nie tylko przemysłowy

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "nie tylko przemysłowy"

Transkrypt

1 Płock nie tylko przemysłowy

2 Płock Pierwsze skojarzenia to siedziba dużego koncernu paliwowego. A więc duża, dymiąca fabryka i typowo przemysłowe miasto. To prawda. Płock jest miastem przemysłowym ale to nie jego jedyne oblicze.

3 Płock to też wielowiekowa historia, jedna z pięciu stolic Polski, siedziba średniowiecznych władców Polski, tj. Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, ale nie tylko

4 Płock to nie tylko miasto ale również Powiat Płocki Powiat Płocki - na bilbordach reklamowany jako najpiękniejszy na Mazowszu. Na pewno jest w tym najnormalniej w świecie zwykły marketing ale w tym haśle jest też chyba coś jeszcze. Z jednej strony według starego podziału administracyjnego kraju dawne województwo płockie było najmniej zalesionym województwem. Ze statystyką nie wygrasz i tak po prostu jest ale z drugiej strony choć może lasów nie ma u nas dużo to nadrabiają jakością. Największy kompleks leśny w okolicy, tj. Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy to teren nie tylko zielony ale również niebieski. Niebieski bo zawierający kilkadziesiąt mniejszych i większych jezior polodowcowych. Cześć z nich gromadzi nad swoimi brzegami weekendowych turystów, część zaś to małe jeziorka i oczka wodne w środku lasu, idealne miejsca wypoczynku dla szukających ciszy i spokoju.

5 Płock to w końcu również Wisła i to jaka!!! W górę rzeki istna Amazonka Północy, dzika, nieurgowana, nieprzewidywalna, z licznymi dzikimi wyspamii wysepkami, idealnymi na biwak w namiocie. Dzika i nieuregulowana do tego stopnia, że kilkakrotnie spływając kajakiem zdarzyło mi się na środku rzeki osiąść na mieliźnie. Tak, to prawda!!! Na środku Królowej Polskich Rzek nawet kajakiem można osiąść na mieliźnie!!! Tak Wisła wygląda w górę rzeki od miasta, a jak jest w dole rzeki??? Jest zupełnie inaczej Zapora wodna w oddalonym o 50 km Włocławku sprawia, że od mostu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, aż do zapory to ogromny zalew, na mapach często oznaczony jako Jezioro Włocławskie. Z racji ogromnych przestrzeni (w niektórych miejscach szerokość rzeki ma ponad 1,5 km) oraz wiejących wiatrów jest to idealne miejsce do uprawiania żeglarstwa.

6 A w dodatku to wszystko w jakiej scenerii. Wisła to nie tylko piękna i zróżnicowana rzeka ale i równie pięknie położona. Nasze miasto leży na 48 metrowej skarpie bezpośrednio sąsiadującej z Wisłą. Jest wiele miast w Polsce posiadających piękną starówkę. Nasza nie jest tak urokliwa jak inne ale położenie Zamku Książąt Mazowieckich oraz Bazyliki Katedralnej na skraju ogromnej skarpy wiślanej robi naprawdę niesamowite wrażenie i wiele miast, nie tylko polskich, może nam tego pozazdrościć.

7 Płock, więc oprócz przemysłowego charakteru ma też drugie oblicze. Staramy się to zauważać, doceniać i postanowiliśmy pokazać te oblicze w relacji z naszej niedzielnej wycieczki. Tą relacją chcieliśmy pokazać, że w bezpośrednim sąsiedztwie przemysłowego miasta też można wypocząć na świeżym powietrzu, w ciszy, spokoju i w kontakcie z naturą. Wszystkiego nie da się pokazać i opisać w relacji z jednej wycieczki po naszej okolicy. Niemniej postanowiliśmy pokazać w pigułce choć niewielki przekrój zarejestrowany podczas pewnej czerwcowej wycieczki. Zaczniemy niedzielny wypoczynek wycieczką przez las, zatrzymując się na piknik nad urokliwym jeziorem a kończąc sielankowym relaksem na mini wydmach wiślanych z widokiem na Wzgórze Tumskie, Zamek Książąt Mazowieckich i Katedrę. Ot, po prostu nasza najbliższa okolica w pigułce.

8 Jako, że 2012 rok został ogłoszony rokiem turystyki rowerowej, a poza tym dlatego, że po prostu i zwyczajnie lubimy rowery, to jako środek transportu wybraliśmy właśnie te dwuślady. Ze względów bezpieczeństwa oraz aby dzieciom pokazać jak najwięcej, jednocześnie ich nie zamęczając morderczym pedałowaniem wybraliśmy się na dwóch rowerach z doczepkami dla dzieci. Rozwiązanie takie podpatrzyliśmy dawno temu w Szwecji, więc po latach mając własne dzieci postanowiliśmy zastosować ten pomysł i sprawdza się świetnie.

9 A oto skład naszej turystycznej rodzinki: Rodzice Agnieszka i Jacek oraz synowie Kuba (starszy) i Mikołaj (młodszy). Doświadczenie i zamiłowanie do włóczęgi zróżnicowane. Najbardziej doświadczeni z nas mają na koncie wiele mniejszych i większych wypraw, w tym również kilka zagranicznych wypraw rowerowych. Niemniej pomimo różnego stopnia wtajemniczenia każdy nas zaliczył więcej niż jedną kilkudniową wyprawę rowerowa oraz więcej niż jedną kilkudniową wyprawę kajakową. Towarzystwo więc zaprawione bojach Staramy się bowiem w dzieciach wskrzesić ciekawość życia i chęć poznawania świata, w tym również tego najbliższego, tego koło domu.

10 Wyprawa Była niedziela, 17 czerwca 2012r. Pogoda ładna słoneczna, ciepła ale nie gorąca, strasząca od czasu do czasu przejściowymi chmurami. Warunki na rowerową wycieczkę niemal wymarzone. Z racji, że miała to być całodzienna wycieczka postanowiliśmy nie spędzać całego dnia tylko na rowerach. W końcu miał to być niedzielny wypoczynek. Zabraliśmy więc ze sobą koc aby urządzić piknik oraz prowiant aby piknik był prawdziwym piknikiem. Nie zapomnieliśmy też o zabawce dla Mikołajka (klocki lego z którymi się nie rozstaje), piłce oraz rakietkach do badbingtona. W rowerowych sakwach znalazło się nawet miejsce na latawiec.

11 Wycieczkę rozpoczęliśmy spod domu. Pojechaliśmy przez las drogą, którą zwykle rozpoczynamy większość rowerowych wycieczek.

12 Pierwszy krótki przystanek zrobiliśmy sobie po 3 km w lesie przy tunelu pod torami kolejowymi.

13 Paradoksalnie miejsce to oddaje urok naszego lasu Las ten jest bowiem piękny nie tylko ze względu na zróżnicowanie wieku i rodzaju drzewostanu, nie tylko ze względu na liczne rezerwaty przyrody wyodrębnione wewnątrz lasu ale również, a może nawet przede wszystkim ze względu na ukształtowaniu terenu. Teren został ukształtowany przez cofający się lodowiec, stąd są tu nie tylko nie tylko liczne jeziora ale również mocno pofałdowany teren. Osiedle przylegające do lasu, na którym mieszkamy nosi przewrotną nazwę Góry. Ale coś w tym jest. Na skraju osiedla tory kolejowe biegną w głębokim na ponad 10 metrów wąwozie, ale już około 1,5 km w linii prostej od tego miejsca tory nie biegną już w głębokim wąwozie lecz na kilkumetrowym nasypie nasypie, pod którym jest tunel przy którym się zatrzymaliśmy. To najlepiej oddaje jaj zróżnicowany jest to teren i jaką pracę musieli wykonać budowniczowie linii kolejowej. Ot, po prostu Góry, choć nizinne

14 W dalszą drogę.

15 Kolejny przystanek to Sendeń, niewielka wioska na skraju lasu. W bezpośrednim sąsiedztwie Sendenia znajduje się małe jeziorko o tej samej nazwie. Jeziorko choć z dużym zamuleniem dna ale za to pięknie położone, gdyż z trzech stron otoczone lasem. Niekiedy wybieramy je jako cel weekendowych wycieczek ale tym razem Sendeń miał być tylko przystankiem na lody.

16 Gdy wyjechaliśmy z lasu i już widzieliśmy panoramę wioski nastąpił kolejny, tym razem nieplanowany przystanek. Chłopcy postanowili na łące zebrać dla mamy kwiatki

17 Po tej miłej przerwie wjechaliśmy do Sendenia. Zgodnie z planem udaliśmy się na lody i chipsy do małego sklepiku, w którym zwykle zatrzymujemy się będąc w okolicy.

