INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE DLA RODZICÓW DZIECI I MŁODZIEŻY JADĄCEJ NA OBÓZ HARCERSKI I KOLONIĘ ZUCHOWĄ

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE DLA RODZICÓW DZIECI I MŁODZIEŻY JADĄCEJ NA OBÓZ HARCERSKI I KOLONIĘ ZUCHOWĄ"

Transkrypt

1 Chorągiew Zachodniopomorska, Hufiec ZHP Goleniów INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE DLA RODZICÓW DZIECI I MŁODZIEŻY JADĄCEJ NA OBÓZ HARCERSKI I KOLONIĘ ZUCHOWĄ Konopiska, 2014 Goleniów, czerwiec 2014r.

2 Spis treści 1. Ogólnie o obozie harcerskim i kolonii zuchowej Kwestie formalne Kadra obozu harcerskiego i kolonii zuchowej Warunki zakwaterowania Przejazd z i do miejsca obozowego Kwestie kieszonkowego Co należy spakować dziecku? Inne kwestie Spotkania z rodzicami... 11

3 1. Ogólnie o obozie harcerskim i kolonii zuchowej Nasz obóz harcerski i kolonia zuchowa są zorganizowane przez Hufiec ZHP Goleniów, który jest jednostką działającą na terenie powiatu goleniowskiego. Hufiec głównie skupia młodzież i dzieci z okolic Goleniowa, lecz nasze drużyny/gromady znajdują się jeszcze np. w Stepnicy, czy też Gryficach (gdzie istnieje Związek Drużyn ZHP Rega ). Już od wielu lat nasi instruktorzy w ciągu całego roku harcerskiego pracują nad rozwojem i integracją dzieci i młodzieży, której staramy się zapewnić jak najlepsze warunki do aktywnego spędzania czasu wolnego. Naszą misją, tak jak i misją całego Związku Harcerstwa Polskiego, jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowanie charakteru poprzez stawianie wyzwań. Obóz harcerski trwa od 29 czerwca do 14 lipca br. Ta forma wypoczynku przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży powyżej 10 roku życia, a biorące w niej udział osoby są praktycznie w 100% harcerzami (choć na obóz jedzie kilka osób, które nie są zrzeszone w ZHP). Łącznie na obóz jedzie 29 osób, którymi opiekować się będzie dwóch wychowawców kolonijnych oraz dwie osoby kadry pomocniczej (o których napiszę w dalszej części tego pliku). Kolonia zuchowa trwa od 5 do 14 lipca br. Ta forma wypoczynku przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży poniżej 10 roku życia, a biorące w niej udział osoby są praktycznie w 100% harcerzami (choć na kolonię jedzie kilka osób, które nie są zrzeszone w ZHP). Łącznie na kolonię jedzie 18 osób, którymi opiekować się będzie dwóch wychowawców kolonijnych oraz dwie osoby kadry pomocniczej (o których napiszę w dalszej części tego pliku). 2. Kwestie formalne Obóz, jak i kolonia, są zgłoszone, zgodnie z wymogami ustawowymi, do kuratorium oświaty (kadra posiada wymagane uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą), jak również do Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP. Harcerski Ośrodek Szkoleniowo- Wypoczynkowy na terenie której będziemy przebywać spełnia wszystkie wymogi formalne i jest dopuszczona ciągłego od użytku. Jednocześnie co jakiś czas przechodzi on kontrole, które potwierdzają to, że mogą na jej terenie odbywać się różne formy wypoczynku. Wszyscy uczestnicy wyjazdów mają zapewnione ubezpieczenie NNW, a kadra dodatkowo ubezpieczenie OC. Formalności jakie muszą spełnić rodzice uczestników wypoczynku to: Wpłacenie do dnia rozpoczęcia obozu całości wpisowego za obóz. Dostarczenie do organizatorów karty kwalifikacyjnych dziecka. Przyprowadzenie oraz zabranie dziecka z miejsca wyjazdu i przyjazdu. Zadbanie o to, by dziecko jadąc na obóz było świadome tego, że nie w każdym momencie rodzic będzie je mógł odebrać (związane głównie z odległością). <jest to

