Zmiana rozstawu osi. Metody WAŻNE!

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zmiana rozstawu osi. Metody WAŻNE!"

Transkrypt

1 Informacje ogólne dotyczące zmiany rozstawu osi Informacje ogólne dotyczące zmiany rozstawu osi WAŻNE! Zmiana rozstawu osi ma wpływ na własności podwozia ciężarówki. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń firmy Scania. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych ze zmianą rozstawu osi należy skontaktować się z warsztatem Scania. Uzyskasz tam informacje o standardowych wymiarach rozstawu osi i wałów napędowych. Przy wyznaczaniu nowego położenia osi kieruj się jedną ze standardowych wartości rozstawu pojazdów Scania. Umożliwi to zamontowanie w podwoziu oryginalnych wałów napędowych marki Scania. Zawsze używaj części marki Scania do wykonywania prac o krytycznym znaczeniu. Dzięki temu w każdej sytuacji zostaną zachowane optymalne wymiary. Zmiana rozstawu osi wymaga zmiany pliku SOPS. Metody Rozstaw osi można zmienić na dwa sposoby: BEP-L015 Dodatkowe informacje o modyfikowaniu pliku SOPS znajdują się w publikacji Przeprogramowanie jednostek sterujących, w rozdziale Informacje ogólne. Oba sposoby opisano w dalszej części tej publikacji Zmiana usytuowania osi tylnej lub mocowania wózka napędowego na ramie podwozia (metoda zalecana) 2. Przecięcie i połączenie ramy podwozia Wymagane jest przecięcie ramy podwozia przed osią tylną i zespawanie jej z powrotem po dokonaniu modyfikacji rozstawu osi. Osi tylnej ani wózka napędowego ze wspornikami resorów i belkami poprzecznymi nie wymontowuje się z ramy podwozia. Elementy te są przemieszczane jako kompletny zespół. 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 1 (20)

2 Informacje ogólne dotyczące zmiany rozstawu osi Firma Scania zaleca wykonanie prac związanych z przecięciem i połączeniem ramy podwozia w jej autoryzowanym warsztacie. 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 2 (20)

3 Zasady i warunki Zasady i warunki Przesuwanie osi tylnej lub wózka napędowego Niezależnie od wybranej metody zmiana rozstawu osi wymaga przemieszczenia osi tylnej. W celu zmiany rozstawu osi należy najpierw spróbować przemieścić oś tylną lub wózek napędowy na ramie podwozia. Przecinanie ramy podwozia Zmiana rozstawu osi przez przecięcie ramy podwozia nie jest dozwolona w pojazdach następujących typów: Ciągniki siodłowe Wywrotki bez ramy pomocniczej Zwiększanie rozstawu osi Wartość rozstawu osi nie może być większa od maksymalnej dozwolonej wartości standardowej określonej dla danego typu pojazdu. Wyjątki:: W pojazdach ze stałą zabudową i o równomiernym rozkładzie obciążenia rozstaw osi może przekraczać maksymalną dozwoloną wartość standardową. Niemniej jednak konstrukcja nadwozia musi zapewniać odpowiednie wzmocnienie ramy podwozia. W przeciwnym razie mogą występować drgania ramy. Zmniejszanie rozstawu osi Wartość rozstawu osi nie może być mniejsza od minimalnej wartości standardowej określonej dla danego typu pojazdu. 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 3 (20)

4 Zasady i warunki Rozmieszczenie belek poprzecznych Jeśli nowy rozstaw osi jest jednym z rozstawów standardowych, rozmieść belki poprzeczne w standardowy sposób. Jeśli nowy rozstaw jest niestandardowy, dostosuj rozmieszczenie belek poprzecznych do długości wałów napędowych. Więcej informacji o rozmieszczeniu belek poprzecznych można znaleźć w publikacji Wymontowanie i zamontowanie belek poprzecznych. Długość i usytuowanie wałów napędowych Zmiana rozstawu osi wiąże się z koniecznością modyfikacji lub wymiany wału napędowego i wszelkich pośrednich wałów napędowych. Przy wyznaczaniu nowego położenia osi kieruj się jedną ze standardowych wartości rozstawu pojazdów Scania. Umożliwi to zamontowanie w podwoziu oryginalnych wałów napędowych marki Scania. Dotychczas zamontowane wały napędowe można w razie potrzeby wydłużyć lub skrócić. Uwaga: Zmiana długości wałów napędowych wymaga użycia specjalnego sprzętu do spawania, prostowania i wyważania wałów. Tego typu modyfikacje należy zawsze skonsultować z warsztatem Scania. Wszystkie śruby poluzowane w wale napędowym należy wymienić na nowe. Ważne jest użycie śrub właściwego typu. Śruby należy dokręcić odpowiednim momentem. Nie używaj klucza pneumatycznego. Zawsze kontaktuj się z dealerem firmy Scania, aby uzyskać informacje o właściwym rodzaju śrub oraz inne informacje. Długość wału napędowego lub pośredniego wału napędowego nie może być większa niż 2000 mm. Kąty przegubów uniwersalnych Dodatkowe informacje o wartościach kątów przegubów uniwersalnych wału napędowego znajdują się w publikacji Informacje ogólne o przystawkach odbioru mocy, w rozdziale Przystawki odbioru mocy. 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 4 (20)

5 Zasady i warunki Po zwiększeniu lub zmniejszeniu rozstawu osi czasami konieczne jest zmodyfikowanie jednego lub kilku kątów przegubów uniwersalnych w celu zminimalizowania nieregularności. Wartości kątów przegubów uniwersalnych można zmienić w dowolny z poniższych sposobów: Modyfikacja lub przesunięcie łożysk podporowych. Modyfikacja kąta nachylenia osi tylnej. Zmniejszenie wysokości podnoszenia osi wleczonej (dotyczy pojazdów 6x2). Uwaga: W przypadku zastosowania długich wałów napędowych i ustawienia nieprawidłowych kątów przegubów podwozie i zespół napędowy będą wpadać w wibracje. Modyfikacja kąta nachylenia osi tylnej W pojazdach z zawieszeniem na resorach piórowych kąt nachylenia osi tylnej można zmienić za pomocą klinów umieszczonych między gniazdem resoru a resorem. Uwaga: Wartości tego kąta nie należy zmieniać o więcej niż 3. W firmie Scania można zamówić następujące kliny: Numer części Rozmiar (mm) Kąt nachylenia x90 0, x100 1, x100 2, x100 5,0 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 5 (20)

6 Zasady i warunki Numer części Rozmiar (mm) Kąt nachylenia x :10-01 Wydanie 5 pl-pl 6 (20)

7 Zasady i warunki Zmniejszanie wysokości podnoszenia osi wleczonej w pojazdach o konfiguracji 6x2Z Uwaga: Mechanizm podnoszenia osi wleczonej o ograniczonej wysokości podnoszenia powinien zostać zastosowany w każdym pojeździe o konfiguracji 6x2Z, którego rozstaw osi zmniejszono do długości poniżej 3300 mm. W pojazdach o konfiguracji 6x2Z po podniesieniu osi wleczonej znacząco zwiększa się nachylenie ramy podwozia. Ponadto podniesienie osi wleczonej powoduje nieregularności w kątach ustawienia wałów napędowych. W pojazdach z małym rozstawem osi występuje bardzo duży wzrost tych nieregularności. Ciężarówki o konfiguracji 6x2Z i rozstawie osi nie większym niż 3100 mm są zawsze wyposażone w mechanizm podnoszenia osi wleczonej o ograniczonej wysokości podnoszenia. Uwaga: Wysokość podnoszenia osi wleczonej można ograniczyć także w pojazdach o większym rozstawie osi, jednak w takiej sytuacji istnieje znaczące ryzyko stykania się podniesionych kół osi wleczonej z nierównym podłożem. Wykonanie 1. Wymień siłownik hydrauliczny na taki, w którym skok tłoczyska jest krótszy o 32 mm (numer części ). 2. Zamontuj wkładkę dystansową (1) między gumowym klockiem (2) a wspornikiem (3), który ogranicza zakres ruchu ramienia podnoszącego :10-01 Wydanie 5 pl-pl 7 (20)

8 Zasady i warunki Układ pneumatyczny Wszelkie prace przy układzie pneumatycznym powinny być wykonywane zgodnie z instrukcjami przedstawionymi w publikacji Układ pneumatyczny, w rozdziale Modyfikacje podwozia. 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 8 (20)

9 Zasady i warunki Spawanie WAŻNE! Wszelkie prace spawalnicze muszą być wykonywane przez przeszkolonych pracowników i z zachowaniem wysokiej precyzji. W miarę możliwości unikaj spawania w ramie podwozia, ponieważ w obszarze sąsiadującym ze spoiną występuje większe ryzyko pojawiania się pęknięć. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych części ramy, gdzie wytrzymałość i odporność na zmęczenie mają znaczenie krytyczne Spawanie ramy podwozia jest zasadniczo dozwolone w obszarze leżącym 1000 mm za środkową częścią wózka napędowego w pojazdach o równomiernym rozkładzie obciążenia. Wyjątki:: Pojazdy, w których za miejscem spawania występują duże obciążenia punktowe, np. samochód silos, betonomieszarka i pojazdy z zamontowanym z tyłu osprzętem takim jak dźwig. Pojazdy z belką do zaczepu zamontowaną co najmniej 1000 mm za innym miejscem spawania. Spawanie i łączenie w obszarze między przednią i tylną osią ciągnika siodłowego jest niedozwolone. Dodatkowe informacje na temat spawania zawarto w dokumencie Spawanie, w rozdziale Informacje ogólne :10-01 Wydanie 5 pl-pl 9 (20)

10 Zasady i warunki Wiercenie otworów WAŻNE! Nigdy nie wierć otworów w kołnierzach podłużnic ramy. Wyjątki: 100 milimetrów od tylej części podłużnic ramy. 100 Na kołnierze są przenoszone największe naprężenia oddziałujące na podłużnice ramy. Dlatego istnieje wyjątkowo wysokie ryzyko pojawiania się pęknięć wokół otworów wywierconych w kołnierzach podłużnic lub w ich pobliżu Dodatkowe informacje na temat wiercenia otworów zawarto w dokumencie Wiercenie otworów, w rozdziale Informacje ogólne. 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 10 (20)

11 Przesuwanie osi tylnej lub wózka napędowego Przesuwanie osi tylnej lub wózka napędowego Oś tylną lub wózek można przesunąć w pojazdach z ramą pojedynczą bądź podwójną. Zwiększanie tylnego zwisu ramy W przypadku zwiększania zwisu tylnego nowy punkt podparcia tylnej osi wleczonej musi znajdować się przed przyszłym punktem łączenia ramy zewnętrznej. Dodatkowe informacje o sposobie zwiększania wartości tylnego zwisu ramy znajdują się w publikacji Zwiększanie tylnego zwisu ramy. 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 11 (20)

12 Przesuwanie osi tylnej lub wózka napędowego Przedłużanie ramy wewnętrznej W przypadku przesunięcia do tyłu osi tylnej lub wózka napędowego w pojazdach wyposażonych w ramę podwójną konieczne jest przedłużenie ramy wewnętrznej. Dodatkowa belka przedłużenia powinna być co najmniej tak długa jak wartość przedłużenia rozstawu osi. Wypełnij substancją uszczelniającą obszar między ramą zewnętrzną a ramą wewnętrzną, aby nie przedostawała się do niego wilgoć. W miarę możliwości użyj podkładu. Przedłużoną ramę wewnętrzną można zamówić w fabryce jako zamówienie specjalne. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy skontaktować się z dealerem firmy Scania Oszlifuj złącza zgodnie z ilustracją. A = spawanie łukiem metalowym B = spawanie metodą MIG 1. Istniejąca belka wewnętrzna 2. Nowa belka wewnętrzna 3. Istniejące nity 4. Nowe nity lub śruby pasowane M14 5. Istniejące spoiny zaślepiające 6. Nowe spoiny zaślepiające 7. Belka zewnętrzna 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 12 (20)

13 Przesuwanie osi tylnej lub wózka napędowego 30 A B :10-01 Wydanie 5 pl-pl 13 (20)

14 Przesuwanie osi tylnej lub wózka napędowego Opis czynności serwisowych i naprawczych 1. Wymontuj wały napędowe i przewody sprężonego powietrza podłączone do przesuwanej osi tylnej (lub wózka napędowego). Wymontuj także inne podzespoły, które mogłyby utrudniać pracę. 2. Podeprzyj tylną krawędź podwozia na kobyłce. 3. Zmierz wymiar kontrolny (M), wykonując następujące czynności: a) Korzystając z przymiaru kątowego, ustaw linijkę w poprzek przedniej części ramy, w miejscu, gdzie podłużnice są ustawione równolegle względem siebie. b) Napunktuj przy linijce dwa przednie punkty kontrolne, po jednym na każdej podłużnicy ramy. Wykonaj oznaczenia w kołnierzach ramy podwozia jak najbliżej czoła podłużnic ramy. Dzięki temu wytrzymałość ramy zmniejszy się jedynie minimalnie. c) W ten sam sposób napunktuj dwa tylne punkty kontrolne, aby można było określić wymiar kontrolny (M). 4. Wymontuj wsporniki resorów i ich belki poprzeczne. 5. Wywierć nowe otwory dla wsporników resorów i belek poprzecznych. Jeśli nie są dostępne szablony do wiercenia, można wykorzystać wsporniki resorów i belki poprzeczne. 6. Zamontuj elementy poprzez nitowanie na zimno lub przy użyciu połączeń śrubowych. W przypadku wybrania drugiej z tych metod rozwierć otwory na śruby za jednym razem i użyj śrub pasowanych. 7. Zaspawaj otwory, jeśli odległość względem nowych otworów jest mniejsza niż podana w dokumencie Wiercenie otworów. 90 Przed zmianą położenia osi/wózka sprawdź wymiar M :10-01 Wydanie 5 pl-pl 14 (20)

15 Przecinanie i łączenie Przecinanie i łączenie Uwaga: Łączenie elementów ramy podwozia skutkuje spadkiem jej wytrzymałości mechanicznej. Przecinanie i łączenie ramy pojedynczej WAŻNE! Za poprawne połączenie elementów ramy podwozia odpowiada zawsze osoba wykonująca tę pracę. Uwaga: Przecięcie ramy podwozia jest dopuszczalne tylko w przypadku ciężarówek z ramą F950. Elementy ramy podwójnej można łączyć jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Wymagane jest przecięcie ramy podwozia przed osią tylną i zespawanie jej z powrotem po dokonaniu modyfikacji rozstawu osi. Osi tylnej ani wózka napędowego ze wspornikami resorów i belkami poprzecznymi nie wymontowuje się z ramy podwozia. Elementy te są przemieszczane jako kompletny zespół. Dodatkowe informacje o łączeniu elementów ramy podwójnej znajdują się w dalszej części tej publikacji, pod nagłówkiem Przecinanie i łączenie ramy podwójnej. 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 15 (20)

16 Przecinanie i łączenie Usytuowanie punktów łączenia ramy Uwaga: Punkty łączenia ramy nie mogą znajdować się w pobliżu obszarów poddawanych wysokim obciążeniom przenoszonym z zabudowy. Przetnij ramę podwozia tak, aby punkty łączenia znalazły się w bezpiecznej odległości od następujących elementów: Wsporniki resorów Mocowanie osi wleczonej Belki poprzeczne Elementy podwozia (zbiorniki, uchwyty koła zapasowego, skrzynki na narzędzia itp.) Wyznacz położenie przednich punktów łączenia (w przypadku przedłużania ramy), biorąc pod uwagę czynniki takie, jak usytuowanie belek poprzecznych. Ważne jest zapewnienie wystarczającej ilości miejsca na płyty wzmacniające i możliwości ich symetrycznego rozmieszczenia wewnątrz ramy. Dodatkowe informacje o wyznaczaniu położenia punktów łączenia znajdują się w dalszej części tej publikacji, pod nagłówkiem Przecinanie i łączenie ramy podwójnej. Belki przedłużenia i płyty wzmacniające Gama części zamiennych firmy Scania obejmuje np. różnego typu belki przedłużenia i płyty wzmacniające. Elementy przygotowane we własnym zakresie muszą być wykonane z tego samego materiału co podłużnice ramy albo z materiału o równoważnych parametrach i takiej samej jakości. Dodatkowe informacje o właściwościach materiałów znajdują się w publikacji Ramy podwozi, w rozdziale Ramy i ramy pomocnicze. 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 16 (20)

17 Przecinanie i łączenie Opis czynności serwisowych i naprawczych 1. Wymontuj wały napędowe i przewody sprężonego powietrza podłączone do przesuwanej osi tylnej (lub wózka napędowego). Wymontuj także inne podzespoły, które mogłyby utrudniać pracę. 2. Podeprzyj całe podwozie na kobyłkach umieszczonych w następujących punktach: Z przodu, za zderzakiem Przed i za miejscem cięcia W tylnej krawędzi podwozia 3. Ustaw kobyłki w odpowiednim położeniu i sprawdź wypoziomowanie podwozia za pomocą poziomnicy alkoholowej. Podwozie podparte na kobyłkach Oznacz miejsca przecięcia podłużnic ramy. 5. Zmierz wymiar kontrolny (M), wykonując następujące czynności: a) Korzystając z przymiaru kątowego, ustaw linijkę w poprzek przedniej części ramy, w miejscu, gdzie podłużnice są ustawione równolegle względem siebie. b) Napunktuj przy linijce dwa przednie punkty kontrolne, po jednym na każdej podłużnicy ramy. Wykonaj oznaczenia w kołnierzach ramy podwozia jak najbliżej czoła podłużnic ramy. Dzięki temu wytrzymałość ramy zmniejszy się jedynie minimalnie. c) W ten sam sposób napunktuj dwa tylne punkty kontrolne, aby można było określić wymiar kontrolny (M). Rozmieść punkty kontrolne w taki sposób, aby nie zniknęły po zmniejszeniu rozstawu osi. Najlepiej jest umieścić te punkty w obszarze za osią tylną lub wózkiem napędowym. 90 M Przetnij podłużnice ramy tarczą tnącą. Zaleca się użyć prowadnicy w postaci kawałka stalowego płaskownika zagiętego na profilu podłużnicy. 7. Sfazuj spoiny na podłużnicach ramy zgodnie z rysunkiem. Ciąg dalszy na następnej stronie. Ustalanie wymiaru przed przecięciem ramy Fazowanie spoin 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 17 (20)

18 Przecinanie i łączenie 8. Ustaw tylną część ramy tak, aby nowy wymiar kontrolny (MK lub ML) odpowiadał zmienionemu rozstawowi osi. 9. Podeprzyj elementy ramy na kobyłkach i sprawdź ich wypoziomowanie za pomocą poziomnicy alkoholowej. 10. W przypadku zwiększania rozstawu osi: a) Sfazuj spoiny na belkach przedłużenia. b) Umieść belki przedłużenia między podłużnicami ramy. 11. Zmontuj elementy ramy. 12. Sprawdź zgodność ustawienia z wymiarem MK lub ML i poprawność wypoziomowania elementów ramy. 13. Zespawaj elementy ramy i oszlifuj spoiny tak, aby wygładzić powierzchnię. 14. Pomaluj powierzchnie. MK Wymiar kontrolny po zmniejszeniu rozstawu ML Wymiar kontrolny po zwiększeniu rozstawu Ciąg dalszy na następnej stronie. Więcej informacji na temat malowania zamieszczono w dokumentach w rozdziale Lakierowanie. 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 18 (20)

19 Przecinanie i łączenie 15. Wzmocnij punkty łączenia, używając oferowanej przez firmę Scania belki wewnętrznej o grubości 8 mm albo płyt wzmacniających wykonanych samodzielnie zgodnie z poniższymi instrukcjami: Grubość płyty musi wynosić co najmniej 6 mm. Najlepiej jest wykonać płyty wzmacniające w dwóch częściach, mocowanych przy górnym i dolnym kołnierzu podłużnicy ramy. Części te muszą być rozdzielone szczeliną wzdłużną o szerokości ok. 5 mm. Przyspawaj otworowo płyty wzmacniające do czoła podłużnicy i zaspawaj szczelinę wzdłużną. Wypełnij substancją uszczelniającą obszar między podłużnicą ramy a wzmocnieniem, aby nie przedostawała się do niego wilgoć. W miarę możliwości użyj podkładu. R WAŻNE! Spawanie wewnątrz elementów w celu przytwierdzenia płyt do kołnierzy belek jest zabronione :10-01 Wydanie 5 pl-pl 19 (20)

20 Przecinanie i łączenie Przecinanie i łączenie ramy podwójnej Uwaga: Elementy ramy podwójnej można łączyć jedynie w wyjątkowych sytuacjach. min 250 min 250 WAŻNE! Podczas przecinania ramy wewnętrznej lub zewnętrznej zachowaj szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić drugiej ramy. Połącz ramę podwójną tak, aby zachować odsadzenie o wartości co najmniej 250 mm między punktami łączenia ramy wewnętrznej i zewnętrznej. W tym przypadku nie ma potrzeby stosowania dodatkowej płyty wzmacniającej. Wypełnij substancją uszczelniającą obszar między ramą zewnętrzną a ramą wewnętrzną, aby nie przedostawała się do niego wilgoć. W miarę możliwości użyj podkładu. Usytuowanie punktów łączenia po zmniejszeniu rozstawu osi (jeden punkt łączenia dla przeciętej ramy wewnętrznej i dwa dla ramy zewnętrznej) min 250 min Wyjątki:: W przypadku skrócenia ramy w celu uzyskania rozstawu osi wynoszącego mm odsadzenie należy zmniejszyć do 100 mm Usytuowanie punktów łączenia po zwiększeniu rozstawu osi (dwa punkty łączenia dla nowej części ramy zewnętrznej i dwa dla ramy wewnętrznej) 07:10-01 Wydanie 5 pl-pl 20 (20)

Montowanie osi wleczonej

Montowanie osi wleczonej Ogólne informacje o montowaniu osi wleczonej Ogólne informacje o montowaniu osi wleczonej Do zamontowania dodatkowych osi wleczonych należy użyć oryginalnych części firmy Scania. Zapewnia to następujące

Bardziej szczegółowo

Zmiana tylnego zwisu ramy. Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy. Przystosowanie fabryczne. Części zamienne

Zmiana tylnego zwisu ramy. Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy. Przystosowanie fabryczne. Części zamienne Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy Informacje ogólne dotyczące zmiany tylnego zwisu ramy Przystosowanie fabryczne Zwis ramy z tyłu można zamówić w odstępach długości co 10 mm. Części

Bardziej szczegółowo

Siły i ruchy. Definicje. Nadwozie podatne skrętnie PGRT

Siły i ruchy. Definicje. Nadwozie podatne skrętnie PGRT Definicje Definicje Prawidłowe przymocowanie zabudowy jest bardzo ważne, gdyż nieprawidłowe przymocowanie może spowodować uszkodzenie zabudowy, elementów mocujących i ramy podwozia. Nadwozie podatne skrętnie

Bardziej szczegółowo

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja (mm) ,5 R11 R11

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja (mm) ,5 R11 R11 Ramy podwozia firmy Scania Ramy podwozia firmy Scania Asortyment ram podwozia obejmuje następujące typy ram: Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja (mm) 766 +1 768 +1 771 +1 768

Bardziej szczegółowo

Mocowania zabudowy. Więcej informacji dotyczących wyboru mocowań znajduje się w dokumencie Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania.

Mocowania zabudowy. Więcej informacji dotyczących wyboru mocowań znajduje się w dokumencie Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania. Mocowanie w przedniej części ramy pomocniczej Mocowanie w przedniej części ramy pomocniczej Więcej informacji dotyczących wyboru mocowań znajduje się w dokumencie Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania.

Bardziej szczegółowo

Wzmocnienie. Tylny zwis ramy. Belka końcowa WAŻNE! Belki końcowe należy montować w samochodach ciężarowych bez montowanej centralnie belki do zaczepu.

Wzmocnienie. Tylny zwis ramy. Belka końcowa WAŻNE! Belki końcowe należy montować w samochodach ciężarowych bez montowanej centralnie belki do zaczepu. Belka końcowa WAŻNE! Belki końcowe należy montować w samochodach ciężarowych bez montowanej centralnie belki do zaczepu. Samochód ciężarowy z częściowo lub całkowicie podwieszoną belką do zaczepu lub bez

Bardziej szczegółowo

Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania. Opis. Zalecenia

Wybieranie ramy pomocniczej i mocowania. Opis. Zalecenia Opis Opis Rama, rama pomocnicza i wzmocnienia współpracują z sobą, zapewniając wytrzymałość na wszelkie rodzaje naprężeń mogących powstać w czasie eksploatacji. Wymiary i konstrukcja ramy, mocowania oraz

Bardziej szczegółowo

Spawanie ramy podwozia. Obszary spawania WAŻNE! Wszelkie prace spawalnicze muszą być wykonywane profesjonalnie przez przeszkolonych

Spawanie ramy podwozia. Obszary spawania WAŻNE! Wszelkie prace spawalnicze muszą być wykonywane profesjonalnie przez przeszkolonych Informacje ogólne Informacje ogólne Wszelkie prace spawalnicze muszą być wykonywane profesjonalnie przez przeszkolonych pracowników. Należy unikać spawania na ramie podwozia, ponieważ spawanie zwiększa

Bardziej szczegółowo

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie.

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Informacje ogólne na temat samochodów cystern Informacje ogólne na temat samochodów cystern Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Konstrukcja Rozstaw osi powinien być możliwie jak

Bardziej szczegółowo

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja PGRT. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie.

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja PGRT. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Informacje ogólne na temat samochodów cystern Informacje ogólne na temat samochodów cystern Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Konstrukcja Rozstaw osi powinien być możliwie jak

Bardziej szczegółowo

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja Profil ramy, U 9,5 R11 R11

Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja Profil ramy, U 9,5 R11 R11 Ramy podwozia firmy Scania Ramy podwozia firmy Scania Asortyment ram podwozia obejmuje następujące typy ram: Typ ramy F700 F800 F950 F957 F958 Szerokość ramy i tolerancja 770-3 770-1 770 +2 770-1 770 +1-5

Bardziej szczegółowo

Wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach. Bezpieczeństwo. Konstrukcja

Wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach. Bezpieczeństwo. Konstrukcja Informacje ogólne o wywrotkach Informacje ogólne o wywrotkach Wywrotki stosowane są głównie do transportu materiałów sypkich. Platforma ładunkowa wywrotki jest połączona z ramą, a zrzucanie realizowane

Bardziej szczegółowo

Betonomieszarki. Konstrukcja. Zabudowa betonomieszarki jest skrętnie podatna.

Betonomieszarki. Konstrukcja. Zabudowa betonomieszarki jest skrętnie podatna. Ogólne informacje na temat betonomieszarek Ogólne informacje na temat betonomieszarek Zabudowa betonomieszarki jest skrętnie podatna. Konstrukcja Betonomieszarki nie mają funkcji wywrotki, ale ponieważ

Bardziej szczegółowo

Interaktywna rama pomocnicza. Opis PGRT

Interaktywna rama pomocnicza. Opis PGRT Opis Opis to konstrukcja, której mocowanie sprawia, że dołączone do niej ramy współpracują niczym pojedyncza rama podwozia, a nie dwie osobne ramy. wykazuje znacznie większą odporność na ugięcie niż nieinteraktywna

Bardziej szczegółowo

Żurawie. Informacje ogólne dotyczące żurawi

Żurawie. Informacje ogólne dotyczące żurawi Informacje ogólne dotyczące żurawi Umiejscowienie żurawia ma istotny wpływ na konstrukcję mocowania. Poniżej zamieszczono zalecenia dla żurawi montowanych za kabiną, żurawi mocowanych w zwisie tylnym oraz

Bardziej szczegółowo

Cysterny Informacje ogólne na temat samochodów cystern

Cysterny Informacje ogólne na temat samochodów cystern Informacje ogólne na temat samochodów cystern Cysterny służą do przewożenia cieczy takich jak produkty naftowe, chemikalia w płynie i mleko. Informacje ogólne na temat samochodów cystern Nadwozia typu

Bardziej szczegółowo

wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach Konstrukcja PGRT

wywrotki. Informacje ogólne o wywrotkach Konstrukcja PGRT Informacje ogólne o wywrotkach Informacje ogólne o wywrotkach mają nadwozie podatne skrętnie. stosowane są głównie do transportu materiałów sypkich. Platforma ładunkowa wywrotki jest połączona z ramą,

Bardziej szczegółowo

Zespoły holownicze PGRT

Zespoły holownicze PGRT Ogólne informacje o jednostkach holowniczych Ogólne informacje o jednostkach holowniczych Zespół holowniczy to określenie ogólne dla jednego lub kilku podzespołów, w jakie pojazd musi być wyposażony, aby

Bardziej szczegółowo

Obliczenia obciążenia osi. Informacje ogólne na temat obliczeń obciążenia osi

Obliczenia obciążenia osi. Informacje ogólne na temat obliczeń obciążenia osi Informacje ogólne na temat obliczeń obciążenia osi Każdy rodzaj transportu za pomocą samochodów ciężarowych wymaga, aby podwozie dostarczane z fabryki było wyposażone w pewną formę zabudowy. Informacje

Bardziej szczegółowo

Ciągniki siodłowe. Zalecenia. Rozstaw osi

Ciągniki siodłowe. Zalecenia. Rozstaw osi Ogólne informacje na temat ciągników siodłowych Ogólne informacje na temat ciągników siodłowych Ciągniki siodłowe są przeznaczone do ciągnięcia naczep. W związku z tym wyposażone są wsiodło, które umożliwia

Bardziej szczegółowo

Informacje o podwoziach i oznaczeniach modeli. System modułowy firmy Scania

Informacje o podwoziach i oznaczeniach modeli. System modułowy firmy Scania System modułowy firmy Scania System modułowy firmy Scania Modułowy system budowy stosowany przez firmę Scania umożliwia optymalne dopasowanie podwozia do różnych zastosowań. Każde podwozie firmy Scania

Bardziej szczegółowo

Ogólne informacje o układzie pneumatycznym. Konstrukcja układu pneumatycznego. Definicje PGRT. Zbiornik sprężonego powietrza

Ogólne informacje o układzie pneumatycznym. Konstrukcja układu pneumatycznego. Definicje PGRT. Zbiornik sprężonego powietrza Definicje Ważne jest, aby podczas pracy z układem pneumatycznym pojazdu znać poniższe definicje i pojęcia: Zbiornik sprężonego powietrza Zbiornik będący pod ciśnieniem, zawierający sprężone powietrze.

Bardziej szczegółowo

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Specyfikacje. Narzędzia. Dotyczy skrzyń biegów GA750/751/752 i GA851/852 z wariantami

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Specyfikacje. Narzędzia. Dotyczy skrzyń biegów GA750/751/752 i GA851/852 z wariantami Ogólne Ogólne Dotyczy skrzyń biegów GA750/751/752 i GA851/852 z wariantami Specyfikacje Podana masa odnosi się do skrzyni biegów bez płynów. Środek ciężkości skrzyni biegów znajduje się mniej więcej na

Bardziej szczegółowo

Informacje o podwoziu i oznaczenia modeli

Informacje o podwoziu i oznaczenia modeli Oznaczenie modelu Oznaczenie modelu Oznaczenie modelu firmy Scania to kombinacja znaków według poniższego wzoru: Model ciężarówki Typ kabiny Kod mocy silnika Przystosowanie podwozia Konfiguracja kół Wysokość

Bardziej szczegółowo

Podłączenie do masy i zasilanie. Podłączenie do masy w ramie podwozia WAŻNE!

Podłączenie do masy i zasilanie. Podłączenie do masy w ramie podwozia WAŻNE! Wykonaj wszystkie połączenia do masy zabudowy na ramie podwozia na lewej podłużnicy ramy. Połączenie do masy na prawej podłużnicy ramy spowoduje straty napięcia, ponieważ biegun ujemny podłączany jest

Bardziej szczegółowo

Demontaż i montaż amortyzatora gazowego drzwi tyłu nadwozia TYP 168. 1 Amortyzator gazowy 2 Zabezpieczenie 3 Drzwi tyłu nadwozia

Demontaż i montaż amortyzatora gazowego drzwi tyłu nadwozia TYP 168. 1 Amortyzator gazowy 2 Zabezpieczenie 3 Drzwi tyłu nadwozia TYP 168 Demontaż i montaż amortyzatora gazowego drzwi tyłu nadwozia 1 Amortyzator gazowy 2 Zabezpieczenie 3 Drzwi tyłu nadwozia Wymontowanie, zamontowanie Uwaga! Niebezpieczeństwo urazu na skutek Demontaż

Bardziej szczegółowo

Tylna osłona przeciwnajazdowa. Informacje ogólne

Tylna osłona przeciwnajazdowa. Informacje ogólne Informacje ogólne Informacje ogólne Aby spełnić wymagania regulaminu nr 58 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (ECE), samochody ciężarowe muszą być wyposażone w tylną osłonę przeciwnajazdową. Osłona

Bardziej szczegółowo

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączeń ciernych i zaciskowych.

