Poseł Wincenty Elsner:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Poseł Wincenty Elsner:"

Transkrypt

1 17. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o związkach partnerskich (druk nr 552). 18. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o związkach partnerskich (druk nr 553). 19. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o związkach partnerskich (druk nr 554). 20. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o związkach partnerskich (druk nr 555). 21. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o umowie związku partnerskiego (druk nr 825). Poseł Wincenty Elsner: Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Związki partnerskie były, są i będą. Popatrzcie w górę, na galerię: Dawid i Ola, Wiktoria i Ola, Kuba i Marcin. Nikt im nie powie: nie wolno kochać... (Poseł Jolanta Szczypińska: O co chodzi? Niech się kochają.) (Poruszenie na sali, dzwonek)...nikt im nie powie: nie wolno być razem. Związki partnerskie były, są i będą. Naszą rolą, rolą władzy, jest jedynie dać im bezpieczeństwo, dać im wolność i zapewnić równość, równość wobec prawa. Tylko tyle. Mówicie o nich: związki nieformalne. Popatrzcie na nich. Żyją w nieformalnych związkach, gorszych od waszych małżeństw o te parę gram złota na palcu? Nie. (Oklaski) Są takimi samymi obywatelami jak wy. Chcą tworzyć partnerskie związki. Mają do tego prawo i to prawo musimy im dzisiaj tutaj zagwarantować, tutaj, w tej Izbie, tą ustawą. Związki partnerskie? Zakazane związki? A kto ich zakazał? Wasz Bóg? Przecież to wasz Bóg powiedział: królestwo moje nie jest z tego świata. A tutaj jest ten świat, świat, w którym króluje konstytucja (Oklaski), polska konstytucja. (Głosy z sali: Tak jest.) Ustawa światopoglądowa, powiecie. Jaka światopoglądowa? To jest debata o podstawowych prawach i wolnościach obywatelskich, konstytucyjnych. To oczywiste. Możemy gromadzić się na placach, na ulicach, możemy tworzyć stowarzyszenia, partie i związki i one mają swoje prawa opisane w konstytucji i ustawach. Tylko ten jeden związek, najmniejszy, dwojga ludzi, jest nieformalny. To nie jest ustawa światopoglądowa, to prawo tych ludzi. (Oklaski) Ale rozglądam się po sali i pytam: Z kim mamy rozmawiać o podstawowych prawach człowieka, o związkach partnerskich? Dla kogo zapisy konstytucji coś znaczą? Przecież nie dla was, dla PiS-u i Solidarnej Polski. Dla was polska konstytucja to tylko przepisy wykonawcze Biblii, Watykanu i biskupów. (Oklaski)

2 (Głosy z sali: Tak jest.) Dla wielu waszych kolegów z PO, niestety, również. (Poseł Artur Dunin: Bo są inne ustawy od tego.) Zamykacie oczy, mamrocząc bez końca: od związków partnerskich uchowaj nas, Panie, i już podnosicie wrzawę, że niedoczekanie. Wasze niedoczekanie. A dla was, SLD? Dzisiaj jesteście z nami, razem złożyliśmy te projekty. Mówicie, że związki partnerskie są ważne, podnosicie w górę swoje 25 szabel. A gdzie byliście, kiedy tych szabel mieliście 148, 168 i rządziliście? (Oklaski) Czy wtedy związki partnerskie nie były ważne? Nie, wtedy ważniejszy był deal z biskupami. (Głos z sali: Geszefty.) 2005 r. - pamiętacie? Przecież to wasz marszałek schował do szuflady senacki projekt ustawy o związkach partnerskich. Kogo się przestraszył? Biskupów. A 2011 r.? Kadencji zabrakło? Nie, determinacji. I wy, koalicja, jeszcze wszechmogąca. Zupełnie niedawno nie pozwoliliście na dyskusję o związkach partnerskich nawet tutaj, w tym parlamencie. Czy ważne jest dla was konstytucyjne prawo do życia w wolnym i równym związku partnerskim? Okaże się jutro, będzie głosowanie. Okaże się, czy jest to może kolejny PR, kolejna gra, kolejna obłuda, kolejna ściema. Panu Bogu świeczkę, związkom partnerskim ogarek. Zresztą wystarczy rzucić okiem na wasz projekt: dać tak, by nic nie dać. Nawet nie pozwolicie im mieć wspólnego nazwiska. Bo co? (Poseł Artur Dunin: Bo od tego są inne ustawy.) Wspólne podatki - nie, zasiłek opiekuńczy - nie, ubezpieczenie zdrowotne partnera - nie, zwolnienie z podatku od darowizn - też nie. Budżet jest najważniejszy, nie ci ludzie. Kto to napisał, panie pośle, pan Dunin czy Rostowski? (Wesołość na sali, oklaski) Patrzycie na Europę, liczycie w euro i na euro, ale nie nauczyliście się tolerancji, równości. Tam w większości nie istnieje dylemat ludzi. Tam, w Europie, są związki partnerskie, i to mimo groźnych pomruków biskupów, jak w Hiszpanii czy w Irlandii. A Francja? U nich związki partnerskie są od kilkunastu lat. To PACS. I tam 90% związków to pary takie jak Dawid i Ola, on i ona. To najkrótsza odpowiedź dla tych wszystkich, którzy myślą, że dzisiaj rozmawiamy o związkach dla gejów. Nie.

