passe-partout. Grafika była premią dla członków TPSP w Krakowie za rok 1876; w 1878 Redlich otrzymał za tą pracę złoty medal na Wystawie Powszechnej w Paryżu oraz order Legii Honorowej. Lit.: K. Sroczyńska, Matejko. Obrazy olejne, Warszawa 1993, s Reni Guido ( ) 53. Święty Roch rozdający jałmużnę, 1610 akwaforta, wym.: 285 X 450 mm; sygn.: Anibal Car. Invent.; P. Stephanomut. Formis c.um Privilegio; Dobry stan zachowania; odb. przycięta do kompozycji; rzadkość. (il. s. 13) Lit.: Bartsch Schenk Peter ( ) 54. Widok Krakowa, przed 1702 akwaforta; wym.: 215 x 270 mm; sygn. płyty l.d.: Pet. Schenk ex. in. Anst. Grafika po konserwacji Wrocław. Panorama miasta od południa, przed 1702 akwaforta; wym. 210 x 263 mm; sygn. pł. l.d.: Pet. Schenk; p.d.: Amst.C.P. (il. s. 16) Lit.: O. Czerner, Wrocław na dawnej rycinie, Wrocław 1989, poz poz. 49

16 poz. 55 poz. 56 Schmidt Georg Friedrich ( ) 56. Portret Augusta III, 1743 miedzioryt według obrazu Louisa Silvestre a, na papierze; wym.: 510 x 365 mm; sygn. pod ryciną: Peint par Louis de Silvestre, premiere Peintre du Roy en 1743; z p.: Gravé a Berlin par G.F. Schmidt, Graveur du Roy. Stan zachowania: niezachowane odbicie płyty, grafika obcięta, zdublowana (stara konserwacja), w dolnej części ślad przedarcia planszy. Lit.: E. Łomnicka-Żakowska, Graficzne portrety Augusta II i Augusta II Wettynów w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 1997, poz. 47, s Portret Nicolasa Esterhazy, ambasadora cesarskiego, 1759 akwaforta na papierze według obrazu Louisa Tocque; wym.: 440 x 320 mm (plansza 575 x 420 mm); sygn. płyty: Peint par L. Tocque en 1758 / Gravé a St. Peterbourg par G.F. Schmidt Stan zachowania: grafika po konserwacji Teniers David II ( ) 58. Krajobraz z gadającymi chłopami i domami, XVII w. akwaforta, wym.: 108 x 145 mm; sygn.: D. Teniers in.et.excud.cum privilegio Wierix Hieronymus (1553? 1619) 59. Trahitur ad caipham Iesus. Negat iterum Petrus (Poprowadzenie Chrystusa przed Kajfasza i zaparcie się Piotra), koniec XVII w. miedzioryt; wym.: 231 x 144 mm (odcisk płyty), 234 x 147 mm (arkusz); sygn. w obrębie płyty (kompozycji): pd.: Bern.[ardino] Pass[eri] Rom. Invent.: Hier.[oni mus] Wierx sculpsit.; nad komp.: tytuł, pod: legenda. Jedna z rycin zamieszczonych w dziele Evangelicae Historiae Imagines auctore Hieronymo Natalii Societatis Jesu Theologo, którego I wydanie ukazało się w Antwerpii w roku Na 14 rycinach uwidocznione było autorstwo ich wzorca bezpośredniego Bernardino Passeri ( ). Rycina zamontowana górnym brzegiem na arkuszu czerpanego papieru; stan bdb. Lit.: Thieme-Becker XXVI

17 Aukcja 18 poz. 58 poz. 57 Zumpe Johannes ( ) 60. Finis Poloniae [Kościuszko pod Maciejowicami], ok staloryt; wym.: 210 x 265 mm (plansza 395 x 505 mm); sygn. pł.: Joh. Zumpe fecit; Th. Kichne gest.; poniżej napisu tytułowego: Verlag von C.W.B. Naumburg in Leipzig. Stan zachowania: zakwaszenie papieru; szerokie marginesy lekko poszarpane i zaplamione bez szkody dla kompozycji. 800 autor nieznany/ Albrecht Dürer 61. Chrystus w Ogrójcu (Chrystus am Ölberg), połowa XVI wieku drzeworyt, wym.: 129 x 98 mm; monogram pd.: AD. Wysokiej klasy kopia drzeworytu Dürera powstałego ok Odbitka obcięta do linii obramienia kompozycji. Stan bdb. Lit.: Bartsch 54; Meder 162 c. 500 autor nieznany 62. Matka Boska Niepokalanie Poczęta, XVIII w. miedzioryt kolorowany; wym. 753 x 514 mm; sygn. Poniżej kompozycji zachowana fragmentarycznie. Grafika wykonana w Paryżu dla wydawców hiszpańskich. (il. s. 4) 1000 autor nieznany 63. Matka Boska z dzieciątkiem z Teneryfy, XVIII w. miedzioryt kolorowany, wym. pl.: 725 x 525 mm. Grafika wykonana w Paryżu na zlecenie hiszpańskich wydawców. Stan zachowania: grafika po konserwacji, z fragmentarycznie (80%) zachowanym adresem wydawniczym. (il. s. 4) poz. 62

18 Grafika GrafikaXX XXw. w. poz. 64 poz. 66 Anderle Jiri (ur. 1936) 64. Jeźdźcy Apokalipsy (według A. Dürera), 1982 sucha igła, akwaforta; wym.: 995 x 650 mm; sygn. oł. śr.d.: Anderle, odb. nr 50/50, na pł.: D APRES DURER; APOKALYPTISCHEN REITER; TOD, HUNGER, KRIEG UND PEST; UBER PIE WELT RINGEN Żołnierz, 1980 sucha igła, collage; wym.: 955 x 638 mm; sygn. oł. p.d.: Anderle, odb. nr: 69/70, na pł. p.d.: SOLDIER; DEDICATED TOMY FRIEND AGGNES BARUCH. Lit.: B. Hrabal, Jiri Anderle, Koln 1983, poz Kompozycja surrealistyczna, lata 80. XX w. sucha igła, akwaforta; wym.: 955 x 635 mm; sygn. oł. p.d.: Anderle, odb. nr 32/ Balestrieri Lionello ( ) 67. Pożegnanie, 1907 akwatinta barwna; wym.: 635 x 465 mm; sygn. oł. p.d.: L. Balestrieri i na pł. p.d., l.d. numeracja oł: 175; p.g.: druk wyd.: Copyright 1907 by Bischoff & Hofler Munich. Stan zachowania: zakwaszony papier, bez szkody dla kompozycji

