1. Czy zwracasz uwagę na indeks glikemiczny i konserwanty zawarte w kupowanych produktach?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "1. Czy zwracasz uwagę na indeks glikemiczny i konserwanty zawarte w kupowanych produktach?"

Transkrypt

1

2

3 1. Czy zwracasz uwagę na indeks glikemiczny i konserwanty zawarte w kupowanych produktach?

4 Indeks glikemiczny?

5 Dla wielu z nas pojęcie indeksu glikemicznego jest wciąż obce. Odgrywa on jednak znaczącą rolę w dobrze zbilansowanej diecie każdego człowieka i dlatego warto bliżej zapoznać się z tym na pozór dziwnym pojęciem. Czym tak właściwie jest indeks glikemiczny, inaczej zwany wskaźnikiem glikemicznym? Jego zadanie to klasyfikacja produktów żywnościowych po podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi człowieka na około 2-3 godzin po spożyciu produktu.

6

7 W bardziej naukowym pojęciu indeks glikemiczny jest definiowany jako średni, procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu, przez reprezentatywną statystycznie grupę ludzi, porcji produktu zawierającej 50 gramów przyswajalnych węglowodanów. Wzrost poziomu cukru we krwi w przypadku spożycia 50 gramów glukozy przyjęto jako podstawę skali (100%). Indeks glikemiczny dotyczy tylko węglowodanów, a to dlatego, iż tłuszcze i białka nie powodują znaczącego wzrostu glukozy we krwi. Można to przedstawić za pomocą prostego wzoru:

8 Dlaczego jest on dla nas tak ważny? Im wyższa wartość IG danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi po jego spożyciu. Produkty o wysokim indeksie powodują zarówno wysoki szczytowy poziom cukru we krwi, jak i szybki jego spadek. Indeks glikemiczny może być używany do planowania diety odchudzającej, jednak w przeciwieństwie do takich współczynników jak ilość kalorii czy zawartość tłuszczu różni się znacznie w podobnych produktach (np. różnych odmianach ryżu) i podlega ogromnym zmianom w procesie obróbki, a więc jest trudny w stosowaniu. Powolne przyswajanie i stopniowy wzrost oraz spadek poziomu cukru we krwi po spożyciu produktów o niskim indeksie glikemicznym, ułatwia kontrolę poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Jest to również zalecane dla osób zdrowych, ponieważ powoduje mniejsze wydzielanie insuliny. Wolne przyswajanie pozwala ograniczyć napady głodu. Najkorzystniejsze do spożycia są produkty, których IG nie przekracza 60.

9 Konserwanty

10 Czym są konserwanty i do czego służą? Konserwant (środek konserwujący) związek chemiczny lub mieszanina związków, powodująca przedłużenie przydatności do spożycia (lub trwałości) produktów spożywczych i przemysłowych. Konserwanty mają za zadanie zapobieganie rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów. Wszystkie konserwanty dodawane do produktów spożywczych znajdują się na tzw. "Liście E". Konserwanty mają zakres numerów E200 E299.

11 Jak dzielimy konserwanty: konserwanty chemiczne - to substancje chemiczne, które hamują lub spowalniają niekorzystne procesy (głównie mikrobiologiczne i enzymatyczne) powodujące psucie się i obniżenie jakości żywności. konserwanty naturalne - zalicza się do nich: sól kuchenną, cukier, ocet, przyprawy lub wyekstrahowane z nich olejki oraz substancje wprowadzone do żywności z dymem wędzarniczym.

12 Wybrane konserwanty E Kwas octowy to naturalny środek konserwujący używany przeciw bakteriom i grzybom. Najczęściej występuje w majonezie i kwaśnych produktach. E Kwas mlekowy i mleczany są używane jako środki konserwujące, głównie przeciw drożdżom i grzybom. Substancje te używane są głównie do konserwowania produktów ziemniaczanych. E211 - Benzoesan sodu to najpowszechniej stosowany konserwant. Skutecznie hamuje rozwój drożdży i pleśni. Dodawany jest do przetworów owocowych i warzywnych, a także do sałatek, koncentratu pomidorowego oraz napojów gazowanych. Działa drażniąco na śluzówkę żołądka i może powodować dolegliwości bólowe. Dlatego nie powinien być zbyt często spożywany. E220 - Dwutlenek siarki dodawany jest do soków owocowych, suszonych owoców oraz win. Nie powinien być zbyt często spożywany gdyż niszczy witaminę B i może powodować reakcje alergiczne.