3 My też mamy art. 32 konstytucji: wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. I co? Co powiecie Oli i Dawidowi? Niech się żenią, wychodzą za mąż? Jeszcze raz przywołam waszego Boga: co Bóg zwiąże... OK, niech wiąże, ale jakim prawem krępuje wolnych ludzi, których Bogiem nie jest, a nawet jeżeli jest, to i tak nic wam do tego. Są wolnymi ludźmi, niech... (Poseł Beata Mazurek: Do kogo pan to mówi?)...decydują o sobie. A co z Wiktorią i Olą, Kubą i Marcinem? Tak bliscy sobie, kochający i tak obcy w świetle prawa. (Głos z sali: Elsner, Elsner...) Was nawet nie pytam. Wyślecie ich do lekarzy, żeby się wyleczyli. Was trzeba wyleczyć z homofobii i nietolerancji. (Oklaski) Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego i rodzinnego oraz do decydowania o swoim życiu osobistym - art. 47 konstytucji. Jak polskie prawo chroni Wiktorię i Olę, Kubę i Marcina, Olę i Dawida w ich życiu prywatnym i rodzinnym? Mam w ręku plik waszych oświadczeń majątkowych, waszych, tych, w których rękach będzie los tych projektów ustaw. Wyobraźmy sobie na chwilę, że wy to oni. I cóż? Pan poseł, mniejsza o nazwisko, ma pan dom, wspaniałą żonę, razem przez lata budowaliście wasze szczęście i dobrobyt materialny. I niech coś się stanie. Broń Boże, to tylko przykład, ale cóż, takie życie i śmierć. I co wtedy? Wszystko wali się jak domek z kart, jak w tej reklamie. A sąd powie, że was nie było, obcy ludzie. Spokojnie, panie pośle, to nie pana los. To ich czeka, ale pan i pana koledzy możecie to zmienić. Zdaje się, rano nie było na sali pani posłanki, też mniejsza o nazwisko. Szaleje grypa, może jest chora, może jest w szpitalu. Ale kochający mąż zadzwoni, dowie się o stan zdrowia. Kochający Dawid nie zadzwoni do Oli, bo każda pielęgniarka mu powie: obcym nie udziela się informacji, obcym. To też można zmienić i trzeba to zrobić. Niech pani posłanka pamięta o tym, dzwoniąc do kogoś bliskiego w szpitalu. Od lat powtarzacie: związki partnerskie - nie. Konstytucja nie pozwala, art. 18. Prezes Sądu Najwyższego napisał wręcz, że związki osób, które nie zawarły małżeństwa, nie pozostają pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Co to jest? Banicja? Nie, nie te czasy, panie prezesie, i nie ten kraj. Tu jest Europa, w której każdy ma prawo do ochrony prawnej życia

