Przygotowanie do jazdy:

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Przygotowanie do jazdy:"

Transkrypt

1 Fiat Panda wykorzystywany podczas egzaminu na prawo jazdy kategorii B posiada silnik spalinowy z zapłonem iskrowym wyposażony w katalizator spalin. Do zasilania takiego silnika można stosować wyłącznie benzynę bezołowiową o liczbie oktanowej (LO) nie mniejszej niż 95 oktan. Użycie benzyny ołowiowej spowoduje nieodwracalne uszkodzenie katalizatora. Przygotowanie do jazdy: 1. po zajęciu miejsca w pojeździe, ustawiamy wysokość i odległość siedziska fotela, następnie ustawiamy kąt oparcia i wysokość zagłówka (w wersji z możliwością regulacji wysokości zagłówka), Regulacja wysokości siedzenia fotela kierowcy. Kilkakrotnie nacisnąć lub unieść dźwignię D, aby podnieść lub obniżyć część tylną siedzenia w celu uzyskania lepszej i bardziej komfortowej pozycji do jazdy. Regulacja wzdłużna fotela. W celu ustawienia odległości siedziska od kolumny kierownicy należy unieść dźwignię A i przesunąć siedzenie w przód lub w tył. Regulacja pochylenia oparcia siedzenia. W celu ustawienia właściwego kąta oparcia należy obrócić pokrętłem B. Regulacja zagłówków siedzeń przednich. W zależności od wersji samochodu zagłówki mogą być typu stałego lub o regulowanej wysokości. Zagłówki siedzeń przednich typu stałego. Zagłówki siedzeń przednich o regulowanej wysokości. Aby dokonać regulacji wysokości zagłówka należy: Regulacja w górę: podnieść zagłówek do usłyszenia odpowiedniego dźwięku zablokowania, Regulacja w dół: nacisnąć przycisk A i obniżyć zagłówek.

2 2. po ustawieniu fotela należy ustawić wysokość kolumny kierownicy, Kierownicę można regulować w kierunku pionowym. W tym celu należy odblokować dźwignię A pociągając ją energicznym ruchem. Po ustawieniu kierownicy na odpowiedniej wysokości, zablokować ją przesuwając dźwignię A w kierunku przeciwnym do oporu. 3. następnie ustawiamy lusterko wewnętrzne a następnie lusterka zewnętrzne. (regulacja elektryczna lusterek jest aktywna wyłącznie, gdy kluczyk w wyłączniku zapłonu stacyjce znajduje się w położeniu MAR, gdy palą się kontrolki diagnostyczne na zestawie wskaźników, Lusterka wsteczne zewnętrzne Z regulacją ręczną. Ustawienie lusterka reguluje się z wnętrza samochodu dźwignią A. Z regulacją elektryczną. Regulacja elektryczna lusterek zewnętrznych działa wyłącznie wówczas, gdy kluczyk znajduje się w wyłączniku zapłonu stacyjce w położeniu MAR (faza zapłonu). W celu regulacji należy wykonać następujące czynności: Za pomocą przełącznika B wybrać lusterko przewidziane do regulacji (lewe lub prawe), Wyregulować położenie lusterka, naciskając na jeden z czterech kierunków joysticka A. 4. po ustawieniu lusterek zapinamy pas bezpieczeństwa. Egzaminator podczas egzaminowania jest osobą zwolnioną z używania pasów bezpieczeństwa Jeżeli w egzaminie uczestniczy osoba trzecia, przed rozpoczęciem jazdy upewniamy się, czy używa pasa bezpieczeństwa.

3 Wyłącznik zapłonu stacyjka. Kluczyk w wyłączniku zapłonu można ustawić w 3 różnych położeniach: STOP: silnik wyłączony, MAR: pozycja podczas jazdy. Funkcjonują wszystkie urządzenia elektryczne, AVV: uruchamianie silnika. Wyłącznik zapłonu posiada mechanizm zabezpieczający, który w przypadku nie uruchomienia silnika zmusza do obrócenia kluczyka w wyłączniku zapłonu do pozycji STOP przed kolejnym uruchomieniem. Blokada kierownicy. Gdy kluczyk znajduje się poza wyłącznikiem zapłonu, obracając kierownicę można włączyć blokadę kierownicy. W celu jej wyłączenia, podczas obracania kluczyka w stacyjce należy poruszyć lekko kierownicą. Uruchamianie silnika: 1. wciskamy pedał sprzęgła, 2. upewniamy się, czy dźwignia zmiany biegów jest w pozycji neutralnej czyli na tzw. luzie, 3. przy wciśniętym pedale sprzęgła, nie naciskając pedału przyspieszenia, obracamy kluczyk w wyłączniku zapłonu stacyjce do pozycji MAR. Na zestawie wskaźników zapalą się kontrolki diagnostyczne. 4. po zgaśnięciu kontrolki ostrzegającej o awarii poduszki powietrznej po stronie pasażera (żółta), obracamy kluczyk w wyłączniku zapłonu stacyjce do pozycji AVV. Po uruchomieniu silnika, natychmiast zwalniamy kluczyk. 5. po uruchomieniu silnika sprawdzamy, czy pogasły na zestawie wskaźników wszystkie kontrolki diagnostyczne barwy żółtej i czerwonej (za wyjątkiem kontrolki ostrzegającej o zaciągniętej dźwigni hamulca postojowego ręcznego). Rozpoczęcie jazdy: 1. przed rozpoczęciem jazdy sprawdzamy, czy wyłączony jest układ elektrycznego wspomagania kierownicy (CITY), 2. włączamy niezbędne odbiorniki prądu: światła mijania, w czasie opadów atmosferycznych wycieraczki przedniej i tylnej szyby, nawiew na przednią szybę w przypadku jej zaparowania, ogrzewanie tylnej szyby w przypadku jej zaparowania lub oszronienia, 3. włączamy właściwy bieg (pierwszy w przypadku jazdy do przodu lub wsteczny w przypadku konieczności cofnięcia), 4. upewniamy się o możliwości rozpoczęcia jazdy, 5. zwalniamy dźwignię hamulca ręcznego, 6. ruszamy.

4 DESKA ROZDZIELCZA dźwignia sterowania światłami i kierunkowskazami, kierownica z włącznikiem sygnału dźwiękowego ostrzegawczego, zestaw wskaźników, dźwignia sterowania wycieraczkami i spryskiwaczem szyby przedniej i tylnej, środkowe nawiewy powietrza, wyłączniki elektrycznego wspomagania kierownicy (CITY), świateł awaryjnych, tylnych świateł przeciwmgłowych i ogrzewania tylnej szyby, sterowanie rozdziałem powietrza, podnośnik szyby prawej, podnośnik szyby lewej, regulator temperatury powietrza, wyłącznik zapłonu, dźwignia regulacji wysokości kolumny kierownicy. ZESTAW WSKAŹNIKÓW A prędkościomierz B wskaźnik poziomu paliwa z lampką sygnalizacji rezerwy paliwa C wskaźnik temperatury płynu chłodzącego silnik z lampką sygnalizacji za wysokiej temperatury płynu D obrotomierz E wyświetlacz wielofunkcyjny Wskaźnik poziomu paliwa. Zapalenie się lampki sygnalizacyjnej oznacza rezerwę paliwa. W tym przypadku należy niezwłocznie uzupełnić poziom paliwa. E (empty) zbiornik paliwa pusty, F (full) zbiornik paliwa pełny. Wskaźnik temperatury płynu chłodzącego silnik. Zapalenie się lampki sygnalizacyjnej oznacza nadmierny wzrost temperatury płynu chłodzącego. W tym przypadku należy niezwłocznie przerwać jazdę i wyłączyć silnik.

5 KLIMATYZACJA STEROWANA RĘCZNIE A pokrętło regulacji temperatury powietrza, B włącznik wentylatora dmuchawy i włączenia/wyłączenia klimatyzacji, C pokrętło włączenia/wyłączenia Recyrkulacji powietrza wewnętrznego, D pokrętło wyboru kierunku nawiewu powietrza. WYŁĄCZNIKI A włącznik/wyłącznik elektrycznego wspomagania kierownicy DUALDRIVE (funkcja CITY) UWAGA: Funkcja CITY na egzaminie powinna być wyłączona. B włącznik świateł awaryjnych, Światła awaryjne działają niezależnie od położenia kluczyka w wyłączniku zapłonu. D włącznik przednich świateł przeciwmgłowych w pojazdach egzaminacyjnych nie występują. E włącznik ogrzewania tylnej szyby. Ta funkcja wyłącza się automatycznie Po upływie około 20 minut. F włącznik tylnych świateł przeciwmgłowych. UWAGA: Tylne światła przeciwmgłowe działają wyłącznie ze światłami mijania lub drogowymi. WYCIERACZKA PRZEDNIEJ SZYBY Wycieraczki działają wyłącznie, gdy kluczyk znajduje się w wyłączniku zapłonu w położeniu MAR faza zapłonu. Dźwignia służąca do włączania wycieraczek przedniej szyby może być ustawiona w pięciu różnych ustawieniach: A wycieraczki wyłączone, B przerywana praca wycieraczek, C praca ciągła wolna wycieraczek, D praca ciągła szybka wycieraczek, E jednokrotna praca wycieraczek położenie niestabilne. Funkcjonowanie w położeniu E ograniczone jest czasem przytrzymania dźwigni w tym położeniu. Po zwolnieniu dźwignia wraca w położenie A. WYCIERACZKA TYLNEJ SZYBY Wycieraczka tylnej szyby działa wyłącznie, gdy kluczyk znajduje się w wyłączniku zapłonu w położeniu MAR faza zapłonu. Aby włączyć wycieraczkę szyby tylnej należy obrócić pokrętło znajdujące się na końcu dźwigni.

