DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU. Wolontariusze mogą więcej, niż się wydaje! Że Jesteś

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU. Wolontariusze mogą więcej, niż się wydaje! Że Jesteś"

Transkrypt

1 DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU Wolontariusze mogą więcej, niż się wydaje! Fundacja Dobrze Że Jesteś

2 Wstęp: dlaczego dobra praktyka? Fundacja Dobrze Że Jesteś to ogólnopolska organizacja działająca w sześciu dużych miastach na oddziałach onkologicznych i hematologicznych tamtejszych szpitali. Fundacja powstała po to, by wspierać ludzi dotkniętych chorobą krwi i szpiku kostnego i pomagać im z godnością stawić czoło chorobie. Koncepcja działania Fundacji opiera się w całości na pracy wolontariuszy, którzy przebywając z pacjentami na oddziałach pomagają im znosić trudy leczenia. To, co unikalne w przypadku Fundacji Dobrze Że Jesteś, jeśli chodzi o dobre praktyki wolontariatu, to niezwykły sposób wykorzystania energii i chęci pomocy ze strony zwykłych ludzi wolontariuszy, którzy w momencie zgłoszenia się nie muszą posiadać w zasadzie żadnych kwalifikacji. Mimo to Fundacja potrafi tak zorganizować ich działania, że przy dużej prostocie wykonywanych zadań przynoszą one ogromny pożytek pacjentom. Aby zrealizować ten cel, Fundacja prowadzi bardzo dobrze przemyślaną rekrutację oraz w odpowiedni sposób przygotowuje kandydatów do ich roli. Warto zwrócić uwagę na: Przemyślany proces rekrutacji i przygotowania wolontariuszy. Rekrutacja jest przemyślana już na etapie promocji, której forma jest dobrana odpowiednio do charakteru pracy wolontariuszy. Podczas procesu rekrutacji wolontariusze przechodzą szkolenia, rozmowy z psychologami, a na początkowym etapie zapewnia się im odpowiednie wsparcie, aby nie czuli się wrzuceni na głęboką wodę. Odpowiednią opiekę nad wolontariuszami oraz dobre gospodarowanie ich energią. Fundacja dba o to, aby wolontariusze nie byli pozostawieni samym sobie w trudnym zadaniu, z jakim muszą się zmierzyć. Jednocześnie zapewnia im dużą swobodę i zachęca do wykorzystania własnej inwencji i zgłaszania pomysłów na dodatkowe działania. Jest to więc wolontariat dobrze zorganizowany i wpisany w przemyślany system, a jednocześnie niekrępujący sztywnymi ramami i pozostawiający wolontariuszom pole do samorealizacji. To taki wolontariat, w którym każdy może dać coś dobrego, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia. Często zdarza się, że świetnie wypada osoba, która nie ma wielkich kompetencji i wcześniejszych doświadczeń związanych z pobytem w szpitalu.

3 Krótki opis organizacji Fundacja Dobrze Że Jesteś to organizacja pożytku publicznego powstała w 2005 roku. Jej celem jest udzielanie osobom ciężko chorym i umierającym wsparcia duchowego, psychicznego, społecznego i organizacyjnego, a także opieki wspomagającej opiekę medyczną. Fundacja realizuje swój cel poprzez tworzenie wolontariatu w szpitalach. W tym momencie Fundacja działa na oddziałach onkologicznych i hematologicznych w sześciu miastach w Polsce: we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku. Struktura organizacyjna Fundacji składa się z czterech szczebli: szefostwo ogólnopolskie (trzy osoby) koordynator lokalny w danym mieście opiekunowie wolontariuszy na danym oddziale szpitalnym wolontariusze. Obecnie w Fundacji w jej ogólnopolskich strukturach działa kilkuset wolontariuszy w różnym wieku (od 16 do 84). Działalność Fundacji opiera się w całości na pracy wolontariuszy. Osobami zatrudnionymi są jedynie koordynatorzy lokalni (ci na oddziałach również są wolontariuszami) oraz szefostwo ogólnopolskie. Fundacja nie prowadzi żadnego innego programu oprócz tworzenia wolontariatu w szpitalach. Staramy się walczyć z mitem onkologii. W Polsce uważa się, że rak to wyrok. Wszyscy myślą, że na oddziałach onkologicznych ludzie umierają, płaczą, jest cicho. A w rzeczywistości jest tak, że ludzie wierzą, że będą żyli, tylko potrzebują wsparcia, bo leczenie jest takie, że odziera ich z godności i niezależności.

4 Ogólna charakterystyka wolontariatu Jedynym zadaniem wolontariusza Fundacji jest wsparcie pozamedyczne pacjentów przebywających na oddziałach hematologicznych i onkologicznych. Wsparcie to ma uczynić życie w szpitalu i proces zdrowienia bardziej godnym. Są trzy rodzaje obowiązków należących do wolontariuszy: pomoc organizacyjna pomoc pielęgnacyjna towarzyszenie Wolontariusze nie są pracownikami medycznymi i nie mogą wykonywać żadnych czynności medycznych. Wolontariusz pracuje raz w tygodniu, podczas swojego stałego dyżuru na przypisanym oddziale w szpitalu. Czas trwania pojedynczego dyżuru to od 3 do 5 godzin. Program wolontariacki nie ma limitu wiekowego. Nie ma też odgórnie narzuconego czy proponowanego przez Fundację czasu trwania wolontariatu. Wolontariuszem Fundacji może zostać każdy, kto zgłosi się do współpracy i pomyślnie przejdzie proces rekrutacji.

5 REKRUTACJA I PRZYGOTOWANIE WOLONTARIUSZY klucz do dobrego odnalezienia się w nietypowym środowisku szpitala 1. REKRUTACJA Dobrze przeprowadzona rekrutacja pozwala na pozyskanie wolontariuszy, którzy od początku będą świadomi zadań, jakie na nich czekają nie będą to więc zupełnie przypadkowe osoby. Z kolei samym wolontariuszom proces rekrutacji pozwala na zapoznanie się z różnymi aspektami ich przyszłej pracy oraz na świadome podjęcie decyzji o wejściu na oddział. Etapy rekrutacji: Nabór wstępny/promocja w mediach Fundacja organizuje w ciągu każdego roku trzy duże nabory wolontariuszy. Podczas tych naborów organizowane są duże spotkanie informacyjne w każdym mieście. O terminach i miejscach spotkań Fundacja informuje poprzez media, plakaty na mieście, strony internetowe (np. portal NGO.PL). Umieszczając reklamy, fundacja nie stara się na siłę przyciągać atrakcyjnym plakatem. Plakat ma po prostu napis Jesteś?. Pod spodem, małymi literkami, jest napisane, o co chodzi. Dlaczego to ważne? Pokazuje to, że pozytywne efekty przynosi już samo przemyślenie sposobu promocji i dostosowanie jej do charakteru wolontariatu. Nie chcę przyciągać ludzi atrakcyjnym plakatem, reklamą, bo nie o to chodzi. Jeżeli ktoś tego nie przemyśli, nie będzie wiedział dokąd idzie, a przyjdzie dlatego, że spodobał mu się plakat lub hasło, to zazwyczaj zrezygnuje na etapie rekrutacji. Podczas naboru wstępnego udostępniane są podstawowe, najważniejsze informacje: wolontariusz pracuje raz w tygodniu, maksymalnie 5 godzin, chodzi przede wszystkim o obecność i wsparcie, nie są wymagane umiejętności medyczne ani wcześniejsze doświadczenia. Ważne, że chodzi o opiekę nad dorosłymi (wiele osób zgłasza się, sądząc, że chodzi o dzieci). Na spotkaniach informacyjnych jest też czas, aby odpowiedzieć na bardziej szczegółowe pytania zainteresowanych. Dlaczego to ważne? Podawanie podstawowych informacji oraz organizowanie spotkań informacyjnych pozwala na przedstawienie kandydatom rodzaju zadań, jakich mieliby się podjąć, zweryfikowanie ich wyobrażeń i oczekiwań, tak by ich decyzja była w pełni świadoma.

