CZY ISTNIEJE ŻYCIE PO KOŃCU ŚWIATA? Symbole kryzysu w polskich mediach Piotr Kwiatkowski

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "CZY ISTNIEJE ŻYCIE PO KOŃCU ŚWIATA? Symbole kryzysu w polskich mediach Piotr Kwiatkowski"

Transkrypt

1 1

2 CZY ISTNIEJE ŻYCIE PO KOŃCU ŚWIATA? Symbole kryzysu w polskich mediach Piotr Kwiatkowski

3 TREŚĆ ŚĆ: NADMIAR INFORMACJI UPADEK WYROCZNI PIRAMIDA CO DALEJ?

4 NADMIAR INFORMACJI

5

6

7 NADMIAR INFORMACJI Skrócenie perspektywy czasu, w którym żyjemy Nadmiar informacji bieżących Brak wiarygodnych prognoz Brak wiarygodnych interpretacji

8 NADMIAR INFORMACJI Tabloidyzacja informacji na temat kryzysu: Poszukiwanie sensacji Ekspresja silnych emocji Skłonność do szokowania Problemem jest dysproporcja między charakterem danych ekonomicznych a dramatyzmem wypowiedzi wionących wielką depresją lat trzydziestych. Tymczasem nie ma to uzasadnienia. Jan Winiecki (2009) Rola mediów w w stymulowaniu paniki jest trudna do przecenienia. Waldemar Kuczyński (2009) ale jest też dość naturalna tendencja u każdego człowieka, żeby zaistnieć publicznie. Czy zaistniejemy przez mówienie m rzeczy nijakich, wyważonych, jeżeli eli powiemy, że e nic nie wiadomo Zaistniejemy, jak np.. będziemy b mówili m rzeczy straszne i do tego w sposób b wyraźny i mocny. Jerzy Bralczyk (2009)

9 NADMIAR INFORMACJI Chciałbym, żeby mówiono m mi tylko to, co powinienem wiedzieć.. W normalnej sytuacji komunikacyjnej błęb łędem jest zaniechanie, ale nie jest także e pożą żądany nadmierny zalew informacji. Chciałbym też spotykać wypowiedzi, które pokazują tło o zdarzeń i umieszczają je w zrozumiałym dla mnie kontekście. Jerzy Bralczyk (2009) CEL: w nadmiarze informacji znaleźć punkty odniesienia, z których można zbudować ramy interpretacji zachodzących na naszych oczach wydarzeń gospodarczych, społecznych i politycznych.

10 UPADEK WYROCZNI 7 grzechów w głównych g świata finansów: 1. Buta 2. Chciwość 3. Krótkowzroczno tkowzroczność 4. Zakłamanie amanie 5. Zaślepienie 6. Ignorancja 7. Lekkomyślno lność Forum (wg L Express), ( )

11 UPADEK WYROCZNI To twórcy największej w historii piramidy, opartej na śmieciowych dziś instrumentach finansowych ( ).( Dziś wciągaj gają oni w maszynę krachu ostatnich naiwnych rządy i podatników. Wprost ( )

12 PIRAMIDA Nie chodzi o piramidę, którą znamy z banknotu jednodolarowego: solidny, kamienny fundament, nad którym unosi się Oko Opatrzności. Inna piramida jest znakiem kryzysu końca pierwszej dekady XXI wieku logika piramidy jest nieubłagana i prowadzi do katastrofy. Wprost (2009)

13 PIRAMIDA Bernard Lawrence Madoff (ur. 29 kwietnia 1938 w Nowym Jorku) amerykański finansista i filantrop podejrzany o miliardowe nadużycia, aresztowany przez FBI 11 grudnia Był posiadaczem firmy, jednego z potentatów na Wall Street, która w związku z aferą jest w procesie likwidacji, a w swoim czasie jednym z założycieli i przewodniczącym NASDAQ. Wikipedia (2009)

