Portfel pokonac-rynek.pl

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Portfel pokonac-rynek.pl"

Transkrypt

1 Portfel pokonac-rynek.pl

2 Zasady konstrukcji porfela pokonac-rynek.pl: 1. Spośród 15 różnych walorów wybieranych jest 5 pozycji 2. Poszczególnym walorom nadaje się wagi (maksymalna 30%, minimalna 10%) 3. W przypadku wszystkich walorów możliwa jest krótka sprzedaż 3. Portfel publikowany będzie ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc na który portfel obowiązuje 4. Celem portfela jest osiągnięcie wyższej stopy zwrotu niż benchmark 5. Benchmarkiem jest średnia stopa zwrotu ze wszystkich 15 walorów

3 Dostępne walory: 1. S&P 500 amerykański indeks składający się z 500 firm, głównie amerykańskich, o największej kapitalizacji, notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ. 2. DAX niemiecki indeks obrazujący zmianę 30 największych spółek notowanych Deutsche Börse. 3. Euro Stoxx 50 europejski indeks giełdowy skupiający 50 największych przedsiębiorstw państw strefy Euro. 4. WIG najważniejszy polski indeks obejmujący spółki giełdowe spełniające minimalne kryteria co do procentu i wartości akcji w wolnym obrocie, zarówno krajowe jak i zagraniczne (346 spółki na dzień ). 5. swig80 - polski indeks giełdowy małych spółek.

4 6. Apple - amerykańska korporacja notowana na giełdzie NASDAQ, założona przez Steve a Wozniaka, Steve a Jobsa i Ronalda Wayne a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, ipod, iphone i ipad. 7. KGHM polski konglomerat przemysłowy, jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie notowany na GPW. 8. EUR/USD najpopularniejsza para walutowa. Według raportu Banku Rozrachunków Międzynarodowych z 2010 roku na temat aktywności na międzynarodowym rynku walutowym udział tej pary w dziennym wolumenie obrotów wyniósł 28 procent. Jest to tyle ile łączny udział trzech kolejnych najchętniej handlowanych par (USD/JPY, GBP/USD, AUD/USD). 9. EUR/PLN euro jest obok dolara najczęściej wymienianą walutą na rynkach dewizowych i drugą walutą rezerwową, dla Polski ma kluczowe znaczenie, ponad 50 procent eksportu jest dokonywanych z krajami Strefy Euro, import 45 procent.

5 10. Złoto - od wieków jest symbolem bogactwa i prestiżu. Od odkrycia tego metalu w starożytności budzi szczególną fascynację i żądzę posiadania. Jest jednym z najwcześniej odkrytych metali przez ludzkość. W dzisiejszych czasach złoto coraz bardziej zyskuje na znaczeniu jako przedmiot inwestycji. Wzrost cen złota w ostatnich latach oraz nowe produkty inwestycyjne oparte na kursie tego kruszcu zwiększają zainteresowanie tą formą inwestycji. 11. Kukurydza - roślina uprawna cechująca się dużą wydajnością i wartością pokarmową. Uprawiana na szeroką skalę w różnych rejonach świata. 12. Ropa (typu Brent) - ciekła kopalina o podstawowym znaczeniu dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych. 13. Miedź - pierwiastek chemiczny, będący doskonałym przewodnikiem ciepła i elektryczności, znajdujący zastosowanie w produkcji kabli elektrycznych, szeroko stosowany w budownictwie i przemyśle.

6 14. Liv-ex Fine Wine najważniejszy indeks wina na świecie, jest on swoistym benchmarkiem dla całego rynku win inwestycyjnych. Wyliczany miesięcznie. Ponad 90% jego składników to wina Bordeaux. Od 2007 roku indeks jest publikowany przez serwis Bloomberg. 15. Jednostki funduszu PKO BP dóbr luksusowych - środki funduszu są lokowane głównie (bezpośrednio lub poprzez tytuły uczestnictwa/certyfikaty) w akcje spółek giełdowych, których działalność związana jest z oferowaniem dóbr i usług klasyfikowanych jako luksusowe i prestiżowe: biżuteria, wyroby skórzane, alkohole, samochody, jachty, hotele.

