Serwer VPN. Strona 1 z 14. Teraz możemy rozpocząć konfigurację naszego serwera VPN:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Serwer VPN. Strona 1 z 14. Teraz możemy rozpocząć konfigurację naszego serwera VPN:"

Transkrypt

1 Strona 1 z 14 Serwer VPN Teraz możemy rozpocząć konfigurację naszego serwera VPN: 1.W tym celu przechodzimy do Administrative Tools i uruchamiamy przystawkę Routing and Remote Access. 2.Na ekranie powitalnym kreatora klikamy Next i przechodzimy do konfiguracji. 3.Naszym celem jest bezpieczne podłączenie zdalnych użytkowników do firmowej sieci, dlatego wybieramy opcję pierwszą, Remote Access (dial-up or VPN). 4.Założyliśmy, że nasi użytkownicy dysponują szerokopasmowym dostępem do Internetu i nie będą się wdzwaniać bezpośrednio do serwera VPN, dlatego w następnym oknie zaznaczamy jedynie pierwszą opcję: VPN. 5.Następnie wybieramy kartę sieciową łączącą serwer z Internetem. W naszym przypadku będzie to karta z adresem IP Mamy jeszcze możliwość podniesienia zabezpieczeń serwera, zezwalając na automatyczne utworzenie statycznych filtrów, dzięki którym na wybranej przez nas karcie dopuszczony będzie jedynie ruch związany z rolą, jaką pełnić ma nasz serwer. Zdecydowanie chcemy uaktywnić tę ochronę. Upewniamy się więc, że opcja Enable security on the selected interface by setting up static packet filters jest zaznaczona i klikamy Next (Rys. 6). Rys. 6. Opcja Enable security on the selected interface by setting up static packet filters. 7.W następnym kroku określamy sposób przydzielania adresów IP łączącym się z naszym serwerem komputerom. Jeżeli posiadamy w sieci serwer DHCP, to możemy z niego skorzystać. Drugim rozwiązaniem jest ręczne określenie puli adresowej. Na tę opcję możemy się oczywiście zdecydować niezależnie od tego, czy w naszym środowisku jest aktywny DHCP. W przypadku gdy własnoręcznie przydzielimy zakres będący jednak częścią aktywnego scope serwera DHCP, to powinniśmy na nim wybraną przez nas pulę dodać do wyjątków (exclusion range). My wydzielimy ręcznie kilka adresów IP na potrzeby naszego VPN (Rys. 7) i przejdziemy do następnego okna kreatora. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się przydzielić zakres adresów z

2 Strona 2 z 14 innej podsieci niż nasza wewnętrzna, to musimy odpowiednio skonfigurować routing w naszej sieci. Rys. 7. Ręczne wydzielanie adresów IP. 8.Nadszedł czas, aby skorzystać ze skonfigurowanego wcześniej serwera IAS, do którego nasz serwer VPN będzie przekierowywał dane uwierzytelniające wprowadzane przez użytkowników. Zaznaczamy więc opcję Yes, set up this server to work with a RADIUS server i klikamy Next. 9.Podajemy adres IP serwera RADIUS, którym w naszym przykładzie jest adres kontrolera domeny i wpisujemy shared secret, oczywiście taki sam, jaki wybraliśmy podczas konfiguracji klienta RADIUS na serwerze IAS. 10.Klikamy Next, a następnie Finish w oknie kończącym konfigurację RRAS-a. Wyłączymy jeszcze obsługę słabszych metod uwierzytelniania na naszym serwerze. Zrobimy to na zakładce Security we właściwościach naszego serwera, w przystawce Routing and Remote Access. Pomimo że uwierzytelnianie będzie już odbywało się w bezpiecznym kanale IPsec (w przeciwieństwie do PPTP), to i tak na ogół nie ma powodów, aby zostawić możliwość korzystania z takich metod, jak np. PAP i CHAP. Klikamy przycisk Authentication Methods... i odznaczamy Microsoft encrypted authentication (MS-CHAP). MS-CHAPv2 jest wspierany nawet w Windows 95/98 (po doinstalowniu klienta VPN), więc nie powinno być problemów z kompatybilnością metod uwierzytelniania (Tabela 1). Dodatkowo nie zaszkodzi na karcie akceptującej połączenia VPN, wyłączyć komponenty Client for Microsoft Networks i File and Printer Sharing for Microsoft Networks. Tabela 1. Informacje dotyczące obsługi protokołów uwierzytelniania przez klientów wirtualnej sieci prywatnej firmy Microsoft Klient wirtualnej sieci prywatnej Systemy z rodziny Windows Server 2003, Windows Obsługiwane protokoły uwierzytelniania dostępu zdalnego Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol (MS-CHAP), Challenge Handshake Authentication Protocol (CHAP), Shiva Password Authentication Protocol (SPAP), Password Nieobsługiwane protokoły uwierzytelniania dostępu zdalnego

