Każdy ma prawo głosu rozmowa z Marianem Martenką, Przewodniczącym Rady Powiatu w Pile

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Każdy ma prawo głosu rozmowa z Marianem Martenką, Przewodniczącym Rady Powiatu w Pile"

Transkrypt

1 PIŁA, 30 LISTOPADA (12) Każdy ma prawo głosu rozmowa z Marianem Martenką, Przewodniczącym Rady Powiatu w Pile - Trudno jednoznacznie powiedzieć, bo każda Rada ma swoją specyfikę. Zacząłem pracę jako radny opozycji, tak było przez dwie kadencje. W trzeciej współtworzyłem Zarząd Powiatu, co rodziło nowe obowiązki, poza tym pracowaliśmy pod presją silnej opozycji. Teraz, stojąc na czele Rady dbam, aby każdy z jej reprezentantów miał prawo wypowiedzenia się. Nie lubię wniosków o wygaszenie dyskusji, wolę dać szansę każdemu. - Jaka jest specyfika obecnej Rady Powiatu? ISSN Funkcję Przewodniczącego sprawuje Pan rok. Jak samopoczucie w tak istotnej dla Powiatu roli? - Dobre. Na początku wydawało mi się, że urząd, który został mi przekazany, będzie dla mnie zupełną nowością i towarzyszyły mi nerwy, ale szybko spostrzegłem, że to zajęcie dla mnie. W poprzednich kadencjach przewodniczyłem różnym komisjom i zdobyte wtedy doświadczenia procentują dzisiaj. To mi ułatwia pracę. - Jest Pan w stanie wskazać miejsce, gdzie pracuje się łatwiej wśród radnych, czy na stanowisku Przewodniczącego? - Ta jest chyba najspokojniejsza. Nie ma w niej osób kontrowersyjnych, przeważają ludzie środka w swoich opcjach, którzy dobrze znają zasady funkcjonowania samorządu, bo w większości pracowali w nim wcześniej. Radni chcą być twórczy, co też ułatwia pracę. - Czy w historii powiatu pilskiego którąś z dyskusji prowadzonych podczas sesji zapamiętał Pan szczególnie? - Myślę, że było to głosowanie wraz z poprzedzającą je otoczką w trakcie obrad I kadencji, po którym prawa strona straciła władzę kosztem lewicy. Zapamiętałem nielojalność pewnych osób, które zagłosowały inaczej niż wcześniej deklarowały. To było bardzo przykre zdarzenie. Niestety, niektórzy czasami zapominają, że pracując dla obywateli należy zapomnieć o własnych interesach. Przecież jesteśmy właśnie dla mieszkańców. - Trudno się z Panem nie zgodzić. A jakie jest marzenie Przewodniczącego Rady Powiatu? - Dużą satysfakcję da mi świadomość, że radni i obserwatorzy mojej pracy nie będą mieli uzasadnionych uwag na temat niewłaściwego kierowania Radą, czy stronniczością. Zależy mi, aby każdy radny czuł się szanowany i bezpieczny. Chcę, żeby tak było zawsze.

2 SPRAWY POWIATU Str. 2 Ludzie kultury dumą Powiatu Już wkrótce, 12 grudnia, Starosta Pilski wręczy doroczne nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Gratulując wyróżnionym, prezentujemy naszym Czytelnikom listę tegorocznych laureatów i życzymy kolejnych, jeszcze większych sukcesów niż osiągnięte w 2011 roku. Laureaci ubiegłorocznych nagród Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury Marzena Magdalena Rybarczyk (historyk) za promocję walorów Małej Ojczyzny i ocalenie od zapomnienia historii regionu Edward Kreft (grafik, rzeźbiarz) za całokształt działalności artystycznej, wierność polskiej szkole grafiki, kulturę plastyczną i ponadczasowość w twórczości artystycznej Renata Wojnarowicz (artysta malarz) za umiejętność wprowadzenia odbiorcy do magicznej krainy emocji i odczuć oraz promowanie Powiatu Pilskiego poza granicami kraju Dariusz Krzemiński (pisarz) za pracę na rzecz Małej Ojczyzny i ocalenie od zapomnienia historii regionu Monika Schaumkessel (śpiewaczka) za osiągnięcia wokalne oraz promocję Powiatu Pilskiego i kreowanie jego pozytywnego wizerunku Oliwia Drożdż i Kacper Czajka (taniec towarzyski) za osiągnięcia w tańcu towarzyskim i promocję Powiatu Pilskiego na turniejach ogólnokrajowych i międzynarodowych Andrzej Czaja (muzyk) za kreowanie pozytywnego wizerunku Powiatu Pilskiego, organizację imprez kulturalnych na wysokim poziomie, w tym Międzynarodowego Mistrzowskiego Przeglądu Muzycznego Master Class Wojciech Coblewski (pisarz) za zaangażowanie w życie kulturalne Małej Ojczyzny oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Powiatu Pilskiego Tomasz Perlicjan (artysta malarz) za działalność artystyczną oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Powiatu Pilskiego Urszula Jaworska (muzyk) za zaangażowanie w pomoc niepełnosprawnym, pracę na rzecz młodzieży oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Małej Ojczyzny Dominika Hamulska i Wojciech Furman (taniec towarzyski) za osiągnięcia w tańcu towarzyskim oraz promocję Powiatu Pilskiego w kraju i za granicą