6 REKRUTACJA I PRZYGOTOWANIE WOLONTARIUSZY Konsultacje indywidualne Po spotkaniu informacyjnym, które prowadzi koordynator lokalny, chętne osoby mogą zgłaszać się na indywidualne spotkanie, które jest kolejnym etapem rekrutacji. Przed takim spotkaniem kandydat musi wypełnić ankietę wolontariusza. W ankiecie są podstawowe pytania o motywacje przystąpienia do wolontariatu, ale też pytania o szczególne doświadczenia kandydatów: Czy byli przy czyjejś śmierci? Czy opiekowali się kimś w chorobie? Czy leżeli kiedyś w szpitalu i z jakiego powodu? Podczas rozmowy koordynator może ocenić kondycję emocjonalną i psychiczną kandydata. Osobom, które nic nie wiedzą o onkologii i nie miały takich doświadczeń, na wstępie mówię, że to dobrze. Nie wchodzą z żadnym obciążeniem. W przypadku osób, które mają jakieś doświadczenia (na przykład kogoś bliskiego zabrał nowotwór), jest pewien znak zapytania, czy ten wolontariat będzie dobry dla takiej osoby. Dlaczego to ważne? Mniej więcej jedna trzecia osób, które zgłaszają się do Fundacji, to osoby, które mają jakieś doświadczenia z nowotworami, np. wśród bliskich lub swoje własne. Dlatego podczas rozmowy koordynator stara się rozpoznać, czy kondycja psychiczna kandydata jest wystarczająca, aby podjąć się zadania opieki nad pacjentami. Jest ryzyko, że osoba, która przeszła taką tragedię, może być jeszcze niepogodzona z sytuacją, rozchwiana emocjonalnie. To sygnał, że to pacjenci będą wspomagać wolontariusza, a nie on ich. Rozmowa nie ma jednak charakteru egzaminu, a raczej wspólnego zastanowienia się, czy na pewno taki rodzaj wolontariatu będzie właściwy dla danej osoby. Formalności medyczne Każdy wolontariusz musi spełnić formalności medyczne: szczepienie przeciwko żółtaczce typu B (dzięki dotacji z miasta może się zaszczepić na koszt Fundacji), morfologię krwi., oraz oświadczenie lekarza pierwszego kontaktu, że nie widzi przeciwwskazań do pracy w szpitalu. Jeżeli ktoś sam ma problemy zdrowotne (np. leczy się na depresję), koordynator rozmawia z jego lekarzem prowadzącym, informując, że osoba ta zaczyna tego typu specyficzny wolontariat.

7 REKRUTACJA I PRZYGOTOWANIE WOLONTARIUSZY 2. PRZYGOTOWANIE WOLONTARIUSZA DO WEJŚCIA NA ODDZIAŁ Po pomyślnym przejściu rekrutacji wolontariusz nie rozpoczyna od razu pracy na oddziale. Fundacja ma na celu jak najlepsze przygotowanie wolontariusza do wejścia na oddział i aktywne wspieranie go, zwłaszcza w pierwszych dniach jego pracy. Szkolenia: Przed wejściem na oddział każdy wolontariusz musi przejść cykl szkoleń. Jeżeli ktoś nie może przyjść na szkolenie, obowiązkowo musi opanować skrypty z niego, udostępniane przez Fundację. Cykl szkoleń składa się z trzech etapów: szkolenie z psychologiem: zazwyczaj prowadzi je koordynator lokalny (większość z nich jest wykwalifikowanymi psychologami). Jest to szkolenie ogólne, wprowadzające w świat pacjenta. Wolontariusz dowiaduje się, jak reagują pacjenci na chorobę, jak sobie z nią radzą, a także z jakimi emocjami, potrzebami i reakcjami można się spotkać na oddziale. Przygotowuje się również do własnej reakcji psychicznej dowiaduje się, jakie uczucia mogą się u niego pojawić i jak powinien sobie z nimi radzić. szkolenie medyczne: mimo że wolontariuszom nie wolno wykonywać żadnych czynności medycznych, muszą przejść szkolenie z personelem medycznym szpitala, żeby wiedzieć, do jakich pacjentów idą i jak się ci pacjenci czują. Dowiadują się np., że nie można się intensywnie wyperfumować idąc na oddział, bo pacjent może się przez to gorzej poczuć. Na szkoleniu są też przedstawiane wymogi bezpieczeństwa: zakaz wejścia na oddział przy katarze, przeziębieniu, grzybicy i innych chorobach, którymi można zarazić pacjentów. szkolenie praktyczne: prowadzi je koordynator krajowy. Jest to szkolenie w którym wolontariuszy przygotowuje się na kilka trudnych sytuacji, które mogą ich spotkać. Np. co zrobić, jeżeli rodzina pacjenta chce ci zapłacić? Co zrobić, jeżeli popadniesz w konflikt z personelem medycznym? Co ma zrobić wolontariusz, jeśli jest świadkiem konfliktu na linii pacjent personel? Test wolontariusza Po przejściu szkoleń odbywa się pisemny test wolontariusza : praktyczne pytania o konkretne sytuacje, które mogą się zdarzyć na oddziale. Pytania dotyczą wyłącznie wiedzy, którą można wynieść ze szkoleń lub skryptów. Test nie ma charakteru dopuszczającego jeżeli ktoś popełni błędy, koordynator spotyka się z nim, aby powtórzyć te kwestie, w których były wątpliwości.

8 WOLONTARIUSZE W AKCJI dobre gospodarowanie energią, uważna opieka Po zgłoszeniu, rozmowie, szkoleniach i teście wolontariusz wchodzi na oddział. Filozofią Fundacji jest w tym momencie zapewnienie mu dużej elastyczności pracy przy jednoczesnym poczuciu oparcia w koordynatorze. Sprawia to, że udaje się świetnie wykorzystać energię i kreatywność wolontariuszy, przy zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa im samym, pacjentom oraz Fundacji. Fundacja opiekując się wolontariuszami i gospodarując ich energią kieruje się kilkoma zasadami: Wybór odpowiedniego miejsca pracy dla danej osoby. Wolontariusz sam może wybrać oddział, ale koordynator po rozmowie podpowiada, znając specyfikę każdego oddziału, gdzie dana osoba najlepiej się odnajdzie. Jeżeli ktoś jest np. nastawiony na kontakt z pacjentem, odpowiednia dla niego będzie onkologia, jeżeli ktoś raczej się wstydzi i łatwiej mu będzie np. robić zakupy i pomagać organizacyjnie, proponuje mu się hematologię. Dlaczego to ważne? Wiedzę na temat wolontariusza, wyniesioną z ankiety, ale głównie z indywidualnej rozmowy, można w tym momencie wykorzystać, aby jego umiejętności i preferencje dopasować do miejsca pracy. Bezpośrednia opieka podczas pierwszych wejść na oddział. Wolontariusz na samym początku zawsze wchodzi na oddział razem z koordynatorem oddziału. Jeżeli chce, może poprosić o to, aby kilka kolejnych wejść też było pod opieką koordynatora lub wspólnie z innym, doświadczonym wolontariuszem. Dlaczego to ważne? Wolontariusze są wprawdzie odpowiednio przygotowani (przeszli szkolenia, rozmowy i test), ale pierwsze wejścia na oddział często weryfikują ich motywacje. Obecność i wsparcie bardziej doświadczonych osób pomaga im się lepiej odnaleźć w świecie szpitala i w swoich obowiązkach. Bałam się pierwszego wejścia na oddział, a potem byłam bardzo zaskoczona, że było tak dobrze. Kamila, wolontariuszka, Warszawa

9 WOLONTARIUSZE W AKCJI Limitowany czas pracy. Wolontariusze pracują raz w tygodniu, zawsze na tym samym oddziale, mając stały dzień swojego dyżuru. Limitowany jest również czas pracy od 3 do 5 godzin. O grafik i jego przestrzeganie dba koordynator oddziału. Dlaczego to ważne? Ponieważ tego typu wolontariat może być bardzo obciążający psychicznie. Wolontariusz sam tego nie zauważy, ale gdy zbyt mocno zaangażuje się emocjonalnie, odczują to pacjenci. Dlatego potrzeba mu dystansu, wolontariat nie może stać się całym jego życiem. Mówię wolontariuszom: macie słuchać siebie i uważać na siebie. Jeśli po trzech godzinach masz dość, powinieneś iść do domu. Samodzielność i otwartość podczas dyżuru. Wolontariusz nie ma przypisanych pacjentów zagląda do każdego. Nie ma też ustalonego kodeksu zachowań, przypisanych zadań obowiązkowych, ważnych i mniej ważnych. Nie ma zaleceń, aby na przykład czekał na instrukcje od personelu medycznego. Wolontariusz jest bardzo samodzielny musi sam wyczuć, jakie są potrzeby pacjentów. Dlatego musi być otwarty i nie bać się ich zagadnąć. Koordynator lokalny podpowiada, jak się odnaleźć na początku. Dlaczego to ważne? W tego rodzaju wolontariacie ważne jest, aby wolontariusz czuł się swobodnie, nie jak pracownik, który ma wykonywać konkretne zadania. Wolontariusz jest trochę jak odwiedzający. Rodzina często jest daleko, na drugim końcu Polski. Pacjenci czasem mówią, że łatwiej im pogadać z wolontariuszem niż z psychologiem. Kluczowy jest więc kontakt między wolontariuszami a pacjentami. Pacjenci sami nakierowują wolontariuszy, proszą o pewne rzeczy, a czasami po prostu chcą porozmawiać to też jest ważne zadanie. Wolontariuszy nie można obarczać myślą, że robią za psychologów. To byłoby zbyt dużym ciężarem. Oni mają po prostu chodzić na oddział i być sobą, żeby mieć przyjemność z bycia z ludźmi. I mają tę przyjemność!

