System wirtualnej rzeczywistości do rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "System wirtualnej rzeczywistości do rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi"

Transkrypt

1 System wirtualnej rzeczywistości do rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi Zalety terapii na NIRVANIE Tradycyjna terapia często jest mało stymulująca dla pacjenta poprzez ciągłe powtarzanie tych samych ruchów pacjent zaczyna się nudzić przez co spada jego zaangażowanie w wykonywane ćwiczenie a to z kolei przekłada się na efektywność terapii. Używając Nirvany, ćwiczenia stają się narzędziem pozwalającym wpływać na wyświetlaną przed pacjentem rzeczywistość wirtualną. Każde ćwiczenie tworzy stymulujące środowisko, dzięki połączeniu bodźców oddziałujących na słuch i wzrok, co w połączeniu z grafiką w wysokiej rozdzielczości znacząco podnosi motywację pacjentów. Bezpieczna i łatwa interakcja W porównaniu do innych systemów VR, Nirwana posiada znaczącą przewagę przy dwóch głównych cechach takich systemów: 1) Ćwiczący oddziałuje na otoczenie bezpośrednio poprzez ruch własnego ciała, a nie za pośrednictwem dodatkowego osprzętu. Dodatkowo to, co robi, automatycznie przekłada się na generowaną scenę, bez pośrednictwa avatarów. Dzięki temu system jest bardziej funkcjonalny, nawet dla ludzi z upośledzonymi funkcjami procesów poznawczych. 2) Obraz jest wyświetlany w sposób naturalny, przed pacjentem, bez udziału specjalnych gogli lub hełmów, oddziaływanie również odbywa się bez udziału rękawic lub markerów Kolejną zaletą jest takie zaprojektowanie ćwiczeń aby ich wykonanie było możliwe także przez osoby stosujące ortezy bądź podtrzymywane przez terapeutę. System do bardziej efektywnej rehabilitacji BTS NIRVANA to kolejny etap w rozwoju programów rehabilitacyjnych, łatwy do wpasowania w istniejący już w ośrodku program treningowy. System ten znacząco polepsza wydajność terapii motorycznej. Określenie stanu pacjenta Specyfikacja ilościowa deficytów Planowanie programu rehabilitacji Terapia Analiza postępów Zakończenie terapii Badanie Ocena wg skal i testy Diagnostyka na sprzęcie Określenie deficytów ruchowych i innych problemów Przegląd protokołów i ich zastosowań Zabiegi Ocena kliniczna i Raport końcowy Łatwe zarządzanie danymi pacjenta System cechuje bardzo przyjazny interfejs umożliwiający bardzo proste zarządzanie bazą pacjentów. Wszystko jest obsługiwane poprzez ekran dotykowy, funkcjonalny i intuicyjny. 1 Baza danych zawierająca dane pacjentów może być zarządzana automatycznie poprzez karty RFID BTS lub ręcznie. 2 Menu do planowania programu rehabilitacji i do zarządzania trwającymi terapiami. 3 Przedstawienie wyników i zapisu wideo w czasie rzeczywistym. 4 Biblioteka sesji roboczych do wizualizacji wyników, wykonanych ćwiczeń i wydruku raportów.

