Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego"

Transkrypt

1 Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.9 Temat zajęć: Rejestry VAT 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, czym jest podatek VAT, zna aktualne stawki podatku VAT w Polsce: 23%, 8%, 5%, 0%, potrafi wskazać po trzy przykłady produktów objętych poszczególnymi stawkami podatku VAT w Polsce: 23%, 8%, 5%, 0%, zna rolę podatku VAT w polskim systemie podatkowym (największy udział w budżecie państwa wśród wszystkich innych wpływów z podatków), oblicza naliczony i należny podatek VAT na podstawie przykładowych danych, wie, czym jest rejestr zakupów VAT i rejestr sprzedaży VAT, uzupełnia rejestr zakupów VAT i rejestr sprzedaży VAT na podstawie przykładowych danych. 2. Metody i techniki: obserwacja, dyskusja, ćwiczenia praktyczne. 3. Środki dydaktyczne: fragment artykułu: Kasy fiskalne obejmą szerszą grupę przedsiębiorców i przy mniejszych obrotach ze strony: schemat: Charakterystyka podatku VAT, przykładowe paragony fiskalne z okolicznych sklepów, tabela z przykładowymi stawkami podatku VAT,

2 Strona2 karta pracy dla każdego ucznia, księga rejestru zakupów VAT i rejestr sprzedaży VAT po 1 stronie dla każdego ucznia, przygotowane przez uczniów faktury VAT dotyczące zakupów i sprzedaży własnej firmy. 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału. 5. Formy organizacji pracy: praca: zbiorowa i indywidualna. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Begg D., Fischer S., Dornbusch R., 2003, Ekonomia. Mikroekonomia, PWE, Warszawa. 2. Dziuba-Burczyk A., 1995, Rachunkowość podatkowa, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków. 3. Jarocka E., 2007, Finanse przedsiębiorstw, systemu bankowego, budżetowego, ubezpieczeń, wyd. II, Wydawnictwo Difin, Warszawa. 4. Rachwał T., 2006, Podstawy przedsiębiorczości. Słownik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Nowa Era, Warszawa. 5. Sawicki K. (red.), 1997, Podstawy rachunkowości, wyd. II, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa. 6. Kasy fiskalne obejmą szerszą grupę przedsiębiorców i przy mniejszych obrotach, (data odczytu ). 7. Kontrola uczniów: Kontroli podlegać będzie: wykonanie zadania domowego prawidłowe zaewidencjonowanie w parach dwóch zdarzeń gospodarczych w książce przychodów i rozchodów, prawidłowe wykonanie ćwiczenia z podatkiem VAT należnym i naliczonym, prawidłowe uzupełnienie rejestrów VAT.

3 Strona3 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel rozpoczyna lekcję od przeczytania fragmentu artykułu pt. Kasy fiskalne obejmą szerszą grupę przedsiębiorców i przy mniejszych obrotach: Od 1 stycznia 2013 r. Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany, powodujące kolejne zawężenie katalogu zwolnień dotyczących stosowania kas fiskalnych. Z opublikowanego projektu zmian do rozporządzenia wynika, że rewolucja szykuje się w zakresie limitów, po przekroczeniu których przedsiębiorca musi kupić i stosować w swojej działalności gospodarczej kasę fiskalną. Przez ostatnie lata obowiązywała zasada, że przedsiębiorca, który kontynuuje działalność, nie musi mieć kasy, jeśli jego obrót nie przekroczy 40 tys. zł. Dla nowych podatników, dopiero rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, limit wynosił 20 tys. zł obrotów. Od nowego roku dla wszystkich przedsiębiorców będzie obowiązywał jeden limit 20 tys. zł. Uwaga! Obrót będzie liczony na zasadzie proporcji. Czyli jeżeli prowadzący działalność gospodarczą przekroczy 1666,66 zł obrotu w ciągu miesiąca ( zł / 12 miesięcy = 1666,66), automatycznie zaistnieje dla niego obowiązek zakupu i stosowania urządzenia fiskalnego. Gdy podatnik rozpocznie działalność w trakcie roku, limit 20 tys. zł będzie musiał obliczyć na zasadzie proporcji dokładnie tak samo, jak przy zwolnieniu podmiotowym w VAT z limitem 150 tys. zł (art. 113 ustawy o VAT). Projekt rozporządzenia przewiduje także rozszerzenie obowiązku stosowania kas o nowe grupy przedsiębiorców. Znajdą się w nich m.in. szkoły nauki jazdy. Następnie nauczyciel prosi uczniów, aby na podstawie informacji z 2 ostatnich lekcji oraz przeczytanego fragmentu, odpowiedzieli na pytanie: Jakie konsekwencje dla przedsiębiorców przyniosły zmiany opisane w przytoczonym fragmencie artykułu? 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie do lekcji. 3. Nauczyciel sprawdza wykonanie przez uczniów zadania domowego z poprzedniej lekcji. Następnie podaje temat lekcji i charakteryzuje pojęcie podatek VAT. Posługując się schematem (załącznik 1), określa podstawowe cechy i stawki podatku VAT. 4. Nauczyciel opisuje rolę podatku VAT w polskim systemie podatkowym, podkreślając, że pieniądze z jego tytułu mają największy udział w budżecie państwa wśród wszystkich innych wpływów z podatków.