6 SPRYSKIWACZ PRZEDNIEJ SZYBY Spryskiwacz szyb działa wyłącznie, gdy kluczyk znajduje się w wyłączniku zapłonu w położeniu MAR faza zapłonu. Pociągnięcie dźwigni w stronę kierownicy włącza spryskiwacze szyby przedniej. Pompa spryskiwacza działa tak długo, jak długo przytrzymana jest dźwignia. Po zwolnieniu dźwignia powraca do swego neutralnego położenia i tym samym spryskiwacz zostaje wyłączony. SPRYSKIWACZ TYLNEJ SZYBY Spryskiwacz szyby tylnej działa wyłącznie, gdy kluczyk znajduje się w wyłączniku zapłonu w położeniu MAR faza zapłonu. Przesuniecie dźwigni w stronę deski rozdzielczej włącza spryskiwacz szyby tylnej. Pompa spryskiwacza działa tak długo, jak długo przytrzymana jest dźwignia. Po zwolnieniu dźwignia powraca do swego neutralnego położenia i tym samym spryskiwacz zostaje wyłączony.

7 SYGNAŁ DŹWIĘKOWY OSTRZEGAWCZY. Włącza się go przez naciśnięcie części aktywnej kierownicy. Działa niezależnie od pozycji kluczyka w stacyjce ( działa zarówno w pozycji kluczyka STOP bez zapłonu jak i w pozycji kluczyka MAR w pozycji zapłonu ). ŚWIATŁA ZEWNĘTRZNE 1. ŚWIATŁA DZIAŁAJĄCE WYŁĄCZNIE, GDY KLUCZYK W WYŁĄCZNIKU ZAPŁONU ZNAJDUJE SIĘ W POZYCJI STOP (NIE PALĄ SIĘ KONTROLKI DIAGNOSTYCZNE NA ZESTAWIE WSKAŹNIKÓW BEZ ZAPŁONU): światła postojowe lewe, światła postojowe prawe, światła FOLLOW ME HOME (ZAPROWADŹ MNIE DO DOMU) światła ułatwiające dotarcie do domu. 2. ŚWIATŁA DZIAŁAJĄCE ZARÓWNO, GDY KLUCZYK W WYŁĄCZNIKU ZAPŁONU ZNAJDUJE SIĘ W POZYCJI STOP JAK I W POZYCJI MAR (ZARÓWNO W FAZIE ZAPŁONU JAK I BEZ ZAPŁONU): światła pozycyjne, światła awaryjne. Oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej. 3. ŚWIATŁA DZIAŁAJĄCE WYŁĄCZNIE, GDY KLUCZYK W WYŁĄCZNIKU ZAPŁONU ZNAJDUJE SIĘ W POZYCJI MAR (GDY PALĄ SIĘ KONTROLKI DIAGNOSTYCZNE NA ZESTAWIE WSKAŹNIKÓW FAZA ZAPŁONU): światła mijania, światła drogowe, sygnał świetlny ostrzegawczy, tylne światło przeciwmgłowe, światło cofania, światła hamowania stop, kierunkowskaz lewy, kierunkowskaz prawy. Występują również: przednie światła odblaskowe (barwy białej ilość: 2), tylne światła odblaskowe (barwy czerwonej ilość: 8). Uwaga: Świateł odblaskowych przednich i tylnych nie można włączyć, na egzaminie można jedynie je wskazać. SPRAWDZENIE SPRAWNOŚCI DZIAŁANIA ŚWIATEŁ ZEWNĘTRZNYCH Uwaga: Światła należy sprawdzać wyłącznie przy wyłączonym silniku. Przed sprawdzeniem sprawności działania świateł zewnętrznych należy upewnić się, czy silnik jest wyłączony. W tym celu należy spojrzeć na zegar obrotomierza i sprawdzić, czy obroty wału korbowego silnika są równe zero. Przed sprawdzeniem działania świateł zewnętrznych należy upewnić się, czy dźwignia hamulca postojowego jest zaciągnięta a dźwignia zmiany biegów jest w pozycji neutralnej (czyli na tzw. luzie ) Kluczyka podczas sprawdzania świateł nie wyciągamy z wyłącznika zapłonu stacyjki. Należy pamiętać, iż niektóre światła działają wyłącznie wówczas, gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu STOP (gdy nie palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej bez zapłonu), niektóre działają wyłącznie, gdy kluczyk znajduje się w położeniu MAR (gdy palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej faza zapłonu), a niektóre światła działają niezależnie od pozycji kluczyka w stacyjce (działają zarówno w pozycji STOP jak i MAR). Lewa dźwignia służy do włączania większości świateł zewnętrznych.

8 W pojazdach egzaminacyjnych nie występuje oświetlenie przedniej tablicy rejestracyjnej i nie występują przednie światła przeciwmgłowe. Światła zewnętrzne: Działające gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu STOP (bez zapłonu) 1. światła postojowe lewe działają wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu STOP (gdy nie palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej), z przodu barwy białej, z tyłu barwy czerwonej, przesuwając lewą dźwignię w dół dokonujemy wyboru świateł postojowych (lewe) a następnie jednokrotnie przekręcamy obrotową końcówkę włączając światła postojowe lewe. Wyłączając światła postojowe lewe postępujemy w odwrotnej kolejności, nie występuje kontrolka w zestawie wskaźników informująca o działaniu świateł postojowych, światła postojowe są światłami samodzielnymi, razem z nimi nie palą się inne światła dodatkowo. 2. światła postojowe prawe działają wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu STOP (gdy nie palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej), z przodu barwy białej, z tyłu barwy czerwonej, przesuwając lewą dźwignię w górę dokonujemy wyboru świateł postojowych (prawe) a następnie jednokrotnie przekręcamy obrotową końcówkę włączając światła postojowe lewe. Wyłączając światła postojowe prawe postępujemy w odwrotnej kolejności, nie występuje kontrolka w zestawie wskaźników informująca o działaniu świateł postojowych, światła postojowe są światłami samodzielnymi, razem z nimi nie palą się inne światła dodatkowo. 3. światła FOLLOW ME HOME zaprowadź mnie do domu (światła prowadzące do domu, światła ułatwiające dotarcie do domu) umożliwiają oświetlenie w określonym czasie przestrzeni przed pojazdem działają wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu STOP (gdy nie palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej), w celu ich włączenia należy pociągnąć lewą dźwignię w stronę kierownicy. Po każdym krótkotrwałym pociągnięciu dźwigni czas działania świateł wydłuża się o 30 s. po każdym pociągnięciu dźwigni na wyświetlaczu pojawia się czas działania tych świateł, maksymalny czas działania tych świateł wynosi 210 s (3,5 minuty), po upływie ustalonego czasu światła wyłącza się automatycznie w celu wcześniejszego wyłączenia tych świateł należy przesunąć dźwignię w stronę kierownicy i przytrzymać ją w tym położeniu przez ponad 2 sekundy, funkcję FOLLOW ME HOME pełnią światła mijania.

9 Działające zarówno gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu STOP (bez zapłonu) jak i w pozycji MAR (w pozycji zapłonu): 1. światła pozycyjne działają niezależnie od pozycji kluczyka w stacyjce (działają zarówno w pozycji kluczyka STOP jak i w pozycji kluczyka MAR), z przodu barwy białej, z tyłu barwy czerwonej, w celu ich włączenia należy jednokrotnie obrócić obrotową końcówkę lewej dźwigni, występuje kontrolka w zestawie wskaźników informująca o działaniu tych świateł (zielona), razem z nimi działa oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej. 2. oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej (dwie lampki barwy białej nad tylną tablicą rejestracyjną) oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej działa wyłącznie razem ze światłami pozycyjnymi, włącza się przez włączenie świateł pozycyjnych, nie występuje kontrolka na tablicy rozdzielczej informująca o działaniu tych świateł. 3. światła awaryjne (6 lamp barwy pomarańczowej) działają niezależnie od pozycji kluczyka w stacyjce (działają zarówno w pozycji kluczyka STOP jak i w pozycji kluczyka MAR), zapalają się po naciśnięciu wyłącznika B, po włączeniu świateł awaryjnych wyłącznik świeci światłem pulsującym wraz z lampkami sygnalizacyjnymi w zestawie wskaźników, są to światła samodzielne, razem z nimi nie palą się inne światła dodatkowo.

10 Działające wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu MAR (w pozycji zapłonu): 1. światła mijania - znajdują się wyłącznie z przodu pojazdu, działają wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu MAR (gdy palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej), włącza się je przez dwukrotne obrócenie obrotowej końcówki znajdującej się na lewej dźwigni, występuje kontrolka na tablicy rozdzielczej informująca o działaniu tych świateł (na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym obok zegarka), powinny dostatecznie oświetlać drogę co najmniej na 40 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza, powinny być ustawione asymetrycznie i oświetlać drogę po prawej stronie na większą odległość od odległości po lewej stronie, razem z nimi z przodu pojazdu palą się światła pozycyjne, istnieje możliwość korekcji ustawienia wysokość świateł mijania za pomocą dwóch przycisków znajdujących się po lewej stronie zestawu wskaźników (istnieje możliwość obniżenia wysokości ustawienia świateł mijania skokowo o trzy stopnie) 0 pozycja najwyższa. A ukazuje pozycję korektora świateł mijania (tylko przy włączonych światłach mijania). 2. światła drogowe - znajdują się wyłącznie z przodu pojazdu, działają wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu MAR (gdy palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej), w celu włączenia świateł drogowych należy najpierw włączyć światła mijania. Następnie należy przesunąć dźwignię w przód w kierunku deski rozdzielczej, powinny dostatecznie oświetlać drogę co najmniej na 100 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza, razem z nimi z przodu pojazdu palą się światła pozycyjne, występuje kontrolka na tablicy rozdzielczej informująca o działaniu tych świateł (niebieska), nie koryguje się wysokości ustawienia świateł drogowych.