2 System wirtualnej rzeczywistości do rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi Konfiguracja* Sprzęt BTS NIRVANA Bezmarkerowy system analizy ruchu Projektor 4000 ansilumenów Projektor 6000 ansilumenów Stacja robocza z ekranem dotykowym Kamera sieciowa Czytnik kart RFID BTS FREEEMG kanałowe Goniometry Akcelerometry Standard Opcja Oprogramowanie Baza danych do zarządzania pacjentami Planowanie terapii Standardowy zestaw ćwiczeń Dodatkowe ćwiczenia Akcesoria Mocowanie na ścianę lub do sufitu (do wyboru) Ekran LCD lub plazmowy Moduł umożliwiający analizę wideo BTS VIXTA Szkolenia i wsparcie Instalacja, pierwsze szkolenie i uruchomienie Helpdesk - 3 miesiące Pełne wsparcie (roczne) * Specyfikacja techniczna może ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia HEADQUARTERS R&D CENTER VIALE FORLANINI 40 VIA DELLA CROCE ROSSA GARBAGNATE MILANESE MI ITALY PADOVA PD ITALY TEL TEL FAX FAX BTS USA 83 MESEROLE STREET NEW YORK NY USA TEL min. 2.5 m Instalacja Odległość pomiędzy jednostką centralną a płaszczyną na którą rzutowany jest obraz powinna wynosić przynajmniej 2,5 m dla rzutowania na ścianę i 2,8 m dla rzutowania na podłogę. Rzutowanie na stół lub inne powierzchnie jest wykonalne z mniejszych odległości. DYSTRYBUCJA W POLSCE: PHU TECHNOMEX SP. Z O.O. UL. KNUROWSKA 45A GLIWICE TEL/FAX BTS NIRVANA jest produktem BTS S.p.A. Inne użyte w tekście marki należą do ich prawnych właścicieli. BTS S.p.A. BTS COMMERCIAL PARTNER NETWORK NIRVANA-0611UK

3 System wirtualnej rzeczywistości do rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi

4 BTS NIRVANA System wirtualnej rzeczywistości do rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi BTS Nirvana to nowy, innowacyjny Wyniki, tworzenie raportów oraz sprzęt służący do rehabilitacji pacjentów integracja z innymi urządzeniami. cierpiących z powodu patologii neurologicznych. Każde ćwiczenie posiada historię wykonywania go przez pacjenta, co Innowacyjny system pozwalający na pozwala fizjoterapeucie monitorować odpowiednie motywowanie pacjenta. postępy w rehabilitacji pacjenta i stopniowo modyfikować poziom BTS Nirvana jest pierwszym system trudności w zależności od uzyskiwanych bezmarkerowym oddziałującym wyników. jednocześnie na zmysł słuchu i wzroku, Wynik uzyskiwany przez pacjenta jest pozwalającym na całkowite zanurzenie wyświetlany na bieżąco pełniąc funkcję się w rzeczywistości wirtualnej bez dodatkowego motywatora. Parametry konieczności stosowania dodatkowych ilościowe zapisane z każdego ćwiczenia urządzeń umieszczanych na ciele mogą być dodatkowo uzupełnione pacjenta, które mogłyby w jakikolwiek o raport wideo. Dane dotyczące pacjenta sposób wpłynąć na interakcję. są przechowywane na kartach RFID, co Dostępne ćwiczenia mogą być w połączeniu z wbudowaną w system modyfikowane poprzez szereg bazą danych tworzy idealne narzędzie różnych parametrów, tak aby jak do monitorowania całego procesu najpełniej dopasować je do możliwości rehabilitacji. i potrzeb pacjenta. Raport jest generowany po każdym Efektywne rozszerzenie możliwości ćwiczeniu. Zawiera w sobie informację terapeutycznych. o wykonanych ćwiczeniach oraz wynik uzyskany w każdym z nich. Poza Nirvanę można stosować w każdej tym istnieje możliwość stworzenia placówce rehabilitacyjnej zajmującej dodatkowego raportu aby sprawdzić się pacjentami którzy mają problemy efektywność procesu rehabilitacji. z ruchomością kończyn dolnych i górnych. Opcjonalnie Nirvana może zostać System jest najbardziej efektywny, zintegrowana z systemami EMG firmy gdy jest stosowany na pacjentach po BTS, aby uzyskać dokładniejszą ocenę uszkodzeniach w obrębie ośrodkowego funkcjonalną pacjenta. układu nerwowego (np. po udarach lub uszkodzeniach mózgu) lub cierpiących z powodu chronicznych i postępujących schorzeń, takich jak choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane. Wszechstronność systemu pozwala na stosowanie go zarówno przy treningu kończyn dolnych, górnych jak i tułowia. Niektóre z ćwiczeń mogą być stosowane niezależnie od schorzenia (choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane lub porażenie połowiczne). Inne z kolei są już przypisane do konkretnego rodzaju schorzenia z uwagi na specjalne impulsy dźwiękowe i wizualne lub skonkretyzowane ruchy.

