Podręcznik metodyczny

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Podręcznik metodyczny"

Transkrypt

1 3 Podręcznik metodyczny do religii dla 1 klasy szkoły podstawowej JEZUS PROWADZI DZIECKA BOŻEGO 1 Drogi przyjaciół Pana Jezusa Wydawnictwo WAM Księża Jezuici

2 4 Podręcznik metodyczny do nauczania religii rzymskokatolickiej wg podręcznika nr AZ-11-01/10-KR-7/15 zgodnego z programem nauczania nr AZ-1-01/10. Recenzenci dr Aneta Rayzacher-Majewska, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski Komitet redakcyjny ks. Zbigniew Marek SJ, s. Anna Walulik CSFN Autorzy Longina Cywińska, Maria Frela, ks. Zbigniew Marek SJ, s. Anna Walulik CSFN Redakcja i korekta: Zofia Smęda Projekt okładki: ChapterOne Skład: B. Bodzoń/Edycja Multimedialna płyta DVD Komitet redakcyjny ks. Zbigniew Marek SJ, s. Anna Walulik CSFN Autorzy Longina Cywińska, bp Antoni Długosz, Maria Frela, Antoni Kwartnik, ks. Zbigniew Marek SJ, s. Anna Walulik CSFN, Dawid Polkowski, Zenon Rak, Jacek Socha Opowiadania: Ewa Stadtmüller Redakcja multimedialna: s. Anna Walulik CSFN, Zofia Smęda Opracowanie multimedialne: Antoni Kwartnik, Dawid Polkowski Programowanie i realizacja multimedialna: Dawid Polkowski Projekt nadruku na płytę DVD: ChapterOne NIHIL OBSTAT Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego ks. Jakub Kołacz SJ, prowincjał Kraków, 8 lipca 2015 r., l.dz.35/2015 Wydawnictwo WAM, Księża Jezuici, Kraków 2015 ISBN WYDAWNICTWO WAM ul. Kopernika Kraków tel faks DZIAŁ HANDLOWY tel faks KSIĘGARNIA WYSYŁKOWA tel , faks e.wydawnictwowam.pl

3 5 Wstęp Szanowni Państwo! Podręcznik do szkolnego nauczania religii rzymskokatolickiej w klasie 1: Jezus prowadzi. Elementarz przyjaciół Pana Jezusa z serii: Drogi Przyjaciół Pana Jezusa stanowi pierwszą część pakietu edukacyjnego przeznaczonego do nauczania religii dzieci w klasach od 1 do 3. Realizuje on wszystkie wymagania i założenia Programu nauczania religii dla klas 1-3 szkoły podstawowej Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski (numer: AZ-1-01/10). Część pierwszą pakietu (podobnie będzie w kolejnych) tworzy materiał do pracy ucznia (podręcznik dla ucznia) oraz materiał do pracy katechety (podręcznik metodyczny). Materiał katechetyczny adresowany do ucznia tworzą: część papierowa podręcznika Jezus prowadzi. Elementarz przyjaciół Pana Jezusa oraz część multimedialna Jezus prowadzi. E-elementarz przyjaciół Pana Jezusa. Obie te części są różne i mają się uzupełniać. Zaproponowane w nich zadania sprzyjają rozwijaniu aktywności dziecka na różnych poziomach. Stąd w wersji papierowej podręcznika zostaje ono zaproszone do rysowania, łączenia, wklejania, pisania itd., co byłoby trudniejsze do wykonania w części elektronicznej, w której z kolei położono nacisk na rozwijanie umiejętności słuchania, logicznego myślenia i kojarzenia. Zaproponowane w obu częściach podręcznika czynności edukacyjne mogą być wykorzystywane zarówno podczas pracy ucznia na lekcji w szkole, jak też w jego pracy domowej. Katecheta otrzymuje natomiast propozycje scenariuszy zajęć w szkolnym nauczaniu religii, w których wykorzystane zostały wielorakie aktywności uczniów. Zawierają one propozycje przebiegu lekcji religii. Zwraca się też uwagę na akcenty, jakie winny w niej być położone. Do podanych scenariuszy dołączono materiał multimedialny korelujący z czynnościami zaproponowanymi katechecie. Niektóre materiały zostały podane także w zapisie tradycyjnym, na wypadek gdyby katecheta nie miał możliwości korzystania z rzutnika multimedialnego bądź z tablicy interaktywnej.

4 6 Materiały zaproponowane w poszczególnych częściach Elementarza mają służyć wspomaganiu integralnego rozwoju małego dziecka. Jego treści odwołują się do życia rodzinnego, świata przyrody oraz najbliższego środowiska sześciolatków. Materiał katechetyczny podzielono według roku liturgicznego, jako że obchodzone święta i wydarzenia wydają się najbliższe małemu dziecku. Przyjęto, że nawiązując do roku liturgicznego, łatwiej objaśniać religijny sens wydarzeń z życia ludzi. Materiał został pogrupowany w osiem rozdziałów. W każdym z nich wyróżniono cele, jakie będą realizowane w tworzących go jednostkach tematycznych, zgodnych z programem nauczania religii. Dlatego też przy poszczególnych tematach nie podano ani celu ogólnego, ani celów operacyjnych, a jedynie opisy osiągnięć ucznia, które poprzedzają scenariusze poszczególnych jednostek lekcyjnych. Przyjęcie takiego rozwiązania podyktowane zostało koniecznością dostosowywania działań katechety do możliwości uczniów, z którymi pracuje. Dopowiedzmy w końcu, że podawane w podręczniku metodycznym osiągnięcia ucznia wyrażają maksimum osiągnięć ucznia, o których mowa w Programie nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach. Zakres ich realizacji warunkują natomiast konkretne warunki, w jakich przychodzi katechecie pracować. Mamy nadzieję, że proponowane materiały będą inspiracją do radosnego dzielenia się Dobrą Nowiną z dziećmi, którym Państwo towarzyszą na drodze poznawania oraz przyjmowania naszego Pana i Boga.

5 7 ROZDZIAŁ 1. Jezus nas kocha pragniemy Go poznawać i kochać Cele: Ukazanie prawdy o tym, że Jezus chce spotykać się z ludźmi, bo ich kocha. Ukazanie Biblii jako księgi będącej listem kochającego Ojca do ludzi. Ukazanie prawdy, że chrzest włącza do rodziny Jezusa. Kształtowanie szacunku wobec dorosłych. Kształtowanie postawy wdzięczności za chrzest. Ukazanie modlitwy jako formy rozmowy i spotykania się z Panem Jezusem. Ukazanie Kościoła jako miejsca szczególnego spotkania z Panem Jezusem. Kształtowanie szacunku wobec miejsc związanych z kultem.

6 8

7 9 Temat 1. Pan Jezus gromadzi ludzi. Gromadzimy się wokół Pana Jezusa Osiągnięcia Uczeń potrafi uzasadnić potrzebę korzystania z pomocy dorosłych w poszukiwaniu odpowiedzi na rodzące się w nim pytania; opowiada o tym, jak Pan Jezus spotykał się z dziećmi; wymienia głównych bohaterów opowiadania biblijnego; powtarza słowa Pana Jezusa wypowiedziane do apostołów, by pozwolili dzieciom do Niego przychodzić; wyjaśnia, że Pan Jezus spotyka się z ludźmi, bo ich kocha; potrafi wyrazić radość ze spotkania z Panem Jezusem; potrafi zastosować pozdrowienia chrześcijańskie w określonych sytuacjach; potrafi wyjaśnić, że przyjaciele Pana Jezusa pozdrawiają się w szczególny sposób, przez co wyrażają radość ze spotkania z Panem Jezusem; potrafi uzasadnić potrzebę współpracy w zespole klasowym; wspólnie śpiewa piosenkę: Jezus kocha takie dzieci jako ja. Scenariusz katechezy Doświadczenie D Słuchowisko: Sekret prawdziwego mężczyzny [M1]. Pogadanka O jakim dniu Michał wciąż pamiętał?