18 Do tej pory jechaliśmy drogami leśnymi. Kolejne kilka kilometrów to już droga asfaltowa, ale za to spokojna i mało ruchliwa, gdyż to niewielka droga lokalna między Łąckiem, a Soczewką. Jak widać pogoda choć ładna to bywała zmienna. Tutaj krótki postój na ubieranie dodatkowych warstw odzieży gdyż chłopcom zrobiło się chłodno.

19 Jadąc drogą asfaltową w kierunku Soczewki wypatrywaliśmy małej dróżki leśnej po lewej stronie szosy. Do Soczewki, w której znajduje się jezioro przepływowe o tej samej nazwie mogliśmy dojechać bowiem albo bezpośrednio drogą asfaltową albo trasą alternatywną, tj. drogą gruntową przez las. Wybraliśmy tą drugą opcję gdyż chcieliśmy zajechać od drugiej strony jeziora, która jest nieporównywanie ciekawsza, bo dzika, płynnie przechodząca od rzeki Skrwy, poprzez jej rozlewisko, aż w pewnym momencie staje się jeziorem. Ponadto chcieliśmy też odwiedzić Krzywy Kołek. ale po kolei.

20 Zjechaliśmy więc z szosy w leśną dróżkę, którą prowadzi żółty szlak turystyczny. W pewnym momencie dojechaliśmy do małej polanki, na której na skraju lasu stała wieżyczka strzelnicza myśliwych. A przy wieżyczce., młody jelonek, z jeszcze nie do końca wyrośniętym porożem. Co ciekawe w pierwszej chwili w ogóle nas się nie wystraszył. Zatrzymaliśmy się z Kubą i patrzyliśmy na niego, a on na nas. Nie uciekał, tylko patrzył widać młodzieńcza ciekawość wzięła górę. Aparat fotograficzny miałem na szyi ale niestety zanim wyjąłem z pokrowca to jelonek jednak postanowił czmychnąć w głąb lasu i zdjęcie udało się zrobić jedynie wieżyczce, przy której młody mieszkaniec lasu stał jeszcze kilka sekund wcześniej.

21 Następny, krótki przystanek zrobiliśmy przy mostku, w miejscu, w którym Skrwa Lewa (Lewa bo z drugiej strony Wisły jest Skrwa Prawa) przechodzi w Jezioro Soczewka.

22 Była to tylko krótka przerwa, gdyż zanim zatrzymaliśmy się na piknik nad jeziore`m postanowiliśmy jechać jeszcze do oddalonego o około 1,5 km Krzywego Kołka.

23 Ale żeby nie było za łatwo, jak widać na poniższych zdjęciach podczas tego krótkiego przystanku zaczął się pierwszy kryzys. Z nie znanych mi dotąd powodów (ale na pewno ważnych) Mikołaj, nasz najmłodszy uczestnik wyprawy miał muchy na nosie i pojawiły się łzy. Potrzebna była interwencja mamy, przytulenie, dobre słowo itp. i już za chwilę wszystko ponownie wróciło do normy

24 Te kolejne 1,5 km, pomimo malej odległości było dość uciążliwe. Teren nad doliną meandrującej Skrwy choć bardzo ładny to kilkakrotnie wymagał od nas schodzenia z roweru gdyż albo grunt był zbyt grząski, albo kawałek dalej piach był tak głęboki, że nie było szans aby przez niego przejechać.

25 Dotarliśmy w końcu do Krzywego Kołka. To nawet nie wieś, lecz tylko jeden, pięknie położny budynek w środku lasu.

26 Budynek nie przypadkowy bo to sezonowa stadnina koni. W zasadzie to mam jednak wrażenie, że mówiąc o sezonowej stadninie trzeba użyć czasu przeszłego. Kiedyś była używana sezonowo i z tego co słyszałem pieczę nad nią miała Państwowa Stadnina Ogierów w Łącku. Teraz na drzwiach budynku jest znak Nadleśnictwa, zaś budynek wygląda jakby był od dawna nieużywany. Nie ma też stojącego przy nim dużego stołu, przy którym jeszcze kilka lat temu zatrzymywałem się na posiłek podczas leśnych wycieczek. Niemniej miejsce jest wciąż urokliwe i ma jakąś dziwną magię w sobie

27 Obok stadniny był kiedyś uroczy, acz niebezpieczny most na Skrwie. Most to w zasadzie za dużo powiedziane, gdyż były to od wielu lat ruiny starego mostu. Odkąd pamiętam o przejechaniu samochodem nie było mowy, a i przechodząc pieszo trzeba było być czujnym gdyż posiadał tylko pozostałości totalnie spróchniałych grubych dech. Niemniej, szczególnie w scenerii dzikiej, rozlewającej się na łąki rzeki oraz powalonych w poprzek rzeki drzew wyglądał przeuroczo. Ze względów bezpieczeństwa most został jednak rozebrany i dziś jest w tym miejscu mała bezduszna kładka, zupełnie nieporównywalna ze starym klimatycznym mostem ale przynajmniej bezpieczna. A w końcu to na wycieczce z dziećmi bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze.

28 Po przejechaniu przez kładkę ponownie udaliśmy się w stronę jeziora, tym razem jadąc drugą stroną rzeki.

29 Dojechaliśmy do początku jeziora, tuż obok małego mostku, przy którym zatrzymaliśmy się godzinę wcześniej, gdzie Mikołaja miał swój mały kryzys. To jeden z najładniejszych fragmentów jeziora, gdyż rozlewisko Skrwy stopniowo staje się coraz bardziej regularne i pewnym momencie jest to już Jezioro Soczewka.

30 Polanka nad jeziorem wydała nam się dobrym miejscem na zasłużony odpoczynek. Rozłożyliśmy kocyk, zjedliśmy zabrany ze sobą prowiant i po prostu dłuższą chwilę poleniuchowaliśmy.

31 Wypoczywając na kocyku nieomal przeoczyliśmy przepływającą obok nas rodzinkę łabędzi. W ostatniej chwili zdążyłem zrobić zdjęcie, ale było już za późno aby dobrze je skadrować.

32 Po odpoczynku ruszyliśmy w stronę Soczewki, miejscowości od której nazwę nosi jezioro. Soczewka to miejsce, w którym jest kilka ośrodków wypoczynkowych. Nawet przed sezonem jeżeli pogoda jest ładna to sporo ludzi przyjeżdża tam samochodami lub rowerami na weekendowe wycieczki. Na zdjęciu widać, więc pewne zagęszczenie drodze w okalającym jezioro lesie.

33 W samej Soczewce zrobiliśmy sobie zdjęcie na tle małej zapory spiętrzającej wody jeziora

34 Następnie kilka fotek na jezioro (tu wygląda zupełnie inaczej niż po przeciwnej stronie, gdzie mieliśmy piknik)

35 Ponieważ po przekąsce podczas pikniku i dużym wydatku spalanych kalorii szybko staliśmy się znowu głodni to zatrzymaliśmy się w knajpce na pizzę.

36 Po posiłku, zgodnie z naszą zasadą, że wyprawa rowerowa ma swoje prawa nie mogło zabraknąć lodów. Lodową wyżerkę najlepiej oddają miny chłopców

37 Do tej pory trasa prowadziła przez nasz piękny las i piękne jeziora. Ale tak jak pisaliśmy na początku okolice Płocka to również Wisła i Wzgórze Tumskie i nie może ich zabraknąć w tej krótkiej relacji. Drogę powrotną do domu postanowiliśmy więc sobie nieco wydłużyć. Zamiast więc jechać najkrótszą trasą nadrobiliśmy kilka kilometrów i pojechaliśmy nad Wisłą.

38 Zaraz za Soczewką zjechaliśmy więc z głównej trasy w lewo, w wąską, spokojną drogę, która prowadziła do Płocka wzdłuż wału wiślanego. Tu już zupełnie inne krajobrazy, aczkolwiek również spokój i sielanka. Łąki, pasące się krowy, sianokosy na polu. A wszystko w odległości kilku kilometrów od Płocka.

39 Po chwili aby trasa była jeszcze ciekawsza zjechaliśmy z asfaltu i konturowaliśmy podróż koroną wału przeciwpowodziowego. Stąd już jak na dłoni widać było Płock i nasze Wzgórze Tumskie.