5 Protokoły i grupy ćwiczeń 1 2 Protokoły stosowane w urządzeniu zostały opracowane w Ospetale Valduce w Villa Beretta (Costamasnaga, Włochy), dzięki czemu ustawienia wirtualnej rzeczywistości są dobrane odpowiednio do programów treningowych. BTS NIRVANA jest szczególnie przydatna w programach rehabilitacyjnych skierowanych do pacjentów z zaburzeniami motoryki kończyn dolnych, górnych i tułowia np. u chorych cierpiących na: - udary, - urazy mózgu, - chorobę Parkinsona, - stwardnienie rozsiane, - paraplegię, - uszkodzenie nerwów obwodowych. Cele W ćwiczeniach typu Cele pacjent ma wykonywać ruchy polegające na dotykaniu lub chwytaniu obiektów. Poprzez interakcję z wyświetlanym obrazem pacjent aktywuje wizualny lub akustyczny feedback. W zależności od modułu ćwiczenia, terapia będzie aktywizowała kończynę górną, dolną lub/i tułów. Liczba celów osiągniętych, czas potrzebny na wykonanie ćwiczenia lub liczba błędów (np. cele trafione w złej kolejności). Ćwiczenie ma na celu motywację pacjenta poprzez dotykanie rozgwiazd w odpowiedniej kolejnośc. Cele pod dotknięciu zamieniają się w muszle. Ćwiczenie rozpoczyna się ciągłym ruchem przywodzenia kończyny górnej tak, aby dotknąć najwyżej położonej rozgwiazdy, następnie ruch powinien być kontynuowany wraz z jednoczesną rotacją i zgięciem tułowia. Śledzenie Ćwiczenia typu Śledzenie polegają na podążaniu za jednym lub kilkoma obiektami poruszającymi się po płaszczyźnie. W zależności od modułu ćwiczenia, terapia będzie aktywizowała inne części ciała np. koordynacja kończyn dolnych podczas chodu wraz z jednoczesnymi ruchami w stawie barkowym i łokciowym, tak aby podążać za celami na ścianie. Inne ćwiczenia mogą wymagać wykonywania dodatkowych specyficznych ruchów po dotknięciu celu. Czas potrzebny do aktywacji celów i ich śledzenia i błędy w śledzeniu. Ćwiczenie ma na celu łapanie i podążanie za ruchem motyli i drozdów kończyną górną na płaszczyźnie.

6 Rzutowanie na ścianę Rzutowanie na podłogę Rzutowanie na stół Ruch Polowanie Gry Ćwiczenia z tej kategorii są skupione na wzorze i jakości ruchu. Pacjent jest motywowany do zakreślenia jak największego obszaru lub, dla przeciwieństwa, do utrzymania określonej pozycji (kontrola nad kończynami i tułowiem). Standardowe ćwiczenie polega na tym, że pacjent ma odpcyhać rękami wszystkie cele, jakie znajdują się na płaszczyźnie, wykonując ruchy wyprostowanymi ramionami. Ćwiczenie przeciwne polega na staniu bez ruchu aby uniknąć dotknięcia jakiejkolwiek przeszkody. Liczba zaznaczonych pikseli (obszaru), ilość przesuniętych obiektów, czas potrzebny do wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie Woda : pacjent może poruszać lustrem wody poprzez ruch swoich rąk. Kiedy celem jest poprawa ruchomości i koordynacji, pacjent powinien burzyć lustro wody jak najmocniej. Ćwiczenie przeciwne polega na staniu w bezruchu, tak aby nie powstawały fale. Ćwiczenie typu Polowanie polegają na motywacji pacjenta do dotykania celów pojawiających się w losowej kolejności i w ograniczonym czasie na płaszczyźnie. Trafienie celu aktywuje odpowiednią animację symbolizującą i sygnał dźwiękowy. W innym przypadku cel znika. W zależności od ćwiczenia, używa się kończyn górnych lub dolnych. Liczba osiągniętych celów, czas ćwiczenia, liczba nie trafionych obiektów. Ćwiczenie Lisy polegaja na uderzaniu lisów pojawiających się w losowej kolejności w swoich jamach. Jeżeli nie zostaną trafione w ściśle określonym czasie, lisy schowają się do nich spowrotem. Moduł Gier posiada wbudowaną bibliotekę efektów, które mogą być użyte przez terapeutę do stworzenia nowych ćwiczeń dopasowanych bezpośrednio do pacjenta. W efekcie np. jeden lub więcej pacjentów może ćwiczyć ze sobą poprzez zabawą obrazami (np. piłkami) wyświetlanymi na płaszczyźnie, przy użyciu zarówno kończyn górnych jak i dolnych.