8 10 Jezus nas kocha pragniemy Go poznawać i kochać Dlaczego spotkanie przy stole w ten pamiętny dzień stało się dla Michała tak ważne? Gdzie gromadzi się rodzina? Dlaczego rodzina zbiera się razem? Problem katechezy Dlaczego ludzie gromadzą się wokół Pana Jezusa? Refleksja R Audycja: Pan Jezus i dzieci (Mk 10, 13-16) [M2]. Inscenizacja: Spotkanie Pana Jezusa z dziećmi i matkami. Zwracamy uwagę na słowa Pana Jezusa skierowane do apostołów: Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie.... Powtarzamy je na różne sposoby. Podkreślamy, że Pan Jezus spotyka się z dziećmi, bo je kocha. Wyrażamy radość ze spotkania z Panem Jezusem śpiewem piosenki: Jezus kocha takie dzieci jako ja. Działanie Dz 1 Dz 2 Wyjaśniamy, że naszą radość ze spotkania z Panem Jezusem wyrażamy za pomocą pozdrowień. Chrześcijanie pozdrawiają się w różny sposób. Film: Pozdrowienia chrześcijańskie. Animacje: Pozdrowienia chrześcijańskie. Przyporządkowujemy słowa pozdrowienia do odpowiedzi. Zwracamy uwagę, że pozdrowienia są wyrazem współpracy między ludźmi. Przypominamy, że dla uczniów ta współpraca w sposób szczególny wyraża się we wzajemnych odniesieniach w zespole klasowym. Praca z zeszytem Uczeń przyporządkowuje pozdrowienia (dopasowujemy pozdrowienia według kształtów). W domu uczeń wkleja do ramki swoje zdjęcie.

9 1. Pan Jezus gromadzi ludzi 11 Materiały pomocnicze: M1. Sekret prawdziwego mężczyzny Michał wciąż miał w pamięci dzień, gdy razem z tatą usiedli przy wielkim kuchennym stole i odbyli pierwszą poważną, męską rozmowę. Usłyszał wtedy, że prawdziwy mężczyzna nigdy nie kłamie i dotrzymuje słowa, nawet jeśli jest to dla niego trudne. Od tamtej pory starał się mówić prawdę. Nawet gdy bardzo go kusiło, żeby coś pokombinować, przypominał sobie słowa taty i starał się być prawdziwym mężczyzną. Jakież było jego zdumienie, gdy pewnego wieczoru usłyszał przypadkowo taką oto rozmowę. Zbyszek z Jolą chcą jechać do Włoch zbierać winogrona opowiadała tacie mama. To dla nich wielka szansa na zarobienie pieniędzy i spłacenie długów. Pytają, czy nie moglibyśmy zaopiekować się w tym czasie Krzysiem i Tupim. Ale dlaczego akurat my? Kiedyś powiedziałeś Zbyszkowi, że zawsze może na ciebie liczyć, pamiętasz? A pamiętam... mruknął tato ale to było tak dawno... Powiedz mu, że jedziemy na wczasy albo wymyśl coś innego. Nie mam ochoty zajmować się przez miesiąc Krzysiem, nie mówiąc już o psie. Ty wiesz, ile z takim psem jest kłopotu? Michałowi pociemniało w oczach. Pędem pobiegł do swojego pokoju, zatrzasnął drzwi i wtulił twarz w poduszkę. Czuł się tak, jakby ktoś zabrał mu coś bardzo cennego. To było nie do zniesienia. Co się stało, synku? zaniepokojona hałasem, mama weszła do pokoju i przysiadła na brzegu łóżka. Dlaczego płaczesz? Wszystko słyszałem chlipnął Michał, starając się opanować szloch. Tata dał wujkowi słowo... Sam słyszałem, jak mówił, żeby wujek walił do niego jak w dym. A teraz... Tata, który niepostrzeżenie stanął w progu, spuścił głowę. A jeszcze nie rozmawiałem z wujkiem powiedział spokojnie. Na razie tylko się z mamą... zastanawialiśmy. Chcesz mu powiedzieć, że jedziemy na wczasy, chociaż wcale nie jedziemy słowa z trudem przedostawały się Michałowi przez zupełnie ściśnięte gardło.

10 12 Jezus nas kocha pragniemy Go poznawać i kochać No zajmowanie się przez miesiąc cudzym dzieckiem to wielka odpowiedzialność zaczął tłumaczyć tato. Jak to cudzym? pociągnął nosem Michał. Przecież to nasz Krzyś. No i jeszcze pies. Ciekawe, kto go będzie wyprowadzał trzy razy dziennie na spacer... Jak to kto? Ja z Krzysiem! Michał spojrzał wreszcie na tatę mokrymi od łez oczami. Obiecujesz? Obiecuję. I dotrzymasz słowa? Ja? Dotrzymam. Tata westchnął, spojrzał na mamę i... kiwnął głową. No dobrze, zadzwonię do wujka Zbyszka, że się zgadzamy powiedział. Może jakoś damy sobie radę. Jasne, że damy! uszczęśliwiony Michał rzucił się tacie na szyję. A więc jednak prawdziwi mężczyźni dotrzymują słowa. Nikt nie powiedział, że nie wolno im przedtem trochę pomarudzić... M2. Pan Jezus i dzieci (Mk 10, 13-16): Ludzie dowiadują się, że do ich miejscowości przychodzi Pan Jezus. Najbardziej cieszą się z tego tatusiowie i mamy. Oni wiedzą, jak dobry jest Jezus. Rodzice zabierają swoje dzieci i razem idą do Jezusa. Chcą, by pomodlił się nad ich dziećmi i je pobłogosławił. Uczniowie, którzy zawsze są z Jezusem, widzą matki i ojców z dziećmi, ale nie chcą ich wpuścić do Jezusa. Mówią, że jest zmęczony, że nie wolno Mu przeszkadzać. Jezus to słyszy i jest bardzo niezadowolony ze swoich uczniów. Upomina ich: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich należy królestwo Boże. Jezus bierze dzieci na ręce, błogosławi je, przyciska do swego serca i poucza zebranych, że aby móc nazywać się dzieckiem Boga, trzeba być szczerym i prostym jak dziecko.

11 13 Temat 2. Pan Jezus do nas mówi. Słuchamy Pana Jezusa Osiągnięcia Uczeń wymienia określenia, jakimi przyjaciele Pana Jezusa nazywają Biblię; wymienia sposoby poszanowania księgi Pisma Świętego; wymienia, gdzie może słuchać słów Pana Jezusa; wyjaśnia, dlaczego przyjaciele Pana Jezusa szanują księgę Pisma Świętego; wyraża radość, że Pan Jezus mówi do ludzi; wyraża wiarę, że w słowach Pisma Świętego Pan Jezus mówi do ludzi; wymienia warunki, które są konieczne do słuchania słów Pana Jezusa; uzasadnia na przykładzie opowiadania Pan Jezus i dzieci, że poznawanie Pisma Świętego jest wyrazem przyjaźni z Panem Jezusem; wspólnie śpiewa piosenkę: Czytaj Biblię. Scenariusz katechezy Doświadczenie D 1 Prezentacja: Droga wiadomości. Pogadanka Jak ludzie przekazują sobie ważne wiadomości? Do kogo i po co piszemy listy oraz maile? Jak ludzie wyrażają radość z otrzymywanych listów? Dlaczego ludzie przekazują sobie ważne wiadomości?

12 14 Jezus nas kocha pragniemy Go poznawać i kochać D 2 Wracamy do opowiadania Sekret prawdziwego mężczyzny. Przypominamy, jak Michał odkrył sekret prawdziwego mężczyzny. Problem katechezy Jak poznajemy Pana Jezusa? Refleksja R 1 R 2 R 3 Prezentacja: Różne wydania Pisma Świętego. Wyjaśniamy, że w Piśmie Świętym Pan Jezus mówi do ludzi o zbawieniu. Pismo Święte inaczej nazywa się Biblią. Czasami określamy je też jako list Pana Boga do ludzi. Chcemy w ten sposób podkreślić, że Pan Bóg mówi do nas, bo nas kocha. Biblia to słowo Boże skierowane do ludzi. Zwracamy uwagę na to, że mimo różnych wydawnictw każda księga Pisma Świętego zawiera tę samą prawdę o Panu Bogu. Pokazujemy różne wydania Biblii przygotowane z myślą o dzieciach (dzieci mogą podejść do stolika, na którym znajdują się różne egzemplarze Pisma Świętego). Wyjaśniamy, że książki te mają być pomocą dla dzieci, by lepiej poznały, co Pan Bóg do nich mówi. Prezentacja miejsca, w których czytamy Pismo Święte. Prosimy, by uczniowie opowiedzieli, w jaki sposób czytamy Pismo Święte. Zwracamy uwagę na szacunek, jaki oddajemy Pismu Świętemu. Wyjaśniamy, że w ten sposób okazujemy szacunek samemu Panu Bogu. Wyjaśniamy, że ludzie ciągle szukają nowych sposobów, by poznać, co Pan Bóg do nich mówi. Animacja: Od nauczania Pana Jezusa do Internetu. Czytamy krótki fragment z Pisma Świętego na temat słuchania słowa Bożego i nauki Jezusa (np. Mt 13, 18-23; Mt 7, 24n.; Mk 4, 2-9). Zachęcamy uczniów, by wyrazili wdzięczność Panu Bogu za to, że pozwala nam siebie poznawać.

