Jak w pełni korzystać z zalet okularów progresywnych?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jak w pełni korzystać z zalet okularów progresywnych?"

Transkrypt

1 Jak w pełni korzystać z zalet okularów progresywnych? Okres adaptacji Za każdym razem kiedy otrzymujesz nową parę okularów, Twój mózg musi się przyzwyczaić do nowych soczewek. Mówiąc najogólniej, okres adaptacji do soczewek progresywnych może trwać od jednego dnia, do trzech tygodni. Spośród kilku czynników, mających wpływ na czas adaptacji, najważniejszymi są: Twoje wartości korekcyjne do dali i bliży Wzrost wartości Twojej addycji Twoje doświadczenia związane z poprzednimi soczewkami

2 Czym są soczewki progresywne i w jaki sposób działają? Soczewki progresywne to najbardziej zaawansowane rozwiązania optyczne dla Twoich oczu. Dzięki temu, że posiadają kilka obszarów korekcyjnych, umożliwiają wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Obszar dali Komfortowe widzenie na dalsze odległości jest możliwe kiedy patrzysz przez górną część soczewek. Ma to miejsce np. gdy prowadzisz samochód, oglądasz telewizję, jesteś w kinie lub podziwiasz widoki podczas spaceru. Obszar pośredni Obszar pośredni, zwany strefą progresji, to środkowa część soczewki, w której moc korekcyjna stopniowo i łagodnie przyrasta, od wartości korekcyjnych do dali, do wartości korekcyjnych do bliży. Szerokość tego obszaru zależy od wybranej konstrukcji soczewek. Choć jest to relatywnie najwęższa część soczewek, to umożliwia ona wyraźne widzenie na średnie odległości, takie jak ekran komputera lub deska rozdzielcza. Obszar bliży Ten obszar, znajdujący się w dolnej części soczewek, przeznaczony jest do czytania lub oglądania przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości. W tym obszarze wartość addycji jest największa. Gwarantuje to komfortowe, szerokie pola widzenia. Obszary peryferyjne Tak zwane strefy peryferyjne soczewek progresywnych to obszary znajdujące się na brzegach soczewek, przez które wyraźne widzenie nie jest możliwe. Obszarów tych nie da się całkowicie wyeliminować, jednak nie powinny stanowić one problemu, pod warunkiem postępowania zgodnie z przedstawionymi zaleceniami dotyczącymi użytkowania.

3 Porady dotyczące korzystania z obszaru do dali Górna część soczewek zapewnia wyraźne i komfortowe widzenie na większe odległości. Patrząc na coś, co znajduje się w dalszej odległości, należy kierować wzrok przez górną część soczewek. Wskazane jest także, aby nie wykonywać ruchu jedynie oczami, ale żeby zwrócić głowę w kierunku, w którym chce się spojrzeć. Szczególne porady dotyczące chodzenia po schodach Patrz przez górną część soczewek i opuść brodę zbliżając ją do klatki piersiowej. Spoglądaj na każdy stopień i korzystaj z poręczy, zwłaszcza na początku. Chodzenie po schodach wkrótce stanie się naturalne.

4 Specjalne porady dotyczące prowadzenia pojazdów W zależności od umiejscowienia środka optycznego soczewki, będziesz korzystać z obszaru do dali, bądź obszaru pośredniego swoich soczewek. Patrzenie na drogę Trzymaj głowę w normalnym położeniu i patrz przez górną część soczewek (obszar dla dali). Patrzenie na deskę rozdzielczą Delikatnie opuść wzrok i patrz przez środkową część soczewek (obszar pośredni). Lusterka Patrz przez górną część soczewek odwracając głowę w stronę lusterka, z którego korzystasz. Cofanie Patrz przez górną część soczewek, odwracając głowę w kierunku, w którym porusza się samochód. Być może będziesz musiał/a odwrócić głowę nieco bardziej, niż miałeś/aś w zwyczaju robić to do tej pory.

5 Porady dotyczące obszaru pośredniego Środkowa część soczewek umożliwia wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w średniej odległości. zakresie od 0,5 do 1,5 metra. Być może będziesz musiał/a lekko obniżyć lub unieść podbródek, aby odnaleźć punkt zapewniający najostrzejsze widzenie. Jeżeli pracujesz w biurze, będziesz korzystać z obszaru pośredniego soczewek, aby patrzeć na ekran komputera oraz inne przedmioty znajdujące się na Twoim biurku.

