Wspólny Rynek Najlepszy kurs dla firm. Wspólny Rynek Najlepszy kurs dla firm

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wspólny Rynek Najlepszy kurs dla firm. Wspólny Rynek Najlepszy kurs dla firm"

Transkrypt

1

2 Agenda Międzybankowy rynek walutowy Wspólny Rynek Walutowy Kim jesteśmy Nasze rozwiązania Najlepszy kurs dla firm Prostota i przejrzystość Relacje Bezpieczeństwo Podsumowanie

3 Międzybankowy rynek walutowy Rynek, na którym tylko banki dokonują transakcji walutowych między sobą. Celem aktywności banków na rynku międzybankowym jest nie tylko dostarczenie walut klientom ale także podejmowanie ryzyka w celu maksymalizacji swojego wyniku handlowego. Strony transakcji międzybankowej podejmują ryzyko kursowe lub ponoszą koszty spreadu walutowego. Działalność na rynku międzybankowym wymaga zarządzania licznymi ryzykami, kontroli oraz ponoszenia kosztów infrastruktury, obsługi procesów i zatrudnienia odpowiedniej kadry. Banki przenoszą na klientów koszty spreadu walutowego oraz swoje koszty ryzyka i zarządzania.

4 Wspólny Rynek Walutowy Rynek otwarty, na którym eksporterzy i importerzy dokonują wzajemnej wymiany walut korzystając z platformy wspolnyrynek.pl. Kupujący i sprzedający wymieniają waluty według własnego kursu lub aktualnego kursu rynkowego. Uczestnicy Wspólnego Rynku nie ponoszą kosztu spreadu walutowego z rynku międzybankowego. Uczestnicy nie podejmują wzajemnego ryzyka kredytowego i walutowego. Rozliczenia transakcji są dokonywane w dniu sesji lub w innym dniu roboczym. Przedsiębiorstwa uzyskują dodatkowe korzyści dzięki udziałowi w budowaniu społeczności Wspólnego Rynku.

5 Kim jesteśmy Wspólny Rynek powstał z myślą o potrzebach przedsiębiorstw zajmujących się handlem zagranicznym. Wartości, którymi się kierujemy to prostota, przejrzystość i bezpieczeństwo, a także wzajemność i współdziałanie. Naszą ambicją jest stworzenie społeczności przedsiębiorców, którzy mogą czerpać dodatkowe korzyści ze współpracy. Mirosław Boniecki prezes Ponad 20 lat doświadczenia zawodowego w bankowości i działalności na rynkach finansowych. Inicjator i współtwórca wielu standardów rynkowych w zakresie wymiany walut oraz operacji na rynkach kapitałowych i pieniężnych. Współzałożyciel Stowarzyszenia ACI Polska, w którym przez wiele lat pełnił funkcję członka zarządu. W latach wiceprezes zarządu Banku BPH, przewodniczący komitetu zarządzania aktywami i pasywami banku, zarządzający pionem rynków międzynarodowych, członek komitetu kredytowego banku oraz przewodniczący rady nadzorczej BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Członek The European Bank Treasurers Club reprezentujący region Europy Środkowo-Wschodniej. W latach dyrektor departamentu gospodarki pieniężnej w BRE Banku. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz studiów podyplomowych SGH na wydziale handlu zagranicznego. Jacek Michalski przewodniczący rady nadzorczej Partner w kancelarii Allen & Overy w Warszawie. Specjalizuje się w fuzjach i przejęciach w szczególności w sektorze finansowym oraz na rynku nieruchomości. Ma także duże doświadczenie w doradztwie w zakresie emisji akcji, zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny. W ostatnim czasie Jacek Michalski doradzał mi.in.: Polkomtel SA przy sprzedaży przez Polską Grupę Energetyczną, TVN SA przy jego strategicznym połączeniu z grupą Canal+, KBC Bank NV przy fuzji jego polskiej spółki zależnej - Kredyt Banku z Bankiem Zachodnim WBK oraz przy sprzedaży Towarzystwa Ubezpieczeniowego Warta SA, a także wspierał Carlo Tassara International Group przy tworzeniu Alior Banku oraz Vattenfall AB przy nabyciu 18,7 proc. udziałów w ENEA S.A. poprzez wprowadzenie spółki na giełdę. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, od 1996 roku radca prawny.

6 Nasze rozwiązania 1/3 (Informacje ogólne) Dostępne pary walutowe EUR/PLN USD/PLN EUR/USD GBP/PLN CHF/PLN Dostawa walut Zapewniamy ekspresową dostawę walut we wszystkich bankach w Polsce, umożliwiając Ci efektywne zarządzanie płynnością na rachunkach w różnych bankach. Rozliczenie Twoje transakcje są rozliczane w dniu sesji lub innym dniu roboczym - w zależności od godziny realizacji zlecenia. Kwota transakcji Umożliwiamy transakcje online do 5 mln EUR każda lub do 10 mln EUR na sesjach Private FX.

7 Nasze rozwiązania 2/3 (Sesje) Zapewniamy szeroki wybór kursu transakcji i momentu realizacji: Sesja Notowania FX Sesja umożliwia wymianę walut w wybranym przez Ciebie momencie, przez całą dobę, po ustalonym przez Ciebie kursie albo po kursie innego uczestnika lub animatora Wspólnego Rynku. Możesz dzielić swoje zlecenie tak by zyskać jak najwięcej. Sesja Easy FX Na tej sesji możesz w dowolnym momencie zawierać proste transakcje po aktualnym, najlepszym kursie z rynku międzybankowego w Londynie, na kwotę do 5 mln EUR każda. Sesja Fixing FX Sesja pozwala na wymianę walut w dni powszednie o godzinie według aktualnego, średniego kursu rynkowego ustalanego w tym samym momencie na fixingu Narodowego Banku Polskiego. Sesja Private FX To sesja aranżowana na życzenie klienta lub grupy klientów, zapewniająca wymianę dużych kwot po kursie rynkowym ustalonym przez strony lub po aktualnym kursie z rynku międzybankowego.