7 Podsumowanie miesiąca luty. Luty był miesiącem odwrotu od ryzykownych aktywów. Ze względu negatywne informacje spływające na rynek nastąpił wzrost awersji do ryzyka. Inwestorzy żyli obawami o wynik wyborów parlamentarnych we Włoszech i ewentualne, wcześniejsze zakończenie programu luzowania polityki pieniężnej w USA. Najbardziej znamienne były wydarzenia ostatnich dni miesiąca. We Włoszech Partia Demokratyczna zdobyła większość izbie niższej, jednak w Senacie znaczną część głosów zdobył Silvio Berlusconi oraz populista Beppe Grillo co uniemożliwia Partii Demokratycznej stworzenie koalicji wraz Mario Montim. Rynki bardzo negatywnie odebrały tą wiadomość i doszło do gwałtownej przeceny na parze EUR/USD i na światowych giełdach. Niepokoje inwestorów wywoła także publikacja protokołu ze styczniowego posiedzenia FOMC (Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku w USA) gdzie kilku członków Komitetu wskazało na potrzebę ograniczenia programu skupu aktywów (QE3) jeszcze w 2013 roku. W szczególności przecena dotknęła rynek surowców (złoto, miedź). Powyższe informacje były pretekstem do realizacji grudniowych i styczniowych zysków.

8 Założenia na nadchodzący miesiąc marzec. 1. Sytuacja we Włoszech po wyborach, w ostatnich dniach lutego, udało się Włochom uplasować kolejna transzę włoskich obligacji. Mimo wzrostu rentowności (z 4,17% do 4,83% obligacji dziesięcioletnich) inwestorzy już patrzą w stronę powtórnych wyborów. Sytuacja zaczyna się uspokajać a rynki z nadzieją patrzą na pozytywne rozstrzygnięcie tej kwestii. 2. Program luzowania polityki pieniężnej QE3 w USA obawy związanych z jastrzębimi głosami z FOMC i ewentualnym zakończeniem QE3 w USA powinny zostać oddalone po wystąpieniu Bena Bernanke przed senacką komisją ds. banków. Szef FED zdecydowanie broni programu skupu aktywów, twierdząc że korzyści przeważają nad kosztami. 3. Obawy o nadchodzącą korektę na amerykańskiej giełdzie indeksy amerykańskie znajdują się przy swoich historycznych szczytach. W lutym po kilku miesiącach wzrostach inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Brak silnych impulsów wzrostowych może skutkować lekką korektą. W marcu warszawski parkiet powinien zachowywać się lepiej niż amerykański ze względu na fakt, że w lutym S&P500 kontynuował zwyżki, podczas gdy WIG zniżkował. 4. Klif fiskalny w USA sprawa klifu fiskalnego została w styczniu przełożona w czasie. Ale już niedługo znów mogą pojawić się obawy o brak porozumienia między demokratami i republikanami co skutkowałoby automatycznym cięciom wydatków publicznych uderzając w wzrost największej gospodarki świata.

9 Sytuacja w Polsce 1. Słabe wyniki spółek z GPW niepokoić mogą kolejne, gorsze wyniki finansowe spółek notowanych na GPW. W lutym został zapoczątkowany sezon wyników za IV kwartał 2012, ale najwięcej raportów przypadnie na koniec marca i początek kwietnia. Należy unikać spółek ze słabych branż, pomoc w tym mogą raporty spółek, które przedstawiły już swoje wyniki. 2. Obniżka stóp procentowych w listopadzie 2012 zapoczątkowano cykl obniżek stóp procentowych. Skutki zmian stóp procentowych widoczne są z opóźnieniem a więc już w pierwszym kwartale powinny sprzyjając gospodarce i wycenom spółek na GPW. Oczekuje się dalszych obniżek stóp.