3 Strona 3 z 14 XP i Windows 2000 System Windows NT w wersji 4.0 Authentication Protocol (PAP), MS-CHAP w wersji 2 (MS-CHAP v2) i Extensible Authentication Protocol (EAP) MS-CHAP, CHAP, SPAP, PAP i MS-CHAP v2 (z dodatkiem Service Pack 4 lub nowszym) Windows 98 MS-CHAP, CHAP, SPAP, PAP i MS-CHAP v2 (z dodatkiem Service Pack 1 lub nowszym) Windows 95 MS-CHAP, CHAP, SPAP, PAP i MS-CHAP v2 (z uaktualnieniem Dial-Up Networking 1.4) EAP EAP EAP Na tym etapie jest już możliwe połączenie VPN do serwera, ale z wykorzystaniem PPTP. Nie to jest naturalnie naszym głównym celem, chociaż może być bardzo przydatne podczas importu certyfikatów na komputerach spoza naszej sieci. Istnieje również możliwość przetestowania połączeń L2TP/IPSec, tyle że z użyciem preshared key do zabezpieczenia połączenia. Rozwiązanie takie jest do zaakceptowania w celach testowych. Na przykład w przypadku problemów z połączeniem przy użyciu certyfikatów, możemy w ten sposób szybko potwierdzić, że ewentualny problem nie leży w obszarze topologii sieciowej, bądź też konfiguracji firewalla. Aby połączenia L2TP/IPSec z użyciem współdzielonego klucza były możliwe, musimy w dwóch miejscach delikatnie dopasować konfigurację. Pierwszym będzie serwer VPN. Uruchamiamy przystawkę Routing and Remote Access, otwieramy właściwości naszego serwera VPN klikając na niego prawym klawiszem myszy i wybierając Properties, a następnie przechodzimy na zakładkę Security. Na niej zaznaczamy opcję Allow custom IPSec policy for L2TP connection i wpisujemy preshared key. Drugim miejscem wymagającym modyfikacji, jest również zakładka Security, ale we właściwościach połączenia VPN na kliencie. Sposób utworzenia takiego połączenia opisałem nieco niżej, w części Konfiguracja Klienta. Znajdziemy tam przycisk IPSec Settings..., po którego kliknięciu, będziemy mogli zaznaczyć opcję Use pre-shared key for authentication i podać klucz. Powinien on być naturalnie identyczny z kluczem, który wpisaliśmy podczas konfiguracji Allow custom IPSec policy for L2TP connection na serwerze VPN. Jeszcze raz zwrócę uwagę na fakt, że z tego rozwiązania powinniśmy korzystać jedynie w celach testowych. Do początku strony Import certyfikatów Poprawny import certyfikatów jest kluczowy, jeżeli chcemy przy ich pomocy uwierzytelnić i zaszyfrować bezpieczny kanał IPsec. Po pierwsze, musimy wygenerować odpowiedni certyfikat. Po drugie, musi się on znaleźć w odpowiednim magazynie certyfikatów na serwerze i na komputerze z którego będzie inicjowane połączenie VPN. Mając to na uwadze, już podczas konfiguracji CA, przygotowaliśmy odpowiedni szablon spełniający nasze potrzeby (IPSec (Offline request)).

