ZAŁĄCZNIK NR 2 PROWADZENIE PROFILU PKP INTERCITY NA FACEBOOKU SZCZEGÓŁOWE ZAŁOŻENIA

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "ZAŁĄCZNIK NR 2 PROWADZENIE PROFILU PKP INTERCITY NA FACEBOOKU SZCZEGÓŁOWE ZAŁOŻENIA"

Transkrypt

1 ZAŁĄCZNIK NR 2 PROWADZENIE PROFILU PKP INTERCITY NA FACEBOOKU SZCZEGÓŁOWE ZAŁOŻENIA

2 1. Facebook 1.1. Cele prowadzenia Cele obecności spółki na Facebooku można podzielić na 4, przenikające się wzajemnie kategorie: Informacyjne Wizerunkowe Turystyczne Hobbystyczne - prezentacja aktualnej oferty handlowej - ukazywanie zmian wewnątrz spółki wpływających na komfort, bezpieczeństwo podróży, a nawet ekologię - edukowanie na temat współuczestnictwa spółki w wydarzeniach, akcjach związanych z jej Klientami - kreowanie korzystnego wizerunku spółki - komfortowy i bezpieczny przewoźnik dalekobieżny, - propasażerskie rozwiązania - podkreślanie zalet podróżowania tą formą transportu publicznego - rozbudzanie potrzeby spontanicznego podróżowania koleją - prezentowanie walorów turystycznych miejsc, do których można dotrzeć koleją oraz wydarzeń, które będą miały tam miejsce - rozbudzanie zainteresowania tematyką kolejnictwa - zachęcanie użytkowników do dzielenia się swoją pasją związaną z koleją Ponadto, ze względu na specyfikę branży transportowej na profilu pojawia się tematyka związania z zagadnieniami client service. Zagadnienia i problemy tego typu będą rozwiązywane w ścisłej współpracy ze spółką i osobą koordynującą działania social media.

3 1. Platforma komunikacji 2. Generowanie społeczności wokół marki 3. Platforma zbierania opinii 4. Działania edukacyjne 5. Efektywność przekazu oraz budowanie zasięgu dla działalności PKP Intercity 1.2. Grupa docelowa PKP Intercity pełni tzw. misję publiczną, z tego względu nie da się precyzyjnie określić jej grupy docelowej. W swojej strukturze spółka posiada podmioty dostosowane do Klientów zróżnicowanych pod względem dochodu, wieku, miejsca zamieszkania itd. Fanpage ma być atrakcyjny dla osób spełniających co najmniej jedno z następujących kryteriów: korzystający z usług spółki PKP IC, obserwatorzy zmian w transporcie publicznym, miłośnicy kolei, osoby zainteresowane ofertą turystyczną różnych miejsc w Polsce i poza jej granicami podróżnicy, społeczności lokalne, do których dojeżdżają pociągi PKP IC, osoby korzystające z innych środków transportu dalekobieżnego.

4 1.3. Założenia i mierzalność efektów moderacji Fanpage a 1. Budowanie i rozwój społeczności w początkowym okresie prowadzenia Fanpage a pierwszy kwartał. Agencja ma za zadanie wyznaczyć: a. planowaną liczbę pozyskanych fanów b. docelowy wskaźnik interakcji użytkowników (talking about min. 6%) c. propozycje i rodzaje aktywności na tym etapie 2. Bieżąca, długoterminowa komunikacja z fanami w skali roku. Agencja ma za zadanie wyznaczyć: a. planowaną liczbę pozyskanych fanów b. docelowy wskaźnik interakcji użytkowników (talking about min. 8%) c. propozycje i rodzaje aktywności w długoterminowej perspektywie rok Szablon fanpage a Zadaniem Agencji jest przejęcie istniejącego już na Facebooku profilu PKP Intercity. Pociąg do Podróży ( i jego dalsza moderacja wg wytycznych zawartych w założeniach, propozycji Agencji oraz zgodnie ze wskazówkami PKP Intercity konsultowanymi na bieżąco Username, nazwa profilu Username i nazwa proflu pozostaje bez zmian Cover photo Zadaniem Agencji w tym obszarze będzie przygotowanie odpowiedniego Cover Photo w rozmiarze 851x315 pikseli (minimum 72 dpi, format png/ewentualnie jpg), dostosowanego do przygotowanych przez spółkę kreacji graficznych. Ponadto Agencja zobowiązuje się do tworzenia i zmiany kreacji graficznych na życzenie PKP Intercity SA,

5 lub w zależności od aktualnych potrzeb komunikacji, a także do zachowania ograniczeń portalu facebook.com Avatar Zadaniem Agencji jest utworzenie Avatara wg. poniższych wytycznych: 1. atrakcyjny wizualnie 2. w odpowiednich rozmiarach 3. spójny z Cover Photo 4. nawiązywać nazwą, logiem, kolorystyką do identyfikacji wizualnej spółki Propozycja stworzona zgodnie z założeniami graficznymi przygotowanymi już przez PKP Intercity. Ponadto Agencja zobowiązuje się do tworzenia i zmiany Avatara na życzenie PKP Intercity, lub w zależności od aktualnych potrzeb komunikacji Informacje/About Zadaniem Agencji jest kontrola i edycja zawartości każdej rubryki tej sekcji na podstawie informacji dotyczących PKP Intercity SA. Pozostałe zadania Agencji: 1. copywriting, 2. regulamin fanpage a, 3. wprowadzanie zmian wynikających z aktywności marki, 4. uzupełnienie wybranych informacji również w języku angielskim Zakładki Zadaniem Agencji będzie utworzenie, optymalizacja graficzna i merytoryczna dedykowanych zakładek (widocznych pod cover photo) wspierających komunikację na Fanpage u. Liczba i rodzaje zakładek jest uzależniona od strategii komunikacji, działalności PKP Intercity i bieżących potrzeb Klienta Strony lubiane przez markę Fanpage może lubić, jawnie okazywać aprobatę jedynie dla innych stron związanych z działalnością PKP Intercity. Agencja zobowiązuje się do utrzymania tej polityki wizerunkowej i nie może polubić innego Fanpage a bez konsultacji z Klientem.

6 1.4.7 Nadawanie uprawnień moderatorom Najwyższe uprawnienia (Menedżer) przysługują tylko i wyłącznie wydelegowanym pracownikom PKP Intercity oraz dwóm przedstawicielom Agencji. Community Managerowie, Content Designerzy, Stratedzy, Analitycy itp. powinni posiadać tylko te uprawnienia, które są niezbędne do wykonywania ich pracy Regulamin profilu Należy stworzyć dodatkowy regulamin (np. w formie zakładki) opatrzony klauzulą - każdy kto publikuje na Fanpage u nie tylko zapoznał się z regulaminem, ale też w pełni go akceptuje Konkursy Wszystkie konkursy powinny być organizowane zgodnie z polskim prawem oraz regulaminem Facebooka. Zadaniem Agencji będzie przygotowanie propozycji oraz pełnej obsługi konkursu (opracowanie prawne, wysyłka nagród, kontakt z użytkownikami itp.) co najmniej 1 na kwartał w formie aplikacji, zgodnej z regulaminem Facebooka dostępnym na tej platformie pod adresem: oraz co najmniej 1 raz na miesiąc w formie konkursu dostępnego z poziomu timeline Aplikacje Wszystkie aplikacje powinny być na bieżąco dostosowywane do zmian i aktualizacji przeprowadzanych przez Facebook. Będzie to wykonywane w ramach obsługi aplikacji. Zadaniem Agencji jest zaproponowanie min. 1 poza konkursową aplikację rocznie Raportowanie Raporty powinny być generowane co miesiąc i powinny zawierać nie tylko analizy ilościowe, ale i jakościowe przeprowadzonych działań:

