Parabanki. Rafał Zarębski Piotr Warzocha

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Parabanki. Rafał Zarębski Piotr Warzocha"

Transkrypt

1 Parabanki Rafał Zarębski Piotr Warzocha Toruń

2 Trudne czasy Życie codzienne staje się wciąż droższe, a zarobki nie wzrastają proporcjonalnie do potrzeb. Jest to przyczyną zadłużania się wielu ludzi. Istnieją instytucje, które oferują szybką pomoc finansową. Potrzebne środki można pozyskać albo z banku albo od instytucji, która bank imituje zwanej parabankiem. W pierwszym przypadku mowa jest o kredycie, w drugim zaś o pożyczce. Pojęcia te nie są tożsame. Różnice między nimi jak i między tymi instytucjami omówiono w niniejszej prezentacji.

3 Banki a parabanki Bank - działalność gospodarcza, polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów, wydawaniu instrumentów pieniądza elektronicznego oraz innych czynności, określonych przepisami ustawy Prawo bankowe i wymienionych w statucie banku. Banki należą do tak zwanych instytucji zaufania publicznego. Bank działa na podstawie zezwolenia i nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego.

4 Banki a parabanki Parabank polskie prawo nie definiuje pojęcia parabanku. Pojęciem tym jednak powinno określać się podmiot, niebędący bankiem ani instytucją uprawnioną do przyjmowania depozytów i udzielania kredytów, lecz wykonujący czynności podobne do czynności bankowych i niepodlegający nadzorowi finansowemu, sprawowanemu przez organ nadzoru.

5 Banki a parabanki Parabanki i firmy pożyczkowe istnieją dzięki pewnym lukom w prawie gwarantującym wolność rynku. W efekcie jako instytucja mogą oferować usługi finansowe (pożyczki, twory podobne do lokat) bez kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Przez to, że parabanki i firmy pożyczkowe nie muszą stosować się do zaleceń KNF ściągają do siebie klientów pozornie atrakcyjniejszą ofertą. Parabanki udzielają pożyczek z własnych środków, a nie z funduszy zdeponowanych przez klientów.

6 Banki a parabanki Parabanki nie muszą podporządkowywać swojej działalności Rekomendacji T, a więc mogą oferować pożyczki wszystkim klientom niezależnie od ich sytuacji finansowej (pożyczki na dowód osobisty itp.). Ponieważ obecne normy przyznawania kredytów są rygorystyczne (skutek kryzysu finansowego), do parabanków ciągną tysiące desperatów, którzy liczą na szybki zastrzyk gotówki.

7 Banki a parabanki Niestety, naliczone oprocentowanie (nawet kilkanaście razy wyższe niż oprocentowanie kredytu w bankach) szybko sprawia, że wpadają oni w spirale długów, spłacając jedną pożyczkę następną. Co więcej, nawet te kredyty reklamowane, jako bezprocentowe, w rzeczywistości naszpikowane są różnymi opłatami manipulacyjnymi i prowizjami.

8 Kredyty a pożyczki Kredyt umowa, na mocy której kredytodawca (bank, SKOK) przekazuje do dyspozycji kredytobiorcy określoną kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na określony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami i ewentualnymi prowizjami w ustalonych w umowie terminach.

9 Kredyty a pożyczki Pożyczka umowa, na podstawie której firma pożyczkowa, bank lub osoba fizyczna (pożyczkodawca) przekazuje innej osobie (pożyczkobiorca) określoną kwotę środków pieniężnych. Pożyczkobiorca po upływie określonego terminu spłaca pożyczkę wraz z odsetkami. W przeciwieństwie do kredytu bankowego w umowie pożyczki nie jest wymagane określenie celu pożyczki. Umowa pożyczki na kwotę przekraczającą 500 zł powinna być zawarta na piśmie.