40 W pobliżu wału nie brakuje też urokliwych miejsc na ognisko tuż nad samą rzeką. A w tle żaglówki.

41 Jadąc wałem widać również największą stocznie rzeczną w Polsce.

42 Po latach problemów finansowych i przekształceniach właścicielskich na szczęście nadal produkowane są tu statki. Często są to bardzo duże jednostki sprzedawane na eksport. Ostatnio nawet był wyprowadzany z basenów portowych duży tankowiec śródlądowy, który został wyprodukowany dla holenderskiego armatora. Żałujemy, że przegapiliśmy ten moment bo widok był ponoć imponujący. Co ciekawe aby przetransportować takiego kolosa na morze niezbędne są specjalne zabiegi hydrologiczne. Od Płocka do Włocławka Wisła jest w pełni spławna nawet dla tak dużych jednostek, ale problem zaczyna się za zaporą we Włocławku, gdzie rzeka znowu płynie wąskim, nie zawsze uregulowanym korytem i miejscami jest za płytka dla dużych statków. Aby temu zaradzić na kilka dni przed śluzowaniem dużych jednostek transportowanych z płockiej stoczni do Bałtyku następuję spiętrzenie wody na Zalewie Włocławskim. Następnie, bezpośrednio przed i po śluzowaniu następuje duży zrzut wody z zapory. Statek płynie więc dosłownie na fali ja serfer.

43 Pozwala to pokonać tak dużym jednostkom wypłycenia, których nie brakuje na słabo wyregulowanej rzece, w jej dolnym biegu. Ot, tak ciekawostka na temat największej stoczni rzecznej w Polsce i sposobu transportu statków na pozornie zbyt płytkiej dla nich wodzie. Ale to tylko ciekawostka a wycieczka nie dotyczyła przecież stoczni.

44 Kontynuując podroż walem wiślanym postanowiliśmy więc zboczyć na zasłużony wypoczynek na dziką plażę na lewym brzegu rzeki.

45 Szczerze powiedziawszy w tym miejscu byliśmy po raz pierwszy ale od razu nas urzekło. Zwykle, podobnie jak większość mieszkańców naszego miasta wybieraliśmy prawy brzeg Wisły, u stóp Wzgórza Tumskiego. Prawy brzeg jest oczywiście również urokliwy ale nie ma tego, co jest na lewym brzegu Z lewego brzegu jest fantastyczna panorama na Wzgórze Tumskie. Tego nie widać tak ładnie z prawego brzegu gdyż jest po prostu zbyt blisko. Jak w życiu aby coś lepiej dostrzec potrzebna jest po prostu lepsza perspektywa

46 Poza tym z na lewym brzegu dzika plaża jest całkowicie odludna. Jest to idealne miejsce na niedzielny rodzinny relaks. I tak też postanowiliśmy to miejsce wykorzystać. Początkowo mieliśmy tam się zatrzymać tylko na chwilę, a spędziliśmy całe popołudnie.

47 To był po prostu czas na relaks i nic więcej. Puszczaliśmy latawca, który niestety przy dość silnym wietrze uległ częściowej destrukcji. Dzieci znalazły sobie nie wyszukaną ale za to jak błogą zabawę w błotku, a my po prostu wypoczywaliśmy.

48 Zresztą co tu się rozpisywać na temat tej sielanki. Błogie miny naszych dzieciaków najlepiej oddają jakie były humory.

49 Na rzece pracują pogłębiarki, których widok jakoś dziwnie nie drażni..

50 Z tego miejsca doskonale też widać jeden z trzech płockich portów jachtowych. Na marginesie szkoda, że zamiast trzech portów nie ma jednego ale za to z prawdziwego zdarzenia.

51 Potężne kominy Orlenu w tle wyglądają tak jakby stały tuż za drzewami. To tylko złudzenie. W rzeczywistości znajdują się kilka kilometrów od brzegu i chcąc nie chcąc, przypominają, że jednak mieszkamy w przemysłowym mieście.

52 Bo Płock jest przemysłowym miastem. Kominów jest dużo więcej niż na zdjęciu.

53 Na szczęście Płock i okolice to nie tylko kominy i pomimo przemysłowego charakteru są również piękne i ciekawe miejsca do bardziej i mniej aktywnego wypoczynku. Trzeba to po prostu umieć zauważyć i potrafić docenić, że wbrew pozorom mieszkamy w pięknym mieście i mieście pięknie położonym wśród lasów i jezior. Mieście, w którym da się nie tylko pracować ale również żyć i wypoczywać, czego niniejszą relacją staraliśmy się udowodnić.

54 bo Płock to przemysłowe miasto ale ma też inne oblicze i warto to zauważać!!!

55 Pozdrawiamy serdecznie Mikołaj, Kuba, Agnieszka i Jacek Błaszczak z Płocka

56 Statystyka wycieczki: -około 35 kilometrów, z tego około 1/3 asfaltem, a 2/3 drogami leśnymi i gruntowymi - czas około 8 godzin - data realizacji 17 czerwca 2012

Realizacja zagadnień ochrony różnorodności biologicznej, w tym obszarów Natura 2000 w działalności PTTK

Realizacja zagadnień ochrony różnorodności biologicznej, w tym obszarów Natura 2000 w działalności PTTK Prowadzący: Dariusz Winiarski Realizacja zagadnień ochrony różnorodności biologicznej, w tym obszarów Natura 2000 w działalności PTTK Za utworzeniem obszaru Natura 2000 idzie promocja regionu, pod względem

Bardziej szczegółowo

Opis trasy maratonu Agrolok MTB Maraton

Opis trasy maratonu Agrolok MTB Maraton Opis trasy maratonu Agrolok MTB Maraton Trasy do wyboru: 1. MINI: 19 km i 228 m w górę (według aplikacji Strava) 2. MEGA: 48 km 624 m w górę 3. GIGA: 69 km 904 m w górę Trasy MINI i GIGA przebiegają po

Bardziej szczegółowo

Propozycja tras rowerowych z Rzeszowa do CTiR w Kielnarowej. opracowanie: mgr Łukasz Stokłosa Katedra Turystyki i Rekreacji

Propozycja tras rowerowych z Rzeszowa do CTiR w Kielnarowej. opracowanie: mgr Łukasz Stokłosa Katedra Turystyki i Rekreacji Propozycja tras rowerowych z Rzeszowa do CTiR w Kielnarowej opracowanie: mgr Łukasz Stokłosa Katedra Turystyki i Rekreacji Rzeszów 2015 I. Trasa 1: Rzeszów (Park im. W. Szafera) CTiR w Kielnarowej Rysunek

Bardziej szczegółowo

SMOŁDZINO, BEZPOŚREDNIO PRZY LESIE, 11 ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK

SMOŁDZINO, BEZPOŚREDNIO PRZY LESIE, 11 ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK SMOŁDZINO, BEZPOŚREDNIO PRZY LESIE, 11 ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK Najtaosza działka: 26 300zł Najmniejsza działka: 810m2 11 działek o powierzchniach od 810 do 1247 m2, umiejscowionych na płaskim, suchym terenie,

Bardziej szczegółowo

03. Zadania obliczeniowe z działu kartografia

03. Zadania obliczeniowe z działu kartografia 1. Kampinoski PN Zadanie 1. (3 pkt) Oblicz, ile wynosi w terenie szerokość Wisły na zaznaczonym na mapie odcinku AB. Skala mapy wynosi 1:50 000. Przedstaw obliczenia. Zadanie 8. (1 pkt) Odszukaj na mapie

Bardziej szczegółowo

OPIS TRASY. długość trasy. czas jazdy z odpoczynkami. czas jazdy bez odpoczynku. dostępność dla typu roweru. trudność kondycyjna. trudność techniczna

OPIS TRASY. długość trasy. czas jazdy z odpoczynkami. czas jazdy bez odpoczynku. dostępność dla typu roweru. trudność kondycyjna. trudność techniczna OPS TRASY długość trasy czas jazdy bez odpoczynku czas jazdy z odpoczynkami dostępność dla typu roweru trudność techniczna trudność kondycyjna 21,7 km 2 h 3h i 30 min trekingowy łatwa górski dla każdego

Bardziej szczegółowo

Adam Snopek AKT SGGW. Gostynińsko Włocławski Park Krajobrazowy

Adam Snopek AKT SGGW. Gostynińsko Włocławski Park Krajobrazowy Adam Snopek AKT SGGW Gostynińsko Włocławski Park Krajobrazowy Gostynińsko Włocławski Park Krajobrazowy Utworzony w roku 1979 Tereny obecnego woj. Kujawsko Pomorskiego (gminy Włocławek, Kowal i Baruchowo)

Bardziej szczegółowo

Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30

Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30 Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30 Ilustracja 1: Wycieczkę zaczynamy po zjechaniu na Czarne (jak nad zalew). Jeszcze przed Wylęgarnią, trochę za wodospadem

Bardziej szczegółowo

Trasa czerwona św. Mikołaja

Trasa czerwona św. Mikołaja Trasa czerwona św. Mikołaja Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Dzięki niemu dysponują Państwo szczegółowymi informacjami dotyczącymi przebiegu drogi. Miejsca, w których

Bardziej szczegółowo

Lokalizacja i dojazd do działek:

Lokalizacja i dojazd do działek: Lokalizacja i dojazd do działek: Działki położone są w miejscowości Żałe k. Rypina Dojazd do działek całoroczny drogą asfaltową do Żałe, a następnie 150 m drogą gruntową, aż do jeziora (działka 596/8).