7 1. Analiza jakościowa 2. Analiza ilościowa 3. Dodatkowe wytyczne Na żądanie PKP Intercity Agencja jest zobowiązana do dostarczenia pełnych statystyk prowadzonego profilu Oś czasu Timeline Agencja samodzielnie pozyskuje materiały i tworzy treści do kamieni milowych i zwykłych postów konsultując je z Klientem Administrowanie profilem Zakres samodzielności Agencji Komentowanie, odpowiadanie na pytania w wiadomościach prywatnych i komentarzach powinno odbywać się na podstawie ustalonego wcześniej FAQ oraz manuala antykryzysowego. W przypadku wątpliwości moderatora co do treści odpowiedzi należy skonsultować się z odpowiednimi, wyznaczonymi uprzednio osobami Postępowanie antykryzysowe Należy przygotować instrukcję w celu zmniejszenia skali oddziaływania potencjalnej sytuacji kryzysowej. Negatywne komentarze nie powinny być usuwane. Absolutnie niedopuszczalne jest by profil PKP Intercity mógł oskarżać lub znieważać swoich fanów. W przypadku trudnych pytań i kontrowersyjnych postów odnoszących się do kryzysowych sytuacji, moderator nie powinien podejmować żadnych działań bez wcześniejszego ustalenia stanowiska z Klientem. Reakcja powinna być szybka. W przypadku kryzysu angażującego dużą liczbę osób konieczne jest wydanie oficjalnego oświadczenia organizacji i publikację w formie notki na Fanpage.

8 Godziny moderacji Moderatorzy będą reagowali na posty w następującym czasie: Godzina Czas reakcji dni powszednie minut minut minut przerwa technologiczna monitoring odpowiedzi od godziny minut weekend / święta ustawowe minut Zespół powinien być dostępny w godzinach roboczych ( ) od poniedziałku do piątku, za wyjątkiem: 1. usunięcia usterki uniemożliwiającej funkcjonowanie profilu 2. publikacji zaplanowanych wcześniej treści (np. start konkursu) 3. reakcji na sytuacje kryzysowe 1.6. Treści zamieszczane na profilu Legalność treści Zdjęcia, filmiki, grafiki oraz wszystkie inne materiały wykorzystywane na fanpage u nie mogą naruszać praw autorskich ich twórców, muszą być zgodne z wizerunkiem PKP Intercity oraz dobrym obyczajem. Umieszczanie treści niezgodnych z polskim prawem lub regulaminem Facebooka jest niedopuszczalne. W przypadku wykorzystywania materiałów pozyskanych w internecie, należy podać źródło/autora treści poprzez umieszczenie w poście lub opisie stosownych informacji.

9 Pozyskiwanie treści Pozyskiwanie treści od PKP Intercity Agencja będzie musiała samodzielnie odnaleźć potrzebne materiały, wykonać zdjęcia lub tworzyć teksty. Nie wyklucza się sytuacji, w której PKP Intercity dostarczy części materiałów Pozyskiwanie treści od użytkowników Fanpage a Wykorzystywanie materiałów dostarczonych przez fanów lub użytkowników jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu od nich zgody poprzez np. wiadomość prywatną Planowanie komunikacji Tworzenie Action Planów Agencja powinna przygotowywać Action Plany (na nadchodzący miesiąc lub kwartał), w których będą zaplanowane propozycje działań na Facebooku: 1. tematyka postów 2. rodzaje postów 3. facebook ads 4. konkursy lub aplikacje 5. inne aktywności Action Plany powinny być konsultowane oraz akceptowane przez PKP Intercity Tworzenie Planów Komunikacji Posty oraz inne aktywności na profilu powinny być zawarte w Planie Komunikacji, który należy przygotowywać na okres jednego tygodnia. Agencja zobowiązana jest do przesyłania dokumentów z gotowymi treściami, do akceptacji przez osoby wydelegowane do tego celu przez PKP Intercity, na 3 dni przed zakończeniem poprzedniego Planu. W przypadku planowania postów publikowanych w nietypowych warunkach (święta, sytuacje wyjątkowe, start kampanii itp.) należy przygotować potencjalne odpowiedzi na

10 aktywność fanów, tak aby osoba uprawniona mogła je zaakceptować. Te działania mają na celu usprawnienie obsługi fanpage a Siatka komunikacji Agencja zobowiązana jest do wyznaczenia 2 osób odpowiedzialnych za komuniację z PKP Intercity. W tym celu należy utworzyć siatkę komunikacji Jakościowe i ilościowe wytyczne interakcji z użytkownikami Fanpage musi być otwarty tzn. użytkownicy mają prawo do udostępniania treści na stronie, pod wpisami strony oraz mają możliwość wysyłania prywatnych wiadomość do Fanpage a Wiadomości od użytkowników Na tej płaszczyźnie zadaniem Agencji jest: 1. Szybkie i merytoryczne udzielanie odpowiedzi na każdą wiadomość użytkowników: a. Maksymalny czas na odpowiedź raz dziennie, chyba że jest to reklamacja przekierowanie na infolinię. b. Jeżeli Moderator nie jest w stanie udzielić w czasie 24h odpowiedzi na zadane w wiadomości pytanie, zobowiązany jest poinformować - w tym czasie - użytkownika o zajęciu się jego sprawą i wyznaczenie terminu udzielenia merytorycznej odpowiedzi np. po konsultacji z osoba odpowiedzialną po stronie Klienta. c. Maksymalny czas na odpowiedź po konsultacji z osobą odpowiedzialną po stronie Klienta 1h 2. W przypadku gdy wiadomość będzie: obraźliwa, w żaden sposób nie nawiązująca do aktywności PKP Intericty lub innych, powiązanych ze Spółkami Grupy PKP Agencja zobowiązuje się do poinformowania użytkownika w ciągu 24h od otrzymania wiadomości o:

11 a. Łamaniu regulaminu i konsekwencji z tym związanych wypowiedź w sposób kulturalny, nienacechowany emocjonalnie b. Braku merytorycznego powiązania pytania z aktywnością strony i jeżeli jest to możliwe wskazanie miejsca, gdzie użytkownik może otrzymać pożądane informacje Agencja odpowiada na pytania we własnym zakresie w wyznaczonych ramach czasowych. W sprawach merytorycznych, wymagających fachowej wiedzy lub decyzji Klienta, ma obowiązek konsultacji z nim w tej sprawie. Charakterystyka, strategia komunikacji zgodna z założeniami, FAQ i Manualu działań antykryzysowych Komentowanie aktywności użytkowników oraz ich reakcji na posty strony. Wszystkie aktywności muszą być dokonywane z poziomu Fanpage a PKP Intercity nie może to być wpis z prywatnego profilu moderatora. Zadania Agencji w wymienionych przypadkach z tego obszaru: 1. Odpowiedzi na wpis użytkownika: a. Każda wypowiedź użytkownika zobowiązuje Moderatora do jej skomentowania, b. Profil komentuje w sposób bezpośredni, za każdym razem tagując użytkownika dziękujemy c. Każdy komentarz musi być merytoryczny i spójny ze stylem komunikacji na Fanpage u. d. Jeżeli Moderator nie jest w stanie w danym momencie odpowiedzieć na to pytanie, jego zadaniem jest poproszenie użytkownika o kontakt poprzez prywatną wiadomość lub na wskazany adres mailowy. e. Jeżeli wpisy użytkownika notorycznie łamią regulamin Facebooka lub Fanpage a, obowiązkiem Moderatora jest poinformowanie o tym użytkownika i usunięcie wpisów po uprzednim zrobieniu screena tych wypowiedzi. 2. Reakcja na dyskusje pod wpisem: a. Każda skomentowana przez użytkownika aktywność strony podlega odpowiedzi merytorycznej, lub contentowej