10 Kredyty a pożyczki Pożyczka chwilówka - łatwo i szybko dostępna pożyczka/kredyt, najczęściej w wysokości od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych na krótki okres. To najpopularniejsza forma drobnych pożyczek udzielanych na często niekorzystnych dla klienta i niejasnych warunkach, dlatego dla zachęty bywają reklamowane jako produkty bez sprawdzania w BIK, pożyczki prywatne, bez zbędnych formalności, bez poręczycieli lub pozabankowe dla tych, którzy nie mogą liczyć na kredyt w banku.

11 Kredyty a pożyczki Różnice między standardowym kredytem a pożyczką (źródło bankier.pl) Kredyt Pożyczka Regulacje Prawo bankowe Kodeks cywilny Kto może udzielać? Z jakich środków? banki, SKOK-i z depozytów bankowych, czyli powierzonych przez klientów depozytów osoby fizyczne, instytucje każdy, kto jest właścicielem pieniędzy ze środków własnych pożyczkodawcy Cel ściśle określony dowolny Forma przekazania środków Umowa bezgotówkowo - sporządzona w formie pisemnej, pod rygorem nieważności; - określa: strony umowy, cel kredytu, zasady i termin spłaty, cenę kredytu (opłaty, prowizje, odsetki), zasady zmian warunków umowy gotówkowo lub bezgotówkowo - sporządzona w dowolnej formie ustnie lub pisemnie (powyżej 500 zł); - nie ma obowiązku określenia ani terminu zwrotu ani ceny pożyczki (może być nieodpłatna)

12 Kredyty a pożyczki Bankom w pewnym sensie zależy na tym, aby przejąć klientów od firm pożyczkowych. I choć krótkoterminowe i nisko kwotowe kredyty są dla banków nieopłacalne, to mają w swojej ofercie takie produkty. Niechętnie obnoszą się z takimi ofertami,gdyż niewiele mogą zarobić na takich kredytach - z uwagi na regulacje prawne, przepisy - ustawa antylichwiarska - oprocentowanie -max 24%.

13 Kredyty a pożyczki

14 Oszuści Istnieją przedsiębiorcy którzy wymagają przed podpisaniem umowy zapłacenia wysokiej opłaty przygotowawczej, a następnie nie udzielają konsumentowi pożyczki i często nie zwracają wspomnianej opłaty.

15 Oszuści Firmy reklamujące się hasłami typu "kredyt bez BIK", "nawet z komornikiem" czasem nie mają zamiaru udzielenia kredytu, a chcą jedynie pobrać "opłatę przygotowawczą, "zadatek" lub inaczej nazwaną opłatę, a następnie odmawiają udzielenia pożyczki, zatrzymując wspomniane opłaty. Zatrzymywanie takich opłat w przypadku nieudzielenia kredytu jest sprzeczne z prawem, ale konsumenci mają kłopoty z odebraniem już wpłaconych kwot.

16 Oszuści W przypadku ofert internetowych, należy także upewnić się, czy mamy do czynienia z przedsiębiorcą, który udziela pożyczek z własnych środków firmy, czy też jedynie pośredniczy w udzielaniu pożyczek przez inne osoby prywatne (tzw. platformy pożyczkowe). Jest to o tyle istotne, że w przypadku pożyczki udzielonej konsumentowi przez innego konsumenta nie mają zastosowania przepisy ustawy o kredycie konsumenckim.

17 Oszuści Propozycje inwestycyjne (np. depozyty towarowe, kontrakty lokacyjne - odpowiedniki bankowych lokat, których to według prawa parabanki nie mogą udzielać) oferowane przez parabanki nie są bezpieczne. Dzieje się tak, dlatego, że zwrotu naszych pieniędzy nie gwarantuje nam dosłownie nic, bowiem parabanki nie mają środków zabezpieczanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego też parabanki oferują wyższe oprocentowanie, nie dodają jednak informacji, że wiąże się z tym znacznie większe ryzyko.

18 Oszuści Niektóre parabanki informują, że oferują różnego rodzaju ubezpieczenia, bądź zakładają pozabankowe fundusze gwarancyjne. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie czy też pozabankowy fundusz rzekomo gwarantujący bezpieczeństwo powierzonych parabankowi pieniędzy, często opiewają na zbyt niskie kwoty, aby konsumenci w przypadku niewypłacalności takiej instytucji otrzymali zwrot swoich środków.