4 Strona4 5. Nauczyciel wyjaśnia, że ostateczna cena większości towarów, które kupuje się w sklepie, zależy od tego, czy do ceny netto dodano 23%, 8% lub 5% podatku VAT. Nauczyciel pokazuje uczniom kilka przykładowych paragonów fiskalnych ze sklepów z okolicy. Prosi, by uczniowie zwrócili uwagę na to, że wartości podatku wskazane są na końcu paragonu. 6. Nauczyciel pokazuje uczniom tabelę z wybranymi towarami z poszczególnymi stawkami podatku VAT (załącznik 2). Następnie pyta uczniów, dlaczego ich zdaniem takie a nie inne towary mają dane stawki podatku. 7. Uczniowie powinni zorientować się, że im bardziej towary są niezbędne do codziennego życia, tym stawka podatku jest niższa, by jak najmniej obciążać osoby o najniższych dochodach. 8. Nauczyciel tłumaczy, że ostatecznie ciężar podatku VAT przerzucony jest na konsumenta, lecz płacony jest przez prowadzących działalność gospodarczą w każdej fazie produkcji i sprzedaży. 9. Nauczyciel charakteryzuje pojęcie VAT naliczony i należy. Uzasadnia konieczność porównania podatku VAT naliczonego z należnym. 10. Procedurę naliczania i rozliczania podatku VAT nauczyciel prezentuje za pomocą tabeli z karty pracy, opisującej poszczególne etapy naliczania podatku VAT, którą rozdaje wszystkim uczniom (załącznik 3). 11. Następnie uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie 2 z karty pracy. 12. Uczniowie podają kwotę podatku VAT powstałą po porównaniu podatku VAT naliczonego z podatkiem VAT należnym, którą należy odprowadzić do US. Nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązanego zadania. 13. Nauczyciel tłumaczy, że firmy dla potrzeb rozliczania VAT prowadzą rejestry: rejestr zakupów VAT i rejestr sprzedaży VAT. Nauczyciel rozdaje uczniom po 1 stronie tabeli rejestru. Uwaga: Najlepiej, by nauczyciel zakupił książkę ewidencji. 14. Nauczyciel prosi uczniów, by wyciągnęli przygotowane na poprzednią lekcję faktury zakupu i sprzedaży dla swojej firmy. Nauczyciel instruuje uczniów, jak zapisać dane z faktur w rejestrach. 15. Nauczyciel podsumowuje lekcję.

5 Strona5 10. Zadanie domowe: Dobierzcie się w takie same pary, jak przy poprzednim zadaniu domowym, a następnie dokończcie pracę rozpoczętą na lekcji wpiszcie prawidłowo w rejestry VAT informacje zawarte na fakturach zakupu i sprzedaży waszej firmy.

6 Strona6 Załącznik 1 Charakterystyka podatku VAT Powszechny, podatek od towarów i usług Wielofazowy i obrotowy- płacony w każdej fazie produkcji i sprzedaży Stawki: 23%, 8%, 5%, 0% PODATEK VAT W Polsce od 1993 r. Wpłacany do US Liczony od wartości netto towarów i usług Ostatecznie obciąża konsumenta

7 Strona7 Załącznik 2 Tabela przykładowych stawek podatku VAT wyroby tytoniowe Towary objęte poszczególnymi stawkami VAT 23% 8% 5% 0% alkohol owoce cytrusowe orzechy laskowe - dostawy: różnego paliwo makarony, pierogi, kluski i podobne wyroby mączne ryby, skorupiaki i mięczaki, przetworzone i zakonserwowane gotowa karma dla zwierząt domowych warzywa mrożone soki i ekstrakty roślinne napoje kolorowe, gazowane jadalne oleje zwierzęce i roślinne chipsy gazety, czasopisma pieczywo telewizory podpaski higieniczne, wyroby mleczarskie pieluchy telefony komórkowe drewno opałowe jaja odzież damska, męska, podręczny sprzęt gotowe posiłki i dania dziecięca gaśniczy zabawki świeckie usługi pogrzebowe dziko żyjące jadalne produkty leśne, np. jagody, grzyby usługi kosmetyczne usługi weterynaryjne nieprzetworzone rośliny przyprawowe rodzaju statków dla armatorów morskich i części do tych statków, środków transportu lotniczego, towarów służących do zaopatrzenia statków i samolotów, - usługi w zakresie: obsługi lotów, ratownictwa morskiego, obsługi statków, remontu statków oraz środków transportu lotniczego, organizacji eksportu i importu towarów, transportu międzynarodowego, - import: środków transportu morskiego i lotniczego

8 Strona8 Załącznik 3 Karta pracy 1. Uzupełnij tabelę. Fazy produkcji i sprzedaży towarów Produkcja rękodzieła artystycznego - ikon wykonywanych z drewna Sprzedaż hurtowa ikon Sprzedaż detaliczna ikon Ogółem Cena sprzedaży netto (bez VAT; w zł) VAT należny od odbiorcy 23% (w zł) Cena brutto (cena netto + VAT; w zł) VAT naliczany przez dostawcę (w zł) VAT odprowadzany do urzędu skarbowego (w zł) 10 2,3 12,3-2,3 0 = 2,3 15 3,45 18,45 2,3 3,45 2,3 = 1,15 2. Rozwiąż zadanie. Firma F.H.U. Róża Karolina Jancarz, będąca płatnikiem podatku VAT zakupiła towar w cenie zł brutto i sprzedała go za zł brutto. Wiedząc, że stawka podatku VAT wynosi 23%, ustal VAT należny, VAT naliczony i kwotę, którą Pani Karolina powinna odprowadzić do urzędu skarbowego.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji: Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji: Uczeń: zna rodzaje form opodatkowania: podatkiem PIT na zasadach ogólnych

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.15 Temat zajęć: Sprawdzian z działu 7 1. Cele lekcji: Uczeń wykazuje się wiedzą i umiejętnościami opanowanych w dziale 7 (w porządku tematycznym):