12 w zależności od charakteru wpisu zgodnej z jej strategią i stylem komunikacji b. Profil komentuje w sposób bezpośredni, za każdym razem tagując/oznaczając użytkownika dziękujemy c. Jeżeli Moderator nie jest w stanie w danym momencie odpowiedzieć na komentarz użytkownika, jego zadaniem jest poproszenie użytkownika o kontakt poprzez prywatną wiadomość do Twoja Kolej lub na wskazany adres mailowy. d. Jeżeli pojawia się kilka komentarzy dotyczących tej samej kwestii, Moderator może odpowiedzieć grupowo tagując adresatów odpowiedzi Wydarzenia Agencja tworząc wydarzenie, zgodnie z ustalonym wcześniej planem komunikacji, zobowiązana jest do przestrzegania następujących wytycznych: 1. Charakterystyka, strategia komunikacji oraz ramy czasowe odpowiedzi - zgodne z wytycznymi, FAQ i Manualu działań antykryzysowych. 2. Optymalizacja techniczna: a. propozycja grafiki promującej wydarzenie b. propozycja tytułu wydarzenia c. każde wydarzenie musi być otwarte dla wszystkich, chyba że dotyczy odrębnej promocji lub elementu dedykowanego tylko dla wybranej grupy osób d. zawarcie najważniejszych danych dotyczących wydarzenia: miejsce, czas, informacje o wydarzeniu dopasowane do stylu komunikacji PKP Intercity Wytyczne wpisów zamieszczanych przez PKP Intercity Wpisy zamieszczane przez Agencję na tablicy Fanpage a muszą być zgodne z przyjętym stylem komunikacji. 1. Rodzaje wpisów

13 2. Częstotliwość komunikacji min. 1 wpis dziennie (chyba, że coś się dzieje, kampania, wdrożenie zmiany, sytuacja wyjątkowa) 3. Jakość postów dopuszcza się w planie komunikacji jedynie 10% postów niemerytorycznych (niezwiązanych z działalnością spółki i lub innych profili Spółek Grupy PKP). 2. Strategia, linia kreatywna Agencja przygotowuje strategię, linię kreatywną oraz formę, styl komunikacji zgodne z wytycznymi otrzymanymi od PKP Intercity. 3. Pozostałe założenia dla profilu 3.1. Facebook ads Agencja zobowiązuje się do przenaczenia stałej kwoty, będącej częścią miesięcznego wynagrodzenia na kampanie Facebook ads. Obsługa kampanii Facebook ads musi zawierać: 1. budżet przeznaczony na kampanię 2. model rozliczenia kampanii 3. rekomendowana grupa docelowa 4. spodziewane efekty 5. szczegółowy raport 6. rekomendacje oraz wnioski Agencja rekomendując daną kampanię ma obowiązek wcześniejszej konsultacji z PKP Intercity, zaprezentowanie powyższych wytycznych kampanii wraz z kosztorysem i uzyskania zgody klienta Kupowanie fanów Agencja nie może kupować, pozyskiwać w sposób nielegalny lub nieorganiczny fanów.

14 3.3. Monitoring Należy prowadzić ciągły monitoring aktywności użytkowników na stronie PKP Intercity. Pociąg do Podróży, a także w innych przestrzeniach portalu facebook.com. Agencja musi reagować na wszystkie informacje bezpośrednio dotyczące PKP Intercity (np. otagowanie przez innego użytkownika), a w przypadku sytuacji potencjalnie kryzysowych od razu informować PKP Intercity Źródła treści zewnętrznych W pierwszej kolejności należy pozyskiwać oraz linkować do materiałów znajdująych się na platrofmach powiązanych lub należących do Spółek Grupy PKP. W przypadku braku takiej możliwości ostatecznością jest linkowanie lub udostępnianie treści ze stron niezwiązanych z żadną Spółką Grupy PKP Udostępnianie treści z innych profili na Facebooku Fanpage nie może udostępniać treści z innych profili na Facebooku poprzez zwykłą opcję SHARE. Należy pozyskać materiał źródłowy danego wpisu, aby móc stworzyć z nigo post spełniający wytyczne zawarte w ogólnym dokumencie. Nie dotyczy to treści znajdujących się na innych profilach Spółek Grupy PKP PKP PLK, PKP SA itd.

Załącznik 3C do SIWZ Opis Przedmiotu Zamówienia utworzenie, prowadzenie i administrowanie kontem na Facebooku

Załącznik 3C do SIWZ Opis Przedmiotu Zamówienia utworzenie, prowadzenie i administrowanie kontem na Facebooku Załącznik 3C do SIWZ Opis Przedmiotu Zamówienia utworzenie, prowadzenie i administrowanie kontem na Facebooku Przedmiot zamówienia: utworzenie, prowadzenie i administrowanie kontem na Facebooku w 2016

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do SIWZ. Opis przedmiotu zamówienia

Załącznik nr 1 do SIWZ. Opis przedmiotu zamówienia Załącznik nr 1 do SIWZ. Opis przedmiotu zamówienia Uwaga! Specyfikacja tego postępowania stanowi własność intelektualną spółki PKP SA i nie może być wykorzystywana wobec innych podmiotów/innych celów niż

Bardziej szczegółowo

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Miasto

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Miasto Fan page Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Grudzień 2014 Logo zgodne z wytycznymi dotyczącymi zawartości logo PIEED, bez nieostrości, przygotowana w odpowiedniej rozdzielczości (180 x 180 px),

Bardziej szczegółowo

Jak działa Brandle? Narzędzie online do organizacji i sprawdzania efektów marketingu dyskusji w internecie

Jak działa Brandle? Narzędzie online do organizacji i sprawdzania efektów marketingu dyskusji w internecie Jak działa Brandle? Narzędzie online do organizacji i sprawdzania efektów marketingu dyskusji w internecie Agencje, takie jak Twoja, prowadzą zwykle wiele działań związanych z promowaniem marki klientów,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SZKOLENIA. Szczecinek 2016

PROGRAM SZKOLENIA. Szczecinek 2016 PROGRAM SZKOLENIA Szczecinek 2016 Szczecinek, 16.11.2016 Szanowni Państwo, Samorządowa Agencja Promocji i Kultury oraz Centrum Konferencyjne ZAMEK organizują w roku edukacyjnym 2016/2017 cykl szkoleń z

Bardziej szczegółowo

SEO / SEM PREZENTACJA OFERTY

SEO / SEM PREZENTACJA OFERTY SEO / SEM PREZENTACJA OFERTY 1CONTENT 2 Zajmujemy się marketingiem internetowym. Zdobywaliśmy doświadczenie w znanych firmach pcozycjonerskich oraz agencjach interaktywnych. Wypracowaliśmy własne metody

Bardziej szczegółowo

F a c e b o o k - d l a F i r m

F a c e b o o k - d l a F i r m F a c e b o o k - d l a F i r m Oferta działań marketingowych dla firm związanych z tenisem ziemnym O nas: jesteśmy Agencją Marketingu Interaktywnego; świadczymy usługi w zakresie prezentacji oraz obecności

Bardziej szczegółowo

Poprowadzimy Twój fanpage na trzech portalach społecznościowych: Facebooku, Linkedin oraz Twitterze Dbamy zarówno o stronę wizualną, jak i

Poprowadzimy Twój fanpage na trzech portalach społecznościowych: Facebooku, Linkedin oraz Twitterze Dbamy zarówno o stronę wizualną, jak i Poprowadzimy Twój fanpage na trzech portalach społecznościowych: Facebooku, Linkedin oraz Twitterze Dbamy zarówno o stronę wizualną, jak i opracowanie tekstowe oraz merytorykę zamieszczanych wpisów. Weźmiemy

Bardziej szczegółowo

Zakres Zadań Wykonawcy

Zakres Zadań Wykonawcy Zakres Zadań Wykonawcy I. ZAŁOŻENIA ZAMÓWIENIA 1. Główne cele zamówienia: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości posiada obecnie szereg portali tematycznych i kanałów społecznościowych za pośrednictwem

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA PROMOCJI MARKI KAJAKIEM PRZEZ POMORZE

STRATEGIA PROMOCJI MARKI KAJAKIEM PRZEZ POMORZE STRATEGIA PROMOCJI MARKI KAJAKIEM PRZEZ POMORZE Prezentacja zakresu i metodologii opracowywanej Strategii Opracowanie: AGERON Polska na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA SZCZEGÓŁOWYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA. Uwaga:

SPECYFIKACJA SZCZEGÓŁOWYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA. Uwaga: Załącznik Nr 2 do Zaproszenia 1/1/2017/LGD/DLF SPECYFIKACJA SZCZEGÓŁOWYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA Uwaga: W celu przedstawienia oferty cenowej, uwzględniającej wszelkie koszty realizacji zlecenia, zgodnej z

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 1 do zapytania ofertowego nr ROYGARD/POIG/02/2015 z dnia 09.03.2015 r. SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA STWORZENIE I OBSŁUGA KAMPANII INTERNETOWEJ DLA PLATFORMY HANDLOWEJ CABAS.pl w

Bardziej szczegółowo

SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE. Bydgoszcz, dnia..2014 r. Usługodawca

SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE. Bydgoszcz, dnia..2014 r. Usługodawca Bydgoszcz, dnia..2014 r. SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE Usługodawca Talem Technologies Sp. z o.o. ul. Cieszkowskiego 22/1; 85-052 Bydgoszcz Tel. 52 366 70 73; Infolinia: 801 080 238 NIP: 967-12-41-356;

Bardziej szczegółowo

Specyfikacja profili na portalu GoldenLine.pl

Specyfikacja profili na portalu GoldenLine.pl Specyfikacja profili na portalu GoldenLine.pl listopad 2010 GoldenLine Sp. z o.o. ul. Bitwy Warszawskiej 1920r. nr 7, 02-366 Warszawa KRS 0000241921, REGON 140216958, NIP 5262891445, Wysokość kapitału

Bardziej szczegółowo

Promocyjna oferta prowadzenia strony firmowej na na Facebooku

Promocyjna oferta prowadzenia strony firmowej na na Facebooku Promocyjna oferta prowadzenia strony firmowej na na Facebooku Oferta ważna od 01.04.2015 do 31.05.2015 Działania na Facebooku to komunikacja dynamiczna, regularna, zazwyczaj o charakterze lekkim, rozrywkowym,

Bardziej szczegółowo

Oferta Fenomem.pl w ramach działań marketingowych na Facebook.com. email: monika@fenomem.pl kom.: 664-007-876

Oferta Fenomem.pl w ramach działań marketingowych na Facebook.com. email: monika@fenomem.pl kom.: 664-007-876 Oferta Fenomem.pl w ramach działań marketingowych na Facebook.com OFERTA Czym jest Facebook.com? Facebook.com to darmowy serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć

Bardziej szczegółowo

JAK SKUTECZNIE WYPROMOWAĆ IMPREZĘ BIEGOWĄ NA

JAK SKUTECZNIE WYPROMOWAĆ IMPREZĘ BIEGOWĄ NA JAK SKUTECZNIE WYPROMOWAĆ IMPREZĘ BIEGOWĄ NA Agenda Slajdy 3-11: Do kogo mówimy? Profil polskiego biegacza Jak dotrzeć do biegaczy na Facebooku? Slajdy 23-63: Strona Slajdy 64-70: Wydarzenie Slajdy 71-83:

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 1 OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Kod CPV: 79.34.22.00-5 Usługi w zakresie promocji Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie i wdrożenie Strategii promocji marki Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.

Bardziej szczegółowo

Konkurs organizowany jest pod nazwą Employer Branding Stars.

Konkurs organizowany jest pod nazwą Employer Branding Stars. Regulamin konkursu Employer Branding Stars I. Nazwa konkursu Konkurs organizowany jest pod nazwą Employer Branding Stars. II. Organizator Organizatorem konkursu Employer Branding Stars jest firma HRstandard

Bardziej szczegółowo

Standardy zachowań w Internecie

Standardy zachowań w Internecie Standardy zachowań w Internecie Posiadasz konta w serwisach społecznościowych? Jeśli tak, poniższa instrukcja jest dla Ciebie. Pokażemy, jak skorzystać z ustawień prywatności, by publikowane przez Ciebie

Bardziej szczegółowo

Regulamin konkursu Employer Branding Stars

Regulamin konkursu Employer Branding Stars Regulamin konkursu Employer Branding Stars I. Nazwa konkursu Konkurs organizowany jest pod nazwą Employer Branding Stars. II. Organizator Organizatorem konkursu Employer Branding Stars jest firma Employer

Bardziej szczegółowo

Regulamin likepage Pięknie mieszkać

Regulamin likepage Pięknie mieszkać Regulaminlikepage Piękniemieszkać Tematyregulaminu: 1. Wstęp 2. Warunkiizasadykorzystaniazserwisu 3. Prawaautorskieipolitykaprywatności 4. Ograniczeniaodpowiedzialności 5. Postanowieniakońcowe 1.Wstęp

Bardziej szczegółowo

Regulamin konkursu Employer Branding Stars

Regulamin konkursu Employer Branding Stars Regulamin konkursu Employer Branding Stars I. Nazwa konkursu Konkurs organizowany jest pod nazwą Employer Branding Stars. II. Organizator Organizatorem konkursu Employer Branding Stars jest firma Employer

Bardziej szczegółowo

Regulamin konkursu Employer Branding Stars

Regulamin konkursu Employer Branding Stars Regulamin konkursu Employer Branding Stars I. Nazwa konkursu Konkurs organizowany jest pod nazwą Employer Branding Stars. II. Organizator Organizatorem konkursu Employer Branding Stars jest firma HRstandard

Bardziej szczegółowo

Nowa strona internetowa Twojej Firmy w 3 dni!

Nowa strona internetowa Twojej Firmy w 3 dni! www.stronaw3dni.pl Nowa strona internetowa Twojej Firmy w 3 dni! W pakiecie: + indywidualny projekt + wersja mobilna + domena i hosting na rok gratis! od 1299 zł 989 zł netto ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ

Bardziej szczegółowo

Poznajmy się! Poznaj sekcje sprzedażowe. Statystyki

Poznajmy się! Poznaj sekcje sprzedażowe. Statystyki Poznajmy się! NASZANOWAZELANDIA.PL jest serwisem internetowym łączącym w sobie funkcje informacyjne, społecznościowe oraz sprzedażowe. Główny cel to dzielenie się aktualnymi informacjami dotyczącymi organizacji

Bardziej szczegółowo

Twój Salon Kosmetyczny na. Twój doradca w internecie

Twój Salon Kosmetyczny na. Twój doradca w internecie Twój Salon Kosmetyczny na Twój doradca w internecie Czy prowadzisz już fanpage na Facebook Swojego salonu? TAK NIE Sprawdź na kolejnych slajdach czy wszystkie elementy są przez ciebie dobrze przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Specyfikacja mikrobloga na portalu GoldenLine.pl

Specyfikacja mikrobloga na portalu GoldenLine.pl Specyfikacja mikrobloga na portalu GoldenLine.pl lipiec 2010 Spis treści Ogólne informacje...3 1 Typy mikroblogów...4 1.1 Mikroblog standardowy...4 1.2 Mikroblog indywidualny...5 2 Specyfikacja techniczna...6

Bardziej szczegółowo

LOKALNY INDEKS KONSULTACJI

LOKALNY INDEKS KONSULTACJI LOKALNY INDEKS KONSULTACJI Zasadniczym elementem Lokalnego Indeksu Konsultacji jest moderowana dyskusja, podczas której uczestnicy odpowiadają na pytania zawarte w Indeksie. Przygotowując dyskusję trzeba

Bardziej szczegółowo

POSTANOWIENIA OGÓLNE

POSTANOWIENIA OGÓLNE POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Niniejszy regulamin określa warunki i zasady Konkursu Stwórz zestaw i WYGRAJ organizowanego przez sklep obuwniczy www.stylowebuty.pl, prowadzony przez firmę KAMALI z siedzibą w Bochni

Bardziej szczegółowo

O nas Moderatio RisingDot

O nas Moderatio RisingDot O nas Rozpoczęliśmy działalność w 2008 roku pod nazwą Moderatio jako firma specjalizująca się w moderacji i animacji witryn internetowych, portali oraz serwisów społecznościowych (odpowiednik agencji social

Bardziej szczegółowo

to agencja specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marek w mediach społecznościowych. Dzięki specjalistycznemu know-how, dopasowaniu oferty do

to agencja specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marek w mediach społecznościowych. Dzięki specjalistycznemu know-how, dopasowaniu oferty do to agencja specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marek w mediach społecznościowych. Dzięki specjalistycznemu know-how, dopasowaniu oferty do indywidualnych potrzeb oraz silnemu wsparciu technologicznemu,

Bardziej szczegółowo

Kreatywne SOCIAL MEDIA Oferta promocyjna, miesiąc próbny w prezencie!