19 Zasady bezpiecznego zaciągania pożyczki Akcja społeczna 1. Sprawdź wiarygodność firmy. 2. Policz całkowity koszt pożyczki. 3. Dokładnie przeczytaj umowę pożyczki. 4. Nie podpisuj umowy, jeżeli jej nie rozumiesz.

20 Zasady bezpiecznego zaciągania pożyczki Trzeba zwrócić uwagę na wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO wyrażona jako wartość procentowa wszystkich kosztów pożyczki/kredytu od całej kwoty pożyczki/kredytu w ujęciu rocznym) całkowity koszt pożyczki/kredytu (oprocentowanie, opłaty, prowizje, zabezpieczenia). Każdy podmiot udzielający pożyczki zobligowany jest do udzielenia informacji o RRSO i całkowitej kwocie do zapłaty. Przed zawarciem umowy konsument powinien otrzymać formularz informacyjny, w którym zawarte będą informacje dotyczące kosztów związanych z pożyczką/kredytem.

21 Zasady bezpiecznego zaciągania pożyczki Należy zwrócić uwagę na wymagania pożyczkodawcy związanych z zabezpieczeniem pożyczki Od umowy o kredyt konsumencki odstąpić można w terminie 14 dni, a zasady odstąpienia od umowy są identyczne dla banków jak i parabanków. Porady na temat umowy kredytowej, która ma zostać podpisać z bankiem bądź parabankiem: - Infolinia konsumencka. - Centrum e-porad. - Federacja Konsumentów. - Miejski (Powiatowy) Rzecznik Konsumentów.

22 Lista podejrzanych parabanków Lista podmiotów podejrzanych o niesłuszne prowadzenie działalności bankowej, przed którymi ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego : Finroyal FRL Capital Limited Flexworld Inc. Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie Weksel Bank, Aida System Sp. z o.o. z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim Amber Gold Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku GoGo20 Poland DOBRALOKATA Sp. z o.o. Pozabankowe Centrum Finansowe Sp. z o.o. PROMOTOR-FINANSE Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu Care&Cash Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu KASOMAT.PL SA, Wrocław Lex-Security, Mysłowice Centrum Inwestycyjno - Oddłużeniowe sp. z o.o. Stargard Szczeciński Socket Resources GmbH reprezentowana na terytorium RP przez Marka Jachowicza; biuro operacyjne w Polsce - Warszawa IPI CAPITAL S.A. z siedzibą w Warszawie NOVA NEW Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach Mizar Profit, Warszawa Alkor Trade Sp. z o.o., Józefów

23 Podsumowanie Parabanki zostały stworzone z myślą o osobach, które nie otrzymały pozytywnej decyzji kredytowej w bankach lub mają problemy z BIKiem. Zatem pożyczkobiorca został oceniony w innym miejscu jako osoba niewiarygodna. Pożyczanie pieniędzy w parabankach może grozić wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Nie wszystkie parabanki są nielegalne. Firmy pożyczkowe ponoszą dużo większe ryzyko, że pożyczkobiorca nie zwróci pieniędzy w terminie i w określonej wysokości. Premia za to ryzyko musi być zatem duża. I choć oprocentowanie może być kuszące, o wszystkim decyduje zwykle wysoka RSSO. Istnieje wielu złodziei, jednak większe instytucje parabankowe dbają o swoją renomę (siedziby w centrach miast).

24 Podsumowanie Najczęściej sami sobie winni są pożyczkobiorcy, którzy w pilnej potrzebie gotówki często niefrasobliwie podpisują umowy, nie wiedząc na jakich warunkach zaciągają pożyczki. Zdarza się, że w takich umowach istnieją niekorzystne zapisy, takie jak bardzo wysokie oprocentowanie czy zabezpieczenie w postaci swojego majątku. Klienci takich instytucji, stawiają siebie w sytuacji bez wyjścia, gdy w momencie wypowiedzenia umowy, firma zażąda zwrotu pieniędzy. Taniej jest zaciągnąć krótkoterminowy kredyt w banku niż wziąć pożyczkę z parabanku. Kredyt w banku nie jest jednak produktem dla wszystkich (trzeba posiadać zdolność kredytową).