6 Soczewki do pomieszczeń (indoor) Jeżeli obszar pośredni w soczewkach progresywnych będzie wydawać Ci się zbyt wąski, możesz skorzystać z innego, dodatkowego rozwiązania specjalnych soczewek okularowych, przeznaczonych do stosowania w pomieszczeniach. Soczewki te zostały specjalnie zaprojektowane, aby jeszcze łatwiej i bardziej komfortowo przenosić wzrok w odległościach bliskich i pośrednich. Strefa pośrednia jest znacznie szersza niż w soczewkach progresywnych i zapewnia ostre widzenie na odległość od 80 cm do 4 metrów. Soczewki te świetnie się sprawdzą u osób wykonujących zawody specjalistyczne (np. chirurgów, architektów, itp.), gdzie bardzo ważne jest doskonałe, kontrastowe widzenie w bliskich i pośrednich odległościach oraz szeroka perspektywa. Twój optyk z pewnością doradzi Ci w wyborze najlepszego produktu.

7 Porady dotyczące obszaru do bliży Dolna część soczewek umożliwia wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości, np. książce, tablecie lub gazecie. Czytany materiał należy ustawić w wygodnej pozycji (w odległości pomiędzy 33 a 40 cm od oczu). Patrząc przez dolną część soczewek należy odszukać punkt zapewniający największą ostrość widzenia. Porady dotyczące czytania Aby przeczytać cały wiersz tekstu, może być konieczne lekkie obrócenie głowy z jednej strony na drugą.

8 Czytanie powyżej poziomu wzroku Jeżeli chcesz spojrzeć na coś znajdującego się w niedużej odległości, ale powyżej poziomu wzroku, należy unieść brodę odpowiednio wysoko, aby móc odszukać punkt zapewniający najwyższą ostrość widzenia. Wówczas możesz patrzeć przez środkową lub dolną część soczewek, w zależności od tego, jak daleko znajdujesz się od przedmiotu.

9 Adaptacja do nowych soczewek Przyzwyczajenie się do nowych soczewek progresywnych może zająć trochę czasu. Twoje soczewki zostały zaprojektowane tak, aby proces adaptacji skrócić do minimum i uczynić go możliwie najłatwiejszym. Warto również stosować się do poniższych porad: Porady dotyczące adaptacji Nowe okulary należy nosić możliwie najczęściej. Ciągłe zdejmowanie i zakładanie ich spowalnia proces adaptacji. W szczególności, podczas pierwszych kilku tygodni ważne jest, aby nowe okulary nosić przez cały dzień. W okresie adaptacji nie należy wracać do poprzednich okularów. Twoje oczy za każdym razem będą się musiały przyzwyczajać od nowa, co będzie powodować ich zmęczenie. W sytuacji gdy zmieniasz kierunek w którym patrzysz i korzystasz z peryferyjnych obszarów soczewek, może pojawić się odczucie nieostrości widzenia. Wówczas zwróć głowę w kierunku, w którym patrzysz. Jeśli po 2-4 tygodniach użytkowania nowych okularów, odczuwasz dyskomfort lub zauważasz, że boli Cię głowa, odwiedź ponownie optyka, aby porozmawiać o swoich dolegliwościach. Odwiedzaj regularnie swojego optyka, w celu sprawdzenia dopasowania oprawy, zwłaszcza w przypadku, gdy Twoje okulary zostały narażone na uszkodzenie (upadek, uderzenie, itp.). Dzięki temu masz gwarancję optymalnego komfortu widzenia. Nie należy podejmować prób samodzielnego korygowania okularów.

