nie tylko przemysłowy

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "nie tylko przemysłowy"

Transkrypt

1 Płock nie tylko przemysłowy

2 Płock Pierwsze skojarzenia to siedziba dużego koncernu paliwowego. A więc duża, dymiąca fabryka i typowo przemysłowe miasto. To prawda. Płock jest miastem przemysłowym ale to nie jego jedyne oblicze.

3 Płock to też wielowiekowa historia, jedna z pięciu stolic Polski, siedziba średniowiecznych władców Polski, tj. Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, ale nie tylko

4 Płock to nie tylko miasto ale również Powiat Płocki Powiat Płocki - na bilbordach reklamowany jako najpiękniejszy na Mazowszu. Na pewno jest w tym najnormalniej w świecie zwykły marketing ale w tym haśle jest też chyba coś jeszcze. Z jednej strony według starego podziału administracyjnego kraju dawne województwo płockie było najmniej zalesionym województwem. Ze statystyką nie wygrasz i tak po prostu jest ale z drugiej strony choć może lasów nie ma u nas dużo to nadrabiają jakością. Największy kompleks leśny w okolicy, tj. Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy to teren nie tylko zielony ale również niebieski. Niebieski bo zawierający kilkadziesiąt mniejszych i większych jezior polodowcowych. Cześć z nich gromadzi nad swoimi brzegami weekendowych turystów, część zaś to małe jeziorka i oczka wodne w środku lasu, idealne miejsca wypoczynku dla szukających ciszy i spokoju.

5 Płock to w końcu również Wisła i to jaka!!! W górę rzeki istna Amazonka Północy, dzika, nieurgowana, nieprzewidywalna, z licznymi dzikimi wyspamii wysepkami, idealnymi na biwak w namiocie. Dzika i nieuregulowana do tego stopnia, że kilkakrotnie spływając kajakiem zdarzyło mi się na środku rzeki osiąść na mieliźnie. Tak, to prawda!!! Na środku Królowej Polskich Rzek nawet kajakiem można osiąść na mieliźnie!!! Tak Wisła wygląda w górę rzeki od miasta, a jak jest w dole rzeki??? Jest zupełnie inaczej Zapora wodna w oddalonym o 50 km Włocławku sprawia, że od mostu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, aż do zapory to ogromny zalew, na mapach często oznaczony jako Jezioro Włocławskie. Z racji ogromnych przestrzeni (w niektórych miejscach szerokość rzeki ma ponad 1,5 km) oraz wiejących wiatrów jest to idealne miejsce do uprawiania żeglarstwa.

6 A w dodatku to wszystko w jakiej scenerii. Wisła to nie tylko piękna i zróżnicowana rzeka ale i równie pięknie położona. Nasze miasto leży na 48 metrowej skarpie bezpośrednio sąsiadującej z Wisłą. Jest wiele miast w Polsce posiadających piękną starówkę. Nasza nie jest tak urokliwa jak inne ale położenie Zamku Książąt Mazowieckich oraz Bazyliki Katedralnej na skraju ogromnej skarpy wiślanej robi naprawdę niesamowite wrażenie i wiele miast, nie tylko polskich, może nam tego pozazdrościć.

7 Płock, więc oprócz przemysłowego charakteru ma też drugie oblicze. Staramy się to zauważać, doceniać i postanowiliśmy pokazać te oblicze w relacji z naszej niedzielnej wycieczki. Tą relacją chcieliśmy pokazać, że w bezpośrednim sąsiedztwie przemysłowego miasta też można wypocząć na świeżym powietrzu, w ciszy, spokoju i w kontakcie z naturą. Wszystkiego nie da się pokazać i opisać w relacji z jednej wycieczki po naszej okolicy. Niemniej postanowiliśmy pokazać w pigułce choć niewielki przekrój zarejestrowany podczas pewnej czerwcowej wycieczki. Zaczniemy niedzielny wypoczynek wycieczką przez las, zatrzymując się na piknik nad urokliwym jeziorem a kończąc sielankowym relaksem na mini wydmach wiślanych z widokiem na Wzgórze Tumskie, Zamek Książąt Mazowieckich i Katedrę. Ot, po prostu nasza najbliższa okolica w pigułce.

8 Jako, że 2012 rok został ogłoszony rokiem turystyki rowerowej, a poza tym dlatego, że po prostu i zwyczajnie lubimy rowery, to jako środek transportu wybraliśmy właśnie te dwuślady. Ze względów bezpieczeństwa oraz aby dzieciom pokazać jak najwięcej, jednocześnie ich nie zamęczając morderczym pedałowaniem wybraliśmy się na dwóch rowerach z doczepkami dla dzieci. Rozwiązanie takie podpatrzyliśmy dawno temu w Szwecji, więc po latach mając własne dzieci postanowiliśmy zastosować ten pomysł i sprawdza się świetnie.