19 Aukcja 18 poz. 65 poz. 67 Bandura Jerzy ( ) 68. Ewa (według A. Dürera), lata 30. XX wieku miedzioryt na papierze żeberkowym Arches; wym.: 205 x 120 mm; sygn. oł. p.d.: Bandura, l.d.: Ewa kop. z A. Dürera. Stan zachowania: szerokie marginesy. (il. s. 20) 600 Béjot Eugene ( ) 69. Most Saint-Louis w Paryżu, 1905 akwaforta; wym.: 304 x 248 mm (plansza 565 x 453 mm); sygn. pł. p.d.: Paris 1905 / Eug. Bejot / Le Pont Saint Louis. Na dole planszy nadruk: Le Pont Saint-Louis, Paris. Orginal- -Radierung von Eugene Bejot; Druck der K.K. Hof- Und Staatsdruckerei, Wien. Grafika z teki wydanej przez Verlag der Gesselschaft fur Vervielfaltigende Kunst w Wiedniu. Stan bardzo dobry. (il. s. 21) 800 Benedyktowicz Janusz ( ) 70. Jackowe bydełko, lata 60. linoryt na bibule; wym.: 250 x 350 mm; sygn. oł. p.d.: Janusz Benedyktowicz, l.d. tytuł oraz numer odbitki: 6/ Zbójnicy, lata 60. linoryt na bibule; wym.: 320 x 290 mm; sygn. oł. p.d.: Janusz Benedyktowicz, l.d. tytuł oraz numer odbitki: 20/ Pejzaże tatrzańskie, lata 60. zespół 6 linorytów na bibule; wym.: 290 x 390 mm; sygn. oł. p.d.: Janusz Benedyktowicz, l.d. tytuł oraz numer odbitki: 1. Żółta Turnia (odb. 4/30), 2. Polana Waksmundzka (odb. 8/30), 3. Młynarz, Kończysta i Wysoka (odb. 15/30), 4. Murań i Hawrań (1/30), 5. Kopa Magury od Żółtej Turni i Suchej Wody (odb. 2/30), 6. Kołowy, Baranie Rogi, Jaworowa, Lodowy (odb. 1/30)

20 poz. 68 poz. 83 Bukowski Jan ( ) 73. Kobieta w stroju balowym, 1909 litografia barwna; wym. 180 x 120 mm; sygn. na pł. p.d.: JB. Grafika będąca zaproszeniem na Redutę Prasy w Krakowie z dn. 20 lutego Casberg Paul (koniec XIX w. i I poł. XX w.) 74. Ja tu pilnuję, 1925 akwaforta wym. 265 x 205 mm; sygn. oł. p.d.: Casberg Z muchą, 1925 akwaforta; wym. 265 x 205 mm; sygn. p.d.: Casberg. 400 Cieślewski Tadeusz syn ( ) 76. Kamienica Dekerta, 1930 akwaforta; wym.: 197 x 133 mm; sygn. oł. p.d.: T. Cieślewski syn, na płycie l.d.: 1930 T. Cieślewski syn inv del et sc. Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962, poz Czajkowski Stanisław ( ) 77. Kościół św. Katarzyny, 1911 autolitografia barwna; wym.: 295 x 395 mm. Grafika z teki XI Zjazd Lekarzy i Przyrodników Polskich w Krakowie, Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, s Czyżewski Tytus ( ) 78. Dom Zegadłowicza w Gorzeniu, 1928 litografia; wym. komp.: 155 x 120 mm. Grafika z: Czartak. Zbiór poetów w Beskidzie. Kraków 1928, część: Teka autolitografii Czartaka; w spisie podano innego artystę Jana Mrozińskiego i tytuł Dworek w Beskidzie. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, poz. 29 (s. 195)

21 Aukcja 18 poz. 69 poz. 76 Farrell Frederick Arthur ( ) 79. Krakowski Rynek, ok akwaforta; wym.: 195 x 365 mm; sygn. oł. śr.d. Fred. A. Farrel; z lewej suche pieczątki wydawnicze, m.in. kontrasygnata autentyczności umieszczona przez londyńską Fine Art Trade Guild. 600 Fijałkowska Zofia ( ) 80. Orka na Pogórzu, lata 30 XX wieku drzeworyt; wym.: 170 x 220 mm; sygn. pd. płyta: ZRF; sygn. nadruk ld: Z.R. Fijałkowska, p.d.: Orka na Pogórzu (drzeworyt). Grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych. 320 Filipkiewicz Stefan ( ) 81. Wiejski kościółek, przed 1914 drzeworyt; wym.: 135 x 180 mm; sygn. oł. p.d. Bardzo dobra odbitka Kościół św. Andrzeja [Kraków], ok litografia barwna; wym.: 360 x 300 mm; sygn. pł. p.d.: SF. Grafika z teki Kraków. 6 autolitografii, Kraków po Gaj Jacek (ur. 1938) 83. Zuzanna, 1966 miedzioryt; wym.: 100 x 95 mm (plansza: 390 x 265 mm); sygn. oł. l.d.: Zuzanna 17/40, p.d.: Jacek Gaj 66, na odwrocie sygn. Jacek Gaj IMPR - Zuzanna miedzioryt Stan bardzo dobry, szerokie marginesy

22 poz. 85 poz. 87 Gedliczka Zdzisław ( ) 84. Grafiki o tematyce religijnej, 1933 trzy drzeworyty; wym.: 180 x 130 mm; 1. Chrystus, poniżej odbicia płyty nadruk pd.: Zdzisław Gedliczka, ld.: Chrystus/drzeworyt do legend/ W Opuszczonej Pustelni Jana Wiktora. Grafika umieszczona w Sztukach Pięknych t Chrystus siedzący, poniżej odbicia płyty nadruk pd.: Zdzisław Gedliczka, ld.: Chrystus/drzeworyt do legend/ W Opuszczonej Pustelni Jana Wiktora; grafika umieszczona w Sztukach Pięknych t Matka Boska, poniżej odbicia płyty nadruk p.d.: Zdzisław Gedliczka, l.d.: Matka Boska/drzeworyt do legend/ W Opuszczonej Pustelni Jana Wiktora. Grafika umieszczona w Sztukach Pięknych t. 9. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz Glasner Jakub ( ) 85. Jarmark w Polsce, 1918 akwaforta; wym.: 230 x 305 mm, sygn. oł. p.d.: J. Glasner oraz na płycie J. Glasner 18, l.d. tytuł w języku niemieckim, poniżej: Orig. Radierung, Prob. Druck. 800 Grass Günter (ur. 1927) 86. Księżniczka na ziarnku grochu, 2001 litografia; wym. kompozycji: 430 x 550 mm (wym. planszy: 535 x 715 mm); sygn. oł. p.d.: G. Grass oraz pł.: GRASS; Mom im September 2001, oł. l.d.: odb. nr: 56/250. Stan bardzo dobry Grott Teodor ( ) 87. Stara jodła, 1910 litografia; wym.: 370 x 265 mm, (plansza: 550 x 345 mm); sygn. oł. p.d.: Teodor Grott 1910, l.d.: Stara jodła. Stan zachowania: zabrudzenie marginesów, ślad załamania planszy zachodzący na górną część kompozycji