10 WOLONTARIUSZE W AKCJI Obecność wolontariuszy-koordynatorów miejscowych każdy oddział ma swojego koordynatora, który opiekuje się zespołem, kontroluje grafiki, listy obecności itp. Są to normalni wolontariusze, tyle że mają doświadczenie i po prostu chcieli się bardziej zaangażować. Dlaczego to ważne? Każdy oddział to specyficzny mikroświat, najlepiej znany przez wolontariusza, który długo na nim pracował. Dlatego te osoby najlepiej nadają się do opieki nad pracą w konkretnym oddziale. Stałe wsparcie i możliwość dodatkowych szkoleń. Do stałej dyspozycji wolontariuszy jest kilku psychologów. Jeżeli jest potrzeba wizyty psychologa, konsultacji, można się zgłosić w każdej chwili do koordynatora danego oddziału albo do koordynatora całej miejscowości. Fundacja oferuje też co jakiś czas dodatkowe szkolenia psychoedukacyjne z różnych zagadnień, np. żałoba, psychologia pozytywna, asertywność. Dlaczego to ważne? Stałe wsparcie psychologiczne daje wolontariuszom poczucie bezpieczeństwa, które jest konieczne, aby byli sobą i mogli spokojnie pracować. Natomiast dodatkowe szkolenia dają im możliwość rozwoju i zdobywania nowych umiejętności, które mogą potem przetestować w praktyce. Nielimitowany czas trwania wolontariatu. Fundacja nie określa, na jak długo wolontariusz może zostać w Fundacji. Nie chodzi tu o odbycie jakiegoś stażu ale o to, aby każdy pracował tak długo, jak uzna to za dobre dla niego. Są osoby, które rezygnują dość szybko, są i tacy, którzy zostają na kilka lat. Otwartość na kreatywność wolontariuszy i dodatkowe inicjatywy. Jeżeli wolontariusze wpadną na pomysł zorganizowania jakiegoś dodatkowego wydarzenia dla pacjentów na oddziale, mogą ten pomysł zgłosić koordynatorowi i wspólnie z nim załatwić zgodę szpitala. Mogą to być np. warsztaty artystyczne, obchody jakiegoś święta (np. oddziałowe mikołajki ). Każdy wolontariusz ma też możliwość indywidualnego działania, które wykracza poza standardowe obowiązki, a leży w granicach jego kompetencji (czyli np. nie jest związane z czynnościami medycznymi i nie łamie regulaminu szpitala). Dlaczego to ważne? Fundacja nie tylko jest otwarta na tego typu pomysły, ale wręcz zachęca do ich realizowania. Kreatywność wolontariuszy może mieć ogromny, pozytywny wpływ na poprawę jakości życia pacjentów na oddziale i na zbudowanie indywidualnych relacji pacjent wolontariusz.

11 WOLONTARIUSZE W AKCJI Historia, która chyba najbardziej mnie wzruszyła, jest taka: w jednym z oddziałów zamkniętych w Krakowie pacjent skarżył się wolontariuszowi, że już ma dosyć, bo przyszła piękna wiosna, a on nie może wyjść. Marzył mu się spacer po plantach. Wolontariusz wziął kamerę, nagrał mu taki spacer z perspektywy osoby idącej po plantach, przyszedł z laptopem i puścił mu ten film. PODSUMOWANIE KORZYŚCI Z WOLONTARIATU DLA WOLONTARIUSZA Na początku nie planowałem zostać tutaj dłużej, chciałem tylko zaliczyć wolontariat obowiązkowy na moim kierunku studiów. Ale okazało się, że tutaj niewielkim kosztem mogę zrobić coś naprawdę pożytecznego. Wolę taki wolontariat niż taki, w którym ktoś mi każe robić za niego nudną, papierkową robotę. Tutaj czuję, że to, co robię, jest naprawdę potrzebne. CO WARTO ZAPAMIĘTAĆ? Rafał, wolontariusz, Warszawa Wolontariat może być nie tylko sposobem na odciążenie pracowników, ale także sposobem na to, by zrobić coś pożytecznego dla innych. Wolontariusza warto dobrze przygotować do wykonywania zadań i wspólnie z nim przemyśleć to, w czym się dobrze odnajdzie, dostosowując zadania do konkretnej osoby. Przy odpowiednim poziomie elastyczności, zaufania do wolontariuszy ze strony instytucji, a jednocześnie przy zapewnieniu wolontariuszom poczucia bezpieczeństwa i wsparcia, ich energia może doprowadzić do znacznie lepszych efektów, niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić wcześniej.

12 Opisy dobrych praktyk zostały przygotowane w ramach projektu Kurs na Wolontariat badania, analizy, rekomendacje współfinansowanego ze środków PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Poradnik kampanii Rak. To się leczy! z dn. 14. 03.2013

Poradnik kampanii Rak. To się leczy! z dn. 14. 03.2013 Poradnik kampanii Rak. To się leczy! z dn. 14. 03.2013 Materiały prasowe mogą być wykorzystane przez redakcję ze wskazaniem źródła: Fundacja Rosa / Rak. To się leczy! W naszym poradniku redagowanym przy

Bardziej szczegółowo

WOLONTARIAT W HOSPICJUM ZARZĄDZANIE DOBROWOLNĄ PRACĄ NA RZECZ HOSPICJUM. "Ci którzy służą cierpiącym nie mają wątpliwości po co żyją" /ks. A.

WOLONTARIAT W HOSPICJUM ZARZĄDZANIE DOBROWOLNĄ PRACĄ NA RZECZ HOSPICJUM. Ci którzy służą cierpiącym nie mają wątpliwości po co żyją /ks. A. WOLONTARIAT W HOSPICJUM ZARZĄDZANIE DOBROWOLNĄ PRACĄ NA RZECZ HOSPICJUM. "Ci którzy służą cierpiącym nie mają wątpliwości po co żyją" /ks. A. Henel/ Kto to jest wolontariusz i na czym polega wolontariat?

Bardziej szczegółowo

2. Opisz swoje dotychczasowe doświadczenie czym zajmowałeś/łaś się do tej pory?

2. Opisz swoje dotychczasowe doświadczenie czym zajmowałeś/łaś się do tej pory? Aplikacja na Studenckiego Ambasadora Fundacji DKMS Polska Drogi Kandydacie/Kandydatko na Studenckiego Ambasadora Fundacji DKMS Polska, Dziękuję za Twoje zainteresowanie i chęć przystąpienia do Programu

Bardziej szczegółowo

Jak rozmawiać o chorobie i śmierci z pacjentami terminalnie chorymi i ich rodzinami szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego

Jak rozmawiać o chorobie i śmierci z pacjentami terminalnie chorymi i ich rodzinami szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego Jak rozmawiać o chorobie i śmierci z pacjentami terminalnie chorymi i ich rodzinami szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego Cele szkolenia Celem szkolenia jest zapoznanie lekarzy i personelu medycznego

Bardziej szczegółowo

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku.

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku. Opieka zdrowotna przyjazna dziecku - Dzieci i młodzież: powiedz nam co myślisz! Rada Europy jest międzynarodową organizacją, którą tworzy 47 krajów członkowskich. Jej działania obejmują 150 milionów dzieci

Bardziej szczegółowo

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Poradnie dla kobiet w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w Skåne DOKĄD MAM SIĘ UDAĆ? CZY BĘDĘ MIAŁA BLIŹNIAKI? CZY TO DLA MNIE DOBRE? CZY TO NORMALNE? CZY TO JEST PŁATNE?