4 Strona 4 z 14 Import certyfikatów na serwerze VPN 1.Uruchamiamy przeglądarkę Internet Explorer. 2.Przechodzimy do gdzie podajemy nazwę administratora domeny i hasło użytkownika należącego do grupy Domain Administrators). 3.Po zalogowaniu się na stronie, klikamy Request a certificate -> advanced certificate request -> and submit a request to this CA. 4.Wybieramy z dostępnych szablonów IPSec (Offline request) (Rys. 8). Rys.8. Szablon IPSec (Offline request). 5.Aby żądanie certyfikatu zakończyło się pomyślnie, musimy uzupełnić przynajmniej jedno pole w c Identifying Information For Offline Template. W miarę potrzeb podajemy również pozostałe infor (Rys. 9).

5 Strona 5 z 14 Rys. 9. Pozostałe informacje. 6.Ostatnią zmianą jakiej dokonamy na stronie żądania certyfikatu, będzie zaznaczenie opcji Store certificate in the local computer certificate store. (Rys. 10). Jest to niezbędna czynność, która p zaimportować nasz certyfikat do właściwego magazynu. Pamiętajmy o tym, że aby import do mag certyfikatów lokalnego komputera zakończył się pomyślnie, musimy być zalogowani jako użytkow prawami lokalnego administratora.

6 Strona 6 z 14 Rys. 10. Opcja Store certificate in the local computer certificate store. 7.Resztę ustawień pozostawiamy bez zmian i akceptujemy żądanie klikając Submit. 8.Zatwierdzamy ewentualne ostrzeżenia. Jeżeli wykonaliśmy nasze dotychczasowe czynności popra zostanie nam przedstawiona strona z linkiem Install this certificate. 9.Korzystamy z odnośnika i ponownie akceptujemy ewentualne ostrzeżenia. 10.O końcu całej operacji powinna poinformować nas strona z tekstem Your new certificate has be successfully installed.. Możemy zamknąć okno IE. Sprawdzimy teraz, czy nasz świeżo otrzymany certyfikat faktycznie został pomyślnie zaimportowany do odpowiedniego magazynu. Do zarządzania certyfikatami skorzystamy z konsoli MMC i przystawki Certificates. Dostosowanie konsoli MMC 1.Na serwerze VPN otwieramy nowe okno konsoli. Start -> Run -> mmc.exe 2.Z Menu wybieramy File -> Add/Remove Snap-in... lub wciskamy Ctrl+M. 3.W oknie Add/Remove Snap-in klikamy Add i zaznaczamy przystawkę Certificates. 4.Ponownie wybieramy Add -> Computer account, a w następnym oknie, Local computer. 5.Kończymy dodawanie apletu. Odpowiednio: Finish, Close, OK i zapisujemy naszą nowo utworzoną konsolę. Aby potwierdzić obecność certyfikatu, sprawdzamy zawartość Certificates (Local Computer) -> Personal -> Certificates (Rys. 11).

7 Strona 7 z 14 Rys. 11. Zawartość Certificates (Local Computer) -> Personal -> Certificates. Klikamy teraz prawym na certyfikat VPN Server i z menu wybieramy Open. Upewnijmy się, że jesteśmy w posiadaniu klucza prywatnego. Świadczyć o tym będzie ikonka klucza z opisem You have a private key that corresponds to this certificate, w dolnej części zakładki General (Rys. 12).