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu Metodyka prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem urządzeń mobilnych dla e-biznesu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie Publikacja

Bardziej szczegółowo

Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych

Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych KRAINA BIZNESU Otoczenie przyjazne rozwojowi biznesu UX & Business Consulting Paweł Kopyść Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych Biała Księga Kraków 2014 Kraina Biznesu - UX

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18 Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Spis treści Przed rozpoczęciem............................... 1 Skróty i konwencje...................................

Bardziej szczegółowo

KOMPLEKSOWE OPROGRAMOWANIE WSPOMAGAJĄCE SYSTEM JAKOŚCI

KOMPLEKSOWE OPROGRAMOWANIE WSPOMAGAJĄCE SYSTEM JAKOŚCI KOMPLEKSOWE OPROGRAMOWANIE WSPOMAGAJĄCE SYSTEM JAKOŚCI Galactica HYDRA to kompleksowe zintegrowane oprogramowanie do jakości (oprogramowanie do ISO), niezwykle przyjazne użytkownikom, intuicyjne oraz łatwe

Bardziej szczegółowo

ABBYY FineReader 11 Podręcznik użytkowanika

ABBYY FineReader 11 Podręcznik użytkowanika ABBYY FineReader 11 2011 ABBYY. Wszystkie prawa zastrzeżone. Informacje w tym dokumencie mogą się zmienić bez uprzedzenia i nie niosą żadnych zobowiązań po stronie ABBYY. Oprogramowanie opisane w tym dokumencie

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

IMPAX 6 IMPAX 6....bo nie wszystkie systemy PACS sà takie same.

IMPAX 6 IMPAX 6....bo nie wszystkie systemy PACS sà takie same. IMPAX 6 IMPAX 6...bo nie wszystkie systemy PACS sà takie same. Solidny fundament systemów informatycznych w Twoim szpitalu Placówki s u by zdrowia na całym Êwiecie wykorzystujà nowoczesne technologie zarzàdzania

Bardziej szczegółowo

Infrastruktura Sieci Domowej (ISD) w ramach Inteligentnych Sieci / HAN within Smart Grids. Raport Ekonomiczny

Infrastruktura Sieci Domowej (ISD) w ramach Inteligentnych Sieci / HAN within Smart Grids. Raport Ekonomiczny Infrastruktura Sieci Domowej (ISD) w ramach Inteligentnych Sieci / HAN within Smart Grids Raport Ekonomiczny Spis treści 1. Model biznesowy... 9 1.1. Analiza i identyfikacja modeli biznesowych... 9 1.2.

Bardziej szczegółowo

Wydawca: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Al. Jana Pawła II nr 13, 00-828 Warszawa Warszawa, 2011. Publikacja jest bezpłatna.