23 Aukcja 18 poz. 89 poz. 90 Gumowski Jan Kanty ( ) 88. Jasna Góra, 1926 zespół 10 litografii barwnych i czarno-białych; wym. plansz: ok. 605 x 475 mm; k. nbl. 1, tablic 10 z 14: Widok ogólny, litografia barwna; Widok na kościół i klasztor ponad murami fortecznymi, litografia barwna; Główna brama forteczna ufundowana przez Jerzego Lubomirskiego, litografia czarno-biała; Brama Stanisława Augusta, litografia czarno-biała; Fragment fortyfikacji z bramą, litografia czarno-biała; Widok z dziedzińca na wieżę, bramę i wejście do refektarza, litografia czarno-biała; Szczyt kaplicy NMP, litografia czarno-biała; Wnętrze prezbiterium bazyliki, litografia barwna; Wnętrze kaplicy podczas nabożeństwa, litografia; Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej; wydane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Zakład Litograficzny Fr. Zieliński i Sp.; brak oryginalnej okładki. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz Jahl Władysław ( ) 89. Ukrzyżowanie, lata 40. XX wieku akwaforta; wym.: 278 x 210 mm, sygn. oł. p.d.: Jahl. Grafika z cyklu Pasja wg Św. Mateusza. Cykl został nagrodzony na wystawie polskiej sztuki religijnej w 1956 w Paryżu. Stan zachowania: w prawym górnym rogu margines zabarwiony na ciemno-brązowo bez szkody dla odbicia płyty Złożenie do grobu, lata 40. XX wieku akwaforta; wym.: 278 x 210 mm; sygn. oł. p.d. Jahl, l.d. II etap B 1/3. Grafika pochodzi z cyklu Pasja wg Św. Mateusza. Stan zachowania: w lewym górnym rogu margines zabarwiony na ciemno-brązowo bez szkody dla odbicia płyty

24 Jaźwiecki Franciszek ( ) 91. Baszta w Bieczu, 1932 litografia; wym.: 235 x 295 mm; sygn. oł. p.d.: Jaźwiecki 1932, l.d.: Biecz. 400 Jurkiewicz Andrzej ( ) 92. Pucybut, 1933 akwaforta; wym.: 310 x 245 mm; sygn. oł. p.d.: Jurkiewicz. Grafika kaszerowana. 700 Kalnins Reinhold ( ) 93. Montparnasse, ok akwaforta; wym.: 278 x 455 mm; sygn. oł. p.d., l.d. odbitka numerowana 27/50, śr.d. tytuł Kollwitz Käthe ( ) 94. Przy kościelnym murze, 1893 akwaforta; wym.: 250 x 130 mm; w p.d. rogu suchy tłok wydawcy A. von der Becka. Odbitka naklejona na gruby karton. Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 1955, p Siedząca dziewczyna, 1892 akwaforta, miękki werniks; wym.: 195 x 150 mm; w p.d. rogu suchy tłok wydawcy A. von der Becka. Dobrze zachowana odbitka. Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 1955, poz Głowa kobiety, 1905 miękki werniks; wym.: 232 x 141 mm; w p.d. rogu suchy tłok wydawcy A. von der Becka. Dobra odbitka, świetnie zachowana. Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 1955, poz Kobieta przy kołysce, 1897 akwaforta; wym.: 276 x 147 mm; sygn. pł.: Original radierung von Käthe Kollwitz; Druck Verlag der Gesellschaft E VERVOLT KUNST IN WIEN. Stan zachowania: zbrązowienia na marginesach. Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, Nowy Jork 1955, poz La Carmagnole, 1901 akwaforta, akwatinta; wym.: 580 x 400 mm; sygn. pł. l.d.: Käthe Kollwitz rad., p.d.: Verlag E.A. Seenam Leipzig. Odbitka na grubym papierze, w l.d. części pęknięcie papieru, na odwrocie obca dedykacja. Lit.: A. Klipstein, The Graphic Work of Käthe Kollwitz: Complete Illustrated Catalogue, NJ, 1955, poz Konieczny Włodzimierz ( ) 99. Kruczy pęd, 1909 litografia; wym.: 175 x 410 mm; nie sygn. Grafika z Teka graficzna... nr 1, Kraków 1909, 24

25 Aukcja 18 poz. 92 poz. 96 poz. 98 poz. 93 poz. 100 podklejona na oryginalnym papierze. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 318; I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il Korzeniowska Wanda ( ) 100. Ucieczka do Egiptu, 1933 drzeworyt; wym.: 132 x 178 mm, sygn. nadruk p.d.: Wanda Korzeniowska, l.d.: Ucieczka do Egiptu. Grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych. 320 Kossak Juliusz ( ) 101. Jeździec na koniu, 1893 litografia podkolorowana akwarelą; wym.: 27 x 21 cm; sygn. l.d.: Kossak 1893; poniżej kompozycji dedykacja Juliusza Kossaka z datą Krasnodębska-Gardowska Bogna ( ) 102. Widok Skałki od strony Wisły w Krakowie, 1946 litografia na papierze żeberkowym: wym.: 250 x 340 mm (plansza: 340 x 490 mm); sygn. oł. p.d.: B. Krasnodębska-Gardowska, l.d Król Zygmunt ( ) 103. Na polanie, lata 20. XX wieku akwaforta; wym.: 120 x 80 mm; sygn. oł. p.d.: Zygmunt Król, l.d.: akwaforta

26 poz. 119 poz. 105 Laszenko Aleksander ( ) 104. Małżeństwo 1936 drzeworyt barwny; 398 x 245 mm; sygn. oł. l.d.: A. Laszenko, p.d.: drzeworyt Lit.: K. Kotula, Aleksander Laszenko. Katalog wystawy, Włocławek 1992, poz Zaloty, 1935 drzeworyt barwny; wym.: 244 x 422 mm; sygn. oł. l.d.: A. Laszenko, p.d.: drzeworyt Lit.: K. Kotula, Aleksander Laszenko. Katalog wystawy, Włocławek 1992, poz Lebenstein Jan ( ) 106. Akt na tle wieży litografia barwna; wym.: 495 x 320 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 85, odbitka numerowana oł. l.d.: 37/ Bulwar St. Denis, 1977 litografia; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 49/ Piramida litografia barwna; wym.: 330 x 240 mm; sygn. oł. l.d.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 83/ Portret kobiety - radiografia, 1973 litografia barwna; wym.: 430 x 360 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 73, odbitka numerowana oł. l.d.: 99/ Portret kobiety - studium aktu, 1973 litografia; wym.: 700 x 495 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 73, odbitka numerowana oł. l.d.: 39/

27 Aukcja 18 poz. 107 poz Teatr litografia barwna; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł. p.g.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.g. (w obrębie kompozycji): 21/ Terrakota litografia barwna; wym.: 330 x 240 mm; sygn. oł.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 50/ Trzy kobiety litografia barwna; wym.: 490 x 320 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 51/ Already it was impossible to distiguish between man and pig, 1974 litografia barwna; wym.: 665 x 490 mm; sygn. oł. w obrębie kompozycji: Lebenstein 74, odbitka numerowana w obrębie kompozycji: 14/100. Grafika z teki G. Orwell, Folwark zwierzęcy, Kobieta z koniem litografia; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 51/ Pegaz litografia barwna; wym.: 430 x 330 mm; sygn. oł. p.g.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.d.: 87/ Rysownik litografia barwna; wym.: 425 x 335 mm; sygn. oł. p.g.: Lebenstein, odbitka numerowana oł. l.g.: 90/