Bardziej szczegółowo

Decyzje dotyczące resuscytacji krążeniowooddechowej

Decyzje dotyczące resuscytacji krążeniowooddechowej Resuscytacja Szpitale Uniwersyteckie Coventry i Warwickshire NHS Trust Decyzje dotyczące resuscytacji krążeniowooddechowej Informacje przeznaczone dla pacjentów szpitali Coventry and Warwickshire, ich

Bardziej szczegółowo

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU DLA UCZNIÓW KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 357 W WARSZAWIE ROK SZKOLNY 2016/2017 Nawet jeśli chodzi tylko o drobiazg, zrób coś dla tych, którzy potrzebują pomocy, coś, za co nie

Bardziej szczegółowo

GOVERNESS LANE. Governess Lane to miejsce, w którym Wyjątkowe Rodziny poznają Wyjątkowe Guwernantki.

GOVERNESS LANE. Governess Lane to miejsce, w którym Wyjątkowe Rodziny poznają Wyjątkowe Guwernantki. GOVERNESS LANE Governess Lane to miejsce, w którym Wyjątkowe Rodziny poznają Wyjątkowe Guwernantki. Witamy w Governess Lane miejscu, w którym Wyjątkowe Rodziny znajdują Wyjątkowe Guwernantki. DLACZEGO

Bardziej szczegółowo

3. WOLONTARIAT PRACOWNICZY A POLITYKA CSR FIRMY

3. WOLONTARIAT PRACOWNICZY A POLITYKA CSR FIRMY 3. WOLONTARIAT PRACOWNICZY A POLITYKA CSR FIRMY CSR BRAKUJĄCE OGNIWO KAPITALIZMU? CSR (Corporate Social Responsiblity) Społeczna Odpowiedzialność Biznesu Biznes Odpowiedzialny biznes to odpowiedzialność

Bardziej szczegółowo

Oddziału Kardiologicznego, Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

Oddziału Kardiologicznego, Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Oddziału Kardiologicznego, Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. ( aktualizowano 25.05.204r.) REGULAMIN Oddziałem Kardiologicznym i Oddziałem Intensywnego

Bardziej szczegółowo

WOLONTARIAT ZMIENIA FIRMĘ. Program wolontariatu pracowniczego TAK od serca w Kredyt Banku

WOLONTARIAT ZMIENIA FIRMĘ. Program wolontariatu pracowniczego TAK od serca w Kredyt Banku WOLONTARIAT ZMIENIA FIRMĘ Program wolontariatu pracowniczego TAK od serca w Kredyt Banku Szczecin, 24 listopada 2011 Wolontariat pracowniczy Stworzenie możliwości i zachęcanie pracowników do nieodpłatnych,

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PROJEKTU I.INFORMACJE OGÓLNE

REGULAMIN PROJEKTU I.INFORMACJE OGÓLNE REGULAMIN PROJEKTU Uśmiech leczy realizowanego przez Fundację Dr Clown w ramach Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 - drugi cykl. I.INFORMACJE OGÓLNE 1. Projekt

Bardziej szczegółowo

TOWARZYSZENIE W CHOROBIE

TOWARZYSZENIE W CHOROBIE Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia - Albert Einstein PROPOZYCJA WSPÓŁPRACY TOWARZYSZENIE W CHOROBIE program społeczny Fundacji Wspólna Droga United Way Polska Źródło: http://www.dziennikpolski24.pl/files/articles/lightbox/82efd59a59d7f866b44e1e

Bardziej szczegółowo

REJESTRACJA PACJENTA. JAK TO WYKORZYSTAĆ? Najważniejsze informacje na podstawie kilkuletniego programu szkoleń. Elżbieta Goślicka Cezary Tyl 1

REJESTRACJA PACJENTA. JAK TO WYKORZYSTAĆ? Najważniejsze informacje na podstawie kilkuletniego programu szkoleń. Elżbieta Goślicka Cezary Tyl 1 REJESTRACJA PACJENTA. TUTAJ TWORZY SIĘ OPINIA O PLACÓWCE. JAK TO WYKORZYSTAĆ? Najważniejsze informacje na podstawie kilkuletniego programu szkoleń. Elżbieta Goślicka Cezary Tyl 1 Szkolimy personel ponieważ:

Bardziej szczegółowo

FOTO. Dlaczego pomagają? pracownicy Citi Handlowy o ich zaangażowaniu w wolontariat

FOTO. Dlaczego pomagają? pracownicy Citi Handlowy o ich zaangażowaniu w wolontariat FOTO Dlaczego pomagają? pracownicy Citi Handlowy o ich zaangażowaniu w wolontariat O BADANIU Badanie uczestników Programu Wolontariatu Pracowniczego Citi Handlowy zostało przeprowadzone przez Fundację

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SZKOLNEGO WOLONTARIATU

PROGRAM SZKOLNEGO WOLONTARIATU PROGRAM SZKOLNEGO WOLONTARIATU Chcemy Pomagać Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela Jan Paweł II 1 Okres nauki w szkole

Bardziej szczegółowo

na podstawie działalności Punktu Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej CENTERKO Łódź, dn. 05.06.2013 r.

na podstawie działalności Punktu Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej CENTERKO Łódź, dn. 05.06.2013 r. na podstawie działalności Punktu Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej CENTERKO Łódź, dn. 05.06.2013 r. Kim jesteśmy? PPPW CENTERKO TO INTEGRACYJNE BIURO POŚREDNICTWA PRACY WOLONTARYSTYCZNEJ O ZASIĘGU LOKALNYM

Bardziej szczegółowo

zdrowia Zaangażuj się

zdrowia Zaangażuj się Ochrona Twojego zdrowia Zaangażuj się Niniejszy projekt jest finansowany przez Ochrona Twojego zdrowia Zaangażuj się www.oha.com 1. Zainteresuj się ochroną swojego zdrowia. Jeśli masz pytania lub wątpliwości

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ORGANIZACYJNY ODDZIAŁU PSYCHIATRYCZNEGO WSZ W KALISZU

REGULAMIN ORGANIZACYJNY ODDZIAŁU PSYCHIATRYCZNEGO WSZ W KALISZU REGULAMIN ORGANIZACYJNY ODDZIAŁU PSYCHIATRYCZNEGO WSZ W KALISZU Oddział Psychiatryczny wchodzi w skład WSZ im. L. Perzyny w Kaliszu. Swoją działalność prowadzi na podstawie następujących przepisów prawa:

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PRAKTYK ZAWODOWYCH W WYŻSZEJ SZKOLE REHABILITACJI Z SIEDZIBĄ W WARSZAWIE WYDZIAŁ REHABILITACJI KIERUNEK DIETETYKA

REGULAMIN PRAKTYK ZAWODOWYCH W WYŻSZEJ SZKOLE REHABILITACJI Z SIEDZIBĄ W WARSZAWIE WYDZIAŁ REHABILITACJI KIERUNEK DIETETYKA REGULAMIN PRAKTYK ZAWODOWYCH W WYŻSZEJ SZKOLE REHABILITACJI Z SIEDZIBĄ W WARSZAWIE WYDZIAŁ REHABILITACJI KIERUNEK DIETETYKA Załącznik nr 1 do Zarządzenia Rektora z dnia 6 grudnia 2012r. 1 PRZEPISY OGÓLNE

Bardziej szczegółowo

Podziękowania naszych podopiecznych:

Podziękowania naszych podopiecznych: Podziękowania naszych podopiecznych: W imieniu swoim jak i moich rodziców składam ogromne podziękowanie Stowarzyszeniu za pomoc finansową. Dzięki działaniu właśnie tego Stowarzyszenia osoby niepełnosprawne

Bardziej szczegółowo

Plik należy pobrać przed wypełnieniem! Aplikacja na Studenckiego Ambasadora Fundacji DKMS Polska

Plik należy pobrać przed wypełnieniem! Aplikacja na Studenckiego Ambasadora Fundacji DKMS Polska Plik należy pobrać przed wypełnieniem! Aplikacja na Studenckiego Ambasadora Fundacji DKMS Polska Drogi Kandydacie/Kandydatko, dziękuję za Twoje zainteresowanie i chęć przystąpienia do Programu Studencki

Bardziej szczegółowo

Informacja prasowa. Ruszył drugi cykl spotkań edukacyjnych dla chorych na szpiczaka mnogiego

Informacja prasowa. Ruszył drugi cykl spotkań edukacyjnych dla chorych na szpiczaka mnogiego Informacja prasowa Ruszył drugi cykl spotkań edukacyjnych dla chorych na szpiczaka mnogiego Warszawa, 28 października Chorzy na szpiczaka mnogiego w Polsce oraz ich bliscy mają możliwość uczestniczenia

Bardziej szczegółowo

Jak rozmawiać z rodziną po stracie osoby bliskiej? szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego

Jak rozmawiać z rodziną po stracie osoby bliskiej? szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego Jak rozmawiać z rodziną po stracie osoby bliskiej? szkolenie dla lekarzy i personelu medycznego Cele szkolenia Celem szkolenia jest przedstawienie lekarzom i personelowi medycznemu technik właściwej komunikacji

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PROJEKTU. w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Nr wniosku: 1334

REGULAMIN PROJEKTU. w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Nr wniosku: 1334 REGULAMIN PROJEKTU Aktywne i zintegrowane społeczeństwo w kwestiach zdrowia psychicznego współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?...