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji:

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji: Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji: Uczeń: zna pojęcie rachunkowość, wymienia podstawowe zasady rachunkowości:

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.9 Temat zajęć: Mój biznesplan (2) 1. Cele lekcji: Uczeń: zna metodę analizy SWOT, wskazuje po trzy przykłady kosztów, jakie należy ponieść przed

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Piotr L. Wilczyński Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.10 Temat zajęć: Rachunkowość w przedsiębiorstwie 1. Cele lekcji: Uczeń: definiuje pojęcie rachunkowość przedsiębiorstwa, wymienia i charakteryzuje

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.7 Temat zajęć: Struktura biznesplanu 1. Cele lekcji: Uczeń: zna pojęcie biznesplan, rozumie potrzebę pisania biznesplanu dla celów wewnętrznych

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.3 Temat zajęć: Zakładamy naszą firmę (1) 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, czym jest numer NIP, wie, czy jest numer REGON i w jakim celu jest nadawany,

Bardziej szczegółowo

Istota podatku VAT. 1. Cele lekcji. Metody i formy pracy Wykład, ćwiczenia techniczne praca z dokumentami, praca w grupach.

Istota podatku VAT. 1. Cele lekcji. Metody i formy pracy Wykład, ćwiczenia techniczne praca z dokumentami, praca w grupach. Istota podatku VAT 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna: zagadnienia związane z podatkiem VAT, sposoby ewidencjonowania podatku VAT w mał ej firmie, stawki podatku VAT. b) Umiejętności Ucze ń: sprawnie

Bardziej szczegółowo

Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.7 Temat zajęć: Czym będziemy się zajmować? Przygotowanie oferty

Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.7 Temat zajęć: Czym będziemy się zajmować? Przygotowanie oferty Strona1 Anna Irena Szymańska Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.7 Temat zajęć: Czym będziemy się zajmować? Przygotowanie oferty 1. Cele lekcji: Uczeń: wyjaśnia pojęcie produkt i dokonuje klasyfikacji

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT 1. Cele lekcji: Uczeń: stosuje terminy, pojęcia i procedury podatkowe, wie, jaki

Bardziej szczegółowo

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji) PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ A WSPÓŁCZESNE WYZWANIA CYWILIZACYJNE PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ EDUKACJA NR 1 KRAKÓW 2005 Małgorzata Kulikowska III Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego, Białystok Możliwość wykorzystania

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia i netto 1. Cele lekcji: Uczeń: definiuje system prowizyjny i akordowy, określa korzyści

Bardziej szczegółowo

ZASADY RACHUNKOWOŚCI

ZASADY RACHUNKOWOŚCI Joanna Piecyk ZASADY RACHUNKOWOŚCI SKRYPT CZĘŚĆ II Wydanie IV Wrocław 2005 1. ZAKUP I SPRZEDAŻ NA PODSTAWIE FA VAT 1.1. Istota podatku vat Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i usług we

Bardziej szczegółowo

Obrót złomem - zakup i sprzedaż - ewidencja księgowa. Wersja 2011.1

Obrót złomem - zakup i sprzedaż - ewidencja księgowa. Wersja 2011.1 Obrót złomem - zakup i sprzedaż - ewidencja księgowa Wersja 2011.1 Obrót złomem - zakup i sprzedaż - ewidencja księgowa Strona 2 z 11 SPIS TREŚCI 1 Wstęp... 3 2 Ewidencja w Symfonia Finanse i Księgowość...

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej Opracowanie: Anna Borawska Czas trwania zajęć: jedna jednostka

Bardziej szczegółowo

1. Klient zakupił komputer. Który podatek zawiera cena zakupionego towaru: A. dochodowy B. akcyzowy C. remontowy D. VAT

1. Klient zakupił komputer. Który podatek zawiera cena zakupionego towaru: A. dochodowy B. akcyzowy C. remontowy D. VAT Zestaw 5 Zakres wiadomosci: podstawy przedsiębiorczości i gospodarki rynkowej 1. Klient zakupił komputer. Który podatek zawiera cena zakupionego towaru: A. dochodowy B. akcyzowy C. remontowy D. VAT 2.

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Anna Irena Szymańska Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.4 Temat zajęć: Kto ustala ceny, czyli popyt, podaż i równowaga rynkowa 1. Cele lekcji: Uczeń: wyjaśnia znaczenie pojęć: popyt, podaż, cena,

Bardziej szczegółowo

Podatek od towarów i usług (VAT), podatek akcyzowy (podstawowe informacje)

Podatek od towarów i usług (VAT), podatek akcyzowy (podstawowe informacje) Podatek od towarów i usług (VAT), podatek akcyzowy (podstawowe informacje) dr Przemysław Pest Katedra Prawa Finansowego WPAE UWr Podatki obrotowe 1) ogólny (powszechny) podatek obrotowy ustawa z dnia 11

Bardziej szczegółowo

ROLNICZY HANDEL DETALICZNY

ROLNICZY HANDEL DETALICZNY ROLNICZY HANDEL DETALICZNY Obowiązujące przepisy Ustawa z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2016r poz. 2032 ze zm.) - ustawa PIT; Ustawa z dnia 20 listopada 1998r

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu Strona1 Sławomir Dorocki Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu 1. Cele lekcji: Uczeń: dokonuje wyboru zakresu i formy przedsięwzięcia, podejmuje

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania Strona1 Monika Borowiec Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania 1. Cele lekcji: Uczeń: wymienia czynniki wytwórcze, rozumie