9 A oto skład naszej turystycznej rodzinki: Rodzice Agnieszka i Jacek oraz synowie Kuba (starszy) i Mikołaj (młodszy). Doświadczenie i zamiłowanie do włóczęgi zróżnicowane. Najbardziej doświadczeni z nas mają na koncie wiele mniejszych i większych wypraw, w tym również kilka zagranicznych wypraw rowerowych. Niemniej pomimo różnego stopnia wtajemniczenia każdy nas zaliczył więcej niż jedną kilkudniową wyprawę rowerowa oraz więcej niż jedną kilkudniową wyprawę kajakową. Towarzystwo więc zaprawione bojach Staramy się bowiem w dzieciach wskrzesić ciekawość życia i chęć poznawania świata, w tym również tego najbliższego, tego koło domu.

10 Wyprawa Była niedziela, 17 czerwca 2012r. Pogoda ładna słoneczna, ciepła ale nie gorąca, strasząca od czasu do czasu przejściowymi chmurami. Warunki na rowerową wycieczkę niemal wymarzone. Z racji, że miała to być całodzienna wycieczka postanowiliśmy nie spędzać całego dnia tylko na rowerach. W końcu miał to być niedzielny wypoczynek. Zabraliśmy więc ze sobą koc aby urządzić piknik oraz prowiant aby piknik był prawdziwym piknikiem. Nie zapomnieliśmy też o zabawce dla Mikołajka (klocki lego z którymi się nie rozstaje), piłce oraz rakietkach do badbingtona. W rowerowych sakwach znalazło się nawet miejsce na latawiec.

11 Wycieczkę rozpoczęliśmy spod domu. Pojechaliśmy przez las drogą, którą zwykle rozpoczynamy większość rowerowych wycieczek.

12 Pierwszy krótki przystanek zrobiliśmy sobie po 3 km w lesie przy tunelu pod torami kolejowymi.

13 Paradoksalnie miejsce to oddaje urok naszego lasu Las ten jest bowiem piękny nie tylko ze względu na zróżnicowanie wieku i rodzaju drzewostanu, nie tylko ze względu na liczne rezerwaty przyrody wyodrębnione wewnątrz lasu ale również, a może nawet przede wszystkim ze względu na ukształtowaniu terenu. Teren został ukształtowany przez cofający się lodowiec, stąd są tu nie tylko nie tylko liczne jeziora ale również mocno pofałdowany teren. Osiedle przylegające do lasu, na którym mieszkamy nosi przewrotną nazwę Góry. Ale coś w tym jest. Na skraju osiedla tory kolejowe biegną w głębokim na ponad 10 metrów wąwozie, ale już około 1,5 km w linii prostej od tego miejsca tory nie biegną już w głębokim wąwozie lecz na kilkumetrowym nasypie nasypie, pod którym jest tunel przy którym się zatrzymaliśmy. To najlepiej oddaje jaj zróżnicowany jest to teren i jaką pracę musieli wykonać budowniczowie linii kolejowej. Ot, po prostu Góry, choć nizinne

14 W dalszą drogę.

15 Kolejny przystanek to Sendeń, niewielka wioska na skraju lasu. W bezpośrednim sąsiedztwie Sendenia znajduje się małe jeziorko o tej samej nazwie. Jeziorko choć z dużym zamuleniem dna ale za to pięknie położone, gdyż z trzech stron otoczone lasem. Niekiedy wybieramy je jako cel weekendowych wycieczek ale tym razem Sendeń miał być tylko przystankiem na lody.

16 Gdy wyjechaliśmy z lasu i już widzieliśmy panoramę wioski nastąpił kolejny, tym razem nieplanowany przystanek. Chłopcy postanowili na łące zebrać dla mamy kwiatki

17 Po tej miłej przerwie wjechaliśmy do Sendenia. Zgodnie z planem udaliśmy się na lody i chipsy do małego sklepiku, w którym zwykle zatrzymujemy się będąc w okolicy.

18 Do tej pory jechaliśmy drogami leśnymi. Kolejne kilka kilometrów to już droga asfaltowa, ale za to spokojna i mało ruchliwa, gdyż to niewielka droga lokalna między Łąckiem, a Soczewką. Jak widać pogoda choć ładna to bywała zmienna. Tutaj krótki postój na ubieranie dodatkowych warstw odzieży gdyż chłopcom zrobiło się chłodno.