14 PIRAMIDA Stworzył ją Bernard Madoff zachęcaj cając c banki (m. in. HSBC, Fortis, Royal Bank of Scotland, Société Générale, BNP Paribas, UniCredit, Citigroup, JP Morgan, Bank of America, UBS), firmy i instytucje PricewaterhouseCoopers, Fairfield Greenwich Group, Uniwersytet Columbia,, fundacja Eliego Wiesela) ) oraz inwestorów w prywatnych do lokowania pieniędzy w jego fundusz. ( )) Fundusz miał charakter elitarny i należały do niego równier wnież osoby ze świata biznesu, polityki, kultury - można było o do niego przystąpi pić mając rekomendację,, a minimalna kwota inwestycji wynosiła a 10 mln dolarów. Wsród oszukanych inwestorów w znaleźli li się m.in. deweloper Larry Silverstein,, aktorzy John Malkovich i Kevin Bacon, żona Bacona Kyra Sedgwick, fundacja należą żąca do Stevena Spielberga, bejsbolista Sandy Koufax,, senator Frank Lautenberg.. ( )( Amerykańska Komisja Papierów w Wartościowych i Giełd (SEC) otrzymywała a sygnały y o nieprawidłowo owościach w działalno alności Madoffa,, jednak nie zapobiegła a powstaniu piramidy. Wikipedia (2009)

15 Nie ten, który inspirował socjalistów w XIX wieku i stworzył ideowe fundamenty komunizmu Marks ważny dzisiaj to przenikliwy krytyk kapitalizmu, demaskator ideologii, człowiek wrażliwy na krzywdę i niesprawiedliwość ść. OBLICZA NIESZCZĘŚ ĘŚCIA I BUNTU Zaczyna się domyśla lać, że e biedna ludzkość wciąż będzie szła przez starą ziemię jak miejska wariatka, wygrażaj ając c pięś ęściami niewidocznemu Bogu. Adam Zagajewski Stary Marks (2005)

16 OBLICZA NIESZCZĘŚ ĘŚCIA I BUNTU

17 OBLICZA NIESZCZĘŚ ĘŚCIA I BUNTU W kryzysie urzeczywistniają się najgłębsze lęki, które dręczyły ludzi ostatnich dekad: szara strefa paraliżuj ująca zmysły y i drażni niąca umysł Strefa, gdzie bankrutuje sieć władzy, wysychają kurki z ropą naftową,, padają giełdy, całkowicie znikają wszechmocne spółki z dziesiątkami usług, ug, kiedyś uważanych anych za absolutnie oczywiste i tysiącem stanowisk kiedyś uważanych anych za absolutnie pewne Zygmunt Bauman (2006)

18 OBLICZA NIESZCZĘŚ ĘŚCIA I BUNTU Buffet przyznał, że e jeszcze nigdy nie widział, żeby Amerykanie byli bardziej przestraszeni niż teraz. - Oni czują się również bardzo zagubieniu. Strach przychodzi bardzo łatwo i szybko, odbudowanie zaufania jest dużo o trudniejsze. Olbrzymi wpływ na to, kiedy sytuacja się odwróci, będzie b miał rząd. Dopóki ludzie nie będąb rozumieli, co się dzieje, nie powróci także e zaufanie. 22:10, /TVN CNBC Biznes

19 OBLICZA NIESZCZĘŚ ĘŚCIA I BUNTU

20 OBLICZA NIESZCZĘŚ ĘŚCIA I BUNTU

21 OBLICZA NIESZCZĘŚ ĘŚCIA I BUNTU Na razie jednak ofiary w Polsce czy to franciszkanie,, czy to firmy umoczone w opcjach, które walczą o odszkodowania lub zwrot utraconych pieniędzy same muszą składa adać pozwy do sądu s i tam mozolnie udowadniać swoje racje. A w przyszłości zmierzyć się ze sztabem dobrze przygotowanych prawników. w. Newsweek Polska ( )