4 prywatnego i rodzinnego, tak mówi art. 47 konstytucji. (Oklaski) A co mamy dzisiaj? Miliony polskich rodzin pozbawionych ochrony prawnej. To jest niezgodne z konstytucją i to trzeba naprawić. Rodzina? Tak, rodzina. Tam, na galerii, siedzą rodziny Dawida i Oli, Wiktorii i Oli, Kuby i Marcina. Kto jest rodziną? Zastanawialiście się kiedyś, pytaliście? Ale nie biskupa. Powiem krótko: to niewielkie grono osób skupione we wspólnym ognisku domowym, to jest rodzina. Każdy socjolog to potwierdzi. To nie ślub, nie płeć decyduje o rodzinie, tylko oni, i tego się trzymajmy. W sukurs znów przychodzi nam konstytucja, art. 71: Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. To rząd premiera Tuska łamie konstytucję. Całkiem niedawno w ustawie podatkowej znalazły się zapisy różnicujące prawo do ulg dla dzieci rodziców będących małżeństwem lub nie. Ale spotkamy się z ministrem Rostowskim przed Trybunałem Konstytucyjnym i zmienimy to nierówne prawo. Mówimy o dzieciach? W ustawie ich nie ma, adopcji też nie ma, ale posłuchajcie: już 21% polskich dzieci rodzi się poza małżeństwem. Gdzie te dzieci się rodzą? Wprost napisał: w Polsce przybywa dzieci z nieprawego łoża. Co za idiotyczny tytuł. Dawid i Ola, on i ona, mogą mieć dzieci... (Poseł Beata Mazurek: No chyba nie ze związków homoseksualnych.)...i będą ich rodzicami, będą rodziną. Redaktor tygodnika Wprost nie ma prawa dociekać, czy było to łoże prawe, lewe, czy może wakacyjny namiot. Nie jego sprawa. To XXI wiek i wolny kraj. (Oklaski) Natomiast zadaniem nas wszystkich jest to, by zapewnić im konstytucyjne prawa i bezpieczeństwo. Niech sami decydują o sobie, o swoich partnerskich związkach. I have a dream. Mam marzenie. Pamiętacie? Marcin Luther King w marszu na Waszyngton, by walczyć o równe prawa dla białych i czarnych. To jest marsz na Warszawę, by nie było podziału na związki uświęcone i nieformalne, by prawa każdej rodziny były jednakowo zapisane. Po to jest ten projekt ustawy. Wiktorio, Olu, Dawidzie, Kubo, Marcinie, są was, są nas miliony. Spoko. Damy radę. Ruch Palikota (Dzwonek) będzie za skierowaniem wszystkich projektów ustaw o związkach partnerskich do dalszej pracy w komisjach sejmowych. Mamy olbrzymie zastrzeżenia co do projektu ustawy posłów Platformy Obywatelskiej, ale liczymy na debatę i konsensus. Wyrażamy również swoją dezaprobatę wobec opinii prezesa Sądu Najwyższego, który napisał: Tym projektom nie powinien być nadawany dalszy bieg.

5 Ustawowa regulacja związków partnerskich stanowi urzeczywistnienie wartości i norm konstytucyjnych i odpowiada współczesnym standardom państwa demokratycznego i prawnego. Konstytucja nie nakazuje uznawania związków partnerskich, ale ich też nie zakazuje. Tak napisał o naszych projektach Komitet... (Głos z sali: Jaki komitet, człowieku?)...nauk Prawnych PAN. Tego się trzymajmy. Dziękuję. (Oklaski) (Poseł Waldemar Andzel: Idźcie i nie wracajcie.)

PO chce ograbić działkowców

PO chce ograbić działkowców Na narady i spotkania w Rodzinnych OgrodACH DziałkowychW wiosna/lato 2013 PO chce ograbić działkowców Czy sejm na to pozwoli? Obywatelski projekt ustawy o ROD i trzy poselskie trafiły do II czytania w

Bardziej szczegółowo

Senat. Rzeczypospolitej Polskiej. VIII kadencja

Senat. Rzeczypospolitej Polskiej. VIII kadencja ISSN 0867-261X Senat Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencja 23 dniach 12 i 13 grudnia Warszawa 2013 r. 23 dniach 12 i 13 grudnia 23 dniach 12 i 13 grudnia 1. Ustawa o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Bardziej szczegółowo

Pełny tekst exposé prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego wygłoszonego w Sejmie 19 lipca 2006 roku.