Kreatywne SOCIAL MEDIA Oferta promocyjna, miesiąc próbny w prezencie! Jedyna tak dopasowana usługa do potrzeb marketingowych w social media. Kreatywne SOCIAL MEDIA Oferta promocyjna, miesiąc próbny w prezencie! Nadanie marce osobowości społecznej w świecie social media Budowa

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU Wiosenna rewolucja z LiveDiet24

REGULAMIN KONKURSU Wiosenna rewolucja z LiveDiet24 REGULAMIN KONKURSU Wiosenna rewolucja z LiveDiet24 I POSTANOWIENIA OGÓLNE 1. Niniejszy regulamin określa zasady i warunki uczestnictwa w Konkursie Wiosenna rewolucja z LiveDiet24 (dalej: Konkurs ). 2.

Bardziej szczegółowo

Analiza potrzeb klienta, ustalenie najważniejszych założeń dla profili firmowych, ich administracji oraz kontaktu z klientem.

Analiza potrzeb klienta, ustalenie najważniejszych założeń dla profili firmowych, ich administracji oraz kontaktu z klientem. Specyfikacja ZumiSocial 1. Doradztwo i rekomendacje Analiza potrzeb klienta, ustalenie najważniejszych założeń dla profili firmowych, ich administracji oraz kontaktu z klientem. 2. Zakładanie profili w

Bardziej szczegółowo

KONKURS WYGRAJ BILETY NA WYSTĘP KABARETU ANI MRU MRU W OSTROŁĘCE REGULAMIN:

KONKURS WYGRAJ BILETY NA WYSTĘP KABARETU ANI MRU MRU W OSTROŁĘCE REGULAMIN: KONKURS WYGRAJ BILETY NA WYSTĘP KABARETU ANI MRU MRU W OSTROŁĘCE REGULAMIN: I. Postanowienia ogólne 1. Organizatorem konkursu (dalej Konkurs ) na portalu społecznościowym Facebook, na profilu eostroleka.pl

Bardziej szczegółowo

to agencja specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marek w mediach społecznościowych. Dzięki specjalistycznemu know-how, dopasowaniu oferty do

to agencja specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marek w mediach społecznościowych. Dzięki specjalistycznemu know-how, dopasowaniu oferty do to agencja specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marek w mediach społecznościowych. Dzięki specjalistycznemu know-how, dopasowaniu oferty do indywidualnych potrzeb oraz silnemu wsparciu technologicznemu,

Bardziej szczegółowo

Prowadzenie firmowej strony WWW i fanpage

Prowadzenie firmowej strony WWW i fanpage Prowadzenie firmowej strony WWW i fanpage artykuły tematyczne pozycjonowanie artykułów informacje prasowe obsługa redakcyjna copywriting Brak zaplecza redakcyjnego - Mamy na to radę? Redakcja Rankingu

Bardziej szczegółowo

OFERTA SZKOLEŃ SOCIAL MEDIA

OFERTA SZKOLEŃ SOCIAL MEDIA OFERTA SZKOLEŃ SOCIAL MEDIA DLACZEGO SZKOLENIA SM? TWOI KLIENCI ANGAŻUJĄ SIĘ W KOMUNIKACJĘ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH I SPĘDZAJĄ W NICH BARDZO DUŻO CZASU - WYKORZYSTAJ TO, BY DO NICH DOTRZEĆ DOWIESZ SIĘ

Bardziej szczegółowo

social relations agency

social relations agency social relations agency POBIJ REKORD ŚWIATA W SWOJEJ KUCHNI CASE STUDY Facebook Facebook to obecnie najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. Posiada bardzo dobre możliwości targetowania komunikatów.

Bardziej szczegółowo

Regulamin konkursu. Skomentuj i wygraj limitowaną edycję

Regulamin konkursu. Skomentuj i wygraj limitowaną edycję Regulamin konkursu Skomentuj i wygraj limitowaną edycję 1 [Definicje] 1. Użyte w niniejszym Regulaminie pojęcia i definicje będą miały poniżej przedstawione znaczenie: a) Organizator - Przeagencja sp.

Bardziej szczegółowo

Internet PR w praktyce Urszula Kandefer Łukasz Zawadowski Internet + PR = Internet PR Znaczenie Internetu do kreowania wizerunku Internet podstawowe źródło informacji Wzrost znaczenia internetu rozwój

Bardziej szczegółowo

MOŻEMY DORADZIĆ. Jak nie przepłacać za powierzchnię reklamową? (np. kupować CPM za 2 zł na witrynach biznesowych)

MOŻEMY DORADZIĆ. Jak nie przepłacać za powierzchnię reklamową? (np. kupować CPM za 2 zł na witrynach biznesowych) MOŻEMY DORADZIĆ Jak nie przepłacać za powierzchnię reklamową? (np. kupować CPM za 2 zł na witrynach biznesowych) Jak precyzyjnie i tanio docierać do Twojej Grupy Docelowej? Jakie efektywne modele komunikacji

Bardziej szczegółowo

OFERTA PERFORMANCE MARKETINGU. KERRIS performance - Efektywność ponad wszystko

OFERTA PERFORMANCE MARKETINGU. KERRIS performance - Efektywność ponad wszystko OFERTA PERFORMANCE MARKETINGU KERRIS performance - Efektywność ponad wszystko O nas 2 1 2 Efektywność ponad W skrócie: wszystko Nie uznajemy kompromisów i nie zadowalamy się średnimi wynikami. Naszym celem

Bardziej szczegółowo

Timeline. fan page. Raport: Nowy wygląd stron na Facebooku, czyli wszystko co musisz wiedzieć o... lubię to wizerunek. social media społeczność

Timeline. fan page. Raport: Nowy wygląd stron na Facebooku, czyli wszystko co musisz wiedzieć o... lubię to wizerunek. social media społeczność lubię to sieć film znajomi konkurs promocja fan page lubię to wizerunek reklama zdjęcie kontakt sieć social media społeczność marketing reklama wizerunek konkurs promocja promocja społeczność kontaktmarketing

Bardziej szczegółowo

1 Struktura organizacyjna. 2 Uprawnienia i obowiązki uczestników procesu kształcenia na odległość

1 Struktura organizacyjna. 2 Uprawnienia i obowiązki uczestników procesu kształcenia na odległość REGULAMIN UCZELNIANEJ PLATFORMY MOODLE 1 Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z usług i informacji oferowanych na Uczelnianej Platformie Moodle na Politechnice Gdańskiej. 1 Struktura organizacyjna

Bardziej szczegółowo

Bileciki do kontroli CASE STUDY. Kampania nagrodzona w konkursie Mixx Awards 2010

Bileciki do kontroli CASE STUDY. Kampania nagrodzona w konkursie Mixx Awards 2010 Bileciki do kontroli CASE STUDY Kampania nagrodzona w konkursie Mixx Awards 2010 Akcja promocyjna dla klientów marki Cropp - połączenie kanałów on i offline STRATEGIA kampanii: Cele kampanii: Głównym celem

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU. I Postanowienia ogólne

REGULAMIN KONKURSU. I Postanowienia ogólne REGULAMIN KONKURSU I Postanowienia ogólne 1. Niniejszy regulamin określa zasady i warunki uczestnictwa w konkursie Bilet do Term Uniejów od firmy Zimny zwanym dalej Konkursem. 2. Konkurs jest prowadzony

Bardziej szczegółowo

Konkursu Fotograficznego ZNAJDŹ NATURALNY UŚMIECH. 1 Organizator

Konkursu Fotograficznego ZNAJDŹ NATURALNY UŚMIECH. 1 Organizator Regulamin Konkursu Fotograficznego ZNAJDŹ NATURALNY UŚMIECH 1 Organizator 1. Organizatorem Konkursu ZNAJDŹ NATURALNY UŚMIECH jest Viridi Linea Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Annopol 3/104. 2.