25 Dziękujemy za uwagę!

PrzeWodnik po usługach finansowych

PrzeWodnik po usługach finansowych PrzeWodnik po usługach finansowych Warszawa, 2012 r. Spis treści Wstęp... 5 Pytania i odpowiedzi... 7 1. Jakie są rodzaje kredytów?...7 2. Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?...9 3. Czy w przypadku

Bardziej szczegółowo

NIE TAKI KREDYT STRASZNY USTAWA O KREDYCIE KONSUMENCKIM W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

NIE TAKI KREDYT STRASZNY USTAWA O KREDYCIE KONSUMENCKIM W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH NIE TAKI KREDYT STRASZNY USTAWA O KREDYCIE KONSUMENCKIM W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH MACIEJ CZAPLIŃSKI Warszawa, sierpień 2012 Copyright by Maciej Czapliński and Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Bardziej szczegółowo

Rynek pożyczek pozabankowych

Rynek pożyczek pozabankowych Warszawa, maj 2015 Spis treści 1 Wstęp... 2 1.1 Definicja klienta firmy pożyczkowej.... 6 2 Dystrybucja pożyczek.... 7 2.1 Korzystanie z placówek... 7 2.2 Wizyta u klienta.... 7 2.3 Droga internetowa...

Bardziej szczegółowo

opracowanie: Katarzyna Marczyńska, Arbiter Bankowy redakcja: Grażyna Rokicka, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

opracowanie: Katarzyna Marczyńska, Arbiter Bankowy redakcja: Grażyna Rokicka, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich ISBN 978-83-60632-18-5 URZĄD OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW 00-950 Warszawa, Plac Powstańców Warszawy 1 tel. 022 55 60 800 www.uokik.gov.pl opracowanie: Katarzyna Marczyńska, Arbiter Bankowy redakcja:

Bardziej szczegółowo

RRSO, czyli jak obliczyć całkowity koszt kredytu?

RRSO, czyli jak obliczyć całkowity koszt kredytu? 34 1 14 sierpnia 2014 r. pożyczki gotówkowe RRSO, czyli jak obliczyć całkowity koszt kredytu? Myśląc o wzięciu kredytu gotówkowego, zawsze należy postawić przed sobą dwa podstawowe pytania jakie rozwiązanie

Bardziej szczegółowo

Rynek firm pożyczkowych w Polsce

Rynek firm pożyczkowych w Polsce Rynek firm pożyczkowych w Polsce Spis treści Wprowadzenie wypowiedź prof. Witolda M. Orłowskiego, głównego doradcy ekonomicznego PwC w Polsce 1. Wstęp 1.1. Wprowadzenie 1.2. Zakres przedmiotowy raportu

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN OBSŁUGI KREDYTÓW ADM. DLA PRZEDSIĘBIORCÓW I INNYCH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH W POWSZECHNEJ KASIE OSZCZĘDNOŚCI BANKU POLSKIM SPÓŁCE AKCYJNEJ

REGULAMIN OBSŁUGI KREDYTÓW ADM. DLA PRZEDSIĘBIORCÓW I INNYCH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH W POWSZECHNEJ KASIE OSZCZĘDNOŚCI BANKU POLSKIM SPÓŁCE AKCYJNEJ REGULAMIN OBSŁUGI KREDYTÓW ADM. DLA PRZEDSIĘBIORCÓW I INNYCH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH W POWSZECHNEJ KASIE OSZCZĘDNOŚCI BANKU POLSKIM SPÓŁCE AKCYJNEJ Spis treści Rozdział I Postanowienia ogólne 2 Rozdział

