Po ukończeniu kursu otrzymają państwo magnetyczną kartę uprawniającą do gry na większości pól golfowych w Europie.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Po ukończeniu kursu otrzymają państwo magnetyczną kartę uprawniającą do gry na większości pól golfowych w Europie."

Transkrypt

1

2 Golf to nie tylko dyscyplina sportu, ale przede wszystkim znakomita forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w gronie rodziny, bądź znajomych. Pierwszym krokiem w przygodzie z golfem jest kurs na Zieloną Kartę, czyli swego rodzaju golfowe prawo jazdy. Podczas 10 godzin zajęć z trenerem nauczą się państwo wszystkich podstawowych elementów potrzebnych do gry w golfa.

3 Po ukończeniu kursu otrzymają państwo magnetyczną kartę uprawniającą do gry na większości pól golfowych w Europie. Kurs prowadzony jest przez w pełni wykwalifikowanego trenera gry w golfa, pod którego okiem będą państwo stawiali swoje pierwsze golfowe kroki.

4 Istnieje popularna opinia o tym, że golf jest sportem dla bogaczy, co nie jest prawdą. Kurs na Zieloną Kartę w klubie golfowym Binowo Park to koszt 390 zł. W cenę wliczone są wszelkie koszty, a dodatkowo otrzymają państwo od nas swój pierwszy kij golfowy!!!

5 Więcej informacji i terminy najbliższych kursów znajdą państwo na naszej stronie: lub pod nr tel Serdecznie zapraszamy!!! Poniżej znajdą państwo podstawowe informacje o golfie i jego częściach. Informacje te przydadzą się również podczas kursu.

6 POCZĄTKI GOLFA Historia początków gry w golfa i miejsca, w którym faktycznie grano w niego po raz pierwszy nie jest do końca znana. Ogólnie przyjęto jednak, że początki gry w golfa miały miejsce w średniowiecznej Szkocji. Sport ten nie znalazł jednak większej rzeszy fanów aż do końca XIX w. kiedy to rozpowszechnił się najpierw na reszcie Wysp Brytyjskich, a później w Stanach Zjednoczonych. Za kolebkę golfa, jako sportu który znamy dzisiaj uważa się Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews. Do dzisiaj znajduje się tam główny ośrodek zajmujący się wydawaniem i uaktualnianiem reguł gry w golfa.

7 POLE GOLFOWE Pola golfowe, na których gra się w golfa są tak samo niepowtarzalne, jak ludzie. Każde pole różni się od siebie nie tylko wyglądem, ale również ogólną charakterystyką i poziomem trudności. Łączy je oczywiście trawa, która znajduje się na każdym z nich. Na świecie możemy wyróżnić dwa podstawowe typy pól golfowych. o o Links - to pola położone nad brzegiem morza lub oceanu. Zazwyczaj płaskie, na których główną rolę i trudność sprawiają silnie wiejące wiatry. Parkland - pole położone w lesie lub parku. Najczęściej kręte dołki, na których główną przeszkodą są wszechobecne drzewa utrudniające uderzanie piłki.

8 POLE GOLFOWE Pola golfowe dzielą się na dwa typy ze względu na ilość dołków, która się na nich znajduje. Pola golfowe, na których rozgrywa się turnieje składają się z 18 dołków o łącznej długości około 6km. Często można spotkać się również z polami golfowymi, na których jest 9 dołków tzw. małe pola. Również kluby golfowe mają różne profile swojej działalności. Najwięcej pól golfowy to pola prywatne, w których do gry potrzebne będzie nam członkostwo. Ceny członkostw narzucane są przez właściciela i zazwyczaj nie są wysokie. Drugim popularnym typem są pola publiczne, których właścicielem są władze lokalne lub narodowe. W przypadku takich pól gra na nich jest zdecydowanie tańsza.

9 POLE GOLFOWE Pole golfowe składa się, jak już wspominaliśmy z 18 lub 9 dołków, które różnią się od siebie długością. Możemy wyróżnić 3 typy dołków, które składają się na pełne pole: (PAR Professional Average Result, co oznacza średni wynik, który powinien osiągnąć zawodowy gracz na danym dołku) o o Dołki PAR 3 - ich długość wynosi od 100 do 210 metrów. Dołki PAR 4 - ich długość wynosi od 250 do 400 metrów. o Dołki PAR 5 - ich długość wynosi od 380 do 550 metrów. Najczęściej 18 dołkowe pole składa się z 4 dołków par-3, czterech dołków par-5 i dziesięciu dołków par-4, co w sumie daje nam par pola w wysokości 72 uderzeń. Taki wynik według projektanta pola powinien uzyskać zawodowy gracz na danym polu. Par pola może być inny, a 72 to najczęściej spotykana forma.