19 Jadąc drogą asfaltową w kierunku Soczewki wypatrywaliśmy małej dróżki leśnej po lewej stronie szosy. Do Soczewki, w której znajduje się jezioro przepływowe o tej samej nazwie mogliśmy dojechać bowiem albo bezpośrednio drogą asfaltową albo trasą alternatywną, tj. drogą gruntową przez las. Wybraliśmy tą drugą opcję gdyż chcieliśmy zajechać od drugiej strony jeziora, która jest nieporównywanie ciekawsza, bo dzika, płynnie przechodząca od rzeki Skrwy, poprzez jej rozlewisko, aż w pewnym momencie staje się jeziorem. Ponadto chcieliśmy też odwiedzić Krzywy Kołek. ale po kolei.

20 Zjechaliśmy więc z szosy w leśną dróżkę, którą prowadzi żółty szlak turystyczny. W pewnym momencie dojechaliśmy do małej polanki, na której na skraju lasu stała wieżyczka strzelnicza myśliwych. A przy wieżyczce., młody jelonek, z jeszcze nie do końca wyrośniętym porożem. Co ciekawe w pierwszej chwili w ogóle nas się nie wystraszył. Zatrzymaliśmy się z Kubą i patrzyliśmy na niego, a on na nas. Nie uciekał, tylko patrzył widać młodzieńcza ciekawość wzięła górę. Aparat fotograficzny miałem na szyi ale niestety zanim wyjąłem z pokrowca to jelonek jednak postanowił czmychnąć w głąb lasu i zdjęcie udało się zrobić jedynie wieżyczce, przy której młody mieszkaniec lasu stał jeszcze kilka sekund wcześniej.

21 Następny, krótki przystanek zrobiliśmy przy mostku, w miejscu, w którym Skrwa Lewa (Lewa bo z drugiej strony Wisły jest Skrwa Prawa) przechodzi w Jezioro Soczewka.

22 Była to tylko krótka przerwa, gdyż zanim zatrzymaliśmy się na piknik nad jeziore`m postanowiliśmy jechać jeszcze do oddalonego o około 1,5 km Krzywego Kołka.

23 Ale żeby nie było za łatwo, jak widać na poniższych zdjęciach podczas tego krótkiego przystanku zaczął się pierwszy kryzys. Z nie znanych mi dotąd powodów (ale na pewno ważnych) Mikołaj, nasz najmłodszy uczestnik wyprawy miał muchy na nosie i pojawiły się łzy. Potrzebna była interwencja mamy, przytulenie, dobre słowo itp. i już za chwilę wszystko ponownie wróciło do normy

24 Te kolejne 1,5 km, pomimo malej odległości było dość uciążliwe. Teren nad doliną meandrującej Skrwy choć bardzo ładny to kilkakrotnie wymagał od nas schodzenia z roweru gdyż albo grunt był zbyt grząski, albo kawałek dalej piach był tak głęboki, że nie było szans aby przez niego przejechać.

25 Dotarliśmy w końcu do Krzywego Kołka. To nawet nie wieś, lecz tylko jeden, pięknie położny budynek w środku lasu.

26 Budynek nie przypadkowy bo to sezonowa stadnina koni. W zasadzie to mam jednak wrażenie, że mówiąc o sezonowej stadninie trzeba użyć czasu przeszłego. Kiedyś była używana sezonowo i z tego co słyszałem pieczę nad nią miała Państwowa Stadnina Ogierów w Łącku. Teraz na drzwiach budynku jest znak Nadleśnictwa, zaś budynek wygląda jakby był od dawna nieużywany. Nie ma też stojącego przy nim dużego stołu, przy którym jeszcze kilka lat temu zatrzymywałem się na posiłek podczas leśnych wycieczek. Niemniej miejsce jest wciąż urokliwe i ma jakąś dziwną magię w sobie

27 Obok stadniny był kiedyś uroczy, acz niebezpieczny most na Skrwie. Most to w zasadzie za dużo powiedziane, gdyż były to od wielu lat ruiny starego mostu. Odkąd pamiętam o przejechaniu samochodem nie było mowy, a i przechodząc pieszo trzeba było być czujnym gdyż posiadał tylko pozostałości totalnie spróchniałych grubych dech. Niemniej, szczególnie w scenerii dzikiej, rozlewającej się na łąki rzeki oraz powalonych w poprzek rzeki drzew wyglądał przeuroczo. Ze względów bezpieczeństwa most został jednak rozebrany i dziś jest w tym miejscu mała bezduszna kładka, zupełnie nieporównywalna ze starym klimatycznym mostem ale przynajmniej bezpieczna. A w końcu to na wycieczce z dziećmi bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze.

