Postural Restoration Institute

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Postural Restoration Institute"

Transkrypt

1 Postural Restoration Institute

2 Jako dziecko zadawałeś pytania Dlaczego niebo jest niebieskie? Skąd bierze się prąd? Jak latają samoloty?

3 A dzisiaj? Twoja ciekawość jest bardziej ukierunkowana na to co dzieje się z człowiekiem, w jaki sposób funkcjonuje. Nadal jednak pojawią się pytania, które zostają bez odpowiedzi

4 Dlaczego korzystając z bieżni, torów wyścigowych czy żużlowych skręcamy w lewo?

5 Dlaczego częściej klękamy na prawym kolanie?

6 Obserwując spacerujących ludzi, być może zauważyłeś, że ich koszula nie zagina się jednakowo po dwóch stronach ciała. U większości osób koszula załamuje się tylko w jednej przekątnej - stąd wniosek, że z jakiegoś powodu nie potrafią oni zbudować drugiej osi

7 Jak odpowiedzi na te pytania mogą zmienić Twoje życie zawodowe? Od teraz, będąc studentem masz niepowtarzalną szansę się tego dowiedzieć już wkrótce! A więc poznaj odpowiedzi i zmień swoje życie!

8 Zyskaj nowe spojrzenie!

9 Im mniej wiesz, tym zdrowiej wygląda Twój pacjent. Może jednak chcesz wiedzieć więcej?

10 Zacznijmy od podstaw - NIE JESTEŚMY SYMETRYCZNI.

11 Ciało ludzkie nie jest symetryczne. System nerwowy, oddechowy, krążenia, mięśniowy i wzrok nie są takie same po obu stronach ciała. Różnią się między sobą, jeżeli chodzi o, funkcję, pozycję i zadania, jakie mają do spełnienia. Ta asymetryczność jest optymalna dla funkcji naszego ciała i jest wspaniale zaprojektowana.

12 JESTEŚMY ASYMETRYCZNI! Asymetryczna budowa ciała w świetle anatomii położenie wątroby ( g) po stronie prawej, śledziony (około 180g) i większej części żołądka (pojemność od 1000 do 3000 ml) po lewej osierdzie położone jest po stronie lewej dysproporcje w budowie przepony budowa płuc 3 płaty po stronie prawej, 2 po lewej oraz niesymetryczność w ich położeniu drenaż limfatyczny około 70% po stronie lewej funkcjonalne różnice w wielkości stóp i dłoni dysproporcje układu nerwowego- dłuższy prawy nerw błędny oraz funkcjonalne różnice półkul mózgowych -ośrodek motoryczny położony jest po lewej stronie mózgu

13 SYMETRIA VS. ASYMETRIA Asymetryczne ośrodki mózgowe i asymetryczne ułożenie trzewi wpływa na funkcje ciała. Umożliwia to ruch naprzemienny podczas czynności dnia codziennego.

14 NIE JESTEŚMY SYMETRYCZNI!!! BALANS NIE OZNACZA SYMETRYCZNOŚCI!!!

15 Ciało ludzkie jest zbalansowane poprzez integrację systemów, które nie są w równowadze. Na przykład tułów, jest w pełnej równowadze z wątrobą położoną po prawej stronie i sercem po lewej. Dominacja kończyny jest równoważona poprzez ruch naprzemienny; ruch lewej kończyny górnej z dolną prawą w czasie chodu i na zmianę.

16 Funkcja ciała ludzkiego zależy od pozycji i relacji między biomechanicznymi kompleksami ciała. Istnieją trzy kompleksy: Kompleks lędźwiowo-miedniczno-udowy Kompleks piersiowo-brzuszny Kompleks szyjno-czaszkowo-żuchwowy POZYCJA = SIŁA

17 JEŻELI TRACIMY OPTYMALNĄ POZYCJĘ TO CIERPI NA TYM FUNKCJA!!!

18 CO Z TEGO WYNIKA?

19 Wnioski nasuwają się same. Przykładowo.. W przypadku osi samochodowej z dwoma oponami: jeśli oś jest prosta to wszystko działa bez szwanku. W momencie gdy oś ulega skrzywieniu, żeby jechać dalej prosto, opony zaczynają się ścierać nierównomiernie.

20 TAK SAMO JEST W PRZYPADKU NASZEGO ORGANIZMU W trakcie chodu zaburzenie w obrębie któregokolwiek kompleksu będzie powodowało nadmierne obciążanie jednych struktur (mięśni, więzadeł, torebek), to w tym samym czasie inne będą nadmiernie rozciągnięte.

21 CO MOŻESZ Z TYM ZROBIĆ?

22 I W JAKI SPOSÓB?

23 DOWIESZ SIĘ NA KURSIE

24 MIOKINEKAMTYCZNA ODBUDOWA WZORCÓW KOMPLEKSU LĘDŹWIOWO-MIEDNICZNO-UDOWEGO Żródło:

25 Głównymi celami PRI ( Postural Restoration Institute - Instytut Odbudowy Postawy) są: opis postawy i jej adaptacji do wymagań życia codziennego, opis asymetrycznych wzorców ruchowych, wpływ wielostawowych łańcuchów mięśniowych na ciało ludzkie. Łańcuchy mięśniowe znajdują się po obu stronach ciała i składają się z tych samych mięśni. Przepona zarówno reguluje i jest regulowana poprzez wielostawowe łańcuchy mięśniowe. To powiązanie jest niezbędne do naprzemiennej stymulacji ciała w czasie chodu, siadu, stania, itp. Podczas czynności dnia codziennego, jeden łańcuch z pary wspiera nas, a drugi stymuluje nas do ruchu. Brak naprzemienności zaburza biomechaniczne powiązanie i optymalna funkcje ruchu, kompensacyjny balans będzie zakodowany.

