BEZ TYTUŁU r.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "BEZ TYTUŁU 18.12.13r."

Transkrypt

1 BEZ TYTUŁU r. WYDANIE GWIAZDKOWE All I want for Christmas Zbliża się Gwiazdka, w domu pachnie makowiec, n i e d ł u g o w s z y s c y zasiądziemy z rodziną do w s p ó l n e g o s t o ł u i ozpoczniemy świętowanie narodzin Chrystusa. Ale jest jeszcze jedna rzecz, bez której ten dzień nie byłby tak wyjątkowy. Prezenty. To coś, na co c ze k am y c ał y rok. Zaskoczeni artykułem na str. 4 postanowiliśmy przeprowadzić sondę: czy n a p r a w d ę n a święta rzeczą, której najbardziej pragniemy, są pieniądze? Nie wierząc w małostkowość ludzi, nasi reporteży postanowili przeprowadzić ankietę, a jej wyniki zaskoczyły nas wszystkich (str. 4) Last i to wcale nie Christmas Last Vegas. Film o męskiej przyjaźni, lojalności i o tym, jak bardzo trzeci kryzys wieku średniego potrafi wpłynąć na dojrzałych mężczyzn. Jak na amerykański film, brakuje tu pościgów, wybuchów i Steven a Segala. Za to jest patos, morał i Morgan Freeman... (str. 12) Sport Ostatnie trzy miesiące były pod znakiem rozgrywek szkolnych i międzyszkolnych. Pomimo kilku porażek, nasi uczniowie nie poddali się i walczyli dalej (str. 17)

2 Strona 2 BEZ TYTUŁU Także tego... W dniach jak co roku w naszej szkole odbyła się p r e z e n t a c j a s t u d e n t ó w z międzynarodowej organizacji AIESEC. W tym roku odwiedziły nas Amnah Harahsheh, lat 23, z Jordanii oraz Alina Constantin, lat 20, z Rumunii. Dziewczyny w bardzo przystępny sposób przybliżyły nam kulturę i tradycję swoich krajów. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję programu. Spotkanie ze studentami z AIESEC Amnah Alina Warto pamiętać o swoich korzeniach Nasza szkoła objęła opieką grób pierwszego dyrektora ZSGD - inżyniera Jana Rawicza. Przed Świętem Wszystkich Świętych nasi koledzy odwiedzili Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Na grób dyrektora Rawicza przynieśli kwiaty i znicze.

3 BEZ TYTUŁU Strona 3 Oczami geodety KLASA GEODEZYJNO-WOJSKOWA W ZSGD! Od tego roku po raz pierwszy w naszej szkole pojawił się nowy profil - technik geodeta o specjalności wojskowej. Od września uczestniczyliśmy w wielu imprezach i wycieczkach szkolnych. Były to: wyjazd do Leszna, Dzień Tygrysa, wycieczka do Krzesin, GIS Day, X Integracyjna Parada Młodzieży biorącej udział w szkoleniu ogólnowojskowym, zwiedzanie Muzeum Broni Pancernej (Golęcin). W ramach prezentu gwiazdkowego wybraliśmy się na spektakl w nowoczesnym teatrze Mój teatr na przedstawienie pt. Rokendrol albo mów mi teściu. Dnia odbyły się kolejne otrzęsiny, tym razem geodezyjne. Ze zniecierpliwieniem oczekujemy na umundurowanie, aby w pełni móc uczestniczyć w mus trze jak w prawdziwym wojsku. Tworzymy kronikę ze wszystkimi wydarzeniami. Mamy nadzieję, że wszyscy damy radę wytrwać do matury w tym samym składzie. X Otrzęsiny geodetów Piątek trzynastego - data powszechnie uznawana za źródło wszelkiego nieszczęścia i niepowodzeń. Właśnie owego feralnego, dla zabobonnych, dnia, odbył się w naszej szacownej placówce edukacyjnej chrzest pierwszych klas geodezyjnych. Data nie była przypadkowa. Specjalnie został obrany ten właśnie dzień, aby wina za kiepską organizację imprezy nie spadła na nas. Nasi milusińscy również dostali w dłoń argument, aby ponarzekać i po wsze czasy przeklinać dzień, w którym wybrali się na geodezję. Zresztą, prędzej czy później, zgodzą się z nami. Sam chrzest był utrzymany w motywie planu filmowego. Ciężko było połączyć dwie, tak odmienne, dziedziny życia, lecz reżyser, scenarzysta, a prywatnie fan fotogrametrii, Mateusz Kawala, trzymał całą imprezę żelazną ręką. Wraz ze sztabem najwybitniejszych umysłów naszej klasy przygotował serię zadań, które miały za zadanie przygotować młode pokolenie geodetów (lol) na czekające ich wyzwania. Uczestnicy musieli się przebrać za Smerfy i Teletubisie oraz zaprezentować swój okrzyk. Strój i okrzyki bojowe oceniało jury, w skład którego wchodziły Pani Dyrektor Stopa, Pani Maria Wieczorek oraz oklaskiwana za swój strój Pani Beata Legierko. Wspomnianymi zadaniami były między innymi Dubbing filmowy, prowadzony przez tajemniczego Agenta F. i sławnego Cygana od Bożenki. W krótkim wywiadzie Agent F. wspomina: To wyzwanie miało sprawdzić refleks i wyobraźnię przyszłych rekrutów. Zawalili. Już moja babcia szybciej ściemnia na komisji o przyznanie renty! bulwersował się. Próbowaliśmy również zrobić wywiad z Cyganem od Bożenki, ale ten krążył wśród publiki, mrucząc: Daj 50 groszy, no daj! Mistrzu, szefunciu złoty!. Jednym z ciekawszych zadań było odegranie pomiaru prostej bez sprzętu geodezyjnego.

4 Strona 4 BEZ TYTUŁU Innym zadaniem było sporządzenie Magicznego Napoju. Prowadzący tą konkurencję Harry Maciej Potter nie przybliżył nam, jak to ma się do zawodu geodety. Nasze koty miały za zadanie przygotować eliksir możliwie tak samo obrzydliwy, jak przygotowany przez sławnego czarodzieja. Niedoszli geodeci mogli użyć przeróżnych artykułów (ufundowanych przez Sz. P. Dyrektor Naczelną dziękujemy!) między innymi cynamonu, kwasku cytrynowego, Coca Coli, różnych biedronkowych soków i liści bazylii. Pomijając stoły, które po wyczynach naszych najmłodszych przypominały słynny już stół Durczoka, poszło im całkiem nieźle. No, w każdym razie jury, które miało spróbować ich specyfików przeżyło, a ich śniadania pozostały na miejscu. Zadań było oczywiście więcej, lecz któż by je pamiętał w ferworze emocji? Niestety, nie Wasi ulubieni felietoniści. Oficjalne pasowanie nastąpiło oczywiście na koniec, gdy temperatura w sali przekroczyła wszelkie unijne normy, a publika uciekła w poszukiwaniu chłodnego powiewu. Pasowania dokonała Pani Dyrektor Stopa w towarzystwie Profesor Górskiej. Nam, organizatorom, pozostało tylko sprzątnięcie całej sali na błysk oraz wymazanie wspomnienia po jednym z najgorzej zorganizowanych (a przynajmniej najdziwniejszych) chrztów w historii szkoły...ot, piątek trzynastego. F&F III GD Raz do roku Upragnione prezenty na Święta Bożego Narodzenia Przed nami jeszcze niespełna tydzień do upragnionych świąt Bożego Narodzenia. Każdy z nas inaczej przygotowuje się do tego pięknego czasu. Zastanówmy się, bez czego nie wyobrażamy sobie przeżycia Świąt w stu procentach. Pewnie każdy z nas znajdzie coś wyjątkowego tylko dla siebie. Jednak wszyscy zgodnym głosem stwierdzą, iż bez Gwiazdora Święta nie są już takie same. Najmłodsi wierzą, że gdzieś w Laponii czeka cały rok Mikołaj, aby przyjść do nich w Wigilijną Noc. My, starsi, widzimy to jednak już trochę inaczej. Czas, by doradzić Wam, Drodzy Czytelnicy, jakie prezenty w tym roku są Na Czasie, jakie najchętniej znaleźlibyśmy pod choinką. W tym roku na samym szczycie piramidy prezentów stoją Bony na zakupy. Uniwersalny prezent, prawda? Wybieramy go, gdy tak naprawdę nie wiemy, co mamy kupić, co danej osobie się przyda, jakie są jej gusta. W ten sposób oszczędzamy bezsensowne wydawanie pieniędzy na nietrafiony prezent. Idąc tym tropem, coraz więcej osób również daje pieniądze. Wydajemy je wtedy, gdy i na co tylko chcemy i jesteśmy zadowoleni.