Bardziej szczegółowo

DOTACJE NA INNOWACJE

DOTACJE NA INNOWACJE Multi Studio Piotr Znamirowski ul. Ustrzycka 9A 35-504 Rzeszów NIP: 813-282-29-50 (dane adresowe zamawiającego) Rzeszów, 8 lipca 2014 r. ZAPYTANIE OFERTOWE W związku z realizacją projektu pt. Autowraki.pl

Bardziej szczegółowo

Jak działa Brandle? Narzędzie online do organizacji i sprawdzania efektów marketingu szeptanego w internecie

Jak działa Brandle? Narzędzie online do organizacji i sprawdzania efektów marketingu szeptanego w internecie Jak działa Brandle? Narzędzie online do organizacji i sprawdzania efektów marketingu szeptanego w internecie Brandle to narzędzie do organizacji, prowadzenia i sprawdzania efektów kampanii marketingu szeptanego

Bardziej szczegółowo

Brand Spirit Agency. Wzbudzamy emocje!

Brand Spirit Agency. Wzbudzamy emocje! Brand Spirit Agency Wzbudzamy emocje! Pierwsza w Polsce Agencja Marketingowa, które oferuje swoje usługi w formie abonamentu! Oferta skierowana do wszystkich Start-Up ów i mikroprzedsiębiorstw, które przy

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSÓW ODBYWAJĄCYCH SIĘ NA PROFILU WCZASIEWOLNYM.PL, NA PORTALU SPOŁECZNOŚCIOWYM FACEBOOK

REGULAMIN KONKURSÓW ODBYWAJĄCYCH SIĘ NA PROFILU WCZASIEWOLNYM.PL, NA PORTALU SPOŁECZNOŚCIOWYM FACEBOOK REGULAMIN KONKURSÓW ODBYWAJĄCYCH SIĘ NA PROFILU WCZASIEWOLNYM.PL, NA PORTALU SPOŁECZNOŚCIOWYM FACEBOOK I. POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 1. Niniejszy regulamin określa warunki, na jakich odbywają się konkursy

Bardziej szczegółowo

feb Case Study dla marki Miss Trendy (Konkurs Nagrody za stylizacje)

feb Case Study dla marki Miss Trendy (Konkurs Nagrody za stylizacje) Case Study dla marki Miss Trendy (Konkurs Nagrody za stylizacje) Rzeszów 2011 Ogólnopolska sieć sklepów z odzieżą damską Miss Trendy (rys. 1). Klient organizuje konkurs dla fanów swojego profilu na platformie

Bardziej szczegółowo

Jak się promujemy? Jak się zareklamować? Oferujemy Klientom 2 Pakiety Reklamowe: PAKIET WIZERUNKOWY

Jak się promujemy? Jak się zareklamować? Oferujemy Klientom 2 Pakiety Reklamowe: PAKIET WIZERUNKOWY Czym jest portal e-biurowce? Portal e-biurowce oferuje między innymi reklamę firmom, których działalność związana jest z: budową, aranżacją i zarządzaniem inwestycjami biurowymi. Dzięki współpracy z nami,

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing ZARZĄDZANIE MARKĄ Doradztwo i outsourcing Pomagamy zwiększać wartość marek i maksymalizować zysk. Prowadzimy projekty w zakresie szeroko rozumianego doskonalenia organizacji i wzmacniania wartości marki:

Bardziej szczegółowo

Działania komunikacyjne, odpowiadające im środki przekazu oraz zidentyfikowani adresaci poszczególnych działań komunikacyjnych:

Działania komunikacyjne, odpowiadające im środki przekazu oraz zidentyfikowani adresaci poszczególnych działań komunikacyjnych: Strona1 PLAN KOMUNIKACJI LSR Główne cele działań komunikacyjnych: Celem planu komunikacji jest zarówno bieżące informowanie mieszkańców o stanie realizacji LSR (w tym o stopniu osiągania celów i wskaźników),

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU SUPER TATA 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

REGULAMIN KONKURSU SUPER TATA 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE REGULAMIN KONKURSU SUPER TATA 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE 1.1. Niniejszy Regulamin określa warunki, na jakich odbywa się konkurs pod nazwą Super tata. Przedmiotem Konkursu jest pokazanie i uświadomienie innym

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Jesteśmy zespołem projektowym realizującym indywidualne projekty a nie pudełkowe rozwiązania. Działamy na rynku usług projektowych.

Szanowni Państwo, Jesteśmy zespołem projektowym realizującym indywidualne projekty a nie pudełkowe rozwiązania. Działamy na rynku usług projektowych. 1 2 Szanowni Państwo, Dziękujemy za możliwość przedstawienia oferty naszej firmy. Poniżej znajdą Państwo informację na temat naszej działalności, oraz dotychczas zrealizowanych projektów. Jesteśmy zespołem

Bardziej szczegółowo

Regulamin realizacji kampanii reklamowych w portalach

Regulamin realizacji kampanii reklamowych w portalach Regulamin realizacji kampanii reklamowych w portalach 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE 1. Niniejszy Regulamin określa podstawowe zasady realizacji kampanii reklamowych w portalach internetowych wydawanych przez

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU WYGRAJ WYJĄTKOWY ALBUM NA ŚLUBNE WSPOMNIENIA

REGULAMIN KONKURSU WYGRAJ WYJĄTKOWY ALBUM NA ŚLUBNE WSPOMNIENIA REGULAMIN KONKURSU WYGRAJ WYJĄTKOWY ALBUM NA ŚLUBNE WSPOMNIENIA 1 Organizacja Konkursu Określenia użyte w niniejszym regulaminie (dalej: Regulamin ) oznaczają: 1. Organizator organizator Konkursu WYGRAJ

Bardziej szczegółowo

Regulamin konkursu "Najzabawniejsze zdjęcie z Festiwalu Kolorów. 1 Postanowienia ogólne

Regulamin konkursu Najzabawniejsze zdjęcie z Festiwalu Kolorów. 1 Postanowienia ogólne Regulamin konkursu "Najzabawniejsze zdjęcie z Festiwalu Kolorów 1 Postanowienia ogólne 1. Niniejszy Regulamin określa zasady udziału w Konkursie Najzabawniejsze zdjęcie z Festiwalu Kolorów oraz zasady

Bardziej szczegółowo

Future Advert. Doświadczona agencja PR. Zajmujemy się kompleksową obsługą firm w zakresie wizualizacji marki oraz komunikacji.

Future Advert. Doświadczona agencja PR. Zajmujemy się kompleksową obsługą firm w zakresie wizualizacji marki oraz komunikacji. Future Advert Doświadczona agencja PR. Zajmujemy się kompleksową obsługą firm w zakresie wizualizacji marki oraz komunikacji. Nasza Agencja Profesjonalna obsługa Public Relations dla Twojej firmy. Posiadamy

Bardziej szczegółowo

Regulamin konkursu Wiosenne dekoracje

Regulamin konkursu Wiosenne dekoracje Regulamin konkursu Wiosenne dekoracje Definicje Użytym w treści niniejszego regulaminu zwrotom i pojęciom przyznaje się znaczenie wskazane poniżej: 1. Organizator działalność gospodarcza tesa tape Sp.