10 Pielęgnacja Twoje soczewki zostały wykonane z największą starannością, z wytrzymałych są narażone na uszkodzenia, dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o nie w należyty sposób. Porady dotyczące użytkowania Kiedy zakładasz bądź zdejmujesz okulary, zawsze wykonuj to oburącz. Trzymając okulary w ręku, trzymaj oprawę za mostek, nie za zauszniki. Przechowuj okulary w przeznaczonym do tego futerale. Nie kładź okularów soczewkami do podłoża. Uważaj na wysokie temperatury. Nie kładź okularów na przedmiotach stanowiących źródło ciepła, takich jak kuchenka czy urządzenia grzewcze. Nie zostawiaj okularów w samochodzie, kiedy na zewnątrz jest wysoka temperatura. Agresywne substancje chemiczne mogą trwale uszkodzić Twoje soczewki i oprawę. Przechowuj swoje okulary z dala od acetonu, eteru, kleju, perfum, lakieru do włosów, chemii gospodarczej oraz środków owadobójczych. Porady dotyczące czyszczenia Podczas czyszczenia okularów należy oczyścić nie tylko same soczewki, ale również oprawę. Najpierw usuń większe zabrudzenia spłukując okulary letnią wodą. Następnie umyj je z dodatkiem delikatnego mydła (nie zawierającego cytryny). Osusz soczewki czystym, miękkim ręcznikiem. Upewnij się, że do jego prania nie został użyty płyn zmiękczający, który może pozostawiać smugi na Twoich soczewkach. Nie wycieraj okularów ręcznikami papierowymi! Zawierają one często włókna drewna, które mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie soczewek. Możesz także używać ściereczek z mikrowłókien, takich jak ta, która była dołączona do okularów, a także specjalnych płynów, przeznaczonych do czyszczenia okularów.

Porada 1. Porada 2. Porada 3. Porada 4. Porada 5. Porada 6.

Porada 1. Porada 2. Porada 3. Porada 4. Porada 5. Porada 6. Porada 1. Nawet jeżeli nie odczuwasz żadnych kłopotów z widzeniem, okresowo badaj swój wzrok:co najmniej raz na dwa-trzy lata, jeżeli nie masz 40 lat, a przynajmniej raz w roku po czterdziestce. Badanie

Bardziej szczegółowo

Wysiłek fizyczny w cukrzycy. prof. dr hab. n. med. Anna Jegier dr n. med. Barbara Kopff dr n. med. Katarzyna Szmigielska

Wysiłek fizyczny w cukrzycy. prof. dr hab. n. med. Anna Jegier dr n. med. Barbara Kopff dr n. med. Katarzyna Szmigielska Wysiłek fizyczny w cukrzycy prof. dr hab. n. med. Anna Jegier dr n. med. Barbara Kopff dr n. med. Katarzyna Szmigielska Spis treści Dlaczego konieczne jest podejmowanie wysiłku fizycznego?... 3 Wpływ wysiłku

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika BL0293-0 PL DIGITAL CAMERA FINEPIX Seria SL000 Podręcznik użytkownika Dziękujemy za zakup tego produktu. W niniejszym podręczniku opisano, jak używać aparatu cyfrowego FUJIFILM i dołączonego do niego oprogramowania.

Bardziej szczegółowo

ZADBAJ O SWÓJ GŁOS I ZOBACZ CO SIĘ STANIE...

ZADBAJ O SWÓJ GŁOS I ZOBACZ CO SIĘ STANIE... ZADBAJ O SWÓJ GŁOS I ZOBACZ CO SIĘ STANIE... Sylwia Prusakiewicz Sylwia Prusakiewicz www.easyvoice.pl & www.robotkireczne.com Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Rozpowszechnianie niniejszej

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI Dz.U.02.191.1596 2004-05-01 zm. Dz.U.03.178.1745 1 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie

Bardziej szczegółowo

Wojciech Krzyżanowski PIERWSZA POMOC W SPORTACH I SZTUKACH WALKI - PORADNIK

Wojciech Krzyżanowski PIERWSZA POMOC W SPORTACH I SZTUKACH WALKI - PORADNIK Wojciech Krzyżanowski PIERWSZA POMOC W SPORTACH I SZTUKACH WALKI - PORADNIK BYDGOSZCZ 2010 Zapamiętaj! Algorytmy udzielania pomocy osobie poszkodowanej, ulegają zmianie (średnio co 5 lat). Celem zmian

Bardziej szczegółowo

12-języczny Advanced Global Translator

12-języczny Advanced Global Translator Umowa Licencyjna (Obowiązująca poza państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej oraz w Szwajcarii) 12-języczny Advanced Global Translator PRZED ROZPOCZĘCIEM UŻYTKOWANIA NABYTEGO PRODUKTU NALEŻY PRZECZYTAĆ

Bardziej szczegółowo

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl 1 Spis treści: 1. Wstęp 2. Rzeczy które powinniśmy umieć 3. Odkładanie rzeczy na później 4. Brak planu dnia 5. Brak pomocników 6. Multitasking 7. Robienie rzeczy w nieodpowiedniej kolejności 8. Zdrowie

Bardziej szczegółowo

WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA

WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA BEZPIECZEŃSTWO ORAZ BEZPIECZEŃSTWO OSÓB TRZECICH JEST BARDZO WAŻNE Niniejsza instrukcja zawiera ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, z którymi należy się zapoznać

Bardziej szczegółowo

Niewiążący przewodnik dobrych praktyk Na temat stosowania dyrektywy 2003/10/we dotyczącej NarażeNia Na działanie hałasu w miejscu pracy

Niewiążący przewodnik dobrych praktyk Na temat stosowania dyrektywy 2003/10/we dotyczącej NarażeNia Na działanie hałasu w miejscu pracy Niewiążący przewodnik dobrych praktyk Na temat stosowania dyrektywy 2003/10/we dotyczącej NarażeNia Na działanie hałasu w miejscu pracy Komisja Europejska Jak uniknąć narażenia pracowników na hałas w

Bardziej szczegółowo

OKRĄGŁY BASEN STELAŻOWY MODELE 305 732 CM

OKRĄGŁY BASEN STELAŻOWY MODELE 305 732 CM WAZNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA Przeczytaj i postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami zanim zaczniesz montaż i użytkowanie basenu. OKRĄGŁY BASEN STELAŻOWY MODELE 305 732 CM INSTRUKCJA OBSŁUGI Firma INTEX

Bardziej szczegółowo

RADOSNE DZIECKO Niezbędnik Montessori od Narodzenia do Lat Trzech

RADOSNE DZIECKO Niezbędnik Montessori od Narodzenia do Lat Trzech RADOSNE DZIECKO Niezbędnik Montessori od Narodzenia do Lat Trzech 2008, SUSAN MAYCLIN STEPHENSON Każde dziecko przychodzące na świat jest znakiem, że Bóg jeszcze nie zwątpił w ludzkość. - Rabindranath

Bardziej szczegółowo

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Spis treści: Alarm dla serca! Co to jest miażdżyca, zawał serca i udar mózgu? 3 Jakie są objawy zawału serca i udaru mózgu? 4 Co robić jeśli

Bardziej szczegółowo

Podstawy realizacji. Poradnik dla użytkowników mikserów Spirit. A Harman International Company 1

Podstawy realizacji. Poradnik dla użytkowników mikserów Spirit. A Harman International Company 1 Podstawy realizacji dźwięku Poradnik dla użytkowników mikserów Spirit A Harman International Company 1 SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI CZĘŚĆ 1: ZACZYNAMY A Do czego służy mikser?........................... 3 B

Bardziej szczegółowo

Każdy budynek traci pewną ilość energii cieplnej.

Każdy budynek traci pewną ilość energii cieplnej. Każdy budynek traci pewną ilość energii cieplnej. Sposobem na zminimalizowanie tej ilości może być wstawienie nowych, szczelnych okien lub ocieplenie dachu. Jednak najwięcej energii budynek traci przez

Bardziej szczegółowo

PODSTAWOWE ZASADY UŻYTKOWANIA BRONI PALNEJ KRÓTKIEJ

PODSTAWOWE ZASADY UŻYTKOWANIA BRONI PALNEJ KRÓTKIEJ Przemysław Rybicki, Piotr Salamonik, Sebastian Szadzewicz, Grzegorz Winnicki PODSTAWOWE ZASADY UŻYTKOWANIA BRONI PALNEJ KRÓTKIEJ Według stanu prawnego na maj 2006 r. (materiał dydaktyczny) Słupsk 2008

Bardziej szczegółowo

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA Na etapie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej NAWET NAJLEPSZY SPRZĘT NIE ZASTĄPI UMIEJĘTNOŚCI! Każdy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy Od naszej reakcji na wypadek

Bardziej szczegółowo

Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę?

Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę? Tomasz przybysz-przybyszewski Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę? Publikacja wydana w ramach projektu Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy jest współfinansowana ze środków Unii

Bardziej szczegółowo

Cyfrowy aparat fotograficzny Digitální fotoaparát

Cyfrowy aparat fotograficzny Digitální fotoaparát 4-32-058-93() Cyfrowy aparat fotograficzny Digitální fotoaparát DSC-HX Nadzór nad dystrybucją na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej sprawuje Sony Poland, 00-876 Warszawa, ul. Ogrodowa 58. Instrukcja

Bardziej szczegółowo

Magdalena Czub PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA

Magdalena Czub PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA Magdalena Czub PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA Autor: Magdalena Czub Korekta językowa: Irena Romulewicz Wydawca: Instytut Badań Edukacyjnych ul. Górczewska 8, 01-180 Warszawa tel. (22) 241 71 00; www.ibe.edu.pl

Bardziej szczegółowo

LASER POLAND Laser RMI UF-20 Instrukcja obsługi

LASER POLAND Laser RMI UF-20 Instrukcja obsługi LASER POLAND Laser RMI UF-20 Instrukcja obsługi w w w. r m i l a s e r. e u Strona 0 Spis treści: Rozdział 1 Wprowadzenie do twojego systemu laserowego... 3 Informacje FCC i prawa autorskie... 3 Ogólny

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. 2011 VTech Printed in China 91-002574-003

Instrukcja obsługi. 2011 VTech Printed in China 91-002574-003 Instrukcja obsługi 2011 VTech Printed in China 91-002574-003 WSTĘP Aparat cyfrowy Kidizoom to wytrzymały aparat pozwalający dzieciom robić własne zdjęcia, nakręcać filmy i grać w gry! Aparat Kidizoom ma

Bardziej szczegółowo

SPRZĘT CO JEST DOZWOLONE A CO ZABRONIONE...

SPRZĘT CO JEST DOZWOLONE A CO ZABRONIONE... BAREBOW łuk goły czyli jaki? Materiał informacyjny opracowany na podstawie FITA FIELD ARCHERY GUIDELINES Redakcja i tłumaczenie: Członkowie Stowarzyszenia Łuczniczy Marymont Spis treści: 1. WSTĘP... 2

Bardziej szczegółowo

LS-14/LS-12 SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA OBSŁUGI REJESTRATOR DŹWIĘKU PCM

LS-14/LS-12 SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA OBSŁUGI REJESTRATOR DŹWIĘKU PCM REJESTRATOR DŹWIĘKU PCM LS-4/LS- Rejestrator dźwięku PCM Rejestrator dźwięku PCM SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA OBSŁUGI Zahvaljujemo na kupnji Olympus digitalnog diktafona. Prosimy o przeczytanie niniejszej instrukcji

Bardziej szczegółowo

Maciej Jakubowski Artur Pokropek BADAJĄC EGZAMINY. Podejście ilościowe w badaniach edukacyjnych. Centralna Komisja Egzaminacyjna

Maciej Jakubowski Artur Pokropek BADAJĄC EGZAMINY. Podejście ilościowe w badaniach edukacyjnych. Centralna Komisja Egzaminacyjna Maciej Jakubowski Artur Pokropek BADAJĄC EGZAMINY Podejście ilościowe w badaniach edukacyjnych Centralna Komisja Egzaminacyjna Maciej Jakubowski Artur Pokropek BADAJĄC EGZAMINY Podejście ilościowe w badaniach

Bardziej szczegółowo

Podgrzewacz do szyby Profi Power 2970003, 12 V, 120 W

Podgrzewacz do szyby Profi Power 2970003, 12 V, 120 W INSTRUKCJA OBSŁUGI Podgrzewacz do szyby Profi Power 2970003, 12 V, 120 W Nr produktu 857396 Należy bardzo uważnie przeczytać tę instrukcję przed użyciem i zachować ją na później tak aby można było ponownie

Bardziej szczegółowo

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU

PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU PODSTAWY OBSŁUGI KOMPUTERA I KORZYSTANIA Z INTERNETU Podręcznik z ćwiczeniami dla ucznia FUNDACJA WSPOMAGANIA WSI Warszawa 2009 Wydawca: Fundacja Wspomagania Wsi Opracowanie: Dorota Pronobis Koncepcja

Bardziej szczegółowo

19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia

19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia 19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia 19.1. Definicja pierwszej pomocy 19.2. Organizacja akcji ratunkowej 19.2.1. Wezwanie pomocy 19.2.2. Bezpieczeństwo akcji ratunkowej 19.2.3. Apteczka pierwszej

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla osób oczekujących najprostszych rozwiązań rozpoczynających konwencjonalne leczenie insuliną. Rozumiemy cukrzycę. Rozumiemy Ciebie.

Poradnik dla osób oczekujących najprostszych rozwiązań rozpoczynających konwencjonalne leczenie insuliną. Rozumiemy cukrzycę. Rozumiemy Ciebie. Życie z cukrzycą Poradnik dla osób oczekujących najprostszych rozwiązań rozpoczynających konwencjonalne leczenie insuliną Rozumiemy cukrzycę. Rozumiemy Ciebie. Spis treści Początki leczenia insuliną 2

Bardziej szczegółowo