4 niezwykle ważne, gdyż dzieci obserwując Państwa nastawienie do organizowanego obozu same nastawiają się do niego w podobny sposób> Poinformowanie organizatorów o wszystkich kwestiach związanych z Państwa dzieckiem, które mają znaczenie w trakcie trwania obozu (czy jest na coś chore, przyjmuje jakieś leki, ma jakieś problemy etc.). Wypełnienie zgody na uczestnictwo dziecka w grze paintball. 3. Kadra obozu harcerskiego i kolonii zuchowej Komendantem wypoczynku jest Paweł Kamiński. Jest to instruktor z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, który od początku jest związany z gryfickim środowiskiem harcerzy, lecz działa również na poziomie hufca i chorągwi. Prócz uprawnienia kierownika wypoczynku (zaświadczenie nr 247/2013) jest On instruktorem Harcerskiej Szkoły Ratownictwa ZHP, który od 2012 roku przeprowadza szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla harcerzy. Wśród sprawowanych przez niego funkcji możemy jeszcze wyróżnić bycie zastępcą komendanta Związku Drużyn ZHP Rega, zastępcą szefa Inspektoratu Ratowniczego Chorągwi Zachodniopomorskiej, czy też bycie wiceprezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic. Jest studentem II roku Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Telefon kontaktowy w sprawach obozowych (zarówno przed, jak i w trakcie trwania wypoczynku) to: Dodatkowy kontakt możliwy jest przez adres W przypadku chęci uzyskania numerów telefonów komórkowych wychowawców, proszę o kontakt prywatny z komendantem obozu i kolonii. Wychowawcy obozu harcerskiego: Łukasz Grzybek- zaświadczenie o ukończeniu kursu wychowawców kolonijnych numer: /2007. Posiada również uprawnienia kierownika wypoczynku. Od czerwca 2013r. jest skarbnikiem hufca ZHP Goleniów. W chwili obecnej jest nauczycielem w jednej z goleniowskich szkół. Magdalena Rybacka- zaświadczenie o ukończeniu kursu wychowawców kolonijnych numer: WK/2012/45/14. Zawodowo jest studentką, harcersko- członkiem komendy hufca ZHP Goleniów.

5 Wychowawcy kolonii zuchowej: Wojciech Lewandowski- zaświadczenie o ukończeniu kursu wychowawców kolonijnych numer: WK/2013/75/22. Prywatnie jest studentem- harcersko, komendantem hufca ZHP Goleniów. Szymon Gębka- zaświadczenie o ukończeniu kursu wychowawców kolonijnych numer: 1024/2014. Jest on drużynowym jednej z goleniowskich gromad zuchowych, tegorocznym maturzystom. W przypadku chęci uzyskania numerów telefonów komórkowych wychowawców, proszę o kontakt prywatny z komendantem obozu i kolonii. Kadra pomocnicza obozu harcerskiego i kolonii zuchowej to osoby, które nie posiadają jeszcze uprawnień wychowawców kolonijnych, lecz pracując jako drużynowi i przyboczni drużyn i gromad posiadają pewien poziom wiedzy i umiejętności pracy z grupą. Są to osoby, które często znają doskonale Państwa pociechy, gdyż działają razem z Nimi w drużynach i gromadach podlegających Hufcowi ZHP Goleniów. Kadra pomocnicza obozu harcerskiego: Oliwier Kózka Dominik Woźniak Kadra pomocnicza kolonii zuchowej: Oliwia Cepielik Monika Bielenis Osobą odpowiedzialną na obozie (oboźny) za realizację programu oraz ogólny porządek jest druh Michał Rybacki, który podczas obu form wypoczynku będzie w stałym kontakcie z kadrą i kadrą pomocniczą. 4. Warunki zakwaterowania Jura to przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe pustynie, tajemnicze groty, wzgórza wapienne.