8 Nasze rozwiązania 3/3 (Usługi dodatkowe) Monitoring FX Dzięki tej usłudze będziesz na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. Kaucja FX Jest dodatkowym elementem sesji Easy FX, dzięki któremu wpłacając niewielką kaucję możesz w każdej chwili zawierać transakcje przed dostarczeniem sprzedawanej waluty. Order FX Usługa, dostępna na sesji Easy FX, umożliwia wystawianie własnych ofert, które zostaną zrealizowane w momencie osiągnięcia przez rynek międzybankowy w Londynie, Nowym Jorku lub Tokio określonego przez Ciebie kursu oferty. Grupa FX Specjalna oferta dla grup kapitałowych, która pozwala wymieniać waluty pomiędzy spółkami jednej grupy, po ustalonym przez nie kursie rynkowym i w dogodnym dla nich terminie.

9 Najlepszy kurs dla firm 1/2 Wymiana walut według własnego kursu lub aktualnego kursu rynkowego. Korzystna opłata transakcyjna - koszt wymiany średnio o 50% niższy niż w bankach. Bezpłatne usługi dodatkowe: Monitoring FX, Kaucja FX, Order FX. Brak innych kosztów. Darmowe przelewy na rachunki bankowe uczestników. Dodatkowe oszczędności dzięki transakcjom z Przyjaciółmi (na sesjach Fixing FX i Private FX). Niższa opłata dla ofert zrealizowanych po swoim kursie (na sesji Notowania FX).

10 Najlepszy kurs dla firm 2/2

11 Prostota i przejrzystość Prostota Zrozumiały model działania - transakcje zawierane dzięki łączeniu zleceń eksporterów i importerów. Intuicyjna i przyjazna platforma internetowa wspolnyrynek.pl. Przejrzystość Wymiana walut według własnego kursu lub aktualnego kursu rynkowego (np. średniego kursu ustalanego przez NBP) takiego samego dla kupujących i sprzedających. Przejrzysta cena usługi tylko jedna opłata transakcyjna, brak dodatkowych kosztów. Jasne zasady dotyczące korzyści z udziału w społeczności Wspólnego Rynku.

12 Relacje (sesje Fixing FX i Private FX) Przyjaciele Zlecenia zrealizowane wspólnie przez Przyjaciół rozliczamy z niższą opłatą transakcyjną. Każdy uczestnik może zaprosić zaprzyjaźnione firmy (Przyjaciół) do Wspólnego Rynku. Znajomi 10 proc. naszej opłaty od zleceń zrealizowanych ze Znajomymi przekazujemy wskazanej organizacji społecznej. Każdy uczestnik może zawierać znajomości z innymi uczestnikami Wspólnego Rynku (Znajomi). Zlecenia Przyjaciół i Znajomych Zlecenia Przyjaciół i Znajomych są łączone i realizowane w pierwszej kolejności. Przyjaciele i Znajomi mogą wzajemnie obserwować swoje zlecenia złożone do realizacji (bez nazwy firmy składającej zlecenie).

13 Bezpieczeństwo Wspólny Rynek nie podejmuje ryzyka walutowego na własny rachunek ani ryzyka kredytowego uczestników rynku, a jedynie łączy kupujących i sprzedających waluty. Żaden uczestnik Wspólnego Rynku, zawierając transakcję, nie ponosi ryzyka innych uczestników. Bezpieczeństwo procesu rozliczeń transakcji zawieranych na Wspólnym Rynku zostało zaudytowane przez firmę Ernst & Young. Rozliczenia zleceń i transakcji są dokonywane jedynie poprzez dedykowane wyłącznie do tego celu rachunki rozliczeniowe Wspólnego Rynku prowadzone w największych polskich bankach. Wszystkie rozliczenia zleceń i transakcji na Wspólnym Rynku są realizowane wyłącznie przez zweryfikowane wcześniej rachunki bankowe Uczestników. Przed realizacją każdego przelewu wychodzącego z każdego rachunku rozliczeniowego Wspólnego Rynku przeprowadzana jest podwójna kontrola i autoryzacja rozliczenia. Rozliczenia transakcji są dokonywane w dniu sesji lub w innym dniu roboczym w zależności od godziny realizacji zlecenia. Wspólny Rynek podlega nadzorowi Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).

14 Podsumowanie Co nas wyróżnia Prosty model działania polegający na łączeniu komplementarnych potrzeb przedsiębiorstw. Wymiana walut taniej niż w bankach, bez spreadu walutowego, według własnego kursu lub aktualnego kursu rynkowego (np. z rynku w Londynie lub średniego kursu ustalanego przez NBP). Możliwość zawierania transakcji o wartości nawet do 10 mln EUR po określonym przez siebie kursie w ramach sesji Private FX. Przejrzysta cena usługi tylko jedna, niska opłata transakcyjna, brak dodatkowych kosztów. Bezpłatny pakiet usług dodatkowych. Dodatkowe korzyści dzięki tworzeniu społeczności Wspólnego Rynku. Intuicyjna i przyjazna platforma internetowa wspolnyrynek.pl. Naszą ambicją jest stworzenie społeczności przedsiębiorców, którzy mogą czerpać dodatkowe korzyści ze współpracy.

15 Kontakt wspolnyrynek.pl