Wydawca: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Al. Jana Pawła II nr 13, 00-828 Warszawa Warszawa, 2011. Publikacja jest bezpłatna. Opracowanie: Dominik Paszkiewicz Konsultacje: Piotr Woźniak, Adam Pietrasiewicz, Mateusz Ciborowski Redakcja i korekta: Czesław Mirosław Szczepanik Opracowanie graficzne: Bartosz Bart Logo na okładce:

Bardziej szczegółowo

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Podręcznik użytkownika. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Podręcznik użytkownika. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Version 1.1 Readiris 14 Windows Podręcznik użytkownika 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Readiris TM 14 - Podręcznik użytkownika Spis treści Podstawowe informacje o Readiris... 1 Co nowego

Bardziej szczegółowo

Program pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Program pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi Program pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi Zespół Szkół Publicznych w Czerniejewie rok szkolny 2013/2014 Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka

Bardziej szczegółowo

Jak organizować edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?

Jak organizować edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna Jak organizować edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? Przewodnik www.efs.men.gov.pl www.efs.men.gov.pl Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna

Bardziej szczegółowo

CZYLI JAK PRACOWAĆ WYGODNIEJ, ZDROWIEJ I BEZPIECZNIEJ

CZYLI JAK PRACOWAĆ WYGODNIEJ, ZDROWIEJ I BEZPIECZNIEJ ERGONOMIA CZYLI JAK PRACOWAĆ WYGODNIEJ, ZDROWIEJ I BEZPIECZNIEJ ERGONOMIA ERGONOMIA czyli jak pracować wygodniej, zdrowiej i bezpieczniej Szanowni Państwo, przekazujemy Państwu krótki poradnik, który zawiera

Bardziej szczegółowo

Trening sportowy. Trening jako proces

Trening sportowy. Trening jako proces Trening sportowy Trening sportowy to wieloletni, specjalnie zorganizowany proces pedagogiczny, w ramach którego zawodnik uczy się techniki i taktyki swojej dyscypliny i doskonali je, kształtuje sprawność

Bardziej szczegółowo

Program szkolenia dzieci do lat 10

Program szkolenia dzieci do lat 10 Wojciech Andrzejewski, Magdalena Lelonek, Grzegorz Lelonek Jacek Multan, Piotr Unierzyski, Krzysztof Walter Program szkolenia dzieci do lat 10 Metodyka nauczania na poziomie niebieskim i czerwonym Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

Welch Allyn Connex Integrated Wall System. Instrukcja obsługi

Welch Allyn Connex Integrated Wall System. Instrukcja obsługi Welch Allyn Connex Integrated Wall System Instrukcja obsługi 2012 Welch Allyn. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nabywcy produktu zezwala się na kopiowanie niniejszej publikacji z nośnika dostarczonego przez

Bardziej szczegółowo

Widzieć więcej. Katalog produktów dla słabowidzących

Widzieć więcej. Katalog produktów dla słabowidzących Widzieć więcej Katalog produktów dla słabowidzących Ze względu na Państwa wygodę ofertę naszej firmy prezentujemy w sześciu odrębnych katalogach. Produkty podzieliliśmy ze względu na możliwości ich zastosowania.

Bardziej szczegółowo

Materiały do samodzielnego studiowania dla przedmiotu Technologie Informacyjne Studia I stopnia Wydział Ekonomiczny

Materiały do samodzielnego studiowania dla przedmiotu Technologie Informacyjne Studia I stopnia Wydział Ekonomiczny Materiały do samodzielnego studiowania dla przedmiotu Technologie Informacyjne Studia I stopnia Wydział Ekonomiczny 1. Nazwa przedmiotu: Technologie Informacyjne 2. Temat zajęć: Planowanie i zarządzanie

Bardziej szczegółowo

6 badania w projektowaniu projekt narzędzia aplikacji do przeprowadzania badań użyteczności stron www

6 badania w projektowaniu projekt narzędzia aplikacji do przeprowadzania badań użyteczności stron www 6 badania w projektowaniu projekt narzędzia aplikacji do przeprowadzania badań użyteczności stron www 05 06 Spis treści: 07. Wstęp 09 Cele projektu 09. Stan wiedzy Proces projektowania stron www Modele

Bardziej szczegółowo

Koncepcja techniczno-organizacyjna projektu. Internet dla Mazowsza (IDM).

