Pełnych miłości i refleksji Świąt Narodzenia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności polskim

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Pełnych miłości i refleksji Świąt Narodzenia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności polskim"

Transkrypt

1 Pismo Gdyńskich RzEmieślników i PrzedsięBiorców Gdynia, 15 grudnia 2014 roku Numer 34 Rok XI Pełnych miłości i refleksji Świąt Narodzenia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności polskim rzemieślnikom w 2015 roku życzą Zarząd i Pracownicy Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni

2

3 Konkursy Konkursy Konkursy Konkursy Złoto, Srebro, Czas edycja warszawskich targów Złoto Srebro Czas stała pod znakiem trendów w jubilerskiej modzie i promocji wystawców. Tradycyjnie trwała ona trzy dni.w programie tegorocznej edycji dominowały wydarzenia dedykowane 25-leciu przemian na rynku współczesnej biżuterii oraz jubileuszowi 15-lecia targów Złoto Srebro Czas. Wiodącym wydarzeniem był projekt 25 na 25. Biżuteria czasu wolności. Kategoria Seniorzy temat : Co mi w duszy gra (techniki tradycyjna) I miejsce - Jakub Śliwowski - Białystok praca (pierścień) pt. Dzień i noc II miejsce ex auquo - Janusz Kowalski - Kraków praca (wisior) pt. Rakieta tenisowa II miejsce ex auquo Krzysztof Ziemba praca: wisior z opalami Kategoria Seniorzy temat : Co mi w duszy gra (technika komputerowa) I miejsce - Mirosław Muraszkowski praca (wisior) pt. Dwa Światy Kategoria Juniorzy temat: 25 lat wolnej Polski I miejsce Szymon Wesołowski praca Kompozycja pt. Cegiełka po cegiełce wykuta uczeń Karola Kowalskiego z Gdyni II miejsce - Marek Lemiński praca : srebrny wisior III miejsce ex auquo - Alicja Falkowska praca (naszyjnik) pt. Znów orzeł w koronie uczennica Waldemara Sawy z Sopotu III miejsce ex auquo Agnieszka Mroczkowska praca (kompozycja) pt. Czas wolności uczennica Karola Kowalskiego z Gdyni Zdjęcia prac: Medal Św. Eligiusza i tytuł Złotnik Roku 2014 Ważnym wydarzeniem związanym z jesiennymi Targami Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas w Warszawie jest ogłoszenie werdyktu Kapituły przyznającej Medal Św. Eligiusza wraz z tytułem Złotnik Roku. Kapituła, dokonując wyboru spośród zgłoszonych z różnych regionów Polski kandydatów, brała pod uwagę w szczególności osiągnięcia na polu działalności zawodowej i społecznej nominowanych osób oraz ich zaangażowanie i aktywność w działaniach samorządu rzemiosła, a także uczestnictwo w procesie edukacji zawodowej. W tym roku Medal Św. Eligiusza i tytuł Złotnik Roku 2014 został przekazany w ręce Pana Michała Kłosoka - rzemieślnika, uznanego w środowisku fachowca w dziedzinie złotnictwa i jubilerstwa prowadzącego działalność w Rybniku. Pan Michał Kłosok należy do grona znanych i uznanych złotników zrzeszonych w Śląskim Cechu Złotników Jubilerów i Grawerów. Od wielu lat czynnie uczestniczy w działaniach Cechu pełniąc funkcję Podstarszego. Jego przygoda ze złotnictwem rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych od nauki w zawodzie zegarmistrz, a potem było już tylko złotnictwo - dyplom mistrzowski w zawodzie złotnik uzyskał przed ponad czterdziestu laty. W zawodzie jubilerskim pracuje od 1967 roku, a działalność gospodarczą w Rybniku kontynuuje od 1981 roku. Obecnie prowadzona firma jest jednym z liczących się wytwórców biżuterii w srebrze. Organizacje rzemieślnicze także doceniły pracę Pana Michała Kłosoka wyróżniając go honorową Odznaką Rzemiosła Śląskiego, Honorową Odznaką Rzemiosła Polskiego oraz Srebrnym, Złotym i Platynowym Medalem im. J. Kilińskiego.

4 Konkursy Konkursy Konkursy Konkursy 50. Konkurs Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego, 5 października 2014 r. Dzień Fryzjera to niezwykłe wydarzenie na Pomorzu dla branży fryzjerskiej, który został zorganizowany po raz pierwszy podczas targów URODA. Impreza ma charakter edukacyjno-promocyjny, w jej ramach odbył się Wojewódzki Konkurs Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego oraz Otwarty Konkurs Międzyszkolny OPEN HAIR CUP. Wojewódzki Konkurs Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego organizowany jest po raz 50-ty i kierowany jest do uczniów szkół zawodowych i techników z województwa pomorskiego. Od tego roku będzie nosił nazwisko wybitnego, gdańskiego działacza w środowisku fryzjerskim Stefana Zdrojewskiego. Ustanowiono także nagrodę - Stauetkę Stefan, która będzie przyznawana osobom zasłużonym dla branży fryzjerskiej. Organizatorem Konkursu była Komisja Branżowa Fryzjersko - Kosmetyczna Pomorskiej Izby MiŚP działajaca pod przewodnictwem podstarszej gdyńskiego Cechu Iwony Zagórskiej. Stefan Zdrojewski wykładowca, instruktor, konferansjer, juror i organizator wielu konkursów, pokazów i festiwali fryzjerskich. Przez pół wieku był kronikarzem wydarzeń krajowych i zagranicznych dotyczących branży fryzjerskiej, ukazując kunszt i piękno tego zawodu. Stefan Zdrojewski zmarł 13 listopada 2012 r., w wieku 80 lat. - Konkurs OPEN HAIR CUP jest organizowany po raz pierwszy i jest to konkurs drużynowy, 3 osobowe drużyny uczniów walczyły o puchar przechodni. W kategorii damskiej uczniowie brali udział w czerech konkurencjach: Wyciskanie fal na mokro. ( 21 osób) Czesanie fryzury konsumenckiej (dziennej). ( 4 osoby) Uczesanie fryzury wieczorowej po konsumenckiej. ( 3 osoby) Uczesanie fryzury wieczorowej z długich włosów. ( 33 osoby) Natomiast w kategorii męskiej wzięli udział w konkurencjach: Modelowanie długich włosów. ( 6 osób) Strzyżenie i czesanie fryzury klasycznej. ( 3 osoby ) Pierwsze Statuetki Stefan-a otrzymali Prezes Pomorskiej Izby Wiesław Szajda i członek Zarządu Izby Gerard Lampkowski Konkurs Open Hair zdominowały peruki. Jeżeli były zgodne z Regulaminem to wszystko w porządku. Jeżeli jednak nie, to opiekun uczniów nie rozumie zasad etyki i raczej nie może liczyć na nagrodę fair play.

5 Wydarzenia 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego i uroczystość wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny W kościele NMP 15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia NMP, dzień ten jest także Dniem Wojska Polskiego. Dziękując za opiekę Matki Bożej, prosimy Ją o wstawiennictwo we wszystkich sprawach narodowych, społecznych i osobistych. Po mszy delegacja Zarządu złożyła wiązankę kwiatów na płycie pomnika Marynarza Polskiego sierpnia 15. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART 2014 W tegorocznym AMBERMART uczestniczyły 186 firmy w tym 49 wystawców zagranicznych z Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch producenci i projektanci biżuterii z bursztynu bałtyckiego oraz dostawcy kolorowych kamieni jubilerskich. Tradycyjnie ta odsłona targów bursztynowych w Gdańsku w odróżnieniu do wiosennego AMBERIFU była otwarta dla szerokiej publiczności. Zakres tematyczny targów obejmuje srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, przedmioty dekoracyjne i upominki z bursztynu, lampy witrażowe, kamienie jubilerskie oraz sztukę użytkową. 30 sierpnia - odsłonięcie pomnika ks. prałata Hilarego Jastaka 30 sierpnia w Gdyni odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika księdza prałata dr. Hilarego Jastaka, kapelana Solidarności. Pomnik stanął przy skrzyżowaniu ulic Batorego i Władysława IV. Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Księdza Prałata. Odsłonięcia pomnika w Gdyni dokonał ks. abp Sławoj Głódź, samorządowcy, przedstawiciele NSZZ Solidarność, parlamentarzyści oraz rodzina ks. prałata. Wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni wsławił się głównie pomocą uciśnionym oraz strajkującym na Wybrzeżu stoczniowcom. Prałat Hilary Jastak legendą Gdyni był już za życia. Szykanowany i aresztowany przez komunistów, którzy próbowali złamać go aresztując m.in. jego matkę i grożąc śmiercią, nie poddał się i nieprzerwanie wspierał ubogich i walczących z reżimem.