11 3. sygnał świetlny ostrzegawczy działa wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu MAR (gdy palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej), włącza się go poprzez pociągnięcie lewej dźwigni w stronę kierownicy. Długość sygnału świetlnego ostrzegawczego zależy od długości przytrzymania dźwigni w położeniu niestabilnym, sygnał świetlny ostrzegawczy występuje wyłącznie z przodu, funkcje świateł ostrzegawczych pełnią światła drogowe. 4. światła przeciwmgłowe tylne mogą być używane wyłącznie, gdy przejrzystość powietrza jest ograniczona do 50 m, w Fiacie Panda światło przeciwmgłowe tylne znajduje się tylko jedno z tyłu z lewej strony pojazdu (od strony środka jezdni) i jest barwy rażąco czerwonej, działa wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu MAR (gdy palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej), działa wyłącznie razem ze światłami mijania lub drogowymi podstawowym warunkiem włączenia na egzaminie świateł przeciwmgłowych tylnych jest wcześniejsze włączenie świateł mijania, występuje kontrolka na tablicy rozdzielczej informująca o działaniu tego światła. 5. światła cofania występuje tylko jedno z tyłu pojazdu barwy białej po stronie prawej (od strony krawędzi jezdni), działa wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu MAR (gdy palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej), podstawowym warunkiem sprawdzenia działania światła cofania jest upewnienie się czy nie pracuje silnik działania światła cofania należy sprawdzać wyłącznie przy wyłączonym silniku,

12 w celu włączenia światła cofania przy wyłączonym silniku wciskamy pedał sprzęgła i włączamy bieg wsteczny a następnie wychodzimy i sprawdzamy sprawność oświetlenia. Chcąc wyłączyć światło cofania wystarczy wyłączyć bieg wsteczny oczywiście po wcześniejszym wciśnięciu pedału sprzęgła, nie występuje kontrolka na tablicy rozdzielczej informująca o działaniu tych świateł. 6. światła hamowania światła stop występują wyłącznie z tyłu (trzy) barwy czerwonej, działają wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu MAR (gdy palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej), chcąc włączyć światła hamowania stop należy wyłącznie prawą nogą wcisnąć pedał hamulca roboczego (nie wolno wciskać pedału sprzęgła), chcąc samodzielnie sprawdzić działanie świateł hamowania należy wycofać pod powierzchnię odbijającą światło, nie występuje kontrolka na tablicy rozdzielczej informująca o działaniu tych świateł. 7. kierunkowskaz lewy powinny być sprawne 3 lampki barwy żółtej samochodowej, działa wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu MAR (gdy palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej), występuje kontrolka na tablicy rozdzielczej informująca o działaniu tych świateł. 8. kierunkowskaz lewy powinny być sprawne 3 lampki barwy żółtej samochodowej, działa wyłącznie gdy kluczyk w stacyjce znajduje się w położeniu MAR (gdy palą się kontrolki diagnostyczne na tablicy rozdzielczej), występuje kontrolka na tablicy rozdzielczej informująca o działaniu tych świateł.

13 Okresowo należy sprawdzić poziom: 1. płynu hamulcowego, 2. oleju silnikowego, 3. płynu chłodzącego silnik = cieczy chłodzącej silnik, 4. płynu do spryskiwaczy szyb. 1 korek wlewu oleju silnikowego, 2 zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego silnik, 3 zbiorniczek wyrównawczy płynu do spryskiwaczy szyb, 4 - zbiorniczek wyrównawczy płynu hamulcowego. OLEJ SILNIKOWY Przed sprawdzeniem poziomu oleju silnikowego samochód powinien zostać ustawiony na poziomym podłożu. Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego powinno być dokonane po dłuższym unieruchomieniu silnika (co najmniej 20 minutowym). Pomiaru poziomu oleju silnikowego dokonujemy za pomocą wskaźnika bagnetowego B (miarki poziomu oleju silnikowego). Wyciągamy wskaźnik, przecieramy szmatką, następnie wkładamy do oporu w miejsce z którego wskaźnik został wyciągnięty. Po krótkiej chwili wyciągamy wskaźnik bagnetowy i odczytujemy poziom oleju. Poziom oleju silnikowego powinien zawierać się pomiędzy znakami MIN i MAX. Jeżeli poziom oleju silnikowego zbliża się stanu minimalnego, należy dolać odpowiednią ilość oleju. Poziom oleju uzupełniamy poprzez wlew oleju silnikowego (najlepiej do 85% stanu). W tym celu należy wyciągnąć gumowy korek wlewu oleju silnikowego A. Uzupełniamy poziom oleju tym samym olejem

14 silnikowym który znajduje się w układzie smarowania. Producent zaleca aby w układzie smarowania silnika stosowany był olej silnikowy o symbolu SELENIA 20K. Uzupełniając poziom oleju silnikowego nie wolno przekroczyć poziomu oznaczonego jako maksymalny. Może to doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia katalizatora spalin przez nie spalone cząstki oleju silnikowego. PŁYN CHŁODZĄCY SILNIK Poziom płynu chłodzącego należy sprawdzić, gdy silnik jest ochłodzony. Poziom płynu chłodzącego powinien zawierać się pomiędzy znakami MIN i MAX widocznymi na zbiorniczku wyrównawczym płynu chłodzącego silnik. UWAGA: Nigdy nie wolno odkręcić korka A, gdy ciecz jest mocno nagrzana. Niebezpieczeństwo poparzenia gorącą parą wodną. Jeżeli poziom płynu chłodzącego jest za niski, należy dolać powoli przez wlew zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego 50 % roztwór płynu PARAFLU UP z wodą demineralizowaną (destylowaną). 50 % roztwór płynu PARAFLU UP z wodą demineralizowaną jest odporny na zamarzanie do temperatury 35 C. PŁYN DO SPRYSKIWACZY SZYBY PRZEDNIEJ I TYLNEJ Na zbiorniczku wyrównawczym nie ma oznaczeń wskazujących poziom maksymalny i minimalny płynu do spryskiwaczy szyb. W miarę korzystania ze spryskiwaczy szyb należy okresowo uzupełniać poziomy płynu nie dopuszczając do pełnego wyczerpania stanu. W celu uzupełnienia poziomu płynu należy otworzyć korek A. Płyny do spryskiwaczy szyb można ze sobą mieszać. Uzupełniając płyn należy pamiętać, aby w okresie ujemnych temperatur stosować płyny tzw. zimowe o większym udziale alkoholu. W okresie dodatnich temperatur otoczenia można stosować tzw. płyny letnie o mniejszej zawartości alkoholu. Producent zaleca, aby w układzie spryskiwaczy szyb stosować roztwór wody z płynem TUTELA PROFESSIONAL SC 35 w następujących proporcjach: latem: 30% płynu TUTELA PROFESSIONAL SC 35 i 70% wody, zimą: 50% płynu TUTELA PROFESSIONAL SC 35 i 50% wody. przy temperaturze poniżej -20 C: 100% płynu TUTELA PROFESSIONAL SC 35. PŁYN HAMULCOWY Poziom płynu hamulcowego powinien zawierać się pomiędzy znakami MIN i MAX widocznymi na bocznych ściankach zbiorniczka wyrównawczego płynu hamulcowego. Jeżeli poziom płynu hamulcowego jest zbyt niski należy odkręcić korek A i uzupełnić płynem hamulcowym sklasyfikowanym jako DOT4. W szczególności zaleca się stosować płyn hamulcowy o symbolu TUTELA TOP 4, którym napełniono układ po raz pierwszy. Płyn hydrauliczny zawarty w zbiorniku płynu hamulcowego zasila dwa układy: układ hamulcowy, układ wspomagania kierownicy.