13 2. Pan Jezus do nas mówi 15 Działanie Dz Animacja: Chęć słuchania słowa Bożego. Pogadanka P 1,2 Słuchanie Pisma Świętego wymaga skupienia. Trzeba chcieć poznać Pana Boga i przyjąć postawę szacunku względem Pisma Świętego i samego Pana Boga. Wyrażamy gotowość słuchania słowa Bożego piosenką: Czytaj Biblię. Praca z zeszytem Uczniowie kończą rysunek, wskazując na sposoby oddawania szacunku Pismu Świętemu. Uczniowie dopasowują postawy, jakie przyjmujemy podczas czytania Pisma Świętego, do wskazanych sytuacji. Uwaga! Na kolejną katechezę będą potrzebne pamiątki z chrztu świętego (zdjęcia, obrazki...).

14 16 Temat 3. Pan Jezus zaprasza do przyjaźni. Jesteśmy przyjaciółmi Pana Jezusa Osiągnięcia Uczeń wyjaśnia symbolikę wody chrzcielnej; uzasadnia, że chrzest łączy wszystkich przyjaciół Pana Jezusa; potrafi wyjaśnić, że czyniąc znak krzyża, wyraża radość z przynależności do rodziny Jezusa; potrafi poprawnie wykonać znak krzyża; planuje, jak podziękować rodzicom za to, że poprosili dla niego o chrzest; wspólnie śpiewa piosenkę: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Scenariusz katechezy Doświadczenie D Wracamy do opowiadania: Sekret prawdziwego mężczyzny. Prosimy, by uczniowie wyjaśnili słowa, które tato powiedział do wujka. Michał był wtedy dumny, bo tato mówił, żeby wujek walił do niego jak w dym. Zwracamy uwagę, że takie zapewnienia składają sobie tylko przyjaciele. Pogadanka w oparciu o przyniesione przez uczniów pamiątki chrztu świętego: O jakim wydarzeniu przypominają przyniesione pamiątki? Kto przyniósł nas do kościoła? Po co rodzice przynieśli nas do kościoła?

15 3. Pan Jezus zaprasza do przyjaźni 17 Problem katechezy Jak Pan Jezus gromadzi swoich przyjaciół? Refleksja R 1 R 2 Film: Udzielanie sakramentu chrztu. Animacja: Udzielanie sakramentu chrztu. Wyjaśniamy symbolikę wody chrzcielnej. Zwracamy uwagę, że przez znak wody Pan Jezus obdarza człowieka darem przyjaźni. Chrzest w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego włącza ludzi do grona przyjaciół Pana Jezusa. W chrzcie świętym Pan Jezus zapewnia, że Jego przyjaźń z ludźmi trwa na zawsze. Oznacza to, że ochrzczeni mogą do Pana Jezusa walić jak w dym. Wszyscy ochrzczeni tworzą z Panem Jezusem jedną rodzinę. Działanie Film: Znak krzyża. Pogadanka Jaki znak wykonują ludzie, kiedy wchodzą do kościoła, rozpoczynają podróż czy wychodzą z domu? Dlaczego ludzie robią znak krzyża? Wyjaśniamy, że żegnając się wodą święconą, przypominamy sobie, że jesteśmy ochrzczeni, bo czynimy go w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Każde uczynienie znaku krzyża przypomina, że jesteśmy przyjaciółmi Pana Jezusa. Gromadzimy uczniów wokół naczynia z wodą święconą. Uczniowie zanurzają rękę w wodzie święconej i indywidualnie czynią znak krzyża. Zwracamy uwagę na poprawne wykonywanie tego znaku. P 1,2 Modlimy się wspólnie piosenką: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Powracamy do przyniesionych przez uczniów pamiątek chrztu. Każdy uczeń zastanawia się, w jaki sposób podziękuje rodzicom za to, że poprosili dla niego o chrzest. Omawiamy pomysły dzieci.

16 18 Jezus nas kocha pragniemy Go poznawać i kochać Praca z zeszytem Uczeń wkleja chmurkę ze słowami, które kapłan wypowiada podczas udzielania sakramentu chrztu świętego. Uczeń uzupełnia rysunki właściwymi naklejkami, a następnie opowiada, w jakich sytuacjach przyjaciele Pana Jezusa czynią znak krzyża świętego.

17 19 Temat 4. Pan Jezus uczy nas modlitwy. Rozmawiamy z Panem Jezusem Osiągnięcia Uczeń wyjaśnia, że ludzie modlą się, bo Pan Jezus chce z nimi rozmawiać; wymienia miejsca, w których można spotkać modlących się ludzi; przyporządkowuje gesty i postawy do rodzajów modlitwy; wymienia formy modlitwy; formułuje proste modlitwy związane z różnymi sytuacjami życiowymi; wyraża radość z rozmowy z Panem Jezusem; wspólnie śpiewa piosenkę: Chrześcijanin tańczy. Scenariusz katechezy Doświadczenie D Prezentacja: Dzień Michała. Wracamy do opowiadania: Sekret prawdziwego mężczyzny. Zastanawiamy się, jakie inne wydarzenie miało miejsce w tym dniu? Pogadanka Co zaniepokoiło Michała w rozmowie rodziców? O czym Michał rozmawiał z rodzicami? Dlaczego Michał nie stracił zaufania do taty? Zwracamy uwagę na to, że spotykając się z różnymi osobami, rozmawiamy o ważnych dla nas sprawach.

18 20 Jezus nas kocha pragniemy Go poznawać i kochać Problem katechezy W jaki sposób możemy się spotykać z Panem Jezusem? Refleksja R 1 R 2 Wracamy do biblijnego opowiadania: Pan Jezus i dzieci (Mk 10, 13-16). Wyjaśniamy, że spotkanie z Panem Jezusem nazywamy modlitwą. Nawiązujemy do znaku krzyża z poprzedniej katechezy jako gestu, którym rozpoczynamy modlitwę. W modlitwie uwielbiamy Pana Jezusa, dziękujemy Mu, prosimy Go i przepraszamy. Zapoznajemy uczniów z różnymi formami i postawami modlitwy. Modlitwa uwielbienia okazujemy w niej miłość do Boga. Jest to najpiękniejsza modlitwa, w której zachwycamy się, jak dobry jest Pan Bóg. Modlitwa dziękczynna dziękujemy w niej Bogu za wszystko, co od Niego otrzymaliśmy: za rodziców, kolegów, dobre oceny w szkole. Najwspanialszą formą dziękczynienia jest Msza Święta. Modlitwa prośby wołamy w niej Boga, aby przyszedł nam z pomocą. Bóg zawsze wysłuchuje nasze prośby, ale też wie, co jest dla nas najlepsze. Modlitwa przebłagalna przepraszamy w niej Pana Boga za popełnione zło, ufając, że On przebaczy nam nasze grzechy i pomoże nam powstać z upadku. Animacja: Formy i postawy modlitwy. Działanie Dz P 1,2 Powrót do prezentacji: Dzień Michała. Poszukujemy, w jaki sposób w przedstawionych sytuacjach dziecko może się zwracać do Pana Jezusa. Zapraszamy uczniów do modlitwy piosenką: Chrześcijanin tańczy. Praca z zeszytem Uczeń rysuje w zeszycie, jak najchętniej się modli.

19 4. Pan Jezus uczy nas modlitwy 21 Temat 5. Pan Jezus gromadzi nas w kościele. Przychodzimy na spotkanie z Panem Jezusem Osiągnięcia Uczeń wymienia główne elementy wystroju kościoła; nazywa poszczególne przedmioty wystroju kościoła; wyjaśnia znaczenie wystroju kościoła; wyjaśnia, że wystrój kościoła pomaga ludziom w spotykaniu się z Panem Jezusem na modlitwie; określa zasady zachowania w kościele; opisuje, jakie zachowania świadczą o poszanowaniu kościoła i przedmiotów kultu; potrafi zaprezentować jedną z postaw świadczących o szacunku dla Pana Jezusa obecnego w kościele; wspólnie modli się w wybranych miejscach w kościele; wspólnie śpiewa piosenkę: Jezus jest tu. Scenariusz katechezy Doświadczenie D Powracamy do opowiadania: Sekret prawdziwego mężczyzny. Poszukujemy sytuacji, które świadczą o tym, że rodzina spotyka się ze sobą. Zwracamy uwagę na różne miejsca tych spotkań.