10 POLE GOLFOWE Każdy z tych dołków składa się z kilku podstawowych elementów:

11 POLE GOLFOWE Każdy wynik na dołku golfowym ma swoją nazwę: DOUBLE BOGEY dwa uderzenia powyżej par na dołku BOGEY jedno uderzenie powyżej par na dołku (5 uderzeń na dołku par-4) PAR wynik który zastał założony przez projektanta pola na danym dołku. BIRDIE jedno uderzenie poniżej par na danym dołku (4 uderzenia na dołku par-5) EAGLE dwa uderzenia poniżej par na danym dołku ALBATROSS trzy uderzenia poniżej par na danym dołku

12 SPRZĘT GOLFOWY Od początku swojej historii kije golfowe przebyły długą drogę do momentu, w którym znajdują się dzisiaj. Na początku w golfa grało się drewnianymi kijami i kamieniami, które miały służyć za piłki golfowe. Obecnie sprzęt to bardzo zaawansowane technologicznie elementy mające pomagać w grze golfistom na każdym poziomie zaawansowania. Kije przypisane są nie tylko do indywidualnych preferencji gracza, ale również do poziomu zaawansowania czy budowy ciała.

13 SPRZĘT GOLFOWY C.D. Każdy kij golfowy składa się z trzech podstawowych elementów: GRIP Gumowy uchwyt, za który trzymamy kij golfowy podczas uderzenia SHAFT Inaczej zwany trzonkiem kija. Shaft ma kluczowe znaczenie w dobieraniu kija dla danego gracza. Wyróżniamy shafty grafitowe (znacznie lżejsze i bardziej giętkie, przeznaczone głównie dla graczy początkujących, kobiet, juniorów) i stalowe dla graczy bardziej zaawansowanych i silnych zawodników. GŁÓWKA miejsce kontaktu kija z piłką golfową podczas uderzenia. Każdy kij w torbie posiada inny kąt nachylenia główki względem ziemi, co wpływa na odległość na którą poleci piłka.

14 SPRZĘT GOLFOWY C.D. Zgodnie z regułami gry w golfa każdy z graczy może mieć w swojej torbie golfowej maksymalnie 14 kijów golfowych. W kolejnych slajdach prezentujemy podstawowe rodzaje kijów:

15 SPRZĘT GOLFOWY C.D. WOODY kije z dużymi główkami służące do dalekich uderzeń. Są to również najdłuższe kije w całej torbie. Wood z nr 1 jest nazywany Driver. Kije te możemy spotkać w kątach nachylenia od 9 do 25 stopni.

16 SPRZĘT GOLFOWY C.D. IRONY Kije numerowane od 3 do PW. Kije do średniej długości uderzeń. Każdy numer różni się od siebie długością shaftu i kątem nachylenia łopatki, co wpływa na długość uderzenia i tak kij nr. 3 jest najdłuższy i ma najmniejszy kąt nachylenia łopatki, co da nam najdłuższy strzał spośród wszystkich ironów. Kij PW jest najkrótszy i ma największy kąt nachylenia, co da nam najkrótszy strzał.

17 SPRZĘT GOLFOWY C.D. WEDGE kije do najkrótszych uderzeń na polu golfowym. Oznaczone są kątem nachylenia łopatki względem ziemi. Najczęściej używane kąty nachylenia to 52 stopnie (Gap Wedge), 56 stopni (Sand Wedge) i 60 stopni (Lob Wedge).

18 SPRZĘT GOLFOWY C.D. PUTTER Kij do najkrótszych uderzeń na polu golfowym. Używany tylko na obszarze greenu. Kij ten ma wiele różnych odmian. Najbardziej klasyczna porównywana jest do wyglądu klamki bądź młotka.

19 SPRZĘT GOLFOWY C.D. PIŁECZKI GOLFOWE Piłka golfowa, a właściwie jej rozmiar jest ściśle określony w regułach gry w golfa. Pomimo, że wszystkie wyglądają tak samo to różnią się swoją specyfikacją oczywiście zgodną z zasadami gry w golfa. Najczęściej wyróżniamy trzy typy piłek golfowych:

20 SPRZĘT GOLFOWY C.D. Twarde przeznaczone dla graczy początkujących i tych którzy chcą, aby ich piłka leciała dalej. Średnie piłki dla graczy średnio-zaawansowanych. Rodzaj ten łączy w sobie cechy piłek twardych, lecących daleko oraz miękkich, które dają większe wyczucie przy krótkich uderzeniach. Miękkie piłki przeznaczone dla zaawansowanych graczy. Ich miękkość pozwala na jak najlepsze wyczucie podczas uderzenia. Lecą one jednak trochę krócej i przy złym uderzeniu poddają się znacznie większej rotacji.