8 Strona 8 z 14 Rys. 12. Ikonka klucza z opisem You have a private key that corresponds to this certificate. Oczywiście ciężko nie zauważyć czerwonej ikonki i informacji, że certyfikat nie może zostać poddany weryfikacji w urzędzie certyfikacyjnym. Powodem tego jest fakt, iż wciąż nie zaufaliśmy CA, od którego otrzymaliśmy nasz certyfikat. Naprawimy teraz to niedopatrzenie. Import CA certificate chain 1.Ponownie logujemy się na stronie 2.Tym razem klikamy link Download a CA certificate, certificate chain, or CRL (Rys. 13), a nas na Download CA certificate chain.

9 Strona 9 z 14 Rys. 13. Link Download a CA certificate, certificate chain, or CRL. 3.Zapisujemy certyfikat na pulpicie, np. jako Firma CA chain.p7b. 4.Klikamy na nim prawym i z menu wybieramy Install Certificate, a następnie z okna powitalneg kreatora importu przechodzimy do wyboru magazynu certyfikatów. 5.Zaznaczamy Place all certificates in the following store i klikamy Browse. 6.W oknie Select Certificate Store najpierw wybieramy opcję Show physical stores, a później rozwijamy Trusted Root Certification Authorities i zaznaczamy Local Computer (Rys. 14).

10 Strona 10 z 14 Rys. 14. Trusted Root Certification Authorities i zaznaczone Local Computer. 7.Po zaakceptowaniu naszego wyboru wrócimy do poprzedniego okna, które teraz powinno wyglądać na Rys. 15. Rys. 15. Nowy wygląd okna. 8.Klikamy kolejno Next i Finish, aby zakończyć działanie kreatora. Przy pomocy zapisanej wcześniej konsoli z przystawką Certificates sprawdzimy, czy Firma CA należy teraz do urzędów, którym ufa nasz komputer. Rozwijamy Certificates (Local Computer) -> Trusted Root Certification Authorities -> Certificates i odszukujemy nazwę naszego CA (Rys. 16).

11 Strona 11 z 14 Rys. 16. Nazwa naszego CA. Od tej chwili nie powinniśmy mieć już również problemów z weryfikacją wcześniej zaimportowanego certyfikatu VPN Server. Na tym możemy właściwie zakończyć konfigurację naszego serwera VPN. W tym miejscu, warto wspomnieć o dość istotnym szczególe. Jeżeli skonfigurowaliśmy RRAS-a przed importem certyfikatów, to aby próby połączeń L2TP/IPsec zakończyły się sukcesem, musimy zrestartować usługę Routing and Remote Access. Możemy to zrobić np. z poziomu przystawki RRAS. Przechodzimy do Start -> Control Panel -> Administrative Tools -> Routing and Remote Access, klikamy prawym na nasz serwer i z menu wybieramy All Tasks -> Restart. Do początku strony Konfiguracja Klienta Import certyfikatów na kliencie możemy przeprowadzić co najmniej na dwa sposoby. Pierwszy nie różni się praktycznie w ogóle od tego, co zrobiliśmy przed chwilą na serwerze VPN. Preferowanym rozwiązaniem, jest nawiązanie połączenia VPN, ale z wykorzystaniem PPTP, o czym wspomnieliśmy już powyżej. Następnie generujemy żądanie certyfikatu i importujemy go w identyczny sposób, jak podczas konfiguracji serwera VPN. Można jeszcze udostępnić stronę CA w Internecie, jednak ze względów bezpieczeństwa, jest to zdecydowanie mniej kuszące rozwiązanie. Druga opcja. Jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczny transport certyfikatów, to możemy je w imieniu klienta wygenerować i dostarczyć na zdalną stację przy pomocy pamięci USB lub dyskietki. Po podjęciu dodatkowych kroków (np. szyfrowanie), możemy pokusić się o ich transport również drogą elektroniczną, a hasło zabezpieczające klucz prywatny certyfikatu przekazać ustnie. W naszym przykładzie skorzystamy z VPN PPTP. Musimy więc na naszej stacji utworzyć nowe połączenie. Nowe połączenie sieciowe 1.W celu utworzenia nowego połączenia na stacji, przechodzimy do Start -> Control Panel -> Network Connections -> New Connection Wizard. 2.W oknie New Connection Type zaznaczamy Connect to the network at my workplace. 3.Następnie wybieramy Virtual Private Network connection i przechodzimy dalej. 4.Wpisujemy nazwę połączenia (np. VPN Firma ). 5.Zaznaczamy Do not dial the initial connection. 6.W części VPN server Selection podajemy adres IP naszego serwera VPN ( ). 7.Dalej wybieramy My use only, co sprawi, że połączenie będzie dostępne tylko dla aktualnie zalogowanego użytkownika, i kończymy kreatora. W oknie Connect VPN Firma wpisujemy nazwę użytkownika i hasło, i klikamy Connect (Rys. 17).