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączeń ciernych i zaciskowych. Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Połączenia śrubowe dzielimy na cierne, zaciskowe lub stanowiące kombinację tych dwóch. Połączenie cierne wymaga zastosowania

Bardziej szczegółowo

Owiewka dachowa. Informacje ogólne na temat owiewek Informacje ogólne na temat owiewek. Scania Truck Bodybuilder 22: Wydanie

Owiewka dachowa. Informacje ogólne na temat owiewek Informacje ogólne na temat owiewek. Scania Truck Bodybuilder 22: Wydanie Informacje ogólne na temat owiewek Informacje ogólne na temat owiewek Kabiny firmy Scania opracowywane są z wykorzystaniem zaawansowanych metod obliczeniowych i poddaje się je testom w tunelach powietrznych.

Bardziej szczegółowo

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół. Ogólne informacje na temat lakierowania. Informacje specjalne dotyczące pojazdów zasilanych WAŻNE!

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół. Ogólne informacje na temat lakierowania. Informacje specjalne dotyczące pojazdów zasilanych WAŻNE! Ogólne informacje na temat lakierowania Ogólne informacje na temat lakierowania WAŻNE! Scania zaleca, aby nie lakierować części wykonanych z miękkich i elastycznych materiałów. Są to na przykład gumowe

Bardziej szczegółowo

Wyposażenie dodatkowe montowane na zewnątrz kabiny

Wyposażenie dodatkowe montowane na zewnątrz kabiny Ogólne informacje dotyczące wyposażenia dodatkowego montowanego na zewnątrz kabiny Możliwe jest zamówienie różnego rodzaju wyposażenia montowanego na zewnątrz kabiny. Dostępne są następujące podzespoły:

Bardziej szczegółowo

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączenia ciernego i zaciskowego

Połączenia śrubowe. Kombinacja połączenia ciernego i zaciskowego Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Połączenia śrubowe dzieli się na cierne, zaciskowe lub stanowiące kombinację tych dwóch. Informacje ogólne o połączeniach śrubowych Połączenie cierne wymaga ok.

Bardziej szczegółowo

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół

Ponowne lakierowanie podwozia, osi i obręczy kół Ogólne informacje na temat lakierowania Ogólne informacje na temat lakierowania WAŻNE! Firma Scania zaleca, aby nie lakierować podzespołów z miękkich i giętkich materiałów, ponieważ lakier może wpłynąć

Bardziej szczegółowo

Oznaczenia wymiarów. Informacje ogólne. Kody BEP

Oznaczenia wymiarów. Informacje ogólne. Kody BEP Skrót BEP (ang. Bodywork Exchange Parameter) oznacza kod służący do identyfikacji unikalnych wskazań, które ułatwiają przesyłanie informacji między producentem pojazdu a producentem nadwozia. Kody BEP

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu izolatora sekcyjnego IS 03

Instrukcja montażu izolatora sekcyjnego IS 03 Instrukcja montażu izolatora sekcyjnego IS 03 1. NIEZBĘDNE POMIARY PRZEDMONTAŻOWE - pomiar kąta pochylenia szyn torowiska zarówno wzdłużnego jak i poprzecznego. Pomiary te posłużą do ostatecznej regulacji

Bardziej szczegółowo

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Narzędzia. Opis czynności serwisowych i naprawczych. Dotyczy skrzyń biegów GA866 i GA867/R

Wymontowywanie skrzyni biegów. Ogólne. Narzędzia. Opis czynności serwisowych i naprawczych. Dotyczy skrzyń biegów GA866 i GA867/R Ogólne Ogólne Dotyczy skrzyń biegów GA866 i GA867/R Narzędzia Przykłady odpowiednich narzędzi firmy Scania: Numer części Oznaczenie 82 320 Platforma do podnoszenia 98 405 Belka do mocowania i wspornik

Bardziej szczegółowo

Mocowanie na zewnątrz kabiny

Mocowanie na zewnątrz kabiny Informacje ogólne Informacje ogólne W niniejszym dokumencie opisano rozmieszczenie miejsc wiercenia otworów na zewnątrz kabiny. Informacje te ułatwią wykonanie prac przy zabudowie w przypadku montażu wyposażenia

Bardziej szczegółowo

Ramy pojazdów samochodowych

Ramy pojazdów samochodowych Ramy pojazdów samochodowych Opracował: Robert Urtbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu Nadwozie ramowe- nieniosące Nadwozie ramowe (nieniosące) oparte jest na sztywnej ramie, która przenosi całość obciążeń

Bardziej szczegółowo

00: Oznaczenie typu R144 K DSC12 01 L01. P124 LA4x2. Wydanie 3. Scania CV AB 1999, Sweden

00: Oznaczenie typu R144 K DSC12 01 L01. P124 LA4x2. Wydanie 3. Scania CV AB 1999, Sweden 00:02-01 Wydanie 3 pl Oznaczenie typu R144 K432 15 DSC12 01 L01 P124 LA4x2 1 710 352 Scania CV AB 1999, Sweden Spis treści Spis treści Podwozia ciężarówek...3 Silniki...7 Sprzęgła...9 Skrzynie biegów...10

Bardziej szczegółowo

Modyfikacja podzespołów objętych homologacją firmy Scania

Modyfikacja podzespołów objętych homologacją firmy Scania Informacje ogólne Informacje ogólne Homologacja nadawana jest w celu spełnienia wymogów prawnych związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, wpływem na środowisko naturalne itd. W przypadku modyfikacji

Bardziej szczegółowo

Wymontowanie przekładni kierowniczej ze wspomaganiem

Wymontowanie przekładni kierowniczej ze wspomaganiem Ogólne Ogólne Niniejszy opis dotyczy jedynie pojazdów z kierownicą z lewej strony, w których szerokość przedniej części ramy wynosi 1020 mm. WAŻNE! W pojazdach z pneumatycznym przednim zawieszeniem ramę

Bardziej szczegółowo

Błotniki. Informacje ogólne na temat błotników ifartuchów błotników. Mata przeciwbryzgowa

Błotniki. Informacje ogólne na temat błotników ifartuchów błotników. Mata przeciwbryzgowa Informacje ogólne na temat błotników i fartuchów błotników Informacje ogólne na temat błotników ifartuchów błotników W niektórych krajach przepisy prawa określają wymagania względem błotników i fartuchów.

Bardziej szczegółowo

Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami

Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami Nadarzyn, 30 kwietnia 2009 r. Nowe pojazdy w ofercie Scania: P 360 i P 400 Euro 5 Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami Dzięki dostępności rozwijających duży moment obrotowy,

Bardziej szczegółowo

Montaż wyposażenia i akcesoriów na zewnątrz kabiny

Montaż wyposażenia i akcesoriów na zewnątrz kabiny Informacje ogólne Informacje ogólne Niniejszy dokument opisuje rozmieszczenie otworów, oznaczeń otworów i adaptujących nakrętek spawanych na zewnątrz kabiny. Dokument ma na celu ułatwienie montażu dodatkowego

Bardziej szczegółowo

Instalacja. Zestaw pokrywy paska Kosiarka AWD Recycler (z rozdrabniaczem) Elementy luzem OSTRZEŻENIE. Instrukcja instalacji

Instalacja. Zestaw pokrywy paska Kosiarka AWD Recycler (z rozdrabniaczem) Elementy luzem OSTRZEŻENIE. Instrukcja instalacji Zestaw pokrywy paska Kosiarka AWD Recycler (z rozdrabniaczem) Model nr 136-9124 Form No. 3414-411 Rev B Instrukcja instalacji Instalacja Elementy luzem Za pomocą poniższego zestawienia sprawdź, czy zostały

Bardziej szczegółowo

(13) B B1. (51) Int.Cl.5: E02F 9/08 B60S 9/02

(13) B B1. (51) Int.Cl.5: E02F 9/08 B60S 9/02 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 165064 (13) B1 (2 1) Numer zgłoszenia: 291386 Urząd Patentowy (22) Data zgłoszenia: 09.08.1991 Rzeczypospolitej Polskiej (51) Int.Cl.5: E02F 9/08

Bardziej szczegółowo

Informacja produktowa Przegląd montażu Mover 06.2012

Informacja produktowa Przegląd montażu Mover 06.2012 Informacja produktowa Przegląd montażu Mover 06.01 Przegląd montażu i wskazówki odnośnie montażu systemu manewrowania firmy Truma Mover, SE (R), H SE (R), TE (R)(4) i H TE (R) do podwozi różnych producentów.

Bardziej szczegółowo

Wylot płynu chłodzącego do ogrzewania zewnętrznych elementów

Wylot płynu chłodzącego do ogrzewania zewnętrznych elementów Informacje ogólne Informacje ogólne Płynu chłodzącego można używać do ogrzewania zewnętrznych elementów. Przykładowo skrzyni ładunkowej, kabiny dźwigu czy schowków na narzędzia. Ciepło jest pobierane z

Bardziej szczegółowo

SmartPuller ZESTAW DO NAPRAWY PANELI ZEWNĘTRZNYCH KAROSERII

SmartPuller ZESTAW DO NAPRAWY PANELI ZEWNĘTRZNYCH KAROSERII SmartPuller ZESTAW DO NAPRAWY PANELI ZEWNĘTRZNYCH KAROSERII WYCIĄGANIE WGNIECEŃ PRZODU POJAZDU Regulowane gumowe wsporniki (C), osadzone na belce (B) zestawu SmartPuller, umożliwiają pewne podparcie w

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie do wyposażenia montowanego z przodu

Przygotowanie do wyposażenia montowanego z przodu Ogólne informacje na temat przygotowania pojazdu do wyposażenia montowanego zprzodu Standardowa wersja pojazdu dostarczana jest z 2 sworzniami holowniczymi usytuowanymi na przedniej krawędzi ramy. Wyjątek

Bardziej szczegółowo

Modyfikacje układu pneumatycznego. Warunki modyfikacji i przeróbek PGRT WAŻNE!

Modyfikacje układu pneumatycznego. Warunki modyfikacji i przeróbek PGRT WAŻNE! Warunki modyfikacji i przeróbek Warunki modyfikacji i przeróbek WAŻNE! Obwodów hamulcowych nie wolno wykorzystywać do podłączania dodatkowych zbiorników sprężonego powietrza. Przeróbkę układu hamulcowego,

Bardziej szczegółowo

DESKLIFT DL11 DANE TECHNICZNE

DESKLIFT DL11 DANE TECHNICZNE DANE TECHNICZNE DESKLIFT DL11 Właściwości: Siła: do 800 N na siłownik (600 N w wersji XL) Prędkość: 38 mm/s bez obciążenia Standardowy wymiar zabudowy: 575 mm Standardowa długość skoku: 635 mm Kolor: wszystkie

Bardziej szczegółowo

PL B1. Mechanizm obrotu i blokowania platformy nadwozia wagonu kolejowego do transportu kombinowanego

PL B1. Mechanizm obrotu i blokowania platformy nadwozia wagonu kolejowego do transportu kombinowanego PL 219643 B1 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 219643 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 395135 (51) Int.Cl. B61D 3/18 (2006.01) B61D 47/00 (2006.01) Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej

Bardziej szczegółowo

Włączanie przystawki odbioru mocy EK. Działanie

Włączanie przystawki odbioru mocy EK. Działanie Funkcja służy do włączania przystawki odbioru mocy z miejsca kierowcy i spoza kabiny. Przystawką odbioru mocy steruje jednostka sterująca BCI. Przystawkę odbioru mocy napędzaną kołem zamachowym można odpowiednio

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkowania pionizatora dla dzieci i młodzieży Rabbit

Instrukcja użytkowania pionizatora dla dzieci i młodzieży Rabbit Instrukcja użytkowania pionizatora dla dzieci i młodzieży Rabbit 1. Rabbit gotowy do użytku Rabbit jest dostarczany rozłożony, aby zajmował jak najmniej miejsca podczas transportu. Aby złożyć pionizator

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA MONTAŻU WKRĘTY DO MONTAŻU PŁYT WARSTWOWYCH DO DREWNA I BETONU TYPU MC2S-P nr IM_MC2S-P_A19

INSTRUKCJA MONTAŻU WKRĘTY DO MONTAŻU PŁYT WARSTWOWYCH DO DREWNA I BETONU TYPU MC2S-P nr IM_MC2S-P_A19 BALTIC FASTENERS Sp. z o. o. ul. Jarzębinowa 10 PL 11-034 Stawiguda; NIP 739 386 17 99 tel. (089) 722 95 55, fax. 089-670 77 71 e-mail: info@balticfasteners.pl; www.balticfasteners.pl INSTRUKCJA MONTAŻU

Bardziej szczegółowo

I N S T R U K C J A M O N T A Ż U. Zestaw ułatwiający montaż na dachu płaskim K420 / K423 / ST230DE

I N S T R U K C J A M O N T A Ż U. Zestaw ułatwiający montaż na dachu płaskim K420 / K423 / ST230DE I N S T R U K C J A M O N T A Ż U Zestaw ułatwiający montaż na dachu płaskim K420 / K423 / ST230DE Lista części Poz. Opis Symbol Rysunek Ilość 1 Profil montażowy OEM L1240 KW-01-0006 L1240 2 2 Śruba sześciokątna

Bardziej szczegółowo

Informacje ogólne o konsoli zabudowy i złączach. Konsola nadwozia i złącza. Lokalizacja wspornika

Informacje ogólne o konsoli zabudowy i złączach. Konsola nadwozia i złącza. Lokalizacja wspornika Konsola nadwozia i złącza Konsola nadwozia i złącza Konsola nadwozia jest panelem pełniącym rolę wspornika złączy przeznaczonych dla funkcji nadwozia. Złącza łączą dwie wiązki przewodów. Szczegółowe informacje

Bardziej szczegółowo

Centralka elektryczna. Centralka elektryczna

Centralka elektryczna. Centralka elektryczna znajduje się po stronie pasażera, pod schowkiem w tablicy rozdzielczej. Należy ją otwierać w następujący sposób: 1. Otwórz klapę schowka w tablicy rozdzielczej. Klapa znajduje się przed fotelem pasażera.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu ANTTI M06 4W SUSZARNIA ZIARNA SEKCJA GÓRNA (pl)

Instrukcja montażu ANTTI M06 4W SUSZARNIA ZIARNA SEKCJA GÓRNA (pl) Instrukcja montażu ANTTI M06 W SUSZARNIA ZIARNA SEKCJA GÓRNA 009 (pl) ANTTI-TEOLLISUUS OY Koskentie 9 FIN-0 Kanunki, Kuusjoki Tel. + 77 700 Fax + 77 777 E-mail: antti@antti-teollisuus.fi www.antti-teollisuus.fi

Bardziej szczegółowo

Podzespoły wyposażenia hydraulicznego. Informacje ogólne. Działania przeprowadzane przed uruchomieniem nowego układu hydraulicznego

Podzespoły wyposażenia hydraulicznego. Informacje ogólne. Działania przeprowadzane przed uruchomieniem nowego układu hydraulicznego Informacje ogólne Informacje ogólne Istnieje możliwość zamówienia podzespołów wyposażenia hydraulicznego w fabryce. Dostępne są następujące podzespoły: Element sterujący Zbiornik oleju układu hydraulicznego

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA MONTAŻU WKRĘTY DO MONTAŻU PŁYT WARSTWOWYCH DO PODŁOŻA STALOWEGO TYPU M6S-SP nr IM_M6S-SP_E19

INSTRUKCJA MONTAŻU WKRĘTY DO MONTAŻU PŁYT WARSTWOWYCH DO PODŁOŻA STALOWEGO TYPU M6S-SP nr IM_M6S-SP_E19 BALTIC FASTENERS Sp. z o. o. ul. Jarzębinowa 10 PL 11-034 Stawiguda; NIP 739 386 17 99 tel. (089) 722 95 55, fax. 089-670 77 71 e-mail: info@balticfasteners.pl; www.balticfasteners.pl INSTRUKCJA MONTAŻU

Bardziej szczegółowo

Zestaw montażowy 1:10EP Monstertruck Nr produktu

Zestaw montażowy 1:10EP Monstertruck Nr produktu INSTRUKCJA OBSŁUGI Zestaw montażowy 1:10EP Monstertruck Nr produktu 236728 Strona 1 z 21 7.Montaż a) Przekładnia przednia Przekładnia przednia i tylna są identycznie oprócz osi napędowej silnika (w przekładni

Bardziej szczegółowo

Podłączanie wskaźników obciążenia w układzie zawieszenia pneumatycznego

Podłączanie wskaźników obciążenia w układzie zawieszenia pneumatycznego Informacje ogólne Informacje ogólne Często wymaga się stosowania zewnętrznego wskaźnika obciążenia, np. podczas załadunku wózka widłowego, tak aby kierowca widział ile ładunku umieszczono na platformie.

Bardziej szczegółowo

Podłączanie chłodnicy paliwa i udoskonalenie wlotu powietrza chłodzącego

Podłączanie chłodnicy paliwa i udoskonalenie wlotu powietrza chłodzącego Ogólne informacje na temat potrzeby zamontowania chłodnicy paliwa Ogólne informacje na temat potrzeby zamontowania chłodnicy paliwa Gdy pojazdy z układami HPI i PDE są używane, ale nie są w ruchu, a jednocześnie

Bardziej szczegółowo

Ogólne zalecenia przy montażu produktów hellride.co

Ogólne zalecenia przy montażu produktów hellride.co Ogólne zalecenia przy montażu produktów Niniejsza instrukcja jest jedynie zbiorem wskazówek pomocnych podczas naszych produktów. Mogą wystąpić drobne różnice pomiędzy przedmiotami na zdjęciach a tymi,

Bardziej szczegółowo

SIGNAL LED-01X INSTRUKCJA OBSŁUGI. Kod producenta: E93110. Data wydania: wrzesień 2012. DIPOL S.J. strona 1

SIGNAL LED-01X INSTRUKCJA OBSŁUGI. Kod producenta: E93110. Data wydania: wrzesień 2012. DIPOL S.J. strona 1 SIGNAL LED-01X Kod producenta: E93110 INSTRUKCJA OBSŁUGI UWAGA: PRZEKROCZENIE PODANYCH NIŻEJ WARTOŚCI DOPUSZCZALNYCH PARAMETRÓW SKUTKOWAĆ MOŻE USZKODZENIEM URZĄDZENIA LUB NIEBEZPIECZNYM URAZEM! Data wydania:

Bardziej szczegółowo

Uchwyt sufitowy BRATECK-PLB-CE344 47" INSTRUKCJA MONTAŻU. Dane techniczne oraz treść poniższej instrukcji mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.

Uchwyt sufitowy BRATECK-PLB-CE344 47 INSTRUKCJA MONTAŻU. Dane techniczne oraz treść poniższej instrukcji mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. INSTRUKCJA MONTAŻU Uchwyt sufitowy BRATECK-PLB-CE344 UWAGA: PRZEKROCZENIE MAKSYMALNEJ OBCIĄŻALNOŚCI UCHWYTU GROZI USZKODZENIEM URZĄDZENIA ORAZ ZAGROŻENIEM ŻYCIA OSOBOM ZNAJDUJĄCYM SIĘ W POBLIŻU UCHWYTU

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu konstrukcji wolnostojącej z aluminium i stali nierdzewnej dla kolektorów próżniowych WATT CPC 21

Instrukcja montażu konstrukcji wolnostojącej z aluminium i stali nierdzewnej dla kolektorów próżniowych WATT CPC 21 Instrukcja montażu konstrukcji wolnostojącej z aluminium i stali nierdzewnej dla kolektorów próżniowych WATT CPC 21 1 Do montażu próżniowych kolektorów słonecznych CPC21 na dachu płaskim lub o niewielkim

Bardziej szczegółowo

4. OPIS PODNOŚNIKA Dwukolumnowy podnośnik elektromechaniczny z ramionami teleskopowymi.

4. OPIS PODNOŚNIKA Dwukolumnowy podnośnik elektromechaniczny z ramionami teleskopowymi. 4. OPIS PODNOŚNIKA Dwukolumnowy podnośnik elektromechaniczny z ramionami teleskopowymi. 4.1 Podstawowe dane techniczne Wózki przesuwane są z wykorzystaniem wysokowytrzymałych suwaków techno-polimerowych

Bardziej szczegółowo

Konstrukcja wolnostojąca do mocowania pojedynczego kolektora (tzw. KWS1)

Konstrukcja wolnostojąca do mocowania pojedynczego kolektora (tzw. KWS1) Do montaŝu płaskich kolektorów słonecznych WATT3000 na dachu płaskim lub o niewielkim pochyleniu słuŝy tzw. konstrukcja wolnostojąca, która umoŝliwia korektę kąta pochylenia ramy nośnej a tym samym kąta

Bardziej szczegółowo

PIŁA ELEKTRYCZNA DO METALU

PIŁA ELEKTRYCZNA DO METALU PIŁA ELEKTRYCZNA DO METALU INSTRUKCJA OBSŁUGI 2 SPIS TREŚCI I. ZASTOSOWANIE... 2 II. WYMIARY I PARAMETRY TECHNICZNE... 2 III. KONSTRUKCJA PIŁY... 3 IV. SMAROWANIE... 4 V. PRZEGLĄD I KONSERWACJA... 4 VI.

Bardziej szczegółowo

Uchwyt ścienny do TV, LCD SpeaKa Professional, maks. 55 kg, 81 cm - 152 cm (32'' - 60'') Strona 1 z 7

Uchwyt ścienny do TV, LCD SpeaKa Professional, maks. 55 kg, 81 cm - 152 cm (32'' - 60'') Strona 1 z 7 INSTRUKCJA OBSŁUGI Uchwyt ścienny do TV, LCD SpeaKa Professional, maks. 55 kg, 81 cm - 152 cm (32'' - 60'') Nr produktu : 989930 Strona 1 z 7 Przeznaczenie Uchwyt ścienny TV jest używany do zainstalowania

Bardziej szczegółowo

DESKLIFT DL9 DANE TECHNICZNE

DESKLIFT DL9 DANE TECHNICZNE DANE TECHNICZNE DESKLIFT DL9 Właściwości: Siła: do 800 N na siłownik (600 N w wersjach XL) Prędkość: do 38 mm/s bez obciążenia Standardowy wymiar zabudowy: 560 mm Standardowa długość skoku: 650 mm Kolor:

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu i konserwacji

Instrukcja montażu i konserwacji SPORT GRUPA Sp. z o.o. ul. Dźwigowa 0-00 Mińsk Mazowiecki www.sportgrupa.pl info@sportgrupa.pl tel.+ 7 00 MacShot model 790 Instrukcja montażu i konserwacji Przed rozpoczęciem montażu zestawu MacShot model

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu bram przesuwnych Egidia HD.

Instrukcja montażu bram przesuwnych Egidia HD. Instrukcja montażu bram przesuwnych Egidia HD. www.betafence.com 1. Dziękujemy za zakup bramy Egidia Betafence. Kupując nasz produkt powinieneś otrzymać: Postępuj dalej zgodnie z instrukcją montażu. 2.

Bardziej szczegółowo

Przystawka odbioru mocy ED120

Przystawka odbioru mocy ED120 Informacje ogólne Informacje ogólne Dla przystawki odbioru mocy ED120 można zamówić następujące opcje: Montowany fabrycznie zestaw narzędzi do założenia przystawki odbioru mocy ipodłączenia pompy hydraulicznej

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu. Wyważarki do kół samochodów osobowych W22 W42 W62

Instrukcja montażu. Wyważarki do kół samochodów osobowych W22 W42 W62 Instrukcja montażu Wyważarki do kół samochodów osobowych W22 W42 W62 UWAGA: Ten podręcznik jest tylko pomocą przy montażu. Ten podręcznik nie jest substytutem dla oryginalnej instrukcji. Instrukcje zawarte

Bardziej szczegółowo

PL B1. SOSNA EDWARD, Bielsko-Biała, PL SOSNA BARTŁOMIEJ, Bielsko-Biała, PL BUP 07/ WUP 06/16

PL B1. SOSNA EDWARD, Bielsko-Biała, PL SOSNA BARTŁOMIEJ, Bielsko-Biała, PL BUP 07/ WUP 06/16 PL 221950 B1 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 221950 (13) B1 Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (21) Numer zgłoszenia: 400725 (22) Data zgłoszenia: 10.09.2012 (51) Int.Cl.

Bardziej szczegółowo

PODNOŚNIK KANAŁOWY WWR 2,5 i WW 2,5

PODNOŚNIK KANAŁOWY WWR 2,5 i WW 2,5 Seria WWR - podnośnik hydrauliczny Seria WW podnośnik hydrauliczno-pneumatyczny Zastosowanie Dźwignik kanałowy, jeżdżący po obrzeżach kanału samochodowego, dzięki łatwości manewrowania poziomego (stosunkowo

Bardziej szczegółowo

Schöck Isokorb typu QS

Schöck Isokorb typu QS Schöck Isokorb typu Schöck Isokorb typu Spis treści Strona Warianty połączeń 21 Wymiary 215 Rzuty/Płyty czołowe konstrukcji stalowej/zbrojenie na budowie 216 Tabele nośności/rozstaw szczelin dylatacyjnych/tolerancje

Bardziej szczegółowo

SCHÖCK ISOKORB TYP KS I QS

SCHÖCK ISOKORB TYP KS I QS SCHÖCK ISOKORB TYP KS I Materiały budowlane/ochrona przed korozją/ochrona przeciwpożarowa Materiały: Schöck Isokorb typ KS Beton Stal Łożysko oporowe w betonie od strony stropu minimalna wytrzymałość betonu

Bardziej szczegółowo

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11)

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 186040 (21) Numer zgłoszenia: 326188 (22) Data zgłoszenia: 05.05.1998 (13) B1 (5 1) IntCl7 B61F 5/52 (54)

Bardziej szczegółowo

Informacje ogólne dotyczące konsoli zabudowy i złączy

Informacje ogólne dotyczące konsoli zabudowy i złączy Konsola zabudowy i złącza Konsola zabudowy i złącza Konsola nadwozia jest panelem pełniącym rolę wspornika złączy przeznaczonych dla funkcji nadwozia. Szczegółowe informacje na temat złączy w konsoli zabudowy

Bardziej szczegółowo

PL B1. Taczalski Józef,Siedlce,PL BUP 12/ WUP 02/10. Molendowski Witold RZECZPOSPOLITA POLSKA

PL B1. Taczalski Józef,Siedlce,PL BUP 12/ WUP 02/10. Molendowski Witold RZECZPOSPOLITA POLSKA RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 204988 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 371566 (51) Int.Cl. B23K 11/10 (2006.01) Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia: 06.12.2004

Bardziej szczegółowo

Wymontowywanie tablicy rozdzielczej

Wymontowywanie tablicy rozdzielczej Informacje dotyczące wymontowywania paneli znajdują się w części Wymontowywanie paneli. 03:19-00 Wydanie 1 pl-pl 1 (13) Czynności na zewnątrz kabiny 1. Ustaw pojazd z kołami ustawionymi do jazdy na wprost.

Bardziej szczegółowo

OSTRZAŁKA DO PIŁ TARCZOWYCH

OSTRZAŁKA DO PIŁ TARCZOWYCH OSTRZAŁKA DO PIŁ TARCZOWYCH JMY8-70 INSTRUKCJA OBSŁUGI 1 Spis treści I. INFORMACJE WSTĘPNE... 2 II. DANE TECHNICZNE... 3 III. OBSŁUGA... 3 IV. ZASADY BEZPIECZEŃSTWA... 4 V. SCHEMAT... 4 I. INFORMACJE WSTĘPNE

Bardziej szczegółowo

Proces instalacji podnośnika dwukolumnowego

Proces instalacji podnośnika dwukolumnowego Proces instalacji podnośnika dwukolumnowego Uwaga! Te wskazówki służą jako pomoc przy instalacji podnośnika. Porady nadają się do użytku tylko z właściwą instrukcją obsługi, należy przestrzegać specyfikacji,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu dachu Centrale GOLD

Instrukcja montażu dachu Centrale GOLD Instrukcja montażu dachu Centrale GOLD 04-120 1 Informacje ogólne Centrale GOLD przystosowane są do montażu na zewnątrz pomieszczeń. Wyposażone są wtedy w dach, który jest dostępny tylko na odzielne zamówienie.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja demontażu i wymiany napędu kompresora klimatyzacji samochodowej typu DENSO 7SBU16C

Instrukcja demontażu i wymiany napędu kompresora klimatyzacji samochodowej typu DENSO 7SBU16C Instrukcja demontażu i wymiany napędu kompresora klimatyzacji samochodowej typu DENSO 7SBU16C Strona 1 Sprzęgło kompletne kompresora 7SBU16C montowanego najczęściej w samochodach marki MERCEDES. Pierwszym

Bardziej szczegółowo

Automatyczne włączenie przystawki odbioru mocy napędzanej od skrzyni biegów

Automatyczne włączenie przystawki odbioru mocy napędzanej od skrzyni biegów Działanie Działanie Funkcja służy do włączania przystawki odbioru mocy z miejsca kierowcy i spoza kabiny. Za sterowanie przystawką odbioru mocy odpowiada jednostka sterująca BCI (interfejs komunikacyjny

Bardziej szczegółowo

Modyfikacje układu wydechowego. Ograniczenia dotyczące modyfikacji układu wydechowego

Modyfikacje układu wydechowego. Ograniczenia dotyczące modyfikacji układu wydechowego Ograniczenia dotyczące modyfikacji układu wydechowego Ograniczenia dotyczące modyfikacji układu wydechowego Ogólne ograniczenia dotyczące wszystkich typów silników i układów wydechowych WAŻNE! Na ogół

Bardziej szczegółowo

Tylne lampy. Wykonanie. W zależności od specyfikacji pojazdu w momencie zamawiania, pojazd jest dostarczany z jedną znastępujących lamp tylnych:

Tylne lampy. Wykonanie. W zależności od specyfikacji pojazdu w momencie zamawiania, pojazd jest dostarczany z jedną znastępujących lamp tylnych: W zależności od specyfikacji pojazdu w momencie zamawiania, pojazd jest dostarczany z jedną znastępujących lamp tylnych: W celu uzyskania szczegółowych informacji należy skontaktować się z dealerem firmy

Bardziej szczegółowo

Wysoko mocowane reflektory. Ogólne informacje na temat wysoko mocowanych. Opcje połączeń

Wysoko mocowane reflektory. Ogólne informacje na temat wysoko mocowanych. Opcje połączeń Ogólne informacje na temat wysoko mocowanych reflektorów Ogólne informacje na temat wysoko mocowanych reflektorów Funkcja wysoko mocowanych reflektorów zastępuje zazwyczaj wykorzystywane reflektory i lampy

Bardziej szczegółowo

OPIS OCHRONNY PL 61248

OPIS OCHRONNY PL 61248 EGZEMPLARZ ARCHIWALNY RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej OPIS OCHRONNY PL 61248 WZORU UŻYTKOWEGO Y1 [2U Numer zgłoszenia: 110352 @ Data zgłoszenia: 03.12.1999 @ Intel7: A01B

Bardziej szczegółowo

SIGNAL LPA16-444A INSTRUKCJA OBSŁUGI. Kod producenta: E Data wydania: wrzesień DIPOL S.J. strona 1

SIGNAL LPA16-444A INSTRUKCJA OBSŁUGI. Kod producenta: E Data wydania: wrzesień DIPOL S.J. strona 1 SIGNAL LPA16-444A Kod producenta: E93160 INSTRUKCJA OBSŁUGI UWAGA: PRZEKROCZENIE PODANYCH NIŻEJ WARTOŚCI DOPUSZCZALNYCH PARAMETRÓW SKUTKOWAĆ MOŻE USZKODZENIEM URZĄDZENIA LUB NIEBEZPIECZNYM URAZEM! Data

Bardziej szczegółowo

m OPIS OCHRONNY PL 61793

m OPIS OCHRONNY PL 61793 RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej m OPIS OCHRONNY PL 61793 WZORU UŻYTKOWEGO 13) Y1 (2lJ Numer zgłoszenia: 112485 @ Data zgłoszenia: 27.08.2001 @ Intel7: B62B 1/06 B62D 33/02

Bardziej szczegółowo

ARKUSZ OBSERWACJI. Kod egzaminatora. Numer stanowiska

ARKUSZ OBSERWACJI. Kod egzaminatora. Numer stanowiska ARKUSZ OBSERWACJI Zawód: mechanik pojazdów samochodowych Symbol cyfrowy zawodu: 723[04] Oznaczenie tematu: Oznaczenie zadania: - Kod egzaminatora Zmiana:. Numer sali (pomieszczenia) Data egzaminu Godz.

Bardziej szczegółowo

PL B1. WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA, Warszawa, PL BUP 24/11

PL B1. WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA, Warszawa, PL BUP 24/11 PL 216416 B1 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 216416 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 391269 (51) Int.Cl. B61D 3/18 (2006.01) B61B 1/02 (2006.01) Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej

Bardziej szczegółowo

WYMIANA FABRYCZNEGO WENTYLATORA CHŁODNICY GV 650 NA WENTYLATOR OD KAWASAKI ZX6R

WYMIANA FABRYCZNEGO WENTYLATORA CHŁODNICY GV 650 NA WENTYLATOR OD KAWASAKI ZX6R WYMIANA FABRYCZNEGO WENTYLATORA CHŁODNICY GV 650 NA WENTYLATOR OD KAWASAKI ZX6R Powyższa modyfikacja przedstawia procedurę wymiany uszkodzonego fabrycznego wentylatora chłodnicy w hyosungu GV 650 na wentylator

Bardziej szczegółowo