21 FORMATY GRY W GOLFA STROKEPLAY format gry, gdzie zwycięzcą zostaje gracz, który na 18 dołkach uzyskał najmniejszą liczbę uderzeń. Jest to najprostszy i najpopularniejszy format. W formacie tym, jak i w innych występują kategorie Netto (z odjęciem Handicapu) i Brutto (bez odejmowania Handicapu).

22 FORMATY GRY W GOLFA MATCHPLAY mecz na dołki z bezpośrednim przeciwnikiem. Jeżeli uzyskamy na danym dołku wynik niższy od naszego przeciwnika wygrywamy dany dołek. Jeżeli uda nam się wygrać pierwszy dołek to nie zapisujemy wyniku 1:0 tylko 1up. Jeżeli nasz przeciwnik wygra drugi dołek to nie jest 1:1 tylko All Square. Zawsze wynik wyraża przewagę dołków wygranych przez jednego gracza nad drugim. Jeżeli np. 3 dołki przed końcem prowadzimy 4up mecz automatycznie zostaje zakończony, ponieważ nie została już wystarczająca ilość dołków, aby nasz przeciwnik mógł to odrobić.

23 FORMATY GRY W GOLFA STABLEFORT rozgrywka, w której za dany wynik na dołku otrzymujemy punkty, które na ostatnim dołku się sumuje. Punkty przydzielane są następująco: o Bogey = 1pkt. o o o Par = 2pkt. Birdie =3pkt. Eagle =4pkt. o Albatross =5pkt. W formacie Stablefort wygrywa osoba, która podczas rundy golfa uzyska największa sumę punktów.

24 DRUŻYNOWE FORMATY GRY W GOLFA TEXAS SCRAMBLE drużynowy format gry w golfa. Może w nim brać udział od 2 do 4 graczy. Wszyscy uderzają piłkę, a następnie wybierają tę, która leży w najlepszym miejscu do oddania kolejnego strzału. Następnie osoby, których piłka nie został wybrana zbierają swoje i uderzają z miejsca, w którym leżała najlepsza według nich piłka. Wynik liczy się w zależności od ilości uderzeń wykonanych z wybranego najlepszego miejsca. FOURBALL (Betterball) drużynowy format gry, w którym udział brać może od 2 do 4 graczy. Każdy rozgrywa dołek swoją piłką golfową, a na karcie wyników zapisujemy tylko wynik najlepszego gracza z drużyny na danym dołku. FORSOME - drużynowy format gry, w którym udział brać może od 2 do 4 graczy. Gra polega na uderzeniu jednej piłki na zmianę. Jest to najtrudniejszy drużynowy format gry w golfa.

25 SYSTEM HANDICAPOWY System handicapowy to liczbowo wyrażony poziom gry w golfa każdego z graczy. Im niższy Handicap tym lepszy gracz. Handicap to liczba dodatkowych uderzeń, które każdy gracz otrzymuje grając w klasyfikacji netto. Są to swego rodzaju fory dla słabszych graczy mające na celu wyrównanie szans pomiędzy dobrymi i słabszymi graczami.

26 SYSTEM HANDICAPOWY Początkowy HCP wynosi 36 uderzeń, zarówno dla kobiet i dla mężczyzn. Przelicza się to w następujący sposób: Gracz z HCP 36: Wynik na 18 dołkach wynosi 108 uderzeń 36 (hcp) = 72 uderzenia Gracz Pro HCP 0: Wynik na 18 dołkach wynosi 73 uderzenia 0 (hcp) = 73 uderzenia Zwycięzcą rozgrywki w klasyfikacji netto zostaje gracz z hcp 36, ponieważ jego końcowy wynik był niższy o jedno uderzenie. System hcp pozwala rywalizować graczom na różnym poziomie zaawansowania, co znacznie urozmaica rozgrywki, pozwala początkującym odnosić sukcesy i wygrywać w niektórych klasyfikacjach z wytrawnymi graczami.