12 Strona 12 z 14 Rys. 17. Okno Connect VPN Firma. Po pomyślnym utworzeniu połączenia VPN w jego właściwościach łatwo sprawdzimy jakiego jest ono typu. Widzimy, że na razie udało nam się zestawić tunel PPTP (Rys. 18). Zresztą zgodnie z oczekiwaniami. Rys. 18. Tunel PPTP.

13 Strona 13 z 14 Import certyfikatów na stacji PC. Ponieważ procedura jest praktycznie identyczna z tą zastosowaną podczas konfiguracji serwera VPN, nie będziemy jej ponownie opisywać. Po prostu powtarzamy punkty z sekcji Import certyfikatów na serwerze VPN, Dostosowanie konsoli MMC i Import CA certificate chain. Drobna zmiana nastąpi w polu Name formularza Identifying Information For Offline Template. Najpraktyczniej będzie wpisać nazwę identyfikującą jakoś zdalnego klienta, dla którego generowany jest certyfikat. To może być na przykład nazwa komputera. Na potrzeby artykułu, wpiszemy WKS-1 (Rys. 19). Rys. 19. Nazwa zdalnego klienta. Po pomyślnie zakończonym imporcie certyfikatów odłączamy się od firmy i we właściwościach połączenia VPN Firma, na zakładce Networking, w części Type of VPN, ustawiamy L2TP IPSec VPN. Jeżeli wszystko poszło dobrze, to tym razem okno Details powinno wyglądać tak, jak na Rys. 20.

14 Strona 14 z 14 Rys. 20. Okno Details. Źródło: materiały Microsoftu.

JUMPSTART: WINDOWS SERVER 2008 INFRASTRUKTURA ZDALNA

JUMPSTART: WINDOWS SERVER 2008 INFRASTRUKTURA ZDALNA M JUMPSTART: WINDOWS SERVER 2008 INFRASTRUKTURA ZDALNA Spis treści Wprowadzenie... 1 Ćwiczenie 1: Zarządzanie serwerami oddziałów firmy... 5 Ćwiczenie 2: Wdrażanie kontrolera RODC w oddziałach firmy...

Bardziej szczegółowo

Przewodnik administratora

Przewodnik administratora Przewodnik administratora NPD 4956-00 PL Spis treści Spis treści Prawa autorskie i znaki towarowe Informacje o instrukcji Oznaczenia i symbole... 5 Elementy graficzne...5 Informacje dotyczące systemu operacyjnego.......

Bardziej szczegółowo

Poradnik administratora Windows Server 2008

Poradnik administratora Windows Server 2008 Poradnik administratora Windows Server 2008 Poradnik administratora Windows Server 2008 Materiał powstał przy współudziale wykładowców autoryzowanych ośrodków szkoleniowych Microsoft: ABC Data Altkom Akademia

Bardziej szczegółowo

D-Link DNS-343 Obudowa sieciowych pamięci masowych

D-Link DNS-343 Obudowa sieciowych pamięci masowych D-Link DNS-343 Obudowa sieciowych pamięci masowych Podręcznik uŝytkownika wersja 1.01 1 1. Spis treści 1. SPIS TREŚCI... 2 2. PRZEGLĄD URZĄDZENIA... 3 2.1 ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA:... 3 2.2 WYMAGANIA SYSTEMOWE:...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja funkcji SSL

