DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU. Wolontariusze mogą więcej, niż się wydaje! Że Jesteś

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU. Wolontariusze mogą więcej, niż się wydaje! Że Jesteś"

Transkrypt

1 DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU Wolontariusze mogą więcej, niż się wydaje! Fundacja Dobrze Że Jesteś

2 Wstęp: dlaczego dobra praktyka? Fundacja Dobrze Że Jesteś to ogólnopolska organizacja działająca w sześciu dużych miastach na oddziałach onkologicznych i hematologicznych tamtejszych szpitali. Fundacja powstała po to, by wspierać ludzi dotkniętych chorobą krwi i szpiku kostnego i pomagać im z godnością stawić czoło chorobie. Koncepcja działania Fundacji opiera się w całości na pracy wolontariuszy, którzy przebywając z pacjentami na oddziałach pomagają im znosić trudy leczenia. To, co unikalne w przypadku Fundacji Dobrze Że Jesteś, jeśli chodzi o dobre praktyki wolontariatu, to niezwykły sposób wykorzystania energii i chęci pomocy ze strony zwykłych ludzi wolontariuszy, którzy w momencie zgłoszenia się nie muszą posiadać w zasadzie żadnych kwalifikacji. Mimo to Fundacja potrafi tak zorganizować ich działania, że przy dużej prostocie wykonywanych zadań przynoszą one ogromny pożytek pacjentom. Aby zrealizować ten cel, Fundacja prowadzi bardzo dobrze przemyślaną rekrutację oraz w odpowiedni sposób przygotowuje kandydatów do ich roli. Warto zwrócić uwagę na: Przemyślany proces rekrutacji i przygotowania wolontariuszy. Rekrutacja jest przemyślana już na etapie promocji, której forma jest dobrana odpowiednio do charakteru pracy wolontariuszy. Podczas procesu rekrutacji wolontariusze przechodzą szkolenia, rozmowy z psychologami, a na początkowym etapie zapewnia się im odpowiednie wsparcie, aby nie czuli się wrzuceni na głęboką wodę. Odpowiednią opiekę nad wolontariuszami oraz dobre gospodarowanie ich energią. Fundacja dba o to, aby wolontariusze nie byli pozostawieni samym sobie w trudnym zadaniu, z jakim muszą się zmierzyć. Jednocześnie zapewnia im dużą swobodę i zachęca do wykorzystania własnej inwencji i zgłaszania pomysłów na dodatkowe działania. Jest to więc wolontariat dobrze zorganizowany i wpisany w przemyślany system, a jednocześnie niekrępujący sztywnymi ramami i pozostawiający wolontariuszom pole do samorealizacji. To taki wolontariat, w którym każdy może dać coś dobrego, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia. Często zdarza się, że świetnie wypada osoba, która nie ma wielkich kompetencji i wcześniejszych doświadczeń związanych z pobytem w szpitalu.

3 Krótki opis organizacji Fundacja Dobrze Że Jesteś to organizacja pożytku publicznego powstała w 2005 roku. Jej celem jest udzielanie osobom ciężko chorym i umierającym wsparcia duchowego, psychicznego, społecznego i organizacyjnego, a także opieki wspomagającej opiekę medyczną. Fundacja realizuje swój cel poprzez tworzenie wolontariatu w szpitalach. W tym momencie Fundacja działa na oddziałach onkologicznych i hematologicznych w sześciu miastach w Polsce: we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku. Struktura organizacyjna Fundacji składa się z czterech szczebli: szefostwo ogólnopolskie (trzy osoby) koordynator lokalny w danym mieście opiekunowie wolontariuszy na danym oddziale szpitalnym wolontariusze. Obecnie w Fundacji w jej ogólnopolskich strukturach działa kilkuset wolontariuszy w różnym wieku (od 16 do 84). Działalność Fundacji opiera się w całości na pracy wolontariuszy. Osobami zatrudnionymi są jedynie koordynatorzy lokalni (ci na oddziałach również są wolontariuszami) oraz szefostwo ogólnopolskie. Fundacja nie prowadzi żadnego innego programu oprócz tworzenia wolontariatu w szpitalach. Staramy się walczyć z mitem onkologii. W Polsce uważa się, że rak to wyrok. Wszyscy myślą, że na oddziałach onkologicznych ludzie umierają, płaczą, jest cicho. A w rzeczywistości jest tak, że ludzie wierzą, że będą żyli, tylko potrzebują wsparcia, bo leczenie jest takie, że odziera ich z godności i niezależności.