5 BEZ TYTUŁU Strona 5 Kobiety przetracają pieniądze zazwyczaj na ubrania, mężczyźni na różnego typu gry, płyty. Patrząc na statystyki, mężczyzna najchętniej widzi pod choinką bilet na wybrany mecz lub gale sportu, kobieta za to karnet na solarium czy Spa. Najmłodsi jednak wybierają bardziej nowoczesną technologię. Na pierwszym miejscu uplasowały się iphony, jak również karnety na basen i zajęcia sztuk walki. W nowoczesnym świecie wchodzą w grę nowoczesne rozwiązania, nawet jeżeli chodzi o Święta, które posiadają tak długoletnią historię. Czy aby na pewno? Joanna Tomaszewska Zobaczmy jak to wygląda w naszej szkole, po przeprowadzeniu sondy z zapytaniem: Co chciałbyś dostać na święta w prezencie? Jak widać telefony wcale nie znalazły się na pierwszym, czy drugim miejscu, lecz zostały ulokowane na szarym końcu i przegrywają z książkami czy sprzętem muzycznym. Ponad to, w kategorii oryginalne, znalazły się: Dziewczyny Spędzenie czasu z przyjaciółmi Śmiałość w kontaktach damsko-męskich Zapalniczka ZIPPO Szkoła tańca I po prostu prezent WvWv

6 Strona 6 BEZ TYTUŁU Mikołajki HISTORIA Zwyczaj obdarowywania się prezentami w Polsce można znaleźć w tekstach z XVIII wieku. Dzieci otrzymywały wtedy jabłka, złocone orzechy oraz pierniki. ZWYCZAJE W dniu tym czyli w nocy z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj (właściwie osoba przebrana za niego) przynosi dzieciom prezenty, które wkłada pod poduszkę lub do butów położonych obok łóżka. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki. Osoby dorosłe również obdarowują się małymi podarunkami. LEGENDA Istnieje wiele legend związanych z tym zwyczajem. Jedna z nich mówi, że 6 grudnia wczesnym rankiem, kiedy jeszcze wszystkie dzieci śpią, Święty Mikołaj zagląda przez szybkę do domu. Gdy zobaczy wyczyszczone buty, zostawia upominek dla domowników. Jeżeli zaś nie zobaczy żadnych butów lub będą one brudne, zamiast prezentu zostawi zgniłego ziemniaka. ŚWIĘTA 6 GRUDNIA NA ŚWIECIE Finlandia- Święto Niepodległości Hiszpania- Święto Konstytucji Polska- Mikołajki MIKOŁAJ KONTRA MIKOŁAJ Święty Mikołaj cudotwórca urodził się w Patarze, w 270 roku, zmarł ok. 345 roku. Był biskupem Miry (dzisiejsza Turcja). Słynął ze swego dobrego serca ratował żeglarzy a także miasto od głodu. Wstawiał się również za niesłusznie osądzonymi urzędnikami cesarskimi. Biednym dzieciom rozdawał prezenty. Jego atrybutami były szaty biskupie, trzy złote kule na księdze, kotwica oraz pastorał. Obecnie Święty Mikołaj jest patronem biedaków i żeglarzy. Baśniowy Święty Mikołaj - jest to grubiutki, rumiany mężczyzna, ubrany w czerwony płaszcz i czapkę, pędzący po niebie w zaprzęgu z reniferów, rozdający w Boże Narodzenie prezenty dzieciom. Tak przedstawiali go na bilbordach artyści, pracujący nad reklamą Coca-Coli. Postać tego reklamowego Świętego Mikusia utrzymała się do dziś. Wiktoria Zuza i Marysia

7 BEZ TYTUŁU Strona 7 Zwyczaje święteczne Wigilia: Narodowe dzieje sprawiły,że Wigilia wpisała się w polską tradycję jako wieczór prawdziwego zbliżenia, wzajemnego odpuszczenia win, czas miłości, wieczór zadumy i refleksji, najbardziej uroczyste i rodzinne święto w roku. A przecież jeszcze w XVII i na początku XVIII wieku była dniem radosnym, pełnym psot, facecji i krotochwili. Wigilia rozpoczyna święta Bożego Narodzenia. Wieczór wigilijny jest w tradycji polskiej najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem w roku. Tradycje świąteczne: Dzielenie się opłatkiem - Najważniejszym i najbardziej wzruszającym momentem było i jest dzielenie się poświęconym opłatkiem. Staropolskie opłatki były różnokolorowe i bardzo ozdobne. Dziś opłatki są białe i ozdobnie wytłaczane. Choinka- jedną z najmłodszych tradycji wigilijnych jest strojenie choinki. Gloer w swojej Encyklopedii Staropolskiej pisał:,,za tzw. czasów pruskich, tj. w latach , przyjęto w Warszawie od Niemców zazwyczaj w Wigilię Bożego Narodzenia ubierania dla dzieci sosenki lub jodełki orzechami, jabłuszkami i mnóstwem świeczek woskowych Kościół, początkowo niechętny, przyjął jednak choinkę i nadał jej chrześcijańską symbolikę,,biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła, miała też oznaczać wieczną zieleń, nadzieję nieba. Choinka. A co pod choinką? Prezenty, prezenty oczekiwane przez wszystkie dzieci. Wigilijny zwyczaj obdarowywania się to jeszcze jedno wspomnienia rzymskich Saturnaliów. W późniejszych czasach zwyczaj ten nazwano,,gwiazdką, ponieważ według starej wigilijnej tradycji prezenty wręczano zawsze wtedy, gdy zabłysła na niebie pierwsza gwiazdka. Z czasem zaczęto ją utożsamiać z gwiazdą, która wskazywała drogę Trzem Królom śpieszącym złożyć hołd i podarki nowonarodzonemu. Bożonarodzeniowe szopki sam pomysł urządzania wigilijnych przedstawień przypisywany jest świętemu Franciszkowi z Asyżu, który wraz ze swoimi braćmi, w czasie Pasterki odprawianej w lesie, przedstawił dramatycznie narodzenie Pana w prawdziwym żłobie, na sianie. Przedstawienie to, odgrywane później w licznych kościołach i klasztorach franciszkańskich, szybko rozprzestrzeniło się po całej Europie i przez franciszkanów przyniesione zostało w XIII wieku do Polski. Kolędy i pastorałki- do najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych należy śpiewanie kolęd. Na całym świecie jednym z dowodów narodowej jedności jest literatura. Przez wieki Polska była zróżnicowana pod względem oświaty i rozwoju intelektualnego, ale jedno na pewno było wspólne dla wszystkich Polaków, bez względu na pochodzenie społeczne i wykształcenie- kolęda, pieśń pełna radości, wesela i szczęścia. Wieczerza wigilijna- wieczerzę wigilijną rozpoczynano, gdy pierwsza gwiazdka ukazywała się na niebie. Po przełamaniu się opłatkiem i złożeniu życzeń cała rodzina zamonika II LB siadała do stołu.

8 Strona 8 BEZ TYTUŁU Sondy świąteczne Izabella G.

9 BEZ TYTUŁU Strona 9 English corner CHRISTMAS IN GREAT BRITAIN Christmas is probably the most popular family holiday in Great Britain. All preparations for Christmas are usually complete by 24 December. By this time Christmas greeting cards are exchanged and a Christmas tree is decorated. On the Christmas tree you can find long, colourful chains and sparkling trinkets. On the top of a Christmas tree there is a beautiful, big, yellow star. Under the tree you can find a lot of fantastic presents but only if you were good during the whole year. Late in the evening people go to church to attend the so-called midnight mass. When they come home, children hang up Christmas stocking for presents. They believe that Santa Clause arrives in a sledge drawn by the reindeers, enters every house through the chimney and gives wonderful presents to children. The most popular reindeer is the rednosed reindeer called Rudolph. All children in Great Britain love Rudolph and sing a song about him. When the first star appears in the sky the family starts Christmas dinner. The most popular course is roast turkey and Christmas pudding. After Christmas dinner the whole family gathers together to sing Christmas carols and tell jokes.

10 Strona 10 BEZ TYTUŁU Christmas Crossword Santa Clause arrives in it to children 2. You can find it under the Christmas tree 3. One of the most popular course in Great Britain is roast 4. It is green and you can decorate it with colourful things Christmas 5. Children hung them up for presents 6. You put them on the Christmas tree and they are sparkling 7. These animals draw Santa Clause vehicle 8. People attend it in church in the Christmas evening 9. He is a person all children love because he gives them presents 10. The name of a day when you don t go to school or work 11. People sing it during Christmas 12. Another popular course is Christmas 13. you can find it on the top of a Christmas tree (answers to the last page)

11 BEZ TYTUŁU Strona 11 Pomoc pedagogiczna turnover a newleaf/zaczynać coś od nowa Jeśli decydujemy się zakończyć pewien etap w naszym życiu i zacząć od nowa coś świeżego, intrygującego, coś co da nam power, satysfakcję, itd. Jak to zrobić? Jeżeli chcesz zmienić swoje podejście do nauki: Wybierz ambitną książkę, która zmusza do myślenia i czytaj przez 30 dni krótki fragment. Dowiaduj się codziennie czegoś nowego. Nazwa kwiatka, stolica egzotycznego kraju, kompozytor ładnego utworu. Jeżeli nie udało Ci się zrobić nic w ciągu dnia, to naucz się przed pójściem spać jednego słówka w języku obcym. Nie narzekaj w ciągu 30 dni. Negatywne słowa powodują negatywne myśli, negatywne myśli powodują negatywne wyniki. Wstawaj codziennie o 1 minutę wcześniej. Wstawaj tuż po usłyszeniu budzika, otwórz okno, zrób parę prostych ćwiczeń. Za 30 dni będziesz wstawać o 1 h 40 minut wcześniej niż to ma miejsce teraz. W ciągu następnych 30 dni prowadź Dziennik poranny. Wpisuj do niego wszystko, o czym myślisz tuż po przebudzeniu. W ciągu najbliższych 30 dni skupiaj się na myślach, słowach i obrazkach odzwierciedlających to, kim chcesz być, jak chcesz żyć, co chcesz osiągnąć. Jeżeli chcesz zmienić swoje podejście w kontaktach interpersonalnych, to w ciągu najbliższych 30 dni: Spotykaj się z osobami, które podziwiasz i szanujesz. Odczekaj minutę, zanim odpowiesz komuś, kto Cię obraził albo rozczarował. Nie wygłaszaj swojego werdyktu, dopóki nie wysłuchasz obu stron w sporze. Staraj się robić przynajmniej jeden uczynek dziennie. Chwal wszystkich, którzy na to zasługują. Uważnie słuchaj. Gdy druga osoba mówi, słuchaj jej, zamiast zastanawiać się nad swoją odpowiedzią. Upewniaj się, że dobrze ją rozumiesz, żeby uniknąć ewentualnych nieporozumień. Ćwicz empatię. Zanim oskarżysz drugą osobę, spróbuj zrozumieć jej punkt widzenia. Bądź ciekaw drugiej osoby, jej przekonań, doświadczenia życiowego, motywów działania. Żyj własnym życiem i nie porównuj siebie do kogokolwiek. Dopatruj się dobrych intencji w zachowaniu innych osób. Przypominaj sobie o tym, że każdy stara się robić wszystko najlepiej jak tylko potrafi. Kinga Sarna i Dominika Goldman