3 Str (12) Podziel się darem serca Dni Honorowego Krwiodawstwa są wyjątkowym momentem dla wszystkich zaangażowanych w dzielenie się najcenniejszym z płynów ustrojowych. Właśnie z myślą o takich osobach Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile oraz Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pile zorganizował okolicznościowe spotkanie. Zanim uhonorowano krwiodawców, o chwilę ciszy celem uczczenia pamięci zmarłego we wrześniu Bogdana Kienczkowskiego, prezesa Zarządu Rejonowego PCK w Pile, poprosił obecnych jego następca, Mirosław Welc. Spotkanie uwieńczył występ wokalistek z Młodzieżowego Domu Kultury w Pile, Klaudii Kaczyńskiej i Dagmary Welc. Wszystkim krwiodawcom z okazji ich święta życzymy dobrego zdrowia i satysfakcji z niesienia pomocy innym. Jednocześnie przypominamy, że Szpital Specjalistyczny przy ul. Rydygiera w Pile zaprasza wszystkich chętnych do oddania krwi w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki, w godzinach 7:00 10:30 oraz w środy od 12:00 do 16:00. Wyróżnieni krwiodawcy podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Pile (25 listopada 2011 r.) Oni oddali przynajmniej 50 litrów krwi: Ryszard Grzeliński, Edward Kamiński, Mieczysław Kubiński, Edward Henyk, Krzysztof Siwiak. 12 litrów krwi oddała Bożena Koniecka. 6 litrów krwi oddali: Barbara Dropińska, Karolina Górna, Marzena Michalska Kryszak, Urszula Płaskoń, Jacek Ludkowski. Wyróżnieni krwiodawcy - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: Aleksandra Baran, Iwona Dołgopoł, Katarzyna Dziura, Paulina Jerks, Aleksandra Krzyżanowska, Barbara Mańska, Andrzej Bąk, Krzysztof Barabasz, Dariusz Dzierbiński, Jakub Krawiec, Adam Mejer, Paweł Miler, Tomasz Misiak, Szymon Pochylski, Kacper Pomierski, Dawid Salawa, Kamil Śmich. Odznaki i podziękowania otrzymali: Marek Domagalski Odznaka Honorowa PCK III stopnia, Wojciech Glapan Odznaka Honorowa PCK IV stopnia. Oraz: Błażej Grzewka (Dyrektor ZSE w Pile), Anna Krzemińska (Dyrektor ZSP nr 1 w Pile), Maria Kubica (Dyrektor ZSP nr 2 w Pile), Urszula Mrall (Dyrektor ZSG w Pile), Wiesława Włodarczak (Z-ca Dyrektora Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ w Pile), Jadwiga Cuchla (ZSP nr 2 w Pile), Teresa Myszkowska (ZSE w Pile), Jan Polcyn (ZSP nr 1 w Pile), Piotr Woziwodzki (ZSG w Pile).

4 SPRAWY POWIATU Str. 4 Zamiast sondy wybierz zdjęcie! Dużym, jeśli nie największym zainteresowaniem spośród wszystkich artykułów publikowanych w Sprawach Powiatu cieszy się pozycja My z tamtych lat. Dziś niespodzianka dla wszystkich miłośników fotografii w stylu retro: zestawienie bohaterów poprzednich odcinków. I zachęta do kolejnej zabawy: prosimy o wybranie ulubionego zdjęcia oraz wysłanie swojego głosu na adres: Przed Świętami dowiemy się, które zdjęcie okazało się najpopularniejsze. Głosować można do piątku, 16 grudnia. Wśród uczestników rozlosujemy nagrodę niespodziankę. Bogusław Mikita Nr (2) Stefan Piechocki Nr (3) Ryszard Marach Nr (4) Joanna Wyrwa Krzyżańska Nr (5) Henryk Serwus Nr (6) Iwona Kowal Nr (7) Mirosław Mantaj Nr (8) Aleksandra Gawrońska Nr (9) Wojciech Szutkowski Nr (10) Tomasz Pawłowski Nr (11)