6 23 września - uroczystość w Dworze Artusa 23 września 2014 roku w Dworze Artusa odbyła się zorganizowana przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą uroczystość wręczenia odznaczeń, Świadectw Czeladniczych oraz Dyplomów Mistrzowskich. Podczas uroczystości wręczono Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Panu Bogdanowi Klauza, który przez 24 lata był starszym Cechu w Pucku. Odznaczono również Pana Grzegorza Pellowskiego najwyższym rzemieślniczym odznaczeniem Szablą Kilińskiego. Czternastu czeladników, którzy uzyskali najlepsze wyniki na egzaminach otrzymało ozdobne Świadectwa Czeladnicze. Dyplomy mistrzowskie wręczono 29 osobom. W uroczystości udział wzięli m.in. Kazimierz Plocke Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wiesław Byczkowski - Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, oraz Gabriela Albertin Pomorski Wicekurator Oświaty. 10 października - Uroczyste wręczanie umów uczniowskich 10 października 2014 do auli cechu przybyli uczniowie rzemiosła wraz z rodzicami i mistrzami w celu odebrania pierwszej w życiu umowy o pracę. Mieliśmy ogromną przyjemność gościć: v-ce przewodniczącego Rady Miasta - Jerzego Miotke, panią naczelnik Wydziału Edukacji - Krystynę Przyborowską, panią v-ce kurator Gabrielę Albertin, dyrektora Włodzimierza Szordykowskiego z Urzędu Marszałkowskiego, starszego wizytatora Marka Nowickiego, panią kierownik Rejonowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży - Alicję Otto, panią komendant gdyńskiego OHP - Małgorzatę Murawko, panią dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy - Joannę Siwicką, prezesa Pomorskiej Izby Rzemieślniczej - Wiesława Szajdę oraz dyrektorów szkół i kierowników praktycznej nauki zawodu. Uroczystość rozpoczęliśmy wręczeniem przez panią Krystynę Przyborowską dyplomów i nagród 9. uczniom, którzy wykazali się wzorowymi wynikami w nauce. Świadectwa czeladnicze odebrało z rąk pani Krystyny Przyborowskiej i prezesa Wiesława Szajdy 32. absolwentów nauki rzemiosła. Umowy o pracę 72. uczniom wręczała pani kurator Gabriela Albertin oraz Jerzy Miotke. Na zakończenie uroczystości zaplanowano wręczenie mistrzom Lesławowi Baryle i Władysławowi Freibergowi honorowej odznaki Za szkolenie uczniów przez prezesa Szajdę. Uroczystość zamknęły życzenia od pani kurator skierowane do mistrzów z okazji zbliżającego się święta Edukacji Narodowej. Nagrody za dobre wyniki w nauce Krystian Siwik - uczeń Marka Kołakowskiego Kamil Partyka - uczeń Szczepana Sprengela Marta Puszcz - uczennica Konrada Wenckiego Klaudia Brzezińska - uczennica Jerzego Grzesia Małgorzata Pękala - uczennica Genowefy Orzechowskiej Katarzyna Banaś - uczennica Alicji Szczepańskiej Monika Kułakowska - uczennica Anny Bach Monika Tetzlaff - uczennica Katarzyny Schenk Beata Labuhn - uczennica Edyty Nowotyńskiej wicekurator Gabriela Albertin Adam Wika Czarnowski Wiesław Szajda Lesław Baryła

7 11 listopada - Święto Niepodległości 10 grudnia - spotkania opłatkowe W Auli Domu Rzemiosła zgromadzili się licznie przybyli rzemieślnicy i seniorzy rzemiosła na tradycyjnym spotkaniu z okazji zbliżających się Świąt Bożonarodzeniowych. Spotkanie prowadził ks. Kapelan Henryk Lew Kiedrowski, życząc zgromadzonym refleksji i wszelkiej pomyślności. Spośród gości należy wymienić Panią Poseł Dorotę Arciszewską Mielewczyk, przybyłych do nas po raz pierwszy Panią Wiceprezydent Gdyni Katarzynę Gruszecką Spychała i wiceprzew. RM Gdyni Andrzeja Bienia. Powitaliśmy Dyr. Powiatowego Urzędu Pracy Joannę Siwicką, Komendant gdyńskiego OHP Małgorzatę Murawko, dyrektora Pomorskiej Izby Dariusza Gobis, oraz kolegów z Sopotu Aleksandra Mroza i Mariana Bobruckiego.Następnego dnia byliśmy gośćmi u naszych sopockich przyjaciół na spotkaniu opłatkowym Sopot zorganizowanym przez Sopocki Cech Rzemiosł Różnych. Rzemieślnik 7

8 Sylwetki Bogdan Klauza absolwent ZS Budowy Okrętów w Gdańsku (1955r.), matura w Liceum Ogólnokształcącym, (1964r.), pomaturalne Technikum Budowy Okrętów (1972r.). Egzamin Mistrzowski w zawodzie elektromechanik (1964r.). Członek Cechu Rzemiosł Różnych w Pucku od 15 października 1974roku. Od 28 lutego 1990 do 31 maja 2014 roku Starszy Cechu. Przez 4 lata Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pomorskiej Izby. Przez 19 lat członek Komisji Egzaminacyjnej Pomorskiej Izby w zawodzie elektryk, w tym 9 lat przewodniczący Komisji. Dyrektor Ośrodka Szkoleniowego przy cechu od momentu jego utworzenia w 1993 roku.. Odznaczony Srebrnym, Złotym i Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego. Bogdan Klauza był inicjatorem i pomysłodawcą najwyższego odznaczenia rzemieślniczego ZRP Szabli Kilińskiego, sam został odznaczony Szablą w 2002 r. Bogdan Klauza to społecznik, działacz, harcmistrz, kapitan jachtowy i motorowodny, instruktor ZHP, instruktor żeglarski i motorowodny, były komendant Hufca ZHP w Pucku, drużynowy, sztorman. Wielokrotnie odznaczany przez ZHP, WOPR, PCK i Związek Żeglarki. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem za zasługi nadanym przez Prezydenta RP. 3 lipca 2014 roku Prezydent RP nadał Bogdanowi Klauza Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który wręczył mu 23 września w Dworze Artusa wiceminister Kazimierz Plocke, w trakcie uroczystości wręczania dyplomów czeladniczych i mistrzowskich Pomorskiej Izby. W rozmowie z Bogdanem Klauzą towarzyszył nam obecny Starszy Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych MiŚP w Pucku Zbigniew Dampc. Rzemieślnik 8 Rzemieślnik: Przed objęciem funkcji starszego cechu działał pan aktywnie społecznie. Czy to społecznikostwo trzeba mieć we krwi? Bogdan Klauza: Tak, myślę że tak. Mój ojciec był społecznikiem i wzorce które mi przekazał stały się moimi. Zarówno mój brat jak i siostra byli społecznikami. Rz: Tyle lat członkostwa w Cechu to także lata doświadczeń. Jak Pan ocenia zmiany w rzemiośle szczególnie te po 1989 roku zmiany uwalniające zawody rzemieślnicze od obowiązku potwierdzania kwalifikacji i przynależności do cechów? B.K.: Dobrowolność przynależności i brak weryfikacji kwalifikacji powoduje obniżenie jakości wykonywanych prac i brak drogi skarg na prace wykonywane przez przedsiębiorców. Zgłaszali się wielokrotnie do mnie ludzie którzy mieli uzasadnione powody do skargi. Niestety zawsze dotyczyło to przedsiębiorców nie będących członkami Cechu. Nic nie mogłem pomóc. Ta zmiana z 1989 roku była bardzo zła. Rz: Cały czas istnieje tendencja do marginalizowania rzemiosła. Na stronach Ministerstwa Edukacji ani razu nie wspomina się o egzaminach kwalifikacyjnych przeprowadzanych przez Izby istnieją tylko Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. B.K.: Myślę, że w dużej mierze jest to spowodowane brakiem aktywności Związku Rzemiosła i prezesa Bartnika. Jako przykład chciałbym przytoczyć oglądane przeze mnie programy publicystyczne nadawane przez różne stacje telewizyjne. Mimo, że wypowiadają się w nich przedstawiciele różnych organizacji pracodawców, nie widziałem tam przedstawiciela Związku Rzemiosła. Rz.: Może nie jest zapraszany. B.K.: Wszystko zależy od aktywności mówiąc kolokwialnie należy się rozpychać i wpychać aby nas zobaczyli. Na moim przykładzie zawsze aktywnie pracowałem w powiecie i w Pomorskiej Izbie, byłem inicjatorem powstania spotkań kwartalnych starszyzny cechowej. Pierwsze spotkania Starszyzny organizował były Starszy z Gdyni Lech Łapiński. Chciałem nawet, aby w Statucie Izby znalazł się zapis, że starszyzna cechowa pełni istotne funkcje doradcze dla Zarządu Izby. Bardzo często zdarzało się, że sprawy poruszane na starszyznach, nie znajdowały odbicia w spotkaniach Zarządu Izby. Zbigniew Dampc: Bardzo istotne powinny być informacje, które Izba pozyskuje w trakcie takich spotkań. Przecież właśnie wtedy można dowiedzieć się szczegółów z codziennej pracy w terenie. ciąd dalszy na str.13