12 Strona 12 BEZ TYTUŁU Ogłoszenia Konkurs poezji papieskiej Kiedy? r. O której? - 20:00 Ile? Sto dni!!! Gdzie? - Restauracja Delicjusz w Stęszewie W październiku pamięć o Janie Pawle II: Papieżu, Poecie, Aktorze; uczciliśmy w szczególny sposób: recytując ukochaną przez Niego poezję. Najlepsi wzięli udział w Szkolnym Konkursie Poezji Religijnej. Wszyscy bardzo się starali, ale bezkonkurencyjnym okazał się Marcin Grabczewski z klasy III gb, drugie miejsce zajęła Ewa Barszcz z klasy 2 ga, a trzecia na podium była Klaudia Lechna z klasy 3 lb. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i bardzo dziękujemy za wspaniałe przeżycia Sylwester Widowiska: Miejski 2013 miejsce: Plac Wolności r. Piotruś Pan na lodzie r. Piękna i Bestia na lodzie miejsce: Hala widowiskowo Sportowa Arena Wszystkie klasy maturalne ZSGD świętować będą wraz z gronem pedagogicznym 100 dni przed maturą, Ciebie też nie powinno tam zabraknąć! Drogi maturzysto, nie przegap okazji i zarezerwuj sobie miejsce u wychowawcy, na imprezie której motywem przewodnim będzie klimat retro..w imieniu organizatorów Wystawy: zapraszamy! Wydarzenia w Poznaniu Do Rzeczy wspólne miejsce: Stary Browar r Anna Maria Brandys (instalacje) Jakub Malinowski (malarstwo) Jerzy Muszyński (obiekty) Miejsce: Galeria Profil CK Zamek r. 14. Betlejem Poznańskie miejsce: Stary Rynek r. 95. Rocznica Powstania Wielkopolskiego miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe r. Zbigniew Kaja miejsce: Galeria Malarska i Rzeźby Muzeum Narodowe Rozrywka Niech żyje przyjaźń! W życiu nie tylko liczy się miłość i lojalność ale również przyjaźń gangsterów to zdanie potwierdza fabułę filmu Last Vegas. Przyjaźń pomiędzy czterema chłopcami z okresu lat szkolnych przetrwała do okresu ich pełnej dojrzałości. Każdy z nich powędrował inną ścieżką życia: Sam (Kevin Kline), ma wspaniałą żonę;

13 BEZ TYTUŁU Strona 13 Archie (Morgan Freeman) ma syna, synową, wnuczkę i cierpi na różne dolegliwość zdrowotne; Paddy iemu (Robert De Niro) zmarła niedawno żona; a największy zgrywus Billy (Michael Douglas) planuje się ożenić z 30 -l etnią kobietą, młodszą od siebie o 40 lat! Ślub planują urządzić w Las Vegas. Czwórka przyjaciół wyrusza do słynnego Miasta Grzechu, na ślub Billego oraz po to, by urządzić mu najlepszy, niezapomniany wieczór kawalerski. Przede wszystkim pragną sobie przypomnieć czasy, gdy byli nastolatkami, wtedy mieli więcej włosów na głowie i mniej zmartwień. Co się dokładnie zdarzyło w Las Vegas tego już nie zdradzę, sami musicie udać się do kin, by się o tym przekonać. Po przeczytaniu streszczenia każdy identyfikuje ten film z Kac Vegas. Oba filmy są produkcji amerykańskiej, również opowiadają podobną historię, lec z pod pewnymi względami są różne. Celem Kac Vegas jest rozśmieszenie widza do łez oraz zaskakiwanie kolejnością przygód, jakie mogą zdarzyć się człowiekowi, gdy zatraci się w wirze szaleństwa imprez. Natomiast Last Vegas jest filmem nie tylko zabawnym ale również refleksyjnym. Bohaterowie nie mogą się pogodzić ze swoim wiekiem, swoją starością, nie mogą uwierzyć, że czas tak szybko upłynął. Zmagają się z chorobami, samotnością, monotonnością dnia, nudą na emeryturze. Każdy z nich potrzebował wyjazdu, oderwania się od szaro-burej rzeczywistości. Dzięki pobycie w nowym miejscu i spędzonym wspólnym chwilom zrozumieli, iż wiek to tylko cyfry. Nieważne, jak upływ czasu ich zmienił zewnętrznie, ważne, na ile lat czują się wewnętrznie. Nadal są nastolatkami. Żadna starość u człowieka nie oznacza tego, iż dane mu siedzieć w domu, oglądać telewizję. Dla nich życie zaczyna się dopiero po 70. Po tym okresie spełniają swoje marzenia, zachcianki, których nie spełnili wcześniej np.: wygrana w kasynie, znalezienie w końcu swej wybranki. Moim zdaniem Sam, Archie, Paddy i Billy mają więcej energii oraz potrafią lepiej się bawić na imprezach od niejednej młodej osoby. Na docenienie również zasługuje soundtrack oraz wspaniała gra aktorska. Można dodać, że w Last Vegas wystąpiła polska aktorka, Weronika Rosati, zagrała malutką rólkę, lecz powinniśmy być dumni, że udało się zagrać naszej rodaczce w amerykańskiej produkcji. Zakończenie jest zaskakujące, a film wart obejrzenia. Patrycja

14 Strona 14 BEZ TYTUŁU Błędne koło Nieważne jak piękne byłyby wakacje każde się kończą. Dla niektórych szybciej, innym upływają wolniej, a jeszcze inni nie mogą doczekać się kolejnego roku wypełnionego wiedzą, którą bez przeszkód można chłonąć. Koniec końców i tak ze smutkiem musimy pożegnać leniwe dni, a stroje kąpielowe, piłki plażowe, sprzęty od wspinaczek górskich oraz inne bibeloty, które były nieodłącznymi towarzyszami letnich przygód, schować do szafy. Czas wyciągnąć z biurka nowe zeszyty oraz podręczniki, których specyficzny zapach będzie nam towarzyszył przez dziesięć miesięcy. Tabula rasa, czas zacząć nowy rok, z nowymi postanowieniami ( w tym roku na pewno będzie pasek! ), z wypoczętymi umysłami, pełni sił i chętni do pracy. Jednak po pewnym czasie nasze starania idą na marne. Jak to się dzieje? Pierwszy dzień Rozpoczęcie roku szkolnego. Odkąd pamiętam to jeden z najbardziej stresujących dni w ciągu roku szkolnego, szczególnie jeżeli wspinamy się na kolejny szczebel edukacji, czyli z przedszkola do podstawówki, z podstawówki do gimnazjum, itp. Nowa szkoła, nowi nauczyciele i nowi znajomi jednocześnie przerażają i motywują do pokazania się z jak najlepszej strony. W nowym towarzystwie staramy się zachować pozory spokoju, jednak w środku aż się gotuje. Kim jest ten nowy? Czy moja koszula nie jest pognieciona? Mam nadzieją, że nie poleciało mi oczko Która to nasza wychowawczyni? Kto ma nowy plan? Ania, która to? Czy ta spódniczka nie jest za krótka? Co jeżeli nikt mnie nie polubi? To na pewno moja klasa? Po ogólnym wszechobecnym zamieszaniu udaje się jednak załatwić wszystkie formalności i wrócić do domu o przewidywanej godzinie. Pierwszy tydzień Uczniowie są rozentuzjazmowani, gadatliwi i weseli. Wpadają pierwsze oceny, ale zazwyczaj najniższe to trójki ( chociaż zawsze znajdą się artyści, którzy już złapali pierwsze niedostateczne). Notatki są prowadzone schludnie i systematycznie. Tworzą się także pierwsze przyjaźnie, a nauczyciele są wyrozumiali i spokojni. Pierwszy miesiąc Jak na razie lajtowo. Trafiły się już pierwsze kartkówki i zapowiedzi sprawdzianów. Średnia jest wysoka i postanowienie, aby takową utrzymać do końca, zostaje podtrzymane. W klasie zaczynają się podziały na grupy bystrzy, kujony,dobrze ubrani, chłopaki i reszta świata, którą trudno zaliczyć do jakiejkolwiek innej paczki. Pierwszy niedostateczny Ta jakże szlachetna ocena wpada najczęściej w drugim miesiącu nauki szkolnej i według przekonań ucznia dostała ją całą klasa. Oczywiście rodzice do sprawy podchodzą sceptycznie, zbijając dziecko z pantałyku zdaniem: ty nie jesteś wszyscy.