Pełny tekst exposé prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego wygłoszonego w Sejmie 19 lipca 2006 roku. Pełny tekst exposé prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego wygłoszonego w Sejmie 19 lipca 2006 roku. Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rząd, który pozwalam sobie dzisiaj przedstawić Wysokiej Izbie, zwracając

Bardziej szczegółowo

Zapis stenograficzny (757) 46. posiedzenie Komisji Zdrowia w dniu 23 maja 2007 r.

Zapis stenograficzny (757) 46. posiedzenie Komisji Zdrowia w dniu 23 maja 2007 r. ISSN 1643-2851 SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Zapis stenograficzny (757) 46. posiedzenie Komisji Zdrowia w dniu 23 maja 2007 r. VI kadencja Porządek obrad: 1. Rozpatrzenie ustawy o lekarzu sądowym (druk

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Stenograficzne

Sprawozdanie Stenograficzne ISSN 0867-261X Senat Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencja Sprawozdanie Stenograficzne z 16. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 25 i 26 lipca 2012 r. Warszawa 2012 r. ISSN 0867-261X

Bardziej szczegółowo

PROTOKÓŁ NR XLIII/05 XL SESJI SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO II KADENCJI

PROTOKÓŁ NR XLIII/05 XL SESJI SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO II KADENCJI PROTOKÓŁ NR XLIII/05 XL SESJI SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO II KADENCJI (17.10.2005 r. Sala Sejmu Śląskiego, gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego) 1. Otwarcie sesji godz. 11 05 Zbigniew Wieczorek, Przewodniczący

Bardziej szczegółowo

Wystąpienie Premiera Donalda Tuska w Sejmie Drugie Exposé 12 października 2012 r.

Wystąpienie Premiera Donalda Tuska w Sejmie Drugie Exposé 12 października 2012 r. Wystąpienie Premiera Donalda Tuska w Sejmie Drugie Exposé 12 października 2012 r. Panie Prezydencie, Pani Marszałek, Panie Marszałku, Szanowne Panie Posłanki, Panowie Posłowie. Informacja rządu, która

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 10 lutego 2006 r.

Warszawa, dnia 10 lutego 2006 r. Stanowisko Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie projektu ustawy o samorządnym ogrodnictwie działkowym ujętym w pakcie stabilizacyjnym podpisanym przez Prawo i

Bardziej szczegółowo

ZWIĄZKOWIEC. w 23. rocznicę strajku w obronie PolsKiej MieDZi. Dolnośląscy parlamentarzyści Po wrogami Polskiej Miedzi

ZWIĄZKOWIEC. w 23. rocznicę strajku w obronie PolsKiej MieDZi. Dolnośląscy parlamentarzyści Po wrogami Polskiej Miedzi ZWIĄZKOWIEC www.opzz.org.pl NR 10/2015 www.zzppm.pl 8 lipca 2015, Rok wydawania XXV, nr 519 jak firmy nie można sprzedać, to trzeba ją wykończyć w 23. rocznicę strajku w obronie PolsKiej MieDZi issn 2080-9905

Bardziej szczegółowo

Rola związków zawodowych w przeciwdziałaniu dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej w zatrudnieniu Publikacja pokonferencyjna

Rola związków zawodowych w przeciwdziałaniu dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej w zatrudnieniu Publikacja pokonferencyjna Rola związków zawodowych w przeciwdziałaniu dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej w zatrudnieniu Publikacja pokonferencyjna Pod redakcją Tomasza Szypuły i Krzysztofa Śmiszka ISBN 978-83-924950-5-5

Bardziej szczegółowo

Dokumenty X Kongresu PSL

Dokumenty X Kongresu PSL Dokumenty X Kongresu PSL Warszawa, 8 listopada 2008 r. Spis treści 1. Wstęp............................................................... 3 2. Razem będziemy zwyciężać - wystąpienie wicepremiera WALDEMARA

Bardziej szczegółowo

Sejm. Rzeczypospolitej Polskiej. Kadencja VI. Sprawozdanie Stenograficzne. z 53 posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Sejm. Rzeczypospolitej Polskiej. Kadencja VI. Sprawozdanie Stenograficzne. z 53 posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Kadencja VI Sprawozdanie Stenograficzne z 53 posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 5 listopada 2009 r. (drugi dzień obrad) Warszawa 2009 Punkt 13. porządku dziennego:

Bardziej szczegółowo

Zapis stenograficzny (1960) 177. posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 19 stycznia 2011 r.

