Krzysztof Zych, Agency Sales Manager, Goldbach Audience.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Krzysztof Zych, Agency Sales Manager, Goldbach Audience. http://pracasport.pl/wywiad-krzysztof-zych-goldbach-audience/"

Transkrypt

1 Krzysztof Zych, Agency Sales Manager, Goldbach Audience Wywiad O tym, jak wyglądają kampanie reklamowe na internetowych stronach sportowych oraz jak przebiega współpraca sieci reklamowej z wydawcami i reklamodawcami w obszernej rozmowie opowiada Krzysztof Zych, Agency Sales Manager w firmie Goldbach Audience, która jest liderem pod względem zasięgu wśród wszystkich sieci reklamy internetowej obecnych na polskim rynku. Wywiad powinien zainteresować zarówno właścicieli witryn sportowych, jak i potencjalnych reklamodawców. Redakcja pracasport.pl: Zacznę od pytań, które z pewnością zainteresują wielu właścicieli serwisów sportowych w Polsce. W Państwa portfolio są tak duże strony jak Goal.pl, Meczyki.pl, PoTreningu.pl, Sfd.pl, SportoweFakty.pl czy Weszlo.com. Co z mniejszymi serwisami, które chciałby zostać wydawcami? Czy mają na to szanse? Jakie minimalne statystyki powinien mieć serwis sportowy, żeby dołączenie do sieci miało sens i obie strony byłyby zadowolone z efektów współpracy? Krzysztof Zych: Z naszego punktu widzenia nie ma minimalnego poziomu statystyk, którego oczekujemy od witryny przed przyłączeniem do sieci mamy w portfolio zarówno duże serwisy odwiedzane co miesiąc przez kilkaset tysięcy internautów jak i takie, które mają użytkowników miesięcznie. Każdy dodatkowy użytkownik i każda odsłona jest dla nas wartościowa. Zadowolenie właściciela zależy od jego oczekiwań związanych z serwisem. Wielu wydawców (mowa tu przede wszystkim o właścicielach mniejszych witryn) prowadzi swoje serwisy hobbystycznie, nie spodziewając się istotnych zysków. Natomiast jeśli wydawca oczekuje konkretnych wpływów (powiedzmy od zł. miesięcznie wzwyż) powinien dysponować serwisem odwiedzanym przez co najmniej 100 tys. użytkowników miesięcznie, którzy generują 2-3 mln odsłon, a i to nie zawsze daje gwarancję stałych przychodów. R: Jakie modele współpracy proponujecie Państwo stronom sportowym? K.Z.: Z naszymi wydawcami pracujemy na zasadach revenue share pobieramy określoną w umowie prowizję od kampanii, które pozyskaliśmy. Dodatkowo opłacamy naszym partnerom udział w badaniu Megapanel PBI/Gemius. Witryny uczestniczące w badaniu wchodzą do grona serwisów opisanych wskaźnikami istotnymi dla branży, takie witryny są chętniej zapraszane do współpracy.