27 REGUŁY I ETYKIETA NA POLU GOLFOWYM Golf opiera się na zbiorze reguł i etykiety, które pozwalają aby rozgrywki były przyjemne i sprawiedliwe dla wszystkich graczy. Mają one swoje oparcie w historii tego sportu i dla wielu są jednym z najważniejszych jego elementów. Reguły gry w golfa na świecie ustalane są przez R&A w St. Andrews i są one aktualizowane tak, aby miały one jak największy sens i były zgodne z dzisiejszymi realiami. Poniżej podstawowe elementy:

28 REGUŁY I ETYKIETA NA POLU GOLFOWYM Na polu golfowym niedopuszczalne są koszulki typu t-shirt, dresy oraz dżinsy. Na polu golfowym obowiązuje odpowiedni strój składający się koszulki z kołnierzykiem oraz spodni z materiału. Punktualność na polu golfowym. Każdy gracz powinien znać swój handicap, orientować się w jakim formacie będzie rozgrywana runda ( stroke play, match play, stableford ), znać kolejność gry w obrębie swojej grupy oraz zasady rozgrywania rundy golfa. Obowiązkiem gracza jest oznaczenie piłeczki, którą gra. Konieczne jest poinformowanie współgraczy, jakim typem piłki będzie się grało i jak jest ona oznaczona. Należy zapoznać się z lokalnymi regulaminami obowiązującymi na danym polu golfowym. Grupa na polu golfowym (flight) może składać się z maksymalnie 4 graczy. Runda golfa trwa pomiędzy 4-6 godzin. Zawodnik nie może grać większą ilością kijów niż 14.

29 REGUŁY I ETYKIETA NA POLU GOLFOWYM Przed uderzeniem lub wykonaniem zamachu próbnego należy upewnić się, czy nikt nie stoi w pobliżu. Podczas strzału partnera nie wolno rozmawiać, należy zachować ciszę, nie przeszkadzając w koncentracji. Mecze powinny przebiegać w atmosferze fair play. Nie powinno się udzielać wskazówek, rad i uwag jeżeli inni gracze o to nie proszą. Przy strzale partnera zawsze należy stać w takiej odległości, aby być widocznym, nigdy z tyłu uderzającego, przed piłką czy dołkiem. Zapobiegnie to uderzeniu kijem, piłką, kamyczkiem itp. W ten sposób nie będziemy również przeszkadzali naszym współgraczom. Po każdym uderzeniu należy poprawiać divot (wyrwana trawa podczas uderzenia). Należy zagrabić bunkier po swoim uderzeniu. Wszelkie zniszczenia na greenach spowodowane spadającą piłeczką lub kolcami od butów powinny zostać naprawione widełkami (pitchforkiem).

30 REGUŁY I ETYKIETA NA POLU GOLFOWYM Uderzenie lub dotknięcie piłki, nawet niechcący, traktowane jest jako strzał. Nie wolno stawać na linii pomiędzy piłką, a dołkiem innego gracza na greenie. Powinniśmy zawsze być przygotowani do uderzenia kiedy nadejdzie nasza kolej. Nie wolno uderzać piłki, gdy inni są w zasięgu uderzenia. Gdy piłka przez nas lub kogoś z naszego flightu leci w kierunku innych graczy trzeba krzyknąć "fore". Będąc na greenie nasza torba powinna zawsze znajdować się poza jego obszarem i w miejscu umożliwiającym nam przemieszczenie się na kolejne tee w jak najkrótszym czasie. Po zakończeniu gry na danym dołku powinniśmy jak najszybciej go opuścić, tak aby nie wstrzymywać grupy grającej za nami. Wyniki zapisujemy w drodze na następne tee. Jeżeli nie jesteśmy pewni gdzie znajduje się uderzona przez nas piłka golfowa powinniśmy zagrać piłkę tymczasową, aby skrócić czas gry. Zagubionej piłki można szukać przez 5 minut.

31 REGUŁY I ETYKIETA NA POLU GOLFOWYM Jeśli nasza grupa gra zbyt wolno, należy przepuścić grupę idącą za nami tak aby gra była płynna. Nie należy zaczynać gry, zanim gracze, którzy nas wyminęli, nie oddalą się na bezpieczną odległość. Kiedy nasza piłka znajduje się na greenie i chcemy wbić ją do dołka flaga musi zostać z niego wyjęta. Jeżeli nasza piłka uderzona z greenu trafi we flagę w dołku otrzymamy 2pkt. Kary. Jeżeli uderzenie jest spoza, to chorągiewka może zostać w dołku. Przed opuszczeniem chorągiewkę należy prawidłowo umieścić w dołku. Na kolejnym tee pierwszeństwo uderzenia należy do osoby która uzyskała najlepszy wynik na poprzednim dołku. Podczas rundy golfa powinniśmy panować nad swoimi emocjami, rzucanie kijami jest bardzo nieelegancki i może przeszkadzać naszym współgraczom. Nigdy nie wjeżdżamy wózkiem golfowym na green. Nawet w największy upał nie powinno się nosić krótkich spodenek - obowiązuje koszulka z kołnierzem i długie spodnie.

32 Kontakt Więcej informacji, reguł i etykiety możecie państwo pobrać z naszej strony internetowej: