Wirtualny Doradca. Numer 1 w Polsce Numer 3 na świecie

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wirtualny Doradca. Numer 1 w Polsce Numer 3 na świecie"

Transkrypt

1 Wirtualny Doradca nieludzko skuteczny w: - zwiększaniu sprzedaży - zmniejszaniu kosztów obsługi klientów - polepszaniu efektywności działań marketingowych Numer 1 w Polsce Numer 3 na świecie Stanusch is getting a real runner - up in the world wide list of chatbots developers! Erwin van Lun, futurist & founder of chatbots.org Agencja Reklamy i Marketingu Artur Kurkiewicz oraz Stanusch Technologies mają przyjemność zaproponować Państwu Wirtualnego Doradcę - jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi wspomagających działania z zakresu strategii oraz komunikacji marketingowej. Wirtualny doradca, lub jak niektórzy wolą chatterbot, to program komputerowy obdarzony sztuczną inteligencją potrafiący porozumiewać się w języku naturalnym, udzielać informacji na różne tematy, rozwiązywać problemy oraz dotrzymywać towarzystwa. Chatterbot potrafi rozmawiać prawie na każdy temat, a wyposażenie go w bazę wiedzy specyficznej dla danej firmy lub instytucji zamienia go w autentycznego Wirtualnego Doradcę pełniącego rolę handlowca, promotora, serwisanta lub pracownika działu obsługi klienta.

2 wirtualny doradca - podstawowe informacje 1. Wirtualny Doradca Wirtualni Doradcy zwani też awatarami, chatterbotmi lub lingubotami to programy komputerowe, wykorzystujące metody i techniki sztucznej inteligencji, umożliwiające rozmowę z użytkownikiem w języku naturalnym. Systemy te umieszcza się na internetowych serwisach WWW. Ich zadaniem jest udzielanie informacji klientom nt. oferowanych produktów i usług, specyfiki działalności przedsiębiorstwa, czy też np. warunków handlowych. Często pełnią też funkcje rozrywkowe (np. w grach) lub doradcze (np. wirtualny doradca kredytowy lub lekarz). Pierwowzorem wszystkich chatterbotów była ELIZA, stworzona przez Josepha Weizenbauma jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. ELIZA udawała psychoterapeutę, umożliwiała prowadzenie prostego dialogu z użytkownikiem. Mechanizm działania ELIZY był niezwykle prosty i miał niewiele wspólnego ze sztuczną inteligencją. W latach tych ubiegłego wieku nastąpił gwałtowny rozwój technologii chatterbotów. Współczesne chatterboty posiadają gigantyczne bazy wiedzy, potrafią kojarzyć pewne informacje oraz uczyć się w oparciu o wypowiedzi użytkownika. Chatterbot rozmawia niemalże na każdy temat a wyposażenie go w bazę wiedzy specyficznej dla danej firmy lub instytucji zamienia go w autentycznego Wirtualnego Doradcę pełniącego rolę handlowca, promotora, serwisanta lub pracownika działu obsługi klienta. Rozmowa z Wirtualnym Doradcą ma charakter czatu prowadzonego poprzez stronę WWW. Zrealizowany przez zespół firmy Stanusch Technologies Wirtualny Doradca EWA jest jednym z najbardziej zaawansowanych tego typu produktów na świecie. Posiada gigantyczną bazę wiedzy obejmującą ponad 1,5 miliona faktów. Współpracuje z pierwszą polską semantyczną wyszukiwarką internetową. Można go zintegrować z zewnętrznymi bazami danych.

3 wirtualny doradca - podstawowe informacje 2. Problemy i ich rozwiązania Celem wdrożenia Wirtualnego Doradcy jest osiągnięcie przez przedsiębiorstwo konkretnych korzyści. Choć nasza technologia jest bardzo uniwersalna a zakres zastosowań wynika tak naprawdę z kreatywności osób wdrażających, to podstawą funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa jest osiągania zysków. Wirtualny Doradca może przyczynić się do zwiększenia zysków zarówno poprzez wzros sprzedaży jak i obniżenia kosztów obsługi klienta. 2.1 Sprzedaż Wirtualny Doradca może pełnić rolę wykwalifikowanego sprzedawcy. Poprzez zadawanie odpowiednich pytań i zgromadzenie wiedzy potrafi prowadzić rozmowę handlową, argumentować oraz doprowadzić do złożenia zamówienia. Poniżej przedstawiamy przykładowy fragment dialogu Wirtualnego Doradcy z klientem banku: WD: Witaj w naszym banku! Nazywam się Patrycja i mogę stać się Twoim doradcą kredytowym. Chciałabym się do Ciebie zwracać po imieniu. Jak masz na imię? Użytkownik: Anna WD: Bardzo mi miło Anno. Na co poszukujesz środków? Użytkownik: Chcę kupić mieszkanie WD: A więc mogę Ci zaproponować kredyt hipoteczny. Jeżeli jesteś już klientką naszego banku możemy Ci zaproponować uproszczoną procedurę. Czy chciałabyś skorzystać z takiej procedury? Użytkownik: Nie, nie jestem klientem banku WD: Jakiej kwoty potrzebujesz aby zrealizować swoje marzenie? Użytkownik: WD: jaka jest całkowita kwota inwestycji? Użytkownik: WD: Ile osób liczy Twoja rodzina? Użytkownik: 1 WD: Jaka jest średnia kwota Twoich miesięcznych zarobków netto? Użytkownik: 4500 WD: Ile wynoszą Twoje stałe wydatki w tym raty innych kredytów? Użytkownik: 1500 WD: Jaka jest łączna kwota przyznanych Ci limitów na kartach kredytowych? Użytkownik: WD: Przez jak długi okres chciałabyś spłacać kredyt? Użytkownik: 20 lat WD: Niestety Twoja zdolność kredytowa jest zbyt mała aby otrzymać taki kredyt mogę ci jednak zaproponować ten sam kredyt ale rozłożony na większą ilość rat. Proponuję Ci jego spłatę przez 23 lata. Użytkownik: OK. WD: Czy mogę Cię prosić o...