26 Terapeuci szkoleni przez PRI są świadomi tych właściwości ciała ludzkiego i typowych wzorców związanych z osłabieniem czynności - funkcji systemów, których przyczyną jest nadużywanie dominujących wzorców. Przyczyną nadużywania jednej strony ciała mogą być asymetryczne przeciążenie funkcjonalne innych systemów ciała. Np. jeżeli mniejsza, lewa przepona nie jest efektywna w procesie oddychania w takim stopniu jak prawa, doprowadzi to do skręcenia tułowia, a co za tym następuje całego ciała. Prawa przepona - większa niż lewa - jest zawsze w lepszej pozycji funkcjonalnej ze względu na podparcie strukturalne ze strony wątroby. Dlatego funkcja mięśni brzucha lewej strony jest tak ważna dla równowagi tułowia w czasie ruchów naprzemiennych takich jak np. chód. Utrzymanie funkcjonalności prawej części klatki piersiowej (jej otwarcia ) w procesie oddychania jest zawsze bardzo trudne ze względu na brak mięśnia sercowego po prawej stronie.

27 Terapeuci szkoleni przez PRI są w stanie rozpoznać, kiedy naturalny wzorzec nie jest dostatecznie zbalansowany. W momencie, kiedy te normalne zaburzenia nie są regulowane przez naprzemienny ruch w czasie chodu, oddychania i skrętów ciała, wyłania się silny wzorzec powodując osłabienia, niestabilności i syndromy bólowe systemu mięśniowo szkieletowego. Zrównoważenie aktywności mięśniowej okolicy kości krzyżowej (miednica), mostka (tułów) i kości klinowej (część środkowa czaszki) poprzez leczenie konceptem PRI najlepiej odbudowuje funkcję systemów ciała ludzkiego.

28 Wszyscy terapeuci szkoleni przez instytut PRI potrafią użyć naprzemienną funkcję w celu zmniejszenia dominacji lewej miednicy i prawej kończyny górnej oraz funkcji oddechowej ciała w celu osiągnięcia maksymalnego przepływu powietrza z i do prawego płuca. Wzrok, wymagania zawodowe, pozycja w łonie matki, itp., mogą wpłynąć na asymetryczne tendencje i wzorce ciała. Wieloryby na dnie oceanów odżywiają się na prawym boku, lemury w większości są leworęczne, ropuchy używają prawej łapy częściej niż lewej, szympansy trzymają gałęzie w lewej dłoni i chwytają owoce prawą, a ludzie zwykle utrzymują środek ciężkości na prawej nodze dla lepszej równowagi i ze względu na łatwość osiągnięcia tej pozycji.

29 Terapeuci szkoleni przez Instytut są w stanie rozpoznać zintegrowane wzorce ludzkiej postawy, używania kończyn, funkcji oddechowej, zaburzenia równowagi, orientacji żuchwy i dynamiki stopy oraz zrównoważyć te wzorce w maksymalnym stopniu poprzez specyficzny program ćwiczeń. Zastosowana terapia integruje funkcjonalne, poprawne procesy oddychania lewej strony ciała poprzez inhibicję prawej lub jej współdziałanie.

30 A tak o kursie PRI wypowiada się Prof. dr hab. med. Andrzej Seyfried:

31 KAŻDY UCZESTNIK KURSU OTRZYMUJE: materiały z kursu w języku polskim (obszerny skrypt ponad 150 stron) certyfikat w języku polskim i angielskim po zakończeniu kursu każdy z uczestników ma możliwość BEZPŁATNEGO udziału w 1 wspólnej telekonferencji z przedstawicielem Postural Restoration Institute. Będzie on odpowiadał na pytania, które z pewnością pojawią się, w momencie kiedy zaczniemy stosować poznaną metodę w codziennej pracy z pacjentem

32 Zapraszamy! Specjalnie dla Was, studentów. Po raz pierwszy w Polsce. Tylko raz w roku! Umożliwiamy raz w roku organizację kursu PRI, dla grupy 30 studentów Fizjoterapii i Medycyny. Ponieważ wiemy jak bardzo w życiu liczy się dobry start, by pomóc Wam go osiągnąć oferujemy kursy na wysokim poziomie, z bogatą treścią merytoryczną w cenie bardziej dostępnej dla kieszeni studenta.

33

34 Od Was oczekujemy: Z wielką chęcią zorganizujemy dla Was salę oraz zaprosimy prowadzącego, Pana Michała Niedzielskiego, który współpracuje z amerykańskim Instytutem Posturalnej Odbudowy. dostarczenia formularzy zgłoszeniowych do przedstawiciela studentów, z danymi kontaktowymi osób zainteresowanych kursem wraz ze skanem aktualnej legitymacji studenckiej oraz wpłaty zaliczki w kwocie 300 zł (numer konta zostanie podany w momencie złożenia wyżej wspomnianych formularzy) Organizacją napoi, poczęstunku, ewentualnych noclegów czy cateringu osoby zainteresowane zajmują się we własnym zakresie. Osobą koordynującą, wybraną spośród studentów jest: Katarzyna Kusiak Tel Mail:

35 ZAPRASZAMY! Więcej informacji dotyczących regulaminu i terminów kursu znajduje się na stronie w zakładce Kursy PRI.