Bardziej szczegółowo

Ilość dni: 3. Obszar geograficzny: Mazury Zachodnie. Pory roku: wiosna, lato JAK MAZURY TO TYLKO ZACHODNIE!

Ilość dni: 3. Obszar geograficzny: Mazury Zachodnie. Pory roku: wiosna, lato JAK MAZURY TO TYLKO ZACHODNIE! Mazury Zachodnie campingowo i caravaningowo Ilość dni: 3 Obszar geograficzny: Mazury Zachodnie Pory roku: wiosna, lato JAK MAZURY TO TYLKO ZACHODNIE! Czekają na Ciebie: rodzinne pola campingowe wyżywienie

Bardziej szczegółowo

Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Ministerstwa Sprawiedliwości Albrechtówka. Albrechtówka

Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Ministerstwa Sprawiedliwości Albrechtówka. Albrechtówka Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy w Kazimierzu Dolnym malowniczo położony na skarpie wiślanej, jest jednym z najpiękniejszych miejsc na trasie Kazimierz Męćmierz. W otoczeniu lasu, ciszy i spokoju każdy

Bardziej szczegółowo

LUBIN OCZAMI MŁODEGO ROWERZYSTY. Imię i nazwisko autora: MARCEL ŚWIĄTEK Szkoła Podstawowa nr 10 w Lubinie klasa IV e Opiekun autora: Andrzej Olek

LUBIN OCZAMI MŁODEGO ROWERZYSTY. Imię i nazwisko autora: MARCEL ŚWIĄTEK Szkoła Podstawowa nr 10 w Lubinie klasa IV e Opiekun autora: Andrzej Olek LUBIN OCZAMI MŁODEGO ROWERZYSTY Imię i nazwisko autora: MARCEL ŚWIĄTEK Szkoła Podstawowa nr 10 w Lubinie klasa IV e Opiekun autora: Andrzej Olek Lubin to moje miasto. Tu się urodziłem, tu chodzę do szkoły,

Bardziej szczegółowo

Ścieżka dydaktyczna Łąki Nowohuckie i Lasek Mogilski w Krakowie.

Ścieżka dydaktyczna Łąki Nowohuckie i Lasek Mogilski w Krakowie. Ścieżka dydaktyczna Łąki Nowohuckie i Lasek Mogilski w Krakowie. Łąki Nowohuckie Mapa Łąk Nowohuckich, na której niebieską linią zaznaczona jest trasa ścieżki dydaktycznej. Łąki Nowohuckie Łąki Nowohuckie

Bardziej szczegółowo

placyk na szczycie wału na rozwidleniu ścieżek spacerowo-rowerowych.

placyk na szczycie wału na rozwidleniu ścieżek spacerowo-rowerowych. Trasa Kraków - Brzeźnica przez Tyniec. Opis trasy Co warto zobaczyć km Kraków, Bulwar Poleski (Most Dębnicki), tu pojawia się oznakowanie WTR. 0 Dębniki, rejon Tyniecka/Szwedzka placyk na szczycie wału

Bardziej szczegółowo

OPIS TRASY BIAŁEJ ŚW. ANTONIEGO tzw. Szlak Trzech Sanktuariów

OPIS TRASY BIAŁEJ ŚW. ANTONIEGO tzw. Szlak Trzech Sanktuariów OPIS TRASY BIAŁEJ ŚW. ANTONIEGO tzw. Szlak Trzech Sanktuariów Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Miejsca, w których szczególnie należy uważać, aby nie zgubić wyznaczonej

Bardziej szczegółowo

Klub PTTK "ŁAZIK" w Stalowej Woli

Klub PTTK ŁAZIK w Stalowej Woli Klub PTTK "ŁAZIK" w Stalowej Woli www.elazik.stw.rzeszow.pttk.pl RAJD ROWEROWY PO 4 WOJEWÓDZTWACH odbyty w dniach 29.05 01.06.14 Trzynastoosobowa grupa Łazików sympatyków jazdy rowerowej, nie zważając

Bardziej szczegółowo

Trasa rowerowa Lębork Most Kolejowy w Karczemkach - Lębork

Trasa rowerowa Lębork Most Kolejowy w Karczemkach - Lębork Trasę zaczynamy spod PKO BP. Jedziemy ścieżką rowerową do Ronda Jana Pawła II i skręcamy w lewo. Następnie na wysokości fabryki Farm Frites skręcamy w prawo. Zaczyna się droga gruntowa, by po chwili zmienid

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja projektowa. tras do uprawiania. Nordic Walking. na terenie Gminy Józefów

Dokumentacja projektowa. tras do uprawiania. Nordic Walking. na terenie Gminy Józefów Dokumentacja projektowa tras do uprawiania Nordic Walking na terenie Gminy Józefów Szczebrzeszyn, kwiecień 2013r. Projekt i opracowanie tras: TRAMP Zofia Kapecka Szczebrzeszyn Leśna tel. 600 423 828, 602

Bardziej szczegółowo

OPIS TRASY POMARAŃCZOWEJ ŚW. JANA PAWŁA II

OPIS TRASY POMARAŃCZOWEJ ŚW. JANA PAWŁA II OPIS TRASY POMARAŃCZOWEJ ŚW. JANA PAWŁA II Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Przy poszczególnych odcinkach trasy podana jest liczba przebytych kilometrów od kościoła św.

Bardziej szczegółowo

SPŁYW KAJAKOWY RADUNIĄ

SPŁYW KAJAKOWY RADUNIĄ AKTYWNIE NA WODZIE SPŁYWY KAJAKOWE SPŁYW KAJAKOWY RADUNIĄ Ten jednodniowy spływ kajakowy na odcinku od Ostrzyc do Kiełpina jest idealną propozycją na aktywne spędzenie czasu w pięknym otoczeniu Kaszub.

Bardziej szczegółowo

Opis trasy EDK Głogówek

Opis trasy EDK Głogówek Opis trasy EDK Głogówek Etap I Sprzed kościoła parafialnego św. Bartłomieja Apostoła wchodzimy na Rynek i od razu skręcamy w prawo. Idziemy wzdłuż kamienic w kierunku ulicy Wodnej (około 100 m). Skręcamy

Bardziej szczegółowo

Inwentaryzacja szlaków rowerowych Gminy Wielka Wieś. Szlak Niebieski

Inwentaryzacja szlaków rowerowych Gminy Wielka Wieś. Szlak Niebieski Inwentaryzacja szlaków rowerowych Gminy Wielka Wieś Szlak Niebieski Wykonano na zlecenie Gminy Wielka Wieś. Kraków 2008r. Wstęp Trasa niebieska (szlak niebieski) Korzkiew Grębynice Dolina Prądnika Prądnik

Bardziej szczegółowo

OBÓZ TURYSTYKI AKTYWNEJ KAJAKOWY /kajakowo pieszo - rowerowy/ 01.07.2014-05.07.2014.

OBÓZ TURYSTYKI AKTYWNEJ KAJAKOWY /kajakowo pieszo - rowerowy/ 01.07.2014-05.07.2014. OBÓZ TURYSTYKI AKTYWNEJ KAJAKOWY /kajakowo pieszo - rowerowy/ 01.07.2014-05.07.2014. ROZPOCZĘCIE OBOZU Zdjęcie: panorama Ślemienia TERMIN : 01.07.2014 (wtorek) godzina 9:00 MIEJSCE : Schronisko Młodzieżowe

Bardziej szczegółowo

WODNA PRZYGODA!!! ORGANIZACJA URODZIN DLA DZIECI OD 10 LAT

WODNA PRZYGODA!!! ORGANIZACJA URODZIN DLA DZIECI OD 10 LAT WODNA PRZYGODA!!! ORGANIZACJA URODZIN DLA DZIECI OD 10 LAT Proponujemy wielką, ciekawą i niezapomnianą nadmorską przygodę! Podczas rejsów w specjalnie odwiedzanych miejscach utrzymujemy odpowiednie warunki

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘC DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM Z CYKLU : BEZPIECZNE WAKACJE

SCENARIUSZ ZAJĘC DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM Z CYKLU : BEZPIECZNE WAKACJE SCENARIUSZ ZAJĘC DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM Z CYKLU : BEZPIECZNE WAKACJE Temat: Każdy z nas powinien wiedzieć jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą. Cel ogólny: Uświadomienie dzieciom zagrożeń

Bardziej szczegółowo

Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Kolbuszowa Rzeszów

Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Kolbuszowa Rzeszów Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Kolbuszowa Rzeszów Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Dzięki niemu dysponują Państwo szczegółowymi informacjami dotyczącymi przebiegu

Bardziej szczegółowo

7. Spływ Kajakowy (WAGROWIEC- JARACZ)

7. Spływ Kajakowy (WAGROWIEC- JARACZ) 7. Spływ Kajakowy (WAGROWIEC- JARACZ) START: WĄGROWIEC PRZYSTANKI: Pruśce, Rogoźno, Ruda, Wełna, Jaracz. META: JARACZ CZAS TRWANIA SPŁYWU: 10 godzin, ( około 35 km) W Wągrowcu Nielba krzyżuje się pod kątem

Bardziej szczegółowo

Trasa św. Franciszka z Asyżu.