20 22 Jezus nas kocha pragniemy Go poznawać i kochać Pogadanka W jakich miejscach wasza rodzina spotyka się najczęściej? Problem katechezy Gdzie przyjaciele Pana Jezusa spotykają się z Nim najczęściej? Refleksja R 1 R 2 R 3 Animacja: Z Panem Jezusem spotykamy się w kościele. Animacja: Miejsca spotkania z Panem Jezusem w kościele. Kościół nazywamy inaczej domem Bożym, bo mieszka w nim sam Bóg. Wyjaśniamy, że poszczególne miejsca w kościele pomagają nam zrozumieć, dlaczego jest to szczególna budowla. Ambona tu czytane jest Pismo Święte. (Przypominamy, że jest to słowo samego Boga.) Chrzcielnica tu odbywa się chrzest święty. (Przypominamy, że w czasie chrztu staliśmy się dziećmi Bożymi.) Konfesjonał tu rozmawiamy z Panem Jezusem; taka rozmowa, w której mówimy Panu Jezusowi o naszych grzechach, nazywa się spowiedzią. Krzyż jest symbolem męki i śmierci Pana Jezusa. Ołtarz tu dokonuje się przemiana hostii w ciało Pana Jezusa. Tabernakulum umieszczone jest na ołtarzu, tu przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Obok niego pali się wieczna lampka. (Katecheta zwraca dzieciom uwagę, że przechodząc obok tabernakulum, należy przyklęknąć.) Utrwalamy wiadomości na temat miejsc spotkania z Panem Jezusem w kościele. Działanie Dz Prezentacja: Jak należy się zachowywać w kościele? Zwracamy uwagę, że do kościoła trzeba się odpowiednio ubrać.

21 5. Pan Jezus gromadzi nas w kościele 23 P 1,2 Interpretujemy piktogramy umieszczane przy wejściu do kościoła. Na zakończenie dzieci wspólnie śpiewają piosenkę: Jezus jest tu. Praca z zeszytem Uczeń nazywa miejsca szczególnego spotkania Pana Jezusa z ludźmi w kościele. Uczeń wyjaśnia treść piktogramów umieszczanych przy wejściu do kościoła. Decyduje, jakie zachowanie świadczy o ich przestrzeganiu.

22 203 Śpiewnik 1. A ja czekam na Ciebie, mój Jezu C F G 1. A ja czekam na Ciebie, mój Jezu d G C Tak jak inni kiedyś czekali C F G A ja czekam na Ciebie, mój Jezu d G C C7 Patrz w ciemności światełko się pali. Ref. F G C a Jezu, przyjdź, wołam Cię, Jezu, przyjdź d G C C7 Jezu, przyjdź, wołam Cię, Jezu, przyjdź F G C a Jezu, przyjdź, wołam Cię, Jezu, przyjdź d G F C Jezu, przyjdź, wołam Cię, Jezu, przyjdź. 2. A ja czekam na Ciebie, mój Jezu Abyś przyszedł pomiędzy ludzi A ja czekam na Ciebie, mój Jezu Byś drzemiące serca obudził.

23 204 Śpiewnik 2. Boże, jesteś jak słońce G D Boże, jesteś jak słońce, C G Promieniem jest Twój Syn. D G A Duch Święty ciepłem i światłem, D D7 G (G7) Więc w Trójcy chwalimy Cię, C G e Ta piosenka chwali Cię D D7 G G7 Jak lecący do słońca ptak C G e I zaprasza cały świat D D7 By śpiewał, by śpiewał Ci, C G Boże nasz.

24 Śpiewnik Bóg nie umarł, Jezus żyje D Bóg nie umarł, Jezus żyje A D Bóg nie umarł, Jezus żyje D Bóg nie umarł, Jezus żyje A Daj mu ręce swe. A Daj mu nogi Twe. A Daj mu serce. A7 Daj mu duszę swą. e A7 D On twoim Panem jest.

25 206 Śpiewnik 4. Bóg tak umiłował świat C F Bóg tak umiłował świat G C Że Syna swego Jednorodzonego dał C F Aby każdy, kto w Niego wierzy G C Nie zginął, ale życie wieczne miał G C F GC O... Jezus, Jezus, Jezus. 5. Chcę przestąpić Jego próg D G Chcę przestąpić Jego próg fis h z dziękczynieniem w sercu mym D G A i w przedsionki Pana wejść, chwaląc Go. D G Bo kolejny nadszedł dzień, fis h który dał dla mnie Bóg, e A D chcę śpiewać Mu, bo Pan radością mą. D G fis h Pan radością mą, Pan radością mą, e A D D7 Chcę śpiewać Mu, bo Pan radością moją jest D G fis h Pan radością mą, Pan radością mą, e A D chcę śpiewać Mu, bo Pan radością mą.

26 Spis treści Wstęp ROZDZIAŁ 1 Jezus nas kocha pragniemy Go poznawać i kochać Temat 1. Pan Jezus gromadzi ludzi. Gromadzimy się wokół Pana Jezusa Temat 2. Pan Jezus do nas mówi. Słuchamy Pana Jezusa Temat 3. Pan Jezus zaprasza do przyjaźni. Jesteśmy przyjaciółmi Pana Jezusa Temat 4. Pan Jezus uczy nas modlitwy. Rozmawiamy z Panem Jezusem Temat 5. Pan Jezus gromadzi nas w kościele. Przychodzimy na spotkanie z Panem Jezusem ROZDZIAŁ 2. Pan Jezus dzieli się z nami swoimi darami przyjmujemy Jego dary Temat 6. Pan Jezus obdarowuje ludzi. Dziękujemy za dar zbawienia Temat 7. Pan Jezus jest z nami w pięknie świata. Dziękujemy za świat Temat 8. Pan Jezus jest z nami w miłości rodziców. Dziękujemy za rodzinę Temat 9. Pan Jezus jest z nami w trosce wychowawców. Dziękujemy za nauczycieli

27 240 Spis treści Temat 10. Pan Jezus jest z nami w osobie kapłana. Dziękujemy za kapłanów Temat 11. Pan Jezus jest z nami we wspólnej zabawie. Dziękujemy za koleżanki i kolegów ROZDZIAŁ 3. Pan Jezus dzieli się z ludźmi swoją chwałą chcemy z Nim przebywać na zawsze Temat 12. Pan Jezus zaprasza do przebywania z Nim. Chcemy być z Nim na zawsze Temat 13. Pan Jezus uczy kochać. Naśladujemy Jego miłość Temat 14. Pan Jezus zapewnia, że umarli zmartwychwstaną. Wierzymy w życie wieczne Temat 15. Pan Jezus kocha wszystkich. Modlimy się za zmarłych Temat 16. Pan Jezus przyjdzie sądzić wszystkich ludzi. Wierzymy, że będziemy z Nim na zawsze Temat 17. Pan Jezus jest Królem wszystkich ludzi. Ufamy Jezusowi ROZDZIAŁ 4. Pan Jezus zaprasza do czuwania tęsknimy za Jezusem Zbawicielem Temat 18. Pan Jezus ma Matkę. Pozdrawiamy Maryję Temat 19. Pan Jezus wypełnia tęsknotę ludzi. Tęsknimy za Panem Jezusem Temat 20. Pan Jezus jest oczekiwanym Zbawicielem. Przygotowujemy drogę dla Pana Jezusa

28 Spis treści 241 Temat 21. Pan Jezus odwiedza ludzi. Zapraszamy Pana Jezusa Temat 22. Pan Jezus zaprasza do czuwania. Przygotowujemy się na spotkanie ze Zbawicielem Temat 23. Pan Jezus przychodzi do ludzi. Przyjmujemy Pana Jezusa ROZDZIAŁ 5. Pan Jezus zamieszkał pośród ludzi cieszymy się Jego obecnością Temat 24. Pan Jezus narodził się w Betlejem. Witamy Zbawiciela Temat 25. Pan Jezus przyjmuje pasterzy. Idziemy do Pana Jezusa Temat 26. Pan Jezus objawia się wszystkim ludziom. Rozpoznajemy w Nim Zbawiciela Temat 27. Pan Jezus przeszkadza ludziom. Zapraszamy Pana Jezusa do siebie Temat 28. Pan Jezus jest Światłością świata. Odpowiadamy na Jego miłość Temat 29. Pan Jezus jest Bogiem. Wierzymy w Pana Jezusa Zbawiciela ROZDZIAŁ 6. Pan Jezus umiera za ludzi dziękujemy za Jego ofiarę Temat 30. Pan Jezus uczy walczyć ze złem. Sprzeciwiam się złu Temat 31. Pan Jezus wzywa do poprawy życia. Nawracamy się