4 Ogólna charakterystyka wolontariatu Jedynym zadaniem wolontariusza Fundacji jest wsparcie pozamedyczne pacjentów przebywających na oddziałach hematologicznych i onkologicznych. Wsparcie to ma uczynić życie w szpitalu i proces zdrowienia bardziej godnym. Są trzy rodzaje obowiązków należących do wolontariuszy: pomoc organizacyjna pomoc pielęgnacyjna towarzyszenie Wolontariusze nie są pracownikami medycznymi i nie mogą wykonywać żadnych czynności medycznych. Wolontariusz pracuje raz w tygodniu, podczas swojego stałego dyżuru na przypisanym oddziale w szpitalu. Czas trwania pojedynczego dyżuru to od 3 do 5 godzin. Program wolontariacki nie ma limitu wiekowego. Nie ma też odgórnie narzuconego czy proponowanego przez Fundację czasu trwania wolontariatu. Wolontariuszem Fundacji może zostać każdy, kto zgłosi się do współpracy i pomyślnie przejdzie proces rekrutacji.

5 REKRUTACJA I PRZYGOTOWANIE WOLONTARIUSZY klucz do dobrego odnalezienia się w nietypowym środowisku szpitala 1. REKRUTACJA Dobrze przeprowadzona rekrutacja pozwala na pozyskanie wolontariuszy, którzy od początku będą świadomi zadań, jakie na nich czekają nie będą to więc zupełnie przypadkowe osoby. Z kolei samym wolontariuszom proces rekrutacji pozwala na zapoznanie się z różnymi aspektami ich przyszłej pracy oraz na świadome podjęcie decyzji o wejściu na oddział. Etapy rekrutacji: Nabór wstępny/promocja w mediach Fundacja organizuje w ciągu każdego roku trzy duże nabory wolontariuszy. Podczas tych naborów organizowane są duże spotkanie informacyjne w każdym mieście. O terminach i miejscach spotkań Fundacja informuje poprzez media, plakaty na mieście, strony internetowe (np. portal NGO.PL). Umieszczając reklamy, fundacja nie stara się na siłę przyciągać atrakcyjnym plakatem. Plakat ma po prostu napis Jesteś?. Pod spodem, małymi literkami, jest napisane, o co chodzi. Dlaczego to ważne? Pokazuje to, że pozytywne efekty przynosi już samo przemyślenie sposobu promocji i dostosowanie jej do charakteru wolontariatu. Nie chcę przyciągać ludzi atrakcyjnym plakatem, reklamą, bo nie o to chodzi. Jeżeli ktoś tego nie przemyśli, nie będzie wiedział dokąd idzie, a przyjdzie dlatego, że spodobał mu się plakat lub hasło, to zazwyczaj zrezygnuje na etapie rekrutacji. Podczas naboru wstępnego udostępniane są podstawowe, najważniejsze informacje: wolontariusz pracuje raz w tygodniu, maksymalnie 5 godzin, chodzi przede wszystkim o obecność i wsparcie, nie są wymagane umiejętności medyczne ani wcześniejsze doświadczenia. Ważne, że chodzi o opiekę nad dorosłymi (wiele osób zgłasza się, sądząc, że chodzi o dzieci). Na spotkaniach informacyjnych jest też czas, aby odpowiedzieć na bardziej szczegółowe pytania zainteresowanych. Dlaczego to ważne? Podawanie podstawowych informacji oraz organizowanie spotkań informacyjnych pozwala na przedstawienie kandydatom rodzaju zadań, jakich mieliby się podjąć, zweryfikowanie ich wyobrażeń i oczekiwań, tak by ich decyzja była w pełni świadoma.