4 wirtualny doradca - podstawowe informacje 2.2 Obsługa Klientów Równie dobrze jak ze sprzedażą Wirtualny Doradca radzi sobie z obsługą klientów. Oto przykładowy fragment dialogu Wirtualnego Doradcy z klientem sieci telewizji kablowej: WD: Witaj w centrum obsługi technicznej naszej telewizji. Nazywam się Jerzy i postaram się rozwiązać Twoje problemy. Będziemy nam łatwiej jeżeli będziemy się do siebie zwracać po imieniu. Powiedz mi jak masz na imię? Użytkownik: Ewa WD: Witaj Ewo. Jaki masz problem. Użytkownik: Nie ma obrazu. WD: Czy telewizor jest włączony i czy świeci się kontrolka jego włączenia? Użytkownik: Tak WD: Czy dekoder telewizji jest włączony? Użytkownik: Tak WD: Czy telewizor jest ustawiony na kanał na którym odbierasz programy satelitarne? Użytkownik: Tak WD: Podejdź do telewizora i sprawdź czy kable łączące telewizor i odbiornik telewizji satelitarnej nie poluzowały się. Użytkownik: Zadziałało! Jest obraz. Dziękuję bardzo. WD: Bardzo proszę. Czy mogę jeszcze w czymś pomóc?

5 wirtualny doradca - podstawowe informacje 3. Zastosowanie i z alety Wirtualnego Doradcy 3.1 Umiejętności Wirtualnego Doradcy Wirtualny Doradca posiada wiele umiejętności, które często zaskakują jej rozmówców. Przede wszystkim posiada cechy osobowości jak każda istota ludzka. Ma ulubiony kolor, muzykę i własne hobby, lubi własną pracę i jeśli chcesz opowie ci dowcip. Co Potrafi Wirtualny Doradca: Udziela natychmiastowej odpowiedzi na zadawane pytania (komunikacja odbywa sie za pośrednictwem języka potocznego, Wirtualny Doradca odpowiada używając języka potocznego, podobnie jak rzeczywisty konsultant czy Sprzedawca) Jest dostępny natychmiast po wejściu na stronę WWW (bez oczekiwania w kolejce call center) Potrafi prowadzić logiczny ciąg rozmowy (skrypt), który ma doprowadzić do określonego celu (np. złożenia zamówienia lub pozostawienia informacji kontaktowych przez użytkownika) Potrafi rozmawiać z wieloma osobami jednocześnie W trakcie rozmowy potrafi otwierać wskazane strony WWW oraz wszelkie pliki elektroniczne (np. filmy, animacje Flash, dokumenty PDF itp.) Pomaga znaleźć poszukiwaną informację (nawiguje po stronie WWW) Udziela informacji o firmie, dla której pracuje Wspaniale prezentuje produkty oraz prowadzi Klienta przez możliwy wybór opcji i modeli Wspiera działania marketingowe (reklamę, promocję, PR, współtworzy wizerunek marki) Potrafi argumentować Potrafi wskazywać punkty dystrybucyjne (np. lokalizacje bankomatów, dystrybutorów) Pozwala na integrację z zewnętrznymi bazami danych Potrafi rozwiązywać problemy techniczne użytkowników Może świadczyć wsparcie posprzedażne Potrafi syntetyzować głos (mówić) Może przyjąć dowolny wizerunek i cechy osobowości Cały czas można rozwijać jego wiedzę i umiejętności Nie żąda podwyżki i dodatkowych bonusów w pracy Zapamiętuje rozmówców i ich pewne cechy (np. imię, płeć, wiek itp.) Może dostosować odpowiedź do cech osoby z którą rozmawia, a nawet takich czynników jak pora dnia Zbiera informacje statystyczne w oparciu o przeprowadzone rozmowy, wszystkie rozmowy są archiwizowane w bazie danych, a Zamawiający posiada pełny dostęp do logów rozmów.