29 242 Spis treści Temat 32. Pan Jezus umacnia w walce ze złem. Chcemy stawać się coraz lepszymi Temat 33. Pan Jezus daje życie wieczne. Dziękujemy za dar życia wiecznego Temat 34. Pan Jezus uczy widzieć dobro. Dziękujemy za światło wiary Temat 35. Pan Jezus zapowiada swoją mękę i zmartwychwstanie. Uczestniczymy w radościach i smutkach Pana Jezusa Temat 36. Pan Jezus ofiaruje się za ludzi pod postaciami chleba i wina. Uczestniczymy w ofierze Pana Jezusa Temat 37. Pan Jezus uczy prawdziwej miłości. Chcemy kochać jak Pan Jezus Temat 38. Pan Jezus niesie krzyż. Idziemy drogą krzyżową Temat 39. Pan Jezus umiera na krzyżu. Wierzymy, że Pan Jezus jest Zbawicielem Temat 40. Pan Jezus został złożony do grobu. Adorujemy Pana Jezusa Temat 41. Pan Jezus przeprowadza ludzi ze śmierci do życia. Radujemy się nowym życiem ROZDZIAŁ 7. Pan Jezus prowadzi do szczęścia z radością idziemy za Jezusem zmartwychwstałym Temat 42. Pan Jezus zmartwychwstał. Wierzymy w Jezusa zmartwychwstałego Temat 43. Pan Jezus zmartwychwstały spotyka się z uczniami. Przychodzimy na spotkanie z Jezusem zmartwychwstałym

30 Spis treści 243 Temat 44. Pan Jezus zmartwychwstały daje ludziom pokój. Cieszymy się pokojem Pana Jezusa Temat 45. Pan Jezus zmartwychwstały troszczy się o ludzi. Dziękujemy za obecność Jezusa zmartwychwstałego Temat 46. Jezus zmartwychwstały przynosi zbawienie. Wierzymy w życie wieczne Temat 47. Jezus zmartwychwstały gromadzi ludzi w każdą niedzielę. Uczestniczymy w Eucharystii Temat 48. Pan Jezus zmartwychwstały powraca do Ojca. Ufamy, że spotkamy się z Panem Jezusem w niebie Temat 49. Pan Jezus zaprasza do kochania Jego Matki. Czcimy Maryję, Matkę Bożą ROZDZIAŁ 8. Jezus zmartwychwstały daje ludziom Ducha Świętego żyjemy w radości Pana Boga Temat 50. Pan Jezus zmartwychwstały posyła Ducha Świętego. Przyjmujemy dary Ducha Świętego Temat 51. Pan Jezus wyjaśnia tajemnicę Boga. Wierzymy w Boga Ojca i Syna, i Ducha Świętego Temat 52. Pan Jezus jest obecny w Najświętszym Sakramencie Adorujemy Pana Jezusa Temat 53. Pan Jezus towarzyszy ludziom w drodze do Ojca. Idziemy w procesji Bożego Ciała Temat 54. Pan Jezus obdarza radością. Wakacje z Panem Jezusem Śpiewnik

drogi przyjaciół pana Jezusa

drogi przyjaciół pana Jezusa Jezus prowadzi ElEmEnta rz dziecka bożego 1 Podręcznik do religii dla I klasy szkoły podstawowej drogi przyjaciół pana Jezusa Wydawnictwo WAM Księża Jezuici rozdział 1 Jezus nas kocha pragniemy Go poznawać

Bardziej szczegółowo

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici Jezus prowadzi Elementarz dziecka bożego 1 Wydawnictwo WAM - Księża jezuici Jezus prowadzi Elementarz dziecka bożego 1 Drogi przyjaciół Pana Jezusa Księża Jezuici - Wydawnictwo WAM 1 Pan Jezus gromadzi

Bardziej szczegółowo

W domu i rodzinie Jezusa

W domu i rodzinie Jezusa W d r o d z e d o W i e c z e r n i k a 1 W domu i rodzinie Jezusa Podręcznik do religii dla klasy I szkoły podstawowej Wydawnictwo WAM Kraków 2011 Podręcznik nr AZ-11-01/1-11 do nauczania religii rzymskokatolickiej

Bardziej szczegółowo

Ogólnie: Na ocenę celującą zasługuje uczeń, który wyraźnie wykracza poza poziom osiągnięć edukacyjnych przewidzianych dla danego etapu kształcenia.

Ogólnie: Na ocenę celującą zasługuje uczeń, który wyraźnie wykracza poza poziom osiągnięć edukacyjnych przewidzianych dla danego etapu kształcenia. KRYTERIA OCENIANIA z katechezy w zakresie I klasy szkoły podstawowej do programu nr AZ-1-01/10 i podręcznika nr AZ-11-01/10-RA-1/11 Jesteśmy w rodzinie Jezusa pod redakcją ks. Stanisława Łabendowicza Kryteria

Bardziej szczegółowo

Kościół parafialny pod wezwaniem:...

Kościół parafialny pod wezwaniem:... Tu wklej obrazek przedstawiający postać Pana Jezusa albo Kielich z Hostią. Imię i nazwisko:... Klasa:... Szkoła:...... Kościół parafialny pod wezwaniem:...... Wydawnictwo WAM, 2011 Zeszyt ćwiczeń do nauczania

Bardziej szczegółowo

ROK SZKOLNY 2016/2017

ROK SZKOLNY 2016/2017 ROK SZKOLNY 2016/2017 Podstawowe kryteria przedmiotowego systemu oceniania z religii dla klas I Ocena celująca: uczeń: spełnia wymagania na ocenę bardzo dobrą; czynnie uczestniczy w życiu swojej parafii;

Bardziej szczegółowo

ADORACJA DLA DZIECI Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie

ADORACJA DLA DZIECI Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie ADORACJA DLA DZIECI Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie Pieśń: Blisko, blisko, blisko jesteś Panie mój lub O Jezu w Hostii utajony Panie Jezu, Ty nakazałeś aby pozwolić dzieciom przychodzić do Ciebie,

Bardziej szczegółowo

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego. Konspekt katechezy kl. IV Szkoły Podstawowej. 1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego. Cele katechezy - poznanie biblijnego tekstu o chrzcie Jezusa, - kształtowanie postawy wdzięczności za dary

Bardziej szczegółowo

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KLASA I Semestr I Ocena dopuszczająca -Umie wykonać znak krzyża, -Zna niektóre modlitwy i wymaga dużej pomocy

Bardziej szczegółowo

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Jesteś już uczniem i właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze szkołą. Poznajesz nowe koleżanki i nowych kolegów. Tworzysz razem z nimi grupę klasową i katechetyczną. Podczas

Bardziej szczegółowo

Grupa pięciolatków JESTEŚMY DZIEĆMI BOŻYMI

Grupa pięciolatków JESTEŚMY DZIEĆMI BOŻYMI Grupa pięciolatków JESTEŚMY DZIEĆMI BOŻYMI pod redakcją ks. Stanisława Łabendowicza Radom 2012 Przewodniczący redakcji: ks. Stanisław Łabendowicz Zespół redakcji: Katarzyna Kosmala, Ewa Świtka, Aneta Wawer,

Bardziej szczegółowo

Kryteria ocen z religii kl. 4

Kryteria ocen z religii kl. 4 Kryteria ocen z religii kl. 4 Ocena celująca - spełnia wymagania w zakresie oceny bardzo dobrej - prezentuje treści wiadomości powiązane ze sobą w systematyczny układ - samodzielnie posługuje się wiedzą

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA RELIGIA KLASA 2 Z

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA RELIGIA KLASA 2 Z PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA RELIGIA KLASA 2 Z Zasad oceniania osiągnięć edukacyjnych z religii rzymskokatolickiej w szkołach (dokument podpisany przez Komisje Wychowania Konferencji Episkopatu Polski

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/18.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/18. WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/18. ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY I. Pozdrawiamy Boga, pozdrawiamy bliźnich poza

Bardziej szczegółowo

WĘDROWANIE Z BOGIEM Podręcznik i ćwiczenia do religii dla klasy 0

WĘDROWANIE Z BOGIEM Podręcznik i ćwiczenia do religii dla klasy 0 WĘDROWANIE Z BOGIEM Podręcznik i ćwiczenia do religii dla klasy 0 Wydawnictwo WAM Kraków 2008 Podręcznik nr AZ-03-03-1-01 do nauczania religii rzymskokatolickiej na terenie całej Polski, z zachowaniem

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej Przedmiotowy System Oceniania z religii został opracowany na podstawie Programu Nauczania Religii Rzymskokatolickiej w Przedszkolach

Bardziej szczegółowo

Uczeń spełnia wymagania na ocenę dopuszczającą, oraz: - wykazuje w jaki sposób powstała Biblia. - opisuje symbole Ewangelistów w sztuce sakralnej

Uczeń spełnia wymagania na ocenę dopuszczającą, oraz: - wykazuje w jaki sposób powstała Biblia. - opisuje symbole Ewangelistów w sztuce sakralnej WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Religia klasa 5 : oceny dopuszczająca i dostateczna : oceny dobra, bardzo dobra, celująca Uwaga dotycząca oceniania na każdym poziomie wymagań: Aby uzyskać kolejną,

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa WYMAGANIA Z RELIGII 1. Świadkowie Chrystusa często nie przynosi go na lekcje. definiuje, czym jest lęk; określa sposoby odnoszenia się do Boga na wzór Jezusa. potrafi podać z nauczyciela zasady życia wspólnoty