6 Harcerski Ośrodek Szkoleniowo Wychowawczy Pająk położony jest 17 km od Częstochowy, w lesie sosnowym o własnym mikroklimacie, nad czystym zbiornikiem wodnym. Zdjęcia ośrodka dostępne są na stronach: - - https://www.facebook.com/baza.pajak Adres bazy: Harcerski Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "PAJĄK" Hufca ZHP Częstochowa Konopiska Podczas trwania obozu harcerskiego i kolonii zuchowej hufiec ZHP Goleniów wynajmuje teren bazy, a podczas trwania form wypoczynku na terenie obiektu będzie z nami przebywać w oddzielnej części obóz sportowy oraz kolonia (jedynie część terminów pokrywa się z naszymi). Na terenie bazy mamy (harcerze i zuchy) zapewnione cztery posiłki (od śniadania, poprzez obiad, podwieczorek, na kolacji kończąc). Na terenie bazy mamy do dyspozycji świetlicę, pełne zaplecze sanitarne (umywalnię z ciepłą wodą, natryski, ubikacje), boiska sportowe, miejsca ogniskowe, altankę, jak również całą przestrzeń bazy. Podczas trwania wypoczynku mamy zapewnioną stałą opiekę pielęgniarki oraz ratownika wodnego (w przypadku korzystania z kąpieliska). Zakwaterowanie obozu harcerskiego: Harcerze zakwaterowani są w namiotach wojskowych (popularne dychy lub też NS y) od 5 do 6 osób na namiot (osobne dla dziewczyn i chłopców). W każdym z namiotów znajdują się łóżka polowe (tzw. kanadyjki), na których są materace i koce. W namiotach znajdują się również specjalne półki na ułożenie swoich rzeczy, plecaków, toreb. UWAGA: Uczestnicy obozu harcerskiego mają obowiązek zabrać ze sobą śpiwór oraz prześcieradło. Zakwaterowanie kolonii zuchowej: Zuchy oraz dzieci biorące udział w kolonii zuchowej będą zakwaterowane w murowanych budynkach, w pokojach kilku-osobowych. Dzieci dobierzemy tak, by pokoje nie były koedukacyjne. W pokojach znajdują się łóżka, na których umieszczone są materace i koce. UWAGA: Uczestnicy kolonii zuchowej mają zapewnione komplety pościeli.

7 Uczestnicy obu form wypoczynku spożywają posiłki w stołówce na naczyniach zapewnianych nam przez bazę. W związku z tym nie ma konieczności brania własnych naczyń oraz sztućców, jednak polecamy zabrać kubek. 5. Przejazd z i do miejsca obozowego Proszę o kontakt w przypadku, gdyby Państwa dziecko miało dosiąść się do nas na trasie. Obóz harcerski: Harcerze jadący na obóz spotykają się 29 czerwca br. (niedziela) o godzinie 19:00 na DWORCU PKP w Goleniowie. Prosimy o zostawienie na wierzchu LEGITYMACJI SZKOLNYCH, PASZPORTÓW oraz ewentualnych woreczków z lekami (wraz z podaniem ich dawkowania). Rzeczy te zostaną przekazane opiekunom grup. Planowana trasa przejazdu: Kolonia zuchowa: Zuchy jadące na obóz spotykają się 5 lipca br. (sobota) o godzinie 19:00 na DWORCU PKP w Goleniowie. Prosimy o zostawienie na wierzchu LEGITYMACJI SZKOLNYCH,PASZPORTÓW oraz ewentualnych woreczków z lekami (wraz z podaniem ich dawkowania), czy też kopert z przygotowanym kieszonkowym (informacje w dalszym tekście). Rzeczy te zostaną przekazane opiekunom grup. Planowana trasa przejazdu:

8 TRASA POWROTNA (zarówno zuchów, jak i harcerzy): Zarówno zuchy, jak i harcerze wracają do Goleniowa tym samym pociągiem o tej samej godzinie. Planowo w Goleniowie powinniśmy przyjechać o godzinie 6:30 na dworzec PKP Goleniów. Prosimy o przybycie w okolicach tej godziny w celu odebrania od nas swoich dzieci. Planowana trasa przejazdu: Po przyjeździe do Częstochowy przesiądziemy się do zamówionego autobusu, którym przejedziemy na teren bazy (ok 12 km). Tak samo postąpimy w przypadku przejazdu z bazy do Częstochowy. 6. Kwestie kieszonkowego W przypadku zuchów, w ubiegłym roku ustaliliśmy, że pieniądze (tzw. kieszonkowe na drobne wydatki) zostaną podczas zebrania na dworcu przekazane opiekunom poszczególnych dzieci. Prosimy o przygotowanie kwot nie większych niż 15 zł (dziennie, patrząc na to, że nie każdego dnia wyjeżdżamy na wycieczkę) w odliczonych kwotach na poszczególne dni, w jednej, zamkniętej kopercie podpisanej imieniem i nazwiskiem dziecka, kwotą pieniędzy jaka ogólnie tam się znajduje oraz kwotą jaką dziennie ma zostać przekazywana Państwa dziecku. Oczywiście rozpatrujemy możliwość, że gdy dziecko będzie chciało kupić sobie jakąś pamiątkę na wyjeździe, czy też wydać łącznie więcej podczas np. dnia wyjazdowego, to przekażemy Mu więcej pieniędzy.