Trasa św. Franciszka z Asyżu. Trasa św. Franciszka z Asyżu. JASŁO GÓRA LIWOCZ - JASŁO Całkowita długość to 41 km z sumą podejść 658 m. Zasady poruszania się w czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej: - w czasie EDK poruszamy się w milczeniu

Bardziej szczegółowo

Locja Śródlądowa i Morska

Locja Śródlądowa i Morska Locja Śródlądowa i Morska Locja dział wiedzy zajmujący się opisem akwenów oraz ich oznakowaniem nawigacyjnym Podręcznik nawigacyjny uzupełniający mapy, zawierający informacje o prądach, pływach, znakach

Bardziej szczegółowo

1-dniowy spływ kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim (12 km lub 25 km)

1-dniowy spływ kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim (12 km lub 25 km) Lokalizacja Olecka daje kilka możliwości zorganizowania jednodniowego spływu kajakowego. W odległości ok. 40 km. organizowane są spływy kajakowe Czarną Hańczą. Najbliżej bo zaledwie 15 km. od Olecka organizowane

Bardziej szczegółowo

BIWAK W HOTELU GOŁUŃ 2 DNI

BIWAK W HOTELU GOŁUŃ 2 DNI BIWAK W HOTELU GOŁUŃ 2 DNI indoor / outdoor 170 zł 14 100 osób 2 dni MIEJSCE hotel Gołuń www.hotel-golun.com.pl Hotel Gołuń położony jest na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, wśród lasów, bezpośrednio

Bardziej szczegółowo

Ośrodek Sportów Wodnych

Ośrodek Sportów Wodnych Przedmiot sprzedaży: Ośrodek Sportów Wodnych Lokalizacja: Ośrodek położony w Bieszczadach w miejscowości Zawóz, gmina Solina powiat leski, woj. podkarpackie Nieruchomość zabudowana Łączna powierzchnia

Bardziej szczegółowo

Rodzinny wyjazd nurkowy Molunat Chorwacja(19-07-2014-02-08-2014)

Rodzinny wyjazd nurkowy Molunat Chorwacja(19-07-2014-02-08-2014) Rodzinny wyjazd nurkowy Molunat Chorwacja(19-07-2014-02-08-2014) Cena: 100 Euro Cena 100 Euro dotyczy wynajmu apartamentu dla 4 osób na dobę. Molunat jest najbardziej na południe wysuniętym miejscem turystycznym

Bardziej szczegółowo

Możliwości edukacyjne Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Przygotował: Ludwik Ryncarz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku

Możliwości edukacyjne Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Przygotował: Ludwik Ryncarz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku Możliwości edukacyjne Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego Przygotował: Ludwik Ryncarz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku Przyrodnicze ścieżki dydaktyczne 1. Szkolna ścieżka przyrodniczo-ekologiczna

Bardziej szczegółowo

Osada Tajty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Osada Tajty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich Osada Tajty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich Inwestycja o wysokim potencjale wzrostu wartości nad malowniczym jeziorem Tajty w pobliżu miejscowości Wrony Główne atuty inwestycji Położenie na szlaku

Bardziej szczegółowo

O P I S T R A S Y. wiata Wiktorówka ( ruszamy na trasę we wskazanym kierunku drogą leśną ).

O P I S T R A S Y. wiata Wiktorówka ( ruszamy na trasę we wskazanym kierunku drogą leśną ). O P I S T R A S Y START wiata Wiktorówka ( ruszamy na trasę we wskazanym kierunku drogą leśną ). 1. Po przejściu odcinka 100 m, z lewej strony mijacie leśną polanę. Po prawej stronie zauważyć można fragment

Bardziej szczegółowo

Działka rolna w Pilchowicach koło Jeleniej Góry

Działka rolna w Pilchowicach koło Jeleniej Góry Działka rolna w Pilchowicach koło Jeleniej Góry (inf. październik 2012) Kontakt biuro@bdg-navigator.com mobile: (+48)665 556 333 Informacje podstawowe 2 Działka rolna nr 49/1 o powierzchni 20 800 m położona

Bardziej szczegółowo

UCIECZKA OD BETONOWYCH KURORTÓW

UCIECZKA OD BETONOWYCH KURORTÓW UCIECZKA OD BETONOWYCH KURORTÓW Stwórz wymarzone miejsce dla siebie i najbliższych w jednym z najpiękniejszych zakątków nad polskim morzem. Komfortowe domy jednorodzinne oraz przestronne apartamenty to

Bardziej szczegółowo

Zapisy podstawy programowej Uczeń: 1. 2) oblicza odległości w terenie oraz powierzchnię na podstawie map wykonanych w różnych skalach;

Zapisy podstawy programowej Uczeń: 1. 2) oblicza odległości w terenie oraz powierzchnię na podstawie map wykonanych w różnych skalach; Geografia październik Liceum klasa I, poziom rozszerzony X Mapa (praktyka) Zapisy podstawy programowej Uczeń: 1. 2) oblicza odległości w terenie oraz powierzchnię na podstawie map wykonanych w różnych

Bardziej szczegółowo

Klasa 3. Odczytywanie wykresów.

Klasa 3. Odczytywanie wykresów. Klasa 3 Odczytywanie wykresów 1 Wykres obok przedstawia zmiany temperatury podczas pewnego zimowego dnia w Giżycku Jaką temperaturę powietrza pokazywał tego dnia termometr o godzinie 18 00? A 0 C B 1 C

Bardziej szczegółowo

bastionem pogańskich Prusów. Gdy niemal wszystkie plemiona dostały się pod krzyżackie jarzmo, tu ciągle kultywowano stare obyczaje.

bastionem pogańskich Prusów. Gdy niemal wszystkie plemiona dostały się pod krzyżackie jarzmo, tu ciągle kultywowano stare obyczaje. Miło jest mknąć rowerem przez mazurskie pola i lasy, nie myśląc o kłopotach codziennego dnia. Aktywność fizyczna, pod każdą postacią, jest lekarstwem dla ciała i duszy. Szczególnie przyjemna jest aktywność

Bardziej szczegółowo

ERASMUS COVILHA, PORTUGALIA

ERASMUS COVILHA, PORTUGALIA ERASMUS COVILHA, PORTUGALIA UNIVERSIDADE DA BEIRA INTERIOR SEMESTR ZIMOWY 2014/2015 JOANNA ADAMSKA WSTĘP Cześć! Mam na imię Asia. Miałam przyjemność wziąć udział w programie Erasmus. Spędziłam 6 cudownych

Bardziej szczegółowo

"Podbój" Mazur :) Autor (źródło): Danuta Orzołek czwartek, 07 lipca :26 - Poprawiony wtorek, 12 lipca :17

Podbój Mazur :) Autor (źródło): Danuta Orzołek czwartek, 07 lipca :26 - Poprawiony wtorek, 12 lipca :17 27 czerwca br. wyjechaliśmy na podbój Mazur. W wycieczce uczestniczyło 36 osób grupa dzieci niepełnosprawnych z opiekunami. Pogoda była piękna, humor dopisywał i jak się później okazało, wiele zobaczyliśmy.