5 Str (12) 11 Listopada w obiektywie Z nadzieją, że uczestnicy tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości przeżyli je radośnie, publikujemy kilka fotografii autorstwa Piotra Wojnara i Henryka Serwusa, przypominających to wydarzenie:

6 SPRAWY POWIATU Str. 6 Witamy nowych pracowników! Podkreślają, że lubią tu pracować. Cenią sobie atmosferę, w jakiej przyszło im działać i cieszą się, że mają zajęcie, choćby w postaci umowy na zastępstwo. Radzą sobie z niełatwymi dojazdami z miejsca zamieszkania i są pełni chęci do działania nowi pracownicy Starostwa Powiatowego w Pile. Oddajmy głos kilkorgu z nich: Anna Płocica Rennert (Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej): Pochodzę z Dolnego Śląska, to moja trzecia praca. Czuję się tutaj bardzo dobrze, pracownicy bardziej zaawansowani stażem są przyjaźnie nastawieni do nowych kolegów, oferują duże wsparcie. Ogólne wrażenia są bardzo pozytywne. Mikołaj Gwardzik (Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej): W wydziale mamy świetną atmosferę. Praca w Starostwie jest moim pierwszym zajęciem, które łączę z zaocznymi studiami w Olsztynie. Na co dzień mieszkam w Kruszewie. Joanna Smerkowska, Mikołaj Gwardzik i Anna Płocica - Rennert Joanna Smerkowska (Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej): Jestem zatrudniona na umowę zlecenie i mam dużą satysfakcję z pracy w tak sympatycznej grupie. Anna Kłos (Wydział Administracyjno Inwestycyjny): Przygodę ze Starostwem zaczęłam od stażu w Gabinecie Starosty, natomiast od maja pełnię zastępstwo za Joannę Olszewską w Punkcie Informacji Turystycznej. Cenię sobie kontakt z ludźmi, którzy korzystają z mojej pomocy. Do pracy dojeżdżam z Ujścia. Mam nadzieję, że będę miała szansę pracować tutaj na stałe. Anna Kłos i Kamila Helińska Kamila Helińska (Zespół Audytu i Kontroli): Jak wiele innych osób w Starostwie, jestem osobą dojeżdżającą, mieszkam w Wysokiej. Pracę tutaj zaczęłam od stażu u Rzecznika Praw Konsumenta, a teraz pracuję na zasadzie umowy na zastępstwo za Iwonę Filipczak. Atmosfera jest bardzo sympatyczna. Dorota Meller (Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa): Zaczęło się od staży: w Wydziale Ochrony Środowiska i w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Nie narzekam, oby tak było dalej. Współpracownicy są świetni, z niektórymi razem dojeżdżam do pracy, a droga nie jest krótka, bo mieszkam w Bagdadzie! Dorota Meller