28 poz. 122 poz. 120 Lebenstein Jan ( ) c.d Napoleon drives Snowball away, 1974 litografia barwna; wym.: 700 x 490 mm; sygn. oł. l.d.: Lebenstein 74, odbitka numerowana oł. l.d.: 37/100. Grafika z teki G. Orwell, Folwark zwierzęcy, The animals drive the men away, 1974 litografia barwna; wym.: 490 x 680 mm; sygn. oł. p.d.: Lebenstein 74, odbitka numerowana oł. l.d.: 17/100. Grafika z teki G. Orwell, Folwark zwierzęcy, (il. s. 26) 2400 Lenica Jan ( ) 120. Wazon serigrafia; wym.: 700 x 500 mm; sygn. l.d.: 13/150, p.d.: Lenica Lewicki Leopold ( ) maja w moim miasteczku linoryt; wym.: 109 x 120 mm; sygn. oł.: 1 maja w moim miasteczku, p.d.: L. Lewicki. Lit.: Leopold Lewicki. Wystawa malarstwa i grafiki ze zbiorów Felicji i Bogdana Kędziorków, Kraków Kompozycja IV, lata 60. XX wieku linoryt, monotypia barwna; wym. 228 x 320 mm; sygn. oł. p.d.: L. Lewicki, l.d. tytuł. Lit.: Katalog wystawy Grupy Krakowskiej , Kraków 1979; Leopold Lewicki. Wystawa malarstwa i grafiki ze zbiorów Felicji i Bogdana Kędziorków, Kraków Łopieński Ignacy ( ) 123. Poronin pod Zakopanem (Przed kościołem), 1903 akwaforta; wym.: 157 x 320 mm, papier żeberkowy z filigranem Van Gelder Zonen, nie sygn. Grafika z: Teka Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików, Kraków Stan zachowania: grafika po konserwacji, uzupełniony ubytek na marginesie. 28

29 Aukcja 18 poz. 128 poz. 127 Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 5; I. Jakimowicz, Pięć wieków grafiki polskiej, Warszawa 1997, il. 98, s. 86; I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il Marek Józef (ur. 1922) 124. Kształty sytuacji, 1970 drzeworyt barwny; wym.: 234 x 51,5 cm; sygn. l.d.: Kształty sytuacji drzew. barwn. E. d artiste I, p.d.: Marek Grafika odbita w 2-3 egzemplarzach (wspólnie z J. Pankiem) Dwoje, 1970 drzeworyt; wym.: 252 x 47 cm; sygn. l.d.: Dwoje drzeworyt 3/10, p.d.: Marek 67/68. Grafika odbita w 3 egzemplarzach (wspólnie z J. Pankiem) Mehoffer Józef ( ) 126. Głowa jasnowłosa, 1905 akwaforta, sucha igła na papierze żeberkowym; wym.: 150 x 95 mm (plansza: 250 x 160 mm); sygn. oł. p.d. Józef Mehoffer. Lit.: I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il Głowa jasnowłosa, 1905 akwaforta z tintą, sucha igła na papierze żeberkowym; wym.: 150 x 95 mm (plansza: 250 x 160 mm); sygn. oł. p.d. Józef Mehoffer. Lit.: I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il Urwany koń (Helcia Tatarówna), 1904 litografia na żeberkowym papierze; wym. komp.: 350 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Mehoffer. Lit.: Katalog wystawy Józefa Mehoffera, Kraków 1964, poz

30 poz. 129 poz. 130 Mianowski Lucjan (ur. 1933) 129. Dwie kompozycje, Paryż 1963 dwie litografie; wym. 205 x 125 mm oraz 205 x 150 mm (na planszy 285 x 385 mm), sygn. p.d.: Lucien Mianowski 63, l.d.: epreuve d artiste. Wokół kompozycji życzenia świąteczne i noworoczne dla S. Wójtowicza, J. Panka i innych. 800 Misky Ludwik ( ) 130. Akrobaci, l. 20. XX wieku akwaforta; wym.: 195 x 75 mm; sygn. oł. p.d. Misky. Stan zachowania bardzo dobry. 400 Meid Hans ( ) 131. Malarz pejzażysta, 1918 akwaforta na welinie; wym.: 170 x 110 mm; grafika z oryginalną koszulką z druk. Napisem: Han Meid, Der Maler in der Landschaft, orginelradierung. Lit.: Katalog dzieł graficznych Hansa Meida Jentsch 298 b. 320 Mondral Karol ( ) 132. Marseille, 1912, na odwrocie portret mężczyzny, 1914 akwaforta; wym.: I plansza: 130 x 200 mm; II pl.: 150 x 100 mm; komp. I sygn. pł. l.d.: K. Mondral 1912/ Marseille, poniżej komp. sygn. oł. p.d.: K.Mondral. Komp. II: sygn. pł. l.d.: K.M Mrożewski Stefan ( ) 133. Obrzęd Dziadów, 1938 drzeworyt na bibule; wym.: 140 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta l.d.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, Gród nad jeziorem, Warszawa Stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Obrona grodu, 1938 drzeworyt na bibule; wym.: 140 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta 30

31 Aukcja 18 poz. 149 poz. 132 poz. 142 poz. 140 l.d.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, Gród nad jeziorem, Warszawa Stan bdb. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Ofiara, 1938 drzeworyt na bibule; wym.: 140 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta p.g.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, Gród nad jeziorem, Warszawa Stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Siejba, 1938 drzeworyt na bibule; wym.: 140 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta l.d.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, Gród nad jeziorem, Warszawa Stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Pogrzeb woja, 1938 drzeworyt na bibule; wym.: 140 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, płyta l.d.: MS. Grafika do książki Z. Kossak, Gród nad jeziorem, Warszawa Stan bdb. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz

32 poz. 141 poz. 143 Mrożewski Stefan ( ) c.d Kurhanek Maryli, 1946 drzeworyt na bibule; wym.: 140 x 93 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Paris 46. Grafika do Ballad i romansów A. Mickiewicza. Stan bardzo dobry Świteź, 1946 drzeworyt na bibule; wym.: 144 x 90 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, Roma 38, Paris 46, płyta l.d.: MS. Grafika do Ballad i romansów A. Mickiewicza. Stan bardzo dobry Chałupa, 1923 drzeworyt na bibule; wym.: 175 x 180 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski 1923 Warszawa; pł. p.d.: MS. (il. s. 31) Legenda walijska, 1936 drzeworyt na bibule; wym.: 209 x 145 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski / Gregynog Hall / 36, na płycie p.d.: MS Św. Franciszek z Asyżu, 1938 drzeworyt na bibule; wym.: 190 x 220 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski Asyż Madonna z Dzieciątkiem, 1934 drzeworyt, bibuła; wym.: 298 x 249 mm; sygn. oł. p.d.: Stefan Mrożewski, Amsterdam 34; na płycie: MS. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Kiść bzu, 1941 drzeworyt na bibule; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół, płyta p.d.: MS Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz

33 Aukcja 18 poz. 147 poz Piwonie, 1941 drzeworyt na bibule; wym.: 270 x 210 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół 1941, płyta p.d.: MS. Stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Lilie, 1942 drzeworyt na bibule; wym.: 264 x 202 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół 1942, płyta p.d.: MS Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Róża, 1942 drzeworyt na bibule; wym.: 265 x 205 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, płyta p.d.: MS. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Kwiaty jabłoni, 1940 drzeworyt na bibule; wym.: 260 x 215 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Sudół 1940, płyta p.d.: MS. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Stary most w Amsterdamie, 1933 drzeworyt na bibule; wym.: 199 x 240 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski; Amsterdam 1934, płyta l.d.: MS. (il. s. 31) Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Katedra w Akwilei, 1939 drzeworyt na bibule; wym.: 190 x 219 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz

34 Picasso Pablo ( ) 151. Femme une condee, 1963 litografia; wym. pl.: 90 x 175 mm; sygn. pł.: le Picasso. Litografia, odbita u F. Mourlota i F. Chenota, była elementem autorskiego albumu Les dames de Mougins, wydanego w Paryżu w 1964, przez Editions Cercle d`art (ss. 199, nlb. 8) Jacqueline, 1958 litografia; wym. pl.: 300 x 230 mm; sygn. pł. p.g.: pour me Amore Jacqueline. Picasso. Litografia, odbita u F. Mourlota i F. Chenota, była autorskiego albumu artysty Les dames de Mougins, wydanego w Paryżu w 1964, przez Editions Cercle d`art Pieniążek Józef ( ) 153. Krzemieniec. Widok na Liceum i Górę Bony, 1927 akwaforta; wym.: 133 x 225 mm; sygn. oł. p.d. J. Pieniążek (podpis z dedykacją autorską) oraz na płycie J. Pieniążek. Krzemieniec 1927, l.d. oł. Krzemieniec. Grafika z teki Krzemieniec. Miasto rodzinne Juliusza Słowackiego, Lwów Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz Krzemieniec. Stara uliczka, 1927 akwaforta; wym.: 185 x 145 mm; sygn. oł. p.d. J. Pieniążek oraz na płycie J. Pieniążek. Krzemieniec 1927, l.d. oł. Krzemieniec. Grafika z teki Krzemieniec. Miasto rodzinne Juliusza Słowackiego, Lwów Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz Kapliczka przy kościele świętych Piotra i Pawła w Sandomierzu, 1926 akwaforta, akwatinta; wym.: 125 x 98 mm; sygn. oł. p.d. J. Pieniążek oraz na płycie: J. Pieniążek, l.d. Sandomierz. Grafika z Teka Sandomierska. Kwasoryty, Lwów Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław Ratusz w Sandomierzu, 1926 akwaforta, akwatinta; wym.: 113 x 100 mm; sygn. p.d. J. Pieniążek, l.d. Sandomierz Ratusz. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław Orawka, ok akwaforta; wym.: 148 x 108 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Orawka, na płycie l.d.: Pieniążek. Grafika do planowanej teki Spisz i Orawa Krzyż przydrożny w Lasku na Podhalu [koło Chabówki], ok akwaforta; wym.: 158 x 100 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Krzyż w Lasku, na płycie l.d.: J. Pieniążek Grafika do planowanej teki Podhale Prof. Leon Wyczółkowski w swej pracowni w Krakowie, 1925 akwatinta, akwaforta; wym.: 275 x 225 mm; sygn. p.d.: Józef Pieniążek, l.d.: Prof. Leon Wyczółkowski w pracowni. Stan zachowania: grafika po konserwacji Ulica Skałeczna, lata 20. XX wieku akwaforta i akwatinta; wym.: 145 x 170 mm; sygn. (płyta) p.d.: J. PIENIĄŻEK, l.d.: KRAKÓW; poniżej sygn. oł. p.d.: J. Pieniążek

35 Aukcja 18 poz. 154 poz. 155 poz. 158 poz. 160 poz. 153 Pochop Robert 161. Baszta w Bieczu, ok akwaforta; wym.: 205 x 260 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Rubczak, l.d.: Biecz. Stan zachowania: papier zakwaszony. Grafika z wtórnie naniesioną sygnaturą pochodzi z cyklu widoków Galicji. 400 Rapacki Józef ( ) 162. Wieże kościoła Mariackiego w Krakowie, przed 1914 litografia barwna; wym.: 500 x 350 mm (plansza: 560 x 450 mm); poniżej kompozycji, w dolnej części planszy, drukowany opis Marienturm in Krakau, Original-Litographie von Josef von Rapacki, Verlag der Gesellschaft für Vervielfältigende Kunst in Wien. 800 Ritter Maria ( ) 163. Wenecja, lata 20. XX wieku drzeworyt na bibule; wym.: 160 x 115 mm; sygn. na odwrocie pieczątką autorska Głowa mężczyzny, lata 30. XX wieku (okres paryski) litografia; wym.: 300 x 220 mm; sygn. oł. p.d.: MR. Stan zachowania: naddarcie marginesu bez szkody dla kompozycji

36 poz. 173 Rolicz Stanisław ( ) 165. Wiejska dziewczynka, 1955 akwaforta, akwatinta barwna, wym. 320 x 215 mm; sygn. oł. p.d.: St. Rolicz 955; l.d.: Wiejska dziewczynka; poniżej: kolorowa akwaforta z akwatintą Rzepiński Czesław ( ) 166. Z Tatr, 1964 drzeworyt; wym.: 340 x 550 mm; sygn. oł. p.d.: Rzepiński, l.d.: Z Tatr Saliger Ivo ( ) 167. Walka ze śmiercią (Lekarz), ok akwaforta kolorowana, miękki werniks; wym.: 740 x 595 mm; sygn. l.d. Efektowna i dekoracyjna grafika o tematyce medycznej Sichulski Kazimierz ( ) 168. Padół płaczu, 1912 litografia; wym.: 635 x 450 mm; sygn. na płycie p.g.: Sichul. Grafika z teki Lamus, Lwów 1912, nakład 150 egz. (nakład jednorazowy, płyty zniszczono). Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, s ; I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il Salome, 1912 litografia; wym. planszy 585 x 450 mm; sygn. pł. p.g.: Sichul. Grafika z teki Lamus, Lwów 1912, nakład 150 egz.; odbitka po konserwacji. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz Skoczylas Władysław ( ) 170. Profil Janosika, 1923 drzeworyt na tincie; wym.: 215 x 215 mm, nie sygn. Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 1935, poz

37 Aukcja 18 poz Kobieta z jednorożcem (Sztuka), 1919 drzeworyt, wym. 270 x 180 mm; n/s. Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 1935, s Motyw ze Starej Warszawy, 1930 drzeworyt, wym.: 130 x 195 mm; n/s. Grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych. Lit.: Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 1935, s.45 (jako Plac Zamkowy). 320 Stanisławski Jan ( ) 173. Zmrok, 1900 litografia barwna; wym.: 110 x 211 mm, sygn. l.d.: JS. Lit.: Katalog wystawy, Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu, Warszawa 1996, s. 363/365; A. Giełdoń-Paszek, Jan Stanisławski, Bielsko-Biała 2004; I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il Sad ukraiński (Krajobraz o zmroku), 1904 litografia barwna; wym.: 134 x 207 mm; sygn. p.d.: J.S. Grafika z: Chimera, t. VII, z. 20/21. Lit.: I. Kossowska, Narodziny polskiej grafiki..., s. 91, il Stankiewicz Zofia ( ) 175. Stare Miasto litografia barwna; wym.: 265 x 205 mm; sygn. pł. p.d.: ZS. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz Steller Paweł ( ) 176. Chrystus, lata 30. XX wieku drzeworyt; wym.: 148 x 100 mm; poniżej odbicia płyty nadruk: p.d.: Paweł Steller, l.d.: Chrystus/drzeworyt; grafika była dodatkiem do Sztuk Pięknych poz. 169

38 poz. 177 poz. 180 poz. 186 poz

39 Aukcja 18 Stern Jonasz ( ) 177. Kompozycja na motywie obrazu Czarny Ląd, przełom lat 60. I 70. serigrafia na papierze żeberkowym; wym.: 170 x 480 mm; sygn. oł.p.d.: J. Stern. Praca ze zbioru F. i B. Kędziorków Stryjeńska Zofia ( ) 178. Stroje ludowe, l. 30. XX wieku druk barwny; wym. plansz ok. 535 x 745 mm, wym. kompozycji: ok. 425 x 670 mm; zespół pięciu plansz: stroje ludowe z pod Krakowa; stroje ludowe z lubelskiego; stroje ludowe z kaszubskiego; stroje ludowe na Kurpiach; stroje ludowe z okolic Sieradza. Stan zachowania: na czterech planszach marginesy zabrudzone bądź naddarte bez szkody dla kompozycji Krakowiak, 1939 pochoir (forma druku) ręcznie kolorowana; wym.: 435 x 310 mm; sygn. p.d.: Zofia Stryjeńska. Tablica z dzieła Polish peasant costumes. With introduction and notes by dr Thadee Seweryn, Nicea 1939; wydał C. Szwednicki w nakładzie 400 egz Styrylska Celina (ur. 1923) 180. Mars, 2. połowa lat 60. XX w. drzeworyt barwny; wym.: 498 x 496 mm; sygn. oł. p.d.: Celina Styrylska Taranczewska, l.d.: Mars, 8/ Szwarc Stanisław ( ) 181. Limba litografia; wym.: 400 x 270 mm; sygn. p.d.: Stan. Szwarc, l.d.: tytuł. 600 Taranczewski Wacław ( ) 182. Święty Franciszek, koniec lat 20. XX wieku drzeworyt; wym.: 280 x 200 mm; nie sygn. Grafika ze zbiorów rodziny artysty. 800 Tyrowicz Ludwik ( ) 183. Lwów. Widok z Podwala, lata 30. XX w. litografia, wym.: 225 x 375 mm (komp.); sygn. oł. p.d.: Ludwik Tyrowicz. Stan zachowania: grafika oprawiona w stare passe-partout Vasarelly Victor ( ) 184. Tygrysy, litografia barwna; wym. kompozycji: 440 x 660 mm; sygn. oł. p.d.: Vasarelly, odbitka numerowana l.d.: 141/250. Stan bardzo dobry Kompozycja, lata 70. XX wieku serigrafia; wym.: 405 x 405 mm (wym. planszy: 620 x 490 mm); sygn. oł. p.d.: Vasarelly, l.d. odb. nr 146/ Kompozycja, lata 70. XX wieku serigrafia; wym.: 300 x 300 mm; sygn. oł. p.d.: Vasarelly, l.d. odb. nr 99/

1998 rok. STEMPLE JEDNODNIOWE.

Aukcja letnia Nr 1 (24)

Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI część: Moulin Rouge, Pocztówki Okolicznościowe, Reprodukcjami Malarstwa, oraz Listowniki i Koperty z Wiatrakiem

Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI część: Moulin Rouge, Pocztówki Okolicznościowe, Reprodukcjami Malarstwa, oraz Listowniki i Koperty z Wiatrakiem Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI część: Moulin Rouge, Pocztówki Okolicznościowe, Reprodukcjami Malarstwa, oraz Listowniki i Koperty z Wiatrakiem właściciel KOLEKCJI: Wiesław Szkopek Wydanie XII / 12 2017

AUKCJA NR 14 grafika, rysunek, akwarela, fotografia

Radomsko. Ikonografia w Kościele OO. Franciszkanów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ważnym elementem wystroju kościelnego,

Radomsko. Ikonografia w Kościele OO. Franciszkanów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ważnym elementem wystroju kościelnego, Radomsko Ikonografia w Kościele OO. Franciszkanów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Ważnym elementem wystroju kościelnego, kaplic i ołtarzy są obrazy, figury, freski i witraże świętych Postaci Kościoła.

Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI

Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI część Pocztówki Okolicznościowe, z Mapkami, Moulin Rouge i Reprodukcjami Malarstwa oraz Listowniki i Koperty z Wiatrakiem właściciel KOLEKCJI: Wiesław Szkopek Wydanie XI

Wycieczki Benedyktyńskie Opactwo Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu Przewodnik: Wanda Koziarz Kraków (8 czerwca 2017 roku)

Wycieczki Benedyktyńskie Opactwo Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu Przewodnik: Wanda Koziarz Kraków (8 czerwca 2017 roku) Wycieczki S@S Benedyktyńskie Opactwo Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu Przewodnik: Wanda Koziarz Kraków (8 czerwca 2017 roku) 8 czerwca 2017 roku Sekcja Krajoznawcza Szkoły @ktywnego Seniora zorganizowała

Henryk Rutkowski. Kartografia wschodniej Wielkopolski do początku XIX wieku

Budżet dla programu rozwojowego szkoły realizowanego w ramach Projektu "Super Szkoła" realizowanego z EFS. II kwartał 2007 m-c V.

Budżet dla programu rozwojowego szkoły realizowanego w ramach Projektu Super Szkoła realizowanego z EFS. II kwartał 2007 m-c V. L.p. Budżet dla programu rozwojowego szkoły realizowanego w ramach Projektu "Super Szkoła" realizowanego z EFS. Pozycja budżetu 1. Koszty osobowe projektu: 1.1 1.1.1 1.1.2 1.1.3 1.1.4 1.2 1.2.1 1.3 1.4

Na prezentacje zaprasza Zosia Majkowska i Katarzyna Kostrzewa

Na prezentacje zaprasza Zosia Majkowska i Katarzyna Kostrzewa Na prezentacje zaprasza Zosia Majkowska i Katarzyna Kostrzewa Kraków Kraków położony jest w województwie małopolskim. Był siedzibą królów Polski. To król Kazimierz Odnowiciel przeniósł swoja siedzibę z

Z POLSKI MADE IN POLAND

Z POLSKI MADE IN POLAND Souvenir From POLand PAMIĄTKA Z POLSKI MADE IN POLAND KALENDARZE 2020 CZWÓRKA tel. 12 4220420: www.czworka.eu; e-mail: czworka@czworka.eu DOSTĘPNE TYTUŁY - Folk: B4, B5 RW-09 - Polska w akwarelach: B4,

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI LICEUM PLASTYCZNE W.. PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI POZIOM ROZSZERZONY Czas pracy 180 minut STYCZEŃ ROK 2012 Instrukcja dla zdającego 1. Sprawdź, czy arkusz zawiera 13 stron (zadania 1 12).

karty tytułowej oraz strona z dedykacją. Gabinet Starych Druków.

karty tytułowej oraz strona z dedykacją. Gabinet Starych Druków. l lustracje WAŻNIEJSZE NABYTKI ZBIORÓW SPECJALNYCH 1. Daniel Castelli: Famae theatrum XXXV virorum eruditorum publicae expositum. Kraków : Balth. Śmieszkowicz, 1666. Rycina herbowa na verso karty tytułowej

EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI POZIOM ROZSZERZONY

EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI POZIOM ROZSZERZONY Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. MHS 2015 WPISUJE ZDAJĄCY KOD PESEL miejsce na naklejkę EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI POZIOM ROZSZERZONY PRZYKŁADOWY ARKUSZ

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Dzieci i ich relacje z rodzicami, jako temat wybranych utworów literackich. Przedstaw na dowolnych przykładach [Materiały dostępne w Pedagogicznej Bibliotece

BIBLIOTEKA TRADYCJI NR LVIII AGNIESZKA GRONEK IKONY MĘKI PAŃSKIEJ. O przemianach w malarstwie cerkiewnym ukraińsko-polskiego pogranicza

BIBLIOTEKA TRADYCJI NR LVIII AGNIESZKA GRONEK IKONY MĘKI PAŃSKIEJ. O przemianach w malarstwie cerkiewnym ukraińsko-polskiego pogranicza BIBLIOTEKA TRADYCJI NR LVIII AGNIESZKA GRONEK IKONY MĘKI PAŃSKIEJ O przemianach w malarstwie cerkiewnym ukraińsko-polskiego pogranicza KRAKÓW COLLEGIUM COLUMBINUM Spis treści Wstęp 7 Miejsce przedstawień

Piotr K osek fotografie / Photographs. Kazimierz Kuczman, Jerzy T. Petrus tekst / Text. Lech Majewski projekt graficzny / Graphic Design

Piotr K osek fotografie / Photographs. Kazimierz Kuczman, Jerzy T. Petrus tekst / Text. Lech Majewski projekt graficzny / Graphic Design Piotr K osek fotografie / Photographs Kazimierz Kuczman, Jerzy T. Petrus tekst / Text Lech Majewski projekt graficzny / Graphic Design Widok Krakowa z Wawelem w dziele Georga Brauna i Fransa Hogenberga

FESTIWAL SZTUKI W LUBLINIE

FESTIWAL SZTUKI W LUBLINIE FESTIWAL SZTUKI W LUBLINIE ZWIĄZEK Z A W O D O W Y POLSKICH ART. PLASTYKÓW W LUBLINIE WOLNY SALON PAŹDZIERNIK 1946 SALE KATOL, UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO AL, RACŁAWICKIE 14 FESTIWAL SZTUKI W LUBLINIE POD

ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH NIEPOCZTOWYCH WIDOKÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II.

ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH NIEPOCZTOWYCH WIDOKÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH NIEPOCZTOWYCH WIDOKÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. CZĘŚĆ IV. PODKARPACKIE. OPRACOWAŁ I WYKONAŁ LECH PROKOP, UL. ZAMKOWA 2/1,

PONIEDZIAŁEK r. NMP Matki Kościoła

PONIEDZIAŁEK r. NMP Matki Kościoła PONIEDZIAŁEK 10.06.2019 r. NMP Matki Kościoła 7.3o + Józef Gajewski w 4 rocz. śm. i zmarli z rodziny int. od żony 7.3o + Danuta i Jan Orczykowscy oraz Rodzice z obojga stron 9.oo + Janina, Ludwik, Lech,

GMINNA EWIDENCJA ZABYTKÓW GMINA CZARNY DUNAJEC - SPIS KART ADRESOWYCH ZABYTKÓW

GMINNA EWIDENCJA ZABYTKÓW GMINA CZARNY DUNAJEC - SPIS KART ADRESOWYCH ZABYTKÓW GMINNA EWIDENCJA ZABYTKÓW GMINA CZARNY DUNAJEC - SPIS KART ADRESOWYCH ZABYTKÓW 3 - miejscowość Czarny Dunajec 1 - Zabytki sakralne /Kościoły, kapliczki, cmentarze/ Nr karty 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Rothschild Foundation (Hanadiv) Europe

Rothschild Foundation (Hanadiv) Europe Rothschild Foundation (Hanadiv) Europe Konserwacja i badania dwóch rękopisów hebrajskich na pergaminie z Biblioteki Książąt Czartoryskich Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie Sygnatury 2442, 3888 www.muzeum.krakow.pl/rothschild

Radomsko. ikonografia w radomszczańskiej kolegiacie

Radomsko. ikonografia w radomszczańskiej kolegiacie Radomsko ikonografia w radomszczańskiej kolegiacie Kościół par. pw. św. Lamberta zbudowany został w latach 1869-76 staraniem ks. Wincentego Gajewskiego, na miejscu zrujnowanej fary według projektu Konstantego

Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 25. Grafika, rysunek, akwarela, wydawnictwa WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 25 Grafika, rysunek, akwarela, wydawnictwa WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA 16-23 X 2010 Salon Antykwaryczny Nautilus, ul. Pijarska 5/2a, Kraków AUKCJA Sobota, 23 X 2010, godzina

Nazwa i opis przedmiotu

Nazwa i opis przedmiotu Przedwojenna fotografia przedstawiające płytę żorskiego rynku. 1. przedwojenna przedstawiająca portret zbiorowy komendantów żorskiej policji. 2. z ok XIX/XX wieku. Portret, sepia. 3. z ok XIX/XX wieku.

50. Chrystus Ukrzyżowany Warsztat lokalny, Krasnobród, XIX w. 49. Chrystus Ukrzyżowany Warsztat lokalny, XIX w. 49. Chrystus Ukrzyżowany Warsztat lokalny, XIX w. wys. 30 cm. Korpus umieszczony na krzyżu wtórnie. Brak obydwu ramion, uszkodzenia i przetarcia polichromii. Konserwacja pełna w 2007 r. (M. Serafinowicz).