22 OBLICZA NIESZCZĘŚ ĘŚCIA I BUNTU Burmistrz Bloomberg wychodzi z siebie, by zatrzymać w mieście przyzwyczajonych do kawioru bezrobotnych menedżer erów. Magazyn Dziennika ( ) Żona nie wie, jak wiele straciliśmy. Kłamię, że e się odbiliśmy, bo nie mogę patrzeć na jej łzy. Newsweek Polska ( )

23 CO DALEJ? TINA ma jakieś 30 lat. Od złotych z czasów Margaret Thatcher i Ronalda Reagana oferuje światu prostą receptę na dobrobyt i szczęś ęście. Trzeba uwolnić ludzką inicjatywę,, zlikwidować państwo opiekuńcze, otworzyć granice dla handlu, sprywatyzować gospodarkę, zderegulować rynki, obniżyć podatki, a w razie powstawania napięć odwołać się do polityki siły. Jacek Żakowski (2005) Historia naprawdę się skończy czyła. Nie sposób b było o do niedawna poważnie dyskutować o alternatywie dla kilku trendów, które dominowały y ostatnie dekady. Przede wszystkim o politycznym zwrocie w stronę centrum i gospodarczym zwrocie w stronę wolnego rynku Sławomir Sierakowski (2009)

24 CO DALEJ? PRÓBY ZROZUMIENIA: PAMIĘĆ Nie powtórzy się zapaść podobna do tej z lat 30., bo dobrze znane sąs przyczyny jej powstania. A wywołał ją nie tyle krach giełdowy na Wall Street w roku 1929, co zła z reakcja państw na początku kryzysu, gdy pustoszył giełdy i banki, czyli sferę finansow finansową. Waldemar Kuczy Waldemar Kuczyński (2009)

25 CO DALEJ? Interwencja rządów wielu państw świata Bolesne doświadczenie globalizacji - międzynarodowych powiązań i zależności w gospodarce Pytanie o nową teorię ekonomiczną Konieczność przemyślenia od nowa problemów globalizacji Z zapomnienia wychodzi John Maynard Keynes Tylko anachroniczni fundamentaliści rynkowi wierzą jeszcze, że e może on działać bez ingerencji państwa. Teraz potrzebujemy Keynesa, który zaprojektuje lepszą globalizację. Joseph Stiglitz (2004)

26 CO DALEJ? Kryzys społeczeństwa konsumpcyjnego Marketing jako źródło cierpień Wracają stare problemy: społeczna sprawiedliwość solidarność a indywidualizm Rola państwa w życiu społecznym Wśród d socjologów w powszechna była a do niedawna opinia, że e tym, co ludzi dręczy w tej chwili najbardziej, nie jest niedostatek, ale przeciwnie ie nadmiar możliwych tożsamo samości, sposobów życia, towarów upiększaj kszających życie. Udręka wielka, bo nic, co osiągni gnięte, nie zaspokaja w pełni, zawsze może e być lepsze. I nigdy nie osiągnie się takiego momentu, że e można sobie powiedzieć: : dotarłem, przybyłem, mogę usiąść ąść,, zapalić i nic więcej nie muszę robić.. Otóż ta udręka się teraz może e skończy czyć.. Nadmiar się kończy. Zygmunt Bauman (2009)

27 -Świat był blisko od całkowitego załamania amania systemu finansowego. Jak blisko? - Bardzo blisko - twierdzi prezes Rezerwy Federalnej (Fed( Fed) ) Ben Bernanke. Ale ma też dobre wiadomości. Uniknęli liśmy najgorszego. Recesja w Stanach Zjednoczonych może skończy czyć się w tym roku, a ożywienie gospodarki może rozpocząć się na początku przyszłego, po warunkiem stabilizacji systemu bankowego - powiedział w niedzielę. 03:09, /PAP Dziękuję za uwagę!!!!

Wpływ spekulacji finansowych na koniunkturę gospodarczą analiza światowego kryzysu gospodarczego 2007-2010

Wpływ spekulacji finansowych na koniunkturę gospodarczą analiza światowego kryzysu gospodarczego 2007-2010 UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KATOWICACH Wydział Ekonomii Ekonomia Łukasz Matysek Wpływ spekulacji finansowych na koniunkturę gospodarczą analiza światowego kryzysu gospodarczego 2007-2010 The impact of financial

Bardziej szczegółowo

FOT. MICHAEL PROBST/AP ETYKA W BIZNESIE DODATEK DOFINANSOWANY PRZEZ NARODOWY BANK POLSKI

FOT. MICHAEL PROBST/AP ETYKA W BIZNESIE DODATEK DOFINANSOWANY PRZEZ NARODOWY BANK POLSKI FOT. MICHAEL PROBST/AP ETYKA W BIZNESIE 079_NW_37_NBP_I 1 12-09-07 22:16 ?! BADANIE NADUŻYĆ GOSPODARCZYCH Tonący brzydko się chwyta Gdy gospodarka zwalnia i trudniej osiągnąć wyniki, jakich oczekują przełożeni

Bardziej szczegółowo

Przedstawiamy treść debaty Parkietu" na temat aktualnej i przyszłej sytuacji na rynkach finansowych.

Przedstawiamy treść debaty Parkietu na temat aktualnej i przyszłej sytuacji na rynkach finansowych. Przedstawiamy treść debaty Parkietu" na temat aktualnej i przyszłej sytuacji na rynkach finansowych. Z Wojciechem Białkiem, analitykiem SEB TFI, Andrzejem Knigawką, dyrektorem działu analiz ING Securities,

Bardziej szczegółowo

Stenogram z konwersatorium z cyklu CZWARTKI U EKONOMISTÓW. pt. Aktualna kondycja gospodarki światowej jako wyzwanie dla polskiej polityki monetarnej

Stenogram z konwersatorium z cyklu CZWARTKI U EKONOMISTÓW. pt. Aktualna kondycja gospodarki światowej jako wyzwanie dla polskiej polityki monetarnej Stenogram z konwersatorium z cyklu CZWARTKI U EKONOMISTÓW pt. Aktualna kondycja gospodarki światowej jako wyzwanie dla polskiej polityki monetarnej Gdańsk, Dom Ekonomistów, Długi Targ 46/47, sala 34, 23

Bardziej szczegółowo

RAPORT: ODDAJCIE NASZE ZŁOTO!

RAPORT: ODDAJCIE NASZE ZŁOTO! RAPORT: ODDAJCIE NASZE ZŁOTO! O Akcji Jako eksperci rynku złota jesteśmy zatroskani ryzykiem jakie niesie ze sobą przechowywanie polskich rezerw złota poza granicami kraju. Dlatego domagamy się sprowadzenia

Bardziej szczegółowo

Copyright 2000 for the fifth edition The Ludwig von Mises Institute, www.mises.org

Copyright 2000 for the fifth edition The Ludwig von Mises Institute, www.mises.org T ł u m a c z e n i e M a r c i n Z i e l i ń s k i i W i t o l d F a l k o w s k i Tytuł oryginału: America s Great Depression Copyright 2000 for the fifth edition The Ludwig von Mises Institute, www.mises.org

Bardziej szczegółowo

Kryzys finansowy produkt chciwości

Kryzys finansowy produkt chciwości 61 Barometr Regionalny Nr 1(19) 2010 Kryzys finansowy produkt chciwości Andrzej Pakuła Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu Streszczenie: W pracy przedstawiono przebieg kryzysów finansowych

Bardziej szczegółowo

W dzisiejszym wydaniu:

W dzisiejszym wydaniu: Wydanie 8 / 2014 W dzisiejszym wydaniu: 1. Co wybrać złoto czy srebro? Str. 2-3 Wiele osób lokuje swoje oszczędności w metalach szlachetnych, lecz który z nich okaże się bardziej opłacalny dla inwestora?