Bardziej szczegółowo

Regulamin konkursu. "Co mówią misie?" 1 Postanowienia ogólne

Regulamin konkursu. Co mówią misie? 1 Postanowienia ogólne Regulamin konkursu "Co mówią misie?" 1 Postanowienia ogólne Organizatorem Konkursu pod nazwą "Co mówią misie?" (dalej Konkurs ) jest Blueberry Communication Group Sp. z o.o. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

Bardziej szczegółowo

Interaktywne formy promocji & reklamy. Trzeba działać aby rzeczy się stawały, a nie czekać aż się staną

Interaktywne formy promocji & reklamy. Trzeba działać aby rzeczy się stawały, a nie czekać aż się staną Interaktywne formy promocji & reklamy Trzeba działać aby rzeczy się stawały, a nie czekać aż się staną 1 Agenda Kim jesteśmy O epromer Interaktywny epr Czym się zajmujemy Model współpracy Nasze doświadczenie

Bardziej szczegółowo

Oferta SEO. Analiza i optymalizacja

Oferta SEO. Analiza i optymalizacja Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. search engine optimization, SEO; zwana także pozycjonowaniem) są to procesy zmierzające do osiągnięcia przez dany serwis internetowy jak najwyższej pozycji

Bardziej szczegółowo

ZAPYTANIE OFERTOWE. na świadczenie usług doradczych w obszarze prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych dot. Funduszy Europejskich

ZAPYTANIE OFERTOWE. na świadczenie usług doradczych w obszarze prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych dot. Funduszy Europejskich ZAPYTANIE OFERTOWE na świadczenie usług doradczych w obszarze prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych dot. Funduszy Europejskich I. Dane II. Przedmiot zamówienia MINISTERSTWO ROZWOJU, Plac Trzech

Bardziej szczegółowo

Regulamin konkursu Projekt: Zielony Staż

Regulamin konkursu Projekt: Zielony Staż Regulamin konkursu Projekt: Zielony Staż I. Postanowienia Ogólne 1 1. Organizatorem konkursu Projekt: Zielony Staż, zwanego dalej Konkursem, jest Fundacja Myśli Ekologicznej z siedzibą w Krakowie, przy

Bardziej szczegółowo

2. Fundatorem nagród jest wyłączny dystrybutor marki Cat w Polsce:

2. Fundatorem nagród jest wyłączny dystrybutor marki Cat w Polsce: REGULAMIN KONKURSU Twoje przygotowania do Runmageddonu z CAT 1 Postanowienia ogólne 1. Organizatorem Konkursu jest Extreme. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy alei Rzeczypospolitej 2 lok. 20, 02-972 Warszawa

Bardziej szczegółowo

I. Opis systemu. Załącznik nr 3. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

I. Opis systemu. Załącznik nr 3. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 3. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Do zapytania ofertowego zgodne z zasadą konkurencyjności w związku z realizacją projektu nr WND- POIG.08.01.00-14-198/12 pt.: Planujemy budowę - Stworzenie kompleksowego

Bardziej szczegółowo

Regulamin Konkursu Świętuj 65 lat Radia Opole z TVP3 Opole organizowanych na fanpage-u Organizatora w portalu społecznościowym Facebook

Regulamin Konkursu Świętuj 65 lat Radia Opole z TVP3 Opole organizowanych na fanpage-u Organizatora w portalu społecznościowym Facebook Regulamin Konkursu Świętuj 65 lat Radia Opole z TVP3 Opole organizowanych na fanpage-u Organizatora w portalu społecznościowym Facebook 1 Postanowienia ogólne 1. Niniejszy regulamin określa zasady i warunki

Bardziej szczegółowo

FACTORY ANNOPOL CASE STUDY

FACTORY ANNOPOL CASE STUDY FACTORY ANNOPOL CASE STUDY Wirtualna kampania Realny klient sklepów stacjonarnych Klient: FACTORY ANNOPOL Działania: Kampania Facebook Ads Wyzwanie Factory Annopol KAMPANIA FACEBOOK ADS Kampanie marketingowe

Bardziej szczegółowo

Regulamin Portalu Pracy i Praktyk Prawniczych praktykiprawnicze.pl

Regulamin Portalu Pracy i Praktyk Prawniczych praktykiprawnicze.pl Regulamin Portalu Pracy i Praktyk Prawniczych praktykiprawnicze.pl 1 Przepisy ogólne 1. Poniższy Regulamin określa zasady funkcjonowania Portalu Pracy i Praktyk Prawniczych praktykiprawnicze.pl. 2. Właścicielem

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU #DzienEuropy2015"

REGULAMIN KONKURSU #DzienEuropy2015 REGULAMIN KONKURSU #DzienEuropy2015" I) Postanowienia ogólne 1. Niniejszy regulamin określa zasady i warunki uczestnictwa w konkursie pod nazwą #DzienEuropy2015 (zwanym dalej: konkursem ). 2. Konkurs jest

Bardziej szczegółowo

WEB DESIGN ELEMENTY DYNAMICZNE STRONY I ANIMACJE OPARTE O JS

WEB DESIGN ELEMENTY DYNAMICZNE STRONY I ANIMACJE OPARTE O JS WEB DESIGN PROJEKT STRONY I JEJ ELEMENTÓW GRAFICZNYCH (IKONY, PRZYCISKI) DO AKCEPTACJI, TZW. FLAT DESIGN, STYLISTYKA SKANDYNAWSKA, JASNOŚĆ I PRZEJRZYSTOŚĆ PODSTAWOWE SKŁADNIKI STRONY: STRONA GŁÓWNA (PEŁNA

Bardziej szczegółowo

Regulamin portalu tubagliwic.pl z dnia 20 lutego 2015 roku.

Regulamin portalu tubagliwic.pl z dnia 20 lutego 2015 roku. Regulamin portalu tubagliwic.pl z dnia 20 lutego 2015 roku. Dział I - Wstęp Art. 1 Niniejszy Regulamin określa zasady korzystania z portalu Tuba Gliwic. Art. 2 Niniejszy Regulamin i przepisy prawa obowiązującego

Bardziej szczegółowo

POLITYKA PRYWATNOŚCI ORAZ ZASADY UŻYWANIA APLIKACJI FLY2EY

POLITYKA PRYWATNOŚCI ORAZ ZASADY UŻYWANIA APLIKACJI FLY2EY POLITYKA PRYWATNOŚCI ORAZ ZASADY UŻYWANIA APLIKACJI FLY2EY TWORZONYCH I UDOSTĘPNIANYCH ZA POŚREDNICTWEM PORTALU FACEBOOK.COM I. SŁOWNIK POJĘĆ I ZASADY OGÓLNE 1. Zasady ogólne. 1. Funkcjonalne narzędzie,

Bardziej szczegółowo

View Agencja Kreatywna Sławomir Huczak. Lidzbark Warmiński / Olsztyn / Gdańsk / Warszawa

View Agencja Kreatywna Sławomir Huczak. Lidzbark Warmiński / Olsztyn / Gdańsk / Warszawa Sławomir Huczak. Lidzbark Warmiński / Olsztyn / Gdańsk / Warszawa 1 AGENCJA KREATYWNA VIEW SKUTECZNA REKLAMA I MARKETING View to agencja kreatywna zajmująca się tworzeniem stron internetowych, projektowaniem

Bardziej szczegółowo

Czaty dla firm. Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami. Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów.

Czaty dla firm. Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami. Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów. Czaty dla firm Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów Partnerzy Czaty biznesowe Czaty biznesowe, stworzone przez Grupę IPO.pl, dedykowane

Bardziej szczegółowo

prezentuje działania na platformie

prezentuje działania na platformie prezentuje działania na platformie Obecność na - korzyści Obecność na YouTube - korzyści O co chodzi? Ile razy zastanawialiście się Państwo jak skutecznie komunikować się z odbiorcami? Ile razy narzekaliście

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PLATFORMY EDUKACYJNEJ PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY WSCHODNIOEUROPEJSKIEJ W PRZEMYŚLU

REGULAMIN PLATFORMY EDUKACYJNEJ PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY WSCHODNIOEUROPEJSKIEJ W PRZEMYŚLU REGULAMIN PLATFORMY EDUKACYJNEJ PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY WSCHODNIOEUROPEJSKIEJ W PRZEMYŚLU 1 1. Zakres przedmiotowy Regulaminu PE Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu obejmuje prawa

Bardziej szczegółowo

Regulamin konkursu. Najciekawsze zastosowania dronów. dalej Regulamin 1 DEFINICJE

Regulamin konkursu. Najciekawsze zastosowania dronów. dalej Regulamin 1 DEFINICJE Regulamin konkursu Najciekawsze zastosowania dronów dalej Regulamin 1 DEFINICJE Użyte zwroty w Regulaminie oznaczają: a. Konkurs konkurs prowadzony pod nazwą Najciekawsze zastosowania dronów na zasadach

Bardziej szczegółowo

Social Media Część 1 Trendy w korzystaniu. Luty 2017

Social Media Część 1 Trendy w korzystaniu. Luty 2017 Social Media 2016 Część 1 Trendy w korzystaniu Luty 2017 Wprowadzenie O badaniu Social Media 2016 to czwarta edycja podsumowania mediów społecznościowych w Polsce realizowana przez agencję badawczo-analityczną

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU. Moje ulubione ciasto z Palmą z Kruszwicy

REGULAMIN KONKURSU. Moje ulubione ciasto z Palmą z Kruszwicy REGULAMIN KONKURSU Moje ulubione ciasto z Palmą z Kruszwicy REGULAMIN KONKURSU 1 1. Niniejszy dokument (zwany dalej Regulaminem ) określa warunki, zasady oraz czas trwania Konkursu 2. Organizatorem konkursu

Bardziej szczegółowo

Rozdział I. Postanowienia ogólne

Rozdział I. Postanowienia ogólne REGULAMIN Regulamin platformy interenetowej MapaKariery.pl Rozdział I. Postanowienia ogólne Niniejszy regulamin, wydany na podstawie art. 8 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN STRONY INTERNETOWEJ RADY OSIEDLA WSM WAWRZYSZEW

REGULAMIN STRONY INTERNETOWEJ RADY OSIEDLA WSM WAWRZYSZEW REGULAMIN STRONY INTERNETOWEJ RADY OSIEDLA WSM WAWRZYSZEW I. Postanowienia wstępne. Użytkownik zobowiązany jest do naprawienia wszelkiej szkody, jaką może ponieść R.O z tytułu publikowania i przechowywania

Bardziej szczegółowo

d) Partnerami akcelerowanych firm są duże, doświadczone podmioty: przedsiębiorstwa przemysłowe oraz drugie największe lotnisko w Polsce.

d) Partnerami akcelerowanych firm są duże, doświadczone podmioty: przedsiębiorstwa przemysłowe oraz drugie największe lotnisko w Polsce. Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o. Źródło: http://kpt.krakow.bip-e.pl/kpt/inne-zamowienia/7347,zapytanie-ofertowe-nr-112017scaleup.html Wygenerowano: Środa, 8 listopada 2017, 07:37 Czwartek, 29 czerwca

Bardziej szczegółowo

Oferta prowadzenia działań reklamowych w Internecie

Oferta prowadzenia działań reklamowych w Internecie Oferta prowadzenia działań reklamowych w Internecie 1. Dlaczego reklama w Internecie cieszy się powodzeniem? W Polsce jest ponad 17 milionów Internautów; Przeciętny Internauta spędza w sieci ponad 50 godzin

Bardziej szczegółowo

Z M I A N A ZAŁĄCZNIKA NR 1 DO SIWZ - SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA:

Z M I A N A ZAŁĄCZNIKA NR 1 DO SIWZ - SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA: Numer sprawy WO-ZP.2311.4.2014 Rzeszów, 7 lipca 2014 roku Do zamieszczenia na stronie internetowej Zamawiającego Z M I A N A TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA (SIWZ) na usługę przygotowania

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU. Korzystnie z Magda-Trans. 1 Postanowienia ogólne

REGULAMIN KONKURSU. Korzystnie z Magda-Trans. 1 Postanowienia ogólne REGULAMIN KONKURSU Korzystnie z Magda-Trans 1 Postanowienia ogólne 1. Organizatorem Konkursu jest Magda-Trans Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Cystersów

Bardziej szczegółowo

ZAPYTANIE OFERTOWE. Kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty

ZAPYTANIE OFERTOWE. Kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty Poznań, dnia 08.10.2014 r. Dane Beneficjenta: INNOVATIVEWEB IT SOLUTIONS Sp. z o. o. Ul. Stanisława Matyi 1/8, 61-586 Poznań NIP: 783 169 90 12, REGON: 302412105 ZAPYTANIE OFERTOWE Kryteria wyboru najkorzystniejszej

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego E-BRANDING Wszystko co powinieneś wiedzieć, aby nazwa organizacji i jej znak graficzny były rozpoznawalne w Internecie Celem standardu jest zbudowanie rozpoznawalnej marki (nazwy i logotypu) organizacji

Bardziej szczegółowo

( ) V O D. D A W I D B A G I N S K I. C O M W W W. D A W I D B A G I N S K I. C O M

( ) V O D. D A W I D B A G I N S K I. C O M W W W. D A W I D B A G I N S K I. C O M AGENDA SZKOLENIA FACEBOOK ELITE DOCHODOWE KAMPANIE REKLAMOWE ZA GROSZE W W W. D A W I D B A G I N S K I. C O M @ D A W I D B A G I N S K I G O B I G @ G M A I L. C O M Social Media, a w szczególności Facebook,

Bardziej szczegółowo

Zaplanuj wzorową kampanię. Direct Mail. Instrukcja krok po kroku. Zaplanuj kampanię Direct Mail: Instrukcja krok po kroku

Zaplanuj wzorową kampanię. Direct Mail. Instrukcja krok po kroku. Zaplanuj kampanię Direct Mail: Instrukcja krok po kroku Zaplanuj wzorową kampanię Direct Mail Instrukcja krok po kroku 1 Przesyłki Direct Mail to skuteczne i precyzyjne narzędzie marketingowe, które pomoże Tobie z sukcesem rozwijać Twój biznes. Aby jednak zacząć,

Bardziej szczegółowo

Creative Media. Marketing szeptany i nie tylko. Centrum Usługowo-Handlowe Robert Kiljańczyk

Creative Media. Marketing szeptany i nie tylko. Centrum Usługowo-Handlowe Robert Kiljańczyk Centrum Usługowo-Handlowe Robert Kiljańczyk Creative Media Marketing szeptany i nie tylko 2016 0 05-6 5 0 S u ł k o w i c e, u l. L i p o w a 9 O nas Jesteśmy grupą najlepszych specjalistów w dziedzinie

Bardziej szczegółowo

Regulamin portalu tubalubartowa.pl z dnia 6 sierpnia 2015 roku. Dział I- Wstęp

Regulamin portalu tubalubartowa.pl z dnia 6 sierpnia 2015 roku. Dział I- Wstęp Regulamin portalu tubalubartowa.pl z dnia 6 sierpnia 2015 roku. Dział I- Wstęp 1 Niniejszy Regulamin określa zasady korzystania z portalu Tuba Lubartowa 2 Niniejszy Regulamin i przepisy prawa obowiązującego

Bardziej szczegółowo

Pakiety podstawowe. Cena: 8750 zł netto

Pakiety podstawowe. Cena: 8750 zł netto Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie naszą firmą. Powstaliśmy z połączenia wielu doświadczeń zdobytych w różnych dziedzinach marketingu, informatyki oraz finansów, co sprawia, że potrafimy dopasować

Bardziej szczegółowo

SMYK buduje zasięg marki i zwiększa sprzedaż dzięki kampanii Display

SMYK buduje zasięg marki i zwiększa sprzedaż dzięki kampanii Display buduje zasięg marki i zwiększa sprzedaż dzięki kampanii Display O to międzynarodowa sieć sklepów specjalistycznych z artykułami dla dzieci. Zarówno sklepy stacjonarne, jak i sklep internetowy dostarczają

Bardziej szczegółowo