Pełnych miłości i refleksji Świąt Narodzenia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności polskim

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Pełnych miłości i refleksji Świąt Narodzenia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności polskim"

Transkrypt

1 Pismo Gdyńskich RzEmieślników i PrzedsięBiorców Gdynia, 15 grudnia 2014 roku Numer 34 Rok XI Pełnych miłości i refleksji Świąt Narodzenia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności polskim rzemieślnikom w 2015 roku życzą Zarząd i Pracownicy Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni

2

3 Konkursy Konkursy Konkursy Konkursy Złoto, Srebro, Czas edycja warszawskich targów Złoto Srebro Czas stała pod znakiem trendów w jubilerskiej modzie i promocji wystawców. Tradycyjnie trwała ona trzy dni.w programie tegorocznej edycji dominowały wydarzenia dedykowane 25-leciu przemian na rynku współczesnej biżuterii oraz jubileuszowi 15-lecia targów Złoto Srebro Czas. Wiodącym wydarzeniem był projekt 25 na 25. Biżuteria czasu wolności. Kategoria Seniorzy temat : Co mi w duszy gra (techniki tradycyjna) I miejsce - Jakub Śliwowski - Białystok praca (pierścień) pt. Dzień i noc II miejsce ex auquo - Janusz Kowalski - Kraków praca (wisior) pt. Rakieta tenisowa II miejsce ex auquo Krzysztof Ziemba praca: wisior z opalami Kategoria Seniorzy temat : Co mi w duszy gra (technika komputerowa) I miejsce - Mirosław Muraszkowski praca (wisior) pt. Dwa Światy Kategoria Juniorzy temat: 25 lat wolnej Polski I miejsce Szymon Wesołowski praca Kompozycja pt. Cegiełka po cegiełce wykuta uczeń Karola Kowalskiego z Gdyni II miejsce - Marek Lemiński praca : srebrny wisior III miejsce ex auquo - Alicja Falkowska praca (naszyjnik) pt. Znów orzeł w koronie uczennica Waldemara Sawy z Sopotu III miejsce ex auquo Agnieszka Mroczkowska praca (kompozycja) pt. Czas wolności uczennica Karola Kowalskiego z Gdyni Zdjęcia prac: Medal Św. Eligiusza i tytuł Złotnik Roku 2014 Ważnym wydarzeniem związanym z jesiennymi Targami Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas w Warszawie jest ogłoszenie werdyktu Kapituły przyznającej Medal Św. Eligiusza wraz z tytułem Złotnik Roku. Kapituła, dokonując wyboru spośród zgłoszonych z różnych regionów Polski kandydatów, brała pod uwagę w szczególności osiągnięcia na polu działalności zawodowej i społecznej nominowanych osób oraz ich zaangażowanie i aktywność w działaniach samorządu rzemiosła, a także uczestnictwo w procesie edukacji zawodowej. W tym roku Medal Św. Eligiusza i tytuł Złotnik Roku 2014 został przekazany w ręce Pana Michała Kłosoka - rzemieślnika, uznanego w środowisku fachowca w dziedzinie złotnictwa i jubilerstwa prowadzącego działalność w Rybniku. Pan Michał Kłosok należy do grona znanych i uznanych złotników zrzeszonych w Śląskim Cechu Złotników Jubilerów i Grawerów. Od wielu lat czynnie uczestniczy w działaniach Cechu pełniąc funkcję Podstarszego. Jego przygoda ze złotnictwem rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych od nauki w zawodzie zegarmistrz, a potem było już tylko złotnictwo - dyplom mistrzowski w zawodzie złotnik uzyskał przed ponad czterdziestu laty. W zawodzie jubilerskim pracuje od 1967 roku, a działalność gospodarczą w Rybniku kontynuuje od 1981 roku. Obecnie prowadzona firma jest jednym z liczących się wytwórców biżuterii w srebrze. Organizacje rzemieślnicze także doceniły pracę Pana Michała Kłosoka wyróżniając go honorową Odznaką Rzemiosła Śląskiego, Honorową Odznaką Rzemiosła Polskiego oraz Srebrnym, Złotym i Platynowym Medalem im. J. Kilińskiego.

4 Konkursy Konkursy Konkursy Konkursy 50. Konkurs Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego, 5 października 2014 r. Dzień Fryzjera to niezwykłe wydarzenie na Pomorzu dla branży fryzjerskiej, który został zorganizowany po raz pierwszy podczas targów URODA. Impreza ma charakter edukacyjno-promocyjny, w jej ramach odbył się Wojewódzki Konkurs Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego oraz Otwarty Konkurs Międzyszkolny OPEN HAIR CUP. Wojewódzki Konkurs Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego organizowany jest po raz 50-ty i kierowany jest do uczniów szkół zawodowych i techników z województwa pomorskiego. Od tego roku będzie nosił nazwisko wybitnego, gdańskiego działacza w środowisku fryzjerskim Stefana Zdrojewskiego. Ustanowiono także nagrodę - Stauetkę Stefan, która będzie przyznawana osobom zasłużonym dla branży fryzjerskiej. Organizatorem Konkursu była Komisja Branżowa Fryzjersko - Kosmetyczna Pomorskiej Izby MiŚP działajaca pod przewodnictwem podstarszej gdyńskiego Cechu Iwony Zagórskiej. Stefan Zdrojewski wykładowca, instruktor, konferansjer, juror i organizator wielu konkursów, pokazów i festiwali fryzjerskich. Przez pół wieku był kronikarzem wydarzeń krajowych i zagranicznych dotyczących branży fryzjerskiej, ukazując kunszt i piękno tego zawodu. Stefan Zdrojewski zmarł 13 listopada 2012 r., w wieku 80 lat. - Konkurs OPEN HAIR CUP jest organizowany po raz pierwszy i jest to konkurs drużynowy, 3 osobowe drużyny uczniów walczyły o puchar przechodni. W kategorii damskiej uczniowie brali udział w czerech konkurencjach: Wyciskanie fal na mokro. ( 21 osób) Czesanie fryzury konsumenckiej (dziennej). ( 4 osoby) Uczesanie fryzury wieczorowej po konsumenckiej. ( 3 osoby) Uczesanie fryzury wieczorowej z długich włosów. ( 33 osoby) Natomiast w kategorii męskiej wzięli udział w konkurencjach: Modelowanie długich włosów. ( 6 osób) Strzyżenie i czesanie fryzury klasycznej. ( 3 osoby ) Pierwsze Statuetki Stefan-a otrzymali Prezes Pomorskiej Izby Wiesław Szajda i członek Zarządu Izby Gerard Lampkowski Konkurs Open Hair zdominowały peruki. Jeżeli były zgodne z Regulaminem to wszystko w porządku. Jeżeli jednak nie, to opiekun uczniów nie rozumie zasad etyki i raczej nie może liczyć na nagrodę fair play.

5 Wydarzenia 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego i uroczystość wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny W kościele NMP 15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia NMP, dzień ten jest także Dniem Wojska Polskiego. Dziękując za opiekę Matki Bożej, prosimy Ją o wstawiennictwo we wszystkich sprawach narodowych, społecznych i osobistych. Po mszy delegacja Zarządu złożyła wiązankę kwiatów na płycie pomnika Marynarza Polskiego sierpnia 15. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART 2014 W tegorocznym AMBERMART uczestniczyły 186 firmy w tym 49 wystawców zagranicznych z Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch producenci i projektanci biżuterii z bursztynu bałtyckiego oraz dostawcy kolorowych kamieni jubilerskich. Tradycyjnie ta odsłona targów bursztynowych w Gdańsku w odróżnieniu do wiosennego AMBERIFU była otwarta dla szerokiej publiczności. Zakres tematyczny targów obejmuje srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, przedmioty dekoracyjne i upominki z bursztynu, lampy witrażowe, kamienie jubilerskie oraz sztukę użytkową. 30 sierpnia - odsłonięcie pomnika ks. prałata Hilarego Jastaka 30 sierpnia w Gdyni odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika księdza prałata dr. Hilarego Jastaka, kapelana Solidarności. Pomnik stanął przy skrzyżowaniu ulic Batorego i Władysława IV. Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Księdza Prałata. Odsłonięcia pomnika w Gdyni dokonał ks. abp Sławoj Głódź, samorządowcy, przedstawiciele NSZZ Solidarność, parlamentarzyści oraz rodzina ks. prałata. Wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni wsławił się głównie pomocą uciśnionym oraz strajkującym na Wybrzeżu stoczniowcom. Prałat Hilary Jastak legendą Gdyni był już za życia. Szykanowany i aresztowany przez komunistów, którzy próbowali złamać go aresztując m.in. jego matkę i grożąc śmiercią, nie poddał się i nieprzerwanie wspierał ubogich i walczących z reżimem.

6 23 września - uroczystość w Dworze Artusa 23 września 2014 roku w Dworze Artusa odbyła się zorganizowana przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą uroczystość wręczenia odznaczeń, Świadectw Czeladniczych oraz Dyplomów Mistrzowskich. Podczas uroczystości wręczono Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Panu Bogdanowi Klauza, który przez 24 lata był starszym Cechu w Pucku. Odznaczono również Pana Grzegorza Pellowskiego najwyższym rzemieślniczym odznaczeniem Szablą Kilińskiego. Czternastu czeladników, którzy uzyskali najlepsze wyniki na egzaminach otrzymało ozdobne Świadectwa Czeladnicze. Dyplomy mistrzowskie wręczono 29 osobom. W uroczystości udział wzięli m.in. Kazimierz Plocke Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wiesław Byczkowski - Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, oraz Gabriela Albertin Pomorski Wicekurator Oświaty. 10 października - Uroczyste wręczanie umów uczniowskich 10 października 2014 do auli cechu przybyli uczniowie rzemiosła wraz z rodzicami i mistrzami w celu odebrania pierwszej w życiu umowy o pracę. Mieliśmy ogromną przyjemność gościć: v-ce przewodniczącego Rady Miasta - Jerzego Miotke, panią naczelnik Wydziału Edukacji - Krystynę Przyborowską, panią v-ce kurator Gabrielę Albertin, dyrektora Włodzimierza Szordykowskiego z Urzędu Marszałkowskiego, starszego wizytatora Marka Nowickiego, panią kierownik Rejonowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży - Alicję Otto, panią komendant gdyńskiego OHP - Małgorzatę Murawko, panią dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy - Joannę Siwicką, prezesa Pomorskiej Izby Rzemieślniczej - Wiesława Szajdę oraz dyrektorów szkół i kierowników praktycznej nauki zawodu. Uroczystość rozpoczęliśmy wręczeniem przez panią Krystynę Przyborowską dyplomów i nagród 9. uczniom, którzy wykazali się wzorowymi wynikami w nauce. Świadectwa czeladnicze odebrało z rąk pani Krystyny Przyborowskiej i prezesa Wiesława Szajdy 32. absolwentów nauki rzemiosła. Umowy o pracę 72. uczniom wręczała pani kurator Gabriela Albertin oraz Jerzy Miotke. Na zakończenie uroczystości zaplanowano wręczenie mistrzom Lesławowi Baryle i Władysławowi Freibergowi honorowej odznaki Za szkolenie uczniów przez prezesa Szajdę. Uroczystość zamknęły życzenia od pani kurator skierowane do mistrzów z okazji zbliżającego się święta Edukacji Narodowej. Nagrody za dobre wyniki w nauce Krystian Siwik - uczeń Marka Kołakowskiego Kamil Partyka - uczeń Szczepana Sprengela Marta Puszcz - uczennica Konrada Wenckiego Klaudia Brzezińska - uczennica Jerzego Grzesia Małgorzata Pękala - uczennica Genowefy Orzechowskiej Katarzyna Banaś - uczennica Alicji Szczepańskiej Monika Kułakowska - uczennica Anny Bach Monika Tetzlaff - uczennica Katarzyny Schenk Beata Labuhn - uczennica Edyty Nowotyńskiej wicekurator Gabriela Albertin Adam Wika Czarnowski Wiesław Szajda Lesław Baryła

7 11 listopada - Święto Niepodległości 10 grudnia - spotkania opłatkowe W Auli Domu Rzemiosła zgromadzili się licznie przybyli rzemieślnicy i seniorzy rzemiosła na tradycyjnym spotkaniu z okazji zbliżających się Świąt Bożonarodzeniowych. Spotkanie prowadził ks. Kapelan Henryk Lew Kiedrowski, życząc zgromadzonym refleksji i wszelkiej pomyślności. Spośród gości należy wymienić Panią Poseł Dorotę Arciszewską Mielewczyk, przybyłych do nas po raz pierwszy Panią Wiceprezydent Gdyni Katarzynę Gruszecką Spychała i wiceprzew. RM Gdyni Andrzeja Bienia. Powitaliśmy Dyr. Powiatowego Urzędu Pracy Joannę Siwicką, Komendant gdyńskiego OHP Małgorzatę Murawko, dyrektora Pomorskiej Izby Dariusza Gobis, oraz kolegów z Sopotu Aleksandra Mroza i Mariana Bobruckiego.Następnego dnia byliśmy gośćmi u naszych sopockich przyjaciół na spotkaniu opłatkowym Sopot zorganizowanym przez Sopocki Cech Rzemiosł Różnych. Rzemieślnik 7