6 wirtualny doradca - podstawowe informacje 3.2 Zalety Wirtualnego Doradcy Pracuje 24h na dobę 7 dni w tygodniu i może rozmawiać z nieograniczoną liczbą użytkowników, dzięki czemu nie ma nieobsłużonych klientów Odpowiada na najczęściej zadawane przez klientów pytania, tym samym zmniejsza liczbę zapytań drogą mailową lub telefoniczną Doskonale prezentuje ofertę firmy, dzięki czemu klienci są bardziej otwarci na przyjmowanie informacji niż podczas przeglądania statycznych stron Jest przewodnikiem po serwisie WWW, który wskazuje poszukiwane informacje, co pozwala skrócić czas obsług klienta i podnieść trafność udzielanej odpowiedzi Przyciąga internautów na stronę, co skutecznie zmniejsza koszty dotarcia do klienta i zwiększa ruch na stronie Buduje związek emocjonalny z klientem, dzięki czemu klient spędza dłuższy czas na stronie i częściej do niej powraca Pomaga dokonać wyboru produktu, na podstawie przeprowadzonej w rozmowie analizy potrzeb i oczekiwań klienta, dzięki czemu przeprowadza wstępne negocjacje z klientem Wspomaga proces zakupów przeprowadzając proces handlowy od pierwszego kontaktu do zamówienia, dzięki czemu zwiększa sprzedaż produktów i skraca procedury zakupu produktu Prowadząc swobodny dialog ankietuje użytkowników, a tym samym zbiera informacje o potrzebach obecnych i potencjalnych klientów Wyróżnia firmową witrynę spośród konkurencyjnych stron, sprawia, że jest ona innowacyjna i unikalna W konsekwencji prowadzi to do: Zmniejszenia kosztów obsługi klienta Zwiększenie przychodów Buduje wizerunek innowacyjnego przedsiębiorstwa 3.3 Wizualizacja Wirtualny Doradca może przyjąć dowolny wizerunek graficzny: może to być specjalnie nakręcony wizerunek osoby, seria zdjęć lub film animowany.

7 wirtualny doradca - podstawowe informacje 3.4 Inne cechy Wirtualnego Doradcy Jedną z istotnych funkcji Wirtualnego Doradcy jest wsparcie kampanii reklamowych oraz prowadzenie rozmowy w uzgodniony sposób aby doprowadzić ją do określonego celu (np. pozostawiania danych kontaktowych lub złożenia zamówienia). Funkcje ta mogą być zrealizowane poprzez: Mechanizm Powitań. Jest to zdefiniowanie określonego zachowania Wirtualnego Doradcy w momencie rozpoczęcia konwersacji (np. po rozpoznaniu imienia rozmówcy WD wyświetla informacje Witaj Jacku. Czy słyszałeś już o naszej rewelacyjnej ofercie kredytu gotówkowego? Czy chcesz wiedzieć na ten temat więcej (Tak/Nie)? Drugim niezwykle pomocnym elementem jest zastosowanie skryptów rozmów. W określonych warunkach (np. przy powitaniu lub pojawieniu się określonej kombinacji słów kluczowych np. potrzebuję gotówki, szukam kredytu itp., program przejmuje kontrolę nad prowadzeniem rozmowy i staje się aktywnym jej uczestnikiem. Ostatecznym celem skryptu jest doprowadzenie do określonej reakcji jak przedstawienie użytkownikowi szczegółów oferty, zebranie od użytkownika namiarów kontaktowych lub danych do zamówienia. Trzeci mechanizm pytań doprecyzowujących. Mechanizm ten uruchamia się w sytuacji kiedy pytanie użytkownika jest niejednoznaczne (np. wiele odpowiedzi pasuje do pytania użytkownika np. Szukam Kredytu jest zbyt ogólne i program powinien dopytać o cel kredytu (doprecyzowanie)), Czwarty mechanizm dotyczy możliwości prezentacji przez system dodatkowych informacji posiadanych w danym obszarze wiedzy. Przykładowo na pytanie Jestem zainteresowany kredytem gotówkowym system odpowie Posiadam informacje o oprocentowaniu, warunkach przyznania kredytu, niezbędnych dokumentach. Użytkownik może wybrać z listy interesujące go zagadnienie i zobaczyć odpowiedź lub poprowadzić dalszą konwersację wg własnego uznania. Piąty mechanizm dotyczy użycia tematów. System po rozpoznaniu tematyki prowadzonej rozmowy nie wymaga doprecyzowania kolejnych pytań w danym obszarze wiedzy. Przykładowo rozmawiając o kredycie detalicznym (np. po odpowiedzi na pytanie o wymagane dokumenty do uzyskania kredytu detalicznego) użytkownik pyta a jakie jest oprocentowanie system udzieli informacji o oprocentowaniu kredytu detalicznego. Kolejny mechanizm dotyczy użycia priorytetów. Fakty bazy wiedzy posiadają priorytety. Przykładem użycia priorytetów może być wyższy priorytet bazy wiedzy specjalistycznej (np. na temat Banku i jego oferty) w stosunku do wiedzy ogólnej (osobowość bota i opis rzeczywistości). Z drugiej strony system może reagować z wyższym priorytetem jeżeli w wypowiedzi użytkownika znajdzie się wulgaryzm i zareagować przede wszystkim na wulgaryzm niż na odpowiedź na pytanie użytkownika.