15 BEZ TYTUŁU Strona 15 Pierwsza uwaga Choroba XXI wieku jest jednocześnie jego zaletą to postęp technologiczny. Najczęstsze uwagi wystawiane przez nauczycieli to: uczeń używał telefonu komórkowego w czasie lekcji. Ale ja sprawdzałem tylko godzinę tak najczęściej brzmi tłumaczenie ucznia, który w ciągu trzech miesięcy nie zauważył wielkiego zegara na ścianie zaraz za plecami nauczyciela. Dziwne Pierwszy maja Majó wk a ut wierdz a uczniów w przekonaniu, że życiem trzeba się cieszyć. Nikomu nie chce się wracać do szkoły. (moment, w którym aktualnie się znajdujemy to: ) Zakończenie pierwszego semestru Teoretycznie nie jest źle. Kilka osób z klasy ma zagrożenia, reszta cieszy się świętami, które mijają bez nauki do zaliczeń. Za moment ferie i rozpoczęcie nowego semestru powerem. Dręczy nas tylko jedna myśl: czy nauczyciele nie zwariowali z tymi sprawdzianami? Pierwszy Dzień Wiosny Na dworze robi się ciepło, zaczynają kwitnąć kwiaty, robi się zielono. Uczniowie przeznaczają coraz mniej czasu na naukę. Po długiej zimie zaczynają więcej wychodzić na świeże powietrze. Zdarzają się pierwsze ucieczki z lekcji Średnia zaczyna topnieć jak śnieg za oknem, w notatkach panuje chaos i zauważa się coraz częstsze braki. Właśnie najczęściej w tym czasie uczniowie zdają sobie sprawę, że (rzekomo) oceny nie są najważniejsze. Lekcje stają się męczące, wszyscy albo szaleją, albo śpią zmęczeni minionymi sześcioma miesiącami. Pierwszy czerwca Dzień Dziecka jest jednocześnie pierwszym dniem ostatniego miesiąca męczarni. Wszyscy chodzą spięci, bo nagle okazało się, że brakuje kilka setnych do wyższej oceny z tego, czy z innego przedmiotu. Uczniowie latają jak poparzeni, starając się o wyższą średnią (nie wspominając o osobach, którym grozi przesiedzenie wakacji nad książkami podczas uczenia się do poprawek). Pierwszy dzień wakacji Powinni go nazwać Narodowym Dniem Odetchnięcia z Ulgą. Dotarliśmy do punktu wyjścia. Można wreszcie wyłączyć przepracowane umysły, wyciągnąć leżak i zrelaksować się w pełnym słońcu. Pełen relaks, bez książek, bez nauczycieli i szkolnych znajomych, którzy pod koniec r ok u st ali s ię de ner wuj ący. Czas schować książki i naładować się pozytywną energią, żeby z zapałem zacząć kolejny rok szkolny Pierwszy dzień czy to w szkole, w pracy, czy w innej sytuacji zawsze pozostanie tym najbardziej przerażającym. Kiedy jednak popadnie się w rutynę i każdy dzień stanie się monotonny, to czasem zdarzy się zatęsknić za tym charakterystycznym dreszczykiem emocji. A tak poza tym, nieważne jak piękne byłyby wakacje każde się kończą WvWv

16 Strona 16 BEZ TYTUŁU HOROSKOP KOZIOROŻEC ( ) Osoby spod tego znaku są niebywale urodziwe i inteligentne. Jeżeli weźmiecie się za naukę, to przed Wami wiele sukcesów. WODNIK ( ) Uważaj, zbytnia szczerość może obrócić się przeciwko Tobie. Częste kłótnie z Rybami są potwierdzeniem przysłowia Kto się czubi, ten się lubi. RYBY ( ) są optymistami. Choć na Waszej drodze stoi wiele przeszkód, jednak pokonacie życiowe zakręty, osiągniecie wymarzony cel, a od wakacji nastąpią korzystne zmiany. BLIŹNIĘTA ( ) - Wkrótce spotka Cię miłość spod znaku Byka. Najlepsi przyjaciele (Ryby) mogą się zmienić. Przez krótki czas staniecie na ścieżce wojennej. Przed Wami trudna droga związana z nauką. BARAN ( ) Przygotuj się na szok po wywiadówce trudna rozmowa. W szkole czeka Cię wiele dobrych ocen pod warunkiem, że zaczniesz się uczyć. BYK ( ) Osoby spod tego znaku są bardzo pogodne i mają piękny uśmiech. Niedługo Waszym życiu pojawi się decyzja, by wspólnie z Rakiem walczyć o szóstkę z historii. LEW ( ) Dbaj o zdrowie! Ostatnio złapałeś kilka słabych ocen do poprawienia. W sprawach sercowych pustki. Rak nie myśli o Tobie, ale inny znak może okazać Ci wiele serca. WAGA ( ) Pogorszyłeś się w nauce - postaraj się! W szkole ostatnio nie najlepiej. Nie starasz się. Stać cię na więcej. Zachowaniem narażasz się nauczycielom. STRZELEC ( ) Osoby spod tego znaku są inteligentne. W sprawach finansowych ostatnio krucho, ale wkrótce (choinka) wszystko się zmieni i przyniesie owocne wynagrodzenie. RAK ( ) Świetne wyniki w nauce! Nie przepuszczaj okazji na złapanie ocen przez zadania dodatkowe czy konkursy. Powodzenia również w interesach. PANNA ( ) W Święta wiele miłych chwil, a Sylwester gwarantuje dobrą zabawę. Cały rok zapowiada się fantastycznie, o ile nie zapomnisz o obowiązkach. S K O R P I O N ( ) Osoby spod tego znaku są bardzo towarzyskie oraz lubią dobra zabawę. Baran nie myśli o Tobie. Może mały prezencik coś zmieni. Zuza i Marysia

17 BEZ TYTUŁU Strona 17 Sport Październik Rozpoczęcie rozgrywek lig szkół ponadgimnazjalnych niezrzeszonych w klubach sportowych. Bierzemy udział w lidze piłki koszykowej chłopców, piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Rozpoczęły się także turnieje eliminacyjne do mistrzostw m. Poznania w Piłce koszykowej chłopców, piłce siatkowej chłopców, piłce nożnej chłopców oraz w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. Listopad: Ciąg dalszy rozgrywek ligowych oraz turnieje II etapu mistrzostw m. Poznania. Do drugiego etapu zakwalifikowały się zespoły piłki ręcznej chłopców i piłki koszykowej chłopców. Nasza męska reprezentacja w piłce ręcznej zajęła ostatecznie II miejsce w Poznaniu. Grudzień: Ciąg dalszy rozgrywek ligowych piłki koszykowej chłopców, piłki siatkowej dziewcząt i chłopców. Turniej II etapu mistrzostw Poznania w piłce.

18 Strona 18 BEZ TYTUŁU Kulinaria PYSZNA KAPUSTA Z GRZYBAMI I ŻURAWINĄ Składniki, 2-3 porcje: Kapusta: 500 g kiszonej kapusty z marchewką 3 łyżki oliwy extra vergine 2 łyżki masła lub masła klarowanego 1/2 łyżeczki kminku 1 cebula (może być czosnkowa) 1/2 szklanki białego wina (ewentualnie wody lub domowego bulionu) 1/2 szklanki suszonej żurawiny Przygotowanie: Kapustę odcisnąć z soku, włożyć na sitko i przepłukać pod bieżącą wodą, odcisnąć. W szerokim nieprzywierającym garnku rozgrzać Grzyby: 200 g świeżych, mrożonych grzybów np. podgrzybków lub borowików 2 łyżki oliwy extra vergine 2 ząbki czosnku, pokrojone w drobną kosteczkę 1 łyżka masła 1/2 łyżki mąki pszennej 1 łyżka posiekanej natki pietruszki oliwę i masło, dodać kminek oraz pokrojoną w kosteczki cebulę, zeszklić ją przez około 8 minut na umiarkowanym ogniu mieszając co jakiś czas. Dodać kapustę, wlać wino, doprawić solą i pieprzem, zagotować. Przykryć i gotować na małym ogniu przez około 1/2 godziny, od czasu do czasu zamieszać i sprawdzić czy kapusta nie przywiera do dna garnka, w razie potrzeby można dodać kilka łyżek wody lub wina. Na 5 minut przed końcem gotowania do kapusty dodać żurawinę. Grzyby rozmrozić pod ciepłą wodą, osuszyć. Na patelni podgrzać oliwę razem z posiekanym czosnkiem, lekko go zrumienić. Dodać pokrojone na kawałeczki grzyby, doprawić je solą i pieprzem, a następnie smażyć je na umiarkowanym ogniu przez około 2-3 minuty, mieszając co jakiś czas. Grzyby bardziej dusić niż smażyć, na koniec dodać masło. Dodać kilka łyżek wody, mąkę, dokładnie wymieszać i dusić jeszcze nie rumieniąc przez pół minuty. Na koniec wymieszać z natką pietruszki. Przełożyć do garnka z kapustą i delikatnie wymieszać. Podgrzać przed podaniem. Smacznego! :) Ola

19 BEZ TYTUŁU Strona 19 W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok Żegnamy minione miesiące I pełni nadziei spoglądamy w przyszłość. Pragniemy przeżyć Niepowtarzalne świąteczne chwile W pokoju i wzajemnej bliskości. Serdeczne życzenia: Zdrowia, pogody ducha, Spełnienia wszystkich marzeń, Zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów. Uczniowie ZSGD Z okazji Świąt Bożego Narodzenia najserdeczniejsze życzenia Dyrekcji, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły. składa także Redakcja Gazetki Szkolnej.