28 Po przejechaniu przez kładkę ponownie udaliśmy się w stronę jeziora, tym razem jadąc drugą stroną rzeki.

29 Dojechaliśmy do początku jeziora, tuż obok małego mostku, przy którym zatrzymaliśmy się godzinę wcześniej, gdzie Mikołaja miał swój mały kryzys. To jeden z najładniejszych fragmentów jeziora, gdyż rozlewisko Skrwy stopniowo staje się coraz bardziej regularne i pewnym momencie jest to już Jezioro Soczewka.

30 Polanka nad jeziorem wydała nam się dobrym miejscem na zasłużony odpoczynek. Rozłożyliśmy kocyk, zjedliśmy zabrany ze sobą prowiant i po prostu dłuższą chwilę poleniuchowaliśmy.

31 Wypoczywając na kocyku nieomal przeoczyliśmy przepływającą obok nas rodzinkę łabędzi. W ostatniej chwili zdążyłem zrobić zdjęcie, ale było już za późno aby dobrze je skadrować.

32 Po odpoczynku ruszyliśmy w stronę Soczewki, miejscowości od której nazwę nosi jezioro. Soczewka to miejsce, w którym jest kilka ośrodków wypoczynkowych. Nawet przed sezonem jeżeli pogoda jest ładna to sporo ludzi przyjeżdża tam samochodami lub rowerami na weekendowe wycieczki. Na zdjęciu widać, więc pewne zagęszczenie drodze w okalającym jezioro lesie.

33 W samej Soczewce zrobiliśmy sobie zdjęcie na tle małej zapory spiętrzającej wody jeziora

34 Następnie kilka fotek na jezioro (tu wygląda zupełnie inaczej niż po przeciwnej stronie, gdzie mieliśmy piknik)

35 Ponieważ po przekąsce podczas pikniku i dużym wydatku spalanych kalorii szybko staliśmy się znowu głodni to zatrzymaliśmy się w knajpce na pizzę.

36 Po posiłku, zgodnie z naszą zasadą, że wyprawa rowerowa ma swoje prawa nie mogło zabraknąć lodów. Lodową wyżerkę najlepiej oddają miny chłopców

37 Do tej pory trasa prowadziła przez nasz piękny las i piękne jeziora. Ale tak jak pisaliśmy na początku okolice Płocka to również Wisła i Wzgórze Tumskie i nie może ich zabraknąć w tej krótkiej relacji. Drogę powrotną do domu postanowiliśmy więc sobie nieco wydłużyć. Zamiast więc jechać najkrótszą trasą nadrobiliśmy kilka kilometrów i pojechaliśmy nad Wisłą.

38 Zaraz za Soczewką zjechaliśmy więc z głównej trasy w lewo, w wąską, spokojną drogę, która prowadziła do Płocka wzdłuż wału wiślanego. Tu już zupełnie inne krajobrazy, aczkolwiek również spokój i sielanka. Łąki, pasące się krowy, sianokosy na polu. A wszystko w odległości kilku kilometrów od Płocka.

39 Po chwili aby trasa była jeszcze ciekawsza zjechaliśmy z asfaltu i konturowaliśmy podróż koroną wału przeciwpowodziowego. Stąd już jak na dłoni widać było Płock i nasze Wzgórze Tumskie.

40 W pobliżu wału nie brakuje też urokliwych miejsc na ognisko tuż nad samą rzeką. A w tle żaglówki.

41 Jadąc wałem widać również największą stocznie rzeczną w Polsce.

42 Po latach problemów finansowych i przekształceniach właścicielskich na szczęście nadal produkowane są tu statki. Często są to bardzo duże jednostki sprzedawane na eksport. Ostatnio nawet był wyprowadzany z basenów portowych duży tankowiec śródlądowy, który został wyprodukowany dla holenderskiego armatora. Żałujemy, że przegapiliśmy ten moment bo widok był ponoć imponujący. Co ciekawe aby przetransportować takiego kolosa na morze niezbędne są specjalne zabiegi hydrologiczne. Od Płocka do Włocławka Wisła jest w pełni spławna nawet dla tak dużych jednostek, ale problem zaczyna się za zaporą we Włocławku, gdzie rzeka znowu płynie wąskim, nie zawsze uregulowanym korytem i miejscami jest za płytka dla dużych statków. Aby temu zaradzić na kilka dni przed śluzowaniem dużych jednostek transportowanych z płockiej stoczni do Bałtyku następuję spiętrzenie wody na Zalewie Włocławskim. Następnie, bezpośrednio przed i po śluzowaniu następuje duży zrzut wody z zapory. Statek płynie więc dosłownie na fali ja serfer.

43 Pozwala to pokonać tak dużym jednostkom wypłycenia, których nie brakuje na słabo wyregulowanej rzece, w jej dolnym biegu. Ot, tak ciekawostka na temat największej stoczni rzecznej w Polsce i sposobu transportu statków na pozornie zbyt płytkiej dla nich wodzie. Ale to tylko ciekawostka a wycieczka nie dotyczyła przecież stoczni.

44 Kontynuując podroż walem wiślanym postanowiliśmy więc zboczyć na zasłużony wypoczynek na dziką plażę na lewym brzegu rzeki.

45 Szczerze powiedziawszy w tym miejscu byliśmy po raz pierwszy ale od razu nas urzekło. Zwykle, podobnie jak większość mieszkańców naszego miasta wybieraliśmy prawy brzeg Wisły, u stóp Wzgórza Tumskiego. Prawy brzeg jest oczywiście również urokliwy ale nie ma tego, co jest na lewym brzegu Z lewego brzegu jest fantastyczna panorama na Wzgórze Tumskie. Tego nie widać tak ładnie z prawego brzegu gdyż jest po prostu zbyt blisko. Jak w życiu aby coś lepiej dostrzec potrzebna jest po prostu lepsza perspektywa

46 Poza tym z na lewym brzegu dzika plaża jest całkowicie odludna. Jest to idealne miejsce na niedzielny rodzinny relaks. I tak też postanowiliśmy to miejsce wykorzystać. Początkowo mieliśmy tam się zatrzymać tylko na chwilę, a spędziliśmy całe popołudnie.

47 To był po prostu czas na relaks i nic więcej. Puszczaliśmy latawca, który niestety przy dość silnym wietrze uległ częściowej destrukcji. Dzieci znalazły sobie nie wyszukaną ale za to jak błogą zabawę w błotku, a my po prostu wypoczywaliśmy.

48 Zresztą co tu się rozpisywać na temat tej sielanki. Błogie miny naszych dzieciaków najlepiej oddają jakie były humory.

49 Na rzece pracują pogłębiarki, których widok jakoś dziwnie nie drażni..

50 Z tego miejsca doskonale też widać jeden z trzech płockich portów jachtowych. Na marginesie szkoda, że zamiast trzech portów nie ma jednego ale za to z prawdziwego zdarzenia.

51 Potężne kominy Orlenu w tle wyglądają tak jakby stały tuż za drzewami. To tylko złudzenie. W rzeczywistości znajdują się kilka kilometrów od brzegu i chcąc nie chcąc, przypominają, że jednak mieszkamy w przemysłowym mieście.

52 Bo Płock jest przemysłowym miastem. Kominów jest dużo więcej niż na zdjęciu.

53 Na szczęście Płock i okolice to nie tylko kominy i pomimo przemysłowego charakteru są również piękne i ciekawe miejsca do bardziej i mniej aktywnego wypoczynku. Trzeba to po prostu umieć zauważyć i potrafić docenić, że wbrew pozorom mieszkamy w pięknym mieście i mieście pięknie położonym wśród lasów i jezior. Mieście, w którym da się nie tylko pracować ale również żyć i wypoczywać, czego niniejszą relacją staraliśmy się udowodnić.

54 bo Płock to przemysłowe miasto ale ma też inne oblicze i warto to zauważać!!!

55 Pozdrawiamy serdecznie Mikołaj, Kuba, Agnieszka i Jacek Błaszczak z Płocka

56 Statystyka wycieczki: -około 35 kilometrów, z tego około 1/3 asfaltem, a 2/3 drogami leśnymi i gruntowymi - czas około 8 godzin - data realizacji 17 czerwca 2012

Jezioro Zegrzyńskie. Najważniejszym atutem powiatu legionowskiego i całego. Przewodnik turystyczny regionu

Jezioro Zegrzyńskie. Najważniejszym atutem powiatu legionowskiego i całego. Przewodnik turystyczny regionu Najważniejszym atutem powiatu legionowskiego i całego obszaru Lokalnej Grupy Działania jest położenie geograficzne blisko Warszawy, nad Jeziorem Zegrzyńskim, oraz unikalne walory krajobrazu przyrodniczego.

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK POKŁADOWY AKTR CYKLISTA Rok 2007

DZIENNIK POKŁADOWY AKTR CYKLISTA Rok 2007 Seria z pedałem... ROCZNIK DZIENNIK POKŁADOWY AKTR CYKLISTA Rok 2007 TOM VIII Skryba: Marzena Szymańska (w większości) Złożył: Maciej Dudziak SOBOTA, 3 MARCA...6 Rajd Nowego Prezesa...6 SOBOTA, 10 MARCA...7

Bardziej szczegółowo

Argentyna, Chile i Urugwaj 2014

Argentyna, Chile i Urugwaj 2014 Argentyna, Chile i Urugwaj 2014 Od naszej ostatniej wyprawy planowaliśmy pojechać znowu do Ameryki Południowej. Dużym problemem było to, że południe Argentyny i Chile można zwiedzać tylko podczas naszej

Bardziej szczegółowo

HISZPANIA 2007. (by Leon) Przejechana trasa

HISZPANIA 2007. (by Leon) Przejechana trasa HISZPANIA 2007 (by Leon) Przejechana trasa Opis swojej części wycieczki zaczynam od samotnego wyjazdu z Barcelony do Madrytu. Wcześniejszy odcinek, który przebiegał przez Niemcy, Austrię, Lichtensztajn,

Bardziej szczegółowo

U Todda, naszego "kołcza" w Pradze

U Todda, naszego kołcza w Pradze W drodze na południe Wiele miesięcy przygotowań, dziesiątki telefonów, setki maili, godziny spędzone przed komputerem. Włożyliśmy wiele wysiłku w organizację wyprawy rowerowej z Pragi do Rzymu. Nie była

Bardziej szczegółowo

w Gminie Ch e ł m i e c

w Gminie Ch e ł m i e c Marek Ryglewicz Wy c i e c z k i Ro w e r o w e w Gminie Ch e ł m i e c Chełmiec 2011 Teksty Marek Ryglewicz Zdjęcia Marek Ryglewicz Copyright by Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu, 2011 Wydanie I Wydawca

Bardziej szczegółowo

Ameryka Południowa 2006

Ameryka Południowa 2006 Ameryka Południowa 2006 Poniżej znajduje się relacja z podróży Magdy i Przemka (plecakowicz@gmail.com) na trasie Brazylia-Argentyna-Boliwia-Peru-Ekwador-Kolumbia-Wenezuela. Jeżeli ktoś jest zainteresowany

Bardziej szczegółowo

POTENCJAŁ TURYSTYCZNY POLSKI WSCHODNIEJ BADANIE POPRZEDZAJĄCE TWORZENIE KAMPANII REKLAMOWEJ

POTENCJAŁ TURYSTYCZNY POLSKI WSCHODNIEJ BADANIE POPRZEDZAJĄCE TWORZENIE KAMPANII REKLAMOWEJ POTENCJAŁ TURYSTYCZNY POLSKI WSCHODNIEJ BADANIE POPRZEDZAJĄCE TWORZENIE KAMPANII REKLAMOWEJ RAPORT Z BADANIA JAKOŚCIOWEGO RAPORT PRZYGOTOWANY PRZEZ DOM BADAWCZY MAISON DLA POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści Spis treści

Spis treści. Spis treści Spis treści Spis treści Spis treści Spis treści 3 Jak zdobywać Retezat alpejskie góry Rumunii? Rumunia: Karpaty Południowe 9 Wenezuela: Isla Margarita raj dla miłośników windsurfingu Wenezuela 15 Kraków: od Rynku

Bardziej szczegółowo

Z Gdańska za Koło Podbiegunowe

Z Gdańska za Koło Podbiegunowe Z Gdańska za Koło Podbiegunowe wyprawa kajakowa do Norwegii i Laponii 23.06.2007-10.07.2007 Przygotowania Już przed rokiem nasz komandor, czyli Gucio, przy różnych okazjach wspominał o zamiarze zorganizowania

Bardziej szczegółowo

JEDZIEMY NA WAKACJE 19 CZERWCA 2009. Zabierz rower ze sobą w podróż pociągiem... strona 3. Jak zrobić dobre zdjęcia w czasie urlopu?...

JEDZIEMY NA WAKACJE 19 CZERWCA 2009. Zabierz rower ze sobą w podróż pociągiem... strona 3. Jak zrobić dobre zdjęcia w czasie urlopu?... NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ 19 CZERWCA 2009 JEDZIEMY NA WAKACJE Zabierz rower ze sobą w podróż pociągiem...... strona 3 Jak zrobić dobre zdjęcia w czasie urlopu?......

Bardziej szczegółowo

Wyprawa na Archipelag Południowy Szwecja, wrzesień 2006

Wyprawa na Archipelag Południowy Szwecja, wrzesień 2006 Wyprawa na Archipelag Południowy Szwecja, wrzesień 2006 Okolice Goteborga, Archipelag Południowy i Archipelag Północny Swedseayak 2006 Podziękowania Dziękujemy naszym rodzinom za wyrozumiałość i cierpliwość,

Bardziej szczegółowo

Mont Blanc 2006 - relacja z wyprawy

Mont Blanc 2006 - relacja z wyprawy Artykuł pobrano ze strony eioba.pl Mont Blanc 2006 - relacja z wyprawy Relacja z wyprawy na szczyt Białej Góry (Mont Blanc 4808 m n.p.m) zrealizowanej w czerwcu 2006. Wyprawa zrealizowana w czercu 2006.

Bardziej szczegółowo

Województwo świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie Województwo świętokrzyskie RAPORT Z BADANIA Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego Kwiecień 2009 SPIS TREŚCI STRONA TYTUŁ 3 Podsumowanie 11 Rekomendacje 14 Cele badania i metodologia

Bardziej szczegółowo

Życie (27.04-11.05. 2015) BEZPŁATNY Dwutygodnik

Życie (27.04-11.05. 2015) BEZPŁATNY Dwutygodnik REKLAMA REKLAMA nr 8 (155) 2015 ISSN 1734-7076 N Życie O W E (27.04-11.05. 2015) BEZPŁATNY Dwutygodnik NAKŁAD 25 000 Olsztyna REKLAMA REKLAMA N O W E 2 Nowe Życie Olsztyna nr 8 (155) 2015 z olsztyna Wybieramy

Bardziej szczegółowo

o fotografowaniu i podróżach

o fotografowaniu i podróżach FotoGeA.com o fotografowaniu i podróżach 4 kwiecień 2012 TYBET ile prawdy w legendzie? TOSKANIA JESIENNE ZAPISKI ALBANIA W KRAINIE BUNKRÓW I MERCEDESÓW 1 www.fotogea.com MAJ 2010 BEZPŁATNY MAGAZYN DO POBRANIA

Bardziej szczegółowo

WYSPY GRECKIE. + Kobieta na wakacjach. Temat numeru. Podróże do winnic. www.yougo.pl. oraz. Najlepsze relacje w konkursie Moja podróż do Włoch

WYSPY GRECKIE. + Kobieta na wakacjach. Temat numeru. Podróże do winnic. www.yougo.pl. oraz. Najlepsze relacje w konkursie Moja podróż do Włoch KO NK w cz y ś r ta j od ku UR SY Temat numeru WYSPY GRECKIE + Kobieta na wakacjach Podróże do winnic oraz Najlepsze relacje w konkursie Moja podróż do Włoch Nowe przewodniki Co słychać w Krakowie? www.yougo.pl!

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny 3 Rodzinny Magazyn Trójmiasta 3 (33) 2015 numer wydanie specjalne WYDANIE SPECJALNE egzemplarz bezpłatny Atrakcyjne Pomorze 37 QR CODE Wygenerowano na www.qr-online.pl Skimboarding jest sportem wodnym,

Bardziej szczegółowo

WARSZAWSKIE MIEJSCA Z CHARAKTEREM

WARSZAWSKIE MIEJSCA Z CHARAKTEREM WARSZAWSKIE MIEJSCA Z CHARAKTEREM GAZETA WARSZAWSKICH LICEALISTÓW 2 PO ŁEBKACH LEGITYMACJA STOŁECZNA 3 ROBERT BENGSZ Jestem z Grochowa, ta dzielnica dobrze chowa - mural z takim napisem stoi przy stołecznej

Bardziej szczegółowo

PEUGEOT NOWYM PEUGEOT 5008 W NIEZNANY ZAKĄTEK POLSKI ROZMOWA Z DYREKTOREM MARKETINGU PEUGEOT POLSKA, XAVIEREM CRESPIN POKOCHAĆ FRANCUSKIE SAMOCHODY

PEUGEOT NOWYM PEUGEOT 5008 W NIEZNANY ZAKĄTEK POLSKI ROZMOWA Z DYREKTOREM MARKETINGU PEUGEOT POLSKA, XAVIEREM CRESPIN POKOCHAĆ FRANCUSKIE SAMOCHODY PEUGEOT LATO 2010 MAGAZYN MARKI PEUGEOT ROZMOWA Z DYREKTOREM MARKETINGU PEUGEOT POLSKA, XAVIEREM CRESPIN POKOCHAĆ FRANCUSKIE SAMOCHODY Z MARKIEM KAMIŃSKIM NOWYM PEUGEOT 5008 W NIEZNANY ZAKĄTEK POLSKI PRZYSZŁOŚĆ

Bardziej szczegółowo

Sprawdzenie i poczucie jak to jest żeglować może w przyszłości nakłonić wiele osób do częstszego spędzania wolnego czasu właśnie w taki sposób.

Sprawdzenie i poczucie jak to jest żeglować może w przyszłości nakłonić wiele osób do częstszego spędzania wolnego czasu właśnie w taki sposób. Holandia jest to kraj, w którym występują jeziora, rzeki, zatoki i obszary nadmorskie. Można tam miło spędzić czas podczas wypoczynku i skorzystać z wody i ciepłego powietrza. Językiem komunikacji podczas

Bardziej szczegółowo

Express Tumski_sobota. wydanie sobotnie. fotorelacja. wystawy. tumska. Jarmark Tumski Płock 2014 rok V nr 2/18 sobota, 24 maja 2014 ISSN 2084-7432

Express Tumski_sobota. wydanie sobotnie. fotorelacja. wystawy. tumska. Jarmark Tumski Płock 2014 rok V nr 2/18 sobota, 24 maja 2014 ISSN 2084-7432 Jarmark Tumski Płock 2014 rok V nr 2/18 sobota, 24 maja 2014 ISSN 2084-7432 wydanie sobotnie fotorelacja otwarcie jarmarku Wyrażamy serdeczne podziękowania Zarządowi i Członkom Spółdzielni Rzemieślniczej

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU. z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012)

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU. z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012) ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU Sprawozdanie z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012) DOŚWIADCZENIE ZDOBYTE NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY W SEKTORZE IT

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE. z miesięcznej praktyki w Granadzie Hiszpania (11.05.2014 07.06.2014)

SPRAWOZDANIE. z miesięcznej praktyki w Granadzie Hiszpania (11.05.2014 07.06.2014) SPRAWOZDANIE z miesięcznej praktyki w Granadzie Hiszpania (11.05.2014 07.06.2014) DOŚWIADCZENIE ZDOBYTE NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY POPRZEZ STAŻ ZAGRANICZNY BEZCENNE Projekt został zrealizowany przy wsparciu

Bardziej szczegółowo

10 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ

10 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ EGZEMPLARZ BEZPŁATNY Sierpień 2014 10 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ Irena Derdoń, wicewójt gminy Stawiguda Jakie znaczenie ma 10 letnia obecność Polski w Unii Europejskiej? Jak zmieniły się warunki życia we

Bardziej szczegółowo

Islandii. W 7 dni dookoła. EuroPodróże. ROBERT GONDEK GERBER www.gerber.d7.pl. z Wodospad Gullfoss składa się z dwóch kaskad. AllInclusive zima 2012

Islandii. W 7 dni dookoła. EuroPodróże. ROBERT GONDEK GERBER www.gerber.d7.pl. z Wodospad Gullfoss składa się z dwóch kaskad. AllInclusive zima 2012 90 EuroPodróże W 7 dni dookoła Islandii ROBERT GONDEK GERBER www.gerber.d7.pl z Wodospad Gullfoss składa się z dwóch kaskad FOT. ROBERT GONDEK AllInclusive zima 2012 EuroPodróże 91 z Jezioro Jökulsárlón

Bardziej szczegółowo

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman 2014

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman 2014 1 Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman 2014 Dzień 1. (11.11.2014. Wtorek) Warszawa Abu Dhabi Tym razem mieliśmy do dyspozycji tylko tydzień czasu na podróż. Jednym z ciepłych miejsc, do których można niedrogo

Bardziej szczegółowo

REJS SKIPERÓW ODRA/ODER

REJS SKIPERÓW ODRA/ODER REJS SKIPERÓW ODRA/ODER N 2 3 Rejs skiperów Odra/Oder Polsko-niemiecki zespół i optymalna pogoda w takich idealnych warunkach w sierpniu 2012 roku odbył się czterodniowy rejs wodniaków po Odrze. Uczestniczyło

Bardziej szczegółowo

Przewodnik turystyczny

Przewodnik turystyczny Przewodnik turystyczny stęp Region Pienin, Gorców, Podhala i pisza, to teren wyjątkowy nie tylko w skali kraju, ale i w wymiarze całego kontynentu. Obejmuje obszar od Morskiego Oka przez Trzy Korony aż

Bardziej szczegółowo