Kontrakty terminowe na indeksy GPW pozostaje czwartym rynkiem w Europie

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kontrakty terminowe na indeksy GPW pozostaje czwartym rynkiem w Europie"

Transkrypt

1 Rynek instrumentów pochodnych GPW w I półroczu 2012 roku na tle Europy GPW utrzymuje czwartą pozycję w Europie pod względem wolumenu obrotów indeksowymi kontraktami terminowymi Kontrakty terminowe na indeksy GPW pozostaje czwartym rynkiem w Europie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie po I półroczu 2012 roku utrzymuje czwartą pozycję w Europie pod względem wolumenu obrotów indeksowymi kontraktami terminowymi, wynika z danych poszczególnych giełd oraz Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE). Skład europejskiej czołówki pozostaje niezmienny: w I półroczu 2012, tak jak to miało miejsce w całym roku 2011, na szczycie listy plasuje się należąca do Deutsche Boerse globalna platforma obrotu instrumentami pochodnymi EUREX (wolumen obrotu kontraktami na indeks na poziomie ponad 212,5 mln sztuk), drugą pozycję zajmuje paneuropejska elektroniczna giełda NYSE Euronext, obejmująca także londyńską giełdę kontraktów terminowych i opcji Liffe (wolumen obrotu prawie 45 mln sztuk), na trzecim miejscu znajduje się szwedzko-fińska OMX, operującej siedmioma giełdami w państwach skandynawskich i bałtyckich (ponad 17,5 mln sztuk). W porównaniu z tymi międzynarodowymi i wyspecjalizowanymi w derywatach firmami wolumen obrotu kontraktami indeksowymi odnotowany w tym samym czasie przez GPWGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) Spółka organizująca obrót instrumentami finansowymi. nieco ponad 5 mln sztuk może wydawać się skromny. Wystarczy jednak, by dać GPWGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) Spółka organizująca obrót instrumentami finansowymi. prowadzenie wśród innych narodowych giełd w Europie. Dla porównania, wolumen obrotu kontraktami indeksowymi we Włoszech w I półroczu wyniósł nieco ponad 4,5 mln, w Hiszpanii ponad 4,1 mln, w Norwegii prawie 2,6 mln, na Węgrzech zaledwie 512 tys.

2 Wolumen obrotu indeksowymi kontraktami terminowymi na GPWGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) Spółka organizująca obrót instrumentami finansowymi. w Warszawie oraz innych giełdach europejskich w I półroczu 2012 roku i I półroczu 2011 roku (źródło: GPWGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) Spółka organizująca obrót instrumentami finansowymi. na podstawie danych poszczególnych giełd oraz Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE)) Flagowy kontrakt terminowy GPWGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) Spółka organizująca obrót instrumentami finansowymi. kontrakt na WIG20WIG20 Indeks giełdowy, którego wartość wyliczana jest na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w pierwszej ósemce najpopularniejszych kontraktów indeksowych w Europie Kontrakty terminowe na indeks WIG20WIG20 Indeks giełdowy, którego wartość wyliczana jest na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. osiągnęły w I połowie 2012 roku ósmy najwyższy wolumen obrotu w Europie (około 5,06 mln sztuk), ustępujący jedynie wolumenowi obrotu kontraktami notowanymi przez wspominane wyżej międzynarodowe platformy. I tak, najpopularniejsze kontrakty notowane na platformie EUREX: kontrakty na indeks zajmowały po pierwszych sześciu miesiącach roku odpowiednio pierwsze, drugie i siódme miejsce, najchętniej sprzedawane i kupowane kontrakty na rynku Liffe NYSE Euronext, czyli te na francuski CAC40, brytyjski FTSE100 oraz holenderski AEX, uplasowały się odpowiednio na trzecim, czwartym i szóstym miejscu. W czołówce znalazło się jeszcze miejsce na platformę OMX, notowany na niej kontrakt na indeks OMXS30, zajął piąte miejsce w rankingu. W całym zeszłym roku wolumen obrotu kontraktami na WIG20WIG20 Indeks giełdowy, którego wartość wyliczana jest na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. był pod względem wysokości na szóstym miejscu w Europie.