Bardziej szczegółowo

spis treści OD REDAKTORA EKONOMIA I GOSPODARKA SPOŁECZEŃSTWO KRYZYS W EUROPIE Jarosław Makowski, Początek świata, jakiego nie znamy...

spis treści OD REDAKTORA EKONOMIA I GOSPODARKA SPOŁECZEŃSTWO KRYZYS W EUROPIE Jarosław Makowski, Początek świata, jakiego nie znamy... Lekcje z KRYZYSU spis treści OD REDAKTORA Jarosław Makowski, Początek świata, jakiego nie znamy... 5 EKONOMIA I GOSPODARKA David Orrell, Krusząc kryształowe sfery... 10 Aleksandra Kaniewska, Efekt czarnego

Bardziej szczegółowo

Biuletyn. Kryzysy finansowe. Jan Toporowski Paweł Bożyk Adam Gierek. POLSKIEGO TOWARZySTWA EKONOMICZNEGO NR 5/2012. Grudzień ISSN 1507-1383

Biuletyn. Kryzysy finansowe. Jan Toporowski Paweł Bożyk Adam Gierek. POLSKIEGO TOWARZySTWA EKONOMICZNEGO NR 5/2012. Grudzień ISSN 1507-1383 NR 5/2012 Biuletyn Grudzień POLSKIEGO TOWARZySTWA EKONOMICZNEGO ISSN 1507-1383 Kryzysy finansowe Jan Toporowski Paweł Bożyk Adam Gierek 1 Eksperci światowi o makroekonomii Makroekonomia Olivier Blanchard

Bardziej szczegółowo

Kapitalizm w punkcie zwrotnym

Kapitalizm w punkcie zwrotnym Zbigniew Maciaszek* Z A R Z ą D Z A N I E Z M I A N A M I 1 / 2 0 1 1 Kapitalizm w punkcie zwrotnym Streszczenie Artykuł jest próbą analizy obecnego modelu kapitalizmu, zwłaszcza w kontekście ostatniego

Bardziej szczegółowo

Nowy porządek światowy. W kierunku nowej ery odpowiedzialności - inspiracje religijne

Nowy porządek światowy. W kierunku nowej ery odpowiedzialności - inspiracje religijne Nowy porządek światowy. W kierunku nowej ery odpowiedzialności - inspiracje religijne MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA Ministerstwa Gospodarki i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Warszawa, 14 grudnia

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Jajuga. Kryzys i co dalej? Fundamenty ekonomiczne, które leżą u podstaw kryzysu finansowego.

Krzysztof Jajuga. Kryzys i co dalej? Fundamenty ekonomiczne, które leżą u podstaw kryzysu finansowego. Krzysztof Jajuga Kryzys i co dalej? Fundamenty ekonomiczne, które leżą u podstaw kryzysu finansowego. Widzimy dzisiaj za naszymi granicami, że ze wschodu nie płynie gaz a z zachodu idzie kryzys ekonomiczny.

Bardziej szczegółowo

Internetowy Miesięcznik Idei, nr 1(55)/2015, 7 stycznia 3 lutego 2015

Internetowy Miesięcznik Idei, nr 1(55)/2015, 7 stycznia 3 lutego 2015 W numerze: Płatek, lawina i ruina? Bartłomiej Radziejewski................................................ 3 Polacy, gromadźcie złoto! Z Jamesem Rickardsem rozmawia Aleksandra Rybińska....................

Bardziej szczegółowo

ANALIZA PRZYCZYN KRYZYSU GOSPODARCZEGO W USA W ŚWIETLE AUSTRIACKIEJ TEORII EKONOMII

ANALIZA PRZYCZYN KRYZYSU GOSPODARCZEGO W USA W ŚWIETLE AUSTRIACKIEJ TEORII EKONOMII Strona 1 z 129 UNIWESYTET EKONOMICZNY W KRAKOWIE WYDZIAŁ EKONOMII I STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH Bartłomiej Podolski ANALIZA PRZYCZYN KRYZYSU GOSPODARCZEGO W USA W ŚWIETLE AUSTRIACKIEJ TEORII EKONOMII Praca

Bardziej szczegółowo

Sławomir Lachowski. Od wartości do działania. Przywództwo w czasach przełomowych

Sławomir Lachowski. Od wartości do działania. Przywództwo w czasach przełomowych Sławomir Lachowski Od wartości do działania Przywództwo w czasach przełomowych Warszawa 2013 Projekt graficzny: Anna Wojtunik Redakcja: Elżbieta Sobolewska Redakcja techniczna: Teresa Ojdana Korekta: Zofia

Bardziej szczegółowo

Manifest Prawdy Finansowej

Manifest Prawdy Finansowej Manifest Prawdy Finansowej Poznaj Prawdę o Sobie, Odkryj Transfer Bogactwa i Wygraj z Kryzysem Prawdziwe spojrzenie na twoje finanse, inwestowanie i kryzys w dzisiejszych czasach oraz jak możesz uwolnić

Bardziej szczegółowo

Forum Ekonomiczne. Krynica-Zdrój. Instytut Wschodni. www.forum-ekonomiczne.pl

Forum Ekonomiczne. Krynica-Zdrój. Instytut Wschodni. www.forum-ekonomiczne.pl Forum Ekonomiczne Krynica-Zdrój Instytut Wschodni www.forum-ekonomiczne.pl Forum Ekonomiczne 5 Słowo Wstępne 6 Forum Ekonomiczne w Krynicy 7 XIX Forum Ekonomiczne w liczbach 26 Wybory Polaków a droga

Bardziej szczegółowo

1.Istota kryzysu finansowego... 4

1.Istota kryzysu finansowego... 4 UWAGA!! Treść poniższej pracy objęta jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem autorskich praw majątkowych jest autor poniższej pracy,

Bardziej szczegółowo

Czego Prezes Amber Gold nie chciałby, abyś wiedział o inwestowaniu pieniędzy?

Czego Prezes Amber Gold nie chciałby, abyś wiedział o inwestowaniu pieniędzy? Czego Prezes Amber Gold nie chciałby, abyś wiedział o inwestowaniu pieniędzy? Michał Wróblewski Wstęp To jest specjalny raport. Oto dlaczego: Na jego stronach dowiesz się na co zwracać uwagę, aby nie dać

Bardziej szczegółowo

Rozdział 6. Islandzki kryzys finansowy a strategie adaptacyjne Polaków na Islandii

Rozdział 6. Islandzki kryzys finansowy a strategie adaptacyjne Polaków na Islandii Rozdział 6. Islandzki kryzys finansowy a strategie adaptacyjne Polaków na Islandii Małgorzata Budyta-Budzyńska Islandia przypomina eksperyment na ludziach. Umieść 300 tysięcy na wyspie i zobacz, co się

Bardziej szczegółowo

Jak grać, by wygrać. Opublikowano 22 grudnia 2011, autor: Redakcja. Rozmowa z Zenonem Komarem. Analitykiem i graczem giełdowym

Jak grać, by wygrać. Opublikowano 22 grudnia 2011, autor: Redakcja. Rozmowa z Zenonem Komarem. Analitykiem i graczem giełdowym Jak grać, by wygrać Opublikowano 22 grudnia 2011, autor: Redakcja Rozmowa z Zenonem Komarem Analitykiem i graczem giełdowym Sztuka mądrych decyzji Sapere aude, incipe! (Ośmiel się być mądrym, zacznij!)

Bardziej szczegółowo

ELEMENTARZ FINANSOWEJ WIEDZY

ELEMENTARZ FINANSOWEJ WIEDZY ELEMENTARZ FINANSOWEJ WIEDZY TWÓJ NIEZBĘDNIK W CZASIE EKONOMICZNEGO KRYZYSU PIOTR S. WAJDA RAFAŁ BŁAŻEJEWSKI www.gold-investment.pl SPIS TRES CI SPIS TREŚCI... 2 PRZEDMOWA... 3 WSTĘP... 4 POBUDKA! RATUJ