2 Ponadto udostępniamy wydawcom adserwer służący do emisji i analizy rezultatów kampanii. Dzielimy się także naszym know how by pomóc im w efektywnym rozmieszczeniu reklam na serwisach, wskazujemy rozwiązania, które są ciekawe i interesujące dla reklamodawców. R: Załóżmy, że jestem właścicielem dynamicznie rozwijającej się strony sportowej. Chcę zwiększyć jej atrakcyjność. Na co warto w pierwszej kolejności postawić, żeby zwrócić zainteresowanie reklamodawców? Wersja mobilna, baza maili, obecność w social media co jest kluczowe? Jakie w ogóle są trendy w reklamie internetowej? K.Z.: Przede wszystkim na wszelkie działania, które pomogą podnieść statystyki odwiedzin i ruchu. Niestety, póki co reklamodawcy w większości nadal kierują się głównie tym kryterium. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dobre pozycjonowanie naszej strony w Google. Najskuteczniejszym sposobem realizacji tego planu jest optymalizacja witryny dla wyszukiwarek i tworzenie jak największej ilości dobrych, autorskich treści. Jest to jednak proces czasochłonny (właściwie nigdy się nie kończy) i kapitałochłonny, aby go zrealizować trzeba mieć do dyspozycji specjalistów od SEM i SEO (bądź wspierać się zewnętrznymi agencjami), a także zaplecze redakcyjne. Obecność w mediach społecznościowych również może nam bardzo pomóc i przynieść wielu nowych użytkowników, ale tylko jeśli komunikacja w tym obszarze jest prowadzona przez kompetentne osoby, które znają mechanizmy social media. W innym wypadku może przynieść dużo więcej złego niż dobrego. Wersja mobilna serwisu jest również mile widziana, ale także tylko w przypadku kiedy jest przygotowana w sposób profesjonalny. Coraz większa liczba internautów przegląda internet za pośrednictwem tabletów czy smartfonów. W przypadku niektórych witryn sportowych już 30% ruchu pochodzi właśnie z tych urządzeń. Kolejnym ważnym trendem, na który warto zwrócić uwagę jest reklama wideo użytkownicy coraz chętniej oglądają tego typu materiały w internecie. Dobrze więc wyjść im naprzeciw i poza standardowymi artykułami i grafikami umieścić na swojej stronie materiały w tej formie. R: Jak wygląda kwestia kampanii dedykowanych? Od jakich statystyk serwis może mieć szanse na inne kampanie niż display RON? K.Z.: Tu należałoby zacząć od podziału na serwisy sportowe zawierające materiały propagujące zdrowy tryb życia, porady dotyczące treningów, diet itp. i serwisy o sporcie, których głównym celem jest informowanie o wydarzeniach sportowych. Te ostatnie należałoby jeszcze podzielić na ogólnosportowe i tematyczne.

3 Serwisy sportowe siłą rzeczy w większości przypadków mają dużo niższe statystyki niż te o sporcie, póki co znajdziemy zdecydowanie więcej osób śledzących wydarzenia sportowe niż takich, które same prowadzą aktywny tryb życia. Jednak zdecydowaną zaletą witryn sportowych jest fakt, że z punktu widzenia producentów akcesoriów czy suplementów sportowych, ich użytkownicy są zdecydowanie atrakcyjniejszą grupą. W większości są to osoby uprawiające amatorsko czy półamatorsko różne dyscypliny, a co za tym idzie znacznie łatwiej znaleźć wśród nich zainteresowanych zakupem oferowanych dóbr i usług. Reklamodawcy z tego segmentu z reguły są skłonni zapłacić więcej za dotarcie do tak dobrze stargetowanej grupy. Z kolei informacyjne serwisy ogólnosportowe cieszą się dużą popularnością wśród marek sponsorujących zespoły sportowe czy różnego rodzaju wydarzenia. Często są nimi zainteresowani także producenci napoi czy przekąsek, niejednokrotnie takie serwisy są też wykorzystywane przez operatorów telewizyjnych do promocji transmisji wydarzeń takich jak finały Ligi Mistrzów czy innych rozgrywek. Poza dedykami, które staramy się pozyskać dla wydawców w pierwszej kolejności, staramy się także zapewnić im dodatkowe przychody z emisji pakietowych są to kampanie produktów dopasowanych do tematyki serwisów i do profilu użytkowników, którzy je odwiedzają. W ostatniej kolejności emitujemy tzw. kampanie RON (czyli takie, które są emitowane właściwie na wszystkich stronach w sieci bez żadnego targetowania) i kampanie rozliczane za efekt. Ponadto wykorzystujemy nowe narzędzia jak programmatic buying, targetowanie behawioralne, remarketing, itp. by jak najefektywniej monetyzować powierzchnię naszych partnerów. R: W zasadzie wszystkie topowe marki obsługiwane są przez domy mediowe. Niektórzy wydawcy jednak wierzą, że są w stanie sami pozyskać duże budżety. Czy jest to rzeczywiście możliwe bez obecności w sieci reklamowej? K.Z.: Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest połączenie sił. Wydawcy najlepiej znają swój produkt często też mają bezpośrednie kontakty z marketerami, które mogą wykorzystać by promować witrynę. Z kolei nasze relacje z domami mediowymi pozwalają na skuteczne pozyskiwanie budżetów reklamodawców, którymi dysponują. W ten sposób żaden obszar rynku nie pozostaje niezagospodarowany.

4 R: Finanse to często temat tabu, ale proszę uchylić rąbek tajemnicy. Jaka jest mediana miesięcznego wynagrodzenia dla strony sportowej, a ile zarabiają największe strony w Państwa sieci? K.Z.: Każda odpowiedź na to pytanie będzie obarczona błędem, ponieważ dochody serwisów zależą w głównej mierze od ich statystyk i jakości treści. Uśrednianie przychodów witryn fałszuje rzeczywistość. To kwestia indywidualna. R: Przejdźmy do kwestii związanych z reklamodawcami. Załóżmy, że reprezentuje niewielką, ale rozwojową - odzieżową firmę sportową. Mam roczny budżet na reklamę nie przekraczający zł. Czy jesteście Państwo w stanie zaproponować mi jakieś skuteczne rozwiązania? Jaki minimalny miesięczny budżet musi posiadać reklamodawca, żeby móc zwrócić się do Państwa? K.Z.: Oczywiście. Taki budżet pozwala na realizacje kampanii reklamowych w internecie, który jest relatywnie tanim medium. Natomiast przed przygotowaniem propozycji musielibyśmy przedyskutować cele jakie stawia sobie marka, którą Pan reprezentuje. To cele (np. poprawa wyników sprzedaży, wzrost świadomości marki) uzależniają dobór narzędzi e-marketingowych i podział budżetu reklamowego. R: Dlaczego warto reklamować się poprzez sieć, a nie szukać wydawców samodzielnie? K.Z.: Po pierwsze, sieci z reguły mają lepsze warunki zakupu powierzchni niż te, które klienci uzyskaliby zwracając się bezpośrednio do wydawców. Po drugie pozwala to zaoszczędzić czas, który markteter musiałby poświęcić na wyszukiwanie pojedynczych witryn. Po trzecie klient może liczyć na to, że od jednej osoby uzyska pełną informację o wszystkich witrynach, które spełniają kryteria briefu i wszystkich dostępnych formach reklamy. Po czwarte handlowcy z sieci, dzięki swoim relacjom z wydawcami, mogą uzgadniać dodatkowe, niestandardowe formy promocji dopasowane do potrzeb konkretnej kampanii. Ponadto nasza technologia i adserwer pozwalają w efektywny sposób spinać różnego rodzaju kampanie, nakładać wspólne cappingi, umożliwiają także emisje pakietowe. Dzięki wspólnemu adserwerowi możemy zbierać również dane niezbędne do realizacji kampanii targetowanych behawioralnie.