Instrukcja funkcji SSL Instrukcja funkcji SSL (Secure Socket Layer) Aby uzyskać podstawowe informacje na temat sieci oraz zaawansowanych funkcji sieciowych urządzenia Brother: uu Instrukcja obsługi dla sieci. Najnowszy podręcznik

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika. RT-AC68U Dwupasmowy. Bezprzewodowy router gigabitowy AC 1900 3x3

Podręcznik użytkownika. RT-AC68U Dwupasmowy. Bezprzewodowy router gigabitowy AC 1900 3x3 Podręcznik użytkownika RT-AC68U Dwupasmowy Bezprzewodowy router gigabitowy AC 1900 3x3 8U PL8119 Wydanie pierwsze Maj 2013 Copyright 2013 ASUSTeK COMPUTER INC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadnej z części

Bardziej szczegółowo

NETASQ UTM wersja 9 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA. NETASQ wersja 9 ostatnia aktualizacja: 2013-03-14 00:27 opracowanie: DAGMA sp. z o.o.

NETASQ UTM wersja 9 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA. NETASQ wersja 9 ostatnia aktualizacja: 2013-03-14 00:27 opracowanie: DAGMA sp. z o.o. PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA NETASQ wersja 9 ostatnia aktualizacja: 2013-03-14 00:27 opracowanie: DAGMA sp. z o.o. 1 SPIS TREŚCI 1. Informacje wstępne 3 2. Instalacja urządzenia NETASQ UTM 7 3. Pierwsze podłączenie

Bardziej szczegółowo

4.2.7 TCP/IP forwarding...19 4.2.8 VLAN...20 4.2.9 Static routes...21 4.2.10 Dynamic DNS...22 4.2.11 Access control...23 4.2.12 Open VPN...25 4.2.

4.2.7 TCP/IP forwarding...19 4.2.8 VLAN...20 4.2.9 Static routes...21 4.2.10 Dynamic DNS...22 4.2.11 Access control...23 4.2.12 Open VPN...25 4.2. 1 Index 1 Opakowanie i zawartość...5 1.1 Opakowanie...5 1.2 Zawartość opakowania...5 1.3 Wersje modemu...6 2 Opis ogólny...7 2.1 Panel przedni...7 2.2 Panel tylni...7 2.3 Złącza zewnętrzne...8 2.3.1 Interfejsy

Bardziej szczegółowo

Podłączenie dekodera nc+ do Internetu za pomocą urządzenia Wi-Fi TP-LINK TL-WR702N Wersja 20140819

Podłączenie dekodera nc+ do Internetu za pomocą urządzenia Wi-Fi TP-LINK TL-WR702N Wersja 20140819 2 2 1 1 Podłączenie dekodera nc+ do Internetu za pomocą urządzenia Wi-Fi Strona 1 z 8 1. Wstęp Podłączenie dekodera nc+ do Internetu rozszerza jego możliwości. Za jego pośrednictwem platforma cyfrowa realizuje

Bardziej szczegółowo

System CDN OPT!MA v. 14.1. CDN e-sklep Ulotka v. 2.1. 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00

System CDN OPT!MA v. 14.1. CDN e-sklep Ulotka v. 2.1. 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 System CDN OPT!MA v. 14.1 CDN e-sklep Ulotka v. 2.1 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 Dział Wsparcia Klienta i Partnera: (12) 681 43 00 www.comarch.pl/cdn info.cdn@comarch.pl

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Thecus N2200 Combo NAS FW v3.00.05 Instrukcja użytkownika Znaki firmowe oraz prawa autorskie. Thecus oraz wszystkie nazwy produktów producenta, są zarejestrowanymi i zastrzeżonymi znakami firmy Thecus