Bardziej szczegółowo

Uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego w Pilchowicach

Uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego w Pilchowicach Uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego w Pilchowicach Napisano dnia: 2015-05-10 09:23:53 W sobotę, 9 maja, punktualnie o godzinie 11-stej, uroczystym podniesieniem bandery i wybiciem pierwszych szklanek,

Bardziej szczegółowo

OPIS TRASY ZAMARSKI - SZCZYRK

OPIS TRASY ZAMARSKI - SZCZYRK OPIS TRASY ZAMARSKI - SZCZYRK Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Dzięki niemu, w ramach każdego wyodrębnionego odcinka dysponują Państwo szczegółowymi informacjami, dotyczącymi

Bardziej szczegółowo

ALPEN TOUR Biuro Turystyczne - Agent info@alpentour.pl, www.alpentour.pl 22/425-92-26, 691-032-018

ALPEN TOUR Biuro Turystyczne - Agent info@alpentour.pl, www.alpentour.pl 22/425-92-26, 691-032-018 MAGIA LAPONII DZIEWICZEJ KRAINY ZA KOŁEM POLARNYM Laponia jest ziemią Saamów, którzy osiedlili się tutaj 7000 lat temu. Ten lud, początkowo żyjący z rybactwa i łowiectwa, w XVIII w. udomowił renifery i

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja projektowa. tras do uprawiania. Nordic Walking. na terenie Gminy Zamość

Dokumentacja projektowa. tras do uprawiania. Nordic Walking. na terenie Gminy Zamość Dokumentacja projektowa tras do uprawiania Nordic Walking na terenie Gminy Zamość Szczebrzeszyn, kwiecień 2013r. Projekt i opracowanie tras: TRAMP Zofia Kapecka Szczebrzeszyn Leśna tel. 600 423 828, 602

Bardziej szczegółowo

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA RZESZÓW - OPIS TRASY BŁĘKITNEJ- SĘDZISZÓW MŁP. -

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA RZESZÓW - OPIS TRASY BŁĘKITNEJ- SĘDZISZÓW MŁP. - EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA RZESZÓW - OPIS TRASY BŁĘKITNEJ- SĘDZISZÓW MŁP. - Ekstremalna Droga Krzyżowa jest indywidualną praktyką religijną, którą każdy podejmuje na własną odpowiedzialność. Obowiązuje

Bardziej szczegółowo

OPIS TRASY POMARAŃCZOWEJ ŚW. JANA PAWŁA II

OPIS TRASY POMARAŃCZOWEJ ŚW. JANA PAWŁA II OPIS TRASY POMARAŃCZOWEJ ŚW. JANA PAWŁA II Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Przy poszczególnych odcinkach trasy podana jest liczba przebytych kilometrów od kościoła św.

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN NR Na wykresie przedstawiono zależność prędkości pociągu od czasu.

SPRAWDZIAN NR Na wykresie przedstawiono zależność prędkości pociągu od czasu. SPRAWDZIAN NR 1 AGNIESZKA JASTRZĘBSKA IMIĘ I NAZWISKO: KLASA: GRUPA A 1. Na wykresie przedstawiono zależność prędkości pociągu od czasu. Dokończ zdanie. Wybierz stwierdzenie A albo B oraz jego uzasadnienie

Bardziej szczegółowo

Zad. 1 Samochód przejechał drogę s = 15 km w czasie t = 10 min ze stałą prędkością. Z jaką prędkością v jechał samochód?

Zad. 1 Samochód przejechał drogę s = 15 km w czasie t = 10 min ze stałą prędkością. Z jaką prędkością v jechał samochód? Segment A.I Kinematyka I Przygotował: dr Łukasz Pepłowski. Zad. 1 Samochód przejechał drogę s = 15 km w czasie t = 10 min ze stałą prędkością. Z jaką prędkością v jechał samochód? v = s/t, 90 km/h. Zad.

Bardziej szczegółowo

Trasa Mała Pętla. Zasady poruszania się w czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej"

Trasa Mała Pętla. Zasady poruszania się w czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Trasa Mała Pętla Zasady poruszania się w czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej" Z myślą o bezpiecznym przebyciu trasy drogi krzyżowej przygotowaliśmy kilka zasad do których zalecamy się stosować: 1. Poruszamy

Bardziej szczegółowo

OPIS TRASY FIOLETOWEJ- TRASA ŚW. SIOSTRY FAUSTYNY

OPIS TRASY FIOLETOWEJ- TRASA ŚW. SIOSTRY FAUSTYNY OPIS TRASY FIOLETOWEJ- TRASA ŚW. SIOSTRY FAUSTYNY Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Miejsca, w których

Bardziej szczegółowo

Dolina mlekiem i miodem płynąca

Dolina mlekiem i miodem płynąca Dolina mlekiem i miodem płynąca Ludzie mają swoje ulubione miejsca na Ziemi. Lubią spędzać tam wolny czas, ponieważ dobrze się tam czują. Dla mnie, takim właśnie zakątkiem jest moja rodzinna wieś. Kędzie

Bardziej szczegółowo

OPIS TRASY POMARAŃCZOWA. Św. Benedykta

OPIS TRASY POMARAŃCZOWA. Św. Benedykta OPIS TRASY POMARAŃCZOWA Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Dzięki niemu, w ramach każdego wyodrębnionego odcinka (np. Rynek Podgórski Tyniec, brzeg Wisły poniżej Opactwa

Bardziej szczegółowo

Dzienniczek Wypraw Rodzinnych rodziny Kamińskich

Dzienniczek Wypraw Rodzinnych rodziny Kamińskich Dzienniczek Wypraw Rodzinnych rodziny Kamińskich 2013 W wyprawach udział wzięli: Babcia Basia 1949 r. Ulubiony sposób podróżowania: samochód, może być też autobus i pociąg. Kierowca rodzinny. Ula 2006

Bardziej szczegółowo

Plan rajdów pieszych na rok 2015 KMWP KROK-KUS

Plan rajdów pieszych na rok 2015 KMWP KROK-KUS Plan rajdów pieszych na rok 2015 KMWP KROK-KUS STYCZEŃ 1) 17.01.2015 Rajd zima Spacer wokół jeziora Sendeń: - ok. 9 km Organizator KMWP KROK-KUS przy OZ PTTK ORLEN SA. Trasa: Góry- J. Sendeńskie- Sendeń-Góry

Bardziej szczegółowo

Zimowy wypoczynek w Ośrodku Turystycznym Kukle

Zimowy wypoczynek w Ośrodku Turystycznym Kukle Zimowy wypoczynek w Ośrodku Turystycznym Kukle Zapraszamy Państwa do skorzystania z zimowych propozycji aktywnego wypoczynku w Ośrodku Turystycznym Kukle położonym na skraju Puszczy Augustowskiej, nad

Bardziej szczegółowo

Charakterystyka bazy:

Charakterystyka bazy: Czuwaj! Szczep Czerwonych Maków im. Bohaterów Monte Cassino ma zaszczyt zaprosid środowiska (grupy zorganizowane) do wspólnego wypoczynku podczas obozu letniego w miesiącu lipcu w miejscowości Czerwonka

Bardziej szczegółowo

Konferencje Integracja Noclegi Wypoczynek Przyjęcia. osrodekszkoleniowy.pl

Konferencje Integracja Noclegi Wypoczynek Przyjęcia. osrodekszkoleniowy.pl Konferencje Integracja Noclegi Wypoczynek Przyjęcia osrodekszkoleniowy.pl Green Park Conference Centre w Serocku to idealne miejsce na szkolenie, konferencję, udany wypoczynek czy rodzinne przyjęcie. Centrum

Bardziej szczegółowo

Plan rajdów pieszych na rok Koło Miłośników Wędrówki Pieszej KROK- KUS Oddziału zakładowego PTTK przy PKN ORLEN SA

Plan rajdów pieszych na rok Koło Miłośników Wędrówki Pieszej KROK- KUS Oddziału zakładowego PTTK przy PKN ORLEN SA Plan rajdów pieszych na rok 2017 Koło Miłośników Wędrówki Pieszej KROK- KUS Oddziału zakładowego PTTK przy PKN ORLEN SA STYCZEŃ 1. 14.01.2017- Spacer noworoczny wokół jeziora Sendeo Trasa: Góry- Rezerwat

Bardziej szczegółowo

Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł.

Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł. Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł. Relacja nadesłana do publikacji w sezonie 2011 (01.04.2011-31.03.2012) 011 / 2011 / Turystyczne

Bardziej szczegółowo

OPIS TRASY. św. Jana Pawła II

OPIS TRASY. św. Jana Pawła II OPIS TRASY św. Jana Pawła II UWAGA! Przejście w nocy przez zaporę w Goczałkowicach w terminie innym niż EDK 11 marca 2016 należy ustalić z kierownikiem tamy, ponieważ jest ona zamykana po zmroku! Poniższy

Bardziej szczegółowo

Autor: dr Zbigniew Piepiora pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu www.ue.wroc.pl, www.ae.jgora.pl.