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Spis treści Spis treści Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Koncentracja i spostrzeganie... Pamięć i wiedza... Myślenie... Kreatywność... Zadania, które pomogą

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN MŁODZIEŻOWEGO CENTRUM WOLONTARIATU FUNDACJI,,WYGRAJMY SIEBIE z dn. 01.07.2015 r. Rozdział I POSTANOWIENIA OGÓLNE

REGULAMIN MŁODZIEŻOWEGO CENTRUM WOLONTARIATU FUNDACJI,,WYGRAJMY SIEBIE z dn. 01.07.2015 r. Rozdział I POSTANOWIENIA OGÓLNE REGULAMIN MŁODZIEŻOWEGO CENTRUM WOLONTARIATU FUNDACJI,,WYGRAJMY SIEBIE z dn. 01.07.2015 r. Rozdział I POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Młodzieżowe Centrum Wolontariatu jest projektem Fundacji,,Wygrajmy Siebie działającym

Bardziej szczegółowo

Dyżur psychologa w postaci udzielania porad psychologicznych:

Dyżur psychologa w postaci udzielania porad psychologicznych: W ramach niniejszego projektu oferujemy: poradnictwo psychologiczne poradnictwo prawne telefon zaufania - 32 426 00 33 wew. 11 program psychoedukacyjny dla rodziców i opiekunów prawnych,,szkoła dla rodziców

Bardziej szczegółowo

ANKIETA EWALUACYJNA UCZESTNIKA

ANKIETA EWALUACYJNA UCZESTNIKA ANKIETA EWALUACYJNA UCZESTNIKA Projektu systemowego z komponentem ponadnarodowym pn. Wsparcie kompetencji na starcie realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu w ramach Priorytetu VI Rynek pracy

Bardziej szczegółowo

Oblicza wolontariatu hospicyjnego. www.hospicja.pl

Oblicza wolontariatu hospicyjnego. www.hospicja.pl Oblicza wolontariatu hospicyjnego Wolontariat stał u podstaw początków ruchu hospicyjnego w Polsce. Zaangażowani w nim byli przede wszystkim lekarze i pielęgniarki, studenci medycyny i duszpasterze jednocześnie

Bardziej szczegółowo

Jak pomóc 6-latkowi w dobrym funkcjonowaniu w szkole: co mogą zrobić rodzice, a co powinna zrobić szkoła?

Jak pomóc 6-latkowi w dobrym funkcjonowaniu w szkole: co mogą zrobić rodzice, a co powinna zrobić szkoła? Akredytacja Państwowej Komisji Akredytacyjnej (Uchwała Nr 474/2010 z dn. 27.05. 2010r.)1111 Jak pomóc 6-latkowi w dobrym funkcjonowaniu w szkole: co mogą zrobić rodzice, a co powinna zrobić szkoła? Anna

Bardziej szczegółowo

Co to jest demencja (demens)?

Co to jest demencja (demens)? Hva er demens? Co to jest demencja (demens)? Zapominasz tyle rzeczy, że trudno jest ci funkcjonować na co dzień? Masz problem z zapamiętaniem zwykłych słów albo z zapamiętaniem drogi do sklepu? To może

Bardziej szczegółowo

ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKŁODOWSKA LUBLIN - POLONIA VOL.LIX, SUPPL. XIV, 23 SECTIO D 2004

ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKŁODOWSKA LUBLIN - POLONIA VOL.LIX, SUPPL. XIV, 23 SECTIO D 2004 ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKŁODOWSKA LUBLIN - POLONIA VOL.LIX, SUPPL. XIV, 23 SECTIO D 2004 Zakład Organizacji Pracy Pielęgniarskiej Wydziału Opieki i Oświaty Zdrowotnej Śląskiej Akademii Medycznej

Bardziej szczegółowo

Raport Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii plastycznej za rok 2014

Raport Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii plastycznej za rok 2014 Bartłomiej Noszczyk Klinika Chirurgii Plastycznej, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego 22 5841 191 Warszawa 22-01-2015 Raport Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii plastycznej za rok

Bardziej szczegółowo

Opieka i medycyna paliatywna

Opieka i medycyna paliatywna Lek. med. Katarzyna Scholz Opieka i medycyna paliatywna Informator dla chorych i ich rodzin Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli Lublin, 2011 Szanowni Państwo, Drodzy Pacjenci, Rodziny.

Bardziej szczegółowo

Nasza współpraca z uczelniami- praktyki studenckie

Nasza współpraca z uczelniami- praktyki studenckie Nasza współpraca z uczelniami- praktyki studenckie Celem jest współpraca przedszkola z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku lokalnym dla obopólnej korzyści. 1 Początki Od bardzo dawna

Bardziej szczegółowo

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Co to są prawa?....3 Co to jest dobro dziecka?....4 Co to jest ochrona przed dyskryminacją?....5 Co to jest ochrona?....6 Co to jest sąd?...7 Co to jest

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie do wypisu

Przygotowanie do wypisu Przygotowanie do wypisu Informacje dla pacjentów i opiekunów Imię i nazwisko (pełne) Oddział Przewidywana data wypisu. Data wydania ulotki. Ulotka została wydana i dołączone do kartoteki pacjenta przez:

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI: Karta uzgodnień 4 Podstawy prawne 5

SPIS TREŚCI: Karta uzgodnień 4 Podstawy prawne 5 1 SPIS TREŚCI: Karta uzgodnień 4 Podstawy prawne 5 Opis koncepcji wykazu oddziałów szpitalnych pierwszego wyboru dla potrzeb realizacji zadań zespołów ratownictwa medycznego w systemie Państwowe Ratownictwo

Bardziej szczegółowo

Szczegółowe informacje: www.jedendrugiemu.pl/pomoc-wzajemna.html Al. Prymasa Tysiąclecia 137, 01-424 Warszawa www.ktopomoze.

Szczegółowe informacje: www.jedendrugiemu.pl/pomoc-wzajemna.html Al. Prymasa Tysiąclecia 137, 01-424 Warszawa www.ktopomoze. Fundacja Jeden Drugiemu i Portal KtoPomoze.pl pod Patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zapraszają do udziału w Programie Pomoc Wzajemna. Program polega na kojarzeniu osób potrzebujących

Bardziej szczegółowo

Umowa - S.C./ /2012. pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu,

Umowa - S.C./ /2012. pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, Umowa - S.C./ /2012 Zawarta w dniu 31.07.2012 r. w Tarnobrzegu pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, ul. Szpitalna 1, NIP 867-18-81-486, REGON 000312573, KRS

Bardziej szczegółowo

Mamy kota na punkcie wolontariatu? Kraków, 31 sierpnia 2010

Mamy kota na punkcie wolontariatu? Kraków, 31 sierpnia 2010 Mamy kota na punkcie wolontariatu? Kraków, 31 sierpnia 2010 Kim jest wolontariusz? WOLONTARIAT - bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2012/2013 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY

PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2012/2013 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2012/2013 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY 1. NAZWA PRZEDMIOTU : Psychologiczne aspekty opieki nad dzieckiem z chorobą nowotworową

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z BADANIA. Fundacja REA Rozwój, Edukacja, Aktywność