5 R: Z jakim wyprzedzeniem reklamodawca powinien planować kampanie? Jeśli chciałbym wykupić reklamę przed mundialem w Brazylii, kiedy powinienem zacząć rozmowy z Państwem? K.Z.: To zależy o jakiego rodzaju reklamie mówimy. Jeśli klient jest zainteresowany zbudowaniem specjalnej sekcji obrandowanej jego logotypami, która będzie dodatkowo zawierać elementy interaktywne i społecznościowe czy realizacją innego projektu niestandardowego, to w zależności od jego skali dobrze by było zacząć planowanie już na 1-3 miesięcy przed jego realizacją. Natomiast w przypadku standardowych kampanii często wystarcza gdy klient zgłosi się do nas nawet na dzień lub dwa przed realizacją oczywiście przy założeniu, że ma już przygotowane kreacje. Mundial czy inne wydarzenia na większą skalę, przy których chce pojawiać się ogromna liczba reklamodawców, rządzą się swoimi prawami. Z reguły już kilka miesięcy wcześniej przygotowujemy wraz z wydawcami specjalne pakiety obecności i promujemy je wśród klientów. Zdarza się, że większość powierzchni dostępnej na serwisach sportowych w czasie tych wydarzeń jest sprzedawana już na wiele tygodni przed nimi, także warto zainteresować się promocją wcześniej by mieć w czym wybierać. R: Jak wygląda kwestia wyłączności branżowej? Przykładowo jako przedstawiciel Adidasa nie chce, aby moje reklamy wyświetlane były w obecności konkurencyjnych marek jak Nike czy Puma. K.Z.: Zasadniczo nie ma problemów z zagwarantowaniem wyłączności branżowej reklamodawcy, natomiast tego typu oczekiwania klienci powinni zgłaszać już na etapie planowania kampanii, tak byśmy mogli zarezerwować dla nich odpowiednie powierzchnie. Muszą się też liczyć z nieco wyższą opłatą za tego typu wyłączność choć nie jest to regułą. R: Przychodzi do Państwa duży reklamodawca, który mówi, że nie wierzy w display. Próbują go Państwo przekonać czy proponują inne rozwiązania? K.Z.: Moim zdaniem display prawie w każdym przypadku może być efektywny wszystko jest kwestią dobrego zaplanowania kampanii, wykorzystanych technologii, dopasowania serwisów, modeli rozliczeń, etc. Staramy się zaproponować każdemu klientowi takie rozwiązanie, które będzie dla niego najefektywniejsze.

6 Reklama display jest bardzo wszechstronna, pozawala realizować kilka celów jednocześnie, rekomendujemy ją jeżeli uważamy, że w przypadku konkretnego klienta jej zastosowanie pozwoli na osiągnięcie najlepszych rezultatów. Natomiast gama produktów w naszej sieci jest bardzo szeroka, o czym wspominałem już wcześniej, także nie ograniczamy się tylko do kampanii display. R: Na koniec jeszcze jedno pytanie. Czy w ostatnich latach były jakieś kampanie w branży sportowej, z których efektów byliby Państwo szczególnie zadowoleni? K.Z.: Było wiele takich kampanii, trudno byłoby mi wybrać jedną. Osobiście od kilku lat współpracuję blisko z domem mediowym Mindshare, który obsługuje między innymi markę Nike właściwie wszystkie realizacje tego klienta są bardzo ciekawe. Tak było w przypadku kampanii wykorzystującej kreacje, które same w sobie były mini-site'ami. Internauta widział reklamę Nike zawierającą wideo, oferującą możliwość kliknięcia w rozbudowane sekcje widoczne na kreacji. Była ona dopracowana w najmniejszych detalach, angażowała użytkowników poprzez wykorzystanie najnowszych dostępnych technologii.

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 2 styczeń 2011 ISSN 2082-3894 SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH PATRONAT WYDAWCA Duarte Leszek Wolany ul. Studzienna

Bardziej szczegółowo

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

Marketing i reklama w Internecie

Marketing i reklama w Internecie Marketing i reklama w Internecie Bartosz Małecki UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Bartosz Małecki UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych biznes 2.0 contium divante imas international wrzesień 2009 Dodaj form p atnoêci dla Twoich Klientów LUKAS Raty dla Twojego Sklepu

Bardziej szczegółowo

Modele biznesowe e-usług

Modele biznesowe e-usług Michał Śliwiński UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Michał Śliwiński UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETINGOWY

PORADNIK MARKETINGOWY PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm Jak prowadzić tani i skuteczny marketing? Justyna Muszyńska 1 MARKETINGOWY KOCIOŁEK Marketing jest jak wrzący kocioł, do którego wrzucasz różne

Bardziej szczegółowo

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu ABC Biznesu Jak założyć sklep internetowy Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. W jakiej branży założyć sklep internetowy / 4 1.1. Kim są klienci sklepu internetowego? / 4 2. Cele i zasoby osobiste / 4

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Jak prowadzić tani i skuteczny marketing Autor: Justyna Muszyńska Wydanie I