6 REKRUTACJA I PRZYGOTOWANIE WOLONTARIUSZY Konsultacje indywidualne Po spotkaniu informacyjnym, które prowadzi koordynator lokalny, chętne osoby mogą zgłaszać się na indywidualne spotkanie, które jest kolejnym etapem rekrutacji. Przed takim spotkaniem kandydat musi wypełnić ankietę wolontariusza. W ankiecie są podstawowe pytania o motywacje przystąpienia do wolontariatu, ale też pytania o szczególne doświadczenia kandydatów: Czy byli przy czyjejś śmierci? Czy opiekowali się kimś w chorobie? Czy leżeli kiedyś w szpitalu i z jakiego powodu? Podczas rozmowy koordynator może ocenić kondycję emocjonalną i psychiczną kandydata. Osobom, które nic nie wiedzą o onkologii i nie miały takich doświadczeń, na wstępie mówię, że to dobrze. Nie wchodzą z żadnym obciążeniem. W przypadku osób, które mają jakieś doświadczenia (na przykład kogoś bliskiego zabrał nowotwór), jest pewien znak zapytania, czy ten wolontariat będzie dobry dla takiej osoby. Dlaczego to ważne? Mniej więcej jedna trzecia osób, które zgłaszają się do Fundacji, to osoby, które mają jakieś doświadczenia z nowotworami, np. wśród bliskich lub swoje własne. Dlatego podczas rozmowy koordynator stara się rozpoznać, czy kondycja psychiczna kandydata jest wystarczająca, aby podjąć się zadania opieki nad pacjentami. Jest ryzyko, że osoba, która przeszła taką tragedię, może być jeszcze niepogodzona z sytuacją, rozchwiana emocjonalnie. To sygnał, że to pacjenci będą wspomagać wolontariusza, a nie on ich. Rozmowa nie ma jednak charakteru egzaminu, a raczej wspólnego zastanowienia się, czy na pewno taki rodzaj wolontariatu będzie właściwy dla danej osoby. Formalności medyczne Każdy wolontariusz musi spełnić formalności medyczne: szczepienie przeciwko żółtaczce typu B (dzięki dotacji z miasta może się zaszczepić na koszt Fundacji), morfologię krwi., oraz oświadczenie lekarza pierwszego kontaktu, że nie widzi przeciwwskazań do pracy w szpitalu. Jeżeli ktoś sam ma problemy zdrowotne (np. leczy się na depresję), koordynator rozmawia z jego lekarzem prowadzącym, informując, że osoba ta zaczyna tego typu specyficzny wolontariat.