TOYOTA YARIS OTWIERANIE I ZABEZPIECZANIE POKRYWY SILNIKA

TOYOTA YARIS OTWIERANIE I ZABEZPIECZANIE POKRYWY SILNIKA TOYOTA YARIS OTWIERANIE I ZABEZPIECZANIE POKRYWY SILNIKA Uchwyt do zwalniania zaczepu pokrywy silnika Wsunąć palce, odchylić zaczep w lewo i podnieść pokrywę do góry OTWIERANIE I ZABEZPIECZANIE POKRYWY

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE PRZYDATNE PRZY UBIEGANIU SIĘ O PRAWO JAZDY NA KATEGORIE B

INFORMACJE PRZYDATNE PRZY UBIEGANIU SIĘ O PRAWO JAZDY NA KATEGORIE B 50-507 WROCŁAW ul. Ziębicka 34-38 tel. 071 336 80 01 fax. 071 798 99 71 www.word.wroc.pl e-mail: sekretariat@word.wroc.pl NIP: 899-21-98-741 Regon: 931191367 INFORMACJE PRZYDATNE PRZY UBIEGANIU SIĘ O PRAWO

Bardziej szczegółowo

Rozmieszczenie przyrządów sterowania i wyposażenia pojazdu szkoleniowego SUZUKI SWIFT COMFORT 1.2 (wersja 2012.2)

Rozmieszczenie przyrządów sterowania i wyposażenia pojazdu szkoleniowego SUZUKI SWIFT COMFORT 1.2 (wersja 2012.2) Rozmieszczenie przyrządów sterowania i wyposażenia pojazdu szkoleniowego SUZUKI SWIFT COMFORT 1.2 (wersja 2012.2) 1. Elektryczna regulacja lusterek Regulacja w lewo Regulacja lusterka lewego Regulacja

Bardziej szczegółowo

OŚWIETLENIE SAMOCHODU TOYOTA YARIS

OŚWIETLENIE SAMOCHODU TOYOTA YARIS OŚWIETLENIE SAMOCHODU TOYOTA YARIS hamowania Światło przeciwmgłowe tylne. (żeby je włączyć trzeba mieć włączone przynajmniej światła mijania) pozycyjne. Przy tych światłach świeci się oświetlenie tablicy

Bardziej szczegółowo

Uproszczona instrukcja DAF FA LF55. Widok ogólny

Uproszczona instrukcja DAF FA LF55. Widok ogólny Uproszczona instrukcja obsługi DAF FA LF55 Widok ogólny 1 Widok ogólny Widok ogólny Światła a przednie mijania drogowe Dostęp p do elementów w kontroli Przednia atrapa Otwarcie przedniej atrapy następuje

Bardziej szczegółowo

RENAULT CLIO ŚWIATŁA ZEWNĘTRZNE POJAZDU

RENAULT CLIO ŚWIATŁA ZEWNĘTRZNE POJAZDU RENAULT CLIO ŚWIATŁA ZEWNĘTRZNE POJAZDU Światła przednie Światła tylne Włączone światła pozycyjne przednie Światła pozycyjne są to najmniejsze Ŝarówki barwy białej z przodu pojazdu i 2 szt. barwy czerwonej

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO. MOTOCYKL YAMAHA XJ6N PRZEZNACZENIE EGZAMIN NA PRAWO JAZDY KAT. A

SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO. MOTOCYKL YAMAHA XJ6N PRZEZNACZENIE EGZAMIN NA PRAWO JAZDY KAT. A SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO. MOTOCYKL YAMAHA XJ6N PRZEZNACZENIE EGZAMIN NA PRAWO JAZDY KAT. A DANE EKSPLOATACYJNE: Długość całkowita - 2120 mm; Szerokość - 770 mm; Rozstaw osi - 1440 mm; Wysokość całkowita

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO AUTOBUSU AUTOSAN A10-10T.07.01

SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO AUTOBUSU AUTOSAN A10-10T.07.01 SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO AUTOBUSU AUTOSAN A10-10T.07.01 DANE EKSPLOATACYJNE: Długość całkowita - 10 770 mm Szerokość - 2 500 mm Rozstaw osi - 5 000 mm Ilość miejsc siedzących - 43 Wysokość - 3 080

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO. SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO MAN 12240

SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO. SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO MAN 12240 SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO. SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO MAN 12240 Podstawa Rozp. MI z dnia 27.10.2005r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, załącznik nr

Bardziej szczegółowo

Daflf220 +jg2 Konar. WORD Szczecin 2016

Daflf220 +jg2 Konar. WORD Szczecin 2016 Daflf220 +jg2 Konar WORD Szczecin 2016 Parametry silników parametr DAF LF 220 STAR/MAN TGL.12.240 oznaczenie silnika PX 7.164 D0836 LFL 40 opis silnika wysokoprężny, 6-cyl, rzędowy, stojący, turbo, intercooler,

Bardziej szczegółowo

J A Z D A. Zaciskanie ręczne

J A Z D A. Zaciskanie ręczne HAMULEC POSTOJOWY STEROWANY ELEKTRYCZNIE Hamulec postojowy sterowany elektrycznie jest wyposażony w dwa tryby działania: - Automatyczne zaciskanie/zwalnianie Automatyczne zaciskanie po zatrzymaniu silnika

Bardziej szczegółowo

str. 1 RAPID NH nr 801 / 1 Bezpieczniki maj 2015 Przegląd bezpieczników (tylko samochody z kierownicą po lewej stronie)

str. 1 RAPID NH nr 801 / 1 Bezpieczniki maj 2015 Przegląd bezpieczników (tylko samochody z kierownicą po lewej stronie) RAPID NH nr 801 / 1 Bezpieczniki maj 2015 Przegląd bezpieczników (tylko samochody z kierownicą po lewej stronie) 1 Skrzynka bezpieczników A (bezpieczniki SA) o Lokalizacja str. 3 o Rozmieszczenie bezpieczników

Bardziej szczegółowo

Bezpieczniki i Przekaźniki

Bezpieczniki i Przekaźniki SPIS TREŚCI SKRZYNKA BEZPIECZNIKÓW W KABINIE (1016) 2 MODUŁ ZESPOLONY W KABINIE (UCH) (645) 6 PŁYTKI BEZPIECZNIKÓW I PRZEKAŹNIKI (299-597 - 336-784 - 1047) - SILNIKI K4M - K7J - K7M 10 PŁYTKI BEZPIECZNIKÓW

Bardziej szczegółowo

FIAT PUNTO II Instalacja elektryczna (wersja robocza)

FIAT PUNTO II Instalacja elektryczna (wersja robocza) Zapraszamy na Forum Fiata Punto Spis treści: Wprowadzenie 1. Wiadomości wstępne 1.1. Rozmieszczenie bezpieczników 2. Oświetlenie i sygnalizacja 2.1. Wykaz żarówek Aktualizacja: 2012-09-04 Strona 1 Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Dopuszcza się użycie świateł które otrzymały świadectwo homologacji. Powierzchnia świetlna nie może:

Dopuszcza się użycie świateł które otrzymały świadectwo homologacji. Powierzchnia świetlna nie może: Parametry techniczne świateł cofania Światła cofania jedno lub dwa - są obowiązkowym elementem wyposażenia we wszystkich pojazdach osobowych, ciągnikach rolnych i pojazdach wolnobieżnych wyposażonych we

Bardziej szczegółowo

Parametry Widoczność. SDP3 dla producentów nadwozi

Parametry Widoczność. SDP3 dla producentów nadwozi Wprowadzenie Wprowadzenie Niniejszy dokument opisuje parametry powiązane z widocznością. Zawarto w nim wyłącznie te parametry, które uważane są za przydatne dla producenta nadwozi. Dostępne parametry i

Bardziej szczegółowo

OTWIERANIE OTWIERANIE I URUCHAMIANIE SAMOCHODU ZA POMOCĄ KLUCZA Z PILOTEM ZDALNEGO STEROWANIA

OTWIERANIE OTWIERANIE I URUCHAMIANIE SAMOCHODU ZA POMOCĄ KLUCZA Z PILOTEM ZDALNEGO STEROWANIA 64 I URUCHAMIANIE SAMOCHODU ZA POMOCĄ KLUCZA Z PILOTEM ZDALNEGO STEROWANIA Klucz Klucz umożliwia, poprzez drzwi kierowcy, blokowanie i odblokowanie drzwi, bagażnika i klapki wlewu paliwa, składanie i rozkładanie

Bardziej szczegółowo

https://www.youtube.com/watch?v=94ztql8opac Poznawanie samochodu Typ A Typ A Typ A Typ B OED040045 Typ B OED040046 Typ B OED040800 OBK049045 Sterowanie światłami Przełącznik świateł posiada pozycję

Bardziej szczegółowo

WPROWADZENIE NA ZEWNĄTRZ. Pomoc graficzna i dźwiękowa przy parkowaniu tyłem. Silnik BioFlex 1,6 litra 16V. Wykrywanie niskiego ciśnienia w ogumieniu

WPROWADZENIE NA ZEWNĄTRZ. Pomoc graficzna i dźwiękowa przy parkowaniu tyłem. Silnik BioFlex 1,6 litra 16V. Wykrywanie niskiego ciśnienia w ogumieniu NA ZEWNĄTRZ Silnik BioFlex 1,6 litra 16V Dzięki tej technologii silnik może pracować na benzynie bezołowiowej, na etanolu E85 lub na mieszance tych paliw. 72 Pomoc graficzna i dźwiękowa przy parkowaniu

Bardziej szczegółowo

Tabela nr 4 kryteria wykonania zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym

Tabela nr 4 kryteria wykonania zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym Tabela nr 4 kryteria wykonania zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym Poz. Poz. zadania z tabeli 2 1 2 3 Kryteria 1) sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdów odpowiedzialnych za

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA. 2. Wymagania techniczno eksploatacyjne 18 pojazdów autosegmentu B

SPECYFIKACJA TECHNICZNA OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA. 2. Wymagania techniczno eksploatacyjne 18 pojazdów autosegmentu B Załącznik nr 1 do SIWZ SPECYFIKACJA TECHNICZNA OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA 1. Wymagania ogólne 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa 19 samochodów osobowych przeznaczonych do przeprowadzania egzaminów

Bardziej szczegółowo

O F E R T A. 1. Cena brutto 18 szt. fabrycznie nowych samochodów (segment B) wynosi. zł., w cenę wliczono podatek VAT wg stawki 23% tj.. zł.