13 Jak powiedział Paracelsus to dawka czyni truciznę. Warto o tym pamiętać. I warto wybierać produkty zawierające jak najmniej konserwantów. Dlaczego? Ponieważ dodatkowo obciążają naszą wątrobę, mogą odkładać się w naszych ciałach, a wiele spośród nich stosowanych jest na granicy dopuszczalnej dawki. Szczególnie warto unikać napojów zawierających benzoesanu sodu. Kiedy jemy różne produkty wysokoprzetworzone może okazać się, że przekraczamy kilkakrotnie dopuszczalne dawki dziennego spożycia. A to już może nam zacząć szkodzić. Objawy pojawiają się z czasem. Pamiętaj jedna zupka chińska nie wywoła choroby. Gdy dieta jest natomiast zbyt bogata w tego typu produkty, już może mieć negatywny wpływ. Nie warto się bać stres działa bardziej wyniszczająco Jednym słowem żuj z głową!

14 2. Co najczęściej kupujesz w sklepiku szkolnym?

15 Prezentujemy kilka pomysłów, na zdrowsze zamienniki często spożywanych przez nas produktów

16 Co jest w sklepiku szkolnym Chipsy Chrupki kukurydziane Chipsy ziemniaczane solone Batonik czekoladowy (z dodatkiem cukru) Wafel (z cukrem) Czekolada mleczna Jogurt słodzony Coca Cola Bułeczki drożdżowe Pączki

17 Alternatywa Jabłka suszone Marchew surowa Batonik musli (z suszonymi owocami) Ciasteczka owsiane Jogurt naturalny Czekolada gorzka (>80% kakao) Orzechy włoskie, laskowe, nerkowce, pistacje Świeży sok z marchwi Sok pomidorowy bez cukru 0

18 3. Czy chciałbyś coś zmienić w zaopatrzeniu sklepiku szkolnego? Jeśli tak to co?

19 Czy chciałbyś coś zmienić w zaopatrzeniu sklepiku szkolnego? 31% 1. Tak 2. Nie 69%

20 Jeśli tak to co? 1. Owoce 16% 2. Kanapki 6% 19% 35% 3. Sałatki 4. Zdrowa żywność 5. Ceny 14% 10% 6. Inne

21 A tak nasi ankietowani odpowiedzieli na kolejne pytania:

22 1. Czy zwracasz uwagę na indeks glikemiczny i konserwanty zawarte w kupowanych produktach? 1. Tak. 2. Nie. 3% 15% 0% 23% 3. Zwracam uwagę tylko na konserwanty. 22% 4. Zwracam uwagę tylko na indeks glikemiczny. 37% 5. Nie wiem co to indeks glikemiczny. 6. Nie wiem co to konserwanty.

23 2. Co najczęściej kupujesz w sklepiku szkolnym? 1. Słodycze (batoniki, cukierki i inne produkty zawierające czekoladę [wysokokaloryczne]. 2. Czipsy. 5% 3% 3% 15% 2% 3. Słodkie bułki/bułki pizzerki itp. 25% 4. Napoje gazowane. 32% 5. Wodę mineralną. 15% 6. Jogurty.

24

25 4. Czy w Twojej szkole promowany jest ekologiczny tryb życia? Jeśli tak to w jaki sposób?

26 5. Jakie zmiany chciałbyś wprowadzić jeśli chodzi o postawy proekologiczne w Twojej szkole?

27

28 Pytania do gości

29 Podsumowanie Dzisiejsza debata dobiega końca, zatem podsumujmy wnioski do jakich udało nam się dojść.

30 W kwestii zdrowej żywności, uczniowie proponują następujące zmiany: 0 Ograniczenie niezdrowych produktów w sklepiku szkolnym i zastąpienie ich sałatkami, kanapki, świeżymi owocami i warzywami. 0 Zakupienie przez szkołę maszyny produkującej świeże soki. 0 Publikacja cyklu artykułów w szkolnej gazetce na temat zdrowej żywności. 0 Organizacja tzw. dni ze zdrową żywnością, które będą polegały na comiesięcznych akcjach, mających na celu propagowanie ekologicznego jedzenia. 0 Utworzenie szkolnego bloga lub strona WWW o tematyce proekologicznej.