10 Prognozowane wzrosty na walorach: Prognozowane spadki na walorach: - EUR/USD - Kukurydza - WIG - swig80 - Złoto

11 EUR/USD wzrost waga 0,2 W piątek (1 marca 2013) zrealizowaliśmy zasięg wynikający z formacji głowy z ramionami. Obecnie znajdujemy się przy kluczowej strefie wsparcia 1,2890 1,3010. Zarówno dzień jak i tydzień zamknęliśmy ponad poziomem 1,3010. Silne wyprzedanie daje szanse na wzrosty.

12 WIG wzrost waga 0,2 Obecnie znajdujemy się poniżej poziomu punktów i średnią z 200 okresów. Mimo tego nie obserwujemy znacznych ruchów w dół. Wynika to z zatrzymania się indeksu WIG20 na kluczowym wsparciu 2425 punktów. Udana obrona wsparcia i odbicie na WIG20 będzie miało przełożenie na wzrost WIG.

13 Złoto wzrost waga 0,2 Sytuacja techniczna nie zachęca do zajmowania pozycji długich na złocie. Podaż, spowodowana obawami o zakończenie QE3 w 2013, doprowadziła to pokonania dolnego ograniczenia kanału spadkowego. Jednak wzrost EUR/USD, a także wypowiedź Bena Bernanke o korzyściach płynących z QE3 powinny wspomóc notowania złota.

14 Kukurydza spadek waga 0,2 Od początku sierpnia poruszamy się w kanale spadkowym. Złe informacje o pogodzie w Ameryce Południowej przyczyniły się do wzrostu cen, osiągając tym samym poziom górnego ograniczenia kanału. Jednak zapowiadana jest poprawa pogody w rejonach uprawach. W ostatnim czasie departament rolnictwa US zapowiedział rekordowe zasiewy co może skutkować kontynuacją ruchu spadkowego.

15 swig80 spadek waga 0,2 Znajdujemy się poniżej kluczowych oporów i punktów. Słabość indeksu w tych miejscach może świadczyć o zakończeniu silnych wzrostów i przyszłej korekcie. Wraz z obawami o wyniki finansowe spółek za IV kwartał można oczekiwać spadków.

16 Dane na dzień 1 marca 2013 Walor Kurs 1 S&P ,2 2 DAX 7708,16 3 Euro Stoxx ,5 4 WIG 46341,16 5 swig ,83 6 Apple 430,47 7 KGHM EUR/USD 1, EUR/PLN 4, Złoto Kukurydza 708,85 12 Ropa 110,62 13 Miedź Liv-ex ,31 (cena na ) 15 PKO dóbr luksusowych 119,17 (cena na )

17 Informacje przedstawione w niniejszym opracowaniu są subiektywnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Należy pamiętać, że każdy Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Grecja kupuje czas. Barometr Inwestycyjny. 16 marca 2015 r.

Grecja kupuje czas. Barometr Inwestycyjny. 16 marca 2015 r. Grecja kupuje czas Barometr Inwestycyjny 16 marca 2015 r. 1 Luty na światowych rynkach finansowych przyniósł silne wzrosty większości indeksów akcyjnych, przy jednoczesnej korekcie większości indeksów

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji banków w 2008 roku

Raport o sytuacji banków w 2008 roku Raport o sytuacji banków w 28 roku Urząd Komisj Nadzoru Finansowego Warszawa 29 Opracowanie: Andrzej Kotowicz przy współpracy Wydziału Analiz Sektora Bankowego Departament Nadzoru Sektora Bankowego Pion

Bardziej szczegółowo

Rada Polityki Pieniężnej. Marzec 2015 r. Raport o inflacji

Rada Polityki Pieniężnej. Marzec 2015 r. Raport o inflacji Rada Polityki Pieniężnej Marzec 15 r. Raport o inflacji Raport o inflacji marzec 15 Raport o inflacji jest dokumentem przedstawiającym ocenę Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dotyczącą przebiegu bieżących

Bardziej szczegółowo

PRICE ACTION OUTLOOK 2015 FOREX TRADERA HISTORIA FED MISSISSIPPI. INWESTYCJE alternatywne. Bańka finansowa CARRY TRADE STYLE LIFE.