Bardziej szczegółowo

BANK JAKO INSTYTUCJA ZAUFANIA PUBLICZNEGO. GWARANCJE PRAWNE I INSTYTUCJONALNE

BANK JAKO INSTYTUCJA ZAUFANIA PUBLICZNEGO. GWARANCJE PRAWNE I INSTYTUCJONALNE Poradnik KLIENTA USŁUG FINANSOWYCH Emil Radziszewski BANK JAKO INSTYTUCJA ZAUFANIA PUBLICZNEGO. GWARANCJE PRAWNE I INSTYTUCJONALNE Warszawa 2013 Publikacja została wydana nakładem Komisji Nadzoru Finansowego

Bardziej szczegółowo

EUROPEJSKA INFORMACJA STANDARDOWA O KREDYCIE PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH

EUROPEJSKA INFORMACJA STANDARDOWA O KREDYCIE PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH EUROPEJSKA INFORMACJA STANDARDOWA O KREDYCIE PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH 1 TOŻSAMOŚĆ I DANE KONTAKTOWE KREDYTODAWCY Kredytodawca: Adres: DEGIRO B.V. Rembrandt Tower - 9th floor Amstelplein 1, 1096 HA Amsterdam

Bardziej szczegółowo

Regulamin kredytowania działalności gospodarczej BIZ Banku, Obszar Mikro i Małych Przedsiębiorstw

Regulamin kredytowania działalności gospodarczej BIZ Banku, Obszar Mikro i Małych Przedsiębiorstw Regulamin kredytowania działalności gospodarczej BIZ Banku, Obszar Mikro i Małych Przedsiębiorstw Rozdział I - Postanowienia ogólne 1 1. Regulamin kredytowania działalności gospodarczej BIZ Banku, Obszar

Bardziej szczegółowo

obowiązuje od 7 kwietnia 2015 r. 1/10

obowiązuje od 7 kwietnia 2015 r. 1/10 Regulamin udzielania kredytów na zakup papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu na rynku pierwotnym lub w pierwszej publicznej sprzedaży dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN UDZIELANIA POŻYCZEK W RAMACH INICJATYWY JEREMIE PRZEZ KOSZALIŃSKĄ AGENCJĘ ROZWOJU REGIONALNEGO S.A.

REGULAMIN UDZIELANIA POŻYCZEK W RAMACH INICJATYWY JEREMIE PRZEZ KOSZALIŃSKĄ AGENCJĘ ROZWOJU REGIONALNEGO S.A. REGULAMIN UDZIELANIA POŻYCZEK W RAMACH INICJATYWY JEREMIE PRZEZ KOSZALIŃSKĄ AGENCJĘ ROZWOJU REGIONALNEGO S.A. Rozdział I Postanowienia ogólne Regulamin określa podstawowe zasady i warunki udzielania pożyczek

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim 1)

USTAWA z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim 1) Kancelaria Sejmu s. 1/1 USTAWA z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim 1) Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1081, z 2003 r. Nr 109, poz. 1030, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr

Bardziej szczegółowo

PROJEKT ZAŁOśEŃ PROJEKTU USTAWY O ZMIANIE USTAWY O NADZORZE NAD RYNKIEM FINANSOWYM, USTAWY PRAWO BANKOWE ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW

PROJEKT ZAŁOśEŃ PROJEKTU USTAWY O ZMIANIE USTAWY O NADZORZE NAD RYNKIEM FINANSOWYM, USTAWY PRAWO BANKOWE ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW MINISTERSTWO FINANSÓW Projekt z dnia 27 sierpnia 2013 r. PROJEKT ZAŁOśEŃ PROJEKTU USTAWY O ZMIANIE USTAWY O NADZORZE NAD RYNKIEM FINANSOWYM, USTAWY PRAWO BANKOWE ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW 1. CEL PROJEKTOWANEJ

Bardziej szczegółowo

Źródła finansowania małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce

Źródła finansowania małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA W WARSZAWIE STUDIUM DYPLOMOWE Kierunek: Finanse i bankowość Źródła finansowania małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce Krzysztof Borawski Nr albumu: 23059 Praca magisterska napisana