9 W przypadku harcerzy, ustaliliśmy, że należy też zachować umiar, jednakże wiadomo, że harcerze niekoniecznie będą wymagali wydzielania pieniędzy. Jednocześnie dla osób, które chcą zachować zasady podobne do tych, jakie zostały ustalone w przypadku zuchów, nie widzimy problemu, by i Im wydzielać w ten sposób kieszonkowe. W tym roku możemy zrobić podobnie, ale o tym postanowimy jeszcze na spotkaniach z rodzicami. 7. Co należy spakować dziecku? Prosimy wszystkich o zachowanie rozwagi podczas pakowania dziecka. Nie będziemy co prawdę nosili tego po górach, jednakże czym więcej dodatkowych rzeczy Państwa dzieci zabiorą, tym większe prawdopodobieństwo, że coś zagubią. A dodatkowo pragnę zauważyć, że opiekunowie grup mając pod sobą kilkanaście dzieci nie będą w stanie każdemu pomóc przenosić choćby na tych krótkich dystansach ciężkich walizek/toreb/plecaków. Poniżej zamieszczam listę rzeczy, którą radzilibyśmy spakować dzieciom wyjeżdżającym na obóz i kolonię ( w większości ta lista będzie się pokrywała, więc dodatkowe komentarze zamieszczę w nawiasach): WAŻNA (podbita do 30.IX.2014r.) legitymacja szkolna Kieszonkowe na drobne wydatki, kilka euro (patrz punkt wcześniej) Mundur harcerski (nie dotyczy osób nie należących do ZHP lub tych, które niedawno wstąpiły). Przybory toaletowe: - mydło, ręcznik, szczoteczka i pasta do zębów, klapki. Strój kąpielowy (do wykorzystania na terenie ośrodka- posiadają strzeżone kąpielisko). Nakrycie głowy Olejek do opalania Preparat przeciwko komarom. Bielizna na zmianę (zostanie przynajmniej raz lub dwa zorganizowany specjalny czas na pranie rzeczy, więc szczególnie w przypadku harcerzy nie należy przesadzać z ilością- jednocześnie warto pamiętać o jakimś płynie/proszku do prania) Mały plecak na wędrówki Śpiwór Prześcieradło (w przypadku uczestników obozu harcerskiego) Ewentualnie: mała poduszka Spodnie z krótkimi nogawkami (przynajmniej jedna para) Spodnie z długimi nogawkami (przynajmniej jedna para) Ubranie do spania (polecamy np. dres) Kilka podkoszulek

10 Bluza z długim rękawem/polar (przynajmniej jeden) Wygodne obuwie do chodzenia (polecamy z twardą podeszwą, wychodzące poza kostkę) Obuwie do chodzenia w trakcie obozu (czy to jakieś trampki, adidasy, sandały etc.) LEKI (jeśli Państwa dziecko regularnie przyjmuje leki prosimy o przygotowani woreczka z nimi i informacją zawierającą imię i nazwisko dziecka, częstotliwość dawkowania leków, a następnie przekazania go opiekunowi podczas odjazdu grupy) Coś do pisania, notesik Strój sportowy Latarka Kubek (zalecamy każdemu, gdyż pomimo tego, że będą na bazie, to lepiej zawsze mieć jeszcze swój i móc z niego zawsze korzystać- najlepiej taki, którego nie będzie szkoda w przypadku zniszczenia) Kurtka przeciwdeszczowa/ peleryna przeciwdeszczowa Śpiewnik (jeśli ktoś posiada) CO NAJWAŻNIEJSZE: zapas dobrego humoru i otwarcie na orzeźwiający powiew świeżego, bukowo-sosnowego lasu! Jest to proponowana lista, której nie należy sztywno się trzymać i można rozszerzyć ją o elementy, które Państwa zdaniem są jeszcze przydatne dziecku. 8. Inne kwestie Kadra nie ponosi odpowiedzialności za zagubiony/zniszczony sprzęt elektroniczny Państwa dzieci. Dlatego też prosimy o rozwagę podczas dawania tego typu rzeczy dzieciom, a następnie w przypadku dania im takiego typu sprzętu poinformowania o tym wychowawców. W niedzielę zostanie zorganizowane wyjście do kościoła. W przypadku, gdy Państwa dziecko z przyczyn religijnych nie może uczestniczyć we mszy rzymsko-katolickiej, czy też należy umożliwić Mu udział w obrzędach swojej religii, proszę o kontakt mailowy. Jeśli ktoś z Państwa potrzebuje faktury VAT za obóz/kolonię, prosiłbym o przesłanie do mnie danych do wystawienia faktury, jak również numeru kontaktowego do Państwa. Takowe wnioski będę przekierowywał do skarbnika hufca, który będzie się zajmował tymi sprawami. Podczas trwania obozu/kolonii będziemy starać się w miarę systematycznie dodawać informacje odnośnie tego, co się dzieje na stronę hufca ZHP Goleniów ( ), czy też na utworzony profil na facebook u. Mam nadzieję, że takie informacje będą dla Państwa przydatne. ODNOŚNIE PAINTBALL u: Prowadzimy rozmowy z firmą, która umożliwia dzięki zastosowaniu specjalnego sprzętu grę również dla dzieci od 8 roku życia. Są to tak zwane SPLATMASTER y- sprzęt na mniejsze niż tradycyjne kulki do paintballa, o mniejszej sile rażenia. Całość gier będzie odbywała się a terenie specjalnie przygotowanego pola, a podczas rozgrywek będziemy mieli zapewnioną stałą opiekę