Autor: dr Zbigniew Piepiora pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu www.ue.wroc.pl, www.ae.jgora.pl. PROJEKT ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNO-HISTORYCZNEJ Z KOWAR DO BUDNIK Przygotowany dla: 1. Stowarzyszenie Miłośników Budnik www.budniki.pl, 2. Urząd Miejski w Kowarach, ul. 1-go Maja 1a, 58-530 Kowary www.kowary.pl.

Bardziej szczegółowo

Troszkę historii. Dużo więcej informacji można znaleźć na stronach SBK... Zapraszamy na fotorelację!

Troszkę historii. Dużo więcej informacji można znaleźć na stronach SBK... Zapraszamy na fotorelację! Wspaniali ludzie z "Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego" umożliwili nam zorganizowanie niecodziennej podróży drezyną. Celem był nieczynny już niestety odcinek linii kolejowej nr 285 z Wrocławia do Jedliny

Bardziej szczegółowo

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA NISKO Opis trasy św. Jana Pawła II

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA NISKO Opis trasy św. Jana Pawła II Strona1 EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA NISKO Opis trasy św. Jana Pawła II Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Ciebie trasy. Dzięki niemu, w ramach każdego wyodrębnionego odcinka dysponujesz

Bardziej szczegółowo

Bydgoski Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

Bydgoski Dom Aukcyjny Sp. z o.o. Bydgoski Dom Aukcyjny Sp. z o.o. Zamość ul. Bydgoska 41, 89-200 Szubin tel. +48 517 419 995 e-mail: biuro@bydgoskidomaukcyjny.pl www.bydgoskidomaukcyjny.pl OFERTA INWESTYCYJNA - ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA

Bardziej szczegółowo

GMINA KÓRNIK. Zamieszkiwana jest przez ponad 24 tys. osób. Zajmuje powierzchnię 186 km². Leży w środkowej części Wielkopolski, w powiecie poznańskim.

GMINA KÓRNIK. Zamieszkiwana jest przez ponad 24 tys. osób. Zajmuje powierzchnię 186 km². Leży w środkowej części Wielkopolski, w powiecie poznańskim. GMINA KÓRNIK Leży w środkowej części Wielkopolski, w powiecie poznańskim. Zajmuje powierzchnię 186 km². Zamieszkiwana jest przez ponad 24 tys. osób. 27 sołectw (31 miejscowości) Miasto Kórnik leży niespełna

Bardziej szczegółowo

Wyjdź z kościoła, dojdź do głównej drogi, skręć w prawo, idź prosto ul Dworcową do mostu.

Wyjdź z kościoła, dojdź do głównej drogi, skręć w prawo, idź prosto ul Dworcową do mostu. EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA ŻYWIEC-ZABŁOCIE TRASA św. STANISŁAWA 38km, 850m przewyższenia Żywiec Zabłocie kościół pw. św. Floriana Wyjdź z kościoła, dojdź do głównej drogi, skręć w prawo, idź prosto ul

Bardziej szczegółowo

Rajd na Roztocze. 4-7 czerwca 2015....czyli Susiec po raz dwunasty!

Rajd na Roztocze. 4-7 czerwca 2015....czyli Susiec po raz dwunasty! Rajd na Roztocze 4-7 czerwca 2015...czyli Susiec po raz dwunasty! Plan wyprawy Czwartek (4 czerwca) - wyjazd z Sandomierza do Suśca o godz. 8:00 - trasa: 145 km (postoje: co ok. 20km) - rozlokowanie się

Bardziej szczegółowo

Osada działek budowlanych nad jeziorem Juksty

Osada działek budowlanych nad jeziorem Juksty Osada działek budowlanych nad jeziorem Juksty Inwestycja o ogromnym potencjale wzrostu wartości nad malowniczym jeziorem Juksty koło Mrągowa Inwestuj z zyskiem grunt to ziemia Główne atuty inwestycji Wspólna

Bardziej szczegółowo

Trasa pałacowa 39,1 km 0,0 km Boguszyce 1,1 km 2,9 km Miodary. 3,3 km - 4,5 km 5,3 km 5,7 km

Trasa pałacowa 39,1 km 0,0 km Boguszyce 1,1 km 2,9 km Miodary. 3,3 km - 4,5 km 5,3 km 5,7 km Trasa pałacowa Oleśnica Spalice Boguszyce Rzędów Miodary Brzezinka Małe Brzezie Sokołowice Cieśle Wyszogród Nowoszyce Świerzna Oleśnica. Długość trasy - 39,1 km. *Trasa wskazana dla rowerów trekingowych

Bardziej szczegółowo

W czasach Jezusa Chrystusa Palestyna liczyła ok. mln mieszkańców.

W czasach Jezusa Chrystusa Palestyna liczyła ok. mln mieszkańców. 1 Zanim wyruszysz w wędrówkę śladami Chrystusa, przygotuj ważne informacje o Ziemi Zbawiciela. Opracuj podręczny Przewodnik po Ziemi Świętej, uzupełniając brakujące informacje. Położenie Palestyny Ziemia

Bardziej szczegółowo

Częstochowa - Kraków - Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd

Częstochowa - Kraków - Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd Strona 1 / 5 Częstochowa - Kraków - Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd Opis autor: Admin Pierwszym ważniejszym obiektem na śląskim odcinku rowerowego szlaku Szlaku Orlich Gniazd jest miejscowość Smoleń,

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja projektowa. tras do uprawiania. Nordic Walking. na terenie Gminy Adamów

Dokumentacja projektowa. tras do uprawiania. Nordic Walking. na terenie Gminy Adamów Dokumentacja projektowa tras do uprawiania Nordic Walking na terenie Gminy Adamów Szczebrzeszyn, kwiecień 2013r. Projekt i opracowanie tras: TRAMP Zofia Kapecka Szczebrzeszyn Leśna tel. 600 423 828, 602

Bardziej szczegółowo

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia pięknego hotelu Pałac Lucja w Zakrzowie (www.pałaclucja.pl).

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia pięknego hotelu Pałac Lucja w Zakrzowie (www.pałaclucja.pl). Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia pięknego hotelu Pałac Lucja w Zakrzowie (www.pałaclucja.pl). Nasz hotel to idealne miejsce na organizację m.in.: spotkań biznesowych, konferencji, szkoleń oraz imprez

Bardziej szczegółowo

WIERSZ "Na wakacje ruszać czas" Za dni kilka o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży.

WIERSZ Na wakacje ruszać czas Za dni kilka o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży. WIERSZ "Na wakacje ruszać czas" Za dni kilka o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży. A ja chciałbym dotknąć chmury i dlatego jadę w góry. Razem z mamą,

Bardziej szczegółowo

Zielona Szkoła. Straduń "'? 25.05.-28.05.2010.

Zielona Szkoła. Straduń '? 25.05.-28.05.2010. Zielona Szkoła Straduń "'? 25.05.-28.05.2010. Dzień I 9:00 - wyjazd wycieczki ze szkoły 11:00 - przyjazd do Smolarni - spotkanie z leśniczym i spacer ścieżką dydaktyczną po terenie Rezerwatu w Smolarni

Bardziej szczegółowo

Obszary Natura 2000 szansą rozwoju dla naszej gminy

Obszary Natura 2000 szansą rozwoju dla naszej gminy Obszary Natura 2000 szansą rozwoju dla naszej gminy gmina Siennica województwo mazowieckie Konkurs pn. Obszar Natura 2000 szansą dla rozwoju naszej gminy realizowany w ramach projektu "Natura 2000 naszą

Bardziej szczegółowo

EDK Przeginia. Trasa via Salvator. Opis trasy EDK via Salvator. Przeginia Imbramowice

EDK Przeginia. Trasa via Salvator. Opis trasy EDK via Salvator. Przeginia Imbramowice Opis trasy EDK via Salvator Przeginia Imbramowice EDK Przeginia Trasa via Salvator CAŁA TRASA: PRZEGINIA Sanktuarium Najświętszego Zbawiciela ZADOLE KOSMOLOWSKIE KOSMOLÓW OLEWIN TROKS BRACIEJÓWKA SUŁOSZOWA

Bardziej szczegółowo

Brzeg Dolny, jakiego nie znacie

Brzeg Dolny, jakiego nie znacie Brzeg Dolny, jakiego nie znacie Dla tych, którzy nie znają miasta Kręsko dawniej wieś, obecnie dzielnica Brzegu Dolnego, zlokalizowana przy drodze wojewódzkiej do Wrocławia. Z uwagi na przyłączenie do