Koncepcja techniczno-organizacyjna projektu. Internet dla Mazowsza (IDM). Koncepcja techniczno-organizacyjna projektu Internet dla Mazowsza (IDM). 1. Opis ogólny projektu skrócona wersja Projekt Internet Dla Mazowsza (IDM) zakłada wybudowanie na terenie Województwa Mazowieckiego

Bardziej szczegółowo

Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową?

Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową? Przemysław Marcinkowski Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową? Na przykładzie platformy WordPress Fundacja Wspomagania Wsi 2014 Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową?

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe. Warszawa, 10-11 grudnia 2012 r.

Materiały szkoleniowe. Warszawa, 10-11 grudnia 2012 r. Materiały szkoleniowe Z ZAKRESU UŻYTECZNOŚCI SERWISÓW INTERNETOWYCH Warszawa, 10-11 grudnia 2012 r. Spis treści BLOK 1. WPROWADZENIE DO UŻYTECZNOŚCI... 4 1. Omówienie podstawowych pojęć używanych podczas

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika G DATA Business 13.2 Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

Dostępność stron internetowych wyjaśnienie istoty problemu i opis wymagań

Dostępność stron internetowych wyjaśnienie istoty problemu i opis wymagań Strona1 Dostępność stron internetowych wyjaśnienie istoty problemu i opis wymagań Dostępność stron internetowych wybranych jednostek samorządu terytorialnego na Mazowszu Jacek Zadrożny Warszawa, Marzec

Bardziej szczegółowo

Partition Manager 12 Home

Partition Manager 12 Home Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Partition Manager 12 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Dawid CEKUS Ludwik KANIA. Modelowanie bryłowe zespołów i elementów maszyn w programach grafiki inżynierskiej

Dawid CEKUS Ludwik KANIA. Modelowanie bryłowe zespołów i elementów maszyn w programach grafiki inżynierskiej Publikacja współfinansowana ze środków UNII EUROPEJSKIEJ w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt Plan Rozwoju Politechniki Częstochowskiej Dawid CEKUS Ludwik KANIA Modelowanie bryłowe zespołów

Bardziej szczegółowo

Lunar Program powiększający Wersja 7.0

Lunar Program powiększający Wersja 7.0 Lunar Program powiększający Wersja 7.0 dla Systemów Operacyjnych Microsoft Windows Copyright 1998-2006 Dolphin Oceanic Ltd. Technology House Blackpole Estate, West Worcester WR3 8TJ Wielka Brytania Tel:

Bardziej szczegółowo

Specjalne potrzeby rozwojowe i edukacyjne dzieci i młodzieży Identyfikowanie SPR i SPE oraz sposoby ich zaspokajania

Specjalne potrzeby rozwojowe i edukacyjne dzieci i młodzieży Identyfikowanie SPR i SPE oraz sposoby ich zaspokajania Lilianna Zaremba Specjalne potrzeby rozwojowe i edukacyjne dzieci i młodzieży Identyfikowanie SPR i SPE oraz sposoby ich zaspokajania Ośrodek Rozwoju Edukacji Warszawa 2014 Projekt graficzny Studio Kreatywne

Bardziej szczegółowo

Proces Produkcyjny w SAP Business One

Proces Produkcyjny w SAP Business One Proces Produkcyjny w SAP Business One Najlepsze Nowe Rozwiązanie 1 Spis Treści 3... O Firmie 3... Esencja obu Rozwiązań 3... Stworzony dla Produkcji 4... Rozwiązania dla Biznesu 4... Globalny ale Lokalny

Bardziej szczegółowo

ISSN 1731-8971. PREWENCJA i REHABILITACJA. kwartalnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. nr 4 (14)

ISSN 1731-8971. PREWENCJA i REHABILITACJA. kwartalnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. nr 4 (14) ISSN 1731-8971 PREWENCJA i REHABILITACJA kwartalnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nr 4 (14) 2006 PREWENCJA i REHABILITACJA Spis treści 1 Postępowanie diagnostyczno-lecznicze w zespołach bólowych kręgosłupa

Bardziej szczegółowo