RAPORT Z BADANIA. Fundacja REA Rozwój, Edukacja, Aktywność 1 RAPORT Z BADANIA Badanie potrzeb w zakresie rozwoju kompetencji wychowawczych wśród studentów kierunków nauczycielskich Fundacja REA Rozwój, Edukacja, Aktywność http://fundacja-rea.org/ Fundacja REA

Bardziej szczegółowo

Prawo w psychiatrii. Marcin Wojnar

Prawo w psychiatrii. Marcin Wojnar Prawo w psychiatrii Marcin Wojnar Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego (z dnia 19 sierpnia 1994 r.) Art. 22 1. Przyjęcie osoby z zaburzeniami psychicznymi do szpitala psychiatrycznego następuje za jej

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REKRUTACJI kandydatów na Latarników Polski Cyfrowej

REGULAMIN REKRUTACJI kandydatów na Latarników Polski Cyfrowej REGULAMIN REKRUTACJI kandydatów na Latarników Polski Cyfrowej Niniejszy Regulamin określa zasady: a) rekrutacji kandydatów na Latarników Polski Cyfrowej, którzy wezmą udział w szkoleniach organizowanych

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PIOTRKOWSKIEGO CENTRUM WOLONTARIATU DZIAŁAJĄCEGO PRZY STOWARZYSZENIU PRZYJACIÓŁ DZIECI I MŁODZIEŻY HARC

REGULAMIN PIOTRKOWSKIEGO CENTRUM WOLONTARIATU DZIAŁAJĄCEGO PRZY STOWARZYSZENIU PRZYJACIÓŁ DZIECI I MŁODZIEŻY HARC REGULAMIN PIOTRKOWSKIEGO CENTRUM WOLONTARIATU DZIAŁAJĄCEGO PRZY STOWARZYSZENIU PRZYJACIÓŁ DZIECI I MŁODZIEŻY HARC I. Postanowienia ogólne 1 1. Piotrkowskie Centrum Wolontariatu powstało na podstawie Uchwały

Bardziej szczegółowo

RAPORT EWALUACYJNY projektu

RAPORT EWALUACYJNY projektu RAPORT EWALUACYJNY projektu TANIEC DOBRY NA WSZYSTKO AKTYWNA FORMA EDUKACJI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Tel. -29 74 187-9 WPROWADZENIE Tan iec dobr y n a wszystko aktywn a forma ed ukacji d la d ziec i i młodzieży

Bardziej szczegółowo

Test Becka. do samodzielnego wykonania

Test Becka. do samodzielnego wykonania Test Becka do samodzielnego wykonania Skala Depresji Becka (BDI) (Wypełnia pacjent) Skala Depresji Becka składa się z 21 punktów ocenianych od 0 do 3. Na jej podstawie można samodzielnie ocenić obecność

Bardziej szczegółowo

WCZESNE OBJAWY RAKA JELITA GRUBEGO BYWAJĄ CZĘSTO UKRYTE

WCZESNE OBJAWY RAKA JELITA GRUBEGO BYWAJĄ CZĘSTO UKRYTE WCZESNE OBJAWY RAKA JELITA GRUBEGO BYWAJĄ CZĘSTO UKRYTE SPOŚRÓD CHORYCH NA RAKA JELITA GRUBEGO UDAJE SIĘ POKONAĆ CHOROBĘ POD WARUNKIEM JEJ WCZESNEGO WYKRYCIA. Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej

Bardziej szczegółowo

także innych schorzeń o podłożu psychologicznym.

także innych schorzeń o podłożu psychologicznym. Witam Państwa na stronie Centrum Konsultacyjnego AKMED i serdecznie zapraszam do skorzystania z pomocy naszych specjalistów oraz z naszej oferty terapeutycznej. O sukcesach, jakie odnosimy w leczeniu uzależnień

Bardziej szczegółowo

Raport Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie psychologii klinicznej za rok 2014

Raport Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie psychologii klinicznej za rok 2014 Warszawa 2015-02-10 Aleksandra Kühn-Dymecka Instytut Psychiatrii i Neurologii 02-957 Warszawa Al. Sobieskiego 9 Email dymecka@ipin.edu.pl tel., 224582534 Raport Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie psychologii

Bardziej szczegółowo

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KONINIE WYDZIAŁ KULTURY FIZYCZNEJ I OCHRONY ZDROWIA. Katedra Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu. Kierunek: Fizjoterapia

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KONINIE WYDZIAŁ KULTURY FIZYCZNEJ I OCHRONY ZDROWIA. Katedra Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu. Kierunek: Fizjoterapia PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KONINIE WYDZIAŁ KULTURY FIZYCZNEJ I OCHRONY ZDROWIA Katedra Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Kierunek: Fizjoterapia SYLABUS Nazwa przedmiotu Podstawy klinicznej w psychiatrii

Bardziej szczegółowo

1. Co mogą robić uczelnie, by zwiększać liczbę miejsc na praktykach wysokiej jakości dla swoich studentów? [pytanie do pracodawców]

1. Co mogą robić uczelnie, by zwiększać liczbę miejsc na praktykach wysokiej jakości dla swoich studentów? [pytanie do pracodawców] 1. Co mogą robić uczelnie, by zwiększać liczbę miejsc na praktykach wysokiej jakości dla swoich studentów? [pytanie do pracodawców] Obligatoryjny udział pracodawców na etapie przygotowania programów studiów

Bardziej szczegółowo

Dzienny Oddział Terapii Uzależnień

Dzienny Oddział Terapii Uzależnień Dzienny Oddział Terapii Uzależnień Dzienny Oddział Terapii zajmuje Uzależnień się terapią uzależnień w ciągu od dnia alkoholu, w godzinach narkotyków, (od od poniedziałku 8.00 hazardu do 15.00 do w systemie

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do Zapytania ofertowego nr W8/2015

Załącznik nr 1 do Zapytania ofertowego nr W8/2015 OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA USŁUGA SZKOLENIOWA I.A. Założenia szkoleniowe: Szkolenia będą prowadzone dla 5 grup szkoleniowych 1. GRUPA I Szkolenie z obsługi pacjenta: Komunikacja Pacjent Personel Medyczny

Bardziej szczegółowo

Program Wolontariatu Pracowniczego Kredyt Banku i WARTY. TAK od serca. zaangażować? Szczecin, 19 listopada 2010

Program Wolontariatu Pracowniczego Kredyt Banku i WARTY. TAK od serca. zaangażować? Szczecin, 19 listopada 2010 Program Wolontariatu Pracowniczego Kredyt Banku i WARTY TAK od serca - dlaczego warto się zaangażować? Szczecin, 19 listopada 2010 Czym nie jest CSR? CSR to nie jest: wyłącznie filantropia i wspieranie

Bardziej szczegółowo

EFEKTYWNA OCENA PRACOWNIKÓW, UDZIELANIE INFORMACJI ZWROTNEJ W KONTEKŚCIE REDUKCJI ETATÓW ORAZ ELEMENTY ZARZĄDZANIA EMOCJAMI

EFEKTYWNA OCENA PRACOWNIKÓW, UDZIELANIE INFORMACJI ZWROTNEJ W KONTEKŚCIE REDUKCJI ETATÓW ORAZ ELEMENTY ZARZĄDZANIA EMOCJAMI EFEKTYWNA OCENA PRACOWNIKÓW, UDZIELANIE INFORMACJI ZWROTNEJ W KONTEKŚCIE REDUKCJI ETATÓW ORAZ ELEMENTY ZARZĄDZANIA EMOCJAMI Prowadzący - dr Sylwia Szymańska - trener FPL Każda sytuacja wywołuje emocje

Bardziej szczegółowo

Depresja wyzwanie dla współczesnej medycyny

Depresja wyzwanie dla współczesnej medycyny Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 2020 Depresja wyzwanie dla współczesnej medycyny

Bardziej szczegółowo

Wsparcie i. informacje o. chorobie Parkinsona. Parkinson s information and support Polish

Wsparcie i. informacje o. chorobie Parkinsona. Parkinson s information and support Polish Wsparcie i informacje o chorobie Parkinsona Parkinson s information and support Polish Diagnoza choroby Parkinsona może wywróci życie do góry nogami - dlatego warto zwrócić się do nas Jeśli chorują Państwo

Bardziej szczegółowo

Jak długo pacjenci w Polsce czekają na diagnozę i leczenie onkologiczne? II edycja badania co zmieniło wejście w życie pakietu onkologicznego?