Bardziej szczegółowo

F@ST 3764. Instrukcja obsługi

F@ST 3764. Instrukcja obsługi F@ST 3764 Instrukcja obsługi Sagemcom nieustannie śledzi rozwój technologiczny i wciąż stara się ulepszać swoje produkty, aby umożliwić klientom korzystanie w pełni z ich możliwości. W związku z tym firma

Bardziej szczegółowo

Podręcznik administratora

Podręcznik administratora Podręcznik administratora Informacje na temat zarządzania programem GFI FaxMaker i jego dostosowywania. Dostrajanie ustawień zgodnie z wymaganiami i rozwiązywanie ewentualnych problemów. Informacje oraz

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych. Instrukcja dla klienta

Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych. Instrukcja dla klienta Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych Instrukcja dla klienta Data aktualizacji: 28-01-2013 1 Spis treści 1 Podstawowe zasady bezpiecznego

Bardziej szczegółowo

APACHE 2.0 + SSL Linux. Użycie certyfikatów niekwalifikowanych w oprogramowaniu APACHE 2.0 + SSL Linux. wersja 1.8

APACHE 2.0 + SSL Linux. Użycie certyfikatów niekwalifikowanych w oprogramowaniu APACHE 2.0 + SSL Linux. wersja 1.8 APACHE 2.0 + SSL Linux Użycie certyfikatów niekwalifikowanych w oprogramowaniu APACHE 2.0 + SSL Linux wersja 1.8 Spis treści 1. Wstęp... 3 2. Tworzenie certyfikatu... 3 2.1. Tworzenie certyfikatu poprzez

Bardziej szczegółowo

Vigor 2900 Asmax BR-408V II - przykład VPN (tunel IPSec) I. WPROWADZENIE

Vigor 2900 Asmax BR-408V II - przykład VPN (tunel IPSec) I. WPROWADZENIE I. WPROWADZENIE Zakładamy, że mamy dwie odległe lokalizacje, w których dostęp do Internetu obsługują routery szerokopasmowe Vigor 2900 i Asmax BR 804-V II. Aby połączyć odległe sieci LAN tunelem VPN, wybieramy

Bardziej szczegółowo

MALKOM VPN Client. Instrukcja użytkownika. Wersja dokumentu: 1.4 Data aktualizacji: 2007-03-26. Wersja 3.1.0. Polska wersja językowa

MALKOM VPN Client. Instrukcja użytkownika. Wersja dokumentu: 1.4 Data aktualizacji: 2007-03-26. Wersja 3.1.0. Polska wersja językowa MALKOM VPN Client Wersja 3.1.0 Instrukcja użytkownika Polska wersja językowa Wersja dokumentu: 1.4 Data aktualizacji: 2007-03-26 Strona 1 z 36 Spis treści 1 WPROWADZENIE... 3 2 DOKUMENTY ZWIĄZANE...4 3

Bardziej szczegółowo

Building Management System. Neuron BMS Server. Instrukcja instalacji. 2013-12-13 wersja: 2.01. Dell PowerEdge R210 II

Building Management System. Neuron BMS Server. Instrukcja instalacji. 2013-12-13 wersja: 2.01. Dell PowerEdge R210 II Building Management System Neuron BMS Server Dell PowerEdge R210 II Instrukcja instalacji 2013-12-13 wersja: 2.01 SPIS TREŚCI 1 Wprowadzenie... 3 1.1 Ochrona środowiska... 3 1.2 Certyfikat CE... 3 1.3

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych. Panel klienta

Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych. Panel klienta Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych Panel klienta Data aktualizacji: 26-03-2013 1 Spis treści 1 Wprowadzenie 5 1.1 Wczytywanie certyfikatu

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika G DATA Business 13.2 Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