9 Młody Rzemieślnik PISMO SZKOŁY RZEMIOSŁA I HANDLU W GDYNI ul. Śmidowicza Gdynia tel./fax: (58) W sercu gdyńskiego Oksywia, nieopodal Stoczni Marynarki Wojennej, mieści się Zespół Szkół Rzemiosła i Handlu im. Bandery Polskiej. To szkoła o długiej historii, ponad pięćdziesięcioletniej, z tradycją kształcenia uczniów w różnych zawodach. Przez dziesiątki lat rzesze absolwentów opuszczały mury szkoły z dyplomami zawodowymi w ręku. W ostatnich latach Zespół Szkół Rzemiosła i Handlu stał się miejscem przygotowującym przyszłych fachowców w branży fryzjerskiej i handlowej. Absolwenci gimnazjów w regionie charakteryzujący się wyobraźnią, zdolnościami manualnymi, czy fantazją wybierają zawód fryzjera i technika usług fryzjerskich. W zawodach fryzjerskich uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu kreowania fryzur, nowoczesnego strzyżenia i koloryzacji włosów, dobranej do typu urody klienta. Młodzi ludzie - wybierając naszą szkołę - kierują się faktem, iż szkoła jest bardzo dobrze skomunikowana z centrum Gdyni, przed budynkiem są przystanki autobusowe. Ponadto w szkole panuje miła, dobra atmosfera, co potwierdziła przeprowadzona w ubiegłym roku ewaluacja zewnętrzna. Szkoła została doceniona za bardzo dobrze zorganizowany proces nauczania. Rozpoczynając naukę w szkole uczniowie od pierwszych dni poznają fach fryzjerski pod czujnym okiem mistrza. Młodzież z technikum w szkolnej pracowni fryzjerskiej wykonuje usługi, tworząc fryzury na specjalne okazje, doradza klientom, jak zadbać o włosy, aby stały się one prawdziwą ozdobą. Rodzina i znajomi uczennic chętnie korzystają z usług oferowanych w pracowni. Tutaj mogą wykonać nowoczesne strzyżenie, rozjaśnianie czy pielęgnację w saunie fryzjerskiej. W trzecim roku nauki uczniowie odbywają miesięczne praktyki w salonach fryzjerskich pod czujnym okiem mistrzów zrzeszonych w Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni i. Czas praktyk to spotkanie z rzeczywistym stanowiskiem pracy. W salonach młodzi adepci sztuki fryzjerskiej doskonalą wykonywanie usług fryzjerskich, poznają nowoczesne kosmetyki, poznają trendy w nowoczesnym fryzjerstwie,

10 mogą podpatrzeć jak właściwie obsłużyć wymagających klientów. Ponadto dowiadują się, jak prowadzić zakład, aby móc w przyszłości pracować w swoim wymarzonym salonie. Szkoła przygotowuje uczniów technikum do egzaminu maturalnego i zawodowego w zawodzie technik usług fryzjerskich. Ważnym wydarzeniem w Zespole Szkół Rzemiosła i Handlu są egzaminy zewnętrzne. Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe dla absolwentów technikum po raz kolejny odbędzie się w czerwcu 2015r. i będzie pożegnaniem ze starym systemem egzaminowania uczniów w zawodach. Absolwenci w tej formule będą zdawali część pisemną - test oraz część praktyczną (w formie projektu). Aby uzyskać dyplom, muszą pozytywnie zdać obie części, co nie jest takie łatwe, gdyż próg w części praktycznej wynosi 75% możliwych do zdobycia punktów. Młodzież przez cztery lata zdobywa wiedzę i umiejętności, aby móc się nimi pochwalić w dniu egzaminu. Wielu absolwentów odnosi sukces na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Uczennice klasy trzeciej kształcą się w oparciu o nową podstawę programową. W tym dokumencie zorganizowano w sposób nowoczesny system nauczania, jak również opracowano nowy sposób egzaminowania uczniów. Uczniowie obecnej klasy trzeciej technikum będą po raz pierwszy zdawali egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w nowej formule. Egzaminowanie zostało podzielone na dwie części: w maju 2015r. egzamin z kwalifikacji A.19 - wykonywanie zabiegów fryzjerskich, a w kolejnym roku z kwalifikacji A.23 - projektowanie fryzur. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej kwalifikacji, uczniowie zdają test pisemny oraz w A.19 wykonują usługę fryzjerską, a w A.23 projektują fryzurę dla konkretnego klienta. Aby otrzymać dyplom technika usług fryzjerskich, trzeba zdać pozytywnie obie kwalifikacje, a próg punktowy nie zmienił się i wynosi nadal 75% możliwych do zdobycia punktów. Nowy egzamin to wyzwanie dla uczniów, jak i dla szkoły. Cieszy nas fakt, że zdawalność egzaminu w technikum w roku ubiegłym była wyższa niż średnia krajowa. Szkoła kształci fryzjerów również na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej. Od wielu lat ściśle współpracuje z Cechem Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni w kształceniu uczniów oraz innych przedsięwzięciach, takich jak chociażby organizacja Otwartego Konkursu Fryzjerstwa Artystycznego. Uczniowie w czasie trzyletniej nauki odbywają szkolenie praktyczne w renomowanych gdyńskich salonach fryzjerskich pod okiem fachowców z branży.

11 Szkolenie uczniów w salonach i szkole może być niezwykle efektywne dla obu stron. Sukcesem połączenia działań szkoły i Cechu jest bardzo wysoka zdawalność egzaminów czeladniczych, w ostatnich latach wszyscy absolwenci zdobywają dyplom czeladnika! Szkoła przywiązuje ogromną wagę do rozwijania zainteresowań zawodowych uczniów. Początek roku szkolnego 2014/2015 był czasem wielkich przygotowań w szkole. W październiku odbywała się XVII edycja Targów Kosmetycznych i Fryzjerskich URO- DA. W czasie targów w dniu 5 października został zorganizowany 50. Wojewódzki Konkurs Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego im. Stefana Zdrojewskiego i Dzień Fryzjera. Szkołę reprezentowały uczennice technikum i szkoły zasadniczej w składzie Malwina Niećkowska, Monika Kułakowska i Ola Anuszkiewicz. Drużyna przygotowała niezwykle widowiskowe fryzury i stroje w stylu rokoko, które przypadły do gustu publiczności i jury. Szkoła zajęła drużynowo drugie miejsce, przegrywając z najlepszymi zaledwie kilkoma punktami. Indywidualnie również drugie miejsce zdobyła uczennica klasy trzeciej, Aleksandra Anuszkiewicz. Uczennice ze szkoły zasadniczej (Monika Kułakowska, Anna Kamińska, Magda Gliniana) wykonywały uczesanie fryzury konsumenckiej, za udział w konkursie otrzymały dyplomy uczestnictwa. Uczniowie naszej szkoły licznie biorą udział w Otwartym Konkursie Fryzjerstwa Artystycznego w Gdyni. W bieżącym roku w czerwcu odbyła się IX edycja. Tematem konkursu były Piękne wampiry. W tej kategorii uczennica naszej szkoły zdobyła nagrodę publiczności. Również w drugiej kategorii Nowoczesne fryzury ślubne uczennica z klasy II technikum uzyskała nagrodę publiczności. Dwie kolejne uczennice uzyskały w obu kategoriach czwartą lokatę. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w programie unijnym Pomorskie - dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy doskonaląc kwalifikacje w zakresie wizażu. W szkole odbywają się dodatkowe zajęcia z zakresu fryzjerstwa rozwijające kompetencje uczniów. Zintegrowane działania przynoszą sukcesy w postaci wysokich lokat w konkursach. Szkoła, we współpracy z Cechem Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, nieustannie dba o rozwój swoich wychowanków, sprawuje staranną opiekę i rozwija talenty. W celu zapewnienia wysokiego poziomu przekazywanej wiedzy i umiejętności nauczyciele przedmiotów zawodowych odbywają praktyki u najbardziej znanych fryzjerów w Polsce.

12 W listopadzie mistrzyni Aleksandra Prałat, właścicielka Salonów O la, dzieliła się z uczennicami swoim doświadczeniem w osiąganiu sukcesów, zachęcała do realizacji pasji i marzeń połączonej z wytężoną pracą. Przygotowanie uczniów gwarantuje, że stają się oni nowoczesnymi pracownikami odpowiadającymi na potrzeby klienta i rynku pracy. Zawód fryzjera w Polsce prężnie się rozwija to zawód z przyszłością. W życiu zawodowym nasi absolwenci mogą podejmować pracę nie tylko w salonach fryzjerskich, ale także miejscach, gdzie potrzebny jest specjalista do stylizacji włosów, teatrach, na planach zdjęciowych, w stacjach telewizyjnych, studiach fotograficznych czy wytwórniach filmowych. Nasza szkoła gwarantuje doskonałe kwalifikacje, poszukiwane na rynku krajowym i Unii Europejskiej. Redakcja: Hanna Czarkowska Zdjęcia: Bożena Kwiatkowska

13 B.K.: Wydaje mi się, że Zarząd Izby omawia własne problemy na posiedzeniach starszyzny i brak jest wniosków wypływających z informacji pozyskanych od starszyzn i przedstawicieli Cechów. Droga przepływu informacji powinna być dwukierunkowa. Rz.: Jak Pan widzi rolę Izby? B.K.: Byłem przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Izby i nie widziałem problemów we współpracy z Izbą. Zawsze byłem zapraszany na posiedzenia Zarządu Izby. Tylko Starszy Cechu z Wejherowa nie był zwolennikiem zapraszania mnie na takie posiedzenia. Mimo to bardzo doceniam zaangażowanie i sukcesy długoletniego Starszego Cechu w Wejherowie. Rz.: Pan także był długoletnim Starszym, jak przekazywał pan władzę, czy w Pucku odbyło się to bezboleśnie? B.K: Pracowałem wiele lat w harcerstwie i wiedziałem, że dobry harcmistrz musi wychować kadrę. Bez kadry nie ma szans na dobrą pracę. W Cechu stosowałem ten sam sposób myślenia. Przekazanie obowiązków nastąpiło bezkonfliktowo co chyba może potwierdzić obecny starszy. Zbigniew Dampc: Starszy Cechu miał wizję następcy. Chciał, aby następstwo nie było przypadkowe. Byłem pierwszym podstarszym, członkiem komisji rewizyjnej, jeździłem ze starszym na wszystkie spotkania, poznawałem środowisko rzemieślnicze pomorskiej izby, problemy. Uważam, że rządzi zarząd, staram się mówić my zamiast ja. Rz.: A jak było przedtem? Z.D.: Wydaje mi się ze bardziej rządził starszy Powierzał nam różne sprawy, ale zapobiegliwie wszystko sprawdzał, żeby nikt błędu nie popełnił. Bardzo trudno będzie mi go zastąpić. Harcerstwo go ukształtowało, zarządzał zgrupowaniami harcerskimi ponad 450 osób. B.K. Hufiec to prawie 2500 harcerzy. Starałem się tworzyć szeroką kadrę. Tak samo w Cechu starałem się integrować jak największą grupę rzemieślników. Odchodząc stwierdziłem, że nie będę już kandydował, aby nie stwarzać wrażenia przyspawania. Rz.: Jeżeli chodzi o wybory w Pomorskiej Izbie jest zasada parytetów (regionów), które zgłaszają kandydatów do Zarządu. Czy ta zasada wg Pana jest dobra? B.K.: Jeżeli wybierane w regionach są dobre, reprezentatywne osoby to zasada ta jest bardzo dobra. Niestety często zarówno do Izby, jak i delegaci na Kongres są wybierani w sposób nieprzemyślany. Rz.: Jaka w takim razie powinna być zasada wyboru? B.K.: Zasada jest dobra, ale np. delegaci na Kongres muszą być wybierani w bardziej odpowiedzialny sposób. Powinno się dobrać osoby nieprzypadkowe. Rz.: Często w rozmowach kuluarowych podnosi się także problem reprezentowania rzemiosła przez osoby które zatrudniają powyżej limitu 50 pracowników łamiąc w ten sposób Ustawę o rzemiośle. B.K.: Faktycznie obecnie np. w Zarządzie Izby są tylko trzy osoby które realnie reprezentują i znają codzienne problemy małych, kilku, kilkunastoosobowych firm rzemieślniczych. Jednakże z punktu widzenia sprawności działania Zarządu Izby takie osoby które mając np. 250 pracowników mają więcej czasu na działania społeczne, mają dużo szersze kontakty w Urzędach Miast, Urzędach Marszałkowskich i Wojewódzkich, stanowią w związku z tym istotną pomoc w pracach prezesa Izby. Właściciele małych firm nie chcą pracować społecznie ponieważ poświęcając czas na działalność społeczną zaniedbują codzienne działanie swoich malutkich firm. W Zarządzie Izby są przedstawiciele prawie wszystkich cechów i oni na posiedzeniach Zarządu powinni przekazywać informacje z terenu. To na tej bazie powinny się zacieśnić stosunki Izby z Cechami, żeby Zarząd Izby bardziej interesował się i bardziej był zaangażowany w problemy którymi na co dzień żyją cechy. Po to istnieje podział na regiony, aby nasz przedstawiciel kontaktował się z cechami i zbierał informacje o problemach codziennych. Rz.: Wracając do problemów cechów. Wiele osób twierdzi, że przejęcie egzaminów przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne i zaniechanie refundacji wynagrodzeń w obecnej formie za pośrednictwem cechów, będzie początkiem końca organizacji rzemieślniczych. B.K.: Tak. Może tak być, że organizacje rzemieślnicze mogą przestać istnieć. Ten problem powinien być absolutnie priorytetowy w działaniach Związku Rzemiosła Polskiego. Rz.: Jak będą wyglądały cechy za lat. B.K.: Patrząc na przykład niemiecki należy jak najszybciej przywrócić obowiązek zrzeszania się rzemieślników w cechach, ponieważ tylko w ten sposób można będzie utrzymać wysoką jakość usług i wyrobów wykonywanych przez zakłady rzemieślnicze. Z.D.: Myślę, że dużo zależeć będzie od nas. Musimy walczyć o utrzymanie egzaminów w rzemiośle. Tylko taki egzamin jest uznawany w Unii Europejskiej. Nieporozumieniem jest także podział zawodów na specjalności. Rozdrobnienie specjalizacji zawodowych sprzyja może członkom komisji kwalifikacyjnych, ale doprowadza do sytuacji, gdy fryzjer już nie tylko będzie męski i damski, Rzemieślnik 13

14 ale specjalizacja będzie następowała dalej np.: strzyżenie, kręcenie loków itp. Rz.: Panie Bogdanie w jakiej kondycji zostawił Pan Cech? B.K.: Mamy w cechu prawie 120 członków, aktywnie działający Ośrodek Szkoleniowy, którego nowym dyrektorem jest aktualny Starszy Cechu. Organizujemy szkolenia wg potrzeb. Niestety wiele kursów zlecanych przez Urzędy Pracy zostało przejętych przez prywatną firmę z dużo mniejszym niż my doświadczeniem. Wygrywa ona przetargi w prawie całym województwie bardzo mnie to zastanawia. Z.D.: Przecież taka firma musi wynająć pomieszczenia zatrudniać księgową, pracowników, a mimo to wygrywa. Były nawet sytuacje, że przegrywaliśmy, bo stwierdzono, że przedstawiliśmy rażąco zaniżoną ofertę. Rz.: Ilość członków ciągle maleje, ilu będzie za 10 lat? Z.D.: Bolączką wielu rzemieślników są składki, ale trzeba rozmawiać namawiać i zachęcać. Taki bezpośredni kontakt bardzo wiele znaczy. Drogą do sukcesu jest rozmowa. B.K.: Jestem pewien, że będzie dobrze. Zostawiam Cech w bardzo dobrych rękach Rz.: Dziękuję Panom Starszym za rozmowę. Rozmawiał: Jerzy Gontarski List Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej Założenia bardzo ładne!!! Ale to tylko słowa!!! Szanowni Państwo, Czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego. To cel Roku Szkoły Zawodowców, do udziału w którym wszystkich zachęcam. Jednym z priorytetów jest współpraca z pracodawcami. Dopasujemy kształcenie zawodowe do potrzeb rynku pracy, przygotujemy uczniów do podjęcia zawodu, zorganizujemy praktyki. Będziemy aktywnie pośredniczyć we współpracy pracodawców i szkół. Będziemy też robić wszystko, aby poprawić jakość i efektywność kształcenia zawodowego, zwiększyć jego atrakcyjność i dostępność. Stworzymy mapę zawodów i szkół, a także portal doradztwa edukacyjno-zawodowego. Pokażemy ofertę szkół zawodowych, wypromujemy dobre praktyki. Szkoły zawodowe nie powinny być postrzegane jako szkoły drugiego wyboru. Będzie to możliwe tylko wtedy gdy zapewnią solidne wykształcenie i jednocześnie wyuczą zawodu. Każdy uczeń czy rodzic, który będzie wiedział, że szkoła daje wykształcenie na poziomie umożliwiającym pójście na studia, a z drugiej strony daje zawód i pracę, taką szkołę wybierze. Zachęcam do aktywności. Piszcie co myślicie o naszych propozycjach, podzielcie się własnymi doświadczeniami, zadawajcie pytania. To dla Was stworzyliśmy stronę Zawodowcy.men.gov.pl. Nasz adres to Joanna Kluzik-Rostkowska Minister Edukacji Narodowej Rzemieślnik 14

15 Jak urzędnicy MEN mają zamiar realizować założenie z listu swojej Minister? Cel jest jeden: zagarnąć dla siebie ile się da!! Chodzi o niebagatelne sumy - w gestii MEN ma to być 120mln Euro (ponad 500mln złotych), w dyspozycji samorządów 700mln Euro (ponad 3 mld złotych). Razem 3,5 mld złotych. O zagarniecie takiej sumy toczy się urzędnicza walka. Postaram sie opisać - jak oni to zrobią!! Ministerialni urzędnicy stworzyli i opublikowali (konsultacje społeczne ) zakres działań w jaki sposób mają zamiar zrealizować założenia z listu Pani Minister. Całość działań została podzielona na siedem obszarów działań: I. WSPÓŁPRACA Z PRACODAWCAMI - powołanie zespołu doradczego,- identyfikacja potrzeb, - ocena barier współpracy, - współpraca z pracodawcami przy opracowywaniu nowej dokumentacji programowej, - pilotaże innowacyjnych rozwiązań, - diagnoza kosztów i sposobów finansowania kształcenia itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi II. ROZWÓJ POZASZKOLNYCH FORM KSZTAŁCENIA I UCZENIA SIĘ -diagnoza potrzeb i zainteresowań nowymi formami kształcenia - rozszerzanie ofert szkolnych - przygotowanie programów nauczania i obudowy dydaktycznej, -opracowanie kursów multimedialnych umożliwiających naukę z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi III. ROZWOJ DORADZTWA ZAWODOWEGO ORAZ SYSTEMU INFORMACJI EDUKACYJNO- ZAWODOWEJ - przygotowanie doradców i osób realizujących zadania z zakresu doradztwa do wspierania uczniów, - rozwój internetowego systemu informacji, - przygotowanie nowych zasobów, w tym multimedialnych dotyczących świata zawodów, - przekazywanie informacji o szkolnictwie zawodowym itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi IV. WSPIERANIE SZKÓŁ I PLACÓWEK PROWADZĄ- CYCH KSZTAŁCENIE ZAWODOWE - opracowywanie programów doskonalenia dla dyrektorów i nauczycieli ze szkół zawodowych, - szkolenia dyrektorów i nauczycieli - doposażenie bazy technicznej i dydaktycznej, - tworzenie i upowszechnianie e-zasobów do kształcenia - promocja i wsparcie metodyczne i merytoryczne dla szkół ćwiczeń itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi V. MONITOROWANIE LOSÓW ABSOLWENTÓW - opracowanie narzędzi badawczych do badania losów absolwentów szkół zawodowych - pilotaż narzędzi w wybranych szkołach, - przygotowanie dyrektorów i nauczycieli do korzystania z narzędzi -przeprowadzenie pierwszej edycji monitorowania losów absolwentów, - opracowanie raportów z badań. itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi VI. DOSKONALENIE PROCESU POTWIERDZANIA EFEK- TÓW KSZTAŁCENIA - analiza skuteczności egzaminów potwierdzających kwalifikacje - raport z analizy z rekomendacjami dla systemu, - tworzenie ośrodków egzaminowania i walidacji, -włączanie pracodawców w tworzenie zadań egzaminacyjnych, w proces tworzenia ośrodków egzaminowania oraz uczestniczenia w procesie egzaminacyjnym. itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi VII. PROOMOWANIE KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO - ogłoszenie roku szkolnego 2014/2015 Rokiem Szkoły Zawodowców, - promowanie przykładów dobrych praktyk,- promowanie pozaszkolnych, krótkich form kształcenia itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi Uważam, że Założenia z założenia omijają całkowicie sprawdzone i od stuleci potwierdzone zarówno merytorycznie jak i praktycznie nauczanie w zawodach rzemieślniczych przeprowadzanych u rzemieślników. System nauczania w rzemiośle jest sprawdzony i nie ma najmniejszej potrzeby tworzenia nowych bytów, które tylko będą obniżać zarówno poziom nauki, a z całą pewnością doprowadzą do obniżenia poziomu kwalifikacji zawodowych. Działania te całkowicie odbiegają od jasnych i jakościowo wysokich zasad kształcenia obowiązujących np. w Niemczech. Odnoszę wrażenie, że Działania proponowane przez MEN obniżą poziom wykształcenia zawodowców i co za tym idzie obniżą poziom jakości życia społecznego. Jedynym wytłumaczeniem takich działań jest chęć przejęcia środków przeznaczonych na naukę zawodową lub co także jest prawdopodobne chęć nakręcenia kolejnych odcinków serialu USTERKA. Z założeń wynika, że praktycznie całość pieniędzy będzie przeznaczona dla urzędników na szkolenia i stworzenie nowych Ośrodków statystyczno - teoretycznych. W całym opracowaniu ani razu nie wymienia się wyrazów: rzemiosło, rzemieślnik, cech, izba. Jedynym celem prawdopodobnie jest plan zagarnięcia całości funduszy, które mają zasilić szkolnictwo zawodowe ze świadomym i wyrachowanym pominięcia rzemiosła. Nawet szkoły zawodowe nie będą beneficjentem planowanych działań. (poza podpunktem punktu w obszarze IV - doposażenie bazy technicznej i dydaktycznej ). Planowane jest ograniczenie, a bardzo możliwe, że przyszłościowo likwidowanie egzaminów przeprowadzanych przez Izby. W obszarze VI proponuje się : -włączanie pracodawców w tworzenie zadań egzaminacyjnych, w proces tworzenia ośrodków egzaminowania oraz uczestniczenia w procesie egzaminacyjnym tworzenie ośrodków egzaminowania i walidacji funkcjonujących przez cały rok ; Pragnę przypomnieć, że egzaminy przeprowadzane przez Izby rze mieślnicze są przeprowadzane wyłącznie przez pracodawców Mistrzów w zawodzie z wieloletnim doświadczeniem. Nasuwa się pytanie PO CO (?) tworzyć nowe byty jeżeli istniejące realizują zaplanowane działania i są skuteczne. Całość napisana jest tak jakby takie formy egzaminowania obecnie nie istniały (oczywiście może być to spowodowane całkowitą ignorancją autora opracowania). Mówiono mi, że to przez to, iż rzemiosła jeszcze nie ma w systemie - rzemiosło jest w systemie 700 lat!!! Pominięcie w tym obszarze działań istniejących niezawodnych form egzaminowania zawodowego przeprowadzanych w ramach rzemiosła i dążenie do stworzenia nowych jednostek egzaminacyjnych (CKE i OKE), jest kolejnym potwierdzeniem mojej tezy początkowej. Może zamiast reformować szkolnictwo zawodowe, zreformujmy MINISTERSTWO EDUKACJI! Albert Einstein - Biurokracja jest śmiercią każdego rozsądnego działania Jerzy Gontarski Rzemieślnik 15