8 wirtualny doradca - wybrane realizacje 4. Wybrane zrealizowane projekty Stanusch Technologies Sp. z o.o., pomimo stosunkowo krótkiej historii działania osiągnęła w Polsce pozycję lidera jeśli chodzi o ilość realizowanych projektów z wykorzystaniem metod i technik sztucznej inteligencji. Firma realizuje wdrożenia m.in. na rzecz następujących podmiotów: Getin Bank S.A. Wirtualny Doradca Adam Jest najbardziej zaawansowanym projektem Wirtualnego Doradcy zrealizowanym przez Oferenta. Adam został wyposażony w wiedzę zarówno na temat oferty dla klientów indywidualnych (kredyty, pożyczki, depozyty jak i instytucjonalnych (np. factoring). Oprócz tego Adam potrafi udzielać informacji na temat partnerów, pośredników czy franczyzobiorców oraz systemu GB24 i polityki bezpieczeństwa banku. Adam nawiguje po stronie internetowej Banku, potrafi doprecyzować niejasne pytania Użytkownika, wyświetlić wzory niezbędnych dokumentów oraz prowadzić rozmowę w celu sprzedaży określonego produktu. Wirtualny Doradca dla Getin Banku potrafi również w przeliczać bieżące kursy walut w oparciu o kursy z Banku. Polskie Radio S.A. Radek Wirtualny Doradca, który przybrał postać sympatycznego, animowanego mikrofonu, stał się maskotką, tworzonego przez Polskie Radio Euro portalu internetowego. Jest on nie tylko informatorem o aktualnościach, czy ofercie Polskiego Radia SA, ale stal się również komentatorem mistrzostw Euro 2008, obecnie przekazuje informacje na temat stanu przygotowań Polski do Euro Wydawnictwo IPM Głównym zadaniem Ewy działającej na witrynach Wydawnictwa IPM (wydawcy sześciu magazynów branżowych oraz czterech serwisów internetowych dla sektora B2B m.in.: Flota, Auto Firmowe, AutoVIP czy Outsourcing Magazine) jest przekazywanie podstawowych informacji na temat firmy i jej produktów oraz informacji z zakresu prowadzenia samochodu, leasingu, polityki samochodowej, a także marek samochodowych. Ponadto Ewa współpracuje z pierwszą polską semantyczną wyszukiwarką internetową, która przeszukuje zasoby vortali wydawnictwa, dzięki czemu Wirtualny Doradca jest swoistym nawigatorem po stronach internetowych IPM.

9 wirtualny doradca - wybrane realizacje Wydawnictwa Infornext wydawca Gazety Prawnej (wirtualny doradca) - Anna jest twarzą Biura Reklamy INFORNEXT.PL, informuje klientów o bogatej ofercie kampanii reklamowych w internetowych mediach grupy kapitałowej INFOR PL S.A. (portale GazetaPrawna.pl, Infor.pl, WieszJak.pl oraz Prawnik.pl). Posiada wiedzę na temat działalności INFORNEXT, form reklamowych oferowanych klientom, jak również słowniczek pojęć używanych w języku reklamy. Główną funkcją Anny jest przekazywanie podstawowych informacji o produktach i rozwiewanie wątpliwości klientów zainteresowanych reklamą. Wydawnictwo Migut Media Ewa - Wirtualny Doradcy zrealizowany dla Migut Media poza wiedzą podstawową na temat wydawnictwa i jego oferty, potrafi udzielać odpowiedzi na pytania dotyczące firm informatycznych i telekomunikacyjnych działających na polskim rynku. Baza wiedzy Ewy obejmuje kilkadziesiąt tysięcy faktów pochodzących z wydanych w 2008 roku Raportu Teleinfo 1000 oraz Informatora dla Resellera. System działa w oparciu o unikatowy w Polsce mechanizm wyszukiwania semantycznego. Dzięki temu użytkownicy witryny Migut Media mogą w języku naturalnym zapytać o szczegółowe informacje dotyczące największych firm z branży IT. Clix Software producent oprogramowania CRM (wirtualny doradca). Wirtualny Doradca EWA informuje o właściwościach, funkcjonalnościach oraz możliwościach sprzedawanych przez Clix Software produktów programach OKAY CRM oraz WIPER. Oprócz tego Wirtualnych Doradca zrealizowanych dla Clix Software może zmienić się w Wirtualnego handlowca, który może bezpośrednio przyjmować zamówienia od zainteresowanych klientów. Naszym kolejnym klientem jest ING Bank Śląski, dla którego zrealizowaliśmy Wirtualnego Doradcę ds. kart zbliżeniowych Mastercard. Został on umieszczony na dedykowanej stronie i informuje klientów o korzyściach i cechach kart zbliżeniowych oraz procesie ich zakupu. INGa odpowiada średnio na 1000 pytań dziennie i świetnie radzi sobie w obsłudze klientów Banku.