11 przeszkolonych instruktorów. Każdy z uczestników otrzyma również specjalne ubranie ochronne chroniące go przed pobrudzeniem. KOSZULKI OBOZOWE Proszę wszystkich rodziców o przesłanie rozmiaru koszulki swojego dziecka na adres Na podstawie zebranych rozmiarów dokonamy zamówienia koszulek. Koszulki dla osób, które nie podadzą nam rozmiaru koszulki i nie skontaktują się z nami w żaden inny sposób zostaną zamówione na podstawie złożonych zamówień i rozmiarów dzieci w danym wieku. 9. Spotkania z rodzicami Terminy spotkań przesunęły się ze względu na wypadający w środku czerwca długi weekend. A co za tym idzie fakt, iż wiele rodzin wyjechało z miast zamieszkania. Dlatego też proszę śledzić stronę goleniow.zhp.pl, gdzie zostanie zamieszczona szczegółowa informacja na temat spotkania z rodzicami, które odbędzie się zarówno w Goleniowie, jak i Gryficach. W przypadku dodatkowych pytań, proszę Państwa o kontakt. Z pozdrowieniami, pwd. Paweł Kamiński Komendant obozu harcerskiego i kolonii zuchowej

PORADNIK DLA KADRY KOLONII ZUCHOWEJ

PORADNIK DLA KADRY KOLONII ZUCHOWEJ PORADNIK DLA KADRY KOLONII ZUCHOWEJ pwd. Monika Witusik phm. Agnieszka Kander phm. Anna Książek phm. Agnieszka Półtorak hm. Emilia Kulczyk przy współpracy hm. Adama Czetwertyńskiego ilustracje Beata Sajewska

Bardziej szczegółowo

PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU

PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU Poradnik dla organizatorów wypoczynku, dla dzieci i młodzieży oraz dla rodziców wysyłających dziecko na wypoczynek 1 Publikacja Poradnik

Bardziej szczegółowo

OFERTA OBOZY I KOLONIE JĘZYKOWE W POLSCE

OFERTA OBOZY I KOLONIE JĘZYKOWE W POLSCE DIN EN ISO 9001:2008 OFERTA OBOZY I KOLONIE JĘZYKOWE W POLSCE KOLONIE I OBOZY JĘZYKOWE W GRUPACH WIEKOWYCH 8-12 LAT ORAZ 13-16 LAT INFORMACJE OGÓLNE Kolonie przygodowo-językowe i obozy rekreacyjno-językowe

Bardziej szczegółowo

HUFIEC KATOWICE MATERIAŁ METODYCZNY ORGANIZACJA BIWAKU. Przygotowała: dh. Magdalena Zielosko H.O

HUFIEC KATOWICE MATERIAŁ METODYCZNY ORGANIZACJA BIWAKU. Przygotowała: dh. Magdalena Zielosko H.O HUFIEC KATOWICE MATERIAŁ METODYCZNY ORGANIZACJA BIWAKU Przygotowała: dh. Magdalena Zielosko H.O Spis treści: I. Organizacja biwaku czyli kto, co, dlaczego? II. Dokumenty potrzebne do zatwierdzenia biwaku