16 Obowiązki podatnika i płatnika związane z zakończeniem roku podatkowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych Do 31 stycznia 2015 r. niektórzy płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe mają obowiązek wypełnić i przesłać do ZUS informacje ZUS IWA. Informację ZUS IWA za 2014 r. ma obowiązek wypełnić i przesłać do ZUS płatnik składek, który spełnił łącznie następujące warunki: - był zgłoszony w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. oraz przez co najmniej jeden dzień stycznia 2015 r., - w 2014 r., którego dotyczy ZUS IWA, zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego w przeliczeniu na miesiące co najmniej 10 ubezpieczonych, - na 31 grudnia 2014 r. jest wpisany do rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON. Jeżeli płatnik składek nie spełni chociaż jednego z tych warunków, nie wysyła do ZUS informacji ZUS IWA za 2014 r. Urząd Skarbowy Rozliczenia roczne Podatnik na karcie podatkowej, w terminie do 31 stycznia składa informację o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach 2014 roku (druk PIT - 16A). Podatnik, uiszczający w 2014 r. ryczałt od sprzedaży ewidencjonowanej, rozlicza się z ryczałtu na druku PIT- 28 (z zał. PIT-28A lub PIT-28B ) w terminie do dnia 31 stycznia. Ten sam termin i ten sam druk (PIT-28) obowiązuje podatników uzyskujących przychody z najmu prywatnego, które w 2014 r. zgodnie z wyborem podatnika opodatkowane były ryczałtem. Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów powinni rozliczyć się z dochodów lub strat z działalności gospodarczej składając zeznanie roczne za 2014 r. do końca kwietnia 2015 Inne obowiązki Zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień 2014 r. płaci się do 20 stycznia 2015 r. Dotyczy to podatników, prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się na zasadach ogólnych według skali albo opłacających podatek liniowo lub podatników uzyskujących przychody z najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Czynni podatnicy VAT składają deklarację VAT-7 za miesiąc grudzień do 25 stycznia, podobnie jak podatnicy składający VAT-7K za IV kwartał do 25 stycznia. Podatnicy zobowiązani do składania kwartalnej informacji VAT-UE (wewnątrzwspólnotowa dostawa/nabycie towarów) powinni pamiętać, że termin składania tej informacji zasadniczo został skrócony do każdego 15 dnia po upływie kwartału rozliczeniowego. Najbliższy termin upływa 15 stycznia. Konieczności sporządzania spisu z natury Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów na koniec każdego roku podatkowego, czyli wg stanu na dzień 31 grudnia podatnicy są zobowiązany do sporządzenia i wpisania do księgi wartości spisu z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków. Ryczałtowcy zamiast podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzą tylko ewidencję przychodów. Oni również mają obowiązek sporządzania remanentu na koniec każdego roku podatkowego i wpisania jego wartości do ewidencji przychodów. Podatnicy są zobowiązani wycenić materiały i towary objęte spisem z natury wg cen zakupu lub nabycia albo cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. Spis półfabrykatów oraz wyrobów gotowych i braków wycenia się wg kosztów wytworzenia, natomiast odpadów użytkowych o utraconej wartości - wg oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania (zużycia lub sprzedaży). Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej nie sporządzają żadnego remanentu. Zmiana formy opodatkowania podatkiem dochodowym Do 20 stycznia 2015 r. podatnicy pragnący zmienić formę opodatkowania (z podatku na zasadach ogólnych na podatek liniowy lub odwrotnie albo z podatku na zasadach ogólnych na podatek zryczałtowany od przychodów ewidencjonowanych lub odwrotnie dotyczy to również przychodów z najmu prywatnego), powinni pisemnie zawiadomić swój urząd skarbowy. Jeżeli nie złożą zawiadomienia, urząd przyjmie, iż w Rzemieślnik 16 tym roku podatkowym (2015) podatnik będzie rozliczał się z dochodów z działalności na dotychczasowych zasadach. Do 20 lutego 2015 r. podatnicy pragnący zmienić terminy rozliczania się z podatku dochodowego (z miesięcznych na kwartalnie lub z kwartalnych na miesięczne), powinni pisemnie zawiadomić swój urząd skarbowy o zmianie metody. Jeżeli nie złożą zawiadomienia, urząd przyjmie, iż w tym roku podatkowym (2015) podatnik będzie rozliczał się z zaliczek na podatek dochodowy w tych samych terminach. Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników Podatnicy, będący płatnikiem podatku dochodowego od zarobków swoich pracowników, jeżeli przed dniem 10 stycznia 2015 r. odebrali od pracowników oświadczenie wg ustalonego wzoru (druk PIT-12), które traktowane jest na równi z zeznaniem podatkowym, to do końca lutego (do końca stycznia patrz niżej) sporządzają roczne obliczenie podatku za 2014 r. (druk PIT-40) w trzech egzemplarzach, z których jeden doręczają pracownikowi do końca lutego; drugi przekazują urzędowi skarbowemu (właściwemu wg miejsca zamieszkania pracownika) do końca lutego (do końca stycznia patrz niżej); trzeci zatrzymują w aktach - ewentualna niedopłata podatku pobierana jest z dochodu za marzec lub, na wniosek pracownika, z dochodu za kwiecień; - ewentualna nadpłata podatku zaliczana jest na poczet zaliczki za marzec lub zwracana pracownikowi gotówką. Przedsiębiorcy, zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy zlecenia lub umowy o dzieło powinien złożyć do urzędów skarbowych dwie deklaracje roczne: PIT-4R i PIT-11 za 2014 r. PIT-4R przedsiębiorcy składają do końca stycznia 2015 r. do swojego urzędu skarbowego, na rachunek którego wpłacali dotychczas zaliczki na podatek dochodowy z działalności i zaliczki na podatek dochodowy jako płatnicy za pracowników. Kopię wysłanego do urzędu PIT-4R pracodawcy przechowują u siebie. PIT-11 składa się do końca lutego 2015 r. (do końca stycznia patrz niżej) do urzędu skarbowego pracownika oraz wysyła się pracownikowi listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Możliwe jest również wręczenie pracownikowi PIT-11 - wówczas pracownik powinien podpisać na kopii pracodawcy, osobiste odebranie PIT-11 (konieczna data odbioru i czytelny podpis pracownika). Trzecią kopię PIT-11 pracodawcy przechowują w aktach osobowych pracownika. PIT-11 wystawia się również uczniom zawodu (tj. pracownikom, z którymi zawarta została umowa o pracę celem nauki zawodu). WAŻNE! Od 1 stycznia 2015 r. zmianie ulegną zasady wysyłki druków podatkowych: PIT-11, PIT-4R, PIT-40. Płatnicy podatków co do zasady zobowiązani zostają do wysyłki druków w formie elektronicznej. Tylko w wyjątkowych przypadkach dopuszczalne będzie przekazanie do urzędu skarbowego druków PIT-11, PIT-4R, PIT-40, w formie tradycyjnego dokumentu pisemnego. Mianowicie formę pisemną stosować mogą jedynie płatnicy, którzy są obowiązani sporządzić informacje lub roczne obliczenie podatku za dany rok dla nie więcej niż pięciu podatników. Jeżeli płatnicy ze względu na niewielką ilość rozliczanych osób wybiorą formę drukowaną - pisemną, to druki PIT-11, PIT-4R, PIT-40, przekazać muszą do urzędu skarbowego do końca stycznia. Gdyby zdecydowali się na formę elektroniczną druki te przekazać mogą organowi skarbowemu do końca lutego. Decyzja o wyborze formy tradycyjnej przyspiesza termin składania druków jedynie w stosunku do urzędów. Zatem jedynie egzemplarze druków, które przesyła się do urzędu skarbowego, sporządza się nie później niż do końca stycznia. Druki PIT-11, PIT-4R, PIT-40 adresowane do podatnika można nadal przekazywać do końca lutego roku następującego po roku, którego dotyczą. Płatnicy zaliczek na podatek dochodowy będący osobami fizycznymi, będą mieli możliwość podpisania wysyłanych dokumentów danymi autoryzacyjnymi. Z formy pisemnej nie mogą korzystać natomiast biura rachunkowe. W ich przypadku forma elektroniczna stosowana musi być niezależnie od ilości osób, dla których przygotowuje się druki. Warto też pamiętać, że w 2015 r. ostatni dzień stycznia i lutego przypadają w soboty. Z tego względu termin na złożenie druków, zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej, z wykorzystaniem e-podpisu, wydłuża się do najbliższego dnia pracującego (odpowiednio 2 lutego 2015 r. i 2 marca 2015 r.). Ministerstwo Finansów do rozliczania się z Administracją Podatkową w formie elektronicznej, uruchomiło i rozwinęło system e-deklaracje - szczegóły pod adresem internetowym: pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje opracował : Piotr Tanaś

17 UCZESTNICZYLIŚMY 30 sierpnia - w akademii Ludzie sierpnia 80 w Gdyni 1 września w inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Rzemiosła i Handlu w Gdyni 4-6 września - w szkoleniu Platforma flexicurity dla MŚP Kreowanie płaszczyzny współpracy w zakresie flexicurity w obszarze MŚP w Bolszewie k/wejherowa. Szkolenie organizował Związek Rzemiosła Polskiego. 8 października - w Szkoleniu nt. refundacji w Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej 10 października - w uroczystych obchodach Jubileuszu 55 lecia Zespołu Szkół Budowlanych w Gdyni 14 października - w Gdyńskim Dniu Edukacji Narodowej w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni 15 października - w obchodach Dnia Edukacji w Zespole Szkół Rzemiosła i Handlu 15 listopada - w charytatywnym Jesiennym Balu zorganizowanym przez kol. Annę Lisewską w Auli Domu Rzemiosła Pożegnaliśmy Władysława Nowaka mistrza - mechanika pojazdowego, żył 77 lat, członek Cechu gdyńskiego przez 21 lat, odznaczony został Srebrną i Złotą Odznaką Rzemiosło- za Zasługi Izby Rzemieślniczej w Gdańsku oraz Honorową Odznakę Rzemiosła Rzemiosło -za Zasługi ZRP Jana Sarzyńskiego mistrza - ślusarza, żył 88 lat, członek Cechu Gdyńskiego 28 lat, odznaczony został Honorową Odznaką Rzemiosła woj. gdańskiego oraz otrzymał Złotą Odznakę Rzemiosło-za Zasługi Izby Rzemieślniczej w Gdańsku. Rzemieślnik 17

18 Informacje z Sekcji I. Po wcześniejszej rezygnacji Przewodniczącej i zastępcy Przewodniczącej Sekcji Fryzjerskiej, 17 września na wyborczym spotkaniu sekcji wybrano na przewodniczącego sekcji kol. Lesława Baryłę, a na jego zastępcę kol. Karola Gawrońskiego. Sekretarzem sekcji pozostała kol. Małgorzata Gładkowska. II. 10 grudnia na spotkaniu Sekcji Fryzjerskiej-ustalono: r. godz obowiązkowy (z dzienniczkami) pokaz instruktażowy dla kl.i-iii. SPRAWDZIANY: klasa I - 10 maja o godz klasa II - 17 maja o godz klasa III - 24 maja o godz w trakcie gali Dnia Fryzjera Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego ZRP został odznaczony wielce zasłużony członek Sekcji Fryzjerskiej Henryk Szymański X Jubileuszowy Konkurs Fryzjerstwa Artystycznego Sekcja fryzjerska Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w jubileuszowym Konkursie Fryzjerstwa Artystycznego, który odbędzie się w gdyńskim Domu Rzemiosła w dniu: 12 KWIETNIA 2015 r. Konkurs będzie odbywał sie w dwóch tematach: 1. LALKA dla uczniów kl. I i II 2. Rzemieślnik w Twoich oczach dla kl. III i czeladników do 25 roku życia REDAKCJA naszego pisma mieści się w budynku Cechu w Gdyni przy ul. 10 lutego 33; GDYNIA Korespondencję prosimy kierować na adres cechu. Założenia programowe i plan tematyczny pisma określa Zarząd Cechu. Rada programowa: Adam Wika Czarnowski; Iwona Zagórska; Karol Kowalski. Tel.: Fax: Mail: Redakcja: Jerzy Gontarski Starszy Cechu przyjmuje interesantów w pokoju Zarządu Cechu po uprzednim uzgodnieniu terminu z sekretariatem cechu tel