10 wirtualny doradca - wybrane realizacje Amica Wronki S.A. Wirtualny Doradca Mika Wirtualny Doradca jest idealnym pracownikiem Działu Obsługi Klienta Amica Wronki S.A. Posiada obszerną bazę wiedzy na temat firmy i produkowanego przez Amicę sprzętu AGD. Pracuje 24h na dobę 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku. Dzięki integracji z wyszukiwarką towarów Mika pomaga klientowi znaleźć produkt idealnie dopasowany do jego potrzeb i wymagań. Dzięki niej klient nie musi już wertować licznych katalogów, by dokonać trafnego wyboru sprzętu, wystarczy że wysłucha jej porad i sprecyzuje swoje wymagania. Telekomunikacja Polska S.A. Wspólnie z Zakładem Sterowania Robotów w Instytucie Automatyki Politechniki Łódzkiej Stanusch Technologies zrealizował na rzecz Telekomunikacji Polskiej S.A. projekt TEPSON, którego celem była weryfikacja możliwości wykorzystania przetwarzania języka naturalnego do komunikacji z robotem. Istotnym elementem projektu było zbadanie odbioru społecznego i reakcji osób na interfejs głosowy oraz system dialogowy robota testowanego w warunkach naturalnych tj. w Ogrodach Innowacji. W komputerze sterującym robota zainstalowano Wirtualnego Doradcę wyposażonego w bazę wiedzy ogólnej oraz bazę wiedzy specyficznej wskazanej przez TP S.A., który przybrał postać animowanej twarzy. Dodatkowo system wzbogacono w syntezę dźwięku oraz mechanizm do automatycznego rozpoznawania i tworzenia baz danych twarzy. InPost Sp. z o.o. Wdrożenie: wrzesień 2009, Anna Wirtualny Doradca firmy InPost, informuje o nowej usłudze oferowanej przez tę firmę, a mianowicie o paczkomatach. Dzięki Wirtualnemu Doradcy użytkownicy mogą dowiedzieć się czym są paczkomaty, jak z nich korzystać, w jaki sposób nadawać i odbierać paczki, gdzie znajdują się paczkomaty oraz jakie są warunki świadczonych usług.

11 wirtualny doradca - wybrane realizacje Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych SA -Dominika Wirtualny Doradca Biura Projektowania Systemów Cyfrowych dysponuje podstawowymi informacji na temat firmy, jej oferty, oraz szeroką wiedzą na temat oferowanego przez BPSC systemu ERP - Impuls 5. Progra - Ewa Wirtualny Doradca potrafi rozmawiać i informować na temat oferty firmy Progra, realizowanych przez nią projektów oraz posiada szereg informacji związanych z dziedziną doradztwa zawodowego. Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw Ewa Wirtualny Doradca posiada obszerną bazę wiedzy dotyczącą portalu b2b i jest swoistym przewodnikiem po portalu oraz wsparciem w jego obsłudze. Jej zadaniem jest pomoc odwiedzającym w uzyskaniu interesujących ich informacji. Od Ewy między innymi dowiemy się jak działa portal, do czego służy, jakie daje możliwości przedsiębiorcom oraz czym różni się od innych tego typu portali. Dodatkowo rozmawiając z Ewą można od niej uzyskać informacje o oferowanych na portalu formach reklamowych. Jednak jej głównym zadaniem jest pomoc i wsparcie w zakresie korzystania i obsługi portalu.