PRICE ACTION OUTLOOK 2015 FOREX TRADERA HISTORIA FED MISSISSIPPI. INWESTYCJE alternatywne. Bańka finansowa CARRY TRADE STYLE LIFE. MAGAZYN FINANSOWO-INWESTYCYJNY DLA POCZATKUJĄCYCH I ZAAWANSOWANYCH INWESTORÓW NUMER 1 (2) 2015 PRICE ACTION TRADERA HISTORIA FED INWESTYCJE alternatywne OUTLOOK 2015 FOREX MISSISSIPPI Bańka finansowa CARRY

Bardziej szczegółowo

Lipiec 2014 r. Raport o stabilności systemu finansowego

Lipiec 2014 r. Raport o stabilności systemu finansowego Lipiec 2014 r. Raport o stabilności systemu finansowego Lipiec 2014 r. Raport o stabilności systemu finansowego Departament Stabilności Finansowej Warszawa, 2014 r. Redakcja: Piotr Szpunar Adam Głogowski

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ZARZĄDZANIA DŁUGIEM SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH w latach 2015-2018

STRATEGIA ZARZĄDZANIA DŁUGIEM SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH w latach 2015-2018 STRATEGIA ZARZĄDZANIA DŁUGIEM SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH w latach 2015-2018 Ministerstwo Finansów ul. Świętokrzyska 12 00-916 Warszawa Warszawa, wrzesień 2014 r. tel.: +48 22 694 50 00 fax: +48 22 694

Bardziej szczegółowo

Tomasz Gessner. Podatność rynków walutowych na informacje

Tomasz Gessner. Podatność rynków walutowych na informacje Tomasz Gessner Podatność rynków walutowych na informacje 2 SPIS TREŚCI Wstęp.... str. 2 Rozdział I. Zagadnienia wprowadzające.... str. 6 1.1. Idea rynku Forex.. str. 6 1.2. Narzędzia. str. 7 1.3. Transakcje....

Bardziej szczegółowo

Adam Łaganowski. Instrumenty pochodne. Przewodnik dla inwestorów

Adam Łaganowski. Instrumenty pochodne. Przewodnik dla inwestorów Adam Łaganowski Instrumenty pochodne Przewodnik dla inwestorów Wydawca: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa www.gpw.pl tel. (22) 628 32 32 fax. (22) 537 77 90 Autor

Bardziej szczegółowo

GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ

GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH (GPW) WYBÓR I OCENA SPÓŁKI GIEŁDOWEJ - strategie inwestycyjne - analiza fundamentalna - analiza techniczna INSTRUMENTY RYNKU KAPITAŁOWEGO Kraków, 2009 r. www.bdm.pl 1 GIEŁDA

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA za 2014 rok

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA za 2014 rok Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA za 2014 rok Data publikacji raportu: 16 marca 2015 SPIS TREŚCI 1. Wstęp... 4 1.1 Charakterystyka działalności Grupy Kapitałowej

Bardziej szczegółowo

Strategia na 2014. Kontynuacja hossy wsparta wzrostem PKB. Departament Analiz

Strategia na 2014. Kontynuacja hossy wsparta wzrostem PKB. Departament Analiz Strategia na 214 21 stycznia 214 Kontynuacja hossy wsparta wzrostem PKB Uważamy, że pomimo ryzyk związanych głéwnie z reformą OFE, akcje nadal pozostają atrakcyjną inwestycją, szczegélnie poréwnując z

Bardziej szczegółowo

WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA NA LATA 2015 2018

WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA NA LATA 2015 2018 RADA MINISTRÓW WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA NA LATA 2015 2018 Warszawa, kwiecień 2015 r. Wstęp Przyjęcie wieloletniej perspektywy planowania budżetowego sprzyja przejrzystości i racjonalności polityki

Bardziej szczegółowo

WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA NA LATA 2014 2017

WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA NA LATA 2014 2017 RADA MINISTRÓW WIELOLETNI PLAN FINANSOWY PAŃSTWA NA LATA 2014 2017 Warszawa, kwiecień 2014 r. Wstęp Przyjęcie wieloletniej perspektywy planowania budżetowego sprzyja przejrzystości i racjonalności polityki