7 Str (12) Aleksandra Wiedera (Wydział Finansów): Po raz drugi pracuję w Starostwie w ramach umowy na zastępstwo. Pomiędzy tymi etapami byłam na urlopie macierzyńskim. Mam świetnych szefa i szefową oraz znakomity wydział, zawsze gotowy do pomocy. Cieszę się też, że mam auto na gaz, bo w innym wypadku dojazdy z Ujścia byłyby dużo droższe. Aleksandra Wiedera Do grona pracowników Starostwa Powiatowego w Pile w ostatnim roku dołączyli również: Małgorzata Kaczmarek (Sekretariat Wicestarosty) Dorota Magdziarz (Wydział Komunikacji) Tomasz Zając (Wydział Komunikacji) Danuta Paszkowska (Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej) Marek Rusek (Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej) Joanna Stoltman (Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej) Wszystkim nowym pracownikom życzymy wyłącznie udanych dni w Starostwie! Wkrótce w powiecie: 2 grudnia 2011 (piątek), godz. 10:00, (Piła, Pilski Dom Kultury) V Targi Rzeczy Przepięknych W ramach powiatowych obchodów Dnia Pracownika Socjalnego swoje wyjątkowe wyroby zaprezentują podopieczni domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej i innych ośrodków niosących pomoc potrzebującym. Warto zajrzeć i wziąć ze sobą trochę grosza. 3 grudnia 2011 (sobota), godz. 10:00 (Kaczory, hala sportowa) Gwiazdkowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych Jedyna w swoim rodzaju impreza rekreacyjna organizowana z myślą o ludziach, których życie codzienne jest mniej kolorowe. Na zaproszenie pilskich Ludowych Zespołów Sportowych, w Kaczorach pojawią się reprezentanci kilkunastu miejscowości. Będzie też Święty Mikołaj! 3 grudnia 2011 (sobota), godz. 17:00 (Piła, hala MOSiR, ul. Żeromskiego) Joker Piła Pekpol Ostrołęka I liga siatkówki mężczyzn Dwa ostatnie zwycięstwa bez straty seta wskazują na zwyżkę formy gospodarzy. Ciekawe, czy rozpędzony Joker będzie w stanie zatrzymać wicelidera rozgrywek? Następny mecz w Pile, który odbędzie się 17 grudnia, to jeszcze poważniejszy egzamin dla biało niebieskich: spotkanie z najlepszym obecnie w pierwszej lidze BBTS Bielsko Biała. 12 grudnia 2011 (poniedziałek), godz. 13:00 (Piła, Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych, ul. Okrzei) Wręczenie nagród Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury Tradycyjnie w grudniu wyróżniający się ludzie kultury otrzymają z rąk Starosty stosowne gratulacje. Więcej szczegółów na drugiej stronie Spraw Powiatu. 13 grudnia (wtorek), godz. 10:00 (Piła, pl. Staszica) 30. rocznica ogłoszenia stanu wojennego Historia najnowsza to mozaika radości i dramatów. Tym razem spotkamy się, aby wspomnieć tragiczne wydarzenia sprzed trzech dekad. Wydarzenia, które wciąż wielu z nas doskonale pamięta 19 grudnia (poniedziałek), godz. 14:00 (Piła, Starostwo Powiatowe, al. Niepodległości) Podsumowanie powiatowego cyklu Biegaj z nami 2011 Nadszedł czas na uhonorowanie zwycięzców biegowego cyklu w powiecie pilskim. Aż osiemnastu miłośników ruchu uczestniczyło we wszystkich dziesięciu etapach! Wszyscy pojawią się w Starostwie aby przeżyć to jeszcze raz.

8 SPRAWY POWIATU Str. 8 Rzecznik radzi: przygotuj się do świątecznych zakupów Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym obdarowujemy bliskich prezentami. Niestety, bywa że podczas przygotowań zamiast radości można przeżyć rozczarowanie. Dokładna lista, trochę czasu i odrobina rozsądku - to obowiązkowy zestaw każdego konsumenta w trakcie świątecznych zakupów. Niestety, wciąż mało popularny. Dodatkowo przed wizytą w sklepie, warto poznać swoje prawa. Zwrot nie zawsze możliwy Kupując prezenty łatwo popełnić błąd, nie trafiając z rozmiarem, kolorem itp. Nie można obciążyć sprzedawcy konsekwencjami złych decyzji. Sprzedawca dał nam pełnowartościowy towar, czyli spełnił swoje świadczenie bez zarzutu. Kupując w sklepie, mamy możliwość porównania cen i dużego asortymentu towaru, możliwość obejrzenia, przymierzenia, sprawdzenia funkcji danej rzeczy. Jednym słowem podjęcie decyzji nie jest niczym zakłócone, wobec tego w świetle obowiązujących przepisów nie mamy prawa żądać od sprzedawcy zwrotu gotówki. Dlatego, zanim coś kupisz: zapytaj sprzedawcę, czy możliwy jest zwrot produktu. Jeśli tak, to jaki jest termin na oddanie. Jedyny warunek zwrotu to paragon i nienaruszona metka na towarze. Kiedy okaże się, że sklep nie przewiduje zwrotów, zapytaj sprzedawcę, czy możliwa będzie zamiana rzeczy na inną. Natomiast, gdy okaże się, że kupiona rzecz ma wadę, sprzedawca nie może odmówić przyjęcia reklamacji. Pamiętaj, że masz prawo ją zgłosić w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady (nie później niż w ciągu dwóch lat od daty zakupu). Natomiast sprzedawca musi rozpatrzeć twoją reklamację w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Kupowanie na odległość. Internet Masz prawo wycofać się z zakupu w ciągu 10 dni (nie musisz uzasadniać swojej decyzji), licząc od dnia dostarczenia ci zamawianego artykułu. Sprzedawca powinien powiadomić cię o tym prawie. Jeżeli tego nie zrobił, termin wydłuża się do 3 miesięcy. Rezygnując z zakupu, wysyłasz sprzedawcy pisemne oświadczenie i w ciągu 14 dni odsyłasz kupioną rzecz (na swój koszt). Sprzedawca musi zwrócić pieniądze w ciągu 14 dni od daty otrzymania twojego oświadczenia o rezygnacji. Nie możesz zrezygnować z: rzeczy kupionej na aukcji, produktów, które szybko się psują, płyt CD, DVD, gdy usunąłeś ich oryginalne opakowanie. Sklep wysyłkowy Zgodnie z przepisami masz prawo zwrócić rzecz bez podania przyczyny w ciągu 10 dni. Termin płynie od dnia otrzymania przesyłki. Może on jednak zostać wydłużony przez samego sprzedawcę. Zakup poza lokalem (np. od akwizytora) Możesz wycofać się z tego zakupu w ciągu 10 dni bez podawania przyczyn. Swoje oświadczenie w tej kwestii należy wysłać na adres firmy. Następnie w ciągu 14 dni od daty wysłania oświadczenia musisz zwrócić towar. Podstawa prawna: Zwrot towaru: Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U ) Zakup na odległość i poza lokalem: Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U ) Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Pile udziela porad w poniedziałki, środy, czwartki i piątki, w godz. 7:30 15:30 (Starostwo Powiatowe, pokój nr 115).