O F E R T A. 1. Cena brutto 18 szt. fabrycznie nowych samochodów (segment B) wynosi. zł., w cenę wliczono podatek VAT wg stawki 23% tj.. zł. Załącznik nr. 2... (Nazwa i adres Wykonawcy) data sporządzenia oferty lub konsorcjum w składzie: (lider). (członek)..(członek) O F E R T A Nawiązując do ogłoszenia o przetargu nieograniczonym na Dostawę

Bardziej szczegółowo

81C BEZPIECZNIKI. Skrzynka bezpieczników i przekaźników kabiny: Identyfikacja F G H I J K L M N O 81C-1

81C BEZPIECZNIKI. Skrzynka bezpieczników i przekaźników kabiny: Identyfikacja F G H I J K L M N O 81C-1 Skrzynka bezpieczników i przekaźników kabiny: Identyfikacja Skrzynka ta znajduje się w kabinie, po stronie kierowcy. Skrzynka znajduje się za klapą (2). KIEROWNICA Z LEWEJ STRONY A B 1 Skrzynka znajduje

Bardziej szczegółowo

SEAT - CERTYFIKAT ZAUFANIA PRZEGLĄD AUTA PRZY ZAKUPIE/SPRZEDAŻY TECHNOLOGY TO ENJOY

SEAT - CERTYFIKAT ZAUFANIA PRZEGLĄD AUTA PRZY ZAKUPIE/SPRZEDAŻY TECHNOLOGY TO ENJOY SEAT - CERTYFIKAT ZAUFANIA PRZEGLĄD AUTA PRZY ZAKUPIE/SPRZEDAŻY TECHNOLOGY TO ENJOY LISTA KONTROLNA WYKAZ CZYNNOŚCI SERWISOWYCH Marka Model Silnik Nr VIN Data przeglądu JAZDA TESTOWA Sprawdzono OK Nie

Bardziej szczegółowo

Niniejszy Krótki Przewodnik zawiera skrócony opis wykorzystania wybranych funkcji, w które wyposażona jest Twoja Mazda CX-5.

Niniejszy Krótki Przewodnik zawiera skrócony opis wykorzystania wybranych funkcji, w które wyposażona jest Twoja Mazda CX-5. Krótki Przewodnik Niniejszy Krótki Przewodnik zawiera skrócony opis wykorzystania wybranych funkcji, w które wyposażona jest Twoja Mazda CX-5. Podstawowe wyposażenie związane z bezpieczeństwem Poznaj swoją

Bardziej szczegółowo

Egzamin na prawo jazdy kat. B+E

Egzamin na prawo jazdy kat. B+E Przebieg egzaminu :: AutoMoto Jesteś tutaj: Strona główna > Przebieg egzaminu Egzamin na prawo jazdy kat. B+E Egzamin na prawo jazdy kategorii B+E przeprowadzany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego

Bardziej szczegółowo

ŠkodaRoomster DODATEK DO INSTRUKCJI OBSŁUGI

ŠkodaRoomster DODATEK DO INSTRUKCJI OBSŁUGI PRZEMYŚLANE ROZWIĄZANIA ŠkodaRoomster DODATEK DO INSTRUKCJI OBSŁUGI Zmiany techniczne 05/2010 Wprowadzenie 1 Wprowadzenie Niniejszy dodatek uzupełnia instrukcję obsługi samochodu Roomster, wydanie 03.10

Bardziej szczegółowo

Egzamin na prawo jazdy kat. B+E

Egzamin na prawo jazdy kat. B+E Egzamin na prawo jazdy kat. B+E Egzamin na prawo jazdy kategorii B+E przeprowadzany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) składa się jedynie z części praktycznej. Oceniając wykonywane zadania

Bardziej szczegółowo

Zadania na egzaminie państwowym ( plac manewrowy ):

Zadania na egzaminie państwowym ( plac manewrowy ): PRAWO JAZDY KATEGORII A uprawnia do kierowania motocyklem o dowolnej pojemności skokowej silnika i dowolnej mocy. Minimalny wiek wymagany do kierowania to 24 lata. PRAWO JAZDY KATEGORII A1 uprawnia do

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN TEORETYCZNY - KAT. C, C1

EGZAMIN TEORETYCZNY - KAT. C, C1 OSK- Edyta Mirosław Wojtkowscy ul. Drzymały 4 82-100 Nowy Dwór Gdański 55 247 2002 e-mail. osknowydworgd@interia.pl EGZAMIN TEORETYCZNY - KAT. C, C1 Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. C lub C1 składa

Bardziej szczegółowo

Rowery, motorowery, czterokołowce. Definicje, warunki dopuszczenia do ruchu drogowego

Rowery, motorowery, czterokołowce. Definicje, warunki dopuszczenia do ruchu drogowego Rowery, motorowery, czterokołowce Definicje, warunki dopuszczenia do ruchu drogowego Rower Rower: pojazd o szerokości nie przekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może

Bardziej szczegółowo

LISTA PODZESPOŁÓW 10-1

LISTA PODZESPOŁÓW 10-1 101 ZAPALNICZKA 103 ALTERNATOR 104 WŁĄCZNIK ROZRUCHU 105 ELEKTROMAGNETYCZNY SYGNAŁ OSTRZEGAWCZY GŁÓWNY 107 AKUMULATOR 110 MODUŁ CIŚNIENIA HAMOWANIA SYSTEMU ABS 119 MODUŁ KONTROLI ELEKTRYCZNEJ AUTOMATYCZNEJ

Bardziej szczegółowo

SKODA FABIA I. Prezentacja wyposażenia samochodu marki: Część: 3

SKODA FABIA I. Prezentacja wyposażenia samochodu marki: Część: 3 Prezentacja wyposażenia samochodu marki: SKODA FABIA I Część: 3 Niniejsza prezentacja powstała na podstawie materiałów dostępnych w salonach sprzedaży oraz na stronie internetowej Skoda Auto Poland. Tabele

Bardziej szczegółowo

SKODA FABIA I. Prezentacja wyposażenia samochodu marki: Część: 1

SKODA FABIA I. Prezentacja wyposażenia samochodu marki: Część: 1 Prezentacja wyposażenia samochodu marki: SKODA FABIA I Część: 1 Niniejsza prezentacja powstała na podstawie materiałów dostępnych w salonach sprzedaży oraz na stronie internetowej Skoda Auto Poland. Tabele

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA OBSŁUGA I EKSPLOATACJA SAMOCHODU WYPOSAŻONEGO W SYSTEM SEKWENCYJNEGO WTRYSKU GAZU. Diego G3 / NEVO

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA OBSŁUGA I EKSPLOATACJA SAMOCHODU WYPOSAŻONEGO W SYSTEM SEKWENCYJNEGO WTRYSKU GAZU. Diego G3 / NEVO INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA OBSŁUGA I EKSPLOATACJA SAMOCHODU WYPOSAŻONEGO W SYSTEM SEKWENCYJNEGO WTRYSKU GAZU Diego G3 / NEVO Strona 2 z 7 Spis treści 1. URUCHAMIANIE SILNIKA... 3 2. PANEL STERUJĄCY... 3 2.1

Bardziej szczegółowo

YZ Wskazówka: pola wskazań, które nie są pokazywane lub mają podwójne zastosowanie nie są wymienione w poszczególnych grupach wskazań!

YZ Wskazówka: pola wskazań, które nie są pokazywane lub mają podwójne zastosowanie nie są wymienione w poszczególnych grupach wskazań! Odczyt bloku wartości mierzonych Audi R8 2008> - Ręczna zautomatyzowana skrzynia biegów 086 Mogą być pokazane następujące bloki wartości mierzonych: YZ Wskazówka: pola wskazań, które nie są pokazywane

Bardziej szczegółowo

FordFiesta Skrócony przewodnik. Feel the difference

FordFiesta Skrócony przewodnik. Feel the difference FordFiesta Skrócony przewodnik Feel the difference Informacje zawarte w niniejszej publikacji były prawidłowe w chwili przekazywania jej do druku. Ze względu na potrzebę ciągłego rozwoju, zastrzegamy sobie

Bardziej szczegółowo

Przegląd auta przed zakupem - Lista kontrolna

Przegląd auta przed zakupem - Lista kontrolna MSS Adrian Wasyk ul. Znanieckiego 8/15 03-980 Warszawa Tel.510905900 NIP: 9521962479 MOBILNY SERWIS SAMOCHODOWY 24h Przegląd auta przed zakupem - Lista kontrolna Samochód marki:. Model: Typ:..... Nr rejestracyjny:

Bardziej szczegółowo

Feel the difference. FordKa

Feel the difference. FordKa COP Quick start KA PL_Layout 1 22/05/14 09:02 Pagina 1 PL Informacje zawarte w niniejszej publikacji by y prawid owe w chwili przekazywania jej do druku. Ze wzgl du na potrzeb ciàg ego rozwoju, zastrzegamy

Bardziej szczegółowo

LISTA PODZESPOŁÓW 10-1

LISTA PODZESPOŁÓW 10-1 101 ZAPALNICZKA 103 ALTERNATOR 105 ELEKTROMAGNETYCZNY SYGNAŁ OSTRZEGAWCZY GŁÓWNY 107 AKUMULATOR 118 MODUŁ KONTROLI ELEKTRYCZNEJ SYSTEMU ABS 119 MODUŁ KONTROLI ELEKTRYCZNEJ AUTOMATYCZNEJ SKRZYNI BIEGÓW

Bardziej szczegółowo

Silnik AFB AKN. Jałowy bieg (ciepły silnik, temperatura płynu chłodzącego nie niższa niż 80 C. Numer 0 (dziesiętne wartości wskazań)