Bardziej szczegółowo

Regulamin ogólny udzielania kredytów Klientom Instytucjonalnym

Regulamin ogólny udzielania kredytów Klientom Instytucjonalnym Regulamin ogólny udzielania kredytów Klientom Instytucjonalnym I Postanowienia ogólne 1 1. Niniejszy regulamin, zwany dalej Regulaminem, określa ogólne zasady i warunki udzielania, wykorzystywania oraz

Bardziej szczegółowo

WYBRANE ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE

WYBRANE ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE dr inż. Małgorzata Smolarek dr Joanna Dzieńdziora Instytut Zarządzania i Ekonomii, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu WYBRANE ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA ROZWOJU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KREDYTOWANIA. Idea Bank SA

REGULAMIN KREDYTOWANIA. Idea Bank SA 1/10 REGULAMIN KREDYTOWANIA SPIS TREŚCI 1. PRZEDMIOT REGULAMINU... 1 2. DEFINICJE... 1 3. OBOWIĄZYWANIE REGULAMINU... 2 4. FORMA UMOWY... 2 5. OBOWIĄZKI BANKU... 2 6. OBOWIĄZKI KREDYTOBIORCY I UPRAWNIENIA

Bardziej szczegółowo

17. Procedury kredytowe. Spis treści

17. Procedury kredytowe. Spis treści Spis treści 17. Procedury kredytowe... 1 17.1 Dokumentacja kredytowa klienta i jej weryfikacja... 2 17.2 Analiza wskaźnikowa i credit-scoring... 3 17.3 Komitety kredytowe i umowa kredytowa... 4 18. Zabezpieczenia

Bardziej szczegółowo

USTAWA. z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Rozdział 1 Przepisy ogólne

USTAWA. z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Rozdział 1 Przepisy ogólne Kancelaria Sejmu s. 1/45 USTAWA z dnia 12 maja 2011 r. 1), 2) o kredycie konsumenckim Opracowano na podstawie: Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 715, Nr 165, poz. 984, Nr 201, poz. 1181, z 2012 r. poz. 1193.

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PRODUKTÓW KREDYTOWYCH DLA MAŁYCH PRZEDSIĘBIORSTW W RAIFFEISEN BANK POLSKA S.A.

REGULAMIN PRODUKTÓW KREDYTOWYCH DLA MAŁYCH PRZEDSIĘBIORSTW W RAIFFEISEN BANK POLSKA S.A. REGULAMIN PRODUKTÓW KREDYTOWYCH DLA MAŁYCH PRZEDSIĘBIORSTW W RAIFFEISEN BANK POLSKA S.A. 1 DEFINICJE I INTERPRETACJE Regulamin Produktów Kredytowych dla Małych Przedsiębiorstw w Raiffeisen Bank Polska

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG ZARZĄDZANIA PORTFELAMI, W SKŁAD KTÓRYCH WCHODZI JEDEN LUB WIĘKSZA LICZBA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH

REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG ZARZĄDZANIA PORTFELAMI, W SKŁAD KTÓRYCH WCHODZI JEDEN LUB WIĘKSZA LICZBA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG ZARZĄDZANIA PORTFELAMI, W SKŁAD KTÓRYCH WCHODZI JEDEN LUB WIĘKSZA LICZBA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZEZ SKARBIEC TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH S.A. 1. Postanowienia ogólne

Bardziej szczegółowo

LUDZIE KONCEPCJE PRAKTYKA. ABC Faktoringu. czyli jak mieć gotówkę zaraz po wystawieniu faktury. Partner merytoryczny

LUDZIE KONCEPCJE PRAKTYKA. ABC Faktoringu. czyli jak mieć gotówkę zaraz po wystawieniu faktury. Partner merytoryczny KONCEPCJE PRAKTYKA ABC Faktoringu czyli jak mieć gotówkę zaraz po wystawieniu faktury Partner merytoryczny Sposób na płynność Niepewna sytuacja gospodarcza na europejskich i światowych rynkach, powracające

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KREDYTU ZABEZPIECZONEGO W RACHUNKU BIEŻĄCYM DLA MAŁYCH PRZEDSĘBIORSTW W RAIFFEISEN BANK POLSKA S.A.