Jak długo pacjenci w Polsce czekają na diagnozę i leczenie onkologiczne? II edycja badania co zmieniło wejście w życie pakietu onkologicznego? ŚCIEŻKA PACJENTA Jak długo pacjenci w Polsce czekają na diagnozę i leczenie onkologiczne? II edycja badania co zmieniło wejście w życie pakietu onkologicznego? Fundacja Onkologia 2025 Sierpień 2016 O badaniu

Bardziej szczegółowo

Leczenie w domu pacjenta - praca w Zespole Leczenia Środowiskowego

Leczenie w domu pacjenta - praca w Zespole Leczenia Środowiskowego Leczenie w domu pacjenta - praca w Zespole Leczenia Środowiskowego Zespół Leczenia Środowiskowego Wieliczka Paweł Sacha specjalista psychiatra Idea psychiatrycznego leczenia środowiskowego, a codzienna

Bardziej szczegółowo

w w w. w o l o n t a r i a t p r a c o w n i c z y. p l

w w w. w o l o n t a r i a t p r a c o w n i c z y. p l Czym jest Wolontariat Pracowniczy? Podstawa prawna wolontariatu pracowniczego Brak przepisów regulujących wprost kwestie wolontariatu pracowniczego. Odpowiednio należy stosować przepisy: Ustawy z dnia

Bardziej szczegółowo

WORK LIFE BALANCE W BIZNESIE

WORK LIFE BALANCE W BIZNESIE czyli o tym, co każdy teoretycznie wie ale mało kto potrafi osiągnąć i utrzymać Lublin, 6.02.2013 1 4. KORZYŚCI 3. JAK? 2. DLACZEGO? 1. CO TO? 2 ŻYCIE PRYWATNE PRACA WARTOŚCI PRIORYTETY 3 CO TO JEST? Równowaga

Bardziej szczegółowo

Społeczne aspekty chorób rzadkich. Maria Libura Instytut Studiów Interdyscyplinarnych

Społeczne aspekty chorób rzadkich. Maria Libura Instytut Studiów Interdyscyplinarnych Społeczne aspekty chorób rzadkich Maria Libura Instytut Studiów Interdyscyplinarnych Narodowe Plany w EU - zabezpieczenie społeczne Koordynacja pomiędzy sektorem ochrony zdrowia i zabezpieczenia społecznego.

Bardziej szczegółowo

Komunikacja z pacjentem - profesjonalna obsługa pacjenta

Komunikacja z pacjentem - profesjonalna obsługa pacjenta Komunikacja z pacjentem - profesjonalna obsługa pacjenta Pacjenci szpitali, klinik, Zakładów Opieki Zdrowotnej coraz częściej oczekują profesjonalnej obsługi ze strony personelu placówek medycznych. Aby

Bardziej szczegółowo

Poszukujemy wolontariuszy którzy podejmą się w swojej okolicy roli lokalnych koordynatorów programu w wybranym zakresie:

Poszukujemy wolontariuszy którzy podejmą się w swojej okolicy roli lokalnych koordynatorów programu w wybranym zakresie: Fundacja Jeden Drugiemu i Portal KtoPomoze.pl pod Patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej poszukują wolontariuszy do udziału w Programie Pomoc Wzajemna. Program polega na organizacji samopomocy,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM STAŻOWY OFERTA WSPÓŁPRACY

PROGRAM STAŻOWY OFERTA WSPÓŁPRACY PROGRAM STAŻOWY OFERTA WSPÓŁPRACY Koło Zarządzanie IT działa przy Katedrze Inżynierii Oprogramowania na wydziale ETI Politechniki Gdańskiej od 2011 roku. Obecnie zrzesza 30 członków. Podejmujemy inicjatywy

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK PO PRAKTYKACH Z AIESEC

PRZEWODNIK PO PRAKTYKACH Z AIESEC PRZEWODNIK PO PRAKTYKACH Z AIESEC Praktyki z AIESEC dają niepowtarzalną możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego nie tylko studentom, ale także absolwentom uczelni wyższych. Praktyki AIESEC łączą przyjemne

Bardziej szczegółowo

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU ZESPÓŁ SZKÓŁ PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO w KRAKOWIE TECHNIKUM PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO NR 22, TECHNIKUM UZUPEŁNIAJĄCE DLA DOROSŁYCH NR 19, ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA NR 23 31-157 Kraków, Pl. Matejki 11, tel. 12

Bardziej szczegółowo

Na drabinę wchodzi się szczebel po szczebelku. Powolutku aż do skutku... Przysłowie szkockie

Na drabinę wchodzi się szczebel po szczebelku. Powolutku aż do skutku... Przysłowie szkockie Na drabinę wchodzi się szczebel po szczebelku. Powolutku aż do skutku... Przysłowie szkockie Wiele osób marzy o własnym biznesie... Ale często brak im odwagi na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2015/2016 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY

PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2015/2016 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2015/2016 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY 1. NAZWA PRZEDMIOTU : Psychologiczne aspekty opieki nad dzieckiem z chorobą nowotworową

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PRAKTYKI ZAWODOWEJ STUDENTÓW PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W KOSZALINIE KIERUNEK: PIELĘGNIARSTWO POSTANOWIENIE OGÓLNE

REGULAMIN PRAKTYKI ZAWODOWEJ STUDENTÓW PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W KOSZALINIE KIERUNEK: PIELĘGNIARSTWO POSTANOWIENIE OGÓLNE Załącznik nr 9 do Zarządzenia Nr 37/11 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie w sprawie wprowadzenia Regulaminu Studenckich Praktyk Zawodowych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU DZIAŁAJĄCEGO W GIMNAZJUM NR 10 IM.TADEUSZA KOŚCIUSZKI W RZESZOWIE

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU DZIAŁAJĄCEGO W GIMNAZJUM NR 10 IM.TADEUSZA KOŚCIUSZKI W RZESZOWIE PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU DZIAŁAJĄCEGO W GIMNAZJUM NR 10 IM.TADEUSZA KOŚCIUSZKI W RZESZOWIE Podstawa prawna Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z pracy Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów Naczelnej Izby Lekarskiej za lata 2010 2013

Sprawozdanie z pracy Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów Naczelnej Izby Lekarskiej za lata 2010 2013 Sprawozdanie z pracy Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów Naczelnej Izby Lekarskiej za lata 2010 2013 Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów Naczelnej Izby Lekarskiej

Bardziej szczegółowo

Pacjent w labiryncie systemu wskazówki przetrwania

Pacjent w labiryncie systemu wskazówki przetrwania Informacja Prasowa Warszawa, 31 marca 2016 r. Pacjent w labiryncie systemu wskazówki przetrwania Ochrona zdrowia i problemy, z którymi jako pracownicy i pacjenci, obywatele, spotykamy się na co dzień,

Bardziej szczegółowo

Wolontariat seniorów w województwie mazowieckim

Wolontariat seniorów w województwie mazowieckim Opracowano w projekcie Aktywni seniorzy aktywni wolontariusze dofinansowanym w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 w województwie mazowieckim Wybrane

Bardziej szczegółowo

1. WOLONTARIAT PRACOWNICZY. Czym jest i co nam daje?

1. WOLONTARIAT PRACOWNICZY. Czym jest i co nam daje? 1. WOLONTARIAT PRACOWNICZY Czym jest i co nam daje? ĆWICZENIE: KIM JEST WOLONTARIUSZ? Kto? Gdzie? Kiedy? ĆWICZENIE: KIM NIE JEST WOLONTARIUSZ? Kto? Gdzie? Kiedy? WOLONTARIAT (ŁAC. VOLUNTARIUS - DOBROWOLNY)

Bardziej szczegółowo

Batory: Po tej stronie jesteśmy przypadkiem

Batory: Po tej stronie jesteśmy przypadkiem Batory: Po tej stronie jesteśmy przypadkiem autorka: Małgorzata Łojkowska Nasza naczelna zasada: nie robić niczego po próżnicy. Jeżeli coś jest potrzebne, to to robimy. Jeżeli nie jest, to nie o realizacji

Bardziej szczegółowo

Diagnoza i rozwój kompetencji seniorów

Diagnoza i rozwój kompetencji seniorów Diagnoza i rozwój kompetencji seniorów Projekt badawczy XI 2010 VI 2011 Diagnoza, wykorzystanie i rozwój kompetencji seniorów Partnerzy: Fundacja Aktywny Senior Kto? Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych

Bardziej szczegółowo

Dlaczego potrzebujemy uniwersytetów trzeciego wieku, czyli o korzyściach z bycia studentem na emeryturze