Krzysztof Kmieć: Ekslibrysy farmaceutów. Kraków 2004 Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, s. 436. 246 Recenzje 2 Wojciech R o e s k e : Bibliografia polskiej historiografii farmaceutycznej 1816-1971. Warszawa 1973; Beata Wysakowska: Bibliografia analityczna polskiej historii farmacji 1990-1994. Warszawa

Włochy Italia Polskie znaki pamięci (Polonica) w Rzymie

Włochy Italia Polskie znaki pamięci (Polonica) w Rzymie Włochy Italia Polskie znaki pamięci (Polonica) w Rzymie Zobacz również : Pozostałe Włochy Mach-index Miejscowość Forma Poświęcony IT08 Rzym Pomnik Sienkiewicz Henryk IT12 p75 Rzym Pomnik Papież Jan Paweł

15. ANEKS. Ludwikowo - rodzinny dom Mączyńskich tu urodził się ks. Kazimierz Mączyński. Rodzinny dom

15. ANEKS. Ludwikowo - rodzinny dom Mączyńskich tu urodził się ks. Kazimierz Mączyński. Rodzinny dom 82 15. ANEKS Ludwikowo - rodzinny dom Mączyńskich tu urodził się ks. Kazimierz Mączyński Rodzinny dom 82 Ludwikowo - fundamenty starego kościoła 83 Ludwikowo - dzisiejsza kaplica parafialna kiedyś była

Kacper Bożek. Akwaforta towarzyska. 24 kwietnia - 15 maja Fundacja Promocji Sztuki Polskiej

Kacper Bożek. Akwaforta towarzyska. 24 kwietnia - 15 maja Fundacja Promocji Sztuki Polskiej 1 Kacper Bożek Akwaforta towarzyska 24 kwietnia - 15 maja 2015 Fundacja Promocji Sztuki Polskiej 5 Akwaforta Towarzyska Moja warszawska wystawa jest wyborem grafik wykonanych w przeciągu ostatnich piętnastu

Olgierd Matyjewicz-Maciejewicz. Piotr Niewczas

Olgierd Matyjewicz-Maciejewicz. Piotr Niewczas Olgierd Matyjewicz-Maciejewicz Piotr Niewczas PAPIEŻ JAN PAWEŁ II NA DATOWNIKACH OKOLICZNOŚCIOWYCH ŚWIATA ROK 2010 SZCZECIN 2010 1 POL10608 02.04.2010 42 x 16 mm BIELSKO - BIAŁA 1 02.04.2010 PATRZY NA

TROPEM LUBELSKICH LEGEND I OPOWIEŚCI - klasa 4a

TROPEM LUBELSKICH LEGEND I OPOWIEŚCI - klasa 4a TROPEM LUBELSKICH LEGEND I OPOWIEŚCI - klasa 4a Legendy: Czarcia Łapa; Kamień nieszczęścia Obiekty: Muzeum na Zamku, Kaplica Trójcy Świętej, Ogród Saski, Cmentarz ul.lipowa 1. TRASA WĘDRÓWKI Zadanie 1-

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 STOPIEŃ REJONOWY 1. Test konkursowy zawiera 28 zadań, max. liczba punktów 30. Są

Wstęp do inwentarza zbioru/zespołu Kolekcja Ireny i Michała Sokolnickich Nr zbioru/zespołu PL_1001_OK_1747

Wstęp do inwentarza zbioru/zespołu Kolekcja Ireny i Michała Sokolnickich Nr zbioru/zespołu PL_1001_OK_1747 Fundacja Ośrodka KARTA 02-536 Warszawa Narbutta 29 Wstęp do inwentarza zbioru/zespołu Kolekcja Ireny i Michała Sokolnickich 850-939 Nr zbioru/zespołu PL_00_OK_747 I Charakterystyka twórcy zbioru/zespołu

Święta Anna ul. Aleksandrówka Przyrów (Woj. Śląskie) Sanktuarium Świętej Anny

Święta Anna ul. Aleksandrówka Przyrów (Woj. Śląskie) Sanktuarium Świętej Anny Święta Anna ul. Aleksandrówka 42 41-248 Przyrów (Woj. Śląskie) Sanktuarium Świętej Anny Opis kościoła: Jacek i Maria Łempiccy, Święci w Polsce i ich kult w świetle historii, Kraków 2008, str. 45-46 więcej:

43. Aukcja Dzieł Sztuki

LITERATURA cz. II. Wybrane wizerunki Św. Jana Nepomucena na Śląsku i w Polsce.

LITERATURA cz. II. Wybrane wizerunki Św. Jana Nepomucena na Śląsku i w Polsce. LITERATURA cz. II. Wybrane wizerunki Św. Jana Nepomucena na Śląsku i w Polsce. Figura Św. Jana Nepomucena znajduje się w kościele pw. Św. Jana Nepomucena w Lisowicach. Figurę zakupił w 1903 r. ówczesny

W anonimowym starodruku Stragona Abo Stołeczne Miasto Poznań Oraz Ta bula accuratissima...,

W anonimowym starodruku Stragona Abo Stołeczne Miasto Poznań Oraz Ta bula accuratissima..., 29. Panorama Poznania wykorzystana w projekcie bloku (il. 42) i koperty (il. 31 i 32). Po lewej stronie widoczna jest katedra, pośrodku kościół farny św. Marii Magdaleny (źródło: folder Wydawnictwa pocztowe,

KRAKÓW W OCZACH SENIORÓW. Seniora

KRAKÓW W OCZACH SENIORÓW. Seniora KRAKÓW W OCZACH SENIORÓW 2009 1 RYNEK GŁÓWNY W KRAKOWIE Przy przygotowaniu materiałów z ochotą pracowali: - Wanda Adamek - Krystyna Chmielińska - Barbara Giedroyć - Maria Kałuża - Barbara Myszkowska -

Spuścizna ANTON ROY GANZ ( ) I Ambasador Szwajcarii w Warszawie V A R S A V I A N A. Rapperswil 2013 (2016) Ganz Anton Roy.

Spuścizna ANTON ROY GANZ ( ) I Ambasador Szwajcarii w Warszawie V A R S A V I A N A. Rapperswil 2013 (2016) Ganz Anton Roy. Spuścizna ANTON ROY GANZ Ambasador Szwajcarii w Warszawie (1902-1993) I - 53 V A R S A V I A N A Rapperswil 2013 (2016) Ganz Anton Roy.doc 1 Spis treści: I. Materiały biograficzne sygn. 1 II. Działalność

38. Otwarce wystawy Sztuka Sakralna ziemi Chełmskiej 1992 r. we wnętrzu dawnej cerkwii unickiej pw. Św. Mikołaja 38. Otwarce wystawy Sztuka Sakralna ziemi Chełmskiej 1992 r. we wnętrzu dawnej cerkwii unickiej pw. Św. Mikołaja 39. Otwarcie sesji naukowej Dop piekna nadprzyrodzonego. Rozwój sztuki sakralnej od X do

Brzezińska Raciborska Tapetowa Lidzbarska Widna

Brzezińska Raciborska Tapetowa Lidzbarska Widna 1. Ul Józefa Mehoffera znajduje się pomiędzy ulicami od początku Nowodworska (ale ulica zaczyna się od wjazdu do seminarium duchownego na Tarchominie) a kończy się przy ulicy Ślepej. W większości przy