REGULAMIN KREDYTU ZABEZPIECZONEGO W RACHUNKU BIEŻĄCYM DLA MAŁYCH PRZEDSĘBIORSTW W RAIFFEISEN BANK POLSKA S.A. REGULAMIN KREDYTU ZABEZPIECZONEGO W RACHUNKU BIEŻĄCYM DLA MAŁYCH PRZEDSĘBIORSTW W RAIFFEISEN BANK POLSKA S.A. 1 DEFINICJE I INTERPRETACJE Użyte w Regulaminie określenia oznaczają: 1. Bank - Raiffeisen

Bardziej szczegółowo

Autor: Urszula Małek. Opracowanie graficzne i skład: Anna Fijałkowska-Oleksiak Ilustracje: Anna Fijałkowska-Oleksiak Zdjęcia: Grzegorz Oleksiak

Autor: Urszula Małek. Opracowanie graficzne i skład: Anna Fijałkowska-Oleksiak Ilustracje: Anna Fijałkowska-Oleksiak Zdjęcia: Grzegorz Oleksiak Autor: Urszula Małek Redakcja i korekta: Daria Dziewięcka, Małgorzata Kazubska, Marcin Polak Konsultacja merytoryczna: Marcin Polak Koordynator projektu: Małgorzata Kazubska Opracowanie graficzne i skład:

Bardziej szczegółowo

UBEZPIECZENIA Z GŁOWĄ, CZYLI UBEZPIECZENIOWE ABC DLA MYŚLĄCYCH PRZED SZKODĄ

UBEZPIECZENIA Z GŁOWĄ, CZYLI UBEZPIECZENIOWE ABC DLA MYŚLĄCYCH PRZED SZKODĄ Poradnik klienta usług finansowych Paweł Dudzicz Piotr Matraszek Piotr Nowak Łukasz Szymański UBEZPIECZENIA Z GŁOWĄ, CZYLI UBEZPIECZENIOWE ABC DLA MYŚLĄCYCH PRZED SZKODĄ Warszawa 2012 Publikacja została

Bardziej szczegółowo

Teoretycznie sprawa jest DUKATOR EKONOMICZNY ADAM GRZESZAK

Teoretycznie sprawa jest DUKATOR EKONOMICZNY ADAM GRZESZAK DUKATOR EKONOMICZNY Gospodarka głupcze! ten slogan prezydenta Clintona zrobił zawrotną karierę. Kryzys gospodarczy ujawnił, że głupcami bywali nawet wybitni eksperci. Tym większe kłopoty możemy mieć my,

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN UDZIELANIA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH W PLUS BANK S.A.

REGULAMIN UDZIELANIA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH W PLUS BANK S.A. REGULAMIN UDZIELANIA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH W PLUS BANK S.A. Warszawa, grudzień 2014 r. PLUS BANK S.A. Strona 1 z 10 SPIS TREŚCI I. POSTANOWIENIA OGÓLNE...3 II. PRZEZNACZENIE KREDYTU/POŻYCZKI...4 III. WYSOKOŚĆ

Bardziej szczegółowo

1. Wprowadzenie. 2. Definicje. 3. Zasady Promocji

1. Wprowadzenie. 2. Definicje. 3. Zasady Promocji 1 1. Wprowadzenie 1. Niniejszy regulamin ( Regulamin ) określa warunki i zasady Promocji dla pracowników wybranych firm wskazanych w 3 ust. 1 Regulaminu i osób współpracujących z tymi firmami w oparciu

Bardziej szczegółowo

POŻYCZKI UDZIELANE ZA POMOCĄ ŚRODKÓW KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ

POŻYCZKI UDZIELANE ZA POMOCĄ ŚRODKÓW KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ Z E S Z Y T Y N A U K O W E P O L I T E C H N I K I P O Z N A Ń S K I E J Nr 59 Organizacja i Zarządzanie 2013 Magdalena OLECHNOWICZ * POŻYCZKI UDZIELANE ZA POMOCĄ ŚRODKÓW KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ Celem

Bardziej szczegółowo