Bardziej szczegółowo

Bieszczady i nietylko w 5 dni :) Autor (źródło): Danuta Orzołek wtorek, 10 lipca 2012 10:46 - Poprawiony wtorek, 10 lipca 2012 12:58

Bieszczady i nietylko w 5 dni :) Autor (źródło): Danuta Orzołek wtorek, 10 lipca 2012 10:46 - Poprawiony wtorek, 10 lipca 2012 12:58 Jest 6 lipca 2012 r., autokar na parkingu, wyjazd 6 00. Przystanek końcowy późne popołudnie w Solinie. Zatrzymaliśmy się w jednym z ośrodków wypoczynkowych, gdzie nocowaliśmy przez cały czas pobytu. Zaskoczyła

Bardziej szczegółowo

Trasa Św. Antoniego na wzór EDK

Trasa Św. Antoniego na wzór EDK Trasa Św. Antoniego na wzór EDK Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Dzięki niemu dysponują Państwo szczegółowymi informacjami dotyczącymi przebiegu drogi. Miejsca, w których

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE NAD RZEKAMI URBANISTYKA DOLIN RZECZNYCH

ŻYCIE NAD RZEKAMI URBANISTYKA DOLIN RZECZNYCH ŻYCIE NAD RZEKAMI URBANISTYKA DOLIN RZECZNYCH WROCŁAWSKIE FORUM ODRY -ROZMIESZCZENIE TERENÓW: MIESZKANIOWYCH, USŁUGOWYCH, REKREACYJNYCH UWARUNKOWANIA HISTORYCZNE Wrocław 1930 r. Wrocław 1938 r. Wrocław

Bardziej szczegółowo

Polska na urlop oraz Polska Pełna Przygód to nasze wakacyjne propozycje dla Was

Polska na urlop oraz Polska Pełna Przygód to nasze wakacyjne propozycje dla Was Polska na urlop oraz Polska Pełna Przygód to nasze wakacyjne propozycje dla Was Nie tylko człowiek internetem żyje, miło mieć pod ręka ciekawą książkę. Od wydawnictwa Burda Książki otrzymaliśmy dwie ciekawe

Bardziej szczegółowo

OBÓZ PRZYGODY HUTA SZKLANA LIPIEC 2012

OBÓZ PRZYGODY HUTA SZKLANA LIPIEC 2012 OBÓZ PRZYGODY HUTA SZKLANA LIPIEC 2012 2 lipca rozpoczął się obóz letni w Hucie Szklanej w Górach Świętokrzyskich. Już po drodze zajechaliśmy do naszego pierwszego punktu programu - ruin zamku w Chęcinach.

Bardziej szczegółowo

MOśLIWOŚCI WYKORZYSTANIA WALORÓW TURYSTYCZNO - REKREACYJNYCH GRUDZIĄDZA I OKOLIC W PRACY Z UCZNIEM

MOśLIWOŚCI WYKORZYSTANIA WALORÓW TURYSTYCZNO - REKREACYJNYCH GRUDZIĄDZA I OKOLIC W PRACY Z UCZNIEM MIEJSKI OŚRODEK REKREACJI I WYPOCZYNKU W GRUDZIĄDZU MOśLIWOŚCI WYKORZYSTANIA WALORÓW TURYSTYCZNO - REKREACYJNYCH GRUDZIĄDZA I OKOLIC W PRACY Z UCZNIEM Lisie Kąty, 24 maja 2012 GRUDZIĄDZ - POTENCJAŁ PRZYRODNICZY

Bardziej szczegółowo

WYKORZYSTANIE WARTOŚCI OBSZARÓW CENNYCH EKOLOGICZNIE W CELU URZĄDZANIA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH

WYKORZYSTANIE WARTOŚCI OBSZARÓW CENNYCH EKOLOGICZNIE W CELU URZĄDZANIA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH WYKORZYSTANIE WARTOŚCI OBSZARÓW CENNYCH EKOLOGICZNIE W CELU URZĄDZANIA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH THE USAGE OF WORTH OF ECOLOGICALLY VALUABLE AREAS FOR ARRANGING TOURIST TRAILS Katarzyna Ruszczycka, Marzena

Bardziej szczegółowo

Kolorowanka. Wronki. z zagadkami. gmina przyjazna dzieciom. Cześć!

Kolorowanka. Wronki. z zagadkami. gmina przyjazna dzieciom. Cześć! Kolorowanka z zagadkami Cześć! ię a M m na im a k n Wro Wronki gmina przyjazna dzieciom Wronki gmina przyjazna dzieciom Cześć! Mam na imię Wronka. Witam Cię w moim wyjątkowym mieście. Tutaj możesz miło

Bardziej szczegółowo

OŚRODEK DYSPONUJE BAZĄ 200 MIEJSC NOCLEGOWYCH:

OŚRODEK DYSPONUJE BAZĄ 200 MIEJSC NOCLEGOWYCH: POŁOŻENIE Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Neptun jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych terenów rekreacyjno- wypoczynkowych położonych nad Jeziorem Żywieckim (Beskid Żywiecki). Najpopularniejszym

Bardziej szczegółowo

10. Spływ dwudniowy (WĄGROWIEC - JARACZ - OBORNIKI)

10. Spływ dwudniowy (WĄGROWIEC - JARACZ - OBORNIKI) 10 Spływ dwudniowy (WĄGROWIEC - JARACZ - OBORNIKI) I dzień START: WĄGROWIEC PRZYSTANKI: Rogoźno, Ruda, Wełna META: JARACZ CZAS TRWANIA SPŁYWU: 10 godzin, (około 35 km) II dzień START: JARACZ PRZYSTANKI:

Bardziej szczegółowo

LCOI Region Lubelski - prezentacja ofert inwestycyjnych

LCOI Region Lubelski - prezentacja ofert inwestycyjnych LCOI Region Lubelski - prezentacja ofert inwestycyjnych Pracownicy Biura LCOI Region Lubelski: Marcin Orzeł Inspektor LCOI Region Michał Nizioł Specjalista ds. Marketingu i Rozwoju LCOI - Region Kategoria:

Bardziej szczegółowo

Wiosna na "Przedmościu Piła"

Wiosna na Przedmościu Piła Wiosna na "Przedmościu Piła" pieszy rajd tropem pilskich fortyfikacji z okresu II wojny światowej 12.04.2014 Niedziela 12 kwietnia drugi termin naszego Rajdu przywitała nas słoneczną pogodą. Przed godziną

Bardziej szczegółowo

Opis trasy. 4 Mijamy stawy i dochodzimy do ogródków działkowych, skręcamy przed nimi w prawo a następnie w lewo w Idzikowskiego. Dalej prosto.

Opis trasy. 4 Mijamy stawy i dochodzimy do ogródków działkowych, skręcamy przed nimi w prawo a następnie w lewo w Idzikowskiego. Dalej prosto. Opis trasy Poniższy opis jest uzupełnieniem załączonych map o szczegółowe wskazówki dotyczące przebiegu drogi. Miejsca, które wymagają szczególnej uwagi zostały wyróżnione wykrzyknikami (!!!), ponadto

Bardziej szczegółowo

WYCIECZKA SZKOLNA AUSTRIA - WŁOCHY. Wpisany przez Administrator czwartek, 23 czerwca :32

WYCIECZKA SZKOLNA AUSTRIA - WŁOCHY. Wpisany przez Administrator czwartek, 23 czerwca :32 Jeżeli chcielibyśmy przedostać się z Polski do kraju, który z lotu ptaka przypomina dość ładny, damski but, będziemy zmuszeni wybrać się w długą podróż autokarem, poprzez inne europejskie państwa. Jednym

Bardziej szczegółowo

REZERWAT PRZYRODY NIEDŹWIEDZIE WIELKIE Geneza powstania nazwy.

REZERWAT PRZYRODY NIEDŹWIEDZIE WIELKIE Geneza powstania nazwy. REZERWAT PRZYRODY NIEDŹWIEDZIE WIELKIE Geneza powstania nazwy. Nadleśnictwo Dobrocin, Kiełkuty, Dobrocinek, Leśnica. Kolejny raz ruszamy ścieżkami historii, która skrywa się przed nami z prawdziwymi gratkami

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele: Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele: - wyrabianie poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiednich zachowań nad wodą; - wdrażanie

Bardziej szczegółowo

! Alesund 2

! Alesund 2 1 ! Alesund 2 1 Dzień 1 Naszą podróż rozpoczynamy w Gdańsku. Z tutejszego lotniska udamy się samolotem Airbus A320 do norweskiego Alesund.Po wylądowniu i odebraniu naszych samochodów, pakujemy bagaże i

Bardziej szczegółowo