9 Str (12) My z tamtych lat... Tomasz Pawłowski, Skarbnik Powiatu, był bohaterem ostatniego odcinka naszej zabawy. W odróżnieniu od poprzednich etapów, tym razem dobrych odpowiedzi było znacznie więcej. Szczęśliwym zwycięzcą nagrody został pan Darek. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym konkursie. Jak nazywa się pracownik Starostwa umieszczony na zdjęciu? Na odpowiedzi czekamy do piątku, 16 grudnia. Adres nie uległ zmianie: Trzy pytania do Andrzeja Komisarka, przewodniczącego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności - Dzisiaj Andrzejki. Czy z tej okazji zaprasza Pan znajomych na okolicznościowe spotkanie? - Oczywiście. Tak jest co roku. Tylko niekoniecznie spotykamy się dokładnie 30 listopada. Jeśli ten dzień nie wypada w weekend, to wybieram wolny dzień przed lub po Andrzejkach. W tym roku będzie to 3 grudnia. Nie ma też lania wosku ani innych wróżb. Ale i tak jest wesoło. - Czy Pana zdaniem każdy Andrzej tego dnia świętuje? - Nie znam Andrzeja, który nie obchodzi tego święta. Może w pewnym wieku odchodzi się od tradycyjnych zabaw andrzejkowych, ale mimo to bawi się każdy. - Czuje się Pan wyróżniony z racji posiadanego imienia? - Tak, bardzo lubię swoje imię. Odziedziczyłem je po dziadku i noszę z dużą radością.

10 Poznajmy się: Zespół Kadr Szkoleń i Płac Pora na wydział, który zajmuje się sprawami kadrowymi, płacowymi i szkoleniowymi pracowników Starostwa. Do licznych zadań Zespołu Kadr należą m.in.: - prowadzenie spraw osobowych, emerytalnych i rentowych pracowników Starostwa i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, - prowadzenie dokumentacji płacowej i dokonywanie w imieniu płatnika rozliczeń z odpowiednimi urzędami, - planowanie i realizacja wydatków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, - prowadzenie ewidencji limitów wynagrodzeń i spraw socjalnych pracowników Starostwa, a także urlopów pracowniczych oraz spraw związanych z awansami i nagradzaniem pracowników, - bieżąca kontrola przestrzegania dyscypliny pracy, - prowadzenie spraw związanych ze stażami i praktykami w Starostwie, jak również z ubezpieczeniem społecznym pracowników i ewidencji zwolnień lekarskich, - planowanie i koordynowanie szkoleń oraz doskonalenia zawodowego pracowników Starostwa, - przyjmowanie, ewidencjonowanie, analiza oświadczeń majątkowych oraz ich przekazywanie do odpowiednich urzędów skarbowych, - prowadzenie spraw związanych z badaniami okresowymi pracowników, - prowadzenie spraw BHP. Kierownikiem Zespołu Kadr Szkoleń i Płac jest Lidia Kapustyńska (tel ). Wydawca: Powiat Pilski, al. Niepodległości 33/ Piła Redaktor naczelny: Wojciech Dróżdż Redakcja: Marta Wojnar, Anna Pietrzak, Michał Miszczak tel Następne wydanie Spraw Powiatu ukaże się 23 grudnia 2011 roku.

Andrzej Dąbrowski zaśpiewał podczas gali Babinicza Do zakochania jeden krok!