Bardziej szczegółowo

podatek VAT pierwszy raz wprowadzono we Francji w 1954 r. od 1993 r. VAT obowiązuje również w Polsce

podatek VAT pierwszy raz wprowadzono we Francji w 1954 r. od 1993 r. VAT obowiązuje również w Polsce VAT podatek VAT pierwszy raz wprowadzono we Francji w 1954 r. od 1993 r. VAT obowiązuje również w Polsce VAT - wielofazowe obciążenie przyrostu wartości w każdej fazie obrotu gospodarczego, obciążający

Bardziej szczegółowo

Bilans przedsiębiorstwa co to takiego? Autor: mgr Gabriela Jagsz

Bilans przedsiębiorstwa co to takiego? Autor: mgr Gabriela Jagsz Bilans przedsiębiorstwa co to takiego? Autor: mgr Gabriela Jagsz Cele lekcji W trakcie zajęć uczeń powinien: ćwiczyć umiejętności pracy w grupie, ćwiczyć umiejętności autoprezentacji, prezentować efekty

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO Informacja dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą.

KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO Informacja dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą. Żory, dnia 21 grudnia 2011 r. Urząd Skarbowy w Żorach KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO Informacja dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy mają do wyboru cztery formy opodatkowania:

Bardziej szczegółowo

Lekcja 31., 32. Temat: Funkcjonowanie systemu podatkowego w Polsce Temat w podręczniku: Podatki

Lekcja 31., 32. Temat: Funkcjonowanie systemu podatkowego w Polsce Temat w podręczniku: Podatki Lekcja 31., 32. Temat: Funkcjonowanie systemu podatkowego w Polsce Temat w podręczniku: Podatki Podatek jest to obowiązkowe bezzwrotne świadczenie o charakterze powszechnym, pobierane przez państwo lub

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.14 Temat zajęć: Powtórzenie wiadomości z działu 7 1. Cele lekcji: Uczeń wykazuje się wiedzą i umiejętnościami opanowanych w dziale 7 (w porządku

Bardziej szczegółowo

ZWOLNIENIE PODMIOTOWE OD PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG W ROKU

ZWOLNIENIE PODMIOTOWE OD PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG W ROKU W Dziennikach Ustaw Nr 222 i 224 z 2009 roku zostały opublikowane rozporządzenia Ministra Finansów w związku ze zmianami w podatku VAT w 2010 roku. Dotyczą one między innymi: zwolnień z obowiązku prowadzenia

Bardziej szczegółowo

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne. Scenariusz zajęć nr 13 Temat: Jak mądrze robić zakupy? Cele operacyjne: Uczeń: rozróżnia będące w obiegu monety i banknot 10 zł, odczytuje wartość pieniędzy, wymienia banknoty na bilon, ustala listę zakupów,

Bardziej szczegółowo

Zasady opodatkowania rolników podatkiem od towarów i usług

Zasady opodatkowania rolników podatkiem od towarów i usług Zasady opodatkowania rolników podatkiem od towarów i usług Karol Omelański IZBA ADMINISTRACJI SKARBOWEJ WE WROCŁAWIU 22.02.2019 r. Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia

Bardziej szczegółowo

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim. Rozpoczęcie działalności gospodarczej a VAT

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim. Rozpoczęcie działalności gospodarczej a VAT Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim Rozpoczęcie działalności gospodarczej 1 Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim Wykaz aktów prawnych: 1. ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian. SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.1 Temat zajęć: Rynek pracy i bezrobocie 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, jakie są korzyści wynikające z posiadania pracy oraz co wpływa na jej popyt

Bardziej szczegółowo

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI. PRZEDMIOT NAUCZANIA: RACHUNKOWOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW KLASA: IV Technikum Ekonomiczne CZAS: 2 GODZINY LEKCYJNE

KONSPEKT LEKCJI. PRZEDMIOT NAUCZANIA: RACHUNKOWOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW KLASA: IV Technikum Ekonomiczne CZAS: 2 GODZINY LEKCYJNE KONSPEKT LEKCJI PRZEDMIOT NAUCZANIA: RACHUNKOWOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW KLASA: IV Technikum Ekonomiczne CZAS: 2 GODZINY LEKCYJNE TEMAT LEKCJI: USTALANIE WYNIKU FINANSOWEGO W WARIANCIE PORÓWNAWCZYM ĆWICZENIA

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Anna Irena Szymańska Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.3 Temat zajęć: Rynek i jego funkcje w gospodarce 1. Cele lekcji: Uczeń: zna i rozumie pojęcia:, sprzedający, kupujący, gospodarstwo domowe,

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.4 Temat zajęć: Zakładamy naszą firmę (2) 1. Cele lekcji: Uczeń: wymienia potrzebne dokumenty i informacje, które będą mu przydatne w trakcie

Bardziej szczegółowo

PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG VAT

PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG VAT PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG VAT mgr Barbara Trybuchowska Elementy lekcji Jak działa VAT? Teoria podatku VAT Stawki podatku VAT Pojęcie podatku VAT Podstawa opodatkowania Towary i usługi objęte stawką VAT

Bardziej szczegółowo

Działalnośćgospodarcza. Formy opodatkowania. Rejestracja w urzędzie skarbowym.