Bardziej szczegółowo

Dolnośląski Inspektorat Ratowniczy

Dolnośląski Inspektorat Ratowniczy Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Dolnośląska Dolnośląski Inspektorat Ratowniczy ul. Nowa 6, 50-082, Wrocław Internet: dir@zhp.net.pl, www.dir.zhp.net.pl tel. +48 693 355 305, +48 713 438 666 PORADNIK

Bardziej szczegółowo

2. Którędy przebiega trasa i czy można dosiąść się po drodze?

2. Którędy przebiega trasa i czy można dosiąść się po drodze? 1. Jak długo trwa podróż? Jedziemy autokarami. Podróż trwa około 4 godziny. Czas przejazdu zależy od warunków na drodze. W trakcie jazdy przewidziane są postoje na wyznaczonych parkingach. 2. Którędy przebiega

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ DOBRY KURS PRZEWODNIKOWSKI?

JAK ZROBIĆ DOBRY KURS PRZEWODNIKOWSKI? JAK ZROBIĆ DOBRY KURS PRZEWODNIKOWSKI? Poradnik dla kadry kształcącej Poradnik dla kadry kształcącej Jak zrobić dobry Kurs Przewodnikowski? pod redakcją hm. Lucyny Czechowskiej Centralna Szkołą Instruktorska

Bardziej szczegółowo

Jak prawidłowo i bezpiecznie zorganizować wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Poradnik dla organizatorów, rodziców i uczestników

Jak prawidłowo i bezpiecznie zorganizować wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Poradnik dla organizatorów, rodziców i uczestników Jak prawidłowo i bezpiecznie zorganizować wypoczynek dla dzieci i młodzieży Poradnik dla organizatorów, rodziców i uczestników Spis treści Wstęp... 4 1 Informacje dla organizatora wypoczynku dzieci i młodzieży....

Bardziej szczegółowo

Lidia Jóźwiak-Kukawska PORADNIK DLA OSÓB ZDOBYWAJĄCYCH STOPIEŃ PRZEWODNIKA ORAZ DLA OPIEKUNÓW PRÓB PRZEWODNIKOWSKICH

Lidia Jóźwiak-Kukawska PORADNIK DLA OSÓB ZDOBYWAJĄCYCH STOPIEŃ PRZEWODNIKA ORAZ DLA OPIEKUNÓW PRÓB PRZEWODNIKOWSKICH Lidia Jóźwiak-Kukawska PORADNIK DLA OSÓB ZDOBYWAJĄCYCH STOPIEŃ PRZEWODNIKA ORAZ DLA OPIEKUNÓW PRÓB PRZEWODNIKOWSKICH Warszawa 2013 1 SPIS TREŚCI: WSTĘP... 3 1. CZY I KIEDY WYRUSZAĆ?... 4 CZYLI, CZY NA

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO ORGANIZACJI IMPREZ

BEZPIECZEŃSTWO ORGANIZACJI IMPREZ BEZPIECZEŃSTWO ORGANIZACJI IMPREZ Wszystkie imprezy, które organizujemy i zamieszczamy w naszej ofercie są zorganizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i zawsze są zgłaszane we właściwych kuratoriach

Bardziej szczegółowo

Z telefonem komórkowym na kolonię,

Z telefonem komórkowym na kolonię, Z telefonem komórkowym na kolonię, czyli jak sprawić, by telefon komórkowy stał się przyjacielem, a nie wrogiem. Materiał przygotowany przez CenterNet w ramach programu Moja Pierwsza Komórka, pod patronatem

Bardziej szczegółowo

LATO 2008 www.kliwer.com.pl

LATO 2008 www.kliwer.com.pl LATO 2008 Polski Związek Żeglarski Biuro Turystyczne KLIWER Szkoła Żeglarstwa 02-791 Warszawa ul. Na Uboczu 3 tel. (022) 648-08-61, 648-21-52 fax (022) 859-19-30 Szanowni Państwo! WITAMY! Polska Izba Turystyki

Bardziej szczegółowo

Regulamin programu PROJEKTOR - wolontariat studencki

Regulamin programu PROJEKTOR - wolontariat studencki Regulamin programu PROJEKTOR - wolontariat studencki Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności PROJEKTOR - wolontariat studencki jest realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu w Lublinie. Głównym

Bardziej szczegółowo

Wpłaty należy kierować na konto Hufca ZHP Piast Poznań Stare Miasto Dane: Hufiec ZHP Piast Poznań Stare Miasto, ul. Za Cytadelą 121, 61-663 Poznań

Wpłaty należy kierować na konto Hufca ZHP Piast Poznań Stare Miasto Dane: Hufiec ZHP Piast Poznań Stare Miasto, ul. Za Cytadelą 121, 61-663 Poznań Koszt: Dotyczy jadących na całość zgrupowania: 750 zł uczestnik ( zwykły uczestnik ) [do 10 maja 2014, po 10 maja 850 zł) jadący w terminie 14-28.07.2014 500 zł przyboczny (1 na pełnie 10 uczestników na

Bardziej szczegółowo

Pozyskiwanie funduszy na działalność drużyny harcerskiej

Pozyskiwanie funduszy na działalność drużyny harcerskiej Praca podharcmistrzowska Pozyskiwanie funduszy na działalność drużyny harcerskiej pwd. Przemysław Kot Kotecki 733 Morska Drużyna Harcerska Panta Rhei 07 czerwca 2010r. Pozyskiwanie funduszy na działalność

Bardziej szczegółowo

Obóz do Hiszpanii raport z przygotowań. krótkie przypomnienie nowe ustalenia ekwipunek raport z przygotowań posumowanie

Obóz do Hiszpanii raport z przygotowań. krótkie przypomnienie nowe ustalenia ekwipunek raport z przygotowań posumowanie Obóz do Hiszpanii raport z przygotowań krótkie przypomnienie nowe ustalenia ekwipunek raport z przygotowań posumowanie Krótkie przypomnienie Chcemy pojechać na obóz zagraniczny w tym roku, do Hiszpanii,

Bardziej szczegółowo

Po co to harcerstwo? Co robicie na tych zbiórkach? Biegacie ciągle po lesie?

Po co to harcerstwo? Co robicie na tych zbiórkach? Biegacie ciągle po lesie? POROZMAWIAJMY O ZHP Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kujawsko - Pomorska Hufiec Toruń 2015 Po co to harcerstwo? Co robicie na tych zbiórkach? Biegacie ciągle po lesie? Z takimi pytaniami instruktorzy

Bardziej szczegółowo

Procedury finansowe. obowiązujące w Hufcu ZHP Lublin

Procedury finansowe. obowiązujące w Hufcu ZHP Lublin Procedury finansowe obowiązujące w Hufcu ZHP Lublin Spis treści Wstęp...3 1. Informacje ogólne...4 2. Finanse drużyny...5 Przychody...5 Rozchody...5 Dokumentacja finansowa...5 3. Składki członkowskie...6

Bardziej szczegółowo

Przed pierwszym gwizdkiem

Przed pierwszym gwizdkiem phm. Maciej Młynarczyk Przed pierwszym gwizdkiem Pogawędki dla organizatorów i członków kadry obozów harcerskich SPIS TREŚCI 1. Wprowadzenie 1 2. Pierwsze kroki 2 3. Kadra obozu 9 4. Program obozu 12 5.

Bardziej szczegółowo

Ahoj! aktywnie, bezpiecznie, z pasją aktywnie, bezpiecznie, z pasją

Ahoj! aktywnie, bezpiecznie, z pasją aktywnie, bezpiecznie, z pasją aktywnie, bezpiecznie, z pasją aktywnie, bezpiecznie, z pasją Ahoj! Spis terści: 2. Spis treści 3. Jak rezerwować ofertę? 4. Żeglarska wycieczka szkolna - Nieporęt 5. Zielona Szkoła Mazury 6. Półkolonie

Bardziej szczegółowo

AKCJA LETNIA I ZIMOWA INSTRUKCJA FINANSOWA HAL/HAZ. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Wielkopolski SPIS TREŚCI.

AKCJA LETNIA I ZIMOWA INSTRUKCJA FINANSOWA HAL/HAZ. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Wielkopolski SPIS TREŚCI. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Wielkopolski AKCJA LETNIA I ZIMOWA INSTRUKCJA FINANSOWA HAL/HAZ SPIS TREŚCI Wyszczególnienie Strona I PRZED OBOZEM 2 II REALIZOWANIE 5 III ROZLICZANIE 14 Opracowano

Bardziej szczegółowo

Kurs na przygody!!! półkolonie kolonie obozy rejsy czartery

Kurs na przygody!!! półkolonie kolonie obozy rejsy czartery półkolonie kolonie obozy rejsy czartery Kurs na przygody!!! Biuro Turystyczne Kliwer Szkoła Żeglarstwa 02-791 Warszawa, ul. Na Uboczu 3 tel.: 22-648-08-61, 648-21-52, 649-04-28 Ahoj! Spis treści 2. Spis

Bardziej szczegółowo

Status uchodźcy ochrona uzupełniająca w Polsce co dalej?

Status uchodźcy ochrona uzupełniająca w Polsce co dalej? Jacek Białas, Bogusława Domańska, Maja Łysienia, Ewa Ostaszewska - Żuk, Karolina Rusiłowicz, Marta Szczepanik Status uchodźcy ochrona uzupełniająca w Polsce co dalej? Jacek Białas Bogusława Domańska Maja

Bardziej szczegółowo

Asystentura Comeniusa Podręcznik dobrych praktyk dla szkół goszczących i asystentów

Asystentura Comeniusa Podręcznik dobrych praktyk dla szkół goszczących i asystentów Asystentura Comeniusa Podręcznik dobrych praktyk dla szkół goszczących i asystentów DOBRE PRAKTYKI Europe Direct to serwis, który pomoże Państwu znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące Unii Europejskiej.

Bardziej szczegółowo

ZASADY ORGANIZOWANIA WYCIECZEK SZKOLNYCH W GIMNAZJUM NR 3 W ZGIERZU

ZASADY ORGANIZOWANIA WYCIECZEK SZKOLNYCH W GIMNAZJUM NR 3 W ZGIERZU ZASADY ORGANIZOWANIA WYCIECZEK SZKOLNYCH W GIMNAZJUM NR 3 W ZGIERZU Spis treści POSTANOWIENIA OGÓLNE... 4 CELE ORGANIZOWANEJ DZIAŁALNOŚCI KRAJOZNAWCZO - TURYSTYCZNEJ... 4 FORMY DZIAŁALNOŚCI W ZAKRESIE

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ORGANIZOWANIA I PRZEPROWADZANIA WYCIECZEK SZKOLNYCH W ZESPOLE SZKÓŁ W CHRÓŚCINIE

REGULAMIN ORGANIZOWANIA I PRZEPROWADZANIA WYCIECZEK SZKOLNYCH W ZESPOLE SZKÓŁ W CHRÓŚCINIE REGULAMIN ORGANIZOWANIA I PRZEPROWADZANIA WYCIECZEK SZKOLNYCH W ZESPOLE SZKÓŁ W CHRÓŚCINIE Chróścina 2007 Spis treści POSTANOWIENIA OGÓLNE... 4 CELE ORGANIZOWANEJ DZIAŁALNOŚCI KRAJOZNAWCZO - TURYSTYCZNEJ...

Bardziej szczegółowo

Lato www.hamak-tur.pl

Lato www.hamak-tur.pl Lato www.hamak-tur.pl SPIS TEŚCI SŁUCHAMY NASZYCH KLIENTÓW i ZMIENIAMY SIĘ DLA NICH: OBOZY 14 DNIOWE NOWE Y i CENTRA SPORTU CENTRUM SPORTU NAD MORZEM - PODDĄBIE Poddąbie 27.06-10.07.2015... 7-14 nazwa

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYCIECZEK. ZASADY ORGANIZOWANIA WYCIECZEK SZKOLNYCH W Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Dębicy

REGULAMIN WYCIECZEK. ZASADY ORGANIZOWANIA WYCIECZEK SZKOLNYCH W Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Dębicy REGULAMIN WYCIECZEK ZASADY ORGANIZOWANIA WYCIECZEK SZKOLNYCH W Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Dębicy Spis treści POSTANOWIENIA OGÓLNE... 4 CELE ORGANIZOWANEJ DZIAŁALNOŚCI KRAJOZNAWCZO - TURYSTYCZNEJ...

Bardziej szczegółowo

Status uchodźcy ochrona uzupełniająca w Polsce co dalej?

Status uchodźcy ochrona uzupełniająca w Polsce co dalej? Prof. Irena Rzeplińska Jacek Białas Bogusława Domańska Ewa Ostaszewska - Żuk Karolina Rusiłowicz Marta Szczepanik Maja Tobiasz Status uchodźcy ochrona uzupełniająca w Polsce co dalej? Warszawa 2012 Face

Bardziej szczegółowo