20 BEZ TYTUŁU Redakcja gazetki BEZ TYTUŁU : Sylwia Czekała Wiktoria Pilaczyńska Angelika Paech Opiekunowie: P. Magdalena Kulikowska P. Paweł Szot Współpracujący: Izabella Górecka Zuzanna i Maria Oraz wykluwające się talenty Jeżeli masz pomysł na ciekawy artykuł, chcesz dostać dobrą ocenę z języka polskiego i podnieść sobie średnią z zachowania pisz do nas! Christmas Crossword answers: 1.sledge 2.Present 3.turkey 4.Tree 5.Stockings 6.Trinkets 7.Reindeer 8.Santa Clause 9.Holiday 10.Carol 11.Pudding 12.star

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA ROK SZKOLNY 2011/2012

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA ROK SZKOLNY 2011/2012 EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA ROK SZKOLNY 2011/2012 I SEMESTR Zadzwonił pierwszy dzwonek. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Przed nami dużo nauki, ale nie tylko. Zobaczcie co ciekawego dzieje się w klasach 1-3

Bardziej szczegółowo

Firmowe życzenia świąteczne

Firmowe życzenia świąteczne Wszystkim Klientom, Partnerom oraz Sympatykom naszej firmy składamy życzenia Spokojnych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Pomyślności i Sukcesów w Nowym Roku. Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych

Bardziej szczegółowo

TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE

TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE Jesteśmy uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej Nr 279 im. Batalionów Armii Krajowej Gustaw i Harnaś w Warszawie, stolicy Polski. Chcielibyśmy opowiedzieć

Bardziej szczegółowo

Kamila Kobylarz. A oto wyróżnione prace i kilka ciekawych opracowań: Wesołych Świąt

Kamila Kobylarz. A oto wyróżnione prace i kilka ciekawych opracowań: Wesołych Świąt Uczniowie klas 4-6 wykonali kartki świąteczne techniką komputerową, a do tego opisywali krótko czym dla nich jest MAGIA ŚWIĄT Nagrodzono 2 prace: Kamili Kobylarz i Zuzanny Madejskiej gratulujemy A oto

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

ECHA ŚWIETLICY- GRUDZIEŃ 2016

ECHA ŚWIETLICY- GRUDZIEŃ 2016 ECHA ŚWIETLICY- GRUDZIEŃ 2016 MIKOŁAJKI W WIELKOPOLSCE W Polsce imieniny Mikołaja obchodzone są 6 grudnia. Według panującego od dawna zwyczaju, w nocy z 5. na 6. grudnia do grzecznych dzieci przychodzi

Bardziej szczegółowo

Składniki: Przygotowanie:

Składniki: Przygotowanie: Bardzo popularna, lubiana i wyjątkowo prosta surówka z kapusty, marchewki i cebulki z dodatkiem majonezu i jogurtu naturalnego. Idealna jako dodatek do obiadu, niezależnie od pory roku 1/2 główki małej

Bardziej szczegółowo

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY .KROPECZKA. Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY 1. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 Nowy rok szkolny powitaliśmy 2

Bardziej szczegółowo

Opracował: Artur Bugaj kl.vi,,c

Opracował: Artur Bugaj kl.vi,,c TADYCJE Opracował: Artur Bugaj kl.vi,,c Spis treści: Szopka... - 3 - Kolędy... - 4 - Opłatek... - 5 - Pierwsza Gwiazda... - 6 - Pasterka... - 7 - Choinka... - 8 - Święty Mikołaj... - 9 - Źródła informacji...-

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASA V

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASA V Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASA V SUBJECT: Christmas in Poland and in England. (Boże Narodzenie w Polsce i Anglii.) Realizowane cele programu nauczania: - rozwijanie ciekawości

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej Sylwia Tomas Szkoła Podstawowa w Woli Mieleckiej 1. DATA: 15.12.2005 2. POZIOM: klasa V szkoła podstawowa, 3 godz. języka angielskiego tygodniowo

Bardziej szczegółowo

GAZETKA SZKOLNA NR R.

GAZETKA SZKOLNA NR R. GAZETKA SZKOLNA NR 10 2014 R. SZKOŁA PODSTAWOWA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GRABOWCU W tym numerze: Kalendarz szkolny 1 Grudzień 2 Mikołaj 3 Wigilia Boże Narodzenie Grudzień w szkole 4 5 Wesołych

Bardziej szczegółowo

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej Chcielibyśmy podzielić się z wami naszymi przeżyciami, zmartwieniami, oraz pokazać jak wyglądała nasza fantastyczna przygoda w obcym ale

Bardziej szczegółowo

Życzenia urodzinowe. dla dziewczyny. Życzę Ci jak najwięcej takich chwil, w których z uśmiechem na twarzy mogłabyś powiedzieć: JESTEM SZCZĘŚLIWA!

Życzenia urodzinowe. dla dziewczyny. Życzę Ci jak najwięcej takich chwil, w których z uśmiechem na twarzy mogłabyś powiedzieć: JESTEM SZCZĘŚLIWA! dla dziewczyny Co roku kocham mocniej i pamiętam tak samo. Jedno jest w życiu szczęście, kochać i być kochanym. Z okazji urodzin życzę Ci aby każdy dzień miał kształt Twoich marzeń. Z okazji urodzin życzę

Bardziej szczegółowo

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r.

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r. Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej 29.01.2017r. - 04.02.2017r. Dzień I - 29.01.2017r. O północy przyjechałam do Berlina. Stamtąd FlixBusem pojechałam do Hannoveru. Tam już czekała na mnie

Bardziej szczegółowo

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja 2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy k/ Giżycka. Pokoje 2-5 osobowe z łazienkami Program pobytu: Dzień I Przyjazd i zakwaterowanie 14:00-15:00 Obiad 16:00-18:00

Bardziej szczegółowo

DZIAŁANIA WYCHOWAWCZE SZKOŁY. akcja przeprowadzona dla uczniów klas IV VI, gazetka szkolna;

DZIAŁANIA WYCHOWAWCZE SZKOŁY. akcja przeprowadzona dla uczniów klas IV VI, gazetka szkolna; BEZPIECZEŃSTWO BEZPIECZEŃSTWO DZIAŁANIA WYCHOWAWCZE SZKOŁY OBSZARY DZIAŁANIA SPOSÓB REALIZACJI ODPOWIEDZIALNI TERMIN Bezpieczna droga do szkoły spotkania funkcjonariusza policji z uczniami klas pierwszych

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 17 grudnia 2007 r.

Warszawa, 17 grudnia 2007 r. Gwiazdka w domach internautów Warszawa, 17 grudnia 2007 r. O badaniu Celem badania było przedstawienie zwyczajów bożonarodzeniowych obchodzonych w domach internautów. Badani internauci odpowiedzieli na

Bardziej szczegółowo

" wigilia dla 100 dzieciaków " 16.12.2013r miejsce Endorfina Foksal Warszawa

 wigilia dla 100 dzieciaków  16.12.2013r miejsce Endorfina Foksal Warszawa " wigilia dla 100 dzieciaków " " 16.12.2013r miejsce Endorfina Foksal Warszawa Święta Bożego Narodzenia są dość szczególnym okresem w roku dla nas wszystkich a Dzień Św.Mikołaja jest dla dzieci dniem pełnym

Bardziej szczegółowo

Poznajemy tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia

Poznajemy tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia Literka.pl Poznajemy tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia Data dodania: 2008-05-15 07:21:30 Większość dzieci kojarzy święta Bożego Narodzenia wyłącznie z prezentami. Realizując mój projekt chciałam,

Bardziej szczegółowo

ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA

ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA FRAGMENTY GAZETKI NR 2 ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY IM. J. JANUSZEWSKIEJ W CIEMNEM ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA listopad grudzień 2010, styczeń 2011 Numer 2 Rok szkolny 2010/2011 Wydarzenia: 10.11 apel

Bardziej szczegółowo

02.09.2013r. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

02.09.2013r. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 02.09.2013r. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO Rok szkolny 2013/2014 rozpoczął się Mszą Św, którą w naszej szkole odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Żur. Pani Dyrektor, Krystyna Lemańczyk, przywitała zebranych

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH w II kl. przeprowadzonych dnia 14.12.2004 r. PROWADZĄCY: HALINA TOMKIEWICZ CZAS ZAJĘĆ: 90 minut BLOK TEMATYCZNY: W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU TEMAT DNIA: Poznajemy zwyczaje świąteczne

Bardziej szczegółowo

BOŻE NARODZENIE w Polsce i Anglii

BOŻE NARODZENIE w Polsce i Anglii BOŻE NARODZENIE w Polsce i Anglii Gdzie spędzacie czas Świąt Bożego Narodzenia? * Wigilię spędzamy w domu. W okresie świątecznym odwiedzamy nasze rodziny i przyjaciół, żeby spędzić ten czas razem. Spędzamy

Bardziej szczegółowo

Przyjaźń to skarb. Mikołajki

Przyjaźń to skarb. Mikołajki Wieści z Bajkowej Krainy Styczeń 2016 Przyjaźń to skarb Przyjaźń to skrab. Z takim hasłem 2 grudnia r. nasze przedszkole odwiedził Teatrzyk Arkadia. Razem ze zwierzętami zamieszkującymi las dzieci wyruszyły

Bardziej szczegółowo

Szósty grudnia to niezwykły dzień szczególnie dla dzieci. W swoje imieniny św. Mikołaj rozdaje wszystkich dzieciakom prezenty. W tym roku tradycyjnie

Szósty grudnia to niezwykły dzień szczególnie dla dzieci. W swoje imieniny św. Mikołaj rozdaje wszystkich dzieciakom prezenty. W tym roku tradycyjnie Numer 4-2016/2017 Szósty grudnia to niezwykły dzień szczególnie dla dzieci. W swoje imieniny św. Mikołaj rozdaje wszystkich dzieciakom prezenty. W tym roku tradycyjnie maluchy wchodzące do Bajeczki powitała

Bardziej szczegółowo

Temat: Niezwykły-zwykły Święty Mikołaj. 1. Wokół postaci Mikołaja wypisz ciąg skojarzeń związanych z tą osobą.