Zapis stenograficzny (1960) 177. posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 19 stycznia 2011 r. ISSN 1643-2851 SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Zapis stenograficzny (1960) 177. posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 19 stycznia 2011 r. VII kadencja Porządek obrad: 1. Rozpatrzenie

Bardziej szczegółowo

KOMISJI ROLNICTWA I ROZWOJU WSI (NR

KOMISJI ROLNICTWA I ROZWOJU WSI (NR ISSN 1230 7289 KANCELARIA SEJMU Biuro Informacyjne B I U L E T Y N Z posiedzenia: KOMISJI ROLNICTWA I ROZWOJU WSI (NR 17) Nr 269/V kad. 14.02.2006 r. Tekst bez autoryzacji Wydawca Biuro Informacyjne Kancelarii

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Stenograficzne

Sprawozdanie Stenograficzne ISSN 0867-261X Senat Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencja Sprawozdanie Stenograficzne z 4. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 19 stycznia 2012 r. Warszawa 2012 r. ISSN 0867-261X Senat

Bardziej szczegółowo

Senat. Rzeczypospolitej Polskiej. VIII kadencja

Senat. Rzeczypospolitej Polskiej. VIII kadencja ISSN 0867-261X Senat Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencja 37 dniach 11 i 12 lipca Warszawa 2013 r. 37 dniach 11 i 12 lipca 37 dniach 11 i 12 lipca 1. Ustawa o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony

Bardziej szczegółowo

Ponad trzy czwarte Polaków to zdecydowani zwolennicy

Ponad trzy czwarte Polaków to zdecydowani zwolennicy Ponad trzy czwarte Polaków to zdecydowani zwolennicy równouprawnienia płci zarówno w życiu publicznym, rodzinnym, jak i zawodowym wynika z badań CBOS w 2007 r. Taka informacja cieszyłaby, gdyby nie kolejna,

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Stenograficzne

Sprawozdanie Stenograficzne ISSN 0867-261X Senat Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencja Sprawozdanie Stenograficzne z 70. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 5, 6 i 7 lutego 2015 r. Warszawa 2015 r. ISSN 0867-261X

Bardziej szczegółowo

Koniec kariery Matyjaszczyka i Balta?

Koniec kariery Matyjaszczyka i Balta? www.7dni.com.pl indeks 385913 7 (509) 20.02-26.02.2014 czytaj str. 5 ISSN 1898-0112 Młodym dorosłym coraz trudniej dostać pracę i usamodzielnić się. Pozostają dłużej niż zwykle przy rodzicach. Pomóżmy

Bardziej szczegółowo

Razem dla Błonia i Polski

Razem dla Błonia i Polski Twoje Pismo grudzień 2011 o s i e d l e w i e ś m i a s t o p o w i a t P I S M O K O M I T E T U T E R E N O W E G O P R A W A I S P R A W I E D L I W O Ś C I W B Ł O N I U NR 1 Razem dla Błonia i Polski

Bardziej szczegółowo

ANDRZEJ SZEJNA. AFERA podsłuchowa. Socjaldemokraci KKW SLD UP

ANDRZEJ SZEJNA. AFERA podsłuchowa. Socjaldemokraci KKW SLD UP SIGMAR GABRIEL ANDRZEJ SZEJNA PAULINA PIECHNA-WIĘCKIEWICZ Zaciskanie pasa nie jest receptą na przyszłość s. 3 AFERA podsłuchowa s. 12 Sprawa Chazana s. 5 Socjaldemokraci KKW SLD UP NR 8 - wrzesień 2014

Bardziej szczegółowo

Senat. Rzeczypospolitej Polskiej. VIII kadencja

Senat. Rzeczypospolitej Polskiej. VIII kadencja ISSN 0867-261X Senat Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencja 49 dniach 19 i 20 lutego Warszawa 2014 r. 49 dniach 19 i 20 lutego 49 dniach 19 i 20 lutego 1. Drugie czytanie projektu uchwały w sprawie upamiętnienia

Bardziej szczegółowo

W czasach, gdy brakuje autorytetów, spotkanie z dzisiejszym bohaterem Tkania życia uzmysłowiło mi, jak dotkliwy jest ten brak.