Bardziej szczegółowo

abc inwestowania inwestuj z pasją Budżetowy zawrót głowy nr 6 2010 Tylko u nas: Lewandowski o transformacji Boni czy fedak emerytury 2011

abc inwestowania inwestuj z pasją Budżetowy zawrót głowy nr 6 2010 Tylko u nas: Lewandowski o transformacji Boni czy fedak emerytury 2011 Boni czy fedak emerytury 2011 GADOMSKI POD GILOTYNĄ DŁUGU Lewandowski o transformacji nr 6 2010 abc inwestowania Tylko u nas: Budżetowy zawrót głowy BPH TFI Rating dla BPH Aktywnego Zarządzania Magazyn

Bardziej szczegółowo

PIONEER. Kryzys da się lubić. Tadeusz Sendzimir. Stopy w dół, akcje w górę? Akcje w akcji

PIONEER. Kryzys da się lubić. Tadeusz Sendzimir. Stopy w dół, akcje w górę? Akcje w akcji Wydarzenia Wiedza Edukacja LIPIEC 2013 PIONEER Tadeusz Sendzimir Polski Edison metalurgii Stopy w dół, akcje w górę? rekordowo niskie oprocentowanie lokat Akcje w akcji subfundusz pioneer dynamicznych

Bardziej szczegółowo

RAFAŁ TYSZKIEWICZ Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu KRYZYS EKONOMICZNY A PRZEDSIĘBIORSTWO WE WSPÓŁCZESNEJ GOSPODARCE

RAFAŁ TYSZKIEWICZ Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu KRYZYS EKONOMICZNY A PRZEDSIĘBIORSTWO WE WSPÓŁCZESNEJ GOSPODARCE ZESZYTY NAUKOWE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO NR 737 FINANSE, RYNKI FINANSOWE, UBEZPIECZENIA NR 56 2012 RAFAŁ TYSZKIEWICZ Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu KRYZYS EKONOMICZNY

Bardziej szczegółowo

Po tym wstępie przejdźmy więc do konkretów. Co analiza techniczna sugeruje w stosunku do naszego rynku?

Po tym wstępie przejdźmy więc do konkretów. Co analiza techniczna sugeruje w stosunku do naszego rynku? NR 10 (21) 12 listopada 2012 Szanowni Czytelnicy, W najnowszym wydaniu Biuletynu Inwestycyjnego Xelion poruszamy najbardziej aktualne i budzące ostatnio najwięcej emocji wydarzenia świata polityki, które

Bardziej szczegółowo

abc inwestowania Raport na temat sytuacji w Grecji nr 5 2010 GADOMSKI lekarstwem fcl ORŁOWSKI czysty realizm O długach i kryzysie

abc inwestowania Raport na temat sytuacji w Grecji nr 5 2010 GADOMSKI lekarstwem fcl ORŁOWSKI czysty realizm O długach i kryzysie ORŁOWSKI O długach i kryzysie GADOMSKI lekarstwem fcl ŁĘtocha czysty realizm nr 5 2010 abc inwestowania Tylko u nas: Raport na temat sytuacji w Grecji Magazyn o oszczędzaniu i inwestowaniu zdobywca grand

Bardziej szczegółowo

Długofalowe skutki polityki niskich stóp i poluzowania polityki pieniężnej 129/2013

Długofalowe skutki polityki niskich stóp i poluzowania polityki pieniężnej 129/2013 Długofalowe skutki polityki niskich stóp i poluzowania polityki pieniężnej 129/2013 Długofalowe skutki polityki niskich stóp 129 seminarium BRE-CASE, Warszawa, 7 listopada 2013 r. 1 Publikacja jest kontynuacją

Bardziej szczegółowo

Turbo-gloom and Anno Horribilis. Prognoza 2009 Turbo-gloom and Anno Horribilis

Turbo-gloom and Anno Horribilis. Prognoza 2009 Turbo-gloom and Anno Horribilis Prognoza 2009 Turbo-gloom and Anno Horribilis Witamy w naszej corocznej prognozie dla gospodarki globalnej W roku 2009 inwestorzy powinni być przygotowani na to, iż w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia

Bardziej szczegółowo