Asmax GIGA NAS Print Serwer

Asmax GIGA NAS Print Serwer Asmax GIGA NAS Print Serwer Instrukcja obsługi Nowości, dane techniczne http://www.asmax.pl Sterowniki, firmware ftp://ftp.asmax.pl/pub/sterowniki Instrukcje, konfiguracje ftp://ftp.asmax.pl/pub/instrukcje

Bardziej szczegółowo

BITDEFENDER GRAVITYZONE

BITDEFENDER GRAVITYZONE BITDEFENDER GRAVITYZONE Przewodnik administratora Bitdefender GravityZone Przewodnik administratora Data publikacji 2014.11.18 Copyright 2014 Bitdefender Uwagi prawne Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna

Bardziej szczegółowo

NAS Hard Drive. Podręcznik użytkownika

NAS Hard Drive. Podręcznik użytkownika NAS Hard Drive Podręcznik użytkownika Wersja Polska Spis treści WPROWADZENIE 3 ELEMENTY STERUJĄCE, ZŁĄCZA I WSKAŹNIKI 3 Panel przedni 3 Panel tylny 4 INFORMACJE O DYSKU TWARDYM 5 USTAWIENIE NAPĘDU NAS

Bardziej szczegółowo

Zdalny dostęp SSL. Przewodnik Klienta

Zdalny dostęp SSL. Przewodnik Klienta Zdalny dostęp SSL Przewodnik Klienta Spis treści 1. WSTĘP... 3 2. DOSTĘP DO SSL VPN Z KOMPUTERA Z SYSTEMEM WINDOWS... 3 2.1. INSTALACJA CERTYFIKATÓW SIGNET... 3 2.2. INSTALACJA TOKENA W SYSTEMIE WINDOWS

Bardziej szczegółowo

Środowisko IEEE 802.1X określa się za pomocą trzech elementów:

Środowisko IEEE 802.1X określa się za pomocą trzech elementów: Protokół 802.1X Hanna Kotas Mariusz Konkel Grzegorz Lech Przemysław Kuziora Protokół 802.1X jest, już od dłuższego czasu, używany jako narzędzie pozwalające na bezpieczne i scentralizowane uwierzytelnianie

Bardziej szczegółowo

F@ST 2704. Podręcznik użytkownika

F@ST 2704. Podręcznik użytkownika F@ST 2704 Podręcznik użytkownika Sagemcom nieustannie śledzi rozwój technologiczny i wciąż stara się ulepszać swoje produkty, aby umożliwić klientom korzystanie w pełni z ich możliwości. W związku z tym

Bardziej szczegółowo

Virtualization Manager 12 Professional

Virtualization Manager 12 Professional PARAGON Software GmbH ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Virtualization Manager 12 Professional Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Millenet Bankowość internetowa dla Przedsiębiorstw

Millenet Bankowość internetowa dla Przedsiębiorstw Millenet Bankowość internetowa dla Przedsiębiorstw Instrukcja Użytkownika cz. I 12 luty 2010 Strona 1 Spis treści 1 Informacje ogólne...5 1.1 WYMAGANIA TECHNICZNE I USTAWIENIA SPRZĘTOWE...5 1.1.1 Ustawienia

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Obsługi dla Sieci

Instrukcja Obsługi dla Sieci Instrukcja Obsługi dla Sieci Wielofunkcyjny serwer wydruku sieci Ethernet obsługujący wiele protokołów oraz bezprzewodowy, wielofunkcyjny serwer wydruku Niniejsza Instrukcja Obsługi dla Sieci zawiera przydatne

Bardziej szczegółowo

NOD32 Antivirus 3.0. Podręcznik użytkownika. Zintegrowane komponenty: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware. We protect your digital worlds

NOD32 Antivirus 3.0. Podręcznik użytkownika. Zintegrowane komponenty: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware. We protect your digital worlds NOD32 Antivirus 3.0 Zintegrowane komponenty: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware Podręcznik użytkownika We protect your digital worlds spis treści 1. ESET NOD32 Antivirus 3.0...4 1.1 Nowości...

Bardziej szczegółowo