Dlaczego potrzebujemy uniwersytetów trzeciego wieku, czyli o korzyściach z bycia studentem na emeryturze Dlaczego potrzebujemy uniwersytetów trzeciego wieku, czyli o korzyściach z bycia studentem na emeryturze Nieformalna droga rozwoju STOWARZYSZENIE Europe4Youth Łucja Krzyżanowska Kraków, 27 marca 2014 Projekt

Bardziej szczegółowo

(Nie)przychodzi Polka do lekarza

(Nie)przychodzi Polka do lekarza ()przychodzi Polka do lekarza Wyniki badania Kontakt: Aneta Jaworska Tel. +48 +48 (22) 592 63 00 e-mail: aneta.jaworska@grupaiqs.pl Z badania omnibusowego IQS96, przeprowadzonego przez instytut badawczy

Bardziej szczegółowo

Wylosuj Anioła! - akcja charytatywna (akcja pisania Kartek-Wsparcia) (kl. IV-VI)

Wylosuj Anioła! - akcja charytatywna (akcja pisania Kartek-Wsparcia) (kl. IV-VI) SZKOŁA PODSTAWOWA W MODRZU Wylosuj Anioła! Zostań Aniołem Stróżem dziecka z oddziału onkologicznego! - akcja charytatywna (akcja pisania Kartek-Wsparcia) (kl. IV-VI) Przyjaciele są s jak ciche anioły,

Bardziej szczegółowo

KODEKS DOBREGO PRZEDSZKOLAKA

KODEKS DOBREGO PRZEDSZKOLAKA KODEKS DOBREGO PRZEDSZKOLAKA Jednym z ważnych zadań przedszkola jest kształtowanie cech i postaw dziecka, pozwalających mu w przyszłości na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. To w przedszkolu dziecko

Bardziej szczegółowo

Zaangażowanie pracowników w system KAIZEN. 16-17 kwietnia 2015 Jelcz - Laskowice

Zaangażowanie pracowników w system KAIZEN. 16-17 kwietnia 2015 Jelcz - Laskowice Zaangażowanie pracowników w system KAIZEN 16-17 kwietnia 2015 Jelcz - Laskowice Czy znajoma jest Ci taka sytuacja? Przeprowadziliśmy szkolenia z systemu KAIZEN, przygotowaliśmy procedurę zgłaszania pomysłów,

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU w Gimnazjum "Arka" i ChSP we Wrocławiu

REGULAMIN SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU w Gimnazjum Arka i ChSP we Wrocławiu REGULAMIN SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU w Gimnazjum "Arka" i ChSP we Wrocławiu Podstawa prawna Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz.U. 2010 nr 234 poz.

Bardziej szczegółowo

Uniwersytety i szkoły wyższe

Uniwersytety i szkoły wyższe Uniwersytety i szkoły wyższe Na uniwersytecie lub szkole wyższej można uczyć się na wielu kierunkach i kursach. Szkolnictwo wyższe oznacza większą swobodę i odpowiedzialność za samego siebie. Studia muszą

Bardziej szczegółowo

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE REGULAMIN PROJEKTU WOLONTARYSTYCZNY ZAWRÓT GŁOWY 1 I. POSTANOWIENIA OGÓLNE 1. Niniejszy regulamin (dalej: Regulamin) określa zasady rekrutacji i uczestnictwa w projekcie (dalej: Projekt) pn.: Wolontarystyczny

Bardziej szczegółowo

Warsztaty w ramach projektu Grundtvig. www.toolstofly.grundtvigproject.eu

Warsztaty w ramach projektu Grundtvig. www.toolstofly.grundtvigproject.eu Warsztaty w ramach projektu Grundtvig www.toolstofly.grundtvigproject.eu z cyklu: W świecie cyfrowym warsztaty na temat Zajęcia prowadzone są w ramach projektu Grundtvig Tools to Fly Co to jest ZIP? Zintegrowany

Bardziej szczegółowo

www.wolontariatrodzinny.pl

www.wolontariatrodzinny.pl Wolontariat rośnie w siłę! W porównaniu z wcześniejszymi badaniami odsetek wolontariuszy zwiększył się z 20 proc. w 2011 r. do aż 26 proc. w 2013 r.!!! Czapiński J., Błędowski P. (2013). Stan społeczeństwa

Bardziej szczegółowo

NOWE - PRAKTYCZNE WYKORZYSTANIE ETYKI W ZAWODZIE PIELĘGNIARKI. Etyka w praktyce pielęgniarskiej. Zasady podejmowania decyzji etycznych

NOWE - PRAKTYCZNE WYKORZYSTANIE ETYKI W ZAWODZIE PIELĘGNIARKI. Etyka w praktyce pielęgniarskiej. Zasady podejmowania decyzji etycznych NOWE - PRAKTYCZNE WYKORZYSTANIE ETYKI W ZAWODZIE PIELĘGNIARKI na podstawie podręcznika Etyka w praktyce pielęgniarskiej. Zasady podejmowania decyzji etycznych Artur Kubinowski, Wydawnictwo Makmed Sara

Bardziej szczegółowo

Szpital jako instytucja społeczna

Szpital jako instytucja społeczna Szpital jako instytucja społeczna dr n. hum. Jan Domaradzki Pracownia Socjologii Zdrowia i Patologii Społecznych Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jandomar@ump.edu.pl MODELE OPIEKI

Bardziej szczegółowo

1 Uzależnienia jak ochronić siebie i bliskich Krzysztof Pilch

1 Uzależnienia jak ochronić siebie i bliskich Krzysztof Pilch 1 2 Spis treści Wprowadzenie......5 Rozdział I: Rodzaje uzależnień...... 7 Uzależnienia od substancji......8 Uzależnienia od czynności i zachowań.... 12 Cechy wspólne uzależnień.... 26 Rozdział II: Przyczyny

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O OŚRODKU STAŻOWYM WOTU w Gdańsku

INFORMACJE O OŚRODKU STAŻOWYM WOTU w Gdańsku INFORMACJE O OŚRODKU STAŻOWYM WOTU w Gdańsku Nazwa i adres ośrodka: Telefon kontaktowy: Kierownik placówki: Kierownik stażu: Opiekunowie stażu: Typ placówki stażowej Ilość godzin udziału stażysty w zajęciach

Bardziej szczegółowo

LITERACKI BUDŻET OBYWATELSKI PROGRAM WSPIERANIA ODDOLNYCH INICJATYW ARTYSTYCZNYCH, KULTURALNYCH I SPOŁECZNYCH WE WROCŁAWIU

LITERACKI BUDŻET OBYWATELSKI PROGRAM WSPIERANIA ODDOLNYCH INICJATYW ARTYSTYCZNYCH, KULTURALNYCH I SPOŁECZNYCH WE WROCŁAWIU LITERACKI BUDŻET OBYWATELSKI PROGRAM WSPIERANIA ODDOLNYCH INICJATYW ARTYSTYCZNYCH, KULTURALNYCH I SPOŁECZNYCH WE WROCŁAWIU CEL PROGRAMU Włączenie aktywnych mieszkańców Wrocławia do współtworzenia programu

Bardziej szczegółowo

(Paragraf 7 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.)

(Paragraf 7 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.) OPIEKA (Paragraf 7 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.) 1. Imię i nazwisko pacjenta 2. Dane opiekuna 2.1 Imię i nazwisko 2.2 Adres 2.3 Nr telefonu: 3. Lokalne władze opieki

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU OBOWIĄZKOWEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2014/2015 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY dla STUDENTÓW II ROKU STUDIÓW

PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU OBOWIĄZKOWEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2014/2015 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY dla STUDENTÓW II ROKU STUDIÓW PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU OBOWIĄZKOWEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2014/2015 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY dla STUDENTÓW II ROKU STUDIÓW 1. NAZWA PRZEDMIOTU : Psychologia lekarska 2. NAZWA JEDNOSTKI

Bardziej szczegółowo

Zajęcia grupowe w hospicjum Martin House

Zajęcia grupowe w hospicjum Martin House Zajęcia grupowe w hospicjum Martin House Spis treści Wprowadzenie 3 Grupy dla rodziców 4 Dzień dla azjatyckich mam 5 Time4Us 6 Grupa rodziców w żałobie 8 Dzień Dziadków w Żałobie 9 Smartinies 10 Time4Us2

Bardziej szczegółowo