Działalnośćgospodarcza. Formy opodatkowania. Rejestracja w urzędzie skarbowym. Działalnośćgospodarcza. Formy opodatkowania. Rejestracja w urzędzie skarbowym. Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych (zwanym dalej podatkiem PIT). Podstawy

Bardziej szczegółowo

Opis szkolenia. Dane o szkoleniu. Program. BDO - informacje o szkoleniu

Opis szkolenia. Dane o szkoleniu. Program. BDO - informacje o szkoleniu Opis szkolenia Dane o szkoleniu Kod szkolenia: 462116 Temat: VAT w aktualnym stanie prawnym oraz przewidywane kierunki zmian przepisów na 2016 rok. 19 Kwiecień Katowice, Centrum miasta, Kod szkolenia:

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji klasa III Technikum Scenariusz lekcji klasa III Technikum Temat lekcji: Instrumenty marketingu mix Wymiar 1x 45 minut Metody lekcji: aktywizujące praca w grupie, pogadanka, prezentacja, praca z tekstem, praktyczne - ćwiczenia

Bardziej szczegółowo

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym 1. Uczeń: Uczeń: 2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Zna zastosowanie arkusza kalkulacyjnego, zna sposoby adresowania w arkuszu kalkulacyjnym, zna podstawowe

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy 1. Cele lekcji: Uczeń: zna podstawowe przepisy Kodeksu pracy, wie, jakie są najważniejsze

Bardziej szczegółowo

Z ekonomią za pan brat

Z ekonomią za pan brat Z ekonomią za pan brat Scenariusz gry miejskiej CELE Głównym celem przygotowanego przez nas planu gry miejskiej jest zapoznanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z podstawami ekonomii - niezbędnej w codziennym

Bardziej szczegółowo

IV. Materiały i środki dydaktyczne: krzyżówka foliogramy rzutnik kserokopie zadań samodzielnie opracowanych zeszyty

IV. Materiały i środki dydaktyczne: krzyżówka foliogramy rzutnik kserokopie zadań samodzielnie opracowanych zeszyty KONSPEKT LEKCJI Przedmiot: Zasady rachunkowości Zawód: Technik ekonomista Klasa: I af (Studium ekonomiczne) Nr programu nauczania 2302/T-5, SP/MEN/97.07.16 Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut I.

Bardziej szczegółowo

2. Graficzna prezentacja algorytmów

2. Graficzna prezentacja algorytmów 1. Uczeń: Uczeń: 2. Graficzna prezentacja algorytmów a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna sposoby graficznego przedstawiania algorytmów, wie w jaki sposób skonstruować schemat blokowy w taki sposób aby

Bardziej szczegółowo

I. ROZPOCZĘCIE WYKONYWANIA DZIAŁALNOŚCI

I. ROZPOCZĘCIE WYKONYWANIA DZIAŁALNOŚCI I. ROZPOCZĘCIE WYKONYWANIA DZIAŁALNOŚCI 1. ZAKRES OPODATKOWANIA 1.1. Zakres przedmiotowy opodatkowania Zakres opodatkowania w każdym z podatków wyznaczają dwie granice. Teoria prawa podatkowego mówi o

Bardziej szczegółowo

PODATKI. Podatek PIT i podatek VAT prowadzących działalność gospodarczą

PODATKI. Podatek PIT i podatek VAT prowadzących działalność gospodarczą PODATKI Podatek PIT i podatek VAT prowadzących działalność gospodarczą Podatek PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych (ang. Personal Income Tax) PIT podatek od dochodów osobistych, - rozliczany przez

Bardziej szczegółowo

VAT PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG

VAT PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG VAT PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG PODSTAWA PRAWNA 1. przepisy prawa UE - Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347,

Bardziej szczegółowo

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy? Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy? 1. Cele lekcji a) Wiadomości Utrwalenie wiadomości na temat podatków. b) Umiejętności Kształcenie twórczego myślenia i umiejętności prezentowania

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin SCENARIUSZ LEKCJI Temat lekcji: Owoce i warzywa źródłem witamin Klasa: IV szkoły podstawowej Lekcja: Przyroda Czas trwania: 45 minut Prowadząca: Małgorzata Burdajewicz Cel lekcji: Celem lekcji jest uświadomienie

Bardziej szczegółowo

Uwagi ogólne 1. Dane identyfikacyjne podmiotu:

Uwagi ogólne 1. Dane identyfikacyjne podmiotu: Uwagi ogólne 1. Zadanie zamieszczone zostało na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. www.cke.edu.pl/images/stories/zawod_09/t_ekonomista_zad_egz.pdf 2. Obok zadania zamieszczona została

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny Scenariusz lekcyjny Klasa: I c liceum ogólnokształcące (profil bezpieczeństwo wewnętrzne). Czas trwania zajęć: 45 minut. Nauczany przedmiot: matematyka. Program nauczania: Kształcenie w zakresie podstawowym

Bardziej szczegółowo

Opis zdarzenia. adres. Suma strony. Przeniesienie z poprzedniej strony. początku roku. Wydatki (koszty) razem wydatki (12+13) pozostałe wydatki

Opis zdarzenia. adres. Suma strony. Przeniesienie z poprzedniej strony. początku roku. Wydatki (koszty) razem wydatki (12+13) pozostałe wydatki ZAŁĄCZNIK Nr 1 WZÓR PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW... (imię i nazwisko (firma))... (adres) Rodzaj działalności UWAGA: Przed rozpoczęciem zapisów w księdze należy się szczegółowo zapoznać z przepisami

Bardziej szczegółowo

Test wiadomości z rachunkowości. Wersja A

Test wiadomości z rachunkowości. Wersja A Grażyna Wojtas-Szewerniak nauczyciel Zespół Szkół Ekonomicznych w Przemyślu Test wiadomości z rachunkowości Sprawdzanie wiadomości z rachunkowości za pomocą testów pozwala postawić nauczycielowi diagnozę,

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Temat: Charakterystyka biznesplanu plan finansowy. Cel ogólny kształcenia: Cele szczegółowe zajęć:

KONSPEKT ZAJĘĆ Temat: Charakterystyka biznesplanu plan finansowy. Cel ogólny kształcenia: Cele szczegółowe zajęć: KONSPEKT ZAJĘĆ Temat: Charakterystyka biznesplanu plan finansowy. Cel ogólny kształcenia: zapoznanie z treściami planu finansowego. Cele szczegółowe zajęć: 1) uzasadnić znaczenie planu finansowego, 2)

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa... str. 11

SPIS TREŚCI Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa... str. 11 SPIS TREŚCI 5 SPIS TREŚCI CZĘŚĆ I PODATKI I INNE NALEŻNOŚCI BUDŻETOWE Rozdział I Ordynacja podatkowa 1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa... str. 11 2. Ustawa z dnia 23 października

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK PRAKTYKI ZAWODOWEJ

DZIENNIK PRAKTYKI ZAWODOWEJ Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu ul. Warszawska 1; 39-300 Mielec DZIENNIK PRAKTYKI ZAWODOWEJ Technik ekonomista.. Imię i nazwisko ucznia Klasa INFORMACJE OGÓLNE Nazwa i numer

Bardziej szczegółowo

VAT w instytucjach kultury - aktualne problemy i zmiany 2015-2016

VAT w instytucjach kultury - aktualne problemy i zmiany 2015-2016 Krajowa Izba Podatkowa zaprasza do udziału w szkoleniu pt.: VAT w instytucjach kultury - aktualne problemy i zmiany 2015-2016 Miejsce szkolenia: Millenium Plaza - Golden Floor, al. Jerozolimskie 123a -

Bardziej szczegółowo

Faktura wewnętrzna nie jest najlepszym wyjściem. Legalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są rachunki.

Faktura wewnętrzna nie jest najlepszym wyjściem. Legalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są rachunki. Legalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są rachunki. Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie regulują wszystkich spraw związanych z dokumentowaniem transakcji. O ile bowiem istnieją szczegółowe

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji KONSPEKT LEKCJI Mgr Edyta Korol Gułaj Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, VII Liceum Ogólnokształcące, Białystok ul. Wierzbowa 7 Temat : Mszaki rośliny ziemno-wodne. Scenariusz lekcji biologii dla klasy

Bardziej szczegółowo

W związku ze zmianą przepisów w zakresie stosowania kas fiskalnych uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi na osiągnięte obroty

W związku ze zmianą przepisów w zakresie stosowania kas fiskalnych uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi na osiągnięte obroty W związku ze zmianą przepisów w zakresie stosowania kas fiskalnych uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi na osiągnięte obroty DOTYCZY OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ PRZYNAJMNIEJ OD 2011 ROKU: obroty w 2012

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej Czas trwania lekcji: jedna jednostka lekcyjna (4ut) Powiązanie z wcześniejszą

Bardziej szczegółowo

Założenia powinny być napisane przejrzyście z podziałem na podpunkty:

Założenia powinny być napisane przejrzyście z podziałem na podpunkty: I. Tytuł pracy egzaminacyjnej Temat jest zawarty w pracy egzaminacyjnej. Można go odnaleźć po słowach "Opracuj..." np.: "Opracuj projekt realizacji prac obejmujących sporządzenie dokumentów dotyczących

Bardziej szczegółowo

ETAP PISEMNY - CZ.II 2011r.

ETAP PISEMNY - CZ.II 2011r. ETAP PISEMNY - CZ.II 2011r. Zadanie 1 Niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi A. kartę wynagrodzeń B. akta osobowe C. pełną dokumentacje

Bardziej szczegółowo

KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne. Ekonomia R.B5

KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne. Ekonomia R.B5 KARTA PRZEDMIOTU 1. Informacje ogólne Nazwa przedmiotu i kod (wg planu studiów): Kierunek studiów: Poziom kształcenia: Profil kształcenia: Forma studiów: Obszar kształcenia: Koordynator przedmiotu: Prowadzący

Bardziej szczegółowo

ODWROTNE OBCIĄŻENIE przy sprzedaży towarów wrażliwych - jak wypełnić deklarację?

ODWROTNE OBCIĄŻENIE przy sprzedaży towarów wrażliwych - jak wypełnić deklarację? ODWROTNE OBCIĄŻENIE przy sprzedaży towarów wrażliwych - jak wypełnić deklarację? W niektórych przypadkach ciężar rozliczenia podatku VAT z tytułu dostaw towarów i usług zostaje przeniesiony na nabywcę.

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI Ewa Rzuczkowska Ostrów Maz, 13.02.2004r. ul.lipowa 18 m 11 07-300 Ostrów Maz nauczyciel w ZS nr 2 w Ostrowi Maz. KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI W KLASIE PIERWSZEJ TECHNIKUM

Bardziej szczegółowo

Informacja podatkowa na 2017 r.

Informacja podatkowa na 2017 r. - 1 - Informacja podatkowa na 2017 r. W niniejszym komunikacie przedstawiono najważniejsze zmiany podatkowe dotyczące osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Skala podatku dochodowego na

Bardziej szczegółowo

VAT. Podstawa prawna harmonizacji podatku VAT na terenie UE. Poziom stawek VAT. pośrednie (płacone w cenie kupowanego by Ludwik Wicki

VAT. Podstawa prawna harmonizacji podatku VAT na terenie UE. Poziom stawek VAT. pośrednie (płacone w cenie kupowanego by Ludwik Wicki Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Katedra Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Rodzaje podatków w Polsce (wg sposobu poboru) VAT bezpośrednie (płacone przez podatnika z określonego tytułu) dochodowy

Bardziej szczegółowo

Kto ma obowiązek posiadać numer VAT UE i kiedy naleŝy się nim posł...

Kto ma obowiązek posiadać numer VAT UE i kiedy naleŝy się nim posł... 1 z 5 2010-09-30 15:51 Dołącz do grupy na Facebook: Kto ma obowiązek posiadać numer VAT UE i kiedy naleŝy się nim posługiwać Karolina Gierszewska Ekspert Wieszjak.pl Doradca podatkowy Krzysztof Komorniczak

Bardziej szczegółowo

VAT co się zmieni w 2019 r. Janina Fornalik doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP

VAT co się zmieni w 2019 r. Janina Fornalik doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP VAT co się zmieni w 2019 r. Janina Fornalik doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP 1 AGENDA Nowe regulacje dotyczące opodatkowania bonów, voucherów i kart podarunkowych Nowa matryca

Bardziej szczegółowo

SYSTEM ROZLICZEN PODATKOWYCH

SYSTEM ROZLICZEN PODATKOWYCH 1.1.1 System rozliczeń podatkowych I. OGÓLNE INFORMACJE PODSTAWOWE O PRZEDMIOCIE (MODULE) SYSTEM ROZLICZEN PODATKOWYCH Nazwa jednostki organizacyjnej prowadzącej kierunek: Kod przedmiotu: RiAF_PS5 Wydział

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH TEMAT: Inwestujemy w obligacje Czas: 60 min ZAŁOŻENIA: uczeń zna pojęcie obligacji, giełdy, emitenta, obligatariusza; uczeń podaje przykłady różnych obligacji, ale nie potrafi

Bardziej szczegółowo

Założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników

Założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników Założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Warszawa 24.08.2016 r. Organy administracji publicznej zaangażowane

Bardziej szczegółowo

Ewidencja zakupu materiałów i towarów oraz sprzedaży towarów i wyrobów gotowych. Karolina Bondarowska

Ewidencja zakupu materiałów i towarów oraz sprzedaży towarów i wyrobów gotowych. Karolina Bondarowska Ewidencja zakupu materiałów i towarów oraz sprzedaży towarów i wyrobów gotowych Karolina Bondarowska Ewidencja zakupów towarów i materiałów K. Bondarowska Ewidencja zakupu rzeczowych aktywów obrotowych

Bardziej szczegółowo

ORGANIZACJA I TECHNIKI SPRZEDAŻY

ORGANIZACJA I TECHNIKI SPRZEDAŻY 1 Plan zajęć dydaktycznych dla klasy I na rok szkolny. ORGANIZACJA I TECHNIKI SPRZEDAŻY Kwalifikacja A.18 Prowadzenie sprzedaży Zawód: technik handlowiec 522305, technik księgarstwa 522306, sprzedawca

Bardziej szczegółowo

Zakres treści z przedmiotu Podatki dla klas, III i IV TE

Zakres treści z przedmiotu Podatki dla klas, III i IV TE Zakres treści z przedmiotu Podatki dla klas, III i IV TE Moduł Dział Temat I. Polski system podatkowy i organizacja administracji skarbowej podstawowy Zakres treści ponadpodstawowy 1. Pojęcie i rola dochodów

Bardziej szczegółowo

gospodarcza. Formy opodatkowania.

gospodarcza. Formy opodatkowania. Działalno alność gospodarcza. Formy opodatkowania. Podatek dochodowy Podatek od towarów w i usług ug PIT VAT 22 alności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób b fizycznych (zwanym dalej podatkiem PIT)

Bardziej szczegółowo

Temat: System podatkowy

Temat: System podatkowy Temat: System podatkowy Z punktu widzenia zarządzania finansami przedsiębiorstwa, menedżer finansowy powinien doskonale orientować się w obowiązujących regulacjach podatkowych, ponieważ niewiele decyzji

Bardziej szczegółowo

Należy obliczyć rzeczywista wartość środków trwałych oraz wartość środków pieniężnych na rachunku bankowym przedsiębiorstwa KAMA.

Należy obliczyć rzeczywista wartość środków trwałych oraz wartość środków pieniężnych na rachunku bankowym przedsiębiorstwa KAMA. Zadanie 1. Przedsiębiorstwo państwowe ENERGETYK nabyło urządzenie do produkcji przewodów elektrycznych za kwotę 300000 zł. Przewidywany okres użytkowania urządzenia to 5 lat. Szacowana wartość urządzenia

Bardziej szczegółowo

ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU STOSOWANIA KAS REJESTRUJĄCYCH PO ZMIANACH

ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU STOSOWANIA KAS REJESTRUJĄCYCH PO ZMIANACH E-PORADNIK ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU STOSOWANIA KAS REJESTRUJĄCYCH PO ZMIANACH Stan prawny na 1 stycznia 2013 r. Autorzy Część I: Adam Bartosiewicz Część II: Małgorzata Niedźwiedzka Część III: Daniel Gawlas,

Bardziej szczegółowo

Obowiązek posiadania kasy, zwrot 90% za zakup kasy

Obowiązek posiadania kasy, zwrot 90% za zakup kasy Obowiązek posiadania kasy, zwrot 90% za zakup kasy Obowiązek posiadania kasy fiskalnej od 20000zł obrotu. Nowe rozporządzenie fiskalne. Kto ma obowiązek zakupić kasę fiskalną? Firmy świadczące usługi dla

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 1 technikum

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 1 technikum Scenariusz lekcji matematyki w klasie 1 technikum TEMT: Funkcja i jej własności - powtórzenie. Cele: Uczeń zna - definicję funkcji, miejsca zerowego, dziedziny, zbioru wartości funkcji - sposoby przedstawiania

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo. Zespół, Łatała i Wspólnicy Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Szanowni Państwo. Zespół, Łatała i Wspólnicy Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. Szanowni Państwo Zapraszamy do lektury wakacyjnego wydania newslettera podatkowego. Znajdą w nim Państwo informacje o aktualnych zmianach w przepisach podatkowych, ważnych orzeczeniach organów podatkowych

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI Z RACHUNKOWOŚCI

KONSPEKT LEKCJI Z RACHUNKOWOŚCI KONSPEKT LEKCJI Z RACHUNKOWOŚCI opracowany przez Annę Kuczyńską-Cesarz wicedyrektora Zespołu Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 Warszawa ul. Stawki 4 I. Temat: Ewidencja i rozliczanie kosztów równolegle

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 Tytuł cyklu WsiP Etap edukacyjny Autor scenariusza Przedmiot Czas trwania Miejsce Cele Matematyka, autorzy: M.Trzeciak, M. Jankowska szkoła ponadgimnazjalna Adam

Bardziej szczegółowo

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką 4. Temat: Cele Uczeń: przedstawia obowiązki przedsiębiorcy jako płatnika ZUS, wie, jakim ubezpieczeniom podlega przedsiębiorca, wie, co to są preferencyjne zasady opłacania składek, zna najważniejsze formalności

Bardziej szczegółowo

Temat Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące

Temat Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące Rodzaj dokumentu interpretacja indywidualna Sygnatura ITPP1/443-687/10/AJ Data 2010.10.04 Autor Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Temat Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące

Bardziej szczegółowo

SAMOCHODY ZMIANY VAT ( ) II część

SAMOCHODY ZMIANY VAT ( ) II część SAMOCHODY ZMIANY VAT (1.4.2014) II część Sprzedaż pojazdów (używanych) Zwalnia się od podatku: ( ) dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu

Bardziej szczegółowo

Czego wymaga fiskus 2015-06-16 16:56:13

Czego wymaga fiskus 2015-06-16 16:56:13 Czego wymaga fiskus 2015-06-16 16:56:13 2 Na Węgrzech, oprócz m.in. podatku od osób fizycznych, wprowadzono uproszczony podatek od działalności gospodarczej, tzw. EVA. Przedsiębiorca indywidualny może

Bardziej szczegółowo

Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług Podatek od towarów i usług 1. Zagadnienia ogólne 2. Przedmiot opodatkowania 3. Zwolnienia podatkowe 4. Obowiązek podatkowy 5. Stawki podatku 6. Udogodnienia dla małych przedsiębiorstw 1. Zagadnienia ogólne

Bardziej szczegółowo

Zadanie egzaminacyjne etap praktyczny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe Czerwiec 2013 r.

Zadanie egzaminacyjne etap praktyczny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe Czerwiec 2013 r. Zadanie egzaminacyjne etap praktyczny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe Czerwiec 2013 r. Przedsiębiorstwo produkcyjne FRYZ sp. z o.o. z Krakowa zajmuje się produkcją kosmetyków fryzjerskich.

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Pomysł na firmę 13. O książce 11

Spis treści. Pomysł na firmę 13. O książce 11 Spis treści O książce 11 Pomysł na firmę 13 Dlaczego ta forma działalności? 14 Nie przechodzisz na swoje - otwierasz firmę 16 Czy trzeba być nadczłowiekiem? 17 Dlaczego zakładasz firmę? 19 Samozatrudnienie

Bardziej szczegółowo

2. Konstruowanie budżetu domowego

2. Konstruowanie budżetu domowego 1. Uczeń: 2. Konstruowanie budżetu domowego a. 1. Cele lekcji i. a) Umiejętności analizuje strukturę dochodów i wydatków rodziny, ustala źródła potencjalnych oszczędności w budżecie domowym, ocenia zdolność

Bardziej szczegółowo

Rejestracja podatników oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej

Rejestracja podatników oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu Rejestracja podatników oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej ul. Rejtana 3b 45-334 Opole tel.:77 442-06-53 us1671@op.mofnet.gov.pl Działalność rolnicza Działalność

Bardziej szczegółowo

Od 1 stycznia 2015 r stawka CIT dla małych podatników wyniesie 15%

Od 1 stycznia 2015 r stawka CIT dla małych podatników wyniesie 15% Od 1 stycznia 2015 r stawka CIT dla małych podatników wyniesie 15% Definicja małego podatnika zawarta jest w art. 4a pkt 10 ustawy z 15 lutego 1992 r. o CIT. Za małego podatnika uważa się podatnika, u

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep Cele operacyjne: Uczeń: rozpoznaje monety 1 zł, 2 zł, 5zł oraz banknot 10 zł, porządkuje monety od najmniejszej do największej wartości, używa zwrotów grzecznościowych

Bardziej szczegółowo

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych

Bardziej szczegółowo

Założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników

Założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników Założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Warszawa 27.07.2016 r. Organy administracji publicznej zaangażowane

Bardziej szczegółowo

Szwajcarski system podatkowy: Podatek VAT 2015-12-27 20:40:52

Szwajcarski system podatkowy: Podatek VAT 2015-12-27 20:40:52 Szwajcarski system podatkowy: Podatek VAT 2015-12-27 20:40:52 2 Osoby objęte obowiązkiem płacenia podatku VAT. Każda osoba (prawna), instytucja, urząd, wspólnota prawna niemająca zdolności prawnej prowadząca

Bardziej szczegółowo