Bardziej szczegółowo

GRUPA LOTOS S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY LOTOS S.A. ZA ROK 2008

GRUPA LOTOS S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY LOTOS S.A. ZA ROK 2008 GRUPA LOTOS S.A. WSTĘP... 4 1. PODSTAWOWE INFORMACJE O GRUPIE LOTOS S.A... 4 1.1 STRUKTURA GRUPY LOTOS S.A. ORAZ INFORMACJE O POSIADANYCH PRZEZ SPÓŁKĘ ODDZIAŁACH (ZAKŁADACH)... 5 1.2 ZMIANY WŁASNOŚCIOWE

Bardziej szczegółowo

Outperform Potencjał rozwój spółki/wzrost cen akcji przekracza ogólny rozwój w grupie.

Outperform Potencjał rozwój spółki/wzrost cen akcji przekracza ogólny rozwój w grupie. SZKOŁA INWESTOWANIA 1. Słowniczek Inwestora: Strong Buy - Zdecydowanie kupić Aggressive Buy Agresywny zakup Recommended List - Wykaz spółek/inwestycji zalecanych do zakupu. Top pick Najlepsze spółki do

Bardziej szczegółowo

Wykład 4 8. Kontrakty financial futures i forward

Wykład 4 8. Kontrakty financial futures i forward Wykład 4 8. Kontrakty financial futures i forward Kontrakty financial futures/forward odgrywają coraz ważniejszą rolę na światowych rynkach kapitałowych. Kontrakty te określa się mianem kontraktów terminowych.

Bardziej szczegółowo

Zeszyty. Programu Top 15

Zeszyty. Programu Top 15 Zeszyty Programu Top 15 nr 2 Zeszyty Programu Top 15 Warszawa 2008 2008 Akademia Leona Koźmińskiego Projekt okładki: Agnieszka Miłaszewicz Akademia Leona Koźmińskiego posiada akredytację EQUIS (Europejski

Bardziej szczegółowo

Nr 2/14, lipiec 2014 r. Sytuacja gospodarcza w krajach Europy Środkowej i Wschodniej

Nr 2/14, lipiec 2014 r. Sytuacja gospodarcza w krajach Europy Środkowej i Wschodniej Nr 2/14, lipiec 2014 r. Sytuacja gospodarcza w krajach Europy Środkowej i Wschodniej Nr 2/14, lipiec 2014 r. Sytuacja gospodarcza w krajach Europy Środkowej i Wschodniej Autorzy: Marcin Grela Marcin Humanicki

Bardziej szczegółowo

RADA MINISTRÓW WPŁYW PODATKU OD WYDOBYCIA NIEKTÓRYCH KOPALIN NA SEKTOR WYDOBYWCZY MIEDZI I SREBRA ORAZ NA SEKTOR FINANSÓW PUBLICZNYCH

RADA MINISTRÓW WPŁYW PODATKU OD WYDOBYCIA NIEKTÓRYCH KOPALIN NA SEKTOR WYDOBYWCZY MIEDZI I SREBRA ORAZ NA SEKTOR FINANSÓW PUBLICZNYCH RADA MINISTRÓW WPŁYW PODATKU OD WYDOBYCIA NIEKTÓRYCH KOPALIN NA SEKTOR WYDOBYWCZY MIEDZI I SREBRA ORAZ NA SEKTOR FINANSÓW PUBLICZNYCH Warszawa, kwiecień 214 r. SPIS TREŚCI WSTĘP... 2 I. WPŁYW USTAWY NA

Bardziej szczegółowo

Badanie Forex CFD Rynki Zagraniczne

Badanie Forex CFD Rynki Zagraniczne Autor raportu: Raport powstał na zlecenie: Badanie Forex CFD Rynki Zagraniczne Dział Analiz Bankier.pl Raport został przygotowany przez zespół analityków pod kierunkiem dr. Bogusława Półtoraka, Głównego

Bardziej szczegółowo

Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2012 r.

Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2012 r. Rozwój systemu finansowego w Polsce w 212 r. Rozwój systemu finansowego w Polsce w 212 r. Warszawa 214 Opracowanie powstało w Departamencie Systemu Finansowego NBP. Redakcja: Paweł Sobolewski Dobiesław

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji banków w 2014 r.