Andrzej Dąbrowski zaśpiewał podczas gali Babinicza Do zakochania jeden krok! Numer 1 (222) STYCZEŃ 2015 ISSN 1428-1198 www.stare-babice.pl Miesięcznik Gminny istniejemy od 1990 roku Andrzej Dąbrowski zaśpiewał podczas gali Babinicza Do zakochania jeden krok! (czyt. str. 10 i 12)

Bardziej szczegółowo

Nowy lider Solidarności

Nowy lider Solidarności 166 delegatów poparło Piotra Dudę w głosowaniu na szefa Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. WIĘCEJ» STRONA 3 Nr 43 2010 KATOWICE 27.10.2010 Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Tygodnik bezpłatny ISSN 1732-3940

Bardziej szczegółowo

SPÓŁDZIELNIE. Nr 08 BATALIA O USŁUGI SPOŁECZNE. Coraz częściej pojawiają się spory o jakość

SPÓŁDZIELNIE. Nr 08 BATALIA O USŁUGI SPOŁECZNE. Coraz częściej pojawiają się spory o jakość W NUMERZE Nr 08 wywiad z dr. hab. Piotrem Błędowskim o pożyczkach dla spółdzielni socjalnych o dofinansowaniach działań na rzecz seniorów i dzieci Pismo poświęcone przedsiębiorczości społecznej http://biznesspoleczny.pl

Bardziej szczegółowo

NR 1(13)2015. Kwartalnik Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszawa. Kwartalnik Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszawa www.absolwenci.awf.waw.

NR 1(13)2015. Kwartalnik Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszawa. Kwartalnik Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszawa www.absolwenci.awf.waw. ABSOLWENCI Kwartalnik Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszawa Kwartalnik Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszawa www.absolwenci.awf.waw.pl ISSN 2353-4001 NR 1(13)2015 Tadeusz Kochanowski (1926-2015) Urodził

Bardziej szczegółowo

na czym polega kult chleba. Uroczystości towarzyszą podziękowania

na czym polega kult chleba. Uroczystości towarzyszą podziękowania Gminne Wiadomości Strzegom Gminne Wiadomości STRZEGOM Nr 25, 24.09.2013 r. Rok II ISSN 2299 579X. Następne wydanie: 08.10.2013 r. STRZEGOM Uwolnili wieś Strzegomscy rolnicy potrafią ciężko pracować, ale

Bardziej szczegółowo

Jestem mieszkańcem tej gminy

Jestem mieszkańcem tej gminy Ślubowanie Numer 133 Grudzień 2014 ISSN 1233-6378 www.gazeta.rydzyna.pl Cena 1,50 zł Wszystkim Mieszkańcom Gminy szczęśliwych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pełnego nadziei Nowego

Bardziej szczegółowo

JAKA WIGILIA, TAKI CAŁY ROK NIECH BĘDZIE POMYŚLNA I RADOSNA. Tematy numeru: Nr 3/2012. Egzemplarz BEZPŁATNY

JAKA WIGILIA, TAKI CAŁY ROK NIECH BĘDZIE POMYŚLNA I RADOSNA. Tematy numeru: Nr 3/2012. Egzemplarz BEZPŁATNY Nr 3/2012 Egzemplarz BEZPŁATNY Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2013 w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Ziemia Bełchatowska składamy wszystkim mieszkańcom powiatu bełchatowskiego

Bardziej szczegółowo

5/27. Biuletyn informacyjno-społeczny Gminy Kruszyna. wrzesień / październik 2010. ISSN 1734-8897 Źródło wiedzy o Twojej okolicy

5/27. Biuletyn informacyjno-społeczny Gminy Kruszyna. wrzesień / październik 2010. ISSN 1734-8897 Źródło wiedzy o Twojej okolicy Biuletyn informacyjno-społeczny Gminy Kruszyna 5/27 ISSN 1734-8897 Źródło wiedzy o Twojej okolicy Baby, Bogusławice, Jacków, Kijów, Kruszyna, Lgota Mała, Łęg, Pieńki Szczepockie, Teklinów, Widzów, Widzówek,

Bardziej szczegółowo

Z PRAC URZĘDU NO I PO WYBORACH...

Z PRAC URZĘDU NO I PO WYBORACH... Wydanie świąteczne Nr 11 / grudzień 2014 r. Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich Dzień, który

Bardziej szczegółowo

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH ORGANIZATOR: WSPÓŁORGANIZACJA I DOFINANSOWANIE: PARTNERZY DEBATY: PATRONAT: Prezydent Miasta Gdyni dr WOJCIECH SZCZUREK SPIS RZECZY 4 OD REDAKCJI ROZMOWA 5 DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Bardziej szczegółowo

NR 1 (75) Styczeń 2015 r. Bezpłatny informator miejski tel. 32 2593 850 redakcja@katowice.eu ISSN 1899-9530

NR 1 (75) Styczeń 2015 r. Bezpłatny informator miejski tel. 32 2593 850 redakcja@katowice.eu ISSN 1899-9530 www.katowice.eu NASZE NR 1 (75) Styczeń 2015 r. Bezpłatny informator miejski tel. 32 2593 850 redakcja@katowice.eu ISSN 1899-9530 Jest we mnie wielka potrzeba zmieniania miasta fot. Sławomir Rybok w numerze

Bardziej szczegółowo

Strzegom. Własne projekty do budżetu obywatelskiego można zgłaszać w Punkcie Konsultacyjnym do 6 lutego. Złóż swój wniosek

Strzegom. Własne projekty do budżetu obywatelskiego można zgłaszać w Punkcie Konsultacyjnym do 6 lutego. Złóż swój wniosek Gminne Wiadomości Strzegom Gminne Wiadomości STRZEGOM Nr 57; 27.01.2015 r. Rok IV ISSN 2299 579X. Następne wydanie: 10.02.2015 r. w numerze: STRZEGOM Co w budżecie na rok 2015? Radni uchwalili budżet na

Bardziej szczegółowo

Kurier KŁODZKI. Gorzuchów 3, Tel. 502 813 601. kierunek TURYSTYKA i REKREACJA

Kurier KŁODZKI. Gorzuchów 3, Tel. 502 813 601. kierunek TURYSTYKA i REKREACJA Miasto Kłodzko Gmina Kłodzko DWIE GMINY JEDEN CEL Miesięcznik społeczno-kulturalny Miasta Kłodzka i Gminy Kłodzko nr (63) czerwiec 2012 nakład 12 050 Kurier KŁODZKI www.centrum.klodzko.pl www.klodzko.pl

Bardziej szczegółowo

Zwolnij! Jest ślisko!

Zwolnij! Jest ślisko! BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK MIESZKAŃCÓW POWIATU BIŁGORAJSKIEGO ISSN 1899-7171 nr 2(2) październik 2008 Pola naftowe na Biłgorajszczyźnie? W październiku Geofizyka Kraków Sp. z o.o. rozpoczęła badania sejsmiczne

Bardziej szczegółowo

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Numer 14 lipiec-wrzesień 2013 ISSN 2081-9137 Nakład: 5000 egz. Egzemplarz bezpłatny I Targi Turystyki Wiejskiej i Kulturowej "Lubelskie Lato 2013 Zakończyły

Bardziej szczegółowo

Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę?

Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę? Tomasz przybysz-przybyszewski Praca bez barier Jak POMÓC znaleźć pracę? Publikacja wydana w ramach projektu Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy jest współfinansowana ze środków Unii

Bardziej szczegółowo

Kąpieliska pod nadzorem rozdają mandaty zaufania!

Kąpieliska pod nadzorem rozdają mandaty zaufania! Kąpieliska pod nadzorem rozdają mandaty zaufania! WYDAWCA ISSN 1232-0560 NAKŁAD 20 TYS. 8 lipca (środa) 2015 r. numer 27/1179 BEZPŁATNY TYGODNIK SPOŁECZNO-KULTURALNY KREDYTY GOTÓWKOWE ORAZ KONSOLIDACYJNE

Bardziej szczegółowo

PRZEDSIĘBIORCY ŻĄDAJĄ: BURMISTRZU, ZACZNIJ DZIAŁAĆ

PRZEDSIĘBIORCY ŻĄDAJĄ: BURMISTRZU, ZACZNIJ DZIAŁAĆ 1 WRZEŚNIA Głośno na 2014 Cichej Krytyka ozorkowskiej policji LEKCEWAŻĄ PODOPIECZNYCH? 1 str. 11 str. 10 str. 10 ISSN 2299-3703 nr indeksu 286311 PONIEDZIAŁEK, 1 WRZEŚNIA numer 102/14 W Łęczycy interesy

Bardziej szczegółowo

realizowana jest ze środków własnych pochodzących

realizowana jest ze środków własnych pochodzących Nr 10 (33) październik 2005 Miesięcznik Samorządu Gminy Teresin egzemplarz bezpłatny ISSN 1730-4164 Problemy teresińskiej oświaty Naszym najważniejszym celem jest wspieranie ludzi, którzy zajmują się oświatą,