Temat: Niezwykły-zwykły Święty Mikołaj. 1. Wokół postaci Mikołaja wypisz ciąg skojarzeń związanych z tą osobą. Temat: Niezwykły-zwykły Święty Mikołaj. 1. Wokół postaci Mikołaja wypisz ciąg skojarzeń związanych z tą osobą. 2. Wymień problemy, jakie zostały poruszone w filmie. Wpisz je w choinkę. 3. W filmie poznajemy

Bardziej szczegółowo

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego i Rady Uczniowskiej w roku szkolnym 2010/2011

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego i Rady Uczniowskiej w roku szkolnym 2010/2011 Plan pracy Samorządu Uczniowskiego i Rady Uczniowskiej w roku szkolnym 2010/2011 1. Spotkanie organizacyjne w celu omówienia planu pracy w roku szkolnym 2010/2011-wrzesień 2. Przygotowanie Giełdy Książek

Bardziej szczegółowo

W listopadzie odbyło się w naszym przedszkolu drugie spotkanie z teatrzykiem edukacyjnym.

W listopadzie odbyło się w naszym przedszkolu drugie spotkanie z teatrzykiem edukacyjnym. 1. W Samorządowym Przedszkolu w Zatorze odbywają się cykliczne spotkania z teatrem. We wrześniu, teatr edukacyjny przybliżył przedszkolakom wiadomości o sposobach przygotowania się zwierząt do zimy. W

Bardziej szczegółowo

Gazetka szkolna Zespołu Szkół w Goleniowie

Gazetka szkolna Zespołu Szkół w Goleniowie Gazetka szkolna Zespołu Szkół w Goleniowie Nr 1 czerwiec 2014 r. Witajcie!!! Oto ukazał się pierwszy i niepowtarzalny numer naszej gazetki szkolnej. W przyszłym roku szkolnym będziemy ukazywać się raz

Bardziej szczegółowo

Nr 1/14 października Dzień Nauczyciela!

Nr 1/14 października Dzień Nauczyciela! Nr 1/14 października 2016 Dzień Nauczyciela! Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem, jaki można dać dziecku - jest wykształcenie Z okazji Dnia Nauczyciela wszystkim nauczycielom życzymy dużo szczęścia

Bardziej szczegółowo

Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Sandomierzu Nr 61 Grudzień 2011 Nie płacz Jezu my Ci zaśpiewamy

Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Sandomierzu Nr 61 Grudzień 2011 Nie płacz Jezu my Ci zaśpiewamy Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Sandomierzu Nr 61 Grudzień 2011 Nie płacz Jezu my Ci zaśpiewamy Podtrzymując tradycje bożonarodzeniowe wszyscy przedszkolacy od kilku dni przygotowywali się do spotkań wigilijnych

Bardziej szczegółowo

Gazetka Szkolna. Nr 2 Rok szkolny 2015/2016. Gazetka redagowana przez uczniów klas trzecich w składzie:

Gazetka Szkolna. Nr 2 Rok szkolny 2015/2016. Gazetka redagowana przez uczniów klas trzecich w składzie: Gazetka Szkolna Nr 2 Rok szkolny 2015/2016 Gazetka redagowana przez uczniów klas trzecich w składzie: Matrta Chrobok, Natalia Badura,Paulina Przybyła, Klaudia Muskietorz, Nikola Bomba, Wiktoria Dziurska,

Bardziej szczegółowo

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie?

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie? CZAS PRZYSZŁY GRY 1. Gra ma na celu utrwalenie form i zastosowania czasu przyszłego niedokonanego i dokonanego. Może być przeprowadzona jako gra planszowa z kostką i pionkami, albo w formie losowania porozcinanych

Bardziej szczegółowo

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka To My! Wydanie majowe! W numerze: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka Redakcja gazetki: redaktor naczelny - Julia Duchnowska opiekunowie - pan

Bardziej szczegółowo

Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK

Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK Czas wydarzeń : 24 grudnia Występują : Mama Tata Dzieci

Bardziej szczegółowo

Nowinki Naszej Szkolnej Rodzinki

Nowinki Naszej Szkolnej Rodzinki Nowinki Naszej Szkolnej Rodzinki Grudzień 2015 W tym numerze: Fotoreportaż z Otrzęsin klas 1 Fotoreportaż z Otrzęsin klas 1 Święty Mikołaj vs Dziadek Mróz 1 2 3 Zespół Szkół Nr 7 w Rzeszowie Fotoreportaż

Bardziej szczegółowo

Ankietowanym zadano następujące pytania:

Ankietowanym zadano następujące pytania: W dniach 1-2.12.2006r. Koło Naukowe Metod Ilościowych (KNMI), działające na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, przeprowadziło ankietę na temat zakupów świątecznych prezentów.

Bardziej szczegółowo

26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji. programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder.

26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji. programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder. Wolontariat informuje. 26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder. Zakupiliśmy tam za zebrane pieniądze

Bardziej szczegółowo

BAZGROŁEK. NUMER 2. GRUDZIEŃ 2014 r. KOLEŻANKI I KOLEDZY PRZECZYTAJCIE, A BĘDZIECIE WIEDZIELI WIĘCEJ

BAZGROŁEK. NUMER 2. GRUDZIEŃ 2014 r. KOLEŻANKI I KOLEDZY PRZECZYTAJCIE, A BĘDZIECIE WIEDZIELI WIĘCEJ BAZGROŁEK NUMER 2. GRUDZIEŃ 2014 r. KOLEŻANKI I KOLEDZY PRZECZYTAJCIE, A BĘDZIECIE WIEDZIELI WIĘCEJ Zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech będą one okazją do zadumy, ale i radości

Bardziej szczegółowo

Mikołajki Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji i gwarantowana super zabawa!!! W programie wycieczki:

Mikołajki Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji i gwarantowana super zabawa!!! W programie wycieczki: Mikołajki 2013 Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen magii i radości. Ich zwiastunem są Mikołajki KRAINA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji

Bardziej szczegółowo

Szkoła Promocji Zdrowia

Szkoła Promocji Zdrowia SLO-GAN Nr 65 Spis treści Szkoła Promocji Zdrowia 3 Boże Narodzenie w Polsce...4 Boże Narodzenie na świecie 5 Nowy Rok.6 Rozrywka.7 Redakcja pod opieką mgr Bożeny Dobczyńskiej: K.K, K.K, K.M, J.D, M.A

Bardziej szczegółowo

TAJEMNICE NOCY WIGILIJNEJ BOŻE NARODZENIE WIERZENIA I TRADYCJE

TAJEMNICE NOCY WIGILIJNEJ BOŻE NARODZENIE WIERZENIA I TRADYCJE TAJEMNICE NOCY WIGILIJNEJ BOŻE NARODZENIE WIERZENIA I TRADYCJE Boże Narodzenie jest czasem pełnym radości i zgody. Dawniej Boże Narodzenie jest czasem pełnym radości i zgody. Dawniej jednak dzień ten miał

Bardziej szczegółowo

Podziękowania dla Rodziców

Podziękowania dla Rodziców Podziękowania dla Rodziców Tekst 1 Drodzy Rodzice! Dziękujemy Wam za to, że jesteście przy nas w słoneczne i deszczowe dni, że jesteście blisko. Dziękujemy za Wasze wartościowe rady przez te wszystkie

Bardziej szczegółowo

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU WITAMY WAS W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2016/2017 Witamy. na stronie Naszej gazetki szkolnej, która również w tym roku szkolnym będzie w wersji elektronicznej. Chyba bardziej dla Was dostępnej. Każdy numer będziemy

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 20 w Łodzi, ul. Warecka 41 14 lutego 2008r. 28/59/2008 Nakład 100 egzemplarzy Gazeta bezpłatna Adres internetowy: www.warecka.edu.pl Spis treści: 1. Co się działo w szkole

Bardziej szczegółowo

Świętujemy, bo po to są Święta! prezentacja wyników badania zrealizowanego przez TNS Polska. www.tnsxmas.com Świętujemy bo po to są Święta!

Świętujemy, bo po to są Święta! prezentacja wyników badania zrealizowanego przez TNS Polska. www.tnsxmas.com Świętujemy bo po to są Święta! Świętujemy, bo po to są Święta! prezentacja wyników badania zrealizowanego przez TNS Polska Świętujemy niemal wszyscy. 5 FR 92 IT 100 NR 100 GB 92 95 US 92 tak nie Święta Bożego Narodzenia są dla Pana(i):

Bardziej szczegółowo

GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl

GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl Wywiad z Panią Olą Pajączkowską, kierownikiem szkolnej akcji Zima w mieście 3 Dziennik Sylwii 4 Największe atrakcje

Bardziej szczegółowo

IMPREZY KULTURALNO OŚWIATOWE W 2013 ROKU NA TERENIE GMINY ŻABIA WOLA STYCZEŃ 2013

IMPREZY KULTURALNO OŚWIATOWE W 2013 ROKU NA TERENIE GMINY ŻABIA WOLA STYCZEŃ 2013 IMPREZY KULTURALNO OŚWIATOWE W 2013 ROKU NA TERENIE GMINY ŻABIA WOLA NAZWA IMPREZY DATA ORGANIZATOR STYCZEŃ 2013 Gminny Przegląd Widowisk Jasełkowych Jasełkowe Zmagania 10.0 szkoły, Koncert kolędowo karnawałowy.

Bardziej szczegółowo

facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych!

facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych! facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych! Jarmark Bożonarodzeniowy 12-13 grudnia (sobota-niedziela) Zapraszamy

Bardziej szczegółowo

Klasa 2b sp. Klasa II B. Wychowawca: Lidia Grzeszczak. {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy

Klasa 2b sp. Klasa II B. Wychowawca: Lidia Grzeszczak. {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy Klasa 2b sp Autor: L Grzeszczak 26.08.2015. Zmieniony 25.09.2016. Klasa II B Wychowawca: Lidia Grzeszczak {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy We wrześniu odbyły się wybory do samorządu klasowego.

Bardziej szczegółowo

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 (Redaktor) Witam państwa w audycji Blisko i daleko. Dziś o podróżach i wycieczkach będziemy rozmawiać z gośćmi. Zaprosiłem panią Iwonę, panią Sylwię i pana Adama, żeby opowiedzieli

Bardziej szczegółowo

Święta Bożego Narodzenia w przedszkolnym obiektywie.

Święta Bożego Narodzenia w przedszkolnym obiektywie. Święta Bożego Narodzenia w przedszkolnym obiektywie. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, ciepła oraz świątecznych przygotowań. W naszym przedszkolu mamy to szczęście, że okres ten zaczyna

Bardziej szczegółowo

Pokazy Gimnastyczne oraz Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. Zakończenie projektu 1,2,3 z nami bezpieczny będziesz i Ty

Pokazy Gimnastyczne oraz Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. Zakończenie projektu 1,2,3 z nami bezpieczny będziesz i Ty Echo Piątki Grudzień Rodzice/Uczniowie W zdrowym ciele zdrowy duch Pokazy Gimnastyczne oraz Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego Zakończenie projektu 1,2,3 z nami bezpieczny będziesz i Ty Realizacja projektu

Bardziej szczegółowo

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na Semestr I W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na celu rozwijanie wśród uczniów demokratycznych

Bardziej szczegółowo

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Jesteś już uczniem i właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze szkołą. Poznajesz nowe koleżanki i nowych kolegów. Tworzysz razem z nimi grupę klasową i katechetyczną. Podczas

Bardziej szczegółowo

Co słychać u Motylków?

Co słychać u Motylków? Co słychać u Motylków? W listopadzie w grupie Motylki realizowaliśmy takie tematy jak: I. Domy i domki II. Urządzenia elektryczne III. A deszcz pada i pada IV. Dbamy o zdrowie. Dzieci poznały zwierzęta

Bardziej szczegółowo

Tematyka godzin wychowawczych dla klasy IV

Tematyka godzin wychowawczych dla klasy IV Tematyka godzin wychowawczych dla klasy IV Tematyka godzin wychowawczych może ulec zmianie w oparciu o bieżące potrzeby, problemy klasy. 1. Wybór samorządu klasowego. 2. Kontrakt klasowy. Prawa i obowiązki

Bardziej szczegółowo

MIESIĄC GRUDZIEŃ 2016r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE

MIESIĄC GRUDZIEŃ 2016r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE MIESIĄC GRUDZIEŃ 2016r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE Grudzień to zawsze miesiąc obfitujący w wiele ciekawych wydarzeń w naszym przedszkolu. My rozpoczęliśmy go od intensywnych przygotowań

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz!

Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz! Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi. Informujemy, iż nasza szkoła w okresie od 29.03.2016 r. do 15.12.2016 r. wykonała zadania

Bardziej szczegółowo

Kalendarz imprez szkolnych rok szkolny 2012/2013

Kalendarz imprez szkolnych rok szkolny 2012/2013 Kalendarz imprez szkolnych rok szkolny 2012/2013 Data Organizator Wycieczki Imprezy w szkole Imprezy poza szkołą 03.09.12 13-14.09.12 17-22.09.12 18.09.12 12.10.12 12.10.12 25.10.12 25.10.12 Dyrekcja Szkoły

Bardziej szczegółowo

ZAŚPIEWAJMY JEZUSOWI 15 grudnia 2011 r. godz.11 00

ZAŚPIEWAJMY JEZUSOWI 15 grudnia 2011 r. godz.11 00 IV INTEGRACYJNY KONCERT KOLĘD ZAŚPIEWAJMY JEZUSOWI 15 grudnia 2011 r. godz.11 00 Wstęp muzyczny Całą noc padał śnieg - instrumentalnie, gra Grzegorz POWITANIE W tak piękny sposób Grzegorz wprowadził nas

Bardziej szczegółowo

14 października Słysząc o tej dacie, od razu nasuwa się nam na myśl Dzień Edukacji Narodowej, inaczej zwanym Dniem Nauczyciela.

14 października Słysząc o tej dacie, od razu nasuwa się nam na myśl Dzień Edukacji Narodowej, inaczej zwanym Dniem Nauczyciela. 14 października Słysząc o tej dacie, od razu nasuwa się nam na myśl Dzień Edukacji Narodowej, inaczej zwanym Dniem Nauczyciela. Tego dnia nasi nauczyciele, pedagodzy oraz wychowawcy obchodzą swoje święto.

Bardziej szczegółowo

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE. Wójt Bartłomiej Kucharyk oraz Radni Gminy Przytoczna składają życzenia świąteczne.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE. Wójt Bartłomiej Kucharyk oraz Radni Gminy Przytoczna składają życzenia świąteczne. ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE Wójt Bartłomiej Kucharyk oraz Radni Gminy Przytoczna składają życzenia świąteczne. NABÓR NA ZIMOWISKO DLA DZIECI ROLNIKÓW Lubuska Izba Rolnicza prowadzi nabór na ferie zimowe. NABÓR

Bardziej szczegółowo

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO I OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po wspaniałych wakacjach, wypoczęci powróciliśmy do szkoły aby rzucić się w wir pracy. Już we wrześniu czeka nas

Bardziej szczegółowo

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU WITAMY WAS W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Witam Nazywam się Jolanta Otlik i jestem opiekunem Naszej gazetki szkolnej, która również w tym roku szkolnym będzie w wersji elektronicznej. Chyba bardziej dla

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PARTYZANTÓW POLSKICH W ŻABNICY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

PLAN PRACY RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PARTYZANTÓW POLSKICH W ŻABNICY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 PLAN PRACY RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PARTYZANTÓW POLSKICH W ŻABNICY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Cele i zadania Rady Samorządu Uczniowskiego: 1. Wdrażanie uczniów do samorządności

Bardziej szczegółowo

Akademia Elfów Świętego Mikołaja rodzinna gra miejska

Akademia Elfów Świętego Mikołaja rodzinna gra miejska Akademia Elfów Świętego Mikołaja rodzinna gra miejska ZwalczNude.pl to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dorośli szukający ciekawych form rozrywki jaki rodziny z dziećmi szukających

Bardziej szczegółowo

facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych!

facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych! facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych! Jarmark Bożonarodzeniowy 12-13 grudnia (sobota-niedziela) Zapraszamy

Bardziej szczegółowo

MAŁY PABLO I DWIE ŚWINKI

MAŁY PABLO I DWIE ŚWINKI ROBERT MAICHER MAŁY PABLO I DWIE ŚWINKI Poleca: SuperKid.pl Zapewnij dzieciom dobry start! Copyright by Robert Maicher Data: 03.02.2008 Tytuł: Mały Pablo i dwie świnki Autor: Robert Maicher Wydanie I Seria:

Bardziej szczegółowo

PRO MEMORIAM GAZETKA RODZINNA DLA BLISKICH I DALEKICH KREWNYCH PO MIECZU I PO KĄDZIELI

PRO MEMORIAM GAZETKA RODZINNA DLA BLISKICH I DALEKICH KREWNYCH PO MIECZU I PO KĄDZIELI Nr 24 GRUDZIEŃ 2015 PRO MEMORIAM GAZETKA RODZINNA DLA BLISKICH I DALEKICH KREWNYCH PO MIECZU I PO KĄDZIELI KALENDARIUM 1 listopada 1913 Urodziła się Janina Ordyczyńska z Gdulów 4 listopada 2015 Zmarła

Bardziej szczegółowo

STYCZEŃ. 1 styczeń Nowy Rok, Światowy Dzień Pokoju, Świętej Bożej Rodzicielki. 6 styczeń Objawienie Pańskie (Trzech Króli), Dzień Filatelisty

STYCZEŃ. 1 styczeń Nowy Rok, Światowy Dzień Pokoju, Świętej Bożej Rodzicielki. 6 styczeń Objawienie Pańskie (Trzech Króli), Dzień Filatelisty STYCZEŃ 1 styczeń Nowy Rok, Światowy Dzień Pokoju, Świętej Bożej Rodzicielki 6 styczeń Objawienie Pańskie (Trzech Króli), Dzień Filatelisty 8 stycznia Dzień Sprzątania Biurka 9 stycznia Dzień Ligi Ochrony

Bardziej szczegółowo

, , INTERNET:

, , INTERNET: CBOS CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ SEKRETARIAT ZESPÓŁ REALIZACJI BADAŃ 629-35 - 69, 628-37 - 04 UL. ŻURAWIA 4A, SKR. PT.24 00-503 W A R S Z A W A TELEFAX 629-40 - 89 621-07 - 57, 628-90 - 17 INTERNET:

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY IM. JANINY JANUSZEWSKIEJ W CIEMNEM ECHO SZKOŁY LISTOPAD GRUDZIEŃ. 25. 11. 2011 andrzejki klas 1 3

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY IM. JANINY JANUSZEWSKIEJ W CIEMNEM ECHO SZKOŁY LISTOPAD GRUDZIEŃ. 25. 11. 2011 andrzejki klas 1 3 ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY IM. JANINY JANUSZEWSKIEJ W CIEMNEM ECHO SZKOŁY LISTOPAD GRUDZIEŃ Skład redakcji: Karolina Jędrak Julia Pacholczyk Natalia Skibińska Jaś Wołynko Wiktoria Rudzka Weronika Przybysz

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński. Pod kierownictwem: Justyny Jedynak

Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński. Pod kierownictwem: Justyny Jedynak Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński Numer II (zima) Pod kierownictwem: Urszuli Nowak Justyny Jedynak W numerze: Podsumowanie grudnia; Ferie zimowe; Walentynki;

Bardziej szczegółowo

Motto: Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje.

Motto: Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje. Motto: Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje. Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o

Bardziej szczegółowo

MIESIĄC LISTOPAD 2014r. W GRUPIE JAGÓDKI

MIESIĄC LISTOPAD 2014r. W GRUPIE JAGÓDKI MIESIĄC LISTOPAD 2014r. W GRUPIE JAGÓDKI Minął już kolejny miesiąc wspólnych zabaw. W listopadzie skupiliśmy się na temacie zdrowia. Dowiedzieliśmy się co ma wpływ na nasze dobre samopoczucie, a także

Bardziej szczegółowo

Składniki: Pulpeciki: 200 g białej kaszy gryczanej 2 małe jajka 2 łyżki mąki 2 łyżki bułki tartej 130 g sera koziego sól pieprz. Sos grzybowo-dyniowy:

Składniki: Pulpeciki: 200 g białej kaszy gryczanej 2 małe jajka 2 łyżki mąki 2 łyżki bułki tartej 130 g sera koziego sól pieprz. Sos grzybowo-dyniowy: Pulpeciki z białej kaszy gryczanej nadziewane kozim serem z sosem dyniowym z podgrzybkami to alternatywa dla tradycyjnych mięsnych pulpecików. Są delikatne i bardzo smaczne szczególnie w towarzystwie grzybowo-dyniowego

Bardziej szczegółowo

MIESIĘCZNE PLANY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

MIESIĘCZNE PLANY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 MIESIĘCZNE PLANY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 wrzesień 1. Żegnajcie wakacje - Witaj szkoło- witaj świetlico! - Zapoznanie dzieci z salą świetlicową i wyposażeniem świetlicy. -Wykonanie

Bardziej szczegółowo

GRY Z DRESZCZYKIEM EMOCJI

GRY Z DRESZCZYKIEM EMOCJI SALON GIER Dokument ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu prawa, a jedynie wstęp do negocjacji. Treść niniejszego dokumentu jest własnością intelektualną firmy Sigma Event i jako taka podlega pełnej

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Miesiąc Wrzesień PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Hasła miesiąca Wracamy do szkoły. Chodzimy do szkoły Dbamy o porządek i czystość wokół siebie. Dbamy o bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

Domowe pesto z bazylii

Domowe pesto z bazylii Domowe pesto z bazylii Dzisiaj mam dla Was przepis na szybki, ale bardzo bardzo przepyszny domowy obiadek. Ale zanim przejdę do przepisu, chce podzielić się z Wami jedną z lekcji z książki Reginy Brett

Bardziej szczegółowo

MIESIĄC GRUDZIEŃ W GRUPIE ŻABKI

MIESIĄC GRUDZIEŃ W GRUPIE ŻABKI MIESIĄC GRUDZIEŃ W GRUPIE ŻABKI Grudzień to miesiąc pełen prezentów, pozytywnych emocji i wielu miłych chwil spędzonych w przedszkolu. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią i zimą

Bardziej szczegółowo

21 października 2014 r.

21 października 2014 r. Kronika klasy Vb 1 września 2014 r. Po dwóch miesiącach odpoczynku pełni energii wróciliśmy do szkoły. Przyjemnie było znowu spotkać kolegów i koleżanki z klasy a także przywitać naszych nauczycieli! Podczas

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 4

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 4 Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: W świątecznym nastroju Scenariusz nr 4 I. Tytuł scenariusza zajęć: Quiz wigilijny. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian. na zakończenie nauki. w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Przeziębienie. Część I. Kod ucznia. Czas pracy: do 45 minut

Sprawdzian. na zakończenie nauki. w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Przeziębienie. Część I. Kod ucznia. Czas pracy: do 45 minut Kod ucznia Sprawdzian na zakończenie nauki w trzeciej klasie szkoły podstawowej Przeziębienie Czas pracy: do 45 minut Część I 1. Przeczytaj uważnie wszystkie teksty i zadania. 2. Wszystkie zadania rozwiąż

Bardziej szczegółowo

Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO

Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ustrzykach Dolnych Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO program integrujący klasę. Autor programu mgr Ewa Lejowska Ustrzyki

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

GRUDZIEŃ MIESIĘCZNIK DLA RODZICÓW DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 24 W CHORZOWIE

GRUDZIEŃ MIESIĘCZNIK DLA RODZICÓW DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 24 W CHORZOWIE NR 72 (106) 2015 GRUDZIEŃ MIESIĘCZNIK DLA RODZICÓW DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 24 W CHORZOWIE Niech czas Świąt Bożego Narodzenia będzie pełen atmosfery radości, wytchnienia i zatrzymania od codziennego pędu.

Bardziej szczegółowo

Spotkanie Opłatkowe 2016 w Klubie Seniora Janowiacy

Spotkanie Opłatkowe 2016 w Klubie Seniora Janowiacy Spotkanie Opłatkowe 2016 w Klubie Seniora Janowiacy 2016.12.18Aktualizacja: 2016.12.18, 07:52 Raz do roku, pośród śniegu, Każdy się zatrzyma w biegu. By przy świetle świec świątecznych, Usiąść w gronie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 73 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 73 zajęć edukacji wczesnoszkolnej Scenariusz nr 73 zajęć edukacji wczesnoszkolnej 1. Metryczka zajęć edukacyjnych Miejsce realizacji zajęć: sala szkolna Temat zajęć: Święta w moim domu Grupa dydaktyczna: uczniowie klasy I SP Czas przewidziany

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina...

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina... 1 Budzik dzwonił coraz głośniej i głośniej, a słońce jakby za wszelką cenę chciało się wedrzeć do mojego pokoju. Niedali mi spać już dłużej;wstałam. Wtedy właśnie uswiadomiłam sobie, że jest dzień 11 listopada

Bardziej szczegółowo

2. Warzywa obieramy, myjemy, dodajemy do wywaru z kurczakiem. Lekko doprawiamy.

2. Warzywa obieramy, myjemy, dodajemy do wywaru z kurczakiem. Lekko doprawiamy. Potrawka z kurczaka Lekkostrawna i pyszna zarówno z ziemniakami, jak i makaronem i ryżem. Przy tym prosta w przygotowaniu, nie wymaga długich godzin w kuchni, ani szczególnych umiejętności. A co najważniejsze:

Bardziej szczegółowo

GOLDEN 5. Integracja i klimat klasy, Współpraca nauczyciela z rodzicami.

GOLDEN 5. Integracja i klimat klasy, Współpraca nauczyciela z rodzicami. GOLDEN 5 Integracja i klimat klasy, Współpraca nauczyciela z rodzicami. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Ankieta dla rodziców Ankieta jest anonimowa. Państwa odpowiedzi będą wykorzystane do podniesienia

Bardziej szczegółowo

W numerze: Kiermasz bożonarodzeniowy; Konkurs recytatorski; Mikołajkowe zmagania; Konkurs na najładniejszą bombkę; Jasełka.

W numerze: Kiermasz bożonarodzeniowy; Konkurs recytatorski; Mikołajkowe zmagania; Konkurs na najładniejszą bombkę; Jasełka. W numerze: Kiermasz bożonarodzeniowy; Konkurs recytatorski; Mikołajkowe zmagania; Konkurs na najładniejszą bombkę; Jasełka. Przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób świątecznych,

Bardziej szczegółowo

POLSKIE TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE

POLSKIE TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE Weź do ręki biały opłatek, Choćbyś nawet nie miał go z kim dzielić I życz szczęścia całemu światu Niech się wszystkie serca rozweselą POLSKIE TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE Opracował Adam Śledź klasa VI b 1

Bardziej szczegółowo

WYPIJMY ZA NASZE ZDROWIE...

WYPIJMY ZA NASZE ZDROWIE... WYPIJMY ZA NASZE ZDROWIE... Zbliżająca się Gwiazdka i Sylwester to okazje do miłych spotkań z rodziną i znajomymi, podczas których nie stronimy od napojów alkoholowych. Jeśli pijemy alkohol niezbyt często

Bardziej szczegółowo

Apel Samorządu Uczniowskiego

Apel Samorządu Uczniowskiego Apel Samorządu Uczniowskiego Podsumowanie pracy w pierwszym półroczu rok szkolny 2014/2015 Wyniki klasyfikacji śródrocznej rok szkolny 2014/2015 5 4,5 4 3,5 3 4,06 4,52 4,24 4,4 3,84 4,46 4,48 4,29 2,5

Bardziej szczegółowo