12 wirtualny doradca - dane techniczne 5. Specyfikacja techniczna 5.1 Technologia EWA oparta jest o język JAVA oraz bazę danych mysql. Część informacji (dane oparte o tzw. ontologie oraz silnik indexera) przechowywane są na serwerach Microsoft SQL Server 2005 a przetwarzane są w oparciu o programy napisane za pomocą języka Java. EWA działa w oparciu o skomplikowane algorytmy wykorzystujące metody i techniki sztucznej inteligencji. W skrócie jej działanie opiera się o następujące kroki: Analiza fleksyjna wypowiedzi (rozpoznanie form wyrazowych oraz wykrycie części mowy) Analiza poprawności ortograficznej Analiza synaktyczna (rozpoznanie części zdania wykrycie podmiotu, orzeczenia oraz innych części zdania) Analiza słów kluczowych naprowadzających na temat i kontekst rozmowy Jeżeli zadane pytanie jest nieprecyzyjne doprecyzowanie pytania Poszukiwanie odpowiedzi z uwzględnieniem kontekstu, tematu rozmowy i innych parametrów oraz synonimów w bazie wiedzy Wirtualnego Doradcy oraz w systemach zewnętrznych (w Internecie za pomocą wyszukiwarki semantycznej lub wskazanych bazach danych) Zapisanie parametrów rozmowy i wyświetlenie odpowiedzi wraz z syntezą głosu i animacją postaci Wirtualnego Doradcy. Opcjonalnie otwarcie dokumentu elektronicznego lub wskazanej strony WWW. Z perspektywy Zamawiającego, jednym efektów działania programu są statystyki oraz zapis logów rozmów użytkowników. Poniżej prezentujemy fragmenty Panelu Administracyjnego udostępnianego Zamawiającemu. Panel ten umożliwia: Śledzenie rozmów pomiędzy Wirtualnym Doradcą a użytkownikiem (logi rozmów) Powitania (ważne przy prowadzeniu kampanii marketingowych system może się przywitać z użytkownikiem informując go o prowadzonej promocji i zachęcić do dalszej rozmowy na ten temat) Statystyki ocen (użytkownik może oceniać poszczególne wypowiedzi jak i samego Wirtualnego Doradcę) jeśli sysem ocen odpowiedzi jest realizowany Statystki zrealizowanych rozmów

13 wirtualny doradca - dane techniczne Poniżej prezentujemy przykładowe fragmenty Panelu Administracyjnego. Zapis logów rozmów: Statystyki oceniające pracę Wirtualnego Doradcy:

14 wirtualny doradca - dane techniczne 5.2 Wirtualny Doradca w liczbach Program Wirtualnego Doradcy korzysta z wielu zasobów bazo danych. Do najważniejszych należą: 5 mln odmian fleksji języka polskiego 1,8 mln synonimów 30 tys. słówek i 80 tys. znaczeń w języku angielskim prawie pól miliona wprowadzonych definicji encyklopedycznych informacje na temat 1900 miast Polski 50 tysięcy lokalizacji w Polsce nazwy ponad 150 tysięcy polskich firm ponad 2000 faktów historycznych Biblia - ponad 35 tys. faktów ponad 30 tysięcy symboli sennych, znaczeń imion 5.3 Wymaganiasprzętowe i systemowe Jedną z wielu zalet, jakie posiada EWA jest całkowity hosting oprogramowania przez firmę Stanusch Technologies. Klient nie musi inwestować jakichkolwiek środków w infrastrukturę informatyczną. Całe oprogramowanie, bazy danych oraz niezbędna infrastruktura jest zarządzana, administrowana i utrzymywana przez naszą firmę. Jedyną czynnością, jaką podejmuje Klient jest umieszczenie na swojej stronie internetowej linku do swojego chatterbota.

15 wirtualny doradca - cennik Pozycja Opłata za uruchomienie systemu Standardowy wizerunek (baza naszych modeli) Wprowadzenie 100 faktów* Opłata utrzymaniowa (miesięczna) dla 50 równoległych użytkowników (obejmuje monitoring, rozwój bazy wiedzy ogólnej oraz hosting rozwiązania) Opłata utrzymaniowa (miesięczna) dla 25 równoległych użytkowników (obejmuje monitoring, rozwój bazy wiedzy ogólnej oraz hosting rozwiązania) Opłata utrzymaniowa (miesięczna) dla 3-5 równoległych użytkowników (obejmuje monitoring, rozwój bazy wiedzy ogólnej oraz hosting rozwiązania) Opcjonalne koszty Utworzenie jednego dedykowanego wizerunku z wybranym aktorem lub aktorką** lub stworzenie wizerunku animowanego Uruchomienie wyszukiwarki semantycznej indeksującej zasoby strony www (lub dokumentów elektronicznych) Hosting wyszukiwarki semantycznej (opłata abonamentowa miesięczna) za każde 2 GB zindeksowanych materiałów) Integracja WD z bazą produktów klienta (Q-query) Hosting modułu do integracji z bazą produktów klienta (Q-query) Uruchomienie zintegrowanego modułu chat Opłata PLN 0 PLN PLN PLN PLN 399 PLN Opłata PLN PLN 600 PLN *** PLN 600 PLN *** PLN *opłata za każde kolejne 100 faktów to koszt PLN **opłata nie obejmuje kosztów praw autorskich do wizerunku aktora/aktorki, cena może ulec zmianie w zależności od indywidualnych wymagań klienta. ***w zależności od skomplikowania projektu opłata może ulec zmianie Powyższe ceny są cenami netto (nie zawierają 23% VAT)

Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT

Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT Koncepcja Publikacji: Leszek Czech Autorzy: Tomasz Dębicki Olgierd Dziamski Tomasz Kawecki Wojciech Kliber Marcin Kraska Piotr Nowak Michał Przybylski

Bardziej szczegółowo

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga 1 e-book stanowi przedmiot praw autorskich icomarch24 S.A. z siedzibą w Krakowie zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000328672. e-book podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie

Bardziej szczegółowo

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu ABC Biznesu Jak założyć sklep internetowy Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. W jakiej branży założyć sklep internetowy / 4 1.1. Kim są klienci sklepu internetowego? / 4 2. Cele i zasoby osobiste / 4

Bardziej szczegółowo

Rynek elektronicznych systemów B2B

Rynek elektronicznych systemów B2B Rynek elektronicznych systemów B2B Paweł Mamcarz UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Paweł Mamcarz UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja Rozwoju

Bardziej szczegółowo

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych biznes 2.0 contium divante imas international wrzesień 2009 Dodaj form p atnoêci dla Twoich Klientów LUKAS Raty dla Twojego Sklepu

Bardziej szczegółowo

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 2 styczeń 2011 ISSN 2082-3894 SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH PATRONAT WYDAWCA Duarte Leszek Wolany ul. Studzienna

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETINGOWY

PORADNIK MARKETINGOWY PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm Jak prowadzić tani i skuteczny marketing? Justyna Muszyńska 1 MARKETINGOWY KOCIOŁEK Marketing jest jak wrzący kocioł, do którego wrzucasz różne

Bardziej szczegółowo

Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie

Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie 2012 Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie SPIS TREŚCI 1. Założenie e-sklepu... 3 1.1. Co jest potrzebne do rozpoczęcia e-działalności gospodarczej w Internecie?... 3 1.2. Rejestracja działalności gospodarczej...

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Jak prowadzić tani i skuteczny marketing Autor: Justyna Muszyńska Wydanie I

Tytuł: Jak prowadzić tani i skuteczny marketing Autor: Justyna Muszyńska Wydanie I Copyright by Wydawnictwo Złote Myśli & Justyna Muszyńska rok 2009 Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Niniejsza publikacja może być kopiowana, oraz dowolnie rozprowadzana tylko i wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Infrastruktura Sieci Domowej (ISD) w ramach Inteligentnych Sieci / HAN within Smart Grids. Raport Ekonomiczny

Infrastruktura Sieci Domowej (ISD) w ramach Inteligentnych Sieci / HAN within Smart Grids. Raport Ekonomiczny Infrastruktura Sieci Domowej (ISD) w ramach Inteligentnych Sieci / HAN within Smart Grids Raport Ekonomiczny Spis treści 1. Model biznesowy... 9 1.1. Analiza i identyfikacja modeli biznesowych... 9 1.2.

Bardziej szczegółowo

Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania. Thomas H. Davenport

Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania. Thomas H. Davenport Na rozdrożu Big Data: zwrot w kierunku inteligentniejszych doświadczeń z podróżowania Thomas H. Davenport Profesor wizytujący w Harvard Business School Amadeus IT Group kładzie duży nacisk na minimalizację

Bardziej szczegółowo

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu Metodyka prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem urządzeń mobilnych dla e-biznesu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie Publikacja

Bardziej szczegółowo

Opis systemu B2B. Przygotowanie projektu infrastruktury elektrotechnicznej dla klientów,

Opis systemu B2B. Przygotowanie projektu infrastruktury elektrotechnicznej dla klientów, Opis systemu B2B W ramach realizacji projektu wdrożony zostanie jeden system B2B. W wyniku realizacji przedmiotowej inwestycji zostanie wdrożony 1 kompleksowy system automatyzujący relacje B2B pomiędzy

Bardziej szczegółowo

RAPORT ROCZNY za rok obrotowy obejmujący okres od 01.07.2009 r. do 30.06.2010 r.

RAPORT ROCZNY za rok obrotowy obejmujący okres od 01.07.2009 r. do 30.06.2010 r. RAPORT ROCZNY za rok obrotowy obejmujący okres od 01.07.2009 r. do 30.06.2010 r. INFOSYSTEMS S.A. INFOSYSTEMS S.A. Spis treści 1. List Prezesa Zarządu INFOSYSTEMS S.A. do Akcjonariuszy... 3 2. Osiągnięte

Bardziej szczegółowo

Działania w dziedzinie Zarządzanie Technologią

Działania w dziedzinie Zarządzanie Technologią Działania w dziedzinie Zarządzania Technologią Zarządzanie Technologią Międzynarodowe Centrum Nauki i Zaawansowanej Technologii ICS we współpracy z Organizacją ds. Rozwoju Przemysłowego Narodów Zjednoczonych

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione

Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione Autor: Bartosz Danowski, Micha³ Makaruk ISBN: 978-83-246-1936-8 Format: 158x235, stron: 432 Przewodnik po

Bardziej szczegółowo

Jaki wiek?! Liczy się człowiek! O doświadczeniach w pracy opowiada m.in. Katarzyna Książek, najmłodsza Pani Prezes Banku Spółdzielczego w Grupie BPS

Jaki wiek?! Liczy się człowiek! O doświadczeniach w pracy opowiada m.in. Katarzyna Książek, najmłodsza Pani Prezes Banku Spółdzielczego w Grupie BPS str. 10 Nowa reklama Banków Spółdzielczych w radiu i TV str. 16 Kredyty na domy energooszczędne już dostępne str. 12 Magazyn Grupy BPS IT 25-27 wrzesnia Grupy BPS str. 4 Jaki wiek?! Liczy się człowiek!

Bardziej szczegółowo

człowiek najlepsza inwestycja Podręcznik outplacementu w ramach programu operacyjnego kapitał ludzki

człowiek najlepsza inwestycja Podręcznik outplacementu w ramach programu operacyjnego kapitał ludzki człowiek najlepsza inwestycja Podręcznik outplacementu w ramach programu operacyjnego kapitał ludzki Ministerstwo Rozwoju Regionalnego PODRĘCZNIK OUTPLACEMENTU W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI

Bardziej szczegółowo

Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem. p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y

Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem. p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y Współpraca organizacji pozarządowych z biznesem p o r a d n i k efek t y wnej w s p ó ł p r a c y Spis

Bardziej szczegółowo

Marketing i reklama w Internecie

Marketing i reklama w Internecie Marketing i reklama w Internecie Bartosz Małecki UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Bartosz Małecki UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

Wydawca: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Al. Jana Pawła II nr 13, 00-828 Warszawa Warszawa, 2011. Publikacja jest bezpłatna.

Wydawca: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Al. Jana Pawła II nr 13, 00-828 Warszawa Warszawa, 2011. Publikacja jest bezpłatna. Opracowanie: Dominik Paszkiewicz Konsultacje: Piotr Woźniak, Adam Pietrasiewicz, Mateusz Ciborowski Redakcja i korekta: Czesław Mirosław Szczepanik Opracowanie graficzne: Bartosz Bart Logo na okładce:

Bardziej szczegółowo

Rozwój Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej (PES) Metody wsparcia

Rozwój Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej (PES) Metody wsparcia E K O N O M I A S P O Ł E C Z N A T E K S T Y 2 0 0 6 Anna Forin Mariola Misztak-Kowalska Rozwój Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej (PES) Metody wsparcia Anna Forin, Mariola Misztak-Kowalska Streszczenie

Bardziej szczegółowo

System Zarządzania Forte

System Zarządzania Forte System Zarządzania Forte prostota zaufan ie Kim jesteśmy i co robimy Grupa Sage jest jednym z trzech najbardziej cenionych na świecie dostawców rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzanie dla

Bardziej szczegółowo

dialog dialog z interesariuszami interesariuszami dialog dialog dialog interesariuszami interesariuszami interesariuszami

dialog dialog z interesariuszami interesariuszami dialog dialog dialog interesariuszami interesariuszami interesariuszami dialog z interesariuszami Jak rozmawiać, czyli jak usłyszeć i jak zostać wysłuchanym? dialog z dialog interesariuszami dialog z dialog z interesariuszami interesariuszami z interesariuszami Poradnik dla

Bardziej szczegółowo

Standardy AA1000. Narzędzie społecznej odpowiedzialności organizacji. Przewodnik dla biznesu

Standardy AA1000. Narzędzie społecznej odpowiedzialności organizacji. Przewodnik dla biznesu Standardy AA1000. Narzędzie społecznej odpowiedzialności organizacji. Przewodnik dla biznesu Standardy AA1000. Narzędzie społecznej odpowiedzialności organizacji. Przewodnik dla biznesu Wydawca: CSRinfo

Bardziej szczegółowo

Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp.

Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp. Poradnik dla osób pragnących prowadzić własną działalność gospodarczą Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp.pl,

Bardziej szczegółowo

Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych

Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych KRAINA BIZNESU Otoczenie przyjazne rozwojowi biznesu UX & Business Consulting Paweł Kopyść Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych Biała Księga Kraków 2014 Kraina Biznesu - UX

Bardziej szczegółowo

Transfer technologii z uczelni do biznesu Tworzenie mechanizmów transferu technologii

Transfer technologii z uczelni do biznesu Tworzenie mechanizmów transferu technologii Krzysztof Santarek (red.), Jan Bagiński, Aleksander Buczacki, Dariusz Sobczak, Anna Szerenos Transfer technologii z uczelni do biznesu Tworzenie mechanizmów transferu technologii UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI

Bardziej szczegółowo

TRANSFER TECHNOLOGII

TRANSFER TECHNOLOGII VADEMECUM INNOWACYJNEGO PRZEDSIĘBIORCY TRANSFER TECHNOLOGII W MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTWACH Autorzy: Paweł GŁODEK Mariusz GOŁĘBIOWSKI Tom I Warszawa 2006 transfer technologii w małych i średnich

Bardziej szczegółowo