3 Wolumen obrotu kontraktami terminowymi na poszczególne indeksy w Europie w I półroczu 2012 roku pierwsze 15 kontraktów (źródło: GPWGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) Spółka organizująca obrót instrumentami finansowymi. na podstawie danych poszczególnych giełd) Opcje na indeks WIG20WIG20 Indeks giełdowy, którego wartość wyliczana jest na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. mniej rozpowszechniony instrument pochodny Relatywnie mniejszą popularnością cieszą się w Polsce opcje na indeksy: najważniejszy instrument tego typu notowany na GPWGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) Spółka organizująca obrót instrumentami finansowymi. opcje na indeks WIG20WIG20 Indeks giełdowy, którego wartość wyliczana jest na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. pod względem wolumenu obrotów w I półroczu (w wysokości blisko 300 tys. sztuk) lokuje się dopiero na 15 miejscu w Europie. Wyższy wolumen obrotu w pierwszych dwóch kwartałach roku był odnotowany przez szereg opcji na indeksy notowanych na trzech głównych platformach derywatów w Europie (EUREX, Liffe NYSE Euronext oraz OMX), ale także przez opcje na indeks IBEX 35 (giełda w Hiszpanii), opcje na indeks FTSE MIB (giełda we Włoszech) oraz na indeks OBX (giełda w Norwegii). W zeszłym roku wolumen obrotu opcji na WIG20WIG20 Indeks giełdowy, którego wartość wyliczana jest na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. plasował ten instrument na czternastym miejscu na Starym Kontynencie.

4 Wolumen obrotu opcjami na poszczególne indeksy w Europie w I półroczu 2012 roku pierwsze 15 opcji (źródło: GPWGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) Spółka organizująca obrót instrumentami finansowymi. na podstawie danych poszczególnych giełd) Rynek kontraktów w 2012 roku dotknięty spowolnieniem wolumeny niższe niż w zeszłym roku, mniej otwartych pozycji Zawirowania na europejskich rynkach finansowych związane z kryzysem zadłużeniowym państw peryferyjnych strefy euro oraz obawy o kondycję europejskiej gospodarki realnej nie pozostają bez wpływu na rynek instrumentów pochodnych wolumen obrotów kontraktami indeksowymi w zdecydowanej większości analizowanych krajów jest w I półroczu 2012 roku wyraźnie niższy niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Na największej europejskiej platformie obrotu EUREX, tegoroczny wolumen jest o około 5,2 mln, tj. o około 2, 4 proc. niższy niż rok temu. W przypadku GPWGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) Spółka organizująca obrót instrumentami finansowymi. spadek obrotów kontraktami indeksowymi rdr jest jeszcze głębszy, wynosi około 8,86 proc. Jeszcze bardziej wyraźne ograniczenie obrotów miało miejsce na rynku derywatów w Grecji tam wolumen obrotu kontraktami na indeksy jest 38,1 proc. niższy rdr. Mniejsza aktywność inwestorów związana jest z sytuacją na rynku akcji GPW: Rynek kontraktów mocno zależy od koniunktury na giełdzie a tam marazm utrzymuje się już od roku mówi Tomasz Kolarz, analityk rynku finansowego banku BPH. Duże znaczenie ma też techniczna sytuacja najpopularniejszego instrumentu na rynku derywatów, kontraktu na WIG20. Tak długo, jak kontrakty na WIGWIG Inaczej Warszawski Indeks Giełdowy. W jego skład wchodzą wszystkie spółki z Głównego Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., które spełniają kryteria takie, jak np. odpowiednia liczba i wartość akcji w wolnym obrocie. utrzymują się w

5 przedziale 2000 pkt (to poziom wsparcia dla konsolidacji) a 2400 (opór dla konsolidacji), inwestorzy Inwestor Osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej lokująca własne lub powierzone środki finansowe w przedsięwzięcie albo przedsiębiorstwo w celu wypracowania bieżącego dochodu i osiągnięcia zysków kapitałowych. są zniechęceni argumentuje specjalista. Podobnie zniechęca inwestorów malejąca płynność rynku instrumentów pochodnych, która powoduje, że trudniej wyjść z danego instrumentu. Kolarz nie spodziewa się żadnych spektakularnych zwyżek na rodzimym rynku derywatów do końca roku. Tak długo jak nie poprawi się sytuacja na giełdzie, nie będzie wyraźnego odbicia na rynku kontraktów argumentuje. A giełda ma w zwyczaju reagować na poprawę sytuacji makroekonomicznej powoli i z opóźnieniem, podkreśla analityk BPH, przypominając, że po dołku z 2001 roku giełda odbijała przez 1,5 roku. Źródło - redakcja ekonomiczna PAP Opublikowane przez: Łukasz Sawa Autor: Biuro Komunikacji Społecznej Ostatnia zmiana: , Łukasz Sawa Rejestr zmian