31 Z kolei, jeśli chodzi o recykling i promowanie ekologicznego stylu życia chcielibyśmy, aby zostały podjęte następujące inicjatywy: 0 Umieszczenie na terenie szkoły koszy na śmieci dostosowanych do recyklingu. 0 Prowadzenie rywalizacja między klasowa w zbiórkach: aluminium, zakrętek, makulatury i zużytych baterii. 0 Udział w konkursach i między szkolnych akcjach ekologicznych. 0 Warsztaty plastyczne o tematyce ekologicznej, np. projektowanie materiałowych toreb na zakupy, bądź plakatów, które mogłyby uświetnić nasze szkolne korytarze. 0 Powołanie koła ekologicznego, np. Ligi Ochrony Przyrody. 0 Rozmowy na temat ekologii na lekcjach wychowawczych. 0 Szkoła to nie tropiki, z głową używajmy ogrzewania. 0 Ograniczenie torebek foliowych w sklepiku szkolnym, zamiana popularnych foliówek na torby papierowe. 0 Organizowanie zajęć terenowych, zarówno w formie odwiedzania instytucji związanych z ochroną środowiska, jak i obcowania z przyrodą (na łonie natury).

32 Czy w Twojej szkole lub pracy są kosze do segregacji śmieci? 0% 2% 17% 1. Tak 2. Nie 81% 3. W szkole tak w pracy nie 4. W pracy tak w szkole nie

33 Dziękujemy za uwagę

Nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. uczniów klas pierwszych. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu

Nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. uczniów klas pierwszych. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Wydział Farmacji Katedra i Zakład Bromatologii Niestacjonarne Podyplomowe Studium Dietetyki i Poradnictwa Żywieniowego Nawyki żywieniowe i aktywność

Bardziej szczegółowo

Gimnazjalisto! Ten poradnik uświadomi Ci, dlaczego dla Twojego rozwoju tak ważne jest to co jesz i w jakich ilościach.

Gimnazjalisto! Ten poradnik uświadomi Ci, dlaczego dla Twojego rozwoju tak ważne jest to co jesz i w jakich ilościach. Gimnazjalisto! Racjonalne odżywianie się jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Dzięki niemu czujesz się silniejszy, weselszy i dodatkowo zapobiegasz niektórym

Bardziej szczegółowo

Żywienie w stwardnieniu rozsianym

Żywienie w stwardnieniu rozsianym Żywienie w stwardnieniu rozsianym ŻYWIENIE W STWARDNIENIU ROZSIANYM Broszura powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Opracowanie merytoryczne:

Bardziej szczegółowo

Nie żyjemy, aby jeść Ale jemy, aby żyć

Nie żyjemy, aby jeść Ale jemy, aby żyć Nie żyjemy, aby jeść Ale jemy, aby żyć Ponieważ ciało nasze zbudowane jest z tego co zjadamy i wypijamy, nie należy się dziwić, że badacze długowieczności przywiązują takie znaczenie do czynników pokarmowych

Bardziej szczegółowo

Prawidłowa dieta receptą na zdrowie

Prawidłowa dieta receptą na zdrowie Prawidłowa dieta receptą na zdrowie Materiały dydaktyczne zajęcia prozdrowotne i hobbystyczne Program Rewitalizacji Społecznej Nowe życie Starej Bykowiny współfinansowany przez Unię Europejską ze środków

Bardziej szczegółowo

REKOMENDACJE I OPINIE. Szanowni Państwo!

REKOMENDACJE I OPINIE. Szanowni Państwo! REKOMENDACJE I OPINIE Szanowni Państwo! Zapraszam serdecznie do współpracy przy realizacji Projektu Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy, którego celem jest wzrost świadomości społecznej na temat wpływu

Bardziej szczegółowo

Żywienie w ciąży. Wprowadzenie

Żywienie w ciąży. Wprowadzenie Żywieniewciąży Wprowadzenie Ciąża to magiczny czas, kiedy worganizmie dorosłej kobiety powstaje nowe życie. Jego rozwój wdużej mierzezależyodtego,jaksięczujeijaksięodżywiaprzyszłamama.niedasięukryć,żewczasie

Bardziej szczegółowo

Jak jeść zdrowo, z przyjemnością i do syta by obniżyć lub podwyższyć wagę ciała? Zdrowe dobieranie i łączenie pokarmów. Odkwaszanie i oczyszczanie

Jak jeść zdrowo, z przyjemnością i do syta by obniżyć lub podwyższyć wagę ciała? Zdrowe dobieranie i łączenie pokarmów. Odkwaszanie i oczyszczanie Jak jeść zdrowo, z przyjemnością i do syta by obniżyć lub podwyższyć wagę ciała? Zdrowe dobieranie i łączenie pokarmów. Odkwaszanie i oczyszczanie organizmu. Spis treści 1. Czym jest Metoda Dr. Jacoba?

Bardziej szczegółowo

Wszystkie prawa zastrzeżone. Przedruk i reprodukcja w jakiejkolwiek postaci całości lub części broszury bez pisemnej zgody wydawcy są zabronione.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Przedruk i reprodukcja w jakiejkolwiek postaci całości lub części broszury bez pisemnej zgody wydawcy są zabronione. Autorzy: prof. Jadwiga Charzewska 1 dr Katarzyna Wolnicka 1 mgr Anna Taraszewska 1 dr Elżbieta Chabros 1 dr Renata Czarniecka 2 dr Dorota Trzcińska 2 mgr Joanna Jaczewska-Schuetz 1 mgr Bożena Wajszczyk

Bardziej szczegółowo

SZKOLNIACZEK. PISEMKO ZESPOŁU SZKÓŁ im. ks. Jana Twardowskiego w Wołominie ul. Miła 22 2012 / 2013. www.zss-wolomin.edl.pl

SZKOLNIACZEK. PISEMKO ZESPOŁU SZKÓŁ im. ks. Jana Twardowskiego w Wołominie ul. Miła 22 2012 / 2013. www.zss-wolomin.edl.pl SZKOLNIACZEK PISEMKO ZESPOŁU SZKÓŁ im. ks. Jana Twardowskiego w Wołominie ul. Miła 22 2012 / 2013 www.zss-wolomin.edl.pl Uśmiech jest najprawdziwszym, kiedy jednocześnie uśmiechają się oczy ks.j.twardowski

Bardziej szczegółowo

Praca dyplomowa licencjacka

Praca dyplomowa licencjacka Instytut: Instytut Dietetyki Kierunek: Dietetyka Specjalność: Dietetyka kliniczna Praca dyplomowa licencjacka WIEDZA I NAWYKI ŻYWIENIOWE KOBIET AKTYWNYCH FIZYCZNIE Promotor: dr n med. Bogusław Bucki Autor:

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego

Szanowni Państwo, prof. dr hab. Jacek Wysocki Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii dla Województwa Wielkopolskiego Szanowni Państwo, Wasze dziecko weszło w niezwykle ważny okres swojego życia. W wieku 13-16 lat dokonuje się bardzo intensywny rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Błędy popełnione w tym okresie

Bardziej szczegółowo

Żywienie w ciąży. porady żywieniowe dla przyszłych mam

Żywienie w ciąży. porady żywieniowe dla przyszłych mam Żywienie w ciąży porady żywieniowe dla przyszłych mam 1 Zasady prawidłowego żywienia kobiety przed zajściem w ciążę Zalecenia żywieniowe dla kobiet planujących ciążę są bardzo podobne do żywienia wszystkich

Bardziej szczegółowo

ŻYWIENIE A CHOROBA NOWOTWOROWA

ŻYWIENIE A CHOROBA NOWOTWOROWA Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła oraz Fundacja Tam i z Powrotem przedstawiają: ŻYWIENIE A CHOROBA NOWOTWOROWA PORADNIK DLA PACJENTÓW I ICH RODZIN 7 BEZPŁATNY Patronat

Bardziej szczegółowo

Poradnik. żywienia kobiet

Poradnik. żywienia kobiet Poradnik żywienia kobiet Poradnik żywienia kobiet Opracowanie Merytoryczne Dorota Świątkowska mgr inż. żywienia człowieka 3 Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji Nutricia w ramach partnerstwa przy

Bardziej szczegółowo

Żywienie w cukrzycy typu 1

Żywienie w cukrzycy typu 1 Żywienie w cukrzycy typu 1 Tabela wymienników węglowodanowych Zalecenia ogólne Właściwe odżywianie jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wyniki leczenia Twojej choroby. Leczenie dietetyczne

Bardziej szczegółowo

Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec?

Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec? Projekt Bądźmy zdrowi wiemy, więc działamy ZBILANSOWANA DIETA Nadwaga i otyłość zagrożeniem dla każdego - czy można im zapobiec? Nadwaga i otyłość jest powszechnym zagrożeniem. W krajach Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

UZASADNIENIE Zasadniczym celem projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie

Bardziej szczegółowo

Prewencja nadwagi i otyłości u dzieci

Prewencja nadwagi i otyłości u dzieci ser Prewencja nadwagi i otyłości u dzieci Praktyczny poradnik dla rodziców Otyłość to stan nadmiernej akumulacji tłuszczu w organizmie, prowadzący do zaburzeń stanu zdrowia. Podstawowy powód otyłości to

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA Autorzy: Dr n. biol. Elżbieta Chabros Prof. dr hab. n. biol. Jadwiga Charzewska Mgr inż. Zofia Chwojnowska

Bardziej szczegółowo

Informator dla pacjentów. ywienie w nieswoistych zapaleniach jelita

Informator dla pacjentów. ywienie w nieswoistych zapaleniach jelita Informator dla pacjentów ywienie w nieswoistych zapaleniach jelita Niniejsza publikacja jest sponsorowana przez Falk Foundation e.v. Informacje prezentowane poniżej są niezależną opinią jej autora i niekoniecznie

Bardziej szczegółowo

Zaprasza na kolejna edycję Piramidy Żywienia Przedszkolaka Jesień 2013 Pod hasłem: ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY

Zaprasza na kolejna edycję Piramidy Żywienia Przedszkolaka Jesień 2013 Pod hasłem: ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY Zaprasza na kolejna edycję Piramidy Żywienia Przedszkolaka Jesień 2013 Pod hasłem: ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY O czym będzie prezentacja? à O roli węglowodanów, błonnika, białka i tłuszczu w diecie

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Strona 2 z 38

Spis treści. Strona 2 z 38 Spis treści Strona 2 z 38 WSTĘP...3 1. CZY MUSISZ SCHUDNĄĆ?...5 2. TAKTYKA W DIECIE...12 3. FAKTY O ODCHUDZANIU...17 4. MITY O ODCHUDZANIU...20 5. FAKT CZY MIT?...24 6. DLACZEGO DIETY SĄ NIESKUTECZNE...25

Bardziej szczegółowo

Podstawy teoretyczne programu. Poradnik dla nauczycieli wydanie IV

Podstawy teoretyczne programu. Poradnik dla nauczycieli wydanie IV Podstawy teoretyczne programu Poradnik dla nauczycieli wydanie IV Warszawa 2010 Główny Inspektorat Sanitarny Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców Podstawy teoretyczne programu Trzymaj

Bardziej szczegółowo

Jesteś tym, co jesz czyli piękno zaczyna się od wewnątrz. mgr Iwona Wierzbicka

Jesteś tym, co jesz czyli piękno zaczyna się od wewnątrz. mgr Iwona Wierzbicka Jesteś tym, co jesz czyli piękno zaczyna się od wewnątrz. mgr Iwona Wierzbicka dietetyk i trener personalny www.ajwen.pl Każdy z nas marzy o jędrnej, dobrze nawilżonej i zdrowej skórze. Mocnych paznokciach

Bardziej szczegółowo

Jestem aktywny i jem zdrowo

Jestem aktywny i jem zdrowo Jestem aktywny i jem zdrowo żyję kolorowo Jestem aktywny i jem zdrowo żyję kolorowo Poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci w wieku wczesnoszkolnym 49 Jestem aktywny i jem zdrowo żyję kolorowo Poradnik

Bardziej szczegółowo

Ropczyce, 19 kwietnia 2012r.

Ropczyce, 19 kwietnia 2012r. Ropczyce, 19 kwietnia 2012r. I Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu W zdrowym ciele zdrowy duch Ropczyce, 9 kwietnia 2008r. Ropczyce, 19 kwietnia 2012r. Żywność wygodna pozwala na szybkie i łatwe

Bardziej szczegółowo

Dorota Czerwińska. Podręcznik część 2 NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA. Zasady żywienia. technik żywienia i usług gastronomicznych. kwalifikacja T.15.

Dorota Czerwińska. Podręcznik część 2 NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA. Zasady żywienia. technik żywienia i usług gastronomicznych. kwalifikacja T.15. Dorota Czerwińska NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA Podręcznik część 2 Zasady żywienia technik żywienia i usług gastronomicznych kwalifikacja T.15.1 Kształcimy zawodowo! Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne polecają

Bardziej szczegółowo

Jadłospisy dla dzieci w wieku przedszkolnym (śniadania, obiady, podwieczorki) opracowane zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia

Jadłospisy dla dzieci w wieku przedszkolnym (śniadania, obiady, podwieczorki) opracowane zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia Ministerstwo Zdrowia Przedszkola_oklada_2.indd 1 Instytut Żywności i Żywienia Jadłospisy dla dzieci w wieku przedszkolnym (śniadania, obiady, podwieczorki) opracowane zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia

Bardziej szczegółowo

PRELEKCJA PT. Zdrowe wychowanie dziecka ZDROWE ODŻYWIANIE

PRELEKCJA PT. Zdrowe wychowanie dziecka ZDROWE ODŻYWIANIE PRELEKCJA PT. Zdrowe wychowanie dziecka ZDROWE ODŻYWIANIE Monika Szławieniec-Reczuch Wiadomości, które chcę Państwu przekazać uzyskałam w trakcie moich studiów na AWF Wrocław, wizyt u dietetyka, oraz w

Bardziej szczegółowo