7 REKRUTACJA I PRZYGOTOWANIE WOLONTARIUSZY 2. PRZYGOTOWANIE WOLONTARIUSZA DO WEJŚCIA NA ODDZIAŁ Po pomyślnym przejściu rekrutacji wolontariusz nie rozpoczyna od razu pracy na oddziale. Fundacja ma na celu jak najlepsze przygotowanie wolontariusza do wejścia na oddział i aktywne wspieranie go, zwłaszcza w pierwszych dniach jego pracy. Szkolenia: Przed wejściem na oddział każdy wolontariusz musi przejść cykl szkoleń. Jeżeli ktoś nie może przyjść na szkolenie, obowiązkowo musi opanować skrypty z niego, udostępniane przez Fundację. Cykl szkoleń składa się z trzech etapów: szkolenie z psychologiem: zazwyczaj prowadzi je koordynator lokalny (większość z nich jest wykwalifikowanymi psychologami). Jest to szkolenie ogólne, wprowadzające w świat pacjenta. Wolontariusz dowiaduje się, jak reagują pacjenci na chorobę, jak sobie z nią radzą, a także z jakimi emocjami, potrzebami i reakcjami można się spotkać na oddziale. Przygotowuje się również do własnej reakcji psychicznej dowiaduje się, jakie uczucia mogą się u niego pojawić i jak powinien sobie z nimi radzić. szkolenie medyczne: mimo że wolontariuszom nie wolno wykonywać żadnych czynności medycznych, muszą przejść szkolenie z personelem medycznym szpitala, żeby wiedzieć, do jakich pacjentów idą i jak się ci pacjenci czują. Dowiadują się np., że nie można się intensywnie wyperfumować idąc na oddział, bo pacjent może się przez to gorzej poczuć. Na szkoleniu są też przedstawiane wymogi bezpieczeństwa: zakaz wejścia na oddział przy katarze, przeziębieniu, grzybicy i innych chorobach, którymi można zarazić pacjentów. szkolenie praktyczne: prowadzi je koordynator krajowy. Jest to szkolenie w którym wolontariuszy przygotowuje się na kilka trudnych sytuacji, które mogą ich spotkać. Np. co zrobić, jeżeli rodzina pacjenta chce ci zapłacić? Co zrobić, jeżeli popadniesz w konflikt z personelem medycznym? Co ma zrobić wolontariusz, jeśli jest świadkiem konfliktu na linii pacjent personel? Test wolontariusza Po przejściu szkoleń odbywa się pisemny test wolontariusza : praktyczne pytania o konkretne sytuacje, które mogą się zdarzyć na oddziale. Pytania dotyczą wyłącznie wiedzy, którą można wynieść ze szkoleń lub skryptów. Test nie ma charakteru dopuszczającego jeżeli ktoś popełni błędy, koordynator spotyka się z nim, aby powtórzyć te kwestie, w których były wątpliwości.

8 WOLONTARIUSZE W AKCJI dobre gospodarowanie energią, uważna opieka Po zgłoszeniu, rozmowie, szkoleniach i teście wolontariusz wchodzi na oddział. Filozofią Fundacji jest w tym momencie zapewnienie mu dużej elastyczności pracy przy jednoczesnym poczuciu oparcia w koordynatorze. Sprawia to, że udaje się świetnie wykorzystać energię i kreatywność wolontariuszy, przy zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa im samym, pacjentom oraz Fundacji. Fundacja opiekując się wolontariuszami i gospodarując ich energią kieruje się kilkoma zasadami: Wybór odpowiedniego miejsca pracy dla danej osoby. Wolontariusz sam może wybrać oddział, ale koordynator po rozmowie podpowiada, znając specyfikę każdego oddziału, gdzie dana osoba najlepiej się odnajdzie. Jeżeli ktoś jest np. nastawiony na kontakt z pacjentem, odpowiednia dla niego będzie onkologia, jeżeli ktoś raczej się wstydzi i łatwiej mu będzie np. robić zakupy i pomagać organizacyjnie, proponuje mu się hematologię. Dlaczego to ważne? Wiedzę na temat wolontariusza, wyniesioną z ankiety, ale głównie z indywidualnej rozmowy, można w tym momencie wykorzystać, aby jego umiejętności i preferencje dopasować do miejsca pracy. Bezpośrednia opieka podczas pierwszych wejść na oddział. Wolontariusz na samym początku zawsze wchodzi na oddział razem z koordynatorem oddziału. Jeżeli chce, może poprosić o to, aby kilka kolejnych wejść też było pod opieką koordynatora lub wspólnie z innym, doświadczonym wolontariuszem. Dlaczego to ważne? Wolontariusze są wprawdzie odpowiednio przygotowani (przeszli szkolenia, rozmowy i test), ale pierwsze wejścia na oddział często weryfikują ich motywacje. Obecność i wsparcie bardziej doświadczonych osób pomaga im się lepiej odnaleźć w świecie szpitala i w swoich obowiązkach. Bałam się pierwszego wejścia na oddział, a potem byłam bardzo zaskoczona, że było tak dobrze. Kamila, wolontariuszka, Warszawa