Silnik AFB AKN. Jałowy bieg (ciepły silnik, temperatura płynu chłodzącego nie niższa niż 80 C. Numer 0 (dziesiętne wartości wskazań) Silnik Jałowy bieg (ciepły silnik, temperatura płynu chłodzącego nie niższa niż 80 C. Numer 0 (dziesiętne wartości wskazań) Numer bloku Opis Wartość wymagana Odpowiada wartości 1. Obroty silnika. 30 do

Bardziej szczegółowo

Opcjonalne sygnały wyjściowe (UF 356) Opcjonalne sygnały wyjściowe. Sygnał o odwróconej biegunowości

Opcjonalne sygnały wyjściowe (UF 356) Opcjonalne sygnały wyjściowe. Sygnał o odwróconej biegunowości Opcjonalne sygnały wyjściowe Opcjonalne sygnały wyjściowe W tej publikacji opisano opcjonalne sygnały wyjściowe dla styków 8-12 złącza C493 (przeznaczonego dla dodatkowych funkcji). Sygnały te można włączać

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA OFEROWANEGO POJAZDU. Minimalne parametry wymagane przez Zamawiającego

SPECYFIKACJA TECHNICZNA OFEROWANEGO POJAZDU. Minimalne parametry wymagane przez Zamawiającego Załącznik nr 4 SPECYFIKACJA TECHNICZNA OFEROWANEGO POJAZDU Lp. 1 Minimalne parametry wymagane przez Zamawiającego Rok produkcji 2012 lub 2013, fabrycznie nowy, wolny od wad konstrukcyjnych, materiałowych

Bardziej szczegółowo

Lista kategorii zdjęć

Lista kategorii zdjęć Lista kategorii zdjęć Z zewnątrz - przód widok z przodu Centralne miejsce (ok. 80% szerokości): Przód i ewentualnie fragment boku auta z dalszej perspektywy. przód - reflektory wyłączone Centralne miejsce

Bardziej szczegółowo

Bezpieczniki i przekaźniki

Bezpieczniki i przekaźniki SPIS TREŚCI SKRZYNKA BEZPIECZNIKÓW W KABINIE (1016) 2 MODUŁY 1 I 2 GNIAZDA BEZPIECZNIKÓW (1792-1793) 6 PRZEKAŹNIKI W SKRZYNCE W KABINIE (602-805 2375) 8 PRZEKAŹNIKA ZASILANIA PO ZAPŁONIE (853) 10 MODUŁ

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. KLIMATYZATOR ResfriAgro

Instrukcja obsługi. KLIMATYZATOR ResfriAgro Instrukcja obsługi KLIMATYZATOR ResfriAgro Spis treści : Funkcje mikroprocesora Funkcje programu Ważne informacje Części zamienne Dane techniczne Opis funkcji mikroprocesora 1) Czujnik sygnału pilota (opcja)

Bardziej szczegółowo

PREZENTACJA : REGULACJA PRĘDKOŚCI POJAZDU

PREZENTACJA : REGULACJA PRĘDKOŚCI POJAZDU PREZENTACJA : REGULACJA PRĘDKOŚCI POJAZDU 1. Układ regulacji prędkości pojazdu umożliwia kierowcy utrzymanie prędkości pojazdu równej zaprogramowanej wartości zadanej bez używania pedału przyspieszenia.

Bardziej szczegółowo

WARUNKI SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE ŚWIATEŁ ZEWNĘTRZNYCH POJAZDU SAMOCHODOWEGO I PRZYCZEPY

WARUNKI SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE ŚWIATEŁ ZEWNĘTRZNYCH POJAZDU SAMOCHODOWEGO I PRZYCZEPY Załącznik nr 6 WARUNKI SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE ŚWIATEŁ ZEWNĘTRZNYCH POJAZDU SAMOCHODOWEGO I PRZYCZEPY 1. 1. Zespół dwóch niezależnych lub zgrupowanych świateł, takich samych lub różnych, lecz o jednakowym

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 6 - TABELA. Światła zamontowane na pojeździe powinny odpowiadać warunkom podanym w poniższej tabeli:

Załącznik nr 6 - TABELA. Światła zamontowane na pojeździe powinny odpowiadać warunkom podanym w poniższej tabeli: Stan prawny 0.02.203 r. Załącznik nr 6 TABELA Światła zamontowane na pojeździe powinny odpowiadać warunkom podanym w poniższej tabeli: Liczba Rozmieszczenie na pojeździe [mm] Sygnał kontrolny Lp. Rodzaj

Bardziej szczegółowo

Audi A8 od 2003 > Automatyczna skrzynia biegów 09L od modelu roku 2003

Audi A8 od 2003 > Automatyczna skrzynia biegów 09L od modelu roku 2003 Odczytywanie bloku wartości mierzonych Audi A8 od 2003 > Automatyczna skrzynia biegów 09L od modelu roku 2003 Mogą być wskazywane następujące bloki wartości mierzonych: Grupa wskazań 001: Pole wskazań

Bardziej szczegółowo

Odczyt bloku wartości mierzonych. Audi Q > Automatyczna skrzynia biegów 0AT od modelu roku 2005

Odczyt bloku wartości mierzonych. Audi Q > Automatyczna skrzynia biegów 0AT od modelu roku 2005 Odczyt bloku wartości mierzonych Audi Q7 2007 > Automatyczna skrzynia biegów 0AT od modelu roku 2005 Mogą być pokazane następujące bloki wartości mierzonych: Grupa wskazań 001: Pole wskazań 1: liczba obrotów

Bardziej szczegółowo

Budowa i zasada działania motoroweru

Budowa i zasada działania motoroweru Budowa i zasada działania motoroweru Motorower jednośladowy lub dwuśladowy pojazd, posiadający dwa, trzy lub cztery koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 cm³ lub silnik elektryczny

Bardziej szczegółowo

PROTOKÓŁ KONTROLI JAKOŚCI PEWNE AUTO

PROTOKÓŁ KONTROLI JAKOŚCI PEWNE AUTO PROTOKÓŁ KONTROLI JAKOŚCI PEWNE AUTO PROTOKÓŁ KONTROLI JAKOŚCI PEWNE AUTO Nazwa dealera: Numer dealera: Marka:....Model:... VIN:..Nr rejestracyjny:.. Data pierwszej rejestracji: Przebieg w km:.... Data

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi samochodów. część I. Honda Motor Europe Ltd

Instrukcja obsługi samochodów. część I. Honda Motor Europe Ltd Instrukcja obsługi samochodów Standardy kierowcy część I Honda Motor Europe Ltd 1 Ubrania robocze wymagania Bez metalowych sprzączek Metalowe ochrony palców - wewnatrz 2 Honda Genba odzież - kamizelka

Bardziej szczegółowo

ZAMEK CENTRALNY (BLOKADA DRZWI)

ZAMEK CENTRALNY (BLOKADA DRZWI) Page 1 of 5 ZAMEK CENTRALNY (BLOKADA DRZWI) 147 Page 2 of 5 ZAMEK CENTRALNY (BLOKADA DRZWI) - O Równoczesne uruchomienie zamków drzwi następuje w wyniku zadziałania: kluczykiem; przełączników (przycisków)

Bardziej szczegółowo

TESTER GNIAZD I WTYKÓW

TESTER GNIAZD I WTYKÓW TESTER GNIAZD I WTYKÓW PRZENOŚNY TESTER DO KONTROLI ZŁĄCZA ELEKTRYCZNEGO POJAZD PRZYCZEPA 12V MODEL PTGW - 4 INSTRUKCJA OBSŁUGI TEST-POL Zakład Mechaniki Precyzyjnej, Elektromechaniki i Automatyki 30-149

Bardziej szczegółowo

Reflektory: sprawdzanie ustawienia, ewentualna regulacja

Reflektory: sprawdzanie ustawienia, ewentualna regulacja Strona 1 z 6 Reflektory: sprawdzanie ustawienia, ewentualna regulacja Poniższy opis sprawdzania i regulacji obowiązuje zasadniczo dla wszystkich krajów. Należy jednak przestrzegać wytycznych lub przepisów

Bardziej szczegółowo

Ogólny spis treści. Szczegółowy spis treści

Ogólny spis treści. Szczegółowy spis treści 1 Ogólny spis treści Nr Rozdział Opis zawartości rozdziału Strona 1. Jednostka akumulator; rozrusznik; alternator; wstępne podgrzewanie silnika; zapłon; napędowa obrotomierz; wtryski; licznik; chłodzenie;

Bardziej szczegółowo

Parametry techniczne pojazdu wymagane przez Zamawiającego (1) Z wyposażeniem

Parametry techniczne pojazdu wymagane przez Zamawiającego (1) Z wyposażeniem Załącznik nr 3 do zaproszenia Specyfikacja techniczna samochodu 9 osobowego przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych z możliwością przewożenia 1 osoby na wózku inwalidzkim Parametry techniczne

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 2 do SIWZ SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Przedmiotem zamówienia jest najem długoterminowy fabrycznie nowych samochodów osobowych wyprodukowanych w roku 2017 na potrzeby Urzędu Marszałkowskiego

Bardziej szczegółowo

Katalog części do autobusów Solaris

Katalog części do autobusów Solaris 85-350 Bydgoszcz, ul. Nakielska 211a tel.: +48 52 379 80 01, fax: +48 52 379 82 58 e-mail: autobusy@motobus.pl Katalog części do autobusów Solaris 2014/2015 2014/2015 www.motobus.pl 1 Alternatory 0104200001

Bardziej szczegółowo

OPEL Vivaro Instrukcja obsługi

OPEL Vivaro Instrukcja obsługi OPEL Vivaro Instrukcja obsługi Spis treści Wprowadzenie... 2 W skrócie... 6 Kluczyki, drzwi i szyby... 22 Fotele, elementy bezpieczeństwa... 47 Schowki... 73 Wskaźniki i przyrządy... 81 Oświetlenie...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Twin1 ISR

Instrukcja obsługi Twin1 ISR Instrukcja obsługi Twin1 ISR Strona 6 Włączanie i wyłączanie urządzenia: Aby uruchomić urządzenie, należy je podłączyć do aparatu przy pomocy kabla dołączonego do zestawu. Następnie naciskamy dowolny klawisz.

Bardziej szczegółowo

FordTourneoConnect FordTransitConnect Skrócony przewodnik. Feel the difference

FordTourneoConnect FordTransitConnect Skrócony przewodnik. Feel the difference FordTourneoConnect FordTransitConnect Skrócony przewodnik Feel the difference Informacje zawarte w niniejszej publikacji były prawidłowe w chwili przekazywania jej do druku. Ze względu na potrzebę ciągłego

Bardziej szczegółowo

OPEL Vivaro Instrukcja obsługi

OPEL Vivaro Instrukcja obsługi OPEL Vivaro Instrukcja obsługi Spis treści Wprowadzenie... 2 W skrócie... 6 Kluczyki, drzwi i szyby... 22 Fotele, elementy bezpieczeństwa... 45 Schowki... 71 Wskaźniki i przyrządy... 78 Oświetlenie...

Bardziej szczegółowo

SPOSÓB POMIARU EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ GAZOWYCH ORAZ ZADYMIENIA SPALIN PODCZAS PRZEPROWADZANIA BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU

SPOSÓB POMIARU EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ GAZOWYCH ORAZ ZADYMIENIA SPALIN PODCZAS PRZEPROWADZANIA BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU ZAŁĄCZNIK Nr 4 SPOSÓB POMIARU EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ GAZOWYCH ORAZ ZADYMIENIA SPALIN PODCZAS PRZEPROWADZANIA BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU I. Pomiar emisji zanieczyszczeń gazowych spalin pojazdów z silnikiem

Bardziej szczegółowo

dotyczy: części zamiennych i akcesoriów do pojazdów marki MERCEDES, VOLKSWAGEN, FIAT, IVECO, DAEWOO i LUBLIN oraz ogumienia i olejów silnikowych.

dotyczy: części zamiennych i akcesoriów do pojazdów marki MERCEDES, VOLKSWAGEN, FIAT, IVECO, DAEWOO i LUBLIN oraz ogumienia i olejów silnikowych. Toruń, dnia 10.04.2014 r. W.Sz.Z: TZ 280 48/14 W/g listy adresowej dotyczy: części zamiennych i akcesoriów do pojazdów marki MERCEDES, VOLKSWAGEN, FIAT, IVECO, DAEWOO i LUBLIN oraz ogumienia i olejów silnikowych.

Bardziej szczegółowo

PARAMETRY TECHNICZNE POJAZDU

PARAMETRY TECHNICZNE POJAZDU ZAŁĄCZNIK NR 1A DO FORMULARZA OFERTY INGK.Dr.7031.2.2017 PARAMETRY TECHNICZNE POJAZDU Lp Parametry wymagane przez Zamawiającego (minimalne) Spełnienie kryterium 1 Przeznaczenie, rok produkcji, przebieg

Bardziej szczegółowo

OPRÓśNIANIE, NAPEŁNIANIE I ODPOWIETRZANIE UKŁADU HAMULCOWEGO

OPRÓśNIANIE, NAPEŁNIANIE I ODPOWIETRZANIE UKŁADU HAMULCOWEGO Przyrządy [1] Przyrząd do odpowietrzania typu (lub podobny) : LURO OpróŜnianie WAśNE: Przed wszelkimi operacjami podnoszenia pojazdu naleŝy zablokować zawieszenie pneumatyczne (na podnośniku pomostowym

Bardziej szczegółowo

PARAMETRY TECHNICZNE SAMOCHODU OSOBOWEGO, OCHRONNEGO POWYŻEJ 5 MIEJSC. Oferta Wykonawcy - oferowane parametry 1 2 3 4 5

PARAMETRY TECHNICZNE SAMOCHODU OSOBOWEGO, OCHRONNEGO POWYŻEJ 5 MIEJSC. Oferta Wykonawcy - oferowane parametry 1 2 3 4 5 /pieczęć / PARAMETRY TECHNICZNE SAMOCHODU OSOBOWEGO, OCHRONNEGO POWYŻEJ 5 MIEJSC Lp. Wyszczególnienie Opis DANE TECHNICZNE 1. Silnik wysokoprężny spełniający normę emisji spalin min. EURO 5 2. Maksymalna

Bardziej szczegółowo

Wykonawca opinii : mgr inż. Bartłomiej Kosma

Wykonawca opinii : mgr inż. Bartłomiej Kosma Opinia numer: z dnia: 2016/06/01 Wykonawca opinii : mgr inż. Bartłomiej Kosma Zleceniodawca: FCA Leasing Polska Sp. z o.o. ul. Wyscigowa 6, 02-681 Warszawa Właściciel: FCA Leasing Polska Sp. z o.o. ul.

Bardziej szczegółowo

intelligent www.intelle.pl Moduł wielofunkcyjny INTELLE do samochodu VW T5 TD, TDI energy

intelligent www.intelle.pl Moduł wielofunkcyjny INTELLE do samochodu VW T5 TD, TDI energy intelligent energy oduł wielofunkcyjny INTELLE do samochodu VW T5 TD, TDI www.intelle.pl oduł wielofunkcyjny INTELLE - obsługa ładowania za alternatora 2 akumulatorów: startowego oraz dodatkowego serwisowego

Bardziej szczegółowo

2 Wprowadzenie. Wprowadzenie

2 Wprowadzenie. Wprowadzenie Instrukcja obsługi Spis treści Wprowadzenie... 2 W skrócie... 6 Kluczyki, drzwi i szyby... 21 Fotele, elementy bezpieczeństwa... 48 Schowki... 74 Wskaźniki i przyrządy... 84 Oświetlenie... 125 Ogrzewanie,

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 7 września 2012 r. Poz. 997 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia 3 sierpnia 2012 r.

Warszawa, dnia 7 września 2012 r. Poz. 997 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia 3 sierpnia 2012 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 7 września 12 r. Poz. 997 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia 3 sierpnia 12 r. zmieniające rozporządzenie

Bardziej szczegółowo

Auto-Szkoła Janusz Tokarski

Auto-Szkoła Janusz Tokarski Egzamin praktyczny ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU Egzamin praktyczny składa się z dwóch części: zadań realizowanych na placu manewrowym i jazdy w mieście.warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego

Bardziej szczegółowo

Przebieg, zadania, kryteria oceny tych zadań oraz warunki uzyskania wyniku części praktycznej egzaminu państwowego na kat. B prawa jazdy.

Przebieg, zadania, kryteria oceny tych zadań oraz warunki uzyskania wyniku części praktycznej egzaminu państwowego na kat. B prawa jazdy. Przebieg, zadania, kryteria oceny tych zadań oraz warunki uzyskania wyniku części praktycznej egzaminu państwowego na kat. B prawa jazdy. Część praktyczna egzaminu państwowego polega na: 1. wykonaniu na

Bardziej szczegółowo

OPEL VIVARO Instrukcja obsługi

OPEL VIVARO Instrukcja obsługi OPEL VIVARO Instrukcja obsługi Spis treści Wprowadzenie... 2 W skrócie... 6 Kluczyki, drzwi i szyby... 22 Fotele, elementy bezpieczeństwa... 47 Schowki... 74 Wskaźniki i przyrządy... 82 Oświetlenie...

Bardziej szczegółowo

2014 Instrukcja obsługi Chevrolet Captiva M

2014 Instrukcja obsługi Chevrolet Captiva M Instrukcja obsługi Chevrolet Captiva - 2014 - Black plate (1,1) 2014 Instrukcja obsługi Chevrolet Captiva M W skrócie..................... 1-1 Informacje dotyczące pierwszej jazdy.........................

Bardziej szczegółowo

00: Informacje o produkcie dla służb ratowniczych. pl-pl. Samochód ciężarowy Serie P, G, R i S. Wydanie 1. Scania CV AB 2016, Sweden

00: Informacje o produkcie dla służb ratowniczych. pl-pl. Samochód ciężarowy Serie P, G, R i S. Wydanie 1. Scania CV AB 2016, Sweden 00:01-08 Wydanie 1 pl-pl Informacje o produkcie dla służb ratowniczych Samochód ciężarowy Serie P, G, R i S Scania CV AB 2016, Sweden Zanim przeczytasz... 3 Płyny w pojeździe... 4 Układ elektryczny...

Bardziej szczegółowo

Kompletna wymiana pokrycia tablicy rozdzielczej C461100. file://c:\program Files\cosids\DATA\TMP\01001754.rtf.html. Wym.

Kompletna wymiana pokrycia tablicy rozdzielczej C461100. file://c:\program Files\cosids\DATA\TMP\01001754.rtf.html. Wym. Strona 1 z 24 Kompletna wymiana pokrycia tablicy rozdzielczej C461100 Wym., zdemontowanie 1. Odłączyć akumulator. 2. Wymontować konsolę środkową 3. Wymontować przednią popielniczkę Wyjąć wkład popielniczki

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Obsługi EVIDIS Instrukcja Obsługi EVIDIS

Instrukcja Obsługi EVIDIS Instrukcja Obsługi EVIDIS Instrukcja Obsługi EVIDIS Instrukcja Obsługi EVIDIS Zestaw zawiera Informacje ogólne: Urządzenie EVIDIS do dezynfekcji parownika, wnętrza pojazdu i instalacji wentylacyjnej. Rozpylony za pomocą ultradźwięków

Bardziej szczegółowo

Bezpieczniki i Przekaźniki

Bezpieczniki i Przekaźniki SPIS TREŚCI SKRZYNKA BEZPIECZNIKÓW I PRZEKAŹNIKÓW W KABINIE (260) 2 SKRZYNKA BEZPIECZNIKÓW I PRZEKAŹNIKÓW W KABINIE (260) 3 SKRZYNKA BEZPIECZNIKÓW I PRZEKAŹNIKÓW W KABINIE (260) 4 SKRZYNKA BEZPIECZNIKÓW

Bardziej szczegółowo

Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta. PL-Kraków: Samochody osobowe 2011/S 111-182085

Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta. PL-Kraków: Samochody osobowe 2011/S 111-182085 1/7 Niniejsze ogłoszenie w witrynie TED: http://ted.europa.eu/udl?uri=ted:notice:182085-2011:text:pl:html PL-Kraków: Samochody osobowe 2011/S 111-182085 Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

Bardziej szczegółowo

MX 1 instrukcja montaŝu

MX 1 instrukcja montaŝu AUTOMATYCZNY WŁĄCZNIK ŚWIATEŁ MX 1 instrukcja montaŝu Spis treści: - instrukcja podłączenia: strony 2-4 - schemat podłączenia: strona 5-6 - sprawdzenie funkcji włącznika: strona 7 Informacje i serwis:

Bardziej szczegółowo

Audi A > - automatyczna skrzynia biegów 09L Audi A4 Cabriolet 2003> - automatyczna skrzynia biegów 09L

Audi A > - automatyczna skrzynia biegów 09L Audi A4 Cabriolet 2003> - automatyczna skrzynia biegów 09L Odczyt bloku wartości mierzonych Audi A4 2001 > - automatyczna skrzynia biegów 09L Audi A4 Cabriolet 2003> - automatyczna skrzynia biegów 09L Mogą być wskazywane następujące bloki wartości mierzonych:

Bardziej szczegółowo

OPEL INSIGNIA. Instrukcja obsługi

OPEL INSIGNIA. Instrukcja obsługi OPEL INSIGNIA Instrukcja obsługi Spis treści Wprowadzenie... 2 W skrócie... 6 Kluczyki, drzwi i szyby... 21 Fotele, elementy bezpieczeństwa... 46 Schowki... 68 Wskaźniki i przyrządy... 82 Oświetlenie...

Bardziej szczegółowo

OPEL Insignia Instrukcja obsługi

OPEL Insignia Instrukcja obsługi OPEL Insignia Instrukcja obsługi Spis treści Wprowadzenie... 2 W skrócie... 6 Kluczyki, drzwi i szyby... 21 Fotele, elementy bezpieczeństwa... 49 Schowki... 75 Wskaźniki i przyrządy... 91 Oświetlenie...

Bardziej szczegółowo

OPEL INSIGNIA Instrukcja obsługi

OPEL INSIGNIA Instrukcja obsługi OPEL INSIGNIA Instrukcja obsługi Spis treści Wprowadzenie... 2 W skrócie... 6 Kluczyki, drzwi i szyby... 21 Fotele, elementy bezpieczeństwa... 50 Schowki... 76 Wskaźniki i przyrządy... 92 Oświetlenie...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Diagnostyka

Instrukcja obsługi Diagnostyka Instrukcja obsługi Diagnostyka Dziękujemy za nabycie artykułu i zaufaniu do naszego asortymentu produktów. Compact 3.0 N&D jest urządzeniem klimatyzacyjnym niezależnym od wyłączonego lub włączonego silnika,

Bardziej szczegółowo

Informacje dla kierowcy/użytkownika instalacji gazowej opartej na systemie elektronicznym LS Next

Informacje dla kierowcy/użytkownika instalacji gazowej opartej na systemie elektronicznym LS Next Informacje dla kierowcy/użytkownika instalacji gazowej opartej na systemie elektronicznym LS Next System sekwencyjnego wtrysku gazu LS Next zapewnia pracę silnika na zasilaniu gazowym o porównywalnych

Bardziej szczegółowo

Do Czytelnika 10. WIADOMOŚCI WSTĘPNE 11 Opis modeli 11 Identyfikacja samochodu i silnika 12 Podstawowe dane silników 13

Do Czytelnika 10. WIADOMOŚCI WSTĘPNE 11 Opis modeli 11 Identyfikacja samochodu i silnika 12 Podstawowe dane silników 13 Do Czytelnika 10 WIADOMOŚCI WSTĘPNE 11 Opis modeli 11 Identyfikacja samochodu i silnika 12 Podstawowe dane silników 13 OBSŁUGA SAMOCHODU 16 Zasady obsługi 16 Zmienne okresy między przeglądami 16 Stałe

Bardziej szczegółowo

Egzamin na prawo jazdy kat. D

Egzamin na prawo jazdy kat. D Przebieg egzaminu :: AutoMoto Jesteś tutaj: Strona główna > Przebieg egzaminu EGZAMIN TEORETYCZNY - KAT. D Egzamin na prawo jazdy kat. D Wszystkie informacje na temat przebiegu teoretycznej części egzaminu,

Bardziej szczegółowo

2007 Skrócona instrukcja obsługi

2007 Skrócona instrukcja obsługi 2007 Skrócona instrukcja obsługi MIEJSCE KIEROWCY K I L M D E J C F G H N P A Q B Regulowana kolumna kierownicy Przesunąć dźwignię blokady w dół, ustawić kierownicę. Zablokować kierownicę podnosząc dźwignię.

Bardziej szczegółowo

OPEL ZAFIRA TOURER Instrukcja obsługi

OPEL ZAFIRA TOURER Instrukcja obsługi OPEL ZAFIRA TOURER Instrukcja obsługi Spis treści Wprowadzenie... 2 W skrócie... 6 Kluczyki, drzwi i szyby... 21 Fotele, elementy bezpieczeństwa... 39 Schowki... 73 Wskaźniki i przyrządy... 105 Oświetlenie...

Bardziej szczegółowo

PROGRAM CERTYFIKACJI PMGMOTO+

PROGRAM CERTYFIKACJI PMGMOTO+ PROGRAM CERTYFIKACJI PMGMOTO+ Lata doświadczeń pomogły nam wypracować autorski program kontroli jakości PMGMOTO+, którym objęte są tylko wybrane, specjalnie wyselekcjonowane i promowane przez nas egzemplarze.

Bardziej szczegółowo

OPEL INSIGNIA Instrukcja obsługi

OPEL INSIGNIA Instrukcja obsługi OPEL INSIGNIA Instrukcja obsługi Spis treści Wprowadzenie... 2 W skrócie... 6 Kluczyki, drzwi i szyby... 22 Fotele, elementy bezpieczeństwa... 51 Schowki... 77 Wskaźniki i przyrządy... 93 Oświetlenie...

Bardziej szczegółowo

KOLEJNOŚĆ WYKONYWANIA ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH NA PLACU MANEWROWYM ORAZ KRYTERIA OCENY WYKONANIA TYCH ZADAŃ - kategoria B1,B

KOLEJNOŚĆ WYKONYWANIA ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH NA PLACU MANEWROWYM ORAZ KRYTERIA OCENY WYKONANIA TYCH ZADAŃ - kategoria B1,B EGZAMIN PRAKTYCZNY kategoria B1,B ZADANIA EGZAMINACYJNE WYKONYWANE NA PLACU MANEWROWYM Kolejność wykonywania zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym - kategoria B1,B Poz. Zadania egzaminacyjne 1 Przygotowanie

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO. Fig 1.

BEZPIECZEŃSTWO. Fig 1. BEZPIECZEŃSTWO 1. Sprawdź motocykl przed jazdą by uniknąć wypadków i uszkodzenia pojazdu 2. Musisz posiadać stosowne uprawnienia do prowadzenia wydane przez władze 3. By uniknąć zranienia zwracaj uwagę

Bardziej szczegółowo

PORADNIK JAK ZDAĆ EGZAMIN

PORADNIK JAK ZDAĆ EGZAMIN PORADNIK JAK ZDAĆ EGZAMIN NA KATEGORIĘ B PRAWA JAZDY Czynności kontrolno obsługowe na przykładzie pojazdu egzaminacyjnego w WORD Tarnobrzeg: TOYOTA Yaris 1,33 Dual VVTi Nisko, 2013/2014 r. Autorzy: Roman

Bardziej szczegółowo

1. Samochód fabrycznie nowy, wyprodukowany w 2017 r.; 2. Silnik z zapłonem iskrowym zasilany benzyną bezołowiową o pojemności nie mniejszej niż 1500

1. Samochód fabrycznie nowy, wyprodukowany w 2017 r.; 2. Silnik z zapłonem iskrowym zasilany benzyną bezołowiową o pojemności nie mniejszej niż 1500 załącznik nr 1 do umowy PARAMETRY TECHNICZNE I WYPOSAŻENIE POJAZDÓW Pojazd spełnia wymagania techniczne określone przez obowiązujące w Polsce przepisy dla pojazdów poruszających się po drogach publicznych,

Bardziej szczegółowo