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII KLASA I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII KLASA I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII KLASA I I. Cele nauczania: Katecheza jest wychowaniem w wierze dzieci i młodzieży. Obejmuje przede wszystkim wyjaśnianie nauki chrześcijańskiej, podawanej w sposób

Bardziej szczegółowo

Na zakończenie nauki w klasie IV uczeń potrafi:

Na zakończenie nauki w klasie IV uczeń potrafi: Na zakończenie nauki w klasie IV uczeń potrafi: - dostrzega działanie Boga w świecie - potrafi odczytać przesłanie dekalogu i poznanych tekstów biblijnych - rozwiązuje sytuacje konfliktowe w duchu przesłania

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. reprezentuje klasę lub szkołę w parafii lub diecezji, np. poprzez udział w

Bardziej szczegółowo

Pierwsza Komunia Święta... i co dalej

Pierwsza Komunia Święta... i co dalej Ewa Czerwińska ilustracje: Anna Gryglas Pierwsza Komunia Święta... i co dalej Wydawnictwo WAM Fotografia z uroczystości Boże dary dla każdego Pierwsza Komunia Święta... i co dalej Ewa Czerwińska ilustracje:

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII DLA KLASY I SP Zgodne z programem nauczania nr AZ-1-01/10

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII DLA KLASY I SP Zgodne z programem nauczania nr AZ-1-01/10 WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII DLA KLASY I SP Zgodne z programem nauczania nr AZ-1-01/10 Celujący: ze zrozumieniem wykonuje znak krzyża św. samodzielnie odtworzy z pamięci modlitwę Aniele Boży, Zdrowaś

Bardziej szczegółowo

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka 1 Bóg Ojciec kocha każdego człowieka Bóg kocha mnie, takiego jakim jestem. Raduje się każdym moim gestem. Alleluja Boża radość mnie rozpiera, uuuu (słowa piosenki religijnej) SŁOWA KLUCZE Bóg Ojciec Bóg

Bardziej szczegółowo

klasa II zeszyt 0 Program edukacji religijnej dla II klasy gimnazjum

klasa II zeszyt 0 Program edukacji religijnej dla II klasy gimnazjum klasa II zeszyt 0 Program edukacji religijnej dla II klasy gimnazjum 75 Poradnik metodyczny do nauczania religii rzymskokatolickiej według podręcznika nr AZ-32-01/1-11 zgodnego z programem nauczania nr

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej 2016/17.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej 2016/17. WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej 2016/17. ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY I. Pozdrawiamy Boga, pozdrawiamy bliźnich poza wymagania na

Bardziej szczegółowo

Wymagania zgodne z programem AZ - 1-01/1 i AZ-2-01/1. Klasa I

Wymagania zgodne z programem AZ - 1-01/1 i AZ-2-01/1. Klasa I WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z RELIGII Wymagania zgodne z programem AZ - 1-01/1 i AZ-2-01/1 Klasa I Ocena Wymagania programowe Uczeń: - potrafi opowiedzieć o patronie kościoła parafialnego

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania z religii na etapie edukacji wczesnoszkolnej

Kryteria oceniania z religii na etapie edukacji wczesnoszkolnej Kryteria oceniania z religii na etapie edukacji wczesnoszkolnej Ocenę w nauczaniu wczesnoszkolnym traktujemy jako środek wspierania ucznia, wzmacniania pozytywnej postawy wobec ludzi i Boga. Nie jest to

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Wymagania programowe i kryteria oceniania osiągnięć uczniów I. Podstawowe: Na ocenę celującą uczeń: Spełnia wymagania na ocenę

Bardziej szczegółowo

Wymagania zgodne z programem AZ /1 i AZ-2-01/1

Wymagania zgodne z programem AZ /1 i AZ-2-01/1 WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z RELIGII Wymagania zgodne z programem AZ - 1-01/1 i AZ-2-01/1 Klasa II Ocena Wymagania programowe Uczeń: celujący - zna dobrze historię zbawienia od stworzenia

Bardziej szczegółowo

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Sens życia Gdy na początku dnia czynię z wiarą znak krzyża, wymawiając słowa "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego", Bóg uświęca cały czas i przestrzeń, która otworzy

Bardziej szczegółowo

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0 KOCHAMY DOBREGO BOGA Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0 Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Kraków 2011 Spis treści Ogólna prezentacja podręcznika Jesteśmy dziećmi Boga...3 Program

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne klasy I - III

Wymagania edukacyjne klasy I - III Wymagania edukacyjne klasy I - III Wymagania edukacyjne opracowane zostały na podstawie: 1.Podstawy Programowej Katechezy Kościoła Katolickiego 2.Programu Nauczania Religii 3.Dyrektorium Katechetycznego

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy. Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy. Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4 Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4 Opracowanie: mgr Violetta Kujacińska mgr Małgorzata Lewandowska Zasady: IZ może być ustna lub pisemna, IZ pisemną przekazujemy

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCEN Z RELIGII DLA KLASY DRUGIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

KRYTERIA OCEN Z RELIGII DLA KLASY DRUGIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ KRYTERIA OCEN Z RELIGII DLA KLASY DRUGIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ Zasadniczym celem katechizacji w klasie drugiej jest: 1. przygotowanie dzieci do pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej - pełnego udziału we

Bardziej szczegółowo

m ê s k i e s e r c e _

m ê s k i e s e r c e _ mêskie serce_ Grzegorz Kramer SJ mêskie serce_ z dziennika Banity Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Wydawnictwo WAM Księża Jezuici, 2016 Redakcja: Zofia Palowska Korekta: Dariusz Godoś Projekt okładki: Jakub

Bardziej szczegółowo

KRÓTKI KATECHIZM DZIECKA PRZYGOTOWUJĄCEGO SIĘ DO PIERWSZEJ SPOWIEDZI I KOMUNII ŚWIĘTEJ

KRÓTKI KATECHIZM DZIECKA PRZYGOTOWUJĄCEGO SIĘ DO PIERWSZEJ SPOWIEDZI I KOMUNII ŚWIĘTEJ KRÓTKI KATECHIZM DZIECKA PRZYGOTOWUJĄCEGO SIĘ Materiały wykorzystywane w przygotowywaniu dziecka do I Spowiedzi i Komunii świętej w Parafii Alwernia DO PIERWSZEJ SPOWIEDZI I KOMUNII ŚWIĘTEJ KRÓTKI KATECHIZM

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Kryteria oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Kryteria oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Przedmiotowy system oceniania z religii został opracowany na podstawie Programu nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania w klasie I, II i III - Religia

Kryteria oceniania w klasie I, II i III - Religia Kryteria oceniania w klasie I, II i III - Religia KLASA I ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie spełnia kryteriów na ocenę dopuszczającą ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który: odróżnia modlitwę

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza Wymagania edukacyjne śródroczne Ocena celująca Ocenę celującą przewiduję dla uczniów przejawiających

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii uczniów klasy I-III w Szkole Podstawowej nr 4 w Poznaniu

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii uczniów klasy I-III w Szkole Podstawowej nr 4 w Poznaniu Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii uczniów klasy I-III w Szkole Podstawowej nr 4 w Poznaniu Przedmiotowy system oceniania z katechezy jest zgodny z wewnątrzszkolnym systemem oceniania.

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII - klasa I Opracowała: Grażyna Gąsior Ks. Paweł Sulicki dopuszczający 1znajomość przynajmniej jednej modlitwy chrześcijańskiej, 2wyjaśnienie pojęć: Bóg, człowiek, dobro, zło

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału treści programowe dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Rozkład materiału treści programowe dla klasy drugiej szkoły podstawowej Rozkład materiału treści programowe dla klasy drugiej szkoły podstawowej Przedmiot: religia Klasa: druga szkoły podstawowej Tygodniowa liczba godzin: 2 Przyjęto liczbę tygodni nauki: 32 Środki dydaktyczne:

Bardziej szczegółowo

były wolne od lęków wyjaśnia, czym charakteryzuje się postępowanie ludzi, którzy mają nadzieję. z tęsknotami Jezusa

były wolne od lęków wyjaśnia, czym charakteryzuje się postępowanie ludzi, którzy mają nadzieję. z tęsknotami Jezusa I. Świadkowie Chrystusa 2 3 4 5 6 określa sposoby odnoszenia się do Boga na wzór Jezusa wyjaśnia, czym charakteryzuje się postępowanie ludzi, którzy mają nadzieję. określa sposoby odnoszenia się do Boga

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Pojednania

Przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Pojednania Przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Pojednania Czasem źle postępujemy Przez moje złe czyny (grzechy) inni ludzie się smucą, a czasami nawet płaczą. Moje złe czyny brudzą serce. Serce staje się brudne

Bardziej szczegółowo

- uczeń posiadł wiedzę i umiejętności znacznie przekraczające program nauczania katechezy

- uczeń posiadł wiedzę i umiejętności znacznie przekraczające program nauczania katechezy Kryteria oceniania z religii kl. I gimnazjum Ocena celująca - uczeń posiadł wiedzę i umiejętności znacznie przekraczające program nauczania katechezy - twórczo rozwija własne uzdolnienia oraz dba o własną

Bardziej szczegółowo

Chrzest. 1. Dziękuję za uczestnictwo w Sakramencie Chrztu Świętego

Chrzest. 1. Dziękuję za uczestnictwo w Sakramencie Chrztu Świętego Teksty podziękowań do każdego tekstu można dołączyć nazwę uroczystości, imię i datę Chrzest 1. Dziękuję za uczestnictwo w Sakramencie Chrztu Świętego 2. Serdecznie dziękujemy za przybycie na uroczystość

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN. 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa. tel. 618 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi.

ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN. 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa. tel. 618 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi. ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa tel. 18 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi.pl okładka.indd 1 2015-03-03 08:10:05 Alicja Maksymiuk ŚWIĘTY JÓZEFIE,

Bardziej szczegółowo

Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa

Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa W DRODZE DO WIECZERNIKA Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa Podręcznik do religii dla klasy I szkoły podstawowej Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Kraków 2016 Wydawnictwo WAM Księża Jezuici, 2011 Podręcznik nr

Bardziej szczegółowo

W DRODZE DO WIECZERNIKA PRZYJMUJEMY. Poradnik metodyczny do nauki religii dla klasy III szkoły podstawowej

W DRODZE DO WIECZERNIKA PRZYJMUJEMY. Poradnik metodyczny do nauki religii dla klasy III szkoły podstawowej W DRODZE DO WIECZERNIKA PRZYJMUJEMY Pana Jezusa Poradnik metodyczny do nauki religii dla klasy III szkoły podstawowej Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Kraków 2013 Wprowadzenie do pracy z podręcznikiem do

Bardziej szczegółowo

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Bóg kocha dzieci. Poradnik metodyczny do religii dla dzieci czteroletnich

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Bóg kocha dzieci. Poradnik metodyczny do religii dla dzieci czteroletnich KOCHAMY DOBREGO BOGA Bóg kocha dzieci Poradnik metodyczny do religii dla dzieci czteroletnich Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Kraków 2011 Ogólna prezentacja i wprowadzenie do pracy z podręcznikiem Kochamy

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH. KLASY II i III

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH. KLASY II i III WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH KLASY II i III WYMAGANIA Z RELIGII DLA KLASY II I. Znajomość modlitw: Znak Krzyża; Modlitwa Pańska; Pozdrowienie

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Przedmiotowy system oceniania z religii został opracowany na podstawie Programu nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii uczniów klasy I w Szkole Podstawowej nr 4 w Poznaniu

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii uczniów klasy I w Szkole Podstawowej nr 4 w Poznaniu Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii uczniów klasy I w Szkole Podstawowej nr 4 w Poznaniu Przedmiotowy system oceniania z katechezy jest zgodny z wewnątrzszkolnym systemem oceniania. Ocenianie

Bardziej szczegółowo

Bóg troszczy się o każde swoje dziecko

Bóg troszczy się o każde swoje dziecko Bóg troszczy się o każde swoje dziecko Pieśń: Upadnij na kolana Na samym początku naszej adoracji przywitajmy się z Panem Jezusem ukrytym w tej małej okruszynie chleba. On pragnie dziś spotkać się z każdym

Bardziej szczegółowo

Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego

Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego Propozycje śpiewów na Rekolekcje Oazowe stopnia podstawowego Wersja robocza 1999 Diakonia Muzyczna Ruchu Światło Życie Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko Praskiej Objaśnienia: Pd: Piosenka

Bardziej szczegółowo

P R Z E D M I O T O W E O C E N I A N I E R E L I G I A : K L A S Y I - III

P R Z E D M I O T O W E O C E N I A N I E R E L I G I A : K L A S Y I - III P R Z E D M I O T O W E O C E N I A N I E R E L I G I A : K L A S Y I - III NA OCENĘ UCZNIA SKŁADAJĄ SIĘ NASTĘPUJĄCE ELEMENTY: ilość i jakość prezentowanych wiadomości; systematyczność; zaangażowanie i

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy drugiej szkoły podstawowej

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy drugiej szkoły podstawowej WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy drugiej szkoły podstawowej Ks. Tadeusz Szamara SDB - katecheta I. PODSTAWOWE: Na ocenę celującą uczeń: Spełnia wymagania na ocenę bardzo dobrą. Posiada wiedzę i umiejętności,

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału treści programowe dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

Rozkład materiału treści programowe dla klasy pierwszej szkoły podstawowej Rozkład materiału treści programowe dla klasy pierwszej szkoły podstawowej Przedmiot: religia Klasa: pierwsza szkoły podstawowej Tygodniowa liczba godzin: 2 Przyjęto liczbę tygodni nauki:32 Środki dydaktyczne:

Bardziej szczegółowo

IDZIEMY DO PANA JEZUSA

IDZIEMY DO PANA JEZUSA ks. Ryszard Czekalski, Ewa Jancewicz IDZIEMY DO PANA JEZUSA Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej PAMIĘTNIK DZIECKA WYDAWNICTWO WAM KSIĘ A JEZUICI Kraków 2011 Wydawnictwo WAM, 2011 Redakcja: Barbara

Bardziej szczegółowo

Religia klasa III. I Modlimy się

Religia klasa III. I Modlimy się Religia klasa III I Modlimy się 1. Nowy rok szkolny czasem pogłębienia przyjaźni z Jezusem wie, że każda katecheza jest spotkaniem z Jezusem wyjaśnia i uzasadnia, co pogłębia naszą przyjaźń z Jezusem 2.

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania z religii dla klasy trzeciej szkoły podstawowej

Kryteria oceniania z religii dla klasy trzeciej szkoły podstawowej Kryteria oceniania z religii dla klasy trzeciej szkoły podstawowej Przedmiotowy System Oceniania z religii został opracowany na podstawie Programu Nauczania Religii Rzymskokatolickiej w Przedszkolach i

Bardziej szczegółowo

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem! Proszę bardzo!...książka z przesłaniem! Przesłanie, które daje odpowiedź na pytanie co ja tu właściwie robię? Przesłanie, które odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości. Z tej książki dowiesz się,

Bardziej szczegółowo

Wymagania programowe i kryteria oceniania osiągnięć uczniów z religii dla klasy 1 SP s. Bogusława

Wymagania programowe i kryteria oceniania osiągnięć uczniów z religii dla klasy 1 SP s. Bogusława Wymagania programowe i kryteria oceniania osiągnięć uczniów z religii dla klasy 1 SP s. Bogusława I. PODSTAWOWE: Na ocenę celującą uczeń: Spełnia wymagania na Posiada wiedzę i umiejętności, które są efektem

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Pozdrawiamy Boga, pozdrawiamy bliźnich wymagania na

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Św. Jana Pawła II Gdańsk Łostowice

I Komunia Święta. Parafia pw. Św. Jana Pawła II Gdańsk Łostowice I Komunia Święta Parafia pw. Św. Jana Pawła II Gdańsk Łostowice 2019 WEJŚĆIE DO KOŚCIOŁA Oto jest dzień, oto jest dzień, Który dał nam Pan, który dał nam Pan. Weselmy się, weselmy się I radujmy się nim

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z religii dla I klasy

Wymagania edukacyjne z religii dla I klasy Wymagania edukacyjne z religii dla I klasy ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Pozdrawiamy Boga, pozdrawiamy bliźnich wymagania na bardzo dobrą. 1. Wyjaśnia,

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Pozdrawiamy Boga, pozdrawiamy bliźnich wymagania na

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Pozdrawiamy Boga, pozdrawiamy bliźnich II. Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Pozdrawiamy Boga, pozdrawiamy bliźnich II. Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

Na okładce i wewnątrz książki wykorzystano stacje Drogi Krzyżowej malowane na szkle autorstwa Ewy Skrzypiec (fot. Ewa Skrzypiec)

Na okładce i wewnątrz książki wykorzystano stacje Drogi Krzyżowej malowane na szkle autorstwa Ewy Skrzypiec (fot. Ewa Skrzypiec) Wydawnictwo WAM, 2014 Korekta Magdalena Sokołowska Katarzyna Stokłosa Projekt okładki Andrzej Sochacki Na okładce i wewnątrz książki wykorzystano stacje Drogi Krzyżowej malowane na szkle autorstwa Ewy