Tytuł: Jak prowadzić tani i skuteczny marketing Autor: Justyna Muszyńska Wydanie I Copyright by Wydawnictwo Złote Myśli & Justyna Muszyńska rok 2009 Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Niniejsza publikacja może być kopiowana, oraz dowolnie rozprowadzana tylko i wyłącznie

Bardziej szczegółowo

O autorach...11 Uwagi od autorów...13 Współpraca...15

O autorach...11 Uwagi od autorów...13 Współpraca...15 Reklama w wyszukiwarkach internetowych. Jak planowaæ i prowadziæ kampaniê. Wydanie II Autorzy: Kevin Lee, Catherine Seda T³umaczenie: Tomasz Walczak ISBN: 978-83-246-2605-2 Tytu³ orygina³u: Search Engine

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Perspektywy rozwojowe MOBILE ONLINE W POLSCE

RAPORT. Perspektywy rozwojowe MOBILE ONLINE W POLSCE RAPORT Perspektywy rozwojowe MOBILE ONLINE W POLSCE Przedmowa Rewolucja. W tym jednym słowie zawarte jest wszystko to, czego jesteśmy świadkami w obszarze internetu. To przede wszystkim zasługa wszechobecnego

Bardziej szczegółowo

Jak wybrać dobrą agencję PR?

Jak wybrać dobrą agencję PR? Jak wybrać dobrą agencję PR? opracowanie przygotowane przez Związek Firm Public Relations Warszawa 2013 Spis treści Słowo wstępu 3 Typologia przetargów 4 Przed przetargiem 7 Zarządzanie przetargiem 13

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione

Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione Autor: Bartosz Danowski, Micha³ Makaruk ISBN: 978-83-246-1936-8 Format: 158x235, stron: 432 Przewodnik po

Bardziej szczegółowo

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga 1 e-book stanowi przedmiot praw autorskich icomarch24 S.A. z siedzibą w Krakowie zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000328672. e-book podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie

Bardziej szczegółowo

Wynik Jakości od A do Z

Wynik Jakości od A do Z Wynik Jakości od A do Z Krótki przewodnik dla reklamodawców Google AdWords By Przemysław Modrzewski AdWords Certified Trainer www.marketinglab.pl Drogi czytelniku, Ciszę się, że skorzystałeś z możliwości

Bardziej szczegółowo

Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem. p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y

Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem. p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y Spis

Bardziej szczegółowo

MARKETING BEZPOŚREDNI

MARKETING BEZPOŚREDNI Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną MARKETING BEZPOŚREDNI Wykład 3 I rok stacjonarne studia II stopnia

Bardziej szczegółowo

Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR

Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR Autorzy: Ben Yoskovitz i Susan Burns Wydawca w Polsce: HRstandard.pl Tłumaczenie: Magdalena Nowacka, SETENTA 1 Spis treści: Wstęp Dlaczego właśnie

Bardziej szczegółowo

Dialog Społeczny. Raport Odpowiedzialności Społecznej

Dialog Społeczny. Raport Odpowiedzialności Społecznej 2006 Dialog Społeczny Raport Odpowiedzialności Społecznej Niniejszy Raport Odpowiedzialności Społecznej został wydany przez British American Tobacco Polska. Znajdą tu Państwo kwestie podniesione przez

Bardziej szczegółowo

Rozwój Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej (PES) Metody wsparcia

Rozwój Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej (PES) Metody wsparcia E K O N O M I A S P O Ł E C Z N A T E K S T Y 2 0 0 6 Anna Forin Mariola Misztak-Kowalska Rozwój Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej (PES) Metody wsparcia Anna Forin, Mariola Misztak-Kowalska Streszczenie

Bardziej szczegółowo

Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych

Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych KRAINA BIZNESU Otoczenie przyjazne rozwojowi biznesu UX & Business Consulting Paweł Kopyść Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych Biała Księga Kraków 2014 Kraina Biznesu - UX