9 WOLONTARIUSZE W AKCJI Limitowany czas pracy. Wolontariusze pracują raz w tygodniu, zawsze na tym samym oddziale, mając stały dzień swojego dyżuru. Limitowany jest również czas pracy od 3 do 5 godzin. O grafik i jego przestrzeganie dba koordynator oddziału. Dlaczego to ważne? Ponieważ tego typu wolontariat może być bardzo obciążający psychicznie. Wolontariusz sam tego nie zauważy, ale gdy zbyt mocno zaangażuje się emocjonalnie, odczują to pacjenci. Dlatego potrzeba mu dystansu, wolontariat nie może stać się całym jego życiem. Mówię wolontariuszom: macie słuchać siebie i uważać na siebie. Jeśli po trzech godzinach masz dość, powinieneś iść do domu. Samodzielność i otwartość podczas dyżuru. Wolontariusz nie ma przypisanych pacjentów zagląda do każdego. Nie ma też ustalonego kodeksu zachowań, przypisanych zadań obowiązkowych, ważnych i mniej ważnych. Nie ma zaleceń, aby na przykład czekał na instrukcje od personelu medycznego. Wolontariusz jest bardzo samodzielny musi sam wyczuć, jakie są potrzeby pacjentów. Dlatego musi być otwarty i nie bać się ich zagadnąć. Koordynator lokalny podpowiada, jak się odnaleźć na początku. Dlaczego to ważne? W tego rodzaju wolontariacie ważne jest, aby wolontariusz czuł się swobodnie, nie jak pracownik, który ma wykonywać konkretne zadania. Wolontariusz jest trochę jak odwiedzający. Rodzina często jest daleko, na drugim końcu Polski. Pacjenci czasem mówią, że łatwiej im pogadać z wolontariuszem niż z psychologiem. Kluczowy jest więc kontakt między wolontariuszami a pacjentami. Pacjenci sami nakierowują wolontariuszy, proszą o pewne rzeczy, a czasami po prostu chcą porozmawiać to też jest ważne zadanie. Wolontariuszy nie można obarczać myślą, że robią za psychologów. To byłoby zbyt dużym ciężarem. Oni mają po prostu chodzić na oddział i być sobą, żeby mieć przyjemność z bycia z ludźmi. I mają tę przyjemność!

10 WOLONTARIUSZE W AKCJI Obecność wolontariuszy-koordynatorów miejscowych każdy oddział ma swojego koordynatora, który opiekuje się zespołem, kontroluje grafiki, listy obecności itp. Są to normalni wolontariusze, tyle że mają doświadczenie i po prostu chcieli się bardziej zaangażować. Dlaczego to ważne? Każdy oddział to specyficzny mikroświat, najlepiej znany przez wolontariusza, który długo na nim pracował. Dlatego te osoby najlepiej nadają się do opieki nad pracą w konkretnym oddziale. Stałe wsparcie i możliwość dodatkowych szkoleń. Do stałej dyspozycji wolontariuszy jest kilku psychologów. Jeżeli jest potrzeba wizyty psychologa, konsultacji, można się zgłosić w każdej chwili do koordynatora danego oddziału albo do koordynatora całej miejscowości. Fundacja oferuje też co jakiś czas dodatkowe szkolenia psychoedukacyjne z różnych zagadnień, np. żałoba, psychologia pozytywna, asertywność. Dlaczego to ważne? Stałe wsparcie psychologiczne daje wolontariuszom poczucie bezpieczeństwa, które jest konieczne, aby byli sobą i mogli spokojnie pracować. Natomiast dodatkowe szkolenia dają im możliwość rozwoju i zdobywania nowych umiejętności, które mogą potem przetestować w praktyce. Nielimitowany czas trwania wolontariatu. Fundacja nie określa, na jak długo wolontariusz może zostać w Fundacji. Nie chodzi tu o odbycie jakiegoś stażu ale o to, aby każdy pracował tak długo, jak uzna to za dobre dla niego. Są osoby, które rezygnują dość szybko, są i tacy, którzy zostają na kilka lat. Otwartość na kreatywność wolontariuszy i dodatkowe inicjatywy. Jeżeli wolontariusze wpadną na pomysł zorganizowania jakiegoś dodatkowego wydarzenia dla pacjentów na oddziale, mogą ten pomysł zgłosić koordynatorowi i wspólnie z nim załatwić zgodę szpitala. Mogą to być np. warsztaty artystyczne, obchody jakiegoś święta (np. oddziałowe mikołajki ). Każdy wolontariusz ma też możliwość indywidualnego działania, które wykracza poza standardowe obowiązki, a leży w granicach jego kompetencji (czyli np. nie jest związane z czynnościami medycznymi i nie łamie regulaminu szpitala). Dlaczego to ważne? Fundacja nie tylko jest otwarta na tego typu pomysły, ale wręcz zachęca do ich realizowania. Kreatywność wolontariuszy może mieć ogromny, pozytywny wpływ na poprawę jakości życia pacjentów na oddziale i na zbudowanie indywidualnych relacji pacjent wolontariusz.

11 WOLONTARIUSZE W AKCJI Historia, która chyba najbardziej mnie wzruszyła, jest taka: w jednym z oddziałów zamkniętych w Krakowie pacjent skarżył się wolontariuszowi, że już ma dosyć, bo przyszła piękna wiosna, a on nie może wyjść. Marzył mu się spacer po plantach. Wolontariusz wziął kamerę, nagrał mu taki spacer z perspektywy osoby idącej po plantach, przyszedł z laptopem i puścił mu ten film. PODSUMOWANIE KORZYŚCI Z WOLONTARIATU DLA WOLONTARIUSZA Na początku nie planowałem zostać tutaj dłużej, chciałem tylko zaliczyć wolontariat obowiązkowy na moim kierunku studiów. Ale okazało się, że tutaj niewielkim kosztem mogę zrobić coś naprawdę pożytecznego. Wolę taki wolontariat niż taki, w którym ktoś mi każe robić za niego nudną, papierkową robotę. Tutaj czuję, że to, co robię, jest naprawdę potrzebne. CO WARTO ZAPAMIĘTAĆ? Rafał, wolontariusz, Warszawa Wolontariat może być nie tylko sposobem na odciążenie pracowników, ale także sposobem na to, by zrobić coś pożytecznego dla innych. Wolontariusza warto dobrze przygotować do wykonywania zadań i wspólnie z nim przemyśleć to, w czym się dobrze odnajdzie, dostosowując zadania do konkretnej osoby. Przy odpowiednim poziomie elastyczności, zaufania do wolontariuszy ze strony instytucji, a jednocześnie przy zapewnieniu wolontariuszom poczucia bezpieczeństwa i wsparcia, ich energia może doprowadzić do znacznie lepszych efektów, niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić wcześniej.

12 Opisy dobrych praktyk zostały przygotowane w ramach projektu Kurs na Wolontariat badania, analizy, rekomendacje współfinansowanego ze środków PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie. To działa!

Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie. To działa! Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie To działa! Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie To działa! ( ) Sztuka w tym, by różnica

Bardziej szczegółowo

Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością. Raport z badań jakościowych poświęconych pracowniczemu wolontariatowi kompetencji

Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością. Raport z badań jakościowych poświęconych pracowniczemu wolontariatowi kompetencji Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością Raport z badań jakościowych poświęconych pracowniczemu wolontariatowi kompetencji Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością Raport

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Niniejszy poradnik powstał z udziałem doświadczonych

Bardziej szczegółowo

Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę?

Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę? Tomasz przybysz-przybyszewski Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę? Publikacja wydana w ramach projektu Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy jest współfinansowana ze środków Unii

Bardziej szczegółowo

Wolontariusze szansą - współpraca z grupą wolontariuszy

Wolontariusze szansą - współpraca z grupą wolontariuszy Wolontariusze szansą - współpraca z grupą wolontariuszy Podręcznik dla działaczy NGO, koordynatorów wolontariatu w organizacjach Podręcznik powstał dzięki dofinansowaniu ze środków SPIS TREŚCI: 1. WSTĘP....3

Bardziej szczegółowo

Badanie potrzeb i oczekiwań pacjentów z zaburzeniami osobowości

Badanie potrzeb i oczekiwań pacjentów z zaburzeniami osobowości 1 Badanie potrzeb i oczekiwań pacjentów z zaburzeniami osobowości Peron 7F, Dworska 13, 30-314, Kraków, Tel:. +48 124 305 609, Mail: biuro@peron7f.pl, www.peron7f.pl Projekt jest współfinansowany ze środków

Bardziej szczegółowo

Barbara Przybylska Związek Biur Porad Obywatelskich. Alina Wasilewska, Fundacja Batorego, program Obywatele dla Demokracji.

Barbara Przybylska Związek Biur Porad Obywatelskich. Alina Wasilewska, Fundacja Batorego, program Obywatele dla Demokracji. Zapis sesji "Rola poradnictwa prawnego i obywatelskiego w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce". VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych, Warszawa, 15 września 2014 r Dzień dobry Państwu,

Bardziej szczegółowo

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH ORGANIZATOR: WSPÓŁORGANIZACJA I DOFINANSOWANIE: PARTNERZY DEBATY: PATRONAT: Prezydent Miasta Gdyni dr WOJCIECH SZCZUREK SPIS RZECZY 4 OD REDAKCJI ROZMOWA 5 DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Bardziej szczegółowo

Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem!

Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem! Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem! WOLONTARIAT TO MOŻLIWOŚĆ WYKORZYSTANIA POSIADANEGO DOŚWIADCZENIA. TO TAKŻE WYJŚCIE Z OSAMOTNIENIA, WYPEŁNIENIE WOLNEGO CZASU I ZADOWOLENIE Z BYCIA POTRZEBNYM

Bardziej szczegółowo

Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik

Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik - materiał opracowany przez Zespół Centrum PISOP - Spis treści DEFINICJA... 3 CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU... 3 CYKL ŻYCIA PROJEKTU... 5 TWORZYMY PROJEKT...

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów

Bardziej szczegółowo

Prowadzenie wolontariatu w OPS

Prowadzenie wolontariatu w OPS ZWIĄZEK STOWARZYSZEŃ RAZEM W OLSZTYNIE Prowadzenie wolontariatu w OPS Olsztyn 2010 Projekt "Rozwój wolontariatu w Ośrodkach Pomocy Społecznej na terenie Warmii i Mazur" dofinansowany przez Samorząd Województwa

Bardziej szczegółowo

SPÓŁDZIELNIE. Nr 08 BATALIA O USŁUGI SPOŁECZNE. Coraz częściej pojawiają się spory o jakość

SPÓŁDZIELNIE. Nr 08 BATALIA O USŁUGI SPOŁECZNE. Coraz częściej pojawiają się spory o jakość W NUMERZE Nr 08 wywiad z dr. hab. Piotrem Błędowskim o pożyczkach dla spółdzielni socjalnych o dofinansowaniach działań na rzecz seniorów i dzieci Pismo poświęcone przedsiębiorczości społecznej http://biznesspoleczny.pl

Bardziej szczegółowo

www.drogadosiebie.pl

www.drogadosiebie.pl PORADNIK DLA OSÓB CHORUJĄCYCH NA CHOROBĘ AFEKTYWNĄ DWUBIEGUNOWĄ DROGA DO SIEBIE Choroba afektywna dwubiegunowa, podobnie jak inne choroby, może towarzyszyć komuś przez jakiś czas albo przez całe życie.

Bardziej szczegółowo

Paulina Chocholska, Małgorzata Osipczuk E-pomoc Psychologiczna pomoc w Internecie teoria i praktyka

Paulina Chocholska, Małgorzata Osipczuk E-pomoc Psychologiczna pomoc w Internecie teoria i praktyka Paulina Chocholska, Małgorzata Osipczuk E-pomoc Psychologiczna pomoc w Internecie teoria i praktyka 1 Paulina Chocholska Małgorzata Osipczuk E-pomoc Psychologiczna pomoc w Internecie - teoria i praktyka

Bardziej szczegółowo

Możliwości edukacyjne dla wolontariuszy-seniorów. Zarządzanie wymianami międzynarodowymi

Możliwości edukacyjne dla wolontariuszy-seniorów. Zarządzanie wymianami międzynarodowymi Rory Daly, Davide Di Pietro, Aleksandr Kurushev, Karin Stiehr i Charlotte Strümpel Możliwości edukacyjne dla wolontariuszy-seniorów. Zarządzanie wymianami międzynarodowymi Poradnik dla wolontariuszy-seniorów,

Bardziej szczegółowo

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum

Katarzyna Druczak. Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Katarzyna Druczak Jak pomóc rozwijać skrzydła? Broszura dla rodziców uczniów gimnazjum Jak pomóc rozwijać skrzydła?

Bardziej szczegółowo

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3 ZAŁĄCZNIK NR 3 ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego SPIS TREŚCI WYTYCZNE DO ETAPU DZIAŁANIA... 3 SESJE

Bardziej szczegółowo

Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania.

Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Publikacja uwzględnia m.in. treść Ustawy o działalności pożytku publicznego

Bardziej szczegółowo

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój?

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak

Bardziej szczegółowo

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Spis treści: Wstęp 7 1. Od

Bardziej szczegółowo

OPIS MODELU USAMODZIELNIENIA.

OPIS MODELU USAMODZIELNIENIA. ZAŁĄCZNIK nr 1 OPIS MODELU USAMODZIELNIENIA. Wstęp Cały proces wychowania służy przygotowaniu do samodzielności. W dobrze funkcjonującej rodzinie dziecko stopniowo uzyskuje coraz większy zakres swobody,

Bardziej szczegółowo

URATUJ MIŁOŚĆ. Dziecko czeka Rozmowa z Anną Szolc Kowalską, dyrektorem Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno Opiekuńczego w Łodzi

URATUJ MIŁOŚĆ. Dziecko czeka Rozmowa z Anną Szolc Kowalską, dyrektorem Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno Opiekuńczego w Łodzi w Łodzi www.csr.org.pl www.aborcja.info.pl FENIKS URATUJ MIŁOŚĆ Jak zostać rodzicem zastępczym? Po podjęciu decyzji o chęci zostania rodzicem zastępczym pierwsze kroki najlepiej skierować do instytucji,

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI Załącznik nr 1 PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI INNOWACYJNA METODA I NARZĘDZIA PRACY WYCHOWAWCZEJ PROWADZENIE ROZMÓW Spis treści WPROWADZENIE DO COACHINGU... 3 Geneza powstania metody... 3 Cele coachingu...

Bardziej szczegółowo

Spis treści Wstęp Wstęp 4 Określenia używane w tej broszurze 5 Ochrona zdrowia psychicznego a prawo 7

Spis treści Wstęp Wstęp 4 Określenia używane w tej broszurze 5 Ochrona zdrowia psychicznego a prawo 7 Spis treści Wstęp Wstęp 4 Określenia używane w tej broszurze 5 Ochrona zdrowia psychicznego a prawo 7 Twoje prawa Twoje prawa 8 Twój najlepszy interes 8 Godność i szacunek 8 Twoje prawo do pełnej informacji

Bardziej szczegółowo

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników Agata Dragan Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników WSTĘP Kapitał ludzki jest zasobem każdego przedsiębiorstwa, który w znacznym stopniu wpływa na jego konkurencyjność, ale jednocześnie wymaga szczególnych

Bardziej szczegółowo

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl 1 Spis treści: 1. Wstęp 2. Rzeczy które powinniśmy umieć 3. Odkładanie rzeczy na później 4. Brak planu dnia 5. Brak pomocników 6. Multitasking 7. Robienie rzeczy w nieodpowiedniej kolejności 8. Zdrowie

Bardziej szczegółowo