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Pozdrawiamy Boga, pozdrawiamy bliźnich II. Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Ad. 1. Cele oceniania Ad. 2. Zasady oceniania

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Ad. 1. Cele oceniania Ad. 2. Zasady oceniania Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Przedmiotowy system oceniania z religii został opracowany na podstawie Programu nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach

Bardziej szczegółowo

ROK SZKOLNY 2016/2017

ROK SZKOLNY 2016/2017 ROK SZKOLNY 2016/2017 Podstawowe kryteria przedmiotowego systemu oceniania z religii dla klas III Ocena celująca spełnia wymagania na ocenę bardzo dobrą; posiadane wiadomości łączy ze sobą w systematyczny

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z KATECHEZY Szkoła Podstawowa - klasy I, II, III OCENA CELUJĄCA

KRYTERIA OCENIANIA Z KATECHEZY Szkoła Podstawowa - klasy I, II, III OCENA CELUJĄCA KRYTERIA OCENIANIA Z KATECHEZY Szkoła Podstawowa - klasy I, II, III OCENA CELUJĄCA 1. Uczeń spełnia kryteria na ocenę bardzo dobrą i jego wiedza wykracza poza program 2. Rozwija swoje zdolności i zainteresowania

Bardziej szczegółowo

Kochamy Pana Jezusa. Zeszyt ćwiczeń do nauki religii dla klasy II szkoły podstawowej. pod redakcją ks. Andrzeja Krasińskiego

Kochamy Pana Jezusa. Zeszyt ćwiczeń do nauki religii dla klasy II szkoły podstawowej. pod redakcją ks. Andrzeja Krasińskiego Kochamy Pana Jezusa Zeszyt ćwiczeń do nauki religii dla klasy II szkoły podstawowej pod redakcją ks. Andrzeja Krasińskiego Copyright by Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej 1 O słuchaniu Boga.

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej I. Pozdrawiamy Boga, pozdrawiamy bliźnich wymagania na ocenę bardzo dobrą. 1. Wyjaśnia, dlaczego stajemy się lepsi, gdy się modlimy. 2. Wie, że należy do

Bardziej szczegółowo

K O C H A M Y D O B R E G O B O G A. Nasza Boża Rodzina. Poradnik metodyczny do religii dla dzieci trzyletnich

K O C H A M Y D O B R E G O B O G A. Nasza Boża Rodzina. Poradnik metodyczny do religii dla dzieci trzyletnich K O C H A M Y D O B R E G O B O G A Nasza Boża Rodzina Poradnik metodyczny do religii dla dzieci trzyletnich Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Kraków 2011 Wprowadzenie do książki Nasza Boża Rodzina Religia

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE RELIGIA. Klasa 1. Pani Katarzyna Lipińska

WYMAGANIA EDUKACYJNE RELIGIA. Klasa 1. Pani Katarzyna Lipińska WYMAGANIA EDUKACYJNE RELIGIA Klasa 1 Pani Katarzyna Lipińska Wymagania (ocenianie wiadomości i umiejętności ucznia) opracowane w oparciu o wymagania edukacyjne zawarte w Podstawie programowej katechezy

Bardziej szczegółowo

Klasa I OCENA BARDZO DOBRA (5) UCZEŃ: - systematycznie i starannie prowadzi zeszyt ćwiczeń. - jest zawsze przygotowany do zajęć

Klasa I OCENA BARDZO DOBRA (5) UCZEŃ: - systematycznie i starannie prowadzi zeszyt ćwiczeń. - jest zawsze przygotowany do zajęć Klasa I OCENA CELUJĄCA (6) - systematycznie i bardzo starannie prowadzi zeszyt ćwiczeń - systematycznie odrabia zadania domowe - zawsze jest przygotowany do zajęć - okazuje szacunek Panu Bogu i ludziom

Bardziej szczegółowo

Jesteśmy dziećmi Boga

Jesteśmy dziećmi Boga K O C H A M Y D O B R E G O B O G A Jesteśmy dziećmi Boga Podręcznik i ćwiczenia do religii dla klasy 0 Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Kraków 2011 Wydawnictwo WAM, 2011 Podręcznik nr AZ-03-01/10-KR-1/11

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii w klasie I zgodne z programem nauczania dla klas I-III szkoły podstawowej nr: AZ-1-01/10 W drodze do Wieczernika. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Bardziej szczegółowo

Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa

Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa W DRODZE DO WIECZERNIKA Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa Podręcznik do religii dla klasy I szkoły podstawowej Wydawnictwo WAM Księża Jezuici Kraków 2011 Wydawnictwo WAM, 2011 Podręcznik nr AZ-11-01/10-KR-1/11

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Pozdrawiamy Boga, pozdrawiamy bliźnich wymagania na

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Pozdrawiamy Boga, pozdrawiamy bliźnich wymagania bardzo

Bardziej szczegółowo

Wydawnictwo WAM, 2012

Wydawnictwo WAM, 2012 Poradnik metodyczny do duszpasterstwa katechetycznego w parafii według materiału katechetycznego nr AZ-p-23-01/10-KR-3/12 zgodnego z programem nauczania nr AZ-2-01/10. Recenzenci ks. dr Rafał Bednarczyk

Bardziej szczegółowo

Święty Ʀ8*Ɗ5 : Ojciec # 3 "5 " - # & 35 Pio 1

Święty Ʀ8*Ɗ5 : Ojciec # 3 5  - # & 35 Pio 1 Święty Ojciec Pio 1 3 Wydawnictwo WAM Księża Jezuici, 2017 Opieka redakcyjna: Klaudia Adamus Opracowanie: Izabela Izdebska Korekta: Dorota Trzcinka Projekt okładki: Andrzej Sochacki Leon Wyczółkowski,

Bardziej szczegółowo

józef augustyn sj myśli na każdy dzień roku

józef augustyn sj myśli na każdy dzień roku józef augustyn sj myśli na każdy dzień roku Wydawnictwo WAM - Księża Jezuici Kraków 2015 3 Wydawnictwo WAM, 2015 Redakcja: Lucyna Słup Korekta: Sylwia Łopatecka Opracowanie graficzne i projekt okładki:

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z RELIGII W KLASIE I

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z RELIGII W KLASIE I WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z RELIGII W KLASIE I ROZDZIAŁ OCENA: BARDZO DOBRY OCENA: DOBRY OCENA: DOSTATECZNY OCENA: DOPUSZCZAJĄCY UCZEŃ I. Pozdrawiamy

Bardziej szczegółowo

Uczeń spełnia wymagania

Uczeń spełnia wymagania WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Religia klasa 6 : oceny dopuszczająca i dostateczna : oceny dobra, bardzo dobra, celująca Uwaga dotycząca oceniania na każdym poziomie wymagań: Aby uzyskać kolejną,

Bardziej szczegółowo

22 wspaniałe wersety z Biblii i ulubione opowiadania biblijne

22 wspaniałe wersety z Biblii i ulubione opowiadania biblijne MÓJ KLUCZ DO BIBLII 22 wspaniałe wersety z Biblii i ulubione opowiadania biblijne Tytuł oryginału: My Key Verse Bible Copyright: Scandinavia Publishing House, Drejervej 15, DK-2400 Copenhagen, NV, Denmark.

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii w klasie III zgodne z programem nauczania dla klas I-III szkoły podstawowej nr: AZ-1-01/10 W drodze do Wieczernika. Przyjmujemy Pana Jezusa. WYMAGANIA

Bardziej szczegółowo

Nie ma innego Tylko Jezus Mariusz Śmiałek

Nie ma innego Tylko Jezus Mariusz Śmiałek Nie ma innego Tylko Jezus Mariusz Śmiałek http://onlyjesus.co.uk Nie ma innego Pan moim światłem Emmanuel (Wysławiamy Cię) Tańcz dla Pana Pan zmartwychwstał Niewidomi widzą Jak łania W Twoim ogniu (Duchu

Bardziej szczegółowo

RELIGIA KLASA TRZECIA WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

RELIGIA KLASA TRZECIA WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA RELIGIA KLASA TRZECIA Zgodne z programem nauczania dla klas I-III szkoły podstawowej nr: AZ-1-1/10 W drodze do Wieczernika. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. WYMAGANIA OGÓLNE SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE RELIGIA. Klasa 3. Pani Katarzyna Lipińska

WYMAGANIA EDUKACYJNE RELIGIA. Klasa 3. Pani Katarzyna Lipińska WYMAGANIA EDUKACYJNE RELIGIA Klasa 3 Pani Katarzyna Lipińska Wymagania (ocenianie wiadomości i umiejętności ucznia) opracowane w oparciu o wymagania edukacyjne zawarte w Podstawie programowej katechezy

Bardziej szczegółowo

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne historie. Tą osobą jest Maryja, mama Pana Jezusa. Maryja opowiada

Bardziej szczegółowo