Bardziej szczegółowo

Reklama w sieciach kontekstowych jako element Search Engine Marketingu

Reklama w sieciach kontekstowych jako element Search Engine Marketingu Reklama w sieciach kontekstowych jako element Search Engine Marketingu Sied reklamy Adkontekst przeprowadziła wśród reklamodawców badanie dotyczące znaczenia reklam kontekstowych w działaniach promocyjnych

Bardziej szczegółowo

Poradnik Badaj interaktywnie

Poradnik Badaj interaktywnie Poradnik Badaj interaktywnie Jak poprawnie przygotować ankietę internetową Poradnik Badaj interaktywnie Jak poprawnie przygotować ankietę internetową Wydawca: Autorzy: Bartłomiej Berbeć Karolina Ciećka

Bardziej szczegółowo

Jak się wyszkolić, by szkolić innych

Jak się wyszkolić, by szkolić innych Jak się wyszkolić, by szkolić innych Wprowadzenie w problematykę zawodu trenera Wydanie I Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ul. Pańska 81/83 00-834 Warszawa www.parp.gov.pl Copyright by

Bardziej szczegółowo

E-commerce w Polsce 2014 Gemius dla e-commerce Polska

E-commerce w Polsce 2014 Gemius dla e-commerce Polska E-commerce w Polsce Gemius dla e-commerce Polska E-commerce w Polsce. Gemius dla e-commerce Polska Wstęp Szanowni Państwo, Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce raport E-Commerce w Polsce. Gemius

Bardziej szczegółowo

Największym. Josh Bersin: problemem HR jest brak umiejętności str. 4. Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata?

Największym. Josh Bersin: problemem HR jest brak umiejętności str. 4. Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata? Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata? Czy jesteśmy w stanie w pełni obiektywnie ocenić drugiego człowieka? str. 14 02 2011 System MBO lekarstwo czy trucizna? Chodzi o to, aby robić

Bardziej szczegółowo

Jak efektywnie szkolić pracowników

Jak efektywnie szkolić pracowników Jak efektywnie szkolić pracowników Wydanie I Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ul. Pańska 81/83 00-834 Warszawa www.parp.gov.pl Copyright by Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,

Bardziej szczegółowo

dialog dialog z interesariuszami interesariuszami dialog dialog dialog interesariuszami interesariuszami interesariuszami

dialog dialog z interesariuszami interesariuszami dialog dialog dialog interesariuszami interesariuszami interesariuszami dialog z interesariuszami Jak rozmawiać, czyli jak usłyszeć i jak zostać wysłuchanym? dialog z dialog interesariuszami dialog z dialog z interesariuszami interesariuszami z interesariuszami Poradnik dla

Bardziej szczegółowo

GRUPA KAPITAŁOWA CYFROWY POLSAT S.A.

GRUPA KAPITAŁOWA CYFROWY POLSAT S.A. GRUPA KAPITAŁOWA CYFROWY POLSAT S.A. Raport roczny za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2014 roku Miejsce i data publikacji: Warszawa, 4 marca 2015 roku Raport roczny ZAWARTOŚĆ RAPORTU ROCZNEGO Pismo

Bardziej szczegółowo

Raport. Rynek usług kosmetycznych w Polsce. Trendy, kierunki rozwoju, strategie i metody działania

Raport. Rynek usług kosmetycznych w Polsce. Trendy, kierunki rozwoju, strategie i metody działania Raport Rynek usług kosmetycznych w Polsce Warszawa/Łódź, marzec 2012 SPIS TREŚCI WSTĘP... 3 STRESZCZENIE KIEROWNICZE... 4 I. METODYKA BADANIA... 7 II. UWARUNKOWANIA RYNKOWE ROZWOJU SEKTORA USŁUG KOSMETYCZNYCH...

Bardziej szczegółowo

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą 2013 Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą poradnik dla nowo powstałych firm SPIS TREŚCI WPROWADZENIE 4 1. NA STARCIE 5 1.1. Ile jest wart pomysł na biznes 5 1.2. Czy firma ma szanse powodzenia na rynku

Bardziej szczegółowo