8 Sylwetki Bogdan Klauza absolwent ZS Budowy Okrętów w Gdańsku (1955r.), matura w Liceum Ogólnokształcącym, (1964r.), pomaturalne Technikum Budowy Okrętów (1972r.). Egzamin Mistrzowski w zawodzie elektromechanik (1964r.). Członek Cechu Rzemiosł Różnych w Pucku od 15 października 1974roku. Od 28 lutego 1990 do 31 maja 2014 roku Starszy Cechu. Przez 4 lata Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pomorskiej Izby. Przez 19 lat członek Komisji Egzaminacyjnej Pomorskiej Izby w zawodzie elektryk, w tym 9 lat przewodniczący Komisji. Dyrektor Ośrodka Szkoleniowego przy cechu od momentu jego utworzenia w 1993 roku.. Odznaczony Srebrnym, Złotym i Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego. Bogdan Klauza był inicjatorem i pomysłodawcą najwyższego odznaczenia rzemieślniczego ZRP Szabli Kilińskiego, sam został odznaczony Szablą w 2002 r. Bogdan Klauza to społecznik, działacz, harcmistrz, kapitan jachtowy i motorowodny, instruktor ZHP, instruktor żeglarski i motorowodny, były komendant Hufca ZHP w Pucku, drużynowy, sztorman. Wielokrotnie odznaczany przez ZHP, WOPR, PCK i Związek Żeglarki. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem za zasługi nadanym przez Prezydenta RP. 3 lipca 2014 roku Prezydent RP nadał Bogdanowi Klauza Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który wręczył mu 23 września w Dworze Artusa wiceminister Kazimierz Plocke, w trakcie uroczystości wręczania dyplomów czeladniczych i mistrzowskich Pomorskiej Izby. W rozmowie z Bogdanem Klauzą towarzyszył nam obecny Starszy Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych MiŚP w Pucku Zbigniew Dampc. Rzemieślnik 8 Rzemieślnik: Przed objęciem funkcji starszego cechu działał pan aktywnie społecznie. Czy to społecznikostwo trzeba mieć we krwi? Bogdan Klauza: Tak, myślę że tak. Mój ojciec był społecznikiem i wzorce które mi przekazał stały się moimi. Zarówno mój brat jak i siostra byli społecznikami. Rz: Tyle lat członkostwa w Cechu to także lata doświadczeń. Jak Pan ocenia zmiany w rzemiośle szczególnie te po 1989 roku zmiany uwalniające zawody rzemieślnicze od obowiązku potwierdzania kwalifikacji i przynależności do cechów? B.K.: Dobrowolność przynależności i brak weryfikacji kwalifikacji powoduje obniżenie jakości wykonywanych prac i brak drogi skarg na prace wykonywane przez przedsiębiorców. Zgłaszali się wielokrotnie do mnie ludzie którzy mieli uzasadnione powody do skargi. Niestety zawsze dotyczyło to przedsiębiorców nie będących członkami Cechu. Nic nie mogłem pomóc. Ta zmiana z 1989 roku była bardzo zła. Rz: Cały czas istnieje tendencja do marginalizowania rzemiosła. Na stronach Ministerstwa Edukacji ani razu nie wspomina się o egzaminach kwalifikacyjnych przeprowadzanych przez Izby istnieją tylko Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. B.K.: Myślę, że w dużej mierze jest to spowodowane brakiem aktywności Związku Rzemiosła i prezesa Bartnika. Jako przykład chciałbym przytoczyć oglądane przeze mnie programy publicystyczne nadawane przez różne stacje telewizyjne. Mimo, że wypowiadają się w nich przedstawiciele różnych organizacji pracodawców, nie widziałem tam przedstawiciela Związku Rzemiosła. Rz.: Może nie jest zapraszany. B.K.: Wszystko zależy od aktywności mówiąc kolokwialnie należy się rozpychać i wpychać aby nas zobaczyli. Na moim przykładzie zawsze aktywnie pracowałem w powiecie i w Pomorskiej Izbie, byłem inicjatorem powstania spotkań kwartalnych starszyzny cechowej. Pierwsze spotkania Starszyzny organizował były Starszy z Gdyni Lech Łapiński. Chciałem nawet, aby w Statucie Izby znalazł się zapis, że starszyzna cechowa pełni istotne funkcje doradcze dla Zarządu Izby. Bardzo często zdarzało się, że sprawy poruszane na starszyznach, nie znajdowały odbicia w spotkaniach Zarządu Izby. Zbigniew Dampc: Bardzo istotne powinny być informacje, które Izba pozyskuje w trakcie takich spotkań. Przecież właśnie wtedy można dowiedzieć się szczegółów z codziennej pracy w terenie. ciąd dalszy na str.13

9 Młody Rzemieślnik PISMO SZKOŁY RZEMIOSŁA I HANDLU W GDYNI ul. Śmidowicza Gdynia tel./fax: (58) W sercu gdyńskiego Oksywia, nieopodal Stoczni Marynarki Wojennej, mieści się Zespół Szkół Rzemiosła i Handlu im. Bandery Polskiej. To szkoła o długiej historii, ponad pięćdziesięcioletniej, z tradycją kształcenia uczniów w różnych zawodach. Przez dziesiątki lat rzesze absolwentów opuszczały mury szkoły z dyplomami zawodowymi w ręku. W ostatnich latach Zespół Szkół Rzemiosła i Handlu stał się miejscem przygotowującym przyszłych fachowców w branży fryzjerskiej i handlowej. Absolwenci gimnazjów w regionie charakteryzujący się wyobraźnią, zdolnościami manualnymi, czy fantazją wybierają zawód fryzjera i technika usług fryzjerskich. W zawodach fryzjerskich uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu kreowania fryzur, nowoczesnego strzyżenia i koloryzacji włosów, dobranej do typu urody klienta. Młodzi ludzie - wybierając naszą szkołę - kierują się faktem, iż szkoła jest bardzo dobrze skomunikowana z centrum Gdyni, przed budynkiem są przystanki autobusowe. Ponadto w szkole panuje miła, dobra atmosfera, co potwierdziła przeprowadzona w ubiegłym roku ewaluacja zewnętrzna. Szkoła została doceniona za bardzo dobrze zorganizowany proces nauczania. Rozpoczynając naukę w szkole uczniowie od pierwszych dni poznają fach fryzjerski pod czujnym okiem mistrza. Młodzież z technikum w szkolnej pracowni fryzjerskiej wykonuje usługi, tworząc fryzury na specjalne okazje, doradza klientom, jak zadbać o włosy, aby stały się one prawdziwą ozdobą. Rodzina i znajomi uczennic chętnie korzystają z usług oferowanych w pracowni. Tutaj mogą wykonać nowoczesne strzyżenie, rozjaśnianie czy pielęgnację w saunie fryzjerskiej. W trzecim roku nauki uczniowie odbywają miesięczne praktyki w salonach fryzjerskich pod czujnym okiem mistrzów zrzeszonych w Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni i. Czas praktyk to spotkanie z rzeczywistym stanowiskiem pracy. W salonach młodzi adepci sztuki fryzjerskiej doskonalą wykonywanie usług fryzjerskich, poznają nowoczesne kosmetyki, poznają trendy w nowoczesnym fryzjerstwie,

10 mogą podpatrzeć jak właściwie obsłużyć wymagających klientów. Ponadto dowiadują się, jak prowadzić zakład, aby móc w przyszłości pracować w swoim wymarzonym salonie. Szkoła przygotowuje uczniów technikum do egzaminu maturalnego i zawodowego w zawodzie technik usług fryzjerskich. Ważnym wydarzeniem w Zespole Szkół Rzemiosła i Handlu są egzaminy zewnętrzne. Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe dla absolwentów technikum po raz kolejny odbędzie się w czerwcu 2015r. i będzie pożegnaniem ze starym systemem egzaminowania uczniów w zawodach. Absolwenci w tej formule będą zdawali część pisemną - test oraz część praktyczną (w formie projektu). Aby uzyskać dyplom, muszą pozytywnie zdać obie części, co nie jest takie łatwe, gdyż próg w części praktycznej wynosi 75% możliwych do zdobycia punktów. Młodzież przez cztery lata zdobywa wiedzę i umiejętności, aby móc się nimi pochwalić w dniu egzaminu. Wielu absolwentów odnosi sukces na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Uczennice klasy trzeciej kształcą się w oparciu o nową podstawę programową. W tym dokumencie zorganizowano w sposób nowoczesny system nauczania, jak również opracowano nowy sposób egzaminowania uczniów. Uczniowie obecnej klasy trzeciej technikum będą po raz pierwszy zdawali egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w nowej formule. Egzaminowanie zostało podzielone na dwie części: w maju 2015r. egzamin z kwalifikacji A.19 - wykonywanie zabiegów fryzjerskich, a w kolejnym roku z kwalifikacji A.23 - projektowanie fryzur. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej kwalifikacji, uczniowie zdają test pisemny oraz w A.19 wykonują usługę fryzjerską, a w A.23 projektują fryzurę dla konkretnego klienta. Aby otrzymać dyplom technika usług fryzjerskich, trzeba zdać pozytywnie obie kwalifikacje, a próg punktowy nie zmienił się i wynosi nadal 75% możliwych do zdobycia punktów. Nowy egzamin to wyzwanie dla uczniów, jak i dla szkoły. Cieszy nas fakt, że zdawalność egzaminu w technikum w roku ubiegłym była wyższa niż średnia krajowa. Szkoła kształci fryzjerów również na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej. Od wielu lat ściśle współpracuje z Cechem Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni w kształceniu uczniów oraz innych przedsięwzięciach, takich jak chociażby organizacja Otwartego Konkursu Fryzjerstwa Artystycznego. Uczniowie w czasie trzyletniej nauki odbywają szkolenie praktyczne w renomowanych gdyńskich salonach fryzjerskich pod okiem fachowców z branży.

11 Szkolenie uczniów w salonach i szkole może być niezwykle efektywne dla obu stron. Sukcesem połączenia działań szkoły i Cechu jest bardzo wysoka zdawalność egzaminów czeladniczych, w ostatnich latach wszyscy absolwenci zdobywają dyplom czeladnika! Szkoła przywiązuje ogromną wagę do rozwijania zainteresowań zawodowych uczniów. Początek roku szkolnego 2014/2015 był czasem wielkich przygotowań w szkole. W październiku odbywała się XVII edycja Targów Kosmetycznych i Fryzjerskich URO- DA. W czasie targów w dniu 5 października został zorganizowany 50. Wojewódzki Konkurs Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego im. Stefana Zdrojewskiego i Dzień Fryzjera. Szkołę reprezentowały uczennice technikum i szkoły zasadniczej w składzie Malwina Niećkowska, Monika Kułakowska i Ola Anuszkiewicz. Drużyna przygotowała niezwykle widowiskowe fryzury i stroje w stylu rokoko, które przypadły do gustu publiczności i jury. Szkoła zajęła drużynowo drugie miejsce, przegrywając z najlepszymi zaledwie kilkoma punktami. Indywidualnie również drugie miejsce zdobyła uczennica klasy trzeciej, Aleksandra Anuszkiewicz. Uczennice ze szkoły zasadniczej (Monika Kułakowska, Anna Kamińska, Magda Gliniana) wykonywały uczesanie fryzury konsumenckiej, za udział w konkursie otrzymały dyplomy uczestnictwa. Uczniowie naszej szkoły licznie biorą udział w Otwartym Konkursie Fryzjerstwa Artystycznego w Gdyni. W bieżącym roku w czerwcu odbyła się IX edycja. Tematem konkursu były Piękne wampiry. W tej kategorii uczennica naszej szkoły zdobyła nagrodę publiczności. Również w drugiej kategorii Nowoczesne fryzury ślubne uczennica z klasy II technikum uzyskała nagrodę publiczności. Dwie kolejne uczennice uzyskały w obu kategoriach czwartą lokatę. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w programie unijnym Pomorskie - dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy doskonaląc kwalifikacje w zakresie wizażu. W szkole odbywają się dodatkowe zajęcia z zakresu fryzjerstwa rozwijające kompetencje uczniów. Zintegrowane działania przynoszą sukcesy w postaci wysokich lokat w konkursach. Szkoła, we współpracy z Cechem Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, nieustannie dba o rozwój swoich wychowanków, sprawuje staranną opiekę i rozwija talenty. W celu zapewnienia wysokiego poziomu przekazywanej wiedzy i umiejętności nauczyciele przedmiotów zawodowych odbywają praktyki u najbardziej znanych fryzjerów w Polsce.

12 W listopadzie mistrzyni Aleksandra Prałat, właścicielka Salonów O la, dzieliła się z uczennicami swoim doświadczeniem w osiąganiu sukcesów, zachęcała do realizacji pasji i marzeń połączonej z wytężoną pracą. Przygotowanie uczniów gwarantuje, że stają się oni nowoczesnymi pracownikami odpowiadającymi na potrzeby klienta i rynku pracy. Zawód fryzjera w Polsce prężnie się rozwija to zawód z przyszłością. W życiu zawodowym nasi absolwenci mogą podejmować pracę nie tylko w salonach fryzjerskich, ale także miejscach, gdzie potrzebny jest specjalista do stylizacji włosów, teatrach, na planach zdjęciowych, w stacjach telewizyjnych, studiach fotograficznych czy wytwórniach filmowych. Nasza szkoła gwarantuje doskonałe kwalifikacje, poszukiwane na rynku krajowym i Unii Europejskiej. Redakcja: Hanna Czarkowska Zdjęcia: Bożena Kwiatkowska

13 B.K.: Wydaje mi się, że Zarząd Izby omawia własne problemy na posiedzeniach starszyzny i brak jest wniosków wypływających z informacji pozyskanych od starszyzn i przedstawicieli Cechów. Droga przepływu informacji powinna być dwukierunkowa. Rz.: Jak Pan widzi rolę Izby? B.K.: Byłem przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Izby i nie widziałem problemów we współpracy z Izbą. Zawsze byłem zapraszany na posiedzenia Zarządu Izby. Tylko Starszy Cechu z Wejherowa nie był zwolennikiem zapraszania mnie na takie posiedzenia. Mimo to bardzo doceniam zaangażowanie i sukcesy długoletniego Starszego Cechu w Wejherowie. Rz.: Pan także był długoletnim Starszym, jak przekazywał pan władzę, czy w Pucku odbyło się to bezboleśnie? B.K: Pracowałem wiele lat w harcerstwie i wiedziałem, że dobry harcmistrz musi wychować kadrę. Bez kadry nie ma szans na dobrą pracę. W Cechu stosowałem ten sam sposób myślenia. Przekazanie obowiązków nastąpiło bezkonfliktowo co chyba może potwierdzić obecny starszy. Zbigniew Dampc: Starszy Cechu miał wizję następcy. Chciał, aby następstwo nie było przypadkowe. Byłem pierwszym podstarszym, członkiem komisji rewizyjnej, jeździłem ze starszym na wszystkie spotkania, poznawałem środowisko rzemieślnicze pomorskiej izby, problemy. Uważam, że rządzi zarząd, staram się mówić my zamiast ja. Rz.: A jak było przedtem? Z.D.: Wydaje mi się ze bardziej rządził starszy Powierzał nam różne sprawy, ale zapobiegliwie wszystko sprawdzał, żeby nikt błędu nie popełnił. Bardzo trudno będzie mi go zastąpić. Harcerstwo go ukształtowało, zarządzał zgrupowaniami harcerskimi ponad 450 osób. B.K. Hufiec to prawie 2500 harcerzy. Starałem się tworzyć szeroką kadrę. Tak samo w Cechu starałem się integrować jak największą grupę rzemieślników. Odchodząc stwierdziłem, że nie będę już kandydował, aby nie stwarzać wrażenia przyspawania. Rz.: Jeżeli chodzi o wybory w Pomorskiej Izbie jest zasada parytetów (regionów), które zgłaszają kandydatów do Zarządu. Czy ta zasada wg Pana jest dobra? B.K.: Jeżeli wybierane w regionach są dobre, reprezentatywne osoby to zasada ta jest bardzo dobra. Niestety często zarówno do Izby, jak i delegaci na Kongres są wybierani w sposób nieprzemyślany. Rz.: Jaka w takim razie powinna być zasada wyboru? B.K.: Zasada jest dobra, ale np. delegaci na Kongres muszą być wybierani w bardziej odpowiedzialny sposób. Powinno się dobrać osoby nieprzypadkowe. Rz.: Często w rozmowach kuluarowych podnosi się także problem reprezentowania rzemiosła przez osoby które zatrudniają powyżej limitu 50 pracowników łamiąc w ten sposób Ustawę o rzemiośle. B.K.: Faktycznie obecnie np. w Zarządzie Izby są tylko trzy osoby które realnie reprezentują i znają codzienne problemy małych, kilku, kilkunastoosobowych firm rzemieślniczych. Jednakże z punktu widzenia sprawności działania Zarządu Izby takie osoby które mając np. 250 pracowników mają więcej czasu na działania społeczne, mają dużo szersze kontakty w Urzędach Miast, Urzędach Marszałkowskich i Wojewódzkich, stanowią w związku z tym istotną pomoc w pracach prezesa Izby. Właściciele małych firm nie chcą pracować społecznie ponieważ poświęcając czas na działalność społeczną zaniedbują codzienne działanie swoich malutkich firm. W Zarządzie Izby są przedstawiciele prawie wszystkich cechów i oni na posiedzeniach Zarządu powinni przekazywać informacje z terenu. To na tej bazie powinny się zacieśnić stosunki Izby z Cechami, żeby Zarząd Izby bardziej interesował się i bardziej był zaangażowany w problemy którymi na co dzień żyją cechy. Po to istnieje podział na regiony, aby nasz przedstawiciel kontaktował się z cechami i zbierał informacje o problemach codziennych. Rz.: Wracając do problemów cechów. Wiele osób twierdzi, że przejęcie egzaminów przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne i zaniechanie refundacji wynagrodzeń w obecnej formie za pośrednictwem cechów, będzie początkiem końca organizacji rzemieślniczych. B.K.: Tak. Może tak być, że organizacje rzemieślnicze mogą przestać istnieć. Ten problem powinien być absolutnie priorytetowy w działaniach Związku Rzemiosła Polskiego. Rz.: Jak będą wyglądały cechy za lat. B.K.: Patrząc na przykład niemiecki należy jak najszybciej przywrócić obowiązek zrzeszania się rzemieślników w cechach, ponieważ tylko w ten sposób można będzie utrzymać wysoką jakość usług i wyrobów wykonywanych przez zakłady rzemieślnicze. Z.D.: Myślę, że dużo zależeć będzie od nas. Musimy walczyć o utrzymanie egzaminów w rzemiośle. Tylko taki egzamin jest uznawany w Unii Europejskiej. Nieporozumieniem jest także podział zawodów na specjalności. Rozdrobnienie specjalizacji zawodowych sprzyja może członkom komisji kwalifikacyjnych, ale doprowadza do sytuacji, gdy fryzjer już nie tylko będzie męski i damski, Rzemieślnik 13

14 ale specjalizacja będzie następowała dalej np.: strzyżenie, kręcenie loków itp. Rz.: Panie Bogdanie w jakiej kondycji zostawił Pan Cech? B.K.: Mamy w cechu prawie 120 członków, aktywnie działający Ośrodek Szkoleniowy, którego nowym dyrektorem jest aktualny Starszy Cechu. Organizujemy szkolenia wg potrzeb. Niestety wiele kursów zlecanych przez Urzędy Pracy zostało przejętych przez prywatną firmę z dużo mniejszym niż my doświadczeniem. Wygrywa ona przetargi w prawie całym województwie bardzo mnie to zastanawia. Z.D.: Przecież taka firma musi wynająć pomieszczenia zatrudniać księgową, pracowników, a mimo to wygrywa. Były nawet sytuacje, że przegrywaliśmy, bo stwierdzono, że przedstawiliśmy rażąco zaniżoną ofertę. Rz.: Ilość członków ciągle maleje, ilu będzie za 10 lat? Z.D.: Bolączką wielu rzemieślników są składki, ale trzeba rozmawiać namawiać i zachęcać. Taki bezpośredni kontakt bardzo wiele znaczy. Drogą do sukcesu jest rozmowa. B.K.: Jestem pewien, że będzie dobrze. Zostawiam Cech w bardzo dobrych rękach Rz.: Dziękuję Panom Starszym za rozmowę. Rozmawiał: Jerzy Gontarski List Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej Założenia bardzo ładne!!! Ale to tylko słowa!!! Szanowni Państwo, Czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego. To cel Roku Szkoły Zawodowców, do udziału w którym wszystkich zachęcam. Jednym z priorytetów jest współpraca z pracodawcami. Dopasujemy kształcenie zawodowe do potrzeb rynku pracy, przygotujemy uczniów do podjęcia zawodu, zorganizujemy praktyki. Będziemy aktywnie pośredniczyć we współpracy pracodawców i szkół. Będziemy też robić wszystko, aby poprawić jakość i efektywność kształcenia zawodowego, zwiększyć jego atrakcyjność i dostępność. Stworzymy mapę zawodów i szkół, a także portal doradztwa edukacyjno-zawodowego. Pokażemy ofertę szkół zawodowych, wypromujemy dobre praktyki. Szkoły zawodowe nie powinny być postrzegane jako szkoły drugiego wyboru. Będzie to możliwe tylko wtedy gdy zapewnią solidne wykształcenie i jednocześnie wyuczą zawodu. Każdy uczeń czy rodzic, który będzie wiedział, że szkoła daje wykształcenie na poziomie umożliwiającym pójście na studia, a z drugiej strony daje zawód i pracę, taką szkołę wybierze. Zachęcam do aktywności. Piszcie co myślicie o naszych propozycjach, podzielcie się własnymi doświadczeniami, zadawajcie pytania. To dla Was stworzyliśmy stronę Zawodowcy.men.gov.pl. Nasz adres to Joanna Kluzik-Rostkowska Minister Edukacji Narodowej Rzemieślnik 14

15 Jak urzędnicy MEN mają zamiar realizować założenie z listu swojej Minister? Cel jest jeden: zagarnąć dla siebie ile się da!! Chodzi o niebagatelne sumy - w gestii MEN ma to być 120mln Euro (ponad 500mln złotych), w dyspozycji samorządów 700mln Euro (ponad 3 mld złotych). Razem 3,5 mld złotych. O zagarniecie takiej sumy toczy się urzędnicza walka. Postaram sie opisać - jak oni to zrobią!! Ministerialni urzędnicy stworzyli i opublikowali (konsultacje społeczne ) zakres działań w jaki sposób mają zamiar zrealizować założenia z listu Pani Minister. Całość działań została podzielona na siedem obszarów działań: I. WSPÓŁPRACA Z PRACODAWCAMI - powołanie zespołu doradczego,- identyfikacja potrzeb, - ocena barier współpracy, - współpraca z pracodawcami przy opracowywaniu nowej dokumentacji programowej, - pilotaże innowacyjnych rozwiązań, - diagnoza kosztów i sposobów finansowania kształcenia itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi II. ROZWÓJ POZASZKOLNYCH FORM KSZTAŁCENIA I UCZENIA SIĘ -diagnoza potrzeb i zainteresowań nowymi formami kształcenia - rozszerzanie ofert szkolnych - przygotowanie programów nauczania i obudowy dydaktycznej, -opracowanie kursów multimedialnych umożliwiających naukę z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi III. ROZWOJ DORADZTWA ZAWODOWEGO ORAZ SYSTEMU INFORMACJI EDUKACYJNO- ZAWODOWEJ - przygotowanie doradców i osób realizujących zadania z zakresu doradztwa do wspierania uczniów, - rozwój internetowego systemu informacji, - przygotowanie nowych zasobów, w tym multimedialnych dotyczących świata zawodów, - przekazywanie informacji o szkolnictwie zawodowym itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi IV. WSPIERANIE SZKÓŁ I PLACÓWEK PROWADZĄ- CYCH KSZTAŁCENIE ZAWODOWE - opracowywanie programów doskonalenia dla dyrektorów i nauczycieli ze szkół zawodowych, - szkolenia dyrektorów i nauczycieli - doposażenie bazy technicznej i dydaktycznej, - tworzenie i upowszechnianie e-zasobów do kształcenia - promocja i wsparcie metodyczne i merytoryczne dla szkół ćwiczeń itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi V. MONITOROWANIE LOSÓW ABSOLWENTÓW - opracowanie narzędzi badawczych do badania losów absolwentów szkół zawodowych - pilotaż narzędzi w wybranych szkołach, - przygotowanie dyrektorów i nauczycieli do korzystania z narzędzi -przeprowadzenie pierwszej edycji monitorowania losów absolwentów, - opracowanie raportów z badań. itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi VI. DOSKONALENIE PROCESU POTWIERDZANIA EFEK- TÓW KSZTAŁCENIA - analiza skuteczności egzaminów potwierdzających kwalifikacje - raport z analizy z rekomendacjami dla systemu, - tworzenie ośrodków egzaminowania i walidacji, -włączanie pracodawców w tworzenie zadań egzaminacyjnych, w proces tworzenia ośrodków egzaminowania oraz uczestniczenia w procesie egzaminacyjnym. itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi VII. PROOMOWANIE KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO - ogłoszenie roku szkolnego 2014/2015 Rokiem Szkoły Zawodowców, - promowanie przykładów dobrych praktyk,- promowanie pozaszkolnych, krótkich form kształcenia itd. itd. duuuużo urzędniczej mitręgi Uważam, że Założenia z założenia omijają całkowicie sprawdzone i od stuleci potwierdzone zarówno merytorycznie jak i praktycznie nauczanie w zawodach rzemieślniczych przeprowadzanych u rzemieślników. System nauczania w rzemiośle jest sprawdzony i nie ma najmniejszej potrzeby tworzenia nowych bytów, które tylko będą obniżać zarówno poziom nauki, a z całą pewnością doprowadzą do obniżenia poziomu kwalifikacji zawodowych. Działania te całkowicie odbiegają od jasnych i jakościowo wysokich zasad kształcenia obowiązujących np. w Niemczech. Odnoszę wrażenie, że Działania proponowane przez MEN obniżą poziom wykształcenia zawodowców i co za tym idzie obniżą poziom jakości życia społecznego. Jedynym wytłumaczeniem takich działań jest chęć przejęcia środków przeznaczonych na naukę zawodową lub co także jest prawdopodobne chęć nakręcenia kolejnych odcinków serialu USTERKA. Z założeń wynika, że praktycznie całość pieniędzy będzie przeznaczona dla urzędników na szkolenia i stworzenie nowych Ośrodków statystyczno - teoretycznych. W całym opracowaniu ani razu nie wymienia się wyrazów: rzemiosło, rzemieślnik, cech, izba. Jedynym celem prawdopodobnie jest plan zagarnięcia całości funduszy, które mają zasilić szkolnictwo zawodowe ze świadomym i wyrachowanym pominięcia rzemiosła. Nawet szkoły zawodowe nie będą beneficjentem planowanych działań. (poza podpunktem punktu w obszarze IV - doposażenie bazy technicznej i dydaktycznej ). Planowane jest ograniczenie, a bardzo możliwe, że przyszłościowo likwidowanie egzaminów przeprowadzanych przez Izby. W obszarze VI proponuje się : -włączanie pracodawców w tworzenie zadań egzaminacyjnych, w proces tworzenia ośrodków egzaminowania oraz uczestniczenia w procesie egzaminacyjnym tworzenie ośrodków egzaminowania i walidacji funkcjonujących przez cały rok ; Pragnę przypomnieć, że egzaminy przeprowadzane przez Izby rze mieślnicze są przeprowadzane wyłącznie przez pracodawców Mistrzów w zawodzie z wieloletnim doświadczeniem. Nasuwa się pytanie PO CO (?) tworzyć nowe byty jeżeli istniejące realizują zaplanowane działania i są skuteczne. Całość napisana jest tak jakby takie formy egzaminowania obecnie nie istniały (oczywiście może być to spowodowane całkowitą ignorancją autora opracowania). Mówiono mi, że to przez to, iż rzemiosła jeszcze nie ma w systemie - rzemiosło jest w systemie 700 lat!!! Pominięcie w tym obszarze działań istniejących niezawodnych form egzaminowania zawodowego przeprowadzanych w ramach rzemiosła i dążenie do stworzenia nowych jednostek egzaminacyjnych (CKE i OKE), jest kolejnym potwierdzeniem mojej tezy początkowej. Może zamiast reformować szkolnictwo zawodowe, zreformujmy MINISTERSTWO EDUKACJI! Albert Einstein - Biurokracja jest śmiercią każdego rozsądnego działania Jerzy Gontarski Rzemieślnik 15

16 Obowiązki podatnika i płatnika związane z zakończeniem roku podatkowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych Do 31 stycznia 2015 r. niektórzy płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe mają obowiązek wypełnić i przesłać do ZUS informacje ZUS IWA. Informację ZUS IWA za 2014 r. ma obowiązek wypełnić i przesłać do ZUS płatnik składek, który spełnił łącznie następujące warunki: - był zgłoszony w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. oraz przez co najmniej jeden dzień stycznia 2015 r., - w 2014 r., którego dotyczy ZUS IWA, zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego w przeliczeniu na miesiące co najmniej 10 ubezpieczonych, - na 31 grudnia 2014 r. jest wpisany do rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON. Jeżeli płatnik składek nie spełni chociaż jednego z tych warunków, nie wysyła do ZUS informacji ZUS IWA za 2014 r. Urząd Skarbowy Rozliczenia roczne Podatnik na karcie podatkowej, w terminie do 31 stycznia składa informację o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach 2014 roku (druk PIT - 16A). Podatnik, uiszczający w 2014 r. ryczałt od sprzedaży ewidencjonowanej, rozlicza się z ryczałtu na druku PIT- 28 (z zał. PIT-28A lub PIT-28B ) w terminie do dnia 31 stycznia. Ten sam termin i ten sam druk (PIT-28) obowiązuje podatników uzyskujących przychody z najmu prywatnego, które w 2014 r. zgodnie z wyborem podatnika opodatkowane były ryczałtem. Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów powinni rozliczyć się z dochodów lub strat z działalności gospodarczej składając zeznanie roczne za 2014 r. do końca kwietnia 2015 Inne obowiązki Zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień 2014 r. płaci się do 20 stycznia 2015 r. Dotyczy to podatników, prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się na zasadach ogólnych według skali albo opłacających podatek liniowo lub podatników uzyskujących przychody z najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Czynni podatnicy VAT składają deklarację VAT-7 za miesiąc grudzień do 25 stycznia, podobnie jak podatnicy składający VAT-7K za IV kwartał do 25 stycznia. Podatnicy zobowiązani do składania kwartalnej informacji VAT-UE (wewnątrzwspólnotowa dostawa/nabycie towarów) powinni pamiętać, że termin składania tej informacji zasadniczo został skrócony do każdego 15 dnia po upływie kwartału rozliczeniowego. Najbliższy termin upływa 15 stycznia. Konieczności sporządzania spisu z natury Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów na koniec każdego roku podatkowego, czyli wg stanu na dzień 31 grudnia podatnicy są zobowiązany do sporządzenia i wpisania do księgi wartości spisu z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków. Ryczałtowcy zamiast podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzą tylko ewidencję przychodów. Oni również mają obowiązek sporządzania remanentu na koniec każdego roku podatkowego i wpisania jego wartości do ewidencji przychodów. Podatnicy są zobowiązani wycenić materiały i towary objęte spisem z natury wg cen zakupu lub nabycia albo cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. Spis półfabrykatów oraz wyrobów gotowych i braków wycenia się wg kosztów wytworzenia, natomiast odpadów użytkowych o utraconej wartości - wg oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania (zużycia lub sprzedaży). Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej nie sporządzają żadnego remanentu. Zmiana formy opodatkowania podatkiem dochodowym Do 20 stycznia 2015 r. podatnicy pragnący zmienić formę opodatkowania (z podatku na zasadach ogólnych na podatek liniowy lub odwrotnie albo z podatku na zasadach ogólnych na podatek zryczałtowany od przychodów ewidencjonowanych lub odwrotnie dotyczy to również przychodów z najmu prywatnego), powinni pisemnie zawiadomić swój urząd skarbowy. Jeżeli nie złożą zawiadomienia, urząd przyjmie, iż w Rzemieślnik 16 tym roku podatkowym (2015) podatnik będzie rozliczał się z dochodów z działalności na dotychczasowych zasadach. Do 20 lutego 2015 r. podatnicy pragnący zmienić terminy rozliczania się z podatku dochodowego (z miesięcznych na kwartalnie lub z kwartalnych na miesięczne), powinni pisemnie zawiadomić swój urząd skarbowy o zmianie metody. Jeżeli nie złożą zawiadomienia, urząd przyjmie, iż w tym roku podatkowym (2015) podatnik będzie rozliczał się z zaliczek na podatek dochodowy w tych samych terminach. Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników Podatnicy, będący płatnikiem podatku dochodowego od zarobków swoich pracowników, jeżeli przed dniem 10 stycznia 2015 r. odebrali od pracowników oświadczenie wg ustalonego wzoru (druk PIT-12), które traktowane jest na równi z zeznaniem podatkowym, to do końca lutego (do końca stycznia patrz niżej) sporządzają roczne obliczenie podatku za 2014 r. (druk PIT-40) w trzech egzemplarzach, z których jeden doręczają pracownikowi do końca lutego; drugi przekazują urzędowi skarbowemu (właściwemu wg miejsca zamieszkania pracownika) do końca lutego (do końca stycznia patrz niżej); trzeci zatrzymują w aktach - ewentualna niedopłata podatku pobierana jest z dochodu za marzec lub, na wniosek pracownika, z dochodu za kwiecień; - ewentualna nadpłata podatku zaliczana jest na poczet zaliczki za marzec lub zwracana pracownikowi gotówką. Przedsiębiorcy, zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy zlecenia lub umowy o dzieło powinien złożyć do urzędów skarbowych dwie deklaracje roczne: PIT-4R i PIT-11 za 2014 r. PIT-4R przedsiębiorcy składają do końca stycznia 2015 r. do swojego urzędu skarbowego, na rachunek którego wpłacali dotychczas zaliczki na podatek dochodowy z działalności i zaliczki na podatek dochodowy jako płatnicy za pracowników. Kopię wysłanego do urzędu PIT-4R pracodawcy przechowują u siebie. PIT-11 składa się do końca lutego 2015 r. (do końca stycznia patrz niżej) do urzędu skarbowego pracownika oraz wysyła się pracownikowi listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Możliwe jest również wręczenie pracownikowi PIT-11 - wówczas pracownik powinien podpisać na kopii pracodawcy, osobiste odebranie PIT-11 (konieczna data odbioru i czytelny podpis pracownika). Trzecią kopię PIT-11 pracodawcy przechowują w aktach osobowych pracownika. PIT-11 wystawia się również uczniom zawodu (tj. pracownikom, z którymi zawarta została umowa o pracę celem nauki zawodu). WAŻNE! Od 1 stycznia 2015 r. zmianie ulegną zasady wysyłki druków podatkowych: PIT-11, PIT-4R, PIT-40. Płatnicy podatków co do zasady zobowiązani zostają do wysyłki druków w formie elektronicznej. Tylko w wyjątkowych przypadkach dopuszczalne będzie przekazanie do urzędu skarbowego druków PIT-11, PIT-4R, PIT-40, w formie tradycyjnego dokumentu pisemnego. Mianowicie formę pisemną stosować mogą jedynie płatnicy, którzy są obowiązani sporządzić informacje lub roczne obliczenie podatku za dany rok dla nie więcej niż pięciu podatników. Jeżeli płatnicy ze względu na niewielką ilość rozliczanych osób wybiorą formę drukowaną - pisemną, to druki PIT-11, PIT-4R, PIT-40, przekazać muszą do urzędu skarbowego do końca stycznia. Gdyby zdecydowali się na formę elektroniczną druki te przekazać mogą organowi skarbowemu do końca lutego. Decyzja o wyborze formy tradycyjnej przyspiesza termin składania druków jedynie w stosunku do urzędów. Zatem jedynie egzemplarze druków, które przesyła się do urzędu skarbowego, sporządza się nie później niż do końca stycznia. Druki PIT-11, PIT-4R, PIT-40 adresowane do podatnika można nadal przekazywać do końca lutego roku następującego po roku, którego dotyczą. Płatnicy zaliczek na podatek dochodowy będący osobami fizycznymi, będą mieli możliwość podpisania wysyłanych dokumentów danymi autoryzacyjnymi. Z formy pisemnej nie mogą korzystać natomiast biura rachunkowe. W ich przypadku forma elektroniczna stosowana musi być niezależnie od ilości osób, dla których przygotowuje się druki. Warto też pamiętać, że w 2015 r. ostatni dzień stycznia i lutego przypadają w soboty. Z tego względu termin na złożenie druków, zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej, z wykorzystaniem e-podpisu, wydłuża się do najbliższego dnia pracującego (odpowiednio 2 lutego 2015 r. i 2 marca 2015 r.). Ministerstwo Finansów do rozliczania się z Administracją Podatkową w formie elektronicznej, uruchomiło i rozwinęło system e-deklaracje - szczegóły pod adresem internetowym: pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje opracował : Piotr Tanaś

17 UCZESTNICZYLIŚMY 30 sierpnia - w akademii Ludzie sierpnia 80 w Gdyni 1 września w inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Rzemiosła i Handlu w Gdyni 4-6 września - w szkoleniu Platforma flexicurity dla MŚP Kreowanie płaszczyzny współpracy w zakresie flexicurity w obszarze MŚP w Bolszewie k/wejherowa. Szkolenie organizował Związek Rzemiosła Polskiego. 8 października - w Szkoleniu nt. refundacji w Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej 10 października - w uroczystych obchodach Jubileuszu 55 lecia Zespołu Szkół Budowlanych w Gdyni 14 października - w Gdyńskim Dniu Edukacji Narodowej w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni 15 października - w obchodach Dnia Edukacji w Zespole Szkół Rzemiosła i Handlu 15 listopada - w charytatywnym Jesiennym Balu zorganizowanym przez kol. Annę Lisewską w Auli Domu Rzemiosła Pożegnaliśmy Władysława Nowaka mistrza - mechanika pojazdowego, żył 77 lat, członek Cechu gdyńskiego przez 21 lat, odznaczony został Srebrną i Złotą Odznaką Rzemiosło- za Zasługi Izby Rzemieślniczej w Gdańsku oraz Honorową Odznakę Rzemiosła Rzemiosło -za Zasługi ZRP Jana Sarzyńskiego mistrza - ślusarza, żył 88 lat, członek Cechu Gdyńskiego 28 lat, odznaczony został Honorową Odznaką Rzemiosła woj. gdańskiego oraz otrzymał Złotą Odznakę Rzemiosło-za Zasługi Izby Rzemieślniczej w Gdańsku. Rzemieślnik 17

18 Informacje z Sekcji I. Po wcześniejszej rezygnacji Przewodniczącej i zastępcy Przewodniczącej Sekcji Fryzjerskiej, 17 września na wyborczym spotkaniu sekcji wybrano na przewodniczącego sekcji kol. Lesława Baryłę, a na jego zastępcę kol. Karola Gawrońskiego. Sekretarzem sekcji pozostała kol. Małgorzata Gładkowska. II. 10 grudnia na spotkaniu Sekcji Fryzjerskiej-ustalono: r. godz obowiązkowy (z dzienniczkami) pokaz instruktażowy dla kl.i-iii. SPRAWDZIANY: klasa I - 10 maja o godz klasa II - 17 maja o godz klasa III - 24 maja o godz w trakcie gali Dnia Fryzjera Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego ZRP został odznaczony wielce zasłużony członek Sekcji Fryzjerskiej Henryk Szymański X Jubileuszowy Konkurs Fryzjerstwa Artystycznego Sekcja fryzjerska Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w jubileuszowym Konkursie Fryzjerstwa Artystycznego, który odbędzie się w gdyńskim Domu Rzemiosła w dniu: 12 KWIETNIA 2015 r. Konkurs będzie odbywał sie w dwóch tematach: 1. LALKA dla uczniów kl. I i II 2. Rzemieślnik w Twoich oczach dla kl. III i czeladników do 25 roku życia REDAKCJA naszego pisma mieści się w budynku Cechu w Gdyni przy ul. 10 lutego 33; GDYNIA Korespondencję prosimy kierować na adres cechu. Założenia programowe i plan tematyczny pisma określa Zarząd Cechu. Rada programowa: Adam Wika Czarnowski; Iwona Zagórska; Karol Kowalski. Tel.: Fax: Mail: Redakcja: Jerzy Gontarski Starszy Cechu przyjmuje interesantów w pokoju Zarządu Cechu po uprzednim uzgodnieniu terminu z sekretariatem cechu tel

19 Z A P R A S Z A M Y 11 stycznia zapraszamy na godz na zabawę choinkową zorganizowaną dla dzieci i wnuków członków naszego cechu. Koszt paczki dla dzieci osób niezrzeszonych to 30 zł. Dla dzieci członków cechu - paczki nieodpłatnie!!! Zapisy i wpłaty Sekretariat lutego - (ostatnia sobota karnawału i Walentynki!!) na Serduszkowy Charytatywny Bal Karnawałowy - organizowany przez Annę Lisewską 7 marca - na obchody Dnia Kobiet (8 marca) 25 marca - na spotkanie Wielkanocne Jajko jak zawsze o godz. 12 w Auli 18 kwietnia - na obchody Święta Rzemiosła - msza o godz. 13-tej. Kasy fiskalne: zmiany na 2015 i 2016 r. Od 1 stycznia 2015 r. część podatników straci prawo do sprzedaży towarów i usług bez ewidencji w kasie fiskalnej. W Dz.U. z 7 listopada 2014 pod poz zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. Generalnie zachowany zostanie dotychczasowy limit obrotu nie powodujący obowiązku stosowania kasy zł, dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą (dla tych ostatnich liczony w proporcji). Jednakże kasy fiskalne w 2015 roku obowiązkowo będzie musiało wprowadzić wiele firm usługowych, ponieważ w przypadku pewnych czynności zwolnień z kas fiskalnych nie zastosuje się - kasy będą wprowadzone bez względu na wysokość rocznego obrotu podatnika, sposób dokonywania zapłaty czy inne czynniki. Podatnik, który wykona choćby jedną czynność wymienioną w katalogu wyłączeń ze zwolnień, obowiązkowo będzie ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Katalog ten znajduje się w 4 rozporządzenia. Zatem zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie zastosuje się w przypadku: 1) dostawy: ( ) perfum i wód toaletowych ( ) 2) świadczenia usług: ( ) c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania), d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów, - (...) i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie: świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering), j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych. Dodatkowo zlikwidowane zostanie zwolnienie dla niewielkiej liczby usług (chodzi o liczbę świadczonych usług w poprzednim roku podatkowym nie większą niż 50, przy czym liczba odbiorców tych usług musiała być mniejsza niż 20). Co do zasady obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej dla usług wyłączonych ze zwolnień od r. zostaje przesunięty w czasie. Podatnicy, którzy świadczą lub zamierzają świadczyć po 1 stycznia 2015 r. usługi wyżej podane (wymienione w 4 pkt 1 lit. c - j rozporządzenia), muszą pamiętać, że z dniem 1 marca 2015 r. kasa musi już być zgłoszona w urzędzie skarbowym i gotowa do rozpoczęcia ewidencji sprzedaży (sfiskalizowana). Innymi słowy na zakup kasy, naukę obsługi, zgłoszenie we właściwym urzędzie skarbowym (decyduje tu co do zasady miejsce prowadzenia działalności), fiskalizację, czyli uruchomienie na serio jest czas do końca lutego 2015 r. Zachowanie tego terminu jest bardzo ważne. Podatnik, który spóźni się z wprowadzeniem kasy, utraci prawo do ulgi 700 zł (maksymalnie) za każde zgłoszone urządzenie i naraża się na sankcje skarbowe. Przykład Podatnik świadczy usługi fryzjerskie. W latach korzystał ze zwolnienia ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów w wysokości zł rocznie. Na instalację kasy fiskalnej ma czas do końca lutego 2015 r. Od 1 marca każdą wykonaną usługę jest zobowiązany ewidencjonować na kasie fiskalnej. Oczywiście podany termin 1 marca 2015 roku nie dotyczy podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej z innego powodu, np. ze względu na przekroczenie limitu obrotów. Przykład: Podatnik od 2012 roku świadczy usługi naprawy pojazdów silnikowych. Dnia 3 listopada 2014 r. przekroczył limit obrotów do zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej (20 tys. zł). Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą urządzenia fiskalnego powstanie z dniem 1 lutego 2015 roku (czyli po upływie dwóch miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło przekroczenie limitu). Zwolnienia dotyczące szczególnych czynności. W drugiej części załącznika do nowego rozporządzenia znajdują się zwolnienia dla sprzedaży dotyczącej szczególnych czynności. Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. nie różnią się wiele od tych, które znajdowały się w drugiej części załącznika do poprzedniego rozporządzenia. Po spełnieniu określonych wymogów dalej będzie można korzystać chociażby ze zwolnienia (poz. 38 załącznika) dla świadczenia usług, za które zapłata dokonywana jest w całości na rachunek bankowy za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła (zwolnienie dla usług ze względu na formę zapłaty). Uwaga! Podatnik, który wykonuje choćby jedną z czynności wymienionych w 4 nowego rozporządzenia (czyli z czynności wyżej wymienionych), ma obowiązek prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Nie może korzystać z żadnych zwolnień, nawet jeśli jego roczny obrót nie przekracza limitu do zwolnienia podmiotowego. Nie obowiązują go także inne zwolnienia, np. dla sprzedaży wysyłkowej (poz. 37 załącznika do nowego rozporządzenia), dla świadczenia usług, za które zapłaty dokonywane są wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku itp. (poz. 38) i innych. Przepisy przejściowe W nowym rozporządzeniu znalazły się również informacje na temat zastosowania przepisów dotyczących zwolnień z kas na przełomie roku 2014 i Z regulacji tych wynikają następujące zasady: 1. Podatnik, który przestał spełniać warunki do zwolnienia z kas fiskalnych przed 1 stycznia 2015 r., stosuje przepisy poprzedniego rozporządzenia. 2. Podatnik, który nie przestał spełniać warunków do zwolnienia przed 1 stycznia 2015 r., jednak nie zostanie zwolniony z obowiązku stosowania kasy fiskalnej na mocy przepisów nowego rozporządzenia, urządzenie to będzie musiał wprowadzić w działalności najpóźniej 1 marca 2015 r. Ulga na kasę fiskalną w 2015 r. Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT każdy podatnik, który rozpoczyna ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej i spełni odpowiednie warunki, ma prawo do uzyskania ulgi 90 % wartości netto kasy, jednak nie więcej niż 700 zł za każde urządzenie zgłoszone przy rozpoczęciu ewidencjonowania. Warunki uzyskania ulgi zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy opracował Piotr Tanaś

20 Warsztaty Arteterapii w Teatrze "Maszoperia" Spektakl pt. "LATARNIK" teatru "WUZETKA" przy WTZ Caritas w Gdyni-Cisowej etiudy plastyczne teatru BIURO RZECZY OSOBISTYCH WTZ przy PSOUU w Gdyni Warsztaty Terapii Zajęciowej stwarzają osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. zdjęcia: Artur Wysocki...spotkania rozmowy......działania opracowanie: Anna Miller "MASZOPERIE TEATRALNE" 2014 W DOMU RZEMIOSŁA W GDYNI

www.facebook.com/rokszkolyzawodowcow

www.facebook.com/rokszkolyzawodowcow www.facebook.com/rokszkolyzawodowcow Dlaczego potrzebne są zmiany? Ponieważ chcemy: dopasować kształcenie zawodowe do potrzeb rynku pracy uelastycznić ścieżki zdobywania kwalifikacji pomóc uczniom i rodzicom

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA ZAWODOWA W NOWEJ PERSPEKTYWIE

EDUKACJA ZAWODOWA W NOWEJ PERSPEKTYWIE EDUKACJA ZAWODOWA W NOWEJ PERSPEKTYWIE Konferencja: Perspektywy Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego w Radomiu Radom, 18 marca 2015 r. Przesłanki zmian w kształceniu zawodowym rekomendacje z badań dotyczących

Bardziej szczegółowo

Kasa fiskalna - kto ma obowiązek jej zainstalowania? Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących

Kasa fiskalna - kto ma obowiązek jej zainstalowania? Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących Podatnicy dokonujący sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej bądź na rzecz rolników ryczałtowych muszą prowadzić ewidencję takiej sprzedaży przy użyciu

Bardziej szczegółowo

Wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podstawowe akty prawne: Wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r,

Bardziej szczegółowo

Akty prawne związane z kasami rejestrującymi

Akty prawne związane z kasami rejestrującymi Akty prawne związane z kasami rejestrującymi ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz.1054 z późn. zm.). ustawa z dnia 29 sierpnia 1997

Bardziej szczegółowo

WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA W ZAKRESIE PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH. 2. w formie ryczałtu ewidencjonowanego:

WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA W ZAKRESIE PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH. 2. w formie ryczałtu ewidencjonowanego: KARTA INFORMACYJNA Nr: PDI/05/2005/01 Nr wersji: 01 Data wydania: 30.11.2005 WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA W ZAKRESIE PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH Kogo dotyczy: Wymagane dokumenty: Druki: Opłaty

Bardziej szczegółowo

PIT. 19.12.2008 r. Warsztaty dla PCSS

PIT. 19.12.2008 r. Warsztaty dla PCSS PIT 19.12.2008 r. Warsztaty dla PCSS Sposoby rozliczenia podatku dochodowego: 1. Podatek dochodowy od osób fizycznych 2. Zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych: Karta podatkowa Ryczałt od przychodów

Bardziej szczegółowo

KARTA INFORMACYJNA. Wybór formy opodatkowania przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych K-001/1. Kogo dotyczy:

KARTA INFORMACYJNA. Wybór formy opodatkowania przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych K-001/1. Kogo dotyczy: KARTA INFORMACYJNA K-001/1 Obowiązuje od dnia 18-03-2013 Urząd Skarbowy w Będzinie Wybór formy opodatkowania przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych Kogo dotyczy: Osoba fizyczna rozpoczynająca

Bardziej szczegółowo

MEMORANDUM. Do: Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie ul. Migdałowa 4 lokal Warszawa

MEMORANDUM. Do: Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie ul. Migdałowa 4 lokal Warszawa MEMORANDUM Do: Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie ul. Migdałowa 4 lokal 22 02-796 Warszawa Od: Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy nr wpisu 10380 Konrad Piłat, doradca podatkowy nr wpisu 10279 Data

Bardziej szczegółowo

Nowa Karczma r.

Nowa Karczma r. ROLA SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO I ORGANIZACJI PRZEDSIĘBIORCÓW NA PRZYKŁADZIE POMORSKIEJ IZBY RZEMIEŚLNICZEJ MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW Nowa Karczma 27.09.2017 r. 1 Co to jest rzemiosło? - prawna definicja

Bardziej szczegółowo

Związek Rzemiosła Polskiego. Ogólnopolska Komisja Fryzjersko Kosmetyczna. 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 14. Tel (22)504 43 97 oswiata@zrp.pl www.zrp.

Związek Rzemiosła Polskiego. Ogólnopolska Komisja Fryzjersko Kosmetyczna. 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 14. Tel (22)504 43 97 oswiata@zrp.pl www.zrp. Związek Rzemiosła Polskiego Ogólnopolska Komisja Fryzjersko Kosmetyczna 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 14 Tel (22)504 43 97 oswiata@zrp.pl www.zrp.pl REGULAMIN MIĘDZYNARODOWE OTWARTE MISTRZOSTWA FRYZJERSTWA

Bardziej szczegółowo

Działalnośćgospodarcza. Formy opodatkowania. Rejestracja w urzędzie skarbowym.

Działalnośćgospodarcza. Formy opodatkowania. Rejestracja w urzędzie skarbowym. Działalnośćgospodarcza. Formy opodatkowania. Rejestracja w urzędzie skarbowym. Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych (zwanym dalej podatkiem PIT). Podstawy

Bardziej szczegółowo

Podatkowe konsekwencje zamknięcia działalności gospodarczej

Podatkowe konsekwencje zamknięcia działalności gospodarczej Podatkowe konsekwencje zamknięcia działalności gospodarczej Likwidując działalność gospodarczą przedsiębiorca powinien liczyć się z wieloma obowiązkami oraz konsekwencjami podatkowymi, zarówno na gruncie

Bardziej szczegółowo

Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej

Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej 1 Osoby fizyczne mogą wybrać lub zmienić formę rozliczenia podatku od dochodów (przychodów) z tytułu prowadzonej działalności. Przepisy prawa podatkowego przewidują cztery formy opodatkowania: według skali

Bardziej szczegółowo

Zmiany w PKPiR: dokumentowanie transakcji między innymi nowy dowód księgowy. Grzegorz Ziółkowski, Doradca Podatkowy

Zmiany w PKPiR: dokumentowanie transakcji między innymi nowy dowód księgowy. Grzegorz Ziółkowski, Doradca Podatkowy Zmiany w PKPiR: dokumentowanie transakcji między innymi nowy dowód księgowy Grzegorz Ziółkowski, Doradca Podatkowy Kto może prowadzić księgę przychodów i rozchodów Podatkową księgę przychodów i rozchodów

Bardziej szczegółowo

WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA PODATKIEM DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH

WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA PODATKIEM DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH Niniejsze opracowanie nie stanowi źródła prawa podatkowego. WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA PODATKIEM DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH Informacje do wykorzystania przy wypełnieniu oświadczenia/zawiadomienia o wyborze

Bardziej szczegółowo

Związek Rzemiosła Polskiego Warszawa, ul. Miodowa 14. Tel (22) REGULAMIN

Związek Rzemiosła Polskiego Warszawa, ul. Miodowa 14. Tel (22) REGULAMIN Związek Rzemiosła Polskiego Ogólnopolska Komisja Fryzjersko Kosmetyczna 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 14 Tel (22)504 43 97 oswiata@zrp.pl www.zrp.pl REGULAMIN MASTER OF BEAUTY Otwarte Mistrzostwa Polski

Bardziej szczegółowo

ZASADY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ OBOWIĄZKI ZWIĄZANE Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

ZASADY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ OBOWIĄZKI ZWIĄZANE Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ ZASADY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ OBOWIĄZKI ZWIĄZANE Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Osoba, która zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej jest zobowiązana do wypełnienia

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO Informacja dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą.

KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO Informacja dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą. Żory, dnia 21 grudnia 2011 r. Urząd Skarbowy w Żorach KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO Informacja dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy mają do wyboru cztery formy opodatkowania:

Bardziej szczegółowo

KSIĘGOWOŚĆ I PODATKI

KSIĘGOWOŚĆ I PODATKI BIURO RACHUNKOWE Daniel Bakalarz www: bakalarz.biz tel.: 602 880 233 e-mail: daniel.bakalarz@gmail.com NIP: 6731790853 KSIĘGOWOŚĆ I PODATKI "Rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć, jest podatek

Bardziej szczegółowo

978-83-61807-48-3. Joanna Kołacz-Śmieja. Robert Kowal. Drukarnia KNOW-HOW

978-83-61807-48-3. Joanna Kołacz-Śmieja. Robert Kowal. Drukarnia KNOW-HOW Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej książki nie może być powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez pisemnej zgody wydawcy. Wydawca:

Bardziej szczegółowo

MEMORANDUM. Michał Juda SHOWROOM. Marcin Radwan Taxpoint. Data: 29 września 2015. Traktowanie podatkowe w przypadku sprzedaży wysyłkowej z Polski

MEMORANDUM. Michał Juda SHOWROOM. Marcin Radwan Taxpoint. Data: 29 września 2015. Traktowanie podatkowe w przypadku sprzedaży wysyłkowej z Polski MEMORANDUM Do: Od: Michał Juda SHOWROOM Marcin Radwan Taxpoint Data: 29 września 2015 Temat: Traktowanie podatkowe w przypadku sprzedaży wysyłkowej z Polski Celem niniejszego memorandum jest zwięzłe przedstawienie

Bardziej szczegółowo

z dnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

z dnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Projekt z dnia 27.11.2017 r. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1) z dnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Na podstawie art. 111

Bardziej szczegółowo

Kształcenie zawodowe w rzemiośle

Kształcenie zawodowe w rzemiośle Konferencja dla doradców zawodowych Uczenie się w formach pozaszkolnych warunkiem elastyczności kształcenia zawodowego Kształcenie zawodowe w rzemiośle Jolanta Kosakowska Związek Rzemiosła Polskiego Warszawa

Bardziej szczegółowo

WSKAŹNIKI I STAWKI NA ROK 2015

WSKAŹNIKI I STAWKI NA ROK 2015 WSKAŹNIKI I STAWKI NA ROK 2015 I. Podatek dochodowy od osób fizycznych 1. Skala podatkowa na rok 2015 Podstawa obliczenia podatku Podatek wynosi Do 85 528 18 % minus 556,02 Ponad 85 528 14 839,02plus 32

Bardziej szczegółowo

Podstawy księgowości i rachunkowości Kadry i płace. cz. I

Podstawy księgowości i rachunkowości Kadry i płace. cz. I Podstawy księgowości i rachunkowości Kadry i płace cz. I Cześć I: Rodzaje ewidencji podatkowych oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej. Cześć II: Podstawy rachunkowości i sprawozdawczości (pełna

Bardziej szczegółowo

KARTA INFORMACYJNA. Składanie informacji podatkowych

KARTA INFORMACYJNA. Składanie informacji podatkowych System Zarządzania Jakością w Administracji Podatkowej K/020 Urząd Skarbowy w Limanowej KARTA INFORMACYJNA URZĄD SKARBOWY W LIMANOWEJ ul. M.B. Bolesnej 9, 34-600 Limanowa Składanie informacji podatkowych

Bardziej szczegółowo

Wpisany przez Wyprawka maturzysty sobota, 11 października :46 - Poprawiony sobota, 11 października :48

Wpisany przez Wyprawka maturzysty sobota, 11 października :46 - Poprawiony sobota, 11 października :48 Każdy początkujący przedsiębiorca musi też podjąć decyzję, w jakiej formie chce się rozliczać z podatku. A ma kilka możliwości. W tym miejscu wspomnimy tylko o tych, dotyczących podatku dochodowego (o

Bardziej szczegółowo

Związek Rzemiosła Polskiego. Ogólnopolska Komisja Fryzjersko Kosmetyczna. 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 14. Tel (22)504 43 97 oswiata@zrp.pl www.zrp.

Związek Rzemiosła Polskiego. Ogólnopolska Komisja Fryzjersko Kosmetyczna. 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 14. Tel (22)504 43 97 oswiata@zrp.pl www.zrp. Związek Rzemiosła Polskiego Ogólnopolska Komisja Fryzjersko Kosmetyczna 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 14 Tel (22)504 43 97 oswiata@zrp.pl www.zrp.pl REGULAMIN MIĘDZYNARODOWE OTWARTE MISTRZOSTWA FRYZJERSTWA

Bardziej szczegółowo

CENNIK USŁUG KSIĘGOWYCH KPiR & RYCZAŁT & KADRY.

CENNIK USŁUG KSIĘGOWYCH KPiR & RYCZAŁT & KADRY. CENNIK USŁUG KSIĘGOWYCH KPiR & RYCZAŁT & KADRY. S. S. COMPLEX Pułtusk, ul. Piotra Skargi 31/8 NIP: 5681617246 Tel: 508 936 947 Strona 1 z 6 Cennik [ obowiązuje od 03.06.2015 ] Zakres oferty Książki Przychodu

Bardziej szczegółowo

ZAKŁADANIE I PROWADZENIE BIURA RACHUNKOWEGO

ZAKŁADANIE I PROWADZENIE BIURA RACHUNKOWEGO WARSZTATY ZAKŁADANIE I PROWADZENIE BIURA RACHUNKOWEGO DR MARIOLA SZEWCZYK - JAROCKA DZIEKAN WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I INFORMATYKI MGR MONIKA SZYMAŃSKA WŁAŚCICIEL BIURA RACHUNKOWEGO, UL. REMBIELIŃSKIEGO

Bardziej szczegółowo

VI edycja Konkursu Fryzjerskiego o nagrodę "Złotego Grzebienia" REGULAMIN VI KONKURSU FRYZJERSKIEGO O NAGRODĘ "ZŁOTEGO GRZEBIENIA"

VI edycja Konkursu Fryzjerskiego o nagrodę Złotego Grzebienia REGULAMIN VI KONKURSU FRYZJERSKIEGO O NAGRODĘ ZŁOTEGO GRZEBIENIA VI edycja Konkursu Fryzjerskiego o nagrodę "Złotego Grzebienia" REGULAMIN VI KONKURSU FRYZJERSKIEGO O NAGRODĘ "ZŁOTEGO GRZEBIENIA" KONKURS OBJĘTY PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA RYBNIKA I. Organizatorzy konkursu:

Bardziej szczegółowo

podatki dochodowego: 1. Zasady ogólne: podatek wg skali 2. Podatek liniowy 3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 4.

podatki dochodowego: 1. Zasady ogólne: podatek wg skali 2. Podatek liniowy 3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 4. Podatki Opodatkowanie podatkiem dochodowym podmiotów prowadzących działalność gospodarczą ma miejsce w oparciu o ustawę: I. o podatku dochodowym od osób fizycznych i dotyczy: indywidualnej działalności

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1 Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Dz.U.2016.2177 z dnia 2016.12.28 Status: Akt oczekujący Wersja od: 28 grudnia 2016 r. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU

Bardziej szczegółowo

Zmiany w szkolnictwie zawodowym w kontekście uczenia się przez całe życie i mobilności zawodowej absolwentów szkół zawodowych

Zmiany w szkolnictwie zawodowym w kontekście uczenia się przez całe życie i mobilności zawodowej absolwentów szkół zawodowych Zmiany w szkolnictwie zawodowym w kontekście uczenia się przez całe życie i mobilności zawodowej absolwentów szkół zawodowych. Zmiany ustawy o systemie oświaty Zmiany w kształceniu zawodowym zostały wprowadzone

Bardziej szczegółowo

Ściągawka Przedsiębiorcy

Ściągawka Przedsiębiorcy Ściągawka Przedsiębiorcy Terminy dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych Jeśli jesteś opodatkowany w formie karty podatkowej: do 07* stycznia płacisz podatek w formie karty. Jeśli płacisz VAT

Bardziej szczegółowo

Jakie należy spełnić wymagania, aby móc skorzystać z ulgi z tytułu nabycia kasy rejestrującej? W jakich przypadkach podatnik musi zwrócić tę ulgę?

Jakie należy spełnić wymagania, aby móc skorzystać z ulgi z tytułu nabycia kasy rejestrującej? W jakich przypadkach podatnik musi zwrócić tę ulgę? Jakie należy spełnić wymagania, aby móc skorzystać z ulgi z tytułu nabycia kasy rejestrującej? W jakich przypadkach podatnik musi zwrócić tę ulgę? Jakie należy spełnić wymagania, aby móc skorzystać z ulgi

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku ul. Brzeźnicka 22 97-00 Radomsko, tel. 44 682 23 95 fax. 44 682 23 78 www.drzewniak.

Zespół Szkół drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku ul. Brzeźnicka 22 97-00 Radomsko, tel. 44 682 23 95 fax. 44 682 23 78 www.drzewniak. Zmian w szkolnictwie zawodowym Zespół Szkół drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku ul. Brzeźnicka 22 97-00 Radomsko, tel. 44 682 23 95 fax. 44 682 23 78 www.drzewniak.pl Istotne zmiany w kształceniu

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR DLA OSÓB ROZPOCZYNAJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

INFORMATOR DLA OSÓB ROZPOCZYNAJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ Urząd Skarbowy w Sanoku, Godziny otwarcia: Pon. 7. 15-18. 00, Wt. -Pt. 7. 15-15. 15 KART A INFORM ACYJNA SYSTEM ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ K- OB/012 Wyd.04z dn.12.05.2015r. INFORMATOR DLA OSÓB ROZPOCZYNAJĄCYCH

Bardziej szczegółowo

z dnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

z dnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących R O Z P O R Z Ą D Z E N I E Projekt z dnia 31.10.2016 r. M I N I S T R A R O Z W O J U I F I N A N S Ó W 1 z dnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

Bardziej szczegółowo

WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA PODATKIEM DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH

WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA PODATKIEM DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH Niniejsze opracowanie nie stanowi źródła prawa podatkowego. WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA PODATKIEM DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH Informacje do wykorzystania przy wypełnieniu oświadczenia/zawiadomienia o wyborze

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. (Dz. U. Nr 60, poz.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. (Dz. U. Nr 60, poz. ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. (Dz. U. Nr 60, poz. 278) Na podstawie art. 191 3 i art. 195 2 Kodeksu pracy zarządza

Bardziej szczegółowo

Informacja podatkowa na 2017 r.

Informacja podatkowa na 2017 r. - 1 - Informacja podatkowa na 2017 r. W niniejszym komunikacie przedstawiono najważniejsze zmiany podatkowe dotyczące osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Skala podatku dochodowego na

Bardziej szczegółowo

Definicja przedsiębiorcy i działalności gospodarczej / Wg. USTAWA z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności

Definicja przedsiębiorcy i działalności gospodarczej / Wg. USTAWA z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności Opracowanie: dr inż. Zofia Kmiecik-Kiszka Formy prowadzenia działalności gospodarczej Definicja przedsiębiorcy i działalności gospodarczej / Wg. USTAWA z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej

Bardziej szczegółowo

Pytania dyrektorów z narady dn. 12.01.2012 w Bydgoszczy

Pytania dyrektorów z narady dn. 12.01.2012 w Bydgoszczy Spis treści Pytania dyrektorów z narady dn. 12.01.2012 w Bydgoszczy... 2 Wyjaśnienie MEN dot. przekształcania szkół niepublicznych i tworzenia niepublicznych centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego...

Bardziej szczegółowo

Kancelaria Podatkowa Consiliator II A. Kurczewska Z. Dzwonkowska

Kancelaria Podatkowa Consiliator II A. Kurczewska Z. Dzwonkowska Kancelaria Podatkowa Consiliator II A. Kurczewska Z. Dzwonkowska Witamy w Kancelarii Consiliator Nasza Kancelaria to doradcy podatkowi, prawnicy i księgowi posiadający długoletnie doświadczenie. Od kilkunastu

Bardziej szczegółowo

Tydzień Zawodowca marca 2015 r. Pułtusk, 24 marca 2015 r.

Tydzień Zawodowca marca 2015 r. Pułtusk, 24 marca 2015 r. Tydzień Zawodowca 23 27 marca 2015 r. Pułtusk, 24 marca 2015 r. Program konferencji 13 00-13 10 Powitanie uczestników Pani Agata Pawłowska - Dyrektor Delegatury w Ciechanowie Kuratorium Oświaty w Warszawie

Bardziej szczegółowo

ULGA INTERNETOWA I FORMA OPODATKOWANIA

ULGA INTERNETOWA I FORMA OPODATKOWANIA URZĄD SKARBOWY W BOLESŁAWCU ULGA INTERNETOWA I FORMA OPODATKOWANIA Urząd Skarbowy w I. KOMU PRZYSŁUGUJE - ZAKRES PODMIOTOWY Odliczenie z tytułu ulgi internetowej nie przysługuje podatnikom, którzy przed

Bardziej szczegółowo

największy wpływ na decyzje uczniów mają rodzice oraz tradycje rodzinne

największy wpływ na decyzje uczniów mają rodzice oraz tradycje rodzinne ZS Narewka ZS Narewka 2014 O wyborze szkoły i zawodu uczeń szkoły gimnazjalnej może oczywiście zdecydować samodzielnie, zdarza się jednak, że wyboru dokona pod wpływem innych osób, sytuacji, czy tez okoliczności.

Bardziej szczegółowo

KSZTAŁCENIE ZAWODOWE I USTAWICZNE ZAŁOŻENIA PROJEKTOWANYCH ZMIAN

KSZTAŁCENIE ZAWODOWE I USTAWICZNE ZAŁOŻENIA PROJEKTOWANYCH ZMIAN KSZTAŁCENIE ZAWODOWE I USTAWICZNE ZAŁOŻENIA PROJEKTOWANYCH ZMIAN 1 Modernizacja kształcenia zawodowego Minister Edukacji Narodowej powołał w czerwcu 2008 r. Zespół opiniodawczo-doradczy do spraw kształcenia

Bardziej szczegółowo

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim. Rozpoczęcie działalności gospodarczej a VAT

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim. Rozpoczęcie działalności gospodarczej a VAT Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim Rozpoczęcie działalności gospodarczej 1 Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim Wykaz aktów prawnych: 1. ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.

Bardziej szczegółowo

Co jest przychodem z działalności gospodarczej Moment uzyskania przychodów Koszty uzyskania przychodów Co to są koszty uzyskania przychodów Obowiązek

Co jest przychodem z działalności gospodarczej Moment uzyskania przychodów Koszty uzyskania przychodów Co to są koszty uzyskania przychodów Obowiązek Spis treści Wstęp Rozdział 1. Informacje ogólne W gąszczu przepisów - wprowadzenie Status małego podatnika może ułatwić działalność Działalność gospodarcza, czyli zostałeś przedsiębiorcą Podatek dochodowy

Bardziej szczegółowo

gospodarcza. Formy opodatkowania.

gospodarcza. Formy opodatkowania. Działalno alność gospodarcza. Formy opodatkowania. Podatek dochodowy Podatek od towarów w i usług ug PIT VAT 22 alności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób b fizycznych (zwanym dalej podatkiem PIT)

Bardziej szczegółowo

KSZTAŁCENIE PONADGIMNAZJALNE I USTAWICZNE. Stan prawny na dzień 8 marca 2013

KSZTAŁCENIE PONADGIMNAZJALNE I USTAWICZNE. Stan prawny na dzień 8 marca 2013 KSZTAŁCENIE PONADGIMNAZJALNE I USTAWICZNE Stan prawny na dzień 8 marca 2013 SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE DLA MŁODZIEŻY DLA ABSOLWENTÓW GIMNAZJÓW trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa trzyletnie liceum ogólnokształcące

Bardziej szczegółowo

Kształcenie zawodowe a wymagania państwa wobec szkół

Kształcenie zawodowe a wymagania państwa wobec szkół DEPARTAMENT KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO Kształcenie zawodowe a wymagania państwa wobec szkół Warszawa, 2 lutego 2015 r. Modernizacja kształcenia zawodowego Cele zmiany wdrażanej od 1 września

Bardziej szczegółowo

Związek Rzemiosła Polskiego. Ogólnopolska Komisja Fryzjersko Kosmetyczna. 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 14. Tel (22)504 43 97 oswiata@zrp.pl www.zrp.

Związek Rzemiosła Polskiego. Ogólnopolska Komisja Fryzjersko Kosmetyczna. 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 14. Tel (22)504 43 97 oswiata@zrp.pl www.zrp. Związek Rzemiosła Polskiego Ogólnopolska Komisja Fryzjersko Kosmetyczna 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 14 Tel (22)504 43 97 oswiata@zrp.pl www.zrp.pl REGULAMIN MIĘDZYNARODOWE OTWARTE MISTRZOSTWA FRYZJERSTWA

Bardziej szczegółowo

Ustawa Deregulacyjna wprowadziła następujące zmiany w Ustawie o VAT:

Ustawa Deregulacyjna wprowadziła następujące zmiany w Ustawie o VAT: Ustawa Deregulacyjna wprowadziła następujące zmiany w Ustawie o VAT: Obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (dalej: WDT) i wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (dalej: WNT) Przy

Bardziej szczegółowo

Podmioty niezgłaszające działalności gospodarczej, znikające, zaprzestające składania deklaracji lub zawieszające działalność gospodarczą

Podmioty niezgłaszające działalności gospodarczej, znikające, zaprzestające składania deklaracji lub zawieszające działalność gospodarczą Wykonywanie wszelkich czynności mających znamiona działalności gospodarczej podlega rejestracji. 1. Z dniem 31 marca 2009 r., na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o

Bardziej szczegółowo

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe nową formą zdobywania kwalifikacji zawodowych

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe nową formą zdobywania kwalifikacji zawodowych Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe nową formą zdobywania kwalifikacji zawodowych Kwalifikacyjny kurs zawodowy to pozaszkolna forma kształcenia ustawicznego, której program nauczania uwzględnia podstawę programową

Bardziej szczegółowo

Potwierdzanie kwalifikacji zawodowych w rzemiośle.

Potwierdzanie kwalifikacji zawodowych w rzemiośle. www.cechzamosc.pl 1 I. Proces szkolenia uczniów młodocianych pracowników, II. Potwierdzanie kwalifikacji zawodowych w rzemiośle. www.cechzamosc.pl 2 Zgodnie z ustawą: Rzemiosłem jest zawodowe wykonywanie

Bardziej szczegółowo

Program praktyk nauczycieli i instruktorów kształcenia zawodowego

Program praktyk nauczycieli i instruktorów kształcenia zawodowego Zawód: TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH kod zawodu 514105 Program praktyk nauczycieli i instruktorów kształcenia zawodowego I. Postanowienia ogólne 1. Podstawą opracowania programu są: podstawa programowa kształcenia

Bardziej szczegółowo

Zmiany w VAT na 2017 r. Webinarium r.

Zmiany w VAT na 2017 r. Webinarium r. Zmiany w VAT na 2017 r. Webinarium 14.12.2016 r. 1. Najważniejsze zmiany Przedłużenie stosowania podwyższonych stawek podatku VAT do końca 2018 r., Podwyższenie limitu zwolnienia podmiotowego do 200.000

Bardziej szczegółowo

VAT w instytucjach kultury - aktualne problemy i zmiany 2015-2016

VAT w instytucjach kultury - aktualne problemy i zmiany 2015-2016 Krajowa Izba Podatkowa zaprasza do udziału w szkoleniu pt.: VAT w instytucjach kultury - aktualne problemy i zmiany 2015-2016 Miejsce szkolenia: Millenium Plaza - Golden Floor, al. Jerozolimskie 123a -

Bardziej szczegółowo

Formy opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez rolników

Formy opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez rolników Formy opodatkowania działalności gospodarczej Krystyna Maciejak Dz. Ekonomiki i zarządzania gospodarstwem rolnym 19.09.2017r. Rolnik przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej jest zobowiązany

Bardziej szczegółowo

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego po 74 latach znowu w Gdyni

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego po 74 latach znowu w Gdyni Pismo Gdyńskich RzEmieślników i PrzedsięBiorców Gdynia, 26 lutego 2014 roku www.cechgdynia.pl Numer 32 Rok XI Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego po 74 latach znowu w Gdyni szczegóły na str 14 HARACZ

Bardziej szczegółowo

do ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rzemiośle (druk nr 1098)

do ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rzemiośle (druk nr 1098) BIURO LEGISLACYJNE/ Materiał porównawczy M A T E R I A Ł P O R Ó W N AW C Z Y do ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rzemiośle (druk nr 1098) USTAWA z dnia 22 marca 1989 r. O RZEMIOŚLE

Bardziej szczegółowo

Przykłady dobrych praktyk w edukacji rzemieślniczej

Przykłady dobrych praktyk w edukacji rzemieślniczej Przykłady dobrych praktyk w edukacji rzemieślniczej na przykładzie: Zespołu u Szkół Przemysłu u Spożywczego w Łodzi oraz Zespołu u Szkół Rzemiosła a w Łodzi Prezentacja powstała a na bazie prezentacji

Bardziej szczegółowo

Zmiany VAT 2017 w sektorze publicznym. Prowadzący: Janina Fornalik - doradca podatkowy

Zmiany VAT 2017 w sektorze publicznym. Prowadzący: Janina Fornalik - doradca podatkowy Zmiany VAT 2017 w sektorze publicznym Prowadzący: Janina Fornalik - doradca podatkowy Program Centralizacja rozliczeń VAT Kasy rejestrujące Rozliczanie VAT od usług budowlanych Zmiana zasad zwrotu VAT

Bardziej szczegółowo

Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych PIT-28 za 2014 r.

Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych PIT-28 za 2014 r. Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów PIT-28 za 2014 r. Wybór aktualnego wariantu formularza do rozliczenia Numer wariantu znajduje się w prawym dolnym rogu każdego formularza podatkowego. Przy składaniu

Bardziej szczegółowo

Obowiązek ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej zasada ogólna

Obowiązek ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej zasada ogólna Przepisy prawne Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054 j.t. ze zm.) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW. z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW. z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Dz.U.1996.60.278 2012.09.01 zm. Dz.U.2012.980 1 ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. (Dz. U. z dnia 30 maja 1996 r.)

Bardziej szczegółowo

Zmiany w Statucie ZSRCKU w Piasecznie z dnia 6 listopada 2012 r.

Zmiany w Statucie ZSRCKU w Piasecznie z dnia 6 listopada 2012 r. Załącznik 1 do Uchwały 6/2012/2013 Zmiany w Statucie ZSRCKU w Piasecznie z dnia 6 listopada 2012 r. 1. 1. 1) ust. 8 otrzymuje brzmienie: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010

Bardziej szczegółowo

INFORMACJA LOKALNA O ZAWODZIE. TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH kod 514105

INFORMACJA LOKALNA O ZAWODZIE. TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH kod 514105 INFORMACJA LOKALNA O ZAWODZIE TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH kod 514105 Zawód technik usług fryzjerskich jest zawodem ujętym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. nr 0 z 2012., poz. 184), opatrzony

Bardziej szczegółowo

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania z dnia 28 maja 1996 r. (Dz.U. Nr 60, poz.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania z dnia 28 maja 1996 r. (Dz.U. Nr 60, poz. brzmienie od 2005-05-01 Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania z dnia 28 maja 1996 r. (Dz.U. Nr 60, poz. 278) Zmiany aktu: 2005-05-01 Dz.U. 2005

Bardziej szczegółowo

Rejestracja podmiotu gospodarczego

Rejestracja podmiotu gospodarczego I. Wykonywanie wszelkich czynności mających znamiona działalności gospodarczej podlega rejestracji. 1. Od 1 lipca 2011 r. wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą są ewidencjonowani w

Bardziej szczegółowo

Uchwała Nr IX/51/2003 Rady Powiatu Krapkowickiego z dnia 26 czerwca 2003 r.

Uchwała Nr IX/51/2003 Rady Powiatu Krapkowickiego z dnia 26 czerwca 2003 r. Uchwała Nr IX/51/2003 Rady Powiatu Krapkowickiego z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie: Regulaminu przyznawania nagród nauczycielom za osiągnięcia dydaktyczno wychowawcze. Na podstawie art. 49 ust. 1a ustawy

Bardziej szczegółowo

Harmonogram szkolenia pn.: Własna firma krok po kroku (WŁF kpk 1C/2010 r.) wg umowy nr OAIV-271-13/10/JW w miesiącu sierpniu..

Harmonogram szkolenia pn.: Własna firma krok po kroku (WŁF kpk 1C/2010 r.) wg umowy nr OAIV-271-13/10/JW w miesiącu sierpniu.. Placówka Kształcenia Ustawicznego EDMAR Harmonogram szkolenia pn.: Własna firma krok po kroku (WŁF kpk C/200 r.) wg umowy nr OAIV-27-3/0/JW w miesiącu sierpniu.. Dzień 2 3 Jak założyć własną działalność

Bardziej szczegółowo

Ogólnie o egzaminie zawodowym

Ogólnie o egzaminie zawodowym Ogólnie o egzaminie zawodowym Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe zwany egzaminem zawodowym jest formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu danego zawodu, ustalonych w

Bardziej szczegółowo

TERMINY ROZLICZANIA I OPŁACANIA SKŁADEK ZUS TERMINY ROZLICZANIA I OPŁACANIA PODATKU DOCHODOWEGO I VAT

TERMINY ROZLICZANIA I OPŁACANIA SKŁADEK ZUS TERMINY ROZLICZANIA I OPŁACANIA PODATKU DOCHODOWEGO I VAT Projekt Młodzi ludzie sukcesu realizowany w ramach Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich Działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał

Bardziej szczegółowo

stanu na koniec okresu Bezrobotni według Osoby do 12 miesięcy nauki ogółem od dnia ukończenia

stanu na koniec okresu Bezrobotni według Osoby do 12 miesięcy nauki ogółem od dnia ukończenia INFORMACJA LOKALNA O ZAWODZIE TECHNIK ORGANIZACJI REKLAMY - kod 333906 Technik organizacji reklamy (kod 333906) to jeden z zawodów ujętych w obowiązującej od 1 stycznia 2015 r. klasyfikacji zawodów i specjalności

Bardziej szczegółowo

Podatki VAT, PIT i CIT w 2016 i 2017 roku po nowelizacji ustaw podatkowych

Podatki VAT, PIT i CIT w 2016 i 2017 roku po nowelizacji ustaw podatkowych Szanowni Państwo! SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SZKOLENIE pt.: Podatki VAT, PIT i CIT w 2016 i 2017 roku po nowelizacji ustaw podatkowych Termin: 17 października 2016 r. w godz. 9.00-15.00 Miejsce: Kancelaria

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE NA TEMAT EGZAMINU CZELADNICZEGO

INFORMACJE NA TEMAT EGZAMINU CZELADNICZEGO Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze ul. Kongresowa 11, 32-640 Zator tel 33 841 12 07 1 INFORMACJE NA TEMAT EGZAMINU CZELADNICZEGO Opracowała Małgorzata Huczek Zator 2016 Zasadnicze szkoły 2 zawodowe w

Bardziej szczegółowo

OŚ PRIORYTETOWA IX JAKOŚĆ EDUKACJI I KOMPETENCJI W REGIONIE Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego

OŚ PRIORYTETOWA IX JAKOŚĆ EDUKACJI I KOMPETENCJI W REGIONIE Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO NA LATA 2014-2020 OŚ PRIORYTETOWA IX JAKOŚĆ EDUKACJI I KOMPETENCJI W REGIONIE Działanie 9.4: Poprawa jakości kształcenia zawodowego Wojewódzki Urząd

Bardziej szczegółowo

Walidacja w obszarze rzemiosła jako przykład dobrej praktyki. Związek Rzemiosła Polskiego Warszawa, 29 marca 2011 r.

Walidacja w obszarze rzemiosła jako przykład dobrej praktyki. Związek Rzemiosła Polskiego Warszawa, 29 marca 2011 r. Walidacja w obszarze rzemiosła jako przykład dobrej praktyki Związek Rzemiosła Polskiego Warszawa, 29 marca 2011 r. Egzaminy czeladnicze i mistrzowskie w rzemiośle Walidowany i unowocześniany przez stulecia

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ORGANIZACJI I ZALICZANIA KWALIFIKACYJNEGO KURSU ZAWODOWEGO

REGULAMIN ORGANIZACJI I ZALICZANIA KWALIFIKACYJNEGO KURSU ZAWODOWEGO REGULAMIN ORGANIZACJI I ZALICZANIA KWALIFIKACYJNEGO KURSU ZAWODOWEGO prowadzonego przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Radoczy Przepisy prawne 1) ustawa z dnia 7

Bardziej szczegółowo

Styczeń 2017 Pn Wt Śr Czw Pt So Nd

Styczeń 2017 Pn Wt Śr Czw Pt So Nd Styczeń 2017 Pn Wt Śr Czw Pt So Nd 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 / 2 stycznia 2017 r. upływa termin na: Złożenie do urzędu skarbowego zawiadomienia

Bardziej szczegółowo

O IZBIE STRUKTURA ORGANIZACYJNA RZEMIOSŁA 2014-06-13 PODSTAWA PRAWNA FUNKCJONOWANIA ORGANIZACJI RZEMIEŚLNICZYCH

O IZBIE STRUKTURA ORGANIZACYJNA RZEMIOSŁA 2014-06-13 PODSTAWA PRAWNA FUNKCJONOWANIA ORGANIZACJI RZEMIEŚLNICZYCH Dolnośląska Izba Rzemieślnicza we Wrocławiu Kształcenie zawodowe w rzemiośle Rzemiosło jako element sektora MŚP 99,8 % potencjału gospodarczego Polski to mśp sektor mśp wytwarza 47 PKB 70 % pracujących

Bardziej szczegółowo

VAT MARŻA - szczególne procedury rozliczania podatku VAT

VAT MARŻA - szczególne procedury rozliczania podatku VAT VAT MARŻA - szczególne procedury rozliczania podatku VAT Informacje o usłudze Numer usługi 2016/08/08/8058/14959 Cena netto 599,00 zł Cena brutto 599,00 zł Cena netto za godzinę 99,83 zł Cena brutto za

Bardziej szczegółowo

Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru. Mielec, 6 września 2013 r.

Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru. Mielec, 6 września 2013 r. Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru Mielec, 6 września 2013 r. Zmiany ustawy o systemie oświaty Zmiany w kształceniu zawodowym zostały wprowadzone ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy

Bardziej szczegółowo

Temat Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące

Temat Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące Rodzaj dokumentu interpretacja indywidualna Sygnatura ITPP1/443-687/10/AJ Data 2010.10.04 Autor Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Temat Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące

Bardziej szczegółowo

I T Y M OŻESZ Z O S T AĆ P R Z E D S IĘBIORCĄ!

I T Y M OŻESZ Z O S T AĆ P R Z E D S IĘBIORCĄ! R O K 2 0 0 9 LIDER I T Y M OŻESZ Z O S T AĆ P R Z E D S IĘBIORCĄ! P O K L / 6. 2 / 1 / 0 8 W PORADNIKU: BIZNESPLAN REJESTRACJA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ WYMOGI FORMALNO- PRAWNE PRIORYTET VI RYNEK PRACY

Bardziej szczegółowo

Dyplom mistrzowski i świadectwo czeladnicze - kwalifikacje ważne dla rynku pracy i gospodarki

Dyplom mistrzowski i świadectwo czeladnicze - kwalifikacje ważne dla rynku pracy i gospodarki Dyplom mistrzowski i świadectwo czeladnicze - kwalifikacje ważne dla rynku pracy i gospodarki Józef Jacek Hordejuk Związek Rzemiosła Polskiego Polska Rama Kwalifikacji zmiana dla edukacji i rynku pracy

Bardziej szczegółowo

Ścieżki kształcenia dla absolwenta gimnazjum

Ścieżki kształcenia dla absolwenta gimnazjum Ścieżki kształcenia dla absolwenta gimnazjum Od 1 września 2012 roku obowiązuje nowa struktura szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Oto krótka ściągawka dla gimnazjalistów i ich rodziców. Z dniem 1 września

Bardziej szczegółowo

Sp. z o.o., producent aktywnych formularzy,

Sp. z o.o., producent aktywnych formularzy, OBJAŚNIENIA DO PODATKOWEJ KSIĘGI PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW 1. Przy dokonywaniu zapisów w księdze, wynikających z prowadzonych przez podatnika: a) ewidencji sprzedaży, b) ewidencji kupna i sprzedaży wartości

Bardziej szczegółowo

Szkolenie Dyrektorów szkół/placówek, Kierowników Ośrodków Egzaminacyjnych i przewodniczących zespołów nadzorujących

Szkolenie Dyrektorów szkół/placówek, Kierowników Ośrodków Egzaminacyjnych i przewodniczących zespołów nadzorujących Szkolenie Dyrektorów szkół/placówek, Kierowników Ośrodków Egzaminacyjnych i przewodniczących zespołów nadzorujących Warszawa, styczeń 2013 Program spotkania Organizowanie i przeprowadzanie egzaminu w sesji

Bardziej szczegółowo

ULGA UCZNIOWSKA PRAWO NABYTE

ULGA UCZNIOWSKA PRAWO NABYTE ULGA UCZNIOWSKA PRAWO NABYTE Przyznawana na podstawie: - art. 27c updof w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. - art. 53 uzpdof w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. polega na obniżeniu

Bardziej szczegółowo

Większość zmian weszła w życie od 1 grudnia 2008 r., dalsze zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Większość zmian weszła w życie od 1 grudnia 2008 r., dalsze zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Większość zmian weszła w życie od 1 grudnia 2008 r., dalsze zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. W dniu 7 listopada 2008 r. zostały uchwalone przez Sejm zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

Bardziej szczegółowo

Jedynym warunkiem przyjęcia na kurs jest ukończone 18 lat, nieważne jakie masz dotychczasowe wykształcenie!

Jedynym warunkiem przyjęcia na kurs jest ukończone 18 lat, nieważne jakie masz dotychczasowe wykształcenie! Bezpłatne kursy kwalifikacyjne w zawodzie FRYZJER Jedynym warunkiem przyjęcia na kurs jest ukończone 18 lat, nieważne jakie masz dotychczasowe wykształcenie! Można jednocześnie uczęszczać do Liceum Ogólnokształcącego

Bardziej szczegółowo

Metoda kasowa. Fakturowanie

Metoda kasowa. Fakturowanie Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi odnośnie zmian w podatku od towarów i usług od dnia 1 stycznia 2013 r. Metoda kasowa 1. Czy mały podatnik stosujący metodę kasową, który nie dokona obniżenia kwoty

Bardziej szczegółowo

I. OBJAŚNIENIA DO DEKLARACJI DLA PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG (VAT-7 i VAT-7K)

I. OBJAŚNIENIA DO DEKLARACJI DLA PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG (VAT-7 i VAT-7K) OBJAŚNIENIA DO DEKLARACJI DLA PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D) Objaśnienia dotyczą wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7(17), VAT-7K(11) i VAT-7D(8)) wprowadzonych

Bardziej szczegółowo