19 Z A P R A S Z A M Y 11 stycznia zapraszamy na godz na zabawę choinkową zorganizowaną dla dzieci i wnuków członków naszego cechu. Koszt paczki dla dzieci osób niezrzeszonych to 30 zł. Dla dzieci członków cechu - paczki nieodpłatnie!!! Zapisy i wpłaty Sekretariat lutego - (ostatnia sobota karnawału i Walentynki!!) na Serduszkowy Charytatywny Bal Karnawałowy - organizowany przez Annę Lisewską 7 marca - na obchody Dnia Kobiet (8 marca) 25 marca - na spotkanie Wielkanocne Jajko jak zawsze o godz. 12 w Auli 18 kwietnia - na obchody Święta Rzemiosła - msza o godz. 13-tej. Kasy fiskalne: zmiany na 2015 i 2016 r. Od 1 stycznia 2015 r. część podatników straci prawo do sprzedaży towarów i usług bez ewidencji w kasie fiskalnej. W Dz.U. z 7 listopada 2014 pod poz zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. Generalnie zachowany zostanie dotychczasowy limit obrotu nie powodujący obowiązku stosowania kasy zł, dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą (dla tych ostatnich liczony w proporcji). Jednakże kasy fiskalne w 2015 roku obowiązkowo będzie musiało wprowadzić wiele firm usługowych, ponieważ w przypadku pewnych czynności zwolnień z kas fiskalnych nie zastosuje się - kasy będą wprowadzone bez względu na wysokość rocznego obrotu podatnika, sposób dokonywania zapłaty czy inne czynniki. Podatnik, który wykona choćby jedną czynność wymienioną w katalogu wyłączeń ze zwolnień, obowiązkowo będzie ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Katalog ten znajduje się w 4 rozporządzenia. Zatem zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie zastosuje się w przypadku: 1) dostawy: ( ) perfum i wód toaletowych ( ) 2) świadczenia usług: ( ) c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania), d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów, - (...) i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie: świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering), j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych. Dodatkowo zlikwidowane zostanie zwolnienie dla niewielkiej liczby usług (chodzi o liczbę świadczonych usług w poprzednim roku podatkowym nie większą niż 50, przy czym liczba odbiorców tych usług musiała być mniejsza niż 20). Co do zasady obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej dla usług wyłączonych ze zwolnień od r. zostaje przesunięty w czasie. Podatnicy, którzy świadczą lub zamierzają świadczyć po 1 stycznia 2015 r. usługi wyżej podane (wymienione w 4 pkt 1 lit. c - j rozporządzenia), muszą pamiętać, że z dniem 1 marca 2015 r. kasa musi już być zgłoszona w urzędzie skarbowym i gotowa do rozpoczęcia ewidencji sprzedaży (sfiskalizowana). Innymi słowy na zakup kasy, naukę obsługi, zgłoszenie we właściwym urzędzie skarbowym (decyduje tu co do zasady miejsce prowadzenia działalności), fiskalizację, czyli uruchomienie na serio jest czas do końca lutego 2015 r. Zachowanie tego terminu jest bardzo ważne. Podatnik, który spóźni się z wprowadzeniem kasy, utraci prawo do ulgi 700 zł (maksymalnie) za każde zgłoszone urządzenie i naraża się na sankcje skarbowe. Przykład Podatnik świadczy usługi fryzjerskie. W latach korzystał ze zwolnienia ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów w wysokości zł rocznie. Na instalację kasy fiskalnej ma czas do końca lutego 2015 r. Od 1 marca każdą wykonaną usługę jest zobowiązany ewidencjonować na kasie fiskalnej. Oczywiście podany termin 1 marca 2015 roku nie dotyczy podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej z innego powodu, np. ze względu na przekroczenie limitu obrotów. Przykład: Podatnik od 2012 roku świadczy usługi naprawy pojazdów silnikowych. Dnia 3 listopada 2014 r. przekroczył limit obrotów do zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej (20 tys. zł). Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą urządzenia fiskalnego powstanie z dniem 1 lutego 2015 roku (czyli po upływie dwóch miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło przekroczenie limitu). Zwolnienia dotyczące szczególnych czynności. W drugiej części załącznika do nowego rozporządzenia znajdują się zwolnienia dla sprzedaży dotyczącej szczególnych czynności. Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. nie różnią się wiele od tych, które znajdowały się w drugiej części załącznika do poprzedniego rozporządzenia. Po spełnieniu określonych wymogów dalej będzie można korzystać chociażby ze zwolnienia (poz. 38 załącznika) dla świadczenia usług, za które zapłata dokonywana jest w całości na rachunek bankowy za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła (zwolnienie dla usług ze względu na formę zapłaty). Uwaga! Podatnik, który wykonuje choćby jedną z czynności wymienionych w 4 nowego rozporządzenia (czyli z czynności wyżej wymienionych), ma obowiązek prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Nie może korzystać z żadnych zwolnień, nawet jeśli jego roczny obrót nie przekracza limitu do zwolnienia podmiotowego. Nie obowiązują go także inne zwolnienia, np. dla sprzedaży wysyłkowej (poz. 37 załącznika do nowego rozporządzenia), dla świadczenia usług, za które zapłaty dokonywane są wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku itp. (poz. 38) i innych. Przepisy przejściowe W nowym rozporządzeniu znalazły się również informacje na temat zastosowania przepisów dotyczących zwolnień z kas na przełomie roku 2014 i Z regulacji tych wynikają następujące zasady: 1. Podatnik, który przestał spełniać warunki do zwolnienia z kas fiskalnych przed 1 stycznia 2015 r., stosuje przepisy poprzedniego rozporządzenia. 2. Podatnik, który nie przestał spełniać warunków do zwolnienia przed 1 stycznia 2015 r., jednak nie zostanie zwolniony z obowiązku stosowania kasy fiskalnej na mocy przepisów nowego rozporządzenia, urządzenie to będzie musiał wprowadzić w działalności najpóźniej 1 marca 2015 r. Ulga na kasę fiskalną w 2015 r. Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT każdy podatnik, który rozpoczyna ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej i spełni odpowiednie warunki, ma prawo do uzyskania ulgi 90 % wartości netto kasy, jednak nie więcej niż 700 zł za każde urządzenie zgłoszone przy rozpoczęciu ewidencjonowania. Warunki uzyskania ulgi zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy opracował Piotr Tanaś

20 Warsztaty Arteterapii w Teatrze "Maszoperia" Spektakl pt. "LATARNIK" teatru "WUZETKA" przy WTZ Caritas w Gdyni-Cisowej etiudy plastyczne teatru BIURO RZECZY OSOBISTYCH WTZ przy PSOUU w Gdyni Warsztaty Terapii Zajęciowej stwarzają osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. zdjęcia: Artur Wysocki...spotkania rozmowy......działania opracowanie: Anna Miller "MASZOPERIE TEATRALNE" 2014 W DOMU RZEMIOSŁA W GDYNI

Projekt okładki: Małgorzata Maciejewska. Recenzent: Jolanta Kosakowska

Projekt okładki: Małgorzata Maciejewska. Recenzent: Jolanta Kosakowska Autorzy: Zespół Wydziału Oświaty Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Iwona Derda, Hanna Ratajczak, Magdalena Najdzion, Małgorzata Maciejewska Projekt okładki: Małgorzata Maciejewska Recenzent:

Bardziej szczegółowo

TWORZENIE I PROWADZENIE FIRM INNOWACYJNYCH

TWORZENIE I PROWADZENIE FIRM INNOWACYJNYCH TWORZENIE I PROWADZENIE FIRM INNOWACYJNYCH Poradnik dla osób chcących założyć działalność gospodarczą Szczecin, 2011 Strona 1 SPIS TREŚCI 1. Innowacyjność 3 2. Jak założyć i prowadzić własną firmę 5 3.

Bardziej szczegółowo

Współpraca pracodawców ze szkołami zawodowymi. Teraźniejszość i przyszłość

Współpraca pracodawców ze szkołami zawodowymi. Teraźniejszość i przyszłość Współpraca pracodawców ze szkołami zawodowymi. Teraźniejszość i przyszłość Współpraca pracodawców ze szkołami zawodowymi. Teraźniejszość i przyszłość Współpraca pracodawców ze szkołami zawodowymi Teraźniejszość

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA WARUNKÓW FORMALNYCH PODJĘCIA I PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA WARUNKÓW FORMALNYCH PODJĘCIA I PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ INSTRUKCJA DOTYCZĄCA WARUNKÓW FORMALNYCH PODJĘCIA I PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Niniejsza instrukcja skierowana jest do osób fizycznych planujących podjąć jednoosobową działalność gospodarczą.

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR DLA OSÓB ROZPOCZYNAJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

INFORMATOR DLA OSÓB ROZPOCZYNAJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ PIERWSZY URZĄD SKARBOWY W CZĘSTOCHOWIE INFORMATOR DLA OSÓB ROZPOCZYNAJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ Stan prawny luty 2014r ul. Rolnicza 33, tel.: +48 34 329 01 00 NIP: 949-00-02-731 42-200 Częstochowa

Bardziej szczegółowo

Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie

Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie 2012 Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie SPIS TREŚCI 1. Założenie e-sklepu... 3 1.1. Co jest potrzebne do rozpoczęcia e-działalności gospodarczej w Internecie?... 3 1.2. Rejestracja działalności gospodarczej...

Bardziej szczegółowo

Stowarzyszenie z tradycjami

Stowarzyszenie z tradycjami BIULETYN ŁÓDZKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA ISSN 1732-1328 nr IV/2014 (45) W numerze: Stowarzyszenie z tradycjami Wywiad z Przewodniczącym PZITB oraz: Istotne zmiany w prawie Wyroby budowlane

Bardziej szczegółowo

życzą Burmistrz i Rada Miejska w Leżajsku Pismo Burmistrza i Rady Miejskiej w Leżajsku Cena: 1,50 zł MARZEC KWIECIEŃ 2011 Nr 3 4 (212 213); Rok XX

życzą Burmistrz i Rada Miejska w Leżajsku Pismo Burmistrza i Rady Miejskiej w Leżajsku Cena: 1,50 zł MARZEC KWIECIEŃ 2011 Nr 3 4 (212 213); Rok XX MARZEC KWIECIEŃ 2011 Nr 3 4 (212 213); Rok XX Pismo Burmistrza i Rady Miejskiej w Leżajsku ISSN 1232 4930 Cena: 1,50 zł Życzenia szczęścia i radości, pogody ducha na każdy dzień, zdrowia i ciepła rodzinnego

Bardziej szczegółowo

WŁASNA FIRMA - SZANSĄ NA SUKCES?

WŁASNA FIRMA - SZANSĄ NA SUKCES? Joanna Majerska Koło Naukowe Rachunkowości Uniwersytet Szczeciński WŁASNA FIRMA - SZANSĄ NA SUKCES? Wprowadzenie Zaledwie 11 procent studentów ostatnich lat wiąże swoje losy z założeniem własnej firmy.

Bardziej szczegółowo

POMOC DLA PRACODAWCÓW I ICH PRACOWNIKÓW

POMOC DLA PRACODAWCÓW I ICH PRACOWNIKÓW MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ DEPARTAMENT RYNKU PRACY POMOC DLA PRACODAWCÓW I ICH PRACOWNIKÓW OFEROWANA PRZEZ URZĘDY PRACY I/LUB FINANSOWANA Z FUNDUSZU PRACY INFORMATOR 2014 MINISTERSTWO PRACY

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla doradców współpracujących z grupami producentów rolnych

Poradnik dla doradców współpracujących z grupami producentów rolnych Poradnik dla doradców współpracujących z grupami producentów rolnych Mirosława Miłosławska-Kozak Wiesława Nowak Andrzej Dominik Paweł Gąsiorek Początki działania grupowego. Najprostszą formą działania

Bardziej szczegółowo

Działalność gospodarcza i odpłatna w organizacjach pozarządowych

Działalność gospodarcza i odpłatna w organizacjach pozarządowych Działalność gospodarcza i odpłatna w organizacjach pozarządowych kooperatywa.org.pl Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Wydawcy: Centrum Rozwoju

Bardziej szczegółowo

www.cdr.gov.pl Maj 2015 ROW DOBRE PRAKTYKI PRODUKCJA ROLNA EKONOMIKA ROLNICTWA szkolenia imprezy zewnętrzne prawo

www.cdr.gov.pl Maj 2015 ROW DOBRE PRAKTYKI PRODUKCJA ROLNA EKONOMIKA ROLNICTWA szkolenia imprezy zewnętrzne prawo Maj 2015 www.cdr.gov.pl szkolenia imprezy zewnętrzne prawo PRODUKCJA ROLNA ROW EKONOMIKA ROLNICTWA DOBRE PRAKTYKI Rok 2014 był pierwszym rokiem obowiązkowej realizacji integrowanej ochrony roślin przez

Bardziej szczegółowo

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą 2013 Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą Poradnik dla nowo powstałych firm Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą Poradnik dla nowo powstałych firm Wydanie IV Stan na grudzień 2013 Publikacja bezpłatna

Bardziej szczegółowo

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą 2013 Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą poradnik dla nowo powstałych firm SPIS TREŚCI WPROWADZENIE 4 1. NA STARCIE 5 1.1. Ile jest wart pomysł na biznes 5 1.2. Czy firma ma szanse powodzenia na rynku

Bardziej szczegółowo

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód

Bardziej szczegółowo

Na prawo patrz Poradnik

Na prawo patrz Poradnik Na prawo patrz Poradnik Pryzgotowanie i druk niniejszej publikacji wsparły finansowo Ministerstwo Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Opiekun wolontariatu w

Bardziej szczegółowo

Rynek pracy i polityka społeczna w świetle badań IPiSS Rozmowa z profesor dr hab. Bożenną Balcerzak-Paradowską s. 2. nr 7-8 (88-89) 2011

Rynek pracy i polityka społeczna w świetle badań IPiSS Rozmowa z profesor dr hab. Bożenną Balcerzak-Paradowską s. 2. nr 7-8 (88-89) 2011 Rynek pracy i polityka społeczna w świetle badań IPiSS Rozmowa z profesor dr hab. Bożenną Balcerzak-Paradowską s. 2 nr 7-8 (88-89) 2011 OD REDAKCJI Przygotowany przez Zespół Doradców Strategicznych Premiera

Bardziej szczegółowo

Jak założyć i prowadzić spółdzielnię socjalną?

Jak założyć i prowadzić spółdzielnię socjalną? Jak założyć i prowadzić spółdzielnię socjalną? Poradnik Marcin Juszczyk Cezary Miżejewski Małgorzata Ołdak Warszawa 2009 Spis treści WPROWADZENIE 4 I. POLITYKA PAŃSTWA WOBEC SPÓŁDZIELCZOŚCI SOCJALNEJ 7

Bardziej szczegółowo

Nowy lider Solidarności

Nowy lider Solidarności 166 delegatów poparło Piotra Dudę w głosowaniu na szefa Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. WIĘCEJ» STRONA 3 Nr 43 2010 KATOWICE 27.10.2010 Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Tygodnik bezpłatny ISSN 1732-3940

Bardziej szczegółowo

Jak się wyszkolić, by szkolić innych

Jak się wyszkolić, by szkolić innych Jak się wyszkolić, by szkolić innych Wprowadzenie w problematykę zawodu trenera Wydanie I Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ul. Pańska 81/83 00-834 Warszawa www.parp.gov.pl Copyright by

Bardziej szczegółowo

SPÓŁDZIELNIE. Nr 08 BATALIA O USŁUGI SPOŁECZNE. Coraz częściej pojawiają się spory o jakość

SPÓŁDZIELNIE. Nr 08 BATALIA O USŁUGI SPOŁECZNE. Coraz częściej pojawiają się spory o jakość W NUMERZE Nr 08 wywiad z dr. hab. Piotrem Błędowskim o pożyczkach dla spółdzielni socjalnych o dofinansowaniach działań na rzecz seniorów i dzieci Pismo poświęcone przedsiębiorczości społecznej http://biznesspoleczny.pl

Bardziej szczegółowo

Statut Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu. (tekst ujednolicony, stan prawny na 01.01.2015r)

Statut Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu. (tekst ujednolicony, stan prawny na 01.01.2015r) Statut Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu (tekst ujednolicony, stan prawny na 01.01.2015r) SPIS TREŚCI Rozdział I POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Charakterystyka Szkoły.. 4 2 Cykle nauczania, semestry

Bardziej szczegółowo

Prowadzenie wolontariatu w OPS

Prowadzenie wolontariatu w OPS ZWIĄZEK STOWARZYSZEŃ RAZEM W OLSZTYNIE Prowadzenie wolontariatu w OPS Olsztyn 2010 Projekt "Rozwój wolontariatu w Ośrodkach Pomocy Społecznej na terenie Warmii i Mazur" dofinansowany przez Samorząd Województwa

Bardziej szczegółowo

Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania.

Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Publikacja uwzględnia m.in. treść Ustawy o działalności pożytku publicznego

Bardziej szczegółowo

Jak założyć stowarzyszenie? Jak założyć fundację? Jak zostać Organizacją Pożytku Publicznego? Społecznej

Jak założyć stowarzyszenie? Jak założyć fundację? Jak zostać Organizacją Pożytku Publicznego? Społecznej Jak założyć stowarzyszenie? Jak założyć fundację? Jak zostać Organizacją Pożytku Publicznego? Społecznej Paweł Szczyrski Zachodniopomorska Biblioteka Ekonomii Społecznej Zespół redakcyjny serii: Antoni

Bardziej szczegółowo

Wywiady, dyskusje. Jakich trenerów potrzeba sportowi polskiemu, kto i jak powinien ich kształcić - dyskusja niedokończona

Wywiady, dyskusje. Jakich trenerów potrzeba sportowi polskiemu, kto i jak powinien ich kształcić - dyskusja niedokończona 86 Wywiady, dyskusje Jakich trenerów potrzeba sportowi polskiemu, kto i jak powinien ich kształcić - dyskusja niedokończona Uczestnicy dyskusji: Włodzimierz Cygański - zastępca dyrektora naczelnego COS,

Bardziej szczegółowo

na czym polega kult chleba. Uroczystości towarzyszą podziękowania

na czym polega kult chleba. Uroczystości towarzyszą podziękowania Gminne Wiadomości Strzegom Gminne Wiadomości STRZEGOM Nr 25, 24.09.2013 r. Rok II ISSN 2299 579X. Następne wydanie: 08.10.2013 r. STRZEGOM Uwolnili wieś Strzegomscy rolnicy potrafią ciężko pracować, ale

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów

Bardziej szczegółowo

PROJEKT OD POMYSŁU DO REALIZACJI

PROJEKT OD POMYSŁU DO REALIZACJI PROJEKT OD POMYSŁU DO REALIZACJI Opracowanie Projekt - od pomysłu do realizacji powstało w ramach projektu Wiarygodni, kompetentni, przejrzyści organizacje pozarządowe w działaniu, realizowanego w ramach

Bardziej szczegółowo