Raport o sytuacji banków w 2014 r. RAPORT O SYTUACJI BANKÓW W 2014 R.. URZĄD KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO WARSZAWA, 2015 Opracowanie: Andrzej Kotowicz przy współpracy Departamentu Bankowości Komercyjnej i Specjalistycznej oraz Instytucji

Bardziej szczegółowo

Raport ROCZNY BANKOM SPÓŁDZIELCZYM SGB

Raport ROCZNY BANKOM SPÓŁDZIELCZYM SGB 2014 Raport ROCZNY BANKOM SPÓŁDZIELCZYM SGB POŚWIĘCENIU I WYSIŁKOM PASJI I TALENTOM NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIOM SKUTECZNYM DZIAŁANIOM PRACOWNIKOM PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I POMYSŁOWOŚCI OWOCNEJ WSPÓŁPRACY LOKALNYM

Bardziej szczegółowo

OGÓLNY OPIS ISTOTY INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH ORAZ RYZYKA ZWIĄZANEGO Z INWESTOWANIEM W INSTRUMENTY FINANSOWE:

OGÓLNY OPIS ISTOTY INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH ORAZ RYZYKA ZWIĄZANEGO Z INWESTOWANIEM W INSTRUMENTY FINANSOWE: OGÓLNY OPIS ISTOTY INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH ORAZ RYZYKA ZWIĄZANEGO Z INWESTOWANIEM W INSTRUMENTY FINANSOWE: I. INFORMACJE OGÓLNE Noble Securities S.A. informuje, że inwestowanie środków w instrumenty finansowe

Bardziej szczegółowo

Plan finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i jego uwarunkowania

Plan finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i jego uwarunkowania Departament Długu Publicznego Plan finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i jego uwarunkowania Maj 2015 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE I. Bieżąca sytuacja makroekonomiczna.... 2-3 II. Dane statystyczne.

Bardziej szczegółowo

Weryfikacja efektywności wybranych strategii inwestycyjnych rynku akcji Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie

Weryfikacja efektywności wybranych strategii inwestycyjnych rynku akcji Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie Zarządzanie i Finanse Journal of Management and Finance Vol. 12, No. 1/2014 Lucjan Czechowski * Anna Maria Pochmara ** Weryfikacja efektywności wybranych strategii inwestycyjnych rynku akcji Giełdy Papierów

Bardziej szczegółowo

W dzisiejszym wydaniu:

W dzisiejszym wydaniu: def Wydanie 4/2015 W dzisiejszym wydaniu: 1. Jak inwestują wielcy tego świata? Str. 2-7 Ulokowanie nadwyżek finansowych w określone aktywo nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Warto rzucić okiem na strategie

Bardziej szczegółowo

RAPORT O STANIE SEKTORA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE W LATACH 2011 2012

RAPORT O STANIE SEKTORA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE W LATACH 2011 2012 RAPORT O STANIE SEKTORA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE W LATACH 2011 2012 Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2011 2012 Redakcja: Anna Tarnawa, Paulina

Bardziej szczegółowo

W dzisiejszym wydaniu:

W dzisiejszym wydaniu: Wydanie 13/2014 W dzisiejszym wydaniu: 1. Super oferta gwarantowany 8% zwrot z najmu. Str. 2-5 W internecie można natknąć się na reklamy, w których firma zarządzająca nieruchomościami na wynajem oferuje

Bardziej szczegółowo

Rynek walutowy FOREX. Wprowadzenie i podstawy. Krzysztof Wojciechowski

Rynek walutowy FOREX. Wprowadzenie i podstawy. Krzysztof Wojciechowski Rynek walutowy FOREX Wprowadzenie i podstawy Krzysztof Wojciechowski 2013 Od autora... 2 Spis treści Rozdział I... 4 1.1 Co to jest forex... 4 1.2 Najważniejsze pary... 5 1.3 Dzwignia... 6 1.4 Lot... 6

Bardziej szczegółowo