W czasach, gdy brakuje autorytetów, spotkanie z dzisiejszym bohaterem Tkania życia uzmysłowiło mi, jak dotkliwy jest ten brak. Wybory 2011 nr 7 / październik 2011 / kontakt@swidnica24.pl Pełne urny wyborcze? Tkanie życia Stanisław Kotełko Kultura 1 Galeria w prywatne ręce Już wkrótce kolejna godzina zero dla Polski i godzina próby

Bardziej szczegółowo

8-9 2010. Egzemplarz bezpłatny. nr 8-9 (236-237) Kasa dla lekarza. www.gazetalekarska.pl. sierpień-wrzesień 2010

8-9 2010. Egzemplarz bezpłatny. nr 8-9 (236-237) Kasa dla lekarza. www.gazetalekarska.pl. sierpień-wrzesień 2010 . Egzemplarz bezpłatny 8-9 2010 Kasa dla lekarza 1 Akcja kasa! wspomniałam wcześniej uprawnia do zwolnienia od obowiązku posiadania kasy fiskalnej. W numerze między innymi 2 Niniejsze opracowanie stanowi

Bardziej szczegółowo

Zapis stenograficzny (162) 11. posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu w dniu 11 marca 2008 r.

Zapis stenograficzny (162) 11. posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu w dniu 11 marca 2008 r. ISSN 1643-2851 SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Zapis stenograficzny (162) 11. posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu w dniu 11 marca 2008 r. VII kadencja Porządek obrad: 1. Informacja Ministerstwa

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Stenograficzne

Sprawozdanie Stenograficzne ISSN 0867-261X Senat Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencja Sprawozdanie Stenograficzne z 8. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 28 i 29 marca 2012 r. Warszawa 2012 r. ISSN 0867-261X

Bardziej szczegółowo

KANCELARIA SEJMU Biuro Komisji Sejmowych

KANCELARIA SEJMU Biuro Komisji Sejmowych VII kadencja KANCELARIA SEJMU Biuro Komisji Sejmowych PEŁNY ZAPIS PRZEBIEGU POSIEDZENIA Komisji Zdrowia (nr 173) z dnia 4 lutego 2015 r. Pełny zapis przebiegu posiedzenia Komisji Zdrowia (nr 173) 4 lutego

Bardziej szczegółowo

Biuletyn Informacyjny

Biuletyn Informacyjny ISSN 1640-5854 11 2008 /nr 188/ Biuletyn Informacyjny Skutki nowelizacji spec ustawy drogowej dla działkowców Stan prawny gruntów ROD Dotacje i pożyczki dla ROD Poseł Gosiewski kontra Związek 614 tys.

Bardziej szczegółowo

ZAPIS STENOGRAFICZNY. Posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (139.) w dniu 13 listopada 2014 r.

ZAPIS STENOGRAFICZNY. Posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (139.) w dniu 13 listopada 2014 r. ZAPIS STENOGRAFICZNY Posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (139.) w dniu 13 listopada 2014 r. VIII kadencja Porządek obrad: 1. Aktywizacja cyfrowa pokolenia 50+ szansą na uniknięcie

Bardziej szczegółowo

Europa bez barier Nadzieja z Gdańska

Europa bez barier Nadzieja z Gdańska ISSN 1897 1776 Ukazuje się od 1989 roku MAGAZYN INFORMACYJNY OSÓB 1 NIEPEŁNOSPRAWNYCH kwiecień-maj 2015 Nr 4-5 (283-284) naszesprawy.eu Europa bez barier Nadzieja z Gdańska Wings for Life World Run 2 AKTUALNOŚCI

Bardziej szczegółowo