Bardziej szczegółowo

Cele, granice, metody i koszty lokalnych konsultacji społecznych

Cele, granice, metody i koszty lokalnych konsultacji społecznych KANCELARIA PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ BIULETYN FORUM DEBATY PUBLICZNEJ SAMORZĄD TERYTORIALNY DLA POLSKI Cele, granice, metody i koszty lokalnych konsultacji społecznych NUMER 33 MAJ 2014 BIULETYN

Bardziej szczegółowo

Remizy mogą działać uczciwie, a strażacy nic na tym nie tracą. Piszemy, jak jest! GAZETA BEZPŁATNA. www.rzgowskaprawda.pl

Remizy mogą działać uczciwie, a strażacy nic na tym nie tracą. Piszemy, jak jest! GAZETA BEZPŁATNA. www.rzgowskaprawda.pl Nr 5, MAJ/CZERWIEC 2014 Piszemy, jak jest! RZGOWSKA PRAWDA 1 GAZETA BEZPŁATNA ISSN 2353-2130 www.rzgowskaprawda.pl Podejrzane karty pojazdów i rachunki telefoniczne Kto bardzie skorzystał na funduszach

Bardziej szczegółowo

Niepełnosprawni walczą o swój dom

Niepełnosprawni walczą o swój dom l POWIAT PIASECZYŃSKI l POWIAT GRÓJECKI l URSYNÓW l ROK XIII NR 37 (503) 11-17 PAŹDZIERNIK A 2013 ISSN 1643-2843 GAZETA BEZPŁ ATNA l POWIAT GRODZISKI l POWIAT PRUSZKOWSKI l W NUMERZE Becikowego nie będzie

Bardziej szczegółowo

Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania.

Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Publikacja uwzględnia m.in. treść Ustawy o działalności pożytku publicznego

Bardziej szczegółowo

pieniądze z Unii Europejskiej. M.P.

pieniądze z Unii Europejskiej. M.P. Warto mieć świąteczny Informator, bowiem wiele ważnych informacji mamy Państwu do przekazania. W tym numerze m.in. dyżury świąteczne służb (str. 4), które odpowiadają m.in. za ośnieżanie dróg, a także

Bardziej szczegółowo

Wszystkie smaki Wielkiej Nocy

Wszystkie smaki Wielkiej Nocy Wszystkie smaki Wielkiej Nocy Rozmaitości Moje marzenie Radziejów miasto edukacyjne Wywiad z dyrektorem Zespołu Szkół Mechanicznych im. Józefa Piłsudskiego w Radziejowie, Włodzimierzem Kucem W lutym br.

Bardziej szczegółowo

RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE. kurs na pracę

RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE. kurs na pracę RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE Nr 4/2013 kurs na pracę Własny biznes szansą na sukces Pomorski Ośrodek Kompetencji IDG ma już 4 lata Issn 2082-0275 fot.

Bardziej szczegółowo

JAK GŁOSOWAĆ, ŻEBY NASZ GŁOS BYŁ WAŻNY

JAK GŁOSOWAĆ, ŻEBY NASZ GŁOS BYŁ WAŻNY gazeta BEZPŁATNA gazeta BEZPŁATNA gazeta BEZPŁATNA gazeta BEZPŁATNA gazeta BEZPŁATNA gazeta BEZPŁATNA Ogólnopolska Sieć Gazet Bezpłatnych Nowy Sącz Krynica Muszyna Stary Sącz Grybów Piwniczna NR 214 ROK

Bardziej szczegółowo

Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością. Raport z badań jakościowych poświęconych pracowniczemu wolontariatowi kompetencji

Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością. Raport z badań jakościowych poświęconych pracowniczemu wolontariatowi kompetencji Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością Raport z badań jakościowych poświęconych pracowniczemu wolontariatowi kompetencji Wolontariat pracowniczy między emocjami a racjonalnością Raport

Bardziej szczegółowo

WIEŚCI GMINNE. Dożynki 2012. W tym wydaniu między innymi: Piknik integracyjny w Bielsku. Jubileusz 90-lecia OSP w Goślicach

WIEŚCI GMINNE. Dożynki 2012. W tym wydaniu między innymi: Piknik integracyjny w Bielsku. Jubileusz 90-lecia OSP w Goślicach WIEŚCI GMINNE www.bielsk.pl Pismo Urzędu Gminy Bielsk Nr 23 (4)/2012 W tym wydaniu między innymi: Dożynki 2012 Piknik integracyjny w Bielsku W niedzielę 26 sierpnia 2012 roku Gmina Bielsk dziękowała rolnikom

Bardziej szczegółowo